post
Avatar

Opublikowane 03.06.2018 09:26 przez

redakcja

18 października: Zagłębie Sosnowiec w strefie spadkowej. 24 listopada: zimowanie na siódmym miejscu. 8 kwietnia: gra ze zmiennym szczęściem, dziewiąta lokata. 27 maja: sześć zwycięstw z rzędu i awans do Ekstraklasy na kolejkę przed końcem rozgrywek.

Awans Zagłębia idealnie wpisuje się w specyfikę pierwszej ligi. Rozgrywek, w których trudno doszukać się jakiejkolwiek logiki. Wszyscy ze wszystkimi wygrywają i wszyscy ze wszystkimi przegrywają. Awans świętuje drużyna, która jesienią pałętała się w drugiej połowie tabeli. Ale też drużyna, której promocja do Ekstraklasy jest pokłosiem wylanych wcześniej fundamentów. Marcin Jaroszewski przejął zespół w 2013 roku i sprawił, że klub stał się jednością. Nie tylko zjednał ze sobą ludzi – od kibiców przed oldbojów – ale również mocno postawił na rozwój akademii.

I choć akademia przyniesie plony najwcześniej za kilka lat, już dziś widać, jak wielką rolę może odegrać inteligentne zarządzanie klubem piłkarskim.

4

– To jest klub dla ludzi. Czasami zapomina się o istocie całej zabawy. Powtórzę – to jest klub dla ludzi. Chłopaki siedzieli na ulicy czy w domach. Niektórzy pili wino, inni grali w szachy. Ci, którzy stawiali na sport, wymyślili, że stworzą zespół. Tak się zaczęło. Zagłębie ma kultywować tradycję i stać się elementem tożsamości. Dlatego po objęciu klubu nie wyobrażałem sobie, żeby nie wciągnąć w niego oldbojów. Ludzi zasłużonych. Wszyscy muszą trzymać się razem. Od najmłodszych do najstarszych. Dzięki temu staliśmy się jednością i zaryzykuję twierdzenie, że takie podejście pomogło nam w awansie – Marcin Jaroszewski , prezes.

Jaroszewski przejmował klub w trudnym momencie, gdy ten się odradzał i grał w drugiej lidze. Czas pokazał, że trafił z pomysłem na zespół. Wszystko miał rozpisane. Na papierze. Etapami. Krok po kroku. Jak przyznaje, udało mu się zrealizować praktycznie wszystko. Trzeba było zreformować akademię, wywalczyć awans, stworzyć drugą drużynę i sklep. Dopasować się do ustawy o imprezach masowych, zamontować system monitorowania, co było sporym wyzwaniem. Kiedy przejmował klub, nic w nim nie było. Nawet miejsca, w którym można byłoby usiąść. Dlatego stworzył restaurację. Niby drobiazg, a jednak pozwolił dopasować się do standardów. – Przede wszystkim jednak chcieliśmy pogodzić ludzi. Połowa stadionu była zamknięta dla publiczności, nie były organizowane imprezy masowe. Kibice doszli do wniosku, że stworzą własne Zagłębie 1906. Grali za Zagórzu, zaczęli od A-klasy. Pomysł nie przetrwał próby, a w klubie zaczynało dziać się coraz lepiej. Dziś mamy dobre relacje z kibicami. Szanujemy własne potrzeby. Kiedy są trudniejsze sytuacje, siadamy i rozmawiamy. Przez cztery ostatnie lata zapłaciliśmy tylko jedną karę. Tysiąc złotych za mecz z Odrą Opole. Wiadomo, mamy też problemy za sytuację w Zabrzu. Na mecz pojechało tysiąc dwieście osób, wpuszczono zaledwie trzydziestu. Dostali gazem. Ta trzydziestka zniszczyła kilka rzeczy, ale chcą od nas pieniądze za wszystkich. Dodatkowo stworzyliśmy stowarzyszenie oldbojów. Jest honorowy prezes klubu, Leszek Baczyński, który odbudowywał Zagłębie, kiedy upadło w latach dziewięćdziesiątych. Pozbierał zespół, choć graliśmy wtedy w piątej lidze. Musiał zostać doceniony. Zrobił dla klubu zbyt wiele, by miało to wyglądać inaczej – zaznacza Jaroszewski.

Wspomniany Leszek Baczyński to w Zagłębiu postać legendarna. Były piłkarz, trener i prezes. Pracował na Stadionie Ludowym, gdy klub należał do najlepszych w Polsce. Jeżeli ktoś jest w stanie nakreślić rys historyczny ekipy z Sosnowca, to tylko on. Nie mogliśmy nie skorzystać z okazji i zamieniliśmy z nim parę zdań.

Baczyński: – Najwięcej mogę powiedzieć o czasach, w których byłem czynnym zawodnikiem. Później trenerem. Przyszedłem do Zagłębia w 1974. Wszystko było oparte na kopalni węgla kamiennego. Tam byliśmy zatrudnieni i prowadzeni. Byłem zawodnikiem, trenerem i kierownikiem. Po zawaleniu się wszystkiego, po 1989, klub zamknięto. Awansowaliśmy do Ekstraklasy, utrzymaliśmy się, ale wszystko zaczęło się walić pod względem finansowym. Weszła Solidarność. Komuna upadła, wszystko stało się mocniejsze, tylko nie sport. Zwolniono wszystkich pracowników klubu – trenerów, piłkarzy, ludzi odpowiedzialnych za zarządzanie. Ktoś próbował to łączyć, przychodzili kolejni prezesi, ale w 1993 nie było już siły – spadliśmy do niższej ligi. Zakomunikowano nam, że klub został rozwiązany. Rok później występowaliśmy jako MOSiR Sosnowiec, zastąpiliśmy rezerwy, występujące wówczas w piątej lidze. Otworzyliśmy nowy podmiot, ale nie było za dużego zainteresowania, nie pojawiali się sponsorzy. Wziąłem więc zespół na własne barki. Zbierałem po dwadzieścia, pięćdziesiąt złotych od krawca, szewca, restauratora. Trafiliśmy na bardzo dobrego trenera, Krzysztofa Tochela, który wiedział, że nie ma pieniędzy, natomiast zdawał sobie sprawy z siły naszej młodzieży. Nie zaglądaliśmy nawet za miedzę, bo brakowało kasy. Wszystko musieliśmy wykuwać sami. Szybko zrobiliśmy trzy awanse, w ciągu pięciu lat znaleźliśmy się na zapleczu najwyższej ligi. Co najważniejsze – na dwudziestu czterech zawodników w kadrze, mieliśmy dwudziestu dwóch wychowanków lub chłopców ściągniętych z najbliższego regionu. Po awansie trener otrzymał ofertę korzystniejszą finansowo. Jako prezes przypilnowałem wszystkiego, tylko te finanse…

– Chciałem przede wszystkim wychowywać. Nie tylko zawodników, ale i ludzi. To spod mojej ręki wyszli tacy trenerzy jak Piotr Pierścionek, Robert Stanek, Piotr Stach, Mirosław Kmieć i Tomasz Łuczywek. I to się właśnie zaczęło w tych najgorszych dla Zagłębia latach dziewięćdziesiątych, gdy wbrew możliwościom i zdrowemu rozsądkowi awansowaliśmy trzy razy.

