post

Opublikowane 25.01.2019 12:51 przez

Rafal Bienkowski

Mieszkanie, pokój hotelowy na zgrupowaniu w Afryce, zajęcia na uczelni, urodziny u ciotki, nawet dom rodzinny w Wielką Sobotę – dojadą zawsze i wszędzie. Naloty kontrolerów antydopingowych to zmora sportowców, ale takie są reguły gry. Trzeba grzecznie meldować, gdzie się jest, co się robi i to przez okrągły rok. Parafrazując klasyka można powiedzieć, że mamę oszukasz, tatę oszukasz, ale ADAMS-a nie oszukasz. A jak słynny system, który miał zrewolucjonizować walkę z dopingiem, wygląda od kuchni?

Poniedziałkowy poranek. Trzy tygodnie nowego roku, dwie kontrole antydopingowe, czekam z niecierpliwością na kolejne „naloty” – napisała na swoim facebookowym profilu Anita Włodarczyk, która przygotowuje się do sezonu w Stellenbosch w RPA. Dorzuciła też zdjęcia, na których widać stół z porozsypywanymi probówkami, kubeczek z moczem oraz panią kontrolerkę, która pieczołowicie wypełnia protokół z wykonanego badania. Jeden z internautów zapytał żartem, czy przynajmniej nie wpadają do niej o 6, jak to mają w zwyczaju inne wiadome służby. Anita, że jak najbardziej, o tej porze też bywa wyciągana z łóżka. Zdziwiony pan Krzysztof rzucił więc, że w takim razie on woli już być tylko kibicem i mieć święty spokój.

Wizyta przedstawicieli agencji antydopingowej w Republice Południowej Afryki na pewno nie zdziwiła Anity Włodarczyk, bo nasza mistrzyni przerabiała znaczne bardziej dziwaczne okoliczności. Przed dwoma laty kontrolerzy przebrali się nawet za wielkanocnego zajączka, bo przyszli do niej o 21 w Wielką Sobotę. Wesołego Alleluja.

Zrzut ekranu 2019-01-23 o 20.31.52

Niezapowiedziane kontrole antydopingowe poza zawodami to dla wielu sportowców normalka. Szczególnie jeśli mowa o medalistach najważniejszych imprez, bo z oczywistych względów to im najbardziej patrzy się na ręce. Włodarczyk, jako mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata jest jedną z najczęściej kontrolowanych gwiazd naszego sportu. Jak usłyszeliśmy w Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA), w ostatnich latach równie często kubeczki na mocz i probówki na krew wypełniali też Tomasz Majewski i Justyna Kowalczyk.

Ta ostatnia w pewnym momencie była już tak umęczona antydopingową machiną, że prosiła nawet o wszczepienie czipa pod skórę, żeby tylko została zwolniona z obowiązku wypełniania systemu ADAMS, gdzie cały czas należy wstukiwać dane pobytowe. Czasami nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, określając swoją lokalizację co do godziny. Wszystko to wymagało od niej dużej sumienności, bo o zapominaniu nie było mowy. Gdyby trzy razy w ciągu roku nie wprowadziła danych (lub gdyby je podała, ale nie byłoby jej we wskazanym miejscu), wisiałaby nad nią kara dwóch lat dyskwalifikacji.

Mówiąc inaczej, sportowiec jest na smyczy i teoretycznie nawet trenując na Antarktydzie może spodziewać się kontroli.

Nie umiał pisać, więc… narysował afrykańską wioskę

Sportowcy w zdecydowanej większości popierają ideę ADAMS-a, który ma wyrwać z ich dyscyplin dopingowe chwasty, znacznie gorzej z oceną funkcjonowania całego systemu. To jednak ingerencja w ich życie prywatne, dlatego zawodnicy skarżą się, że są wyciągani z łóżek, że kontrolerzy wpadają do nich nawet podczas wakacyjnych wyjazdów, że potrafią przechodzić kilka kontroli w krótkim odstępie czasu, co przypomina zwykłe polowanie na oszustów. Wszystko dlatego, że agencje antydopingowe mogą śledzić każdy krok zawodnika. Sylwester Szmyd zażartował kiedyś, że system ADAMS dysponuje większą wiedzą niż nawet żony kolarzy, a kochankę można mieć wyłącznie w tym samym mieście.

