post Avatar

Opublikowane 15.07.2018 10:30 przez

redakcja

Duże zmiany organizacyjne w polskiej piłce. Od dłuższego czasu co jakiś czas pojawiały się sygnały z klubów, że przepis o dwóch piłkarzach spoza Unii Europejskiej, którzy w tym samym czasie mogą przebywać na boisku, jest zbyt restrykcyjny. W końcu Ekstraklasa SA wystąpiła z wnioskiem do PZPN o dodatkowego, trzeciego „cudzoziemca”, co poskutkowało… żądaniem zwrotnym. No i efekt jest następujący:

PZPN lada dzień zmieni przepis i na boisku będzie mogło jednocześnie przebywać trzech zawodników spoza Unii Europejskiej.
– Ekstraklasa SA na życzenie PZPN wprowadzi przepis, że od sezonu 2019/2020 na boisku w meczach ligowych będzie musiał przebywać minimum jeden młodzieżowiec.

Jeden obligatoryjny młodzieżowiec oznacza, że każdy klub będzie musiał mieć kilku piłkarzy U-21 na poziomie, by nimi odpowiednio zarządzać i rotować. Młodym zawodnikom zostanie więc podstawiona trampolina. Można twierdzić, że jest to bez sensu (ponieważ powinni sami sobie wywalczyć miejsce w składzie), albo że sens to ma (ponieważ zmusi kluby do rozwijania szkolenia lub skautingu). Na tego rodzaju rozważania czas przyjdzie. Teraz konkrety, bo to jeszcze nie koniec.

Pojawił się wcześniej komunikat, że Pro Junior System „wychodzi” z Ekstraklasy, natomiast zdecydowano, że przez ten rok jeszcze będzie (potem już kluby pozyskają środki z nowego kontraktu telewizyjnego). Teraz PZPN dołoży 2 miliony, ESA dołoży 2 miliony i środki zostaną następująco podzielone:

1,6 miliona dla 1. Klubu
– 1,1 miliona dla 2. Klubu
– 0,8 miliona dla 3. Klubu
– 0,5 miliona dla 4. Klubu

Ustalono jednak, że jeśli jeden klub zapunktuje na dwóch różnych poziomach rozgrywek (np. Lech Poznań i jego rezerwy), to pieniądze dostaje tylko za wyższą ligę, a za niższą kasę zbiera następny klub w kolejce.

Fot.FotoPyK

Opublikowane 15.07.2018 10:30 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 120
Subscribe
Powiadom o
guest
120 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
LordInfamous
LordInfamous (@lordinfamous)
2 lat temu

Co to za socjalistyczny wybryk? Piłkarz ma grać bo jest lepszy od pozostałych w drużynie a nie z tytułu wieku
Serio myślicie, że w takim Piaście jest jakiś wonderkid a trener go celowo nie wystawia? Leży szkolenie, leży praca z juniorami no to nie ma jak wrzucić do składu 18 latka bez obniżenia ogólnego poziomu składu
Niech udowodnią swoją wartość skillami a nie metryką

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu
Reply to  LordInfamous

Treść usunięta

AMPawlito
AMPawlito (@ampawlito)
2 lat temu
Reply to  LordInfamous

To ma właśnie zmusić do wyszkolenia dobrego młodzieżowca , z późniejszym zyskiem dla reprezentacji

LordInfamous
LordInfamous (@lordinfamous)
2 lat temu
Reply to  AMPawlito

Ale jakie zmusić? Serio myślisz, że np Jardin był ZMUSZONY wystawić na mecz LM z MC nastoletniego Mbappe? Po prostu uznał, że gośc pomimo wieku i małego doświadczenia odpowiednik kandydatem do pierwszego składu
Najpierw oczyśćmy strefe mentalną i przestańmy nazywać 23 latka obiecującym młodziakiem, tak to się mówi o 19 latku w poważnych ligach
Trzeba wszystko budować od podstaw, infrastukture, boiska, bazy treningowe, regionalne siatki wyszukiwania juniorów itp itd
A nie ZMUSIĆ trenera do wystawiania jakiegoś kompletnego szrota tylko dlatego, ze jest młody

Spektakularny
Spektakularny (@spektakularny)
2 lat temu
Reply to  LordInfamous

Z tym, ze u nas Mbappe mialby właśnie na koncie nie mundial, a 3 ogony w ekstraklasie. Takze to generalnie przeczy temu co pisales wyzej

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
2 lat temu
Reply to  Spektakularny

Widocznie jest s labszy od Kownackiego, bo on troche jednak pograł bez przymusu komuchów z PZPN.

14
14 (@polus)
2 lat temu
Reply to  AMPawlito

A dlaczego prywatne przedsiębiorstwa mają pracować na zysk państwowego?

Chce mieć PZPN piłkarzy do swojej kadry, to niech szkoli jak Czesi, a nie spija śmietankę z czyjejś pracy.

Bobek90
Bobek90 (@bobek90)
2 lat temu
Reply to  14

W porządku. Niech kluby, czyli prywatne przedsiębiorstwa, oddadzą publiczne pieniądze które państwo wydało na budowę stadionów. Niech te pieniądze państwo przeznaczy na szkolenie młodzieży, a kluby niech sobie graja kurnikach.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
2 lat temu
Reply to  Bobek90

Spoko. Niech państwo też mi odda pieniądze, które kradnie mi na tak zwany ZUS.

Bobek90
Bobek90 (@bobek90)
2 lat temu

W Somalii władza centralna de facto nie istnieje, więc żaden rząd nie kradnie twoich pieniędzy na przedszkola, drogi, służbę zdrowia, albo emerytury. Dziwie się że jeszcze nie wyemigrowałeś do tego raju na ziemi.

14
14 (@polus)
2 lat temu
Reply to  Bobek90

Stadiony były budowane przez gminy, a nie przez PZPN.
Druga sprawa, że od tego są samorządy, żeby budować mieszkańcom chodniki, parki, baseny publiczne, czy też stadiony, jeśli jest takie zapotrzebowanie.

Bobek90
Bobek90 (@bobek90)
2 lat temu
Reply to  14

Aha. Jeśli państwo daje pieniądze prywatnym przedsiębiorstwom to spoko. Jeśli prywatne przedsiębiorstwa mają spełnić pewne wymogi (szkolenie piłkarzy) to skandal i komuna. Aha.

14
14 (@polus)
2 lat temu
Reply to  Bobek90

To teraz powiedz skąd państwo ma, żeby dawać? Oświecę cię- od obywateli.
I nie daje prywatnym przedsiębiorcom tylko obywatelom, żeby mieli gdzie mecz, czy koncert obejrzeć, a przedsiębiorca, czy to klub piłkarski, czy jakiś muzyk, wynajmuje stadion od państwa.
Ogarniasz różnice?

Już pomijam fakt że gmina, a PZPN to dwa różne podmioty, bo jak widać nie potrafisz tego pojąć.

Ps. Tak państwo jest od tego żeby służyć obywatelom, nie obywatele państwu, jeśli myślisz inaczej to fajne faszystowskie bądź komunistyczne (wybierz sobie, do którego ci bliżej) masz zapędy.

Bobek90
Bobek90 (@bobek90)
2 lat temu
Reply to  14

Nie było zapotrzebowania ze strony obywateli na budowę nowoczesnych stadionów za kilka miliardów złotych. Stare w zupełności wystarczyły o czym świadczy średnia frekwencja w najlepszym wypadku wynosząca 10-20 tysięcy ludzi. Stadiony były budowane bo organizowaliśmy Euro, a je organizowaliśmy bo PZPN złożył kandydaturę, dostał wsparcie państwa, i nas wybrano.
Klub piłkarski gra na stadionie wybudowanym za kilkaset milionów złotych, płaci może z 3 miliony czynszu na rok, a z użytkowania stadionu wyciąga pewnie z 2-3 razy tyle. I ty tu nie widzisz wsparcia? Zresztą jaki sens jest z tobą dyskutować jeśli zaprzeczasz sam sobie. Z jednej strony piszesz że wara od klubów bo to przedsiębiorstwa prywatne, a z drugiej strony piszesz że budowa dla nich stadionów to służenie obywatelom. Jeśli to przedsiębiorstwa prywatne jak mówisz, i publiczne nie może od nich wymagać niczego w zamian (szkolenie) to niech sobie same ze swojej kasy wykupują działki i budują stadiony. Proste.

