post

Opublikowane 25.08.2018 13:00 przez

Sebastian Warzecha

Michał Kwiatkowski w końcu się doczekał. Dostał od kierownictwa Sky wielki wyścig, na który jedzie on, a w składzie zespołu brak Chrisa Froome’a i Gerainta Thomasa, tegorocznego zwycięzcy Tour de France. W nogach ma jednak naprawdę wiele przejechanych kilometrów i pytanie, jakie wszyscy sobie zadają, brzmi: czy będzie w stanie wykorzystać swoją pozycję?

Michał już wiele razy udowadniał, że niestraszne mu wyzwania. Odnosił sukcesy w jednodniowych wyścigach, zgarniał zwycięstwa w tygodniowych etapówkach, zakładał koszulkę lidera… Vuelta a España, a przede wszystkim był mistrzem świata. To jednak coś zupełnie innego – trzy tygodnie ścigania na najwyższym poziomie, w najbardziej nieprzewidywalnym spośród wielkich tourów. Jeśli będzie w stanie zaprezentować się dobrze tutaj, to zrobi to wszędzie.

Pierwszy raz

Dla Kwiato to zupełne novum. Jasne, miał już okazję przejechać Vueltę, ale nie w takiej roli. Pojawił się na niej w 2016 roku. To był jego pierwszy sezon w ekipie Sky, której liderem na tamtym wyścigu był Chris Froome. Brytyjczyk dojechał wówczas drugi, a Michałowi ta sztuka się nie udała. I nie chodzi nam tu o zajęcie miejsca na podium, Polak po prostu wycofał się z dalszej jazdy po siódmym dniu rywalizacji. Wcześniej założył wspomnianą już czerwoną koszulkę, choć indywidualnie etapu nie wygrał.

Hiszpania jest więc Michałowi znana, choć ominęły go jej najtrudniejsze trasy. Nowa jest dla niego za to perspektywa walki o wysokie lokaty w klasyfikacji generalnej. Czy o zwycięstwo? Trudno stwierdzić, bo przy nazwisku Polaka pojawia się nieco pytań. Choćby to podstawowe, o zmęczenie.

Arlena Sokalska, zastępca redaktora naczelnego Polska The Times:

– Bardzo ważne jest to, co powiedział Dave Brailsford, dyrektor Sky, który stwierdził, że Kwiatkowski powinien się w tym wyścigu pokazać jako człowiek zdolny walczyć o klasyfikację generalną w wielkich tourach. Pozostaje jednak pytanie: czy Michał Kwiatkowski zdołał się zregenerować? W odróżnieniu od innych zawodników, którzy pomiędzy jazdą w dwóch wielkich tourach robią sobie przerwę, Michał w tym czasie walczył o zwycięstwo w Tour de Pologne. To musiało kosztować go wiele sił. Czy będzie w stanie jechać po klasyfikację generalną, utrzymując to ciśnienie – to jest zagadka.

Zresztą, takie pytania stawia sobie sam Kwiatkowski, świadomy wyzwania. Nawet w wypowiedziach dla oficjalnej strony zespołu. Przy okazji ogłaszania składu Sky mówił jej, że to dla niego „bardzo pracowite lato” i „sam jest ciekaw, jak jego organizm zareaguje na przejechanie dwóch wielkich tourów w jednym sezonie”. Bo to zagadka numer dwa – Michał nigdy wcześniej nie miał okazji sprawdzić się w dwóch trzytygodniowych wyścigach w trakcie jednego roku. Teraz dostaje taką szansę. Pokazał już, że jest mocny, ale czy aż tak?

Michał Gołaś, klubowy kolega Kwiatkowskiego z Team Sky:

– Na pewno jest to duży wysiłek. Były zgrupowania, potem [Critérium du] Dauphiné, Tour de France i Tour de Pologne… tak naprawdę gdzieś od połowy maja jest na najwyższych obrotach. Myślę, że sam chce zobaczyć, jak daleko uda mu się zabrnąć. Na pewno jednym z celów jest pokazanie się w pierwszym tygodniu Vuelty, bo tam forma powinna być super. Potem może skupić się na innych zadaniach. Na pewno jednak i we Francji, i na Tour de Pologne pokazał, że dobrze sobie radzi, zrobił spory postęp. Na Vuelcie jest też długa czasówka, dla niego to spory atut.

To wszystko nie oznacza jednak, że Team Sky będzie jechać dla Michała. Albo inaczej: tylko dla Michała. Bo na horyzoncie jest też David. Patrząc na jego dotychczasowe osiągnięcia, walka o generalkę w wielkim tourze, będzie dla niego prawdziwym starciem z Goliatem. Co nie oznacza, że nie może go wygrać.

