post

Opublikowane 08.08.2018 14:33 przez

Rafal Bienkowski

Kiedy biegł Usain Bolt, nawet gospodynie domowe wychylały się z kuchni, żeby popatrzeć. Kiedy o medal biją się najlepsi Europejczycy, podglądają ich najczęściej tylko zadeklarowani fani „lekkiej”. Stary Kontynent to jak wiadomo drugi świat na dystansie 100 m, ale czy to, że od lat nie potrafimy wyprodukować nawet jednego zawodnika na poziomie medalu olimpijskiego czy mistrzostw świata można zrzucić wyłącznie na karb krótszego ścięgna Achillesa, mniej pojemnych płuc i skromniejszej liczby włókien mięśniowych?   

*

Od wczoraj nowym królem 100 m w Europie jest Zharnel Hughes. To jego największy indywidualny sukces w karierze, dlatego szał radości był uzasadniony. Tym bardziej, że ustanowił nowy rekord mistrzostw. Jednak kiedy emocje opadną i 23-latek na spokojnie przypomni sobie, ile faktycznie w świecie sprintu znaczy jego złoty rezultat 9.95, zejdzie nieco na ziemię. Gdyby Brytyjczyk (urodzony na wyspie Anguilla na Karaibach, to też nie jest bez znaczenia) taki sam czas zanotował w finale olimpijskim w Rio de Janeiro, nie miałby tam medalu, a na ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Londynie być może otarłby się o brąz. Z naciskiem na być może.

Europa mistrzem Europy

Dokładna analiza wyników europejskich 100-metrowców na imprezach światowych to dość smutna lektura. W przypadku igrzysk olimpijskich zawodnicy ze Starego Kontynentu w miarę regularnie dobiegali do trójki jeszcze do Moskwy i 1980 r., ale od tamtej pory Europa doczekała się na tym dystansie tylko trzech medalistów: Linforda Christie, który zdobył złoto w Barcelonie i srebro w Seulu, a także Francisa Obikwelu, który w 2004 r. w Atenach był drugi. Przy czym podkreślmy to grubym, czerwonym flamastrem, pierwszy jest z pochodzenia Jamajczykiem, a drugi Nigeryjczykiem. W przypadku mistrzostw świata, które organizowane są od 1983 r., jest niewiele lepiej – cztery medale, w tym ostatni zdobyty na czempionacie w Paryżu w 2003 r. Szmat czasu.

Tak samo jak i szmat czasu ma rekord Europy wynoszący 9.86. Czternaście lat temu ustanowił go wspomniany już Obikwelu, a więc był to w pewnym sensie rekord naciągany, bo afrykański sprinter Portugalczykiem został w 2001 r. Humor poprawia nieco fakt, że w 2015 r. ten rezultat wyrównał Francuz Jimmy Vicout, ale na liście najlepszych wyników w historii to i tak jest obecnie dopiero 105. pozycja.

Europejscy sprinterzy zupełnie jakby biegli pod górkę. Przepaść między nimi a Amerykanami i Jamajczykami jest bardzo duża. Obraz sprintu na kontynencie rozjaśniają nieco jedynie 200-metrowcy, bo w Rio na tym dystansie trzeci był Francuz Christophe Lemaitre, a na mistrzostwach w Londynie złoto niespodziewanie zdobył Turek z Azerbejdżanu Ramil Guliyev.

10 sekund łamią tylko wybrańcy

Niestety, Europa jest w sprintach – mówiąc kolokwialnie – sto lat za murzynami, chociaż my też mamy czarnoskórych sprinterów, którzy reprezentują kraje europejskie. A jednak statystyki pokazują jednoznacznie: nie dajemy rady – mówi Marcin Urbaś, rekordzista Polski na 200 m, który w swojej kariery był też mistrzem kraju na setkę.

W podobnym tonie wypowiada się Dariusz Kuć, olimpijczyk i czterokrotny mistrz Polski, do którego należy trzeci najlepszy rezultat na tym dystansie w naszym kraju (10.15, rekord Mariana Woronina z 1984 r. to 10.00).

