post

Opublikowane 30.11.2018 13:02 przez

Jan Ciosek

No, udało się! Dzięki spektakularnemu powrotowi Roberta Kubicy do Formuły 1 Polska wróciła na wyścigową mapę świata. A stąd już prosta droga do tego, by szybko wznowić plany budowy nad Wisłą toru wyścigowego z prawdziwego zdarzenia i organizacji zawodów o Grand Prix Polski. W końcu – należy nam się. A skoro organizujemy najlepsze na świecie turnieje siatkówki i bezkonkurencyjne zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich, w wyścigach także pozamiatamy. Tak? Otóż, niezupełnie…

„Efekt Roberta Kubicy. Polska powinna zorganizować wyścig Formuły 1” – grzmiał kilka dni temu portal „Sportowe Fakty”. Cały pomysł był wałkowany wielokrotnie, jeszcze kiedy Kubica błyszczał w BMW Sauber i Renault. Teraz, kiedy tylko polski kierowca wrócił do wyścigowej elity, razem z nim, niczym bumerang, ponownie pojawił się temat Grand Prix Polski. – Byłoby dobrze, gdyby Polska miała wyścig Formuły 1. Najwięcej zależy od właściwego finansowania, ale Polacy powinni spróbować to zrobić – powiedział na antenie Eleven Sports Bernie Ecclestone, czyli gość, który przez wiele lat sterował Formułą 1. Nie sprecyzował jednak, czy byłoby dobrze dla Formuły 1, dla jej właścicieli, dla Kubicy, czy dla samej Polski. Postanowiliśmy sprawdzić, czy temat ma ręce i nogi, czy jest jakakolwiek szansa na zobaczenie Roberta Kubicy na starcie wyścigu o Grand Prix Polski, czy stać nas na taką zabawę i ile w ogóle to kosztuje.

Projekt wymaga czasu

Jasne, podziwiamy Roberta Kubicę za jego heroiczną walkę o powrót do Formuły 1. Doceniamy jego charakter, wolę walki, nieustępliwość. Mocno trzymamy kciuki za to, żeby bolid Williamsa był w przyszłym roku znacznie bardziej konkurencyjny niż w bieżącym (pocieszamy się myślą, że gorszy po prostu być nie może). Ale od razu ustalmy jedno: szans na to, że zobaczymy go na starcie wyścigu o Grand Prix Polski są mniej więcej takie same, jak na to, że w 2019 roku Hubert Hurkacz i Iga Świątek wygrają Wimbledon, Adam Kownacki znokautuje Anthony’ego Joshuę, a Jagiellonia Białystok zdemoluje Barcelonę w finale piłkarskiej Ligi Mistrzów. Słowem: zerowe. Czemu? Bo projekt „GP Polski”, nawet, jeśli ma cień szans na realizację, to wymaga czasu. Tymczasem Kubica za kilka dni skończy 34 lata i trudno zakładać, że czeka go więcej niż kilka lat ścigania w Formule 1.

Dlaczego czas jest kluczowy? No dobra, wyobraźmy sobie, że gdzieś w Kalifornii wpadają na siebie Bill Gates i Mark Zuckerberg. Obaj właśnie widzieli na Twitterze obrazki z obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, a dodatkowo zainspirowała ich historia Roberta Kubicy. Panowie postanawiają zbudować tor Formuły 1 w Polsce i zgodnie mówią: kasa nie gra roli. Bez względu jednak na zasobność portfeli inwestorów, taka budowa zajmuje mnóstwo czasu. Potrzeba go na znalezienie odpowiedniego miejsca, na stworzenie projektu, na samą budowę toru, na zdobycie wszelkich certyfikatów i zezwoleń. Dopiero kiedy wszystko jest gotowe, można przystąpić do rozmów z właścicielami Formuły 1 i próbować ich przekonać, że powinni dołączyć nasz tor do kalendarza. Oczywiście, w powyższym przykładzie z Gatesem i Zuckerbergiem znalazłyby się dziesiątki milionów argumentów. Nawet jednak w takim przypadku wymagałoby to kilku lat.

W kalendarzu Formuły 1 na sezon 2019 jest 21 wyścigów. 9 z nich odbywa się w Europie, dwa w okolicach (Baku i Soczi). Wbić się do harmonogramu nie jest łatwo, znacznie łatwiej jest wypaść, co w ostatnich latach spotkało choćby Indie, czy Koreę Południową. Kalendarz już dziś jest bardzo mocno rozbudowany, dodawanie do niego kolejnych wyścigów graniczyłoby z absurdem.

