post Avatar

Opublikowane 26.04.2018 14:54 przez

Jan Ciosek

Adam Molenda to polski trener tenisa, na co dzień pracujący w Sydney. Trenuje jedną z najzdolniejszych australijskich juniorek, a w międzyczasie… kibicuje Adrianowi Mierzejewskiemu w Sydney FC. Przyjaźni się z Łukaszem Kubotem i bardzo żałuje, że nie da się z nim imprezować. A co najważniejsze: jest przekonany, że właśnie rozpoczyna się fantastyczna epoka dla polskiego tenisa.

Na pierwszy rzut oka, nie wygląda to dobrze. Agnieszka Radwańska, która od lat była motorem napędowym polskiego tenisa, ostatnio jest cieniem tej zawodniczki, która była w stanie wygrać turniej Masters i toczyć wyrównany bój z Sereną Williams w finale Wimbledonu. Od prawie roku nie potrafi w jednym turnieju wygrać więcej niż dwóch spotkań. Jeśli szybko się to nie zmieni, może wypaść z pierwsze pięćdziesiątki rankingu. Na domiar złego, w Stambule już w pierwszym meczu przegrała z kontuzją.

Kontuzjowany jest także Jerzy Janowicz, powoli do gry po urazie i poważnej chorobie wraca Urszula Radwańska. W pierwszej setce rankingów poza Radwańską mamy tylko Magdę Linette. Nie mamy też żadnego turnieju WTA i ATP. Jednym słowem: szału nie ma. A jednak, znaleźliśmy kogoś, kto o najbliższej przyszłości polskiego tenisa mówi nie tyle z optymizmem, co wręcz z entuzjazmem. Wprawdzie musieliśmy poszukać aż w Australii, ale może właśnie takie spojrzenie z zewnątrz ma dodatkową wartość?

Naprawdę uważasz, że idą dobre czasy dla polskiego tenisa?

Zdecydowanie! Wspomnisz moje słowa i to mam wrażenie, że znacznie szybciej niż ci się wydaje.

Skąd ten optymizm?

Zrobił się dobry klimat dla tenisa, dzięki sukcesom Agnieszki Radwańskiej i Łukasza Kubota. Oczywiście, swoje dołożyli także Janowicz, Matkowski, Fyrstenberg. Oni pociągnęli młodych ludzi do grania. Wcześniej także dzieciaki grały, ale rodzice inwestowali za mało pieniędzy. Teraz w Polsce podniosła się stopa życiowa, ludzi bardziej stać na tenisa, który jest bardzo drogim sportem. Prawda jest taka, że nie ma tenisa bez inwestycji ze strony rodziców. Nigdzie na świecie.

Nawet w bogatej Australii?

Nawet. Tenis jest drogi także dla Australijczyków. Oczywiście, jeśli ktoś pracuje, nawet w Mc Donald’s, to stać go na godzinę czy dwie lekcji z trenerem. Ale w przypadku zdolnego dziecka potrzeba tych treningów wielokrotnie więcej. Nawet w australijskich warunkach, gdzie stopa życiowa jest bardzo przyjemna, to także bardzo duża inwestycja.

Ale przynajmniej w Australii macie jeden z najbogatszych związków tenisowych…

Federacja ma mnóstwo pieniędzy. Co roku na Australian Open zarabiają na czysto ponad 200 milionów dolarów. Co ciekawe, tylko kilkanaście procent z pieniędzy od sponsorów idzie jako nagrody dla zawodników! Federacja pomaga graczom, ale wcale nie jest tak różowo. Na przykład moja zawodniczka, Alana Subasić, najlepsza w kraju juniorka do lat 11. Została zaproszona na mistrzostwa, gdzie miała reprezentować swój stan. I dowiedziała się, że sama musi dojechać, zapłacić za hotel, pokryć wpisowe, a jakby tego było mało, dziewczyny same miały kupić sobie jednakowe stroje! Niepojęte!

molenda 3

W Polsce jest lepiej?