Prestiż setki w Europie nie jest wielki, chociaż kiedy przeanalizowałem listy startowe na mistrzostwa Europy, to mój rekord byłby dziś rezultatem jednym z wielu. To pokazuje, że poziom poszedł nieco do przodu, ale oczywiście wciąż nie na tyle, żeby zdobywać medale na imprezach rangi światowej. Przykład: ja na igrzyskach w Londynie pobiegłem 10.24 i nie dało mi to półfinału, a w Berlinie wygrałbym tym wynikiem poniedziałkowe eliminacje. To pokazuje, że igrzyska to dwa poziomy wyżej niż mistrzostwa Europy. Dlatego nie wydaje mi się, żeby sprinter z Europy mógł wkrótce zdobyć indywidualnie medal na imprezie światowej. Ostatnie lata pokazują, że już finał olimpijski czy mistrzostw świata jest dla Europejczyka osiągnięciem. Mało tego, złamanie bariery 10 sekund już jest wielkim wydarzeniem – mówi w rozmowie z Weszło.

Kiedy w przypadku finałów igrzysk i mistrzostw świata wyniki poniżej tej granicy od lat są wręcz standardem, tak u nas właśnie rzadkością. Wystarczy wspomnieć, że w całej historii ME, tylko trzech uczestników finałów zeszło poniżej 10 sekund (z czego dwóch dokonało tego we wtorek). A w całej historii tego dystansu poniżej dychy potrafiło zejść jedynie dziewiętnastu zawodników z Europy.

DAEGU 03.09.2011 LEKKOATLETYKA MISTRZOSTWA SWIATA IAAF WORLD CHAPIONSHIPS NZ CHRISTOPHE LEMAITRE FOT MAREK BICZYK PRZEGLAD SPORTOWY NEWSPIX.PL --- Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl mail us: info@newspix.pl call us: 0048 022 23 22 222 --- Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland

W ostatnich latach wielkie nadzieje wiązano przede wszystkim z dwójką Jimmy Vicaut i Christophe Lemaitre. Pierwszy z nich dwukrotnie w latach 2015-2016 pobiegł 9.86 i łącznie 22 razy biegł poniżej 10 sekund, drugi z kolei był pierwszym białym, który złamał magiczną granicę – dokonał tego w 2010 r. uzyskując 9.97, a rok później wyciągnął to jeszcze do 9.92. Problem w tym, że Vicaut jest bardzo podatny na kontuzje i właśnie dlatego nie pobiegł chociażby we wtorkowym finale, a Lemaitre od kilku lat granicy 10 sekund już nie pokonał i medale na setkę były nieosiągalne (zdobywał krążki jedynie na 200 m i w sztafecie).

Marcin Urbaś szczególnie żałuje właśnie regresu formy Lemaitre, bo wierzył, że to on w końcu namiesza w stawce 100-metrowców.

Bardzo wysoki, biegający długim krokiem z połączeniem wahadła tylnego i przedniego. Wiązałem z nim nadzieje przede wszystkim ze względu na jego sposób biegania i to, że największe rezultaty uzyskiwał z… błędami technicznymi. Wszyscy go obserwowali i mówili: „popatrz, sknocił start z bloków, to sknocił, tamto też, to trzeba poprawić”. Każdy myślał, że jeśli on to wszystko poprawi, to naprawdę będzie rywalizował z największymi na świecie. Rysowała się przed nim świetna przyszłość, ale jednak, zabrakło stabilizacji formy. Wciąż uważam też, że bardzo duży potencjał ma Brytyjczyk Adam Gemili, czyli były piłkarz zaadoptowany do sprintu. Chłopak biega już poniżej 10 sekund na stówę i poniżej 20 na dwieście – mówi.

Geny i mięśnie to nie wszystko?

O aspektach fizjologicznych odróżniających białych sprinterów od czarnoskórych lekkoatletów napisano już opasłe tomy prac eksperckich i artykułów prasowych. Geny, dłuższe nogi, które podnoszą punkt ciężkości, bardziej pojemne płuca, większa liczba włókien mięśniowych, węższe biodra, czy dłuższy Achilles – to najważniejsze różnice, które wpływają na to, że Europa zbiera bęcki na 100 m.

200 m pokazuje, że Europa momentami potrafi jeszcze powalczyć, ale jeśli chodzi o setkę, to genetyka według mnie przynajmniej w 80 proc. ma znaczenie – uważa Kuć.

Medalowa posucha na najważniejszych imprezach każe jednak zadać pytanie, czy przez te wszystkie dekady wyłącznie biologia była powodem, przez który Europa nie potrafiła wydać na świat nawet jednego sprintera na poziomie medalowym igrzysk lub mistrzostw świata? Bo wspomnianego już Francisa Obikwelu z wiadomych względów należy pominąć.

