Nie chcę być piłkarzem, który ma więcej ciuchów niż meczów

Opublikowane 12.08.2019 09:33 przez

redakcja

Damian Węglarz, pierwszy bramkarz Jagiellonii, wyłamuje się ze stereotypu piłkarza. Gdy dostał swoją szansę w Jadze w obliczu urazu Kelemena, zagrał w meczu ze złamanym palcem. Nigdy nie założył koszulki Calvin Kleina, którą dostał na urodziny, bo nie chce pokazywać, że ma więcej niż inni. Szacunku do pieniądza nauczyli go rodzice, którzy po pracy dorabiają sobie na ochronie. Gdy leciał latem na wakacje do Grecji, chciał wziąć ze sobą sprzęt, by codziennie trenować. Na imprezie był dwa razy w życiu, ostatnie piwo wypił jeszcze przed osiemnastką. Pracuje z trenerem mentalnym, który nauczył go wizualizacji i nastrajania się. Ma siostrę, która w wieku 15 lat zadebiutowała w Ekstralidze kobiet. Zapraszamy.  

Zgadzasz się ze stereotypem o piłkarzach?

Nigdy nikogo nie oceniam, dopóki nie poznam. Ale wiem, jaka panuje opinia. Że zarabiają za dużo pieniędzy, chodzą na imprezy, nie przykładają się. Po części się zgadzam, po części nie. O sobie mogę powiedzieć, że jestem typem pracusia. Muszę popracować przed treningiem, zostać po, mieć dopiętą dietę. Może nie rygorystyczną, przecież nie pójdę z dzieckiem na lody i nie będę patrzył, jak je. Ale generalnie wszystko musi być u mnie dopięte, bo wiem, że dbając o własne ciało przedłużam sobie karierę i nie narażam się na to, że pomogę konkurencji wypadając przez kontuzję.

Trzeba przyznać, że zawodnicy czasami przychodzą, odbębnią trening i wychodzą. Nie każdy ukierunkowany jest na to, by pracować po 5-6 godzin dziennie. Są tacy, którzy potrzebują iść na imprezę, żeby zapomnieć o piłce. Ja mam 23 lata i – żeby cię nie skłamać – na imprezie byłem dwa razy. Raz na osiemnastce kolegi, raz po utrzymaniu z Wigrami. Wracając z Częstochowy zatrzymaliśmy się w Warszawie i poszliśmy w miasto.

Nie chodziłeś na osiemnastki w ogóle?

Nie. Byłem raz. Gdy wiedziałem, że danego dnia jest osiemnastka, a następnego sparing, odpuszczałem. A nawet jak nie było sparingu, wolałem na drugi dzień zrobić sobie dodatkowy trening. Swojej osiemnastki też nie wyprawiałem. Tyle, co rodzice wynajęli lokal i zorganizowali coś dla rodziny.

Studniówka?

Też nie byłem. Nie chodziłem już do szkoły, miałem indywidualny tok nauczania, pojawiałem się sporadycznie, więc powiedziałem, że nie pójdę.

Nie czujesz, że uciekł ci fajny okres życia?

Właśnie nie. Analizowałem sobie co odpowiem, jeśli spytasz, czy straciłem coś w młodości. Nie odczuwam tego w najmniejszym stopniu. Tak naprawdę dopóki nie miałem narzeczonej i dziecka, poświęcałem się tylko piłce. Wszystko było jej podporządkowane. Po treningu tylko czytałem książki albo chodziłem na siłownię. Tak mijały mi dni. Priorytety się zmieniły, gdy się pojawiła rodzina. Alkoholu nie tykam. Na moim weselu nie będzie stała obok mnie żadna flaszka. Narzeczona też jest w szoku, twierdzi, że czasami powinienem się zresetować. Ale ja nienawidzę alkoholu. Wolę sobie colę wypić. Nie potrafię też tańczyć, więc nawet nie wiem, jak nasze wesele będzie wyglądało.

Przedweselny kurs tańca?

Nie zapiszę się, spontan. Coś będziemy musieli wymyślić.

Kiedy ostatnio piłeś piwo?

Chyba przed osiemnastymi urodzinami.

Po utrzymaniu w Wigrach też nic?

Nie, nie. Piłem colę. Zawsze jak jest wkupne w zespole, mówię tylko, żeby chłopaki ogarnęli dobry catering. Siedzę tylko przy stoliku i jem, ciasta sobie nie odmówię.

Słyszałem, że na wkupnym w Wigrach nie piłeś tylko ty i Bartek Bida, który był niepełnoletni.

Tak, tak. Generalnie jak wiem, że ktoś też jest niepijący, zawsze siada obok mnie. Potem są namowy “wypij jednego, wypij!”.

Ze mną się nie napijesz?

Kiedyś było powiedzenie, że kto nie pije, ten podpierdala.

Czyli podpierdalasz.

Nie podpierdalam! Jestem tym wyjątkiem (śmiech). Wracając z Częstochowy weszliśmy do galerii, każdy chciał kupić jakieś ubrania na imprezę. Do końca nie wiedziałem, czy kupować czy nie i odpuściłem. Ale jako że byłem kapitanem przez większą część rundy wiosennej, bo kapitan Adrian Jurkowski miał kontuzję, zdecydowałem się w ostatniej chwili iść. Poszedłem w dresie Wigier: koszulka na lewą stronę i do klubu! Po drodze trener był zabezpieczony w alkohol i my też, ale ja głównie go donosiłem. Wracałem później nad ranem PKS-em do Suwałk. Nigdy mnie nie ciągnęło na imprezy. Nie odczuwam, żebym coś stracił.

Gdy jechałeś latem do Grecji na urlop, spakowałeś całą torbę ciuchów sportowych, by na miejscu trenować. Narzeczona prowadziła z tobą negocjacje, że urlop to urlop, codzienny trening może nie jest dobrym pomysłem, warto pożyć.

Od początku nastawiłem się na to, że w hotelu musi być siłownia. Zarezerwowaliśmy jednak taki, w którym nie było żadnej. Pojawił się problem: kurde, co ja tam będę robił? Narzeczona i menedżer namawiali: – Spokojnie, wyluzuj, przyda ci się taki tydzień.

Do ostatniego dnia rozmyślałem czy zabrać ten sprzęt. Dzień przed wyjazdem coś pękło i wywaliłem wszystkie ciuchy z walizki. Uznałem, że nie będę wydziwiał, więc stanęło po jej stronie. To były moje pierwsze wakacje w życiu i teraz widzę, że taki reset był mi potrzebny. Pojawił się głód piłki. Zimą podczas przerwy między rundami wytrzymałem bez treningu pięć dni. Pojechaliśmy na święta do Bydgoszczy i musiałem przejść się na siłownię czy pobiegać, nie dałem rady usiedzieć w miejscu. Jak już wtedy ruszyłem z treningiem, postanowiłem sobie tylko, że do obozu nie dotykam piłki. Ćwiczenia funkcjonalne i inne tak, ale jak jeszcze dojdzie trening bramkarski, może się znudzić. I to się sprawdziło, nie miałem ani jednego dnia, w którym poczułem, że mam dosyć piłki. Ja generalnie najbardziej lubię okresy przygotowawcze, kiedy pracujesz 2-3 razy dziennie, nie masz na nic czasu, tylko trenujesz i odpoczywasz, w hotelu nie musisz się o nic martwić. Najlepszy czas.