200 tysięcy złotych dziennie

A ile to kosztuje? Teoretycznie wydaje się, że nie powinna to być droga zabawa: ot, znaleźć równy teren, wylać trochę asfaltu i postawić trybuny. Prawda? Otóż nic z tych rzeczy. Według wyliczeń portalu Formula Money, koszt budowy toru Formuły 1 to co najmniej 270 milionów dolarów, czyli nieco ponad miliard złotych.

Skąd taka kwota? Same prace ziemne i związane z elektryką, i infrastrukturą to 50 milionów dolarów. Kolejne 70 pochłonie asfalt i zabezpieczenia toru. 30 milionów to trybuny, a 65 milionów trzeba wydać na postawienie budynków pit stopów, zespołów i VIPów. To jeszcze nie koniec: 15 milionów wyniesie rachunek za budowę centrum medialnego, a dwa razy tyle będzie kosztować niezbędna elektronika. 5 baniek za centrum medyczne to już tylko drobniaki. A teraz najlepsze: wspomniane 270 milionów to dopiero początek wydatków!

Roczny koszt utrzymania toru to około 19 milionów dolarów. Zdajemy sobie sprawę, że to mocno wirtualne i trudne do wyobrażenia kwoty, więc przeliczymy na złotówki: koszt utrzymania toru to jakieś 6 milionów złotych miesięcznie, czyli… 200 tysięcy złotych dziennie! Siedzicie wygodnie? Jeśli nie to lepiej usiądźcie, bo 270 dużych baniek dolarów na budowę, plus 200 tysięcy złotych dziennie za utrzymanie to wcale nie koniec kosztów. Roczna opłata licencyjna dla Formuły 1 wynosi od 31,5 do prawie 50 milionów dolarów, w zależności od długości trwania umowy (im dłużej, tym drożej, w każdym razie w ciągu 10-letniej umowy wychodzi około 400 milionów za licencję). Szybkie rachunki i mamy jakieś 420 tysięcy złotych. Dziennie. Przez każdy dzień z 10-letniej umowy. W tym kontekście można trochę inaczej zrozumieć słowa Bernie’ego Ecclestone’a. „Dobrze by było, gdyby Polska miała wyścig Formuły 1”. Z punktu widzenia władz Formuły 1 – na pewno tak. Widzimy setki tysięcy powodów…

tor koszt

Ale, ale, może są tańsze opcje? Może da się znaleźć jakąś wersję ekonomiczną, wiecie, „special price, my friend”? Tak, jest jeden sposób. To tor uliczny. Tak zrobiono niedawno w Baku, czy Singapurze, tak jest w Montrealu, Melbourne czy Monte Carlo. Koszty są mniejsze, bo zakładamy, że nawierzchnia już istnieje. Ale cóż – w wielu polskich miastach jeżdżąc nawet 50 kilometrów na godzinę ryzykujemy urwanie zawieszenia, strach pomyśleć, co mogłoby spotkać bolidy, pędzące pięć razy szybciej.

Czysto teoretycznie załóżmy jednak, że jest miasto w Polsce z kilkoma kilometrami równej jak stół i dość szerokiej drogi, z której można zrobić ciekawy tor wyścigowy. Tutaj jednak także nie unikniemy kosztów. Co więcej, koszty organizacji wyścigu będą znacznie wyższe niż na zamkniętym torze. Dość powiedzieć, że przy wyścigu pracuje grubo ponad tysiąc osób, sam budżet zespołu marketingowego i organizacyjnego przekracza 6 milionów dolarów, a na zatrudnienie wszystkich potrzebnych osób trzeba wydać około 16 milionów. Drugie tyle kosztuje postawienie tymczasowych trybun na 80 tysięcy widzów. Barierki i ogrodzenia, zapewniające bezpieczeństwo to wydatek rzędu 8 milionów, podobnie jak koszt niezbędnych budynków. Jeszcze ubezpieczenie, koszty sprzątania i tak dalej – w sumie trzeba wydać ponad 50 milionów na każdy wyścig!