Moim zdaniem nie wynika to wyłącznie z tego, że na naszym kontynencie nie ma talentów i biali sprinterzy są gorzej uwarunkowani fizycznie. Zrzucałbym to wyłącznie na karb biologii tylko do momentu, w którym ja biegałem, czyli mniej więcej do 2000 r. Później pojawiło się bowiem wielu białych sprinterów, którzy byli w stanie biegać o wiele szybciej, czyli poniżej 10 sekund na 100 m i 20 na 200 m. Na tym drugim dystansie w 1999 r. byłem drugi w historii, gdzie w tej chwili nie wiem czy jeszcze łapię się do dziesiątki najszybszych białych. Skoro więc oni uporali się z tymi barierami, to inni też mogą – mówi Marcin Urbaś i zwraca uwagę na model szkolenia sprinterów: – Nie wierzę, że różnica w poziomie sportowym wynika tylko i wyłącznie z genetyki. Uważam, że w najsilniejszych sprintersko krajach funkcjonuje również specyficzny system szkolenia, którego my po prostu nie mamy. Dopiero jak jeden czy drugi trener czasem coś zmieni i prowadzi akurat bardzo utalentowanego zawodnika, to próbuje doścignąć Amerykę czy Jamajkę.

Teorię z kompletnie odmiennym systemem szkolenia potwierdza też Dariusz Kuć. Jak mówi, sam był świadkiem, jak po regularnych wycieczkach za ocean jego rywale potrafili zejść z wynikami w rejony, które wcześniej wydawały się być bardzo odległe.

W Europie mamy różne systemy szkolenia. Inaczej trenują Polacy, inaczej Brytyjczycy, a jeszcze inaczej Niemcy. Jeśli chodzi o tych ostatnich, sami zauważyliśmy, że od kiedy niemieccy zawodnicy zaczęli na dłużej wyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych na zgrupowania, poziom biegów indywidualnych i całej sztafety bardzo poszedł do przodu. Przez miesiąc-półtora siedzieli na Florydzie i dzięki temu ich poziom ruszył. Jedna-dwie dziesiąte sekundy, które dla nas są ogromnym przeskokiem, oni potrafili później urwać. Kiedy rozmawialiśmy o tym z Niemcami, sami mówili, że wpływ miały na to właśnie konsultacje za oceanem. Taki Julian Reus potrafił biec 10.01 (rekord Niemiec – red.), gdzie wcześniej nie był tak szybki. Ale kiedy zaczął wyjeżdżać, konsultować z Amerykanami trening, suplementację i odnowę biologiczną, wskoczył na wyższy poziom. To pokazuje, że być może powinniśmy poszukać specjalistycznej wiedzy na zachodzie. Bo kto wie, może jakiś wielki talent już się urodził i rośnie?

Dopóki jednak tak się nie stanie, z zawodnikami z Europy jest trochę jak z bohaterem tego dowcipu:
– Czego szuka sprinter w samolocie?
– Biegu.

RAFAŁ BIEŃKOWSKI 

Fot. newspix.pl

Brama dnia
30.11.2021

Thierry Henry kontra Andrij Szewczenko | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was konfrontację wielkich legend światowego futbolu – z jednej strony wspaniałe uderzenie autorstwa Thierry’ego Henry’ego, z drugiej genialna asysta Andrei Pirlo i klasowy strzał Andrija Szewczenki. Zapraszamy do oglądania i głosowania wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. THIERRY HENRY VS A. VILLA (30.11.2002) Thierry Henry […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE OD 11!

Nietypowa pora, ale wiadomo, co wczoraj wieczorem było najważniejsze – Złota Piłka. Dlatego na Weszłopolskich zapraszamy dzisiaj, już od 11. Bądźcie z nami!
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Introwertyczność dyrektora Kucharskiego nie pomaga Legii

We wtorkowej prasie kolejny ciekawy tekst o sytuacji w Legii Warszawa, interesująca debata o wysiłku sportowców i sporo ligowych spraw. PRZEGLĄD SPORTOWY Zdaniem Andrzeja Juskowiaka, gdyby nie Copa America, Messi nie miałby szans na zdobycie Złotej Piłki za 2021 rok. Myślę, że Złota Piłka należała się Robertowi Lewandowskiemu. Za rekordy, które pobił. Zdobycie 41 bramek […]
30.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Formuła 1
29.11.2021

Zmarł sir Frank Williams. Jak stał się legendą Formuły 1?

