Sędziowie muszą samodzielnie myśleć. W lidze sędziuje komputer

Opublikowane 12.04.2019 15:57 przez

redakcja

Na wywiad przyszedł w koszulce zVARiowani. Konferencja prasowa z jego udziałem bez zahaczenia o wątek powtórek wideo nie ma prawa się odbyć. Valdas Ivanauskas to trener, który wytoczył otwartą wojnę sędziom i technologii. – Może powinienem być rozsądniejszy, ale ktoś w Polsce powinien o tym mówić. Wszyscy się boją – przyznaje. 

Zagłębie gra naprawdę dobrą piłkę, więc uznaliśmy, że to dobry moment, by się spotkać i wysłuchać, co o systemie VAR ma do powiedzenia trener Ivanauskas. Ale nie tylko. O niedoszłym wyrzuceniu z klubu Udovicicia, piłkarzach traktujących Ekstraklasę jak chwilowe doświadczenie, klubie, który organizacyjnie w wielu kwestiach został w pierwszej lidze i stuprocentowych szansach Zagłębia na utrzymanie. Można się z Ivanauskasem w wielu rzeczach nie zgadzać, ale jedno trzeba mu oddać – nie potrafi gryźć się w język. 

Ucieszył się pan, że na meczu Zagłębia z Wisłą Płock będzie VAR? W ostatniej kolejce rundy zasadniczej zostały wybrane tylko cztery mecze, wiele klubów czuje się poszkodowanych. A pan? 

VAR musi być, co do tego nie mam wątpliwości. Każdy ma swoje zdanie, ale moje jest takie, że były tysiące sytuacji, które mogły być sprawdzone na VAR, ale ich nie obejrzano. Były też sytuacje, w których VAR był niepotrzebny, jak w Białymstoku. Sędzia nie myślał o meczu, o tym jakie decyzje podjąć, bo miał z tyłu głowy, że jak popełni błąd, to VAR go zweryfikuje. To bardzo prosty mechanizm. Po jednej czy drugiej takiej sytuacji automatycznie nie jesteś skoncentrowany na boisku. To nienormalne. Nie sędziuje arbiter, sędziuje komputer. Sędziowie sprawdzają sytuację wtedy, kiedy chcą. To nam szkodzi. Jeśli jesteś dobrym sędzią i jesteś przekonany o swojej decyzji, nie potrzebujesz VAR-u. W Lidze Mistrzów, gdzie gra toczy się o wielkie pieniądze, VAR jest używany tylko do sytuacji milimetrowych. W Ekstraklasie… nieważne, że popełnisz błąd, VAR zawsze może to ocenić. VAR nie może myśleć za arbitra, powinien być tylko jego pomocą. Nie przypominam sobie meczu, w którym VAR nie byłby użyty. Co więcej – sędziowie sami decydują, czy chcą zobaczyć, czy nie. Moim zdaniem, jeśli jesteś dobrym arbitrem, powinieneś samemu podejmować decyzje i ewentualnie być otwartym na głosy z wozu, że został popełniony błąd. 

Zgodzę się z panem co do zasady – VAR miał eliminować oczywiste pomyłki, a stał się asekuracją dla sędziów, poduszką bezpieczeństwa, którzy często nadużywają tego systemu. 

Dokładnie tak jest. Asekuracja. To problem. Dlaczego sędziowie Ligi Mistrzów tak rzadko korzystają z VAR-u? Dobry arbiter jest w stanie samemu podejmować decyzje. Nie ma tak, że zagwiżdże, a potem pyta, czy dobrze zrobił. 

Szymon Marciniak gwiżdże w ten sposób i często musi mierzyć się z zarzutami: a dlaczego nie sprawdził? 

Moim zdaniem robi dobrze. Na dziesięć sytuacji myli się raz, bo myśli podczas meczu, jest skoncentrowany przez 90 minut. Znam go, bardzo dobry sędzia. Pyta tylko wtedy, gdy błąd jest spowodowany jakimś detalem i ma gdzieś, co mówi mu słuchawka. Na Cracovii sędzia zagwizdał karnego, a potem pokazywał, że chce to sprawdzić na VAR. Widziałem to doskonale z góry, bo byłem wysłany na trybuny. Moim zdaniem w ogóle nie było karnego. Sędziowie z wozu też byli tego zdania. Zobaczył, a mimo to uznał, że jedenastka. Dla mnie to skandal. 

Wracając – gdyby pan mógł zdecydować, wolałby pan zagrać z Wisłą Płock bez VAR-u? 

Nie interesuje mnie to. Gramy o wiele lepiej niż jesienią i należy nam się szacunek. To zupełnie inne Zagłębie niż w poprzedniej rundzie. Każdy widzi. Dlatego nie interesuje mnie VAR, chcę tylko, by sędziowie mieli do nas respekt. VAR musi być, ale sędziowie muszą też samodzielnie myśleć. Nie tylko gwiżdżąc Zagłębiu, my nie mamy żadnego znaczenia. Mówię o całej lidze. Zbyt wiele komplikacji przynosi ten system. 

Gdy przyszedłem tu w październiku, spytałem, jak wyglądała sytuacja w poprzednich meczach. Powiedziano mi, że tak samo. Wszyscy boją się mówić. Niemieckie media pytają mnie, interesują się mną z racji tego, że dużo czasu spędziłem w Bundeslidze. Wypytują, ale zachowuję powściągliwość. Jeśli robię teatr, to zawsze w odpowiedni sposób. Mam respekt do sędziów i do całego polskiego narodu. Gdy awansujemy w tabeli, powiem konkretnie. Jeśli takie decyzje są podejmowane, mówię, że mi się to nie podoba. 

Jak dużo punktów pana zdaniem Zagłębie straciło przez złe decyzje? 

Jeśli pyta pan o jesień, musiałbym spojrzeć w statystyki. Wiosną straciliśmy przez decyzję arbitrów trzy punkty – w meczach z Górnikiem, Cracovią i Jagiellonią. Mielibyśmy dziś 27 punktów. Mowa o trzech straconych remisach z dobrymi drużynami na wyjazdach, które byłyby dla nas bezcenne w kontekście psychologicznym. Możesz potem nadrobić oczywiście te trzy punkty w jednym meczu, ale psychologicznie remis w Zabrzu, w derbach, byłby dla nas cenniejszy niż te pieprzone trzy punkty w innym meczu. Mówię tak, bo znam swoją drużynę. Pracujemy bardzo mocno, jedna decyzja sędziego i jesteśmy z niczym. 

