post

Opublikowane 13.12.2019 17:09 przez

Jan Mazurek

Po raz pierwszy od osiemnastu lat żadna rosyjska drużyna nie zakwalifikowała się do fazy pucharowej europejskich pucharów. I jest to o tyle szokujące, że to dalej siódma liga Starego Kontynentu, bardzo bogata i wpływowa. Skąd więc taka weryfikacja w europejskich pucharach? Gdzie leżą problemy tamtejszej piłki i dlaczego wcale niekoniecznie na boisku? Czy Lokomotiw, Zenit, Krasnodar i CSKA faktycznie miały jakiekolwiek szanse w swoich grupowych meczach w Lidze Mistrzów i Lidze Europy? Kto zawiódł najbardziej? Czy jest szansa na poprawę? Staramy się odpowiedzieć na te pytania. 

***

To po kolei. Jak to wyglądało w skrócie:

Lokomotiw Moskwa – czwarty w grupie Ligi Mistrzów z Juventusem, Atletico i Bayerem

Zenit Sankt Petersburg – czwarty w grupie Ligi Mistrzów z Lyonem, Lipskiem i Benfiką

FK Krasnodar – trzeci w grupie Ligi Europy z Basel, Getafe i Trabzonsporem

CSKA Moskwa – czwarta w grupie Ligi Europy z Espanyolem, Łodogorcem i Ferencvarosem

Spartak Moskwa – odpadł w fazie play-off LE z Bragą

Arsienał Tuła – odpadł w drugiej rundzie eliminacji LE z Neftci Baku

Trudno spodziewać się, żeby ktokolwiek w Rosji miał jakiekolwiek argumenty, żeby usprawiedliwiać występ tamtejszych drużyn na europejskich arenach. Tak zwyczajnie nie przystoi. A jednak było zupełnie inaczej.

– Wbrew pozorom w Rosji odpadnięcie wszystkich drużyn z europejskich pucharów przyjęto z żałością, ale tylko delikatną. Dlaczego? Ano dlatego, że choć chyba nie spodziewał się, że będzie tak fatalnie, to przy tym tam też nikt wielkich cudów nie oczekiwał. Tamtejsi krawaciarze, tworzący tamtą piłkę, mają dziwne podejście do tematu. Nie podchodzą zbyt ambicjonalnie do tego, co ich drużyny osiągają w Europie. Dla nich najważniejsze jest własne podwórko, gdzie mają być najlepsi. Tam ich zespoły mają wygrywać, tam mają pokonywać rywali, z którymi od lat mają jakieś animozje, zaszłości, powiązania. Oni doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w Europie nie są za bardzo w stanie cokolwiek ugrać. Przy tym mentalność rosyjska jest taka, że jeśli nie możesz być najlepszy, to lepiej w ogóle nie startować w takich zawodach. W konsekwencji dla nich rozgrywki Ligi Mistrzów i Ligi Europy zdały się drugorzędne. Nie są w stanie zajść dalej niż do pierwszych faz pucharowych, a dla nich to żaden wynik. Może coś by się zmieniło, gdyby Zenit czy CSKA nagle zaliczyło fenomenalny sezon i zaszło do półfinału czy nawet finału europejskich rozgrywek. W innym wypadku, w tym całym marazmie, w którym kąpię się rosyjska piłka, porażka tamtejszych klubów została przyjęta jako coś wkalkulowanego w rachunek – tłumaczy Karol Bochenek, dziennikarz specjalizujący się w piłce rosyjskiej.

Kluczowym słowem jest marazm. Bo, jak się okazuje, największych problemów rosyjskiej piłki nie powinno wcale doszukiwać się na murawie.

