post Damian Smyk

Opublikowane 13.07.2018 14:24 przez

Damian Smyk

Na ostatnich pięciu mundialach sędziowie łącznie pokazali 48 czerwonych kartek za brutalne faule lub za gwałtowne, agresywne zachowania. Ile takich wykluczeń było na trwającym mundialu w Rosji? Zero. Dokładnie ZERO. Sędziowie w trakcie tych mistrzostw świata prowadzą spotkania z dewizą – piłkarz może zabić rywala, ale bylebyś ty, arbitrze, nie zabił „ducha gry” i płynności spotkania.

Nieprzypadkowo mundial 2018 jest nazywany mundialem zespołowości, stałych fragmentów gry i przypadku. Ale jest też nazywany klęską indywidualności – w gronie najlepszych piłkarzy turnieju wymieniany chociażby Lukę Modricia czy N’Golo Kante, czyli zawodników, którzy z rzadka trudnią się dryblingiem, raczej harują w defensywie i rozgrywają akcję podaniami. Z zawodników bazujących na szybkości i zwinności w Rosji do końca błyszczą tylko Kylian Mbappe i Eden Hazard. Pozostali – Messi, Ronaldo czy Neymar – są już w domu. A przed wyjazdem z Rosji i tak nie rozwinęli swoich skrzydeł na tyle, na ile się tego po nich spodziewano.

Jeśli mielibyśmy gdzieś upatrywać szerszej przyczyny ich niepowodzeń (bo nie jest przypadkiem, że potencjał każdego z nich został tak nagle stłumiony), to pewnie wskazalibyśmy na styl sędziowania na tych mistrzostwach. Dewiza Pierluigiego Colliny, szefa europejskich sędziów, „protect the players” została wrzucona do starego pudła i wyniesiona na strych. Przed mistrzostwami w Rosji sędziowie dostali wyraźne wytyczne, by zdecydowanie podwyższyć pułap żółtej i czerwonej kartki. Innymi słowy – uczestnicy rosyjskiego turnieju musieli się naprawdę postarać, by wylecieć z boiska.

Efekty tej polityki widzimy po liczbie czerwonych kartek. Wyraźna jest zmiana w tej tendencji. Zerknijmy na liczbę wykluczeń spowodowanych brutalnym faulem lub gwałtownym, agresywnym zachowaniem (np. uderzeniem rywala głową):

MŚ 1998: 16

MŚ 2002: 11

MŚ 2006: 8

MŚ 2010: 6

MŚ 2014: 7

– MŚ 2018: 0

Ktoś może powiedzieć – no, anomalia statystyczna, tak się zdarzyło, widocznie nikt nie zasłużył. A my właśnie mamy wrażenie, że zasłużyło i to kilku piłkarzy:

Nicolas Otamendi dwukrotnie kopiący piłką w głowę leżącego rywala – najpierw Ivana Rakiticia w starciu z Chorwacją, a później Paula Pogbę w meczu z Francją.

Layun z premedytacją stający na nodze leżącego Neymara (brak nawet żółtej kartki).

Wilmar Barrios uderzający głową Jordana Herdensona w klatkę piersiową i w szczękę.

Kevin de Bruyne wpadający z impetem uniesionymi korkami w brzuch jednego z Panamczyków.

Aleksandar Prijović uderzający w twarz rywala z Kostaryki.

do tego multum sytuacji, w której sędziowie mają pełne portki przed pokazaniem piłkarzowi drugiej żółtej kartki i w konsekwencji wyrzucenia go z boiska – Krychowiak z starciu z Senegalem, Meza i Rebić w meczu Chorwacji z Argentyną…

Czyli sytuacji, po których sędziowie mogli/powinni pokazywać czerwone kartki byłoby mniej więcej tyle, ile na poprzednich mundialach. Tendencja została zachowana – to czysta statystyka, że w mniej więcej co dziesiątym spotkaniu komuś odetnie prąd i zasłuży na wykluczenie. Ale chora polityka FIFA sprawiła, że asy kier oglądaliśmy tylko czterokrotnie, z czego dwa za pozbawienie realnej szansy na zdobycie bramki (tzw. DOGSO), a dwa w konsekwencji dwóch żółtych kartek.