ADAMS był batem ukręconym w 2005 r. m.in. na przeżarty dopingiem peleton, ale w przypadku Polski jedną z najczęściej kontrolowanych grup są lekkoatleci. Także dlatego, że zawodnicy nie są sprawdzani wyłącznie przez POLADA.

Jestem pod stałą kontrolą. Codziennie muszę pisać pod jakim dokładnie adresem będę przebywał o określonej godzinie, muszę podać numer telefonu. Takich kontroli mogę spodziewać się w każdej chwili, obojętnie gdzie akurat jestem. Nie wiem, ile wychodzi tego dokładnie, nie zapisuję wszystkiego, ale jest to pewnie z kilkadziesiąt kontroli rocznie. Nawet sami członkowie komisji antydopingowej przyznawali w pewnym momencie, że byłem jednym z najczęściej badanych sportowców w Polsce – mówił na Weszło kulomiot Konrad Bukowiecki, kiedy rozmawialiśmy z nim o jego mocno dmuchanej „aferze” dopingowej z 2016 r. – I nagle miałbym coś wziąć? Daj spokój. Pamiętam jak po tamtej całej sytuacji siedziałem na studiach na wykładzie i dostałem telefon. Przyjechał pan z Niemiec i chciał mnie skontrolować. Cóż, musiałem jakoś ugadać mojego profesora, że muszę wyjść, bo mam kontrolę antydopingową (śmiech). Nie wiem, czy mi uwierzył, ale chyba tak.

Szymon Ziółkowski swoje największe sukcesy odnosił wprawdzie na igrzyskach olimpijskich w Sydney i w pierwszej połowie ubiegłej dekady, ale on też załapał się na system ADAMS. Jak mówi, rocznie potrafił mieć nawet do trzydziestu kontroli, uwzględniając w to pobieranie próbek zarówno na zawodach, jak i poza stadionem. W domu lub na zgrupowaniach przyjmował kontrolerów nie tylko z Polski, ale też ze Szwajcarii, Niemiec, Czech, Francji i wielu innych krajów.

Kontrolerzy przyjeżdżali zwykle wcześnie rano. Pukali do pokoju, my otwieraliśmy, podpisywaliśmy stosowne certyfikaty i potwierdzenie, że w ciągu godziny stawimy się w danym pokoju na kontrolę. W moim przypadku akurat bardzo rzadko zdarzały się badania krwi. Takie kontrole dotyczyły najczęściej zawodników z dyscyplin wytrzymałościowych, kiedy badano EPO. Trzydzieści kontroli to sporo, ale umówmy się, od zawodnika wymaga się tylko tego, żeby nasikał do kubka – mówi były młociarz podkreślając, że on sam nigdy nie postrzegał systemu ADAMS jako coś kłopotliwego: – Trzeba było się pilnować, ale jako wyczynowy sportowiec musiałem się z tym liczyć. Nawet jeśli wypadł mi nagły wyjazd do cioci na imieniny, to wystarczyło nanieść poprawkę do systemu 24 godziny przed planowanym wyjazdem i było to respektowane. Pilnowałem tego, bo dzięki ADAMS-owi miałem pewność, że przynajmniej część kolegów z którymi później rywalizowałem, była czysta.

ZURICH 14.08.2014 LEKKOATLETYKA 22 MISTRZOSTWA EUROPY EUROPEAN ATHLETICS CHAMPIONNSHIP NZ SZYMON ZIOLKOWSKI FOT MAREK BICZYK NEWSPIX --- Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl mail us: info@newspix.pl call us: 0048 022 23 22 222 --- Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland

Do systemu wpisywany jest zawodnik, który znalazł się w seniorskiej kadrze narodowej swojego kraju i bierze udział w zawodach rangi międzynarodowej. O tym, że w dyscyplinach objętych ADAMS-em naprawdę każdy musiał się pilnować, dobrze pokazuje historia, którą zapamiętał Ziółkowski. Kiedy nasz mistrz olimpijski był jeszcze członkiem komisji zawodniczej IAAF-u, brał udział w spotkaniach z przedstawicielami Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) odpowiadającymi m.in. za „elektroniczną smycz”.

