post

Opublikowane 12.11.2019 09:50 przez

redakcja

W ostatnich tygodniach wyszło na jaw, że władze Ekstraklasy rozmawiają z platformą DAZN o prawach transmisyjnych, w przypadku których nowe rozdanie nastąpi od sezonu 2021/22. Porozumienie w tej sprawie stanowiłoby wielki przełom na polskim rynku i wprowadziłoby nową jakość w pokazywaniu piłki. Co ciekawe, mimo iż DAZN na razie nie jest dostępny w Polsce, to właśnie między innymi w naszym kraju tworzone jest oprogramowanie dla tej platformy. Skoro więc nie można wykluczyć, że w najbliższych latach wejdzie ona do Polski, już teraz postanowiliśmy sprawdzić, z czym dokładnie się to je.

Ulica Francuska w Katowicach, wielkie przeszklone budynki, tuż przy drodze prowadzącej na autostradę A4. DAZN w jednym z nich zajmuje kilka pięter, choć to już końcówka, w przyszłym roku przeniesie się do biurowca w innej części miasta. Trudno się dziwić, że firma potrzebuje tyle przestrzeni, bo to naprawdę wielkie przedsięwzięcie. Tylko przy projektach programistycznych grupy pracują 194 osoby. Poza samym serwisem DAZN, zajmuje się również innymi projektami grupy, czyli m.in. takimi portalami jak dobrze wam znany Goal.com czy sportingnews.com. Od strony informatycznej tworzone są właśnie tutaj w Katowicach. Do tego około 100-osobowy dział finansowy obsługujący globalnie całą grupę.

Czym tak w ogóle jest DAZN? To platforma streamingowa oferująca sportowe transmisje zarówno na żywo, jak i z odtworzenia w każdej chwili. Wystarczy mieć urządzenie mobilne z dostępem do internetu. To wciąż dość młody projekt, ale rozwija się niezwykle dynamicznie. O wszystkim opowiadać nam będą Jonasz Borys (Head of Quality Assurance, na zdjęciu z lewej) i Paweł Nabiałkowski (Software Engineering Team Leader). Pytaliśmy o polskie odpowiedniki ich stanowisk, jednak stwierdzili, że są w zasadzie nieprzetłumaczalne. Niech będzie.

najlepsi

DAZN narodził się w 2015 roku jako idea. Pierwszym krokiem było nabycie praw do Premier League w Niemczech. Dość duże wydarzenie, bo od lat na tamtym rynku karty rozdawał Sky. Zaczęła się gorączka, mieliśmy tylko 12 miesięcy, żeby stworzyć platformę umożliwiającą spożytkowanie tych praw. Udało się. Na kilka dni przed pierwszą kolejką Premier League sezonu 2016/17, DAZN został uruchomiony w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Miesiąc później wystartował w Japonii. W 2017 roku weszliśmy do Kanady, w 2018 do USA i Włoch, a w tym roku do Hiszpanii i Brazylii. Na tym nie kończymy, chcemy być na największych sportowych rynkach. Sami o sobie nie mówimy „Netflix z treściami sportowymi”, ale najczęściej właśnie tak piszą o nas media – opowiada Jonasz Borys.

To już teraz naprawdę wielki projekt, biorąc pod uwagę inwestycje w prawa sportowe – podkreśla Nabiałkowski.

Pytanie, na czym polega wyjątkowość tego rozwiązania, bo przede wszystkim o to tu chodzi. Nasi rozmówcy argumentów mają sporo.

Głównym celem jest zrewolucjonizowanie tego, jak ogląda się sport. Wydaje się, że podążamy trochę strategią Netflixa, którego przykład pokazuje, że kanały klasycznej telewizji może nie tyle znikną za jakiś czas, ale ich udział w rynku będzie się ciągle zmniejszał. Główną różnicą między takimi platformami jak nasza a klasyczną telewizją jest to, że mamy dostęp do treści w tym momencie, w którym chcemy. Nas program telewizyjny nie obowiązuje, zakończenie transmisji z jakiegoś wydarzenia nie oznacza, że nie ma już szans go zobaczyć. Mając DAZN możesz spóźnić się do domu na mecz i mimo to śledzić go od samego początku, albo wrócić do niego po jego zakończeniu – albo w całości, albo poprzez skrót, który dość szybko jest zamieszczany – mówi Jonasz Borys.

Paweł Nabiałkowski wtrąca: – Innym atutem jest minimalizacja zobowiązań. Dziś, żeby mieć dostęp do kanałów sportowych, musisz związać się dwuletnią umową z którymś z dostawców, a w danym pakiecie dostajesz ze 100 innych kanałów, których przeważnie nie oglądasz. DAZN umożliwia ci taką selekcję treści, masz tylko sport. W każdej chwili możesz zakończyć subskrypcję i w każdej chwili ją odnowić.