2019.07.27, Bialystok, Pilka nozna, PKO Ekstraklasa sezon 2019/2020 Mecz Jagiellonia Bialystok - Rakow Czestochowa N/z Damian Weglarz Fot Rafal Oleksiewicz / PressFocus 2019.07.27, Bialystok, football, polish Ekstraklasa Match Jagiellonia Bialystok - Rakow Czestochowa Damian Weglarz Credit Rafal Oleksiewicz / PressFocus / NEWSPIX.PL --- Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl mail us: info@newspix.pl call us: 0048 022 23 22 222 --- Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland

O partnerkach piłkarzy też utarła się legenda, że tylko leżą, pachną i korzystają z życia. Wasz związek też w jakiś sposób łamie ten stereotyp. Narzeczona wiele pod ciebie podporządkowuje.

Magda staje czasami na głowie, żeby mi pomóc. Pomaga przygotować posiłki według mojej diety. Jak synek skończył 10 miesięcy, stara mu się gotować, byśmy wiedzieli, co syn je. W kupnych słoiczkach dla dzieci nigdy nie wiadomo, co się kryje. Początek był bardzo trudny. Urodziła w Białymstoku i żyliśmy na dwa mieszkania. Miała rodziców pod nosem, więc podjęliśmy decyzję, że będę przyjeżdżał z Suwałk. Jak młody nie da pospać, idzie z nim do drugiego pokoju, a ja mogę spokojnie się regenerować. Pod tym względem jest kochana i za wszystko jej dziękuję. Pamietam jak trener Socha w Wigrach gratulował, że urodziło nam się dziecko, ale przypomniał, że w następnym sezonie mam być w Ekstraklasie. Powiedziałem, że słowa dotrzymam i będę pracował jeszcze ciężej. Etyka mojej pracy w porównaniu do tego co wcześniej się nie zmieniła. Ciągle robię dodatkowe treningi, pracuję mentalnie, znajdę czas na książkę. Wszystko mam dopięte i duża w tym zasługa Magdy.

Codziennie dojeżdżałeś?

Nie. Z Suwałk jest 130 kilometrów. Gdy po meczu miałem dzień wolny, zjeżdżałem do Białegostoku i pomagałem. Raz pojechałem do Białegostoku dzień przed wyjazdem i chłopaki rano zgarnęli mnie po drodze. Powalczyłem trochę z małym w nocy, odsypiałem w autokarze. Na drugi dzień graliśmy z Sandecją. Czułem się fatalnie. Zazwyczaj analizuję swoje mecze na InStacie i gdy go oglądałem, nie pamiętałem, że ja w ogóle miałem takie zagrania. Przegraliśmy wtedy 2:0. Można powiedzieć, że nie zawaliłem, ale powiedziałem po meczu, że biorę porażkę na siebie, bo nie dawałem takiej jakości, jak w poprzednich spotkaniach. Od tego czasu przed meczem już nie przyjeżdżałem. Ale to pierwsze miesiące, od stycznia żyliśmy już na jeden dom w Suwałkach.

Dziewczyna piłkarza też się musi nauczyć jego reżimu?

Myślę, że tak. Najcięższy moment jest wtedy, gdy nie grasz. Pierwsze pół roku w Suwałkach nie grałem. Ciężko było ze mną wytrzymać. Poszedłem na wypożyczenie, nie czułem się gorszy, a nie grałem. Przekładało się to na dom: znowu jedziemy na mecz, a ja znowu nie będę grał. Wychodzę z założenia, że trzeba być szczerym. Jak coś ci leży na sercu, trzeba iść porozmawiać do trenera. Porozmawiałem wtedy z trenerem Skowronkiem, że mnie denerwuje ta sytuacja. Nawet jak na treningach dostałem za dużo do sieci, lepiej było ze mną nie rozmawiać. Przytłaczało mnie. Nie ma co ukrywać, na drugie wypożyczenie do Wigier nie chciałem iść. To była dla mnie ostatnia deska ratunku, bo inne opcje mi się pozamykały. Cały czas Magda mnie wspierała. Samo to, że się przeprowadziła ze mną od razu do Suwałk. Widziałem, jak się od początku angażowała i dla mnie była to prosta decyzja: po 10 miesiącach się oświadczyłem. Wiedziałem, że ona mi w tym wszystkim pomaga, wie z czym to się je, akceptuje, że poświęcam się piłce czy dodatkowym zajęciom jak język angielski. Na wszystko musiałem znaleźć czas. Jak jechałem do Warszawy na kurs treningów mentalnych, jechała ze mną i organizowała sobie coś do roboty.

Jak cię zmienił syn? Dojrzałeś dzięki niemu?

Coś pięknego, jak wracasz do domu i widzisz jak synek się cały czas uśmiecha. Ten uśmiech wynagrodzi ci wszystko. Trochę mi było głupio ostatnio, bo jako pierwsze słowo powiedział “tata”, a większość czasu siedzi z nim mama.

Na pewno nie byłem typem, który hulał czy rozwalał pieniądze na prawo i lewo. Wobec siebie jestem złotówa, lecz wobec rodziny nie oszczędzam. Wolę kupić coś dla syna, Magdy czy rodziców niż sobie. Mam charakter po mamie. Dzięki synowi jestem jeszcze bardziej odpowiedzialny. Wychowujesz małą istotę, która jest uzależniona tylko od ciebie. Wszystko planujemy, rozpisujemy, wiemy, czego możemy się spodziewać. Mamy rodziców Magdy na miejscu, więc jeśli jest taka potrzeba, możemy podrzucić małego do dziadków i zorganizować sobie czas.

Dlaczego nigdy nie założyłeś koszulki Calvin Kleina, którą dostałeś od Magdy na urodziny?

Na tym punkcie jestem przewrażliwiony. Mówiliśmy o stereotypach wokół piłkarzy. Widzę, że większość chodzi ubrana w markowe ciuchy. Mi się to nie podoba. Dla mnie to szpanerstwo. Zawodowych piłkarzy jeszcze rozumiem, ale często zawodnik zarabia małe pieniądze i ma więcej markowych ciuchów niż meczów na seniorskim poziomie. Postanowiłem kiedyś, że tą drogą nie będę szedł. Nie chcę podążać za stadem. Jak dostałem tę koszulkę, ani razu jej nie założyłem. I pewnie jeszcze długo nie założę.

Wolę nie pokazywać, że mam więcej pieniędzy niż ktoś inny. Jasne, doszedłem do tego ciężką pracą, bo talentu nigdy nie miałem i wszystko musiałem sobie wyszarpać. Dlatego narzeczona już wie, że takich rzeczy ma nie robić. U nas w domu pieniędzy nigdy nie brakowało, nie chodziliśmy głodni, rodzice się starają jak mogą. Zamiast dnia wolnego, wolą iść w weekend pracować na ochronie przy meczach. Wiem, jak to jest być bez pieniędzy. Przychodząc do Białegostoku musiałem zrzec się w Zawiszy pieniędzy, żeby rozwiązać bezproblemowo umowę. Pamiętam jak to było: trzeba zorganizować mieszkanie, zapłacić prowizję, a przelicza się każdy grosz. Po meczach nie oddaję koszulek kibicom, bo my też za takie koszulki musimy zapłacić, a oddaję na aukcje charytatywne, by komuś pomoc. Szanuję wszystko, co dostałem od losu i co sobie wywalczyłem. Cały czas mam w sobie pokorę, bo wiem, że zaufanie zyskuje się długo, a szybko można je stracić. Staram się nie wywyższać i skromnie do wszystkiego podchodzę.

Czym zajmują się twoi rodzice?

