post
Avatar

Opublikowane 25.12.2018 16:27 przez

redakcja

W ostatnim czasie o Wiśle Kraków mówi się wyłącznie w kontekście długów i niepewnej przyszłości całego klubu. Równocześnie dzień w dzień w ciężkie treningi przy Reymonta całe serca wkładają najmłodsi adepci wiślackiej akademii oraz ich trenerzy.

Akademia Piłkarska Wisły Kraków oficjalnie powstała w roku 2014. Przez kilka ostatnich lat wyszła z długów i zaczęła funkcjonować na stabilnym poziomie. Interesujące pomysły, kolejne projekty i programy spowodowały, że rozkręciła się na dobre.

Jak szkolenie Białej Gwiazdy funkcjonuje w praktyce? – Zainspirowałem się pobytem w Leverkusen. Tam bardzo dużo chłopaków zaczynających swoją przygodę w akademii dociera do poziomu U-17. Jest mało rozczarowań, bo ci, którzy zaczynają, są wyselekcjonowani z dużej grupy. Przechodzą więc przez kolejne szczeble kariery w Bayerze i dochodzą do poziomu juniorów, na którym detale decydują już o tym, czy ktoś wskoczy na poziom piłki zawodowej, czy nie – opowiada dyrektor zarządzający AP Wisła Kraków Rafał Wisłocki.

Wisła poszła więc tropem Bayeru, a grupę naborową tworzy w kategorii U-7. Ma przy tym duży komfort wyboru, bowiem decyzje podejmuje na bazie obserwacji mas.

Jakim sposobem? We wcześniejszym etapie szkolenia w Krakowie i okolicach funkcjonuje projekt Wiślackie Skrzaty. W stolicy Małopolski nietrudno też znaleźć „Przedszkole z Białą Gwiazdą”. Dzieci zrzeszone w kilkunastu miejscach są przez Wiślaków selekcjonowane, a te z wysokimi poziomami zdolności motorycznych czy uczenia się – trafiają do akademii. – Wybieramy tych, którzy mają największe predyspozycje – mówi dumnie Wisłocki.

Grupy w rocznikach od U-7 do U-10 są mało liczne, tam „Biała Gwiazda” stawia na wysoką jakość i intensywność zajęć. Zawodnicy spotykają się wszak raz w tygodniu, rozgrywając grę treningową w oparciu o Narodowy Model Gry PZPN.

Poza grupami wyselekcjonowanymi istnieje też kolejny fundament i podwaliny pod coś wielkiego. Szkółka Piłkarska Wisły Kraków, choć już w wydaniu komercyjnym, pozwala ćwiczyć najmłodszym aż do kategorii U-11. Ale jest jednocześnie pod stałą kontrolą trenerów z akademii, którzy w przypadku wyróżniających się graczy, nie boją się zapraszać ich na swoje zajęcia.

Od etapu U-12 w Wiśle funkcjonują już tylko grupy elitarne. Klarowny, uczciwy podział, bez mydlenia oczu rodzicom czy samym młodym zawodnikom.

4

Wisłocki: – Chcemy wychwycić największe talenty z Małopolski. Przede wszystkim tych, którzy są związani emocjonalnie z Wisłą, oni powinni trafić do Krakowa. Szukamy też w województwie podkarpackim, bo to zagłębie talentów, a nie ma tam klubów ekstraklasowych. Świętokrzyskim, gdzie mamy nasz klub partnerski, a nie każdy chce grać dla Korony, więc dajemy inną opcję. Oraz w śląskim, w którym żyje sporo wielkich talentów.

Poszukiwaniu talentów służy też kolejny projekt – Wiślacki Diament. Chętni spotykają się raz w miesiącu. Przyjeżdżają na Wisłę, trenują z jej trenerami. Na stadionie przy Reymonta. Są więc w bezpośredni sposób wiązani z Białą Gwiazdą, otrzymują zadania dodatkowe, a co jakiś czas uczestniczą w sparingach z grupami Wisły czy turniejach zewnętrznych. Jednocześnie sprawdzane są ich zdolności motoryczne. Aktualnie Wiślacki Diament dotyczy roczników od 2008 do 2012.

– Współpracę proponujemy też klubom partnerskim. Stawiamy na wymianę myśli szkoleniowej. Odbywają się zebrania, poruszamy na nich różne tematy, pokazujemy jaka jest nasza filozofia. Kolejną możliwością są staże w Wiśle dla trenerów z klubów partnerskich. Mogą z nami się spotkać, skontaktować, porozmawiać. Zawodnicy z kolei mają szansę potrenować w naszej akademii – mówi Adrian Filipek, trener koordynator U-14-U-17 w AP Wisła.