Wiatr hula po Hungaroringu

No dobrze, załóżmy, że Gates i Zuckerberg sfinansowali nam tor, a do tego z góry zapłacili za licencję na wiele lat. Czas na kluczowe pytanie: czy na tej zabawie da się w ogóle zarabiać?

Jako przykład weźmy najbliższy naszemu sercu Hungaroring, czyli tor położony pod Budapesztem. Przykład dla nas o tyle dobry, że to nie tylko tor znajdujący się najbliżej Polski, ale także w kraju o podobnym poziomie życia. I co tam słychać? Sprawdziliśmy. Nie słychać nic, prócz hulającego wiatru. Kiedy w ostatnią niedzielę zajrzeliśmy na tor, nie było tam żywej duszy poza jednym mocno znudzonym i zdziwionym naszą obecnością ochroniarzem. Na torze, który od ponad 30 lat gości najlepszych kierowców świata, poza sezonem nie dzieje się zbyt wiele. Oczywiście, poza wyścigiem Formuły 1 (w sierpniu), rozgrywane są tam także inne serie, z DTM i FIA GT na czele. W międzyczasie Hungaroring służy jako węgierskie centrum sportów motorowych. Obok znajduje się tor kartingowy, na samym torze można wziąć udział w kursie bezpiecznej jazdy (na różnych poziomach zaawansowania). Zimą jednak, jak wspomnieliśmy, na Hungaroringu ściga się głównie wiatr.

IMG_20181125_131244

Jak to więc jest z tym zarabianiem? Jeśli chodzi o Formułę 1, ceny wejściówek na cały weekend wahają się od 90 do 450 euro, do końca roku można je kupić z 20-procentową zniżką (co oczywiście polecamy wszystkim fanom F1, którzy w sierpniu pokolorują Hungaroring na biało-czerwono). Tak czy inaczej, pojemność trybun to 70 tysięcy miejsc. Nawet jeśli policzymy pełne obłożenie i przyjmiemy średnią cenę za bilet 200 euro, wyjdzie nam przychód w wysokości 14 milionów euro (minus koszty i podatki, oczywiście). Pamiętacie wcześniejsze wyliczenia? Wciąż daleko do tego, by choćby wyjść na zero.

Prawda jest jednak taka, że Formułę 1 trzeba raczej traktować podobnie, jak igrzyska olimpijskie. W największym skrócie: nie chodzi o to, żeby zarabiać na organizacji, ale o to, żeby przyciągać turystów, budować rozpoznawalność i umiejętnie promować dany kraj. Dlatego władze w większości przypadków dorzucają się do organizacji (na Węgrzech mówi się o 3 miliardach forintów rocznie (około 40 milionów złotych).

Analizując to z czysto finansowego punktu widzenia, nie można powiedzieć, że organizowanie Grand Prix Węgier się opłaca – mówił wprost kilka lat temu dyrektor toru Attilla Gaal, dodając jednocześnie, że to zawsze była impreza promocyjna, a nie mająca na siebie zarabiać.

Z punktu widzenia turystyki, wyścig F1 na Hungaroringu jest bardzo udany i opłacalny. Dość powiedzieć, że w ankiecie przeprowadzonej przez Węgierskie Ministerstwo Turystyki, zagraniczni goście wskazali tor jako trzecie najchętniej odwiedzane miejsc w kraju, po Zakolu Dunaju i jeziorze Balaton, ale już przed pełnym olśniewających zabytków Budapesztem! – W czasie transmisji z Hungaroringu świat przez sześć godzin mówi o Węgrzech. Transmisje międzynarodowe i reklamy, jakie kraj otrzymuje w czasie Grand Prix Węgier, są warte miliony dolarów. Z tego powodu, organizowanie wyścigów Formuły 1 na Węgrzech zdecydowanie jest opłacalne.

Budujemy nowy tor, jeszcze jeden nowy tor

Dobra, wracamy do Polski. Pomysłów budowy toru Formuły 1 nad Wisłą było wiele. Najdalej zaszedł ten w Gdańsku. Jeszcze dwa lata temu szumnie zapowiadany był projekt Narodowego Centrum Sportów Motorowych i Rekreacji. Przy obwodnicy Trójmiasta, w miejscu działania toru motocrossowego, miał powstać cały kompleks obiektów: tor kartingowy, offroadowy, centrum doskonalenia jazdy, park rozrywki, zespół hoteli, centrum handlowe i – truskawka na torcie – tor wyścigowy, spełniający najwyższe wymogi Formuły 1. Miasto już nawet przeznaczyło na inwestycję działkę o powierzchni prawie 200 hektarów.