Pokazywano nam, w jaki sposób niektórzy zawodnicy wypełniają dane dotyczące miejsca pobytu. Pamiętam formularz zawodnika z Afryki, który nie umiał pisać, więc naturalnie nie potrafił wypełnić ADAMS-a. Co więc zrobił? Narysował swoją afrykańską wioskę. Na rysunku widać było kilka drzew, charakterystyczny kamień, który był w okolicy oraz znak X, którym zaznaczył swoje dokładne miejsce pobytu. I panowie z WADA jak najbardziej ten wniosek przyjęli, bo zawodnik wykazał się dobrą wolą. Poza tym przecież nikt nie wymagał od niego, żeby umiał pisać i czytać, on miał dać informację, gdzie będzie. Wiadomo, że gdyby do jego kraju przyjechała komisja z Europy, to nie miałaby szans na znalezienie tej wioski, ale dla kontrolerów z tego regionu było to jak najbardziej do zrobienia – opowiada.

Bo… zapomniałem hasła

System ADAMS zawiera obecnie profile około 300 polskich sportowców. Poza lekkoatletami są tam m.in. zapaśnicy, bokserzy, wioślarze, kajakarze, kolarze, pływacy, ciężarowcy, biegacze narciarscy, łyżwiarze, biathloniści czy skoczkowie narciarscy. Oprócz nich, zawsze przed igrzyskami olimpijskimi Polska Agencja Antydopingowa wprowadza tam dodatkową pulę osób, które również mają obowiązek podawania danych pobytowych.

Zawodnik może przekazywać dane na kilka sposobów: samemu logując się do systemu, drogą SMS-ową lub – jeśli będzie na odludziu bez dostępu do internetu – wyznaczając wcześniej do aktualizacji osobę upoważnioną, na przykład pracownika klubu. Co ważne, zawodnicy sami decydują, o jakiej porze dnia kontrola ma się odbyć, to oni podają tzw. jednogodzinne okienko testowania.

Każdy zawodnik powinien być kontrolowany przynajmniej trzy razy w roku. I nie ma znaczenia, czy przez Polską Agencję Antydopingową, czy przez IAAF – wyjaśnia Michał Rynkowski, dyrektor POLADA. Dzieje się tak, ponieważ dostęp do zawodników mają także inne agencje. Informacje na temat miejsca ich pobytu udostępniane są poprzez system pracownikom WADA.

O dwóch latach dyskwalifikacji dla tych, którzy trzykrotnie w ciągu roku nie podadzą miejsca pobytu już pisaliśmy, ale należy podkreślić, że do każdej takiej historii agencja podchodzi indywidualnie. Jeśli zawodnik potrafi sensownie wytłumaczyć, dlaczego nie uzupełnił profilu lub nie było go w danym miejscu podczas godzinnego okienka testowego, komisja może wziąć to pod uwagę. W naszym kraju nie doszło jeszcze do takiej dwuletniej dyskwalifikacji, ale były przypadki balansowania na granicy, a więc zaliczenia dwóch wpadek. I tacy zawodnicy musieli się szczególnie pilnować.

Zdarzają się przypadki, że ktoś w ostatniej chwili wpisał zmianę pobytu i go nie zastaliśmy, zapomniał hasła lub miał problemy techniczne z wypełnieniem danych. Dzisiaj w technologii mobilnej nie powinno to stanowić problemu, chociaż prawdą jest, że obecny system nie jest zbyt przyjazny w użytkowaniu. Na szczęście, Światowa Agencja Antydopingowa pracuje nad wdrożeniem systemu ADAMS 2.0. Czekamy z niecierpliwością, bo nowa wersja powinna być zdecydowanie łatwiejsza w obsłudze – dodaje Rynkowski.

WARSZAWA 12.08.2016 KONFERENCJA PRASOWA POLSKI ZWIAZEK PODNOSZENIA CIEZAROW PZPC KOMISJA DO ZWALCZANIA DOPINGU W SPORCIE --- POLISH ASSOCIATION OLYMPIC WEIGHTLIFTING PRESS CONFERENCE IN WARSAW NZ MICHAL RYNKOWSKI FOT. DAMIAN KUJAWA/ 400mm.pl / NEWSPIX.PL --- Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl mail us: info@newspix.pl call us: 0048 022 23 22 222 --- Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland

A jak wygląda organizacja samych kontroli? Armia polskich kontrolerów liczy 50 osób. Są to freelancerzy rozsiani w czterech ośrodkach w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Gdańsku, dzięki czemu mogą szybko dojechać do każdego zakątka Polski. Wysłannicy POLADA odwiedzają reprezentantów w kraju, chociaż zdarzały się też sporadyczne wjazdy poza granice. Generalnie, jeśli planowana jest kontrola zawodnika przebywającego na zagranicznym zgrupowaniu, Polacy korzystają z pomocy miejscowej agencji antydopingowej.