Każdy partnerski klub uczestniczy w organizowanych przez krakowian konferencjach oraz otrzymuje regularnie newsletter z pożytecznymi informacjami. 

***

– Myślę, że możemy pochwalić się czynnikiem ludzkim. Dla mnie to najważniejsze. Dysponujemy pewnymi określonymi dobrami i musimy skupić się na tym, co możemy zrobić najlepiej. A tym jest z mojej perspektywy zatrudnienie odpowiednich osób, które będą pracowały z zawodnikami mającymi jasne i sprecyzowane cele. To dla mnie najważniejsze, chcę zatrudniać wysokiej klasy fachowców i myślę, że to się udaje. Fajnym wyznacznikiem tego są ostatnie nasze przeliczenia – już pięć osób zaangażowanych w ostatnim czasie w pracę w Akademii Piłkarskiej Wisły trafiło do profesjonalnej piłki na poziomie bardzo wysokim. Mówię tutaj o Goncalo Feio, Tomku Tchórzu, Kubie Sage, Macieju Musiale oraz Wojtku Makowskim – chwali efekty swojej pracy Wisłocki.

Wisła podpatrzyła też w Benfice Lizbona rozwój w kierunku trenerskim… wśród wychowanków. Większość graczy po poważnych kontuzjach, którzy musieli przedwcześnie zawiesić buty na kołku, może przecież znakomicie sprawdzić się w nowej roli, a młody wiek, przy zarazem dużym doświadczeniu boiskowym, jest tylko ich przewagą.

Wisła nie może cieszyć się natomiast z nadmiaru boisk. Wykorzystuje każdą chwilę, bo musi. W dzień naszej wizyty treningi indywidualne zaczęły się o 8:00, a po 20:00 zawodnicy przebywali jeszcze na murawie.

– Ważne są dla nas klasy sportowe, bo możemy trenować rano i dysponujemy boiskami, do których mamy dostęp – ocenia Wisłocki i dodaje przytomnie: – Największą naszą bolączką jest baza treningowa, szczególnie zimą. Musimy przebijać się przez miasto i to najtrudniejszy dla nas okres. Warunki nie pozwalają trenować we własnym ośrodku, a dodatkowo dobijają nas koszty wynajmu obiektów. Mamy jednak dość zaawansowane plany, jeżeli chodzi o budowę boiska sztucznego, które później miałoby się znaleźć pod balonem. To jednak jeszcze chwilkę potrwa. Chcielibyśmy też rozbudowy bazy w Myślenicach.

A w Myślenicach obiekty są imponujące. Szkoda, że poza pierwszą drużyną, korzysta z nich tylko najstarszy rocznik akademii.

Najlepsi, jak 17-letni Maciej Śliwa, piłkarz U-18, włączony do kadry pierwszej drużyny i powoływany do młodzieżowych reprezentacji Polski, ćwiczą tam indywidualnie. 

2.png

– Mam treningi indywidualne raz w tygodniu. Na nich trenerzy skupiają się na tym, czego poszczególnym graczom brakuje. Gram w ofensywie, więc głównie chodzi o treningi strzeleckie. Bardzo dużo działo się przez ostatni rok. Przyszedłem do Wisły i od razu przeszedłem do juniora starszego. To był duży przeskok, a później nagle trafiłem do pierwszej drużyny. To duży krok – ocenia Śliwa.

W poniedziałek odbywają się treningi pozycyjne. Dzielimy je na grupy: środkowych obrońców i szóstek, napastników z dziesiątkami, zawodników obwodowych oraz graczy w centrum. Każdy wykonuje zadania techniczne lub koncepty, gdzie dajemy im wybór, możliwość podjęcia decyzji. Zawodnik, spotykając się z daną sytuacją w meczu, ma mieć łatwość, by szybciej podjąć decyzję i by była ona dobra – mówi Filipek.

I dodaje: – Prowadzę też treningi indywidualne z zawodnikami wyróżniającymi się w akademii oraz tymi z pierwszego zespołu. Te treningi odbywają się w inne dni. Wierzymy, że liczba powtórzeń, przy dobrej jakości ich wykonania, przełoży się na jakość naszego nauczania.