– To wszystko, co nazywamy rosyjską piłką ma dwie warstwy – jedną boiskową i drugą pozaboiskową. W tej drugiej mieści się to wszystko, co ma miejsce w gabinetach, pod ladą, w ukryciu, przy zielonym stoliku i w oderwaniu od samej murawy. I tam mnożą się problemy. Od początku sezonu funkcjonuje niesamowity problem w podejściu służb do kibiców. Niemal przy każdej kolejce dochodzi do jakichś ekscesów, kiedy OMON (rosyjska prewencja) wbija się w fanów, którzy niby krzyczą, niby prowokują, ale nie podejmują żadnych działań, które w jakikolwiek sposób byłyby wymierzone w funkcjonariuszy. Do tego dochodzi strasznie niezdrowa sytuacja, jeśli chodzi o sposób zarządzania ligą. Związkiem zarządza Aleksander Djukow, który w bardzo rygorystyczny sposób podchodzi do tego, jak zachowują się przedstawiciele poszczególnych klubów. Dopiero wyszła konsekwencja afery, rozpętanej właściciela CSKA Moskwa, Jewgienija Ginera, który bardzo mocnych słowach odniósł się do zachowania szefa tamtejszego Kolegium Sędziów. Powiedział, że ten facet powinien się zastrzelić i najlepiej byłoby, jeśli samobójstwo byłoby sposobem, w jaki opuszcza swoje stanowisko. Dodawał, że jest całkowicie skorumpowany, a sędziowie z jego rozkazu, sędziują przeciwko CSKA. I faktycznie to jego kolejny kłopot rosyjskiej piłki. Arbitrowie często sprawiają wrażenie upośledzonych. Gwiżdżą albo nie gwiżdżą przy takich akcjach, że ich praca woła o pomstę do nieba. W tym roku wszedł VAR, ale w żaden sposób nie pomaga. Testowano go już w poprzednim sezonie, wprowadzała go firma, która zajmuje się tym w wielu ligach, natomiast kiedy wszystko było już podpisane, nagle okazało się, że za VAR będzie jednak odpowiadał ten sam producent, który produkuje sygnał z meczów ligowych, czyli kanał federalny. Zresztą to jedyny kanał sportowy w Rosji. To spółka podległa spółce-córce Gazpromu – Gazprom Media. Gazprom jest sponsorem tytularnym Zenitu, więc nagle okazuje się, że firma powiązana z właścicielem jednego z klubów jest też odpowiedzialna za to, żeby system VAR funkcjonował prawidłowo. Budzi to pewne zastrzeżenia. Jeżeli zbierzemy sobie to wszystko do kupy, to trochę przestaje dziwić, że sportowo też nie wygląda to dobrze. Ludzie odpowiedzialni za budowanie struktur tracą po prostu czas na szereg czynności pozapiłkarskich – ciągnie Bochenek.

Przy tym wszystkim rosyjska Premier Liga wcale nie wydaje się słaba. Zenit, Krasnodar, Rostów, CSKA i Lokomotiw posiadają wystarczające zaplecze sportowe, organizacyjne, infrastukturalne, personalne, finansowe i marketingowe, żeby tworzyć struktury, które pozwalają im co roku walczyć o najwyższe ligowe cele.

Pięć ostatnich sezonów to czterech różnych mistrzów:

2014/15: Zenit

2015/16: CSKA

2016/17: Spartak

2017/18: Lokomotiw

2018/19: Zenit

Żadnego wielkiego hegemona.

– Jeżeli chodzi o mecze ligowe pomiędzy rosyjskimi zespołami, to wydaje mi się, że stoją one na wyższym poziomie niż w rok, dwa czy trzy lata temu. Parę drużyn się rozwinęło, parę klubów doszlusowało do czołówki, najlepszym przykładem taki Rostów, natomiast mimo wszystko o konkurencyjności ligi najlepiej świadczą występy w Europie. Co z tego, że mecz Spartaka z Lokomotiwem będzie stał na wysokim poziomie, będzie odpowiednie tempo, ale to wszystko ogranicza się do wewnętrznych realiów. Prawdziwe weryfikacja nadchodzi, kiedy trzeba udać się trochę dalej niż do Moskwy czy Krasnodaru i spróbować swoich sił w Europie – mówi Bochenek.

W takim razie przyjrzyjmy się dokładniej europejskim występom rosyjskich klubów. Ekipa Grzegorza Krychowiaka i Macieja Rybusa trafiła do mocnej grupy w Lidze Mistrzów i naturalnie sami piłkarze wspominali, że nie ma raczej większych szans na zdetronizowanie potentatów z Madrytu i Turynu.

– Faktycznie, przed startem fazy grupowej Ligi Mistrzów raczej nikt nie spodziewał się, że Lokomotiw powalczy o wyjście z grupy. Przy równoczesnej obecności Juventusu i Atletico, tak naprawdę nie było na to większych szans. Liczono, że uda się nawiązać walkę o trzecie miejsce z Bayerem Leverkusen i zaczęło się przyzwoicie, bo pierwsze bezpośrednie starcie z Niemcami wygrali 2:1. Pokazali się z dobrej strony, choć bramka Krychowiaka padła przecież po dosyć kuriozalnym błędzie Bayeru. Błędy, nie błędy, optymizm się pojawił. Potem było już jednak tylko gorzej, bo choć tak jak jeszcze podgryźli Juventus, tak nie wytrzymali presji i poziomu spotkań z Atletico i rewanżu z Bayerem. Finalnie skończyło się, tak jak można się było spodziewać. Nikogo postronnego to nie zdziwiło – zgadza się nasz rozmówca.

Inaczej sprawa wyglądała w przypadku mistrza Rosji, który do końca walczył o awans do fazy pucharowej i nic dziwnego, bo trafił do znacznie bardziej wyrównanej grupy.