Tor Formuły 1 zaprojektuje pracownia Hermana Tilke, która realizowała budowę najlepszych torów wyścigowych na całym świeci. To będzie jedyny tak wysokiej klasy obiekt nie tylko na terenie Polski, ale też krajów bałtyckich. Już teraz możemy śmiało założyć, że do Gdańska będą przyjeżdżać mieszkańcy Obwodu Kaliningradzkiego oraz Skandynawowie, wśród których takie rozrywki są bardzo popularne – tak prawie trzy lata temu w rozmowie z trójmiejską „Gazetą Wyborczą” mówił Krzysztof Król, odpowiadający za kontakty z mediami w Bałtyckiej Grupie Inwestycyjnej, która miała realizować projekt. Cóż, wiele wody w Motławie upłynęło, ale projekt nigdy nie przeszedł z fazy planów i pięknych wizualizacji do choćby wstępnej realizacji. W lecie wspomniana trójmiejska „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że „to koniec snu o torze Formuły 1 w Gdańsku. Bariery nie do przejścia”.

tor gdansk
W przyrodzie jednak nic nie ginie. Niemal równo z pogrzebaniem projektu w Gdańsku, pojawił się nowy – tym razem w gminie Stąporków w województwie Świętokrzyskim. Polonez Gate (tak, to oficjalna nazwa, a nie beka) ma powstać na obszarze 215 hektarów, szacowany koszt inwestycji to 200 milionów euro. Tu też palce ma maczać słynny Herman Tilke. – To będzie pierwszy taki ośrodek w Polsce oraz pierwszy na świecie ośrodek motoryzacyjno – rekreacyjny w wersji all-inclusive – mówi Stefan Sikora, inicjator projektu.

Władze gminy trzymają kciuki, bo przy nowym obiekcie pracę mogłoby znaleźć blisko tysiąc osób. Kciuki pewnie trzymają kibice sportów motorowych i polscy zawodnicy, dziś wybierający Tor Poznań, który jednak do światowych standardów ma się mniej więcej tak, jak kilka lat temu Stadion Dziesięciolecia do Old Trafford. Nie wiemy, co na to pośredni sprawca zamieszania, czyli Robert Kubica. Jak go znamy, pewnie coś w stylu „pożyjemy, zobaczymy”. Z drugiej strony – jakkolwiek szalony i graniczący z niemożliwością byłby projekt budowy toru i organizacji wyścigu, i tak nie przebije to samego powrotu Kubicy do Formuły 1. Ale jeśli chodzi o Grand Prix Polski, to raczej muszą nam wystarczyć te na żużlu…

JAN CIOSEK

Fot. Newspix.pl

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021
Inne sporty
19.09.2021

Robert Kubica mistrzem Europy!

To dobry czas dla Roberta Kubicy. Polak miał niedawno okazję wrócić do Formuły 1, biorąc udział w dwóch wyścigach pod nieobecność Kimiego Raikkonena. Wtedy jednak, co naturalne, okupował miejsca przy końcu stawki. Dzisiaj natomiast może cieszyć się ze zwycięstwa. Zespół Polaka, ORLEN Team WRT, został mistrzem prestiżowej serii European Le Mans Series 2021! Już wczorajsze […]
19.09.2021
Inne sporty
12.09.2021

Szalone Grand Prix Włoch. McLaren wygrywa po raz pierwszy od 2012 roku!

Znakomite było to Grand Prix Włoch, przyniosło nam właściwie wszystko to, czego po F1 oczekujemy. Niespodziewany zwycięzca? Jest. Walka na noże dwóch faworytów do mistrzostwa? Jest. Kilka bolidów poza torem? Znajdą się. Dramaturgia wynikła z błędów kierowcy lub zespołu? Proszę bardzo. Można by się tak rozpisywać naprawdę długo. Najważniejsze są jednak dwie informacje. Pierwsza, że […]
12.09.2021
Weszło
10.09.2021

