post

Opublikowane 31.05.2018 15:51 przez

Jan Ciosek

Lada dzień rozpocznie się mundial w Rosji. Polski Związek Piłki Nożnej, podobnie jak wszystkie inne federacje, które awansowały na mistrzostwa świata, otrzyma od FIFA potężny zastrzyk gotówki. To normalne i naturalne. Światowa federacja organizuje wielką imprezę, na której zarabia fortunę, po czym część zysków oddaje uczestnikom zawodów. Tak jest we wszystkich piłkarskich turniejach, w mistrzostwach świata w lekkiej atletyce, turniejach tenisowych. Wszędzie… tylko nie na igrzyskach olimpijskich, które nawiasem mówiąc, zarabiają najwięcej kasy. Trudno się dziwić, że właśnie rozpoczął się bunt.

Dwa lata temu polscy piłkarze dotarli do ćwierćfinału mistrzostw Europy we Francji. UEFA wypłaciła Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej łącznie 6,5 mln euro. Część tej kwoty należała się za sam udział w turnieju, część to była premia za wygrane, remisy i awans najpierw do 1/8, a potem do 1/4 finału. PZPN powyższą kwotą podzielił się z piłkarzami, którzy w sumie otrzymali około 8 milionów złotych (40 procent całej kwoty po pokryciu kosztów, które związek poniósł we Francji). Uczciwie? Jak najbardziej. A to jeszcze nie wszystko. Od 10 lat pieniądze z centrali otrzymują nie tylko krajowe federacje, ale także kluby, których piłkarze grają w finałach EURO i mistrzostw świata. Za udział swoich piłkarzy we francuskim turnieju Legia Warszawa dostała przelew na pół miliona euro.

Wielka kasa na kortach

Podobnie jest choćby w trwającym właśnie wielkoszlemowym turnieju French Open. Organizatorzy paryskiej imprezy sprzedają na cały świat prawa transmisyjne, pozyskują gigantyczną kasę od licznych sponsorów. Z racji prestiżu i wielkich pieniędzy na kortach imienia Rolanda Garrosa melduje się cała światowa czołówka (poza Rogerem Federerem, który oszczędza siły na Wimbledon). O jakich kwotach mowa? W sumie na nagrody dla zawodników przeznaczono 39 milionów euro. Dużo to, czy mało? Cóż, w pierwszej rundzie odpadło w sumie 128 zawodniczek i zawodników. Każde z nich otrzymało po 40 tysięcy euro (172 tysiące złotych). Magdalena Fręch i Hubert Hurkacz, którzy dotarli do 2. rundy, dostali w przeliczeniu na złotówki po 340 tysięcy. Zwycięzcy turnieju poza wspaniałym trofeum odbiorą za nieco ponad tydzień po czeku na 2,2 mln euro, czyli więcej niż cała reprezentacja Polski za ćwierćfinał EURO 2016. Chyba nieźle…

Podobnie zresztą jest we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Dzięki temu najlepsi tenisiści zgarniają krocie, a najlepsze tenisistki regularnie znajdują się w czołówce listy najlepiej zarabiających sportsmenek. Nie zarabiają tylko na jednym turnieju – raz na cztery lata. Zgadliście dobrze – na turnieju olimpijskim.

Miliardy dolarów od telewizji i sponsorów

No właśnie, bo co dwa lata odbywają się gigantyczne zawody, na których obowiązują kompletnie inne zasady. Powiedzieć, że nieuczciwe i przestarzałe, to nic nie powiedzieć. Igrzyska olimpijskie to impreza, która już dawno praktycznie w niczym nie przypomina tej, którą wymyślił baron de Coubertin. Czemu praktycznie? Bo Międzynarodowy Komitet Olimpijski za wszelką cenę próbuje utrzymać pozory, że to ciągle tak naprawdę impreza dla amatorów, dla których liczy się sportowa rywalizacja i przełamywanie własnych barier. To nic, że od lat w igrzyskach olimpijskich startują stuprocentowi zawodowcy; to nic, że MKOl wypełnia dzięki nim gigantyczne stadiony; to nic, że zarabia na igrzyskach krocie. Władze komitetu wciąż traktują sportowców, jak amatorów. Czyli jak? Wynagradzając tylko trójkę najlepszych w każdej dyscyplinie, w dodatku nie gotówką, lecz wiązanką kwiatów i medalem, którego wartość jest w dużej mierze symboliczna.

Dość – powiedzieli wreszcie sportowcy. I pojawiają się dwa kluczowe pytania: po pierwsze – czemu czekali tak długo; a po drugie – czy MKOl w ogóle się tym przejmie.

