post

Opublikowane 13.07.2018 19:57 przez

Bartosz Burzyński

Bez wątpienia są na świecie reprezentacje, dla których mecz o trzecie miejsce jest przykrym obowiązkiem. Są też jednak drużyny, dla których to spotkanie jest niesamowicie istotne. Tak było w przypadku podopiecznych Antoniego Piechniczka w 1982 roku. Starcie przeciwko Francji nasi reprezentanci potraktowali niezwykle poważnie, co przyniosło nam jeden z największych sukcesów w historii polskiej piłki. Z uwagi na fakt, że jutro zostanie rozegrane spotkanie o trzecie miejsce, cofnęliśmy się w czasie o prawie 40 lat i wraz z bohaterami tamtych wydarzeń powspominaliśmy mecz z Francją. 

Trzecie miejsce z 1982 roku jest tym bardziej cenniejsze, bo zdobyte po naprawdę trudnej przeprawie. I nie chodzi tutaj o jakość sportową przeciwników, a wiele problemów pozaboiskowych. Przypomnijmy sobie w telegraficznym skrócie, jakie przeszkody musieli pokonać piłkarze Piechniczka, by zagrać 10 lipca 1982 roku w Alicante o miejsce na pudle.

 Władza miała wtedy takie możliwości, że jakby chciała, wycofałaby nas z turnieju. I mistrzostwa świata odbyłyby się bez Polski – mówił kilka lat temu Antoni Piechniczek. Ostatecznie do Hiszpanii pojechaliśmy, ale bez problemów nie obyło się już w Polsce. Przede wszystkim „Biało-Czerwoni” nie mieli jak przygotować się do turnieju, ponieważ nie grali sparingów z innymi reprezentacjami. Rozgrywali jedynie mecze towarzyskie z drużynami klubowymi, ale jak ocenia Andrzej Iwan, nie był to idealny zamiennik: – Ze względu na stan wojenny nałożono embargo na Polskę, nie mogliśmy rozgrywać żadnych meczów międzypaństwowych. Graliśmy tylko z drużynami klubowymi. Dobrze nam to wychodziło, radziliśmy sobie z mocnymi rywalami jak AS Roma, Athletic Bilbao czy reprezentacja Mediolanu. To jednak nie było to samo co normalne sparingi, do końca nie wiedzieliśmy, na co tak naprawdę nas stać. I chyba na początku fazy grupowej jeszcze gdzieś w nas siedziało trochę niepewności.

Niepewność swoją drogą, ale jeszcze większy problem Polaków spotkał na miejscu. Dziś trudno to sobie wyobrazić, ale reprezentanci Polski w 1982 roku na mundialu o luksusie mogli tylko pomarzyć. Ba, oni przez trzy tygodnie mieszkali w naprawdę fatalnych warunkach, o czym opowiedział Janusz Kupcewicz w rozmowie z Pawłem Paczulem: – W Barcelonie mieszkaliśmy trzy tygodnie w hotelu bez klimatyzacji. Było między trzydziestoma a czterdziestoma stopni Celsjusza w ciągu dnia, natomiast w nocy termometr wskazywał ponad dwadzieścia kresek. Pojedzie pan na takie wczasy? No raczej nie, bo pan nie pośpi, nie złapie oddechu. To się na nas odbijało. W półfinale Włosi mieli więcej sił. Nie zwalam tylko na to, bo oni zdobyli potem mistrzostwo świata, Rossi zrobił króla strzelców, więc z byle kim nie odpadliśmy. Jednak miało to wszystko znaczenie, oni żyli w Hiszpanii po prostu w innych warunkach.

Oczywiście trudno porażkę z Włochami w półfinale usprawiedliwiać jedynie kiepskim hotelem, ale pamiętajmy, że w takich meczach decydują legendarne detale. Dla przykładu dwa dni później zagraliśmy z Francją o medal i nasi piłkarze zaprezentowali się zdecydowanie lepiej. Przed tym spotkaniem nie spali już jednak w hotelu bez klimatyzacji, ponieważ przenieśli się do Alicante. – Tam mieliśmy zupełnie inny hotel, z klimatyzacją, mogliśmy się wyspać, przez co odżyliśmy. Natomiast po meczu i tak odczuliśmy swoje. O tym mało się mówi, ale Waldek Matysik, który robił czarną robotę w drugiej linii, tak odwodnił organizm, że przez rok nie było wiadomo, czy będzie normalnie funkcjonował. Nie jako piłkarz, ale jako człowiek. Miał problemy z mózgiem. Ostatecznie doszedł do siebie, na szczęście. Z kolei mi lekarz kadry kazał się położyć na boisku, bo serce tak mi waliło, że nie wiedziałem, czy mnie przypadkiem nie rozsadzi. Tyle wysiłku kosztował nas wszystkich ten mundial – dodał Janusz Kupcewicz.

