post Avatar

Opublikowane 05.09.2018 14:31 przez

redakcja

Nieco ponad rok temu został właścicielem Arki Gdynia. Niewiele wcześniej zdał maturę. Od kiedy Dominik Midak jest w klubie, Arka zdobyła dwa Superpuchary Polski, ale do tej pory niewiele dowiedzieliśmy się o młodym chłopaku, który zarządza teraz ekstraklasowym klubem. Co studiuje? Skąd pomysł na wejście w świat piłki? Kiedy nerwy okazały się za duże i nie wytrzymał tego nawet organizm? Czy ludzie ze środowiska podchodzą do niego z rezerwą? Czemu zarządzanie Arką jest jak nauka walki pobierana u karateki z czarnym pasem? Gdzie za często bywa Luka Zarandia i jak jest dyscyplinowany? Czemu służyło pójście z piłkarzami na imprezę integracyjną? Jaki ma stosunek do barw klubowych i czemu piłkarze Lechii zhańbili swoje? Kto jest jego autorytetem? Co odbudował za dzieciaka i co ewentualnie odbuduje w Arce trener Smółka? Jak poznał Piotra Włodarczyka? Samuel Szczygielski zaprasza na wywiad z Dominikiem Midakiem.

Gdy przejąłeś Arkę, to w każdym artykule był jeden zwrot.

„Syn Włodzimierza” czy „młody”?

„Zaledwie 20-letni Dominik Midak”. Zbierasz piłkarskie doświadczenie patrząc z góry, a nie wchodząc na górę – schodem po schodku.

Uczę się piłki od razu na najwyższym szczeblu. Czy pominąłem te niższe? Nie do końca, bo na najwyższym szczeblu masz już wszystko to, co niżej, tylko zebrane w całość. To najlepsze źródło zbierania wiedzy, bo w Ekstraklasie jest dużo do ogarnięcia, dochodzi do tego presja i odpowiedzialność. To trochę jakby uczyć się walki nie od przeciętnego instruktora, tylko od karateki z czarnym pasem.

Więcej nauczy, ale od takiego można też mocniej oberwać. Co najbardziej dało ci w kość przez ostatni rok?

Na pewno etap żegnania się z trenerem Leszkiem Ojrzyńskim. Nigdy nie jest miło czytać pod swoim adresem pogróżki czy wyzwiska, a te pojawiały się codziennie. Wiadomo, nie będę płakał dlatego, że ktoś napisze o mnie coś na Twitterze. Ale największy ból sportowy sprawiło mi przegranie w ostatniej minucie z Midtjylland. Przygoda trwa, marzysz o czymś pięknym, masz przed oczami happy end, a nagle budzisz się zalany potem. To był tylko sen. Zresztą nie spałem tamtej nocy ani minuty. Było mi niedobrze do samego rana, a o 5 musiałem jechać na lotnisko. Po wylądowaniu wymiotowałem dwa razy. Za duże nerwy. Z mózgu przerzuciły się na cały organizm.

Na co dzień się uczysz?

Studiuję prawo w Akademii Leona Koźmińskiego, ukończyłem drugi rok. Na jednym przedmiocie mam surowego, ciętego profesora. Jak ktoś spóźni się minutę, z marszu wpisuje nieobecność. A mi zdarzyło się kilka razy spóźnić. Niedawno zaczepił mnie po zajęciach i opowiada, że oglądał w telewizji finał Pucharu Polski. Patrzy, a tam jakaś znajoma twarz. Powiedział mi, że nie spodziewał się, że oprócz studiów mam tak poważną pracę i teraz jest bardziej wyrozumiały. Nie wykorzystuję tego, ani on by mi na to nie pozwolił, ani sam sobie nie dałbym takiego komfortu, ale rozumie, kiedy np. podczas wykładu muszę na trzy minuty wyjść odebrać ważny telefon. Nie wychylałem się z tym. Ledwo kto tam wie, że jestem z Arki. Poza moją grupą, bo jest mała, więc każdy zna swój numer buta. Niech na uczelni będzie jak w szatni, gdzie trener każdego ma traktować tak samo. 

A do szatni wszedłeś z buta?

Jakby to wyglądało z perspektywy chłopaków? Pojawia się komunikat, że 20-latek zostaje właścicielem Arki i bez wahania zaczyna wchodzić do szatni, odstawiać jakieś szopki. Małolat przyszedł i pajacuje. Moje przyjście do Arki wiązało się z obawami, że coś tu nie pasuje. Co on tu robi? Może to jakiś przekręt? A co jeśli zaraz w ogóle klub upadnie? Miałem tego świadomość. Uznałem, że lepiej podejść do wszystkiego na spokojnie. Pokazać, że nie przyszedłem tu nawydziwiać i się lansować na korytarzach w klubie. Chciałem poznać każdego z osobna, ale też nie zaburzać ludziom pracy. Miałem najlepszy kontakt z Wojtkiem Pertkiewiczem, on chodził ze mną po klubie, przedstawił każdemu pracownikowi. To było coś nowego, musiałem poznać i poczuć klub. Najpierw zaznajomiłem się z różnymi strukturami. Do szatni nie wchodziłem jak do siebie, sporo czasu minęło aż zacząłem do niej przychodzić przed meczami, żeby zbić piątki z chłopakami i życzyć powodzenia. Sam byłem w piłkarskiej szatni, oczywiście na niższym poziomie. Zaczynałem w akademii Dariusza Kubickiego, później ona padła i trafiłem do Unii Warszawa. Defensywny pomocnik, raczej przecinak (śmiech). Ale wykryto u mnie arytmię serca, musiałem przerwać grę w piłkę. Potem grałem jeszcze w Ożarowiance.

