post

Opublikowane 23.09.2018 15:31 przez

Jan Ciosek

Co się wydarzy, kiedy w jednym miejscu spotkają się kibice i piłkarze dwóch znienawidzonych klubów z jednego miasta? Kiedy na niewielkiej, zamkniętej przestrzeni, z jednej strony staną ludzie Widzewa, a z drugiej – ludzie ŁKS-u? My to już wiemy – zaczną się bić, przebijać, atakować, zabierać sobie pieniądze i za wszelką cenę starać się wyeliminować. A na koniec… przybiją piątki i rozejdą się z uśmiechem. Oczywiście, pod warunkiem, że spotkają się na turnieju pokerowym.

Łódź to jedyne miejsce w swoim rodzaju. Przed wojną była drugim co do wielkości miastem w Polsce, którego ponad 30 procent ludności stanowili Żydzi. Kiedyś była słynna z powodu przemysłu, potem z powodu znanej na cały świat szkoły filmowej. A w międzyczasie – także z powodu dwóch drużyn piłkarskich. I były lata, w których obie były naprawdę mocne. Dość powiedzieć, że nie tak dawno, raptem dwie dekady temu, zdarzyły się trzy sezony z rzędu, w których tytuł mistrza Polski nie opuszczał Łodzi, choć zmieniał posiadacza. Inna sprawa, że już wcześniej i ŁKS, i Widzew, miały na koncie mistrzowskie tytuły. Do dziś tylko pięć miast w kraju może się pochwalić co najmniej dwoma klubami, które wygrały ligę (oprócz Łodzi także Kraków, Warszawa, Poznań i Bytom).

Od mistrza do czwartej ligi

O ile jednak Kraków wciąż ma dwa kluby w Ekstraklasie (jeszcze, bo Cracovia w tym sezonie robi wszystko, żeby w hukiem wypaść z elity), a Warszawa wciąż ma mistrza (jeszcze, bo Legia w tym sezonie robi wszystko, żeby tytułu nie utrzymać), o tyle w Łodzi sytuacja mocno się skomplikowała. Widzew po złotych latach 1995-97, kiedy dwa razy zdobył mistrzostwo kraju, a potem nawet grał w Lidze Mistrzów, wpadł w marazm, a w 2004 roku spadł z Ekstraklasy. Nastąpiła dekada bujania się między najwyższą klasą rozgrywkową, a jej zapleczem. RTS, niczym wańka-wstańka, raz spadał, raz awansował. Wreszcie, w 2014 roku spadł po raz kolejny, a sezon później w koszmarnym stylu pożegnał się także z I ligą (4 wygrane, 10 remisów i 20 porażek). W 2015 roku zadłużony po uszy RTS Widzew ogłosił upadłość. W jego miejsce powstał nowy Widzew, który przystąpił do rozgrywek IV ligi. W pierwszym sezonie udało się wywalczyć awans, w kolejnym było blisko. Wiosną 2018 roku „nowy” Widzew, ku radości kibiców, awansował do II ligi. A propos kibiców – to fenomen na skalę światową, bo na nowym stadionie kibice wykupili wszystkie karnety: kilkanaście tysięcy na mecze czwartego poziomu rozgrywkowego! Czapki z głów!

6 kilometrów dalej, u lokalnego sąsiada, było niestety równie boleśnie. Dwa lata po mistrzostwie z 1998 roku, nastąpił upokarzający spadek. Po kilku sezonach udało się wywalczyć ponowny awans do Ekstraklasy, ale tylko na krótko, bo potem klub nie uzyskał licencji na grę w elicie. I znów było podobnie jak w Widzewie – walka o powrót do najwyższej ligi, raz nieudana, raz udana. W 2012 roku ŁKS ponownie spadł z ligi i był to początek spektakularnego upadku. Rok później drużyna nie zdołała nawet dokończyć rozgrywek w I lidze i kolejny sezon zaczęła w łódzkiej grupie IV ligi. W rok udało się zrobić awans do III ligi, w czwartym sezonie do II, a w piątym – do I.