– Niemal wszyscy kończyli studia. Uczyłem się i zdawałem razem z nimi. Zawsze robiłem to z myślą, żeby potem oddali ten czas i zaangażowanie klubowi. Żeby byli lepsi ode mnie. Miałem w głowie, że nie można im odpuścić, bo nikt na tym nie zyska. A już na pewno nie Zagłębie. Wtedy czasami się stawiali, a po czasie przyjeżdżają na Ludowy i mówią, że to Zagłębie ich ukształtowało. Są wdzięczni.

4

Zagłębie pod wodzą Baczyńskiego w końcu stanęło przed dylematem. Ludzie w klubie zastanawiali się, co robić dalej. Telefon z Włoch odebrano jak gwiazdkę z nieba. Dzwonił przedstawiciel Torino, który starał się o przejęciu klubu od dwóch lat. Włosi przyznali, że po zmianach w swoich strukturach koniecznie chcą przejąć Zagłębie. Dokonali tego 1 stycznia 2001. To byli ludzie z Torino, ale wiadomo – głównie z nazwy. Osoby, które zostały na miejscu, w firmie, tylko zarządzały. W pierwszym roku udało się utrzymać na zapleczu, później przytrafił się spadek. Pojawiły się tarcia. Baczyński nie potrafił się z nimi dogadać. – Cóż – tam, gdzie przychodzą duże pieniądze, paru biedaków jest niepotrzebnych. Nie doszliśmy do porozumienia i rozstaliśmy się. Odszedłem z klubu – przyznaje.

W 2002 wrócił trener Tochel. Dwa lata później zrobił awans. Zagłębie wzmocniło się, wyglądało lepiej. Doszło do Ekstraklasy i wtedy wybuchła afera korupcyjna. Klub znalazł się na miejscu premiowanym awansem, mimo że w tabeli skończył na czwartej pozycji. Włosi poczuli, że nie jest to czysty awans, w Polsce zaczęły się afery. Rzucili prezydentowi karty na stół. Powiedzieli, że oddają klub. No i prezydent zgłosił się do Baczyńskiego. Znów został prezesem. – To już była spółka akcyjna. Przyjechał właściciel, świętej pamięci pan Szatan. Zaproponował mi tę funkcję, postawiłem kilka warunków. Kiedy policzyłem pieniądze, które zostawili Włosi, plus te od pana Szatana i Ekstraklasy, i tak mi brakowało. I to już na początku! Znowu trzeba było skreślać zawodników, wymieniać. Odbiło się to na mnie. Przegraliśmy z Wisłą Kraków, zrezygnowałem po rundzie jesiennej. Zagłębie spadło. I to nie o jedną klasę, a za korupcję – o kolejną.

– Znaleźliśmy się w trzeciej lidze. Miasto po raz kolejny do mnie przyjechało. Nie czułem się na siłach. Podpowiedziałem prezydentowi, żeby skontaktował się z kimś młodszym. Z Markiem Adamczykiem. I Marek przejął klub, jednak nawarstwiały się problemy finansowe. Brakowało kilku milionów, było gorąco. Pan Adamczyk nie wypracował czegoś, co podobałoby się prezydentowi. I… zadzwonili do mnie. Znów prosili, prosili, no to wziąłem. Na dwa lata. Utrzymaliśmy się z młodzieżą, zmniejszyliśmy koszty. 2011 rok, druga liga, już po reorganizacji. Najpierw walczyliśmy o utrzymanie do ostatniej kolejki, potem wszystko zaczęło się zazębiać – zajęliśmy trzecie miejsce. W tym momencie przyszedł obecny prezes, Marcin Jaroszewski. Nie odsunął nikogo. Scalił wszystkich, włącznie ze mną. Przez pięć lat jego prezesury dokonaliśmy dwóch awansów, poza tym drużyna cały czas była w czubie tabeli. To pokłosie zmian w klubie. Poprawiły się finanse, ludzie siedzą w pracy od rana do wieczora. Zatrudniamy coraz lepszych fachowców. Także ludzi, którzy mają farta. Bo dużo jest dobrych, ale nie wszyscy mają farta – Baczyński.
4 5

Restauracja

4 5

Sklep. Po awansie zainteresowanie jest ogromne – Teraz jest fajnie. Nie ma ludzi, ale przed chwilą myślałam, że się popłaczę. Mieliśmy kolejkę aż do szatni – ekspedientka.

W pewnym momencie prezydent miasta zrozumiał, że musi przekonać radnych, żeby klub był miejski i po części finansowany z budżetu. To zdecydowanie usprawniło funkcjonowanie Zagłębia, które dziś praktycznie nie ma długów i było w stanie udźwignąć finansowo letnią przebudowę, po której zostało zaledwie trzech zawodników z zeszłego sezonu.

Jaroszewski: – Nie liczyliśmy na to, że w tak krótki okresie uda nam się wypracować budżet i zbudować drużynę, która awansuje do Ekstraklasy. Ale byliśmy blisko, w dwóch ostatnich sezonach zajmowaliśmy trzecie miejsca. Pojawiała się presja. A jak sport daje szanse, trzeba je wykorzystywać. W naszym przypadku – do trzech razy sztuka. Dobrze się to ułożyło, bo wcześniej zakładałem, że dopiero w przyszłym sezonie będziemy mogli zadeklarować kibicom, że spróbujemy powalczyć o awans. Ale życie zweryfikowało.

Jaki cel zakładaliście sobie przed sezonem?

Wiedzieliśmy, że wymieniliśmy prawie całą kadrę, zostało bodajże trzech zawodników z poprzedniego sezonu. To generowało koszty. Ogromne koszty. Momentami łapaliśmy się za głowę, zastanawialiśmy się, czy będziemy w stanie unieść to finansowo. Odprawy, nowe kontrakty, prowizje menedżerskie. Miałem zapas pieniędzy. Wydawało mi się, że byłem przygotowany, ale rzeczywistość mnie zaskoczyła. Nie na tyle, żebyśmy stracili płynność finansową – nie mamy zobowiązań wobec żadnej instytucji – ale momentami trudno było wszystko spiąć. No dobra, nie będę ukrywał, że mamy małe zobowiązania wobec niektórych menedżerów, ale za chwilę wszystko wyjdzie na zero. Jeżeli wszystko potoczy się według planu, jestem dziś w stanie powiedzieć, że możemy być spokojni o budżet do grudnia 2019. Musiałoby się coś wywalić, ale wątpię. Raczej staram się planować z rocznym wyprzedzeniem. Żona czasami się ze mnie śmieję, że martwię się, czy za rok będę w stanie za coś zapłacić. Po prostu lubię spać spokojnie. Kiedyś miałem marzenie. Chciałem odłożyć i zrobić lokatę na poziomie miliona złotych, żeby klub był zabezpieczony chociaż na dwa miesiące. Ale w tej branży to niemożliwe. Wyleczyłem się. Choć byłem tego bliski, ale różne okoliczności – przede wszystkim sportowe – spowodowały, że pieniądze cały czas się rozchodziły.

Bundesliga i druga Bundesliga potwierdzają, że da się zarobić na piłce. Nie wydaje mi się, żeby w Polsce ktoś był w stanie zarobić. Może po wejściu do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Wszystkie środki idą na to, żeby podnosić poziom sportowy. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że polskie kluby – skoro mówimy o tym, że chcemy zrównać się z cywilizowaną piłkarsko Europą – są bardzo biedne. Myślę, że nasze zespoły najsilniejsze finansowo posiadają finanse na poziomie drugiej Bundesligi. Wątpię, żeby nawet Legia była w stanie porównać swój budżet z takim Hamburgiem. Jeżeli budżet danego polskiego klubu wynosi pięć milionów Euro, no to niektóre zagraniczne zespoły płacą tyle jednemu piłkarzowi.