 – Przychodzą wakacje, ligi pauzują, więc robisz przerwę, a wracasz w sierpniu czy we wrześniu. Pełen komfort. Kolejnym dużym plusem – mogę to powiedzieć również z punktu widzenia użytkownika aplikacji [pracownicy DAZN na Polskę w drodze wyjątku zyskują dostęp do aplikacji, PM] jest oglądanie transmisji, gdzie chcesz i na czym chcesz. Nie musisz być w domu podpięty do dekodera, DAZN działa w zasadzie na każdym możliwym urządzeniu. Nieraz wracając z pracy „słucham” meczu w aucie, a jak już jestem w domu, przełączam się na telewizor. Jadąc pociągiem, oglądam sobie skróty z weekendu. Dostęp do tych treści jest stały – tłumaczy Borys.

Koszty? Patrząc na inne kraje, spokojnie do przełknięcia. W Niemczech miesięczna subskrypcja kosztuje 12 euro, a roczna 120 euro. W Stanach Zjednoczonych odpowiednio 20 i 100 dolarów. W Hiszpanii i we Włoszech za miesiąc oglądania zapłacimy 10 euro. A jest za co płacić. Przykładowo: DAZN we Włoszech ma prawa do Serie A (trzy mecze w kolejce na wyłączność) oraz wyłączność na Primera Division czy Ligue 1. Oferta jest mocno dostosowywana do lokalnych rynków. W Brazylii tylko na tej platformie zobaczysz mecze Copa Libertadores, a w Japonii posiada ona wyłączne prawa do trzech najwyższych lig w tym kraju. W USA i Kanadzie z kolei duży nacisk kładzie są na sporty popularne wśród tamtejszych odbiorców. DAZN za oceanem bardzo zdecydowanie inwestuje też w boks. Niektórych bokserów – jak Anthony Joshua – ma tylko na swoje potrzeby.

Nabiałkowski: – DAZN nie ogranicza się do samych transmisji. Są zapowiedzi, wywiady, sylwetki zawodników. Tam, gdzie mamy coś na wyłączność odpowiadamy również za całą otoczkę – na przykład we Włoszech produkujemy magazyny o Serie A. Polecam wygooglować panią Dilettę Leottę, ona jest „dazonowa”. Ale transmisje stanowią nasz zdecydowany priorytet, według najnowszych statystyk live to 90 procent tego co ludzie oglądają. Co nie znaczy, że reszta jest zaniedbywana. Ostatnio zaczęły powstawać autorskie filmy dokumentalne, chociażby o Cristiano Ronaldo, Neymarze czy Jose Mourinho, którzy są zresztą ambasadorami marki. Trzeba próbować przyciągnąć użytkowników do platformy również w okresie wakacyjnym czy świąteczno-noworocznym, gdy ligi pauzują.

_DSC3670Jose Mourinho_Press Association Ltd._ DAZNNeymar_Photoshoot_Image

Pewnie wielu z was zastanawia się, dlaczego akurat w Polsce to wszystko powstaje, skoro tej platformy nadal nie ma na naszym rynku. Pora odpowiedzieć na to pytanie.

Borys: – Wywodzimy się z Perform Group, które podjęło się stworzenia DAZN. Byliśmy oddziałem developerskim dla Perform. Gdy kupiono prawa do Premier League, na naszych barkach spoczęło stworzenie platformy transmisyjnej. Startowaliśmy tu od zera, nie było ani know-how, ani czasu. Nie mieliśmy zasobów, które moglibyśmy przerzucić z innych projektów. Do przygody we współtworzeniu DAZN dołączyliśmy w sierpniu 2016 roku, kiedy włodarze DAZN z centrali przyjechali zobaczyć, jak wyglądało nasze ówczesne biuro. Do dziś cały rozwój aplikacji mobilnych i dostarczanie metadanych potrzebnych dla video odbywa się w Katowicach. Z czasem dochodziły kolejne zadania. Mimo że na świecie mamy już cztery biura – do Katowic i Londynu dołączyły Amsterdam i Leeds – nadal jesteśmy odpowiedzialni za tę ścieżkę krytyczną dla DAZN. Oprócz tego w ramach DAZN specjalizujemy się w rozwoju tzw. living roomu, czyli telewizorów, konsoli, dekoderów telewizji cyfrowej, rozwijamy Apple TV czy platformę Roku, która w Europie jeszcze nie jest tak popularna jak w Ameryce Północnej. Celem jest to, by wchodząc na dany rynek być odbieralnym na możliwie największej ilości dostępnych tam urządzeń.