Czujesz brak zaufania innych?

Czasem ludzie ze środowiska podchodzą do mnie z rezerwą. Chodzi mi na przykład o zjazdy przedstawicieli klubów Ekstraklasy czy PZPN-u. Ludzie w środowisku znają się od lat, są grupki, a mnie mogą postrzegać jako gówniarza. Ale tak jest do przeprowadzenia pierwszej rozmowy. Jak pogadamy, wymienimy opinie, to podejście się zmienia. Nie mogę zmienić swojego peselu. Ci, którzy mnie poznali, nie mają ze mną problemu. Cieszy mnie jak to wygląda w klubie.

Była już sytuacja, kiedy po przegranym meczu zszedłeś do szatni, żeby wytłumaczyć sobie z drużyną, co jest nie tak?

Na początku zeszłego sezonu graliśmy u siebie z Pogonią. Trójka do zera w plecy, a po tym meczu drużyna miała wcześniej dogadaną imprezę integracyjną. Nie sami piłkarze, a też sztab. Zostałem na nią zaproszony. Teoretycznie po meczu mógłbym powiedzieć, że nie idę. Ale co by to dało? Stworzyłoby między nami barierę. A tak miałem okazję pogadać tam z chłopakami o tym, co jest nie tak, ale w luźniejszej, bardziej ludzkiej atmosferze. Dużo rozmawiałem wtedy z Damianem Zbozieniem. O szacunku do roboty, podejściu ludzi do życia. Sam jest bardzo skromnym człowiekiem. Opowiadał o graniu w małopolskiej kapeli, a potem przeprowadzce do Warszawy i tym jak wtedy zmieniło się jego życie. Mimo że poszedł do Legii, to stolica była dla niego za droga, jadł bułki z pasztetem. Ale był tak zawzięty i świadomy, że dla lepszej przyszłości niezależnie od warunków musi dać maksimum od siebie. 

Zrzut ekranu 2018-09-05 o 20.20.14

Świetnie jego ambicję ukazuje zdjęcie, jak oparty o ławkę rezerwowych ze łzami w oczach patrzy na piłkarzy Legii odbierających Puchar Polski. Patrzył, żeby mieć taki screenshot na twardym dysku w głowie. Jako motywację do ciężkiej pracy. 

Adam Marciniak podszedł do mnie podczas tamtej imprezy: „Prezes, super, że wpadłeś i normalnie pogadaliśmy. Dla mnie jak wpadniesz do szatni przed meczem zbić piątkę, to dla mnie to plus sto punktów do motywacji. Bo to jednoczy, wszyscy jesteśmy Arką”. To pomogło mi się przełamać w relacjach z szatnią. Zamiast zimnej, oschłej relacji, stawiam na luźniejszą, koleżeńską. Z wzajemnym poważaniem ról. Wolę komunikować się z ludźmi wprost, z konkretami.

Jeszcze co do świadomości i bułki z pasztetem Damiana Zbozienia – co się stało z brzuchem Zarandii?

Luka Zarandia… Lubię go oglądać, bo ma mega luz, to taki dynamit. Ogromny potencjał. To też piłkarz, który potrzebuje stałych impulsów. Musimy go pilnować. Prezes Wojtek Pertkiewicz czasem go podpuszczał i strzelał ślepakiem.

Luka, ktoś cię widział w McDonald’sie.
– Oj, prezesie, bo przejeżdżałem akurat.

Okazuje się, że łykał nie tylko podpuchę, ale też hamburgery.

Dyscyplinujemy go. Nie tylko karami, które byłyby metodami dobrymi na chwilę, a chcemy ukształtować go na dłużej. Zresztą widać efekty –  wrócił do składu i strzelił gola w ostatniej kolejce. Czytałem ostatnio, że Mariusz Stępiński wyjechał do Francji i zobaczył, że piłkarze Ligue 1 nie bronią sobie zjedzenia hamburgera albo zapalenia papierosa dzień przed meczem. Ale na treningu nie ma minuty na oddech. Zapieprzają na 100 procent. My staramy się dbać o to, co poza boiskiem, jasne. Zależy nam na pełnym zaangażowaniu piłkarzy.

To co często powtarza Mateusz Borek – polski piłkarz zagranicą nie gra w sobotę, bo nie wytrzymuje rywalizacji w poniedziałek, wtorek, środę, czwartek i piątek – na treningach.

Otóż to. Cieszy mnie, że piłkarze są zadowoleni z zajęć z trenerem Smółką. A trener Smółka z piłkarzy. To wszystko dojrzewa, jak każdy zespół po przemeblowaniach – potrzebujemy czasu. Przedsmakiem tego, jak ma wyglądać Arka, był Superpuchar.

Trener Smółka nie ma takiego wejścia do ligi jak trener Ireneusz Mamrot, ale cieszy, że zwróciliście uwagę na trenera z 1. ligi, a nie jakieś zakurzone nazwisko.

Nie braliśmy kota w worku. Słyszałem o trenerze dużo dobrych opinii, zrobiliśmy duży research. Dobrze prezentował się rok temu ze Stalą w 1. lidze. Poza warsztatem, zaimponowała mi jego historia. Wychowywał się na wsi, pomagał codziennie rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa. Niestety – kiedy miał 15 lat, spaliła się im stodoła. I zbudował ją z ojcem na nowo. Tak nauczył się budowlanki i wyjechał na roboty do Niemiec. Robił to nielegalnie, w końcu go wyrzucili, ale stwierdził, że skoro się tego nauczył, to czemu nie robić tego w Polsce? I teoretycznie z niczego, krok po kroku, stworzył firmę deweloperską. 