14
14 (@polus)
2 lat temu
Reply to  Bobek90

Zrozum, że to gminy płaciły za stadiony, nie PZPN. Związek jest zupełnie innym podmiotem i nie ma prawa niczego wymagać w zamian.

Stadiony są grubo przepłacone i za duże, ale czyja to wina? Klubów, czy władz miast? Wybudowali za duże stadiony, drogie w utrzymaniu, narobili przekrętów przy przetargach, to maja mały zwrot.

Natomiast jeśli państwo nie ma wykładać na infrastrukturę, to niech zostawi 5% podatku VAT, żeby mieć na utrzymanie sądów, policji i sanepidu.

Bobek90
Bobek90 (@bobek90)
2 lat temu
Reply to  14

Eh, zróbmy to łopatologicznie, napisałeś: „A dlaczego prywatne przedsiębiorstwa mają pracować na zysk państwowego?”
Jeśli kluby piłkarskie to wyłącznie prywatne przedsiębiorstwa, to państwo nie ma prawa budować im stadionów. To tak jakby państwo wybudowało fabrykę jakiemuś przedsiębiorcy, a potem pobierało od niego w zamian symboliczny czynsz za użytkowanie tej fabryki. Natomiast jeśli uznamy że kluby sportowe mają również funkcje interesu społecznego, to w takim wypadku, a zwłaszcza jeśli te kluby doją państwowy cycek kiedy tylko mogą, muszą spełniać określone wymogi. Zwłaszcza jeśli te wymogi stawia organizator rozgrywek ekstraklapy, czyli PZPN. Związek tylko z racji tego że kluby grają w rozgrywkach pod jego egidą ma prawo wymagać co mu się podoba, i to nie podlega dyskusji. Jeśli o czymś dyskutowaliśmy, to nie o tym czy PZPN ma prawo wymagać bo ma prawo (jeśli komuś się nie podoba to niech założy własną ligę i złoży akces do UEFY), tylko czy ma moralna racje wymagać. Ja uważam że ma, dla Ciebie to komunizm i gwałt na wolnym rynku. Do porozumienia nie dojdziemy. Nic nie szkodzi.

14
14 (@polus)
2 lat temu
Reply to  Bobek90

Jakk gmina wybuduje park i co sobotę będzie go wynajmować szkółce tresury psów, to nadal nie zbudowała tego specjalnie dla tej szkoły, tylko dla obywateli i co sobotę wynajmuje go przedsiębiorcy.
Przedsiębiorca płaci gminie za wynajem i spełnia inne wymagania, do których zobliguje go gmina, powtarzam umowa jest na lini Przedsiębiorca-Gmina, a ty byś chciał żeby Policja mogła się zgłosić do przedsiębiorcy i zażądać żeby ten szkolił im psy policyjne za darmo, bo gmina(zupełnie inny podmiot) wynajmuje mu park, mimo że gmina takich warunków nie postawiła.
Gdyby to PZPN budował te stadiony, to jak najbardziej mógłby od klubów wymagać, ale prawda jest taka że związek klubom jest calkowicie zbędny.

Sebinio
Sebinio (@sebinio)
2 lat temu
Reply to  Bobek90

to niech spiewacy operowi czy aktorzy niech oddadza pieniadze ktore panstwo wydalo na teatry czy opery

WF
WF (@wf)
2 lat temu
Reply to  14

Jak szkoli Czeski Związek. Poważnie pytam.

pep pep
pep pep (@pep-pep)
2 lat temu
Reply to  AMPawlito

nie do wyszkolenia ale do pozyskania (np przechwycenia z rezerw Legii jak frajersko wypuszczeni do Pogoni Walukiewicz czy Wojtkowski i kilku innych im podobnych

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
2 lat temu
Reply to  AMPawlito

Proponujeę przymusowo 10 młodziezowców w składzie. Wtedy zysk dla reprezentacji będzie 10 razy większy.

Sebinio
Sebinio (@sebinio)
2 lat temu
Reply to  AMPawlito

czyli np. zamiast super utalentowanego 22 latka bedzie grał 18-letni kaleka bo..młodszy

Blasphem
Blasphem (@blasphem)
2 lat temu
Reply to  LordInfamous

Tu raczej chodzi o to, że błyskotliwa polska myśl trenerska przez x-lecia nie dopuszczałą myśli, że jakiś 20 latek może być lepszy od jakiegoś 34letniego napadziorwa zwiedzającego 17ty klub w „karierze” i mającego łącznie na koncie 15 bramek – no ale doświadczenie i w ogóle … Wyświechtany rpzykład, ale Górnik pokazał co mogą młodzi jeśli dostaną szansę. ten przepis taką szansę niejako wymusza. Wg. mnie krok w dobrą stronę.

Fjardabyggd
Fjardabyggd (@fjardabyggd)
2 lat temu
Reply to  Blasphem

Górnik jest ewenementem. Który odpalił ale nie musiał. Odpalił pomimo tego, że żadnych głupich ustaw nie było. Jeżeli stawianie na młodych będzie się opłacać (finansowo, sportowo) to kluby i tak to zrobią.

Blasphem
Blasphem (@blasphem)
2 lat temu
Reply to  Fjardabyggd

Ewenementem ? Raczej nie – po prostu 90% polskich trenerów nie miało na tyle jaj, żeby postawić na młodych – teraz się to nieco zmienia wraz z wymianą kadry trenerskiej i wypadem starych mord z karuzeli. Hujowo, ale stabilnie – to gwarantował emerycki szrot

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
2 lat temu
Reply to  Blasphem

Jaj? Górnik nie miał pieniędzy nawet na szrot, więc grał młodymi.

WF
WF (@wf)
2 lat temu

Dlatego jak już zaczął grać młodymi, nadal miał w kadrze stary szrot i przez kolejne lata wystawiał go w 3 lidze. Bo ci nie mieli ochoty odchodzić. Gdyby trener Brosz wpuścił ich jednak na boisko może Górnik zrobiłby mistrzostwo. Ewidentny błąd trenera.

Spektakularny
Spektakularny (@spektakularny)
2 lat temu
Reply to  Fjardabyggd

Widac to w przypadku np Lewandowskiego, Zielinskiego czy Krychowiaka. Widocznie byli za slabi na polskie ligi by dostac w nich od razu szanse albo sie nie opłacało 🙂

pep pep
pep pep (@pep-pep)
2 lat temu
Reply to  Fjardabyggd

przecież wiadomo że się opłaca finansowo , byle tylko był talent w składzie, ale przecież ich podaż jest ograniczona , jest ich tylu nakraj ilu jest a nie jakieś masy (a tych nieodkrytych jest niewielu), a większość jest przechwycona przez topowe akademie

Chata Kumba
Chata Kumba (@bartezzz)
2 lat temu
Reply to  pep pep

Przykład Górnika pokazuje, że jednak wielu było nieodkrytch, skoro praktycznie składem z 1 ligi zrobili puchary. Może czegoś nie wiem ale czy było zainteresowanie z topowych polskich klubów takim Kurzawą zanim błysnął w ekstraklasie? Jeśli nie to znaczy że się chuja znają i nie potrafili zauważyć jego talentu a skauting istnieje tylko teoretycznie.

WF
WF (@wf)
2 lat temu
Reply to  Chata Kumba

Rok temu Kurzawie kończył się kontrakt z Górnikiem i był do wzięcia za darmo. Dlatego teraz odszedł bez odstępnego, bo Górnik podpisał kontrakt tylko na rok na warunkach Kurzawy.

