post Avatar

Opublikowane 17.07.2018 11:24 przez

Norbert Skorzewski

Lokalny patriotyzm przegrał z frustracją. Drutex przestał sponsorować Bytovię. Tak naprawdę nie pamiętamy roku, w którym nie mówiłoby się o zakończeniu tej współpracy. Postanowiliśmy pogadać o tym z Januszem Wiczkowskim, prezesem klubu, który szczerze opowiedział o ostatnich wydarzeniach i odniósł się do zarzutów, które stawiało się Bytovii w ciągu kilku lat gry w pierwszej lidze.

 – Osiągnęliśmy pewien pułap. Na ten moment nie mamy możliwości infrastrukturalnych, żeby myśleć o Ekstraklasie. Tym bardziej że wymogi będą bardziej rygorystyczne, a i trzeba będzie grać tylko na własnych obiektach. Możliwe, że to przyśpieszyło tę decyzję. Osiągnęliśmy wszystko, co było możliwe do osiągnięcia. Można byłoby wydać pieniądze inaczej, powalczyć. Źle nie graliśmy, różnie bywało. Ale trzeba byłoby zmienić podejście do budowania zespołu, z marketingowego na profesjonalny i wtedy może udałoby się wywalczyć awans – przyznał prezes klubu.

*

Zaskoczyło pana, że Drutex wycofał się ze sponsorowania Bytovii?

Tak, byłem zaskoczony. Nie spodziewałem się tego.

Pytam, bo nie pamiętam roku, w którym nie mówiło się o zakończeniu waszej współpracy.

Brało się to z tego, że niektóre zespoły zwracały się do Druteksu, proponując współpracę. Firma informowała nas, że są takie zakusy, ale zawsze podkreślała, że nie ma zamiaru zmieniać sponsorowanego klubu. Cały czas deklarowała, że chce być z nami.

Przez te dywagacje dało się odczuć, że współpraca jest niestabilna?

Trudno tak to określić. Było ciągłe finansowanie, wszystkie faktury były opłacane. Przedstawiciele sponsora, którzy znajdowali się w klubie, mieli nad wszystkim nadzór. Prace były wykonywane na bieżąco, włącznie z pielęgnacją murawy, która miała miejsce w maju. Wtedy nic nie wskazywało na to, że współpraca za chwilę się zakończy. Decyzja pojawiła się nagle. Mówię szczerze. Oczywiście, krążyły plotki, ale – tak jak pan zauważył – mówiło się o nich już od wielu lat. Nie przywiązywaliśmy do nich wagi, tymczasem spotkała nas taka przykra niespodzianka.

Jednym z powodów wycofania się Druteksu miał być brak współpracy z miastem.

W Druteksie uważano, że miasto nie nadąża za sukcesami klubu. Chodzi przede wszystkim o kwestie rozbudowy obiektu. Sukcesy sportowe wyprzedzały potrzeby infrastrukturalne. Zawsze dostawaliśmy nadzór infrastrukturalny – nieważne czy chodziło o awans z czwartek ligi do trzeciej, czy z drugiej do pierwszej. Trzeba było zrobić murawę, trybuny, nagłośnienie, monitoring, oświetlenie. Prace zawsze zaczynały się po awansie, dostosowywaliśmy się do poziomu, na którym przyszło nam grać. Awanse były szybkie i regularne, trzeba było reagować.

Przykładem uchybień infrastrukturalnych są zawodnicy, którzy muszą trenować na głównej płycie, niszcząc tym samym murawę.

Boisko treningowe to nasz największy problem. Niby wypożyczamy dwa obiekty, które znajdują się niedaleko Bytowa, ale to jednak nie to samo co treningi we własnym mieście. W Bytowie mamy tylko sztuczne boisko. Obciążając główną murawę, doprowadzamy do wielu zniszczeń. Na szczęście Drutex – poprzez klub – płacił 200 tysięcy rocznie, żeby pielęgnować murawę, przez co wyglądała ona całkiem dobrze. Gdyby nie to, byłoby zapewne nieciekawie.

Grzechem Bytovii była niegospodarność?

Jako klub realizowaliśmy cele sponsora. To było określone w umowie. Wszelkie działania związane z promocją, zakupami, kontraktami sztabu i zawodników były prowadzone przez przedstawiciela sponsora. On decydował, na co zostaną przeznaczone poszczególne wydatki. Nie wnikałem w to. Po prostu zobowiązałem się – wraz z całym zarządem, działaczami – że będę organizacyjnie robił wszystko, by utrzymać klub na odpowiednim poziomie. Żeby co roku otrzymywać licencję, żeby wydatki były zgodne z wolą i potrzebami sponsora. To były bardzo duże pieniądze. Nie ukrywam – takie postawienie sprawy przez sponsora nas nie dziwiło. Płacił, więc wymagał. Można teraz gdybać, czy – na przykład – zatrudnienie Pawła Janasa było chwytem marketingowym czy przemyślanym ruchem. Jeżeli chodzi o niego, myślę, że fachowiec zawsze pozostanie fachowcem, a Janas kimś takim był. A przy okazji trochę poprawiliśmy kwestie marketingowe i wizerunkowe. Pomógł nam założyć szkółkę dla młodzieży, więc widać również plusy.

Budżet Bytovii wynosił 6,7 mln złotych. Na pensje szło 3,3 mln. To prawie 50 procent, bardzo wysoka stawka.

Przedstawiciele sponsora ustalali większość spraw, była wśród nich osoba odpowiedzialna za finanse. Zresztą, wydaje mi się, że na pensje szło więcej niż 50 procent budżetu.

Tak wysokie pensje nie były dla pana niepokojące?

Jeszcze raz powtarzam – mieliśmy do wyboru albo postawić się, albo zaakceptować te warunki i zapewnić klubowi bardzo duże pieniądze, ale wydawane tak, jak życzy sobie sponsor. Zdecydowaliśmy tak a nie inaczej, później większość spraw nie leżała w naszej gestii.