Być może, gdyby w meczu z Włochami zagrał Zbigniew Boniek, a półfinały odbywały się w Alicante, to teraz pisalibyśmy tekst o mistrzach świata… – Absencja Zbyszka miała duże znaczenie w półfinale, bo oni się go bardzo bali. Jego transfer do Juventusu był już wtedy potwierdzony. Zbyszka więc trzeba było zastąpić, a trener Piechniczek nie zdecydował się na Szarmacha, co dla niektórych kibiców było dziwnym ruchem. Na osłodę Andrzej zagrał w meczu o trzecie miejsce. Gdyby „Diabeł” nie strzelił bramki pod koniec drugiej połowy z Francją, to opuściłby boisko. Piechniczek szykował już wtedy zmianę… Cóż, nie było im po drodze na pewno i nie wiem, czy to nie był błąd, że Szarmach nie zagrał w półfinale. On miał już wtedy renomę i był w bardzo dobrej formie. Ewidentnie było jednak widać, że trener Piechniczek nie będzie na niego stawiał w trakcie mundial. Andrzej w pewnym momencie też się już poddał, a co za tym idzie nie walczył o skład. Można trochę porównać to do sytuacji Lubańskiego i trenera Gmocha – ocenił Andrzej Iwan.

Fakty są niestety takie, że Paolo Rossi i spółka byli w tamtym spotkaniu zdecydowanie lepsi i zasłużenie awansowali do wielkiego finału, a nam pozostało zagrać o trzecie miejsce z rozbitą Francją. „Trójkolorowi” w dramatycznych okolicznościach przegrali swój półfinał, bo w dogrywce prowadzili już 3:1, ale przewagę roztrwonili. Nadzieję Niemcom przywrócił wpuszczony w dogrywce Karl-Heinz Rummenigge, który strzelił bramkę kontaktową. Sześć minut później był już remis, ponieważ piłkę do siatki wpakował Klaus Fischer. Więcej bramek już nie wpadło i o awansie Niemców zadecydowały rzuty karne.

Półfinałowy mecz Francuzów z Niemcami do dzisiaj uchodzi za jeden z najlepszych w historii mistrzostw świata. Jak łatwo się domyślić Francuzi byli zdruzgotani po horrorze, który przeżyli 8 lipca na Estadio Ramón Sánchez Pizjuán. Dla nas taki scenariusz był akurat bardzo dobry, bo niemal pewnym było, że „Trójkolorowi” w dwa dni nie pozbierają się po porażce w tak dramatycznych okolicznościach.

Michel Hidalgo dokonał aż siedmiu zmian w stosunku do meczu półfinałowego, co nie było jednoznaczne z odpuszczeniem, ale na pewno dawało ekipie Piechniczka dodatkowy handicap… „Les Bleus” od pierwszej minuty ruszyli do ataku, co nawet przyniosło im prowadzenie, ale wraz z każdą kolejną minutą na boisku przeważali Polacy. Jednym z głównych bohaterów tamtego wieczora był strzelec drugiej bramki, Stefan Majewski, z którym porozmawialiśmy o tamtym spotkaniu:

W Alicante przed meczem o trzecie miejsce wreszcie mogliście się wyspać w normalnych warunkach, co chyba bardzo wam pomogło?

Proszę sobie wyobrazić, że w Barcelonie w nocy było ponad 30 stopni Celsjusza. Nawet wyjście na balkon o później porze nie pomagało. Hotel w Barcelonie naprawdę źle na nas wpłynął. W Alicante natomiast była już klimatyzacja i mogliśmy odpocząć. Oczywiście nie chcę w ten sposób usprawiedliwiać porażki w półfinale, ale było widać w meczu o trzecie miejsce, że się lepiej czuliśmy. Francuzi ruszyli na nas od początku meczu, ale później to już my przejęliśmy kontrolę.

Jaka była atmosfera w drużynie przed spotkaniem o trzecie miejsce?

Trzeba wiedzieć, jakie wtedy były czasy. W tamtym okresie reprezentacja miała bardzo skromne możliwości. W Polsce praktycznie nic nie było. Wydaje mi się, że to wszystko było dodatkowym czynnikiem, który wpływał na nas wszystkich motywująco. Chcieliśmy dać z siebie wszystko i pokazać, że można osiągnąć sukces. Myślę, że dzisiaj żadna reprezentacja nie funkcjonowałaby w takich warunkach. Dojście do strefy medalowej było wielkim sukcesem, dlatego przed spotkaniem z Francuzami byliśmy bardzo zmotywowani.

Mecz z Francją był jednym z najlepszych w waszym wykonaniu na tamtym mundialu?

