post Avatar

Opublikowane 16.10.2018 09:44 przez

Norbert Skorzewski

– Polscy trenerzy mogą być słabi, bo wybierają bycie słabymi. Szukają wymówek – bo poziom kursu jest słaby, bo nie ma boiska, bo za mało płacą. Biorąc pod uwagę fundusze na szkolenie, jesteśmy biednym krajem, więc zejdźmy na ziemię. Jeżeli w Hiszpanii jest tak samo, jeżeli w Anglii jest tak samo, jeżeli wszędzie trenowanie jest pracą dorywczą, to dlaczego oczekujemy cudów? Szkoleniowcy obwiniają wszystkich dookoła, zamiast spojrzeć na siebie – uważa Radosław Mozyrko, menedżer akademii Legii Warszawa, wcześniej pracujący między innymi w Manchesterze United czy angielskiej federacji.

Nie ma obecnie ważniejszego tematu w polskiej piłce niż szkolenie młodzieży, któremu poświęciliśmy ostatnio ogromny tekst, a teraz – między innymi – odnosimy się do niego w rozmowie z osobą, która poznała od podszewki angielski system szkolenia i ma wyrobione zdanie na temat tego, co dzieje się w Polsce.

Czy polskie szkolenie to przerost formy nad treścią? Czy brakuje nam luzu? Czy naszą naturą jest lenistwo? Dlaczego trenując jedynie w klubie, nie zostanie się profesjonalnym piłkarzem? Dlaczego wszyscy rodzice są tacy sami. Dlaczego licencja UEFA Pro powinna obowiązywać tylko w Ekstraklasie?

Zapraszamy.

*

Co jest największym problemem sportu młodzieżowego?

Ego i brak świadomości dorosłych, którzy zabijają pasję i chęć rozwoju zawodników. Patrzą przez pryzmat tabel i wyników. Czy jak grałem na ulicy i przegrałem w meczu z innym osiedlem, to w domu dostawałem reprymendę od rodziców, że nie potrafiłem wygrać? Nie. Bolała mnie porażka, ale nie interesowała ona rodziców. Żyli swoim życiem, zachowywali zdrowy rozsądek.

W Polsce ego dorosłych jest duże. Tak było w Anglii, mniej więcej piętnaście lat temu. Trenerzy robili wszystko, by wygrywać, co nie pozwalało na rozwój zawodników. Zwycięstwo za wszelką cenę, kosztem szlifowania umiejętności młodych. W takim kierunku to szło. I co zrobili Anglicy? No właśnie wyeliminowali tabele i rozgrywki ligowe do 16. roku życia. Ale mecze nie przypominają sparingów, bardziej derby lokalnego, półprofesjonalnego klubu. Po prostu chłopaki mają w sobie chęć zwyciężania, rywalizacji.

Podjęto odważne kroki, znaleziono receptę. My swoją receptę również musimy szukać, ale nie jest powiedziane, że trzeba pójść tą samą drogą. Anglicy również odczuli skutki uboczne. Zawodnicy w akademiach nie zderzali się z sytuacjami typu walka o awans czy walka o utrzymanie, które tworzą presję. Zdrową, której im brakowało. Pewnego razu pojechałem z angielską drużyną U-13 na turniej do Hiszpanii. Wygraliśmy dwa mecze, przegraliśmy jeden. Do końca pozostały dwa spotkania. Nie krzyczałem, nawet się nie unosiłem. Po prostu powiedziałem, że musimy wygrać następne dwa mecze, jeżeli chcemy zakwalifikować się do ćwierćfinału. Prosta, czytelna informacja, która spowodowała, że dwa ostatnie spotkania wyglądały najgorzej. Nie potrafiliśmy wymienić prostych podań, całościowy paraliż. Zawodników zżarła presja, do której nie byli wcześniej przyzwyczajeni. Wiedzieli, że w kolejnych fazach czekały takie drużyny Real, Barcelona czy Ajax. A w fazie grupowej takich rywali nie było. Jak widać – efekt braku rywalizacji ligowej powoduje, że zawodnicy nie uczą się gry pod presją. W Holandii nawet 7-latkowie rywalizują w lidze, tylko że świadomość trenerów jest inna. W Anglii też się zmieniła, ale potrzebny był impuls. Powoli powracają mini ligi, turnieje, puchary w piłce zawodowej, bo w amatorskiej są od zawsze.

W polskiej piłce ego i świadomość dorosłych się zmienia?

Do Anglii wyjechałem dwanaście lat temu, wróciłem przed dwoma laty. W międzyczasie spędziłem rok w Zniczu Pruszków. I widzę postęp, choć jest też dużo do poprawy, nie popadajmy w samozachwyt. Robimy postęp, ale tak samo postęp robi północ. I południe, i wschód, i zachód. Pytanie, czy nasz postęp jest wystarczająco szybki, by zniwelować różnicę, jaka jest przede wszystkim między nami a zachodem.

I jakie wnioski?

Oczywiste. Postęp nie jest wystarczająco szybki, mógłby być znacznie szybszy.

Jakie są powody takiego stanu rzeczy?

Naturą człowieka jest lenistwo. Jak nie jesteś do czegoś zmuszony, nie rozwijasz się wystarczająco dobrze. Jest bardzo mało osób, które mają wewnętrzną motywację, by ciężko pracować i wyciskać z siebie wszystko, niezależnie od okoliczności.

Co mam na myśli, co według mnie powinno się poprawić? Certyfikacja, licencje. Powinna powstać porządna certyfikacja, bardzo sroga i wymagająca dla akademii profesjonalnych klubów. Tak jak kiedyś było, że musiały powstać stadiony, trybuny, podgrzewane płyty. Wszyscy mówili, że nie ma na to kasy, ale się znalazła. Teraz budujemy stadiony, właśnie ogłoszono, że nowy obiekt dostanie Polonia Warszawa. I tak się zastanawiam, czy za 150 milionów złotych nie lepiej wybudować trzy ośrodki treningowe w Warszawie? Fajnie, że budujemy stadiony, ale jeśli nie pójdzie za tym infrastruktura, to będzie źle. Nie mówię o piętnastu boiskach w każdym ośrodku, bo jak ktoś mówi, że potrzebuje tylu boisk, to według mnie ma małą wiedzę o szkoleniu. Wystarczą dwa-trzy i już będzie postęp.

Ostatnio PZPN zatwierdził Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich.

Certyfikacja weszła właśnie na element amatorski. Super inicjatywa, mam nadzieję, że wyjdzie dobrze. Ale mówię o certyfikacji profesjonalnej akademii, która zmusi je do zatrudniania pracowników na pełnym etacie. Do przedstawienia jasnej strategii i wizji tego, jak szkolą i jak mają zamiar wprowadzać zawodników do pierwszego zespołu, i generalnie jaką wizję pierwszego zespołu posiadają. Do przygotowania filozofii edukacji, rekrutacji zawodników, trenerów. Ponadto zmusi koordynatorów i dyrektorów do przedstawienia tego, jak edukują swoich trenerów.

Pierwszym elementem, który był ważny, okazała się zmiana systemu rozgrywek w starszych kategoriach wiekowych. Mamy Centralną Ligę Juniorów, rozgrywki U-17 i U-15 to również CLJ-ki. Bardzo ważny krok, na którym mi zależało. Drugim krokiem powinna być zmiana przepisów, żeby zawodnicy późno dojrzewający i urodzeni w ostatnim kwartale nie byli niszczeni przez system ligowy, czyli by mogli grać na przykład w młodszych grupach wiekowych. Trzeci element, ten o którym mówię, ten jeszcze niewprowadzony – stworzenie certyfikacji. Wtedy rozwinie się zarówno Legia, jak i cała polska piłka.

Certyfikacja przy okazji wyeliminuje lenistwo, o którym wspominałeś. Jeżeli ktoś będzie zmuszony do poprawy warunków, będzie musiał to zrobić.

Jest jeszcze inna sprawa, kwestia finansów. W Anglii są trzy kategorie koordynatorów. 5-11, 12-16, 17-21. Przepis mówi, że wszyscy koordynatorzy muszą mieć taką samą pensję. Bo wiadomo, jak to jest. Trenerzy 5-11 chcieli awansować, iść do 17-21, bo tam są większe pieniądze niż w młodszych grupach wiekowych. A ten przepis powoduje, że wszyscy mają tę samą podstawę. Żeby nie było, że trenerzy maluchów są pomijani. Ciekawy pomysł, ale była dziura w systemie. Na podstawie doświadczenia trenera i kwalifikacji są widełki finansowe. Niektóre akademie, uznały doświadczenie zawodnicze jako doświadczenie trenerskie, czyli jak ktoś grał w piłkę długo, na dobrym poziomie, to mógł zarabiać dużo więcej na samym wstępie. Czyli nie liczyły się kwalifikacje i doświadczenie trenerskie, a inne aspekty. Powstałą dziura w systemie, niektórzy ją wykorzystali, przez co trenerzy 17-21 nierzadko zarabiali znacznie więcej niż ci od najmłodszych roczników. W niektórych klubach taka sytuacja ma miejsce do dzisiaj.