Każdy zawodnik ma inne potrzeby. Rozwijane jest to, co jest najpilniejsze w jego przypadku.

Najlepszym dietę rozpisuje także dietetyk i na przykład Śliwa czuje różnicę, gdy dobrze się odżywia. Ale nie zawsze ma czas, by stosować się do zaleceń. Jak młodzian radzi sobie z codziennymi dojazdami po 35 kilometrów? – Jeżdżę z Dawidem Kortem. W aucie głównie rozmawiamy. Miałem raz z nim ciekawą rozmowę, na którą nakierował mnie trener. Dawid ma niezwykłą łatwość podania piłki. Stopa układa mu się tak, że jego zagrania są bardzo czyste. Podpytywałem więc, jak to robi, bo mało komu to tak wychodzi.

***

W Krakowie zaimponował nam poziom szczegółowości, z jakim rozpracowany został proces treningowy. Każdy tydzień to rozpisany, zgodnie z portugalskim wzorcem, morfocykl.

A w nim – każdy dzień ma określony motoryczny bodziec (np. w czwartki zwraca się uwagę na szybkość skurczu mięśnia, a w środy na czas jego trwania) oraz szczegółową strukturę treningu, dokładnie podzielonego na minuty pracy (rozgrzewka / technika / fragmenty gry / małe gry / duże / SFG). To wszystko, by wymóc na swoich podopiecznych określone wysiłki i sposoby pracy.

3

W klubie przy Reymonta wszystkie drużyny w tym samym tygodniu pracują też nad tą samą fazą gry (atak, przejście z ataku do obrony, obrona lub przejście z obrony do ataku) w określonych z góry strefach (niskiej, średniej bądź wysokiej). To również nie jest przypadkowe.

Między dyrektorem akademii i trenerem koordynatorem dochodzi nawet do zażyłych dyskusji – czy fazy przejścia powinny być trenowane częściej, czy rzadziej od pozostałych, w obliczu najnowszych statystyk i występowania ich w meczach? Każdy ma swoje zdanie, wspólnie poszukują złotego środka.

Jak jednak Wisła chce grać? Pojawia się określenie, jakie usłyszeliśmy przed tygodniem przy Wielickiej, w siedzibie Cracovii. Krakowska piłka.

– Chcemy odwołać się do naszej historii, naszej kultury, czyli krakowskiej piłki. Posiadania piłki, budowania gry krótkimi podaniami, z elementami pragmatyzmu, czyli wykorzystania tego, co mamy najlepsze. Chcemy, by nasi zawodnicy rozumieli grę i wykorzystywali swoje największe atuty oraz możliwości, które stwarza nam przeciwnik – tłumaczy Filipek.

– Chcemy, by nasi wychowankowie rozumieli grę. To znaczy, że zawodnicy od najmłodszych etapów muszą wiedzieć, że jeśli mają przestrzeń, to mają ją zdobywać. W ataku chcemy wykorzystywać szerokość boiska, bronić chcemy wąsko. Wzorujemy się na Portugalii.

Wiślackie pryncypia Filipek kształtował w licznych rozmowach z trenerami z Portugalii. Niedawno w klubie pracował przecież jeszcze Feio, a i Tchórz zamieszkiwał swego czasu Lizbonę. Zasady ewoluują, często podczas zebrań sztabów szkoleniowych Białej Gwiazdy.

Podobnie jak w Cracovii, w Wiśle profile zawodników są ściśle określone. Dla całej meczowej osiemnastki! Filipek: – Wyróżniamy np. dwa typy napastnika, jeden wysoki, grający bardziej tyłem do bramki. Drugi – lis pola karnego, szybki, mobilny.

Wisłocki widzi podobieństwa, ale i sporo różnic z Cracovią. Lokalny rywal jednak mu nie przeszkadza. – Rywalizacja napędza. Talenty rozdzielają się i rywalizujemy ze sobą, to jasne. Ale dla mnie najważniejszym jest, byśmy jako Wisła stworzyli najlepsze warunki, by każdy zawodnik chciał przyjść do nas. Jakością swojej pracy chcemy ich do tego przekonać.

***

Jako wartość dodaną w klubie z Reymonta wymienia się też projekt związany z psychologią sportu. – Program rozpoczął się od współpracy Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków z AWF-em Kraków. Na początku miało się to opierać na warsztatach, ale rozwija się dość mocno. W klubie jest trzech psychologów. Rocznik najstarszy, grupa U-17, objęta jest kontrolą psychologa na trzech treningach w tygodniu. Zawodnicy indywidualnie współpracują z nami, ponadto pracujemy też warsztatowo z całym zespołem – przybliża Aleksandra Adamiec, koordynator programu psychologów w AP Wisła Kraków.