Najpierw cyferki, żeby było wiadomo, o co idzie cała gra. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zarabia chore pieniądze. Co ważne, jego dochody pochodzą z różnych źródeł, co zapewnia stabilność. I tak, z raportu opublikowanego przy okazji niedawnych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu wynika, że 47 procent dochodów Komitetu pochodzi ze sprzedaży praw transmisyjnych. Mówimy tu o gigantycznych kwotach, bo sama tylko amerykańska telewizja NBC Universal za prawa do pokazywania igrzysk olimpijskich w latach 2021 – 2032 zapłaciła 7,6 miliarda dolarów. Czyli – mówiąc wprost – NBC Universal za prawa do pokazania trzech letnich i trzech zimowych igrzysk zapłaciła po dolarze za każdego człowieka na ziemi. A przecież płacą też stacje ze wszystkich pozostałych krajów świata, bo żadna sportowa impreza nie ma takiego zasięgu, jak igrzyska.

wplywy mkol

A przypominamy – te miliardy za prawa telewizyjne to nawet nie jest połowa wpływów do kasy MKOl. Kolejne 45 procent to kasa od sponsorów. Tych gigantycznych i tych mniejszych. Często to także są wieloletnie umowy z liczbą zer znacznie większą niż tradycyjne pięć kółek olimpijskich. Czekaj, czekaj, powiecie, 47 i 45 procent, przecież to prawie 100. Racja. Dokładnie 92 procent dochodów olimpijskiej centrali to pieniądze od telewizji i sponsorów. 3 procent to wpływy ze sprzedaży różnego rodzaju licencji, a ostatnie 5 procent to kasa z biletów. Zgadza się, zaledwie pięć procent zysków MKOl zależy od tego, czy kibice kupią wejściówki na zawody. W związku z tym nikt w komitecie nie zastanawia się nad tym, czy ma sens organizacja zimowych igrzysk gdzieś na koreańskim zadupiu w mrozie sięgającym 30 stopni. To tylko 5 procent… Myślicie, że ktoś będzie sobie rwał włosy z głowy z powodu tego, że w Pjongczangu były puste trybuny? Mocno wątpliwe, ważne, że sponsorzy dopisali (jak zawsze), a telewizje grzecznie wypłaciły kasę za prawa do transmisji.

Hartung idzie na wojnę z Bachem

Max Hartung to niemiecki szablista, aktualny mistrz Europy. Przy okazji jest szefem Komisji Zawodniczej Niemieckiej Konfederacji Sportów Olimpijskich. Kierowana przez niego komisja właśnie wystosowała list otwarty do innego niemieckiego szermierza – Thomasa Bacha, mistrza olimpijskiego z 1976 roku we florecie (drużynowo), a od pięciu lat przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

W liście, w mocnych słowach, Hartung i spółka zarzucają Bachowi i spółce, że egzekwowane przez nich przepisy są absurdalne. Niemieccy olimpijczycy jako pierwsi publicznie zabrali głos i zażądali: musicie je zmienić i dać nam więcej kasy.

Autorom listu po pierwsze nie podoba się artykuł 40.3 Karty Olimpijskiej. Mogliście o tym nie wiedzieć, ale zakazuje on olimpijczykom posiadania jakichkolwiek reklam. „Żaden zawodnik, trener, ani członek personelu, który bierze udział w igrzyskach olimpijskich, nie może pozwolić, żeby jego osoba, nazwisko, zdjęcie, lub wynik sportowy był wykorzystywany w celach reklamowych w czasie trwania igrzysk” – mówi przepis. Absurdalne? Zdecydowanie.

Poprzez podpisanie Karty Olimpijskiej i zaakceptowanie artykułu 40, sportowcy z całego świata praktycznie tracą szansę na reklamowanie partnerów i sponsorów w najważniejszej pod względem ekonomicznym fazie ich sportowych karier. Ten okres jest tak ważny dla olimpijczyków szczególnie dlatego, że poza igrzyskami olimpijskimi są oni w mediach dużo mniej widoczni w porównaniu do piłkarzy. Przez artykuł 40 sportowcy tracą kluczowe wpływy z reklam i szansę na ewentualną dalszą współpracę, która mogłaby zabezpieczyć ich przyszłą sytuację ekonomiczną. Z naszego punktu widzenia, artykuł 40.3 stanowi niedozwoloną ingerencję w gwarantowaną przez konstytucję wolność wykonywania zawodu. To naruszenie niemieckich i europejskich przepisów – grzmią autorzy listu i trudno się z nimi nie zgodzić.