Sir Frank Williams w Formule 1 był obecny już od końca lat sześćdziesiątych. Przeżył w tym sporcie wszystko – od wielkich triumfów, po ogromne rozczarowania. Bolidami sygnowanymi jego nazwiskiem jeździli najlepsi kierowcy w historii, tacy jak Alain Prost, Nigel Mansell czy Ayrton Senna. Choć ten ostatni zaledwie przez kilka miesięcy, a z jego śmiercią Williams […]
29.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

Drugi mecz, druga porażka. Pierwsze koty za płoty kadry Milicica

Zmienił się trener kadry polskich koszykarzy, zmieniły się realia. Jeszcze parę miesięcy temu po dwóch porażkach z rzędu, z Izraelem oraz osłabionymi Niemcami, mielibyśmy wyjątkowo nietęgie miny. Obecnie jednak musimy być bardziej wyrozumiali. I zdawać sobie sprawę, że odmłodzona kadra nie będzie faworytem w większości rozgrywanych spotkań. Choć dzisiaj, w meczu z niemiecką kadrą, do […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

Przedziwna niedziela w Kuusamo. I bardzo nieudana dla Polaków

Zaczęło się od pecha Ryoyu Kobayashiego, wczorajszego triumfatora, który otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa, co wykluczyło go z niedzielnej rywalizacji. Potem mieliśmy wpadkę Halvora Egnera Graneruda, który nie przeszedł kwalifikacji. W końcu obejrzeliśmy loteryjny, rwany konkurs. O ile jeszcze pierwszą serię dało się przeżyć (choć złe warunki nie oszczędziły kilku skoczków, w tym Kamila […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

And the new… George Kambosos mistrzem świata wagi lekkiej!

W wypowiedziach przed walką Teofimo Lopez (16-1, 12 KO) głosił, że nie zamierza zabić George’a Kambososa (20-0, 10 KO), gdyż jego rywal ma rodzinę i dzieci. Posiadacz mistrzowskich pasów federacji IBF, WBA, WBO i WBC Franchise w wadze lekkiej zapowiadał natomiast, że „zaledwie” skręci mu kark. I choć z całych sił próbował zrealizować swój plan, […]
28.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Inne sporty
11.09.2019

11 września: sportowe tragedie w cieniu dwóch wież

Tak jak większość z 2973 ofiar poszli tego dnia normalnie do pracy, wsiedli do samolotu, żeby załatwić swoje biznesy lub po prostu aby zacząć nowe życie w nowym mieście. Na długiej liście ofiar zamachów z 11 września, od których mija właśnie 18 lat, są także ludzie sportu. Jedno z nazwisk, które od 2001 r. widnieje […]
11.09.2019
Inne sporty
03.06.2019

Jerry, przestań się dąsać, czyli historia logo NBA

Kiedy Jerry West przyznał w telewizji, że logo nigdy mu się nie podobało i powinno zostać zmienione, skrzynkę projektanta Alana Siegela zapchało momentalnie dwa tysiące e-maili. Zdecydowana większość z prośbą, żeby pod żadnym pozorem nie ruszać kultowego znaku, nawet jeśli chce tego facet, którego wizerunek został na nim wykorzystany. Prawdziwe tło logotypu NBA ma znacznie […]
03.06.2019
Inne sporty
31.05.2019

Ile Wagnera jest w Heynenie?

Jeszcze rok temu taki tekst byłby herezją, a jedyne co można byłoby poradzić autorowi, to żeby wziął dobry rozbieg i dla otrzeźwienia uderzył głową w słupek od siatki. Ale po mistrzostwie świata porównanie Vitala Heynena do Huberta Jerzego Wagnera już nie jest takie nieuprawnione. Tym bardziej, że patrząc na styl prowadzenia drużyny przez szalonego Belga, […]
31.05.2019
Inne sporty
28.05.2019

„Czas leczy rany? To bzdura”

– To wszystko jakoś mi nie pasuje, nie składa się w całość. Małgosia nie miała żadnych problemów zdrowotnych. To co otrzymaliśmy ze szpitala w Brisbane nie potwierdziło zawału serca. Lekarze wyjaśnili to bardzo jasno: to nie był zawał, przyczyną śmierci było zatrzymanie akcji serca. Tylko że nie było dalej żadnego wytłumaczenia. Robiliśmy badania i nie […]
28.05.2019
Inne sporty
23.05.2019