I dodaje: – W zespołach U-12 czy U-13 psycholog pojawia się raz w tygodniu oraz na meczach przynajmniej raz w miesiącu. Edukujemy najmłodszych jak nasza psychika wpływa na to, co dzieje się na boisku. Naszym nadrzędnym celem w ich przypadku jest rozwój samoświadomości zawodników.

***

Trzeba przyznać, że przez ostatnich kilka lat w Krakowie nie próżnowano. Osoby zarządzające akademią i jej pracą działają transparentnie, są otwarte na dyskusję, a przy tym ciężką pracą i nowymi pomysłami stale napędzają jej rozwój.

Co jednak z widmem upadku klubu, o którym czytamy praktycznie każdego dnia w prasie?

– Akademia jest bezpieczna, bo budżet jest mocno podzielony, jeśli chodzi o nasze środki. Współpracujemy ze szkołą, mamy swoich sponsorów, znaczną część budżetu stanowią też składki rodziców. Jeśli chodzi więc o nasze funkcjonowanie – jesteśmy bezpieczni – podsumowuje Wisłocki. I chyba nic, poza wiarą w jego słowa, nam i kibicom Białej Gwiazdy nie pozostało.

PRZEMYSŁAW MAMCZAK

Wideo: KAROL STĘPNIEWSKI

redakcja

Opublikowane 25.12.2018 16:27 przez

redakcja

#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
Felietony i blogi
14.06.2021

Niech to będzie coś innego (4)

Polska Jerzego Brzęczka przegrała na wyjeździe z Holandią jedną bramką. Ukraina Andrija Szewczenki przegrała na wyjeździe z Holandią jedną bramką. Właściwie całą specyfikę futbolu da się zamknąć w tych dwóch zdaniach, ukazują w pełnej krasie całe piękno dyskusji o tej dyscyplinie sportu. Bo te dwie suche informacje nam niczego nie mówią. Polska przegrała wtedy 0:1 […]
14.06.2021
Prasówka
14.06.2021

PRASA. Dożyliśmy czasów, gdy od reprezentacji Polski nie oczekujemy niczego

Poniedziałkowa prasa dotyczy – inaczej być nie może – głównie dzisiejszego meczu ze Słowacją. Dużo analiz, komentarzy i wywiadów. Jest całkiem ciekawie. PRZEGLĄD SPORTOWY Godzina zero wybije o 18. W St. Petersburgu Polska gra ze Słowacją i trzeci raz w historii chce zacząć wielki turniej od wygranej. Ostatnie trzy lata były stałym wygaszaniem emocji związanych […]
14.06.2021
Weszło
14.06.2021

STAN EURO W DOBRYM SKŁADZIE: Nadszedł dzień dzisiejszy!

Nadszedł dzień dzisiejszy. Gramy ze Słowacją! A przed Słowacją Stan Euro. Zapraszamy! 
14.06.2021
Weszło
13.06.2021

Na Nich! – Wspomnienia Kowala (mecze ze Słowakami)

Kowal dzisiaj strzela ostrymi opiniami, ale tak się składa, że wcześniej, jeszcze jako czynny piłkarz, trafiał ze Słowacją, Hiszpanią i Szwecją. Czyli: naszymi rywalami z tegorocznego Euro. Zapraszamy do odsłuchania jego wspomnień, na pierwszy ogień – Słowacja!
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Eurogłupawka #1. Terlecki o Brzęczku, Smuda o znachorze Sousie

Euro nadeszło. A wraz z Euro zasypują nas wszelakiej maści wypowiedzi. Bo wiecie – to taki czas, gdy głos oddaje się każdemu. Kilkadziesiąt programów dziennie. Niestety takie zjawisko zwiększa prawdopodobieństwo tego, że coś ktoś gdzieś chlapnie. No a że lubimy szyderkę, to zaczynamy cykl “Eurogłupawka”, który mieliśmy już na Euro 2016 i podczas mundialu 2018.  […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Radomiak i Termalica obroniły awans. Czołowa szóstka bez zmian!