W tej sytuacji ważna jest jasna filozofia. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że my – jako Legia – taką posiadamy. Nie płacimy trenerom więcej tylko dlatego, że trenują starsze grupy wiekowe. Bierzemy pod uwagę doświadczenie, ale też wiedzę i umiejętności. Chodzi o to, żeby wypromować specjalistów od drużyn młodzieżowych. Na przykład specjalistę od U-15, chcącego pracować z drużyną U-15, a nie – po dwóch-trzech latach – szukającego awansu do U-16 czy U-17 w poszukiwaniu większych pieniędzy. Mam chłopaka, który pracuje w U-12 i U-13. Już jest dobry, a wierzę, że będzie bardzo dobry. Liczę, że stanie się specjalistą w tej kategorii wiekowej i z powodów finansowych nie będzie musiał odejść do U-18 czy innego klubu.

Generalnie w Polsce trenerzy młodzieży bardzo często narzekają na warunki, w którym przychodzi im pracować. – Jakość szkolenia byłaby wyższa, gdyby trenerzy mogli skupić się na swojej pracy, a nie musieli biegać z miejsca na miejsce. Praca z młodzieżą nie jest doceniana. W Stali Szczecin pracowałem przez siedem lat jako trener, zarabiając 250 złotych za zespół. Prowadziłem dwa roczniki, więc otrzymywałem 500 złotych. Zresztą, chyba nigdy nie dostaliśmy wypłaty w terminie. Pracowałem w szkołach, a piłka była dodatkiem. W Chemiku Police zarabiałem z kolei 600 złotych, z czego część wydawałem na dojazdy ze Szczecina – mówił mi Maciej Mateńko, najbardziej utytułowany trener młodzieży w województwie zachodniopomorskim. A to tylko jeden z przykładów.

Powiem szczerze, że w większości Europy jest tak samo. Spójrzmy na Hiszpanię, która dla wielu jest wzorem tego, jak szkolić piłkarzy. Tam 98 procent trenerów młodzieżowych traktuje szkolenie dzieci jako pracę dorywczą, ewentualnie hobby. Nierzadko więcej dopłacają niż zarabiają. W Niemczech w 2002 roku doszło do rewolucji systemowej. Chcieli mieć jak najwięcej trenerów młodzieży na pełnym etacie. W Anglii podobnie. Ale dalej – na dziesięć tysięcy licencjonowanych trenerów w Anglii – może 400 jest na pełnych etatach w profesjonalnych akademiach. Dla reszty to praca na pół etatu, dorywcza, a dla większości – po prostu wolontariat. No, ewentualnie dostają na dojazd.

Niestety, takie są realia. Biorąc pod uwagę fundusze na szkolenie, jesteśmy biednym krajem, więc zejdźmy na ziemię. Jeżeli w Hiszpanii jest tak samo, jeżeli w Anglii jest tak samo, to dlaczego oczekujemy cudów?

4

Patrząc na retorykę trenerów, można odnieść wrażenie, że tylko w Polsce jest mało pieniędzy.

Ale w piłce amatorskiej w Polsce – mam przez to na myśli małe szkółki piłkarskie, bez zaplecza w postaci klubów profesjonalnych – jest więcej pieniędzy dla trenerów niż w piłce amatorskiej w Anglii. U nas zdarza się, że trener dostanie 500-600 złotych za grupę amatorską. A w Anglii nic nie dostanie. Hobby. Jasne, to też nie jest dobre, moim zdaniem jakieś pieniądze powinien dostawać, ale tak wygląda sytuacja.

W idealnym świecie ten zawód powinien być sprofesjonalizowany, ale idealnego świata nie ma. Na razie, może kiedyś będzie, dobrze by było. Ktoś kiedyś pytał retorycznie: „Chciałbyś wysyłać syna do szkoły, w której nauczyciel matematyki nie dostaje pieniędzy tylko traktuje swoją pracę jako hobby?”. Tak samo jest z piłką nożną czy innymi sportami. Pytanie, jak zrobić, by trenerzy zarabiali większe, godne pieniądze? Trudna sprawa. Trenowanie w jakimś sensie jest edukacją. Jakkolwiek spojrzeć, ludzie w edukacji zarabiają mało. Choć, oczywiście, najlepsi dochodzą do pewnego poziomu i zarabiają sporo. Zresztą, mam taką opinię. Jeżeli poświęcasz się swojej pracy, jesteś jednym z najlepszych, nawet gdyby było to coś niszowego, i tak będziesz godnie żyć. Ale nie oszukujmy się – to, że chcę być specjalistą od piłki młodzieżowej nie spowoduje, że gdy mi się uda, to będę pływał jachtami. W piłce młodzieżowej takich pieniędzy nie ma i nie będzie. Coś za coś.

Skąd sukces Hiszpanów? Są wzorem do naśladowania, a – z tego, co mówisz – wielkiej różnicy, przede wszystkim finansowej, nie ma.

Porównując Polskę z innymi krajami, używam jednego zdania. Przerost formy nad treścią. Strasznie się napinamy, popadamy w skrajności. W szkoleniu brakuje nam luzu. Nastawienie na wynik, upartość trenerów. Może dlatego? Generalnie na ten temat można napisać pracę doktorską, czynników jest wiele.

W Polsce narzeka się na ceny kursów. Tymczasem koszt UEFA Pro u nas to 17,5 tysiąca złotych. Do tego dochodzą dojazdy do Szkoły Trenerów w Białej Podlaskiej, wikt i opierunek. Mimo to trzeba powiedzieć szczerze: jak na warunki europejskie nie jest kwota wygórowana za, pamiętajmy, najważniejszą licencję trenerską w piłce nożnej. Wyspy Brytyjskie – 10 tysięcy funtów. Niemcy – 10 tysięcy euro. Nawet Białoruś to 5000 euro.

Pamiętajmy, żeby wziąć pod uwagę średnią krajową, choć fakt – ceny nie są wygórowane.

Odnośnie do kursów – trenerzy w dużym reportażu Leszka Milewskiego i Przemka Mamczaka narzekali, że kursy – na przykład UEFA A, bo do UEFA Pro zastrzeżeń nie było – są łatwe. „Nie sposób ich nie zdać” – pojawiały się głosy.

Nie chciałbym przekręcić fajnego powiedzenia, ale chyba Albert Einstein powiedział, że edukacja zaczyna się, kiedy kończymy szkołę. Według mnie kursy nie są najważniejszym powodem tego, czy ktoś jest dobry czy nie. Narzekanie na poziom kursów w Polsce to wymówka trenerów. Jak ktoś chce być dobry, to znajdzie rozwiązanie, żeby się rozwijać. Liczy się podejście.

Zrobiłem kursy w Irlandii, zrobiłem kursy i studia w Anglii, zrobiłem kursy w Polsce. Można porównywać, ale trzeba pamiętać o kwestii finansowej. W Anglii są zawodowi edukatorzy, którzy zajmują się tylko tym.

Kolejny wniosek z reportażu – nie tylko trenerzy w Polsce nie mogą skupić się w stu procentach na swojej pracy, ale również edukatorzy.

Finanse, finanse i jeszcze raz finanse. W Anglii miałem szkolenia w pięknych ośrodkach treningowych, spałem w pięknych, drogich hotelach. Schodząc na śniadanie, miałem wybór jedzenia jak w 5-gwiazdkowym hotelu.To zmienia ocenę kursu, ale nie jest najważniejsze. Trzeba mieć przede wszystkim otwartą głowę i chęć, by się rozwijać. Moim zdaniem polscy trenerzy mogą być słabi, bo wybierają bycie słabymi. Szukają wymówek – bo poziom kursu jest słaby, bo za mało płacą, bo nie mam boiska. Obwiniają wszystkich dookoła, zamiast spojrzeć na siebie. A czy kursy mogą być lepsze? Oczywiście, że mogą być lepsze.

Z kolei czy kursy w Anglii mogą być lepsze? Oczywiście, że również mogą być lepsze.

Byłem dłużej w Anglii i USA, spędziłem trochę czasu w Irlandii, we Włoszech, Japonii i Australii. Spotykałem wielu ludzi, ale – co ciekawe – najciekawszą rzecz na temat szkolenia młodzieży usłyszałem od polskiego trenera Dr Śledziewskiego. „W piłce młodzieżowej co roku ktoś będzie mistrzem Polski. Bo takie są przepisy. Wszyscy mogą grać słabo, do dupy, ale i tak ktoś będzie mistrzem Polski. Ale już dobrych piłkarzy co sezon wychowywać nie musisz. Prawdziwą umiejętnością trenera jest wychowywać dobrych piłkarzy co roku niż wygrywać rozgrywki ligowe”. Dlatego podniecanie się tym, że sięgnęło się po tytuł nie znaczy dla mnie nic. Bo ktoś musiał wygrać. Ale dobrych piłkarzy już nie każdy musi wychowywać.