Artykuł 40 oznacza w największym skrócie tyle, że w czasie igrzysk prawa do wizerunku jego uczestników mają tylko te firmy, które zapłacą Komitetowi. Paradoksalnie, sportowcy, jak piszą autorzy listu, „uczestniczą w marketingowych zyskach MKOl jedynie w znikomym stopniu, choć zapewniają dalekosiężny wizerunek i prawa do wizerunku”.

Po co im szklany pałac w Lozannie?

MKOl twierdzi, że 90 procent swoich dochodów przekazuje z powrotem do organizacji sportowych, w szczególności krajowych komitetów olimpijskich i międzynarodowych federacji sportowych. Prawda jest taka, że bezpośrednio do sportowców trafiają jedynie pieniądze z Olimpijskiego Funduszu Solidarności. Ile? Na cykl 2017-2020 ta kwota wynosi 509 milionów dolarów. Biorąc pod uwagę dochody MKOl – ta kwota dupy nie urywa. A i tak jest dziś dużo wyższa niż jeszcze niedawno.

Nie mogę zrozumieć, co się dzieje z tymi pieniędzmi, kiedy trafiają do krajowych komitetów olimpijskich i międzynarodowych federacji. Trochę trudno mi zaufać, że rzeczywiście są przeznaczane na sport, a nie lądują w niewłaściwej kieszeni – grzmi Max Hartung w rozmowie z Suddeutsche Zeitung. – A pozostałe 10 procent? Czy Międzynarodowy Komitet Olimpijski potrzebuje tak wielu milionów? Czy naprawdę potrzebują mieć szklany pałac w Lozannie?

Wspomniana przez niemieckiego szablistę nowa siedziba Komitetu kosztowała około 140 milionów euro. Co ciekawe, biorąc pod uwagę wysokość przychodów MKOl, 80 procent tej kwoty pochodziło z kredytu. Z innych kwiatków, do których można się dokopać w raporcie finansowym olimpijskiej centrali za ubiegły rok, pensje, nagrody i odprawy dla dyrektorów zarządzających wyniosły ponad 8 milionów euro.

mkol fundusz

Niemiecka Komisja Zawodnicza rekomenduje przekazanie zawodnikom 25 procent całkowitego zysku z marketingu i transmisji. Trzeba zagwarantować, że te środki będą trafiały bezpośrednio do zawodników. Jednocześnie, biorąc pod uwagę międzynarodowe skandale dopingowe i widoczną słabość zarządzania antydopingowego, Komisja żąda przekazania 10 procent wyżej wymienionych zysków na finansowanie niezależnych kontroli i tym samym niezależności WADA. Mamy konkretne propozycje dla obu tych filarów – piszą dalej.

Thomas Bach, szef MKOl, list przeczytał. I nawet zareagował, choć oczywiście w mocno polityczny sposób. Oświadczył, że warto rozmawiać, po czym zaprosił jego autorów do Lozanny, do siedziby Komitetu.

Nie będzie łatwo znaleźć termin. W lipcu mamy mistrzostwa świata w Chinach, więc może to trochę potrwać. Ale z pewnością pojadę się spotkać z panem Bachem. Dużym autobusem, pełnym sportowców – skomentował Hartung.

Podsumowując: jeszcze kilkadziesiąt lat temu wielu sportowców dostawało za swoje występy grosze, istniał sztuczny podział na amatorów i zawodowców. MKOl chciałby, aby tak pozostało, sportowcy zaczynają się burzyć. Czy dojdzie do zmian? Jakkolwiek to brzmi, o wszystkim może zdecydować spotkanie dwóch niemieckich szermierzy…

JAN CIOSEK

Fot. Newspix.pl

Ekstraklasa
26.11.2021

Radomiak rośnie w siłę, „Biała Gwiazda” coraz bledsza

W piątkowy wieczór w Krakowie wszystko odbyło się w sposób logiczny: będący na fali Radomiak jeszcze bardziej poszedł do góry, a dołująca Wisła jeszcze bardziej się pogrążyła. „Biała Gwiazda” blednie z tygodnia na tydzień i nie chodzi tylko o wyniki, ale również samą grę. Jeszcze chwila i przy Reymonta naprawdę mocno będą drżeli o utrzymanie. […]
26.11.2021
Inne sporty
26.11.2021

Przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk w Rio skazany za korupcję!