Sytuacje w Zabrzu i Krakowie są mocno dyskusyjne, w kontekście Jagiellonii mówi pan tylko o faulu Runje na Sanogo? 

Tak. Stuprocentowy karny. 

Zgadzam się. 

To było przy 0:0, a Jagiellonia była w tamtym meczu bardzo słaba. Mentalnie źle weszła w ten mecz i powinniśmy byli to wykorzystać. Strzeliliśmy gola już w drugiej minucie i zgadzam się, że był tam milimetrowy spalony Cichockiego. Ale ten karny? Widział każdy poza sędzią. Później ta jedenastka dla Jagiellonii. Normalny pojedynek, w każdym meczu w polu karnym dochodzi do setek tego typu starć. Piłkarz nie miał nawet żadnych szans na dojście do tej piłki, a sędzia od razu pokazał karny. Nie do wiary. Moim zdaniem, gdyby zagwizdano wtedy jedenastkę na Sanogo, mecz ułożyłby się zupełnie inaczej. Pamiętam Jagiellonię z naszego pierwszego meczu, wtedy jakość była po ich stronie, nie mieliśmy szans. Ale teraz była to zupełnie inna drużyna.

1335NYo

Jak na te pańskie wojenki reagują piłkarze? Mają one na nich jakiś wpływ? W jakiś sposób to im pomaga? 

Piłkarze w ogóle nie są w to wplątani. Wiedzą, co się dzieje, krzyczą w szatni, wyzywają. Ale wewnątrz drużyny ich uspokajam, bo muszą dalej pracować. Zdarza się. Nawet jeśli spadniemy, to wykonaliśmy dobrą pracę i każdy z nich ma duże szanse by pozostać w lidze w innych drużynach. Jesienią nikt z piłkarzy nie budził zainteresowania innych drużyn, może poza Pawłowskim i rzecz jasna Wrzesińskim. Dziś wiem, że się nimi interesują. Decyzje sędziów? Wiem, że im też ciężko je zrozumieć, ale w drużynie w ogóle o nich nie mówię. 

Rozumie pan Sanogo, który w tak ważnym meczu próbował uderzyć przeciwnika? 

Rozumiem, bo jako piłkarz byłem jeszcze gorszy. Obejrzałem setki kartek, więc takie sytuacje to dla mnie błahostki. Jeśli sędzia jest mądry, ma świadomość, że popełnił błąd przy bramce i powinien to zaakceptować. Była czerwona kartka, oczywiście – nie ma wątpliwości. Ale mógł dać drugą żółtą, Sanogo i tak wyleciałby z boiska. Nie rozumiem jednak, dlaczego Sanogo dostał tyle samo meczów kary, co Remy, który popełnił bardzo niebezpieczny faul. Ale tak, rozumiem piłkarza i jednocześnie mówię otwarcie, że popełnił błąd. Wszystko przez emocje, bo nie przyjechaliśmy do Zabrza po remis, a po zwycięstwo. To wojownik. 

Rozumie pan decyzję Komisji Ligi, która znów wysłała pana na dwa mecze na trybuny?

Akceptuję ją. 

Za niedługo będzie pan na trybunach częściej niż niejeden wierny kibic. 

To prawda, muszę poprosić chyba o stałe krzesełko. 

Zamierza pan się zmienić? 

Ciężko jest się zmienić, ale będę spokojniejszy. 

Powiedział pan kiedyś, że konsekwencje nie mają dla pana żadnego znaczenia. I tak mówi pan, co ma pan mówić, i tak pan protestuje, nawet jeśli zawieszą do końca sezonu. 

Jestem szczery. Zdaję sobie sprawę, że nie zawsze jest dobry czas na tę szczerość. Czuję się winny, dlatego rozumiem decyzję Komisji Ligi. Bronię po prostu drużyny. Oczekuję tylko szacunku dla mnie i zespołu. Najbardziej boli to wszystko, gdy widzę, jak ciężką pracę wykonaliśmy. Jesienią byliśmy skreślani, dawano nam zero szans, a teraz doskoczyliśmy poziomem i możemy coś zbudować. Ze swojej strony robimy wszystko, by się utrzymać. Jeśli decyzje sędziów będą sprawiedliwe, będziemy zadowoleni. Jeśli nie – postaram się reagować spokojniej. 

Ma pan wrażenie, że kiedyś posunął się pan w wypowiedziach lub boiskowych reakcjach zbyt daleko?

Raczej nie. Może popełniłem kilka błędów i powinienem być rozsądniejszy, ale ktoś w Polsce powinien o tym mówić. Na pewno powiedziałem zbyt dużo na boisku. Powinienem być bardziej powściągliwy. Technologia jest rozwinięta, kamery wszystko zbierają. 

Jest pan jako trener spokojniejszy niż jako piłkarz? 

Chyba tak. Gdy jeszcze grałem w piłkę, sędziowie byli moimi najlepszymi „przyjaciółmi”, oczywiście w cudzysłowie.

W jaki sposób przekłada się na zespół to, że ogląda pan mecz z perspektywy trybun?

Myślę, że w ogóle. Drużyna zna założenia, z boku i tak niewiele możesz zmienić. 

Będzie się pan komunikował z drużyną? 

Tak, będę się komunikował tak samo jak sędziowie z wozem (śmiech). To nic nowego. Technologia jest ta sama i korzysta się z niej wszędzie, to nie jest zabronione. 

Wywołuje pan kontrowersje, ale jest pan przy tym szczery, autentyczny. Myśli pan, że ta postawa bardziej panu pomaga czy szkodzi? 

Mnie osobiście to szkodzi, ale myślę, że pomaga drużynie i klubowi. Nigdy nie byłbym tak wybuchowy, ale te decyzje, które zdarzyły się w ostatnich tygodniach… To po prostu zbyt wiele. Zdaję sobie sprawę, że to moja wada, ale to pomaga drużynie. 

W zeszłej rundzie w ogóle nie protestowałem, bo widziałem, że nie mamy szans. Przeżyłem wielu piłkarzy jako trener i potrafię ocenić, jaka jest różnica jakości. Dziś widzę, że jesteśmy naprawdę dobrze przygotowani, mamy jakość i musimy z tą grą zostać w lidze. To nie tylko moja opinia, ale też ekspertów telewizyjnych. Rozumiem, jaka jest sytuacja, nie jestem głupi. Słaby stadion, słaba infrastruktura w kraju, w którym w 2012 roku wybudowano wiele stadionów. Przyjeżdżają do nas z kamerami i widok nie jest zbyt przyjemny. W Białymstoku z kolei dopiero co został wybudowany piękny stadion. Wiem o co chodzi. Chodzi o duże pieniądze i medialny projekt, jakim jest Ekstraklasa. Ekstraklasa wygląda naprawdę świetnie – Canal+, analizy po meczu, jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Nigdy bym nie pomyślał, że jest tu aż tak. Jeśli bylibyśmy słabi, podałbym wszystkim rękę i podziękował za walkę. Ale wiosną pokazujemy, że możemy być interesujący dla ligi. 