Pod pewnymi względami – dużo lepiej. Alana na przykład dostała maila z zaproszeniem raz w tygodniu na treningi dla najlepszych dziewczyn ze stanu. Świetny pomysł, treningi z topowymi dziewczynami to najlepsze, co można zrobić. Ale kazali jej za to zapłacić, i to niemało, więc odpuściła temat. W Polsce 12, 14, czy 16-latkowie regularnie zapraszani na bezpłatne konsultacje. A PZT nie zarabia milionów na turnieju wielkoszlemowym. Co ważne, jest z kogo wybierać, bo trenuje mnóstwo dzieciaków, coraz więcej rodziców inwestuje w dzieci. Motywacje są bardzo różne. Często to własne niespełnione ambicje, czasem pragnienie sławy. Inni patrzą na Agnieszkę Radwańską i mówią: wow, ile ona zarabia. Ludzi pociągają podróże, blichtr, pieniądze. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, ile trzeba poświęcić.

Ile?

Mnóstwo. I nie chodzi tylko o pieniądze. Trzeba poświęcić całą rodzinę. Wkładasz mnóstwo czasu, wstajesz o świcie, wozisz dziecko na treningi. A jak jest kilkoro dzieci, to jeden rodzic jedzie z młodym tenisistą na turniej, a drugi zajmuje się resztą w domu. Nie jest lekko.

Ale widać sukcesy na horyzoncie?

Powiem tak: Australia może pozazdrościć Polsce juniorów. Mamy dwóch chłopaków w pierwszej setce rankingu. Daniel Michalski, 37. na liście ITF, już zadebiutował w dorosłej reprezentacji w Pucharze Davisa, choć ma dopiero 18 lat! Ten chłopak ma gigantyczny potencjał. Jest też Wojciech Marek, znakomity 16-latek, 48. ITF. Obaj mają już punkty ATP, które wcale nie jest tak łatwo zdobyć. Dalej są Mikuła, Dudek, Taczała, Lorenc – to jest światowa czołówka juniorów.

U dziewczyn też jest tak dobrze?

U dziewczyn jest jeszcze lepiej! Szczerze: trzeba tylko patrzeć i nie przeszkadzać. Jest Ania Hertel, Stefania Rogozińska-Dzik, Weronika Fałkowska, Maja Chwalińska. No i oczywiście Iga Świątek. Ona ma wręcz niesamowite możliwości.

Przez lata kobiecy tenis w Polsce wyglądał tak: Agnieszka i długo, długo nic. To się zmieni?

To już się zmieniło. Przecież w okolicach 70. miejsca w rankingu jest Magda Linette, a do setki dobija Magda Fręch. Nie wiem, jak daleko obu uda się dojść, ale potencjał z pewnością mają. Fręch ma dopiero 20 lat, właśnie zadebiutowała w Wielkim Szlemie. Przed nią cała kariera.

A co jeszcze przed Agnieszką Radwańską?

Ona przez 10 lat była w pierwszej piętnastce, przez większość tego czasu w pierwszej dziesiątce. Teraz ma gorszy moment, ale nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Wiele dziewczyn miało takie wahania formy. Choćby Karolina Woźniacka, która spadła dość nisko, ale wróciła i wygrała Australian Open. Agnieszkę też na to stać.

Tak sądzisz?

Oczywiście. Jak uważasz, jaka jest jej motywacja po tylu latach? No przecież, na pewno nie pieniądze, których zarobiła już furę. Jedynym, co ją jeszcze napędza, jest marzenie o wygraniu szlema. Jej styl powoduje, że każdy punkt musi wybiegać, wyszarpać. To mocno eksploatuje.

A nie uważasz, że mogłaby więcej osiągnąć z innym trenerem niż Tomek Wiktorowski?

Nie sądzę. Tomek jest absolutnie topowym szkoleniowcem. Gdy kiedyś skończy pracę z Agnieszką, ustawi się do niego kolejka dziewczyn z czołówki.

W męskim tenisie też widzisz pozytywy?

Jasne, całe mnóstwo. Hubert Hurkacz rozwija się w takim tempie, że strach myśleć, gdzie się zatrzyma. To, co zrobił w końcówce poprzedniego sezonu i na początku tego, to był jakiś kosmos. Za nim jest Kamil Majchrzak, który od kiedy zaczął pracować z Tomkiem Iwańskim, robi nieziemskie postępy. Chłopaki już grają eliminacje do Wielkich Szlemów. Będą tylko lepsi. Średnia wieku w ATP to jakieś 25-26 lat. Hurkacz ma 21, Majchrzak 22.

Bliżej końca kariery jest za to Łukasz Kubot, lider rankingu deblistów. Skąd się biorą jego sukcesy?