WF
WF (@wf)
2 lat temu
Reply to  Fjardabyggd

Był PJS. Zakontraktowanie młodzieżowców kosztowało ich mniej niż wpływy z PJS

Lluc93
Lluc93 (@lluc93)
2 lat temu
Reply to  Fjardabyggd

A poza Żurkowskim kto w tym Górniku z tych młodych odpalił? Kurzawa ma 25 lat, Kądzior 26, Angulo 34. To oni ciągnęli ten wózek, a nie młodzieżowcy. Jeszcze Matuszek trzymał środek pola, który miał 29.

Spektakularny
Spektakularny (@spektakularny)
2 lat temu
Reply to  LordInfamous

Lol a malo jest takich przypadkow? Przeciez u nas większość wonderkidow wlasnie odkrywana jest na zasadzie takiej, ze 1 sklad trapiony jest urazami i kartkami i mlody wchodzi z przymusu. Do tego o wielu pilkarzach mówi sieże, ze maja talent, ale nie graja, bo sa za mlodzi…

Spektakularny
Spektakularny (@spektakularny)
2 lat temu
Reply to  LordInfamous

Spójrz na Gornik, takze Twoj komentarz ma sie nijak do sprawy

WojciechReiss
WojciechReiss (@wojciechreiss)
2 lat temu
Reply to  Spektakularny

O to chodzi właśnie, że Górnik postawił na młodzież dlatego, że bankrutował, więc powyciągał juniorów i nimi konsekwentnie grał.
Niestety, jeżeli pojawi się kasa z dobrej gry tej młodzieży, to wątpię, że będą inwestować w szkolenie – raczej nakupią szrotu i historia zatoczy koło.

W zmuszaniu do gry młodzieżowcami chodzi o to, żeby klub nie musiał bankrutować, by promować młodzież. Jak mają kasę, to kupują szrot, bo dla nich liczy się inwestycja krótkoterminowa. A młodzież jest inwestycją długoterminową 😉

Bobek90
Bobek90 (@bobek90)
2 lat temu
Reply to  LordInfamous

Jak kilkadziesiąt lat temu państwa zmusiły przedsiębiorców do zaakceptowania 40 godzinnego tygodnia pracy to też pisałbyś o socjalistycznych wybryku gdybyś wtedy żył? Polskie kluby piłkarskie to patologiczne przedsiębiorstwa prywatne, żyjąca z dnia na dzień i żebrzące o datki od państwa, dryfujące donikąd. Jeśli one same z siebie nie są w stanie się zmodernizować (szkolenie to nie fanaberia PZPN-u tylko norma w poważniejszych piłkarsko krajach) to musi to zrobić centrala. W czym problem? Korea Południową i Japonia zmodernizowały się w swoim czasie na bazie dekretów ze stolicy a nie prywatnej inicjatywy.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
2 lat temu
Reply to  Bobek90

Bardziej durnego porównania z dupy dzisiaj nie będzie. A jakby Ci komusze władze kazały wyrabiac 150% normy, a w kazdej firmie 20% musiałoby byc nastolatków, to też byś się ucieszył?

WF
WF (@wf)
2 lat temu

Jakoś dziwnie nakazy dotyczące szkolenia i młodzieżowców są we Francji czy Niemczech. I nikt nikomu łaski tam nie robi tylko tamtejsze kluby muszą się do nich stosować.

Bobek90
Bobek90 (@bobek90)
2 lat temu

Jakby babcia miała wąsy to byłaby dziadkiem. Nie gdybajmy, tylko gadajmy o faktach. A fakty są takie, że zachodnie kluby szkolą, nasze mają to w dupie. Ergo, nakaz szkolenia to akt wymuszający modernizacje naszych przaśno-buraczanych klubów.

WhyAlwayMe
WhyAlwayMe (@whyalwayme)
2 lat temu
Reply to  LordInfamous

komentarz usunięty

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu
Reply to  LordInfamous

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

hds
hds (@hds)
2 lat temu
Reply to  LordInfamous

NIby tak, ale naprawde myslisz, ze poziom sportowy Piasta tak drastycznie spadnie, poniewaz trener zostanie zmuszony do wstawienia juniora kosztem starego kopacza? W wiekszosci przypadkow roznicy pomiedzy 18latkiem, ktoremu nikt nie chce dac szansy, a gosciem klepiacym w ekstraklasie od 18 lat roznicy nie bedzie.

OrtalionowyRycerz
OrtalionowyRycerz (@ortalionowyrycerz)
2 lat temu
Reply to  LordInfamous

Ogółem to się zgadzam z tobą, tylko wolno wiedzieć co ma do tego socjalizm?

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe (@icek-mordehaj)
2 lat temu

Czy w Hiszpanii, Francji, Belgii, Anglii coś takiego obowiązuje? Czy tam kluby obliguje się do wystawiania młodzieżowców? Chciałbym , by młodzi dostawali szanse, ale mam opory wobec systemowych rozwiązań. Mam strasznie mieszane odczucia.

LordInfamous
LordInfamous (@lordinfamous)
2 lat temu

Nie. We Francji nikt nie wystawia 17 latka ze względu na wiek ale umiejętności, to jest przepaśc pomiędzy polskim szkoleniem a zachodem, jak można 23 letniego chłopa brać za obiecującego juniora? Komentatorzy też dokładają swoje trzy grosze, do dzisiaj pamiętam jak parę lat temu przebąkiwano, że Cetnarskim interesuje się jakiś klub z Holandii i w trakcie spotkania chyba z Bełchatowem Szymkowiak wypalił, że Mateusz ma taki pass dzięki któremu poradziłby sobie w każdej lidze Europy, no cyrk
Ta liga jest przesłodzona, C+ ją opakował jak PL czy Serie A robiąc z tych chłopaków jakieś super gwiazdy po byle celnym kopnięciu

bijelodugme
bijelodugme (@bijelodugme)
2 lat temu

>Czy w Hiszpanii, Francji, Belgii, Anglii coś takiego obowiązuje?

Czy w tych krajach „rodzima myśl szkoleniowa” ściąga „doświadczone szroty” i wystawia ich w pierwszych 11 klubu? Czy w Hiszpanii, Francji, Belgii czy Anglii mają co roku problem z dostaniem się do europejskich pucharów?

Masz jakiś inny pomysł jak zreformować „polską myśl szkoleniową” by zaczęła stawiać na młodych? Kiedy ja w TV od wszelkiej maści komentatorów niejednokrotnie słyszę, że 24 czy 25 letni piłkarz to wschodząca nadzieja, „młodzież” naszej piłki?

Skoro trenerzy tak się boją o swoje stanowiska, że jedynie bieda klubu ich zmusza by sięgnąć po młodych wychowanków, w przeciwnym wypadku jadą starymi wyjadaczami co by w miarę równy sezon sobie zrobić, to samo jak widać się nie zrobi.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe (@icek-mordehaj)
2 lat temu
Reply to  bijelodugme

Niepotrzebnie się nakręciłeś. To pytanie nie było argumentem przeciw, tylko zwykłym pytaniem. Zadałem je, bo chciałbym się dowiedzieć, jak to wygląda w innych krajach i liczyłem na pomoc współweszlaków.

WF
WF (@wf)
2 lat temu

W BL obowiązek posiadania w kadrze meczowej młodzieżowców. To wymusza posiadanie przynajmniej kilku młodych trenujących z pierwszą drużyną. Plus obowiązek akademii.
We Francji obowiązek akademii o wysokim standardzie. Gdyby u nas ktoś w końcu ustalił i wymagał takie zapisy licencyjne dopiero kluby wzniosły by larum.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe (@icek-mordehaj)
2 lat temu
Reply to  WF

Dzięki za odpowiedź.
Nawiązując do tego, co piszesz, to ja jestem za modelem, który nakazuje posiadanie standaryzowanej akademii.

WF
WF (@wf)
2 lat temu

OK. Brawo. Tyle tylko że żyjemy w Polsce. Kraju w którym obchodzenie wszelakich uregulowań jest normą i jest społecznie akceptowalne. Na papierze będzie akademia, faktury będą na nią spływać a w praktyce pieniążki pójdą do menadżerów czy działaczy. Przecież u nas nie da się wyegzekwować żeby 16 klubów grało na swoich stadionach. Gdzie tam kontrola akademii. Utopia.