Walka na murach i przy stołach

Dziś ŁKS walczy na zapleczu Ekstraklasy, a Widzew – ligę niżej. Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem stwierdzenie, że Łódź na derby czeka, jak żadne inne miasto w kraju. O tym głodzie rywalizacji może świadczyć choćby jedyna w swoim stylu wojenka na łódzkich murach. Na pewno o niej słyszeliście – zamiast obraźliwych haseł, bluzgów i wulgaryzmów, zabawne teksty w stylu: „ŁKS robi herbatę w wodzie po pierogach”, „Widzew jeździ Tico”, „RTS kuca przy sikaniu”, czy „ŁKS śpi w skarpetkach” (większość z tych haseł to wprawdzie robota jednego ulicznego artysty z łódzkiej ASP, ale część kibiców chętnie weszła w zaproponowaną przez niego konwencję).

Zanim jednak rywalizacja z murów przeniesie się na boisko, piłkarze łódzkich klubów już dziś regularnie walczą przy pokerowych stołach. Tych, których ta wiadomość mogłaby zaniepokoić od razu jednak uspokajamy: chodzi o grę w turniejach Legalnego Pokera. Ani kariery, ani fortuny przegrać tam się nie da. Co można wygrać? Mnóstwo dobrej zabawy, nagrody rzeczowe, a nawet coś na kształt zgody między zwaśnionymi klubami.

Legalny Poker to inicjatywa, o której już pisaliśmy. W praktyce to jedyny zgodny z prawem sposób na grę w pokera w kraju. W największym skrócie – w wielu polskich miastach kilka razy w tygodniu organizowane są turnieje z symbolicznym wpisowym od dwudziestu do pięćdziesięciu złotych. Imprezy przyciągają tłumy ludzi, czasem gra nawet setka jednocześnie. Nie można wygrać pieniędzy, bo tego zakazuje absurdalna ustawa hazardowa, jedyna taka w całej Unii Europejskiej. Gra toczy się więc o nagrody rzeczowe do regulowanej przepisami łącznej kwoty nieco ponad dwóch tysięcy złotych. Początkowo nagrodami na przykład w Warszawie były konsole, smartfony, tablety i inna elektronika; z kolei w Łodzi gracze sami mogli zdecydować, na co chcą przeznaczyć wygraną. Ktoś kupił piekarnik, inny perfumy dla żony. A na przykład jeden z piłkarzy ŁKS-u zamówił katering dietetyczny na kilka tygodni. Teraz sprawa wygranych jest prostsza – gracze dostają po prostu bony do jednej z łódzkich galerii. Zwycięzca ma do wydania 1100 złotych, drugi 600 złotych i tak dalej.

Poker nad podziałami

Jedna z łódzkich piwiarni dwa razy w tygodniu zamienia się w klub pokerowy. Zamiast głośnej muzyki, hałasów ze stołu od piłkarzyków, czy gwaru z kuchni, słychać jeden, dominujący dźwięk: przerzucanych żetonów. To charakterystyczny odgłos z wszystkich sal, w których odbywają się turnieje pokerowe – słychać żetony, którymi gracze się bawią, rzucają na stół, a potem układają na stosach. W Łodzi słychać także raz po raz wybuchy śmiechu, atmosfera jest wyjątkowo luźna i przyjacielska, choć jak przy każdej grze – są i zwycięzcy, i pokonani. To, co słychać, to także poruszenie na sali, kiedy w lokalu pojawia się ktoś znany. Wiadomo, na turnieje przychodzą głównie młodzi ludzie, w dużej mierze kibice jednego, lub drugiego łódzkiego klubu. Ci sami, którzy w weekend zdzierają gardła, dopingując ŁKS (4,282 na ostatnim meczu), czy Widzew (16,658), we wtorek zasiadają do partyjki pokera. Mimo oczywistych i dobrze znanych animozji pomiędzy nimi, przy stołach nie da się tego odczuć. Ale kibice to jedno. Znacznie ciekawiej robi się, kiedy do gry dołącza podstawowy piłkarz jednej z drużyn. Na przykład Artur Bogusz (na zdjęciu poniżej po prawej), rodowity łodzianin, który po kilku latach gry w Wigrach Suwałki, od nowego sezonu wrócił do domu i reprezentuje barwy ŁKS-u. Przerwę na mecze reprezentacji Polski wykorzystał na to, by wpaść na turniej Legalnego Pokera.