Trudne mecze przed wami.

Piast, Lech, Legia, potem derby z Lechią…

„Derby z Lechią” i już wiadomo, o co chodzi.

Nie leżą nam… Ale wierzę, że to odmienimy. I my zrobimy to z klasą.

Nawiązujesz do lalki?

Tak. Nie mam problemu, żeby komuś pogratulować po wygranej. Niech się cieszy, ale czy naprawdę trzeba to wykorzystać do przypodobania się swoim kibicom poprzez obrażanie rywali? Kopanie dmuchanej lalki to taki wyraz odwagi? Wiadomo, lalka nie będzie się bronić, nie odda. Widać dla Peszki i Sławczewa był to wymarzony przeciwnik. I jeszcze ten facet w garniturze, pracownik Lechii zajmujący się bezpieczeństwem. Czy oni naprawdę nie rozumieją, że zamiast okazać brak szacunku barwom Arki przede wszystkim zhańbili barwy Lechii?

Zrzut ekranu 2018-09-05 o 20.20.02 Zrzut ekranu 2018-09-05 o 20.20.24

A propos barw – na mecz wolisz iść w marynarce czy w meczówce Arki?

Zazwyczaj zakładam koszulę, marynarkę, ale czasem jestem w meczówce albo t-shirtach Arki. Na meczach wyjazdowych tak samo. Dzień meczowy to dla mnie emocje.

Wracając do trenera – rozumiem, że jeśli stodoła w Gdyni zacznie się palić, to dasz trenerowi Smółce ją odbudować?

Jak najbardziej. Kryzys może się zdarzyć, ale wierzę w trenera. I w takiej ewentualności sobie poradzi. Fajnie, że był na stażu w Chelsea i przede wszystkim u swojego idola Pepa Guardioli. Przebywanie z pierwszą drużyną Bayernu, długie rozmowy z Robertem Lewandowskim. Działa na wyobraźnię. Jasne, że to tylko wycinek, bo to nie praca, tylko staż w wielkim klubie, przebywasz w nim kilka dni. Ale człowiek zachowuje to w pamięci. Jestem przekonany, że w ewentualnych chwilach słabości to bodźce pomagające przywrócić wiarę w siebie i zespół. Z piłkarzami latem było podobnie. Ściągnęliśmy Michała Janotę i patrzono na nas krzywo. Widzisz, jaką robi robotę. Daje jakość drużynie, zmienił się jako piłkarz, potrafi ciągnąć zespół. Michał Globisz jest bardzo zadowolony, że Janota do nas przyszedł, bo mówi, że tyle lat siedzi w piłce i to największy talent, jaki widział.

Zrzut ekranu 2018-09-05 o 20.19.36

Ciekawym, ale nieznanym nam jeszcze piłkarzem jest Maghoma. Miał zastąpić Michała Marcjanika, który przeszedł z Arki do Seria A do Empoli?

Michał to nasz wychowanek. Nie uprzykrzyliśmy mu życia, tylko wyciągnęliśmy do niego rękę i mimo kończącego się kontraktu – grał. Christian Maghomę chcieliśmy ściągnąć zimą, wtedy jeszcze się nie udało. Długo mamy go na radarze, ostatecznie przekonał się do Arki. Przyszedł do nas piłkarz Tottenhamu U-23, co ciekawe był blisko Twente, ale tam mu się nie spodobało.

W pierwszej drużynie?

Tak. Ale raz, że mu się nie spodobało, a dwa, że wiadomo – tam jest ciężej o granie.

W Polsce na razie też.

Tak, ale jesteśmy cierpliwi. To chłopak ściągnięty niekoniecznie na już, ufamy mu i uważam, że jak wywalczy sobie miejsce w składzie, to już na stałe. Dobry piłkarsko, wyżyłowany, wygrywa w powietrzu. Oczywiście wolałbym, żeby był od razu do gry, ale jest przewidziany do gry przy trójce obrońców. A na razie gramy duetem stoperów Frederik Helstrup – Luka Marić.

W Polsce jest dziwna moda grania trójką, a na razie naprawdę dobrze robił to Dolcan Ząbki Roberta Podolińskiego i Raków Częstochowa Marka Papszuna. Ale na poziomie 1. ligi.

Podoba mi się to, że trener ćwiczy ustawienie z trójką obrońców, ale nie rwie się z nim koniecznie na ligę. To ustawienie ma być powoli wdrażane, ale nie robimy czegoś, na co nie jesteśmy jeszcze gotowi. Podejście z głową.

Kto jest twoim autorytetem? 