Powtórzyłby pan dziś słowa o tym, że Zagłębie komuś nie pasuje?  

Mam swoje zdanie i w tamtym momencie je powiedziałem. Całkiem przypadkowo mieliśmy po tych słowach przez dwa tygodnie spokój. Dziwny zbieg okoliczności. 

Czyli będzie pan powtarzał tę taktykę? 

Muszę być trochę rozsądniejszy. Z drugiej strony mam swoje zdanie i zamierzam je wyrażać. Może nie będę wypowiadał się tak bezpośrednio, a bardziej naokoło. Wiem, że kibice to lubią, dziennikarze także, ale niektórym takie słowa się nie podobają. Jestem zagranicą i szanuję polski naród. Musimy dalej pracować, być jeszcze lepsi. Jestem bardzo zadowolony z postępu, jaki wykonaliśmy od przerwy zimowej. Gdybym przejął jesienią drużynę z tymi piłkarzami, dziś nie rozmawialibyśmy o żadnym spadku. 

WARSZAWA 10.11.2018 MECZ 15. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2018/19 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH: WISLA PLOCK - ZAGLEBIE SOSNOWIEC VALDAS IVANAUSKAS JOSE ANTONIO VICUNA FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

A gdyby przejął pan dokładnie tę drużynę z czystą kartą, na początku sezonu? 

Myślę, że walczylibyśmy nawet o piąte miejsce. 

Czyli potwierdza pan, że największym problemem Zagłębia była jakość piłkarzy. 

Pierwsze mecze – wygrana z Miedzią, remis z Wisłą – zagraliśmy sercem, ale po miesiącu można było ocenić, że niektórzy piłkarze nie nadają się na poziom Ekstraklasy. Inną historią jest to, że nie zgadzało się wiele innych rzeczy. Po 0:6 z Lechem Poznań – nawet, jeśli Zagłębie zagrało jedno z najlepszych pół godziny – usiedliśmy z prezesem i szczerze porozmawialiśmy. Normalnie po takiej porażce musisz sobie podziękować. Jestem uczciwy i po takim wyniku zaakceptowałbym każdą decyzję. Ustaliliśmy jednak z prezesem Jaroszewskim i dyrektorem Tomczykiem, że tamta kadra nie była gotowa na pozostanie w lidze. Raz, że nie miała jakości, dwa – niektórzy nie chcieli być w Ekstraklasie. Traktowali ją jako chwilowe doświadczenie. 

Paradoksalnie zespół ciągną głównie Pawłowski i Udovicić, którzy byli w kadrze jesienią. Co jest powodem takiej ich przemiany? 

Nie wiem, jak wyglądały przygotowania latem, ale okres przygotowawczy jest niezwykle istotny. Jeśli jesteś fizycznie gotowy, jakość przyjdzie sama. Szymon ma dużą jakość, ale przyszedł do nas zbyt późno. Nie wiem, czy był dobrze przygotowany do sezonu. Chciał, ale nie wszystko wychodziło. Udo ma jakość, ale nie miał jesienią konkurencji. Wiedział, że zawsze będzie grał, co nie wpływało na niego dobrze. Szybko stawał się zadowolony ze swojej sytuacji. Jest różnica, czy musisz walczyć o pozycję, czy jest ci wszystko jedno, bo czy się utrzymasz czy spadniesz, i tak zostaniesz w Sosnowcu. Po przedostatnim jesiennym meczu powiedziałem mu szczerze: 

Udo, przecież widzę, że masz umiejętności. Możesz grać o wiele lepiej, ale mentalnie zostałeś chyba w Belgradzie. Stawiam sprawę jasno: robisz to, czego oczekujemy albo odchodzisz. 

W następnym meczu, z Legią, był naszym najlepszym piłkarzem. Obóz przygotowawczy przeszedł bez kontuzji, osiągnął wysoką formę fizyczną. Dziś wygląda, jakby mógł przebiec tysiąc kilometrów. Teraz czekam, kiedy Udovicić zagra słaby mecz. Naprawdę czekam! Jesienią po dobrym meczu grał słaby, potem niezły, potem może znowu dobry. Teraz po dobrym gra jeszcze lepszy. 

Z którego z nowych piłkarzy jest pan najbardziej zadowolony? 

Z każdego. Szczerze. 

Z Totha także? 

Tak. 

Myślę, że defensywa, zwłaszcza środkowi obrońcy, są dziś największym problemem Zagłębia. Nawet w ostatnim meczu z Jagiellonią zawalił dwie bramki. 

Tak, ale nie mamy żadnych alternatyw. Zatrudniliśmy dobrych piłkarzy, ale jeśli chcesz mieć naprawdę silną kadrę, musisz mieć po dwóch piłkarzy na każdą pozycję. Nie jesteśmy Legią i nie możemy sobie zawsze na to pozwolić. Jestem wdzięczny prezesowi, że tylu piłkarzy udało się ściągnąć. Toth? Tak, jestem z niego zadowolony. Ta sytuacja z meczu z Jagiellonią nie była dla niego nieszczęśliwa. Zawsze, gdy jest rzut karny, Toth jest właśnie w tym miejscu. Jako gracz, człowiek – nie mam co do niego wątpliwości. 

Oczywiście, od jednych oczekiwałem więcej, od drugich mniej. Niektórzy byli ściągani jako uzupełnienia, a szybko stali się podstawowymi zawodnikami. Jeśli miałbym wskazać jednego, który zrobił największy krok do przodu, postawiłbym na Milewskiego. Gdy przyszedłem do Sosnowca, był piłkarz Milewski, który dobrze grał w pierwszej lidze, fajnie. Teraz widzę u niego duży skok w jakości. 

Co do którego miał pan największe oczekiwania? Co do Gabedawy? 

Musimy porównać ligę gruzińską i polską. Tam był najlepszy, miał pewne miejsce, grał w środku tabeli. Tu musi potwierdzać swoją jakość. Musimy dać mu czas, tak samo jak Iwaniszwilemu. Znałem ich z Gruzji, bo pracowałem w tym kraju i mam tam wielu przyjaciół. Muszą się dopasować do polskiej mentalności i do większego profesjonalizmu. Piłkarze znają moje założenia i muszą się dostosować. Przyjeżdża z kraju, gdzie czasami miał sto osób na trybunach, na mecze po 20 tysięcy widzów. Ekstraklasa, duże stadiony, media, kibice. Musi dostać kilka miesięcy. Niestety nie mamy czasu i to jest pewien problem.