bogusz poker
W pokera na razie ŁKS górą, bo ostatnio wygrałem turniej – śmieje się w rozmowie z Weszło. – A tak serio, turniej za 30 złotych to tylko i wyłącznie zabawa. Gramy w fajnym miejscu, jest bardzo dobre jedzenie, świetna atmosfera. No i oczywiście świetni ludzie, nie ma żadnych złych emocji, żadnej złej krwi. Wszyscy fantastycznie się bawią, śmieją się, kibicują sobie. Wspaniała sprawa. Poker jest moim hobby, ale nigdy nie mogłem się w niego na poważnie zaangażować, bo piłka zawsze jest na pierwszym miejscu. Czasem obejrzę transmisję z największych turniejów, popatrzę, jak grają najlepsi, kiedy indziej wyskoczę na Legalnego Pokera, pogram kilka godzin. Najważniejsza jest jednak praktyka, a na to, jako zawodowy piłkarz po prostu nie mam czasu.

Nie da się ukryć, że Bogusz, jako przedstawiciel I-ligowego klubu, jest na turniejach witany z honorami. Większość graczy z miejsca go poznaje, a nawet ci, którzy nie interesują się piłką i tak zaraz się dowiedzą od pozostałych, że do stołu dołączył piłkarz ŁKS-u. Obrońca często jest pytany przez graczy Legalnego Pokera o różne tematy, związane z piłką. Ktoś prosi o zdjęcie, ktoś chce wiedzieć, czy zespół ma szanse na awans, inny dopytuje o lokalnego rywala.

Dla mnie jako łodzianina, to co się teraz dzieje w naszym mieście, to jest świetna sprawa. Ta odbudowa dobrze zrobiła obu klubom, bo oba były zatrute, od samej góry, do samego dołu, wszystko było źle. Teraz jest zupełnie inaczej: i ŁKS, i Widzew idą w dobrą stronę, bardzo szybko się rozwijają, co chwila awansują. Oba zespoły wróciły na właściwe tory – podkreśla. – Naszym celem na ten sezon jest utrzymanie. Wiadomo, że kibice by chcieli Ekstraklasy, ale potrzebujemy cierpliwości. Stadion jest w trakcie budowy, zarząd powiedział nam wprost: w tym roku walczymy o pozostanie w I lidze. Gramy głównie tym składem, który awansował z II ligi, są nawet chłopaki, którzy awansowali z III ligi, klub zrobił kilka wzmocnień, ale awans to cel na kolejny sezon. Jeśli chodzi o Widzewa, oni mają jasno postawione zadanie: awans, jak zresztą co roku. To może oznaczać derby Łodzi już w przyszłym sezonie. Oby tak się stało, całe miasto będzie wtedy żyło piłką!

Zapomnijcie o Wielkim Szu

Rozmowy zahaczają o bardzo różne tematy. Mówi się oczywiście o piłce nożnej (zwłaszcza jeśli przy stole jest piłkarz), o sporcie, polityce, kinie, imprezach i tak dalej. Ale regularnie, niczym bumerang, powraca temat ustawy hazardowej i przepisów, które bardzo utrudniają życie pokerzystom. Artur Bogusz ma swoje zdanie także na ten temat.

Szkoda, że nie można promować pokera w Polsce, dobrze, że chociaż w taki sposób możemy legalnie pograć. Problem tej gry polega na tym, że jest źle postrzegana. Wiele osób, słysząc, że ktoś gra w pokera, myśli: hazardzista, zaraz przegra dom i samochód. Kojarzą pokera tylko z klimatem z „Wielkiego Szu”. A przecież to świetna gra, sposób na fajne spędzenie czasu ze znajomymi, rywalizacja – tłumaczy. – Kiedy grałem w Wigrach Suwałki, mieliśmy bardzo dalekie wyjazdy na mecze. Często w drodze powrotnej graliśmy w autokarze w pokera, dzięki temu czas mijał dużo szybciej. Teraz trener niestety nie pozwala na grę i źle patrzy na pokera.