Ahoj kapitanie Grbić

Gdyby porównać pozycję rozgrywającego do pracy reżysera, byłby bardziej Francisem Fordem Coppolą niż Jamesem Cameronem. Nigdy nie rozrzucał piłek opakowanych efektami specjalnymi, bardziej stawiał na skromne środki wizualne, ale to i tak nie przeszkodziło mu być do bólu skutecznym i zapracować sobie na miano siatkarza absolutnie wybitnego. Nikola Grbić, który został właśnie trenerem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, […]
23.05.2019
Inne sporty
20.05.2019

Polski trener dał Fenerbahce pierwszy od siedmiu lat mistrzowski tytuł

Polscy trenerzy siatkarscy pracujący za granicą to dziś rzadkość, a ci odnoszący tam sukcesy to już w ogóle gatunek na wymarciu. Mariusz Sordyl, który ma za sobą trip po Rumunii i Katarze, zaliczył teraz jednak wejście smoka do ligi tureckiej – na dzień dobry zdobył z Fenerbahce Stambuł mistrzostwo, puchar kraju i wprowadził drużynę do […]
20.05.2019
Liczba komentarzy: 31
Subscribe
Powiadom o
guest
31 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hivth
Hivth (@hivth)
3 lat temu

„Problem w tym, że Vicaut to bardzo kontuzjogenny przypadek”

Ooo, a kogo kontuzjował?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Hivth

Treść usunięta

Świroos
Świroos (@swiroos)
3 lat temu

Bo są biali ot cała tajemnica.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Świroos

Treść usunięta

Świroos
Świroos (@swiroos)
3 lat temu

Skrót myślowy, pełna zgoda z Tobą.

pepe72
pepe72 (@pepe72)
3 lat temu

Może by tak zdjęcie Zharnela Hughesa? Musiałem wygooglać, że jest czarny.

asddsa
asddsa (@asddsa)
3 lat temu
Reply to  pepe72

samo imie nie wystarczylo?

pepe72
pepe72 (@pepe72)
3 lat temu
Reply to  asddsa

nie

Laguna
Laguna (@laguna)
3 lat temu

Dlaczego Europejczycy nie potrafią walnąć setki? To chyba tema na piątkowy felieton.

ahmed
ahmed (@ahmed)
3 lat temu

ewolucja, a dokladnie tysiace lat ewolucji, ktore uksztaltowaly roznice miedzy grupami ludnosci. organizmy musialy dostosowac sie do panujacych warunkow klimatycznych na danych obszarach. jedne grupy maja wiec latwiej w danej konurencji, inne trudniej, chinczycy maja jeszcze ciezej w biegach. w koszykowce w zasadzienie nie istnieja, za to ich warunki bardziej predysponujaich do ping-ponga, gdzie liczy sie przede wszystkim refleks. europejczycy nigdy nie osiagna najwyzszego poziomu w biegach, bo nie przeskocza praw ewolucji, tak samo jak azjaci.

Baton
Baton (@baton)
3 lat temu
Reply to  ahmed

https://www.youtube.com/watch?v=V09H08Q0UQA – jednak jest możliwe :). Problem to zaawansowane programy dopingowe w USA i na Jamajce. Program rosyjski obejmował/obejmuje inne dyscypliny.

ahmed
ahmed (@ahmed)
3 lat temu
Reply to  Baton

doping tu nie wiele zmieni, a nawet jesli, to na chwile. czarni afrykanie i tak beda mogli brac to samo, wiec obie grupy beda lepsze, ale lider bez zmian. czarni maja tez statystycznie wyzszy poziom testosteronu we krwi, a zolci najnizszy, ale za to wypadaja najlepiej w testach na IQ.

Baton
Baton (@baton)
3 lat temu
Reply to  ahmed

A nie dziwi Cię to, że czarnoskórzy mieszkają w wielu państwach i na różnych kontynentach, a najszybciej biegają tylko Ci z USA i z Jamajki :)…?

ahmed
ahmed (@ahmed)
3 lat temu
Reply to  Baton

nie. to kwesta inwestycji w potencjal. widac to np. w NBA, gdzie 75% zawodnikow to czarni, a 0,2 % azjaci… gdyby kraje afrykanskie stworzyly infrastrukture, inwestowaly, to wowczas mialyby ultra-mocne zespoly koszykowki, a nie maja zazwyczaj, bo ekonomicznie leza. w USA to maja, i wychodzi,ktore grupy etniczne maja predyspozycje do danego sportu, a ktore nie.

pepe72
pepe72 (@pepe72)
3 lat temu
Reply to  Baton

Ale to tylko w sprintach. Bo jak dochodzi do maratonów czy innych długich dystansów to królują raczej państwa z Afryki.