Co pomyślał pan sobie zimą, gdy Konrad Wrzesiński, najlepszy piłkarz w drużynie, powiedział panu, że odchodzi?

Tylko pogratulowałem. Akceptuję to. Wszyscy byliśmy zadowoleni, że pojechał zarabiać pieniądze, bo Kajrat jest bardzo dobrym klubem i zaproponował mu trzy-cztery razy lepsze warunki. Liga może nie jest łatwa, długie podróże, ale jest młody, kończył mu się kontrakt, którego i tak by z nami nie przedłużył. W lidze kazachskiej tylko dwa kluby byłyby dobrym wyborem – Kajrat i Astana, które łapią się do europejskich pucharów. Myślę, że za rok będzie mógł pójść wyżej. Mają bardzo dobrą infrastrukturę, jedną z najlepszych w Europie. Jeśli masz takie możliwości do gry, nie potrzebujesz świetnego miasta i wszystkich rzeczy pobocznych. Pewnym problemem jest jakość ligi, bo poza kilkoma drużynami poziom jest naprawdę niski, ale wierzę, że zagra kilka dobrych meczów w Europie i ktoś go zauważy. Jesteś młody i jeśli masz szansę zarabiać trzy-cztery razy więcej w dobrym klubie, to dlaczego nie? 

PLOCK 10.11.2018 MECZ 15. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2018/19 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH: WISLA PLOCK - ZAGLEBIE SOSNOWIEC 2:0 PIOTR CALINSKI GRZEGORZ BUCZEK MARCEL PLACHTA ROBERTAS POSKUS VALDAS IVANAUSKAS MICHAI FARKAS MELLO NUNO MALHEIRO MATKO PERDIJIC FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Myśli pan sobie czasem na przykładzie Zagłębia, jak szalona jest nasza liga? Przyjeżdża do ostatniej drużyny tabeli rozpędzona Wisła Kraków, najlepiej grająca w tamtym momencie drużyna, świeżo po zwycięstwie 4:0 nad mistrzem Polski i… przegrywa. 

To ciekawa sprawa. Wygrali z Cracovią, z Legią, mecze jak z marzeń przy pełnym stadionie. Podobnym meczem był ten z Lechią Gdańsk. Gdy po końcowym gwizdku widziałem statystyki, nie mogłem uwierzyć. Wysłałem je do znajomego trenera od przygotowania fizycznego z Niemiec i powiedział mi, że to nie mogło się wydarzyć. Przebiegliśmy 122 kilometry. Zrobiliśmy trzy razy więcej sprintów. Z drugiej strony z Miedzią zagraliśmy w liczbach nie tak dobre spotkanie, a wygraliśmy. Szalone. Ostatnio byliśmy w Białymstoku – normalnie nie powinniśmy mieć żadnych szans, a byliśmy lepszym zespołem. To ciekawe dla ligi, ale nie świadczy to dobrze o jakości najlepszych drużyn. Dla mnie prawdziwym świadectwem są europejskie puchary. A Legia…

Odpadła ze Słowakami i Luksemburczykami. 

Szacunek dla Latala, to mój kolega. Ale szczerze? Z tym budżetem to nie jest normalne. Nieważne jak, musisz takie mecze wygrywać. 

Co uważa pan za swój największy sukces w Zagłębiu? 

To, że przekonałem prezydenta, by zatrudnić nowych piłkarzy, co da nam szansę na zostanie w lidze. Drugi – to, że w krótkim czasie udało się ich wkomponować w zespół. Sukcesem jest też to, że Milewski i Nawotka szybko zanotowali progres. Mam poczucie, że nasza praca nie idzie na marne.

Co patrząc z dzisiejszej perspektywy było największym problemem Zagłębia w momencie, gdy pan do niego przychodził? 

Było ich naprawdę wiele. Tysiąc rzeczy do poprawy, by klub stał się dobry. Cała infrastruktura i wiele detali od lekarzy aż do żywienia. W wielu aspektach panował poziom pierwszej ligi. Nikt nie patrzył na detale. Raczej: mamy drużynę, gramy w Ekstraklasie, mamy piękny autokar, więc wszystko jest w porządku. Za dużo myślenia o tym, co teraz, za mało o tym, co będzie jutro albo za rok. Rozumiem to, bo Zagłębie dawno nie było na tym poziomie. Po awansie panuje euforia i myślisz, że możesz grać tą samą kadrą. Nie, poziom jest naprawdę o wiele wyższy. Może zostać maksimum pięciu piłkarzy z pierwszego składu. Jeśli nie masz jakości, musisz to kompensować bieganiem. Żeby biegać musisz mieć kondycję. A przygotowani byli źle. Teraz to widzimy.

Jeśli Zagłębie spadnie, chciałby pan zostać w tym klubie? 

Nasza współpraca z prezesem Jaroszewskim i dyrektorem Tomczykiem jest wzorowa. Jeśli tak by się stało, usiądziemy i podejmiemy decyzję. To póki co moje najcięższe wyzwanie w karierze trenerskiej. Wcześniej walczyłem o mistrzostwo czy puchary, ale presja gry o utrzymanie jest o wiele większa. Wszystko zależne jest od wielu czynników. 

Spytam na koniec wprost – uda się utrzymać? Jak pan ocenia szanse Zagłębia? 

Nie wiesz, co stanie się jutro. Kartki, kontuzje… Ale jeśli mam oceniać sportowo, zostaniemy w lidze. Na sto procent. Jestem przekonany o klasie swoich piłkarzy.

Rozmawiał JAKUB BIAŁEK

Fot. FotoPyK / JB

***

O sprawach sędziowskich w ostatnim odcinku „Czarnej eLki”, programie Wojciecha Hadaja, opowiadał Rafał Rostkowski. 