AndrzejeK
AndrzejeK (@andrzejek)
2 lat temu

Racja Gino. W teorii to fantastyczny pomysl, niestety w praktyce pewnie taki super nie bedzie

Miszcz Joda
Miszcz Joda (@miszcz-joda)
2 lat temu

Wystawiac nie musza, ale musza miec wychowankow w skladzie meczowym, w Bundeslidze bodajze 3.

Spektakularny
Spektakularny (@spektakularny)
2 lat temu

Nie, ale oni maja scouting. Nasza liga najmocniejsza byla akurat w okresie, gdy obcokrajowcow bylo najmniej

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
2 lat temu
Reply to  Spektakularny

Też dzięki komunizmowi – trzeba było mieć powyżej 30 lat by wyjechac na zachód. Niech komuchy z PZPN wprowadzą też taki przepis! Liga bedzie silniejsza. 😀

WF
WF (@wf)
2 lat temu

Pewnie również dzięki temu zapisowi Polska była trzecia na świecie a Górnik Zabrze grał w finale pucharów. Chyba akurat na powrót czasów socjalizmu na razie nie mamy co liczyć.
A liga byłaby bezspornie silniejsza. Grałby w niej chociażby Lewandowski i wielu wielu innych. W miejsce sławetnego szrotu.

WF
WF (@wf)
2 lat temu

Korona Kielce mając wszystkie CLJ w zeszłym roku wolała nawet na mecze o pietruszkę jechac 15 zawodnikami, niż zabrać jakiegokolwiek młodzieżowca na ławkę. Czy to nie patologia.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe (@icek-mordehaj)
2 lat temu
Reply to  WF

Jeszcze jaka. Zupełnie tego nie rozumiem.

MionelLessi
MionelLessi (@tomiorliko)
2 lat temu

Czyli jeszcze więcej szrotu na boisku.

trenejroPL
trenejroPL (@trenejropl)
2 lat temu

komentarz usunięty

awast
awast (@awast)
2 lat temu

Całe to reczne sterowanie wystepami mlodych zawodnkow jest chuja warte. Mysle ze pzpn robi to pod publiczke majac swiadomosc ze gowno to da

Szyderca
Szyderca (@szyderca)
2 lat temu

Proponuję iść z duchem czasu. Obowiązkowo na boisku jakiś zdeklarowany gej, poza tym równouprawnienie czyli 5 kobiet i 5 mężczyzn ten 11-sty obowiązkowo genderowiec. Co do koloru skóry, to oczywiście maksymalnie dwóch białych. Broń Boże, aby, któryś publicznie deklarował, że jest chrześcijaninem, za to jak najbardziej muzułmanin, żyd, buddysta, ateista, czy satanista.

Myślę, że i Polska piłka i generalnie Polska w końcu znalazłaby uznanie w oczach świata, przynajmniej tego spaczonego.

bijelodugme
bijelodugme (@bijelodugme)
2 lat temu
Reply to  Szyderca

Ja też proponuję iść z duchem czasu, odciąć państwowe spółki od sponsorowania prywatnych klubów. Nie pozwolić miastom i samorządom na to by byli właścicielami klubów i niech sobie robią wtedy co chcą. Niech co roku się kompromitują na arenie europejskiej. I niech C/N+ nadal tworzy dla lemingów otoczkę, jakby to nasza liga była siódmym cudem świata.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
2 lat temu
Reply to  bijelodugme

OK, a stadion we Wrocławiu przerobić na giełdę chińskich ręczników. Nie rozumiesz, ze w przypadku niektórych miast jest to inwestycja?

Cegiełka-Przyjemski
Cegiełka-Przyjemski (@beata-klepa)
2 lat temu

Opowiedz więcej o tej miliardowej inwestycji na 40k miejsc, która zapełnia się w 15%

Kierowniku
Kierowniku (@kierowniku)
2 lat temu

Od samego mieszania, herbata slodsza się nie zrobi.
Za rok, prezesi beda stękac jak to poszybowaly ceny za młodzież.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
2 lat temu
Reply to  Kierowniku

Lech, Legia sporo zarobią na wypożyczeniach. Inni ograją im młodzieżówców, później pograją w macierzystych ekipach i za 5 baniek na zachód, Całkiem łebski plan komuchów z PZPN.

Kierowniku
Kierowniku (@kierowniku)
2 lat temu

Pewnie nie tylko Lech i Legia, bo jeden mlodziezowiec w kadrze przecież problemu nie rozwiazuje.

Marcinecckie
Marcinecckie (@marcinecckie)
2 lat temu

Głupota. Taki Górnik potrafił grać kilkoma młodzieżowcami w 1. Lidze, mimo że wymagano wystawiania tylko jednego takiego gracza, a to samo powtórzył w Ekstraklasie, mimo że żadnych wymogów nie było. Paradoksalnie przy wprowadzeniu przepisu o przymusowym wystawianiu młodzieżowca można młodemu zawodnikowi zrobić więcej krzywdy. Raz, że się może rozleniwić, dwa, że wystarczy jeden jego słabszy występ i od razu pojawią się komentarze TEN MŁODY TO ŁAMAGA, GRA TYLKO DLATEGO, ŻE JEST TAKI WYMÓG. To już dużo lepszą zachętą byłaby gruba kasa z PJS. A na przepis o obcokrajowcach to szkoda strzępić ryja – 4 Ukraińców i 7 Polaków jest be, ale 10 Słowaków i 1 Czech to już zajebista sprawa. Czy te mózgi nie są w stanie zrozumieć, że – ze wzgledu na unijne unormowania – takie przepisy nie mają żadnego sensu?

Miszcz Joda
Miszcz Joda (@miszcz-joda)
2 lat temu
Reply to  Marcinecckie

Jak smiesz krytykowac geniusz Bonka?

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
2 lat temu
Reply to  Marcinecckie

Jeżeli nie zmienimy szkolenia, przepis ten będzie oznaczał jedynie przymusowe wstawianie niewyszkolonego, młodego szrotu. Jeżeli zmienimy szkolenie, to taki przepis nie będzie potrzebny.

Lluc93
Lluc93 (@lluc93)
2 lat temu
Reply to  Marcinecckie

Widziałeś gdzieś krytykę debilnego limitu piłkarzy spoza Unii co spowodowało co najwyżej zasyp tej ligi słabymi Słowakami. Wszyscy dziennikarze sportowi to prostytutki Bońka, żaden się nie odważy go skrytykować. Tak jak z wyborem Brzęczka. Po zwolnieniu były głosy, że nie ma żadnego kandydata w Polsce, musi być obcokrajowiec. Po Brzęczku nagle świetna decyzja, obcokrajowiec to by skasował 2 mln euro i miał w dupie. Geniusz, kurwa geniusz z tego Zbyszka.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

egzekutor_77
egzekutor_77 (@egzekutor_77)
2 lat temu

Ale to wystarczy, że w 1 składzie wyjdzie i po prostu trza będzie w max 5 minucie wypultać się z jednej zmiany, si?

Cegiełka-Przyjemski
Cegiełka-Przyjemski (@beata-klepa)
2 lat temu
Reply to  egzekutor_77

na niższych poziomach ligowych jest tak, że masz mieć na boisku 2 młodzieżowców. jak jeden odpada, to albo go zmieniasz młodzieżowcem, albo grasz w 10.

