post
Avatar

Opublikowane 03.06.2018 09:26 przez

redakcja

18 października: Zagłębie Sosnowiec w strefie spadkowej. 24 listopada: zimowanie na siódmym miejscu. 8 kwietnia: gra ze zmiennym szczęściem, dziewiąta lokata. 27 maja: sześć zwycięstw z rzędu i awans do Ekstraklasy na kolejkę przed końcem rozgrywek.

Awans Zagłębia idealnie wpisuje się w specyfikę pierwszej ligi. Rozgrywek, w których trudno doszukać się jakiejkolwiek logiki. Wszyscy ze wszystkimi wygrywają i wszyscy ze wszystkimi przegrywają. Awans świętuje drużyna, która jesienią pałętała się w drugiej połowie tabeli. Ale też drużyna, której promocja do Ekstraklasy jest pokłosiem wylanych wcześniej fundamentów. Marcin Jaroszewski przejął zespół w 2013 roku i sprawił, że klub stał się jednością. Nie tylko zjednał ze sobą ludzi – od kibiców przed oldbojów – ale również mocno postawił na rozwój akademii.

I choć akademia przyniesie plony najwcześniej za kilka lat, już dziś widać, jak wielką rolę może odegrać inteligentne zarządzanie klubem piłkarskim.

4

– To jest klub dla ludzi. Czasami zapomina się o istocie całej zabawy. Powtórzę – to jest klub dla ludzi. Chłopaki siedzieli na ulicy czy w domach. Niektórzy pili wino, inni grali w szachy. Ci, którzy stawiali na sport, wymyślili, że stworzą zespół. Tak się zaczęło. Zagłębie ma kultywować tradycję i stać się elementem tożsamości. Dlatego po objęciu klubu nie wyobrażałem sobie, żeby nie wciągnąć w niego oldbojów. Ludzi zasłużonych. Wszyscy muszą trzymać się razem. Od najmłodszych do najstarszych. Dzięki temu staliśmy się jednością i zaryzykuję twierdzenie, że takie podejście pomogło nam w awansie – Marcin Jaroszewski , prezes.

Jaroszewski przejmował klub w trudnym momencie, gdy ten się odradzał i grał w drugiej lidze. Czas pokazał, że trafił z pomysłem na zespół. Wszystko miał rozpisane. Na papierze. Etapami. Krok po kroku. Jak przyznaje, udało mu się zrealizować praktycznie wszystko. Trzeba było zreformować akademię, wywalczyć awans, stworzyć drugą drużynę i sklep. Dopasować się do ustawy o imprezach masowych, zamontować system monitorowania, co było sporym wyzwaniem. Kiedy przejmował klub, nic w nim nie było. Nawet miejsca, w którym można byłoby usiąść. Dlatego stworzył restaurację. Niby drobiazg, a jednak pozwolił dopasować się do standardów. – Przede wszystkim jednak chcieliśmy pogodzić ludzi. Połowa stadionu była zamknięta dla publiczności, nie były organizowane imprezy masowe. Kibice doszli do wniosku, że stworzą własne Zagłębie 1906. Grali za Zagórzu, zaczęli od A-klasy. Pomysł nie przetrwał próby, a w klubie zaczynało dziać się coraz lepiej. Dziś mamy dobre relacje z kibicami. Szanujemy własne potrzeby. Kiedy są trudniejsze sytuacje, siadamy i rozmawiamy. Przez cztery ostatnie lata zapłaciliśmy tylko jedną karę. Tysiąc złotych za mecz z Odrą Opole. Wiadomo, mamy też problemy za sytuację w Zabrzu. Na mecz pojechało tysiąc dwieście osób, wpuszczono zaledwie trzydziestu. Dostali gazem. Ta trzydziestka zniszczyła kilka rzeczy, ale chcą od nas pieniądze za wszystkich. Dodatkowo stworzyliśmy stowarzyszenie oldbojów. Jest honorowy prezes klubu, Leszek Baczyński, który odbudowywał Zagłębie, kiedy upadło w latach dziewięćdziesiątych. Pozbierał zespół, choć graliśmy wtedy w piątej lidze. Musiał zostać doceniony. Zrobił dla klubu zbyt wiele, by miało to wyglądać inaczej – zaznacza Jaroszewski.

Wspomniany Leszek Baczyński to w Zagłębiu postać legendarna. Były piłkarz, trener i prezes. Pracował na Stadionie Ludowym, gdy klub należał do najlepszych w Polsce. Jeżeli ktoś jest w stanie nakreślić rys historyczny ekipy z Sosnowca, to tylko on. Nie mogliśmy nie skorzystać z okazji i zamieniliśmy z nim parę zdań.

Baczyński: – Najwięcej mogę powiedzieć o czasach, w których byłem czynnym zawodnikiem. Później trenerem. Przyszedłem do Zagłębia w 1974. Wszystko było oparte na kopalni węgla kamiennego. Tam byliśmy zatrudnieni i prowadzeni. Byłem zawodnikiem, trenerem i kierownikiem. Po zawaleniu się wszystkiego, po 1989, klub zamknięto. Awansowaliśmy do Ekstraklasy, utrzymaliśmy się, ale wszystko zaczęło się walić pod względem finansowym. Weszła Solidarność. Komuna upadła, wszystko stało się mocniejsze, tylko nie sport. Zwolniono wszystkich pracowników klubu – trenerów, piłkarzy, ludzi odpowiedzialnych za zarządzanie. Ktoś próbował to łączyć, przychodzili kolejni prezesi, ale w 1993 nie było już siły – spadliśmy do niższej ligi. Zakomunikowano nam, że klub został rozwiązany. Rok później występowaliśmy jako MOSiR Sosnowiec, zastąpiliśmy rezerwy, występujące wówczas w piątej lidze. Otworzyliśmy nowy podmiot, ale nie było za dużego zainteresowania, nie pojawiali się sponsorzy. Wziąłem więc zespół na własne barki. Zbierałem po dwadzieścia, pięćdziesiąt złotych od krawca, szewca, restauratora. Trafiliśmy na bardzo dobrego trenera, Krzysztofa Tochela, który wiedział, że nie ma pieniędzy, natomiast zdawał sobie sprawy z siły naszej młodzieży. Nie zaglądaliśmy nawet za miedzę, bo brakowało kasy. Wszystko musieliśmy wykuwać sami. Szybko zrobiliśmy trzy awanse, w ciągu pięciu lat znaleźliśmy się na zapleczu najwyższej ligi. Co najważniejsze – na dwudziestu czterech zawodników w kadrze, mieliśmy dwudziestu dwóch wychowanków lub chłopców ściągniętych z najbliższego regionu. Po awansie trener otrzymał ofertę korzystniejszą finansowo. Jako prezes przypilnowałem wszystkiego, tylko te finanse…

– Chciałem przede wszystkim wychowywać. Nie tylko zawodników, ale i ludzi. To spod mojej ręki wyszli tacy trenerzy jak Piotr Pierścionek, Robert Stanek, Piotr Stach, Mirosław Kmieć i Tomasz Łuczywek. I to się właśnie zaczęło w tych najgorszych dla Zagłębia latach dziewięćdziesiątych, gdy wbrew możliwościom i zdrowemu rozsądkowi awansowaliśmy trzy razy.