– Zenit pogrążyły bramki, które w ostatniej kolejce padały w ostatnich minutach. Zwłaszcza ten gol dla Lyonu całkowicie wyrzucił ich poza puchary. To największe rozczarowanie, jeśli chodzi o możliwości finansowe i sportowymi, jakimi dysponują. Ciężko byłoby oczekiwać, że Zenit będzie topowym europejskim klubem, ale jest w tym zespole tak duży potencjał, że można byłoby po nich oczekiwać, że będą w stanie na wiosnę zagrać chociażby w Lidze Europy. Chyba jednak nie byli w stanie unieść tego mentalnie. Jeśli zespół decydujący mecz rozgrywa na wyjeździe, a wcześniej od kilkunastu meczach wyjazdowych w europejskich pucharach nie jest w stanie wygrać, to pewnie trener powinien próbować zadziałać w tym zakresie. A Zenit w meczu z Benfiką absolutnie nie wyglądał na drużynę, która jest w stanie jeszcze cokolwiek w Europie ugrać. Zajęli czwarte miejsce w tabeli i można narzekać, że Malcom wypadł na całe rozgrywki, ale nie można tak rozczarowującej postawy całej ekipy do braku jednego zawodnika. Zenit ma tak szeroką kadrę, że powinien być w stanie wynagrodzić sobie jego brak ekspozycją formy innych członków zespołu. W zeszłym sezonie Zenit został mistrzem, ale spokojnie można było powiedzieć, że nie dlatego, iż byli o wiele długości przed swoimi rywalami, a raczej dlatego, że pozostałe zespoły nie były w stanie nawiązać z nimi walki. Wygranie rozgrywek poprzez wykorzystanie słabości przeciwników. Zresztą taki schemat powtarzał się w Rosji już wcześniej, kiedy po końcowy triumf w tabeli sięgały Lokomotiw Moskwa i Spartak Moskwa. Stawka była po prostu bardzo słaba. Czy Zenit jest w stanie ugrać coś więcej? Na ich plus działa to, że Gazprom ma nieograniczone środki. Kwestia tego, ile będą chcieli wpompować w ten projekt pieniędzy i w jakie nazwiska zainwestować. Transfer Malcolma był bardzo głośny i pozwolił na zrobienie kroku do przodu. Jeśli ograniczamy się tylko do rosyjskiego podwórka, to Zenit faktycznie jest drużyną najlepszą. Inne drużyny też zrobiły postęp, ale to nie przeszkadza ekipie z Sankt Petersburga wyrobić sobie porządną przewagę nad wszystkimi w lidze. Czy to będzie miało przełożenie w Europie? Nie wydaje mi się, chyba, że pojawi się większa liczba zawodników z uznanymi europejskimi nazwiskami. Niestety, blokuje to też limit obcokrajowców w składzie, jaki obowiązuje w tamtejszych rozgrywkach. Nie pomaga. Limit pewnie będzie modyfikowane w najbliższych latach, ale raczej żaden klub nie będzie mógł sobie pozwolić na ściągnięcie dziesięciu dobrych zagranicznych piłkarzy, bo po co im to miało być, skoro potem nie będą grać? Obecnie jest to przedstawiane, jako jeden z głównych powodów, dla których rosyjskie kluby słabo radzą sobie w Europie. Często podnosi się ten temat, że bez limitu wzrósłby poziom ligi, co pozwoliłoby być klubom bardziej konkurencyjnym w Lidze Mistrzów i Lidze Europie. I to, że rosyjscy piłkarze mieliby do kogo równać, bo aktualnie miejsce w składzie mają wręcz z automatu. Poza tym pojawia się jeszcze kwestia grania tym samym systemem, którym gra cała Europa. Odkąd Rosja gra na zasadzie jesień-wiosna pojawiło się wiele nowych problemów. Tłumaczenie odejścia od systemu odwrotnego było takie, że uznano, iż skoro największe ligi Starego Kontynentu grają jesień-wiosna i osiągają sukcesy, to w Rosji też tak powinno się grać. Ze względu na uwarunkowania klimatyczne to się zupełnie nie sprawdza. W Rosji najlepiej gra się w czerwcu, w lipcu albo w sierpniu, a nie w listopadzie, grudniu i marcu. A tak w lecie pauzują, a pod koniec roku biegają po zmrożonych boiskach – płynnie z tematu na temat przechodzi Bochenek.

Dużymi pokładami finansowymi dysponuje też Krasnodar, którego odpadniecie spotkało się chyba z najbardziej krytycznym przyjęciem, bo ich zadanie wydawało się zwyczajnie najprostsze.

– Krasnodar bardzo dobrze radził sobie w poprzedniej edycji, odpadł w Valencią w 1/8 po bramkach w końcówce drugiego meczu i liczono na przyzwoity wynik również teraz. Trzecie miejsce w lidze pozwoliło na wzięcie udziału w eliminacjach Ligi Mistrzów, wydali duże pieniądze na wzmocnienia, sprowadzono konkretnych piłkarzy, jak na rosyjskie warunki, którzy mogli zapewnić solidną postawę na wysokim poziomie. I tak jak pierwszy dwumecz z Porto wyglądał jeszcze nieźle, tak Olympiakos nie pozostawił żadnych złudzeń, komu tak naprawdę należy się miejsce w Champions League. Krasnodar był typowany jako pewniak do wyjścia z grupy w Lidze Europy, trafił do grupy dość wyrównanej, ale naprawdę był raczej był faworytem. Rzeczywistość zweryfikowała te przypuszczania, zaliczyli słaby początek, na zakończenie dostali w plecy od Getafe i skończyli na trzecim miejscu. Duże rozczarowanie. Sergiej Galitsky, prezes Krasnodaru, marzył o Lidze Mistrzów, a jeśli nie o niej, to chciał się pokazać w Lidze Europy, a tu taka niemiła niespodzianka. Najgorsza możliwa promocja klubu – tłumaczy Bochenek.

