post Avatar

Opublikowane 25.12.2018 16:27 przez

redakcja

W ostatnim czasie o Wiśle Kraków mówi się wyłącznie w kontekście długów i niepewnej przyszłości całego klubu. Równocześnie dzień w dzień w ciężkie treningi przy Reymonta całe serca wkładają najmłodsi adepci wiślackiej akademii oraz ich trenerzy.

Akademia Piłkarska Wisły Kraków oficjalnie powstała w roku 2014. Przez kilka ostatnich lat wyszła z długów i zaczęła funkcjonować na stabilnym poziomie. Interesujące pomysły, kolejne projekty i programy spowodowały, że rozkręciła się na dobre.

Jak szkolenie Białej Gwiazdy funkcjonuje w praktyce? – Zainspirowałem się pobytem w Leverkusen. Tam bardzo dużo chłopaków zaczynających swoją przygodę w akademii dociera do poziomu U-17. Jest mało rozczarowań, bo ci, którzy zaczynają, są wyselekcjonowani z dużej grupy. Przechodzą więc przez kolejne szczeble kariery w Bayerze i dochodzą do poziomu juniorów, na którym detale decydują już o tym, czy ktoś wskoczy na poziom piłki zawodowej, czy nie – opowiada dyrektor zarządzający AP Wisła Kraków Rafał Wisłocki.

Wisła poszła więc tropem Bayeru, a grupę naborową tworzy w kategorii U-7. Ma przy tym duży komfort wyboru, bowiem decyzje podejmuje na bazie obserwacji mas.

Jakim sposobem? We wcześniejszym etapie szkolenia w Krakowie i okolicach funkcjonuje projekt Wiślackie Skrzaty. W stolicy Małopolski nietrudno też znaleźć „Przedszkole z Białą Gwiazdą”. Dzieci zrzeszone w kilkunastu miejscach są przez Wiślaków selekcjonowane, a te z wysokimi poziomami zdolności motorycznych czy uczenia się – trafiają do akademii. – Wybieramy tych, którzy mają największe predyspozycje – mówi dumnie Wisłocki.

Grupy w rocznikach od U-7 do U-10 są mało liczne, tam „Biała Gwiazda” stawia na wysoką jakość i intensywność zajęć. Zawodnicy spotykają się wszak raz w tygodniu, rozgrywając grę treningową w oparciu o Narodowy Model Gry PZPN.

Poza grupami wyselekcjonowanymi istnieje też kolejny fundament i podwaliny pod coś wielkiego. Szkółka Piłkarska Wisły Kraków, choć już w wydaniu komercyjnym, pozwala ćwiczyć najmłodszym aż do kategorii U-11. Ale jest jednocześnie pod stałą kontrolą trenerów z akademii, którzy w przypadku wyróżniających się graczy, nie boją się zapraszać ich na swoje zajęcia.

Od etapu U-12 w Wiśle funkcjonują już tylko grupy elitarne. Klarowny, uczciwy podział, bez mydlenia oczu rodzicom czy samym młodym zawodnikom.

4

Wisłocki: – Chcemy wychwycić największe talenty z Małopolski. Przede wszystkim tych, którzy są związani emocjonalnie z Wisłą, oni powinni trafić do Krakowa. Szukamy też w województwie podkarpackim, bo to zagłębie talentów, a nie ma tam klubów ekstraklasowych. Świętokrzyskim, gdzie mamy nasz klub partnerski, a nie każdy chce grać dla Korony, więc dajemy inną opcję. Oraz w śląskim, w którym żyje sporo wielkich talentów.

Poszukiwaniu talentów służy też kolejny projekt – Wiślacki Diament. Chętni spotykają się raz w miesiącu. Przyjeżdżają na Wisłę, trenują z jej trenerami. Na stadionie przy Reymonta. Są więc w bezpośredni sposób wiązani z Białą Gwiazdą, otrzymują zadania dodatkowe, a co jakiś czas uczestniczą w sparingach z grupami Wisły czy turniejach zewnętrznych. Jednocześnie sprawdzane są ich zdolności motoryczne. Aktualnie Wiślacki Diament dotyczy roczników od 2008 do 2012.