(chwila ciszy) Po prostu moi rodzice. Gdyby nie Bóg i oni, to obecnie byłbym na zupełnie innym etapie życia. To marzenie o Ekstraklasie spełniłoby się dużo, dużo później. Mój tata wychowywał się na Woli, w maksymalnej biedzie. Małe mieszkanie. Z odrabianiem zadań domowych do szkoły musiał czekać do nocy aż wszyscy się położą i zwolni się miejsce na stole w kuchni. Jak skarpetki mu się porwały, to trzeba było cerować. Zawsze miał marzenie – chciał grać na gitarze. Ale nie mógł. Po latach dziadkowie uzbierali na nią pieniądze i dostał gitarę na święta, do teraz czasem wieczorem siada sobie na kanapie, wyciąga ją i gra, komponuje. Po ukończeniu szkoły chwytał się każdej możliwej pracy, żeby tylko coś dorobić. W końcu wymyślił biznes – jeździł z Polski do Belgii sprowadzać samochody. Jak zaczęło mu się lepiej powodzić, otworzył fabrykę ubrań, ale jak weszły do nas chińskie towary, to zbankrutował. Wróciły biedne czasy, a mama była ze mną w ciąży. Mimo to musiała pracować, żeby rodzice się utrzymali, woziła materiały budowlane autobusem, żeby wykończyć dom. Na krótko przed moimi narodzinami mój tata poszedł piechotą do Częstochowy i modlił się o to, żeby tak ciężkiego życia jak on nie miał jego syn. W końcu zaczęło się powodzić, zajął się nieruchomościami i od tamtej pory jest zupełnie inaczej. Wszystko w życiu dedykuje i powierza mi. Nie każdy ma taki start jak ja. Czuję przez to odpowiedzialność. Tata kiedyś nie miał pieniędzy, teraz nie ma z nimi problemów. Ale zobacz, jakie było tego źródło.

Kiedy zdecydowaliście się na kupno Arki? 

Śledziliśmy sytuację, bo warunkiem kupna było utrzymanie Arki w Ekstraklasie. W międzyczasie sprawdzaliśmy klub, czy wszystko od strony prawnej, organizacyjnej jest w porządku, bo to nie sztuka kupić w Polsce klub, w którym wypadają trupy z szafy. Mieliśmy wszystko sprawdzone przed transakcją. Arka się utrzymała i wtedy sprawa była już jasna. 

Od początku było ustalone, że to ty, a nie tata zajmuje się klubem?

Tak, tata nawet nie jeździł na Arkę, oglądał mecze w telewizji. Wiem, jakie były głosy. Że akcje są na mnie, ale to stary Midak macza palce. Ale chyba już każdy się przekonał, że tata za klub nie odpowiada. Za to mu kibicuje i raz na jakiś czas wpadnie na stadion. 

image2

Skąd znacie się z Włodarem?

Miałem chyba 9 lat, lecieliśmy z rodzicami do Meksyku na wakacje. Tata mnie szturchnął w samolocie: „Zobacz, zobacz, idą Włodarczyk i Jóźwiak, tacy znani piłkarze Legii”. Okazało się, że wylądowaliśmy w tym samym hotelu. A jak Piotrek z moim tatą trafili na siebie w barze, to znaleźli wspólne zainteresowania. Albo i jedno zainteresowanie (śmiech). Potem graliśmy w siatkówkę plażową, był jakiś turniej dla wczasowiczów i w czwórkę wygraliśmy wszystkie mecze. Złapali wspólny język, teraz to już żyć bez siebie nie potrafią. Moja mama zaprzyjaźniła się z Moniką Piotrka, więc można powiedzieć, że Włodar jest przyjacielem rodziny od lat.  Jeszcze zanim pracował w Arce, to dużo pomagał. A teraz, kiedy został tym słynnym „doradcą zarządu”, jest zaangażowany jeszcze bardziej. Śledzi życie klubu, nie tylko „jedynki”, ale też juniorów. Odpowiada za pion sportowy. Oczywiście to dusza towarzystwa, facet bardzo lubiany w środowisku, ale widać po jego relacjach z ludźmi, że wypracował sobie ich szacunek nie żartami przy kawie czy barze, tylko fachowością i rzetelnością. Do tego doświadczenia nigdy komuś nie zabierzesz.

Mówiłeś, że to „doradca”. Nie można było go nazwać dyrektorem sportowym?

Teoretycznie moglibyśmy, ale nie może przeprowadzić się na stałe do Gdyni, bo w Warszawie trzyma go rodzina. Jego syn gra w Legii i młodzieżowej reprezentacji i wcale się nie dziwię, że Piotrek sporo czasu i uwagi chce poświęcać synowi. Natomiast tak, zakres jego obowiązków jest taki, że można go traktować jako dyrektora sportowego. Szanuję zdanie starszych. Tak samo Włodara, jak i Wojtka, pana Janusza Kupcewicza czy pana Michała Globisza.

Zastanawiałeś się kiedyś, czemu Superpuchar ma w nazwie „super”, a jest mniej ważny od Pucharu Polski?

Bo w ostatnich dwóch latach Arka zdobyła Puchar raz, a Superpuchar aż dwa. (śmiech)

Rozmawiał SAMUEL SZCZYGIELSKI

Twitter

fot. Arka Gdynia

Opublikowane 05.09.2018 14:31 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 20
Subscribe
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gift Muwsadzi
Gift Muwsadzi (@giftmuwsadzi)
2 lat temu

Patryk Małecki by wyjaśnił typa

TheSocialone
TheSocialone (@thesocialone)
2 lat temu

Jeśli tytuł nie jest clickbaitem, to co nim jest?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu
Reply to  TheSocialone