ŁKS, za sprawą Bogusza, już ma na koncie wygraną w turnieju Legalnego Pokera. Widzew z kolei może się pochwalić zwycięstwem w tak zwanym „boczniaku”, czyli turnieju drugiej szansy dla tych, którzy odpadli z głównej rywalizacji. Co ciekawe, w tym samym czasie, kiedy podstawowy bramkarz Widzewa Patryk Wolański (na zdjęciu poniżej) wygrywał „boczniaka”, jego dziewczyna Patrycja, w turniejowym debiucie zajmowała drugie miejsce w turnieju głównym!

wolański poker

Debiut wyszedł nam jak marzenie! Cieszę się, bo dziewczyna zobaczyła, że to świetna zabawa, a przy okazji wygrała bon do galerii na kilkaset złotych. Przyjeżdżamy tu się pobawić, rozerwać, znam tu mnóstwo ludzi. Jasne, są kibice jednego i drugiego klubu, więc jak zawsze przy takich spotkaniach pojawiają się żarty, dogryzki, śmiechy. Ale z agresją ani tu, ani nigdzie indziej się nie spotkałem. Ja mam mnóstwo znajomych z ŁKS-u, potrafimy normalnie pogadać, czy na przykład pograć w karty – wyjaśnia Patryk Wolański w rozmowie z Weszło. O pokerze wiele nie mówi, bo dopiero zaczyna swoją przygodę z grą, uczy się i traktuje to jak dobrą zabawę. Chętniej mówi o futbolu i celach Widzewa na ten sezon. Celach, które są wyjątkowo jasno sprecyzowane.

Zrobimy awans – mówi wprost. – Krok po kroku robimy duże postępy. Klub chce iść coraz wyżej, jesteśmy na to gotowi. Tym bardziej, że II liga jest łatwiejsza niż III. Po pierwsze dlatego, że awansują trzy zespoły, a po drugie tu wszyscy chcą grać w piłkę, nie ma zespołów, które stawiają autokar w bramce. Na początku sezonu brakowało nam skuteczności, teraz już wróciła. W przyszłym roku szykują się derby, bo ŁKS raczej nie awansuje. Oby tylko zostali w pierwszej lidze. Jak najdłużej!

Wszystko wskazuje jednak na to, że zanim Wolański i Bogusz staną oko w oko w derbach Łodzi, zmierzą się przy pokerowym stole na turnieju Legalnego Pokera. I wtedy się okaże, kto robi herbatę w wodzie po pierogach!

JAN CIOSEK

foto: newspix,pl, legalny poker

Weszło
02.12.2021

Ukochany, to był nasz ostatni wieczór

Przyznam, że czasami nie rozumiem zachowania kibiców. Fani Evertonu przybyli dziś na Goodison Park, by obserwować mecz swojej drużyny z Liverpoolem. Część z nich wyszła ze stadionu… w 20 minucie. To absurdalne, ale z drugiej strony najlepiej pokazuje, jak niewiele cierpliwości zostało w niebieskiej części Liverpoolu. Gdy Rafa Benitez przejmował zespół na początku sezonu było […]
02.12.2021
Weszło
01.12.2021

Real ogrywa Athletic, ale męczył się okrutnie

Dzisiejsze spotkanie Realu Madryt z Athletikiem Bilbao obnażyło braki obu zespołów. Piłkarze Carlo Ancelottiego wyszli z tego starcia zwycięsko, ale sami prosili się o kłopoty. Liczne straty i oddanie inicjatywy nie przełożyły się jednak na zdobycz bramkową ich rywali, którzy byli rażąco nieskuteczni. Zresztą nie po raz pierwszy.  Real Madryt – Athletic Bilbao. Indolencja Williamsa […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Taka Legia nie zwojuje ani Polski, ani Europy

Gdyby wziąć na poważnie słowa Marka Gołębiewskiego, określającego rozgrywki Pucharu Polski jako „taką krótszą drogę do Europy”, można byłoby pomyśleć, że Legia poczyniła właśnie pierwszy poważniejszy krok w stronę zagwarantowania sobie miejsca w przyszłorocznych europejskich pucharach. Ale dajcie spokój, mistrz Polski pozwolił Motorowi na stworzenie zaskakująco sporej liczby niezłych sytuacji, okrutnie męczył się w Lublinie i […]
01.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Panie Żuraw, to już chyba czas na wylot do ciepłych krajów

Arka Gdynia uprawiała grę w piłkę nożną jedynie do 45. minuty. Potem oddała pole Zagłębiu Lubin, w ofensywie stworzyła sobie bardzo niewiele. To jednak wystarczyło, żeby sprawić niespodziankę. Taką jest mimo wszystko awans pierwszoligowca kosztem drużyny ze środka tabeli Ekstraklasy i to drużyną, która miała dzisiaj okazje, żeby odwrócić losy meczu. Zepsuł rzut karny Starzyński, […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Puchar Polski. Raków wypunktował Bruk-Bet