Inna sprawa, że u nas wręcz niezdrowa część budżetu idzie na pensje.

Tak to jest poukładane. Rewolucji się na razie nie spodziewam. No, chyba że prawa telewizyjne zostaną sprzedane bardzo drogo, a stawki dla zawodników nie pójdą drastycznie w górę. Wtedy będzie można inwestować w wiele rzeczy wokół piłki. Bo teraz łatwo powiedzieć – obniżcie pensje, zainwestujcie w coś innego. Ale inne kluby nie będą wychodziły z tego założenia i pojawi się nierówność. Pensje są jakie są, ale takie są również realia. My i tak budujemy sporo, za chwilę powstanie boisko pod balonem. Inwestujemy przede wszystkim w akademię. Na nią idą spore nakłady, choć zdajemy sobie sprawę, że powinny być wyższe. Trzeba wiedzieć, że młodzież jest w spółce. Nasza akademia – w odróżnieniu od większości klubów w Polsce – nie jest osobnym stowarzyszeniem, nie posiada osobnego budżetu i finansowania. Ponosimy koszty jako spółka, wszystko utrzymujemy sami.

Stawiamy na młodzież. W meczu z Podbeskidziem, kiedy cały czas biliśmy się o awans, graliśmy czterema młodzieżowcami do początku. Potem wszedł jeszcze jeden. Wśród nich był Callum Rzonca, który być może zostanie uznany za młodzieżowca, bo właśnie przyszedł papier, że zostało potwierdzone jego polskie obywatelstwo. Nie że je dostał – zostało potwierdzone, że jest Polakiem. Być może doliczą nam z tego względu dodatkowe punkty do Pro Junior System. Zobaczymy, jak podejdzie do tego PZPN. Naszym zdaniem te punkty powinny zostać nam przyznane, skoro uznano, że był Polakiem, a fakt został tylko potwierdzony. Czekamy na interpretację ze strony związku.

Jak pan podchodzi do tego, że PJS nie będzie już funkcjonował w Ekstraklasie?

Oczywiście – cieszylibyśmy się, gdyby PJS nadal funkcjonował. Zapewne bylibyśmy dość wysoko w kwalifikacji. Przez pryzmat Zagłębia Sosnowiec nie podoba mi się to. Natomiast globalnie – dla rozwoju piłki w niższych klasach – to dobre rozwiązanie. Różnica między pieniędzmi w Ekstraklasie albo pierwszej lidze jest duża lub ogromna. Przepaść. Teraz mam tego pełną świadomość. Trzeba się dzielić. Kilkaset tysięcy dla trzecioligowego klubu może stanowić nawet połowę budżetu.

5 4

Prezes wspomniał o boisku pod balonem. Ma ono powstać jeszcze w tym roku. – Inwestycja się zaczęła. Zostały wbite pale. Będziemy mieć pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią pod balonem. Czyli łącznie mamy trzy płyty trawiaste, dwie sztuczne. Jak przeniesiemy się na nowy stadion, będzie tam też główne boisko treningowe, z oświetleniem – Jaroszewski. Trzeba przyznać, że pod względem infrastruktury Zagłębiu niczego nie brakuje. Klub posiada również boisko do piłki plażowej. A obecny stadion, gdy już się z niego wyprowadzą, będzie służył za ośrodek treningowy.

5 4

Akademia również jest niczego sobie. Jaroszewski: – Akademia ma bursę, którą przejęliśmy po Szkole Mistrzostwa Sportowego, w której wychowała się większość „Złotek” Niemczyka. Mieszkają w niej dzieciaki z całej Polski, które grają u nas. Mają dwa przystanki tramwajem do szkoły, a stamtąd sto metrów na obiekty treningowe. Szkoła ma basen, ogromną halę. Akademia nosi imię Włodzimierza Mazura. Byłego zawodnika Zagłębia, który zmarł w wieku 34 lat. Był na Mistrzostwach Świata w Argentynie. Stał się symbolem klubu. Założyliśmy nawet fundację wspierającą akademię, która nosi jego imię. Funkcjonowała dwa lata, później została instytucją pożytku publicznego. Wszyscy, którzy pracują w jej zarządzie – dwie osoby: ja i Jarek Wojciechowski – są zarządem społecznym. Nie zarabiamy żadnych pieniędzy z fundacji

Koordynatorzy w juniorach starszych i młodszych, Mariusz Strojczyk  i Grzegorz Bąk: – Największe zasługi za rozpoczęcie projektu utworzenia akademii należą się naszemu koordynatorowi Jarosławowi Wojciechowskiemu. Będąc trenerem w akademii Legi Warszawa, nauczył nas standardów pracy w tym zawodzie. Graliśmy wszyscy w systemie 4-3-3, teraz każdy z roczników potrafi się poruszać w minimum dwóch systemach, zawodnicy zwracają uwagę na fazy przejściowe, a także na detale techniczne czy strefę mentalną. Powiększyliśmy liczbę treningów i wyselekcjonowaliśmy najlepszych zawodników w każdym roczniku, na jakich stać nas na chwilę obecną. Ułożyliśmy strukturę trenerów i podzieliliśmy ją na pięć etapów szkolenia. Prowadzimy treningi indywidualne. Mamy pięć zespołów w najwyższych ligach województwa śląskiego, gdzie jest chyba największa konkurencja w Polsce i największa ilość drużyn młodzieżowych. Wszyscy nasi trenerzy mają Zagłębie w sercu i bezgranicznie poświęcają się tej pracy. Zdecydowanie nie jest to przystanek dla tych, którzy chcą sobie dorobić. Każdy z naszych trenerów musi podnosić swoje kwalifikacje czy doszkalać się.

– Chcielibyśmy pozyskać większe środki na skauting i podnieść rywalizację wśród naszych adeptów. Mamy kilku zawodników, którzy mogą pojawiać się za jakiś czas na poziomie centralnym i wszyscy mamy nadzieje, że nadejdzie pora na to, by któryś z nich był wiodącą postacią naszego pierwszego zespołu. Nasi wychowankowie – Mularczyk i Kumor – byli lub są powoływani na konsultacje młodzieżowych reprezentacji Polski. Kilkunastu zawodników jest powoływanych na konsultacje kadr Śląska. Mamy dwunastu trenerów z licencją UEFA A , dwóch szkoleniowców od przygotowania motorycznego, psychologa. Trenerzy, którzy przeszli przez naszą akademie, są lub byli w Ekstraklasie. Adrian Siemieniec – Jagiellonia Białystok, asystent Ireneusza Mamrota. Tomasz Luczywek – Legia Warszawa, którego sukcesami są wyjście z grupy Ligi Mistrzów i mistrzostwo Polski jako asystent Jacka Magiery. Michał Farkas, członek obecnego sztabu szkoleniowego Zagłębia Sosnowiec. W zeszłorocznym letnim okienku transferowym pozyskaliśmy czterdziestu ośmiu zawodników do Akademii, a w tym roku na naborach do klas sportowych 2002 i 2005 pojawiło się stu dwudziestu zawodników.