Łukasz jest do wyrzygania profesjonalny. Kiedy gra turnieje w Sydney, mieszka u mnie, więc mogę mu się dokładnie przyglądać. Od momentu gdy się budzi, do momentu, gdy idzie spać, jest profesjonalistą w każdym calu. Tylko raz widziałem, żeby położył się po 23. Wiesz kiedy? Gdy wygrał Wielkiego Szlema! U niego nie ma żadnego przypadku, bardzo w siebie inwestuje. I powtarza swoje motto: szczęście sprzyja przygotowanym. To genialny przykład dla młodych zawodników, niezależnie od dyscypliny. Nikt o nim nie powie złego słowa, nie ciągną się za nim żadne skandale. Absolutny szczyt profesjonalizmu.

molenda kubot2

Jak dużo gry jeszcze przed nim?

Spokojnie może utrzymać się na topie jeszcze ładnych parę lat. On wie, po co trenuje i po co gra. Nie o każdym polskim tenisiście można to samo powiedzieć. Tenis na tym poziomie to nie talent, to ciężka praca.

A twój cel, jako trenera? Dojść z Alaną Subasić do poziomu WTA?

Oczywiście, to moja ambicja. Prowadzę ją od trzech lat i chciałbym dojść do największych turniejów. Ale to bardzo daleka droga, perspektywa 10 lat. Już dziś, w wieku 11 lat, jest około 700. miejsca w australijskim rankingu. 11-latka, dziecko! Ale oczywiście zdaję sobie sprawę, że przypadków drogi od juniora do zawodowca z jednym trenerem są raczej rzadkie. W każdym razie ja uważam, że nie trzeba być najlepszym trenerem na świecie, ale najlepszym dla danej zawodniczki. W byciu trenerem najważniejsze jest zaangażowanie. To, co robisz poza kortem, jest równie ważne, jak samo odbijanie piłek. No i oczywiście – musi być chemia między trenerem, a zawodnikiem. Jeśli chodzi o Alanę, żałuję tylko, że nie jest Polką. Choć oczywiście kilka słów zna.

Ale do Polski przyleciałeś bez niej?

Tak, zostałem zaproszony przez Polski Związek Tenisowy na kurs Elite Masters. Będą czołowi polscy trenerzy, bardzo się cieszę na to szkolenie. Prosto z Warszawy lecę z Łukaszem Kubotem na turniej do Barcelony, a potem wracam do domu, do Sydney.

Kibicować Adrianowi Mierzejewskiemu i polskim tenisistom, którzy akurat zawitają do Australii?

Dokładnie tak! Jestem przekonany, że nadchodzą złote czasy dla polskiego tenisa. Mówiłem wcześniej o Idze Świątek. Ta dziewczyna bez cienia wątpliwości ma wszystko, żeby być równie dobra, jak Agnieszka Radwańska. A ma jeszcze więcej: przykład ze strony Agnieszki. Kiedy siostry Radwańskie zaczynały, Polska była białą plamą na tenisowej mapie. Teraz, gdy Iga zaczyna poważną grę, ma w tyle głowy, że sukcesy są możliwe. Zdecydowanie: nie mamy się czego wstydzić. Dajmy trenerom i zawodnikom pracować. I jeszcze jedno: mniej hejtu, mniej narzekania, a wyniki przyjdą. O to jestem spokojny.

ROZMAWIAŁ JAN CIOSEK

Fot. Archiwum prywatne Adama Molendy

Opublikowane 26.04.2018 14:54 przez

Jan Ciosek

Liczba komentarzy: 3
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
B123
B123 (@b123)
2 lat temu

Dziwny artykuł Świątek podobno jest bardzo surowa to niby nowe pokolenie juniorów to ok 50 miejsca w rankingach juniorskich a on mówi o gigantycznych talentach. Oczywiście będzie lepiej przez ostatnie 25 była jedna Radwańska i meteoryt Janowicz więc ciężko żeby było gorzej (przynajmniej jeśli chodzi o ilość zawodników w 100 ATP/WTA) ale jakiś wielkich talentów wcale nie widać.

stennis.mu
stennis.mu (@stennis-mu)
2 lat temu

Zgadzam sie Adam, jest swietny klimat na rozwoj mlodych zawodnikow, sporo moich kumpli zajelo sie trenerka i wkladaja w to serce, na wyniki nie trzeba bedzie dlugo czekac 🙂

FalszywyProfil
FalszywyProfil (@falszywyprofil)
2 lat temu

czegoś tu nie rozumiem, skoro o sukcesie decyduje stopa życiowa społeczeństwa, to dlaczego tylu dobrych tenisistów i tenisistek wypuszczają w Czechach, Słowacji, Rosji, a nawet Ukrainie i Białorusi?