Pensje się zgadzały, przychodzili zawodnicy z ekstraklasowym doświadczeniem, ale nic nie wnosili do drużyny.

Wydaje mi się, że żaden z doświadczonych zawodników nie wniósł zbyt wiele do drużyny. Może byli za starzy, może oczekiwali czegoś innego. Chociaż warunki mieli naprawdę dobre. Co prawda w Bytowie nie ma boisk treningowych, ale – jak mówiłem – staraliśmy się wyjeżdżać. Choć kto wie, może to stanowiło dla nich problem. Ale odnowa biologiczna, siłownia, sauna – wszystko było pod ręką. Dostawali karnety, mogli chodzić kiedy chcieli. Może nie podobało im się, że Bytów to małe miasto. Nie każdy ściągał rodziny, ten fakt mógł na nich oddziaływać. Można tylko gdybać. Niektórzy z nich czasy świetności mieli już za sobą. Chcieli coś pokazać, ale za bardzo im nie wychodziło.

Pieniędzy było pod dostatkiem, wymagań – prawie wcale.

No tak. Jak to mówią – przyszli odcinać kupony. Mieli stabilnego sponsora, który wywiązywał się ze wszystkich zobowiązań. Przychodzili do nas, bo wiedzieli o tym. Niektórzy zawodnicy – i trener Janas – byli bardziej znani, co należy odbierać również pod kątem marketingowym. Uważam, że ten zespół i tak był silny jak na pieniądze, które otrzymywał. A to nie były nie wiadomo jak wielkie pieniądze w porównaniu do budżetów innych klubów. Mówiło się, że nasz był najwyższy, ale wydaje mi się, że to nieprawda.

Ale i tak Drutex przekazywał co roku 7 milionów złotych.

Różnie – od pięciu do siedmiu, ostatnio trochę mniej. Zresztą, w klubach chodzi o przekazywanie środków. W budżecie mieści się również ZUS, podatki, VAT, bo jako spółka nie jesteśmy stowarzyszeniem, nie możemy sobie odliczyć VAT-u. To też poszło w koszty. Założenie sponsora, Leszka Gierszewskiego, polegało na tym, że wszystko musi być uczciwe. Wychodził z założenia, że najlepsza firma okienna ma reprezentować jak najlepszy klub. Tak starał się działać. Zawodnicy otrzymywali wypłaty na czas, odprowadzaliśmy wszystkie podatki. A z tego, co wiem, w innych klubach jest różnie. Mają stypendia od miasta, przedsiębiorcy biorą zawodników na swoje etaty, częściowo za nich płacą. A u nas nie. U nas wszystko szło przez klub, wszystko było płacone. Dlatego nasz sześcio-siedmiomilionowy budżet, a sześcio-siedmiomilionowy budżet niektórych klubów to dwa zupełnie różne budżety. W porównaniu do innych klubów nie był on horrendalny. Tak mogło wyglądać z boku.

5

Słyszałem, że wokół klubu nie udało się wytworzyć pozytywnej atmosfery.

Nie zgodziłbym się. Atmosfera była w porządku. W szatni jest różnie – dużo zależy od zawodników. To nie zarząd tworzy atmosferę. Pojawiały się okresy, w których atmosfera była super, podobnie jak wyniki. Jest jednak tak, że często pojawia się blokada. Spójrzmy na przykład na częste zmiany trenerów w naszym klubie. Dlaczego tak się działo? Nie dlatego, że sponsor dobierał złych fachowców. W pewnym momencie coś się psuło w relacjach trener-zawodnik. Wtedy trzeba dokonywać zmian. Kiedy rok temu broniliśmy się przed spadkiem, w szatni nie było najlepiej. Trener Kafarski ma bardzo fajny warsztat, to dobry trener, ale brakowało komunikacji z szatnią. Totalnie. Musieliśmy dokonać zmiany, udało się utrzymać w lidze. Zauważmy też, że częste zmiany trenerów to nie tylko nasza przypadłość. Tak dzieje się u większości zespołów.

Inny zarzut – w pewnym momencie nie podjęto wystarczających działań marketingowych i medialnych.

Tego mi trochę brakowało. Mogliśmy inaczej podchodzić do tych spraw. Myślę, że teraz to się zmieni, bo – jako zarząd – mamy więcej do powiedzenia. To pokłosie tego, że o większości spraw decydował sponsor. Nie mówię, że niestety, po prostu na to się zdecydowaliśmy. Ale faktem jest, że strona internetowa nie funkcjonowała idealnie, trochę za mało działaliśmy w tych obszarach. Teraz zajmują się nią ludzie, którzy robią to z powołania. Brakuje środków i czasu, by wszystko zrobić tak, jak sobie zaplanowaliśmy. Ale powoli zaczyna się to zazębiać. Mam nadzieję, że dogramy podstawowe sprawy. Problemem jest na razie sprzedaż biletów, której jeszcze nie zaczęliśmy. Kwestia nadruków. Na starych znajdowało się logo Druteksu. Trzeba zamawiać, szkolić ludzi. Mamy co robić.

Ma pan sobie coś do zarzucenia w ostatnich kilku latach?

Nie. Kilka lat temu przyjąłem pewne zasady. Pojawiały się różne opinie. Niektórzy mówili, że lepiej grać w czwartej lidze, ale robić to samemu. Chodziło przede wszystkim o to, że nie ogrywają się nasi zawodnicy, bo w pierwszej lidze nie ma dla nich miejsca. No sorry, tak to jest. Nie ma wartościowych ludzi.

Nie ma co ukrywać, tak to wygląda nawet niżej. Przykład – Gryf Polanów, czwartoligowy średniak, małe miasteczko, w składzie dwóch czy trzech miejscowych zawodników. I tak u większości klubów tej ligi.