Robert Tomczyk, odpowiadający za skauting przy pierwszej drużynie, opiekę nad zawodnikami zagranicznymi, tłumaczenia, ponadto łącznik między pierwszym zespołem i akademią. – W akademii mamy osiem szatni, salkę, siłownie. Baza jest bardzo przyjazna. Dwieście metrów dalej znajduje się szkoła sportowa, gdzie starsze roczniki – od 2004 – chodzą do klasy sportowej. Tam też jest siłownia, salka i pływalnia. Tak naprawdę do czasu dojścia do siódmej klasy podstawówki, kiedy pojawia się szkoła sportowa, zajęcia odbywają się popołudniami. Za każdy blok – podstawówka, gimnazjum, liceum – odpowiada koordynator.

– Jestem tutaj od czerwca zeszłego roku, wcześniej pracowałem w agencjach menedżerskich. Nie ukrywam, że Zagłębie to klub, któremu kibicowałem od dziecka. Praca przy pierwszym zespole to spełnienie marzeń. Mój dziadek i tata chodzili na mecze. Pracując w agencjach, już wtedy starałem się pomagać i polecać zawodników między innymi do Sosnowca.

6

Akademia i boisko pod balonem to jedno. Kolejną kwestią jest stadion. Jedno jest pewne – Zagłębie nie podzieli losu Sandecji i nie będzie grało na obcym obiekcie. Rozpocznie na Stadionie Ludowym. To stary obiekt, trochę przypominający te w Płocku czy Chorzowie. Klub otrzymał jednak licencję, a niedługo rusza z budową swojego nowego domu.

Jaroszewski: – Jeżeli dopełnią się wszystkie sprawy formalne, budowa stadionu rozpocznie się jesienią. Będzie znajdował się pomiędzy trzema dzielnicami – są to Zagórze, Środula i Sielec. Mieszka tam sto tysięcy osób, może nawet więcej. Komfortowy dojazd, możliwość szybkiego dojścia na piechotę. Myślę, że stadion będzie się wypełniał, choć dużo będzie zależało od gry Zagłębia. Ale Sosnowiec ma dwieście tysięcy ludzi – wcale nie tak mało. Jest piętnastym miastem pod względem liczby ludności w Polsce. Mamy potencjał, tym bardziej że zajmujemy trzecie miejsce pod względem liczebności w województwie. Za Katowicami i Częstochową. Stadion będzie ulokowany za wyciągiem narciarskim. Powstało tam centrum rekreacyjne.

– Zaczniemy grać na Stadionie Ludowym, ale przynajmniej nie będziemy musieli rozgrywać meczów gdzieś poza Sosnowcem. Gdybym nie miał świadomości, że będziemy w stanie grać u siebie, moja praca byłaby bez sensu. Zagłębie już kiedyś grało w Wodzisławiu Śląskim. Nie wyglądało to najlepiej. Wypaczona idea kibicowania i wszystkiego co z tym związane.

Jaroszewski zwraca również uwagę na spory wkład Polskiego Związku Piłki Nożnej, który w dużym stopniu pomaga pierwszoligowym klubom. – Gdyby nie działania PZPN-u, nie byłoby tak szybkiego postępu. Nie wystarczyłoby pieniędzy na inwestycje. A tu nagle otrzymaliśmy siedemset tysięcy złotych w ramach PJS. Doszedł sponsor, sprzedawane są prawa telewizyjne. Związek pomaga. Daje wędkę, zachęca do rozwoju. Działając mądrze, możesz dostać na przykład milion złotych. A jak masz ten milion, łatwiej zdobyć drugi.

4 5 6 7

Trener Dariusz Dudek: – Narzucliśmy presję prezydentowi Sosnowca. Mamy już plany nowego stadionu, prezydent jest bardzo przychylny naszemu klubowi. Jest naszym właścicielem, a trudno bez miasta byłoby cokolwiek zrobić. Mieliśmy kilka momentów, w których musieliśmy pracować trochę inaczej niż normalnie. Nasze porażki zdecydowały o tym, że jesteśmy w Ekstraklasie. Przegrane z GKS-em Katowice i Wigrami Suwałki. Po tym meczu wszyscy skazali nas na to, że nie mamy możliwości gry w Ekstraklasie, a nasi kibice zachowywali się fantastycznie, dopingowali i prosili o to, aby się nie poddawać i walczyć do końca. Wiadomo, jak wyglądała droga Zagłębia do meczu, który dał nam awans. W poprzednich dwóch latach klub zajął trzecie miejsce i zaczęliśmy jeszcze mocniej pracować. Przełomowym momentem był mecz z Wigrami, ale też nie ukrywam, że największa zasługa jest w naszych piłkarzach, którzy zmienili się mentalnie i zupełnie inaczej pracują. Wiedzą, że jeśli w 100 procentach nie podporządkuje się swojego podejścia do treningu i meczu, to w piłce nie ma czego szukać. Oni są tak zaangażowani, że ten sukces jest sukcesem wynikającym z ich ciężkiej pracy.

Adam Banasiak, zawodnik: – Kierownik siedział z telefonem na ławce, wynik meczu z Legnicy znaliśmy na bieżąco. Powtarzamy historię Górnika Zabrze, który też w końcówce wygrał kilka spotkań z rzędu i awansował do Ekstraklasy. Nikt na nas nie stawiał, nie byliśmy faworytem do awansu. Powiedzieliśmy sobie, że wystarczy seria, którą złapiemy. No i się udało. Taka seria w tej lidze daje naprawdę dużo.

Tomasz Nowak, zawodnik: – Czas grał na naszą korzyść. W letnim okienku transferowym wymieniono prawie całą szatnię. Ze starego zespołu zostało trzech zawodników. Potrzebny był czas, żebyśmy się zgrali, bo to są dwadzieścia cztery różne charaktery w szatni i nie jest to łatwo pogodzić. Przyjście trenera Dudka spowodowało, że nowa miotła zadziałała. Tchnął w nas ducha wiary i optymizm. Potem znowu złapaliśmy kryzys, ale jako zespół wyszliśmy z niego. Ta grupa chłopaków tworzy monolit.

4

Robert Tomczyk: – Latem budowaliśmy drużynę z myślą o kolejnym ataku na Ekstraklasę, bo klub z tak bogatą historią, z takimi kibicami, nigdy nie zadowoli się grą na niższym szczeblu rozgrywkowym. Dobieraliśmy zawodników wraz z prezesem Jaroszewskim, dyrektorem sportowym Stankiem, trenerami Banasikiem i Sochą tak, aby w każdym meczu dominować, grać wysoko i oczywiście wygrywać. Zespół był praktycznie nowy. Niestety po porażce 1:4 z Miedzią mieliśmy zaledwie cztery punkty. Przyszedł trener Dariusz Dudek. Zespół potrzebował złapać pewność siebie. Nie mieliśmy też szczęścia. Przykładem mecz z Odrą w Opolu, znacznie przeważaliśmy w strzałach, przez większość spotkania prowadziliśmy grę na ich połowie, a Odra wcisnęła nam bramkę w końcówce. Podobnie wyglądało to z Chojniczanką. Następnie Wigry w Sosnowcu i nieszczęsne 0:1. Po tym meczu zaczęliśmy się powoli podnosić i z każdym kolejnym spotkaniem łapać pewność siebie. Zaczął tworzyć się monolit dobrze rozumiejących się zawodników, ambitnych i o wysokich umiejętnościach piłkarskich.