Wygrali piłkarze sprytniejsi, konkretniejsi i bardziej wyrachowani. To najlepsza puenta spotkania Bruk-Betu z Rakowem Częstochowa w 1/8 finału Pucharu Polski. Rok temu oba zespoły także mierzyły się w ramach rozgrywek o Puchar Polski i również Raków okazał się lepszy. Bruk-Bet Termalica – Raków Częstochowa. Błyskawiczne ataki Rakowa Gospodarze szybko zostali sprowadzenie na ziemię. W dodatku […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Pekin 2022
01.12.2021

Szczęśliwa siódemka, czyli jakie nowe konkurencje zobaczymy w Pekinie?

Siedem – o tyle nowych konkurencji zwiększy się program zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie, w porównaniu do poprzedniej edycji tej imprezy. W kwestii innowacji MKOL położył spory nacisk na konkurencje mieszane. Jaki jest powód akurat takiego kierunku rozszerzenia programu olimpijskiego? Czy w ten sposób komitet chce pomóc gospodarzom w osiągnięciu sukcesu? Wreszcie, jakie szanse w […]
01.12.2021
Inne sporty
30.11.2021

Wejście smoka. Guanyu Zhou – pierwszy Chińczyk w F1

On sam mówi, że na drodze do Formuły 1 nie miał się na kim wzorować. Wcześniej kierowcy z Chin co najwyżej brali udział w testach bolidów, żaden nie dostał się na choćby jeden sezon do którejś z ekip. Guanyu Zhou będzie pierwszym, a na jego zakontraktowanie zdecydowała się Alfa Romeo Racing ORLEN. Jak doszedł do […]
30.11.2021
Inne sporty
30.11.2021

Rusza Liga Mistrzów siatkarzy. Co czeka polskie kluby?

Już dziś rusza Liga Mistrzów siatkarzy. Z polskiego punktu widzenia szczególnie ciekawe, bo po raz drugi w całej historii tytułu w najważniejszych europejskich rozgrywkach bronić będzie polska ekipa – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Poza nią do rywalizacji przystąpią też Projekt Warszawa i Jastrzębski Węgiel. Na co stać nasze kluby? Jak trudne mają grupy? I czy ZAKSA może […]
30.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kolcem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Formuła 1
29.11.2021

Zmarł sir Frank Williams. Jak stał się legendą Formuły 1?

Sir Frank Williams w Formule 1 był obecny już od końca lat sześćdziesiątych. Przeżył w tym sporcie wszystko – od wielkich triumfów, po ogromne rozczarowania. Bolidami sygnowanymi jego nazwiskiem jeździli najlepsi kierowcy w historii, tacy jak Alain Prost, Nigel Mansell czy Ayrton Senna. Choć ten ostatni zaledwie przez kilka miesięcy, a z jego śmiercią Williams […]
29.11.2021
Inne sporty
13.03.2020

Panowie, wyłączcie wasze silniki. I to raczej na dłuższy czas… Motorsport także odwołany

Dla kibiców sportów motorowych połowa marca to tradycyjnie czas, kiedy kończy się sen zimowy, a zaczyna wielkie ściganie. W tym roku miało być tak samo, najlepsi kierowcy świata już byli w Australii, gotowi do rozpoczęcia sezonu Formuły 1. A jednak, silniki nie zostaną odpalone, żadnego ścigania nie będzie. Królowa sportu motorowego zapada w ponowny sen […]
13.03.2020
Inne sporty
12.03.2020

Formuła 1? Nie, Formuła Covid-19! Jak się ścigać z koronawirusem

Turnieje tenisowe – odwołane. Gale sportów walki – odwołane. Mecze piłkarskie – jedne odwołane, inne – póki co – rozgrywane bez udziału publiczności. Wszystko oczywiście przez epidemię koronawirusa, która uderzyła w świat sportu z ogromną siłą. Tymczasem Formuła 1 właśnie szykuje się do rozpoczęcia sezonu, jak gdyby nigdy nic. No, dobra, jak gdyby nigdy nic […]
12.03.2020
Inne sporty
08.03.2020

Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą. Z tym, że chyba nie bardzo…