Można stwierdzić, że sędziowie dostali polecenie, by panować nad całym turniejem, a nie pojedynczymi meczami. Woleli oszczędzić jednego czy dwóch piłkarzy, by ci zagrali w następnym meczu. By zachować płynność meczu i nie doprowadzać do gry w przewadze jednej z drużyn. I być może w tym sensie FIFA może być zadowolona, ale takie politykowanie to jak z przesuwaniem kołdry – w jedną stronę przesuniesz, to z drugiej zabraknie. I wydaje nam się, że takie ciche przyzwolenie na ostrą, a momentami nawet i brutalną grę doprowadziło do tego, że w dużym stopniu zarżnięto potencjał dryblerów na tym mundialu. I panowie z FIFA powinni wziąć za to odpowiedzialność.

Fot. FotoPyk

Opublikowane 13.07.2018 14:24 przez

Damian Smyk

Liczba komentarzy: 31
Subscribe
Powiadom o
guest
31 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
krasnadzieja
krasnadzieja (@krasnadzieja)
2 lat temu

Wtf? 0? Na pewno? Żenujący poziom na weszlo.com

facemob
facemob (@facemob)
2 lat temu
Reply to  krasnadzieja

za drugą zółtą chyba była czerwieć, tzn była na pewno. ALe tu w tym słabym artykule chodzi chyba o czerwoną od razu. ALe chyba takiego faulu nie było.

malorolny
malorolny (@malorolny)
2 lat temu
Reply to  facemob

Zanim zaczniecie się wysmętniać w komentarzach to weźcie chociaż dwa wdechy. Do tej pory w ogóle na tym turnieju były tylko cztery czerwone: Kol-Jpn za zatrzymanie piłki ręką (brutalna gra to raczej nie jest), Varciniaka dla Boatenga – w statystykach figuruje jako druga żółta, dla Smolkova z Urugwajem – jw. i w meczu Szwajcaria-Szwecja, ale nie oglądałem i nie wiem za co, w każdym razie to już i tak była 94 min i po ptokach.

NigrumMangaMentula
NigrumMangaMentula (@nigrummangamentula)
2 lat temu
Reply to  krasnadzieja

Weź debilu doczytaj do końca! były 4 czerwone, ale żadnej bezpośredniej za odcinkę głowy z tułowiem….

LordInfamous
LordInfamous (@lordinfamous)
2 lat temu

No i?
Komuś odpadła noga? Oślepł? Walczy o życie w szpitalu?
Przestańcie się cackać

egzekutor_77
egzekutor_77 (@egzekutor_77)
2 lat temu
Reply to  LordInfamous

No nie, ale też kurwa bez przesady – ten chujek z Argentyny czerwo powinien dostać, jak z pianą na ustach, przy chujowym wyniku, napierdalał piłką w głowę leżącego rywala… to już nie jest piłka, to jest skurwysyństwo…

LordInfamous
LordInfamous (@lordinfamous)
2 lat temu
Reply to  egzekutor_77

Pewnie, że Otamenda powinien za to wyleciec
Mi chodzi o faule w czasie gry, walki o piłkę a nie niesportowe zachowanie

emperor
emperor (@prawypablito)
2 lat temu

W pierwszych dwóch kolejkach grupowych uchodziły takie faule, że głowa mała. Po kilka „nakładek” korkami w stopę, wózki zamiast wślizgów i nic, choćby gwizdka. Potem się trochę poprawiło, ale gwizdanie jest kompletnie niekonsekwentne. Jeden faul przejdzie, za chwilę za taki sam będzie żółtko.
Następnym krokiem z VAR powinno być po 1 czelendżu dla trenera na połowę (i do skutku), ale sędziowie na to nie pójdą. Bo wtedy by wyszło jakim bulszitem jest osławiona „interpretacja sędziowska” i „duch gry”.

Arjbest
Arjbest (@arjbest)
2 lat temu

Czy przypadkiem, zadaniem sędziego nie jest ocena zagrań? A nie „ochrona” piłkarzy? CR7 i Neymar swoim padolino skutecznie podważyli zasady Colliny.

totencham
totencham (@totencham)
2 lat temu

Modrić nie trudni się dryblingiem? Na pewno ten Luka Modrić?