Trudno powiedzieć, ale pamiętajmy, że to już był siódmy mecz. Byliśmy bardzo zmęczeni, ale udało się nam pokonać zdecydowanych faworytów, co na pewno bardzo cieszyło.

Bramka z tego meczu jest dla pana najważniejszą w karierze?

Samo strzelenie bramki na mundialu jest wspaniałym uczuciem, a co dopiero w meczu o medal. Takie rzeczy nie zdarzają się często w życiu. Wielu moich kolegów również zasłużyło na strzelenie takiego gola, nie mieli jednak tyle szczęścia.

Wcześniej trenowaliście schemat tego rzutu rożnego na treningach?

W tamtych czasach nie można było wszystkiego pokazać na treningu, tak jak teraz. Mieliśmy jednak wyznaczone pewne schematy. Wrzutka miała iść na środek bramki koło piątego metra, a tam mieliśmy walczyć o piłkę. Janusz doskonale dośrodkował, a mi udało się wykończyć akcję.

Która bramka w tym meczu była najpiękniejsza?

Mówimy o trzech zupełnie innych bramkach. Moja i Janusza wpadły po stałych fragmentach gry. Trzeba oddać Januszowi, że uderzył bardzo sprytnie i zaskoczył bramkarza. Natomiast gol Andrzeja Szarmacha, to doskonałe zagranie prezesa i świetne wykończenie strzelca. Trudno powiedzieć, które z tych trafień było najpiękniejsze, bo każde było niezwykle ważne. Pamiętajmy o tym, że my wtedy przegrywaliśmy 0:1. Wyrównujący gol Andrzeja miał ogromne znaczenie. Zaraz potem ja zdobyłem bramkę do szatni, a chwilę po wyjściu na drugą połowę Janusz wykorzystał rzut wolny. Każdy z nas mógłby powiedzieć, że jego bramka była najważniejsza, ale nikt z nas tego nie powie. Generalnie w parę minut rozstrzygnęliśmy ten mecz. Dla Francuzów to był cios, po którym nie byli już w stanie się podnieść.

Pana zdaniem mecze o trzecie miejsce są potrzebne na mundialach?

Uważam, że na mistrzostwach świata takie mecze powinny być rozgrywane. Przede wszystkim dla kibiców, którzy uwielbiają spotkania o stawkę. Przykładowo w sobotę szykuje się nam bardzo ciekawe starcie Belgów z Anglikami.

***

 Zdecydowanie z premedytacją oddawałem ten strzał, widziałem, że bramkarz zrobił krok w kierunku dośrodkowania, bo z takiej pozycji rzadko się zdarza, by ktoś próbował uderzać. Nie powiem, że chciałem trafić akurat w to miejsce, ale na pewno chciałem trafić przy bliższym słupku, co się udało. Piłka była też spadająca, przez co dla bramkarza tym bardziej niewygodna. Później ten strzał wspominaliśmy, bo z golkiperem Francji – Castanedą – grałem w Saint-Etienne. Chłopaki mieli z niego polewkę, oczywiście, był kapitanem i solidnym bramkarzem, ale wówczas popełnił błąd, nie powinien się tak zachować. Wielu osobom jednak ta bramka się podobała, podkreślali, że była ładna, ponieważ inna. Nie przyszła jednak sama z siebie: talent talentem, ale nie poparty dużą pracą, nic by nie dał. Zostawałem po treningach 40-50 minut, ćwiczyłem rzuty wolne, a potem z tego słynąłem, to był mój mocny punkt i z różnych pozycji na boisku strzelałem bramki – wspomina swojego gola Janusz Kupcewicz.

***

Bez wątpienia medal przywieziony z Hiszpanii jest niezwykle cenny, bo Polacy musieli pokonać wiele przeciwności losu, by przygotować się do tego turnieju. Ba, istniało całkiem realne zagrożenie, że nie pojedziemy tam wcale. Słaba organizacja już na miejscu także nie pomagała. Tymczasem podopiecznym Piechniczka udało się wykręcić jeden z najlepszych wyników w historii polskiej piłki. – Na pewno niewiele osób spodziewało się, że w Hiszpanii odniesiemy tak duży sukces. Przede wszystkim chodzi o to, że my sami nie wiedzieliśmy na co nas stać. Przygotowania były bardzo niekomfortowe. Jeśli porównamy kadrę Piechniczka do tej z 1974 roku, to zobaczymy, że liczba dobrych meczów w 1982 była znikoma. Tak naprawdę tylko z Peru i Belgią zagraliśmy dobrze. Natomiast mecz z Francją o trzecie miejsce, to było starcie ze zdziesiątkowanym rywalem, który tak naprawdę nie przyłożył się do walki o medal. Francuzi po meczu z Niemcami byli załamani i trudno im się dziwić. Oczywiście trudno powiedzieć, co by było gdyby inaczej podeszli do tego spotkania, ale wydaje mi się, że mielibyśmy zdecydowanie mniejsza szanse na wygraną. Moim zdaniem najlepsze nasze mecze na mundialu w Hiszpanii rozegraliśmy z Peru, Belgią, a dopiero na trzecim miejscu uplasowałbym spotkanie z Francją – zakończył wspomnienia Andrzej Iwan.