Fjardabyggd
Fjardabyggd (@fjardabyggd)
2 lat temu

Turcja, Rosja, Azerbejdżan (ostatnio już mniej bogaty), Chiny – co łączy te wszystkie ligi? Oprócz tego, że są bogate, limit obcokrajowców, który został wprowadzony po to żeby kadr zamożnych klubów nie stanowili wyłącznie obcokrajowcy. Po co? Po to żeby rodzimi piłkarze mogli grać i się rozwijać z korzyścią dla reprezentacji. Jaki efekt? Taki, że ani Rosja, ani Turcja, ani Azerbejdżan, ani Chiny nie rozwinęły się w piłce reprezentacyjnej, nie produkują zdolnych piłkarzy. Ogranie w lidze daje im totalne nic. I tak samo będzie z młodymi piłkarzami. Jeżeli nie będzie szkolenia – to nic im nie pomoże, a gwarantowane miejsce w składzie tylko zabija rywalizację. Cóż, można się tylko z tego pośmiać.
Ale wy sami tego chcieliście. Wy, kibice, pseudoeksperci. Od lat tylko podnosiliście larum o zagranicznym szrocie w lidze. Dziennikarze to podchwycili, stworzyła się presja opinii publicznej i PZPN wymyślił limit. I co teraz mówicie? Teraz krzyczycie, że Astana ma piłkarzy z Afryki za frytki, którzy rozjeżdżają obronę Legii – a u nas takich nie ma, bo limit obcokrajowców… o który walczyliście. Wiecie jaka jest różnica pomiędzy zagranicznym szrotem, a rodzimym szrotem? Taka, że zagraniczny szrot jest tańszy, a szrot to i tak szrot. Jakby rodzimi piłkarze bronili się sportowo nikt nie ściągałby szrotu zza granicy i żadne limity nie byłyby potrzebne. Ale w Polsce PRL jeszcze siedzi mocno. Żadne idiotyczne limity, żadne przykazy i nakazy nie podniosą poziomu polskiej piłki. Podniesie je tylko mądre zarządzanie i dobre szkolenie – tego ustawą wymusić się nie da. Przeciwnie – wolny rynek i duża konkurencja zmuszają do mądrego zarządzania, inaczej wypadasz z karuzeli. Ale w Polsce jak w lesie. U nas dalej ludzie myślą, że ubóstwo zniesie się ustawą. Że poziom piłki się podniesie ustawą… No po prostu załamać ręce można.

Viva la Libertad
Viva la Libertad (@viva-la-libertad)
2 lat temu
Reply to  Fjardabyggd

Szacun, dawno nie czytałem tutaj tak sensownego komentarza. Powinien przeczytać go sobie Boniek i trochę pomyśleć.

Miszcz Joda
Miszcz Joda (@miszcz-joda)
2 lat temu
Reply to  Fjardabyggd

A skad te madre szkolenie, zarzadzanie itp.? Ano jak w Rzeszy czy Francji. Uchwala Federacji i masz miec kurwa 3 boiska treningowe i stadion na min. 18.000 siedzen. Czy to samo w sobie podnosi poziom? Absolutnie nie.
W rozgrywkach europejskich wymagane jest posiadanie min. 3 czy 4 wychowankow. Czy obnizylo to jakos poziom rozgrywek?
Z innej perspektywy. Jakby zniesc ograniczenia predkosci na autostradzie w Niemczech to moze bezpieczenstwo by sie podnioslo. Ale kto bedzie eksperymentowal na zywym organizmie.
Kazdy kij ma dwa konce.

Fjardabyggd
Fjardabyggd (@fjardabyggd)
2 lat temu
Reply to  Miszcz Joda

Wymagane jest posiadanie w kadrze, nie na boisku – jest różnica, prawda?

Spektakularny
Spektakularny (@spektakularny)
2 lat temu
Reply to  Fjardabyggd

Rownie dobrze bez limitu mogłoby byc jeszcze gorzej. Wyobraz sobie, ze w lidze nie ma zadnego Polaka. Skąd graczy ma brac kadra?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu
Reply to  Spektakularny

Treść usunięta

Miszcz Joda
Miszcz Joda (@miszcz-joda)
2 lat temu
Reply to  Spektakularny

Jeden chuj. Czy siedzi 3-4 na lawce bo taki jest przepis czy biega 1 po boisku.

hubabuba
hubabuba (@hubabuba)
2 lat temu
Reply to  Fjardabyggd

nie jestem pewien kiedy dokladnie to wprowadzili, ale wydaje mi sie że jest za wcześnie by oceniac czy przyniosly jakąś korzyść w tych krajach

Przemek Pawlas
Przemek Pawlas (@destroy666)
2 lat temu
Reply to  Fjardabyggd

Brawo! Lepiej bym tego nie ujął – wymuszanie na pracodawcach jakich mają zatrudniać i promować pracowników jest idiotycznym pomysłem, o wiele lepiej byłoby tak szkolić polską młodzież żeby polskie kluby się o nią zabijały.

technojezus
technojezus (@technojezus)
2 lat temu

I jak ta Polską liga ma się rozwijać jak mamy w niej takie patologiczne przepisy?
Co komu przeszkadza że w drużynie gra z 3-6 graczy spoza Unii?
Czym się kurna różni Ukrainiec/Białorusin czy Ruski od takiego Czecha czy Słowaka?
Czym się różni jakiś bambulaj od jakiegoś Hiszpana? To jest istna dyskryminacja.
A ten przepis z tym jednym młodzieżowcu to jest dopiero komedia.Ma grać ten kto jest najlepszy i tyle bez względu czy ma 18 lat czy 32.
Pisałem i dalej będę pisał, jeżeli nie wypierdoli się tego rasistowskiego przepisu o tych graczach spoza unii to nadal będziemy III światem piłkarskim w europie.Czemu w takiej Anglii nikt nie ma problemu że czasami w ANGIELSKICH klubach gra w meczu kurwa 1-2 Anglików, a w tym samym czasie lata w tej drużynie z 5 spoza unii?

WF
WF (@wf)
2 lat temu
Reply to  technojezus

Tyle że jeszcze niedawno żeby gracz mógł zostać zatrudniony w Anglii musiał mieć rozegranych ileś meczów w pierwszej reprezentacji. My w najlepszym razie bierzemy 3-ligowców.

anjey
anjey (@anjey)
2 lat temu

Nie ma tu w ogóle elementu wzmacniania umiejętności sportowych. Po co sie starać skoro i tak muszą nas wcisnąć do pierwszej drużyny? Niższe ligii doswiadczają tego od lat. Młodzieżowcy, totalnie wszystko zlewaja, bo wiadomo, ze zagrają. Sa bardzo często najslabsi na boisku. Brakuje miejsca dla piłkarzy, ktorzy w konsekwencji za wcześnie konczą kariere. Poziom rozgrywek zasadniczo sie obniża od czasu tego dziwadła. To samo czeka ekstraklapę.

Spektakularny
Spektakularny (@spektakularny)
2 lat temu
Reply to  anjey

Pokaż mi przyklad gdzie mlody gra na sile, a na lawce siedzi duzo lepszy obcokrajowiec. Rozumiem, ze to nagminne

WF
WF (@wf)
2 lat temu
Reply to  anjey

W niższych ligach młodzieżowcy nie mają kontraktów. Skutkuje to tym, że nie zarabiają pieniędzy. Wiec często bez żadnych konsekwencji zlewają temat. Po prostu życie. Musza np. zacząć pracować, często wyjeżdżają za granicę. Skoro nie mają kontraktu są łatwi do podebrania przez silniejsze kluby. Praktycznie za darmo.
Jest prosty mechanizm. Klub może wziąć fajnego młodzieżowca za np. 5 tys. złotych. Nie ma jednak żadnej gwarancji że ten młodzieżowiec nie wyjedzie za miesiąc za pracą. Więc go nie bierze wcale. Chłopak przestaje grać.
Wszystko zmienia kontrakt. I przede wszystkim pieniądze. Pensja na poziomie 3 tys. zł powoduje, że taki 20 latek ma już dużo do zyskania (kariera) oraz do stracenia ( owe 3 tys/ m-c). Powiem tylko ze za takie 1,6 miliona za zwycięstwo w PJS można utrzymać 40 młodziaków. Chyba któryś odpali. Daję głowę że będą trenować aż miło. Skoro ich będzie 40 nie mają żadnej gwarancji grania. Trochę przejaskrawione ale przedstawiam mechanizm.

zenek_ze_wsi
zenek_ze_wsi (@zenek_ze_wsi)
2 lat temu

Oprócz młodzieżowca każda drużyna powinna mieć przynajmniej jednego rudego (chociażby tylko na ławce), trzech lewonożnych (ale nie więcej niż pięciu) oraz jednego geja (ten obowiązkowo na boisku). Ponadto dwóch zawodników w składzie powinno mieć wzrost ponad 190 cm, a minimum jeden poniżej 167 cm.

