post Avatar

Opublikowane 20.08.2018 21:13 przez

Bartosz Burzyński

Jak co tydzień w poniedziałek Samuel Szczygielski i Andrzej Iwan na antenie Weszło FM zajęli się sprawami z zaplecza ekstraklasy. Tym razem w „Pierwszoligowcu” gośćmi byli: Kamil Kiereś, Grzegorz Niciński, Adrian Błąd, a także Szymon Mierzyński, spiker Warty Poznań i dziennikarz „WP Sportowych Faktów”, który powiedział sporo ciekawych rzeczy o beniaminku z Poznania.  

Dokumenty do zbycia akcji klubu są już przygotowane, a co za tym idzie ma dojść do zmian właścicielskich. Era Pyżalskich właśnie się kończy?

Musimy jeszcze trochę poczekać, bo jak na razie nie doszło do podpisania dokumentów. Oczywiście one są już przygotowane, a negocjacje są na dalekim finiszu. Decyzja zależy jednak od nowego inwestora, który musi określić się, czy przejmuje klub. Jeśli się zdecyduje, to era Pyżalskich w poznańskiej drużynie na pewno dobiegnie końca.

Kto ma przejąć klub?

Nie mogę tego powiedzieć, ponieważ inwestor nie życzy sobie, by ujawniać – przynajmniej do momentu podjęcia decyzji – jego danych.

To będzie inwestor, czy nowy sponsor?

Jest to inwestor, który w dużej części brałby finansowanie klubu na siebie. Natomiast on sam prowadzi aktualnie rozmowy z innymi podmiotami, które mogłyby wejść razem z nim do Warty. Wtedy na pewno finansowanie drużyny nie byłoby oparte na jednym filarze, co z pewnością byłoby korzystniejsze dla klubu.

Przed startem ligi mówiło się nawet, że Warta może nie wystartować w rozgrywkach. 

Przed startem sezonu były dość duże problemy finansowe. Warta nie mogła grać na własnym stadionie, a wykonano tam przecież wiele prac. Obiekt do tej pory nie został dopuszczony do rozgrywek. Trzeba wynajmować stadion w Grodzisku Wielkopolskim, co nie jest tanie. Tak więc każdy mecz rozegrany na obiekcie poza Poznaniem generuje kolejne koszty. Pamiętajmy również o tym, że Warta opiera się na jednym filarze finansowym. Jeśli więc główny sponsor ma problemy finansowe, to siłą rzeczy kłopoty ma również klub. Latem był właśnie taki moment, bo główny sponsor nawet nie ukrywa, że ma problemy z pieniędzmi, co niestety przekłada się na Wartę Poznań. Dopóki więc jego sytuacja się nie poprawi, to tak samo będzie z klubem. Jeśli dołożymy do tego konieczność inwestowania w stadion, to tych problemów robi się multum.

Wydaje mi się, że gdyby ten stadion od razu spełniał wymogi licencyjne, to sytuacja byłaby teraz inna. A tak trzeba walczyć z bieżącymi wydatkami związanymi z funkcjonowaniem zespołu, a także ładować pieniądze w obiekt przy Drodze Dębińskiej.

Kiedy Warta będzie mogła grać w Poznaniu?

Były już plany, by zagrać z ŁKS-em w Poznaniu, ale niestety tak nie będzie. Z tym spotkaniem jest jeszcze specyficzna sytuacja, bo tutaj spodziewamy się sporej liczby kibiców przyjezdnych. Poza tym mogą przyjechać kibice Lecha, którzy sympatyzują z łódzką drużyną. Organizacyjnie więc ten mecz jest trudny do przeprowadzenia. Niewykluczone, że spotkanie odbyłoby się już teraz w Poznaniu, gdyby Warta grała z klubem, który nie ma wsparcia kibiców na wyjazdach. Na pewno łatwiej będzie zorganizować mecz za dwa tygodnie z Bytovią Bytów.

No właśnie, a Warta chciała ten mecz z ŁKS-em rozgrywać u siebie?

Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Bardzo chciałaby ten mecz rozgrać w Poznaniu, ale nie może. Obiekt jest bardzo mały, a takie spotkanie trzeba dobrze zabezpieczyć. Zapewniam was jednak, że Warta zrobiła wszystko, aby zagrać ten mecz u siebie. Oczywiście z wcześniejszymi spotkaniami było tak samo. Niestety nie udało się, bo najpierw były problemy finansowe, które prowadziły do tego, iż nie dało się wszystkich prac remontowych ukończyć. A teraz dodatkowo trafił się mecz z ŁKS-em, którego organizacja jest dużym wyzwaniem. Na pewno z następnymi rywalami będzie dużo łatwiej.