To zdanie padło podczas kursu UEFA A. Trafiło do mnie. Wydaje mi się jednak, że większość osób przeszła obok niego obojętnie, bo nie chciała tego słuchać. Bardzo często widzę, że polscy trenerzy chcą gotowych rozwiązań. Jak wygrać mecz, jak być najlepszym szkoleniowcem. Dlatego nie chcę iść w kierunku tematów kursów, bo przede wszystkim trenerzy powinni ocenić samych siebie i zastanowić się, co robią, by się rozwijać, a nie co inni robią dla nich.

Ale temat słabej jakości kursów poruszano między innymi w obawie przed tym, jak będzie on odbierany za granicą. Wiadomo, że zagraniczne kluby będą respektować przykładowe UEFA A, ale pojawiały się wątpliwości, czy – pomimo wszystko – zechcą sięgnąć po Polaka w ostatecznej selekcji.

Zadam ci pytanie. Jesteś dyrektorem szpitala. Przyjeżdża do ciebie dwóch lekarzy. Jeden z Sudanu, który skończył medycynę w Sudanie. I jeden z twojego kraju, który skończył medycynę na Oxfordzie. Którego wybierasz? Nie będziesz patrzył nieco krzywo na Sudańczyka?

Będę.

Przez stereotypy?

Trochę tak.

No i widzisz. Dlatego te obawy, zarzuty trenerów, są racjonalne. Ilu polskich trenerów obecnie pracuje za granicą na wysokim poziomie, ilu trenerów osiągnęło duże sukcesy za granicą. Renoma kursów czy kwalifikacji będzie duża jeśli polscy trenerzy będą osiągać sukcesy na międzynarodowej arenie.

„Gratulacje. Macie licencje UEFA A, ale życie was zweryfikuje” – powiedział wykładowca przy okazji jednego z kursów. Święte słowa. Gdy Diego Simeone osiągał sukces z Atletico, nie miał licencji do prowadzenia zespołu. Zidane, nabierając doświadczenie w rezerwach Realu Madryt, miał słupa. Frank Lampard, który prowadzi Derby County w Championship – wg statystyk dziewiątej lidze w Europie – dopiero dwa miesiące temu uzyskał UEFA A.

Choć generalnie jak dla mnie sposób edukowania trenerów przez UEFA i tego, co jest wymuszane, jest zły. Chodzi o pieniądze. Ktoś kiedyś powiedział, że nie powinno być tak, że licencje są wydawane przez UEFA, tylko akademie powinny mieć profesjonalnych dyrektorów czy szefów szkolenia, którzy uczyliby trenerów, mieliby z nimi codzienny kontakt, i w danym momencie kwalifikowaliby ich na UEFA A czy UEFA Pro. Ale wiadomo, to nieopłacalne. Nie byłoby kasy z kursów.

Mówisz o tym, że koniec kursu powinien być początkiem edukacji. Ale późniejszej edukacji nikt kontrolował nie będzie. Stąd pojawiają się wątpliwości, czy aby za dużo nie jest pozostawione przypadkowi. A nuż słaby, nieambitny trener trafi na talent, który przez swoją nieudolność zmarnuje.

Pytanie. Kończąc jakikolwiek uniwersytet, jesteś przygotowany w stu procentach do zawodu? Nie. Każdy potencjalny pracownik musi się doszkalać. Czemu lekarze po kilka latach podstawowych studiów muszą kolejne lata doszkalać się w zawodzie, już w szpitalu, pracując za małe pieniądze? Bo nie są jeszcze gotowi. Proste. Doświadczenie jest najważniejszą rzeczą. Poznałem wielu trenerów, którzy mieli niskie licencje, a byli fantastycznymi szkoleniowcami. Bo chcieli się rozwijać, bo analizowali swoje treningi, bo mieli pasję do tego, co robią. Bo chcieli robić to, co robią. Licencja nie gwarantuje ci najważniejszych rzeczy.

Moja żona wie, co to spalony. Mogłaby mieć licencje trenerską, wystarczyłoby, żeby się uczyła. Ty możesz pójść na studia i zostać lekarzem. Wystarczy się uczyć, tylko tyle. Ale czy będziesz najlepszym lekarzem, jeżeli nie będziesz poświęcał dodatkowych godzin na poszerzanie swojej wiedzy? Nie. Tak jak mówiłem Trenerzy może oczekują, że po danym kursie zauważą super efekty. Od razu. Nie, trzeba się doszkalać. Nie będziesz dobry, jeżeli nie będziesz inwestował w siebie.

5

Jako wzór podejścia podaje się przykład Dinama Zagrzeb, który stawia na skauting trenerów.

Jasne, w Dinamie jest skauting, ale – szczerze mówiąc – połowy trenerów do Legii bym nie zatrudnił. Oczywiście, drugą połowę tak, bo byli bardzo dobrzy, ale nie jest tak, że wszyscy są tam perfekcyjni. My lubimy idealizować. Trawa jest bardziej zielona po drugiej stronie. Skauting trenerów jest bardzo ważny, edukacja trenerów jest bardzo ważna. Kiedy byłem mentorem dla angielskiego związku, zdałem sobie sprawę, że pierwszym sukcesem jest zidentyfikowanie ludzi, którzy chcą się rozwijać. Bo jeśli spędzam czas z człowiekiem, który nie chce się rozwijać, tracę czas jako edukator. Muszę znaleźć ludzi otwartych, ale też gotowych na krytykę. To pierwsza rola mentora i edukatora.

Oczywiście, nie jest też tak, że wina leży tylko i wyłącznie w trenerach. Ale edukatorzy mogą odbić piłeczkę. Broni ich fakt, że dla większość rola edukatora nie jest zawodem. Są trenerami, koordynatorami, mają inne funkcje. W Polsce nie ma profesjonalnych edukatorów, chyba że pracują na uczelniach.

Co sądzisz o licencji UEFA Pro w drugiej lidze?

Rozumiem argumentację PZPN-u, ale nie zgadzam się z nią.

Potrzebujesz licencji UEFA Pro, by prowadzić Realem Madryt czy Skrę Częstochowa. Do tego mamy „braki kadrowe”. 205 trenerów z tą licencją – większość poza zasięgiem drugoligowców, część niepracująca w zawodzie, do tego dochodzi czynnik geograficzny.

Pojawiają się głosy, że przecież w Hiszpanii, w czwartej lidze, jest UEFA Pro. Ale pamiętajmy, że oni rozdają te licencje na prawo i lewo. Jest ona bardzo powszechna. Jeśli chłopak ma 23 lata i za dwa lata może mieć UEFA Pro to widać jak na dłoni, że zdobycie tej licencji nie jest trudnym procesem. A u nas dostępność kursów jest ograniczona, dlatego nie wprowadzałbym tego.

Moim zdaniem UEFA Pro powinna obowiązywać tylko w Ekstraklasie.

Nawet nie w pierwszej lidze?

W porządku, to profesjonalna liga, ale spójrzmy na poziom – zarówno infrastrukturalny, jak i finansowy. Więc nie, nawet nie w pierwszej lidze. Generalnie porównywanie Realu Madryt do Skry Częstochowy jest najlepszym dowodem na to, że coś jest nie tak.

Championship. 9. liga Europy. Ogromne budżety. A musisz mieć tylko UEFA A, by trenować zespół.

Albo aż. Bo z drugiej strony, dlaczego umniejszać wartość tej licencji? Zakładając, że licencja UEFA B jest licencjatem, a UEFA A jest magisterką i UEFA Pro jest doktoratem. Ile jest zawodów na świecie, gdzie musisz mieć doktorat, żeby pracować w zawodzie?

Podtrzymujesz to, co powiedziałeś kilka lat temu? Że łatwiej zrobić karierę za granicą niż w Polsce, gdzie jest sporo układów.

Byłem młodszym człowiekiem, nie znałem wszystkiego. Prawda jest taka, że za granicą też są układy w jakimś stopniu. Dziś moje myślenie się zmieniło, koncentruję się na sobie i nie myślę o rzeczach, których nie mogę kontrolować Jednak na pewno podtrzymuję to, że za granicą jest łatwiej, bo po prostu jest więcej miejsc pracy. Mówimy w końcu o całym świecie.

Uważasz, że polskim trenerom brakuje cierpliwości we wprowadzaniu młodych zawodników do seniorów?

Muszę wrzucić kamyczek do ogródka dyrektorów i prezesów klubów. Nie dają czasu trenerom. Jeśli średnia żywotność szkoleniowców w Ekstraklasie jest niska, to dlaczego trener – który wie, że tak naprawdę jest w klubie na chwilę – ma myśleć o przyszłości, o tym, co będzie za dwa-trzy lata. Musi myśleć tu i teraz, musi mieć za co płacić rachunki. Oczywiście, można powiedzieć, że dobry trener myśli o przyszłości, ale wiemy, jakie są realia. Dyrektorzy i prezesi są niecierpliwi, bo środowisko wymusza, żeby byli niecierpliwi.