Bartosz Burzyński

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
22.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: rozpędzony Benzema, szalejąca Lechia, Warta w kryzysie

Pucharowe emocje za nami, czas zatem ponownie skupić uwagę na europejskich rozgrywkach ligowych. A weekend przed nami iście szalony, jeden szlagier za drugim i szlagierem pogania. Postanowiliśmy zatem – jak zawsze przy piątku – zaproponować wam kilka typów na nadchodzące spotkania. Tradycyjnie staramy się uniknąć wróżenia z fusów – szukamy serii, pass, tendencji. Przekonajcie się, […]
22.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Weszło Extra
22.10.2021

Weszło z Neapolu: gdzie ta magia pucharów?

Dla polskiego postronnego kibica – takiego jak ja – puchary są swego rodzaju świętem. Dla sympatyka Legii? W tym sezonie są jedynym, co trzyma go przy kibicowskim życiu (bo przecież nie liga). Dla fana Napoli? Smutnym obowiązkiem, który trzeba odbębnić. A w zasadzie najlepiej, jakby ich nie było. Po świetnym początku Napoli – osiem na […]
22.10.2021
Weszło Extra
21.10.2021

Weszło z Neapolu: kościół Diego Maradony

Czy futbol zna bardziej nadużywane stwierdzenie niż „piłka nożna jest tu (wpisz dowolne miasto) religią”? Prawdopodobnie nie. Dlatego mając pełną świadomość wagi tego słowa stwierdzam, że w Neapolu… Nie, to nie piłka nożna jest religią. To Diego Maradona. Ktoś znacznie większy niż wybitny piłkarz z zasługami. Ktoś równy Bogu. Obejrzałem kapliczki poświęcone Boskiemu Diego, widziałem […]
21.10.2021
Weszło Extra
18.10.2021

Tymin. Jak raper został wicedyrektorem skautingu?

„W rok z rapera w gwiazdę pop”, nawijał w jednym z kawałków Quebonafide. Podobnej drogi nie przeszedł Tymin, który z obiecującego rapera stał się… wicedyrektorem skautingu Zagłębia Sosnowiec. W nieco ponad rok, bo swoją pracę zaczął w 2020, chwilę po tym, jak wypuścił w świat dwa single po podpisaniu kontraktu z Sony Music, czyli jedną […]
18.10.2021
Weszło Extra
13.10.2021

Grosicki: – Dałem Sousie piłkę do pustej bramki

Sam mówi, że wystawił Sousie piłkę do pustej bramki, zostając na wiosnę w WBA. Brzmi jak człowiek pogodzony z tym, że nie pasuje do koncepcji selekcjonera, bo nie jest typowym wahadłowym. Z bohaterem hitowego transferu do Ekstraklasy rozmawiamy o brazylijskiej Pogoni Ptaka, zwodzeniu Jacka Magiery, drużynie „Portowców” czekającej na duży sukces, zaletach pozostania w WBA na […]
13.10.2021
Weszło Extra
07.10.2021

Nie chcę być gościem, który wszystko wie najlepiej

Dlaczego nigdy nie dowiemy się, kim naprawdę jest? Jak przestał być ciekawostką? Co wyciągnął ze stażu u Jessego Marscha? Czy naprawdę wyżej cenił sobie pracę w niemieckiej trzeciej lidze niż w polskiej Ekstraklasie, kiedy zdecydował się poprowadzić Fortunę Koeln, a nie Zagłębie Sosnowiec? Kiedy najbardziej bał się o swoją reputację w niemieckim futbolu? Ile znaczy […]
07.10.2021
Weszło
24.09.2021

„Dopiero po karierze zacząłem czytać o biznesie. Mogłem czytać zamiast grać w karty”

Bartosz Ślusarski nigdy nie był uważany za piłkarza wybitnego. Ale w Ekstraklasie zagrał prawie 250 meczów. Pograł w portugalskiej ekstraklasie i w Championship. Zaliczył dwa występy w reprezentacji Polski. Po zakończeniu kariery – jak sam przyznaje – miał dość piłki. A teraz wraca do niej nie jako trener, nie jako menadżer. Tworzy platformę, która ma […]
24.09.2021
Niemcy
27.10.2021

0:5! Bayern rozwalcowany przez Borussię M’gladbach

Szok. Niedowierzanie. Masakra. Nie wracajcie do domu. Gadać, kto jest w grupie bankietowej? Bardzo możliwe, że takie komentarze dominują teraz w Monachium. Bayern 27 października 2021 roku przeszedł do historii swoich występów w Pucharze Niemiec, ale w sposób wybitnie dla siebie niepożądany. Doznał bowiem najwyższej porażki w tych rozgrywkach i to porażki całkowicie zasłużonej. A […]
27.10.2021
Inne sporty
27.10.2021

PSG zdominowane w Kielcach. Vive bawi się w Lidze Mistrzów!