Nigdy nie było tematu, by grać na stadionie miejskim, na którym swoje mecze rozgrywa Lech Poznań?

Był taki temat, bo Warta nawet kiedyś grała na stadionie miejskim. Ale koszty organizacji meczu i najmu na tym obiekcie są nieporównywanie większe, niż na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim. Dlatego ze względów finansowych jest to w tej chwili niemożliwe.

Właściwie co się stało, że nie doszło do bankructwa w Warcie?

Osoby, które pracują w klubie stają na głowie, by organizować środki finansowe. Cały czas też wszyscy czekają na decyzję inwestora. Jeśli będzie ona pozytywna, to sytuacja może poprawić się z dnia na dzień. Nie będziemy już wtedy rozmawiać w takich nastrojach, jak dziś.

Zadłużenie w Warcie naprawdę nie jest duże. Nie jest tak jak w niektórych klubach, gdzie mowa o milionach złotych zadłużenia. Jeśli ktoś wejdzie do klubu z odpowiednimi środkami, to z całą pewnością poradzi sobie z tym zadłużeniem. Poza tym koszty funkcjonowania drużyny nie są aż tak wielkie, żeby tego nie udźwignąć. Po prostu trzeba doprowadzić do tego, by była płynność finansowa. Aktualnie niestety tego nie ma.

Warta Poznań organizacyjnie jest na poziomie I ligi?

Nie mogę powiedzieć, że nie jest, bo obserwuję pracę ludzi w klubie. Pamiętajmy, że tutaj nie ma sytuacji jak w niektórych klubach, w których środki finansowe napływają z różnych stron. Warta nie stworzy zaplecza organizacyjnego z kilkunastu osób. Zasoby ludzkie są znacznie mniejsze, dlatego jedna osoba robi robotę trzech. W tym kontekście nie powiem jednak, że klub z Poznania odstaje od innych. Uwierzcie mi, że chcielibyście mieć w swoich firmach tak obrotnych ludzi.

Jaki to był czas dla Warty, gdy prezesem była pani Izabella Łukomska-Pyżalska?

Pani Pyżalska nadal pełni taką funkcję. Zaczęło się wszystko bardzo optymistycznie, bo na mecze Warty przychodziło 15-18 tysięcy kibiców. Był efekt świeżości, ale wtedy właściciel wkładał w klub niebotyczne pieniądze. Wówczas jednak te środki nie były dobrze wykorzystywane. W każdym razie duże nakłady finansowe nie przekładały się na wynik sportowy. Cztery lata temu Warta nie otrzymała licencji na II ligę i musiała zaczynać od III ligi. Jakkolwiek oceniać ten czas, to pamiętajmy, że właściciel przez siedem lat był pozostawiony sam sobie. W ostatnich dwóch latach udało się zrobić dwa awanse, a ten ostatni na pewno niespodziewany. Jak widać teraz sportowo również klub sobie radzi, ale są finansowe problemy.

Jeśli chodzi o średnią punktów na mecz – jak na razie – Warta wygląda najlepiej w lidze.

No tak, bo rozegrała dopiero trzy mecze, a nadal jest na piątym miejscu w rabeli. Od razu jednak mówię, że celem jest spokojne utrzymanie w lidze, a nie podbijanie tych rozgrywek. Generalnie trudno odnieść się do tych wyników, bo nikt się tego nie spodziewał. Trzeba teraz przede wszystkim poprawić pion finansowy, bo jak widać sportowo jest dobrze. Moim zdaniem zatrudnienie trenera Petra Nemca było strzałem w dziesiątkę. Widać, że to jest człowiek, który potrafi znakomicie zmotywować piłkarzy. Bez tych wyników sportowych atmosfera w klubie zapewne nie byłaby najlepsza. A tak dają one optymizm i nadzieję.

Na kogo powinniśmy zwrócić szczególną uwagę w najbliższych meczach?

Może was zaskoczę, ale powiem, że Warta nie ma gwiazdy. Po prostu siłą tego klubu jest zespół. W zasadzie można powiedzieć, że 11 piłkarzy nosi fortepian. W szatni jest świetna atmosfera, a to również pomaga. Naprawdę trudno wskazać jedno nazwisko… W meczu ze Stalą Mielec Adrian Lis fenomenalnie obronił rzut karny. Generalnie obrona jest mocnym punktem zespołu. Już w drugiej lidze tracili mało bramek, a teraz jest podobnie.