Nabiałkowski: – Nie jesteśmy jeszcze dostępni na lodówkach, niektóre z nich mają już ekrany.

W tym pomieszczeniu testuje się wszystkie sprzęty pod kątem DAZN.

W tym pomieszczeniu testuje się wszystkie sprzęty pod kątem DAZN.

Firma niesamowicie się rozwija i nie jest to slogan. W maju Sensor Tower donosił, że DAZN był najlepiej zarabiającą aplikacją sportową na świecie, rosnąc prawie dziesięciokrotnie w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku. Co jednak nie oznacza, że wszystko zawsze idzie jak z płatka, że nie ma wpadek i problemów, że nie istnieją żadne ograniczenia.

Borys: – Wejścia na rynek kanadyjski i włoski dużo nas nauczyły. W Kanadzie bardzo popularne jest Fantasy NFL. Ludzie grają w nie non stop, mają swoją drużynę w aplikacji na telefonie i bawią się między sobą. Dla nich kluczowe jest to, żeby wiedzieć, co się dzieje na boisku w czasie rzeczywistym. Jest to coś, nad czym bardzo ciężko pracujemy, ale na dziś nie jesteśmy jeszcze w stanie pokazać czegoś tak szybko jak telewizja klasyczna. Czas od uchwycenia obrazu przez kamerę do wyświetlenia w aplikacji wynosi około 25 sekund. W klasycznej telewizji w granicach 15 sekund. Dla tych graczy był to problem i jeszcze tego nie przeskoczyliśmy, na razie uruchomiliśmy kanał DAZN na platformie telewizji satelitarnej. Pracujemy nadal nad dalszą redukcją tego opóźnienia – współpracujemy np. z Apple nad Low Latency HLS, który jest nowym protokołem transmisji video z minimalnym opóźnieniem. Teraz streaming napotyka jeszcze różne technologiczne ograniczenia, ale to cały czas będzie szło do przodu.

Nabiałkowski: – Mówimy o Fantasy NFL, ale takie rzeczy są też bardzo istotne u grających w zakładach. Nie brakuje zapaleńców, którzy obstawiają live i dla nich prawie pół minuty różnicy może mieć znaczenie.

Borys: – Włochy z kolei były o tyle ciekawym przypadkiem, że choć dotarł tam już światłowód, to przepustowość całej infrastruktury jest bardzo niska. Są takie regiony, zwłaszcza na południu kraju, w których internet jest bardzo słabej jakości.

Nabiałkowski: – We Włoszech tylko 70 procent ludności ma dostęp do internetu. De facto co trzecia osoba nadal nie jest tam w sieci. A co jest najistotniejsze w streamingu? Żeby nic się nie zacinało. To ważniejsze nawet od tego, czy masz jakość full HD. Na szczęście rozwiązaliśmy ten problem i od samego początku tamtejsi subskrybenci mogli normalnie oglądać mecze. Stawka była wysoka, bo wchodziliśmy tam z Serie A na wyłączność, a nie muszę tłumaczyć, jak Włosi interesują się swoją ligą. I tak niektórzy nadal nas tam nie kochają, bo wyciągnęliśmy Serie A z tradycyjnej telewizji.

Signing Shot - MEDIA AND SOCIAL

W tym kontekście ciekawą kwestią było dla nas to, ile mniej więcej transferu danych zużyjemy podczas jednej transmisji, co jest ważne, gdy nie mówimy o oglądaniu meczu w domu. Nasi rozmówcy zapewniają, że zaplecze internetowe w Polsce – chociażby w porównaniu z Włochami – jest naprawdę dobrze rozwinięte i gdyby wszędzie tak to wyglądało, nie byłoby żadnych problemów. Nadal jednak nie sposób stwierdzić, że podróżując po kraju swobodnie możemy korzystać ze stabilnego wi-fi, na tym etapie jeszcze się nie znajdujemy. Gdybyśmy więc chcieli obejrzeć mecz w podróży, prawdopodobnie musielibyśmy opierać się na własnym pakiecie danych.

Po testach okazało się, że 90 minut w jakości HD pobrało prawie 5 GB. Nie ma się co czarować, to na teraz dużo, ale też nie są to wyniki różniące się od tego typu platform z inną treścią. Warto dodać, że serwisy typu Netflix czy YouTube podpisują umowy z operatorami, co oznacza, że transfer zużyty na ich treści nie jest zabierany z pakietu danych. Można domniemywać, że DAZN będzie działać podobnie. W Japonii już jest sprzedawany jako usługa łącznie z abonamentem telefonicznym w DoCoMo.