Kontrolerzy mogą wejść o każdej porze. Nawet między 22 a 6, chociaż żeby zapukać w godzinach nocnych, musielibyśmy mieć naprawdę poważne podejrzenia. Tak dzieje się tylko w wyjątkowych przypadkach. Chociażby kiedy istnieje podejrzenie mikrodawkowania, czyli sytuacji, kiedy specyfik przyjęty wieczorem, rano może być już niewidoczny w organizmie – tłumaczy dyrektor POLADA.

Pracownicy agencji nie pamiętają wprawdzie poważniejszych tarć na linii zawodnik-kontroler, ale przyznają, że nigdy „nie ma wielkiego entuzjazmu”, kiedy służby antydopingowe nagle wyrastają jak spod ziemi. – Nie zapominajmy, to zawodnicy prezentujący najwyższy poziom. Oni mają z tyłu głowy, że ktoś może przyjść – twierdzi Rynkowski. – Konieczność ciągłego informowania o miejscu pobytu jest dla nich na pewno dodatkowym obowiązkiem, ale sam proces kontroli nie jest jakoś szalenie uciążliwy. Pamiętajmy też, że zawodnicy sami podają jednogodzinne okienko testowania w ciągu dnia, deklarują, kiedy na 100 proc. będą do dyspozycji. Zazwyczaj są to godziny poranne, 6-7. Wtedy przyjeżdżamy, budzimy ich, oni oddają próbkę moczu, ewentualnie pobieramy próbkę krwi i cały proces trwa maksymalnie 45 minut. Chociaż oczywiście może to potrwać dłużej. Chociażby w sytuacji, kiedy ktoś jest odwodniony, bo zbija wagę. Wtedy jest problem z oddaniem moczu i kontrola się przedłuża.

Paszport dyplomatyczny dla kontrolera? 

System ADAMS od początku budził wiele kontrowersji. Podstawowy argument przeciwników takiej inwigilacji sportowców był jeden – pogwałcenie prawa do prywatności, ponieważ wiele aspektów życia zawodnika znanych jest organom kontroli antydopingowej.

Wątpliwość, czy takie wchodzenie z buciorami w życie prywatne sportowców jest na pewno konieczne i zgodne z prawem, było już m.in. podstawą oficjalnych protestów sportowców powołujących się na Europejską Konwencję Praw Człowieka. Unijne organy od początku trzymają jednak stronę WADA podkreślając, że po pierwsze walka z dopingiem jest tutaj wyższym celem, a po drugie, że dane zawodników są odpowiednio chronione. Tylko jak mają się do tego informacje z 2016 r. mówiące o serii włamań do bazy ADAMS przez hakerów z grupy Fancy Bears? Przypomnijmy, efektem tego były m.in. poważne oskarżenia kierowane do Amerykańskiej Agencji Antydopingowej (USADA), która miała wydać amerykańskim sportowcom około 600 pozwoleń za użycie zakazanych substancji.

Ale dziur w tym mechanizmie jest więcej. Kolejną jest chociażby przeprowadzanie kontroli w krajach nieposiadających własnych laboratoriów antydopingowych i będących gorącym terenem ze względów politycznych. Szymon Ziółkowski, który po zakończeniu kariery został posłem i działa w sejmowej komisji sportu, mówi o konieczności wprowadzenia paszportów dyplomatycznych dla kontrolerów. Chodzi o umożliwienie im swobodnego przekraczania granic.

Weźmy przykład Białorusi. Starając się o wizę trzeba podać, dlaczego wjeżdża się do kraju. Przecież kiedy kontrolerzy będą przekraczać granicę, ci wszyscy zawodnicy automatycznie zostaną poinformowani, kto do nich jedzie. Ciężko wtedy mówić o zaskoczeniu. Jest to pewna ułomność, a przecież chodzi o to, żeby móc działać na całym świecie i wyczyścić sport z dopingu – mówi.