Czy są jakieś granice żenady? Cóż, patrząc na to, co wydarzyło się na ringu w Łomży – chyba nie w świecie boksu. Oto Artur Szpilka stoczył pierwszą walkę po powrocie do kategorii junior ciężkiej. Walkę słabą, żeby nie powiedzieć – żenującą. Ale jego kiepska postawa była niczym w porównaniu do tego, co pokazali austriaccy sędziowie. […]
08.03.2020
Inne sporty
07.03.2020

Jędrzejczyk przed walką o pas: Kocham rywalizację. Nawet gdy gram ze szwagrem w chińczyka, mocno walczę

W życiu Joanny Jędrzejczyk nie ma miejsca na nudę. Polska wojowniczka dziś w nocy stanie przed wielką szansą na odzyskanie mistrzowskiego pasa federacji UFC. W międzyczasie Joanna Jędrzejczyk jest po prostu Joanną Jędrzejczyk: pewną siebie, wyszczekaną, zdecydowaną i świadomą swoich możliwości wojowniczką. Po tym, jak mistrzyni UFC Weili Zhang pokazała polskim kibicom środkowy palec, JJ […]
07.03.2020
Inne sporty
24.02.2020

W skokach narciarskich się udało. Teraz szukamy następców Kubicy

Ulica Bielańska w Warszawie to tak naprawdę ledwie uliczka, jakiej przebiegnięcie zajęłoby dobremu sprinterowi może 15 sekund. Stoi tu kilka bloków, apteka, najmniejsza pętla autobusowa w mieście (dla jednego autobusu), osiedlowa siłownia, popularna klubokawiarnia i salon pielęgnacji psów, podobno najlepszy w kraju. Aha, i jeszcze siedziba PKN Orlen, największej polskiej firmy. Kimi Raikkonen, mistrz Formuły […]
24.02.2020
Inne sporty
23.02.2020

Król Cyganów królem świata! Tyson Fury zdemolował Wildera

Takie walki kochamy, dla takich walk zarywamy noce. Dziś nawet nie trzeba było rezygnować ze snu, a jedynie ustawić budzik na świt polskiego czasu. Choć wstawanie w niedzielę około piątej rano to czyste barbarzyństwo, to jednak żadnego fana boksu specjalnie namawiać nie trzeba było. W Las Vegas toczyła się walka, na którą świat czekał od […]
23.02.2020
Liczba komentarzy: 3
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kolor100
kolor100 (@kolor100)
3 lat temu

Można dodać do wstępu, że w Warszawie przed wojną, 30% mieszkańców stanowili Żydzi i Warszawa była największym żydowskim miastem na świecie.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  kolor100

Treść usunięta

Kolorowa_jak_Diabli
Kolorowa_jak_Diabli (@kolorowa_jak_diabli)
3 lat temu

Zdecydowanie brakuje derbów w mieście Włókniarzy.
Jeśli natomiast chodzi o animozje kibicowskie, to zawsze byłam od nich jak najdalej. Mam ja mnogo znajomych kibicujących ŁKS-owie czy Legii – no co ja poradzę, każdy w życiu popełnia błędy. I oni się ich nie ustrzegli…
Jednak w ludziach (tych niekibicujących) dalej tkwi „strach” przed kibolskimi burdami. Nie dalej jak w zeszłym tygodniu, dyrektor w szkole mojego syna poinformował na zebraniu rodziców, że organizowany będzie przez lokalny klub kibiców wyjazd na mecz Widzewa. I słyszę za plecami tekst mamy:
-Na mecz siatkówki to bym puściła, ale z tymi KIBOLAMI…
Na tym skończyła, bo odwróciłam się i z uśmiechem wyprowadziłam ją z błędu.