Treść usunięta

renegat
renegat (@renegat)
2 lat temu

nie chce tutaj naruszac odwiecznie swietej zasady prywatnosci. swoje pieniadze mozna inwestowac zgodnie z wlasna wola i upodobaniem. to nie podlega zadnej dyskusji.
.
jednak kompletnie nie rozumiem w tej calej historii, jak mozna byc rodzinnie zwiazanym z Warszawa, ale takze w przypadku ojca rowniez sentymentalnie z Legia, o czym swiadczy ta historia o Meksyku, a jednoczesnie kupic sobie Arke – klub, ktorego kibice sa w kompletnej opozycji do Warszawki? jeszcze ta historia o Wlodarczyku, ktory owszem jest fachowcem, ale zarazem dyrektorem Arki, co nie przeszkadza mu, aby pluc na wszystko i syna chowac w Warszawie, jako pilkarza i fana Legii. wczesniej ta sama sytuacja z trenerem Ojrzynskim. to znaczy, ze oni wszyscy sobie zrobili z Arki zabawke i trampoline do wlasnych karier??
.
pytam, jaki zwiazek miala rodzina Midak, z Gdynia i z Arka? prawdopodobnie zaden. porownajmy to z Anglia, gdzie przywiazanie lokalne do klubow jest tak mocne, ze dla ludzi nie ma znaczenia, ze druzyna wystepuje w 3 czy 4 lidze, a ci nigdy nie zamienia swych sympatii i przywiazania. zreszta, racje maja ci co uwazaja, ze ciezko byc fanem ekipy z miasta, w ktorym nigdy nawet nie byli, nie znaja ludzi, etc.
.
jeszcze, zeby chociaz dyrektor sportowy (bo nie wiem jak jest z szanownym Dominikiem), przeprowadzil sie do Gdyni na stale i okazal wiekszy szacunek wobec kibicow. to jednak 3RP, tu nic sie nie zmieni. mentalnosc wciaz sowiecka.

Siema
Siema (@siema)
2 lat temu
Reply to  renegat

Midak ma do Gdyni to, że próbują tutaj biznesy robić.

A co do usposobienia antywarszawskiego – Trójmiasto to nie Kraków czy Śląsk. Też oczywiście Legii nikt tutaj nie lubi (jak prawie wszędzie w Polsce), ale na podstawie moich doświadczeń powiedziałbym, że nie ma raczej jakiejś ogromnej napinki na Legię. To nie Kraków czy Śląsk, że akceptowane są transfery między derbowymi rywalami, a wielki płacz jest jak do Legii ktoś idzie. Matusiak, Niedzielan, Nawotczyński, Cierzniak, (w Krakowie) Koj, Olszar czy Goncerz (Chorzów/Zabrze) podczas gdy w tym samym okresie jedyny taki przypadek u nas to Aleksander Jagiełło, który najpierw był wypożyczony z Legii do Lechii, a potem z Legii do Arki. W Arce grało mnóstwo piłkarzy z przeszłością w Legii i nigdy do żadnego nie było z tego powodu pretensji. Wróblewski, Sokołowski, Karwan, Jarzębowski, Zjawiński, Cichocki, Górski, Tomasiewicz, Jałocha… Tak samo jak Szwoch poszedł do Legii też wszyscy życzyli mu powodzenia (nie tak jak Mące i Carlitosowi w Krakowie).
Przy przyjściu Midaka i Włodarczyka wszyscy byli mocno nieufni, ale temat ich legijności raczej nie był zbytnio podnoszony.

renegat
renegat (@renegat)
2 lat temu
Reply to  Siema

Panie, gdzie Pan zyjesz? spytaj Pan kibicow Arki co sa sadza o Legii Warszawa, pierwszym klubie swoich wlascicieli. dla mnie to policzek wymierzony w kibicow Arki. ale co poradzic na biede i uklady? takie polskie realia.

Jimbovsky
Jimbovsky (@jimbovsky)
2 lat temu
Reply to  renegat

Nigdy nie rozumiałem i dalej nie rozumiem jak na podstawie miejsca urodzenia/zamieszkania można wymagać od kogoś sympatii do danego klubu piłkarskiego.

Ja wychowywałem się w Tychach, i sympatyzowałem zarówno z GKS Tychy, który wtedy był na poziomie IV ligi, jak i Wisłą Kraków, która wtedy wiodła prym w Polsce. GKS miał zgodę z Cracovią, ale ja tę zgodę miałem w dupie. Nie mam zamiaru uczestniczyć i podporządkowywać się interesom/biznesom poszczególnych środowisk kibicowskich. Te zgody i kosy nie mają już nawet nic wspólnego z historią bądź tradycją.

Piłka nożna jest piękna, i jest dla ludzi, a przede wszystkim żeby ich łączyć, nie dzielić. Można dać pstryczka w nos, można zaśpiewać zabawną piosenkę o przeciwniku, ale żeby go obrażać i odgradzać się murem, bo idzie za innym klubem nie kwalifikuje się nawet na zachowanie wyjęte z prehistorii.

Nikt mi nie będzie mówił, kogo mam lubić, a kogo nie. Są kluby, które wzbudzają we mnie do nich sympatie, ze względu na wiele czynników, a są takie, których po prostu nie lubię, a do nich należy na przykład Legia. Natomiast jeśli ktoś Legii kibicuje, ja osobiście nie mam do samego tego faktu nic, ani nie wyobrażam sobie, bym miał tę osobę obrażać, wystarczy że w momentach takich jak ten zapytam się jak radzi sobie ich ulubiony klub :).

renegat
renegat (@renegat)
2 lat temu
Reply to  Jimbovsky

Panie tu nie chodzi o to. przeciez sami sie przyznali, ze urodzili sie w Wawie, chodzili na Legie, a czesc tego srodowiska dalej jest zwiazana scisle z tym klubem. Arka Gdynia a Legia Warszawa to dwie odmienne sprawy. sam znam ludzi z roznych miast, ktorzy kibicuje innym klubom niz lokalnie, ale to nie znaczy, ze chodzili wczesniej z zamilowaniem na Arke, Lechie, czy Slask Wroclaw, a potem nagle po latach bluzg i wysmiewania wroga, stwierdzili, ze no to teraz wybierzmy sobie inna ekipe… glupota.