Świroos
Świroos (@swiroos)
3 lat temu
Reply to  Baton

Bieg przez płotki to zdecydowanie inna dyscyplina niż sprint. W płotkach szybkość jest ważna ale duży nacisk kładzie również na technikę. Nie ma większego sensu porównywać płaskiego sprintu z płotkami.

Hala Madryt
Hala Madryt (@katalonscyfanatycy)
3 lat temu
Reply to  Baton

 Baton „Jeśli chodzi o tych ostatnich, sami zauważyliśmy, że od kiedy niemieccy zawodnicy zaczęli na dłużej wyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych na zgrupowania, poziom biegów indywidualnych i całej sztafety bardzo poszedł do przodu. Przez miesiąc-półtora siedzieli na Florydzie i dzięki temu ich poziom ruszył. Jedna-dwie dziesiąte sekundy, które dla nas są ogromnym przeskokiem, oni potrafili później urwać. Kiedy rozmawialiśmy o tym z Niemcami, sami mówili, że wpływ miały na to właśnie konsultacje za oceanem”

najlepsze konsultacje tylko u dr. Omnadrena

Kunta Kinte
Kunta Kinte (@kunta-kinte)
3 lat temu
Reply to  ahmed

Jedni i drudzy nie musieli uciekać przed lwami…?!

Świroos
Świroos (@swiroos)
3 lat temu
Reply to  Kunta Kinte

Faktycznie te same korzenie ale jednak inna dyscyplina obecnie. 🙂

Staszek Anioł
Staszek Anioł (@staszekaniol)
3 lat temu

Taka drobna rzecz (a czasem bardzo wiele zmienia) – w Polsce dajemy przecinek zamiast kropki przy podawaniu czasów.

motyl
motyl (@motyl)
3 lat temu
Reply to  Staszek Anioł

W Polsce mowimy tez Polska-Senegal 0:2,niestety Borek i wyroby borkopodobne z uporem maniaka lansuja irytujacy brytyjski sposob prezentowania wyniku,czyli Polska zero,Senegal dwa

Staszek Anioł
Staszek Anioł (@staszekaniol)
3 lat temu
Reply to  motyl

To pół biedy, bo wiadomo i tak, o co chodzi. Mylenie przecinka z kropką w zapisie liczb (notoryczne tu zresztą) jest o tyle gorsze, że powoduje czasem mylenie jednostek z tysiącami…

fryzjer
fryzjer (@fryzjer)
3 lat temu

Setka dla mnie nie stanowi problemu.
Każdy barman to potwierdzi

Ponewor
Ponewor (@ponewor)
3 lat temu
Reply to  fryzjer

Gratuluję, że zrozumiałeś żart z tytułu i dzięki, że raczyłeś go nam, mniej światłym, wytłumaczyć.

Hawrań
Hawrań (@apadryta)
3 lat temu

Jimmy Vicout do bialych też sie nie zalicza ,mimo że urodził się we Francji to jego matka jest Iworyjką a ojciec Francuzem co widać po śniadej karnacji .

n0_thx
n0_thx (@n0_thx)
3 lat temu

Wszystkiemu winna ewolucja. Biali typu europejskiego już kilka tysięcy lat temu zaczęli odchodzić od gospodarki zbieracko-łowieckiej, która wymuszała częste bieganie za zwierzyną. Czarni natomiast zaczęli od niej odchodzić jakieś 120 lat temu i w sumie część z nich nadal żyje w ten sposób. A gdyby biali nie pojawili się w Afryce to do dziś 90% z nich uganiałaby się z dzidami za dzikiem.

A w lekkiejatletyce dochodzi do tego jeszcze doping. Doping jest obecny w każdym sporcie zawodowym, ale w lekkiejatletyce ma dużo większe znaczenie i jest znacznie bardziej rozbudowany niż np. w piłce nożnej.

Jozef Wojciechowski
Jozef Wojciechowski (@jozef-wojciechowski)
3 lat temu

Gdyby problem był odwrotny i to czarni zbierali bęcki na 100 m, organizacje antyrasistowskie już dawno podniosłyby kwik i zmusiły białych do biegania w ołowianych butach dla wyrównania szans.

pepe72
pepe72 (@pepe72)
3 lat temu

🙂 w golfie na szczęście nie.