Więcej spodziewano się też po CSKA, które na tle swoich rywali w Lidze Europy, wyglądała zwyczajnie bezradnie. Inna sprawa, że klub przez masę problemów organizacyjnych stoi na skraju upadku.

– Generalnie wydawało się, że CSKA jest na etapie przebudowy i wynikało to z różnych czynników. Niedawno klub wybudował nowy stadion, na który zaciągnięto ogromne kredyty i trzeba je spłacać. Przez to właściciel mniej inwestował w klub i trochę CSKA znalazło się w cieniu swoich ligowych rywali. Zresztą chwilę temu pojawiał się informacja, że bank VEB, który udzielił Jewgienijowi Ginerowi wielkich kredytów, przejmuje 75% akcji klubu, niejako za długi. Nie wiadomo, co będzie dalej, a to stawia znak zapytania nad samym faktem istnienia klubu w dzisiejszej formie. Trudno więc przewidzieć, co wydarzy się w najbliższych miesiącach, czy w CSKA zostanie Wiktor Gonczarenko i jak będzie budowana drużyna. Na razie nie wiadomo nawet, kto będzie finansował całą zabawę. Wcześniej od dwóch-trzech sezonów budowano CSKA dosyć przyszłościowo, sprowadzano młodych piłkarzy, najlepszym przykładem jest Vlasić, a do tego dokładano perspektywicznych Rosjan. Nie wyglądało to źle, ale teraz wszystko stanęło pod wielkim znakiem zapytania. I to najlepiej pokazuje, że w Rosji bardzo dużo zależy od tego, co dzieje się poza samym boiskiem. To że nie awansowali z grupy nie jest wielkim zaskoczeniem, ale do samej postawy można mieć trochę zastrzeżeń. Przegrywali wysoko i raczej nie podejmowali walki z przeciwnikami – wymienia przyczyny niepowodzenia ekspert od ligi rosyjskiej.

Tworzy się więc z tego wszystkiego obraz pacjenta bardzo schorowanego, osłabionego, borykającymi się z wewnętrznymi krwotokami i nie będącego w stanie uśmiechać się szeroko na wielkich zewnętrznych przyjęciach.

– Z rosyjską piłka jest źle. Tamtejsze kluby dysponują takim potencjałem finansowym, że stać je na znacznie więcej. Niekoniecznie to wszystko jest zależne od tego, że nie dają rady sportowo. Cała ta organizacja, ten kodeks, w ramach, które działa ten interes wokół, którego działa rosyjska piłka, jest bardzo kulawy. Jeżeli weźmie się pod uwagę, że liga za sprzedaż praw telewizyjnych dostaje rocznie dwadzieścia pięć milionów euro, to są to śmieszne pieniądze. Dużo mniej niż w Polsce. Wszystko to jest bardzo kulawe, dlatego, że o kształcie tamtejszego futbolu bardzo często decydują dziwaczne koneksje. Pieniędzy liga dostaje mało, ale tylko dlatego, że na rynku jest tylko jedna telewizja. Absolutny monopol. Co gorsza, nie ma specjalnie widoków na to, żeby było lepiej. Za dużo powstało tam dziwacznych układów, a związki klubów z mafią i podstawionymi przez nie agentami narastają z każdym kolejnym rokiem. Wszyscy patrzą tylko na to, żeby wyciągnąć z klubów, jak najwięcej pieniędzy i osiągnąć korzyści własne. To wielki hamulec dla zdrowego rozwoju rosyjskiego futbolu – kończy Bochenek.

Fot. Newspix

 

Weszło
08.12.2021

Młode chłopaki z Manchesteru zremisowały z Young Boys z Berna

Jesteś kozakiem, który śledzi każdy mecz Manchesteru United i wie wszystko o drużynie z Old Trafford? Nie można zagiąć cię żadnym pytaniem z tematyki Czerwonych Diabłów? To wymień zawodników z ławki rezerwowych swojego ulubionego zespołu z dzisiejszego meczu. Bo nie wymienisz. Hardley, Iqbal, Kovar, Mengi, Savage, Shoretire i Heaton. To nie ławka Szwajcarów, to ławka […]
08.12.2021
Weszło
08.12.2021