 – Zużycie danych? Nigdy nie mieliśmy sygnałów, że jest to większe wyzwanie, a w tym temacie czas powinien działać wyłącznie na naszą korzyść. Sieć 5G może rozwiązać sporo problemów – komentuje Paweł Nabiałkowski.

On i Jonasz Borys uważają, że większe ograniczenia mogą być gdzie indziej.

Nabiałkowski: – Wydaje mi się, że w Polsce i chociażby we Włoszech ludzie nadal są przyzwyczajeni do standardowego oglądania sportu. To jeszcze nie jest moment, w którym są gotowi w całości przeskoczyć na aplikacje mobilne, nawet jeśli mogą ją przenieść na telewizor. Ale to się zmieni, kwestia czasu. Coś się faktycznie ruszyło, Polacy też coraz chętniej płacą za treści w internecie, czego Netflix jest najlepszym przykładem.

Na facebookowym profilu DAZN Poland co chwila pojawiają się pytania w komentarzach, kiedy wreszcie ta platforma wejdzie do Polski. Odpowiedzi („damy znać”) sugerują, że może się to stać w nieodległej przyszłości, ale w rozmowie niczego więcej się nie dowiemy.

Borys: – Jak mówiłem, chcemy być wszędzie tam, gdzie czekają na nas fani sportu.

Nikt tego wprost nie powie, ale sprawa jest oczywista: uzyskanie praw do Ekstraklasy w kontekście pojawienia się na naszym rynku będzie tu kluczowe. Jeśli się to uda, otrzymamy coś zupełnie nowego jeśli chodzi o oglądanie meczów. Osobnym zagadnieniem pozostaje fakt, że nawet przy najnowocześniejszej i najbardziej atrakcyjnej technologii najważniejsza będzie jakość pokazywanego produktu. Kiksy Janickiego, pudła różnych Serrarensów i Djermanoviciów czy ślamazarne tempo gry nie staną się przez to łatwiejsze do strawienia. Niestety.

PRZEMYSŁAW MICHALAK

Fot. własne/DAZN

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
22.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: rozpędzony Benzema, szalejąca Lechia, Warta w kryzysie

Pucharowe emocje za nami, czas zatem ponownie skupić uwagę na europejskich rozgrywkach ligowych. A weekend przed nami iście szalony, jeden szlagier za drugim i szlagierem pogania. Postanowiliśmy zatem – jak zawsze przy piątku – zaproponować wam kilka typów na nadchodzące spotkania. Tradycyjnie staramy się uniknąć wróżenia z fusów – szukamy serii, pass, tendencji. Przekonajcie się, […]
22.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Weszło
28.10.2021

Najwyższe porażki Roberta Lewandowskiego

Dziewięćdziesiąt minut na boisku, 0:5 na tablicy wyników. Wczorajszy wieczór był dla Roberta Lewandowskiego boiskowym koszmarem. Wyżej w karierze Lewy przegrał tylko raz – z Hiszpanią za Smudy. Ale wtedy to było zderzenie drużyny historycznej, jednej z najlepszych w reprezentacyjnych dziejach, mistrza Europy zmierzającego po mistrzostwo świata, z Polską mającą Dawida Nowaka w pierwszym składzie. […]
28.10.2021
Bundesliga
28.10.2021

7 najboleśniejszych klęsk Bayernu Monachium

Jeśli wierzyć wyliczeniom portalu Transfermarkt, Bayern Monachium od 1965 roku – czyli odkąd zaczął występować w Bundeslidze – w sumie aż 36 razy przegrał mecz różnicą co najmniej czterech goli. I liczymy tutaj zarówno rozgrywki ligowe, jak i krajowe oraz europejskie puchary. Jako że mowa o przeszło półwieczu, trudno się w zasadzie dziwić, iż dotkliwych […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Jak debiutowali trenerzy Legii za Mioduskiego?

Marek Gołębiewski debiutuje dziś w roli pierwszego trenera Legii, rywala ma w zasięgu, bo Wojskowi zmierzą się ze Świtem Skolwin. Dobra, bez żartów – przeciwnika ma takiego, że musi go ograć. Legia może być w kryzysie, ale z czwartą drużyną drugiej grupy trzeciej ligi musi wygrywać. Tylko co podpowiada nam historia? To znaczy – jak […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Co Anglicy myślą o Mattym Cashu w polskiej kadrze?