W ostatniej kolejce sezonu 1. ligi mogło wydarzyć się wiele. Wcale nie było tak, że wszystko mieliśmy rozstrzygnięte. Termalica mogła stracić drugie miejsce, Radomiak pierwsze. Za ich plecami ciągle czaił się GKS Tychy, a taka Miedź Legnica mogła rzutem na taśmę wejść do strefy barażowej przy odrobinie szczęścia. Ale nie, zobaczyliśmy – jak na standardy […]
13.06.2021
Weszło Extra
13.06.2021

Pracowity leniuch. Tajniki sukcesu Kamila Piątkowskiego

Autokar Rakowa Częstochowa wyrusza z hotelowego parkingu w stronę boiska treningowego. Droga potrwa dziesięć minut, atmosfera luźna, drużyna w rozbawieniu. Jarosław Jach zwołuje grupę pokerową i zarządza grę w karty. Kilku chłopaków siada tyłem do kierunku jazdy, Kamil Piątkowski jako jedyny przodem. Padnie ofiarą misternie przygotowanego żartu. Rozdanie. Piona patrzy, patrzy, a karty układają się […]
13.06.2021
Weszło Extra
11.06.2021

Białek z Rosji: To Euro, a nie podróż służbowa!

Trzy lata temu zacząłem z grubej rury. Nie wpuszczono mnie na pokład samolotu do Moskwy, moja wiza miała zacząć obowiązywać 50 minut po przylocie. Musiałem w kilka godzin ogarnąć alternatywny transport do Rosji i znaleźć sposób na przejazd przez Białoruś, do czego normalnie potrzebna jest wiza, na którą czeka się dwa tygodnie. I choć z […]
11.06.2021
Weszło Extra
10.05.2021

Adam Topolski: Dla atmosfery można było wyolbrzymiać opowieści

Adam Topolski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu na samym początku XXI wieku. Jego opowieści i anegdotki są wręcz legendarne. Piłkarze mówią o nim: potrafiłby sprzedać piasek na pustyni. Podkreślają to, że potrafi zbudować atmosferę w szatni, jadąc na picu. Niespełna 70-letni szkoleniowiec niedawno podjął się ostatniego wyzwania w swojej długiej przygodzie z ławką […]
10.05.2021
Weszło
08.05.2021

“Nie znam zapachu skarpet w szatni, ale nie czuję się przez to mniej kompetentny”

Jest skautem Arsenalu. Pracował w West Bromwich czy Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej. Jako jeden z nielicznych Polaków ukończył studia FIFA Master. Tomasz Pasieczny opowiada o tym, dlaczego Arsenal go nie zwolnił przy masowych cięciach. Ale głównie rozmawiamy o tym, jak wyglądałby pion sportowy zarządzany przez niego. Bo Pasieczny nie ukrywa, że chciałby zostać dyrektorem sportowym w […]
08.05.2021
Weszło Extra
25.04.2021

Chcemy pozbyć się przypadkowości, błędów i transferów last minute

Jagiellonia Białystok utworzyła dział skautingu i analiz. To ważna chwila dla podlaskiego klubu, który do tej pory opierał transfery na „kuleszingu”. Na czele nowego działu stanie Gerard Juszczak – do tej pory asystent Bogdana Zająca i Rafała Grzyba, wcześniej reprezentacyjny analityk w sztabie Adama Nawałki, gdzie odpowiadał za monitoring piłkarzy i rozpracowanie rywali, pracujący później […]
25.04.2021
Weszło Extra
24.04.2021

“Kino sportowe nigdy nie mówi tylko o sporcie. Musi być coś jeszcze”

– W sporcie mamy do czynienia z ludźmi, którzy przekraczają własne limity, łamią ograniczenia ciała i umysłu w dążeniu do doskonałości. Nie bez powodu pewien kult sportu jest w naszej cywilizacji obecny od tysięcy lat. I twórcy filmowi wykorzystują tę mitologię, by pokazać nam miejsca, w których sportowa doskonałość styka się z jakąś ludzką niedoskonałością. […]
24.04.2021
Weszło Extra
26.12.2020

100 najlepszych piłkarzy dekady – cały ranking w jednym miejscu!