Rozmawiali: Samuel Szczygielski i Andrzej Iwan

Opublikowane 20.08.2018 21:13 przez

Bartosz Burzyński

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 10
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sathariel
Sathariel

Pozostaje zyczyc powodzenia.
Sezon 1994/95 – w pierwszej lidze Lech, Warta i Olimpia Poznan. Po sezonie Warta spadla, a Olimpie przeniesli do Gdanska.

Fajnie jakby kiedys Warcie udalo sie awansowac do Ekstraklasy.

Toprano
Toprano

Nie fajnie

Bodek
Bodek

Warta przypomina stołeczną Polonię. Przed wojną najpopularniejszy (i najstarszy) klub w Poznaniu, a teraz ani kibiców ani sukcesów. Ba! Nawet nie ma porządnego stadionu w przeciwieństwie do Lecha i musi grać w Grodzisku.

Abominator
Abominator

Gdy z klubu zniknie gangsterskie małżeństwo, a Warta wróci do Poznania, sam zamelduję się na trybunach, i to nie raz. Wytrwałości w walce o lepsze jutro!

PatrykS1993
PatrykS1993

Dobrze by było gdyby Warcie udało się odsunąć od siebie widmo bankructwa. W Poznaniu nie ma konfliktu między Lechem, a Wartą. Nie tak dawno dość dużo kibiców Lecha przychodziło na stadion Warty i kibicowało Zielonym nosząc niebiesko-białe szaliki. Mamy to szczęście, że w Poznaniu nie powstał rozłam mieszkańców na Wartę i Lecha. W innych miastach wygląda to o wiele gorzej, np. w Krakowie czy w Warszawie.

panie.co.pan
panie.co.pan

Wynika to głównie z tego, że Lech ma dużo mocniejszą pozycję. Ale mam nadzieję, że pozostanie tak, że można bez stresu wyjść w koszulce Warty na miasto nie zastanawiając się, czy komuś to się czasem nie spodoba.

PatrykS1993
PatrykS1993

Może i tak, ale i z tego powodu mogłyby się pojawiać konflikty. Bo Warta starsza, bo mniej hajsu dostaje, bo stadion miejski ma niebieskie krzesełka, a nie jakieś neutralne w Poznaniu itd itd. Kibice mogą się nienawidzić, nie lubić, tolerować albo czasem wspólnie kibicować. To ostatnie w Poznaniu jest widoczne.

Bodek
Bodek

Gdyby Warta zdobyła mistrza Polski – tak wiem, trochę sobie gdybam – a Lech byłby drugi w tabeli, to wtedy różnie mogłoby być. Dużo zależy też od tzw. „zgód”. jesli Warta miałaby zgodę np. ze Śląskiem to też wiele zmieniłoby.

The BFIYEH
The BFIYEH

Jak przychodziło kilkanaście tysięcy na Zielonych to nie był to bum na Wartę tylko na darmowe obejrzenie stadionu. 🙂

three_sixxes
three_sixxes

Pyżalski, stara cię goni!

Weszło
03.08.2020

Młode wilki na gigancie. Wspomnienie Warty lat dziewięćdziesiątych

Brakowało na proszek do prania, grali na dożynkowym pięćdziesięciotysięczniku. Wychowywali talenty Tomasza Iwana i Macieja Żurawskiego, mieli kapitana z przeszłością w Fenerbahce, a przy tym skład z łapanki, który po zwycięskim debiucie w ekstraklasie krytykował sam trener. Krótki, dwuletni lot Warty wśród najlepszych ćwierć wieku temu to wciąż jednak sporo wniosków także dla dzisiejszych „Zielonych”. […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

I ligę pozamiatał, czas na Ekstraklasę. Bartosz Nowak w Górniku Zabrze

Wiecie, jak to z transferami z pierwszej ligi do Ekstraklasy bywało. Często kogoś chwaliliśmy, często wpychaliśmy go na wyższy szczebel, a okazywało się, że nie do końca tam pasował. Nie zawsze ktoś, kto błyszczał na zapleczu, okazał się równie dużym wzmocnieniem w najwyższej lidze. Ale Bartosz Nowak ze Stali Mielec pozamiatał pierwszą ligę tak, że […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Stal w trzeciej lidze, sprawa Skry w prokuraturze

Jak wiemy, Stal Stalowa Wola bardzo pragnęła pozostać w drugiej lidze, mimo tego, że spadła do trzeciej. Ale sami rozumiecie, jakie mamy czasy – dość pokręcone i różne regulaminowe cuda już widzieliśmy, więc swoich sił spróbowała również Stal, która zaapelowała do PZPN-u o poszerzenie drugiej ligi do dwudziestu zespołów (teraz jest ich dziewiętnaście przez awanse […]
03.08.2020
Włochy
03.08.2020

Znakomity Szczęsny, rozczarowujący Teodorczyk… Jak poszło Polakom w Serie A?