RAFAŁ BIEŃKOWSKI

Fot. newspix.pl, Instagram Anity Włodarczyk

Rafal Bienkowski

Opublikowane 25.01.2019 12:51 przez

Rafal Bienkowski

Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu “Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

“Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
#WeszłoFuksem
30.06.2021

Taśma miesiąca, Euro 2020 reklamą Fuksiarza i ekspert piłkarsko-tenisowy

Euro 2020 jest fajne. A zarabianie na typowaniu Euro 2020 równie spoko. Więc jeśli można zarobić sobie w Fuksiarzu na tym, że z jednej strony emocjonujecie się turniejem, a z drugiej przytulacie przyjemną sumkę, to zapytajcie autorów kuponów z nowego “Weszło Fuksem”. Czyli naszego cyklu, gdzie pokazujemy wam najciekawsze zakłady poprzedniego tygodnia. Jakich fuksiarzy mamy […]
30.06.2021
Inne sporty
21.07.2021

Giannis i Bucks pokazali, że nie ma jednej drogi do mistrzostwa

Jak wygląda przepis na sukces w NBA? W ubiegłych latach wielokrotnie mówiliśmy o “super-teamach”, zespołach zbudowanych na zasadzie – robimy miejsce w budżecie, a potem ściągamy gwiazdy (za sprawą transferów, albo “łowiąc” wolnych agentów), które zaprowadzą nas do ziemi obiecanej. Tak powstali obecni Los Angeles Lakers czy Brooklyn Nets. Dziś w nocy Milwaukee Bucks, zdobywając […]
21.07.2021
NBA
20.07.2021

Malone, Barkley, Iverson… Najwięksi, którzy nie zdobyli pierścienia

Elgin Baylor miał aż siedem szans w finałach. Nie wykorzystał ani jednej. Z kolei Charles Barkley do finałów dotarł tylko raz, lecz tam na jego drodze stanął Michael Jordan. Patrick Ewing poległ w konfrontacji z Hakeemem Olajuwonem, a Allen Iverson nie sprostał mocarnym Los Angeles Lakers. Oto ranking najlepszych koszykarzy, którzy nie wygrali mistrzostwa NBA. […]
20.07.2021
Inne sporty
18.07.2021

Bądź spokojny, Gamrot nie wychodzi z formy. Polak poddał rywala w minutę

– Masz to, robiłeś to już wiele razy – krzyczał do Mateusza Gamrota jego wieloletni przyjaciel Borys Mańkowski, gdy “Gamer” obalił Jeremy’ego Stephensa w 30 sekundzie walki na UFC Vegas 31. Polak w swojej trzeciej walce w najlepszej organizacji MMA na świecie pokazał spektakularny poziom zapasów i jiu-jitsu. Do nieznacznej porażki w debiucie i zgrabnym […]
18.07.2021
Inne sporty
18.07.2021

Sporty walki. Kołecki nokautuje na KSW, Włodarczyk wrócił do bokserskiego ringu

W walce wieczoru dzisiejszego KSW nieporozumienia z przeszłości i nadal trwający konflikt mieli wyjaśnić sobie Szymon Kołecki i Akop Szostak. Zdecydowanym faworytem walki był ten pierwszy. Szybko okazało się, że niebezpodstawnie, bo Kołecki rywalem po prostu wytarł klatkę. Wcześniej na KSW też jednak sporo się działo – widowiskowy debiut zaliczył Tomasz Sarara, a Adrian Bartosiński […]
18.07.2021
Weszło
10.07.2021

Czy Conor McGregor znów może być wielki?

Dokończenie trylogii. Podtekst konfliktu osobistego. Walka być może o przepustkę do starcia o pas wagi lekkiej UFC. Maszyna marketingowa rozkręcona na pełen regulator. Conor McGregor po raz trzeci zmierzy się dziś w nocy z Dustinem Poirierem. Dla Irlandczyka to jedno z najważniejszych starć w karierze. Bo dziś dowiemy się, czy Conor wciąż może być wielki. […]
10.07.2021
Inne sporty
30.06.2021

Testujemy Hierro V6 – nowe buty trailowe od New Balance

Wystartuj w biegu górskim, a asfalt przestanie cię kręcić. Na przestrzeni ostatnich lat znajomi zawodnicy wiele razy powtarzali mi to zdanie. Nie skusiłem się na ich sugestie, głównie dlatego, że po prostu lubię brać udział w miejskich wyścigach. Niezależnie od tego, zdarza mi się trenować w górach. Wam pewnie też. Co więcej, jestem przekonany, że […]
30.06.2021
Inne sporty
11.09.2019

11 września: sportowe tragedie w cieniu dwóch wież

Tak jak większość z 2973 ofiar poszli tego dnia normalnie do pracy, wsiedli do samolotu, żeby załatwić swoje biznesy lub po prostu aby zacząć nowe życie w nowym mieście. Na długiej liście ofiar zamachów z 11 września, od których mija właśnie 18 lat, są także ludzie sportu. Jedno z nazwisk, które od 2001 r. widnieje […]
11.09.2019
Inne sporty
03.06.2019