PSG to bez wątpienia jedna z najbardziej napakowanych gwiazdami drużyn w europejskiej piłce ręcznej. Na którą pozycję byśmy nie popatrzyli – ten zespół ma do dyspozycji co najmniej dwóch kapitalnych zawodników. Łomża Vive Kielce nie przestraszyła się jednak dziś giganta. Ba, zabrała Francuzom zabawki i kupiła powrotny bilet do Paryża. Szczypiorniści polskiego zespołu po zwycięstwie […]
27.10.2021
La Liga
27.10.2021

El Tigre upolował Barcelonę

Ronald Koeman lubi uskarżać się na swój los i dowodzić, że obecny potencjał piłkarski FC Barcelony jest do tego stopnia niewielki, że trudno mieć pretensje o osiągane przez kataloński klub wyniki. Ale nikt nam nie wmówi, że Barca dysponuje słabszą paką niż Rayo Vallecano. Tymczasem to właśnie Rayo pokonało dzisiaj Katalończyków 1:0 i plasuje się […]
27.10.2021
Weszło
27.10.2021

Mecz bez historii, ale dla Piasta to bez znaczenia. Gliwiczanie idą dalej

Wiadomo, że Piast był faworytem w starciu z Zagłębiem Sosnowiec, szczególnie napompowany po zwycięstwie nad Legią, ale już jeden pogromca Wojskowych zdążył wczoraj odpaść z Pucharu Polski i to z rywalem zdecydowanie gorzej notowanym. Gliwiczanie musieli się więc spiąć, żeby nie podzielić losu Lechii i to zrobili, dość spokojnie ogrywając swojego przeciwnika. Waldemar Fornalik nie […]
27.10.2021
WeszłoTV
27.10.2021

Michniewicz z wozu, Legii lżej? Wnioski po zwolnieniu || Roki wyjaśnia #33

Czesław Michniewicz został zwolniony z funkcji trenera Legii Warszawa. Jeśli macie już dość tego tematu, to do zobaczenia za tydzień. Ale jeśli wasze organizmy są w stanie przyjąć kolejną dawkę paplaniny o byłym już trenerze warszawskiego klubu i jego rozstaniu z Legią, to zostańcie na dłużej, bo o tym będzie dzisiejszy vlog Mateusza Rokuszewskiego. 
27.10.2021
Niezły numer
27.10.2021

Jak bardzo rozpędza się Lech? Maciej Skorża w drodze po osobisty rekord

4:1 z Wisłą Płock, wygrany klasyk z Legią Warszawa, 4:0 ze Śląskiem Wrocław. Forma Lecha Poznań w ostatnich tygodniach jest zdumiewająca i przede wszystkim – imponująca. Seria zwycięstw „Kolejorza”, doliczając także dwa pucharowe mecze, wynosi już pięć gier. Gdybyśmy uwzględniali także remisy i liczyli klubowi z Wielkopolski mecze bez porażki, nie byłaby ona może aż […]
27.10.2021
Weszło Extra
14.06.2019

Bartłomiej Rabij opowiada o Copa America 2019

Copa America, czyli wielka gratka dla fanów futbolu południowoamerykańskiego, rozpoczyna się już za niecałe 24 godziny. W tym roku odbędzie się już czterdziesta szósta edycja najstarszego turnieju w historii futbolu. Z całą pewnością emocji nie zabraknie, a my z tej okazji porozmawialiśmy z Bartłomiejem Rabijem, redaktorem naczelnym i współwłaścicielem wydawnictwa Mandioca, dziennikarzem sportowym, komentatorem piłkarskim, a przede wszystkim znawcą […]
14.06.2019
Weszło Extra
08.06.2019

Nie robię z siebie profesora gastronomii, który jest nieomylny

Z Maciejem Blatkiewiczem spotkałem się w restauracji „Gado Gado”, żeby zjeść i pogadać o jedzeniu. Wywiad jest całkiem długi, ponieważ trwał kilka piw, a na koniec zakończył się recenzją potraw, które zjedliśmy. Bo jak mogłoby być inaczej, jeśli rozmawiałem z blogerem, youtuberem i krytykiem kulinarnym, który prowadzi popularny kanał „Maciej Je”? Zapraszam serdecznie, ale z góry […]
08.06.2019
Weszło Extra
13.03.2019