W Polsce od kilku dni pojawiają się kolejne opinie i komentarze dotyczące pozyskania polskiego obywatelstwa przez Matty’ego Casha. Nadchodzące powołanie dla obrońcy Aston Villi to gorący temat na wszystkich polskich portalach sportowych. A jak na tę sytuację zapatrują się Anglicy? Jak zareagowano na te wieści na Wyspach? O komentarz poprosiliśmy dziennikarza, który na co dzień zajmuje […]
28.10.2021
Prasówka
28.10.2021

PRASA. Papszun zostaje w Rakowie przynajmniej do lata

Sporo ciekawego w czwartkowej prasie. Są bieżące sprawy, jest kilka rozmów i mamy dłuższe materiały o Janie Domarskim z okazji jego urodzin. PRZEGLĄD SPORTOWY Legia Warszawa ma dziś mecz o wszystko ze Świtem Skolwin. Dzisiejsze spotkanie ze Świtem Skolwin jest nie tylko niezwykle istotne dla Legii, ale i najważniejsze w dotychczasowej karierze trenerskiej Marka Gołębiewskiego. […]
28.10.2021
Niemcy
27.10.2021

0:5! Bayern rozwalcowany przez Borussię M’gladbach

Szok. Niedowierzanie. Masakra. Nie wracajcie do domu. Gadać, kto jest w grupie bankietowej? Bardzo możliwe, że takie komentarze dominują teraz w Monachium. Bayern 27 października 2021 roku przeszedł do historii swoich występów w Pucharze Niemiec, ale w sposób wybitnie dla siebie niepożądany. Doznał bowiem najwyższej porażki w tych rozgrywkach i to porażki całkowicie zasłużonej. A […]
27.10.2021
WeszłoTV
27.10.2021

Michniewicz z wozu, Legii lżej? Wnioski po zwolnieniu || Roki wyjaśnia #33

Czesław Michniewicz został zwolniony z funkcji trenera Legii Warszawa. Jeśli macie już dość tego tematu, to do zobaczenia za tydzień. Ale jeśli wasze organizmy są w stanie przyjąć kolejną dawkę paplaniny o byłym już trenerze warszawskiego klubu i jego rozstaniu z Legią, to zostańcie na dłużej, bo o tym będzie dzisiejszy vlog Mateusza Rokuszewskiego. 
27.10.2021
Weszło
26.10.2021

Konczkowski: Im mniej się o nas mówi, tym lepiej

– Przed sezonem mistrzowskim nie stawialiśmy sobie jakiegoś konkretnego celu i teraz też tego nie zrobiliśmy. Trener Fornalik zawsze powtarza, że najważniejszy jest każdy najbliższy mecz. Prawda jest jednak taka, że po ostatnich udanych sezonach miejsce dające grę w pucharach byłoby dla nas zadowalające. Teraz musimy przede wszystkim ustabilizować grę, bo ostatnio nie punktowaliśmy tak […]
26.10.2021
Piłka nożna
25.10.2021

Idylla i rozczarowanie. 12 scen z pracy Czesława Michniewicza w Legii

Nie można powiedzieć, żeby wiadomość o wielce prawdopodobnym zwolnieniu Czesława Michniewcza była dla kogokolwiek szokiem. Wczorajsza porażka z Piastem Gliwice była dla trenera Legii Warszawa wyrokiem. Swoje dołożyły też jej rozmiary, bo Piast w tym roku strzelił cztery gole tylko dwóm innym klubom – Wiśle Płock i Wiśle Kraków.  Nie jest jednak tak, że kadencja […]
25.10.2021
Ekstraklasa
24.10.2021

Piast skopał leżącą Legię

Dziesiąty mecz, siódma porażka. Tragiczna atmosfera w drużynie. Legia Warszawa jak na swoje ambicje znajduje się na dnie. Piast Gliwice rozbił ją 4:1, mimo że duet stoperów tworzyli Tomas Huk i debiutujący od pierwszej minuty w Ekstraklasie hiszpański trzecioligowiec Miguel Munoz, a w pomocy jakby nigdy nic biegał dopiero co pozyskany Tom Hateley, który przed […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Najsmutniejszy mecz w tym sezonie

Czy można grać mecz o życie w październiku? Ano można. Jeśli twierdzicie, że trochę przesadzamy z oceną ligowej sytuacji Warta Poznań, to chyba nie oglądaliście jej spotkania ze Stalą Mielec. Nawet jeśli to jeszcze nie czas, by syrena alarmowa wyła tak głośno, że uszy rozbolą całe województwo, to ekipa Piotra Tworka, wyszła na to starcie […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Cracovia potrafi w końcówki