Mama od zawsze pracowała w sklepie spożywczym, aktualnie w Biedronce. Tata pracuje w firmie, która produkuje kable. Oboje lubią wyskoczyć dodatkowo na ochronę. Generalnie nie lubią, jak mają urlop. Nie wiedzą, co z nim zrobić. Siedzenie w domu nie jest im na rękę.

Zaszczepili w tobie kult pracy?

Teraz mega to doceniam. Kiedyś, wiadomo, nie byliśmy świadomi, że rodzice muszą ciężko pracować, by kupić ci korki do grania. Z siostrą żyliśmy w jednym pokoju. Od zawsze marzyła o swoim. Mama chciała spełnić swoje marzenie i rok temu zmienili mieszkanie. Konsekwentnie pracowali i chcieli dogodzić siostrze, która potrzebuje spokoju do nauki czy dla znajomych.

Twoja siostra, Wiktoria, ma 15 lat i już zadebiutowała w Ekstralidze kobiet. Brzmi jak duża rzecz.

Gdy jeszcze byłem na miejscu, dowoziłem ją na treningi na hali. Jej trenerami były dwie dziewczyny, które grają z nią aktualnie w pierwszej drużynie. W roku szkolnym miała ostry zajazd. Trening w ciągu dnia, lekcje, drugi trening o 20. Start rano, powrót o 22:30. Bardzo dużo pracuje, stosuje też diety, podsyłam jej wzory posiłków. Jestem dla niej jakąś motywacją, widzi, że z tego można zarabiać pieniądze, chociaż kobiecy futbol różni się dosyć mocno od męskiego. Ale jest zadowolona. Nie skończyła jeszcze 16 lat, zadebiutowała w Ekstralidze, w pierwszej lidze grała regularnie na stoperze. Idzie to w dobrą stronę. Ciężkich kontuzji nie miała i mam nadzieję, że będą ją omijały, bo na sztucznej murawie ryzyko jest większe.

Jest sfokusowana na karierę?

Ma ku temu predyspozycje, jest dosyć wysoka jak na swój wiek, nie odstaje. Trenerzy ją chwalą. Pojechała już nawet na konsultacje kadry. Myślę, że będzie szła w tym kierunku. Ale w polskich realiach za dużego wyboru klubu nie będzie. Ode mnie ma wsparcie. Nawet jak się pojawi jakiś menedżer, będę chciał się dowiedzieć, jaki ta osoba ma plan, bo wiem, z czym to się je. Od kolegów słyszałem, jakie są pułapki. Wybrała szkołę prywatną, bo ciężko byłoby połączyć treningi ze szkołą. Poszła w profil dietetyczny. Przyda jej się. Ma plan, by zawodowo grać w piłkę, ale jest jeszcze młoda, wszystko się może zmienić. Może jej się coś odwidzi, może będzie chciała być dietetyczką? Niech się rozwija i robi swoje.

TYCHY 28.04.2019 MECZ 31. KOLEJKA FORTUNA:LIGA SEZON 2018/19 --- POLISH FOOTBALL FIRST LEAGUE MATCH IN TYCHY: GKS TYCHY - WIGRY SUWALKI NZ. DAMIAN WEGLARZ FOT. MICHAL CHWIEDUK / 400mm.pl

Jak ważną decyzją dla piłkarza jest zrezygnowanie z konsoli?

Nawet jak mamy jakieś zgrupowania, nie idę grać żadnych turniejów. FIFA się pozmieniała, nie chcę się denerwować, że jestem pionkiem do bicia. Nie obejrzysz się, a miną ci trzy godziny.

Przestawiłem się na książki. Przeczytałem moją ulubioną książkę, “Obsesja doskonałości” Dawida Piątkowskiego, po której uświadomiłem sobie, ile muszę oddać, by realizować swoje marzenia. Trafiło to do mnie. Kiedyś każdy sobie wyobrażał, że ci piłkarze w telewizji to coś niewiarygodnego, ludzie z innej planety. Żyliśmy przeświadczeniem – młodzi dalej żyją – że to kosmici. Gdy oglądałem mecz Hiszpanii z trybun, Casillasowi się nudziło, odpinał i zapinał sobie rękawice, bo nie miał co robić w meczu. Normalni ludzie. Po książce postanowiłem, że nie będę marnował czasu na coś, co się nie przyda. Wolę poczytać książki dietetyczne, ciekawe autobiografie, z których można coś wyciągnąć czy mentale. W dzisiejszych czasach masz multum wiedzy na wyciągnięcie ręki. Możesz odpalić YouTube i znaleźć coś na każdy temat. Ostatnio lubię sobie treningi bramkarskie podglądać. Zdobywam też wiedzę o inwestycjach. Zarabiamy więcej, więc możemy sobie pozwolić na więcej. Jedni chcą roztrwonić pieniądze żyjąc od wypłaty do wypłaty, inni odkładają i chcą pomnażać. Myślę o inwestowaniu na przyszłość. To ważniejsze niż dwie godziny dziennie na konsoli.

W jakich okolicznościach zdecydowałeś się na trenera mentalnego? Co było bodźcem?

W szkole zawsze nastawiałem się bardziej na to, co mi się przyda. Lubiłem biologię, bo dowiadywałem się o własnym ciele, co może mi się przydać w karierze piłkarza czy w codziennym życiu. Większości materiału szkolnego nigdy nie wykorzystasz.

Wiadomo, właśnie mija kolejny rok, w którym nie mamy okazji użyć wzoru skróconego mnożenia.

Albo wzór na fotosyntezę, przydał ci się kiedykolwiek? No nie przydał. Maksymalnie 20% tego wykorzystujemy w życiu. Zawsze lubiłem uczyć się dodatkowo. Na długich wyjazdach czytałem książki mentalne czy żywieniowe. Pamiętam, że kiedyś trafiłem na Rafała Kubówa. Zacząłem śledzić jego profil, udałem się na szkolenie. Mega mi się spodobało. Pięć godzin wiedzy, i teoria, i praktyka. Pomaga mi to w karierze i życiu codziennym, na przykład w nastrajaniu się, by dzień był pozytywny i efektywny. 

Jak się nastrajasz?

Mam z rana konkretne czynności do wykonania. Jak wstaję, okazuje sobie wdzięczność. Doceniam to, że mam co jeść, mogę żyć w komfortowych warunkach, robię co kocham, rodzina jest zdrowa. To niby małe rzeczy, ale wiele osób tego nie dostrzega.

Dostrzega zwykle wtedy, gdy się zepsuje.

Zapatrzeni są w piłkę. Nie gram, więc wszystko już jest źle.

I jak wypracowuje się taką wdzięczność? Można powtarzać “bądź wdzięczny”, ale to nic nie da.

Potrzeba systematyczności, żeby nawyk się w nas wykształtował. Robię to każdego ranka. Zawsze z rana stawiam sobie też cele do zrealizowania danego dnia – zawsze mam pięć-sześć rzeczy, które muszę zrobić. Wieczorem się rozliczam. W życiu nie chodzi  o to, by zrobić trening i do wieczora siedzieć przed telewizją. Wieczorem tak samo nastrajam się pozytywnie na następny dzień. Mówię sobie, z czego jestem zadowolony, co zrobiłem, jakie cele zrealizowałem. Do tego dochodzą małe rzeczy jak obniżanie czy podwyższanie pobudzenia przed meczem. Zanim wyjdę na boisko robię wizualizacje.

Jak one wyglądają? Wyobrażasz sobie, że rzucasz się i bronisz strzał Flavio? 