Suche Info
02.12.2021

Dobre wieści dla Korony Kielce. Miasto da jej miliony

Korona Kielce odpadła z Pucharu Polski, a w weekend zakończy ligową jesień. O ile na boisku ostatnimi czasy wiedzie jej się gorzej, tak poza nim kibice ze świętokrzyskiego mogą mieć powody do optymizmu. W czwartek, 2 grudnia, o godz. 9 rozpocznie się sesja Rady Miasta Kielce, na której pierwszoligowiec ma otrzymać od miasta miliony. Kielecki […]
02.12.2021
Weszło
02.12.2021

Ukochany, to był nasz ostatni wieczór

Przyznam, że czasami nie rozumiem zachowania kibiców. Fani Evertonu przybyli dziś na Goodison Park, by obserwować mecz swojej drużyny z Liverpoolem. Część z nich wyszła ze stadionu… w 20 minucie. To absurdalne, ale z drugiej strony najlepiej pokazuje, jak niewiele cierpliwości zostało w niebieskiej części Liverpoolu. Gdy Rafa Benitez przejmował zespół na początku sezonu było […]
02.12.2021
Weszło
01.12.2021

Real ogrywa Athletic, ale męczył się okrutnie

Dzisiejsze spotkanie Realu Madryt z Athletikiem Bilbao obnażyło braki obu zespołów. Piłkarze Carlo Ancelottiego wyszli z tego starcia zwycięsko, ale sami prosili się o kłopoty. Liczne straty i oddanie inicjatywy nie przełożyły się jednak na zdobycz bramkową ich rywali, którzy byli rażąco nieskuteczni. Zresztą nie po raz pierwszy.  Real Madryt – Athletic Bilbao. Indolencja Williamsa […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Gołębiewski: – W drugiej połowie nasza dominacja nie podlegała dyskusji

Marek Gołębiewski, trener Legii, podobnie jak Szymon Włodarczyk (strzelec zwycięskiego gola), zabrał głos po meczu z Motorem Lublin w Pucharze Polski. Powiedział (cytaty za Legia.Net): – Spotkanie było trudne, bo wiadomo, że puchary zawsze rządzą się swoimi prawami. Motor postawił nam trudne warunki. Myślę, że w drugiej połowie, gdy na boisko weszli Emreli i Mladenović, […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Drużyna Matty’ego Casha nie sprostała mistrzowi Anglii

Manchester City pokonał na wyjeździe Aston Ville 2:1 w meczu 14. kolejki Premier League. Tym samym Obywatele tracą tylko jedno oczko do prowadzącej w tabeli Chelsea. W barwach gospodarzy 90 minut rozegrał reprezentant Polski Matty Cash. Polak nie miał dzisiejszego wieczora łatwego zadania, bo jego zdolności defensywne raz za razem sprawdzał Raheem Sterling. W pierwszej […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Taka Legia nie zwojuje ani Polski, ani Europy

Gdyby wziąć na poważnie słowa Marka Gołębiewskiego, określającego rozgrywki Pucharu Polski jako „taką krótszą drogę do Europy”, można byłoby pomyśleć, że Legia poczyniła właśnie pierwszy poważniejszy krok w stronę zagwarantowania sobie miejsca w przyszłorocznych europejskich pucharach. Ale dajcie spokój, mistrz Polski pozwolił Motorowi na stworzenie zaskakująco sporej liczby niezłych sytuacji, okrutnie męczył się w Lublinie i […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Włodarczyk: – Czułem się gotowy, by pomóc drużynie

Szymon Włodarczyk zapewnił Legii zwycięstwo z Motorem, a po meczu udzielił wywiadu Polsatowi Sport. Jak powiedział: – Strzelić swojego pierwszego gola – to było niesamowite przeżycie. Czułem się gotowy, aby pomóc drużynie. Cieszę się, że wygraliśmy na ciężkim terenie. Goniliśmy wynik i naprawdę trudno opisać to, co teraz dzieję się we mnie i w drużynie. […]
01.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Zieliński z asystami [VIDEO]

Piotr Zieliński zaliczył już dwie asysty w meczu z Sassuolo. Napoli prowadzi obecnie 2:0. Polski pomocnik po odbiorze jednego z kolegów wpadł w pole karne i nie ładował na pałę, tylko jak to on, przytomnie podniósł głowę i odegrał do Ruiza. Ten ułożył sobie piłkę na lewej nodze i nie dał szans bramkarzowi. Zobaczcie: Kolejna […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Mecz Chelsea przerwany, atak serca na trybunach

Mecz Chelsea z Watfordem został w pewnym momencie przerwany. Powód dramatyczny – jeden z kibiców doznał ataku serca. Na początku nie było jasne, co się dzieje na trybunach, ale piłkarze szybko zwrócili na to uwagę. Cleverley pokazywał Azpilicuecie gest uciskania klatki piersiowej, z kolei Marcos Alonso wezwał sztab medyczny Chelsea, by wskazać miejsce, w którym […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Gol Bednarka w Premier League! [VIDEO]