– Do końca rundy nie przegrywamy meczu. Następnie bardzo dobrze przepracowaliśmy okres przygotowawczy. Pierwszy w charakterze pierwszego trenera Dariusza Dudka. Kiedy to po meczu z Miedzią w Legnicy prezes Jaroszewski podjął decyzję o zatrudnieniu go, wielu uważało to za posunięcie ryzykowne i bardzo odważne, pewnie podobnie jak zatrudnienie w 2016 roku Jacka Magiery. Jak się później okazało, ponownie dokonaliśmy dobrego wyboru! W przerwie zimowej wzmocniło nas tylko dwóch zawodników – Bartłomiej Babiarz oraz Callum Rzonca, który trafił do nas poprzez zorganizowany w grudniu 2017 casting na naszych obiektach. Należy podkreślić, iż Callum grał wcześniej w niższych ligach angielskich, a jak pokazała runda wiosenna, posiada ogromny potencjał. Zimą ważnym punktem drużyny stał się też Alexandre Cristovao, który jesienią przegrywał rywalizację z Zarko Udovicicem. bo w pierwszej jedenastce mógł się znajdować tylko jeden gracz spoza Unii. Ma pięć występów w kadrze Angoli i bramki przeciwko RPA i Maroko, przez większość rundy znajdował się poza kadrą meczową i zimą było blisko jego odejścia. Na szczęście podjęliśmy decyzję, że warto wykorzystać zawodnika z takim potencjałem i pozostawić go w Sosnowcu. Został przesunięty na bok pomocy i umiejętnie szachowano nim i Zarko – również przesuniętym na skrzydło. Mówię o nich sporo, bo pamiętam, że latem na zarząd spłynęła fala krytyki, a okazało się, że była to kolejna dobra decyzja. 

– Nie planujemy wielu wzmocnień. Budowaliśmy ten zespół z myślą o Ekstraklasie i zawodnicy to potwierdzili, pokazując jakość. Udowodnili, że są fajną grupą na boisku oraz poza nim. Uważamy, że poradzą sobie w wyższej lidze – kończy Tomczyk.

Prawdą jest, że Zagłębie końcówkę pierwszej rundy miało naprawdę dobrą, bo dziewięciu ostatnich meczów bez porażki nie można było inaczej potraktować. Zwłaszcza, że sosnowiczanie początek sezonu mieli niezwykle fatalny. Był więc malutki promyczek nadziei, ale zima i tak była niezwykle chłodna. Dariusz Dudek wiedział, że jedna seria zwycięstw niczego nie zmienia, a jego drużyna potrzebuje solidnych wzmocnień, o których mówił na łamach „Przeglądu Sportowego”: – To ma być ewolucja. Wiążące decyzje jeszcze nie zapadły, ale przymierzamy się do trzech doświadczonych zawodników. Po meczu z Łęczną usiądziemy, by dokładnie to przedyskutować. Nowi niekoniecznie odpalili, ale stara gwardia utrzymała formę z końcówki jesieni. Jasne, pierwsze mecze po wznowieniu rozgrywek były przeciętne, ale później było tylko lepiej. Zwieńczeniem okazała się seria sześciu zwycięstw z rzędu, która zagwarantowała Zagłębiu awans.

Awans, na który klub wydaje się gotowy. Piłkarsko może być różnie, ale pod względem infrastrukturalnym Zagłębie na pewno poradzi sobie w Ekstraklasie. Byle tylko udało się jak najszybciej wybudować nowy stadion.

Norbert Skórzewski

Fot. Własne

redakcja

Opublikowane 03.06.2018 09:26 przez

redakcja

Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
#WeszłoFuksem
13.05.2021

Krecz Hurkacza fuksem Gracza! Kolejne trafione kupony w Fuksiarz.pl

Najlepsze momenty spędzone na stronie bukmachera? Bez wątpienia każdy z was wskaże te, podczas których kolor statusu rozliczenia waszego kuponu zmienia się na zielony. Czasem to efekt umiejętności, czasem umiejętności z domieszką fuksa, a czasem… tylko fuksa. Chyba nic nie cieszy bardziej niż postawienie taśmy za dwa złote, która okazuje się zwycięska. I takie kupony […]
13.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Ligue 1
16.05.2021

Hat-trick Milika, potknięcie Lille. Działo się we Francji

Przedostatnia kolejka francuskiej ekstraklasy obfitowała w ciekawe wydarzenia. Hat-trickiem popisał się Arkadiusz Milik, potknęło się marzące o mistrzostwie Lille, a Monaco i Lyon wygrały swoje mecze, a więc wciąż toczą korespondencyjny bój o udział w Lidze Mistrzów. Zapraszamy na szybkie podsumowanie sytuacji. 37. kolejka Ligue 1 – komplet wyników Bordeaux 3:0 Lens Dijon 0:4 Nantes […]
16.05.2021
Hiszpania
16.05.2021

Luis Suarez bohaterem Atletico! LaLiga coraz bardziej szalona

Atletico wciąż jest liderem. Wciąż, bo jeszcze kilkanaście minut przed końcem meczu Los Rojiblancos wydawało się, że nim nie pozostanie. Gdy Ante Budimir wpakował piłkę do bramki Jana Oblaka położenie podopiecznych Diego Simeone było beznadziejne. Wyszli jednak z tego i na kolejkę przed końcem nadal mają wszystko w swoich rękach. A za rywala już jedynie Real […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Legia fetowała odchodzących, Podbeskidzie spadło z ligi

Legia wykonała plan na mecz z Podbeskidziem, czyli pokonała je w całkiem przyzwoitym stylu – choć w najniższych możliwych rozmiarach – i nie popsuła sobie humorów przed fetą. Przy okazji pożegnała kilku odchodzących zawodników, którzy mogli po raz ostatni zagrać przy Łazienkowskiej. Goście? Aby myśleć o utrzymaniu, musieli w Warszawie wygrać. Dopiero wtedy interesowałby ich […]
16.05.2021
Ekstraklasa
16.05.2021

Prawie wymarzone pożegnanie Adama Frączczaka

Mecz w Szczecinie był spotkaniem o pietruszkę. Ale z racji otwarcia dwóch nowych trybun i pożegnania Adam Frączczaka rywalizacja z Rakowem stanowiło wielkie święto dla szczecińskich fanów. No i kapitan w najlepszy możliwy sposób podziękował im za te dziesięć lat wsparcia. Chwilę po wejściu na boisku strzelił swoją 70. bramkę w granatowo-bordowych barwach. Czy można […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Ależ to był szalony finał… Śląsk w europejskich pucharach!