Liderów dwóch

David de la Cruz, bo tak się nazywa, ma dwa główne atuty: po pierwsze, jest Hiszpanem. Jasne, narodowość nie jeździ, ale jeśli cały wyścig rozgrywa się w tym kraju (no prawie, dwa etapy wjeżdżają do Andory), to oczywistym jest, że znajomość tras i wsparcie kibiców swoje robią. Zresztą najlepszy dowód tego mieliśmy niedawno na Tour de Pologne, gdy wygrywał Michał. Po drugie, na Vuelcie osiągnął jeden z największych sukcesów w swojej karierze i coś, czego nie udało się zrobić Michałowi – wygrał etap i zajął lokatę w czołowej „10” klasyfikacji generalnej.

Sęk w tym, że biorąc pod uwagę całą karierę, to jest od Michała zdecydowanie mniej utytułowany i… śmiało można stwierdzić, że utalentowany. Bez Vuelty jego największymi sukcesami byłyby wygrane etapy takich wyścigów jak Paryż-Nicea (Kwiatkowski kilka lat temu był tam drugi w generalce) czy Wyścigu Dookoła Kraju Basków. Jego „nominacja” na jednego z dwójki liderów to pokerowa zagrywka Sky, przypominająca nieco wyciągnięcie królika z kapelusza przez magika. Ale Hiszpan swoje atuty ma.

Bartosz Huzarski, były zawodowy kolarz, przez dwa lata jeździł z de la Cruzem w jednym zespole:

– Już w czasie, gdy jeździł u nas, było widać, że ma potencjał, ale gubił się w najważniejszych momentach wyścigu, brakowało mu doświadczenia. Później przeszedł do Quick-Stepu, gdzie dodatkowo się rozwinął, a na koniec trafił do Sky – tam oszlifowali go jeszcze bardziej. Nie jest to pewnie zawodnik, który wygra w przyszłości Tour de France, natomiast Vueltę jest w stanie skończyć w pierwszej piątce. Nie sądzę, by poradził sobie z zawodnikami takimi jak Quintana czy Nibali, bo nie jest aż tak dynamiczny. Ma charyzmę na wygranie takiego wyścigu, ale nie wiem, czy ma odpowiedni organizm.

Że Hiszpan może powalczyć mówi też Michał Gołaś, choć zaznacza, że obsada jest mocna i tak naprawdę wszystkiego dowiemy się już w trakcie trwania wyścigu. Na ten moment prawdopodobnym wydaje się nawet scenariusz, który będzie kopią tego, co wydarzyło się na Tour de France – Sky jadące na dwóch liderów i czekające na rozwój wydarzeń.

Bartosz Huzarski:

– De la Cruz musi się trzymać  swoich kolegów z drużyny i pewnie będzie dobrze, bo jest zawodnikiem silnym i nieźle się rozwija. Czy obiorą tę samą taktykę co we Francji? Trudno powiedzieć, bo Vuelta jest całkowicie innym wyścigiem niż Tour de France: etapy są krótsze, bardziej dynamiczne, jest wielu młodych zawodników na starcie, takich, którzy pierwszy raz jadą wielki tour. Jest też łatwiejsza, ale z tego względu bardziej nieprzewidywalna. Potrafi tam zawiać silny wiatr czy być bardzo gorąco, a już następnego dnia zawodnicy ścigają się w deszczu lub śniegu, są duże skoki temperatur. Sky ma dwóch zawodników, którzy mogą powalczyć w generalce. De la Cruz powinien być numero uno, najważniejszym zawodnikiem, bo jest wypoczęty i przygotowany na Vueltę, swój „domowy” wyścig.

Jakby tego było mało, jest jeszcze opcja numer trzy. Koło ratunkowe, które Sky być może będzie w stanie wykorzystać, w postaci Sergio Henao. On też zafundował sobie dłuższą przerwę po Giro d’Italia i wrócił do gry na Tour de Pologne. Jeśli będzie trzeba, a sytuacja pozwoli, to z pewnością jest to kolarz zdolny powalczyć o wysokie lokaty.

Wiele zależeć tu będzie o strategii, jaką obierze… Michał Kwiatkowski. A w głowie ma ich zapewne co najmniej kilka.