Niegościnny Bayern skazuje Barcelonę na Ligę Europy

Jakiś czas temu Xavi stwierdził, że kiedyś Bayern Monachium chciał grać  jak Barcelona, a teraz to Dumie Katalonii powinno zależeć na nawiązaniu do poziomu Bawarczyków. Trafna diagnoza jak w mordę strzelił. Śledząc wydarzenia boiskowe, można się było zastanawiać, który zespół jest z Hiszpanii, a który z Niemiec, bo ewidentnie świat stereotypów został przewrócony do góry […]
08.12.2021
Inne sporty
08.12.2021

Tiger Woods powraca. Zagra… z synem

Mimo upływu lat Tiger Woods pozostaje najsłynniejszym golfistą świata oraz sportową ikoną. Na początku tego roku jego kariera stanęła jednak pod znakiem zapytania. Wypadek samochodowy mógł odebrać mu władze w nogach. Na całe szczęście – Amerykanin wyzdrowiał szybciej, niż ktokolwiek zakładał. Za niecałe dwa tygodnie znowu będzie zaliczał dołki. Tym razem z synem. W ramach […]
08.12.2021
Liga Mistrzów
08.12.2021

Juventus gra paździerz i… wygrywa grupę 

Temperatura tego meczu nie była nawet letnia. Juventus chyba nie wierzył w to, że Chelsea może pokpić sprawę z Zenitem i jednocześnie zakładał najwyraźniej, że jakimkolwiek składem by nie wyszedł, zdobędzie trzy punkty z Malmoe, nie mającym szans nawet na Ligę Europy wiosną. Drugie założenie w sumie okazało się słuszne. „Stara Dama” zaczęła w mocno […]
08.12.2021
Niezły numer
08.12.2021

Nieudany powrót Milanu. Po raz piąty potknął się na pierwszej przeszkodzie

FC Barcelona nie jest jedynym wielkim klubem, który ma kłopoty w Lidze Mistrzów. Z rozgrywkami zdążył się już pożegnać włoski AC Milan. Choć zespół z Mediolanu to dziś raczej śpiący gigant, czwarte miejsce w fazie grupowej musi być sporym rozczarowaniem. To dopiero piąty przypadek w historii, gdy Rossoneri tak wcześnie kończą swoje pucharowe wojaże. Dla kibiców […]
08.12.2021
Inne sporty
08.12.2021

Pandemia znowu psuje plany. Zagrozi igrzyskom?

Po letnich miesiącach, w których udało się przeprowadzić sprawnie wielkie imprezy, mogło się wydawać, że pandemia nie będzie już stanowić większego zagrożenia dla świata sportu. Ale niestety – problem cały czas istnieje, a nowym wrogiem stał się „Omikron”. Słyszymy o odwołanych zawodach, pozytywnych wynikach testów u poszczególnych zawodników, pustych trybunach. Do najgorszego – czyli ewentualnego […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
08.12.2021

Młode chłopaki z Manchesteru zremisowały z Young Boys z Berna

Jesteś kozakiem, który śledzi każdy mecz Manchesteru United i wie wszystko o drużynie z Old Trafford? Nie można zagiąć cię żadnym pytaniem z tematyki Czerwonych Diabłów? To wymień zawodników z ławki rezerwowych swojego ulubionego zespołu z dzisiejszego meczu. Bo nie wymienisz. Hardley, Iqbal, Kovar, Mengi, Savage, Shoretire i Heaton. To nie ławka Szwajcarów, to ławka […]
08.12.2021
Weszło
08.12.2021

Niegościnny Bayern skazuje Barcelonę na Ligę Europy

Jakiś czas temu Xavi stwierdził, że kiedyś Bayern Monachium chciał grać  jak Barcelona, a teraz to Dumie Katalonii powinno zależeć na nawiązaniu do poziomu Bawarczyków. Trafna diagnoza jak w mordę strzelił. Śledząc wydarzenia boiskowe, można się było zastanawiać, który zespół jest z Hiszpanii, a który z Niemiec, bo ewidentnie świat stereotypów został przewrócony do góry […]
08.12.2021
Inne sporty
08.12.2021

Tiger Woods powraca. Zagra… z synem

Mimo upływu lat Tiger Woods pozostaje najsłynniejszym golfistą świata oraz sportową ikoną. Na początku tego roku jego kariera stanęła jednak pod znakiem zapytania. Wypadek samochodowy mógł odebrać mu władze w nogach. Na całe szczęście – Amerykanin wyzdrowiał szybciej, niż ktokolwiek zakładał. Za niecałe dwa tygodnie znowu będzie zaliczał dołki. Tym razem z synem. W ramach […]
08.12.2021
Liga Mistrzów
08.12.2021

Juventus gra paździerz i… wygrywa grupę 

Temperatura tego meczu nie była nawet letnia. Juventus chyba nie wierzył w to, że Chelsea może pokpić sprawę z Zenitem i jednocześnie zakładał najwyraźniej, że jakimkolwiek składem by nie wyszedł, zdobędzie trzy punkty z Malmoe, nie mającym szans nawet na Ligę Europy wiosną. Drugie założenie w sumie okazało się słuszne. „Stara Dama” zaczęła w mocno […]
08.12.2021
Niezły numer
08.12.2021