– Niemal wszyscy kończyli studia. Uczyłem się i zdawałem razem z nimi. Zawsze robiłem to z myślą, żeby potem oddali ten czas i zaangażowanie klubowi. Żeby byli lepsi ode mnie. Miałem w głowie, że nie można im odpuścić, bo nikt na tym nie zyska. A już na pewno nie Zagłębie. Wtedy czasami się stawiali, a po czasie przyjeżdżają na Ludowy i mówią, że to Zagłębie ich ukształtowało. Są wdzięczni.

4

Zagłębie pod wodzą Baczyńskiego w końcu stanęło przed dylematem. Ludzie w klubie zastanawiali się, co robić dalej. Telefon z Włoch odebrano jak gwiazdkę z nieba. Dzwonił przedstawiciel Torino, który starał się o przejęciu klubu od dwóch lat. Włosi przyznali, że po zmianach w swoich strukturach koniecznie chcą przejąć Zagłębie. Dokonali tego 1 stycznia 2001. To byli ludzie z Torino, ale wiadomo – głównie z nazwy. Osoby, które zostały na miejscu, w firmie, tylko zarządzały. W pierwszym roku udało się utrzymać na zapleczu, później przytrafił się spadek. Pojawiły się tarcia. Baczyński nie potrafił się z nimi dogadać. – Cóż – tam, gdzie przychodzą duże pieniądze, paru biedaków jest niepotrzebnych. Nie doszliśmy do porozumienia i rozstaliśmy się. Odszedłem z klubu – przyznaje.

W 2002 wrócił trener Tochel. Dwa lata później zrobił awans. Zagłębie wzmocniło się, wyglądało lepiej. Doszło do Ekstraklasy i wtedy wybuchła afera korupcyjna. Klub znalazł się na miejscu premiowanym awansem, mimo że w tabeli skończył na czwartej pozycji. Włosi poczuli, że nie jest to czysty awans, w Polsce zaczęły się afery. Rzucili prezydentowi karty na stół. Powiedzieli, że oddają klub. No i prezydent zgłosił się do Baczyńskiego. Znów został prezesem. – To już była spółka akcyjna. Przyjechał właściciel, świętej pamięci pan Szatan. Zaproponował mi tę funkcję, postawiłem kilka warunków. Kiedy policzyłem pieniądze, które zostawili Włosi, plus te od pana Szatana i Ekstraklasy, i tak mi brakowało. I to już na początku! Znowu trzeba było skreślać zawodników, wymieniać. Odbiło się to na mnie. Przegraliśmy z Wisłą Kraków, zrezygnowałem po rundzie jesiennej. Zagłębie spadło. I to nie o jedną klasę, a za korupcję – o kolejną.

– Znaleźliśmy się w trzeciej lidze. Miasto po raz kolejny do mnie przyjechało. Nie czułem się na siłach. Podpowiedziałem prezydentowi, żeby skontaktował się z kimś młodszym. Z Markiem Adamczykiem. I Marek przejął klub, jednak nawarstwiały się problemy finansowe. Brakowało kilku milionów, było gorąco. Pan Adamczyk nie wypracował czegoś, co podobałoby się prezydentowi. I… zadzwonili do mnie. Znów prosili, prosili, no to wziąłem. Na dwa lata. Utrzymaliśmy się z młodzieżą, zmniejszyliśmy koszty. 2011 rok, druga liga, już po reorganizacji. Najpierw walczyliśmy o utrzymanie do ostatniej kolejki, potem wszystko zaczęło się zazębiać – zajęliśmy trzecie miejsce. W tym momencie przyszedł obecny prezes, Marcin Jaroszewski. Nie odsunął nikogo. Scalił wszystkich, włącznie ze mną. Przez pięć lat jego prezesury dokonaliśmy dwóch awansów, poza tym drużyna cały czas była w czubie tabeli. To pokłosie zmian w klubie. Poprawiły się finanse, ludzie siedzą w pracy od rana do wieczora. Zatrudniamy coraz lepszych fachowców. Także ludzi, którzy mają farta. Bo dużo jest dobrych, ale nie wszyscy mają farta – Baczyński.
4 5

Restauracja

4 5

Sklep. Po awansie zainteresowanie jest ogromne – Teraz jest fajnie. Nie ma ludzi, ale przed chwilą myślałam, że się popłaczę. Mieliśmy kolejkę aż do szatni – ekspedientka.

W pewnym momencie prezydent miasta zrozumiał, że musi przekonać radnych, żeby klub był miejski i po części finansowany z budżetu. To zdecydowanie usprawniło funkcjonowanie Zagłębia, które dziś praktycznie nie ma długów i było w stanie udźwignąć finansowo letnią przebudowę, po której zostało zaledwie trzech zawodników z zeszłego sezonu.

Jaroszewski: – Nie liczyliśmy na to, że w tak krótki okresie uda nam się wypracować budżet i zbudować drużynę, która awansuje do Ekstraklasy. Ale byliśmy blisko, w dwóch ostatnich sezonach zajmowaliśmy trzecie miejsca. Pojawiała się presja. A jak sport daje szanse, trzeba je wykorzystywać. W naszym przypadku – do trzech razy sztuka. Dobrze się to ułożyło, bo wcześniej zakładałem, że dopiero w przyszłym sezonie będziemy mogli zadeklarować kibicom, że spróbujemy powalczyć o awans. Ale życie zweryfikowało.

Jaki cel zakładaliście sobie przed sezonem?

Wiedzieliśmy, że wymieniliśmy prawie całą kadrę, zostało bodajże trzech zawodników z poprzedniego sezonu. To generowało koszty. Ogromne koszty. Momentami łapaliśmy się za głowę, zastanawialiśmy się, czy będziemy w stanie unieść to finansowo. Odprawy, nowe kontrakty, prowizje menedżerskie. Miałem zapas pieniędzy. Wydawało mi się, że byłem przygotowany, ale rzeczywistość mnie zaskoczyła. Nie na tyle, żebyśmy stracili płynność finansową – nie mamy zobowiązań wobec żadnej instytucji – ale momentami trudno było wszystko spiąć. No dobra, nie będę ukrywał, że mamy małe zobowiązania wobec niektórych menedżerów, ale za chwilę wszystko wyjdzie na zero. Jeżeli wszystko potoczy się według planu, jestem dziś w stanie powiedzieć, że możemy być spokojni o budżet do grudnia 2019. Musiałoby się coś wywalić, ale wątpię. Raczej staram się planować z rocznym wyprzedzeniem. Żona czasami się ze mnie śmieję, że martwię się, czy za rok będę w stanie za coś zapłacić. Po prostu lubię spać spokojnie. Kiedyś miałem marzenie. Chciałem odłożyć i zrobić lokatę na poziomie miliona złotych, żeby klub był zabezpieczony chociaż na dwa miesiące. Ale w tej branży to niemożliwe. Wyleczyłem się. Choć byłem tego bliski, ale różne okoliczności – przede wszystkim sportowe – spowodowały, że pieniądze cały czas się rozchodziły.