Taktyka

Opcja numer jeden, najbardziej oczywista – walka o klasyfikację generalną. Już pisaliśmy, że zależeć to będzie od wielu czynników, na czele z dyspozycją Michała i tym, czy udało mu się zregenerować po trudach poprzednich wyścigów. Z takim postawieniem sprawy zgadza się też Michał Gołaś:

– Na pewno Kwiato ma zielone światło, jeśli chodzi o generalkę, ale z drugiej strony Vuelta to końcówka sezonu – bardzo dużo będzie zależało od tego, ile kto zatrzyma sił. Jest kilku ludzi, którzy wycofali się wcześniej z Tour de France, nie jechali Tour de Pologne i zachowali ich więcej. Jest też spora grupa kolarzy, którzy po Giro mieli przerwę i są na pewno o wiele świeżsi. Jestem jednak przekonany, że tych dwóch zawodników [Michał i David – przyp. red.] będzie miało w naszej ekipie wolną rękę i jeżeli tylko będą w formie, to team będzie podporządkowany temu, żeby w tej generalce powalczyć.

Opcja numer dwa, bardzo prawdopodobna – odpuszczenie walki o najwyższe lokaty na rzecz przygotowania się do mistrzostw świata. Taki scenariusz wybrał m.in. Rafał Majka. Tyle tylko, że on nie jechał Tour de Pologne, a w Hiszpanii nie jest liderem swojej ekipy. Michał w teorii też mógłby sobie na to pozwolić – jest przecież de la Cruz, na którego Sky może jechać. To już kwestia ambicji i tego, jak sam Kwiatkowski oceni swoje siły i możliwości. Z pewnością jednak ponowne zdobycie tytułu mistrza świata to dla niego jeden z najważniejszych celów na ten sezon.

Bartosz Huzarski:

– Jeżeli będzie jechał na generalkę, to trudno będzie mu złapać świeżość na mistrzostwa świata. Trochę to wszystko za blisko siebie, tym bardziej, że wcześniej jechał Tour de France i Tour de Pologne. Nie jestem jednak w jego skórze i nie wiem, co on czuje. To jest mistrz świata, kolarz niesamowicie utytułowany, zdolny robić rzeczy wielkie. Myślę natomiast, że w najważniejszych momentach może odpuszczać i tracić tam po minutę do najlepszych. Różnie może zareagować jego organizm, bo ostatnie kilka tygodni poświęcił na walkę na najwyższym poziomie. Nie da się tego przeciągać w nieskończoność. Myślę też, że trasa w Innsbrucku jest bardziej szyta pod Rafała.

Z tym ostatnim nie zgadza się Michał Gołaś, który twierdzi, że trasa, owszem, jest trudna, ale Michał może sobie na niej poradzić i kwestia tego, kto będzie liderem reprezentacji Polski rozstrzygnie się dopiero w dniu wyścigu, na jego trasie. Sam Majka mówił już zresztą, że gotów jest pomagać Kwiatkowskiemu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dlatego traktowanie hiszpańskiego touru jako przygotowania pod mistrzostwa wydaje się w przypadku Michała prawdopodobne. I, kto wie, może wyjdzie na tym lepiej niż na walce o zwycięstwo?

W rozmowie z portalem cyclingnews.com Kwiato sam zresztą co nieco o tym powiedział:

Zawsze było moim celem, żeby pojechać Vueltę w ramach przygotowań do mistrzostw, ale też by „zaliczyć” dwa toury w jednym sezonie. Nie chodzi tylko o to, że to najlepsza droga do mistrzostw, ale też o sprawdzenia, jak to jest jeździć od Dauphiné do mistrzostw świata. Mnóstwo czasu. Zastanawiam się, jak moje ciało zareaguje na taki rodzaj stresu.

Opcja numer trzy, rezerwowa – walka o etapy jeśli nie będzie szans na klasyfikację generalną. To scenariusz, który łączy się nieco z poprzednim, bo przygotowanie na mistrzostwa nie wyklucza prób wygrania jednego czy dwóch etapów. Michałowi przecież wciąż brakuje takiego triumfu w którymkolwiek z wielkich tourów. To też może być cel sam w sobie i to taki, który sprawi i nam, i jemu wiele radości.

Arlena Sokalska:

Jeśli okazałoby się, że Michał nie będzie w stanie pilnować klasyfikacji generalnej, to zawsze może próbować wygrać etap, bo na Vuelcie jest wiele takich odpowiadających jego charakterystyce. Dwa lata temu był też liderem Vuelty i pewnie będzie chciał to powtórzyć. Na prologu może być ciężko, ale na drugim czy trzecim etapie – kto wie? To są te dni, gdy trasa jest skrojona pod niego i będzie w stanie rywalizować, a to zmęczenie jeszcze – o ile w ogóle się pojawi w trakcie wyścigu – nie będzie mu wtedy doskwierać.