Piłkarska niedziela jest napakowana jak Pudzian w swoim primie. Jeśli jednak ktoś uznał, że do 15 będzie zbierał siły, by potem przyjąć jak największą dawkę futbolu i maraton rozpoczął, tak ja my, od starcia Zagłębie Lubin z Cracovią, momentami musiały pojawić się zwątpienie i zniechęcenie. To trochę tak, jakby przed ucztą dostać na przystawkę niedogotowanego […]
24.10.2021
Weszło
28.10.2021

Najwyższe porażki Roberta Lewandowskiego

Dziewięćdziesiąt minut na boisku, 0:5 na tablicy wyników. Wczorajszy wieczór był dla Roberta Lewandowskiego boiskowym koszmarem. Wyżej w karierze Lewy przegrał tylko raz – z Hiszpanią za Smudy. Ale wtedy to było zderzenie drużyny historycznej, jednej z najlepszych w reprezentacyjnych dziejach, mistrza Europy zmierzającego po mistrzostwo świata, z Polską mającą Dawida Nowaka w pierwszym składzie. […]
28.10.2021
Bundesliga
28.10.2021

7 najboleśniejszych klęsk Bayernu Monachium

Jeśli wierzyć wyliczeniom portalu Transfermarkt, Bayern Monachium od 1965 roku – czyli odkąd zaczął występować w Bundeslidze – w sumie aż 36 razy przegrał mecz różnicą co najmniej czterech goli. I liczymy tutaj zarówno rozgrywki ligowe, jak i krajowe oraz europejskie puchary. Jako że mowa o przeszło półwieczu, trudno się w zasadzie dziwić, iż dotkliwych […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Co Anglicy myślą o Mattym Cashu w polskiej kadrze?

W Polsce od kilku dni pojawiają się kolejne opinie i komentarze dotyczące pozyskania polskiego obywatelstwa przez Matty’ego Casha. Nadchodzące powołanie dla obrońcy Aston Villi to gorący temat na wszystkich polskich portalach sportowych. A jak na tę sytuację zapatrują się Anglicy? Jak zareagowano na te wieści na Wyspach? O komentarz poprosiliśmy dziennikarza, który na co dzień zajmuje […]
28.10.2021
Prasówka
28.10.2021

PRASA. Papszun zostaje w Rakowie przynajmniej do lata

Sporo ciekawego w czwartkowej prasie. Są bieżące sprawy, jest kilka rozmów i mamy dłuższe materiały o Janie Domarskim z okazji jego urodzin. PRZEGLĄD SPORTOWY Legia Warszawa ma dziś mecz o wszystko ze Świtem Skolwin. Dzisiejsze spotkanie ze Świtem Skolwin jest nie tylko niezwykle istotne dla Legii, ale i najważniejsze w dotychczasowej karierze trenerskiej Marka Gołębiewskiego. […]
28.10.2021
La Liga
27.10.2021

El Tigre upolował Barcelonę

Ronald Koeman lubi uskarżać się na swój los i dowodzić, że obecny potencjał piłkarski FC Barcelony jest do tego stopnia niewielki, że trudno mieć pretensje o osiągane przez kataloński klub wyniki. Ale nikt nam nie wmówi, że Barca dysponuje słabszą paką niż Rayo Vallecano. Tymczasem to właśnie Rayo pokonało dzisiaj Katalończyków 1:0 i plasuje się […]
27.10.2021
WeszłoTV
27.10.2021

Michniewicz z wozu, Legii lżej? Wnioski po zwolnieniu || Roki wyjaśnia #33

Czesław Michniewicz został zwolniony z funkcji trenera Legii Warszawa. Jeśli macie już dość tego tematu, to do zobaczenia za tydzień. Ale jeśli wasze organizmy są w stanie przyjąć kolejną dawkę paplaniny o byłym już trenerze warszawskiego klubu i jego rozstaniu z Legią, to zostańcie na dłużej, bo o tym będzie dzisiejszy vlog Mateusza Rokuszewskiego. 
27.10.2021
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
28.10.2021

Szef organizacji plebiscytu Złotej Piłki zaprzecza, by nastąpił przeciek

Piłkarski Internet od paru dni żyje m.in. plebiscytem Złotej Piłki. Zakończyło się już głosowanie, obecnie trwa liczenie głosów oraz… przeczesywanie mediów społecznościowych w poszukiwaniu jakichkolwiek przecieków. Na razie najbardziej prawdopodobny wydawał się ten sprzed paru dni, gdzie rzekomo miała znaleźć się czołówka najlepszych. Dzisiaj w rozmowie z goal.pl glos zabrał szef organizacji plebiscytu, Nicolas Manissier. […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Sport: Xavi dogadany z Barceloną