Bundesliga i druga Bundesliga potwierdzają, że da się zarobić na piłce. Nie wydaje mi się, żeby w Polsce ktoś był w stanie zarobić. Może po wejściu do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Wszystkie środki idą na to, żeby podnosić poziom sportowy. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że polskie kluby – skoro mówimy o tym, że chcemy zrównać się z cywilizowaną piłkarsko Europą – są bardzo biedne. Myślę, że nasze zespoły najsilniejsze finansowo posiadają finanse na poziomie drugiej Bundesligi. Wątpię, żeby nawet Legia była w stanie porównać swój budżet z takim Hamburgiem. Jeżeli budżet danego polskiego klubu wynosi pięć milionów Euro, no to niektóre zagraniczne zespoły płacą tyle jednemu piłkarzowi.

Inna sprawa, że u nas wręcz niezdrowa część budżetu idzie na pensje.

Tak to jest poukładane. Rewolucji się na razie nie spodziewam. No, chyba że prawa telewizyjne zostaną sprzedane bardzo drogo, a stawki dla zawodników nie pójdą drastycznie w górę. Wtedy będzie można inwestować w wiele rzeczy wokół piłki. Bo teraz łatwo powiedzieć – obniżcie pensje, zainwestujcie w coś innego. Ale inne kluby nie będą wychodziły z tego założenia i pojawi się nierówność. Pensje są jakie są, ale takie są również realia. My i tak budujemy sporo, za chwilę powstanie boisko pod balonem. Inwestujemy przede wszystkim w akademię. Na nią idą spore nakłady, choć zdajemy sobie sprawę, że powinny być wyższe. Trzeba wiedzieć, że młodzież jest w spółce. Nasza akademia – w odróżnieniu od większości klubów w Polsce – nie jest osobnym stowarzyszeniem, nie posiada osobnego budżetu i finansowania. Ponosimy koszty jako spółka, wszystko utrzymujemy sami.

Stawiamy na młodzież. W meczu z Podbeskidziem, kiedy cały czas biliśmy się o awans, graliśmy czterema młodzieżowcami do początku. Potem wszedł jeszcze jeden. Wśród nich był Callum Rzonca, który być może zostanie uznany za młodzieżowca, bo właśnie przyszedł papier, że zostało potwierdzone jego polskie obywatelstwo. Nie że je dostał – zostało potwierdzone, że jest Polakiem. Być może doliczą nam z tego względu dodatkowe punkty do Pro Junior System. Zobaczymy, jak podejdzie do tego PZPN. Naszym zdaniem te punkty powinny zostać nam przyznane, skoro uznano, że był Polakiem, a fakt został tylko potwierdzony. Czekamy na interpretację ze strony związku.

Jak pan podchodzi do tego, że PJS nie będzie już funkcjonował w Ekstraklasie?

Oczywiście – cieszylibyśmy się, gdyby PJS nadal funkcjonował. Zapewne bylibyśmy dość wysoko w kwalifikacji. Przez pryzmat Zagłębia Sosnowiec nie podoba mi się to. Natomiast globalnie – dla rozwoju piłki w niższych klasach – to dobre rozwiązanie. Różnica między pieniędzmi w Ekstraklasie albo pierwszej lidze jest duża lub ogromna. Przepaść. Teraz mam tego pełną świadomość. Trzeba się dzielić. Kilkaset tysięcy dla trzecioligowego klubu może stanowić nawet połowę budżetu.

5 4

Prezes wspomniał o boisku pod balonem. Ma ono powstać jeszcze w tym roku. – Inwestycja się zaczęła. Zostały wbite pale. Będziemy mieć pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią pod balonem. Czyli łącznie mamy trzy płyty trawiaste, dwie sztuczne. Jak przeniesiemy się na nowy stadion, będzie tam też główne boisko treningowe, z oświetleniem – Jaroszewski. Trzeba przyznać, że pod względem infrastruktury Zagłębiu niczego nie brakuje. Klub posiada również boisko do piłki plażowej. A obecny stadion, gdy już się z niego wyprowadzą, będzie służył za ośrodek treningowy.

5 4

Akademia również jest niczego sobie. Jaroszewski: – Akademia ma bursę, którą przejęliśmy po Szkole Mistrzostwa Sportowego, w której wychowała się większość „Złotek” Niemczyka. Mieszkają w niej dzieciaki z całej Polski, które grają u nas. Mają dwa przystanki tramwajem do szkoły, a stamtąd sto metrów na obiekty treningowe. Szkoła ma basen, ogromną halę. Akademia nosi imię Włodzimierza Mazura. Byłego zawodnika Zagłębia, który zmarł w wieku 34 lat. Był na Mistrzostwach Świata w Argentynie. Stał się symbolem klubu. Założyliśmy nawet fundację wspierającą akademię, która nosi jego imię. Funkcjonowała dwa lata, później została instytucją pożytku publicznego. Wszyscy, którzy pracują w jej zarządzie – dwie osoby: ja i Jarek Wojciechowski – są zarządem społecznym. Nie zarabiamy żadnych pieniędzy z fundacji

Koordynatorzy w juniorach starszych i młodszych, Mariusz Strojczyk  i Grzegorz Bąk: – Największe zasługi za rozpoczęcie projektu utworzenia akademii należą się naszemu koordynatorowi Jarosławowi Wojciechowskiemu. Będąc trenerem w akademii Legi Warszawa, nauczył nas standardów pracy w tym zawodzie. Graliśmy wszyscy w systemie 4-3-3, teraz każdy z roczników potrafi się poruszać w minimum dwóch systemach, zawodnicy zwracają uwagę na fazy przejściowe, a także na detale techniczne czy strefę mentalną. Powiększyliśmy liczbę treningów i wyselekcjonowaliśmy najlepszych zawodników w każdym roczniku, na jakich stać nas na chwilę obecną. Ułożyliśmy strukturę trenerów i podzieliliśmy ją na pięć etapów szkolenia. Prowadzimy treningi indywidualne. Mamy pięć zespołów w najwyższych ligach województwa śląskiego, gdzie jest chyba największa konkurencja w Polsce i największa ilość drużyn młodzieżowych. Wszyscy nasi trenerzy mają Zagłębie w sercu i bezgranicznie poświęcają się tej pracy. Zdecydowanie nie jest to przystanek dla tych, którzy chcą sobie dorobić. Każdy z naszych trenerów musi podnosić swoje kwalifikacje czy doszkalać się.