Najpierw jest skupienie na oddechu, by się wprowadzić się w ten stan. Później wyobrażam sobie dobre zagrania i trudne momenty, gdy przeciwnik naciera i jest dużo roboty. Wszystko staram się wdrożyć tak, żebym widział to realnie na boisku. Mogą dochodzić różne dźwięki, motywacja w postaci okrzyku czy coś w tym stylu.

Wyświetlasz sobie w głowie film.

Staram się odtworzyć, jak to wszystko będzie wyglądało. Zwłaszcza Wigrach w poprzednim sezonie, gdy rozegrałem 29 spotkań, widziałem, że przekłada się to na różne elementy. Jak rywal zrobił pressing, to wiedziałem, co mam zrobić, nie musiałem wymyślać na szybko. To pomagało. Mecze ligowe to już jakiś prestiż, Ekstraklasa jest opakowana, każdy dba, by najmniejsze detale były dopięte. Nie narzuciłem sobie wszystkiego na raz, wdrażam to stopniowo. Rafał powtarza, że wielu ludzi idzie według zasady: po medale albo wcale. Najlepsza metoda to metoda małych kroków

Natknąłeś się na szarlatanów coachingu?

Kiedyś jak wchodziłem do seniorów, byłem mega spięty. Chciałem się za bardzo pokazać i czasami przy prostym chwycie się napinałem, nie mogłem złapać piłki. Zapisałem się do “trenera mentalnego”. Były to sesje na zasadzie: usiądź wygodnie w fotelu, zamknij oczy i ja ci powmawiam, że jesteś najlepszy. A to był początek drogi, miałem wiele elementów do poprawy, seniorska piłka dużo się różniła od juniorów. Nic z tego nie będzie, że zamkniesz oczy i ktoś ci będzie wmawiał, że jesteś świetnym zawodnikiem. Trzeba na to systematycznej pracy.

Jaki był twój status, gdy kończyłeś sezon w Wigrach Suwałki? Przyjeżdżałeś do Jagiellonii jako trzeci bramkarz?

Wiedziałem, że Marian odchodzi i będzie ściągnięty w jego miejsce doświadczony bramkarz. Wiedząc to, nie nastawiałem się, że zostanę. Miałem propozycje z pierwszej ligi, było zainteresowanie zespołów Ekstraklasy. Trenerzy wiedzieli, jakie było moje stanowisko. Na obozie wyklarowało się, że zostaję. Na razie myślę, że to dobra decyzja. Znam Białystok, wiem jak Jaga funkcjonuje, mogłem zawsze liczyć na wsparcie. Wiem też, że byłem monitorowany i trenerzy są zadowoleni z postępu, jaki poczyniłem w Suwałkach. Cieszę się, że gram, ale cały czas podchodzę do tego z pokorą. Nie zadowalam się, że zagrałem trzy mecze. Jeśli jest 37 kolejek, chciałbym zagrać 37. Dlatego dbam o własne ciało i każdy aspekt, by nie wpuścić nikogo do bramki na moje miejsce.

Był moment, że byłeś już przekonany o odejściu?

Dochodziło już do momentu, że kluby miały się dogadywać z Jagiellonią co do mojej osoby. Ostateczna decyzja zawsze była u trenerów. Widzieli, jak się prezentuję, jaki skok jakościowy poczyniłem. Nie żyłem myślami, że jestem gdzieś indziej.

Wcześniej w Jadze byłeś zawsze tylko rezerwowym.

Zdawałem sobie sprawę, że do Mariana nie mam podjazdu. Wielu ludzi oceniało mnie, że jestem niepewny, nie jestem bramkarzem na Ekstraklasę. Patrzą tylko przez pryzmat meczów, ale nie wiedzą, że brak rytmu meczowego wpływa na ciebie i nie czujesz boiska. Wielu ludzi myśli, że piłkarze przychodzą, trenują, dostają kasę i tyle. Ktoś może zagrać słabszy mecz, bo ma problem w rodzinie i głowa jest czymś zaprzątnięta. Bardziej wkurzony na to, że nie gram, byłem jednak w Wigrach niż Jagiellonii. Pamiętam mecz z Odrą Opole. Remis 0:0, nie grałem, wróciliśmy o 7 rano. Byłem tak wkurzony, że zamiast odespać poszedłem pobiegać. Nie znosiłem tego, że nie gram. Jeśli usiądę na ławce, to pomagam bramkarzowi, bo tego samego bym oczekiwał od niego. Zakładałem, że idę grać i ambicja mnie zżerała.

BIALYSTOK 24.09.2017 MECZ 10. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2017/18: JAGIELLONIA BIALYSTOK - LEGIA WARSZAWA 1:0 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH: JAGIELLONIA BIALYSTOK - LEGIA WARSAW 1:0 DOMINIK NAGY DAMIAN WEGLARZ FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Twoje nastawienie dobrze pokazuje fakt, że zagrałeś w meczu Ekstraklasy ze złamanym palcem u ręki. Głupota? Chora ambicja? Zrobiłbyś to jeszcze raz?

Chora ambicja, ale jeśli miałbym to zrobić znowu, tobym to zrobił. Złamałem go w pierwszej połowie meczu z Lechią. Od początku wiedziałem, że jest coś nie tak, bo czułem, że coś przeskakuje. W przerwie dostałem zastrzyk. Myślałem, że jest po prostu mocno wybity. W klubie wysyłali na kontrolę, ale powiedziałem, że nie trzeba, bo wszystko jest OK. Normalnie trenowałem mimo bólu. W końcu musieli mnie zbadać. Usłyszałem diagnozę, ale zawziąłem się, że muszę zagrać z Legią. A jeśli trzeba podpisać papiery, że gram na swoją odpowiedzialność – podpiszę.

Podpisałeś?

Nie musiałem.

Jak technicznie wygląda bronienie ze złamanym palcem u ręki?

Trzeba było się kamuflować. Dobrze, że to była lewa ręka, bo prawą się zazwyczaj witasz. Magda pomogła mi zmodyfikować rękawicę, bo miałem włożone w jedną dziurkę dwa palce owinięte tejpem. Najgorsze były 2-3 godziny po meczu, gdy zastrzyk zaczął puszczać. Czułem, jakby mi ktoś wyrywał na żywca palca. Musiałem pojechać do szpitala zobaczyć, czy nic się nie zmieniło. Ale było wszystko po staremu, żadnego przemieszczenia. Chciałem być fair w stosunku do innych bramkarzy, żeby nie wychodzić na kolejny mecz bez treningu, więc powiedziałem, że muszę to wyleczyć. Chora ambicja znowu zadziałała, bo złożono mnie w trzy tygodnie i wróciłem za szybko, kiedy nie miałem jeszcze pełnego zakresu ruchu w palcu. Po 2-3 treningach zaczęło znowu boleć, wyszło łącznie 2 miesiące. W międzyczasie przyszedł do nas Mario Pawełek i już wtedy wiedziałem, że pójdę na wypożyczenie. 

To prawda, że czasami zaniżasz wynik na skali Borga monitorującej zmęczenie drużyny?

Zaniżałem w Wigrach. 1 to wypoczęty, 10 zajechany na maksa. Zawsze wjeżdżała u mnie trójka lub czwórka. Trenerzy pytali mnie, czy nie oszukuję na tej skali, ale mówiłem, że się dobrze czuję. Nigdy nie stał nade mną trener i mówił: masz robić to i to. Przeciwnie, hamowali mnie. Ale mam taki charakter, że mi nie przemówisz. Choćby mi zamknęli siłownię w klubie, pojadę do innej i to zrobię.

Po co zaniżałeś? Chciałeś pokazać trenerom, że jesteś w stanie pracować jeszcze więcej?