Jest też opcja czwarta, której z jednej strony nie chcielibyśmy zobaczyć, a z drugiej wydaje się logiczna – wycofanie się, jeżeli zmęczenie będzie duże, a rywale odjadą. Wiadomo, nie chcielibyśmy, żeby Michał to zrobił, ale w kolarstwie trzeba patrzyć do przodu. Kwiatkowski jest w tym mistrzem – planowanie to coś, co robi doskonale. Wie, na co go stać i wie, na co może sobie pozwolić. W tym przypadku, gdyby wyścig ułożył się nie tak, jak to sobie założył, mógłby zrezygnować z dalszej jazdy. Nie po to, by pojechać na wakacje, ale po to, by na mistrzostwach świata pojechać na sto procent swoich możliwości.

Wszystkie te opcje Michał Kwiatkowski ma zapewne w głowie i i będzie je rozważać w trakcie trwania wyścigu. Po czym wnosimy? Po jego własnych słowach, które wypowiedział dla cyclingnews.com:

Oczywiście, że to zupełnie inna historia, ściganie się bez Gerainta i Chrisa, ale najważniejszą rzeczą jest to, że w zespole mamy wielu kolarzy, którzy mogą osiągnąć sukces. Trzeba być elastycznym, dostrzegać, jakie możliwości kryją się na każdym etapie i w drużynie. Nie można przyjechać na wyścig z tylko jednym celem. (…) Musimy sprawdzać każdy dzień: jaki jest etap, jakie są nasze możliwości. Może spróbujemy powalczyć o klasyfikację generalną albo o zwycięstwa etapowe.

Sprawdzian?

Ze wszystkich wypisanych przez nas możliwości w ostatniej tkwi pewne ryzyko – jeśli Vuelta ma być dla Michała sprawdzianem, który określi, czy jest w stanie stać się zawodnikiem na wielkie toury, to wycofanie się z niej mogłoby wysłać do szefostwa Sky negatywny sygnał. Z drugiej strony Kwiatkowski ma wyrobioną bardzo mocną pozycję w zespole i wydaje się, że ten darzy go coraz większym zaufaniem. Michał Gołaś twierdzi, że to kolarz, który w przyszłości na pewno będzie w stanie powalczyć o zwycięstwo w trzytygodniowych zmaganiach, a ta Vuelta to bardziej eksperyment. Nieco inaczej patrzy na to z kolei Bartosz Huzarski:

– Jest to taki sprawdzian. Michał ma w głowie Tour de France i często, może nie otwarcie, ale gdzieś w kuluarach, powtarza, że chciałby ten wyścig wygrać. Już w tym sezonie był jednym z najważniejszych pomocników Froome’a i Thomasa. Świetnie radził sobie na płaskim, na brukach i na czas, natomiast problemem wciąż pozostają wysokie góry. Czy jest w stanie przejechać trzy tygodnie na równym poziomie? To właśnie wciąż jest pytaniem i ta Vuelta może być wyścigiem, w którym Sky będzie chciało poddać go próbie.

Zaznaczmy jednak, że mało prawdopodobne jest, by stawiano przed Michałem jakieś określone cele. Nie ma tu mowy o tym, że musi zająć określoną lokatę czy wygrać chociaż jeden etap. Ma się pokazać z dobrej strony, po prostu. W tym sezonie zrobił już i tak niesamowicie dużo – wygrał dwa tygodniowe wyścigi, w dwóch kolejnych zgarniał zwycięstwa etapowe, znakomicie zaprezentował się na Tour de France, został też mistrzem Polski (wbrew pozorom to nie taka łatwa sztuka). Dlatego nawet słabsza postawa w Hiszpanii nie powinna zniechęcić szefostwa brytyjskiego zespołu do postawienia w przyszłości na niego.

Arlena Sokalska:

– Myślę, że Sky widzi w Michale zawodnika, będacego w stanie walczyć o klasyfikację generalną wielkich tourów. Jak Geraint Thomas, który przeszedł bardzo podobną drogę, może poza tym, że Michał Kwiatkowski niespecjalnie ścigał się na torze. Dobrze wiemy, że planem Michała na przyszłość jest to, by walczyć w tych wielkich tourach jechać po zwycięstwo. Z naciskiem na Tour de France.