– Chcielibyśmy pozyskać większe środki na skauting i podnieść rywalizację wśród naszych adeptów. Mamy kilku zawodników, którzy mogą pojawiać się za jakiś czas na poziomie centralnym i wszyscy mamy nadzieje, że nadejdzie pora na to, by któryś z nich był wiodącą postacią naszego pierwszego zespołu. Nasi wychowankowie – Mularczyk i Kumor – byli lub są powoływani na konsultacje młodzieżowych reprezentacji Polski. Kilkunastu zawodników jest powoływanych na konsultacje kadr Śląska. Mamy dwunastu trenerów z licencją UEFA A , dwóch szkoleniowców od przygotowania motorycznego, psychologa. Trenerzy, którzy przeszli przez naszą akademie, są lub byli w Ekstraklasie. Adrian Siemieniec – Jagiellonia Białystok, asystent Ireneusza Mamrota. Tomasz Luczywek – Legia Warszawa, którego sukcesami są wyjście z grupy Ligi Mistrzów i mistrzostwo Polski jako asystent Jacka Magiery. Michał Farkas, członek obecnego sztabu szkoleniowego Zagłębia Sosnowiec. W zeszłorocznym letnim okienku transferowym pozyskaliśmy czterdziestu ośmiu zawodników do Akademii, a w tym roku na naborach do klas sportowych 2002 i 2005 pojawiło się stu dwudziestu zawodników.

Robert Tomczyk, odpowiadający za skauting przy pierwszej drużynie, opiekę nad zawodnikami zagranicznymi, tłumaczenia, ponadto łącznik między pierwszym zespołem i akademią. – W akademii mamy osiem szatni, salkę, siłownie. Baza jest bardzo przyjazna. Dwieście metrów dalej znajduje się szkoła sportowa, gdzie starsze roczniki – od 2004 – chodzą do klasy sportowej. Tam też jest siłownia, salka i pływalnia. Tak naprawdę do czasu dojścia do siódmej klasy podstawówki, kiedy pojawia się szkoła sportowa, zajęcia odbywają się popołudniami. Za każdy blok – podstawówka, gimnazjum, liceum – odpowiada koordynator.

– Jestem tutaj od czerwca zeszłego roku, wcześniej pracowałem w agencjach menedżerskich. Nie ukrywam, że Zagłębie to klub, któremu kibicowałem od dziecka. Praca przy pierwszym zespole to spełnienie marzeń. Mój dziadek i tata chodzili na mecze. Pracując w agencjach, już wtedy starałem się pomagać i polecać zawodników między innymi do Sosnowca.

6

Akademia i boisko pod balonem to jedno. Kolejną kwestią jest stadion. Jedno jest pewne – Zagłębie nie podzieli losu Sandecji i nie będzie grało na obcym obiekcie. Rozpocznie na Stadionie Ludowym. To stary obiekt, trochę przypominający te w Płocku czy Chorzowie. Klub otrzymał jednak licencję, a niedługo rusza z budową swojego nowego domu.

Jaroszewski: – Jeżeli dopełnią się wszystkie sprawy formalne, budowa stadionu rozpocznie się jesienią. Będzie znajdował się pomiędzy trzema dzielnicami – są to Zagórze, Środula i Sielec. Mieszka tam sto tysięcy osób, może nawet więcej. Komfortowy dojazd, możliwość szybkiego dojścia na piechotę. Myślę, że stadion będzie się wypełniał, choć dużo będzie zależało od gry Zagłębia. Ale Sosnowiec ma dwieście tysięcy ludzi – wcale nie tak mało. Jest piętnastym miastem pod względem liczby ludności w Polsce. Mamy potencjał, tym bardziej że zajmujemy trzecie miejsce pod względem liczebności w województwie. Za Katowicami i Częstochową. Stadion będzie ulokowany za wyciągiem narciarskim. Powstało tam centrum rekreacyjne.

– Zaczniemy grać na Stadionie Ludowym, ale przynajmniej nie będziemy musieli rozgrywać meczów gdzieś poza Sosnowcem. Gdybym nie miał świadomości, że będziemy w stanie grać u siebie, moja praca byłaby bez sensu. Zagłębie już kiedyś grało w Wodzisławiu Śląskim. Nie wyglądało to najlepiej. Wypaczona idea kibicowania i wszystkiego co z tym związane.

Jaroszewski zwraca również uwagę na spory wkład Polskiego Związku Piłki Nożnej, który w dużym stopniu pomaga pierwszoligowym klubom. – Gdyby nie działania PZPN-u, nie byłoby tak szybkiego postępu. Nie wystarczyłoby pieniędzy na inwestycje. A tu nagle otrzymaliśmy siedemset tysięcy złotych w ramach PJS. Doszedł sponsor, sprzedawane są prawa telewizyjne. Związek pomaga. Daje wędkę, zachęca do rozwoju. Działając mądrze, możesz dostać na przykład milion złotych. A jak masz ten milion, łatwiej zdobyć drugi.

4 5 6 7

Trener Dariusz Dudek: – Narzucliśmy presję prezydentowi Sosnowca. Mamy już plany nowego stadionu, prezydent jest bardzo przychylny naszemu klubowi. Jest naszym właścicielem, a trudno bez miasta byłoby cokolwiek zrobić. Mieliśmy kilka momentów, w których musieliśmy pracować trochę inaczej niż normalnie. Nasze porażki zdecydowały o tym, że jesteśmy w Ekstraklasie. Przegrane z GKS-em Katowice i Wigrami Suwałki. Po tym meczu wszyscy skazali nas na to, że nie mamy możliwości gry w Ekstraklasie, a nasi kibice zachowywali się fantastycznie, dopingowali i prosili o to, aby się nie poddawać i walczyć do końca. Wiadomo, jak wyglądała droga Zagłębia do meczu, który dał nam awans. W poprzednich dwóch latach klub zajął trzecie miejsce i zaczęliśmy jeszcze mocniej pracować. Przełomowym momentem był mecz z Wigrami, ale też nie ukrywam, że największa zasługa jest w naszych piłkarzach, którzy zmienili się mentalnie i zupełnie inaczej pracują. Wiedzą, że jeśli w 100 procentach nie podporządkuje się swojego podejścia do treningu i meczu, to w piłce nie ma czego szukać. Oni są tak zaangażowani, że ten sukces jest sukcesem wynikającym z ich ciężkiej pracy.

Adam Banasiak, zawodnik: – Kierownik siedział z telefonem na ławce, wynik meczu z Legnicy znaliśmy na bieżąco. Powtarzamy historię Górnika Zabrze, który też w końcówce wygrał kilka spotkań z rzędu i awansował do Ekstraklasy. Nikt na nas nie stawiał, nie byliśmy faworytem do awansu. Powiedzieliśmy sobie, że wystarczy seria, którą złapiemy. No i się udało. Taka seria w tej lidze daje naprawdę dużo.