Najbardziej zaniżałem, gdy nie grałem. Mógłbym wtedy trenować trzy razy dziennie. Wychodzę z założenia, żę każdy zna organizm najlepiej i to on powinien decydować, czy mu to potrzebne czy nie. Jak chciałem zrobić grę nogą, wymuszałem wręcz na trenerach, by zostać jeszcze dziesięć minut.

Gdzie byś dotarł, gdybyś jechał na samym talencie?

Nie grałbym w piłkę. Musiałem sobie wszystko wyszarpać. Pamiętam wielu chłopaków, którzy jeździli na kadrę od 16 roku życia, zaliczali kolejne roczniki i już przepadli. Jeden pracował i to pociągnął, drugi się zadowalał, bo zarabiał trzy tysiące złotych, miał trzyletni kontrakt i stały dochód, większy niż rówieśnicy. Wolał iść na imprezę, a wiadomo, że jak cię wciągnie to będziesz bawił się co tydzień.

Gdzie widzisz siebie za pięć lat?

Szanuję, że mogę grać w Ekstraklasie, ale sufit mi na głowę nie spadł i z całą odpowiedzialnością mówię, że celuję w najlepsze ligi. Widzę się więc w topowej lidze. I mam nadzieję, żę będzie to liga angielska.

Nie uważasz, że po siedmiu meczach w Ekstraklasie to trochę buńczuczne?

Nie. Opinia innych ludzi dotknęła mnie tylko raz, gdy usłyszałem, że nigdy nie będę grał w piłkę. Postanowiłem sobie wtedy, że nikt nie ma prawa powiedzieć mi, że się nie nadaję. Zwłaszcza osoba, która mnie nie zna i nie wie, ile się poświęcam. Przed wypożyczeniem do Wigier karnego strzelił mi w Ekstraklasie Krzysiek Piątek. I kto by wtedy pomyślał, że tak szybko trafi do Milanu? Chyba tylko sam Krzysiek. Dlatego wychodzę z założenia, że tylko ja mogę zadbać o swoją przyszłość. Nie mogę narzekać na pomoc najbliższych czy menedżera. Wymagam od siebie bardzo dużo. Nawet jak podczas meczu zrobię źle dwa-trzy rzeczy, jestem wkurzony i czuję niedosyt, w tygodniu chce wszystko zrobić perfekcyjnie. Nie mówię, że to ma być teraz, ale systematyczną pracą chcę dojść do najlepszych lig.

Rozmawiał JAKUB BIAŁEK

Fot. newspix.pl / 400mm.pl / FotoPyK

Ekstraklasa
20.01.2022

„W Czechach pisali o mnie: Michal Doleżal. Nie wiedziałem, o co chodzi!”

Zagłębie Lubin zdecydowało, że ich celem transferowym na zimę będzie sprowadzenie napastnika. I tak na Dolny Śląsk trafił Martin Doleżal, jeden z najlepszych strzelców w historii czeskiej ekstraklasy. 31-latek opowiada nam o swoim pierwszym zagranicznym wyjeździe, o reprezentacji kraju, FK Jablonec czy o myleniu go z Michalem Doleżalem, trenerem polskiej kadry skoczków. Jak to jest, […]
20.01.2022
Brama dnia
20.01.2022

Jermain Defoe kontra Dejan Stanković | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj cofniemy się do 2002 roku i odwiedzimy angielskie oraz włoskie boiska. JERMAIN DEFOE VS CHELSEA (20.01.2002) Dokładnie dwadzieścia lat temu Chelsea zmiażdżyła 5:1 West Ham w derbach Londynu. Gola na otarcie łez dla „Młotów” zdobył Jermain Defoe i trzeba angielskiemu snajperowi oddać, że efektownie zabawił się z defensorem […]
20.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Świątek w trzeciej rundzie Australian Open. Pozostali Polacy odpadli

Hubert Hurkacz sprawił wczoraj – nam i sobie – niemiłą niespodziankę, ale Iga Świątek nie poszła w jego ślady. Jedno trzeba Polce przyznać – od momentu, gdy wygrała French Open w 2020 roku, trzyma solidny poziom w turniejach wielkoszlemowych. Dzisiaj nie dała szans Rebecce Peterson (6:2, 6:2) i awansowała do 3. rundy Australian Open. Inna […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Bartoszek: – Zmiana stylu gry Wisły Płock jest diametralna

Trener Wisły Płock Maciej Bartoszek zdradził ile tak naprawdę razy w tym sezonie czuł, że może zostać zwolniony. Porozmawialiśmy też o postawie większości jego zawodników jesienią. Szkoleniowiec wyjawił również, kto może odejść z klubu. Wyjaśni się także kilka innych kwestii. Czy klub prowadzi rozmowy z Jakubem Rzeźniczakiem na temat nowej umowy? Czy 16-letni Tomasz Walczak […]
20.01.2022
Prasówka
20.01.2022

PRASA. Teraz to Szewczenko jest faworytem Kuleszy

Przedłużający się wybór nowego selekcjonera to główny temat czwartkowej prasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Adam Nawałka odesłany na ławkę rezerwowych. Prezes PZPN walczy o gwiazdę ukraińskiej piłki. We wtorek, z każdą kolejną godziną stawało się coraz bardziej pewne, że 19 stycznia nie przyniesie rozwiązania zagadki, na którą odpowiedź kibice chcą poznać od 29 grudnia. Kiedy Paulo Sousa […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Kluczowy wybór dla reprezentacyjnej kariery Lewandowskiego

Robert Lewandowski rozgaszcza i rozpycha się w złotym wieku swojej kariery. Nigdy nie był bliższy perfekcji, nigdy nie leciał bliżej słońca. Od dwóch lat próżno szukać lepszego od niego. W wielkim futbolu zaznał już wszystkiego, widział już wszystko, ale wciąż na horyzoncie majaczą się nowe cele do zrealizowania, nęcące rekordy do pobicia, trofea do odebrania. […]
20.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło Extra
15.01.2022

Jak Janusz Waluś został bohaterem stadionów?

Janusz Waluś ostatnie 29 lat spędził w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze w południowoafrykańskiej Pretorii, do którego trafił za zamordowanie Chrisa Haniego. Dobiega siedemdziesiątki. Większość czasu spędza w celi. Czyta książki. Słucha radia. Trenuje karate. Waży coraz mniej. Niknie w oczach. Liczy, że w lutym zostanie warunkowo zwolniony, opuści więzienie i wróci do Polski, gdzie […]
15.01.2022
Weszło Extra
14.01.2022

Basałaj: – Mam prawo być mądralą

Czy był cenzorem i propagandzistą? Dlaczego nikt nie obraża się już na przyśpiewkę „Jebać PZPN”? Jak to możliwe, że Jerzy Brzęczek przegrał na byciu sobą i dlaczego były selekcjoner nie słuchał żadnych rad? Czy nie przeczuwał wizerunkowej katastrofy przy emisji „Niekochanych”? Co sprawiało, że Adam Nawałka nie chciał udzielać wywiadów? Dlaczego reprezentanci słuchali odpraw Paulo […]
14.01.2022
Ekstraklasa
09.01.2022

Przetrwać trudną zimę. Jak to jest być czerwoną latarnią?