I na koniec najbardziej istotny postulat – w PZPN powinni nieco mniej pić trunków o zawartości powyżej 6 %………

Lluc93
Lluc93 (@lluc93)
2 lat temu
Reply to  zenek_ze_wsi

I żaden dziennikarz sportowy by tego nie skrytykował. Chore czasy nastały z tym Bońkiem. Kurwa dyktator polskiej piłki się znalazł.

Panicz
Panicz (@panicz)
2 lat temu

no to Boniek pomógł Polskiej piłce … niech go szlak 🙁

Raducioiu
Raducioiu (@raducioiu)
2 lat temu

W biednym kraju, gdzie kluby finansowo nie mają szans konkurować z zachodem, ograniczać,zawężać rynek i tak z racji małych funduszy na transfery, mocno ograniczony ,to faktycznie majstersztyk.
Wielka łaskę zrobili,że 2 na 3 zmienili.

MiLow
MiLow (@milow)
2 lat temu

Te ograniczenia co do piłkarzy spoza UE są bezsensu, bo zamiast nich będą ściągani Słoweńcy, Czesi czy inni Hiszpanie lub Niemcy z trzecich lig. Lepiej zrobić jakiś limit obcokrajowców. Na przykład pięciu czy sześciu w jednym momencie na boisku. Albo maksymalnie 10 lub 12 zarejestrowanych w całej kadrze. Co do młodzieżowca, to dobry przepis. Rozumiem jeśli mielibyśmy mocną ligę, to moglibyśmy mówić, że taki jeden młokos obniży jej poziom, ale skoro liga jest słaba, to ten jeden młodzieżowiec nic nie zmieni. Wręcz przeciwnie – szkolenie to nasza największa nadzieja.

Raducioiu
Raducioiu (@raducioiu)
2 lat temu
Reply to  MiLow

Nie można iść w te stronę,bo w Unii jesteśmy i mają prawo u nas pracować.

WF
WF (@wf)
2 lat temu
Reply to  Raducioiu

Jak się chce to wszystko można. Ekstraklasa SA może dzielić pieniądze według własnego uznania, zasad. Gdzie jest powiedziane, że pieniądze z Cplus nie mają być uzależnione od ilości grających Polaków i młodzieżowców. Jak będą chcieli mogą promować posiadanie w kadrze np. Eskimosów. Za każdego po 2 miliony. A jak 20 Niemcami zagrasz to promocja- każdy za 4 zł. Ciekawe czy Korona grała by 20 Eskimosami. Bo Górnik pewnie tak:).

Spektakularny
Spektakularny (@spektakularny)
2 lat temu

Nasza liga jest slaba jak juz dawno nie byla. Zestawiajac zarobki z sila rdrużyn, nie zdziwilbym sie gdybysmy byli najgorsi w Europie. Dzieje sie to w erze sciagania obcokrajowcow. I dalej bedziemy sciagac padline, bo u nas nie ma scoutingu.

Tyle lig wokół sie rozwija, a u nas coraz gorzej… jezeli cos mozna zarzucic Bonkowi, to zdecydowanie lige

fronda
fronda (@fronda)
2 lat temu

Niech jeszcze debile wprowadzą parytet na jednego pedała i jedną kobietę.

Bartek BAchorski
Bartek BAchorski (@Bartek-BAchorski)
2 lat temu

Pytanie ilu młodzieżowców z przymusu ugrało coś w poważnej piłce?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Raducioiu
Raducioiu (@raducioiu)
2 lat temu

Istny szeksizkm

bastion79
bastion79 (@bastion79)
2 lat temu

Piękne ceny będą za tych młodzieżowców, bo jak rozumiem nie muszą być to wychowankowie (ktoś wie?). Poczytamy też sobie o wybrykach młodych, taka sodóweczka 2.0. ale co ja im tam będę do kontraktów zaglądał, takie czasy mamy, że im się należy. W końcu i w piłce odzyskaliśmy godność – napisał pewien redaktor. Bezinteresownie napisał.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
2 lat temu

Po’ebało was komuchy z pzpn? Może jeszcze obluigatoryjnie jedna kobieta? To ma być niedodymane pajace sport czy wrestling? Co za debile tam siedzą. Najpierw Brzęczyk teraz to. Co tam palicie?

gnom
gnom (@gnom)
2 lat temu

Czy w jakiejś poważnej lidze jest taki przepis, że musi grać piłkarz w określonym wieku? Gdzie my idziemy? pyta Boniek i ma racje. Może jeszcze niech musi grać jakiś po 35 r.ż. żeby młodzi mieli się od kogo uczyć, i koniecznie ponad połowa składu w wieku 28-30, bo to najlepszy wiek dla piłkarza, więc wtedy poziom na pewno się podniesie. Gdzie my idziemy?

KazimierzZdzislaw
KazimierzZdzislaw (@kazimierzzdzislaw)
2 lat temu

Czy w R-GOL można kupić taki model korków, jakie ma Kownacki?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

grzechr
grzechr (@grzechr)
2 lat temu

37. kolejka. Legia (62 punkty) walczy o mistrza z Jagiellonią (61 punktów) – grają ze sobą bezpośredni mecz. Trzeci Lech traci siedem oczek do lidera. Na boisku jest 2:0 dla legionistów, po dwóch bramkach niezwykle utalentowanego 17-letniego Lucka Kokoska.
83. minuta spotkania. Białostocczanie przeprowadzają akcję prawym skrzydłem, lecz tracą piłkę, która momentalnie trafia do Lucka. Szybka kontra lewym skrzydłem, złamanie akcji na prawą nogę, piękne uderzenie w okienko po długim rogu – bramkarz bez szans, Lucek z hattrickiem. Stadion oszalał z radości – jeszcze dziesięć minut i Warszawiacy zdobędą mistrzostwo!
Lucek oszalał z radości – rzadko zdarza się ustrzelić hattricka w meczu decydującym o mistrzostwie kraju. Podbiega do Żylety, ściąga koszulkę i rzuca ją w trybuny.
Przepisy jednak są nieugięte. Sędzia wyciąga żółty kartonik i drugi raz w tym spotkaniu karze młodego zawodnika – czerwona kartka i jedyny junior Legii na boisku wylatuje.
Po meczu w trybie pilnym zbiera się Komisja Ligi – decyzja może być tylko jedna: Legia przez dziesięć minut grała bez młodzieżowca. Walkower, Legia 0:3 Jagiellonia. Mistrzostwo idzie do Białegostoku.

WF
WF (@wf)
2 lat temu
Reply to  grzechr

Nic się nie musi zbierać. Przepis jest jednoznaczny i obowiązuje od lat. W takim przypadku można grać bez młodzieżowca.

Lluc93
Lluc93 (@lluc93)
2 lat temu

No bez jaj i co to da? Młody będzie grał, bo jest młody? I dodatkowo jeszcze mu szybciej odpierdoli, bo teraz kluby będą ich mocno przepłacać. Kolejna debilna decyzja Bońka.