Nie będę udawał, że pada deszcz, gdy ktoś pluje mi w twarz

Człowiek orkiestra, zwany przez wszystkich ,,Dyro” nie pracuje już w Chojniczance Chojnice. Maciej Chrzanowski był dyrektorem sportowym w klubie z Pomorza ponad sześć lat. W tym czasie zdążył się zżyć z drużyną, a praca stała się dla niego pasją. Jak sam mówi:  – Miałem poczucie, że tworzymy rodzinę. Coś więcej niż zwykły klub. Dawałem z siebie […]
13.03.2019
Weszło Extra
21.02.2019

Śmierć prezydenta Adamowicza potwierdziła, że jesteśmy podzielonym krajem

Dlaczego nie zrobił kariery w reprezentacji Polski? Czy odzyskał wszystkie pieniądze z tureckiego kontraktu? Z jakiego powodu Joseph Jarabinsky wysłał go na trybuny? Przed czym ostrzegał go Oscar Cordoba? Kto zablokował jego transfer do Omonii Nikozja? Czy trudno było pogodzić życie aktorki i piłkarza? Czy często odwiedzał warszawskie salony? Dlaczego zmienił zdanie i wystąpił w „Małych Gigantach”? […]
21.02.2019
Weszło
07.12.2018

Misja Kongo – Stanowski, Lord Koks, Leśnodorski i Ebebenge

Misja Kongo – niesamowite i ciekawe historie prosto ze słonecznego Kongo. Bogusław Leśnodorski i książę Dominik Ebebenge opowiadają naszym słuchaczom o walkach z gorylami, diamentach i złocie tańszym od skrzynki dobrego wina, czerwonej rtęci i prywatnych jumbo jetach, a to tylko skrawek wiedzy o Kongo. Zapraszamy! Stanowski: Panowie wróciliście z Kongo, ale podobno niewiele brakowało, […]
07.12.2018
Weszło Extra
08.11.2018

Niech Bóg zabierze z tego świata mnie, a nie mojego małego aniołka

Filip Burkhardt i jego żona mają za sobą najgorsze dni w życiu, w trakcie których toczyli zaciekłą walkę o życie córki. Walkę – jak mówi zawodnik Bytovii – zakończoną małym zwycięstwem, bo stan zdrowia małej Latiki po operacji zdecydowanie się poprawił, choć nie jest jeszcze do końca pewny. Zapraszamy na przejmującą i wzruszającą rozmowę, w trakcie której łzy napływały do oczu […]
08.11.2018
Liczba komentarzy: 4
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
DrMabuse
DrMabuse (@drmabuse)
3 lat temu

Owszem, było jednoznaczne z odpuszczeniem. Zresztą 4 lata później Francuzi powtórzyli ten manewr, tylko że już z lepszym skutkiem.
W meczu z Polską z podstawowej jedenastki zagrali tylko trzej obrońcy i Jean Tigana…

FalszywyProfil
FalszywyProfil (@falszywyprofil)
3 lat temu
Reply to  DrMabuse

Nie wiem, niektórzy twierdzą, że taki manewr był dlatego, że po meczu z RFN zawodnicy ledwo chodzili i trener liczył, że rezerwowi i tak lepiej zagrają. Przecież to też nie były ogórki, skoro były w kadrze.

KręciNasZdzisek
KręciNasZdzisek (@krencinazdzisek)
3 lat temu

Ten mecz w dużej mierze wygrało 2 zawodników, którzy za sobą nie przepadali – Janusz Kupcewicz i Zbigniew Boniek. Pierwsza bramka po znakomitym podaniu Bońka do Szarmacha. Druga, z rożnego bitego przez Kupcewicza na glowę Majewskiego. Trzecia, po faulu Girarda na Bońku genialnie strzelona przez Kupcewicza w krótki róg Castanedy z rzutu wolnego.

Jozef Wojciechowski
Jozef Wojciechowski (@jozef-wojciechowski)
3 lat temu

W 1982 Matysik odwodnił się prawie na śmierć, w 2018 Lewandowski pilnował, żeby każdy włosek na głowie równo leżał. To są właśnie te detale.

Suche Info
28.10.2021

Koeman zwolniony z Barcelony!