Tak to niestety wygląda. Zawodnicy z Bytowa nawet w czwartej lidze pokazywali, że to nie jest to. Graliśmy juniorami, zajęliśmy miejsce w środku stawki. A co dopiero myśleć o zapleczu Ekstraklasy… Wykonywałem to, co zostało ustalone, pomimo głosów o całkowitym podporządkowaniu się sponsorowi. No podporządkowaliśmy się, zwyciężyły pieniądze, nie ma co ukrywać. Ale uważam, że dzięki temu, iż zarząd podjął decyzję, że idziemy w takim a nie innym kierunku, stworzyliśmy zespół, który awansował aż do pierwszej ligi. Aż, bo tego nigdy w Bytowie nie było. Można było się postawić, ale mogło być różnie.

Trzeba przyznać również, że miasto mogło zrobić więcej, ale z drugiej strony robiło to, co trzeba było zrobić. Nie wybiegało zbyt daleko w przyszłość, wykonywało niezbędne minimum. Podchodziło do wszystkiego spokojnie. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że trochę miało rację. Ale mam nadzieję, że teraz również znajdą się sponsorzy, a i miasto weźmie większą odpowiedzialność za piłkę w Bytowie.

Pierwsza liga to maksymalny pułap, na jaki udało się wzbić, czy można było pomyśleć o Ekstraklasie? Sponsor jednak wymagał.

Rozmawialiśmy o tym, co i jak, bo nie było też tak, że sponsor w ogóle się ze mną nie kontaktował. Nie naciskałem. Szczerze powiedziawszy, zgadzam się ze stwierdzeniem Leszka Gierszewskiego, które zawarł w oświadczeniu. Osiągnęliśmy pewien pułap. Na ten moment nie mamy możliwości infrastrukturalnych, żeby myśleć o Ekstraklasie. Tym bardziej że wymogi będą bardziej rygorystyczne, a i trzeba będzie grać tylko na własnych obiektach. Możliwe, że to przyśpieszyło tę decyzję. Osiągnęliśmy wszystko, co było możliwe do osiągnięcia. Można byłoby wydać pieniądze inaczej, powalczyć. Źle nie graliśmy, różnie bywało. Ale trzeba byłoby zmienić podejście do budowania zespołu, z marketingowego na profesjonalny i wtedy może udałoby się wywalczyć awans. Ale w tym przypadku przychylam się do tego, że wyżej byłoby bardzo trudno zagrać.

Inna sprawa, że gra poza Bytowem byłaby pozbawiona sensu, nawet gdyby okazała się możliwa. Sponsor chciał, żeby Bytovia była klubem dla ludzi z Bytowa. Inne rozwiązanie nie wchodziło w grę.

Jak trudno było się podnieść po ostatecznej decyzji o wycofaniu sponsora?

Jak ktoś dostaje młotem w głowę, trudno się podnieść. Wycofanie przypadło na bardzo niefortunny okres. Po pierwsze – miało miejsce dwa dni po zapewnieniu sobie utrzymania. Poza tym był to czas tuż przed posiedzeniem Komisji Licencyjnej. Mieliśmy złożone wszystkie dokumenty, z prognozą związaną z Druteksem. Tymczasem na drugi dzień dostałem informację, że nie otrzymujemy licencji. Miałem kilka dni, żeby coś zrobić. Złożyłem odwołanie, pozostało walczyć do końca. Zwołaliśmy zarząd, zrobiliśmy spotkania – z burmistrzem, przedsiębiorcami. Podjęli oni decyzje, żeby próbować. A było o to trudno. Załatwiałem przede wszystkim sprawy finansowe, przedsiębiorcy chodzili i szukali sponsorów. Jeździli po całym powiecie, pozałatwiali deklaracje, które zostały zaakceptowane przez komisję odwoławczą. W tamtym momencie nie było jeszcze pewne, czy w ogóle wystartujemy. Gonił nas czas, ale zdążyliśmy. Zobaczymy, jak to teraz będzie. Mamy bardzo niski budżet. Minimalny, pozwalający na jako takie funkcjonowanie. Cały czas szukamy sponsorów, podpisaliśmy umowę ze sponsorem technicznym, który będzie przekazywał nam stroje i odzież sportową.

Nie ma co ukrywać – pierwsza liga to jest kąsek reklamowy, są transmisje telewizyjne. Firmy chcą się pokazywać. Przyszli do nas sponsorzy – nie wymienię ich, bo nie chcieli tego – spoza regionu. To duże firmy, powoli wszystko zaczyna się zazębiać.

Widać, że ludziom zależy na Bytovii. Dostajemy dużo sygnałów od indywidualnych osób, które proponują pojedyncze wpłaty. Każdy grosz jest dla nas ważny. Bardzo dobrze zachowały się też firmy, z którymi współpracowaliśmy już wcześniej. Widziały, że jest ciężko. Zjeżdżały z cen, czasami nawet po 50 procent. Nie chciały zarabiać, a po prostu wspomóc.

Długo trzymałem w tajemnicy historię o tym, jak w pewnym momencie podeszła do mnie mała dziewczynka. To był jeden z bodźców, dla których postanowiłem jeszcze powalczyć. Bo naprawdę – byłem bliski rezygnacji, pogodzenia się ze spadkiem do czwartej ligi. W drugiej lidze nie było sensu grać. Całkiem podobne koszty, niższy poziom. No ale przyszło walne zebranie. Podeszła do mnie dziewczynka, wręczyła mi kopertę.

Co to jest?

Niech pan otworzy, bardzo proszę.

Otwieram, a tam plik banknotów. Po 100, 50 złotych. Było tam z 700-800 złotych, nie liczyłem.

Dlaczego mi to dajesz?

Chciałabym, żeby Bytovia cały czas grała w pierwszej lidze.

A sama tutaj przyszłaś?

Nie, z tatą.

Tata stał pod drzwiami. Podszedłem do niego.

Wie pan, to są jej pieniądze, jej decyzja. Chciała tutaj przyjść, przekazać, no to nie mam nic do tego.

Oddałem im pieniądze, ale obiecałem, że zrobię wszystko, żeby Bytovia pozostała w pierwszej lidze. Jak wszystko ogarnę, na pewno weźmiemy ją do siebie i odpowiednio potraktujemy. Tak jak należy.

Jaka jest pewność, że za rok znów nie zaczną piętrzyć się problemy?