Urkides
Urkides (@urkides)
2 lat temu
Reply to  renegat

Beznadziejnie głupi sposób myślenia. A co mają szejkowie do klubów angielskich lub francuskich? Co mają Chińczycy do klubów włoskich albo czeskich?
Piłka nożna stała się biznesem, albo raczej ważną częścią biznesu. Najważniejsze jest to co nowy właściciel wnosi dobrego do zarządzania klubem. Jeśli zarządza dobrze, to jakie to ma znaczenie skąd pochodzi.

renegat
renegat (@renegat)
2 lat temu
Reply to  Urkides

tym sie odrozniaja europejscy wlasciciele, ze czuja jakis zwiazek z klubem. dlaczego, nie wybrali Pogoni Szczecin albo Sosnowca? poza tym, zdziwisz sie, ale czesto ci szejkowie albo Chinczycy, przynajmniej od dluzszego czasu kibicuja klubom, ktore kupuja… a nie Legii Warszawa a potem Arce Gdynia.

Urkides
Urkides (@urkides)
2 lat temu
Reply to  renegat

renegat
Wiesz dlaczego nie wybrali żadnego polskiego klubu? Bo w kupowaniu klubów nie chodzi wyłącznie o sport a bardziej o biznes pozasportowy. Może będziesz zdziwiony ale wcale nie jest łatwo zainwestować ogromną kasę Chińczykom, Arabom czy Ruskim na rynku europejskim. Żeby wejść w niektóre biznesy muszą popracować nad swoim wizerunkiem, to znaczy zyskać akceptację miejscowych ludzi a co za tym idzie polityków. To po to kupuje się kluby piłkarskie, bo są najbardziej nośne wizerunkowo. Czy to przypadek że inwestują w Anglii która jest centrum finansowym Europy? Może brexit zmieni tą „geografię” inwestycji? Zobaczymy
Po co ci goście kupili Arkę? Bo od dziecka marzyli żeby ją mieć i rozwijać? Z tego co wiem, to ich firma rozwija projekty deweloperskie i żeby ich nie traktowano jako obcych, to finansując Arkę składają daninę żeby uzyskać status „swojego”.
Nie ma w tym nic złego i jest typowe działanie win, win.
Nie trzeba do tego dorabiać teorii kibicowskich.
Jeśli chodzi o pranie pieniędzy, co jest dosyć częstym poglądem, to zapewniam że jest tak wiele sposobów na „wypranie” pieniędzy, że kupowanie po to klubu jest absurdem. Na świecie istnieje cała gałąź finansowo prawnicza która oferuje usługi bezpiecznego i niskokosztowego prania.

renegat
renegat (@renegat)
2 lat temu
Reply to  Urkides

ta Pogonia i Sosnowcem, chodzilo mi o rodzine Midakow. to byl bardziej naturalny projekt dla Warszawiakow. ale zapewne chodzilo o brak infrastruktury, nowoczesnego stadionu. i w ten sposob, idac na latwizne, byc moze wdepneli…
i troche mylisz sie [email protected] w kwestii braku inwestycji przez Chinczykow w tej czesci swiata. inwestuja juz przeciez powaznie w Slavie Praga, a bodajze na Moldawii angazuja istotny kapital, tylko nie mam pewnosci czy w sport akurat tez i takiego Sheriffa, ktory goni ta Legie, kiedy zatracila poczucie godnosci i etos ciezkiej pracy, pod rzadami tego co nawet hamburgery chujowo przewracal w USA.

3ci
3ci (@3ci)
2 lat temu
Reply to  Urkides

Właśnie przez przywiązanie do klubów w Anglii właścicielami Manchesteru United, Arsenalu i Liverpoolu są Amerykanie, Chelsea Rosjanin, Manchesteru City jakiś szejk, Leicester Malezyjczyk i cholera wie co jeszcze.

Z TOP6 Premier League tylko Tottenham jest w całości brytyjski.

renegat
renegat (@renegat)
2 lat temu
Reply to  3ci

ale przynajmniej nie byli kibicami innej druzyny wczesniej. a szczegolnie angielscy wlasciciele klubow. a jak trafia sie obcokrajowcy czy inna egzotyka, to wtedy przynajmniej powazne inwestycje przeprowadzaja, a nie rzucaja drobnymi.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
2 lat temu
Reply to  renegat

Może pralnia im była potrzrbna…?

Bartek Kiezun
Bartek Kiezun (@bartek-kiezun)
2 lat temu
Reply to  renegat

A ja nigdy nie zrozumiem jak można nienawidzić kogoś za barwy i mieć uprzedzenia. W sobotę byłem na Legii i spiewalem sobie piosenki z kibicami (zrobiony bylem), cztery dni później kibicowałem Jadze wśród kibiców na stadionie jak grali z Gent. Wybieram się na Wisłę. Więcej luzu. Więcej zrozumienia.