Kiedyś był ważną postacią w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. To on stał za sukcesem igrzysk w Rio de Janeiro. Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego i dbał o to, by brazylijskie igrzyska stały się niezapomniane dla fanów i sportowców. Teraz jednak Carlos Arthur Nuzman został skazany na 30 lat więzienia za korupcję, działalność kryminalną, pranie pieniędzy i przestępstwa […]
26.11.2021
Weszło
26.11.2021

Trzy minuty, które ustawiły festiwal pomyłek w Gliwicach

49. minuta. Ariel Mosór planuje wycofać piłkę do Frantiska Placha, ale zbiera się do tego tak nieudolnie, że odbiera mu ją Kacper Śpiewak. Napastnik Bruk-Betu z bliska nie trafia jednak w bramkę.  52. minuta. Damian Kądzior dośrodkowuje w pole karne, piłka ląduje na głowie Jakuba Czerwińskiego, który radzi sobie z kryciem Śpiewaka oraz asystą Artem […]
26.11.2021
Piłka nożna
26.11.2021

Rybus: Kozłowski jest już dogadany z topowym klubem z Anglii

Reprezentacja Rosji to rywal w zasięgu Polaków? Czy Paulo Sousa zdradził powody, dla których częściej stawia w pierwszym składzie kadry na Tymoteusza Puchacza? Jaką rolę w Lokomotiwie Moskwa pełnił Ralf Rangnick? Z jakiego powodu nie doszedł do skutku transfer Kacpra Kozłowskiego do Rosji, choć na stole leżało 10 milionów euro? Na te pytania – i […]
26.11.2021
Weszło
26.11.2021

Rosjanie rywalami Polaków w barażach. Jaka to reprezentacja?

Nastroje po losowaniu? Naprawdę nie było źle. Koszyki ułożyły się w taki sposób, że im dalej w alfabet, tym teoretycznie trudniej. Trafiliśmy do grupy B, gdzie obok nas zagrają Szwecja, Czechy, ale przede wszystkim Rosja, czyli nasz marcowy rywal. Od meczu z naszym sąsiadem będzie zależało to, czy w ogóle realnie powalczymy o awans na […]
26.11.2021
Felietony i blogi
26.11.2021

Losowanie było dla nas łaskawe. Trzeba to wykorzystać

Losowanie, losowanie i po losowaniu. Wylosowali nam takich rywali, że nie ma sensu narzekać. Wiemy już, na czym stoimy. Dostaliśmy drużyny, które powinny nam leżeć. Mogliśmy trafić zdecydowanie gorzej. Mecze z Włochami lub Portugalczykami mogłoby się źle dla nas skończyć. Te drużyny prezentują inny poziom. Nie oszukujmy się. Na szczęście los na oszczędził. Mamy szansę […]
26.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Inne sporty
26.11.2021

Przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk w Rio skazany za korupcję!

Kiedyś był ważną postacią w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. To on stał za sukcesem igrzysk w Rio de Janeiro. Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego i dbał o to, by brazylijskie igrzyska stały się niezapomniane dla fanów i sportowców. Teraz jednak Carlos Arthur Nuzman został skazany na 30 lat więzienia za korupcję, działalność kryminalną, pranie pieniędzy i przestępstwa […]
26.11.2021
Koszykówka
25.11.2021

Jedna dobra kwarta to za mało. Polska przegrywa z Izraelem

Na początku był chaos… i o to chodziło Igorowi Miliciciowi, który w swoich wypowiedziach cały czas powtarzał to słowo. Chaos, czyli agresywna obrona i szybkie kontry – taki jest plan Chorwata na naszą reprezentację. Niestety, w przeciwieństwie do historii powstania świata znanej z mitologii greckiej, z polskiego chaosu nie urodziło się zwycięstwo. Bo choć długimi […]
25.11.2021
Inne sporty
25.11.2021

Valentino Rossi. Sześć twarzy włoskiego mistrza MotoGP

Przez 26 lat pozostawał jednym z najlepszych i najbardziej ekscytujących zawodników do oglądania. Na motocyklu jeździł tak, że podziwiano go na całym świecie. Był właściwie jedynym zawodnikiem, który wyrósł poza tor, stał się gwiazdą równą najlepszym kierowcom Formuły 1 czy tenisistom. Ci zresztą też go podziwiali. Jego styl. Jego osiągnięcia. Jego małe wariactwa. Przede wszystkim […]
25.11.2021
Inne sporty
24.11.2021