Sebinio
Sebinio (@sebinio)
2 lat temu

to teraz zamiast trenera najwazniejszy bedzie kierownik (jak w A-klasie) ktory bedzie zliczał ilu obcokrajowcow spoza UE na boisku i pilnował zeby jakis juniorek byl na boisku -nieważne czy umie grac w piłkę czy nie- po Brzęczku kolejny swietny pomysł Rudego geniusza

Raducioiu
Raducioiu (@raducioiu)
2 lat temu

Przecież ta liga to i tak wyrób piłkarsko-podobny to po co się rozdrabniac, wprowadzić przymus wystawiania przynajmniej 3 młodzieżowców.I tak pieniądze sensowne kluby zgarniają jedynie za młodziaków.
Albo w ogóle zajebac ligę u 21 i zaraz same Ajaxy nam wyrosną.
Gorzej nie będzie,a na pewno kilku wystrzeli i konkretną kapustę kluby skosza.Po 3 latach eksperymentu wracamy do normalności i zdejmujemy wszystkie limity i ograniczenia.Kluby widząc jednak ile milionów zarobiły na mlodych,pierdola szrot zagraniczny i już z pełnym przekonaniem stawiają na młodych Polaków,a kto wie może nawet idą po rozum do głowy i biorą się konkretnie za szkolenie młodzieży.

vincent van cock
vincent van cock (@patryk-malecki)
2 lat temu

poszedłbym dalej, nakazać mieć dwóch młodzieżowców, w tym jeden ma być zajebisty

Rotor
Rotor (@rotor)
2 lat temu

Piszecie, że młodzieżowiec ma być lepszy od nie młodzieżowca i tak sobie zapewnić miejsce w składzie. Sęk w tym, że z takim podejściem nigdy nie doczekamy się stawiania na wychowanków w polskiej lidze. Dlaczego? Ano dlatego, że w 99.9% przypadków, mniejszym ryzykiem niż wystawienie do składu 18 latka, jest postawienie na 30 letniego konia z np. Serbii. Wyczuć talent młodzieżowca łatwo nie jest, chyba, że to talent na miarę Messiego, natomiast jeśli jest to talent na miarę np. Lewandowskiego – nie chciała go Legia – czy Essien – nie chciało go Zagłębie Lubin – to już nie takie proste i żeby się przekonać czy chłopak rozwija się jak należy trzeba dać mu… pograć. Niestety takiego ryzyka nikt w ekstraklasie na siebie nie weźmie, bo trzeba walczyć o wynik tu i teraz, więc ściagamy dojrzałych piłkarzy. Jaki jest sens w tych okolicznościach inwestować w młodzież? Żaden. Lepiej kupić przeciętnego 30 latka po którym raczej wiadomo czego się spodziewać niż ogrywać małolata.
Polska liga pomimo duzych budżetów zupełnie nie liczy się w Europie i nie będzie się liczyć tak długo jak nie zaczniemy postrzegać 38 mln. mieszkańców jako naszego największego kapitału. W zawodach na ściągnięcie najlepszego zawodnika z zagranicy przegrywamy nawet z Cyprem, więc lepiej zacznijmy wydawać pieniądze na naszą młodzież. To podejście bardziej ryzykowne krótkoterminowo, ale długoterminowo da nam w końcu szansę na podniesienie poziomu polskiej piłki. Ekstraklasowe przepisy powinny być zaostrzone i co najwyżej 1 obcokrajowieć spoza UE powinien być dopuszczalny na boisku w danej drużynie. Młodzieżowiec powinien być przynajmniej 1 w kadrze meczowej a dalszych 3 to winni być wychowankowie! Wychowanek to koleś, który gra u nas od wieku młodzieżowca od co najmniej 3 lat. Innej drogi nie ma.

Taiczo
Taiczo (@taiczo)
2 lat temu

W Polskiej piłce nie będzie ani dobrze, ani normalnie póki PRL-owskie gady nie „odejdą” na amen. Ten bzdurny przepis to kwintesencja, że nie ważne jak coś jest głupie zróbmy to pod pozorem walki o lepszą piłkę.
W tym sezonie kluby niemal jednoznacznie wyraziły się o tego typu pomysłach olewając Pro Junior System, a ze to bońka był pomysł to na koniec swojej prezesury będzie chciał się zemścić bo to domena ludzi maluczkich.

WF
WF (@wf)
2 lat temu
Reply to  Taiczo

To tylko pokazuje jacy ludzie rządzą naszymi klubami. Gdyby Korona Kielce w zeszłym sezonie ostatnich 7 meczów, gdy już się utrzymała ( co ja się tak czepiłem tej Korony) zagrała wyłącznie swoimi wychowankami , młodzieżowcami to:
– nie była by niżej w tabeli,
– wygrała by PJS
– miałaby kilkunastu sprawdzonych na poziomie ligowym młodzieżowców,
– skasowała by 1,3 miliona złotych.
Ja niczego nie sugeruję. W tym roku za wygranie PJS jest 1,6 miliona. Nienajgorsza kwota za miesiąc kompromitowania się. A gdyby to zrobić z głową i dodać do składu kogoś doświadczonego. Tak statystycznie z 2 zawodników na mecz może by się udalo coś zremisować. Gdyby tak przez cały sezon, na same końcówki, gdy mecze są praktycznie rozstrzygnięte, wpuszczać młodzieżowców to może można by i trzech starszych mieć na boisku w tych ostatnich meczach. Mogą być nawet akurat ci spoza Unii.
Nasi prezesi chyba nawet nie potrafią liczyć. Nawet pieniędzy które same spadają z nieba.

DeSToR
DeSToR (@destor)
2 lat temu

Interesuje się piłką od dziecka. Od kilku lat oglądam tylko polską ligę. W imię „koszula bliska ciału”. Do oglądania i śledzenia poczynań w tej lidze zaraził mnie mój Tato. I twierdzę, że ta liga jest tak słaba, że wprowadzenie trzech obowiązkowych zawodników U-21 wyszłoby tylko na dobre. Nie jeden! A trzech! To byłaby konkret reforma.

Nie chcę się czepiać, ale...
Nie chcę się czepiać, ale... (@xxc)
2 lat temu

Limit obcokrajowców powinien dotyczyć wyjściowej jedenastki, a nie ilości piłkarzy na boisku. To samo z młodzieżowcami. Bo potem w czasie meczu może dochodzić do dziwacznych sytuacji.

adrianL
adrianL (@adrianl)
2 lat temu

A co to za różnica,czy na boisko wbiegnie 18letni drewniak,czy 29letni.Polscy piłkarze odstają techniką i kreatywnoscia,a tej 18latek już się nie nauczy choćby go wystawiać w każdym meczu.Następny przepis,który nic nie wnosi.Problemem w Polsce jest marne szkolenie i brak ogolnopolskiego systemu szkolenia w wieku lat 8-maks.15.

Suche Info
07.03.2021

Glasgow Rangers nowym mistrzem Szkocji!

Dzisiejszy bezbramkowy remis Dundee United z Celtikiem Glasgow to pozornie zupełnie nieistotny wynik zupełnie nieistotnego meczu. W praktyce jednak – 7 marca 2021 roku jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia. Utrata punktów przez zespół gości oznacza, że nic już nie odbierze mistrzostwa ich derbowemu rywalowi, Glasgow Rangers. Podopieczni Stevena Gerrarda odzyskali tytuł po dziewięciu sezonach dominacji Celtiku, […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

GKS Tychy i Zagłębie Sosnowiec w wykładzie praktycznym pt. „futbol to gra błędów”

„Piłka nożna to gra błędów” w zestawieniu piłkarskich frazesów stoi gdzieś między „derby rządzą się swoimi prawami” i „to były dwie różne połowy”. Czasami jednak bywa tak, że ktoś postanawia wprowadzić to powiedzenie w życie. Tak było dzisiaj w Tychach, gdzie obcinali się i piłkarze GKS-u i zawodnicy Zagłębia. Co z tego wynikło? To, co […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Tomasz Kędziora z asystą w lidze ukraińskiej

W dzisiejszym meczu ukraińskiej Premier League Tomasz Kędziora zaliczył asystę przy pierwszym trafieniu dla Dynama Kijów. Lider ligi ukraińskiej pewnie pokonał 3:0 broniący się przed spadkiem Minaj i utrzymał swoją przewagę nad Szachtarem Donieck.  Dynamo pod wodzą trenerskiej legendy Donbasu, Mircei Lucescu, dość pewnym krokiem idzie po tytuł mistrza Ukrainy. Na ten moment stołeczny klub […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

SPARING: Raków wygrywa z Garbarnią

Dzisiaj Raków Częstochowa rozegrał mecz towarzyski z II-ligową Garbarnią Kraków. W meczu wzięli udział przede wszystkim ci zawodnicy, którzy ostatnio rozgrywali mniej minut w ekstraklasowych meczach obchodzącego właśnie setne urodziny klubu. Częstochowianie wygrali 2:1 po golach Schwarza oraz Długosza. Portal 90minut.pl podał składy obu drużyn. Raków Częstochowa: Pindroch – Mikołajewski (55 Budnicki), Niewulis, Schwarz – […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Derby w Madrycie i Manchesterze. Będą niespodzianki?