Janusz Ekspert
Janusz Ekspert (@janusz)
2 lat temu
Reply to  totencham

ciekawy artykuł, można się z niego dowiedzieć, że Modrić to podobna charakterystyka zawodnika co Kante 🙂 jak również, że Ronaldo zagrał chujowy turniej i spodziewano się po nim więcej.

DDDanielS
DDDanielS (@dddaniels)
2 lat temu

Chyba pan redaktor nie dość uważnie pześledził statystyki. A czerwko Kolumbijczyka z Japonią????

17-S-92
17-S-92 (@17-s-92)
2 lat temu
Reply to  DDDanielS

Naucz się czytać ze zrozumieniem.

PavQoo
PavQoo (@pavqoo)
2 lat temu

Ktoś przeoczył faul Boatenga na jednym ze szwedzkich napastników pod koniec spotkania. Marciniak wyciągnął od razu wtedy czerwony kartonik.

Gwiezdny
Gwiezdny (@gwiezdny)
2 lat temu
Reply to  PavQoo

I zaraz też dostał czerwoną kartkę od FIFA,

DrMabuse
DrMabuse (@drmabuse)
2 lat temu
Reply to  PavQoo

To była druga żółta.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Krzycho
Krzycho (@krzycho)
2 lat temu

No i bardzo dobrze. To nie jest balet tylko piłka nożna. Choć kilka chamskich zachowań pewnie można było nagrodzić czerwoną kartką tak mnie raczej cieszy że sedziowie nie dają kartek za byle co. Ważniejsze jest, że jednak raczej panują nad piłkarzami i widza ich faule / brzydkie zachowania. Gorzej jakby ich nie widzieli, a VAR nie mógłby interweniować w przypadku jakiegoś zachowania godnego czerwa (np. faul bez piłki poza akcją i polem widzenia sedziego głównego).
.
Jakoś nie zauważyłem żeby ktoś po brutalnym i chamskim faulu zakończył występy na mundialu, nikt nie umarł (poza Neymarem, który umierał wielokrotnie), nikomu nogi nie urwali. Tylko kartek jest mniej.

Hivth
Hivth (@hivth)
2 lat temu

„– do tego multum sytuacji, w której sędziowie mają pełne portki przed pokazaniem piłkarzowi drugiej żółtej kartki i w konsekwencji wyrzucenia go z boiska – Krychowiak z starciu z Senegalem, Meza i Rebić w meczu Chorwacji z Argentyną…”

Ani Meza, ani Rebic nie mieli żółtej w momencie faulu. Nie mogę znaleźć faulu Mezy, natomiast Rebic powinien być wyjebany z miejsca z czerwoną, więc nie wiem skąd tu bajania o żółtej.
https://www.youtube.com/watch?v=X2XTDRn92Ng

Hivth
Hivth (@hivth)
2 lat temu

A do wyliczanki dodajcie boga penaldo za uderzenie w twarz Irańczyka. Skurwysyn po raz kolejny kogoś bije bez piłki i po raz kolejny mu to uchodzi płazem.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

17-S-92
17-S-92 (@17-s-92)
2 lat temu

Marksizmy kulturowe, marsze przez instytucje. Pseudopostępowcy (także w piłce) to przegniły element

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu
Reply to  17-S-92

Treść usunięta

KazimierzZdzislaw
KazimierzZdzislaw (@kazimierzzdzislaw)
2 lat temu

Niech w końcu wprowadzą te niebieskie (czy jakie tam) kartki i 10 min. pauzy, jak w hokeju.
To by było dobre.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Kierowniku
Kierowniku (@kierowniku)
2 lat temu

A nie przyszlo wam do głowy, że taka polityka ma skrócić neymarowanie? Pilka to dyscyplina drużynowa. Gwiazdeczki buduja renome na aktorzeniu w polu karnym (i nie tylko) i wygrywaja mecze po wątpliwych karnych, albo oslabiajac rywali – grajac w przewadze liczebnej.
Zaznaczam, ze niekoniecznie sie zgadzam z takim postawieniem sprawy, ale w czasach gdy nie było zmian, pilkarze dogrywali mecze z polamanymi konczynami. Znów – nie gloryfikuje takie stanu rzeczy, jednak pilka nozna to sport kontaktowy, trzeba sie z tym pogodzić, ze jest ostro. Fifa-srifa powiedziała basta cioto-aktorzynom, co wywracaja sie przy byle dotyku. Moze granica zostala przesunieta za daleko, ale to jest wlasnie pole do dyskusji.
Fifa-srifa oddala pole varowi, ale zostawila sobie przestrzeń do wlasnej interpretacji.