Nieudany powrót Milanu. Po raz piąty potknął się na pierwszej przeszkodzie

FC Barcelona nie jest jedynym wielkim klubem, który ma kłopoty w Lidze Mistrzów. Z rozgrywkami zdążył się już pożegnać włoski AC Milan. Choć zespół z Mediolanu to dziś raczej śpiący gigant, czwarte miejsce w fazie grupowej musi być sporym rozczarowaniem. To dopiero piąty przypadek w historii, gdy Rossoneri tak wcześnie kończą swoje pucharowe wojaże. Dla kibiców […]
08.12.2021
Inne sporty
08.12.2021

Pandemia znowu psuje plany. Zagrozi igrzyskom?

Po letnich miesiącach, w których udało się przeprowadzić sprawnie wielkie imprezy, mogło się wydawać, że pandemia nie będzie już stanowić większego zagrożenia dla świata sportu. Ale niestety – problem cały czas istnieje, a nowym wrogiem stał się „Omikron”. Słyszymy o odwołanych zawodach, pozytywnych wynikach testów u poszczególnych zawodników, pustych trybunach. Do najgorszego – czyli ewentualnego […]
08.12.2021
Weszło
07.12.2021

Pożar w raju. O kryzysie RB Lipsk

Ralf Rangnick, architekt wizji piłkarskiego imperium Red Bulla, nieco żartobliwie twierdził, że trwałość tego międzynarodowego konstruktu będzie można oceniać dopiero za pięćset lat, ale od samego początku tłumaczył miliarderowi i inwestorowi Dietrichowi Mateschitzowi, że sukces można odnieść w dużo krótszym czasie. Miał rację. Przez dwanaście lat istnienia Lipsk nie tylko awansował do Bundesligi, nie tylko […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Nie poddajemy się, nie ma w nas bezsilności

– Musimy to dźwignąć. Nie ma czegoś takiego, że się poddajemy, że panuje bezsilność, że nic nie możemy zrobić. Nie jesteśmy załamani. Nie wychodzimy na mecze jak na ścięcie z myślą, że na pewno przegramy. Czujemy na boisku, że jesteśmy za daleko od siebie. Rozmawiamy o tym cały czas, trener non stop zwraca nam na […]
07.12.2021
Weszło
05.12.2021

Legia? Nie mam broni

Tomas Pekhart? 187 minut bez gola w lidze. Mahir Emreli? 524 minut bez gola w lidze. Jeśli latem ktoś przewidziałby, że jesienią Legia będzie miała problem ze skutecznością swoich napastników, nie zastanawialibyśmy się zbyt długo i z miejsca przyznalibyśmy temu delikwentowi nagrodę dla piłkarskiego profety roku. Przecież miało być tak pięknie. Pekhart był świeżo upieczonym […]
05.12.2021
Weszło
02.12.2021

Klub, który błądzi

Zagłębie Lubin zalicza katastrofalną jesień. Dysponuje jedną z trzech najsłabszych defensyw i jedną z trzech najsłabszych ofensyw w lidze. Od przeszło dwóch miesięcy jest najgorzej punktującym klubem w Ekstraklasie. W kiepskim stylu pożegnało się z Pucharem Polski. Zawodzą liderzy, śmieszą transfery, nie zachwyca młodzież. Dariusz Żuraw mówi, że „nigdy się nie podda” i zrzuca odpowiedzialność […]
02.12.2021
Weszło
01.12.2021

Taka Legia nie zwojuje ani Polski, ani Europy

Gdyby wziąć na poważnie słowa Marka Gołębiewskiego, określającego rozgrywki Pucharu Polski jako „taką krótszą drogę do Europy”, można byłoby pomyśleć, że Legia poczyniła właśnie pierwszy poważniejszy krok w stronę zagwarantowania sobie miejsca w przyszłorocznych europejskich pucharach. Ale dajcie spokój, mistrz Polski pozwolił Motorowi na stworzenie zaskakująco sporej liczby niezłych sytuacji, okrutnie męczył się w Lublinie i […]
01.12.2021
Weszło
26.11.2021

Żadnych plusów, parę dramatów. Noty dla piłkarzy Legii po Leicester

Pozorujący grę Mahir Emreli. Fatalni Cezary Miszta, Mattias Johansson i Artur Jędrzejczyk. Przyzwoity Filip Mladenović. Niemrawa, bezbarwna, snująca się reszta. Legia przegrała 1:3 z Leicester. Oto nasze noty dla piłkarzy stołecznego klubu.  Oceny dla piłkarzy Legii po meczu z Leicester (skala 1-10) Cezary Miszta – 2 Zawalił trzecią bramkę. Wilfred Ndidi nie miał prawa przeskoczyć […]
26.11.2021
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Weszło
08.12.2021