Niedziela pod znakiem derbów na Starym Kontynencie. W Anglii o dominację w mieście powalczą Manchester City oraz Manchester United. Natomiast na Półwyspie Iberyjskim o berło w Madrycie będą rywalizować Atletico oraz Real. Co przewidujemy w tych spotkaniach? Na co warto postawić? Przygotowaliśmy dla was kilka podpowiedzi, które mogą uczynić waszą niedzielę nieco przyjemniejszą. Manchester City […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Lagator powołany do reprezentacji Czarnogóry!

Dusan Lagator z Wisły Płock to kolejny z długiej listy ekstraklasowych piłkarzy z powołaniem na najbliższe mecze reprezentacyjne. Co prawda wielu z nich na razie załapało się zaledwie do tzw. szerokiej kadry, ale to nie zmienia faktu – zawodnicy z krajowej elity są rozpatrywani w kontekście marcowych meczów kadr narodowych. Lagator ze swoją Czarnogórą ma […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Legia najczęściej krzywdzoną przez sędziów drużyną w tym sezonie

Mecz z Górnika Zabrze z Legią Warszawa przyniósł nam tematów na cały tydzień. Dyskurs publiczny zdominowała dyskusja na temat tego, czy sędziowie odpowiednio chronią dryblerów takich jak Luquinhas. My też przyjrzeliśmy się temu tematowi. Natomiast ciekawe jest też to, że Legia generalnie w tym sezonie nie ma po drodze z sędziami. I tak jak w […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

LIVE: Pogoń – Lech. Jak spiszą się powołani?

Witamy was serdecznie w naszej relacji LIVE. Szykuje się dziś bardzo ciekawa niedziela z Ekstraklasą i mówimy to zupełnie poważnie. Na rozgrzewkę dostajemy starcie Piasta ze Stalą Mielec. Później mecz Pogoni z Lechem, a na koniec starcie Śląska z Legią. Na papierze wygląda to obiecująco, co? Zapraszamy więc do śledzenia naszej relacji. W międzyczasie podeślemy […]
07.03.2021
Inne sporty
07.03.2021

Jan Błachowicz. 16 ciekawostek o nadal panującym mistrzu UFC

Jan Błachowicz w znakomitym stylu obronił pas mistrzowski UFC w starciu z Israelem Adesanyą, zostając pierwszym pogromcą Nigeryjczyka w MMA. Że walczyć potrafi – to jednak wiedzieliśmy już wcześniej. Udowadniał to wielokrotnie, w trakcie całej swojej długiej i krętej drogi do mistrzostwa. Są jednak rzeczy, które w życiorysie Janka wypadają interesująco, a rzadko się o […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Wojciech Stawowy zwolniony z ŁKS-u

Wojciech Stawowy nie jest już trenerem Łódzkiego Klubu Sportowego. Pomimo wyciągnięcia we wczorajszym meczu derbowym remisu, włodarze trzeciej siły I ligi zdecydowali się zakończyć współpracę z byłym szkoleniowcem m.in. Cracovii i Arki Gdynia. Wczoraj w trochę bardziej obszernym tekście opowiadaliśmy o kulisach decyzji, dzisiaj oficjalnie zakomunikował ją klub.  Stawowy zastąpił w ŁKS-ie Kazimierza Moskala na […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Reus: Bayernowi by to gwizdnął!

Może nam się czasem wydawać, że tylko w Polsce każdy kolejny szlagierowy mecz kończy się tygodniową dyskusją o poziomie sędziowania, ale – jak pokazują Niemcy – nie jesteśmy wcale wyjątkiem na mapie Europy. Po wczorajszym klasyku u naszych zachodnich sąsiadów, głos w sprawie sędziowania zabrał Marco Reus, piłkarz Borussii Dortmund. – Gdyby taka sytuacja miała […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Czas pokazać cojones. Czy Pogoń przełamie się w meczu z Lechem?

Trzy mecze z rzędu w lidze bez zwycięstwa. Odpadnięcie z Pucharu Polski. Co tu dużo mówić – nie wyglądają najlepiej ostatnie wyniki Pogoni Szczecin przed dzisiejszym starciem z Lechem Poznań. To tylko lekki dołek formy, a może jakaś poważniejsza zapaść, tak typowa dla „Portowców”, gdy stają oni przed szansą na sukces? Oczywiście można mówić, że […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Czy czas na większą szansę dla Tiago Alvesa?

Licząc Ekstraklasę i Puchar Polski, Tiago Alves rozegrał w tym sezonie 405 minut, w których strzelił pięć bramek. Piłkarz Piasta jest jednym z najefektywniejszych piłkarzy bieżącego sezonu. Pytanie czy Waldemar Fornalik wciąż  będzie widział w nim tylko dżokera, czy poszuka mu większej roli? Portugalczyk tylko w ciągu ostatniego tygodnia przesądził o dwóch ważnych zwycięstwach gliwiczan. […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Dzisiaj wybory w Barcelonie. Laporta, Font czy Freixa?

W jednym z najbardziej demokratycznych klubów na świecie, gdzie ową demokrację bardzo mocno się pielęgnuje: nadszedł czas elekcji. Dzisiaj socios FC Barcelony zadecydują, komu powierzyć dalsze rządy w jednej z największych organizacji w całej Katalonii. Skompromitowanego Josepa Marię Bartomeu zastąpi ktoś z tercetu: Joan Laporta, Victor Font, Toni Freixa.  Faworytem pozostaje ten pierwszy, który rządził […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Dziś w nocy Błachowicz napisał jedną z najpiękniejszych kart polskiego sportu

To nie była „po prostu pierwsza obrona pasa”. Jan Błachowicz walczył na gali, w której na szali leżały trzy pasy mistrzowskie. Był w walce wieczoru. I ostatecznie skradł show Israelowi Adesanyi. Pokrzyżował wszystkie plany Dany White’a, prezydenta organizacji, na stworzenie nowej ikony prącej przez drugą kategorię wagową. Zagrał na nosie bukmacherom, ekspertom, ale i samemu […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Czy Dana White wierzy w Błachowicza? „Co ja mu zrobiłem!?”

Nie jest wielką tajemnicą, że dla budowy „historii” w wadze półciężkiej federacji UFC, lepszym rozwiązaniem dzisiejszej walki byłby triumf Israela Adesanyi – dotąd niepokonanego fightera, który jako dopiero piąty zawodnik federacji mógłby się legitymować mistrzowskim pasem jednocześnie w dwóch różnych kategoriach wagowych. Stąd też dość zabawna wymiana opinii między szefem całej organizacji, Daną Whitem, a […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Ciężkie życie technika. Dlaczego Luquinhas i inni cierpią na boisku?

Luquinhas to najczęściej faulowany piłkarz w naszej lidze. W dwóch ostatnich sezonach był powalany 170 razy – a to tylko przewinienia, które zostały odgwizdane. Brazylijczyk jest na dobrej drodze do przebicia wyniku Javiego Hernandeza, który w dwa lata zebrał ponad 200 fauli. Z czego wynika to, że pomocnik Legii jest tak poniewierany na boisku? Dlaczego […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

10 najlepszych filmów o piłce nożnej

Przed wami ranking 10 najlepszych filmów fabularnych o piłce nożnej. Futbol nie był może nigdy równie wdzięcznym tematem dla scenarzystów i reżyserów jak na przykład boks, więc w zestawieniu nie znajdą się produkcje kalibru „Wściekłego byka” czy „Rocky’ego”, ale i tak bez jakichkolwiek trudności udało nam się zebrać dziesięć niezapomnianych, często wręcz kultowych tytułów. Większość […]
07.03.2021