Bardzo trudno to przewidzieć, nie ma co dywagować. Z finansami może być różnie, dużo zależy od tego, jak będzie wyglądała współpraca z miastem i ewentualnymi sponsorami. A jak spadniemy to spadniemy, jednak wolę spaść na boisku, a nie przy stoliku. Daliśmy szansę sztabowi, mamy ciekawych zawodników. Oczywiście, będę odbiegać od najlepszych drużyn, ale są w stanie powalczyć o utrzymanie. Jestem tego pewny.

Gdzie widzi pan Bytovię za kilka lat?

Jak najwyżej. Jeżeli będzie jeszcze większa wola miasta – bo przedsiębiorcy stanęli na wysokości zadania – to powinniśmy jeszcze przez kilka lat spróbować powalczyć o pozostanie w pierwszej lidze. Bo to jest fajne zarówno dla miasta, jak i dla młodzieży, która się tutaj szkoli. W szkółce mamy ponad 200 dzieci. Zauważyłem po awansie do pierwszej ligi, że przychodzą do nas tak tłumnie, ponieważ gramy na tak wysokim poziomie. Jeżeli byłaby czwarta liga, nie byłoby takiego zainteresowania. Już to przerabialiśmy. I chociażby z tego powodu, żeby brać dzieci pod parasol – żeby nie brały narkotyków, nie siedziały cały czas w domu, przed komputerem – musimy utrzymać ten klub. Myślę, że dotrze to do radnych, burmistrza. Zresztą, piłka nożna jest nośnym tematem. Zawsze i wszędzie. Patrząc z pozycji promocyjnej regionu i miasta warto walczyć, by Bytovia grała jak najwyżej.

Cel sportowy i przede wszystkim społeczny.

Przychodząc do Bytovii, zaczynałem od młodzieży. Dopiero później zostałem prezesem. Chodziło mi o jej promowanie. Przyszedł Janas, mamy szkółkę, obok powstaje stadion lekkoatletyczny z pełnowymiarowym boiskiem, który trochę rozwiąże problemy związane z treningami. Pod tym względem powoli idziemy do przodu. Trzeba uświadamiać ludzi, którzy do końca nie wiedzą, jak to u nas wygląda. A wiem, że nawet radni nie zdawali sobie z tego sprawy. Miesiąc temu, po całej awanturze, pojawiło się pytanie, co dalej. Miasto miało 400 tysięcy przeznaczone na odnowienie audiowizualnego monitoringu. Po zamieszaniu wezwało zarząd na komisję budżetową i pytało, czy jest sens to montować. Przedstawiłem wszystkie aspekty, nie tylko dotykające pierwszej drużyny, przede wszystkim związane z młodzieżą. No i część radnych powiedziała wprost: „szkoda, że pierwszy raz spotkaliśmy się w takim towarzystwie. Nie wiedzieliśmy o wielu rzeczach”. Myślę, że cała sytuacja pomoże dotrzeć do ludzi.

Brakowało komunikacji.

Nie było jej. Był Drutex, dawał tyle pieniędzy, ile chciał. Miasto było zadowolone. Dokładało 200 tysięcy na szkolenie młodzieży – trochę mało, bo mieliśmy dużo zespołów, wyjazdy kosztują – i nie miało się o co martwić. Wszystko funkcjonowało, w nazwie był Miejski Klub Sportowy. Była promocja. Teraz trzeba będzie spojrzeć na to inaczej. Cóż, w tym roku są wybory, myślę, że decyzję podejmie nowa rada. Zobaczymy, jak do tego podjedzie. Jeżeli źle, w przyszłym roku może być różnie.

Rozmawiał Norbert Skórzewski

Fot. Prywatne archiwum Janusza Wiczkowskiego

Opublikowane 17.07.2018 11:24 przez

Norbert Skorzewski

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 23
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
LordInfamous
LordInfamous

W tym sporze jednak nie stanę po stronie prywatnego przedsiębiorcy
Widocznie miasto uznało, że nie ma potrzeby dokładać do tego interesu z pieniędzy publicznych, czytaj wszystkich podatników w mieście

Dobra decyzja

Mówię stanowcze NIE dla socjalizmu

MistrzNieDoPoznania
MistrzNieDoPoznania

Skoro jesteś taki mądrala, to może założysz szkółkę dla młodych piłkarzy i będziesz żył tylko ze sponsorów i dobrowolnych składek rodziców? Szybko się oduczysz tego Korwinowskiego pierdolenia.

LordInfamous
LordInfamous

Ojcu po jajach latałeś jak rozwieszałem po ulicy ulotki z UPR
Won

MistrzNieDoPoznania
MistrzNieDoPoznania

Tak to se możesz na rodzinnych obiadkach w domu się odzywać. Won skąd wypełzłaś glizdo.

Urkides
Urkides

Miasto powinno dotować akademię. U nas beznadziejnie wydaje sie pieniądze. Większośc idzie na wygodne życie starych repów którzy już odcinają kupony a powinny iść na rozwój sportu wśród dzieci i młodzieży.
Jeśli Drutex wydawałby 2 mln na akademię a miasto dołożyło do tego infrastrukturę, to dzisiaj być może nie tylko Bytovia miałaby dobrych piłkarzy i popularność sportu w okolicy byłaby wieksza.
A tak prezes mówi że nie ma pilkarzy w okolicy. A skąd się mają wziąć? Mają wyrosnąć jak grzyby w lesie?

LordInfamous
LordInfamous

Miasto dotować akademie? A może miasto ma poważniejsze problemy niż finansowanie kopania piłki
Jesteś jakimś kurwa socjalistą?

Marcines
Marcines

A Ty co? Kolejny zjebany milosnik Krula i Kukiza? Chcesz zeby inaczej wydawali pieniadze, przenies sie tam i glosuj za tymi, ktorzy nie chca dwac kasy na akademie.