Katalońskie media są już niemal pewne – Ronalda Koemana na stanowisku trenera FC Barcelony zastąpi wychowanek i legenda tego klubu, Xavi Hernandez. Trener obecnie pracuje w Katarze, gdzie prowadzi Al Sadd. O tym, że piłkarz wstępnie porozumiał się z nowym klubem poinformował „Sport”.  Całość rozgrywa się błyskawicznie, bo też zapewne nikt nie spodziewał się, że […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Najwyższe porażki Roberta Lewandowskiego

Dziewięćdziesiąt minut na boisku, 0:5 na tablicy wyników. Wczorajszy wieczór był dla Roberta Lewandowskiego boiskowym koszmarem. Wyżej w karierze Lewy przegrał tylko raz – z Hiszpanią za Smudy. Ale wtedy to było zderzenie drużyny historycznej, jednej z najlepszych w reprezentacyjnych dziejach, mistrza Europy zmierzającego po mistrzostwo świata, z Polską mającą Dawida Nowaka w pierwszym składzie. […]
28.10.2021
Bundesliga
28.10.2021

7 najboleśniejszych klęsk Bayernu Monachium

Jeśli wierzyć wyliczeniom portalu Transfermarkt, Bayern Monachium od 1965 roku – czyli odkąd zaczął występować w Bundeslidze – w sumie aż 36 razy przegrał mecz różnicą co najmniej czterech goli. I liczymy tutaj zarówno rozgrywki ligowe, jak i krajowe oraz europejskie puchary. Jako że mowa o przeszło półwieczu, trudno się w zasadzie dziwić, iż dotkliwych […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Jak debiutowali trenerzy Legii za Mioduskiego?

Marek Gołębiewski debiutuje dziś w roli pierwszego trenera Legii, rywala ma w zasięgu, bo Wojskowi zmierzą się ze Świtem Skolwin. Dobra, bez żartów – przeciwnika ma takiego, że musi go ograć. Legia może być w kryzysie, ale z czwartą drużyną drugiej grupy trzeciej ligi musi wygrywać. Tylko co podpowiada nam historia? To znaczy – jak […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Kibice z Bredy oddali hołd polskim bohaterom

Kibice NAC Breda jak co roku uczcili pamięć polskich bohaterów, którzy wyzwalali Holandię w trakcie II wojny światowej. Okolicznościowe oprawy odnoszące się do herosów z 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez generała Stanisława Maczka to już tradycja – tradycja, która ma na celu również edukowanie holenderskiego społeczeństwa.  O tym, w jaki sposób fani NAC traktują Polaków, […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Radomiak bez Miłosza Kozaka. Piłkarz pozostanie odsunięty od zespołu

Od dłuższego czasu w Radomiaku Radom ciągnie się sprawa Miłosza Kozaka. Skrzydłowy został odsunięty od zespołu za niestosowne zachowanie wobec kolegów z zespołu oraz trenera. W ostatnich dniach trwały narady drużyny, sztabu i zarządu w związku z tą sytuacją. Wygląda na to, że w końcu poznaliśmy decyzję w tej sprawie. Temat Kozaka przeciągał się od […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Bild: Gwiazdy Bayernu uciekły przed mediami

Zmieniają się ligi, zmieniają się drużyny, nie zmienia się jedno: nie jest łatwo wyciągnąć przed kamery piłkarzy faworyzowanego klubu po bezprecedensowej porażce. Tym razem ucieczkę przed dziennikarzami mieli zorganizować piłkarze Bayernu Monachium, którzy nie stanęli do tłumaczeń po kompromitującym 0:5 z Borussią Moenchengladbach.  Wyjątkiem był oczywiście Thomas Mueller, który wziął na siebie cały ciężar rozmowy […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Co Anglicy myślą o Mattym Cashu w polskiej kadrze?

W Polsce od kilku dni pojawiają się kolejne opinie i komentarze dotyczące pozyskania polskiego obywatelstwa przez Matty’ego Casha. Nadchodzące powołanie dla obrońcy Aston Villi to gorący temat na wszystkich polskich portalach sportowych. A jak na tę sytuację zapatrują się Anglicy? Jak zareagowano na te wieści na Wyspach? O komentarz poprosiliśmy dziennikarza, który na co dzień zajmuje […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Napoli obawia się podróży do Rosji

Jak informuje Corriere dello Sport, władze Napoli obawiają się lotu do Moskwy na mecz ze Spartakiem w Lidze Europy. Przyczyną nie jest oczywiście aktualna tabela grupy czy też lęk przed samolotami, ale rosnąca liczba zakażeń koronawirusem, zwłaszcza w rosyjskiej stolicy. We środę, 27 października, Rosja poinformowała o blisko 40 tysiącach nowych infekcji, zmarło ponad 1000 osób. […]
28.10.2021
Prasówka
28.10.2021