Młode chłopaki z Manchesteru zremisowały z Young Boys z Berna

Jesteś kozakiem, który śledzi każdy mecz Manchesteru United i wie wszystko o drużynie z Old Trafford? Nie można zagiąć cię żadnym pytaniem z tematyki Czerwonych Diabłów? To wymień zawodników z ławki rezerwowych swojego ulubionego zespołu z dzisiejszego meczu. Bo nie wymienisz. Hardley, Iqbal, Kovar, Mengi, Savage, Shoretire i Heaton. To nie ławka Szwajcarów, to ławka […]
08.12.2021
Weszło
08.12.2021

Niegościnny Bayern skazuje Barcelonę na Ligę Europy

Jakiś czas temu Xavi stwierdził, że kiedyś Bayern Monachium chciał grać  jak Barcelona, a teraz to Dumie Katalonii powinno zależeć na nawiązaniu do poziomu Bawarczyków. Trafna diagnoza jak w mordę strzelił. Śledząc wydarzenia boiskowe, można się było zastanawiać, który zespół jest z Hiszpanii, a który z Niemiec, bo ewidentnie świat stereotypów został przewrócony do góry […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

Lewandowski bez gola w Lidze Mistrzów pierwszy raz od ponad roku

W dawnych czasach musieliśmy zaznaczać, że polski piłkarz strzelił gola w Lidze Mistrzów. Dziś niespodzianką jest, że Lewandowski bramki nie zdobył. To pierwszy taki przypadek, w meczach, w których grał, od starcia z Lokomotiwem Moskwa z 27 października 2020 roku. Potem trafiał kolejno z: Salzburgiem (dwa mecze z rzędu) Lazio (dwa mecze z rzędu) Barceloną […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

Barcelona w europejskiej drugiej lidze pierwszy raz od sezonu 03/04

Barcelona nie zagra na wiosnę w Lidze Mistrzów, spada do Ligi Europy. Blaugrana zawita do europejskiej drugiej ligi pierwszy raz od sezonu 2003/2004. Katalończycy kampanię 02/03 zakończyli ledwie na szóstym miejscu, więc musieli się pogodzić z Pucharem UEFA. Przeszli wówczas trzy rundy i pożegnali się w czwartej – remisując 0:0 z Celtikiem i przegrywając 0:1 […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

Mecz Tottenhamu z Rennes nie odbędzie się jutro

Stało się – Tottenham, który został zaatakowany przez koronawirusa, poinformował, że jutrzejszy mecz z Rennes się nie odbędzie. Koguty dostały mocno w kość, bo aż jedenastu piłkarzy przechodzi zakażenie. Gdyby trzeba było jutro grać, czoła Francuzom musieliby stawić juniorzy. Tak się jednak nie stanie. Co dalej? Tottenham informuje, że rozmowy z UEFA trwają. Być może […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

Przybyłko na dłużej w MLS

Kacper Przybyłko wciąż będzie piłkarzem Philadelphii Union. Klub skorzystał z klauzuli, która przedłużyła umowę z piłkarzem. Przybyłko jest w swoim obecnym klubie od 2019 roku. Strzelił dla niego 40 bramek, a w tym sezonie dwanaście. Niestety żadnego w play-offach, ale jego zespół był bliski finału – poległ jednak rundę wcześniej z New York City FC. […]
08.12.2021
Inne sporty
08.12.2021

Tiger Woods powraca. Zagra… z synem

Mimo upływu lat Tiger Woods pozostaje najsłynniejszym golfistą świata oraz sportową ikoną. Na początku tego roku jego kariera stanęła jednak pod znakiem zapytania. Wypadek samochodowy mógł odebrać mu władze w nogach. Na całe szczęście – Amerykanin wyzdrowiał szybciej, niż ktokolwiek zakładał. Za niecałe dwa tygodnie znowu będzie zaliczał dołki. Tym razem z synem. W ramach […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

Rybus wzięty w obronę

Maciej Rybus został zaatakowany przez Witalija Miłonowa, rosyjskiego posła. Teraz w obronę wziął go Andriej Czerwiczenko, były właściciel Spartaka Moskwa. Przypomnijmy, co powiedział Miłonow: – On przecież jest Polakiem. Rybus nie mówi o swoim klubie, tylko o naszej reprezentacji. W ogóle reprezentacja Polski – śmieszna definicja. To sygnał, że te wszystkie egzotyczne postaci, które kupujemy […]
08.12.2021
Liga Mistrzów
08.12.2021

Juventus gra paździerz i… wygrywa grupę 

Temperatura tego meczu nie była nawet letnia. Juventus chyba nie wierzył w to, że Chelsea może pokpić sprawę z Zenitem i jednocześnie zakładał najwyraźniej, że jakimkolwiek składem by nie wyszedł, zdobędzie trzy punkty z Malmoe, nie mającym szans nawet na Ligę Europy wiosną. Drugie założenie w sumie okazało się słuszne. „Stara Dama” zaczęła w mocno […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

AKTUALIZACJA: Mecz Atalanta-Villarreal przełożony!