– Współpracę proponujemy też klubom partnerskim. Stawiamy na wymianę myśli szkoleniowej. Odbywają się zebrania, poruszamy na nich różne tematy, pokazujemy jaka jest nasza filozofia. Kolejną możliwością są staże w Wiśle dla trenerów z klubów partnerskich. Mogą z nami się spotkać, skontaktować, porozmawiać. Zawodnicy z kolei mają szansę potrenować w naszej akademii – mówi Adrian Filipek, trener koordynator U-14-U-17 w AP Wisła.

Każdy partnerski klub uczestniczy w organizowanych przez krakowian konferencjach oraz otrzymuje regularnie newsletter z pożytecznymi informacjami. 

***

– Myślę, że możemy pochwalić się czynnikiem ludzkim. Dla mnie to najważniejsze. Dysponujemy pewnymi określonymi dobrami i musimy skupić się na tym, co możemy zrobić najlepiej. A tym jest z mojej perspektywy zatrudnienie odpowiednich osób, które będą pracowały z zawodnikami mającymi jasne i sprecyzowane cele. To dla mnie najważniejsze, chcę zatrudniać wysokiej klasy fachowców i myślę, że to się udaje. Fajnym wyznacznikiem tego są ostatnie nasze przeliczenia – już pięć osób zaangażowanych w ostatnim czasie w pracę w Akademii Piłkarskiej Wisły trafiło do profesjonalnej piłki na poziomie bardzo wysokim. Mówię tutaj o Goncalo Feio, Tomku Tchórzu, Kubie Sage, Macieju Musiale oraz Wojtku Makowskim – chwali efekty swojej pracy Wisłocki.

Wisła podpatrzyła też w Benfice Lizbona rozwój w kierunku trenerskim… wśród wychowanków. Większość graczy po poważnych kontuzjach, którzy musieli przedwcześnie zawiesić buty na kołku, może przecież znakomicie sprawdzić się w nowej roli, a młody wiek, przy zarazem dużym doświadczeniu boiskowym, jest tylko ich przewagą.

Wisła nie może cieszyć się natomiast z nadmiaru boisk. Wykorzystuje każdą chwilę, bo musi. W dzień naszej wizyty treningi indywidualne zaczęły się o 8:00, a po 20:00 zawodnicy przebywali jeszcze na murawie.

– Ważne są dla nas klasy sportowe, bo możemy trenować rano i dysponujemy boiskami, do których mamy dostęp – ocenia Wisłocki i dodaje przytomnie: – Największą naszą bolączką jest baza treningowa, szczególnie zimą. Musimy przebijać się przez miasto i to najtrudniejszy dla nas okres. Warunki nie pozwalają trenować we własnym ośrodku, a dodatkowo dobijają nas koszty wynajmu obiektów. Mamy jednak dość zaawansowane plany, jeżeli chodzi o budowę boiska sztucznego, które później miałoby się znaleźć pod balonem. To jednak jeszcze chwilkę potrwa. Chcielibyśmy też rozbudowy bazy w Myślenicach.

A w Myślenicach obiekty są imponujące. Szkoda, że poza pierwszą drużyną, korzysta z nich tylko najstarszy rocznik akademii.

Najlepsi, jak 17-letni Maciej Śliwa, piłkarz U-18, włączony do kadry pierwszej drużyny i powoływany do młodzieżowych reprezentacji Polski, ćwiczą tam indywidualnie. 

2.png

– Mam treningi indywidualne raz w tygodniu. Na nich trenerzy skupiają się na tym, czego poszczególnym graczom brakuje. Gram w ofensywie, więc głównie chodzi o treningi strzeleckie. Bardzo dużo działo się przez ostatni rok. Przyszedłem do Wisły i od razu przeszedłem do juniora starszego. To był duży przeskok, a później nagle trafiłem do pierwszej drużyny. To duży krok – ocenia Śliwa.

W poniedziałek odbywają się treningi pozycyjne. Dzielimy je na grupy: środkowych obrońców i szóstek, napastników z dziesiątkami, zawodników obwodowych oraz graczy w centrum. Każdy wykonuje zadania techniczne lub koncepty, gdzie dajemy im wybór, możliwość podjęcia decyzji. Zawodnik, spotykając się z daną sytuacją w meczu, ma mieć łatwość, by szybciej podjąć decyzję i by była ona dobra – mówi Filipek.