Wspomnień czar, czyli Robert Kubica na torze Monza

Grand Prix Włoch zawsze miało dla Roberta Kubicy wyjątkowe miejsce w kalendarzu. Tam polski kierowca zdobył swoje pierwsze podium w Formule 1 i również tam najczęściej sięgał po punkty. Jak pokazała przyszłość, ten tor leżał mu doskonale. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dla Polaka był on domem w świecie wyścigów, co niech będzie smakowitą zapowiedzią […]
10.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Grand Prix Holandii: Kubica wrócił, Verstappen triumfował

Robert Kubica zanotował kolejny „powrót” na tory Formuły 1. Tym razem jednak miał do dyspozycji bolid, w którym – jak to sam określił – po raz pierwszy od 2010 roku naprawdę mógł się pościgać. Co z tego wyszło? Polak, który wskoczył na miejsce wykluczonego przez COVID-19 Kimiego Raikkonena, podstawowego kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN, zakończył […]
05.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Miał grać w piłkę ręczną, dziś zgarnia miliony z pokera. Jak Wiktor Malinowski doszedł na szczyt

Miał wielki talent do piłki ręcznej, w wieku 17 lat trenował nawet z pierwszym zespołem VIVE Kielce i nie odstawał wtedy od legend polskiego szczypiorniaka. Potem przyszły jednak kontuzje. Najpierw problem z łąkotką, później zerwane więzadła. Gdy się rehabilitował, brakowało mu adrenaliny. Brat polecił pokera. Okazało się, że jest w tym dobry, karty go wciągnęły. […]
05.09.2021
Inne sporty
12.09.2021

Szalone Grand Prix Włoch. McLaren wygrywa po raz pierwszy od 2012 roku!

Znakomite było to Grand Prix Włoch, przyniosło nam właściwie wszystko to, czego po F1 oczekujemy. Niespodziewany zwycięzca? Jest. Walka na noże dwóch faworytów do mistrzostwa? Jest. Kilka bolidów poza torem? Znajdą się. Dramaturgia wynikła z błędów kierowcy lub zespołu? Proszę bardzo. Można by się tak rozpisywać naprawdę długo. Najważniejsze są jednak dwie informacje. Pierwsza, że […]
12.09.2021
Weszło
10.09.2021

Wspomnień czar, czyli Robert Kubica na torze Monza

Grand Prix Włoch zawsze miało dla Roberta Kubicy wyjątkowe miejsce w kalendarzu. Tam polski kierowca zdobył swoje pierwsze podium w Formule 1 i również tam najczęściej sięgał po punkty. Jak pokazała przyszłość, ten tor leżał mu doskonale. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dla Polaka był on domem w świecie wyścigów, co niech będzie smakowitą zapowiedzią […]
10.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Grand Prix Holandii: Kubica wrócił, Verstappen triumfował

Robert Kubica zanotował kolejny „powrót” na tory Formuły 1. Tym razem jednak miał do dyspozycji bolid, w którym – jak to sam określił – po raz pierwszy od 2010 roku naprawdę mógł się pościgać. Co z tego wyszło? Polak, który wskoczył na miejsce wykluczonego przez COVID-19 Kimiego Raikkonena, podstawowego kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN, zakończył […]
05.09.2021
Formuła 1
04.09.2021

Kubica ponownie w bolidzie F1. Jutro pojedzie w Grand Prix Holandii

Niebywale układają się losy Roberta Kubicy w tym sezonie. Jeszcze dwa tygodnie temu Polak startował w wyścigu 24h Le Mans. Kiedy samochód zespołu ORLEN Team WRT uległ awarii jadąc na pierwszym miejscu w klasie LMP2 na dwie minuty przed końcem najsłynniejszego całodobowego wyścigu na świecie, o Kubicy – patrząc na jego karierę – można było […]
04.09.2021
Inne sporty
31.08.2021

Kierowca, który zagiął czas. Kręta droga Georga Russella do sukcesu

Są takie wydarzenia w Formule 1, po których pozostaje tylko przecierać oczy ze zdumienia. Nie ma ich zbyt wiele, są wręcz pożądaną rzadkością. Swego rodzaju przełamaniem monotonii, która zakłada dominację najsilniejszych zespołów. W poprzednim sezonie takim odstępstwem od normy był historyczny wyczyn Sergio Pereza. Nie dość, że Meksykanin wygrał wyścig po raz pierwszy w karierze, […]
31.08.2021
Inne sporty
06.06.2021

GP Baku czyli szaleństwo. Verstappen i Hamilton bez punktów!