W ostatnich dniach na Weszło pojawił się przygotowany przez nas ranking najlepszych piłkarzy dekady 2011 – 2020. Jak to z rankingami bywa, wzbudził spore dyskusje. I kontrowersje. Cieszymy się, bo taki był właściwie nasz zamiar. W przypadku tego rodzaju zestawień nikt nie ma monopolu na rację. Poszczególne dylematy są zbyt zniuansowane. Gdybyście mieli ochotę rzucić […]
26.12.2020
Weszło Extra
24.12.2020

Kruszewski: – Gdybym został w Wiśle, to całego zamieszania w klubie by nie było

– Czuję bardzo, bardzo duży żal, że to się stało w tym momencie. Jestem jak kierowca dużego Fiata, który został wystawiony do rajdu Paryż-Dakar i radził sobie w nim dobrze, natomiast po kilku latach stwierdzono, że ten samochód powinien walczyć o najwyższe cele. I w momencie, gdy zaczął się remont tej zdezelowanej fury – mówię […]
24.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Covidovi beniaminkowie II ligi w większości przetrwali jesień bez negatywnych objawów

W maju bieżącego roku u trzecioligowych liderów wystrzeliły korki od szampanów. Definitywny koniec sezonu oznaczał dla nich awans. Niekiedy awans przy zielonym stoliku. Niektórzy ze względu na niejasności w wykładni regulaminu rozgrywek w stan radości wprawili się dopiero po ostatecznej decyzji PZPN-u. Pamiętamy wszyscy gorący spór na linii Motor Lublin – Hutnik Kraków, dotyczący tego, […]
20.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Uwaga, ranking! 100 największych kozaków w mijającej dekadzie

Za kilkanaście dni kończy się nam druga dekada XXI wieku. Jasne, nie będzie to czas zupełnie wolny od piłki na wysokim poziomie – oczywiście abstrahując od tego, że w zimowy sen zapada przecież Ekstraklasa – ale uznaliśmy, że to już najwyższa pora, by zacząć podsumowania, bo zmieni się pewnie niewiele. Łapcie pierwsze z nich. A […]
20.12.2020
Weszło Extra
21.11.2020

“To jak wy żyjecie w tym klubie z tak małym budżetem?”. Trzecioligowe kontrasty

Reformy. Działacze co chwilę majstrują przy formułach rozgrywek. Grupy mistrzowskie, grupy spadkowe. Zmiany nazewnictwa lig. Podziały II ligi na wschód, zachód. Następnie połączenie dwóch osobnych bytów i tak w koło. III liga również w ostatnich latach zmieniała swój kształt. W 2008 roku stała się de facto czwartym poziomem rozgrywkowym. Kilka lat przetrwała koncepcja III ligi […]
21.11.2020
Weszło Extra
19.11.2020

Za młodu Ekstraklasa, dziś najwyżej III liga. “Może po prostu byłem za słaby?”

„Jesteś idolem. Wielbi cię tłum. Gdzie się pojawisz słychać. Zdumionych głosów szum. W porannej prasie widzisz codziennie swoją twarz. Z możnymi tego świata o wielkie stawki grasz.” Wielu  piłkarzy już w bardzo młodym wieku mogło poczuć się jak gwiazdy. Szybki debiut w Ekstraklasie, pensje wielokrotnie przewyższające kieszonkowe kolegów ze szkolnej ławki. Występy przed kilkutysięczną publiką, […]
19.11.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
14.06.2021

Marko Arnautović może wrócić do Europy

Pewne jest jedno: każda bramka strzelona na wielkim turnieju zwraca uwagę wielu klubów na całym świecie. W przypadku młodszych zawodników podbija wartość, a tym starszym może dać bilecik do fajnego klubu na ostatnie lata kariery. Tak właśnie może być z Arnautoviciem, który wczoraj strzelił gola Macedonii. Dzisiaj pojawiają się plotki, jakoby 32-latek miał wrócić z […]
14.06.2021
Suche Info
14.06.2021

Eriksen przemówił! “Nie poddam się, dziękuje wam”

Wiadomo, co stało się z Eriksenem, więc nie będziemy się powtarzać. Teraz istotne jest to, jakie sygnały dobiegają z otoczenia samego piłkarza. A raczej konkretnie z jego ust. Duńczyk podzielił się krótkim komunikatem ze światem, zapewniając, że czuje się lepiej. Jego agent mówi, że piłkarz Interu chce sprężyć się z badaniami, żeby wrócić do kibicowania […]
14.06.2021
Suche Info
14.06.2021