Vive jest potęgą! Kielczanie znowu pokonali Barcelonę

Barcelona u siebie przegrywa bardzo rzadko. Ale tydzień temu musiała uznać wyższość Łomży Vive Kielce. Barcelona niemal nigdy nie ponosi dwóch porażek z rzędu w tych samych rozgrywkach. Jednak zawodników polskiego klubu statystyki czy historia dzisiaj też mało obchodziły. Podopieczni Tałanta Dujszebajewa pokonali na własnym parkiecie hiszpański zespół 29:27. To kolejny olbrzymi sukces, dzięki któremu […]
24.11.2021
Inne sporty
24.11.2021

Odnaleziona Peng Shuai… i bojkot igrzysk? Trwa zamieszanie wokół Chin

Peng Shuai nie dawała znaku życia przez parę tygodni. Nagle ją odnaleziono. Uśmiechniętą, podobno zrelaksowaną, spędzającą czas w towarzystwie kota czy znajomych, ale jednocześnie proszącą o uszanowanie jej prywatności. Chinka rozmawiała z Thomasem Bachem, szefem MKOlu, który – nieco niespodziewanie – postanowił wmieszać się w sprawę. Jego zaangażowanie nabiera jednak sensu w momencie, gdy słyszymy […]
24.11.2021
Pekin 2022
23.11.2021

Czy Chiny zawiodą na własnych igrzyskach?

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie zbliżają się wielkimi krokami. Nie mamy wątpliwości, że podobnie jak w 2008 roku, kiedy to stolica Chin była gospodarzem letniej odmiany tej imprezy, ta zimowa również zostanie pokazana z wielką pompą i ogromnym przepychem. Chińczycy po prostu tak działają. Nie szczędzą gorsza na sportowy makijaż ze złota, mający przykryć ich […]
23.11.2021
Inne sporty
13.03.2020

Panowie, wyłączcie wasze silniki. I to raczej na dłuższy czas… Motorsport także odwołany

Dla kibiców sportów motorowych połowa marca to tradycyjnie czas, kiedy kończy się sen zimowy, a zaczyna wielkie ściganie. W tym roku miało być tak samo, najlepsi kierowcy świata już byli w Australii, gotowi do rozpoczęcia sezonu Formuły 1. A jednak, silniki nie zostaną odpalone, żadnego ścigania nie będzie. Królowa sportu motorowego zapada w ponowny sen […]
13.03.2020
Inne sporty
12.03.2020

Formuła 1? Nie, Formuła Covid-19! Jak się ścigać z koronawirusem

Turnieje tenisowe – odwołane. Gale sportów walki – odwołane. Mecze piłkarskie – jedne odwołane, inne – póki co – rozgrywane bez udziału publiczności. Wszystko oczywiście przez epidemię koronawirusa, która uderzyła w świat sportu z ogromną siłą. Tymczasem Formuła 1 właśnie szykuje się do rozpoczęcia sezonu, jak gdyby nigdy nic. No, dobra, jak gdyby nigdy nic […]
12.03.2020
Inne sporty
08.03.2020

Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą. Z tym, że chyba nie bardzo…

Czy są jakieś granice żenady? Cóż, patrząc na to, co wydarzyło się na ringu w Łomży – chyba nie w świecie boksu. Oto Artur Szpilka stoczył pierwszą walkę po powrocie do kategorii junior ciężkiej. Walkę słabą, żeby nie powiedzieć – żenującą. Ale jego kiepska postawa była niczym w porównaniu do tego, co pokazali austriaccy sędziowie. […]
08.03.2020
Inne sporty
07.03.2020

Jędrzejczyk przed walką o pas: Kocham rywalizację. Nawet gdy gram ze szwagrem w chińczyka, mocno walczę

W życiu Joanny Jędrzejczyk nie ma miejsca na nudę. Polska wojowniczka dziś w nocy stanie przed wielką szansą na odzyskanie mistrzowskiego pasa federacji UFC. W międzyczasie Joanna Jędrzejczyk jest po prostu Joanną Jędrzejczyk: pewną siebie, wyszczekaną, zdecydowaną i świadomą swoich możliwości wojowniczką. Po tym, jak mistrzyni UFC Weili Zhang pokazała polskim kibicom środkowy palec, JJ […]
07.03.2020
Inne sporty
24.02.2020

W skokach narciarskich się udało. Teraz szukamy następców Kubicy

Ulica Bielańska w Warszawie to tak naprawdę ledwie uliczka, jakiej przebiegnięcie zajęłoby dobremu sprinterowi może 15 sekund. Stoi tu kilka bloków, apteka, najmniejsza pętla autobusowa w mieście (dla jednego autobusu), osiedlowa siłownia, popularna klubokawiarnia i salon pielęgnacji psów, podobno najlepszy w kraju. Aha, i jeszcze siedziba PKN Orlen, największej polskiej firmy. Kimi Raikkonen, mistrz Formuły […]
24.02.2020
Inne sporty
23.02.2020