Działacze pierwszoligowych klubów często poruszają temat lokaty na koniec roku w kontekście transferów. „Wie pan, jako lider I ligi nieco łatwiej nam przekonać piłkarzy, że podpisują kontrakt z klubem, który za 6 miesięcy będzie już grać w Ekstraklasie„. To jasne, zrozumiałe, walka na finiszu jesieni nabiera rumieńców również z uwagi na ten detal, jakim jest […]
09.01.2022
Weszło
09.01.2022

Polski piłkarz w Bangladeszu. „Kibice robili ze mną selfie nawet w trakcie treningu”

Rafała Zaborowskiego mogliście u nas poznać już dwa lata temu. Wówczas opowiedział swoją historię od grania w Polsce w III i IV lidze, przez pracę zarobkową połączoną z graniem na czwartym szczeblu w Norwegii, po przejście na piłkarskie zawodowstwo w drugiej lidze greckiej i rumuńskiej. Dziś 27-letni pomocnik jest pierwszym Polakiem, który trafił do bengalskiej […]
09.01.2022
Weszło Extra
05.01.2022

Gdzie może zaprowadzić pewność siebie? Historia Kacpra Kozłowskiego

Młody piłkarz to dziś wymarzony kandydat na zięcia. Nie wychyla się. Nie wzbudza kontrowersji. Emanuje grzecznością. Cnotą dla niego jest świadomość miejsca w szeregu, pilne wykonywanie swoich obowiązków, słowo „pokora” potrafi odmienić przez wszystkie możliwe przypadki. Kacper Kozłowski, który odszedł do Brighton, różni się od swoich rówieśników nie tylko jakością piłkarską. Nigdy nie był, nie […]
05.01.2022
Weszło Extra
25.12.2021

My o futbolu, a życie toczy się gdzieś obok

Jak wyglądałaby Ekstraklasa, gdyby występowało w niej czterystu Jakubów Rzeźniczaków? Czy w polskiej lidze brakuje wyrazistych postaci? Jak media społecznościowe zmieniły szatnie piłkarskie? Kto krytykuje go w internecie i na jakim poziomie rozgrywkowym gra piłkarz, który kiedyś hejtował go w sieci? Czy kiedykolwiek bał się wyjść na ulicę Warszawy? Co Jacek Magiera zaobserwował na Nowym […]
25.12.2021
Cały na biało
17.08.2021

Chcę być najlepszy na świecie

Kacper Kozłowski to piłkarz o zupełnie innej mentalności niż polscy młodzieżowcy. Nie odczuwa stresu, pokora jest mu obca. Nie jara go, że został najmłodszym piłkarzem w historii Euro. O wyjeździe na turniej mówi „powołanie jak każde inne”. Wprost przyznaje, że chce odejść z Pogoni najpóźniej w następnym sezonie. Jego kariera toczy się błyskawicznie. Zaczynał grać w klubie […]
17.08.2021
Cały na biało
14.05.2021

„Górnik to szansa życia”. Droga Krawczyka z III ligi do Ekstraklasy

Nigdy za dużo nie strzelał, aż nagle zdobył 30 bramek w jednym sezonie. Jak tego dokonał? Jak trzecioligowiec wkomponował się w szatnię Górnika? Czy lepiej mieć sytuacje, ale je marnować, czy jednak ich nie mieć? Czy 20-kilkuletni piłkarz zjeżdżając do III ligi może jeszcze marzyć o Ekstraklasie? Na ostatnie z pytań odpowiemy sami – otóż […]
14.05.2021
Weszło Extra
19.03.2021

Nie jestem z siebie zadowolony. Chcę zacząć strzelać

Stefan Savić rozbudził spore nadzieje, bo przychodził do PKO Bank Polski Ekstraklasy z ciekawym CV, ale jeszcze nie odpalił. Dlaczego? Nie znaleźliśmy odpowiedzi na to pytanie w tym wywiadzie. Ale znaleźliśmy na inne. Po lekturze rozmowy z piłkarzem Wisły dowiecie się, dlaczego wkurzył się na niego Red Bull Salzburg, jak to jest strzelić dwie bramki […]
19.03.2021
Weszło Extra
05.03.2021

„Bałem się o życie przyjaciół z klubu”. Młodzież Pogoni w wywiadzie

Adrian Benedyczak (2000), Kacper Smoliński (2001), Marcel Wędrychowski (2002), Kacper Kozłowski (2003). Pierwszy to wartościowy zmiennik, ma na koncie choćby gola z Rakowem i nie zdziwimy się, jeśli wkrótce zluzuje Zahovicia. Drugi rozegrał w tym sezonie w Pogoni najwięcej minut spośród młodzieżowców i daje radę, czego dowód widzieliśmy choćby w meczu z Cracovią, gdy strzelił […]
05.03.2021
Weszło Extra
01.03.2021

Grzesik: Pracowałem na zmywaku, żeby nie pożyczać od rodziny

Jan Grzesik w wywiadzie z nami mówi zarówno o pozytywnych momentach swojej kariery, jak i tych gorszych chwilach. Np. o grze w Nadwiślanie Góra, gdy łączył piłkę z pracą na zmywaku. – Pierwsza wypłata wyszła na czas, ale później zaczęły się kłopoty. A człowiek musi z czegoś żyć. Żona zapracowywała się – tak trzeba to […]
01.03.2021
Weszło Extra
19.02.2021

Mogłem grać jeszcze dwa lata. I zniszczyć sobie życie…

Mateusz Szczepaniak rozegrał cztery sezony w PKO Bank Polski Ekstraklasie, kilka w pierwszej lidze, wyjechał na Cypr, szkolił się w Auxerre. Jesienią stanął przed dylematem – czy warto ryzykować zdrowie, by pograć jeszcze sezon-dwa? – Ból w poprzednim roku był bardzo duży. Gdybym grał dalej, za dwa lata mógłbym być pół inwalidą i kompletnie popsuć […]
19.02.2021
Ekstraklasa
20.01.2022

„W Czechach pisali o mnie: Michal Doleżal. Nie wiedziałem, o co chodzi!”

Zagłębie Lubin zdecydowało, że ich celem transferowym na zimę będzie sprowadzenie napastnika. I tak na Dolny Śląsk trafił Martin Doleżal, jeden z najlepszych strzelców w historii czeskiej ekstraklasy. 31-latek opowiada nam o swoim pierwszym zagranicznym wyjeździe, o reprezentacji kraju, FK Jablonec czy o myleniu go z Michalem Doleżalem, trenerem polskiej kadry skoczków. Jak to jest, […]
20.01.2022
Brama dnia
20.01.2022

Jermain Defoe kontra Dejan Stanković | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj cofniemy się do 2002 roku i odwiedzimy angielskie oraz włoskie boiska. JERMAIN DEFOE VS CHELSEA (20.01.2002) Dokładnie dwadzieścia lat temu Chelsea zmiażdżyła 5:1 West Ham w derbach Londynu. Gola na otarcie łez dla „Młotów” zdobył Jermain Defoe i trzeba angielskiemu snajperowi oddać, że efektownie zabawił się z defensorem […]
20.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Świątek w trzeciej rundzie Australian Open. Pozostali Polacy odpadli

Hubert Hurkacz sprawił wczoraj – nam i sobie – niemiłą niespodziankę, ale Iga Świątek nie poszła w jego ślady. Jedno trzeba Polce przyznać – od momentu, gdy wygrała French Open w 2020 roku, trzyma solidny poziom w turniejach wielkoszlemowych. Dzisiaj nie dała szans Rebecce Peterson (6:2, 6:2) i awansowała do 3. rundy Australian Open. Inna […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Bartoszek: – Zmiana stylu gry Wisły Płock jest diametralna