Gdybyśmy mieli prorokować, napisalibyśmy, że to będzie pierwszy wielki tour od zeszłorocznego Giro d’Italia, gdy zwycięzcą okaże się ktoś, kto nie jeździ w barwach Sky. Kandydatów jest zresztą wielu: bracia Yates, Vincenzo Nibali, Rigoberto Uran czy Fabio Aru. Michał? Znalazłby się na szerokiej liście, ale bardziej skłonni bylibyśmy postawić na to, że zapisze się w wyścigu inny sposób, a o zwycięstwo powalczy na mistrzostwach świata, prezentując szefom Sky swoje możliwości przy obu okazjach. Nie mielibyśmy zresztą nic przeciwko temu, żeby tak zrobił.

Jedno jest pewne: to będzie naprawdę ciekawy wyścig.

SEBASTIAN WARZECHA

Fot. Newspix

#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

„Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
Inne sporty
05.08.2021

Zrobił to! Jan-Krzysztof Duda wygrał szachowy Puchar Świata!

Jan-Krzysztof Duda zwycięzcą Pucharu Świata – to brzmi dumnie. W szachach nie mieliśmy jeszcze takiego kozaka, któremu ta sztuka by się udała. Dopiero on zdołał wejść na taki poziom. Po tym, jak w półfinale odprawił Magnusa Carlsena, wczoraj i dziś zmierzył się z Rosjaninem Siergiejem Kariakinem. W pierwszej partii – w której Polak grał czarnymi […]
05.08.2021
Inne sporty
04.08.2021

Duda czyni cuda… na szachownicy. I walczy o triumf w Pucharze Świata

Wczoraj ograł Magnusa Carlsena, uważanego za jednego z najlepszych – o ile nie najlepszego – szachistę w dziejach, a dziś rozpoczął walkę o zwycięstwo w całym turnieju Puchar Świata. Czyli coś, czego nigdy nie osiągnął żaden z Polaków. Podobnie jak nigdy nie było naszego reprezentanta w turnieju kandydatów, z którego wyłaniany jest rywal dla mistrza […]
04.08.2021
NBA
02.08.2021

50 najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycje

Od środy do niedzieli publikowaliśmy na Weszło rankingi najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycje. Od centrów poczynając, na rzucających obrońcach kończąc. Dla porządku zebraliśmy wszystkie te teksty w jednym miejscu. 50 najlepszych zawodników w historii NBA (z podziałem na pozycje) Oczywiście ten artykuł to tylko krótkie podsumowanie naszych przemyśleń. Jeżeli chcecie poznać […]
02.08.2021
NBA
01.08.2021

10 najlepszych rzucających obrońców w historii NBA

Piąta i ostatnia część naszego mini-cyklu rankingów, w ramach którego wybieramy 50 najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycje. Dzisiaj czas na rzucających obrońców, a zatem w zestawieniu nie zabraknie gigantycznych postaci. Michael Jordan, Kobe Bryant, Clyde Drexler, Allen Iverson, James Harden… Co my wam zresztą będziemy ich teraz wymieniać. Zapraszamy do lektury. […]
01.08.2021
NBA
31.07.2021

10 najlepszych niskich skrzydłowych w historii NBA

LeBron James czy Larry Bird? Larry Bird czy LeBron James? Eksperci analizujący historię NBA przez lata nie potrafili się zdecydować, który z nich zasługuje na wyższą pozycję w rankingach wszech czasów. A przecież na tej dwójce lista znakomitych niskich skrzydłowych się nie kończy. Mamy jeszcze latającego Juliusa Ervinga, twardego jak skała Johna Havlicka, pożytecznego Scottiego […]
31.07.2021
NBA
30.07.2021

10 najlepszych silnych skrzydłowych w historii NBA

Nieustraszony Charles Barkley. Subtelny Dirk Nowitzki, charyzmatyczny Kevin Garnett, błyskotliwy Kevin McHale, legendarny Bob Pettit. Przed wami kolejny odcinek naszego mini-cyklu rankingów, w ramach którego wybieramy 50 najlepszych koszykarzy w historii z podziałem na pozycję. Dzisiaj przedstawiamy wam 10 najwybitniejszych silnych skrzydłowych wszech czasów. Zanim jednak przejdziemy do sedna sprawy, słówko o wczorajszym głosowaniu. My […]
30.07.2021
Inne sporty
05.08.2021

Zrobił to! Jan-Krzysztof Duda wygrał szachowy Puchar Świata!