Król Cyganów królem świata! Tyson Fury zdemolował Wildera

Takie walki kochamy, dla takich walk zarywamy noce. Dziś nawet nie trzeba było rezygnować ze snu, a jedynie ustawić budzik na świt polskiego czasu. Choć wstawanie w niedzielę około piątej rano to czyste barbarzyństwo, to jednak żadnego fana boksu specjalnie namawiać nie trzeba było. W Las Vegas toczyła się walka, na którą świat czekał od […]
23.02.2020
Liczba komentarzy: 7
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kierowniku
Kierowniku (@kierowniku)
3 lat temu

Ojojoj, co tu sie stanęło? Olimpijczycy wreszcie się obudzili! A juz myślałem, ze to wina piłkarzy, ze są golasami.

MaciekGKS
MaciekGKS (@maciekgks)
3 lat temu

Wygląda na to, że MKOl to po prostu doskonała pralnia brudnych pieniędzy.

Olala
Olala (@olala)
3 lat temu

Wszystkie zawodowe federacje sportowe to pralnie. MKOl tylko udaje że sport jest biały. Ale jednak udaje im się udawać że banknoty nie mają numerów.

Maciej Stolarczyk Hard Pressing
Maciej Stolarczyk Hard Pressing (@joancarillo)
3 lat temu

Olimpijczycy powinni zawiązać jakiś globalny związek zawodowy z filią na każdy kraj i w ten sposób zmusić leśnych dziadków do ustąpienia – w przeciwnym razie założą własne komitety olimpijskie.

Serio, dziwiłem się, dlaczego mimo tak medialnych imprez jak Igrzyska dużo polskich finalistów musi się utrzymywać z państwowego stypendium. Patrząc na te kwoty, jakie dostaje MKOL… Co oni robią z tymi pieniędzmi? Palą je w lulkach?

Chata Kumba
Chata Kumba (@bartezzz)
3 lat temu

Racja, przecież to jest działanie w stylu mafiinym. Chętnie bym przeczytał co się dzieje z tymi pieniędzmi.

wscieklybajpas
wscieklybajpas (@wscieklybajpas)
3 lat temu

Prosta sprawa. bojtkot. powiedzieć że jeśli nie zgodzą się na warunki już teraz to niech sobie szukają nowych zawodników na IO. dużo do stracenia sami zawodnicy nie mają.

tss
tss (@tss)
3 lat temu
Reply to  wscieklybajpas

Właśnie paradoksalnie mają więcej do stracenia niż tacy przykładowi piłkarze, którzy zarabiają porządnie na co dzień w klubach. A wielu olimpijczyków promuje się głównie dzięki sukcesom na igrzyskach i dzięki nim dostaje potem np. kontrakty reklamowe.

Ekstraklasa
26.11.2021

Radomiak rośnie w siłę, „Biała Gwiazda” coraz bledsza

W piątkowy wieczór w Krakowie wszystko odbyło się w sposób logiczny: będący na fali Radomiak jeszcze bardziej poszedł do góry, a dołująca Wisła jeszcze bardziej się pogrążyła. „Biała Gwiazda” blednie z tygodnia na tydzień i nie chodzi tylko o wyniki, ale również samą grę. Jeszcze chwila i przy Reymonta naprawdę mocno będą drżeli o utrzymanie. […]
26.11.2021
Suche Info
26.11.2021

Kuriozalna bramka w La Liga [WIDEO]

Wiemy, że wszędzie trafiają się dziwne bramki, nie tylko w Ekstraklasie. Ale naprawdę, to co stało się dzisiaj w meczu Bilbao – Granada przechodzi ludzkie pojęcie. – pusta bramka – rozpaczliwa, skuteczna interwencja wślizgiem – ale leży kolega z drużyny, więc jednak umiarkowanie skuteczna – gracz Bilbao z 20 centymetrów w słupek – wracający bramkarz […]
26.11.2021
Suche Info
26.11.2021

Kolejna asysta Frankowskiego [WIDEO]

Przemek Frankowski nie zwalnia tempa. Polak w Ligue 1 naprawdę gra znakomicie, a co więcej – regularnie notuje liczby. Tym razem Frankowski asystował w meczu Lens – Angers. To jego czwarta asysta w sezonie, a ma też cztery gole. Dzięki dzisiejszej asyście Frankowski został najlepszym „kanadyjczykiem” Lens, do spółki z Jonathanem Claussem (ma 2 gole, […]
26.11.2021
Inne sporty
26.11.2021

Przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk w Rio skazany za korupcję!