Tomasz Nowak, zawodnik: – Czas grał na naszą korzyść. W letnim okienku transferowym wymieniono prawie całą szatnię. Ze starego zespołu zostało trzech zawodników. Potrzebny był czas, żebyśmy się zgrali, bo to są dwadzieścia cztery różne charaktery w szatni i nie jest to łatwo pogodzić. Przyjście trenera Dudka spowodowało, że nowa miotła zadziałała. Tchnął w nas ducha wiary i optymizm. Potem znowu złapaliśmy kryzys, ale jako zespół wyszliśmy z niego. Ta grupa chłopaków tworzy monolit.

4

Robert Tomczyk: – Latem budowaliśmy drużynę z myślą o kolejnym ataku na Ekstraklasę, bo klub z tak bogatą historią, z takimi kibicami, nigdy nie zadowoli się grą na niższym szczeblu rozgrywkowym. Dobieraliśmy zawodników wraz z prezesem Jaroszewskim, dyrektorem sportowym Stankiem, trenerami Banasikiem i Sochą tak, aby w każdym meczu dominować, grać wysoko i oczywiście wygrywać. Zespół był praktycznie nowy. Niestety po porażce 1:4 z Miedzią mieliśmy zaledwie cztery punkty. Przyszedł trener Dariusz Dudek. Zespół potrzebował złapać pewność siebie. Nie mieliśmy też szczęścia. Przykładem mecz z Odrą w Opolu, znacznie przeważaliśmy w strzałach, przez większość spotkania prowadziliśmy grę na ich połowie, a Odra wcisnęła nam bramkę w końcówce. Podobnie wyglądało to z Chojniczanką. Następnie Wigry w Sosnowcu i nieszczęsne 0:1. Po tym meczu zaczęliśmy się powoli podnosić i z każdym kolejnym spotkaniem łapać pewność siebie. Zaczął tworzyć się monolit dobrze rozumiejących się zawodników, ambitnych i o wysokich umiejętnościach piłkarskich.

– Do końca rundy nie przegrywamy meczu. Następnie bardzo dobrze przepracowaliśmy okres przygotowawczy. Pierwszy w charakterze pierwszego trenera Dariusza Dudka. Kiedy to po meczu z Miedzią w Legnicy prezes Jaroszewski podjął decyzję o zatrudnieniu go, wielu uważało to za posunięcie ryzykowne i bardzo odważne, pewnie podobnie jak zatrudnienie w 2016 roku Jacka Magiery. Jak się później okazało, ponownie dokonaliśmy dobrego wyboru! W przerwie zimowej wzmocniło nas tylko dwóch zawodników – Bartłomiej Babiarz oraz Callum Rzonca, który trafił do nas poprzez zorganizowany w grudniu 2017 casting na naszych obiektach. Należy podkreślić, iż Callum grał wcześniej w niższych ligach angielskich, a jak pokazała runda wiosenna, posiada ogromny potencjał. Zimą ważnym punktem drużyny stał się też Alexandre Cristovao, który jesienią przegrywał rywalizację z Zarko Udovicicem. bo w pierwszej jedenastce mógł się znajdować tylko jeden gracz spoza Unii. Ma pięć występów w kadrze Angoli i bramki przeciwko RPA i Maroko, przez większość rundy znajdował się poza kadrą meczową i zimą było blisko jego odejścia. Na szczęście podjęliśmy decyzję, że warto wykorzystać zawodnika z takim potencjałem i pozostawić go w Sosnowcu. Został przesunięty na bok pomocy i umiejętnie szachowano nim i Zarko – również przesuniętym na skrzydło. Mówię o nich sporo, bo pamiętam, że latem na zarząd spłynęła fala krytyki, a okazało się, że była to kolejna dobra decyzja. 

– Nie planujemy wielu wzmocnień. Budowaliśmy ten zespół z myślą o Ekstraklasie i zawodnicy to potwierdzili, pokazując jakość. Udowodnili, że są fajną grupą na boisku oraz poza nim. Uważamy, że poradzą sobie w wyższej lidze – kończy Tomczyk.

Prawdą jest, że Zagłębie końcówkę pierwszej rundy miało naprawdę dobrą, bo dziewięciu ostatnich meczów bez porażki nie można było inaczej potraktować. Zwłaszcza, że sosnowiczanie początek sezonu mieli niezwykle fatalny. Był więc malutki promyczek nadziei, ale zima i tak była niezwykle chłodna. Dariusz Dudek wiedział, że jedna seria zwycięstw niczego nie zmienia, a jego drużyna potrzebuje solidnych wzmocnień, o których mówił na łamach „Przeglądu Sportowego”: – To ma być ewolucja. Wiążące decyzje jeszcze nie zapadły, ale przymierzamy się do trzech doświadczonych zawodników. Po meczu z Łęczną usiądziemy, by dokładnie to przedyskutować. Nowi niekoniecznie odpalili, ale stara gwardia utrzymała formę z końcówki jesieni. Jasne, pierwsze mecze po wznowieniu rozgrywek były przeciętne, ale później było tylko lepiej. Zwieńczeniem okazała się seria sześciu zwycięstw z rzędu, która zagwarantowała Zagłębiu awans.

Awans, na który klub wydaje się gotowy. Piłkarsko może być różnie, ale pod względem infrastrukturalnym Zagłębie na pewno poradzi sobie w Ekstraklasie. Byle tylko udało się jak najszybciej wybudować nowy stadion.

Norbert Skórzewski

Fot. Własne

redakcja

Opublikowane 03.06.2018 09:26 przez

redakcja

#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
Prasówka
16.06.2021

PRASA. Liderzy kadry zawiedli na boisku i poza nim

W środowej prasie mamy nie tylko bieżączkę z mistrzostw Europy, ale też na przykład sylwetki… Przemysława Tytonia i Karola Linettego w kontekście reprezentacyjnym, analizę błędów ze Słowacją i komentarze dotyczące Paulo Sousy. Z rzeczy pozaligowych – Podbeskidzie przedstawiło plan działania.  PRZEGLĄD SPORTOWY Najważniejsi piłkarze kadry całkowicie rozczarowali. Zarówno na boisku, jak i poza nim. Liderzy […]
16.06.2021

STAN EURO W #DOBRYMSKŁADZIE: Mbappe do sztafety na 100 metrów!