Jerry, przestań się dąsać, czyli historia logo NBA

Kiedy Jerry West przyznał w telewizji, że logo nigdy mu się nie podobało i powinno zostać zmienione, skrzynkę projektanta Alana Siegela zapchało momentalnie dwa tysiące e-maili. Zdecydowana większość z prośbą, żeby pod żadnym pozorem nie ruszać kultowego znaku, nawet jeśli chce tego facet, którego wizerunek został na nim wykorzystany. Prawdziwe tło logotypu NBA ma znacznie […]
03.06.2019
Inne sporty
31.05.2019

Ile Wagnera jest w Heynenie?

Jeszcze rok temu taki tekst byłby herezją, a jedyne co można byłoby poradzić autorowi, to żeby wziął dobry rozbieg i dla otrzeźwienia uderzył głową w słupek od siatki. Ale po mistrzostwie świata porównanie Vitala Heynena do Huberta Jerzego Wagnera już nie jest takie nieuprawnione. Tym bardziej, że patrząc na styl prowadzenia drużyny przez szalonego Belga, […]
31.05.2019
Inne sporty
28.05.2019

“Czas leczy rany? To bzdura”

– To wszystko jakoś mi nie pasuje, nie składa się w całość. Małgosia nie miała żadnych problemów zdrowotnych. To co otrzymaliśmy ze szpitala w Brisbane nie potwierdziło zawału serca. Lekarze wyjaśnili to bardzo jasno: to nie był zawał, przyczyną śmierci było zatrzymanie akcji serca. Tylko że nie było dalej żadnego wytłumaczenia. Robiliśmy badania i nie […]
28.05.2019
Inne sporty
23.05.2019

Ahoj kapitanie Grbić

Gdyby porównać pozycję rozgrywającego do pracy reżysera, byłby bardziej Francisem Fordem Coppolą niż Jamesem Cameronem. Nigdy nie rozrzucał piłek opakowanych efektami specjalnymi, bardziej stawiał na skromne środki wizualne, ale to i tak nie przeszkodziło mu być do bólu skutecznym i zapracować sobie na miano siatkarza absolutnie wybitnego. Nikola Grbić, który został właśnie trenerem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, […]
23.05.2019
Inne sporty
20.05.2019

Polski trener dał Fenerbahce pierwszy od siedmiu lat mistrzowski tytuł

Polscy trenerzy siatkarscy pracujący za granicą to dziś rzadkość, a ci odnoszący tam sukcesy to już w ogóle gatunek na wymarciu. Mariusz Sordyl, który ma za sobą trip po Rumunii i Katarze, zaliczył teraz jednak wejście smoka do ligi tureckiej – na dzień dobry zdobył z Fenerbahce Stambuł mistrzostwo, puchar kraju i wprowadził drużynę do […]
20.05.2019
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
27.07.2021

“FF” jednak przyzna Złotą Piłkę za rok 2020? Szansa dla Lewandowskiego

“France Football” nie przyznał Złotej Piłki za rok 2020, tłumacząc to zawirowaniami w niektórych rozgrywkach z powodu koronawirusa. W praktyce oznaczało to tylko tyle, że liga francuska nie dokończyła sezonu. Decyzja gazety była powszechnie krytykowana, ponieważ podjęto ją bardzo szybko, na początku całego zamieszania. Siłą rzeczy nie spodobała się ona również w Polsce, bo faworytem […]
27.07.2021
Kozacy i badziewiacy
27.07.2021

Nowi w lidze? Prędzej kozacy niż badziewiacy

W trakcie pierwszej kolejki Ekstraklasy siłą rzeczy większą uwagę przykładaliśmy do nowych graczy, wyłapując potencjalnych kozaków i oczywiście badziewiaków. Pierwsze wrażenie nie jest najgorsze – dłuższa kolejka ustawiła się do pierwszej drużyny. Nie tak długa, że jej koniec można stracić z pola widzenia, wystarczą ręce, by wszystkich policzyć na palcach, ale jednak.  Ostatecznie do premierowego […]
27.07.2021
Brama dnia
27.07.2021