Jak doskonale wiadomo, nie brakowało Polaków w minionym sezonie Serie A. Jest wśród nich mistrz kraju, są zdobywcy Pucharu Włoch, ale są również spadkowicze. Kto zachwycił, kto spełnił oczekiwania, a kto rozczarował i ma za sobą stracony rok? Pokusiliśmy się o małe podsumowanie. Nie braliśmy pod uwagę piłkarzy, którzy w trakcie rozgrywek zmienili ligę, jak […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Biznes po płocku. Nie ma ani 20 tysięcy złotych, ani drużyny

Jak wiadomo, Wisła Płock nie pojechała na zgrupowanie, ponieważ u jednego z zawodników wykryto koronawirusa. To zdarzenie zapoczątkowało medialną ofensywę nowego prezesa płocczan, Tomasza Marca – i nie do końca wiadomo, czy on się chwali, czy żali. Na początek zacytujmy fragment wywiadu z „Przeglądu Sportowego”: – Wybraliśmy więc droższe testy wymazowe głównie dlatego, żeby mieć […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Punkt za Juventusem. Conte zdecydowanie ma na czym budować!

Jeden punkt. Tak niewielkiej różnicy na szczycie Serie A nie było od dawna, więc Inter Mediolan ma powody do radości. Owszem, dorobek całego peletonu potwierdza, że to nie gonitwa była wyjątkowo mocna, ale Stara Dama wyjątkowo słaba. W erze dominacji Juve – czyli w erze trwającej już prawie dekadę – nigdy mistrz nie miał tak lichego […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Marzec: Po rozstaniu ze Stalą Mielec mam bliznę. Ale ona się zagoi

– Przychodząc do Stali mieliśmy jasno określony cel i udało się go zrealizować. Później była euforia, radość. Nie rozmawialiśmy wcześniej o klauzuli zakładającej przedłużenie umowy w przypadku awansu, bo na etapie, gdy trafiałem do Mielca, była fajna atmosfera i zaufałem ludziom. Uznałem, że nie ma o czym rozmawiać, że to normalne w takich relacjach – […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Kowalewski oddaje się do dyspozycji Rady Nadzorczej, ale jest ładnie ubrany

Słyszeliśmy o dziennikarzach śledczych, słyszeliśmy o dziennikarzach modowych, ale nie słyszeliśmy jeszcze o dziennikarzach śledczo-modowych. Dziwne to by było, gdyby Bob Woodward i Carl Bernstein z jednej strony ujawniali niecne działania Nixona, a z drugiej dyskutowali, czy czarny to nowy różowy, czy jednak różowy to nowy czarny. Ale jednak jest taka profesja! Do takich wniosków […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Mioduski: „Boruc rozumiał nasze ograniczenia. Daliśmy z siebie maksimum”

– Artur Boruc rozumiał nasze ograniczenia. Od początku było wiadomo, na co możemy sobie pozwolić, a na co nie. Ale zdawaliśmy sobie sprawę, że nie przyjdzie u nas grać za nic, za frytki, za grosze – że musi zarabiać przyzwoite pieniądze. Daliśmy z siebie maksimum, a Boruc też podszedł do tego tematu bardzo racjonalnie. Z […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Pątnicze drogi nowicjuszy do Ekstraklasy. Który beniaminek jest najmocniejszy?

Podbeskidzie Bielsko-Biała, Stal Mielec, Warta Poznań. Co łączy te kluby? Ano chyba to, że wszyscy beniaminkowie przyszłego sezonu Ekstraklasy ciągną za sobą historie przypominające pięty gorliwego pątnika. Już nawet mniejsza o czas oczekiwania na powrót do elity, bo choć Stal i Warta czekały ćwierć wieku i mogą tą pokaźną liczbą grać, to Podbeskidzie wróciło na […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Gorgon w Pogoni, czyli czas na stabilizację w ofensywie

Pogoń Szczecin obiecała, że utrata sponsora strategicznego nie wpłynie na negocjacje transferowe i słowa dotrzymała. Bo tak należy rozumieć sięgnięcie po Alexandra Gorgonia, kapitana HNK Rijeki. Nie gościa z rezerw, nie takiego po przejściach, nie byłego reprezentanta i nadziei kraju XYZ. W Ekstraklasie ląduje człowiek, który przez ostatnie lata zgarniał trofea i był kluczowym zawodnikiem […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Gole Klimali i Niezgody, asysta Jagiełło. Jak grali stranieri?