Takata
Takata (@takata)
3 lat temu

A Peszko to niby zawodnik z Afryki?

Lelumpolelum
Lelumpolelum (@lelumpolelum)
3 lat temu

Lemaitre to była wielka nadzieja białych, co się stało, że się nie rozwinął?

Hala Madryt
Hala Madryt (@katalonscyfanatycy)
3 lat temu

„Drugi z kolei był pierwszym białym, który złamał magiczną granicę – dokonał tego w 2010 r. uzyskując 9.97, a rok później wyciągnął to jeszcze do 9.92”
Marianowi Woroninowi ponoć zmierzyli 9,99, ale oficjalnie zapisali równe 10. Swoją drogą teraz starczyłoby to na medal 🙂

Brama dnia
30.11.2021

Thierry Henry kontra Andrij Szewczenko | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was konfrontację wielkich legend światowego futbolu – z jednej strony wspaniałe uderzenie autorstwa Thierry’ego Henry’ego, z drugiej genialna asysta Andrei Pirlo i klasowy strzał Andrija Szewczenki. Zapraszamy do oglądania i głosowania wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. THIERRY HENRY VS A. VILLA (30.11.2002) Thierry Henry […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE OD 11!

Nietypowa pora, ale wiadomo, co wczoraj wieczorem było najważniejsze – Złota Piłka. Dlatego na Weszłopolskich zapraszamy dzisiaj, już od 11. Bądźcie z nami!
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Włoski dziennikarz umieścił Lewandowskiego poza podium

W Internecie pojawia się coraz więcej informacji na temat głosów oddawanych w plebiscycie Złotej Piłki, którą wygrał wczoraj Leo Messi. Tym razem swoimi głosami na Twitterze podzielił się włoski dziennikarz Paulo Condò. W głosowaniu brało udział 185 dziennikarzy z całego świata. Condò był jedynym włoskim dziennikarzem uprawnionym do oddania głosów. Na co dzień pracuje dla […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Ronaldo odpowiada redaktorowi naczelnemu France Football

Cristiano Ronaldo uderzył w redaktora naczelnego France Football, który stwierdził wcześniej, że jedynym celem Ronaldo jest posiadanie większej liczby Złotych Piłek od Leo Messiego, co rzekomo usłyszał od samego Portugalczyka. Ronaldo zabrakło na wczorajszej gali Złotej Piłki, którą wygrał Argentyńczyk. Piłkarz Manchesteru United zajął szóste miejsce w głosowaniu. – Ronaldo ma tylko jedną ambicję i […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Introwertyczność dyrektora Kucharskiego nie pomaga Legii

We wtorkowej prasie kolejny ciekawy tekst o sytuacji w Legii Warszawa, interesująca debata o wysiłku sportowców i sporo ligowych spraw. PRZEGLĄD SPORTOWY Zdaniem Andrzeja Juskowiaka, gdyby nie Copa America, Messi nie miałby szans na zdobycie Złotej Piłki za 2021 rok. Myślę, że Złota Piłka należała się Robertowi Lewandowskiemu. Za rekordy, które pobił. Zdobycie 41 bramek […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Boniek o Złotej Piłce: Formuła się wyczerpała i trzeba ją zmienić

Mnóstwo ludzi ze świata futbolu komentuje wczorajsze wydarzenia z gali Złotej Piłki. Swoimi refleksjami na ten temat podzielił się również były prezes PZPN, Zbigniew Boniek. Już wczoraj na antenie Kanału Sportowego wspominał, że jego zdaniem Leo Messiego nie powinno być w czołowej trójce plebiscytu. Po zwycięstwie Argentyńczyka dodał, że jego formuła się wyczerpała.  Wczoraj Boniek […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Maciej Iwański wskazał Messiego dopiero na trzecim miejscu

Złotą Piłkę za 2021 rok zdobył wczoraj Leo Messi, który wyprzedził Roberta Lewandowskiego o 33 głosy. W tym roku w głosowaniu brało udział 185 dziennikarzy z całego świata. Polskę reprezentował dziennikarz TVP Sport Maciej Iwański, który od wielu lat głosuje w plebiscycie Złotej Piłki.  Iwański był jednym z komentatorów wczorajszej gali na antenie TVP. Pod […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Lineker: Lewandowskiemu powinna być przyznana nagroda za 2020 rok