LordInfamous
LordInfamous

Tak. Jestem żołnierzem Pana Janusza Korwin Mikke i lepiej trzy chuje w bok od cudzych pieniędzy

Marcines
Marcines

Zolnierzem/napinaczem, jakich mnostwo w necie. Potem przychodza wybory i zolnierze albo nie maja prawa glosowac, bo gimbaza, albo glosuja na kogos innego. Smieszni od zawsze.

MistrzNieDoPoznania
MistrzNieDoPoznania

Już samo stwierdzenie, że jesteś czyimś żołnierzem świadczy o niedojebaniu mózgowym. To polityk ma być dla Ciebie a nie ty dla niego. Twoim żołnierzem powinien być JKM a nie ty jego. Ale do tego trzeba dorosnąć i mieć życie poza internetami.

A miasto owszem powinno sponsorować sport i wychowywanie pokoleń młodych sportowców i jest na to od groma argumentów ale na szybko przytoczę Ci 2-3:

Po pierwsze może parę dzieciaków nie zejdzie na złą drogę i zamiast ćpieć dopalacze będzie siedzieć od rana do nocy na orliku.
Po drugie: Ludzie wychowani od małego w sportowym duchu, dużo bardziej dbają o swoje zdrowie – a to przekłada się na mniejsze wydatki na służbę zdrowia w przyszłości.
Po trzecie: Miasta w większości przypadków (poza chlubnymi wyjątkami) sponsorują kluby – czyli zamiast na młodych dają na starych – działaczy, piłkarzy i ludzi którzy już powinni dać sobie radę sami.

Rusz łbem zamiast tępo słuchać Korwina, to może będzie Ci w życiu fajniej.

Urkides
Urkides

Sport jest ważnym elementem edukacji a edukacja jest obowiązkiem nowoczesnego państwa. Czy proponujesz tylko prywatne szkoły i wyłącznie płatną opiekę zdrowotną?
Funkcje socjalne państwa nie mają nic wspólnego z ustrojem socjalistycznym w ekonomii.

Stabwound2
Stabwound2

Pomijając dość kontrowersyjną tezę, jakoby fikołki i skoki przez kozła były istotne dla EDUKACJI – czy nie wydaje Ci się, że w nowoczesnym państwie, młody obywatel otrzymuje podstawowe świadczenia (wf w szkole, dostęp do boisk czy siłowni), a ten który bawi się w zawodowstwo, z automatu wskakuje na inną listę płac? Jeśli ktoś decyduje, że chce być z zawodu piłkarzem, zarabiać gruby hajs i nie dzielić się nim ze społecznością, to niby czemu społeczność ma mu fundować buciki, obozy za granicą i pensje?

Urkides
Urkides

Ja pisałem o sporcie dziecięcym. Nawet ci sie nie chce przeczytać tego z czym próbujesz dyskutować, albo nie możesz zrozumieć.

MistrzNieDoPoznania
MistrzNieDoPoznania

Nauczyłeś się nowego słowa: „socjalizm” i teraz będziesz je odmieniał przez przypadki w każdym nowym poście?

bastion79
bastion79

A dlaczego nie pzpn? Na końcu oni są beneficjentami procesu szkolenia. Sprzedają/dysponują wizerunkiem piłkarzy, tych wyszkolonych przez kluby, które są finansowane z podatków. Dostają gotowy produkt i trzepią kasę, w zamian oferują jakieś pijarowe zagrywki typu Tymbark. Widzę to tak: system certyfikowany przez związek. Związek wymaga jakości w szkoleniu, co potwierdza audyt (certyfikat) i wypłaca kasę. Tymczasem oni czerpią zyski od tranfserów, z tych piłkarzy na których nie wydali złamanej złotówki. Jeszcze pazernie wyciągają od rządu, zapominając jednocześnie na co wydali.

Urkides
Urkides

bastion79
Jestem pesymistą w sprawie szkolenia w Polsce, bo najwyraźniej widać że nawet kibice nie rozumieją roli państwa w wychowaniu przez sport i dlaczego państwo ma obowiązek to robić.
Sport jest niezwykle waznym czynnikiem edukacyjnym i państwo inwestując w umasowienie i nadaniu mu odpowiedniej jakości dba w ten sposób o rozwój obywateli. Nie mówię o sporcie zawodowym ale o dziecięcym, bo tam sie wszystko zaczyna. Państwo (samorządy) powinny zadbać o infrastrukturę sportową i utrzymanie trenerów dziecięcych na przykład zatrudniając ich w szkołach.
Wielu myli akademie dużych klubów z tysiącami malutkich klubów które nie mają środków na budowę infrastruktury i utrzymanie kadry trenerskiej na dobrym poziomie. To jest rola samorządów, tak samo jak utrzymywanie domów kultury w których są najrozmaitsze kółka zainteresowań.
PZPN powinien dbać o przygotowanie trenerów żeby byli na dobrym poziomie.
Spójrz na edukację, kto ma płacić za szkoły albo za wyższe uczelnie? Przyszli pracodawcy? Państwo w trosce o rozwój obywateli w dobrze rozumianym interesie tego państwa (czyli społeczeństwa) musi dbać o podnoszenie poziomu obywateli na każdym polu.
Ja rozumiem to w ten sposób że państwo (samorządy) powinny brac udział w finansowaniu sportu dzieci powiedzmy do 10 albo 14 roku życia. Potem zaczyna się ostra selekcja i ścieżka do sportu zawodowego. W przypadku klubów piłkarskich gdzie dochody są stosunkowo duże, mogą sobie poradzić same finansowo.
Ale np. lekko atletyka, czy kluby mogą się same finansować? Z czego mają czerpać dochody?
Sport do pewnego poziomu jest działaniem non profit ale uczy życia w zdrowiu fizycznym i mentalnym i to jest zysk państwa.
We wszystkich rozwiniętych społeczeństwach to zrozumiano ale my jesteśmy społeczeństwem mentalnie wschodnim, chłopsko pańszczyźnianym i nie potrafimy dostrzec szerszego wymiaru działań dla dobra wspólnego a oczekujemy że każde działanie musi dać „zysk” tu i teraz. A już nie daj Boże jak zaczynamy podejrzewać że ktoś inny będzie miał większy zysk. Wtedy bij zabij, zaorać wszystko i nikomu nic nie dać. To się nazywa „opóźnienie kulturowe”.
Trzeba zobaczyć jak to jest rozwiązane w społeczeństwach skandynawskich i anglosaskich, które są najwyżej rozwiniętymi społeczeństwami.
Tam się rozumie rolę sportu w rozwoju osobowości człowieka i korzyści płynących dla wszystkich z tego faktu.