Stal grała o przypieczętowanie utrzymania w Ekstraklasie, a Śląsk z niewielką, ale jednak nadzieją na puchary. To był mecz o coś, jeden z najważniejszych w ostatniej kolejce tego sezonu. Piast musiał przegrać, Lechia maksymalnie zremisować, a Śląsk wygrać. No i przez większość spotkania wszystko układało się pod dyktando wrocławian. To oni od 10. minuty meczu […]
16.05.2021
Ekstraklasa
16.05.2021

Piast wyłożył się na ostatniej prostej, Wisła wygrywa w Gliwicach

Piast Gliwice nie zagra w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy. Podopieczni Waldemara Fornalika mieli wszystko w swoich rękach – wystarczyło pokonać na własnym stadionie Wisłę Kraków i czwarte miejsce w tabeli należałoby do nich. Ale gliwiczanie polegli 2:3 w starciu z “Białą Gwiazdą”, niesioną swoistą euforią po rozstaniu z Peterem Hyballą. Gdybyśmy mieli wymienić trzy […]
16.05.2021
Ligue 1
16.05.2021

Hat-trick Milika, potknięcie Lille. Działo się we Francji

Przedostatnia kolejka francuskiej ekstraklasy obfitowała w ciekawe wydarzenia. Hat-trickiem popisał się Arkadiusz Milik, potknęło się marzące o mistrzostwie Lille, a Monaco i Lyon wygrały swoje mecze, a więc wciąż toczą korespondencyjny bój o udział w Lidze Mistrzów. Zapraszamy na szybkie podsumowanie sytuacji. 37. kolejka Ligue 1 – komplet wyników Bordeaux 3:0 Lens Dijon 0:4 Nantes […]
16.05.2021
Ekstraklasa
16.05.2021

Piast wyłożył się na ostatniej prostej, Wisła wygrywa w Gliwicach

Piast Gliwice nie zagra w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy. Podopieczni Waldemara Fornalika mieli wszystko w swoich rękach – wystarczyło pokonać na własnym stadionie Wisłę Kraków i czwarte miejsce w tabeli należałoby do nich. Ale gliwiczanie polegli 2:3 w starciu z “Białą Gwiazdą”, niesioną swoistą euforią po rozstaniu z Peterem Hyballą. Gdybyśmy mieli wymienić trzy […]
16.05.2021
Ekstraklasa
16.05.2021

Zdjęcia poprzedzające brak Lechii Gdańsk w pucharach

Lechia Gdańsk miała dziś proste zadanie. Wygrać. Owszem, nie było tak, że jeśli tylko by się z niego wywiązała, już na pewno grałaby w europejskich pucharach. Wciąż pewne sprawy musiały ułożyć się akurat po myśli ekipy Piotra Stokowca. Natomiast faktem jest, że tak prosta rzecz znacząco ułatwiłaby walkę o czwartą pozycję. Tymczasem zespół z Trójmiasta […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

ŚLĄSK W PUCHARACH, PODBESKIDZIE W I LIDZE!

Przed dzisiejszą multiligą obawialiśmy się tylko jednego scenariusza: takiego, w którym Legia bardzo szybko kasuje Podbeskidzie, a Piast Gliwice rozbija Wisłę Kraków. Ani jedno, ani drugie nie nastąpiło, a bohaterami dnia stali się młodzi zawodnicy Wisły Kraków, dzięki którym zaliczyliśmy fantastyczną 100-minutową podróż z Ekstraklasą. I mamy tu na myśli naprawdę FANTASTYCZNĄ podróż i faktycznie […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Liga Minus – last dance 2020/21 i donejty

LAST DANCE 20/21. Ostatnie podrygi polskiej Ekstraklasy. Gadamy, słuchamy siebie i robimy donejty. Krótko mówiąc – można zapłacić, żeby dać z nami w gaz – http://Paymedia.pl/ligaminus. Skład: – Kowal – Roki – Białek – Paczul. Klikajcie. Dajcie lajka.  
16.05.2021
1 liga
16.05.2021

Fura emocji i kontrowersji – Widzew remisuje z Bruk-Betem

Ależ to było spotkanie. Ostra jazda bez trzymanki. Widzew Łódź ostatecznie zremisował z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza 1:1, choć naprawdę gospodarze zrobili wiele, by kibice obecni dziś na trybunach mogliby obejrzeć zwycięskie spotkanie. Widzewiakom nie zabrakło entuzjazmu i waleczności, ale jakościowych wykonawców w ofensywie. Widzew – Bruk-Bet Termalica. Wielkie kontrowersje w pierwszej połowie Widać było, że […]
16.05.2021
Liczba komentarzy: 38
Subscribe
Powiadom o
guest
38 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mastodont
mastodont (@mastodont)
2 lat temu

“świętej pamięci pan Szatan” – dość ambiwalentne zdanie 🙂

fan kibolkiewicza
fan kibolkiewicza (@fan-kibolkiewicza)
2 lat temu

Fajnie, że taki klub wraca do ekstraklasy. Ciekawe jak z tym stadionem jest teraz bo pamiętam zmurszałe ławki ze schyłkowego okresu Zagłębia.

Skandaloza
Skandaloza (@skandaloza)
2 lat temu

taki klub? czyli jaki?
osobiscie wolałbym GKS Katowice a nie jakies komunistyczne gówno
ktore gra bodajze nadal na Stadionie Ludowym (sic) !!!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu
Reply to  Skandaloza

Treść usunięta

StryjekSylweriusz
StryjekSylweriusz (@stryjeksylweriusz)
2 lat temu

Na razie plujesz tylko ty. Boisz sie połknąć swój jad?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

StryjekSylweriusz
StryjekSylweriusz (@stryjeksylweriusz)
2 lat temu

A wiesz że Legia i Zagłębier maja zgode? Najlepszą w Polsce. Jeszcze będziesz się tu wściekał i oskarżał Zagłebie o podkładanie się Legii w razie jej zwycięstwa 😀

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
2 lat temu

Tej Sylwek! “Komunistyczne gówno” to jakiś zawoalowany komplement?

StryjekSylweriusz
StryjekSylweriusz (@stryjeksylweriusz)
2 lat temu

Dla ciebie “gówno” to zawsze komplement. Niewazne jakie trollu.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

StryjekSylweriusz
StryjekSylweriusz (@stryjeksylweriusz)
2 lat temu
Reply to  Skandaloza

GKS Katowice założony w 1964 roku. Pewnie przez ufoludków bo kto inny rządził wtedy Polską? 😉 zreszta kurnik maja taki sam jak ZL, tylko nowy stadion powstanie tam jeszcze pozniej niż w Sosnowcu

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

maniuuu
maniuuu (@maniuuu)
2 lat temu

sosnowiec ma sklad na ekstraklase miedz to samo to kto tam bedzie mial spasc a chyba 3 w nowym sezonie spadaja

GRAND_CHAMP
GRAND_CHAMP (@grand_champ)
2 lat temu
Reply to  maniuuu

najwcześniej reforma, wejdzie od 2019/20

pepe72
pepe72 (@pepe72)
2 lat temu

Czyli kolejna patologia finansowana przez miasto. Może nie tak ekstremalna jak Sandecja, bo ma stadion (wielkości tego w NIecieczy!) ale blisko.

bastion79
bastion79 (@bastion79)
2 lat temu

Pierdoli jak potłuczony. Kasa w Polsce idzie w jakość sportową… Cały wywiad takich pierdół. Albo prezes rzecze tak: musicie wiedzieć, że akademia jest w spółce, a nie osobnym podmiotem. To się chwali czy żali, bo chyba takie decyzję podejmuje prezes… Odpuściłem.

bastion79
bastion79 (@bastion79)
2 lat temu
Reply to  bastion79

Edit. No i przyszła ta korupcja. Znaczy kurwa jak, przechodziła i wstąpiła na chwilę? Typowe, my zrobiliśmy awanse, drużynę i wszystkie inne plusy, a korupcja przyszła… Sama. W chuju mam takie wywiady.