To nie mogło skończyć się inaczej. Nie mogło i już. FC Barcelona wpadła w głęboki dołek sportowy i administracyjny, przeżywa kryzys tożsamości i czas najwyższy na wielopoziomowe zmiany. Jako ich początek, jako ich zwiastun, można odbierać zwolnienie Ronalda Koemana.  Porażki Barcelony z Realem Madryt i z Rayo Vallecano przeważyły szalę goryczy. Leci głowa holenderskiego trenera […]
28.10.2021
La Liga
28.10.2021

Real wpasował się w dzień wpadek. Osasuna urywa punkty w Madrycie

Męczyli, męczyli i wymęczyli. Osasuna Pampeluna zatrzymała Real Madryt w środku tygodnia, na jego stadionie. Gościom nie udało się oddać ani jednego celnego strzału, ale nic to, bo i „Królewscy” nie błyszczeli pod bramką rywala. Real dołączył do grona faworytów, który dziś rozczarowali swoich kibiców. Barcelona z Rayo Vallecano. Bayern z Borussią. Manchester City w […]
28.10.2021
Niemcy
27.10.2021

0:5! Bayern rozwalcowany przez Borussię M’gladbach

Szok. Niedowierzanie. Masakra. Nie wracajcie do domu. Gadać, kto jest w grupie bankietowej? Bardzo możliwe, że takie komentarze dominują teraz w Monachium. Bayern 27 października 2021 roku przeszedł do historii swoich występów w Pucharze Niemiec, ale w sposób wybitnie dla siebie niepożądany. Doznał bowiem najwyższej porażki w tych rozgrywkach i to porażki całkowicie zasłużonej. A […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Zagłębie lepsze od ŁKS-u w Pucharze Polski

Zagłębie Lubin okazało się lepsze od ŁKS-u Łódź i awansowało do kolejnej fazy Pucharu Polski.  Ekipa Dariusza Żurawia wygrała jedną bramką. Już na samym początku spotkania Piotr Gryszkiewicz faulował we własnym polu karnym Filipa Starzyńskiego, a popularny Figo nie pomylił się z wapna. Czy przez resztę spotkania drużyna z Ekstraklasy była lepsza od zespołu z […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Bruk-Bet z awansem w Pucharze Polski

Oj, bliska, bardzo bliska Termalika była przedwczesnego wylecenia za burtę Pucharu Polski. Ekipa Mariusza Lewandowskiego najadła się strachu w meczu z GKS-em Katowice, ale ostatecznie wygrała po dogrywce i gra dalej.  Weźmy samą dogrywkę. Ile nerwów, ile emocji, ile zwrotów akcji. Sam początek, pierwsze minuty? Filip Kozłowski pakuje piłkę do bramki, ale okazuje się, że […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Koeman: – Nie martwi mnie nasza gra

FC Barcelona pogrąża się w kryzysie. Siłą rzeczy twarzą wszystkich niepowodzeń Dumą Katalonii stał się Ronald Koeman, który kompletnie stracił zaufanie milionów kibiców Barcy na całym świecie. Tym razem Barca polegała z  Rayo Vallecano, a wypowiedzi Holendra z konferencji prasowej dolały oliwy do buchającego ognia.  Transkrypcja całej konferencji prasowej znajduje się na stronie FCBarca.com. Na […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Wszołek z debiutem w Unionie Berlin

Naczekał się, naczekał się Paweł Wszołek na debiut w barwach Unionu Berlin, ale w końcu jest, mamy to, udało się. Polski piłkarz dostał od Ursa Fischera niecałe dwadzieścia minut w meczu Pucharu Niemiec z trzecioligowym Waldhof Mannheim. Union Berlin wygrał 3:1, ale nie bez komplikacji, bo po podstawowym czasie gry było 1:1 i do rozstrzygnięcia […]
27.10.2021
Inne sporty
27.10.2021

PSG zdominowane w Kielcach. Vive bawi się w Lidze Mistrzów!

PSG to bez wątpienia jedna z najbardziej napakowanych gwiazdami drużyn w europejskiej piłce ręcznej. Na którą pozycję byśmy nie popatrzyli – ten zespół ma do dyspozycji co najmniej dwóch kapitalnych zawodników. Łomża Vive Kielce nie przestraszyła się jednak dziś giganta. Ba, zabrała Francuzom zabawki i kupiła powrotny bilet do Paryża. Szczypiorniści polskiego zespołu po zwycięstwie […]
27.10.2021
La Liga
27.10.2021

El Tigre upolował Barcelonę

Ronald Koeman lubi uskarżać się na swój los i dowodzić, że obecny potencjał piłkarski FC Barcelony jest do tego stopnia niewielki, że trudno mieć pretensje o osiągane przez kataloński klub wyniki. Ale nikt nam nie wmówi, że Barca dysponuje słabszą paką niż Rayo Vallecano. Tymczasem to właśnie Rayo pokonało dzisiaj Katalończyków 1:0 i plasuje się […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Sassuolo skalpuje Juventus

Już Juventus myślał, że się wycwanił, już Juventus mógł sądzić, że na nowo zyskał tożsamość spod miarki Massimiliano Allegriego, ale hola, hola, nie tak szybko, nie tak prędko. Przegrany w ostatnich sekundach mecz z Sassuolo pokazał, że Starą Damę czeka jeszcze dużo pracy, żeby wrócić na tron Serie A.  Po pierwszej połowie Sassuolo prowadziło po trafieniu […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Kulesza kontratakuje w sprawie bezpodstawnych oskarżeń o rasizm