Weszło
19.01.2022

Lech nie ściągnie napastnika wobec problemów. Fiasko w rozmowach ze stoperem

Lech Poznań ma problemy w ataku, ale w klubie twierdzą, że to tylko przejściowe kłopoty i nie trzeba reagować na nie transferem. Natomiast dla świętego spokoju lechici sprawdzają rynek transferowy. Z naszych informacji wynika też, że poznaniakom nie uda się w tym oknie transferowym ściągnąć Adriana Rusa. Pod poważnym znakiem zapytania stanął też transfer innego […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Mam wrażenie, że tak zmasowana krytyka programu „700+” dla profesjonalnych klubów sportowych raczej wykluczy wprowadzenie tego oryginalnego pomysłu w życie. Już dziś widać, że odbiór inicjatywy wedle której polska piłka (i inne sporty) miałaby otrzymać szeroki strumień pieniędzy z budżetu mocno zaskoczył inicjatorów i pewnie kwestią czasu jest jeśli nie wycofanie się, to przynajmniej głęboka […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

16 nagród dla Lewandowskiego za 2021 rok

Utarło się stwierdzenie, że Złota Piłka jest najważniejszym wyróżnieniem dla piłkarza. Gdzieniegdzie pojawiają się jednak głosy o tym, że plebiscyt ten powinna niedługo zdetronizować nagroda przyznawana przez FIFA. Uchodzi ona za bardziej profesjonalną, chociaż z drugiej strony niektóre decyzje podczas ostatniej gali zadają temu kłam. Niemniej na początku tego tygodnia Robert Lewandowski zgarnął kolejne indywidualne […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Karol Linetty w uniwersum Torino

Kiedy przychodził do Sampdorii, był tylko Karolkiem. Odchodził już jako Karol i zostawił za sobą kawał historii. Opuścił zespół, w którym zbudował sobie pozycję w poważnej lidze. Chwalono go za ogładę taktyczną w lidze, w której mają fioła właśnie na punkcie taktyki. Był przecież jedną z najważniejszych postaci Sampdorii. Zdarzały się spotkania, w których pełnił […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Stadion Śląski gospodarzem finału barażów o mundial

To już pewne. Obradujący zarząd PZPN dziś podjął decyzję o przeniesieniu ewentualnego finału barażów ze Stadionu Narodowego na Stadion Śląski. Wszystko jest oczywiście związane ze wzrostem zachorowań na Covid-19. Na terenie Stadionu Narodowego znajduje się zamiejscowy tymczasowy oddział Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Jeżeli sytuacja z liczbą zakażeń będzie systematycznie spadać, to wówczas na […]
19.01.2022
Skoki
19.01.2022

Ziobro: Praca Horngachera to był sabotaż, a nasi włodarze klepali go po plecach!

Kiedy w 2013 roku wygrywał konkurs Pucharu Świata w Engelbergu, wydawało się, że polskim skokom objawił się nowy talent, który przez lata będzie podporą reprezentacji. Dziś może tylko trzymać kciuki za swoich kolegów, przygotowujących się do startu na igrzyskach. A przecież spośród polskich skoczków, których zobaczymy na igrzyskach, młodszy od niego jest tylko Paweł Wąsek. […]
19.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło Extra
15.01.2022

Jak Janusz Waluś został bohaterem stadionów?

Janusz Waluś ostatnie 29 lat spędził w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze w południowoafrykańskiej Pretorii, do którego trafił za zamordowanie Chrisa Haniego. Dobiega siedemdziesiątki. Większość czasu spędza w celi. Czyta książki. Słucha radia. Trenuje karate. Waży coraz mniej. Niknie w oczach. Liczy, że w lutym zostanie warunkowo zwolniony, opuści więzienie i wróci do Polski, gdzie […]
15.01.2022
Weszło Extra
14.01.2022

Basałaj: – Mam prawo być mądralą

Czy był cenzorem i propagandzistą? Dlaczego nikt nie obraża się już na przyśpiewkę „Jebać PZPN”? Jak to możliwe, że Jerzy Brzęczek przegrał na byciu sobą i dlaczego były selekcjoner nie słuchał żadnych rad? Czy nie przeczuwał wizerunkowej katastrofy przy emisji „Niekochanych”? Co sprawiało, że Adam Nawałka nie chciał udzielać wywiadów? Dlaczego reprezentanci słuchali odpraw Paulo […]
14.01.2022
Ekstraklasa
09.01.2022

Przetrwać trudną zimę. Jak to jest być czerwoną latarnią?

Działacze pierwszoligowych klubów często poruszają temat lokaty na koniec roku w kontekście transferów. „Wie pan, jako lider I ligi nieco łatwiej nam przekonać piłkarzy, że podpisują kontrakt z klubem, który za 6 miesięcy będzie już grać w Ekstraklasie„. To jasne, zrozumiałe, walka na finiszu jesieni nabiera rumieńców również z uwagi na ten detal, jakim jest […]
09.01.2022
Weszło
09.01.2022

Polski piłkarz w Bangladeszu. „Kibice robili ze mną selfie nawet w trakcie treningu”

Rafała Zaborowskiego mogliście u nas poznać już dwa lata temu. Wówczas opowiedział swoją historię od grania w Polsce w III i IV lidze, przez pracę zarobkową połączoną z graniem na czwartym szczeblu w Norwegii, po przejście na piłkarskie zawodowstwo w drugiej lidze greckiej i rumuńskiej. Dziś 27-letni pomocnik jest pierwszym Polakiem, który trafił do bengalskiej […]
09.01.2022
Weszło Extra
05.01.2022

Gdzie może zaprowadzić pewność siebie? Historia Kacpra Kozłowskiego

Młody piłkarz to dziś wymarzony kandydat na zięcia. Nie wychyla się. Nie wzbudza kontrowersji. Emanuje grzecznością. Cnotą dla niego jest świadomość miejsca w szeregu, pilne wykonywanie swoich obowiązków, słowo „pokora” potrafi odmienić przez wszystkie możliwe przypadki. Kacper Kozłowski, który odszedł do Brighton, różni się od swoich rówieśników nie tylko jakością piłkarską. Nigdy nie był, nie […]
05.01.2022
Weszło Extra
25.12.2021

My o futbolu, a życie toczy się gdzieś obok

Jak wyglądałaby Ekstraklasa, gdyby występowało w niej czterystu Jakubów Rzeźniczaków? Czy w polskiej lidze brakuje wyrazistych postaci? Jak media społecznościowe zmieniły szatnie piłkarskie? Kto krytykuje go w internecie i na jakim poziomie rozgrywkowym gra piłkarz, który kiedyś hejtował go w sieci? Czy kiedykolwiek bał się wyjść na ulicę Warszawy? Co Jacek Magiera zaobserwował na Nowym […]
25.12.2021
Cały na biało
17.08.2021