Ważniejsza jest nauka elementów piłkarskich, czy stawianie na rozwój ogólny?

To bardzo ciekawy temat. Dziesięć lat temu mówiło się, że nie wolno specjalizować w młodych kategoriach wiekowych. Do jedenastego roku życia, tak zwanego złotego wieku. Na całym świecie jednak przeprowadza się mnóstwo badań naukowych na ten temat, stąd między innymi druga teoria, zupełnie inna. Z Niemiec. Według niej na początku można specjalizować w jednym sporcie, a potem – w wieku 11-13 lat – powinny dochodzić inne dyscypliny Trzecia teoria – na razie mało popularna – mówi o tym, że jeżeli chcesz być w czymś dobry, powinieneś skupiać się na jednej rzeczy. Tylko. Od samego początku do samego końca. Mówi się jednak, że nie jest to moralne podejście, bo zawodnicy mogą się wypalać, albo nudzić daną dyscypliną.

Jeżeli chodzi o mnie, uważam, że specjalizacja może występować, ale pod warunkiem, że dziecko naprawdę jej chce i nie jest zmuszana do specjalizacji przez rodziców. Nic na siłę. Ale jest jeszcze mały nawias – programy szkolenia w akademiach powinny uwzględniać również inne dyscypliny sportowe i program ogólnorozwojowy, tak jak dzieje się w Legii.

W poprzednich klubach stosowałeś uliczny rozwój ogólny.

Tak. Najprostsze rzeczy. Robiliśmy tory przeszkód, organizowaliśmy zabawy. Tak jak ktoś kiedyś opowiadał, że wchodził na jabłoń, kradł jabłka i uciekał przed właścicielem. To dopiero był tor przeszkód i o coś takiego chodziło. No, może wyłączając kradzież. (śmiech) Staraliśmy się nawiązać do tego, co było kiedyś. A nie tylko marudzić, że w dawnych czasach grało się w piłkę od zmierzchu do świtu. Teraz tego nie ma i już tego nie będzie.. Chyba że będzie wojna lub duży kryzys ekonomiczny.

Jakiś czas temu rozmawiałem z trenerem starszej daty. Opowiadał, że kiedyś więcej było ćwiczeń ścisłych – bez przeciwnika, dużo prostej techniki. To miało ręce i nogi, bo dużo ćwiczeń – gdzie zawodnik rywalizował, podejmował samodzielne decyzje – odbywało się na ulicy. Balans. Obecnie, przy ograniczeniu środowiska ulicznego, trenerzy nie mogą robić tylko rzeczy w formie bez przeciwnika.

Nie mówię o całkowitym braku środowiska ulicznego, bo to nieprawda. Ono jest, ale inne. Zupełnie inne. Już kiedy dorastałem, piłka uliczna umierała. Końcówka lat 90-tych. Wchodził internet, wchodziły gry, konsole. Liczba osób na boiskach piłkarskich malała. Z roku na rok. Gdy miałem 13-14 lat, na moim osiedlu – liczącym około dziesięć tysięcy mieszkańców – trudno było zebrać dziesięciu chłopaków. Już wtedy uwidaczniały się pierwsze efekty większego problemu.

Dlatego dziś piłka uliczna istnieje, ale wygląda inaczej. Jest bardziej indywidualna. Zamiast kilkunastu chłopaków często mamy jednego, który akurat wyszedł pokopać o blok. Jako trenerzy musi pokazywać mu, jak może sam prowadzić trening indywidualny. Można też zachęcać zawodników, żeby wychodzili sami na podwórku wykorzystując technologię. Przykład:prosimy zawodników, by nagrali najdziwniejsze miejsca, w których grali w piłkę. Niektórzy pokazywali miejsca z wakacji, jak kiwają się między palmami Jeden z chłopców wszedł na dach i grał w piłkę. Choć do dziś zastanawiam się, dlaczego rodzice mu na to pozwolili. Ale nieważne. Generalnie chodziło o to, żeby zachęcić ich do różnego rodzaju ćwiczeń. Ktoś wziął kilka śmietników z osiedla, ustawił je w różnych miejscach i strzelał.

Cóż, trzeba myśleć, reagować, motywować dzieci. Jak widać, trend jest odwrotny. Jak mówiłem – kiedyś było więcej gier na ulicy, więcej techniki na treningu. Dzisiaj mamy mniej gier na ulicy, mniej techniki na treningu, za to więcej na ulicy.

Prawda jest taka, że nie trenując jedynie w klubie, nie zostaniesz profesjonalnym piłkarzem Jeżeli sam nie weźmiesz piłki, jeżeli sam nie podszlifujesz techniki, moim zdaniem nie osiągniesz wysokiego poziomu. I nie chodzi mi o jakąś siłownię czy tego typu rzeczy. Po prostu – piłka i dzieciak. Tylko tyle.

Co do dryblingów. Gdy przyszedłeś do akademii Legii, zaskoczyło cię, że zawodnicy boją się grać jeden na jeden.

Na treningach takiej gry było sporo, ale zawodnicy nie rywalizowali jeden na jeden w meczach. Tego mi brakowało. Mówiąc szczerze, po dwóch latach widzę, że postęp jest duży. Chyba przemówiliśmy do zawodników, widać, że stali się odważniejsi.

4

Z czego wynikała początkowa niechęć?

Nawet nie chodzi o to, że nie ćwiczysz dryblingu, ale możesz go nie promować. I to może być przyczyną, dlaczego zawodnicy – ale nie tylko młodzi, przecież w Ekstraklasie mało kto drybluje – boją się podejmować ryzyko.

Przykład. Zawodnik próbuje dryblować, traci piłkę. Ponawia próbę, znów traci, idzie kontra. Trener nic nie mówi. Nie deprymuje chłopaka, bo zachęca go do dryblingu. Tymczasem drugi zawodnik gra na dwa kontakty. Przyjmuje, podaje, przyjmuje, podaje. W ogóle nie drybluje. „Brawo” – krzyczy trener z ławki. I teraz spójrzmy, zakładając, że decyzja o kiwaniu pierwszego zawodnika była słuszna, ale nieudana. Trener nie miał do niego pretensji, nic nie mówił, ale również nie chwalił za podjęcie ryzyka. A jego kolega pochwałę dostał, mimo że grał bezpiecznie. I co myśli ten pierwszy? „W porządku, jeśli trener chwali za prostą grę, to też będę tak grać”. I tak się dzieje.

Ludzka rzecz. Jeżeli masz szefa, który chwali cię za prostsze rzeczy, a nie gratuluje po zrobieniu czegoś ambitniejszego, no to co będziesz robił częściej? Jasne, że rzeczy prostsze.

Mam taką śmieszną teorię, że większość zawodników w Polsce, którzy potrafią się kiwać, za młodu działała wbrew systemowi. Mieli problemy z trenerami, nie słuchali się. Nie działało na nich to, że szkoleniowiec chwalił kogoś innego za dobrą, ale prostszą grę. I dzięki temu zostawali dryblerami. Najlepszy przykład? Grosicki. Ale nazwiska można mnożyć.

Kiedyś czytałem, że Ronaldo w wieku 10-11 lat nie był uznawany za dobrego piłkarza. „Tylko się kiwał, nie chciał podawać” – pisano. Zastanawiam się, czy trenerzy mieli swoją wizję gry zespołu, a on łamał system i dlatego uważali go za nie tak bardzo zdolnego? Swego czasu rozmawiałem z dyrektorem akademii Sportingu Lizbona. Mówił, że CR7 do 17. roku życia praktycznie nie podawał, a zaczął dopiero wtedy, gdy awansował do pierwszego zespołu. Może dlatego, że miał słabszych kolegów wokół siebie, albo był skupiony tylko i wyłącznie na sobie? Ale to już dorabianie teorii. Tego nie wiem.

Co zaskoczyło cię, gdy zacząłeś pracować w akademii Legii?

Tempo treningów i meczów nie stało na wysokim poziomie. Intensywność kulała. Wróciłem z Anglii, gdzie środowisko piłkarskie opiera się na grze w szybkim tempie. Czułem się jak w slow-motion. Ale teraz treningi i mecze pod względem intensywności stoją na coraz wyższym poziomie..

W akademii Legii stawiacie przede wszystkim na rozwój mocnych stron. Dlaczego nie powinno kłaść się największego nacisku na te słabsze?