Przewidywane składy na mecz Polski ze Słowacją

Dzisiaj wielki dzień dla reprezentacji Polski. Zaczynamy turniej Euro 2020, a w związku z tym jeszcze przed meczem będziemy emocjonować się tym, jaki skład pośle do boju trener Sousa. Według “Przeglądu Sportowego” będziemy ustawieni naprawdę ofensywnie. Dwóch napastnik, jeden skrzydłowy na wahadle. Ogień. Przewidywane składy według „Przeglądu Sportowego”: POLSKA: Szczęsny; Jóźwiak, Bednarek, Glik, Bereszyński, Rybus, Krychowiak, […]
14.06.2021
Suche Info
14.06.2021

Blind: – Sytuacja z Eriksenem miała na mnie kolosalny wpływ

Dwa lata temu u Blinda zdiagnozowano zapalenie mięśnia sercowego. Po odpowiedniej terapii 31-latek otrzymał od lekarzy zgodę na dalszą grę, ale w sierpniu zeszłego roku zasłabł podczas meczu towarzyskiego między Ajaksem a Herthą BSC. Udało mu się znów wrócić do gry, ale obrazki w meczu Danii z Finlandią przywołały Holendrowi najgorsze wspomnienia. – To, co […]
14.06.2021
Felietony i blogi
14.06.2021

Niech to będzie coś innego (4)

Polska Jerzego Brzęczka przegrała na wyjeździe z Holandią jedną bramką. Ukraina Andrija Szewczenki przegrała na wyjeździe z Holandią jedną bramką. Właściwie całą specyfikę futbolu da się zamknąć w tych dwóch zdaniach, ukazują w pełnej krasie całe piękno dyskusji o tej dyscyplinie sportu. Bo te dwie suche informacje nam niczego nie mówią. Polska przegrała wtedy 0:1 […]
14.06.2021
Prasówka
14.06.2021

PRASA. Dożyliśmy czasów, gdy od reprezentacji Polski nie oczekujemy niczego

Poniedziałkowa prasa dotyczy – inaczej być nie może – głównie dzisiejszego meczu ze Słowacją. Dużo analiz, komentarzy i wywiadów. Jest całkiem ciekawie. PRZEGLĄD SPORTOWY Godzina zero wybije o 18. W St. Petersburgu Polska gra ze Słowacją i trzeci raz w historii chce zacząć wielki turniej od wygranej. Ostatnie trzy lata były stałym wygaszaniem emocji związanych […]
14.06.2021
Weszło
14.06.2021

STAN EURO W DOBRYM SKŁADZIE: Nadszedł dzień dzisiejszy!

Nadszedł dzień dzisiejszy. Gramy ze Słowacją! A przed Słowacją Stan Euro. Zapraszamy! 
14.06.2021
Suche Info
13.06.2021

Dariusz Skrzypczak dołącza do sztabu Rakowa

Raków Częstochowa oficjalnie przedstawił dziś nowego asystenta Marka Papszuna. Został nim były szkoleniowiec m.in. Stali Mielec – Dariusz Skrzypczak. 53-letni trener będzie odpowiedzialny za indywidualną pracę z piłkarzami. Dariusz Skrzypczak przez wiele lat zbierał trenerskie szlify w Szwajcarii, w której to występował jako piłkarz: FC Aarau, FC Hochdorf i FC Lagenthal. W 2019 roku trafił […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Na Nich! – Wspomnienia Kowala (mecze ze Słowakami)

Kowal dzisiaj strzela ostrymi opiniami, ale tak się składa, że wcześniej, jeszcze jako czynny piłkarz, trafiał ze Słowacją, Hiszpanią i Szwecją. Czyli: naszymi rywalami z tegorocznego Euro. Zapraszamy do odsłuchania jego wspomnień, na pierwszy ogień – Słowacja!
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Eurogłupawka #1. Terlecki o Brzęczku, Smuda o znachorze Sousie

Euro nadeszło. A wraz z Euro zasypują nas wszelakiej maści wypowiedzi. Bo wiecie – to taki czas, gdy głos oddaje się każdemu. Kilkadziesiąt programów dziennie. Niestety takie zjawisko zwiększa prawdopodobieństwo tego, że coś ktoś gdzieś chlapnie. No a że lubimy szyderkę, to zaczynamy cykl “Eurogłupawka”, który mieliśmy już na Euro 2016 i podczas mundialu 2018.  […]
13.06.2021
Suche Info
13.06.2021

Jerzy Dudek: Łudzę się, że Paulo Sousa ma rację

Były reprezentant Polski jest pełen obawy przed jutrzejszym spotkaniem ze Słowacją. W rozmowie z interia.pl w krytyczny tonie wypowiedział się na temat planów i koncepcji Paulo Sousy. Jerzy Dudek uważa, że polski zespół nie rozumie intencji obecnego selekcjonera. Przede wszystkim martwi go postawa defensywy.  Uczestnik mistrzostw Świata w 2002 r. nie jest przekonany co do […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Radomiak i Termalica obroniły awans. Czołowa szóstka bez zmian!