Trener Wisły Płock Maciej Bartoszek zdradził ile tak naprawdę razy w tym sezonie czuł, że może zostać zwolniony. Porozmawialiśmy też o postawie większości jego zawodników jesienią. Szkoleniowiec wyjawił również, kto może odejść z klubu. Wyjaśni się także kilka innych kwestii. Czy klub prowadzi rozmowy z Jakubem Rzeźniczakiem na temat nowej umowy? Czy 16-letni Tomasz Walczak […]
20.01.2022
Prasówka
20.01.2022

PRASA. Teraz to Szewczenko jest faworytem Kuleszy

Przedłużający się wybór nowego selekcjonera to główny temat czwartkowej prasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Adam Nawałka odesłany na ławkę rezerwowych. Prezes PZPN walczy o gwiazdę ukraińskiej piłki. We wtorek, z każdą kolejną godziną stawało się coraz bardziej pewne, że 19 stycznia nie przyniesie rozwiązania zagadki, na którą odpowiedź kibice chcą poznać od 29 grudnia. Kiedy Paulo Sousa […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Kluczowy wybór dla reprezentacyjnej kariery Lewandowskiego

Robert Lewandowski rozgaszcza i rozpycha się w złotym wieku swojej kariery. Nigdy nie był bliższy perfekcji, nigdy nie leciał bliżej słońca. Od dwóch lat próżno szukać lepszego od niego. W wielkim futbolu zaznał już wszystkiego, widział już wszystko, ale wciąż na horyzoncie majaczą się nowe cele do zrealizowania, nęcące rekordy do pobicia, trofea do odebrania. […]
20.01.2022
Weszło Extra
26.12.2020

100 najlepszych piłkarzy dekady – cały ranking w jednym miejscu!

W ostatnich dniach na Weszło pojawił się przygotowany przez nas ranking najlepszych piłkarzy dekady 2011 – 2020. Jak to z rankingami bywa, wzbudził spore dyskusje. I kontrowersje. Cieszymy się, bo taki był właściwie nasz zamiar. W przypadku tego rodzaju zestawień nikt nie ma monopolu na rację. Poszczególne dylematy są zbyt zniuansowane. Gdybyście mieli ochotę rzucić […]
26.12.2020
Weszło Extra
24.12.2020

Kruszewski: – Gdybym został w Wiśle, to całego zamieszania w klubie by nie było

– Czuję bardzo, bardzo duży żal, że to się stało w tym momencie. Jestem jak kierowca dużego Fiata, który został wystawiony do rajdu Paryż-Dakar i radził sobie w nim dobrze, natomiast po kilku latach stwierdzono, że ten samochód powinien walczyć o najwyższe cele. I w momencie, gdy zaczął się remont tej zdezelowanej fury – mówię […]
24.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Covidovi beniaminkowie II ligi w większości przetrwali jesień bez negatywnych objawów

W maju bieżącego roku u trzecioligowych liderów wystrzeliły korki od szampanów. Definitywny koniec sezonu oznaczał dla nich awans. Niekiedy awans przy zielonym stoliku. Niektórzy ze względu na niejasności w wykładni regulaminu rozgrywek w stan radości wprawili się dopiero po ostatecznej decyzji PZPN-u. Pamiętamy wszyscy gorący spór na linii Motor Lublin – Hutnik Kraków, dotyczący tego, […]
20.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Uwaga, ranking! 100 największych kozaków w mijającej dekadzie

Za kilkanaście dni kończy się nam druga dekada XXI wieku. Jasne, nie będzie to czas zupełnie wolny od piłki na wysokim poziomie – oczywiście abstrahując od tego, że w zimowy sen zapada przecież Ekstraklasa – ale uznaliśmy, że to już najwyższa pora, by zacząć podsumowania, bo zmieni się pewnie niewiele. Łapcie pierwsze z nich. A […]
20.12.2020
Weszło Extra
21.11.2020

„To jak wy żyjecie w tym klubie z tak małym budżetem?”. Trzecioligowe kontrasty

Reformy. Działacze co chwilę majstrują przy formułach rozgrywek. Grupy mistrzowskie, grupy spadkowe. Zmiany nazewnictwa lig. Podziały II ligi na wschód, zachód. Następnie połączenie dwóch osobnych bytów i tak w koło. III liga również w ostatnich latach zmieniała swój kształt. W 2008 roku stała się de facto czwartym poziomem rozgrywkowym. Kilka lat przetrwała koncepcja III ligi […]
21.11.2020
Weszło Extra
19.11.2020

Za młodu Ekstraklasa, dziś najwyżej III liga. „Może po prostu byłem za słaby?”

„Jesteś idolem. Wielbi cię tłum. Gdzie się pojawisz słychać. Zdumionych głosów szum. W porannej prasie widzisz codziennie swoją twarz. Z możnymi tego świata o wielkie stawki grasz.” Wielu  piłkarzy już w bardzo młodym wieku mogło poczuć się jak gwiazdy. Szybki debiut w Ekstraklasie, pensje wielokrotnie przewyższające kieszonkowe kolegów ze szkolnej ławki. Występy przed kilkutysięczną publiką, […]
19.11.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ekstraklasa
20.01.2022

„W Czechach pisali o mnie: Michal Doleżal. Nie wiedziałem, o co chodzi!”

Zagłębie Lubin zdecydowało, że ich celem transferowym na zimę będzie sprowadzenie napastnika. I tak na Dolny Śląsk trafił Martin Doleżal, jeden z najlepszych strzelców w historii czeskiej ekstraklasy. 31-latek opowiada nam o swoim pierwszym zagranicznym wyjeździe, o reprezentacji kraju, FK Jablonec czy o myleniu go z Michalem Doleżalem, trenerem polskiej kadry skoczków. Jak to jest, […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Koniec Dembele w Barcelonie? „Liczymy, że do transferu dojdzie przed końcem stycznia”

Ousmane Dembele nie znalazł się w kadrze FC Barcelony na dzisiejszy mecz Pucharu Króla, w którym rywalem Dumy Katalonii będzie Athletic Bilbao. Wiele wskazuje na to, że Francuza w barwach tego klubu już nie zobaczymy.  To kolejny odcinek sagi, która wiąże się z rozmowami kontraktowymi w sprawie przedłużenia umowy 24-letniego piłkarza. Jego dotychczasowy kontrakt wygasa […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Wisła wypożyczyła obrońcę do Izraela

Pisaliśmy wczoraj o tym, że w zasadzie przesądzony jest los Aschrafa El Mahdiouiego, który odejdzie za dobre pieniądze do Al-Taawon, ale na tym nie koniec zmian personalnych w drużynie Wisły. Kraków opuszcza również Adi Mehremić.  To ogólem już piąty piłkarz, którego wiosną nie zobaczymy przy Reymonta (pozostali to Yeboah, Buchalik i Wachowiak), ale za Bośniakiem […]
20.01.2022
Brama dnia
20.01.2022

Jermain Defoe kontra Dejan Stanković | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj cofniemy się do 2002 roku i odwiedzimy angielskie oraz włoskie boiska. JERMAIN DEFOE VS CHELSEA (20.01.2002) Dokładnie dwadzieścia lat temu Chelsea zmiażdżyła 5:1 West Ham w derbach Londynu. Gola na otarcie łez dla „Młotów” zdobył Jermain Defoe i trzeba angielskiemu snajperowi oddać, że efektownie zabawił się z defensorem […]
20.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Świątek w trzeciej rundzie Australian Open. Pozostali Polacy odpadli