Jako ludzie – generalnie – mamy predyspozycje do wyłapywanie złych rzeczy, słabości. To jest nawet naukowo udowodnione. Idziesz na randkę, potem opowiadasz koledze, czego ona nie ma, w czym jest zła, zamiast powiedzieć, w czym jest dobra i jakie ma pozytywy. Uważam, że do kariery piłkarskiej doprowadzi cię szlifowanie mocnych stron, a nie poprawianie słabych. Choć nie można patrzeć na to zero-jedynkowo, lecz przez pryzmat tego, na jakim etapie rozwoju jesteś, ile czasu ci zostało i czy dana słaba umiejętność uniemożliwi ci osiągnięcie sukcesu. Bo nie można też popadać w skrajność.

Ktoś powie, że musi grać dwiema nogami. Pytam się, dlaczego? Jeżeli jest prawonożny, gra na lewym skrzydle, to może wrzucić z fałsza. Albo niech nauczy się schodzić do środka i uderzać. Dopóki jesteś w stanie wykorzystywać swoje mocne strony, nie uważam, że musisz pracować nad słabymi. Inną sprawą jest ćwiczenie umiejętności, które doprowadzą cię do wykorzystanie mocnych stron. Co z tego, że twoją mocną stroną jest wykończenie, skoro nie możesz znaleźć się w sytuacjach strzeleckich. Wtedy pracuj nad tym, jak urwać się napastnikowi, czy znaleźć się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie. To praca, która przybliża do wykorzystywania mocnych stron.

Trafiłem na kilka opinii, według których to ograniczanie zawodników.

Ale jeżeli większość ćwiczeń wykonujesz podczas gier – tak jak w akademii Legii – siłą rzeczy rozwijasz też słabe strony. Wprowadzamy kompleksowe formy treningu, ale trenerzy koncentrują się na rozwoju mocnych stron.

Generalnie łatwiej rozwinąć coś, co jest słabe. Tak jak z dietą. Jak przytyjesz i będziesz chciał schudnąć, w pierwszych tygodniach zauważysz wyraźne efekty. Jednak w pewnym momencie – mimo wykonywania regularnych ćwiczeń – staniesz w miejscu. Nie będzie tak łatwo. Tak samo jest z pracowaniem nad słabymi stronami. Szybko widać efekt. To z jednej strony dla trenera mobilizujące, z drugiej – łatwe. Z kolei pracowanie nad mocnymi stronami, sprawienie, żeby zawodnik, który ma dobrą prawą nogę wskoczył na jeszcze wyższy poziom, jest znacznie trudniejsze. Przede wszystkim wymaga czasu, efekty nie są widoczne na pierwszy rzut oka.

Za to gra na wynik jest czymś, co może młodych zawodników ograniczać?

Zależy. Nie można patrzeć zero-jedynkowo. Sport ma uczyć rywalizacji. Wygrywania i przegrywania. Pracy w zespole. Hierarchii – trener, starsi zawodnicy, młodsi zawodnicy. Wynik jest częścią sportu, nieodłączną. Granie na wynik jest w porządku, w szczególności dla zawodników. A dla trenerów? Cóż, to nie jest coś, do czego muszą przykładać wielką wagę. Bo można wygrać 1:0, nie oddając strzału na bramkę. Albo przegrać 1:3 mimo znacznej przewagi. Ważna sprawa – nie można zwracać uwagę i wyciągać wniosków jedynie na podstawie suchego wyniku.

Inaczej sprawa wygląda z piłkarzami, o czym wspominałem. Oni muszą chcieć wygrywać. Jeżeli słyszę, że ktoś się tłumaczy, bagatelizuje porażkę, to wydaje mi się, że nie jest to gracz, który chce być najlepszy. A to droga donikąd.

Donikąd mogą zaprowadzić też rodzice, a właściwie ich wpływ na dzieci. W Polsce jest z tym duży problem, większy niż na przykład w Anglii?

Wszyscy rodzice są tacy sami. Porównuję Anglię, Irlandię i Stany Zjednoczone do Polski, bo w tych krajach najdłużej pracowałem. W Anglii rekrutuje się zawodników przez pryzmat rodziców. Jeśli jesteś bardzo utalentowanym dziesięciolatkiem, ale twój tata jest toksyczny, to klub cię weźmie. Żeby popracować nad tobą i rodzicem. Ale jeśli jesteś średnim zawodnikiem, a rodzic prezentuje takie same wartości, to klub cię nie weźmie. W obawie przed tym, że rodzic wpłynie na innych. A jeżeli jesteś w klubie, a twoi rodzice zaczynają marudzić, wpływać na innych, to niestety – nierzadko żegnasz się z klubem.

A w innym klubie o angaż ciężko, bo te się solidaryzują i nie biorą zawodnika wyrzuconego wcześniej. Oczywiście mówię o piłce profesjonalnej, bo amatorskie przyjmują każdego.

Tak tam jest. Jak widać – najważniejsze są jasne zasady.

W rozwoju zawodnika ważnych jest jednak kilka elementów. Obok rodziców także dobra współpraca szkoły, trenerów i kolegów. Jeżeli wszyscy mają podobne wartości, współżyją ze sobą, komunikują się na odpowiednim poziomie, to rozum zawodnika jest czystszy. Optymalnie wygląda to tak. Szkoła koncentruje się na tym, żeby uczyć zawodnika. Trener, żeby go rozwijać. Rodzice uczą wartości, przy okazji szanując opinię szkoły i trenerów. A przyjaciele pomagają rozwijać pasje i umiejętności społeczne. Ale jeśli szkoła będzie mówić, że chłopak ma słabe oceny, bo rodzice i trenerzy robią to i to, może powstać konflikt.

Jesteś przeciwnikiem zabraniania treningów z powodu słabych ocen.

Trzeba zadać sobie pytanie, dlaczego dziecko ma złe oceny, a nie iść na łatwiznę. Jeśli robi wszystko co może, a i tak ma złe stopnie, to może taki jest jego potencjał. Fajny rysunek krąży w internecie. Są różne zwierzęta: małpa, lew, wąż, ptak. Nauczyciel organizuje test. „Dzisiaj mamy egzamin, żeby był sprawiedliwy, wszyscy musicie wspiąć się na drzewo” – jest napisane. Wiadomo, kto będzie miał najłatwiej a kto najtrudniej.

Zabranianie trenowania to pójście na łatwiznę. Jak ktoś ma słabe oceny z matematyki, to jakoś nie zabrania się mu chodzenia na język polski. Jak dla mnie, piłka nożna to również przedmiot. Uczący wartości. Inna sprawa, że może stać się zawodem dziecka w przyszłości, ale na pewno dzięki grze nabierze ono umiejętności przydatnych w dorosłym życiu. Komunikacja, praca w zespole, radzenie sobie ze stresem, słuchanie rozkazów. Do tego zdrowy tryb życia i dieta – elementy, które w światowym społeczeństwie strasznie kuleją. Więc dlaczego gdy uczeń dostanie jedynkę, trzeba mu tego zabraniać? Nie rozumiem. Mówi się, że dlatego, iż to jego pasja. No i co z tego? To źle? Nie uważam, że to jest rozwiązaniem problemu. Aczkolwiek, są przykłady kiedy trzeba poświecić trening, żeby nadrobić naukę. Na przykład, zawodnik miał kilka wyjazdów i ma zaległości w nauce to wtedy może opuścić trening, żeby nadrobić zaległości.

Rozmawiał Norbert Skórzewski

Fot. FotoPyk

Opublikowane 16.10.2018 09:44 przez

Norbert Skorzewski

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 16
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
emperor
emperor

Pracownik Legii wypowiadający się o stadionie dla Polonii – nieetyczne. Polonia to była wielka marka i powinna być wielką firmą. Co jest także w długofalowym interesie Legii.

Zanim się ktoś na mnie rzuci – jestem z GOP i o ile Górny Śląsk naturalną przewagę piłkarską stracił w 70, a na zawsze po 89, to jedną z przyczyn relatywnej słabości tutejszych klubów jest ciągła rywalizacja o ochłapy z „pańskiego stołu”, zamiast podejmowania wspólnego działania. Na każdym poziomie, od finansowego i szkoleniowego, po polityczny i kibicowski.

Cały czas nie rozumiem logiki, która sprawia, że pracując z nastolatkami (a nawet dziećmi) możesz mieć formalnie dużo mniejsze wykształcenie niż z dorosłymi chłopami. To tylko pozornie wygląda logicznie. Na najprymitywniejszym m poziomie – dorosły „zwolni” trenera bandytę i może pójść do masażysty, lekarza, od pewnego poziomu monitoruje go cały sztab ludzi. A piętnastolatka?

Z tą pracą za darmo też niby racja, tylko zakładam, że trenerzy hobbyści zarabiają w pierwszej pracy na życie, co w polskim przypadku już nie jest oczywistą oczywistością. Rozchodzi się zresztą nie tylko o kasę bezpośrednio do ręki trenera (choć imho obecnie właśnie trenerzy młodych powinni zarabiać więcej), ale i ogólnej kasy krążącej w tym biznesie, od rodziców, państwa, klubów i federacji.