Kiedyś był ważną postacią w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. To on stał za sukcesem igrzysk w Rio de Janeiro. Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego i dbał o to, by brazylijskie igrzyska stały się niezapomniane dla fanów i sportowców. Teraz jednak Carlos Arthur Nuzman został skazany na 30 lat więzienia za korupcję, działalność kryminalną, pranie pieniędzy i przestępstwa […]
26.11.2021
Suche Info
26.11.2021

Grała 1.Liga – Miedź umacnia się na pozycji lidera

Miedź Legnica nie zwalnia tempa. Dzisiaj odniosła kolejne zwycięstwo, tym razem na trudnym terenie w Katowicach. Co więcej, zdała test charakteru – przegrywała 1:2, by wyciągnąć to na 3:2. Dwa gole dla legniczan strzelił 20-letni Maciej Śliwa. Ale forma Miedzi naprawdę nabiera wymiaru, gdy spojrzymy na dziesięć ostatnich kolejek: Przepaść. Miedź swoją prędkością, potem długa […]
26.11.2021
Suche Info
26.11.2021

Czerczesow: – Z Polakami nigdy nie jest łatwo

Stanisław Czerczesow jest postacią, która w oczywisty sposób spaja rosyjski i polski futbol. Dlatego nie dziwi, że dziennikarze Sport-Express.ru poprosili byłego selekcjonera Rosji, a także byłego trenera Legii, o opinię na temat kadry Polski. Stanisław Czerczesow: – Z Polakami nigdy nie jest łatwo. Ostatnio nasze kluby mierzyły się z Rakowem oraz Legią w europejskich pucharach […]
26.11.2021
Suche Info
26.11.2021

Paulo Sousa chce rewanżu na Szwedach

Były reakcje Cezarego Kuleszy, widzieliśmy reakcje Bońka czy piłkarzy. A co na taki a nie inny los Paulo Sousa? Za pośrednictwem ŁączyNasPiłka mogliśmy poznać zdanie selekcjonera: – Losowanie dało nam szansę, by w przypadku pokonania Rosji rozegrać drugie spotkanie na własnym terenie. Gdyby przyszło nam zagrać w nim ze Szwecją, na pewno nie zabraknie nam […]
26.11.2021
Weszło
26.11.2021

Trzy minuty, które ustawiły festiwal pomyłek w Gliwicach

49. minuta. Ariel Mosór planuje wycofać piłkę do Frantiska Placha, ale zbiera się do tego tak nieudolnie, że odbiera mu ją Kacper Śpiewak. Napastnik Bruk-Betu z bliska nie trafia jednak w bramkę.  52. minuta. Damian Kądzior dośrodkowuje w pole karne, piłka ląduje na głowie Jakuba Czerwińskiego, który radzi sobie z kryciem Śpiewaka oraz asystą Artem […]
26.11.2021
Suche Info
26.11.2021

„Jesteśmy niezadowoleni z losowania. Lewandowski jest poza konkurencją”

Niezwykle ciekawi nas jakie panują nastroje w Rosji po wylosowaniu Polski. I cóż, chyba nie jest jakimś zaskoczeniem, że umiarkowane. Bo jednak, mogąc trafić choćby Macedonię Północną… Ale też nie pierwszy i nie ostatni raz rywale biorą nas przez pryzmat Lewandowskiego. Przemysław Chlebicki z TVP Sport porozmawiał z Iwanem Żidkowem, dziennikarzem SportDaily.ru. Żidkow powiedział: – […]
26.11.2021
Suche Info
26.11.2021

Awantura na meczu Ruch – Motor [VIDEO]

Na meczu Ruchu Chorzów z Motorem Lublin doszło do… no, wymiany zdań to trochę mało powiedziane. Doszło na pewno do rękoczynów w przerwie. Trudno powiedzieć, co było punktem zapalnym, ale działo się. Jeśli dobrze widzimy, to stał tu grill – najwyraźniej musiał być wyjątkowo kiepski, tak kiepski, że aż wzbudził wielkie oburzenie. Ruch Chorzów – […]
26.11.2021
Piłka nożna
26.11.2021

Rybus: Kozłowski jest już dogadany z topowym klubem z Anglii

Reprezentacja Rosji to rywal w zasięgu Polaków? Czy Paulo Sousa zdradził powody, dla których częściej stawia w pierwszym składzie kadry na Tymoteusza Puchacza? Jaką rolę w Lokomotiwie Moskwa pełnił Ralf Rangnick? Z jakiego powodu nie doszedł do skutku transfer Kacpra Kozłowskiego do Rosji, choć na stole leżało 10 milionów euro? Na te pytania – i […]
26.11.2021
Suche Info
26.11.2021

Kartki „wyczyszczone” na play-offy?