Jan-Krzysztof Duda zwycięzcą Pucharu Świata – to brzmi dumnie. W szachach nie mieliśmy jeszcze takiego kozaka, któremu ta sztuka by się udała. Dopiero on zdołał wejść na taki poziom. Po tym, jak w półfinale odprawił Magnusa Carlsena, wczoraj i dziś zmierzył się z Rosjaninem Siergiejem Kariakinem. W pierwszej partii – w której Polak grał czarnymi […]
05.08.2021
Inne sporty
18.07.2021

Sporty walki. Kołecki nokautuje na KSW, Włodarczyk wrócił do bokserskiego ringu

W walce wieczoru dzisiejszego KSW nieporozumienia z przeszłości i nadal trwający konflikt mieli wyjaśnić sobie Szymon Kołecki i Akop Szostak. Zdecydowanym faworytem walki był ten pierwszy. Szybko okazało się, że niebezpodstawnie, bo Kołecki rywalem po prostu wytarł klatkę. Wcześniej na KSW też jednak sporo się działo – widowiskowy debiut zaliczył Tomasz Sarara, a Adrian Bartosiński […]
18.07.2021
Inne sporty
06.06.2021

GP Baku czyli szaleństwo. Verstappen i Hamilton bez punktów!

We współczesnej F1 często wieje nudą. Zdarzają się wyścigi, gdy właściwie nic się nie dzieje. Dzisiejsze Grand Prix Baku też długimi momentami tak właśnie wyglądało. A potem zaczęło się istne szaleństwo. Najpierw z wyścigu wyleciał lider klasyfikacji generalnej, Max Verstappen, a potem również Lewis Hamilton. To oznacza, że po raz pierwszy w tym sezonie wyścig […]
06.06.2021
Inne sporty
06.06.2021

Z problemami, ale zwycięsko. Tybura wygrał piątą walkę w UFC z rzędu!

Polacy w UFC robią ostatnio furorę. Jan Błachowicz trzyma pas mistrzowski wagi półciężkiej i nie zamierza go nikomu oddawać. Mateusz Gamrot za pierwszą – przegraną w kontrowersyjnych okolicznościach – walkę dostał wyróżnienie za pojedynek wieczoru, a drugą już wygrał, zaliczając z kolei występ wieczoru. Marcin Tybura za to wspina się w rankingach wagi ciężkiej. W […]
06.06.2021
Inne sporty
31.05.2021

Naomi Osaka wycofała się z Roland Garros!

Naomi Osaka, wiceliderka światowego rankingu, zdecydowała o wycofaniu się z wielkoszlemowego Roland Garros po I rundzie. Powodem nie jest jednak kontuzja, a jej zdrowie psychiczne. Wcześniej zdecydowała się nie udzielać konferencji prasowych, a dziś w oficjalnym oświadczeniu napisała, że rezygnuje z udziału w kolejnych rundach, bowiem „najlepszą rzeczą dla turnieju, innych graczy i mojego dobrego […]
31.05.2021
Formuła 1
23.05.2021

F1. Verstappen wygrywa w Monako i zostaje liderem klasyfikacji generalnej!

Uliczna trasa Grand Prix Monako ma to do siebie, że trudno na niej wyprzedzać i często trzeba po prostu liczyć na błąd rywala. Dlatego kwalifikacje są niezwykle ważne. Traf chciał, że wczoraj w nich dość słabo pojechał Lewis Hamilton. Max Verstappen był za to wysoko. To oznaczało, że Holender dostał niepowtarzalną okazję wspięcia się na […]
23.05.2021
Liczba komentarzy: 3
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

pep pep
pep pep (@pep-pep)
2 lat temu

Numer lidera został przydzielony De la Cruzowi. Jeśli jadą na dwóch liderów, to samo to jest potwarzą dla Kwiatkowskiego. Jeśli musi ustąpić nawet De La Cruzowi to co ma zrobić w następnych latach (załózmy bez Froome i Thomasa) z Bernalem czy Mosconem, skoro od Bernala jest o klasę gorszy etapowo , a jako bardzo młody Bernal bedzie się przcież rozwijał

Suche Info
05.08.2021

Messi znika z kadry Barcelony

Ktoś powie, że to żaden news, ale takie mamy czasy, że wiele informacji wyciąga się z najprostszych cyfrowych szczegółów i detali. Leo Messi właśnie zniknął z zakładki „pierwszy skład” na oficjalnej stronie Barcelony.  Jest Antoine Griezmann, jest Martwin Braithwaite, jest Ousmane Dembele, jest Ansu Fati, jest Sergio Aguero, jest Memphis Depay, ale nie ma Leo […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Mundo Deportivo: Messi jest w szoku