DDDanielS
DDDanielS (@dddaniels)
2 lat temu

 17-S-92 W 2010 łącznie 6 czerwonych kartek z czego m.in. jedną Suareza za rękę i min jeszcze jedna za rękę.
W 2018 kartek 0, bo Kolumbijczyka nie była za brutalny faul. Tak się manipuluje statystykami. Sprawdź kolego zanim skomentujesz.

Olala
Olala (@olala)
2 lat temu

Kary czasowe, zatrzymywanie czasu po gwizdku, zakończenie z wytycznymi dla sędziów.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

mateusz193pl
mateusz193pl (@mateusz193pl)
2 lat temu

„– do tego multum sytuacji, w której sędziowie mają pełne portki przed pokazaniem piłkarzowi drugiej żółtej kartki i w konsekwencji wyrzucenia go z boiska – Krychowiak z starciu z Senegalem, Meza i Rebić w meczu Chorwacji z Argentyną…”
Dlaczego mówisz, że sędziowie mają pełne portki? Dostali wytyczne i tyle, co mają chłopy zrobić? Bardziej pretensje miałbym „do góry”, sędziowie nie mają z tym nic wspólnego.

gnom
gnom (@gnom)
2 lat temu

Przyczyna jest prosta: VAR. Sędziowie boją się pokazać bezpośredniego czerwa, a wiedzą, że i tak w razie czego VAR im to nakaże i pójdzie to na konto sędziów VARowych. A VAR nie chce brać odpowiedzialności i tak koło się zamyka.

Weszło
22.01.2021

Jaki styl nada Sousa reprezentacji? Kilku piłkarzy skorzysta | ANALIZA

Wybór Paulo Sousy na nowego selekcjonera wzbudził sporo kontrowersji. Kibice i dziennikarze z miejsca ruszyli do wertowania jego średnich punktowych w poprzednich klubach. Trwa sprawdzanie opinii na temat tego, jaki był w szatni. Ale wydaje się, że w tym wszystkim pomija się wątek tego, jaki Sousa miał plan na drużyny, które prowadził. Przecież największy zarzut […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

W jednym rzędzie z Giggsem, Bestem i Ibrahimoviciem

Jednym z najszerzej komentowanych wątków wczorajszej konferencji prasowej Zbigniewa Bońka były jego rozmowy z Robertem Lewandowskim. Nie wiadomo właściwie w końcu, czy to prezes zadzwonił do kapitana reprezentacji, czy odwrotnie, czy stało się to przed podjęciem decyzji o zwolnieniu Jerzego Brzęczka, czy już po rozmowie z selekcjonerem. Dwa dni przed czy dwie godziny po. To […]
22.01.2021
Weszło Extra
22.01.2021

Proste błędy zamazywały trud i odwagę

– Ciężko po takim awansie nagle wszystko przekreślić, odstawić ludzi, którzy wywalczyli ten awans. Zadziałało nasze dobre serce. Ale jak w powiedzeniu – masz miękkie serce, to musisz mieć twardy tyłek. I tego najbardziej żałuję – mówi Krzysztof Brede, który w pierwszym wywiadzie po zwolnieniu z Podbeskidzia analizuje, co poszło w Bielsku nie tak. Dlaczego […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

STANOWISKO #42 – NIE PŁAKAŁEM PO BRZĘCZKU

Zdaniem Krzysztofa Stanowskiego, Jerzy Brzęczek dostał niezwykły komfort – za 10 czy 20 lat będzie mógł opowiadać, że gdyby nie jego zwolnienie, Polska wygrałaby Euro. I w sumie prawda: komu się będzie wówczas chciało wytykać, że nie ma to wiele wspólnego z prawdą. Po więcej zapraszamy do oglądania Stanowiska.
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Cztery lata dyskwalifikacji za kroplówki. „Skandal i pokazówka”