Lluc93
Lluc93

Polonia to raczej została podana jako najświeższy przykład, że stać miasto na wydanie 150 mln na stadion dla III-ligowego klubu, ale już nie stać na wybudowanie ośrodków z 4 boiskami, żeby dzieciaki miały gdzie trenować. I to się tyczy nie tylko Warszawy, ale każdego miasta w Polsce. Miasta budują klubom stadiony za setki milionów, ale nie ma ośrodków gdzie można szkolić piłkarzy, którzy graliby na takim poziomie, żeby te stadiony zapełniać. Wszystko idzie od dupy strony.

emperor
emperor

W sumie racja. Gdyby Warszawa kwestię stadionu Legii zostawiła w gestii właścicieli prywatnego klubu i zamiast tego zbudowała ośrodki szkoleniowe w całej stolicy, to dziś w lidze by grało dużo więcej Polaków, w reprezentacji nie byłoby problemu z przyjęciem piłki.

PiotrekB
PiotrekB

Wydaje mi si, że właśnie miasta zamiast finansować stadiony czy po prostu kluby powinny skupić się na młodzieży, bo w sumie w takim klubie kopie piłkę 30 chłopa a tych młodych to jest o wiele więcej i to im trzeba pomóc.
Wydanie tej kasy na Polonie to zupełnie co innego (moim skromnym zdaniem bezsens).

Wiesz ale co napędza progres? no właśnie rywalizacja o cokolwiek – czy to fundusze czy poparcie – chociaż jak wiemy można wygrywać CLJ i inne roczniki a potem ledwo wprowadzić jednego czy dwóch do pierwszej drużyny

emperor
emperor

To nadal jest do zrobienia. Zburzyć stadiony, ziemię sprzedać – będzie droga, bo to centra miast z reguły, wziąć dotacje i pobudować profesonalne ośrodki treningowe w tańszych lokalizacjach.

Urkides
Urkides

Wszyscy panowie macie rację. Moim zdaniem problemem jest złe stawianie priorytetów. Do tego w rożnych miejscach mogą być one w różny sposób realizowane. Nie jest problemem że państwo buduje stadiony, problemem jest to że na tym poprzestaje. W moim najgłębszym przekonaniu obowiązkiem państwa jest dbanie o rozwój społeczeństwa a powszechny sport jest ważnym czynnikiem edukacyjnym w sensie mentalnym i zdrowotnym. Dzieci uprawiające sport mają większą szansę na rozwój osobisty w sensie mentalnym, świadomości roli pracy nad sobą i korzyści z tego płynących, jak również świadomości jak ważny jest zdrowy tryb życia i jak to robić.
Stadiony są ważne i Warszawa może sobie pozwolić na 2-3 większe, pod warunkiem że one będą wehikułem do napędzania promocji sportu, lokalnego patriotyzmu a nie patologii stadionowej. Dlatego jak się buduje stadiony, to trzeba również budować miejsca gdzie dzieci i młodzież mogą się realizować sportowo i próbować realizować swoje marzenia.
Mamy w Warszawie szereg mniejszych klubów które mogą realizować program sportowy ale są w ruinie. A nawet jak są pomysły rozbudowy infrastruktury to są idiotyczne,
Miasto chce rozbudować ośrodek Hutnika Warszawa, boiska, halę i stadion. Bardzo dobrze, tylko budowę stadionu chce realizować idiotycznie, bo trybuny chce ograniczyć do liczby miejsc które nie pozwolą klubowi dostać licencji na grę w I lidze. A więc władze klubu mówią, jak nie ma kasy na większe trybuny, to wybudujcie na razie jedną żeby można było dobudować resztę w przypadku jeśli zaistnieje taka potrzeba. Zobaczymy co z tego będzie?
W innych miejscowościach budowanie stadionów jest bez sensu, bo pochłaniają kupę środków i spowodują brak kasy na potrzeby lokalnego społeczeństwa. A potrzeby lokalnego społeczeństwa, to możliwości uprawiania sportu przez lokalne dzieci i młodzież na fajnych boiskach, pod balonem i pod okiem dobrych trenerów. Bo chodzi właśnie o to żeby zaszczepić w dzieciach zamiłowanie do sportu i zdrowego trybu życia.
Polacy to w tej chwili najszybciej tyjąca nacja w Europie. Wynika to ze złego odżywiania i złego trybu życia. W konsekwencji zapadamy na choroby cywilizacyjne (miażdżyca, cukrzyca) które w konsekwencji powodują ogromne koszty leczenia. Dlaczego nasze państwo woli wydawać miliardy na szpitale zamiast setki milionów na sport, nie rozumiem.
Przecież są badania które jasno pokazują że 1zł wydany na propagowanie zdrowego trybu zycia powoduje zaoszczędzenie kilkunasty zł na leczenie.
Mamy ogromny problem z wyznaczeniem priorytetów w wydawaniu pieniędzy.

PiotrekB
PiotrekB

No akurat przykład Hutnika jest dobry – dodajmy do tego Ursus, Drukarz, Victoria, Targówek – te kluby mają owszem sekcje seniorskie (chyba ) ale głównie dzieci i tam powinna być dotacja tak żeby oni to faktycznie odczuli a nie mieli kasę na farbe

lukasz89
lukasz89

„Polacy to w tej chwili najszybciej tyjąca nacja w Europie” – zaraz, zaraz. Według badań z 2016 roku Polska zajmowała piąte miejsce w Europie pod względem otyłości (25,2 % Polaków miało być otyłych, wyprzedzali nas tylko Brytyjczycy, Czesi, Słowacy i Irlandczycy). Za to w roku 2017 nastąpił u nas spadek procentowy ludzi otyłych o dwa punkty (23,2%) – pod względem otyłości byliśmy już na 9 miejscu w Europie. Czesi przez jeden rok podwyższyli swój wynik o 2% i to raczej oni są „najszybciej tyjącą nacją w Europie” (wg badań oprócz „Pepików” mocniej utyli również Hiszpanie, Rosjanie oraz Węgrzy). Wiem, czepialstwo, ale zawsze można sprecyzować 😉 Co do ogólnych wniosków – zgadzam się w zupełności.

Szaweł Littletailor wyjaśnia i rozlicza oponentów
Szaweł Littletailor wyjaśnia i rozlicza oponentów

o co chodzi z „tu wpisz tresc” na poczatku tekstu?

Szaweł Littletailor wyjaśnia i rozlicza oponentów
Szaweł Littletailor wyjaśnia i rozlicza oponentów

Wszyscy szczęśliwi rodzice są tacy sami, ale każdy nieszczęśliwy rodzic jest nieszczęśliwy na swoj sposob

Urkides
Urkides

Bardzo ciekawy wywiad ale nie ze wszystkim się zgadzam. Chodzi mi o rolę edukatorów. Oczywiście zgadzam się z tym że to trener powinien dążyć do samorozwoju, ale jesli edukator jest dobrze przygotowany to właśnie on będzie wskazywał obszary w których kursant musi rozwiazywać dylematy. Świat się zmienia a szkoły o wiele wolniej. W dalszym ciągu dominuje wtłaczanie do głowy wiedzy zamiast nauki rozwiązywania problemów czyli myślenia. Dzisiaj każdy ma dostęp do wiedzy na wyciągnięcie ręki (internet) ale co z tego jeśli stawia sobie złe pytania a na skutek tego źle szuka.
Weźmy sporną kwestię w szkoleniu dzieci, wczesna specjalizacja, czy większa wszechstronność sportowa? Doskonalenie dobrych stron, czy poprawa słabych? Każda z teorii ma swoje plusy i minusy. Edukator powinien być przygotowany żeby dobrze przedstawić zalety i wady każdego z rozwiązań ale nie dawać jednoznacznej odpowiedzi. Wtedy myślący kursant sam będzie rozważał to zagadnienie a tym samym doskonalił się o wiele bardziej niż wkuwając formułki.
Druga kwestia która budzi moje wątpliwości, to stwierdzenie że jeśli gdzie indziej sobie z czyms nie radzą, to my tym bardziej sobie nie poradzimy i nie ma co łamać kopii. Chodzi mi konkretnie o zatrudnianie trenerów dziecięcych. Są takie akademie jak Legii czy Lecha i jeszcze kilka innych gdzie moga sobie pozwolić na takie rozwiązanie. ale przecież są setki klubików w których sobie na to nie mogą pozwolić. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest zatrudnianie trenerów w szkołach na pensji nauczyciela a dodatkowo w klubie za mniejsze pieniądze ale suma pozwoli trenerowi żyć z piłki i tylko nią się zajmować. Oczywiście nie wszyscy trenerzy mogą być tak zatrudnieni, ale niech ci którzy będą tak pracować, to będą ci najlepsi którzy mogą być edukatorami i kontrolerami jakości w tych małych klubach, gdzie pracują również pasjonaci i wolontariusze. Bez ‚kontroli jakosci” to marnowanie czasu trenerów i dzieciaków. Oczywiście mówię o akademiach i szkółkach które mają ambicje sportowe a nie rekreacyjne. i tutaj certyfikacja akademii powinna wymóc takie rozwiązania. Wystarczy jeden taki trener w jednej szkole w małym mieście albo jednej dzielnicy dużego miasta gdzie jest SKS pilkarski, żeby mały klubik miejski albo dzielnicowy miał dobrego trenera.
Generalnie to co w Polsce najbardziej nam szkodzi to jest byle jakość. Nie wszyscy muszą być zawodowcami, ale jeśli już ktoś wchodzi na tą ścieżkę, to musi to robić rzetelnie.
Jestem kibicem Legii którego interesuje nie tylko wynik pierwszego zespołu ale również jak Legia rozwija swoje talenty. kiedyś chodziłem czasem na mecze CLJ bo byłem ciekawy kto i jak tam gra.
Bardzo często nie widziałem tam żadnej myśli przewodniej. Podam przykład. W srodku pola Legia miała 2 zawodników dobrych technicznie, potrafiących kiwnąć i zagrać z klepy (Kurowski i Tomasiewicz). Ale obaj mieli słabe warunki fizyczne. Wydawało się więc że zespół powinien grać technicznie i szybko piłką z dużą ruchliwością, czyli tak jak grają zespoły którymi sie zachwycamy. Ale nie, obrońcy klepali piłe na swojej połowie a potem wywalali długą piłkę żeby te krasnale szarpały się z bykami z drużyny przeciwnej w pojedynkach główkowych i fizycznych.
Wtedy ostatecznie zwątpiłem w polską myśl trenerską, bo to jest kompletny absurd i wręcz cofanie w umiejętnościach zawodników kreatywnych. wydaje mi się że rozumiem dlaczego w Polsce praktycznie nie mamy zawodników kreatywnych.