Chcę być najlepszy na świecie

Kacper Kozłowski to piłkarz o zupełnie innej mentalności niż polscy młodzieżowcy. Nie odczuwa stresu, pokora jest mu obca. Nie jara go, że został najmłodszym piłkarzem w historii Euro. O wyjeździe na turniej mówi „powołanie jak każde inne”. Wprost przyznaje, że chce odejść z Pogoni najpóźniej w następnym sezonie. Jego kariera toczy się błyskawicznie. Zaczynał grać w klubie […]
17.08.2021
Cały na biało
14.05.2021

„Górnik to szansa życia”. Droga Krawczyka z III ligi do Ekstraklasy

Nigdy za dużo nie strzelał, aż nagle zdobył 30 bramek w jednym sezonie. Jak tego dokonał? Jak trzecioligowiec wkomponował się w szatnię Górnika? Czy lepiej mieć sytuacje, ale je marnować, czy jednak ich nie mieć? Czy 20-kilkuletni piłkarz zjeżdżając do III ligi może jeszcze marzyć o Ekstraklasie? Na ostatnie z pytań odpowiemy sami – otóż […]
14.05.2021
Weszło Extra
19.03.2021

Nie jestem z siebie zadowolony. Chcę zacząć strzelać

Stefan Savić rozbudził spore nadzieje, bo przychodził do PKO Bank Polski Ekstraklasy z ciekawym CV, ale jeszcze nie odpalił. Dlaczego? Nie znaleźliśmy odpowiedzi na to pytanie w tym wywiadzie. Ale znaleźliśmy na inne. Po lekturze rozmowy z piłkarzem Wisły dowiecie się, dlaczego wkurzył się na niego Red Bull Salzburg, jak to jest strzelić dwie bramki […]
19.03.2021
Weszło Extra
05.03.2021

„Bałem się o życie przyjaciół z klubu”. Młodzież Pogoni w wywiadzie

Adrian Benedyczak (2000), Kacper Smoliński (2001), Marcel Wędrychowski (2002), Kacper Kozłowski (2003). Pierwszy to wartościowy zmiennik, ma na koncie choćby gola z Rakowem i nie zdziwimy się, jeśli wkrótce zluzuje Zahovicia. Drugi rozegrał w tym sezonie w Pogoni najwięcej minut spośród młodzieżowców i daje radę, czego dowód widzieliśmy choćby w meczu z Cracovią, gdy strzelił […]
05.03.2021
Weszło Extra
01.03.2021

Grzesik: Pracowałem na zmywaku, żeby nie pożyczać od rodziny

Jan Grzesik w wywiadzie z nami mówi zarówno o pozytywnych momentach swojej kariery, jak i tych gorszych chwilach. Np. o grze w Nadwiślanie Góra, gdy łączył piłkę z pracą na zmywaku. – Pierwsza wypłata wyszła na czas, ale później zaczęły się kłopoty. A człowiek musi z czegoś żyć. Żona zapracowywała się – tak trzeba to […]
01.03.2021
Weszło Extra
19.02.2021

Mogłem grać jeszcze dwa lata. I zniszczyć sobie życie…

Mateusz Szczepaniak rozegrał cztery sezony w PKO Bank Polski Ekstraklasie, kilka w pierwszej lidze, wyjechał na Cypr, szkolił się w Auxerre. Jesienią stanął przed dylematem – czy warto ryzykować zdrowie, by pograć jeszcze sezon-dwa? – Ból w poprzednim roku był bardzo duży. Gdybym grał dalej, za dwa lata mógłbym być pół inwalidą i kompletnie popsuć […]
19.02.2021
Weszło
19.01.2022

Lech nie ściągnie napastnika wobec problemów. Fiasko w rozmowach ze stoperem

Lech Poznań ma problemy w ataku, ale w klubie twierdzą, że to tylko przejściowe kłopoty i nie trzeba reagować na nie transferem. Natomiast dla świętego spokoju lechici sprawdzają rynek transferowy. Z naszych informacji wynika też, że poznaniakom nie uda się w tym oknie transferowym ściągnąć Adriana Rusa. Pod poważnym znakiem zapytania stanął też transfer innego […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Mam wrażenie, że tak zmasowana krytyka programu „700+” dla profesjonalnych klubów sportowych raczej wykluczy wprowadzenie tego oryginalnego pomysłu w życie. Już dziś widać, że odbiór inicjatywy wedle której polska piłka (i inne sporty) miałaby otrzymać szeroki strumień pieniędzy z budżetu mocno zaskoczył inicjatorów i pewnie kwestią czasu jest jeśli nie wycofanie się, to przynajmniej głęboka […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

16 nagród dla Lewandowskiego za 2021 rok

Utarło się stwierdzenie, że Złota Piłka jest najważniejszym wyróżnieniem dla piłkarza. Gdzieniegdzie pojawiają się jednak głosy o tym, że plebiscyt ten powinna niedługo zdetronizować nagroda przyznawana przez FIFA. Uchodzi ona za bardziej profesjonalną, chociaż z drugiej strony niektóre decyzje podczas ostatniej gali zadają temu kłam. Niemniej na początku tego tygodnia Robert Lewandowski zgarnął kolejne indywidualne […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Karol Linetty w uniwersum Torino

Kiedy przychodził do Sampdorii, był tylko Karolkiem. Odchodził już jako Karol i zostawił za sobą kawał historii. Opuścił zespół, w którym zbudował sobie pozycję w poważnej lidze. Chwalono go za ogładę taktyczną w lidze, w której mają fioła właśnie na punkcie taktyki. Był przecież jedną z najważniejszych postaci Sampdorii. Zdarzały się spotkania, w których pełnił […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Stadion Śląski gospodarzem finału barażów o mundial

To już pewne. Obradujący zarząd PZPN dziś podjął decyzję o przeniesieniu ewentualnego finału barażów ze Stadionu Narodowego na Stadion Śląski. Wszystko jest oczywiście związane ze wzrostem zachorowań na Covid-19. Na terenie Stadionu Narodowego znajduje się zamiejscowy tymczasowy oddział Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Jeżeli sytuacja z liczbą zakażeń będzie systematycznie spadać, to wówczas na […]
19.01.2022
Skoki
19.01.2022

Ziobro: Praca Horngachera to był sabotaż, a nasi włodarze klepali go po plecach!

Kiedy w 2013 roku wygrywał konkurs Pucharu Świata w Engelbergu, wydawało się, że polskim skokom objawił się nowy talent, który przez lata będzie podporą reprezentacji. Dziś może tylko trzymać kciuki za swoich kolegów, przygotowujących się do startu na igrzyskach. A przecież spośród polskich skoczków, których zobaczymy na igrzyskach, młodszy od niego jest tylko Paweł Wąsek. […]
19.01.2022
Weszło Extra
26.12.2020

100 najlepszych piłkarzy dekady – cały ranking w jednym miejscu!