W ostatniej kolejce sezonu 1. ligi mogło wydarzyć się wiele. Wcale nie było tak, że wszystko mieliśmy rozstrzygnięte. Termalica mogła stracić drugie miejsce, Radomiak pierwsze. Za ich plecami ciągle czaił się GKS Tychy, a taka Miedź Legnica mogła rzutem na taśmę wejść do strefy barażowej przy odrobinie szczęścia. Ale nie, zobaczyliśmy – jak na standardy […]
13.06.2021
Suche Info
13.06.2021

To już pewne. Piotr Jawny nowym trenerem Podbeskidzia

Piotr Jawny i Marcin Dymkowski pożegnali się dzisiaj z zespołem rezerw Śląska Wrocław. Jeszcze przed zakończeniem sezonu 2. ligi mówiło się, że ten duet trenerski jest poważnie rozważany w Podbeskidziu Bielsko-Biała. Według naszych informacji wszystko zostało już dopięte. Osoby decyzyjne w ekipie spadkowicza Ekstraklasy potwierdziły, że obaj panowie będą prowadzili drużynę “Górali” od sezonu 2021/2022. […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Krótka wycieczka na Market Street (3)

Mam obsesję na punkcie “A Trip Down Market Street”. Trzynastominutowego nagrania filmowego, na którym nie dzieje się nic. To tylko kamera przyczepiona do trolejbusa, sunącego wzdłuż ulicy San Francisco w zwykły dzień. Ktoś przejeżdża. Ktoś przechodzi. Żadnej fabuły. Żadnych wodotrysków. Żadnej konkretnej opowieści, którą film próbuje opowiedzieć. Nic szczególnego. Rzecz jednak w tym, że widzimy […]
13.06.2021
Weszło Extra
13.06.2021

Pracowity leniuch. Tajniki sukcesu Kamila Piątkowskiego

Autokar Rakowa Częstochowa wyrusza z hotelowego parkingu w stronę boiska treningowego. Droga potrwa dziesięć minut, atmosfera luźna, drużyna w rozbawieniu. Jarosław Jach zwołuje grupę pokerową i zarządza grę w karty. Kilku chłopaków siada tyłem do kierunku jazdy, Kamil Piątkowski jako jedyny przodem. Padnie ofiarą misternie przygotowanego żartu. Rozdanie. Piona patrzy, patrzy, a karty układają się […]
13.06.2021
Suche Info
13.06.2021

Marcelo trafi do Leeds United?

Coraz więcej wskazuje na to, że Marcelo latem opuści Real Madryt. Według doniesień angielskich mediów, zatrudnieniem doświadczonego Brazylijczyka są zainteresowane dwa kluby z Premier League. Co ciekawe, nie chodzi o żadną z topowych ekip angielskiej ekstraklasy. Do wyścigu po zatrudnienie Marcelo stanęły jak na razie Everton oraz Leeds United. Byłby to spory zjazd dla 58-krotnego […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Trudna nauka milczenia (3)

Nauka mówienia to jest wielka misja, jestem w tym na bieżąco, obserwuję jak starszy syn zaczyna rozumieć różnicę między “poszłem” i “poszedłem”, sprawdzam, czy młodszy już umie “tata daj”. Trzeba włożyć dużo pracy i poświęcić mnóstwo uwagi, by wprowadzić niemowlaka w ten uroczy świat słów, dzięki którym miliony ludzi (w tym gronie i ja) zarabiają […]
13.06.2021
Suche Info
13.06.2021

Wielki powrót Buffona do Parmy?

Gianluigi Buffon rozstał się z Juventusem, ale nie ma zamiaru kończyć kariery. Jak poinformował Fabrizio Romano, 43-latek jest blisko powrotu do Parmy. Dzisiaj włoskiego golkipera kojarzy się już głównie ze “Starą Damą”, ale Buffon w Parmie spędził pierwszy etap swojej szokująco długiej kariery i to właśnie w tym klubie się wypromował. Do pierwszej drużyny Gialloblu […]
13.06.2021