Pamiętacie „aferę kroplówkową”, do jakiej doszło w Pogoni Siedlce? Zaistniała „dobra okazja”, by o niej przypomnieć. Sześciu piłkarzy zamieszanych w przyjmowanie niedozwolonych wlewów dostało po tyłku najmocniej, jak tylko się dało. Tomasz Margol, Marcin Kozłowski, Piotr Smołuch, Kacper Falon, Aya Diouf oraz Sebastian Krawczyk zostali w ostatnich dniach ukarani czterema latami bezwzględnej dyskwalifikacji. To maksymalna […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Z żebrakami na szczyt. Sousa zbudował graczy i ostatni sukces Fiorentiny

Był 27 września 2015 roku, Paulo Sousa uśmiechał się od ucha do ucha. Jego Fiorentina właśnie pokonała Inter 4:1. To był prawdziwy festiwal, pokaz siły. Po 23 minutach gry Viola prowadziła już 3:0. Po 31 minutach grała z przewagą jednego zawodnika. Końcowy gwizdek oznaczał, że zespół z Florencji został właśnie liderem Serie A. – Też […]
22.01.2021
Bukmacherka
22.01.2021

Glik czy Linetty? Kto górą w „polskim” starciu w Serie A?

Benevento po fatalnej wpadce z Crotone. Torino po kompromitującym remisie ze Spezią, na dodatek już bez trenera Marco Giampaolo, który wreszcie wyleciał z posady. Ciekawie zapowiada się dzisiejsze starcie klubów Kamila Glika i Karola Linettego, choć pewnie reprezentanci Polski woleliby jednak wzbudzać zainteresowanie w nieco inny sposób niż marną formą swoich zespołów. No i własną […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Od Sousy oczekuję normalności. Na przykład prawego obrońcy na prawej obronie

Wszyscy mówią o zaletach i wadach Paulo Sousy. W Szwajcarii i Izraelu czy na Węgrzech był bardzo dobry, na początku we Włoszech też, ale potem szło mu już gorzej i nie wiadomo, czy poradzi sobie z reprezentacją, skoro nie ma w tej kwestii wielkiego doświadczenia. A taktyka? Lubi grać na trzech obrońców. Czy my będziemy […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Strój piłkarski jest wygodniejszy niż dyrektorska marynarka

Dlaczego dwa razy dziennie musi ładować telefon? Od kiedy wiedział, że po zakończeniu kariery obejmie stanowisko dyrektora sportowego Zagłębia Lubin? Jak przygotowywał się do nowej roli? Od kogo zaczerpywał rad? Kto jest jego największym wzorem? Jak przebiega jego współpraca z Martinem Sevelą? Czy Łukasz Poręba odejdzie już zimą i czy sprowadzenie napastnika to priorytet dla […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Nikogo pokroju Lewandowskiego. 10 najlepszych piłkarzy, z którymi pracował Sousa

Poukładanie sobie relacji z Robertem Lewandowskim i wykorzystanie jego piłkarskiego potencjału. Gdy popatrzymy na listę zadań stojących przed Paulo Sousą, być może właśnie to jest pierwsza pozycja. Potrafił to zrobić (przynajmniej w zadowalającym stopniu) Adam Nawałka, który coś z tą kadrą ugrał, kompletnie nie potrafił Jerzy Brzęczek i wspominać będziemy go źle – tym bardziej, […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Defensywa, zaślepienie 3-5-2 i trudny charakter. O klęskach Paulo Sousy

Zbigniew Boniek stwierdził na konferencji prasowej ogłaszającej nominację nowego selekcjonera, że każdy z kim rozmawiał, mówił mu, że Paulo Sousa jest topowym trenerem. Nie wątpimy w prawdomówność prezesa. Na ocenę tego sformułowania względem reprezentacji Polski przyjdzie jeszcze czas, ale ziarno wątpliwości w tej kwestii sieją dwie niekrótkie przygody w karierze Portugalczyka – pierwsza na zapleczu […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

PRASA. Piechniczek: Dla niektórych mecz ligowy wydawał się ważniejszy niż mecz reprezentacji