Drybling Onomaha czy przewrotka Moreno? | BRAMA DNIA

Wczoraj w “Bramie dnia” bezproblemowo zatriumfował Elton. Dzisiaj mamy dla was natomiast kolejne spektakularne propozycje, choć tym razem akurat niezwiązane z polskim podwórkiem. Skoczymy do Wielkiej Brytanii i do Chin. W podróż zapraszamy was wraz z Gatigo. JOSHUA ONOMAH VS CARDIFF (27.07.2020) Play-offy na zapleczu angielskiej ekstraklasy na ogół przynoszą sporo emocji i generują masę […]
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

Niesamowite pudło w lidze argentyńskiej [WIDEO]

W meczu 2. kolejki argentyńskiej ekstraklasy Argentinos Juniors pokonali skromnie Newells Old Boys, ale napastnik gospodarzy Nicolas Reniero i tak schodził z boiska niepocieszony. Wszystko przez swoje niesamowite pudło w doliczonym czasie gry. Nowy snajper Argentinos przejął piłkę, którą zbyt lekko wycofywał obrońca, minął bramkarza i musiał tylko spokojnie posłać futbolówkę do siatki. Kilka metrów, […]
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

Stępiński jedną nogą w Arisie Limassol

Mariusz Stępiński znajduje się już na ostatniej prostej, żeby zostać wypożyczonym z Hellasu Verona do Arisu Limassol – informują Meczyki.pl. Cypryjczycy zagwarantują sobie prawo pierwokupu polskiego napastnika, który ostatni sezon spędził na wypożyczeniu w Lecce, dla którego strzelił 9 goli w Serie B. Aris Limassol to beniaminek cypryjskiej ekstraklasy, ale niedawno przejął go rosyjski oligarcha, […]
27.07.2021
Weszło
27.07.2021

Kwiaty i koszulki piłkarskie

2002 rok. Hampden Park. Półfinał Scottish Challenge Cup. James Allan podciąga spodenki pod sam pępek. Lewoskrzydłowy szkockiego Queen’s Park właśnie strzelił gola Brechin City. Nic to jednak nie dało i popularne Pająki odpadły z rozgrywek. 2009 rok. Hampden Park. Koncert U2 i Glasvegas. James Allan wychodzi na scenę na godzinę przed Bono. Zdejmuje czarne okulary, […]
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

“Wyczyn” w lidze duńskiej: posłał piłkę poza stadion przy rzucie wolnym [WIDEO]

Nie tylko w polskiej lidze zdarzają się absolutnie kuriozalne sceny. W internecie viralem jest już nagranie rzutu wolnego w wykonaniu Emila Holma z duńskiego ekstraklasowca SonderjyskE. Facet dokonał tego, o czym często się żartuje przy okazji fatalnie wykonanych rzutów wolnych. On faktycznie uderzył z wolnego tak źle, że… posłał piłkę poza stadion. Ciekawe, gdzie wylądowała. […]
27.07.2021
Weszło
27.07.2021

Nie zrobić fikołka

Głupio w boksie poddać się przy bandażowaniu rąk, przed założeniem rękawic i wyjściem na ring. Nie wypada wejść na trampolinę do skakania do wody i zrobić w tył zwrot przed podjęciem jakiejkolwiek próby rzucenia się w dół z jednego, z trzech, z pięciu czy kto-tam-wie-ilu metrów. Kijowo przyjść na mecz ping-ponga bez rakietki. Albo na […]
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

Legia rezygnuje z Jurczenki

Ukraińskie media donosiły o poważnym zainteresowaniu Legii Warszawa Władłenem Jurczenką, któremu skończył się kontrakt w Zorii Ługańsk. Jak jednak donosi Legia.net, temat jest już nieaktualny. 27-letni Ukrainiec na papierze wyglądał całkiem ciekawie. Ma na koncie 18 meczów i 3 gole dla Bayeru Leverkusen, a ostatnio dobrze radził sobie w ojczystej ekstraklasie w barwach Zorii. Mimo […]
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

Cztery transfery Górnika Polkowice

Górnik Polkowice w poniedziałek pozyskał czterech nowych zawodników. Szeregi beniaminka I ligi zasilili Marcin Biernat, Maciej Pałaszewski, Dorian Krakowski i Kajetan Szmyt. Obrońca Biernat w ostatnim sezonie rozegrał 28 meczów dla Miedzi Legnica. To doświadczony pierwszoligowiec. Pomocnik Pałaszewski ma na koncie 36 spotkań w Ekstraklasie dla Śląska Wrocław, ale wiosną grał głównie w trzecioligowych rezerwach. […]
27.07.2021
Prasówka
27.07.2021