Król Roastów
Król Roastów

Piszesz w taki sposób, jakby sportem była tylko piłka nożna na pełnowymiarowym boisku. Moim zdaniem miasta robią bardzo wiele, by zapewnić mieszkańcom warunki do uprawiania sportu amatorskiego. I tak powinno być – wspierać kulturę fizyczną amatorów, właśnie z takich powodów, jak mówisz. Ale czym innym jest zapewnianie warunków amatorom, a czym innym finansowe wspieranie zawodowców, zwłaszcza tak drogich w utrzymaniu jak piłkarze, często niezwiązani z miastem i regionem, nierzadko cudzoziemcy.

Ja mówię sprawdzam. Ile wybudowano w Polsce orlików do amatorskiego uprawiania piłki w dobrych warunkach? W chuj! Ile wybudowano siłowni na wolnym powietrzu? W chuj! Ile kilometrów ścieżek rowerowych wybudowano? W chuj! Boiska do siatkówki plażowej? Są, wszędzie, gdzie się da. Korty tenisowe? Są. Baseny, czasem nawet aquaparki? Są, często nierentowne, ale miasta dokładają się do nich. Najważniejsze jednak, że służą każdemu mieszkańcowi do uprawiania sportu. UPRAWIANIA, nie oglądania, które do niczego nie prowadzi, jeżeli mówimy o wspieraniu kultury fizycznej. A tak właśnie jest ze stadionami piłkarskimi, które nie służą nikomu w kwestii uprawiania sportu, tylko zawodowym piłkarzom. I zanim napiszesz, że silna drużyna piłkarska w mieście to też bodziec do uprawiania sportu, motywator, ja odbiję piłeczkę, że to XXI wiek, czasy internetu i każdego do wyjścia pokopać w gałę zmobilizuje prędzej kompilacja najpiękniejszych akcji Ronaldo na youtube, aniżeli oglądanie na żywo popisów polskich ligowców, którzy częściej są obiektem szydery niż podziwu.

Urkides
Urkides

Królu
Nie wiem gdzie ty wyczytałeś że ja nawołuje do budowania stadionów?

Król Roastów
Król Roastów

Zrozumiałem tak, jak pisałeś o infrastrukturze – czyli stadiony, względnie boiska pełnowymiarowe. Tymczasem moim zdaniem i jedne, i drugie to strata pieniędzy. W przeciwieństwie do obiektów, które wymieniłem. Bo jedne i drugie w 99% służą wyłącznie zawodowcom. Naprawdę rzadko zdarzy się, że zbierzesz 22-óch kumpli do gry. Co innego 12-tu.

Polemizowałbym też, czy do amatorskiego uprawiania sportu koniecznie potrzebni są trenerzy (a piszesz, że powinni być opłacani). Sam gram w piłkę hobbystycznie, radzę sobie lepiej niż przeciętny Kowalski, piłka mi nie odskakuje, jak ją przyjmuję, ale wszystkiego nauczyłem się sam w trakcie gry, zaś koordynacja i automatyzm przyszły same wraz z poprawą masy mięśniowej. Z punktu widzenia amatora trening piłki nożnej to strata czasu, bo największa przyjemność jest z samej gry, aniżeli na przykład żmudnego trenowania strzałów. Co innego oczywiście trenowanie dzieciaków zza młodu z myślą o nich jako przyszłych piłkarzach, ale cały czas mówimy o wspieraniu kultury fizycznej amatorów, dzięki któremu poprawia się jakość życia.

Stabwound2
Stabwound2

Nie ma większej różnicy. Tak czy siak, kasa idzie do firmy prywatnej (klubu), po to żeby garść ich pracowników miała dofinansowanie pensji (stare repy) lub ekipa młodych adeptów rzemiosła mogła mieć tańszą edukację. Nie widzę tu obowiązku miasta – ono jako takie nie czerpie żadnych korzyści z tego dealu, z kolei mieszkańcy których to interesuje mają mnóstwo możliwości bezpośredniego wsparcia klubu – byłoby to także bardziej efektywne finansowo.

Jeśli się nie zgadzasz, pomyśl jakbyś zareagował, gdyby okazało się, że miasto np. wydaje kilkaset koła rocznie na zakup łyżew, bobslejów, spadochronów, szachownic, kart do brydża, czy innych gówien dla wąskiego grona zapaleńców. I jeśli to nie wystarcza, to wyobraź sobie sytuację, w której siano dostają młodzi piłkarze, a później na żebry uderzają rodzice młodych siatkarzy, koszykarzy, bokserów, panczenistów, kolarzy, gimnastyczek artystycznych i wszyscy mówię, że co jest, kurwa, miasto ma obowiązek, a czemu tamci mają, a mój Klaudek/Wioletka nie mają. A teraz pomyśl, że prowadzisz jakiś biz – niech będzie, że nawet związany ze sportem i uderzasz do miasta, prosząc o analogiczną dotację na pensje pracowników, stypendia dla młodych źrebaków, autokar, światła, nagłośnienie. No chyba nie jest to obowiązkiem miasta, nie?

Urkides
Urkides

No a skąd się według ciebie biorą aktorzy, muzycy, malarze? Czy nie z domów kultury i ze szkół artystycznych które finansuje państwo?
A przecież oni potem zarabiają na siebie już prywatnie.
A kto finansuje teatry, filharmonie, opery? Czy nie państwo?
A lekarze skąd się biorą? Z prywatnych, płatnych uczelni. A przecież po wykształceniu się za „nasze” pieniądze potem zarabiają dla siebie prywatnie.