W ostatnich dniach na Weszło pojawił się przygotowany przez nas ranking najlepszych piłkarzy dekady 2011 – 2020. Jak to z rankingami bywa, wzbudził spore dyskusje. I kontrowersje. Cieszymy się, bo taki był właściwie nasz zamiar. W przypadku tego rodzaju zestawień nikt nie ma monopolu na rację. Poszczególne dylematy są zbyt zniuansowane. Gdybyście mieli ochotę rzucić […]
26.12.2020
Weszło Extra
24.12.2020

Kruszewski: – Gdybym został w Wiśle, to całego zamieszania w klubie by nie było

– Czuję bardzo, bardzo duży żal, że to się stało w tym momencie. Jestem jak kierowca dużego Fiata, który został wystawiony do rajdu Paryż-Dakar i radził sobie w nim dobrze, natomiast po kilku latach stwierdzono, że ten samochód powinien walczyć o najwyższe cele. I w momencie, gdy zaczął się remont tej zdezelowanej fury – mówię […]
24.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Covidovi beniaminkowie II ligi w większości przetrwali jesień bez negatywnych objawów

W maju bieżącego roku u trzecioligowych liderów wystrzeliły korki od szampanów. Definitywny koniec sezonu oznaczał dla nich awans. Niekiedy awans przy zielonym stoliku. Niektórzy ze względu na niejasności w wykładni regulaminu rozgrywek w stan radości wprawili się dopiero po ostatecznej decyzji PZPN-u. Pamiętamy wszyscy gorący spór na linii Motor Lublin – Hutnik Kraków, dotyczący tego, […]
20.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Uwaga, ranking! 100 największych kozaków w mijającej dekadzie

Za kilkanaście dni kończy się nam druga dekada XXI wieku. Jasne, nie będzie to czas zupełnie wolny od piłki na wysokim poziomie – oczywiście abstrahując od tego, że w zimowy sen zapada przecież Ekstraklasa – ale uznaliśmy, że to już najwyższa pora, by zacząć podsumowania, bo zmieni się pewnie niewiele. Łapcie pierwsze z nich. A […]
20.12.2020
Weszło Extra
21.11.2020

„To jak wy żyjecie w tym klubie z tak małym budżetem?”. Trzecioligowe kontrasty

Reformy. Działacze co chwilę majstrują przy formułach rozgrywek. Grupy mistrzowskie, grupy spadkowe. Zmiany nazewnictwa lig. Podziały II ligi na wschód, zachód. Następnie połączenie dwóch osobnych bytów i tak w koło. III liga również w ostatnich latach zmieniała swój kształt. W 2008 roku stała się de facto czwartym poziomem rozgrywkowym. Kilka lat przetrwała koncepcja III ligi […]
21.11.2020
Weszło Extra
19.11.2020

Za młodu Ekstraklasa, dziś najwyżej III liga. „Może po prostu byłem za słaby?”

„Jesteś idolem. Wielbi cię tłum. Gdzie się pojawisz słychać. Zdumionych głosów szum. W porannej prasie widzisz codziennie swoją twarz. Z możnymi tego świata o wielkie stawki grasz.” Wielu  piłkarzy już w bardzo młodym wieku mogło poczuć się jak gwiazdy. Szybki debiut w Ekstraklasie, pensje wielokrotnie przewyższające kieszonkowe kolegów ze szkolnej ławki. Występy przed kilkutysięczną publiką, […]
19.11.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
19.01.2022

Zieliński dokonał selekcji trenerów. „Zostało mi trzech kandydatów”

Jacek Zieliński powiedział w TVP Sport, że dokonał już wstępnej selekcji na stołek trenera Legii. Dyrektor sportowy ma trzech kandydatów. – Zrobiłem już sobie zestawienie wad i zalet trenerów mogących pasować do Legii. Na koniec zostało mi trzech kandydatów, którzy mogą udźwignąć te wymagania. Ale kto zostanie trenerem w kolejnym sezonie? Nie ma jeszcze decyzji […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Komunikat PZPN w sprawie wyboru selekcjonera

Oficjalne komunikaty nowego PZPN-u? Lubimy. Głównie za treść, jaka wylewa się z każdego ich zdania. Dziś odbyło się spotkanie zarządu PZPN, na którym debatowano między innymi o wyborze nowego selekcjonera. Spodziewaliśmy się białego dymu, ale ten nie nastąpił. W związku z pytaniami o przyszłość kadry, centrala postanowiła wydać komunikat: Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że podczas […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Luquinhas kapitanem Legii do końca sezonu

Robert Błoński z „Przeglądu Sportowego” poinformował, że kapitanem Legii do końca sezonu będzie Luquinhas. Piłkarz nosił opaskę już podczas dzisiejszego sparingu z Krasnodarem. To sprawa, którą należy rozpatrywać na kilka sposobów. Dotychczas kapitanem stołecznego zespołu był Artur Jędrzejczyk – piłkarz z jednym z największych stażów w Legii, do tego jedna z najbardziej doświadczonych postaci w […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Marcin Brosz został selekcjonerem reprezentacji U-19

Mówiło się o tym od dłuższego czasu, ale teraz mamy oficjalne potwierdzenie. Marcin Brosz został selekcjonerem reprezentacji U-19. A właściwie Brosz najpierw obejmie zespół U-18, by przeprowadzić selekcję i potem zespół U-19 poprowadzić w kwalifikacjach do mistrzostw Europy. Te zaczną się jesienią 2022 roku. Brosz na stanowisku selekcjonera tej grupy młodzieżowej zmienił Mariusza Rumaka, któremu […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Legia wygrywa z Krasnodarem

Legia wygrała swój mecz sparingowy. Rywalem był FK Krasnodar. Krasnodar to obecnie piąty zespół ligi rosyjskiej. W składzie Rosjan na mecz z Legią nie zabrakło choćby Grzegorza Krychowiaka, który jest tam kapitanem. Mimo to zespół Vukovicia sobie poradził. Zaczęło się nieszczególnie, bo w 12. minucie na prowadzenie Rosjan wyprowadził Wanderson, ale w drugiej połowie Legia […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Lech nie ściągnie napastnika wobec problemów. Fiasko w rozmowach ze stoperem

Lech Poznań ma problemy w ataku, ale w klubie twierdzą, że to tylko przejściowe kłopoty i nie trzeba reagować na nie transferem. Natomiast dla świętego spokoju lechici sprawdzają rynek transferowy. Z naszych informacji wynika też, że poznaniakom nie uda się w tym oknie transferowym ściągnąć Adriana Rusa. Pod poważnym znakiem zapytania stanął też transfer innego […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Ben Arfa nowym piłkarzem Lille