Mamrot: Nie miałem poczucia, że wracam za szybko

We wtorkowej prasie szału nie ma. Na pierwszy plan wysuwa się rozmowa z Ireneuszem Mamrotem, ale ona też niczego nam nie urywa.  PRZEGLĄD SPORTOWY Kamil Kosowski jest pozytywnie zaskoczony formą naszych pucharowiczów. Pierwsze zaskoczenia przyszły już na otwarciu nowego sezonu. Za nami prawie cała pierwsza kolejka i jestem zdziwiony formą, którą prezentują nasi pucharowicze. Dotychczas […]
27.07.2021
Weszło
27.07.2021

NAJLEPSZE TRANSFERY DO EKSTRAKLASY 2021/22 | Smykałka #13

27.07.2021
Suche Info
26.07.2021

Milik nie zagra w pierwszym meczu Ligue 1

Arkadiusz Milik jest wielkim pechowcem. Z powodu kontuzji łąkotki był zmuszony opuścić Euro 2020. Kiedy wróci na boisko? Jak informuje Wirtualna Polska, Arkadiusz Milik od półtora miesiąca nie brał udziału w żadnych treningach piłkarskich. Ćwiczył w specjalistyczny sposób, według specjalnej rozpiski, żeby przesadnie nie obciążać łąkotki i nie ryzykować ewentualnych dalszych powikłań. Rehabilitacja ponoć przebiega […]
26.07.2021
Suche Info
26.07.2021

Hertha sprowadza konkurenta dla Piątka

Krzysztof Piątek leczy kontuzję. Według informacji niemieckiego dziennika Bild wróci do gry w połowie września, ale to wizja optymistyczna, bardziej realistyczny wydaje się październik. Czy od razu będzie w formie? Pewnie nie, będzie potrzebował czasu i zaufania. Tymczasem Hertha Berlin sprowadza mu konkurenta.  Hertha Berlin are set to sign Stevan Jovetic as free agent, as […]
26.07.2021
Suche Info
26.07.2021

Crnomarković bliski odejścia z Lecha

Biły miesiące, tygodnie, dni, godziny, minut. Dorde Crnomarković jest coraz bliższy opuszczenia Lecha Poznań na dobre, wyjechania z Polski i szczerze powiedziawszy: nie będziemy za nim płakać.  🔜 Olimpija bo v Ljubljano pripeljala še enega svojega bivšega nogometaša. Po mojih informacijah je tik pred vrnitvijo Đorđe Crnomarković, ki v svojem prvem mandatu ni odigral niti […]
26.07.2021
Suche Info
26.07.2021

Gula: – Wiśle nie brakuje pokory

Adrian Gula zaliczył wymarzony ekstraklasowy debiut w roli pierwszego trenera Wisły Kraków. Jego zespół bardzo pewnie pokonał 3:0 Zagłębie Lubin na ligową inaugurację. Słowacki trener jednak tonuje nastroje i nie popada w hurraoptymizm po pierwszym lepszym wyniku.  – Nie będziemy się cofać w czasie, porównywać, zestawiać. Zachęciliśmy zastanych zawodników do pracy, sprowadziliśmy do tego kilku […]
26.07.2021
Piłka nożna
26.07.2021

Ekstraklasa bramkarzy. Cóż to była za kolejka w wykonaniu golkiperów

Jedna z najbardziej niewdzięcznych pozycji na boisku, gdzie jeden błąd może zaważyć o końcowej ocenie. Na szczęście dla siebie, ekstraklasowi bramkarze nie mieli w miniony weekend podobnych dylematów. No, przynajmniej w większości. Do miana kozaka kolejki mogło aspirować kilku golkiperów, a najnowszy nabytek Rakowa – Vladan Kovacević – był bliski otrzymania od nas najwyższej możliwej […]
26.07.2021
Suche Info
26.07.2021

Ribery może zagrać w Hiszpanii

Franck Ribery może zostać piłkarzem Betisu Sevilla. Hiszpańskie media podają, że zatrudnieniem legendarnego francuskiego skrzydłowego zainteresowany jest szósty klub minionego sezonu ligi hiszpańskiej, który w przyszłej kampanii zagra w Lidze Europy. Ribery spędził ostatnie dwa lata we Fiorentinie. Oto jego statystyki z minionego sezonu. Fot. Newspix
26.07.2021