pempuniooo
pempuniooo

Wywiad ok, ale nie porównujmy np akademii Legii np. z akademią w 10 tysięcznym miasteczku. Inna selekcja, inny poziom, wszystko inne. Co do trenerów, oczywiście, że Ci co pragną się szkolić to będą to robić nawet trenując kluby z małych miejscowości, ale jest wielu trenerów tylko żeby zrobić papier bo potrzebny jest do tego żeby dalej piastować dobrą funkcję w klubach. Sam prowadzę zespół w lidze okręgowej, gdzie nie ma pieniędzy, wszyscy grają za darmo, średnia wieku zespołu to 20,5 lat i bardzo zależy mi na rozwoju. Jeżdżę na staże, szkolenia za własne pieniądze, zrobiłem UEFA A bo myślałem, że umożliwi to prowadzenie zespołów w wyższych ligach bo sukcesy są, ale niestety kolejny raz się rozczarowałem, ponieważ miejsca są tak obsadzone znajomościami, że głowa boli. Pilka nozna w naszym kraju: uklady ,znajomosci i pieniadze do kieszeni a nie na szkolenie mlodziezy. Dodam jeszcze, jak w naszym zwiazku trenerzy dostaja kadry bez zadnych konkursow, bez doswiadczenia. To jest temat rzeka.

Urkides
Urkides

Poruszyłeś bardzo ważny według mnie wątek a mianowicie mechanizm wyłaniania elit w państwie. Jeśli istnieje obiektywny mechanizm awansu lepszych, wtedy cały system funkcjonuje lepiej bo zarządzają nim ludzie którzy mają wiedzę i odpowiednia mentalność żeby ten system doskonalić. Jeśli działają układy, to system przestaje być efektywny a ludzie się zniechęcają do doskonalenia swoich umiejętności. Obserwuję to w wielu dziedzinach, sport jest tylko jednym z obszarów. Stanowiska w spólkach skarbu państwa są obsadzane po linii partyjnej a nie na podstawie konkursów.
Działacze w wielu związkach sportowych tworzą jakieś sitwy towarzysko korupcyjne które kompletnie nie służą rozwojowi dyscyplin którymi się zajmują. Wieczne skandale w związkach (kolarskim, hokejowym to ostatnio) pokazują tą rzeczywistość.
Czyli wynika z tego że sposób zarządzania nimi i kontroli jest słaby i doprowadza do marnotrawienia pieniędzy i potencjału ludzkiego. Bo skorumpowany prezes zatrudni skorumpowanych wspólpracowników a nie kompetentnych ludzi.
Ja uważam że całe środowisko jest chore. Jak słucham większości ekspertów sportowych i dziennikarzy, to odnoszę wrażenie że oni żyją w innej rzeczywistości. Godzinami mogą dyskutować czy Lewandowski słusznie zmarszczył brew, czy nie, a kompletnie pomijają sprawy najważniejsze, czyli co się dzieje u źródeł, u podstawy piramidy.
Ja nie uważam że Polacy indywidualnie są głupsi od innych narodów, uważam że są głupsi jako zbiorowość. Indywidualnie ludzie wiedzą co jest dobre i mądre a jak się zbiorą do kupy to podejmują idiotyczne decyzje. To jest paradoks którego nie potrafię zrozumieć.

MariuszRumak92
MariuszRumak92

Co do tych trenerów to popatrz nawet na reprezentację. Trenerem bodajże u19 czy u20 był Dźwigała, który nie prowadził nigdy zespołu w ekstraklasie A jak już zaproponowali mu posadę w Płocku to nawet nie zdążył się dobrze rozpakować i musiał wracać. Co do tych na dole piramidy zgadzam się że niestety są tacy co robia tylko papier dla papierka. Byłem ostatnio na jednej z konferencji trenerskich. Siedzę A tu koło mnie gościu żali się rozmówcy że jeszcze mu Kurwa 5h zostanie do odbębnienia do końca roku bo do tego czasu mu się nie chciało jeździć na te konferencje A licencję trzeba przedłużyć. W województwie które jeszcze niedawno na centralnym poziome seniorskim miało 1 słownie jedną drużynę… 52 miejsca na 3 poziomach rozgrywkowych a tu 1 druzyna z województwa… Gość w polówce z herbem 4 ligowego klubu który chodził jakby miał co najmniej po telewizorze pod pachą, jakby konferencja była na hali to chyba skończyło by się przytarciem nosa o sufit, wykład i ćwiczenia praktyczne ostatniego prelegenta grubo po 19 A prawie połowa panów trenerów już z boku trybuny przy wyjściu czeka na utęskniony koniec. Na twarzach zamiast skupienia na wykładzie widać napięcie spowodowane chęcią zajęcia pole position przed wielkim wyścigiem do samochodów. Ogólnie jako osoba z zewnątrz bo nie mam jeszcze licencji dopiero będę robił uważam, że w tym temacie jest duży problem. Niektórzy liczą tylko na kasę bo gra gdzieś w klubie plus przyjdzie do dzieciakow dwa razy w tygodniu na trening w weekend mecz i hajs się zgadza. Ale większość z moich obserwacji zachowywała się tak jakby nie jednego Lewandowskiego już wychowała.

pempuniooo
pempuniooo

Zgadzam się z tym co napisałeś, bo ja również jak jeżdżę na kursokonferencje lub inne szkolenia, to większość trenerów czeka żeby odebrać papier i uciekać. Kiedyś rozmawiałem z kilkoma trenerami, żeby pojechali na szkolenia, żeby się czegoś nowego dowiedzieć lub po prostu zobaczyć inne spojrzenie na pewne rzeczy to słyszę od nich a po co, a c oni nas nauczą lub pokażą, my jesteśmy na tyle doświadczeni, że my wiemy jak prowadzić czy uczyć dzieci. Dlatego nie ma się co dziwić, że to tak wygląda w naszym kraju, wszystko robione po łebkach. Kiedyś się to może zmieni a na razie trzeba z tym walczyć, żeby nie było gorzej.

kamilmacher
kamilmacher

Świetna rozmowa. Takiego Weszło chcę. I takich ludzi w polskiej piłce w zasadzie też.

Weszło
01.10.2020

Inaczej być nie mogło. Lewandowski wybrany Piłkarzem Roku UEFA!

Powiedzmy sobie szczerze – innej możliwości zwyczajnie nie było. Robert Lewandowski z miażdżącą przewagą wygrywa plebiscyt na Piłkarza Roku 2020 według UEFA (to, że został najlepszym napastnikiem poprzedniej edycji Ligi Mistrzów to już w ogóle formalność). Cóż – nie jest to może równie prestiżowa nagroda co Złota Piłka, ale i tak cieszy, biorąc pod uwagę, […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Kędziora z Juve i Barceloną, Rybus i Krychowiak z Bayernem i Atletico. Wylosowano grupy LM!