Doszliśmy do tego momentu sezonu, w którym po szalonym maratonie zostało tylko konfetti na finiszu i parę butelek do posprzątania. Większość lig zakończyła już granie, choć… Może lepiej powiedzieć – zawiesiła? W końcu za moment wszyscy wrócą na boiska i rozpoczną nowy sezon. W każdym razie grania jest niewiele, co nie znaczy, że nasi stranieri wleźli […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Mecz z Lechem nie jest dla mnie priorytetem. Póki co cieszymy się z awansu

– Spotkanie z Lechem nie jest dla mnie priorytetem, ale wiem, że będzie ono już w czwartej kolejce. Życie natomiast pokaże, co się wydarzy za tydzień albo dwa. Na razie cieszymy się z tego, co jest i już niedługo wracamy do pracy, aby godnie reprezentować Wartę w ekstraklasie. Zobaczymy, jakie będą ruchy transferowe. Myślę, że […]
03.08.2020
Weszło
02.08.2020

Odcinek specjalny quizu – Cezary Stefańczyk kontra rekord Damiana Smyka!

Czy rekordowy wynik Damiana Smyka zostanie pobity? Z tym pamiętnym występem zmierzy się dziś Cezary Stefańczyk, który polską ligę zna na wylot. Jak doświadczony ligowiec wypadnie w naszym quizie? Oglądajcie specjalny odcinek, w którym obok byłego obrońcy Wisły Płock zobaczymy Jakuba Białka, Kubę Olkiewicza i Jana Mazurka. Prowadzenie – niezawodny Paweł Paczul. Startujemy o 20!
02.08.2020
Inne sporty
02.08.2020

F1. Pięćdziesiąt okrążeń nudy, dwa okrążenia szaleństwa

Jeśli wyłączyliście Grand Prix Wielkiej Brytanii na kilka okrążeń przed końcem – nie będziemy zdziwieni. Właściwie wszystko zdawało się wówczas rozstrzygnięte. Niemal przez cały wyścig pierwsza czwórka jechała po swoje. Działo się co najwyżej za ich plecami. Jeśli jednak wytrwaliście do końca – otrzymaliście nagrodę. Bo ostatnich kilka okrążeń to była istna jazda bez trzymanki. […]
02.08.2020
Weszło
02.08.2020

Komu z I ligi dać szansę w Ekstraklasie? 7 nazwisk do notesów skautów

W pierwszej lidze znamy już wszystkie rozstrzygnięcia, więc zabieramy się za kolejne podsumowania. Wybraliśmy już najlepszych piłkarzy zaplecza po restarcie, a teraz czas na zawodników, którym można dać szansę w Ekstraklasie. Od razu zaznaczymy – odrzuciliśmy tych, którzy do niej awansowali oraz młodzieżowców, którym poświęcimy osobny tekst. Grono zostało dość mocno okrojone, ale… daliśmy radę […]
02.08.2020
Weszło
02.08.2020

Casus Davida Kopacza. Niemiecka szkoła nie szkoli nam gwiazd

David Kopacz to typ zawodnika, który rozbudzał nadzieje. Trenował z Mario Goetze, Pierre-Emerickiem Aubameyangiem, Gonzalo Castro, Mario Gomezem, Marco Reusem, Erikiem Thommym i jeszcze paroma innymi uznanymi nazwiskami, które błyszczą lub błyszczały w Bundeslidze. Rósł z Jadonem Sancho, dzisiaj wartym pewnie ponad sto milionów. Co więcej, w juniorach Borussii Dortmund miewał mecze, w których grał […]
02.08.2020
Weszło
02.08.2020

Abramowicz: Karny z Wartą? Jak się walczy w powietrzu, to nieuniknione, że ręce lądują na rywalu

Dawid Abramowicz kontrowersyjny rzut karny w meczu Warty Poznań z Radomiakiem widział z bliska. Nawet z bardzo bliska, bo to on go sprokurował. Jak sytuacja wyglądała z jego perspektywy? Czy ma pretensje do Łukasza Spławskiego, albo sędziego Bartosza Frankowskiego? Co sądzi o finałowym spotkaniu? Jak zareagował, gdy zobaczył kibiców z Radomia pod stadionem w Grodzisku? […]
02.08.2020