We współczesnej F1 często wieje nudą. Zdarzają się wyścigi, gdy właściwie nic się nie dzieje. Dzisiejsze Grand Prix Baku też długimi momentami tak właśnie wyglądało. A potem zaczęło się istne szaleństwo. Najpierw z wyścigu wyleciał lider klasyfikacji generalnej, Max Verstappen, a potem również Lewis Hamilton. To oznacza, że po raz pierwszy w tym sezonie wyścig […]
06.06.2021
Inne sporty
13.03.2020

Panowie, wyłączcie wasze silniki. I to raczej na dłuższy czas… Motorsport także odwołany

Dla kibiców sportów motorowych połowa marca to tradycyjnie czas, kiedy kończy się sen zimowy, a zaczyna wielkie ściganie. W tym roku miało być tak samo, najlepsi kierowcy świata już byli w Australii, gotowi do rozpoczęcia sezonu Formuły 1. A jednak, silniki nie zostaną odpalone, żadnego ścigania nie będzie. Królowa sportu motorowego zapada w ponowny sen […]
13.03.2020
Inne sporty
12.03.2020

Formuła 1? Nie, Formuła Covid-19! Jak się ścigać z koronawirusem

Turnieje tenisowe – odwołane. Gale sportów walki – odwołane. Mecze piłkarskie – jedne odwołane, inne – póki co – rozgrywane bez udziału publiczności. Wszystko oczywiście przez epidemię koronawirusa, która uderzyła w świat sportu z ogromną siłą. Tymczasem Formuła 1 właśnie szykuje się do rozpoczęcia sezonu, jak gdyby nigdy nic. No, dobra, jak gdyby nigdy nic […]
12.03.2020
Inne sporty
08.03.2020

Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą. Z tym, że chyba nie bardzo…

Czy są jakieś granice żenady? Cóż, patrząc na to, co wydarzyło się na ringu w Łomży – chyba nie w świecie boksu. Oto Artur Szpilka stoczył pierwszą walkę po powrocie do kategorii junior ciężkiej. Walkę słabą, żeby nie powiedzieć – żenującą. Ale jego kiepska postawa była niczym w porównaniu do tego, co pokazali austriaccy sędziowie. […]
08.03.2020
Inne sporty
07.03.2020

Jędrzejczyk przed walką o pas: Kocham rywalizację. Nawet gdy gram ze szwagrem w chińczyka, mocno walczę

W życiu Joanny Jędrzejczyk nie ma miejsca na nudę. Polska wojowniczka dziś w nocy stanie przed wielką szansą na odzyskanie mistrzowskiego pasa federacji UFC. W międzyczasie Joanna Jędrzejczyk jest po prostu Joanną Jędrzejczyk: pewną siebie, wyszczekaną, zdecydowaną i świadomą swoich możliwości wojowniczką. Po tym, jak mistrzyni UFC Weili Zhang pokazała polskim kibicom środkowy palec, JJ […]
07.03.2020
Inne sporty
24.02.2020

W skokach narciarskich się udało. Teraz szukamy następców Kubicy

Ulica Bielańska w Warszawie to tak naprawdę ledwie uliczka, jakiej przebiegnięcie zajęłoby dobremu sprinterowi może 15 sekund. Stoi tu kilka bloków, apteka, najmniejsza pętla autobusowa w mieście (dla jednego autobusu), osiedlowa siłownia, popularna klubokawiarnia i salon pielęgnacji psów, podobno najlepszy w kraju. Aha, i jeszcze siedziba PKN Orlen, największej polskiej firmy. Kimi Raikkonen, mistrz Formuły […]
24.02.2020
Inne sporty
23.02.2020

Król Cyganów królem świata! Tyson Fury zdemolował Wildera

Takie walki kochamy, dla takich walk zarywamy noce. Dziś nawet nie trzeba było rezygnować ze snu, a jedynie ustawić budzik na świt polskiego czasu. Choć wstawanie w niedzielę około piątej rano to czyste barbarzyństwo, to jednak żadnego fana boksu specjalnie namawiać nie trzeba było. W Las Vegas toczyła się walka, na którą świat czekał od […]
23.02.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Weszło
21.09.2021