Zanim nastąpiły rozstrzygnięcia co do uczestników fazy grupowej Ligi Europy, w Nyonie rozlosowano już grupy Ligi Mistrzów. Dynamo Kijów Tomasza Kędziory zostało rzucone na bardzo głęboką wodę, na której pływają Juventus Wojciecha Szczęsnego i Barcelona, ale przynajmniej będzie ciekawie. No i jest realna szansa na trzecie miejsce, bo czwartym do brydża został Ferencvaros. Lokomotiw Moskwa […]
01.10.2020
WeszłoTV
01.10.2020

Quiz: SAMBA DI JANEIRO DOS WOKALIZOS HEJ HO

PERE PAŃSTWA, nie mogą się państwo doczekać meczów? To wpadajcie na quiz! Kto będzie? Zacni goście: – Łukasz Stupka, były dyrektor sportowy Bruk-Betu Termaliki Nieciecza – Wojciech Piela (Piela inc.) – Jakub Białek (Białek&Białek) – Daniel Żórawski (Czapo) – Paczul (Paweł) – WOOKAALIZYY 
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Koronawirus nie daje za wygraną. Mecz Wisła Kraków – Lechia przełożony

Cóż. Chyba najwyższa pora przyzwyczaić się do tego, że terminarz Ekstraklasy to rzecz dość płynna, bo zmiany mogą zachodzić w nim w każdej chwili. W przypadku szóstej kolejki odwołano już spotkanie Pogoni Szczecin z Jagiellonią Białystok z powodu wielkiej liczby pozytywnych wyników w ekipie z województwa zachodniopomorskiego. Do wczoraj wydawało się, że na tym koniec, […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Sabotaż a’la zarząd Resovii: najpierw podkopano pozycję trenera, potem go zwolniono

Stało się, pierwszy trener na zapleczu Ekstraklasy stracił pracę. Z posadą pożegnał się Szymon Grabowski, opiekun beniaminka rozgrywek, czyli Resovii. I być może nie byłoby w tej sprawie nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zwolnieniu towarzyszy wiele kontrowersji. Po pierwsze, trenera zwolnił zarząd, który dopiero co został zmieniony. Po drugie, ten sam zarząd najpierw mocno […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Azikiewicz: „Trzeba mieć mocno poukładane w głowie, żeby nie odbiło”

Zdobył brązowy medal ME U-17 w kadrze Marcina Dorny z takimi zawodnikami jak Karol Linetty czy Mariusz Stępiński u boku. W Zagłębiu Lubin debiutował w Ekstraklasie w wieku zaledwie 18 lat. Młody, perspektywiczny lewy obrońca, o którego pytały wielkie marki (jak na przykład Hertha), a później… zaliczył zjazd do drugiej ligi. Czy jego kariera mogła […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

QUIZ. Wszyscy uczestnicy Ligi Mistrzów

Poznaliśmy wczoraj wszystkie ekipy, które zagrają w Champions League. Pojawiły się w stawce nowe drużyny, uznaliśmy więc, że warto odświeżyć nasz quiz. Chodzi w nim o to, żeby wymienić wszystkie zespoły, które choć raz dotarły do fazy grupowej najbardziej elitarnych rozgrywek. Trochę się tego nazbierało – dajcie znać, jak wam poszło. Przy pisowni spróbowaliśmy jak […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

„Charleroi gra w stylu Atletico. Rywale cierpią w meczach z nimi”

– W Belgii mówi się, że Charleroi gra w stylu Atletico – nie dają nic od siebie, jeśli nie muszą. Rywal cierpi, gdy z nimi gra. Ustawiają się defensywnie, czekają na przeciwników, a później bardzo szybko przechodzą do ataku. Mają kreatywnych piłkarzy z przodu, ale sami z siebie w ataku pozycyjnym nie prezentują się dobrze. […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Od Dinama Tbilisi po Spartak Moskwa. Polskie boje w play-offach o Ligę Europy

Czasem polskie kluby spadały do fazy grupowej Ligi Europy/Pucharu UEFA po nieudanym boju o Ligę Mistrzów. Jeśli natomiast liczyć tylko play-off o fazę grupową tej europejskiej drugiej ligi, to bilans awansów do odpadnięć wynosi 8 – 15. Są wśród tych meczów wielkie boje, wyeliminowane potęgi, które nakręcały kolejne pucharowe sukcesy, wyważając drzwi do lepszych rankingów. […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Lech nie podpiera ścian i idzie na podryw. Ofensywny futbol pomoże coś wyrwać?

Półtora roku temu Lech Poznań podjął bardzo świadomą decyzję – zechciał wywrócić do góry nogi sposób patrzenia na sukces. Uznał, że sukces przychodzi nie wtedy, gdy obwieści się światu „chcemy coś osiągnąć!”, lecz gdy poweźmie się działania, które do tego sukcesu mają prowadzić. Tym działaniem miała być gra ofensywna, oparta na wysokim pressingu, która przynosi […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Legia weźmie rewanż na Karabachu za Wisłę i Piasta?

Czy Legia Warszawa wróci dziś do Europy? Całkiem możliwe. Atut własnego boiska, osłabienie rywala – to coś, co trzeba wykorzystać. My także możemy to zrobić, typując to spotkanie w eWinner! Ten legalny polski bukmacher oferuje nam atrakcyjne kursy na dzisiejszy mecz eliminacji do Ligi Europy. Legia Warszawa – Karabach Agdam Ostatnie mecze Legii: WPWPR Poprzednie […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Czy Lech ogra Charleroi? Tak, jest to możliwe!

Ok, wiemy, że to Belgowie są faworytem starcia z Lechem Poznań. Tyle że w pojedynku z Hammarby także faworytem byli rywale. „Kolejorz” sprawił wówczas niespodziankę, więc dlaczego nie może zrobić jej teraz? A skoro może, to i my możemy z tego skorzystać. Sprawdziliśmy ofertę Totolotka i podpowiadamy, co dziś warto zagrać! Charleroi – Lech Poznań […]
01.10.2020
Kanał Sportowy
01.10.2020

Stanowski omawia biografię Brzęczka – „Mistrz i Małgorzata”, odcinek 1

Krzysztof Stanowski w nowej mini-serii „Mistrz i Małgorzata” omawia biografię selekcjonera reprezentacji Polski „W grze” autorstwa Małgorzaty Domagalik.  Spoiler, którego wszyscy się spodziewacie: to będzie miazga na niekorzyść tej książki. 
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Pozostał jeden krok. Legio, Lechu – po prostu go zróbcie!

Nie będziemy się bawić w przydługie wstępy, bo sprawa jest prosta jak budowa cepa. Legio Warszawa, Lechu Poznań – zróbcie to. Pozostał jeden krok. Awansujcie do fazy grupowej Ligi Europy. Polska piłka klubowa upadła w ostatnich latach naprawdę nisko. Najwyższy czas, by rozpocząć proces wygrzebywania się z tego bagna. A nie uda się tego dokonać, […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Lech i Legia w Lidze Europy – zakłady specjalne od TOTALbet!

Czwartkowy wieczór będzie dla naszych zespołów wyjątkowy. Po raz pierwszy od 1979 roku dawna w październiku dwie drużyny w pucharach. A możemy je mieć nawet w listopadzie, jeśli tylko Lech i Legia staną na wysokości zadania. Na dwumecz naszych eksportowych drużyn czeka cała piłkarska Polska, więc warto z tego skorzystać. Chociażby tak, jak robi to […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

W Azerbejdżanie trafiłbym do więzienia

– Jakbym pojechał do Azerbejdżanu, a na granicy zobaczyliby u mnie ormiańską pieczątkę, na pewno spytaliby, czy byłem w Górskim Karabachu. Jeśli przyznałbym się lub by mi to udowodnili – a udałoby im się, choćby poprzez zdjęcia na moim blogu – to trafiłbym do więzienia w Azerbejdżanie. Areszt na początku, to pewne, stamtąd wyciągnąć mnie […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Charleroi nie tak silne, jak Genk. Na co trzeba uważać? | ANALIZA

Dwa lata temu Racing Genk wyrzucił Lecha Poznań z Ligi Europy. Belgowie byli wówczas poza zasięgiem Kolejorza. Różnica klas rzucała się w oczy – nawet jeśli wynik dwumeczu tego nie odzwierciedlał. Czy podobnej deklasacji możemy spodziewać się dziś w starciu poznaniaków z Charleroi? Zdecydowanie nie. Ci „nowi Belgowie” nie są tak silni jak Genk i […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

PRASA. Novikovas: Kibicom Legii nic we mnie nie pasowało. Czasami docenia się po czasie

Co słychać w prasie przed meczami Lecha i Legii? Oczywiście sporo przeczytamy o samych spotkaniach. Ale mamy także ciekawy wywiad z Arvydasem Novikovasem, który trochę się z Warszawą rozlicza. – Niekiedy coś lub kogoś docenia się po czasie. Kiedy byłem w Legii, nic im się nie podobało. To źle, to jeszcze gorzej, a tamto już w […]
01.10.2020