W piątkowej prasie oczywiście głównie echa zatrudnienia Paulo Sousy na stanowisku selekcjonera. Jan Tomaszewski doradza mu, by nie uczył się polskiego. Grzegorzowi Mielcarskiemu żal Jerzego Brzęczka. A Antoni Piechniczek sugeruje, że niektórym kadrowiczom trzeba będzie przywrócić maksymalną motywację odnośnie meczów reprezentacji. Do tego ciekawa rozmowa z trenerem GKS-u Tychy Arturem Derbinem, rozmówka o Bartoszu Białku […]
22.01.2021
Weszło
22.01.2021

Między Turynem a Dortmundem. Paulo Sousa i jego dwa lata na szczycie

Ottmar Hitzfeld nie posiadał się z dumy, komentując sensacyjne zwycięstwo Borussii Dortmund nad Juventusem w finale Ligi Mistrzów z 1997 roku. – Zwyciężyliśmy z drużyną złożoną z niesamowitych piłkarzy. Z drużyną, która od dwóch lat była praktycznie niepokonana w Europie. Sprawiliśmy wielką niespodziankę – zachwycał się niemiecki szkoleniowiec. Rzecz jasna triumf w Champions League miał […]
22.01.2021
Anglia
21.01.2021

KOM-PRO-MI-TA-CJA na Anfield. Burnley pokonuje Liverpool!

Jasne, Liverpoolowi ostatnio nie szło. Trzy remisy w trzech ostatnich meczach słabo świadczyły o dyspozycji The Reds. W związku z tym można było się nastawić, że z Burnley łatwo nie będzie. Ale tak szczerze mówiąc, to na kim się Liverpool miał przełamać, jeśli nie na The Clarets?  Podopieczni Seana Dyche’a dostali w łeb w dwóch […]
21.01.2021
Blogi i felietony
21.01.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Nie sądzę, by po zatrudnieniu Paulo Sousy sztab reprezentacji Hiszpanii zwołał nagłe zebranie, bo trzeba zatrzymać to, co niechybnie od tej pory będzie nazywane biało-czerwonym walcem. Zarazem nie sądzę, by Słowacy właśnie świętowali na ulicach, bo w jednym z meczów Euro ich rywal wystawi ciut przeterminowaną taktykę z lewym i prawym forstoperem. Paulo Sousa nie […]
21.01.2021
Weszło
21.01.2021

Djurdjević był na stażu u Sousy. „Spokojny trener, stawia na intensywność”

Kto w Polsce najlepiej zna warsztat Paulo Sousy? Niewykluczone, że… Ivan Djurdjević. Szkoleniowiec Chrobrego Głogów kilka lat temu był na stażu u portugalskiego trenera, więc mógł z bliska zobaczyć, jak wygląda jego praca. Jakie wnioski wyciągnął z pobytu u Sousy? Jak wyglądają treningi nowego selekcjonera reprezentacji Polski? Jaki jest w kontakcie z piłkarzami? Zapraszamy. Jak […]
21.01.2021
Blogi i felietony
21.01.2021

Trudna sztuka przyznawania się do błędów. A dla prezesa Bońka raczej obca

Może czekaliśmy na większą bombę niż Paulo Sousa, ale z drugiej strony – to też przecież nie jest kapiszon. Wskakujemy na wyższą półkę trenerską, jednak zamienić szkoleniowca z Wisły Płock na takiego, który prowadził Fiorentinę czy Bordeaux, to spora różnica. Czy tak duża, by cała kadra poszła mocno do przodu, trudno powiedzieć, choćby dlatego, że […]
21.01.2021
Weszło
21.01.2021

Co zagraniczni trenerzy mogliby poradzić Paulo Sousie?

Cała piłkarska Polska wita Paulo Sousę, kolejnego zagranicznego szkoleniowca w polskiej piłce. Zastanowiliśmy się, jak mogliby przywitać Portugalczyka, jakie rady mu udzielić inni obcokrajowcy, którzy pełnili w Polsce funkcję trenera. Stanisław Czerczesow: – Jesteś poważnym trenerem, więc nie patrz na polskich młodych, bo to jakieś przedszkole. Oni niby mają grać? Chyba na skrzypcach. Z dziennikarzami […]
21.01.2021