Jaga w defensywie? Kabaret. I to taki marnej jakości

Sezon ledwie się na dobre zaczął, a Jagiellonia ma już na koncie trzy spotkania, w których przyjęła od rywali trzy bramki. Udało się to Górnikowi Zabrze jeszcze w sierpniu. A na przestrzeni tygodnia białostoczanie przyjęli trójkę od Wisły Płock i Lechii Gdańsk. Dzisiaj Jaga gładko dostała w trąbę u siebie i pożegnała się z Pucharem […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Węgry bez kibiców. Kara za mecz z Anglią

Mecz z reprezentacją Anglii i rasistowskie oskarżenia w tle? Brzmi znajomo. Ale tak, jak podczas meczu Polaków do żadnych incydentów nie doszło, a burza wokół Kamila Glika okazała się wyolbrzymioną do granic historią, tak węgierska federacja poniesie konkretne konsekwencje. Za co? Ano za to, że z trybun padały obraźliwe hasła względem angielskich piłkarzy, zwłaszcza w […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kontuzja Baszkirowa. Kilka tygodni przerwy

Złe wieści dla Zagłębia Lubin. Jewgienij Baszkirow doznał urazu. Klub komunikuje, że czeka go kilka tygodni przerwy. Jeszcze nie są znane szczegóły urazu Rosjanina, który dopiero przejdzie detaliczne badania. Wiadomo, że kontuzja dotyczy kolana. Baszkirow wystąpił w ostatnim meczu lubinian z Bruk-Betem, ale został zmieniony w przerwie. W tym sezonie czterokrotnie znalazł się w wyjściowym składzie. […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Gdzie Szymański? Czemu Płacheta? – powołania Sousy | Smykałka #19

21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Klopp napisał wzruszający list do chorego na raka kibica

Juergen Klopp to świetny człowiek. Niewiele jest w wielkiej piłce postaci, które wzbudzałyby tak dużą sympatię. Kiedy dowiedział się, że jeden z kibiców Liverpoolu walczy z rakiem, napisał do niego list, by go wesprzeć. Niestety, historia nie zakończyła się happy endem. Chory na nowotwór Chris zmarł. Jego brat wrzucił na Twittera list, jaki wysłał szkoleniowiec […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Kamil Grosicki i stolica. Związek, który nie mógł przetrwać

W pierwszej części historii Kamila Grosickiego zajrzeliśmy do Szczecina, który był domem dla dwóch zespołów Pogoni. Gdy Dariusz Adamczuk z kumplami i kibicami budowali od zera projekt „Pogoń Nowa”, jeden z najzdolniejszych wychowanków w historii Portowców debiutował pośród brazylijskiej kolonii Antoniego Ptaka. Dziś opisujemy kolejny etap jego wędrówki. Z rodzinnego Szczecina Grosicki wyjechał do Legii […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Patologia. Piłkarz celowo złamał rywalowi nos

Niższe ligi mają swój kapitalny urok, ale niestety przynoszą też mroczne historie – czasem wręcz rodem z kryminałów. Taka właśnie wydarzyła się na austriackich boiskach, gdzie rosyjski zawodnik, niejaki Raschid Arsanukajew, dopuścił się niewiarygodnego chamstwa. Historia wydarzyła się na boiskach dziewiątej ligi w Austrii, konkretnie w meczu Göfis Satteins 1b i FC Viktoria 62 Bregenz. Arsanukajew […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Robert Lewandowski odebrał Złotego Buta

Usiądźcie wygodnie i cieszcie się tą chwilą. Robert Lewandowski został właśnie pierwszym Polakiem w historii futbolu, który sięgnął po Złotego Buta. W teorii już to wiedzieliśmy, ale to dziś RL9 odebrał tę prestiżową nagrodę, więc formalności zostały dopięte. 41 bramek okazało się wyczynem, którego nie przebił nikt. Podczas oficjalnej gali gratulacje Polakowi składali Herbert Heiner, […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kolejna kontuzja Thiago Alcantary

Są tacy piłkarze, którzy mają w sobie cząstkę geniuszu, ale kontuzje zabijają ją kawałek po kawałku. Najlepszym przykładem jest rzecz jasna Marco Reus, ale nie tylko. Thiago Alcantara także jest często trapiony przez urazy albo poważne problemy zdrowotne. Okazuje się, że pomocnik Liverpoolu znów z tego powodu znajdzie się poza grą. Jak informuje angielskie „Sky […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kto stracił najwięcej na pandemii? Barcelona i Juventus