Tralalala
Tralalala

„Nie ma co ukrywać – pierwsza liga to jest kąsek reklamowy, są transmisje telewizyjne. Firmy chcą się pokazywać. Przyszli do nas sponsorzy – nie wymienię ich, bo nie chcieli tego – spoza regionu. To duże firmy, ”

Coś tu się kupy nie trzyma. To z jednej strony pierwsza liga to kąsek reklamowy i firmy chcą się pokazywać, a z drugiej strony sponsorzy przyszli, dali kasę i nie chcą by o nich mówić. To podpada pod działanie na szkodę firmy…

Bytoviak09
Bytoviak09

Nowy rozdział klubu,a już na samym początku wielka rysa z „trenerem”,który wdaje się w bójki wieczorne.Zarząd mimo wielu spraw na głowie powinien wyjaśnić tę sprawę,a tymczasem udają,że nic się nie stało. To jest podejście profesjonalnego klubu? słabo to wygląda. Straty,by nie było,bo jako trener jest słaby,a w klubie pokazaliby,że nie pozwolą nikomu na naganne reprezentowanie klubu.

Weszło
06.08.2020

United wygrywają w sparingu pod szyldem Ligi Europy

Tak się stęskniliśmy za międzynarodowymi rozgrywkami, że odpaliliśmy nawet starcie Manchesteru United z LASK Linz, co wcześniej – przed pandemią – byłoby nie do pomyślenia. Nie dość, że Austriacy są elektryzujący jak budyń, to jeszcze przegrali 0:5 w pierwszym spotkaniu. Naprawdę więc w normalnych czasach wolelibyśmy oglądać wyścigi kropel na szybie. Ale że jest, jak […]
06.08.2020
Weszło
05.08.2020

Inter gra dalej, ale rośnie rola defensywy

Wicemistrzostwo Włoch, punkt straty do Juventusu, niezłe punktowanie i przyzwoita gra po przerwie pandemicznej. Ale jednocześnie pierwsze zgrzyty z udziałem Antonio Conte, brak regularności, która pozwoliłaby przeskoczyć słabą w tym sezonie Starą Damę, no i sporo punktów uratowanych przez Samira Handanovicia. Finisz sezonu w wykonaniu Interu Mediolan ma trochę słodko-gorzki smak i dzisiejsze zwycięstwo nad […]
05.08.2020
Blogi i felietony
05.08.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Od wielu lat hołduję jednej wyjątkowej wakacyjnej tradycji. Stawiam tasiemki na pierwsze rundy eliminacji do europejskich pucharów. Nie zliczę ile razy Steaua Bukareszt zremisowała z jakimiś dziadami, wykładając mi kupon na siedem zdarzeń. Nie zliczę ile razy wszystko weszło, gdy akurat Partizana nie trawił żaden wewnętrzny konflikt, a mistrz Norwegii zgodnie z planem rozprawiał się […]
05.08.2020
Weszło
05.08.2020

Perełka przedwcześnie oddana. Ferran Torres w Manchesterze City

Manchester City szybko zabrał się za zbrojenia przed kolejnym sezonem. Wicemistrzowie Anglii wciąż pozostają jeszcze w grze o triumf w Lidze Mistrzów, ale działacze i sztab szkoleniowy The Citizens naturalnie planują kilka ruchów do przodu. Dlatego na Etihad Stadium wylądował Ferran Torres. Dwudziestoletnia perełka z Valencii przeniosła się do Anglii za około 20 milionów funtów […]
05.08.2020
Francja
05.08.2020

Widmo wirusa we Francji. Kolejny sezon Ligue 1 pod znakiem zapytania?

Francuzi nie mają ostatnio szczęścia do piłki. Dziewięć przypadków w Strasburgu, cztery w Lille, trzy w Nantes, po jednym z Bordeaux i Montpellier. Razem osiemnaście pozytywnych testów na obecność koronawirusa w organizmie wśród piłkarzy Ligue 1. To dużo. Albo inaczej: coraz więcej, bo wydaje się, że spirala dopiero się rozkręca. Co więcej, problemy się spiętrzają […]
05.08.2020
Weszło
05.08.2020

Wiktor Rydz: Chcę, żeby GKS był stabilny. Żeby tu było normalnie

Na finiszu pierwszoligowych rozgrywek nad GKS-em Bełchatów wisiało nie tylko widmo spadku, ale nawet upadku z przyczyn finansowych. Sytuacja była bardzo trudna, ale udało się dociągnąć do końca rozgrywek i zrobić utrzymanie. To niewątpliwy sukces. Potem przyszedł kolejny – komisja licencyjna przyznała bełchatowianom licencję na kolejny sezon. Jaka jest sytuacja w GKS-ie? Co dalej z […]
05.08.2020
Weszło
05.08.2020

Johnny Spike Gill i D’Sean Theobalds odeszli z Korony. Żal, smutek i zwątpienie

Czy potraficie sobie wyobrazić Harry’ego Pottera bez blizny na czole, Paryż bez Wieży Eiffla, Franza Smudy bez zdania „poradziłem sobie na Euro 2012”? My też nie. To są związki tak ikoniczne, tak zakorzenione w ludzkiej podświadomości, że gdyby ich zabrakło, czulibyśmy olbrzymią pustkę. Johnny Spike Gill i D’Sean Theobalds w Koronie to była ta sama […]
05.08.2020
Weszło
05.08.2020

Od hat-tricka Erdogana po mistrzostwo Turcji. Jak Basaksehir przełamał triumwirat

Zazwyczaj tego typu historie chwytają za serducho. Tort już dawno podzielony, wszyscy możni – choć przecież już mocno najedzeni – dalej zagarniają kolejne kawałki. Ale nagle pojawia się ktoś nowy. Leicester City w Anglii. Atletico Madryt w Hiszpanii. Rijeka w Chorwacji czy nawet Piast Gliwice w Polsce. Przełamuje stare zwyczaje, zasiada na tronie, zrzucając z […]
05.08.2020
Weszło
05.08.2020