Świat piłki nożnej stanął na głowie. Leo Messi nie podpisze nowego kontraktu z Barceloną. Pierwszy raz od niepamiętnych czasów nie zobaczymy Argentyńczyka w koszulce Blaugrany. Kończy się pewna epoka. Kończy się nagle, niespodziewanie. Ponoć również nawet dla samego Leo Messiego.  Mundo Deportivo podaje, że Leo Messi jest w szoku. Dziennik informuje: „Leo Messi przyswaja sobie […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Barcelona żegna Messiego

Chaos panuje w szeregach Barcelony. Tak to trzeba nazwać. Klub na wszelkie sposoby próbuje żegnać swoją legendę i wyjść z całej sytuacji z twarzą, ale wychodzi nieco… niezręcznie.  Barcelona wydała oświadczenie. Pomimo osiągnięcia porozumienia między Barceloną a Leo Messim oraz wyraźnego zamiaru obu stron podpisania nowego kontraktu, nie może on zostać sformalizowany z powodów przeszkód […]
05.08.2021
Weszło
05.08.2021

Definitywny koniec epoki romantyzmu

Tak, wiemy, ogłaszaliśmy ten koniec tysiąc razy, nie tylko my, ale całe środowisko piłkarskie. Był koniec futbolu, jaki znamy, gdy z Manchesteru United zwinęła się cała klasa ’92, potem jeszcze poprawił to Sir Alex Ferguson swoim odejściem. Był koniec futbolu, gdy ze sceny schodził Paolo Maldini, był jeszcze inny koniec futbolu, gdy dobiegała końca piękna […]
05.08.2021
Felietony i blogi
05.08.2021

Dlaczego cieszę się, że Messi odejdzie z Barcelony

Gdybym był kibicem Barcelony, chciałbym, aby Messi grał do pięćdziesiątki, nawet, jeśli pod koniec na jeden nodze. Gdybym był kibicem Barcelony, chciałbym, aby klub podpisał z Leoklauzulę pierwokupu – pierwokontraktu? – na wszystkich jego potomków siedem pokoleń do przodu. Gdybym był kibicem Barcelony, pewnie czułbym się właśnie, jakby mi wyciągnięto świat spod nóg. A może […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

„Odejście Messiego ma charakter ekonomiczny”

Hiszpański dziennik Marca jako pierwszy poinformował, że Leo Messi nie podpisze nowego kontraktu z Barceloną. Juan Ignacio Gallardo, dyrektor gazety, zdradził trochę kulisów takiego zwrotu akcji.  – Powody wydają się mieć charakter ekonomiczny, przepisy są takie same dla wszystkich i Barcelona musi ich przestrzegać – powiedział Gallardo. W podobny sposób o sprawie pisze doskonale obeznany […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Frankowski w Ligue 1

Przemysław Frankowski przejdzie testy medyczne i zostanie nowym piłkarzem Lens, zagra w Ligue 1.  Une faim de #Mercato ? 🤤 On vous conseille la nouveauté de la maison 🇺🇸 🇵🇱#BonAppétit pic.twitter.com/DVfOgxPhXY — Racing Club de Lens (@RCLens) August 5, 2021 Lens w minionym sezonie zajęło siódme miejsce w tabeli Ligue 1. Przemysław Frankowski ostatnie sezony […]
05.08.2021
Weszło
05.08.2021

Gdzie zagra Leo Messi?

Leo Messi odchodzi z Barcelony. To jest tak sensacyjna informacja, że aż trudno przechodzi przez klawiaturę, bo mimo masy plotek w ostatnich miesiącach czy tygodniach, pewnie 99% z nas myślało – e tam, czcze gadanie, pewnie i tak zostanie. A jednak. Informacja na teraz jest taka, że Messi odchodzi. Ale przecież będzie grał w piłkę. […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Ile Messi wygrał z Barceloną?

Leo Messi to piłkarz epokowy dla całego piłkarskiego świata, ale przede wszystkim dla Barcelony. Niezależnie od okoliczności jego odejścia z Katalonii, Argetyńczyk już na zawsze będzie kojarzyć się wszystkim ze złotymi czasami Barcy. To dzięki niemu hiszpański klub stał się globalną potęgą na niewyobrażalną skalę. Ile z nią wygrał? Niełatwo to zliczyć. Mistrzostwa Hiszpanii: 10 […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

BARCELONA POTWIERDZA: MESSI ODCHODZI!