Pojawia się coraz więcej komentarzy w związku z wczorajszą galą Złotej Piłki, na której po najcenniejszą nagrodę sięgnął Leo Messi. Argentyńczyk w swojej przemowie zwrócił się do Roberta Lewandowskiego i powiedział, że Polak zasługuje na Złotą Piłkę za 2020 rok i ma nadzieje, że jeszcze ją dostanie. Na Twitterze swoją zgodę z tą opinią wyraził […]
30.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Rzeczniczka Lewandowskiego: Osiągnięcia piłkarskie nie są najważniejszym kryterium

Piotr Koźmiński, dziennikarz „Wirtualnej Polski” jest w Paryżu na gali „Złotej Piłki”. Po tym, jak okazało się, że nagrodę wygrał Leo Messi, porozmawiał z obozem Roberta Lewandowskiego. Komentarz w sprawie wyników gali wygłosiła jego rzeczniczka, Monika Bondarowicz. – Drugie miejsce wskazuje jak wielu dziennikarzy też widzi w Robercie Lewandowskim najlepszego piłkarza 2021 roku. Bardzo za […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Nieoficjalnie: Messi wyprzedził Lewandowskiego o 33 głosy

Wiadomo już, że Lionel Messi został najlepszym piłkarzem świata po raz siódmy. W 2021 roku, zdaniem „France Football”, był lepszy od Roberta Lewandowskiego. Pojawiają się już pierwsze, póki co nieoficjalne, informacje dotyczące liczby punktów czołówki plebiscytu. Według nich Argentyńczyk wygrał o 33 głosy. Choć werdykt w sprawie „Złotej Piłki” już znamy, szczegóły dotyczące liczby punktów, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Lewandowski najlepszym Polakiem w historii

Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w plebiscycie „France Football”, co jest najlepszym wynikiem polskiego zawodnika w historii. Dotychczas na podium stawali jedynie dwaj zawodnicy z naszego kraju: Zbigniew Boniek oraz Kazimierz Deyna. Najlepszym wynikiem Lewandowskiego było natomiast czwarte miejsce, które zajął w 2015 roku. Napastnik reprezentacji Polski już po raz szósty zagościł w gronie wyróżnionych […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Messi do Lewandowskiego: Zasługujesz, żeby mieć w domu tę nagrodę

Lionel Messi po raz siódmy zwyciężył w plebiscycie „Złota Piłka”. „France Football” przyznała także nagrodę pocieszenia – tytuł napastnika roku – Robertowi Lewandowskiemu. Argentyńczyk przyznał, że Polak zasługiwał na zwycięstwo. – Wszyscy wiemy, że zasługujesz na to, żeby mieć w domu tę nagrodę. Gdyby nie pandemia, to by się udało – powiedział zawodnik PSG odbierając nagrodę. Co […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Lionel Messi wygrywa po raz siódmy!

Niby człowiek wiedzioł, a jednak się łudził. Czyli poznaliśmy wyniki „Złotej Piłki” za rok 2021. W plebiscycie zwyciężył Lionel Messi. Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w głosowaniu, a podium uzupełnił mistrz Europy – Jorginho. Jak wyglądają pełne wyniki plebiscytu? Tegoroczna edycja plebiscytu była już 65. w historii. Zwycięstwo Leo Messiego oznacza, że Argentyńczyk w pojedynkę […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Gianluigi Donnarumma najlepszym bramkarzem

„Złota Piłka” to nie tylko główna nagroda, ale też kilka pobocznych trofeów. Wiemy już, że najlepszym piłkarzem do lat 21 został Pedri, a co dalej? Nagroda Lwa Jaszyna dla bramkarza roku. Otrzymał ją mistrz Europy 2020 i zawodnik PSG – Gianluigi Donnarumma. Włoski golkiper rozpoczynał rok jako bramkarz Milanu, jednak latem trafił do PSG. Jego […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Alexia Putellas zawodniczką roku

Gala „Złotej Piłki” rozkręca się. Właśnie poznaliśmy laureatkę nagrody dla najlepszej piłkarki 2021 roku. Sięgnęła po nią Alexia Putellas, zawodniczka FC Barcelony. 27-letnia Putellas rozpoczynała karierę w Espanyolu, potem grała dla Levante, a od blisko dekady reprezentuje Barcelonę. W 2021 roku Hiszpanka wygrała Ligę Mistrzów kobiet, ligę hiszpańską oraz puchar kraju. Jest ofensywną pomocniczką lub […]
29.11.2021