PZPN wysłał klubom wytyczne, czyli działamy po staremu

Trochę to musiało potrwać, ale PZPN przypomniał sobie, że tego lata ligę zaczniemy dość wcześnie i że warto byłoby wysłać klub rekomendacje w kwestii koronawirusa. Po przykładach w Płocku czy w Gdańsku widzimy, że rekomendacje są potrzebne, bo kluby zostawione same sobie mogą tego problemu nie ogarnąć. Czyli wracamy do starych, sprawdzonych rozwiązań – strefy […]
05.08.2020
Weszło
05.08.2020

Marzec: „Było naszym błędem, że nie poczekaliśmy na wyniki testów wymazowych”

– Testy na obecność koronawirusa zostały przeprowadzone rano, potem odbyły się zajęcia wydolnościowe. Bardziej indywidualne. To nie jest tak, że teraz cała nasza drużyna znalazła się w izolacji. Tylko kilka osób, które miały kontakt z zakażonym zawodnikiem. Na pewno było naszym błędem, że nie poczekaliśmy na wyniki testów wymazowych – przyznaje Tomasz Marzec, nowo wybrany […]
05.08.2020
Anglia
05.08.2020

Rok na zapleczu i wystarczy. Fulham wraca do Premier League

Około 170 milionów funtów. Tyle mniej więcej wynosiła stawka wczorajszego starcia Brentford FC z Fulham FC. Wiadomo nie od dziś, że zwycięstwo w play-offach o awans do Premier League działa niczym hasło: „Sezamie, otwórz się!”. Dlatego triumf na Wembley napawa zwycięzców tak wielką euforią, a przegranych tak ogromnym przygnębieniem. Tym razem obejść się smakiem muszą […]
05.08.2020
Bukmacherka
05.08.2020

Kings’ Week w Totolotku! Obstawiaj europejskie puchary bez ryzyka

Wielkie granie w Europie wraca! Super, fajnie – wszyscy na to czekaliśmy. Pewnie też wszyscy chcielibyśmy na tym skorzystać, ale wiadomo, jak jest. Forma drużyn to spora zagadka. Naprzeciw naszym oczekiwaniom wychodzi jednak Totolotek, który oferuje graczom promocję „Kings Week”. Na czym ona polega? Mówiąc krótko na tym, że typując europejskie puchary u tego buka, […]
05.08.2020
Weszło
05.08.2020

Pożegnanie wszech czasów. Prezentuje Stomil Olsztyn

Pożegnania z piłkarzami? Elegancki zwyczaj. Wszyscy pamiętamy szpaler, jaki w Realu zrobiono Jurkowi Dudkowi za to, jakim był fajnym kumplem. „ŁUKAAAAAAASZ PISZCZEEEEEK A TYMCZASEM SŁOWEŃCY” to jeden z piękniejszych, najbardziej głębokich cytatów polskiej piłki. Natomiast choć wiemy, że tu i ówdzie przy pożegnaniach lały się łzy, zastrzegano piłkarzom numery, tak pożegnanie wszech czasów urządził Stomil […]
05.08.2020
Bukmacherka
05.08.2020

Matchday Boost w BETFAN! Postaw na Inter po podwyższonym kursie!

Ledwo zakończył się sezon Serie A, a już rozgorzały spekulacje o tym, czy Antonio Conte wytrzyma w Interze Mediolan. Powód? Ten sam, co zwykle. Conte chciałby mieć najlepszych piłkarzy, Nerazzurri uważają, że ma całkiem niezłych, żeby walczyć o czołowe cele. Dlatego tym bardziej zwracamy uwagę na to, jak mediolańczycy spiszą się na europejskiej arenie. Co prawda nie […]
05.08.2020
Weszło
05.08.2020

Polacy grają o Serie A. Żurkowski wypisuje się z wyścigu

No cóż, bywali już Polacy, którzy mieli lepsze debiutanckie sezony za granicą. Żurkowski najpierw mógł dorobić się odcisków od siedzenia na ławie Fiorentiny. Potem wypożyczenie do grającego w Empoli Serie B, ale wciąż oglądanie meczów w siedzącej pozycji. Coś drgnęło po przerwie na koronawirusa, a jego klub bił się w barażach o elitę. Niestety, Żurkowski […]
05.08.2020
Weszło
05.08.2020

Europejskie puchary wracają! 3 pytania o Ligę Europy

Znacie nasz stosunek do Ligi Europy. Delikatnie rzecz ujmując, nie należymy do wielkich fanów tych rozgrywek. Dziś darujemy sobie jednak wszelkie uszczypliwości. Ani razu nie wspomnimy o „turnieju drugiej kategorii” czy też „pucharze pocieszenia”. Po pierwsze dlatego, że nieźle się już stęskniliśmy za europejskimi pucharami, zatem nawet Ligę Europy pochłoniemy z wielkim apetytem. A po […]
05.08.2020
Bukmacherka
05.08.2020

100 000 zł do podziału za europejskie puchary w eWinner!

Nie, to nie błąd! Legalny polski bukmacher eWinner naprawdę przygotował dla swoich graczy promocję, w której rozdaje 100 000 zł. To wszystko z okazji powrotu wielkiej piłki, czyli europejskich pucharów. Obstawiając rozgrywki na Starym Kontynencie u tego buka, możemy zgarnąć freebet na saldo główne! Z okazji powrotu Ligi Europy oraz Ligi Mistrzów, czeka na nas […]
05.08.2020
Weszło
05.08.2020

Legia kusi Bartosza Kapustkę, który nie chce być już w Leicester

„Super Express” donosi o poważnym temacie powrotu Bartosza Kapustki do kraju. – nikt z działaczy Legii nie dementuje starań o wspomnianego Kapustkę. Negocjacje nie są jednak łatwe, bo zawodnik ma jeszcze roczny kontrakt z Leicester. „Kapi” nie chce tam jednak zostać, czeka na propozycje, jest gotów przyjść do Legii. Przełomu w tej sprawie jeszcze nie […]
05.08.2020