PRASA. Papszun zostaje w Rakowie przynajmniej do lata

Sporo ciekawego w czwartkowej prasie. Są bieżące sprawy, jest kilka rozmów i mamy dłuższe materiały o Janie Domarskim z okazji jego urodzin. PRZEGLĄD SPORTOWY Legia Warszawa ma dziś mecz o wszystko ze Świtem Skolwin. Dzisiejsze spotkanie ze Świtem Skolwin jest nie tylko niezwykle istotne dla Legii, ale i najważniejsze w dotychczasowej karierze trenerskiej Marka Gołębiewskiego. […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Johansson: Michniewicz mówił na mnie „IKEA”!

– Zostaliśmy niesprawiedliwie oskarżeni. Nie puścimy tego płazem. To są sprawy, które muszą ujrzeć światło dzienne. Trener nazywał mnie „szwedzkim turystą”, bo doznałem kontuzji. Mówił też na mnie „Ikea” – mówi w rozmowie dla Sport Expressen szwedzki zawodnik Legii Warszawa, Mattias Johansson. Szwed jest oburzony i raz jeszcze przekonuje, że nie było żadnej grupy bankietowej. […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Koeman zwolniony z Barcelony!

To nie mogło skończyć się inaczej. Nie mogło i już. FC Barcelona wpadła w głęboki dołek sportowy i administracyjny, przeżywa kryzys tożsamości i czas najwyższy na wielopoziomowe zmiany. Jako ich początek, jako ich zwiastun, można odbierać zwolnienie Ronalda Koemana.  Porażki Barcelony z Realem Madryt i z Rayo Vallecano przeważyły szalę goryczy. Leci głowa holenderskiego trenera […]
28.10.2021
La Liga
28.10.2021

Real wpasował się w dzień wpadek. Osasuna urywa punkty w Madrycie

Męczyli, męczyli i wymęczyli. Osasuna Pampeluna zatrzymała Real Madryt w środku tygodnia, na jego stadionie. Gościom nie udało się oddać ani jednego celnego strzału, ale nic to, bo i „Królewscy” nie błyszczeli pod bramką rywala. Real dołączył do grona faworytów, który dziś rozczarowali swoich kibiców. Barcelona z Rayo Vallecano. Bayern z Borussią. Manchester City w […]
28.10.2021
Niemcy
27.10.2021

0:5! Bayern rozwalcowany przez Borussię M’gladbach

Szok. Niedowierzanie. Masakra. Nie wracajcie do domu. Gadać, kto jest w grupie bankietowej? Bardzo możliwe, że takie komentarze dominują teraz w Monachium. Bayern 27 października 2021 roku przeszedł do historii swoich występów w Pucharze Niemiec, ale w sposób wybitnie dla siebie niepożądany. Doznał bowiem najwyższej porażki w tych rozgrywkach i to porażki całkowicie zasłużonej. A […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Zagłębie lepsze od ŁKS-u w Pucharze Polski

Zagłębie Lubin okazało się lepsze od ŁKS-u Łódź i awansowało do kolejnej fazy Pucharu Polski.  Ekipa Dariusza Żurawia wygrała jedną bramką. Już na samym początku spotkania Piotr Gryszkiewicz faulował we własnym polu karnym Filipa Starzyńskiego, a popularny Figo nie pomylił się z wapna. Czy przez resztę spotkania drużyna z Ekstraklasy była lepsza od zespołu z […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Bruk-Bet z awansem w Pucharze Polski

Oj, bliska, bardzo bliska Termalika była przedwczesnego wylecenia za burtę Pucharu Polski. Ekipa Mariusza Lewandowskiego najadła się strachu w meczu z GKS-em Katowice, ale ostatecznie wygrała po dogrywce i gra dalej.  Weźmy samą dogrywkę. Ile nerwów, ile emocji, ile zwrotów akcji. Sam początek, pierwsze minuty? Filip Kozłowski pakuje piłkę do bramki, ale okazuje się, że […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Koeman: – Nie martwi mnie nasza gra

FC Barcelona pogrąża się w kryzysie. Siłą rzeczy twarzą wszystkich niepowodzeń Dumą Katalonii stał się Ronald Koeman, który kompletnie stracił zaufanie milionów kibiców Barcy na całym świecie. Tym razem Barca polegała z  Rayo Vallecano, a wypowiedzi Holendra z konferencji prasowej dolały oliwy do buchającego ognia.  Transkrypcja całej konferencji prasowej znajduje się na stronie FCBarca.com. Na […]
27.10.2021