Tak długo, jak chodziło tylko o doniesienia medialne, wciąż wątpiliśmy. Bo jak to, Barca bez Messiego? Ale jednak, nawet Barcelona potwierdziła już na swoich socjalach, ze Messi odchodzi. To koniec epoki. „Mimo porozumienia między Lionelem Messim i Barceloną, nie może dojść do podpisania kontraktu z przyczyn finansowych i strukturalnych (regulacje ligi hiszpańskiej). Z tej przyczyny […]
05.08.2021
Inne sporty
05.08.2021

Zrobił to! Jan-Krzysztof Duda wygrał szachowy Puchar Świata!

Jan-Krzysztof Duda zwycięzcą Pucharu Świata – to brzmi dumnie. W szachach nie mieliśmy jeszcze takiego kozaka, któremu ta sztuka by się udała. Dopiero on zdołał wejść na taki poziom. Po tym, jak w półfinale odprawił Magnusa Carlsena, wczoraj i dziś zmierzył się z Rosjaninem Siergiejem Kariakinem. W pierwszej partii – w której Polak grał czarnymi […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Obsada sędziowska na 3. kolejkę Ekstraklasy

Poznaliśmy obsadę sędziowską na trzecią kolejkę PKO Bank Polski Ekstraklasy. Meczów do obsadzenia było tylko osiem, bo Ekstraklasa postanowiła przełożyć spotkanie Legii z Zagłębiem ze względu na europejskie próby mistrza Polski.  Miniona kolejka była dla ekstraklasowych sędziów bardzo udana. W Niewydrukowanej Tabeli pisaliśmy: – to była bardzo dobra kolejka sędziów. I nie piszemy tego ironicznie. […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Media: Radykalny zwrot w sprawie Messiego

Wszystko wskazywało, że już prawie wszystko jasne, prawie wszystko dopięte i Leo Messi podpisze nową umowę z Barceloną. Marca informuje jednak o radykalnym zwrocie akcji na linii piłkarz-klub.  „Leo Messi nigdy nie był bliżej odejścia. Jego pozostanie jest praktycznie niemożliwe. Negocjacje, które wydawały się domknięte, dotarły do punktu, z którego nie ma powrotu” – piszą […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Mioduski: – Jest potrzeba wzmocnień na paru pozycjach

Legia Warszawa zapewniła sobie jesienną grę w europejskich pucharach. Już w tej chwili ma zagwarantowany udział w Lidze Konferencji, ale dalej walczy o możliwość gry w Lidze Mistrzów, co może skończyć się również występami w Lidze Europy. Sprawa jest otwarta. W pierwszym meczu trzeciej rundy eliminacji do Champions League, Legia zremisowała z Dinamo Zagrzeb. Za […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Bułka w Nicei

Marcin Bułka w ostatnich latach więcej siedzi na ławce, niż gra, co niewątpliwie przyczynia się do braku rozwoju w jego karierze. Zwiedził parę wielkich szatni, poznał wielu wspaniałych piłkarzy, trenował z największymi światowymi gwiazdami, ale… czas mija, a 21-letni golkiper w kolejnych klubach niezmiennie jest głównie zmiennikiem bez większych szans na regularną grę. Teraz wybiera […]
05.08.2021
Felietony i blogi
05.08.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Pamiętacie wyraz twarzy, jaki miał John Coffey z „Zielonej mili”, oglądając puszczony mu film? No cóż, może nie miałem aż takiej miny oglądając mecz Dinamo Zagrzeb – Legia Warszawa. Ale nie zmienia to faktu, że oglądało mi się ten mecz przyjemnie. A co jeśli mamy problem z chwaleniem w polskiej piłce? Co jeśli każda pochwała […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Bayern poluje na Sabitzera?

Niemieckie i światowe media coraz częściej informują, że Bayern Monachium jest żywo zainteresowany sprowadzeniem Marcela Sabitzera. RB Lipsk na razie zaprzecza, ale zdaje się, że coś jest na rzeczy.  Austriak jest kapitanem i głównodowodzącym środka pola RB Lipsk. Bayern Monachium, po zatrudnieniu Juliana Nagelsmanna, miałby kusić Sabitzera wizją gry o najwyższe cele nie tylko w […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Wielki sukces Jana-Krzysztofa Dudy

Ależ duma, ależ radość. Jan-Krzysztof Duda, najbardziej znany aktualnie grający polski szachista, jako pierwszy Polak w historii zwyciężył w turnieju Pucharu Świata w szachach. Jan-Krzysztof Duda w finale Pucharu Świata pokonał Sergeja Karjakina. Jan-Krzysztof Duda is the winner of the #FIDEWorldCup! pic.twitter.com/7FRKyAqWHI — International Chess Federation (@FIDE_chess) August 5, 2021 Wcześniej, jeszcze w półfinale, Polak […]
05.08.2021