I dodaje: – Prowadzę też treningi indywidualne z zawodnikami wyróżniającymi się w akademii oraz tymi z pierwszego zespołu. Te treningi odbywają się w inne dni. Wierzymy, że liczba powtórzeń, przy dobrej jakości ich wykonania, przełoży się na jakość naszego nauczania.

Każdy zawodnik ma inne potrzeby. Rozwijane jest to, co jest najpilniejsze w jego przypadku.

Najlepszym dietę rozpisuje także dietetyk i na przykład Śliwa czuje różnicę, gdy dobrze się odżywia. Ale nie zawsze ma czas, by stosować się do zaleceń. Jak młodzian radzi sobie z codziennymi dojazdami po 35 kilometrów? – Jeżdżę z Dawidem Kortem. W aucie głównie rozmawiamy. Miałem raz z nim ciekawą rozmowę, na którą nakierował mnie trener. Dawid ma niezwykłą łatwość podania piłki. Stopa układa mu się tak, że jego zagrania są bardzo czyste. Podpytywałem więc, jak to robi, bo mało komu to tak wychodzi.

***

W Krakowie zaimponował nam poziom szczegółowości, z jakim rozpracowany został proces treningowy. Każdy tydzień to rozpisany, zgodnie z portugalskim wzorcem, morfocykl.

A w nim – każdy dzień ma określony motoryczny bodziec (np. w czwartki zwraca się uwagę na szybkość skurczu mięśnia, a w środy na czas jego trwania) oraz szczegółową strukturę treningu, dokładnie podzielonego na minuty pracy (rozgrzewka / technika / fragmenty gry / małe gry / duże / SFG). To wszystko, by wymóc na swoich podopiecznych określone wysiłki i sposoby pracy.

3

W klubie przy Reymonta wszystkie drużyny w tym samym tygodniu pracują też nad tą samą fazą gry (atak, przejście z ataku do obrony, obrona lub przejście z obrony do ataku) w określonych z góry strefach (niskiej, średniej bądź wysokiej). To również nie jest przypadkowe.

Między dyrektorem akademii i trenerem koordynatorem dochodzi nawet do zażyłych dyskusji – czy fazy przejścia powinny być trenowane częściej, czy rzadziej od pozostałych, w obliczu najnowszych statystyk i występowania ich w meczach? Każdy ma swoje zdanie, wspólnie poszukują złotego środka.

Jak jednak Wisła chce grać? Pojawia się określenie, jakie usłyszeliśmy przed tygodniem przy Wielickiej, w siedzibie Cracovii. Krakowska piłka.

– Chcemy odwołać się do naszej historii, naszej kultury, czyli krakowskiej piłki. Posiadania piłki, budowania gry krótkimi podaniami, z elementami pragmatyzmu, czyli wykorzystania tego, co mamy najlepsze. Chcemy, by nasi zawodnicy rozumieli grę i wykorzystywali swoje największe atuty oraz możliwości, które stwarza nam przeciwnik – tłumaczy Filipek.

– Chcemy, by nasi wychowankowie rozumieli grę. To znaczy, że zawodnicy od najmłodszych etapów muszą wiedzieć, że jeśli mają przestrzeń, to mają ją zdobywać. W ataku chcemy wykorzystywać szerokość boiska, bronić chcemy wąsko. Wzorujemy się na Portugalii.

Wiślackie pryncypia Filipek kształtował w licznych rozmowach z trenerami z Portugalii. Niedawno w klubie pracował przecież jeszcze Feio, a i Tchórz zamieszkiwał swego czasu Lizbonę. Zasady ewoluują, często podczas zebrań sztabów szkoleniowych Białej Gwiazdy.

Podobnie jak w Cracovii, w Wiśle profile zawodników są ściśle określone. Dla całej meczowej osiemnastki! Filipek: – Wyróżniamy np. dwa typy napastnika, jeden wysoki, grający bardziej tyłem do bramki. Drugi – lis pola karnego, szybki, mobilny.