Urkides
Urkides (@urkides)
2 lat temu
Reply to  Bartek Kiezun

Bartek
Widocznie jesteś kibicem piłki a nie konkretnego klubu. Ja też jestem daleki od nienawiści ale nie wyobrażam sobie jeżdżenia na mecze Lecha, Jagi czy Wisły żeby im kibicować. Mogę im kibicować w pucharach ale nie w lidze.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Quotsa
Quotsa (@quotsa)
2 lat temu

„zamiast okazać brak szacunku barwom Arki przede wszystkim zhańbili barwy Lechii?”

Młodziak pewnie nie pamięta…

https://www.youtube.com/watch?v=B5gPx4_2cPc

pep
pep (@pep)
2 lat temu
Reply to  Quotsa

Po 1. takie przerzucanie się to dziecinada w stylu ‚a was biją Murzynów’.
Po 2. kim jest ten kolo z filmiku?

Weszło
22.01.2021

PowerPlay. Czy Milik zatrzyma rozpędzone AS Monaco?

Ostatni weekend przed powrotem Ekstraklasy to doskonała okazja, by przyjrzeć się ligom, które wkrótce już zupełnie stracimy z horyzontu. Zwłaszcza, że sporo się w Europie dzieje, grają już na przykład Chorwaci czy Czesi. W naszym tradycyjnym PowerPlayu postaramy się przybliżyć parę kursów z nieoczywistych kierunków. Zapraszamy na garść naszych pomysłów weekendowych, wraz przekierowaniami do naszych […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

„Jacek Magiera powinien dołączyć do sztabu Sousy”

– W Sheratonie pewna pani prowadziła kwiaciarnię i mówiła po angielsku. Gdy Leo nie miał nikogo wokół, a zobaczył, że w gazecie jest napisane słowo „Beenhakker”, to sobie je podkreślał, szedł do kwiaciarni i pytał się, co to znaczy, co tutaj napisał Roman Kołtoń? Ona mu mówiła: – Nie chciałby pan tego usłyszeć – wspomina […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Paulo Sousa i przygoda w Chinach: rozczarowanie z okolicznościami łagodzącymi

Z trenerskiej kariery Paulo Sousy o chińskim epizodzie wiadomo chyba najmniej. Najczęściej kwituje się go teraz na zasadzie „no, nie za bardzo mu tam poszło” i w sumie tyle. Zagłębiamy się więc nieco bardziej w ten etap jego pracy, bo wyłania się tu kilka bardzo ciekawych wątków. W jakim sensie historia klubu, do którego trafił […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Jaki styl nada Sousa reprezentacji? Kilku piłkarzy skorzysta | ANALIZA

Wybór Paulo Sousy na nowego selekcjonera wzbudził sporo kontrowersji. Kibice i dziennikarze z miejsca ruszyli do wertowania jego średnich punktowych w poprzednich klubach. Trwa sprawdzanie opinii na temat tego, jaki był w szatni. Ale wydaje się, że w tym wszystkim pomija się wątek tego, jaki Sousa miał plan na drużyny, które prowadził. Przecież największy zarzut […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

W jednym rzędzie z Giggsem, Bestem i Ibrahimoviciem

Jednym z najszerzej komentowanych wątków wczorajszej konferencji prasowej Zbigniewa Bońka były jego rozmowy z Robertem Lewandowskim. Nie wiadomo właściwie w końcu, czy to prezes zadzwonił do kapitana reprezentacji, czy odwrotnie, czy stało się to przed podjęciem decyzji o zwolnieniu Jerzego Brzęczka, czy już po rozmowie z selekcjonerem. Dwa dni przed czy dwie godziny po. To […]
22.01.2021
Weszło Extra
22.01.2021

Proste błędy zamazywały trud i odwagę

– Ciężko po takim awansie nagle wszystko przekreślić, odstawić ludzi, którzy wywalczyli ten awans. Zadziałało nasze dobre serce. Ale jak w powiedzeniu – masz miękkie serce, to musisz mieć twardy tyłek. I tego najbardziej żałuję – mówi Krzysztof Brede analizując, co poszło w Bielsku nie tak. Dlaczego Podbeskidzie popełniło typowe błędy beniaminka? Co zrobić, gdy […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

STANOWISKO #42 – NIE PŁAKAŁEM PO BRZĘCZKU

Zdaniem Krzysztofa Stanowskiego, Jerzy Brzęczek dostał niezwykły komfort – za 10 czy 20 lat będzie mógł opowiadać, że gdyby nie jego zwolnienie, Polska wygrałaby Euro. I w sumie prawda: komu się będzie wówczas chciało wytykać, że nie ma to wiele wspólnego z prawdą. Po więcej zapraszamy do oglądania Stanowiska.
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Cztery lata dyskwalifikacji za kroplówki. „Skandal i pokazówka”

Pamiętacie „aferę kroplówkową”, do jakiej doszło w Pogoni Siedlce? Zaistniała „dobra okazja”, by o niej przypomnieć. Sześciu piłkarzy zamieszanych w przyjmowanie niedozwolonych wlewów dostało po tyłku najmocniej, jak tylko się dało. Tomasz Margol, Marcin Kozłowski, Piotr Smołuch, Kacper Falon, Aya Diouf oraz Sebastian Krawczyk zostali w ostatnich dniach ukarani czterema latami bezwzględnej dyskwalifikacji. To maksymalna […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Z żebrakami na szczyt. Sousa zbudował graczy i ostatni sukces Fiorentiny

Był 27 września 2015 roku, Paulo Sousa uśmiechał się od ucha do ucha. Jego Fiorentina właśnie pokonała Inter 4:1. To był prawdziwy festiwal, pokaz siły. Po 23 minutach gry Viola prowadziła już 3:0. Po 31 minutach grała z przewagą jednego zawodnika. Końcowy gwizdek oznaczał, że zespół z Florencji został właśnie liderem Serie A. – Też […]
22.01.2021
Bukmacherka
22.01.2021

Glik czy Linetty? Kto górą w „polskim” starciu w Serie A?