Joanna Zboczen
Joanna Zboczen (@joanna-zboczen)
2 lat temu

Kolejny kurnik w eklapie.

Skandaloza
Skandaloza (@skandaloza)
2 lat temu
Reply to  Joanna Zboczen

a ich hymnem jest ta piosenka Perfectu cytowana na ścianie?
gratulacje, przebili Korone z hymnem Grechuty 🙂
i mozna w ciemno wytypowac gdzie bedzie zadyma roku :
Sosnowiec- Górnik, na bank 🙂

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu
Reply to  Joanna Zboczen

Treść usunięta

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
2 lat temu

Z urodzonych w Polsce to nawet nikt. Wielkie to jest Rio de Janeiro. 😀

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

cinek882
cinek882 (@cinek882)
2 lat temu

Pierwszy zagraniczny klub w Ekstraklasie! Szczerze to mnie śmieszył pozytywnie śpiew goroli z Sosnowca na Ruchu “co Wy tam śpiewacie? przecież wy polskiego nie znacie”.

NowyTutaj
NowyTutaj (@nowytutaj)
2 lat temu
Reply to  cinek882

Volksdeutchu, zagraniczny klub to tydzień temu spadł do II ligi. Dziwne, że cię śmieszył ten śpiew, skoro mieli rację. Wy mówić nie potraficie, tylko “godocie”.

-Powiedz matko, powiedz ojcze czy hanysy to volksdeutche?
-Ależ owszem drogi synu, trzeba tępić sku…..nów.

cinek882
cinek882 (@cinek882)
2 lat temu
Reply to  NowyTutaj

Tak SOmaliczyku Zagłebie o praktycznie zerowych sukcesach w Polsce, chcesz porównywać z Ruchem czternastokrotnym mistrzem Polski 🙂 Z reszta nawet nazwa stadionu mówi sama za siebie “Stadion Ludowy”. Racja, może Gierek was wspomoże jeszcze.

NowyTutaj
NowyTutaj (@nowytutaj)
2 lat temu
Reply to  cinek882

Volksdeutch nie tylko mówić nie potrafi, ale i czytać. Czy ja gdzieś porównywałem sukcesy Ruchu z Zagłębiem? Nie. Nie neguję, że Ruch ma większe sukcesy, bo takie są fakty. Odpisywałem Ci tylko w kwestii “zagranicznego” klubu, co w ustach volksdeutch’a brzmi śmiesznie. To u was jest wywieszana flaga “ober..gówno”. Są u was osoby co nie czują się Polakami. Daruj sobie tą hipokryzję i komentowanie przyśpiewek, których nie rozumiesz.

PS. SOmalijczyku? U was chyba mówi się tak na mieszkańców Sosnowca, ale przykro mi nie jestem z Sosnowca.

MariannaZMarymontu
MariannaZMarymontu (@mariannazmarymontu)
2 lat temu
Reply to  NowyTutaj

o czym tu dyskutować… jeszcze na starej Legii, na meczu Legia – ruch odbywający się w jakieś święto narodowe, bydło z Chorzowa wygwizdało nasz hymn.

kolnaki
kolnaki (@kolnaki)
2 lat temu

Upieram się, że Ekstraklasa to 8 drużyn, grający mecz, rewanż w sezonie.
Tyle ma poziom pozwalający podkręcić poziom. Spada tylko jedna drużyna.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
2 lat temu
Reply to  kolnaki

Ja proponuje system góra czterodrużynowy. Pierwsza awans, ostatnia spadek i dwie zostają. I tak od 1. do minimum 16. ligi.

Kamil_13
Kamil_13 (@kamil_13)
2 lat temu

[email protected] o piłce, o Ruchu Chorzów, o MŚ, o NBA dziś Ruch przegrał 0:6 z Wigrami Suwałki

headcharge
headcharge (@headcharge)
2 lat temu

Wie ktoś, na którym stadionie będą grać mecze u siebie?

NowyTutaj
NowyTutaj (@nowytutaj)
2 lat temu
Reply to  headcharge

Na Stadionie Ludowym w Sosnowcu, a niby gdzie indziej?

headcharge
headcharge (@headcharge)
2 lat temu
Reply to  NowyTutaj

To on spełnia wymagania Ekstraklasy?

MatByl122
MatByl122 (@matbyl122)
2 lat temu

Bardzo ciekawy reportaż Norbercie, oby tak dalej 😉

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
2 lat temu
Reply to  MatByl122

Ciekawy i co rzadkie w tych czasach – długi! 🙂

Suche Info
16.05.2021

Kompromitacja Evertonu. Przegrali ze spadkowiczem

To była prawdziwa żenada. Everton mógł dzisiaj – przy baaaardzo pomyślnych wiatrach – przeskoczyć West Ham united w ligowej tabeli. Kibice liczyli jednak na to, że The Toffees po prostu zniwelują stratę do londyńczyków. Rzeczywistość sprowadziła ich na ziemię.  Podopieczni Carlo Ancelottiego walczą o europejskie puchary. A przynajmniej tak mogło wydawać się do meczu z […]
16.05.2021
Ligue 1
16.05.2021

Hat-trick Milika, potknięcie Lille. Działo się we Francji

Przedostatnia kolejka francuskiej ekstraklasy obfitowała w ciekawe wydarzenia. Hat-trickiem popisał się Arkadiusz Milik, potknęło się marzące o mistrzostwie Lille, a Monaco i Lyon wygrały swoje mecze, a więc wciąż toczą korespondencyjny bój o udział w Lidze Mistrzów. Zapraszamy na szybkie podsumowanie sytuacji. 37. kolejka Ligue 1 – komplet wyników Bordeaux 3:0 Lens Dijon 0:4 Nantes […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Niebywałe – ŁKS wygrał mecz!

Niby ostatnie zwycięstwo ŁKS nie miało miejsca aż tak dawno temu, a można było odnieść wrażenie, że minęło sto lat. Od czasu wygranej nad Koroną Kielce zdołali zgubić punkty z Chrobrym Głogów, Radomiakiem Radom i GKS-em Jastrzębie. Teraz jednak nadeszło przełamanie.  Łatwo nie było, mimo tego, że Puszcza Niepołomice właściwie nie musi się niczym przejmować. […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Michał Brański opuszcza Stomil Olsztyn

Od kilku dni trwały rozmowy zarządu Stomilu Olsztyn z olsztyńskim Ratuszem na temat finansowania klubu. Nie udało się jednak osiągnąć konsensusu, co przekonało Michała Brańskiego do opuszczenia Dumy Warmii. W przygotowanym przez niego oświadczeniu możemy przeczytać: “Niestety, rozmowy z olsztyńskim Ratuszem, mimo wystosowanej oferty, zakończyły się niepowodzeniem. Brak na tym etapie gwarancji wsparcia koniecznego dla […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Arkadiusz Milik z kolejnym golem. Marsylia coraz bliżej Ligi Europy

W obliczu kontuzji Krzysztofa Piątka dobrze mieć świadomość, że przynajmniej Arkadiusz Milik jest zdrowy i skuteczny. Jego Marsylia gra obecnie z Angers, stawką może być awans do Ligi Europy, a Polak ma już na koncie jedno trafienie.  Klub z Lazurowego Wybrzeża objął prowadzenie już w dziewiątej minucie. Akcja bramkowa była efektem działania Liroli, Milika oraz […]
16.05.2021
Hiszpania
16.05.2021