Hubert Hurkacz sprawił wczoraj – nam i sobie – niemiłą niespodziankę, ale Iga Świątek nie poszła w jego ślady. Jedno trzeba Polce przyznać – od momentu, gdy wygrała French Open w 2020 roku, trzyma solidny poziom w turniejach wielkoszlemowych. Dzisiaj nie dała szans Rebecce Peterson (6:2, 6:2) i awansowała do 3. rundy Australian Open. Inna […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Bartoszek: – Zmiana stylu gry Wisły Płock jest diametralna

Trener Wisły Płock Maciej Bartoszek zdradził ile tak naprawdę razy w tym sezonie czuł, że może zostać zwolniony. Porozmawialiśmy też o postawie większości jego zawodników jesienią. Szkoleniowiec wyjawił również, kto może odejść z klubu. Wyjaśni się także kilka innych kwestii. Czy klub prowadzi rozmowy z Jakubem Rzeźniczakiem na temat nowej umowy? Czy 16-letni Tomasz Walczak […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Leśnodorski: – Ta liga jest za słaba, by Legia z niej spadła

Bogusław Leśnodorski udzielił „Sportowym Faktom” wywiadu, w którym podsumował jesień w wykonaniu Legii Warszawa. Były prezes stołecznego klubu nie szczędził cierpkich słów, ale przyznał też, że nie wyobraża sobie, by mistrz Polski, który zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli, w przyszłym sezonie grał w pierwszej lidze: – Nie, nawet przez chwilę się o to nie martwiłem. Ta […]
20.01.2022
Prasówka
20.01.2022

PRASA. Teraz to Szewczenko jest faworytem Kuleszy

Przedłużający się wybór nowego selekcjonera to główny temat czwartkowej prasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Adam Nawałka odesłany na ławkę rezerwowych. Prezes PZPN walczy o gwiazdę ukraińskiej piłki. We wtorek, z każdą kolejną godziną stawało się coraz bardziej pewne, że 19 stycznia nie przyniesie rozwiązania zagadki, na którą odpowiedź kibice chcą poznać od 29 grudnia. Kiedy Paulo Sousa […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Henry wróci na ławkę trenerską w Ligue 1?

Szykuje się kolejna zmiana trenerska w topowych ligach. Według francuskich mediów policzone są dni Vladimira Petkovicia, który trenuje Girondins Bordeaux, a zastąpić może go Thierry Henry. Mający wewnętrzne problemy Żyrondyści w ostatniej kolejce przegrali z Rennes aż 0-6 i był to trzeci ligowy mecz z rzędu, po którym schodzili z boiska pokonani. W tabeli Ligue […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Kluczowy wybór dla reprezentacyjnej kariery Lewandowskiego

Robert Lewandowski rozgaszcza i rozpycha się w złotym wieku swojej kariery. Nigdy nie był bliższy perfekcji, nigdy nie leciał bliżej słońca. Od dwóch lat próżno szukać lepszego od niego. W wielkim futbolu zaznał już wszystkiego, widział już wszystko, ale wciąż na horyzoncie majaczą się nowe cele do zrealizowania, nęcące rekordy do pobicia, trofea do odebrania. […]
20.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Sensacja! Atletico odpadło z Pucharu Króla

Za nami pierwsza duża sensacja w Pucharze Króla. Z rozgrywek na etapie 1/8 wypisało się Atletico Madryt. Drużyna Diego Simeone mierzyła się w środę z Realem Sociedad. Przegrała 2:0. Pierwszego gola głową zdobył Januzaj. Drugi był dziełem Alexandra Sorlotha. To nie jest sezon Atletico. Niedawno madrytczycy odpadli w półfinale Superpucharu z Athletic Bilbao. W lidze też […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Aschraf odchodzi. Duża kwota odstępnego

Najlepszy piłkarz Wisły w tym sezonie? Prawdopodobnie Aschraf El Mahdioui. Ale „piłkarz Wisły” to już sformułowanie nieaktualne. Holender przenosi się za grube pieniądze do Arabii Saudyjskiej. I pisząc o „grubych pieniądzach”, wcale nie przesadzamy. Wczoraj ujęliśmy to jako „ofertę nie do odrzucenia” i ta faktycznie taka jest. Według naszych informacji Al-Taawon płaci za piłkarza „Białej Gwiazdy” […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Co za końcówka! Tottenham wyszarpuje zwycięstwo w doliczonym czasie!

Ależ zadziało się w meczu Leicester City – Tottenham Hotspur. Gospodarze aż do 94. minuty prowadzili 2:1. A potem do akcji wkroczył Steven Bergwijn. Bohater spotkania wszedł na boisko dopiero w 79. minucie. Doliczony czas gry należał do niego. Holender pierwszy cios wyprowadził w 95. minucie, gdy wykończył akcje Matta Doherty’ego, czyli innego rezerwowego. Drugi – klasa, […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Genoa kupiła trenera KV Oostende

Genoa aktywowała klauzulę wykupu Alexandra Blessina. Niemiec trenował od lipca 2020 roku belgijskie KV Oostende. To szokujący ruch, bo ta kandydatura ani razu nie padła jeszcze w mediach. KV Oostende zajmuje dopiero piętnaste miejsce w lidze belgijskiej, a więc nowy szkoleniowiec klubu z Serie A nie wyróżnił się wynikami. Włochów przekonała wizja niemieckiego szkoleniowca, który […]
19.01.2022
Ekstraklasa
19.01.2022

Radomiak testuje nowego zawodnika. Przyjechał na obóz do Turcji

Ekstraklasowy Radomiak Radom zapowiadał, że na obóz do Turcji może przylecieć nowy zawodnik. Ekipa Dariusza Banasika zostawiła miejsce w hotelu dla piłkarza, który miałby sprawdzić się w treningach i sparingach albo dołączyć do „Zielonych” na zasadzie definitywnego transferu. Właśnie rozgrywa się pierwszy scenariusz. W środę wieczorem do hotelu w Larze, gdzie stacjonuje Radomiak Radom, przybył […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Łukasz Skorupski okradziony. Straty to 70 tysięcy euro

Kolejny polski piłkarz okradziony we Włoszech. Kiedyś Arkadiuszowi Milikowi ukradziono zegarek marki „Rolex”, tym razem padło na Łukasza Skorupskiego. Według informacji „Przeglądu Sportowego” jego dom został przetrzepany z najcenniejszych przedmiotów w momencie, gdy… był na boisku. Do grabieży doszło w momencie Bologna – Napoli, w którym ekipa Piotra Zielińskiego wygrała 2:0. Na meczu była rodzina […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Świderski w MLS? 5 milionów euro na stole

Karol Świderski może grać w MLS. Napastnik reprezentacji Polski dostał konkretną ofertę. Informuje o niej portal meczyki.pl. Klubem, który wyraził zainteresowanie Świderskim, jest Charlotte FC. W beniaminku MLS zagra od przyszłego sezonu także Jan Sobociński. Amerykanie wykładają na stół 5 milionów euro. Wygląda na to, że wszystko jest już przesądzone. Świderski, według informacji Tomasza Włodarczyka, […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Pokonali Bayern, odpadli z klubem 2. Bundesligi

Borussia Mönchengladbach w 2. rundzie Pucharu Niemiec? Sensacyjne pokonanie Bayernu aż 5:0. Borussia Mönchengladbach w kolejnej fazie, czyli 1/8? Porażka z zespołem 2. Bundesligi. A konkretnie – z Hannoverem 96, który zajmuje dopiero dwunaste miejsce na zapleczu Bundesligi. Borussia przystępowała do tego spotkania jako zdecydowany faworyt. Mimo to niżej notowany klub wygrał aż 3:0. Dwie […]
19.01.2022