Włoska „La Gazzetta dello Sport” wraca do tematu strat, jakie największe kluby piłkarskie świata poniosły z powodu pandemii. Składają się na nie zamknięte trybuny, sklepy klubowe i wiele innych spraw, które powiększały dziurę w budżecie. Które kluby straciły na tym najwięcej? Straty, o których mówią włoskie media, idą w setki milionów euro. Na szczycie listy […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Stadion Radomiaka z trzema, a nie dwiema trybunami? Jest taki plan

Co jakiś czas zaglądamy do Radomia, a konkretniej – na budowę nowego stadionu w tym mieście. Inwestycja, która może posłużyć za scenariusz do sequelu „Niekończącej się opowieści” powoli idzie do przodu. W ostatnich tygodniach można usłyszeć optymistyczne prognozy, a z naszych ustaleń wynika, że miasto chciałoby, żeby w pierwszym etapie budowy powstał obiekt z trzema, […]
21.09.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Los Koemana przesądzony. Kto będzie nowym trenerem Barcelony?

Hiszpańskie media są zgodne – misja pt. „Ronald Koeman w Barcelonie” jest już skończona. Ostatnią kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje to, kiedy holenderski trener zostanie zwolniony z pracy. Według informacji portalu „Goal” i kilku innych źródeł, decyzja już zapadła, ale Barca wstrzyma się z jej ogłoszeniem do czasu dopięcia tematu następcy Koemana. Ronald Koeman pracuje w […]
21.09.2021
Piłka nożna
21.09.2021

Puszcza bije Lechię, Arka w finale… Największe sensacje poprzedniego Pucharu Polski

KSZO wyrzucające za burtę Wisłę Kraków. Puszcza podpalająca stołek pod tyłkiem Piotra Stokowca. Arka sprawiająca psikusa Piastowi. Chojniczanka eliminująca Zagłębie Lubin. Jakie były największe sensacje poprzedniej edycji Pucharu Polski? Powspominajmy. 1/32 finału Pucharu Polski 2020/21 Na początkowym etapie rozgrywek niespodzianek nie było zbyt wiele, ale kilka się trafiło. Jedną z nich niewątpliwie był triumf, jaki […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Prestiż i pieniądze. Ile można zarobić na Pucharze Polski?

Startują rozgrywki Pucharu Polski na szczeblu centralnym. Co to oznacza? Po pierwsze, że znów dojdzie do starć underdogów z faworytami, które często niosą niespodzianki. Po drugie – że za te niespodzianki można solidnie zarobić. W sezonie 2021/2022 pula nagród w Pucharze Polski wyniesie aż 10 milionów złotych. Jak zostaną podzielone te pieniądze? W rozgrywkach pucharowych […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Kiedyś na boiskach się paliło. Teraz to towarzystwo jest za miękkie

Jeśli ktoś śledzi Ekstraklasę od początku XXI wieku, postać Ryszarda Wieczorka nie powinna być mu obca. Jego przygoda trenerska na najwyższym szczeblu jest niejednoznaczna, bo pamiętamy zarówno sukcesy, jak i niepowodzenia. Nieudane misje ratunkowe, ale też świetne wyniki z Koroną Kielce, Odrą Wodzisław i obecnie KKS-em Kalisz, z którym nasz rozmówca otarł się o awans […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Mamrot: „Stałe fragmenty to nasz największy problem”

– Pan ma tę przewagę, że jak się pan pomyli w swojej ocenie sytuacji, to nie musi się pan potem z tego tłumaczyć. Ja muszę – powiedział Ireneusz Mamrot w ostatnim odcinku „Weszłopolskich”. Spisaliśmy dla was rozmowę ze szkoleniowcem Jagiellonii Białystok – momentami dyskusja była dość nerwowa, bo i obecna sytuacja białostoczan nie napawa optymizmem. […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Szpaler dla Łukasza Fabiańskiego na pożegnanie z kadrą

Łukasz Fabiański w najbliższych tygodniach rozegra ostatni mecz w reprezentacji Polski. Bramkarz West Hamu United zakończył karierę w narodowych barwach, a Paulo Sousa powołał go po raz ostatni, żeby ten mógł pożegnać się z kadrą na boisku. Portal „TVP Sport” informuje o tym, jak ma wyglądać pożegnanie „Fabiana”. 56 występów w reprezentacji Polski. Udział w […]
21.09.2021