Niewykluczone, że kartki będą „wyczyszczone” na play-offy. Jakub Kwiatkowski powiedział w TVP, że taki temat jest sondowany, ale UEFA jeszcze nie zajęła stanowiska, tak czy siak musiałaby zapytać FIFA. Szanse wydają się jednak spore, bo ten projekt zyskał poparcie wielu reprezentacji. Przypomnijmy, że w polskiej kadrze zagrożony wykluczeniem jest choćby Kamil Glik. Podejrzanie wyglądało natomiast […]
26.11.2021
Weszło
26.11.2021

Rosjanie rywalami Polaków w barażach. Jaka to reprezentacja?

Nastroje po losowaniu? Naprawdę nie było źle. Koszyki ułożyły się w taki sposób, że im dalej w alfabet, tym teoretycznie trudniej. Trafiliśmy do grupy B, gdzie obok nas zagrają Szwecja, Czechy, ale przede wszystkim Rosja, czyli nasz marcowy rywal. Od meczu z naszym sąsiadem będzie zależało to, czy w ogóle realnie powalczymy o awans na […]
26.11.2021
Suche Info
26.11.2021

Narodowy może być niedostępny na ewentualne finały baraży?

Polska, mimo zawalenia sprawy z Węgrami, dostała uśmiech losu. Może zagrać finał baraży u siebie, jeśli tylko ogra Rosję na wyjeździe. Sęk w tym, że niekoniecznie taki mecz musi odbyć się na Narodowym. Cezary Kulesza, cytowany przez Łączy nas Piłka: – Nie wiem, czy PGE Narodowy będzie dostępny. Zobaczymy, jak będzie wyglądała sytuacja w kraju, […]
26.11.2021
Felietony i blogi
26.11.2021

Losowanie było dla nas łaskawe. Trzeba to wykorzystać

Losowanie, losowanie i po losowaniu. Wylosowali nam takich rywali, że nie ma sensu narzekać. Wiemy już, na czym stoimy. Dostaliśmy drużyny, które powinny nam leżeć. Mogliśmy trafić zdecydowanie gorzej. Mecze z Włochami lub Portugalczykami mogłoby się źle dla nas skończyć. Te drużyny prezentują inny poziom. Nie oszukujmy się. Na szczęście los na oszczędził. Mamy szansę […]
26.11.2021
Suche Info
26.11.2021

Selekcjoner Rosji: – Losowanie ani dobre, ani złe

Nasza opinia na temat losowania? Cóż, udało się uniknąć Włoch i Portugalii w ścieżce eliminacyjnej – to już dużo. Ciekawiło nas natomiast, jakie zdanie na temat losowania ma Walerij Karpin, selekcjoner reprezentacji Rosji. Na RT.com czytamy jego wypowiedź: – Mogło być lepiej, mogło być gorzej. To spekulacje na papierze. Play-offy za cztery miesiące, wiele może […]
26.11.2021
Suche Info
26.11.2021

Kamil Wilczek z koronawirusem

Kamil Wilczek uzyskał pozytywny wynik na koronawirusa. Trudno powiedzieć, jakie będą dalsze konsekwencje tego testu, natomiast raczej nie ułatwią Wilczkowi życia. Wilczek w tym sezonie gra w kratkę. Strzelił tylko jedną ligową bramkę w sześciu spotkaniach, do tego dwa trafienia w pucharach. Łącznie trzy gole w czternastu meczach, minutowo – 689. W lidze wygląda to […]
26.11.2021
Suche Info
26.11.2021

Włochy lub Portugalia: ktoś z tej dwójki nie pojedzie na mundial

Ścieżka C w barażach o ostatnie miejsca na mundial to prawdziwa „ścieżka śmierci”. W finale mogą spotkać się Włosi i Portugalczycy. Jedni i drudzy równie dobrze mogliby mierzyć w mistrzostwo świata, a jednak kogoś z tej dwójki zabraknie. Dla Włochów brak mundialu byłby tym dotkliwszy, że przecież zabrakło ich w Rosji. Poznali już smak przegranych […]
26.11.2021