Liga Mistrzów zaczyna granie w drugiej turze o 21, natomiast mecz Atalanty z Villarrealem będzie opóźniony. Wszystko przez warunki atmosferyczne. Mianowicie – spadł bardzo mocny śnieg i trzeba zrobić z nim porządek. Początkowo myślano w ogóle o przełożeniu spotkania na jutro, natomiast zawodnicy mają wyjść na boisko jednak dzisiaj. Con una sopladora retiran la nieve […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

Dżykija: – Przyjechaliśmy w dobrej formie

Poza trenerem Spartaka, w konferencji prasowej wziął udział także Gieorgij Dżykija, który jest zdania, że Spartak ma pomysł na Legię. Piłkarz powiedział: – Wiemy, jak gra Legia. Nie powiem, jakie wyciągnęliśmy wnioski, ale jesteśmy gotowi na jutrzejszy mecz. Zdajemy sobie sprawę z tego, co zrobić, aby wygrać. Oczywiście, mamy też swoje problemy. Kilku piłkarzy jest […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

Trener Spartaka: – Będziemy skoncentrowani. Nieważne, w jakiej formie jest Legia

Trener Spartaka, Rui Vitoria, zabrał głos przed jutrzejszym meczem z Legią. Szkoleniowiec stwierdził: – Niezależnie od tego, w jakiej formie jest Legia, wyjdziemy na mecz skoncentrowani. Wszystkie zakulisowe sprawy się nie liczą, czyli kto jest outsiderem, a kto nie jest. Tak samo podeszliśmy do rywalizacji z Napoli. Mamy swoje problemy. Ponce, Larsson i Sobolew z […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

Paweł Dawidowicz zerwał więzadła krzyżowe

Niesamowity pech i dramat Pawła Dawidowicza. Według informacji Tomasza Włodarczyka piłkarz zerwał więzadła krzyżowe. Polak doznał kontuzji w ostatnim meczu ligowym, ale nie przypuszczał, że będzie ona tak paskudna. Niestety badania wykazały zerwanie, toteż Dawidowicza czeka pół roku przerwy. Nie ma dobrego momentu na kontuzję, ale ten jest wręcz fatalny. Po pierwsze Dawidowicz rósł w […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

Salah: – Lekarze wiedzą, co robią. Przyjąłem szczepionkę

Mohamed Salah okazał się zwolennikiem szczepień. Piłkarz zabrał głos w tej sprawie.  Jak stwierdził: – Czy przyjąłem szczepionkę? Tak. Lekarze i naukowcy wiedzą co robią, zajmują się tymi sprawami od wielu lat. Negując ich tezy zachowałbym się tak jak jakiś człowiek na ulicy, który mówiłby mi, gdzie mam podać piłkę. Lekarze namawiają do szczepień, tak […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

Boniek: – Jestem przekonany, że Barcelona przyjmie dziś „czwórkę”

Zbigniew Boniek nie wróży Barcelonie najlepszego wyniku w dzisiejszym spotkaniu z Bayernem. Zdaniem byłego prezesa PZPN-u, skończy się na wysokim rezultacie. Boniek w Polsacie powiedział: – Król jest nagi. Barcelona przez kilka lat ukrywała swoje problemy, bo miała kilku wspaniałych piłkarzy. Potem nastąpił przesyt i się wszystko wylało. Ja jestem przekonany, że FC Barcelona dzisiaj […]
08.12.2021
Niezły numer
08.12.2021

Nieudany powrót Milanu. Po raz piąty potknął się na pierwszej przeszkodzie

FC Barcelona nie jest jedynym wielkim klubem, który ma kłopoty w Lidze Mistrzów. Z rozgrywkami zdążył się już pożegnać włoski AC Milan. Choć zespół z Mediolanu to dziś raczej śpiący gigant, czwarte miejsce w fazie grupowej musi być sporym rozczarowaniem. To dopiero piąty przypadek w historii, gdy Rossoneri tak wcześnie kończą swoje pucharowe wojaże. Dla kibiców […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

Mladenović nie zagra ze Spartakiem

Filip Mladenović nie zagra ze Spartakiem Moskwa. Informację przekazał trener Marek Gołębiewski. Powiedział: – Sytuacja kadrowa jest trochę lepsza, wraca trzech zawodników, ale niestety jeden z graczy po spotkaniu z Cracovią nam ubył. Filip Mladenović ma problemy z kolanem i dziś przejdzie zabieg iniekcji w kolano, więc jego występ jest mało prawdopodobny. Cóż, z jednej […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

Josue komentuje swoje boiskowe zachowania

Wszyscy znamy temperament Josue – lubi podyskutować z sędziami, mocno gestykulować, jakby kierował ruchem na skrzyżowaniu. Portugalczyk na konferencji przed meczem ze Spartakiem odniósł się do swojego charakteru. Jak powiedział: – Na treningach zachowuję się tak samo. Podczas gierek jestem tą osobą, która często gestykuluje. Taki już jestem, wynika to z mojej osobowości. W ten […]
08.12.2021