Kolejny odcinek Stanu Euro! Dzisiaj zaprasza was taki Dobry Skład – Olkiewicz, Milewski, Janczyk, Paczul! Zapraszamy serdecznie.
16.06.2021
Weszło
15.06.2021

NO I W DUPĘ | Smykałka #7

15.06.2021
Weszło
15.06.2021

“Pomagamy sportowi, a sport pomaga nam”

Jak wygląda pozyskiwanie ambasadorów i czy to się w ogóle opłaca? Jakie plany na ten i na przyszły rok ma firma Orlen, która stała się największym sponsorem polskiego sportu? Czy wkrótce będzie też sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski? O tym rozmawiamy z Agatą Pniewską, dyrektorem biura marketingu sportowego, sponsoringu i eventów.
15.06.2021
Weszło
15.06.2021

POLSCY KIBICE TO FRAJERZY I EUROVLOG #4

Nadajemy z Rosji! Konkretnie nasz nieoceniony globtroter z Kielc, Jakub Białek. Zapraszamy na kolejny odcinek Eurovloga, w którym z wiadomych względów nie będzie zbyt wiele uśmiechów. Ale i tak jest zacnie, i tak warto. Jest ekskluzywnie, proszę państwa.
15.06.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Prasówka
16.06.2021

PRASA. Liderzy kadry zawiedli na boisku i poza nim

W środowej prasie mamy nie tylko bieżączkę z mistrzostw Europy, ale też na przykład sylwetki… Przemysława Tytonia i Karola Linettego w kontekście reprezentacyjnym, analizę błędów ze Słowacją i komentarze dotyczące Paulo Sousy. Z rzeczy pozaligowych – Podbeskidzie przedstawiło plan działania.  PRZEGLĄD SPORTOWY Najważniejsi piłkarze kadry całkowicie rozczarowali. Zarówno na boisku, jak i poza nim. Liderzy […]
16.06.2021
Weszło
15.06.2021

POLSCY KIBICE TO FRAJERZY I EUROVLOG #4

Nadajemy z Rosji! Konkretnie nasz nieoceniony globtroter z Kielc, Jakub Białek. Zapraszamy na kolejny odcinek Eurovloga, w którym z wiadomych względów nie będzie zbyt wiele uśmiechów. Ale i tak jest zacnie, i tak warto. Jest ekskluzywnie, proszę państwa.
15.06.2021
Brama dnia
15.06.2021

Kto ładniej huknął w końcówce – Ronaldo czy Nihat?

Wczorajsze głosowanie na “Bramę dnia” było nad wyraz wyrównane. Ostatecznie różnicą jednego głosu zwyciężył Denis Czeryszew i jego trafienie na mistrzostwach świata w 2018 roku. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was wraz z naszymi partnerami z Gatigo dwa kolejne turniejowe gole. Oba zostały zdobyte w starciach o niesamowitej dramaturgii, mimo że toczonych jeszcze w ramach fazy grupowej. […]
15.06.2021
Prasówka
15.06.2021

“Nawet Macedonia dała kibicom więcej radości. Ciężko znaleźć kogoś, z kim możemy wygrać”

Co znajdziemy w pomeczowej prasie? Falę krytyki, ale on specjalnie nie dziwi. Od “zera” w ocenach dla Grzegorza Krychowiaka, po opinie byłych kadrowiczów – Radosława Kałużnego, Jana Tomaszewskiego czy Jacka Bąka. Mamy felietony, mamy korespondencje z Petersburga. Do nas najbardziej trafiają słowa Kamila Kosowskiego, który zauważa, że jesteśmy najgrosi na całym EURO. – Trudno mi […]
15.06.2021
Prasówka
14.06.2021

PRASA. Dożyliśmy czasów, gdy od reprezentacji Polski nie oczekujemy niczego

Poniedziałkowa prasa dotyczy – inaczej być nie może – głównie dzisiejszego meczu ze Słowacją. Dużo analiz, komentarzy i wywiadów. Jest całkiem ciekawie. PRZEGLĄD SPORTOWY Godzina zero wybije o 18. W St. Petersburgu Polska gra ze Słowacją i trzeci raz w historii chce zacząć wielki turniej od wygranej. Ostatnie trzy lata były stałym wygaszaniem emocji związanych […]
14.06.2021
Brama dnia
13.06.2021

Prosinecki i Czeryszew się bawią, wy głosujecie na “Bramę dnia”

We wczorajszym głosowaniu z miażdżącą przewagą zatriumfował Robin van Persie i jego przepiękna główka w starciu z Hiszpanią na mistrzostwach świata w Brazylii. Dzisiaj też mamy dla was gole mundialowe, lecz z 1998 i 2018 roku. Zapraszamy wraz z naszymi partnerami z Gatigo na kolejne głosowanie. Czas na “Bramę dnia”! ROBERT PROSINECKI VS JAMAJKA (1998) […]
13.06.2021
Liczba komentarzy: 38
Subscribe
Powiadom o
guest
38 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mastodont
mastodont (@mastodont)
3 lat temu

“świętej pamięci pan Szatan” – dość ambiwalentne zdanie 🙂

fan kibolkiewicza
fan kibolkiewicza (@fan-kibolkiewicza)
3 lat temu

Fajnie, że taki klub wraca do ekstraklasy. Ciekawe jak z tym stadionem jest teraz bo pamiętam zmurszałe ławki ze schyłkowego okresu Zagłębia.

Skandaloza
Skandaloza (@skandaloza)
3 lat temu

taki klub? czyli jaki?
osobiscie wolałbym GKS Katowice a nie jakies komunistyczne gówno
ktore gra bodajze nadal na Stadionie Ludowym (sic) !!!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Skandaloza

Treść usunięta

StryjekSylweriusz
StryjekSylweriusz (@stryjeksylweriusz)
3 lat temu

Na razie plujesz tylko ty. Boisz sie połknąć swój jad?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

StryjekSylweriusz
StryjekSylweriusz (@stryjeksylweriusz)
3 lat temu

A wiesz że Legia i Zagłębier maja zgode? Najlepszą w Polsce. Jeszcze będziesz się tu wściekał i oskarżał Zagłebie o podkładanie się Legii w razie jej zwycięstwa 😀

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
3 lat temu

Tej Sylwek! “Komunistyczne gówno” to jakiś zawoalowany komplement?

StryjekSylweriusz
StryjekSylweriusz (@stryjeksylweriusz)
3 lat temu

Dla ciebie “gówno” to zawsze komplement. Niewazne jakie trollu.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

StryjekSylweriusz
StryjekSylweriusz (@stryjeksylweriusz)
3 lat temu
Reply to  Skandaloza

GKS Katowice założony w 1964 roku. Pewnie przez ufoludków bo kto inny rządził wtedy Polską? 😉 zreszta kurnik maja taki sam jak ZL, tylko nowy stadion powstanie tam jeszcze pozniej niż w Sosnowcu

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

maniuuu
maniuuu (@maniuuu)
3 lat temu

sosnowiec ma sklad na ekstraklase miedz to samo to kto tam bedzie mial spasc a chyba 3 w nowym sezonie spadaja

GRAND_CHAMP
GRAND_CHAMP (@grand_champ)
3 lat temu
Reply to  maniuuu

najwcześniej reforma, wejdzie od 2019/20

pepe72
pepe72 (@pepe72)
3 lat temu

Czyli kolejna patologia finansowana przez miasto. Może nie tak ekstremalna jak Sandecja, bo ma stadion (wielkości tego w NIecieczy!) ale blisko.

bastion79
bastion79 (@bastion79)
3 lat temu

Pierdoli jak potłuczony. Kasa w Polsce idzie w jakość sportową… Cały wywiad takich pierdół. Albo prezes rzecze tak: musicie wiedzieć, że akademia jest w spółce, a nie osobnym podmiotem. To się chwali czy żali, bo chyba takie decyzję podejmuje prezes… Odpuściłem.

bastion79
bastion79 (@bastion79)
3 lat temu
Reply to  bastion79

Edit. No i przyszła ta korupcja. Znaczy kurwa jak, przechodziła i wstąpiła na chwilę? Typowe, my zrobiliśmy awanse, drużynę i wszystkie inne plusy, a korupcja przyszła… Sama. W chuju mam takie wywiady.