Wisłocki widzi podobieństwa, ale i sporo różnic z Cracovią. Lokalny rywal jednak mu nie przeszkadza. – Rywalizacja napędza. Talenty rozdzielają się i rywalizujemy ze sobą, to jasne. Ale dla mnie najważniejszym jest, byśmy jako Wisła stworzyli najlepsze warunki, by każdy zawodnik chciał przyjść do nas. Jakością swojej pracy chcemy ich do tego przekonać.

***

Jako wartość dodaną w klubie z Reymonta wymienia się też projekt związany z psychologią sportu. – Program rozpoczął się od współpracy Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków z AWF-em Kraków. Na początku miało się to opierać na warsztatach, ale rozwija się dość mocno. W klubie jest trzech psychologów. Rocznik najstarszy, grupa U-17, objęta jest kontrolą psychologa na trzech treningach w tygodniu. Zawodnicy indywidualnie współpracują z nami, ponadto pracujemy też warsztatowo z całym zespołem – przybliża Aleksandra Adamiec, koordynator programu psychologów w AP Wisła Kraków.

I dodaje: – W zespołach U-12 czy U-13 psycholog pojawia się raz w tygodniu oraz na meczach przynajmniej raz w miesiącu. Edukujemy najmłodszych jak nasza psychika wpływa na to, co dzieje się na boisku. Naszym nadrzędnym celem w ich przypadku jest rozwój samoświadomości zawodników.

***

Trzeba przyznać, że przez ostatnich kilka lat w Krakowie nie próżnowano. Osoby zarządzające akademią i jej pracą działają transparentnie, są otwarte na dyskusję, a przy tym ciężką pracą i nowymi pomysłami stale napędzają jej rozwój.

Co jednak z widmem upadku klubu, o którym czytamy praktycznie każdego dnia w prasie?

– Akademia jest bezpieczna, bo budżet jest mocno podzielony, jeśli chodzi o nasze środki. Współpracujemy ze szkołą, mamy swoich sponsorów, znaczną część budżetu stanowią też składki rodziców. Jeśli chodzi więc o nasze funkcjonowanie – jesteśmy bezpieczni – podsumowuje Wisłocki. I chyba nic, poza wiarą w jego słowa, nam i kibicom Białej Gwiazdy nie pozostało.

PRZEMYSŁAW MAMCZAK

Wideo: KAROL STĘPNIEWSKI

Opublikowane 25.12.2018 16:27 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
07.03.2021

Kompromitacja Olympique’u Marsylia. Klub Arka Milika przegrał z czwartoligowcem

Nie posiadamy na to statystycznych dowodów pod ręką, ale tak na nos wydaje się, że nie ma drugiego krajowego pucharu w Europie, gdzie tak często miałyby miejsce małe niespodzianki i wielkie sensacje, jak w Coupe de France. Dzisiaj negatywnymi bohaterami takiej właśnie sensacji zostali gracze Olympique’u Marsylia. Klub Arkadiusza Milika wyleciał z Pucharu Francji po […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Zieliński z dubletem asyst! Skorupski nie dał rady Napoli

Możemy to powiedzieć bez grama kurtuazji: Piotr Zieliński zaliczył standardowy dzień w biurze. Tak, to już pewnego rodzaju codzienność, że w meczach Napoli widzimy Polaka z bramką lub asystą. Rok 2021 jest pod tym względem absolutnie wyjątkowy. Mówimy o życiowej formie, czymś magicznym. „Zielu” na pozycji nr 10 gra jak z nut, co trzeba powiedzieć […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Szymon Marciniak krytykowany za hit ligi greckiej. „Nie było karnego!”