Luis Suarez bohaterem Atletico! LaLiga coraz bardziej szalona

Atletico wciąż jest liderem. Wciąż, bo jeszcze kilkanaście minut przed końcem meczu Los Rojiblancos wydawało się, że nim nie pozostanie. Gdy Ante Budimir wpakował piłkę do bramki Jana Oblaka położenie podopiecznych Diego Simeone było beznadziejne. Wyszli jednak z tego i na kolejkę przed końcem nadal mają wszystko w swoich rękach. A za rywala już jedynie Real […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Błaszczykowski: To ja zadecyduję kiedy skończę grać, nie Boniek

Wiele ostatnio powiedziano o Jakubie Błaszczykowskim. Jeden z właścicieli i piłkarzy Białej Gwiazdy wszedł w konflikt z Peterem Hyballą. Wszystko zakończyło się zwolnieniem Niemca i małą medialną burzą. Wziął w niej udział nawet Zbigniew Boniek. W minionej kolejce Ekstraklasy, Wisła Kraków przegrała z Lechem Poznań 1:2. Poznaniacy prowadzili już dwoma bramkami, co jednak nie przeszkodziło […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Sandecja zatrzymana! Radomiak przerywa passę Dudka, kuriozalne błędy bramkarza

Nic nie może wiecznie trwać, wszyscy znamy te słowa i pewnie czytając je, automatycznie nucimy pod nosem. Ale na pewno nie zanuci ich dziś Dariusz Dudek, którego passa 17 meczów bez porażki została brutalnie przerwana w Radomiu. 3:0 w papę, wynik dość bolesny. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę to, że prezenty Radomiakowi rozdawał dziś bramkarz […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Legia fetowała odchodzących, Podbeskidzie spadło z ligi

Legia wykonała plan na mecz z Podbeskidziem, czyli pokonała je w całkiem przyzwoitym stylu – choć w najniższych możliwych rozmiarach – i nie popsuła sobie humorów przed fetą. Przy okazji pożegnała kilku odchodzących zawodników, którzy mogli po raz ostatni zagrać przy Łazienkowskiej. Goście? Aby myśleć o utrzymaniu, musieli w Warszawie wygrać. Dopiero wtedy interesowałby ich […]
16.05.2021
Ekstraklasa
16.05.2021

Prawie wymarzone pożegnanie Adama Frączczaka

Mecz w Szczecinie był spotkaniem o pietruszkę. Ale z racji otwarcia dwóch nowych trybun i pożegnania Adam Frączczaka rywalizacja z Rakowem stanowiło wielkie święto dla szczecińskich fanów. No i kapitan w najlepszy możliwy sposób podziękował im za te dziesięć lat wsparcia. Chwilę po wejściu na boisku strzelił swoją 70. bramkę w granatowo-bordowych barwach. Czy można […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Mecz słabiutki, ale Baku i Trałka TOP

To był chyba najsłabszy mecz ostatniej kolejki Ekstraklasy. Nawet w starciu Legii Warszawa z Podbeskidziem działo się więcej, nie mówiąc już o pozostałych spotkaniach. A tutaj? Tutaj nas prawie sen zmiótł z planszy i tylko coś mocnego mogło nas wyrwać z otępienia.  Jako, że rywalem Warty Poznań była dzisiaj Cracovia, liczyliśmy przede wszystkim na gości. […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Ależ to był szalony finał… Śląsk w europejskich pucharach!

Stal grała o przypieczętowanie utrzymania w Ekstraklasie, a Śląsk z niewielką, ale jednak nadzieją na puchary. To był mecz o coś, jeden z najważniejszych w ostatniej kolejce tego sezonu. Piast musiał przegrać, Lechia maksymalnie zremisować, a Śląsk wygrać. No i przez większość spotkania wszystko układało się pod dyktando wrocławian. To oni od 10. minuty meczu […]
16.05.2021
Ekstraklasa
16.05.2021

Piast wyłożył się na ostatniej prostej, Wisła wygrywa w Gliwicach

Piast Gliwice nie zagra w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy. Podopieczni Waldemara Fornalika mieli wszystko w swoich rękach – wystarczyło pokonać na własnym stadionie Wisłę Kraków i czwarte miejsce w tabeli należałoby do nich. Ale gliwiczanie polegli 2:3 w starciu z “Białą Gwiazdą”, niesioną swoistą euforią po rozstaniu z Peterem Hyballą. Gdybyśmy mieli wymienić trzy […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Kompromitacja Zagłębia Lubin. Przyjąć cztery bramki od Wisły Płock? Osiągnięcie

Przed meczem z Zagłębiem Lubin Maciej Bartoszek mówił, że w Płocku czuje się znakomicie. Jednocześnie nie rozwiał wątpliwości, co do jego dalszej pracy w Wiśle. Dzisiejszym starciem pokazał, że ewentualne pozostanie nie musi być głupim pomysłem.  Zagłębie istniało tylko teoretycznie. To samo Zagłębie, które przecież miało nielichą szansę na puchary i powinno bić się o […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Mecz taki, jak cały sezon Lecha i Górnika

Lepszej puenty dla tego sezonu w wykonaniu Lecha Poznań byśmy nie wymyślili. No dobra, porażka ze Stalą po dwóch wrzutach z autu byłaby jeszcze trafniejsza, ale ten remis z Górnikiem też jest wymowny. Lech prowadził, miał dwie okazje do zamknięcia meczu, a ostatecznie podzielił się punktami z zabrzanami. A niewiele brakowało, żeby jeszcze przegrał to […]
16.05.2021
Ekstraklasa
16.05.2021

Zdjęcia poprzedzające brak Lechii Gdańsk w pucharach

Lechia Gdańsk miała dziś proste zadanie. Wygrać. Owszem, nie było tak, że jeśli tylko by się z niego wywiązała, już na pewno grałaby w europejskich pucharach. Wciąż pewne sprawy musiały ułożyć się akurat po myśli ekipy Piotra Stokowca. Natomiast faktem jest, że tak prosta rzecz znacząco ułatwiłaby walkę o czwartą pozycję. Tymczasem zespół z Trójmiasta […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

ŚLĄSK W PUCHARACH, PODBESKIDZIE W I LIDZE!

Przed dzisiejszą multiligą obawialiśmy się tylko jednego scenariusza: takiego, w którym Legia bardzo szybko kasuje Podbeskidzie, a Piast Gliwice rozbija Wisłę Kraków. Ani jedno, ani drugie nie nastąpiło, a bohaterami dnia stali się młodzi zawodnicy Wisły Kraków, dzięki którym zaliczyliśmy fantastyczną 100-minutową podróż z Ekstraklasą. I mamy tu na myśli naprawdę FANTASTYCZNĄ podróż i faktycznie […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Nieprawdopodobna historia! Alisson zapewnia Liverpoolowi wygraną! [WIDEO]

Takie rzeczy się nawet fizjologom nie śniły. Doliczone minuty drugiej połowy. Rzut rożny, wynik remisowy. Niektórzy bramkarze decydują się wówczas na wejście w pole karne, rzadko jednak kończy się to dobrze. Tutaj jednak było zupełnie inaczej. Byliśmy na The Hawthorns świadkami czegoś nieprawdopodobnego.  Liverpool męczył się z WBA okrutnie. Przegrywał z beniaminkiem, który jest już […]
16.05.2021