Jan Bednarek otworzył wynik spotkania z Leicester. Polak strzelił bramkę już w trzeciej minucie spotkania. To czwarty gol Bednarka na poziomie Premier League. Święci mierzą się dziś z Lisami, a polski obrońca po ładnym, kombinacyjnym rozegraniu (plus trochę szczęścia), skierował piłkę do siatki. Spójrzcie sami: Jan Bednarek GOAL Southampton 1-0 Leicester#SOULEI pic.twitter.com/5AXg9wUtsF — football highlights […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Skorupski z czystym kontem przeciwko Romie

Łukasz Skorupski zaliczył czyste konto przeciwko Romie. Co więcej – jego Bologna wygrała 1:0. To na pewno satysfakcjonujące dla polskiego golkipera, bo przecież był piłkarzem Romy, a nie dostawał tam zbyt wielu szans. Polak miał w tym spotkaniu nieco roboty, bo pięciokrotnie zatrzymał zawodników przeciwnika. To jego szóste czyste konto w 15 spotkaniach, więc naprawdę […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Debiut Kiwiora w Serie A

Jakub Kiwior nie dostał łatwego rywala na debiut w Serie A, bo jego Spezia z nim w składzie zmierzyła się z Interem. Przegrała 0:2. Polak miał pecha, bo nie popełnił jakiegoś skandalicznego błędu, tylko dość przypadkowo dotknął piłkę ręką, a że jednocześnie powiększył obrys ciała, to sędzia wskazał na wapno. Karnego wykorzystał Martinez i Inter […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Panie Żuraw, to już chyba czas na wylot do ciepłych krajów

Arka Gdynia uprawiała grę w piłkę nożną jedynie do 45. minuty. Potem oddała pole Zagłębiu Lubin, w ofensywie stworzyła sobie bardzo niewiele. To jednak wystarczyło, żeby sprawić niespodziankę. Taką jest mimo wszystko awans pierwszoligowca kosztem drużyny ze środka tabeli Ekstraklasy i to drużyną, która miała dzisiaj okazje, żeby odwrócić losy meczu. Zepsuł rzut karny Starzyński, […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Walczak w stajni Zahaviego

Pini Zahavi, światowej sławy agent piłkarski, podpisał kontrakt z kolejnym polskim zawodnikiem. Ale nie takim z pierwszych stron gazet, tylko z talentem, który ma tam się znaleźć w przyszłości. Chodzi o Tomasza Walczaka z Wisły Płock, a tę informację podał Mateusz Borek. Walczak ma 16 lat i zdążył już zadebiutować w Ekstraklasie – ma na […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Papszun z rekordowym kontraktem w Legii?

250 tysięcy złotych miesięcznie. Tyle – zdaniem Sport.pl – miałby zarabiać Marek Papszun w Legii. Nawet jeśli będą to mniejsze pieniądze, bo drugie źródło dziennikarzy mówi o 220 tysiącach za miesiąc, to i tak będą to stawki – jak na polskie warunki – kosmiczne. Dość powiedzieć, że Artur Jędrzejczyk może liczyć na 200 tysięcy, a […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Rangnick chce dużego transferu do United

Ralf Rangnick spróbuje przeprowadzić co najmniej jeden duży transfer do Manchesteru United. O szczegółach informuje Christian Falk. Listę otwiera, a jakże, Erling Haaland. Pomocny miałby być fakt, że Rangnick przed laty pomagał w transferze Norwega do Salzburga i ma bardzo dobre relacje z ojcem zawodnika oraz agentem. Dalej? Timo Werner. Tutaj wszędobylski Rangnick kupił piłkarza […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Davies wściekły na wyniki Złotej Piłki

Wybór zwycięzcy Złotej Piłki wciąż budzi wiele kontrowersji. Kolejni ludzie sportu go komentują i zazwyczaj diagnoza jest podobna: to żart, że nie wygrał Lewandowski. Dokładnie w te same tony uderzył Alphonso Davies. Najpierw mówił, że nie bardzo chce to komentować, ale nie wytrzymał: – Nie chcę o tym rozmawiać. Dla mnie to nie ma sensu. […]
01.12.2021