Cezary Kulesza, prezes PZPN, uparcie dąży do ukarania Anglików za bezpodstawne oskarżenie Kamila Glika o rasistowskie gesty podczas wrześniowego eliminacyjnego meczu między Polską a Anglią na Stadionie Narodowym. – Moim zdaniem teraz to my powinniśmy oskarżyć piłkarza, który niesłusznie oskarża naszego zawodnika. To wywołuje tylko niepokój wśród naszych kibiców i staje się takim tematem europejskim […]
27.10.2021
Weszło
27.10.2021

Mecz bez historii, ale dla Piasta to bez znaczenia. Gliwiczanie idą dalej

Wiadomo, że Piast był faworytem w starciu z Zagłębiem Sosnowiec, szczególnie napompowany po zwycięstwie nad Legią, ale już jeden pogromca Wojskowych zdążył wczoraj odpaść z Pucharu Polski i to z rywalem zdecydowanie gorzej notowanym. Gliwiczanie musieli się więc spiąć, żeby nie podzielić losu Lechii i to zrobili, dość spokojnie ogrywając swojego przeciwnika. Waldemar Fornalik nie […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Nowe informacje o zdrowiu Paulo Sousy

Paulo Sousa, selekcjoner reprezentacji Polski, otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Rzecznik prasowy Polskiego Związku Piłki Nożnej twierdzi, że obecność Portugalczyka podczas ostatnich meczów eliminacyjnych z Andorą i Węgrami jest niezagrożona.  – Paulo Sousa już wczoraj miał typowe grypowe objawy. Węch i uczucie smaku go nie opuściły, ale ma gorączkę i ból głowy. Dlatego […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Vuković zabiera głos. „Trenera buduje prezes”

– Legia płaci regularnie, choć staram się odbierać w ten sposób, że płaci nie Legia, a prezes Dariusz Mioduski – zaczyna Aleksandar Vuković swoją rozmowę z dziennikarzem portalu Sport.pl. Były piłkarz i trener Legii krytykuje właściciela stołecznego klubu, wraca wspomnieniami do momentu swojego zwolnienia i próbuje zrozumieć, dlaczego tak wielkie zaufanie w drużynie mistrza Polski […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

„Cash? Liczy się to, czy obroni się na boisku ”

Dyskusja trwa, ale jedno jest pewne: Matty Cash otrzymał polskie obywatelstwo i będzie mógł grać w reprezentacji Polski. W rozmowie z portalem Goal.pl, swoją opinię na temat piłkarza Aston Villi wyraził Michał Żewłakow.  – Przychodzi z ligi angielskiej, więc pod kątem umiejętności ma na starcie czystą kartę, trudno coś mu zarzucić. Natomiast jeśli zagra dwa-trzy […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Koronawirus w Wiśle Kraków

Standardowe cykliczne badania kontrolne na obecność koronawirusa w organizmach piłkarzy i sztabu szkoleniowego Wisły Kraków wykazały przypadki testów pozytywnych.  Biała Gwiazda wydała enigmatyczny komunikat medyczny.  W środę 27 października zawodnicy i sztab szkoleniowy Białej Gwiazdy poddani zostali kolejnym testom kontrolnym na obecność SARS-CoV-2. W toku badań wykryto pozytywne przypadki, a klub niezwłocznie wdrożył niezbędne procedury […]
27.10.2021
WeszłoTV
27.10.2021

Michniewicz z wozu, Legii lżej? Wnioski po zwolnieniu || Roki wyjaśnia #33

Czesław Michniewicz został zwolniony z funkcji trenera Legii Warszawa. Jeśli macie już dość tego tematu, to do zobaczenia za tydzień. Ale jeśli wasze organizmy są w stanie przyjąć kolejną dawkę paplaniny o byłym już trenerze warszawskiego klubu i jego rozstaniu z Legią, to zostańcie na dłużej, bo o tym będzie dzisiejszy vlog Mateusza Rokuszewskiego. 
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Zmiennik Lewandowskiego wypada na dwa tygodnie

Pod względem statystycznym Eric Maxim Choupo-Moting zalicza najlepszy czas w swojej karierze. Ba, próżno szukać napastnika, który mógłby się z nim równać. Bundesliga – gol co 39 minut. Puchar Niemiec – gol co 23 minuty. Liga Mistrzów – gol co 11 minut. Jasne, wszystko dlatego, że Choupo-Moting jest zmiennikiem Roberta Lewandowskiego i dostaje szanse tylko ze […]
27.10.2021