Szymon Marciniak poprowadził dziś szlagier greckiej ekstraklasy. PAOK (3. miejsce w lidze) podjął przed własną publicznością Aris (2. miejsce). Derby Salonik zakończyły się wynikiem 2:2, a polski arbiter znalazł się pod ostrzałem krytyki. Spotkanie miało niezwykle emocjonujący przebieg. Goście prowadzili już 2:0, ale w 87 minucie gry PAOK zdobył kontaktowego gola. Następnie, już w doliczonym […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Jest nowy prezydent Barcelony! Wielki powrót Joana Laporty

To była naprawdę ekscytująca kampania wyborcza, ale ostatecznie skończy się zgodnie z przewidywaniami. Joan Laporta niemal na pewno powraca na stanowisko prezydenta Barcelony. I to powraca z przytupem. Wyniki głosowania sondażowego przeprowadzonego na próbie aż 4 tysięcy wyborców nie pozostawiają wątpliwości. Najlepiej poinformowani katalońscy dziennikarze także. Cules zdecydowanie wyżej ocenili Laportę niż jego konkurentów: Joan […]
07.03.2021
Anglia
07.03.2021

21 zwycięstw z rzędu i wystarczy. Manchester United pokonuje Manchester City

Dominowali na wszystkich frontach. Od czasu dość pechowego remisu z WBA, Manchester City ani razu nie pozwolił, by przeciwnik zatrzymał ich chociaż połowicznie. Wygrywali jak leci, bez różnicy, czy były to starcia pucharowe, czy ligowe. W końcu jednak nadszedł kres tej serii. Jeśli ktoś miał The Citizens zatrzymać, to właśnie Manchester United. Niebywale dobrze radzą […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Legia odstawia peleton na siedem punktów

Któraś seria musiała dziś paść. Albo ta niezwyciężonego na własnym stadionie Śląska Wrocław, albo ta związana z dobrymi wynikami Legii w starciach z wrocławianami w ostatnich latach. Chwilę wcześniej padła twierdza w Szczecinie, zatem prawem serii – Legia została pierwszym zespołem, który ograł ekipę Lavicki na ich obiekcie w tym sezonie. Sam mecz? Bywały lepsze. […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Premierowy gol Bereszyńskiego w Serie A. No wreszcie! [WIDEO]

Arkadiusz Reca popisał się dzisiaj pięknym trafieniem w starciu z Torino i Bartosz Bereszyński ewidentnie mu pozazdrościł. Zawodnik Sampdorii też strzelił gola. To jego pierwsze trafienie w Serie A! Trochę się Polak na tego gola naczekał, trzeba przyznać. Dzisiejsze starcie z Cagliari to dla Bereszyńskiego 120 występ ligowy w barwach Sampdorii, dla której zaczął grać […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Glik z meczem numer 300 na topowym poziomie. Dołącza do ekskluzywnego grona

Kamil Glik spędził wczoraj 90 minut na boisku w zremisowanym meczu Benevento ze Spezią. Było to dla niego spotkanie numer 300 w jednej z pięciu topowych lig Starego Kontynentu. Takim bilansem może się oprócz niego pochwalić tylko dwóch Polaków. Na dorobek 33-letniego defensora składają się 172 występy w Serie A i 128 w Ligue 1. […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

LIGA MINUS: POGOŃ RUSZA W POGOŃ ZA LEGIĄ

Raz, dwa, trzy. Ruszyli. A kto ruszył? Pogoń Szczecin w pogoń za Legią Warszawa. Tempo jak na obrazku, więc sukcesu nie wróżymy. Ale kto wie? O tej szalonej pogoni, o skuteczności Stali i o innych rzeczach pogadamy sobie dzisiaj o 19.45 w Lidze Minus. A kto pogada? Białek, Kowal, Leszek i Roki. 
07.03.2021
Hiszpania
07.03.2021

Suarez 1:1 Benzema. Derby Madrytu wygrała… Barcelona

Od tego meczu miało zależeć bardzo wiele. Wystarczyło zajrzeć do tabeli La Liga, żeby zdać sobie sprawę, że każda ze stron powinna zagrać z myślą o pełnej puli. Ekipa Simeone dlatego, że ściga ją Barcelona. Real zaś wpadł w gonitwę za Katalończykami i tak oto koło się zamyka. Akurat dziś chyba trzeba powiedzieć, że z […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Trener Pogoni Szczecin: – Trzeba spiąć pośladki i pracować