Joanna Zboczen
Joanna Zboczen (@joanna-zboczen)
3 lat temu

Kolejny kurnik w eklapie.

Skandaloza
Skandaloza (@skandaloza)
3 lat temu
Reply to  Joanna Zboczen

a ich hymnem jest ta piosenka Perfectu cytowana na ścianie?
gratulacje, przebili Korone z hymnem Grechuty 🙂
i mozna w ciemno wytypowac gdzie bedzie zadyma roku :
Sosnowiec- Górnik, na bank 🙂

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Joanna Zboczen

Treść usunięta

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
3 lat temu

Z urodzonych w Polsce to nawet nikt. Wielkie to jest Rio de Janeiro. 😀

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

cinek882
cinek882 (@cinek882)
3 lat temu

Pierwszy zagraniczny klub w Ekstraklasie! Szczerze to mnie śmieszył pozytywnie śpiew goroli z Sosnowca na Ruchu “co Wy tam śpiewacie? przecież wy polskiego nie znacie”.

NowyTutaj
NowyTutaj (@nowytutaj)
3 lat temu
Reply to  cinek882

Volksdeutchu, zagraniczny klub to tydzień temu spadł do II ligi. Dziwne, że cię śmieszył ten śpiew, skoro mieli rację. Wy mówić nie potraficie, tylko “godocie”.

-Powiedz matko, powiedz ojcze czy hanysy to volksdeutche?
-Ależ owszem drogi synu, trzeba tępić sku…..nów.

cinek882
cinek882 (@cinek882)
3 lat temu
Reply to  NowyTutaj

Tak SOmaliczyku Zagłebie o praktycznie zerowych sukcesach w Polsce, chcesz porównywać z Ruchem czternastokrotnym mistrzem Polski 🙂 Z reszta nawet nazwa stadionu mówi sama za siebie “Stadion Ludowy”. Racja, może Gierek was wspomoże jeszcze.

NowyTutaj
NowyTutaj (@nowytutaj)
3 lat temu
Reply to  cinek882

Volksdeutch nie tylko mówić nie potrafi, ale i czytać. Czy ja gdzieś porównywałem sukcesy Ruchu z Zagłębiem? Nie. Nie neguję, że Ruch ma większe sukcesy, bo takie są fakty. Odpisywałem Ci tylko w kwestii “zagranicznego” klubu, co w ustach volksdeutch’a brzmi śmiesznie. To u was jest wywieszana flaga “ober..gówno”. Są u was osoby co nie czują się Polakami. Daruj sobie tą hipokryzję i komentowanie przyśpiewek, których nie rozumiesz.

PS. SOmalijczyku? U was chyba mówi się tak na mieszkańców Sosnowca, ale przykro mi nie jestem z Sosnowca.

MariannaZMarymontu
MariannaZMarymontu (@mariannazmarymontu)
2 lat temu
Reply to  NowyTutaj

o czym tu dyskutować… jeszcze na starej Legii, na meczu Legia – ruch odbywający się w jakieś święto narodowe, bydło z Chorzowa wygwizdało nasz hymn.

kolnaki
kolnaki (@kolnaki)
3 lat temu

Upieram się, że Ekstraklasa to 8 drużyn, grający mecz, rewanż w sezonie.
Tyle ma poziom pozwalający podkręcić poziom. Spada tylko jedna drużyna.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
3 lat temu
Reply to  kolnaki

Ja proponuje system góra czterodrużynowy. Pierwsza awans, ostatnia spadek i dwie zostają. I tak od 1. do minimum 16. ligi.

Kamil_13
Kamil_13 (@kamil_13)
3 lat temu

[email protected] o piłce, o Ruchu Chorzów, o MŚ, o NBA dziś Ruch przegrał 0:6 z Wigrami Suwałki

headcharge
headcharge (@headcharge)
3 lat temu

Wie ktoś, na którym stadionie będą grać mecze u siebie?

NowyTutaj
NowyTutaj (@nowytutaj)
3 lat temu
Reply to  headcharge

Na Stadionie Ludowym w Sosnowcu, a niby gdzie indziej?

headcharge
headcharge (@headcharge)
3 lat temu
Reply to  NowyTutaj

To on spełnia wymagania Ekstraklasy?

MatByl122
MatByl122 (@matbyl122)
3 lat temu

Bardzo ciekawy reportaż Norbercie, oby tak dalej 😉

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
3 lat temu
Reply to  MatByl122

Ciekawy i co rzadkie w tych czasach – długi! 🙂

Uncategorized
16.06.2021

Legia Warszawa zmierzy się ze starym znajomym?

Chociaż do drugiej rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów jest jeszcze Legii Warszawa bardzo daleko, stołeczny klub poznał potencjalnych rywali w tej fazie rozgrywek. W grę wchodzi pięć klubów. Jeden z nich prowadzi stary znajomy Wojskowych.  Żeby do tego doszło, Legia musi najpierw pokonać faworyzowane Bodo/Glimt. Wówczas może zawalczyć z Omonią Nikozja, którą trenuje były szkoleniowiec warszawskiej […]
16.06.2021
Prasówka
16.06.2021

PRASA. Liderzy kadry zawiedli na boisku i poza nim

W środowej prasie mamy nie tylko bieżączkę z mistrzostw Europy, ale też na przykład sylwetki… Przemysława Tytonia i Karola Linettego w kontekście reprezentacyjnym, analizę błędów ze Słowacją i komentarze dotyczące Paulo Sousy. Z rzeczy pozaligowych – Podbeskidzie przedstawiło plan działania.  PRZEGLĄD SPORTOWY Najważniejsi piłkarze kadry całkowicie rozczarowali. Zarówno na boisku, jak i poza nim. Liderzy […]
16.06.2021

STAN EURO W #DOBRYMSKŁADZIE: Mbappe do sztafety na 100 metrów!