Benevento po fatalnej wpadce z Crotone. Torino po kompromitującym remisie ze Spezią, na dodatek już bez trenera Marco Giampaolo, który wreszcie wyleciał z posady. Ciekawie zapowiada się dzisiejsze starcie klubów Kamila Glika i Karola Linettego, choć pewnie reprezentanci Polski woleliby jednak wzbudzać zainteresowanie w nieco inny sposób niż marną formą swoich zespołów. No i własną […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Od Sousy oczekuję normalności. Na przykład prawego obrońcy na prawej obronie

Wszyscy mówią o zaletach i wadach Paulo Sousy. W Szwajcarii i Izraelu czy na Węgrzech był bardzo dobry, na początku we Włoszech też, ale potem szło mu już gorzej i nie wiadomo, czy poradzi sobie z reprezentacją, skoro nie ma w tej kwestii wielkiego doświadczenia. A taktyka? Lubi grać na trzech obrońców. Czy my będziemy […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Strój piłkarski jest wygodniejszy niż dyrektorska marynarka

Dlaczego dwa razy dziennie musi ładować telefon? Od kiedy wiedział, że po zakończeniu kariery obejmie stanowisko dyrektora sportowego Zagłębia Lubin? Jak przygotowywał się do nowej roli? Od kogo zaczerpywał rad? Kto jest jego największym wzorem? Jak przebiega jego współpraca z Martinem Sevelą? Czy Łukasz Poręba odejdzie już zimą i czy sprowadzenie napastnika to priorytet dla […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Nikogo pokroju Lewandowskiego. 10 najlepszych piłkarzy, z którymi pracował Sousa

Poukładanie sobie relacji z Robertem Lewandowskim i wykorzystanie jego piłkarskiego potencjału. Gdy popatrzymy na listę zadań stojących przed Paulo Sousą, być może właśnie to jest pierwsza pozycja. Potrafił to zrobić (przynajmniej w zadowalającym stopniu) Adam Nawałka, który coś z tą kadrą ugrał, kompletnie nie potrafił Jerzy Brzęczek i wspominać będziemy go źle – tym bardziej, […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Defensywa, zaślepienie 3-5-2 i trudny charakter. O klęskach Paulo Sousy

Zbigniew Boniek stwierdził na konferencji prasowej ogłaszającej nominację nowego selekcjonera, że każdy z kim rozmawiał, mówił mu, że Paulo Sousa jest topowym trenerem. Nie wątpimy w prawdomówność prezesa. Na ocenę tego sformułowania względem reprezentacji Polski przyjdzie jeszcze czas, ale ziarno wątpliwości w tej kwestii sieją dwie niekrótkie przygody w karierze Portugalczyka – pierwsza na zapleczu […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

PRASA. Piechniczek: Dla niektórych mecz ligowy wydawał się ważniejszy niż mecz reprezentacji

W piątkowej prasie oczywiście głównie echa zatrudnienia Paulo Sousy na stanowisku selekcjonera. Jan Tomaszewski doradza mu, by nie uczył się polskiego. Grzegorzowi Mielcarskiemu żal Jerzego Brzęczka. A Antoni Piechniczek sugeruje, że niektórym kadrowiczom trzeba będzie przywrócić maksymalną motywację odnośnie meczów reprezentacji. Do tego ciekawa rozmowa z trenerem GKS-u Tychy Arturem Derbinem, rozmówka o Bartoszu Białku […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Między Turynem a Dortmundem. Paulo Sousa i jego dwa lata na szczycie

Ottmar Hitzfeld nie posiadał się z dumy, komentując sensacyjne zwycięstwo Borussii Dortmund nad Juventusem w finale Ligi Mistrzów z 1997 roku. – Zwyciężyliśmy z drużyną złożoną z niesamowitych piłkarzy. Z drużyną, która od dwóch lat była praktycznie niepokonana w Europie. Sprawiliśmy wielką niespodziankę – zachwycał się niemiecki szkoleniowiec. Rzecz jasna triumf w Champions League miał […]
22.01.2021
Anglia
21.01.2021

KOM-PRO-MI-TA-CJA na Anfield. Burnley pokonuje Liverpool!

Jasne, Liverpoolowi ostatnio nie szło. Trzy remisy w trzech ostatnich meczach słabo świadczyły o dyspozycji The Reds. W związku z tym można było się nastawić, że z Burnley łatwo nie będzie. Ale tak szczerze mówiąc, to na kim się Liverpool miał przełamać, jeśli nie na The Clarets?  Podopieczni Seana Dyche’a dostali w łeb w dwóch […]
21.01.2021
Blogi i felietony
21.01.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Nie sądzę, by po zatrudnieniu Paulo Sousy sztab reprezentacji Hiszpanii zwołał nagłe zebranie, bo trzeba zatrzymać to, co niechybnie od tej pory będzie nazywane biało-czerwonym walcem. Zarazem nie sądzę, by Słowacy właśnie świętowali na ulicach, bo w jednym z meczów Euro ich rywal wystawi ciut przeterminowaną taktykę z lewym i prawym forstoperem. Paulo Sousa nie […]
21.01.2021