Trener Pogoni Szczecin, Kosta Runjaić, podczas pomeczowej konferencji prasowej nie ukrywał rozczarowania porażką 0:1 z Lechem Poznań. Przyznał, że jego drużyna znajduje się obecnie w kryzysowym momencie. – Jesteśmy mocno zawiedzeni. Na pewno w pierwszej połowie nie prezentowaliśmy się tak, jak chcielibyśmy się i jak oczekiwaliśmy. Nie jestem w stanie dokładnie powiedzieć, dlaczego tak był […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Pogoń wyhamowała z piskiem opon

Jesienny mecz Pogoni Szczecin z Lechem Poznań był momentem, w którym pomyśleliśmy sobie, że Portowców stać w tym sezonie na duże rzeczy. Kolejka niby piąta, ale wiadomo – tak naprawdę było to czternaste ligowe spotkanie dla obu ekip w trwającym sezonie. Cztery gole strzelone i zero straconych, sporo polotu w grze, do tej pory najbardziej […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Oficjalnie: Ireneusz Mamrot nowym trenerem ŁKS-u

To już oficjalne – Ireneusz Mamrot nowym trenerem ŁKS-u Łódź. Zastąpił Wojciecha Stawowego. O sprawie informowaliśmy już wczoraj. Brak zwycięstwa w derbach Łodzi nie miał kluczowego znaczenia dla losów Stawowego, jego los był prawdopodobnie przesądzony po klęsce z GKS-em Tychy. Mamrot natomiast spróbuje w sezonie 2020/21 wprowadzić do Ekstraklasy już drugiego spadkowicza. Wcześniej pracował w […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Trwa kryzys Liverpoolu. The Reds znowu przegrywają u siebie

Liverpool pod wodzą Juergena Kloppa długo śrubował serię meczów bez porażki na własnym stadionie. Teraz wygląda na to, że The Reds idą na jakiś rekord wszech czasów pod względem domowych wpadek z rzędu. Dzisiaj przegrali 0:1 z Fulham. Passa sześciu przegranych meczów ligowych u siebie jest bezprecedensowa w całej historii klubu z Anfield. Dzisiaj Liverpool […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Co za gol Recy! Polak strzela, Crotone wygrywa z Torino [WIDEO]

Arkadiusz Reca znalazł się w szerokim gronie zawodników powołanych przez Paulo Sousę na marcowe mecze reprezentacji Polski. I postanowił uczcić to przepięknym golem w Serie A. Zawodnik Crotone trafił do siatki w starciu z Torino. Co za gol! Reca zapisał się na liście strzelców w 80 minucie spotkania, przy wyniku 2:1 dla Crotone. Ostatecznie spotkanie […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Wściekły trener Stali Mielec: – Mam już serdecznie dosyć takich sytuacji

Stal Mielec kolejny raz przegrała w Ekstraklasie. Tym razem lepszy od mielczan okazał się Piast Gliwice. Szkoleniowiec beniaminka, Leszek Ojrzyński, narzekał na konferencji prasowej na nieskuteczność swoich podopiecznych. – Mam serdecznie dosyć takich sytuacji, że moja drużyna ma więcej stuprocentowych sytuacji i albo remisuje, albo przegrywa – stwierdził trener Ojrzyński. – Tak naprawdę w pierwszej […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Stal Mielec znów promuje bramkarza rywali. Plach i rezerwowi bohaterami Piasta

Jeżeli Stal Mielec spadnie z Ekstraklasy – a obecnie jest kandydatem numer jeden – to szukając momentów decydujących na pewno wróci do starcia w Gliwicach. Klasowa drużyna załatwiłaby sprawę z Piastem do przerwy, później kontrolowała mecz i w najmniej ekscytującym scenariuszu dowiozła prowadzenie do końca. Beniaminek jednak ponownie zajął się promowaniem bramkarzy rywali, mimo że […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Glasgow Rangers nowym mistrzem Szkocji!

Dzisiejszy bezbramkowy remis Dundee United z Celtikiem Glasgow to pozornie zupełnie nieistotny wynik zupełnie nieistotnego meczu. W praktyce jednak – 7 marca 2021 roku jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia. Utrata punktów przez zespół gości oznacza, że nic już nie odbierze mistrzostwa ich derbowemu rywalowi, Glasgow Rangers. Podopieczni Stevena Gerrarda odzyskali tytuł po dziewięciu sezonach dominacji Celtiku, […]
07.03.2021