Kolejny odcinek Stanu Euro! Dzisiaj zaprasza was taki Dobry Skład – Olkiewicz, Milewski, Janczyk, Paczul! Zapraszamy serdecznie.
16.06.2021
Weszło
15.06.2021

NO I W DUPĘ | Smykałka #7

15.06.2021
Weszło
15.06.2021

“Pomagamy sportowi, a sport pomaga nam”

Jak wygląda pozyskiwanie ambasadorów i czy to się w ogóle opłaca? Jakie plany na ten i na przyszły rok ma firma Orlen, która stała się największym sponsorem polskiego sportu? Czy wkrótce będzie też sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski? O tym rozmawiamy z Agatą Pniewską, dyrektorem biura marketingu sportowego, sponsoringu i eventów.
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Tomasz Frankowski: Z racji sympatii wziąłbym Grosickiego na Euro 2020

Tomasz Frankowski wziął udział w programie “Gość Radio Zet” i mocno skrytykował postawę reprezentacji Polski. Ma szczególnie żal do Grzegorza Krychowiaka, bo według niego tak doświadczony gracz nie może popełniać tak prostych błędów. Ponadto uważa, że niepowołany na turniej Kamil Grosicki w ostatnim kwadransie byłby w stanie dać pozytywny impuls. –  Kiedy w dużych imprezach […]
15.06.2021
Weszło
15.06.2021

POLSCY KIBICE TO FRAJERZY I EUROVLOG #4

Nadajemy z Rosji! Konkretnie nasz nieoceniony globtroter z Kielc, Jakub Białek. Zapraszamy na kolejny odcinek Eurovloga, w którym z wiadomych względów nie będzie zbyt wiele uśmiechów. Ale i tak jest zacnie, i tak warto. Jest ekskluzywnie, proszę państwa.
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Jakub Błaszczykowski zostanie odznaczony przez prezydenta

Jakub Błaszczykowski za całokształt kariery piłkarskiej i działalność charytatywną zostanie przez  Andrzeja Dudę wyróżniony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – poinformował rzecznik prezydenta,  Błażej Spychalski.  To drugie w hierarchii odznaczenie cywilne w kraju. Błaszczykowski to kolejny piłkarz, który otrzyma to odznaczenie. W marcu tego roku Robert Lewandowski również został kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. Zawodnik Wisły […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

KKS Kalisz awansował do finału baraży o 1. ligę

KKS Kalisz po rzutach karnych pokonał Wigry Suwałki i w sobotę zmierzy się finale baraży o 1. ligę ze Skrą Częstochowa. Po 90. minutach był remis 2:2, a w dogrywce żadna z drużyn nie była w stanie strzelić bramki, tak więc o wszystkim zadecydował konkurs jedenastek, w który kaliszanie wygrali 4:2.  Bohaterem KKS-u został Maciej […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Radomiak zatrzyma Rossiego i wyjedzie na zgrupowanie?

Radomiak Radom dopiero co skończył sezon 1. ligi, jednak długo odpoczywał nie będzie. Sezon Ekstraklasy rusza już 23 lipca, więc beniaminek wkrótce rozpoczyna przygotowania do rozgrywek. Udało nam się ustalić, jak ma wyglądać lato w zespole trenera Dariusza Banasika. Drużyna może się udać na zgrupowanie, a przygotowania rozpocznie 28 czerwca. Dwa tygodnie urlopów otrzymali zawodnicy […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Nawałka: – Nie skreślajmy jeszcze tej reprezentacji

Adam Nawałka ostatnimi czasy bardzo rzadko udziela się w mediach, ale w rozmowie z “WP Sportowe Fakty” zdecydował się odnieść do reprezentacji Polski. Były selekcjoner kadry uważa, że nie można tracić wiary i jest przekonany, że z Hiszpanią zobaczymy zespół, który będzie dobrze przygotowany pod względem mentalnym. – Zespół znalazł się w trudnej sytuacji i […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Ballack: – Lewandowski nie miał wsparcia

Robert Lewandowski spotyka się ze sporą – i słuszną – krytyką, ale są tacy, którzy kapitana reprezentacji Polski biorą w obronę. Na przykład Michael Ballack, który jest obecnie telewizyjnym ekspertem. Ballack stwierdził: – Można się było tego wszystkiego spodziewać. Reprezentacja Polski potwierdziła, że jest zbyt słaba. Lewandowski nie ma wystarczającego wsparcia. Reszta zespołu musi być […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

OFICJALNIE: Maik Nawrocki wypożyczony do Legii

Mówiło się o tym ruchu od jakiegoś czasu, a dzisiaj mamy potwierdzenie. Maik Nawrocki został piłkarzem Legii na zasadzie wypożyczenia. To wypożyczenie potrwa do końca sezonu 21/22, ale Legia ma opcję transferu definitywnego. Poprzednią rundę Nawrocki spędził w Warcie i cóż, nie podbił Poznania. Zagrał w trzech ostatnich spotkaniach Warty, w tym ze Śląskiem, kiedy […]
15.06.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Śląsk Wrocław poznał rywala w pucharach

Śląsk Wrocław poznał swojego rywala w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Konferencji Europy. Będzie nim estońskie Paide Linnameeskond. Mecze zostaną rozegrane 8 i 15 lipca. Pierwszy mecz w Estonii. Paide to wicemistrz Estonii z zeszłych rozgrywek, co jest ich największym sukcesem w historii. W obecnie trwającym sezonie tamtejszych rozgrywek, Paide jest drugie i traci cztery oczka […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Mielcarski: – Tylko Polak Polakowi potrafi zrobić coś takiego jak Boniek Brzęczkowi

Sousa niezbyt ogarnia polską reprezentację, więc pojawiają się głosy, że za Brzęczka w sumie może nie było tak źle. Nieco w tę retorykę wpisuje się Grzegorz Mielcarski który w rozmowie ze Sportowymi Faktami skrytykował Zbigniewa Bońka. Mielcarski stwierdził: – Tylko Polak Polakowi potrafi zrobić coś takiego, jak prezes PZPN zrobił Jurkowi Brzęczkowi. Tak często Boniek […]
15.06.2021
Weszło
15.06.2021

[MELODROMA] Przewodnik po grupie F na Euro 2020

Francja (Francja) Grupę F otwierają mistrzowie świata, od których wzięła ona swoją nazwę. Oprócz nich są jeszcze aktualni mistrzowie Europy, Portugalia, i poprzedni mistrzowie świata, Niemcy oraz Węgrzy. Ze wszystkimi trzema drużynami Portugalczycy grali na poprzednim Euro – nie zdołali pokonać tylko Węgrów. Czy tym razem Portugalia zdoła ograć Francję? Jest to tak samo wątpliwe, […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Legia zagra z Bodø/Glimt w eliminacjach Ligi Mistrzów

Legia poznała swojego rywala w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Będzie nim norweski zespół Bodø/Glimt. Bodø/Glimt w zeszłym sezonie zdobyło swoje pierwsze mistrzostwo Norwegii (cztery razy był wicemistrzem). Teraz, po siedmiu kolejkach tamtejszej ekstraklasy – tak, te rozgrywki właśnie trwają – rywal Legii zajmuje pierwsze miejsce. Na siedem meczów wygrał pięć, jeden zremisował, jeden przegrał. Cóż, […]
15.06.2021