Hatem Ben Arfa podpisał kontrakt z OSC Lille, poinformował francuski klub. Ben Arfa pozostawał bez pracodawcy od czerwca ubiegłego roku. Wtedy skończyła się jego umowa z Bordeaux i przez kolejne pół roku Francuz nie miał nowego klubu. Teraz to się zmienia. Lille potrzebuje wzmocnień, bo po sensacyjnym mistrzostwie jest dopiero na dziesiątym miejscu w tabeli. […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Mam wrażenie, że tak zmasowana krytyka programu „700+” dla profesjonalnych klubów sportowych raczej wykluczy wprowadzenie tego oryginalnego pomysłu w życie. Już dziś widać, że odbiór inicjatywy wedle której polska piłka (i inne sporty) miałaby otrzymać szeroki strumień pieniędzy z budżetu mocno zaskoczył inicjatorów i pewnie kwestią czasu jest jeśli nie wycofanie się, to przynajmniej głęboka […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

16 nagród dla Lewandowskiego za 2021 rok

Utarło się stwierdzenie, że Złota Piłka jest najważniejszym wyróżnieniem dla piłkarza. Gdzieniegdzie pojawiają się jednak głosy o tym, że plebiscyt ten powinna niedługo zdetronizować nagroda przyznawana przez FIFA. Uchodzi ona za bardziej profesjonalną, chociaż z drugiej strony niektóre decyzje podczas ostatniej gali zadają temu kłam. Niemniej na początku tego tygodnia Robert Lewandowski zgarnął kolejne indywidualne […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Prawnik Emreliego już nie jest przekonany, że atak na autokar to ormiańska prowokacja!

Prawnik Mahira Emreliego – Anil Dincer – jeszcze niedawno kozaczył w mediach i opowiadał różne durne historie, na przykład takie, że Legia inspirowała atak na autokar, ponadto chodziło o rasizm. Były to skrajne bzdury, aż można było się zdziwić, że ktoś taki jest prawnikiem. Niemniej Dincer z tych głupot powoli się wycofuje. Przypomnijmy jednak najpierw, […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Karol Linetty w uniwersum Torino

Kiedy przychodził do Sampdorii, był tylko Karolkiem. Odchodził już jako Karol i zostawił za sobą kawał historii. Opuścił zespół, w którym zbudował sobie pozycję w poważnej lidze. Chwalono go za ogładę taktyczną w lidze, w której mają fioła właśnie na punkcie taktyki. Był przecież jedną z najważniejszych postaci Sampdorii. Zdarzały się spotkania, w których pełnił […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Xavi: – Albo Dembele przedłuża kontrakt, albo żegnamy się w styczniu

Telenowela z Ousmanem Dembele wciąż trwa, bo nadal nie wiemy, czy piłkarz przedłuży kontrakt, czy nie przedłuży, czy czego on w ogóle chce (poza pieniędzmi). Dlatego Xavi dziś ostro i stanowczo wypowiedział się na ten temat, gdyż wspomniana telenowela ma coraz bliżej do cyrku. Trener Blaugrany stwierdził: – Z Ousmane jesteśmy w złożonej i trudnej […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Stadion Śląski gospodarzem finału barażów o mundial

To już pewne. Obradujący zarząd PZPN dziś podjął decyzję o przeniesieniu ewentualnego finału barażów ze Stadionu Narodowego na Stadion Śląski. Wszystko jest oczywiście związane ze wzrostem zachorowań na Covid-19. Na terenie Stadionu Narodowego znajduje się zamiejscowy tymczasowy oddział Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Jeżeli sytuacja z liczbą zakażeń będzie systematycznie spadać, to wówczas na […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Nawałka ogłoszony dopiero pod koniec tygodnia?

Wszyscy czekamy na biały dym nad PZPN-em i potwierdzenie objęcia sterów w reprezentacji przez Adama Nawałkę. Miało to się stać dziś, ale najwyraźniej tak nie będzie. Portal Meczyki.pl ustalił u Piotra Szefera z PZPN-u, że cała sprawa zostanie sfinalizowana pod koniec tego tygodnia. Środa nie postawi kropki nad „i”, mimo zaplanowanego zebrania zarządu związku. To […]
19.01.2022
Skoki
19.01.2022

Ziobro: Praca Horngachera to był sabotaż, a nasi włodarze klepali go po plecach!

Kiedy w 2013 roku wygrywał konkurs Pucharu Świata w Engelbergu, wydawało się, że polskim skokom objawił się nowy talent, który przez lata będzie podporą reprezentacji. Dziś może tylko trzymać kciuki za swoich kolegów, przygotowujących się do startu na igrzyskach. A przecież spośród polskich skoczków, których zobaczymy na igrzyskach, młodszy od niego jest tylko Paweł Wąsek. […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

OFICJALNIE: Sorescu w Rakowie. Rekordowy transfer

Zakończyła się saga transferowa z rumuńskim skrzydłowym Deianem Sorescu. Raków i Dinamo Bukareszt osiągnęły porozumienie. Umowa transferowa między klubami została podpisana. 24-latek został najdroższym piłkarzem w historii częstochowskiego zespołu. Znamy szczegóły porozumienia. O negocjacjach w sprawie tego transferu można napisać książkę. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Działo się to głównie za sprawą rumuńskiej strony. […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Kosowo nie dla Brzęczka

W ostatnim czasie sporo mówiło się o tym, że Jerzy Brzęczek może dostać ciekawą robotę, mianowicie – funkcję selekcjonera w reprezentacji Kosowa. To zespół z ambicjami i ciekawymi graczami, żadne drugie San Marino czy Gibraltar. Niestety, najwyraźniej nic z tego nie będzie. Portal „Piłkarskie Bałkany” informuje, że Brzęczka wyprzedził inny kandydat. Mianowicie znany Felix Magath, […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Ralf Rangnick chce się pozbyć trzech piłkarzy Manchesteru United

Jak informują brytyjskie media, Ralf Rangnick podczas specjalnego spotkania z zarządem Manchesteru United ogłosił, że trzech zawodników „Czerwonych Diabłów” nie nadaje się do gry na tak wysokim poziomie i muszą zostać jak najszybciej zastąpieni. O kogo chodzi? Co ciekawe, wcale nie o graczy mało znaczących. Rangnick wśród piłkarzy do odstrzału wymienił bowiem Harry’ego Maguire’a (kapitana […]
19.01.2022