Weszło
02.03.2021

ROKI WYJAŚNIA: Pompowanie Rakowa Częstochowa

„No i gdzie jest ten wasz wielki Raków, który tak pompowaliście?”. Na początku rundy wiosennej pytanie to pada tak często i z tak wielu stron, że Mateusz Rokuszewski postanowił sprawdzić, czy Raków Częstochowa to rzeczywiście pieszczoch mediów. A jeśli tak, to odpowiedzieć też na pytanie, z czego te chody u dziennikarzy wynikają. To pierwszy odcinek […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

PRASA. Setna rocznica urodzin Kazimierza Górskiego. „Tata żył rytmem rozkładu PKP”

We wtorkowej prasie wiele tekstów z okazji setnej rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego. Jest też kilka rzeczy poligowych i recenzja książki o Diego Maradonie, która zdecydowanie nie jest cukierkowa.  PRZEGLĄD SPORTOWY Kamil Kosowski uważa, że Cracovia potrzebuje nowego impulsu. Na boisku Cracovia wygląda jak zespół w rozsypce. Aż się prosi, by osoba z zewnątrz weszła do […]
02.03.2021
Kanał Sportowy
02.03.2021

Jakub Kuzdra: – Jako drużyna mamy największe serce w Ekstraklasie

Jakub Kuzdra był gościem najnowszego odcinka programu „Weszłopolscy” w Kanale Sportowym. – Rozmawiamy z przeciwnikami po meczach i przyznają, że mega ciężko się z nami gra. Na papierze pewnie mamy jedną ze słabszych kadr w lidze, ale serce jako drużyna mamy, myślę, największe w Ekstraklasie – powiedział piłkarz Warty Poznań. Zapraszamy do lektury zapisu wywiadu […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

„Ulubiona mapa w CS-ie? Mapa Polski!”

Dlaczego na treningach piłkarze Stali Mielec nie muszą uciekać z muru, kiedy do rzutu wolnego podchodzi Petteri Forsell? Gdzie zabrać dziewczynę na randkę w Mielcu i dlaczego do Rzeszowa? Co czyni wyjątkowym Korteza? Dlaczego najlepszą mapą w CS-ie jest mapa Polski? Czy warto sypać ziarna gołębiom? Dlaczego trudno odpowiedzieć na pytanie, czy wolna niedziela handlowa […]
02.03.2021
Hiszpania
01.03.2021

Realowi Madryt potrzeba było stu okazji, Real Sociedad wykorzystał pół

Mógł Real Madryt spokojnie wygrać to spotkanie i przed derbami Madrytu zbliżyć się do Atletico na wyciągnięcie ręki. Królewscy postanowili jednak na własne życzenie skomplikować sobie życie w starciu z Realem Sociedad. Zanim bowiem nadeszły właściwe derby, podopieczni Zidane’a stracili punkty w realowym starciu.  Nie ulega wątpliwości, że byli dzisiaj drużyną lepszą. Stworzyli sobie więcej […]
01.03.2021
Weszło FM
01.03.2021

Wtorek w Weszło FM: Grzegorz Lato wspomni Kazimierza Górskiego, dużo magazynów i PP

Wtorek w radiu Weszło FM jak zawsze zapowiada się niezwykle ciekawie, a przede wszystkim różnorodnie. Najwięcej będzie o futbolu, ale nie tylko. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – 10:00 – Dwójka bez sternika – Wojciech Piela i Adam Kotleszka wprowadzą Was w dobry nastrój od samego rana. Gośćmi będą Grzegorz Lato z okazji 100. rocznicy urodzin […]
01.03.2021
Inne sporty
01.03.2021

Uwaga, mamy talenty. Polacy poradzili sobie na MŚJ w biathlonie

Polskie sporty zimowe przeżywają ostatnio piękne chwile. Nasi skoczkowie od dawna wiodą prym na każdych mistrzowskich zawodach, czego najnowszym dowodem jest Piotr Żyła, który w sobotę został najstarszym mistrzem świata w historii tej dyscypliny. Ale okazuje się, że Polska w zimie nie tylko skokami stoi. Niecałe dwa tygodnie temu w slalomie gigancie świetne wyniki osiągnęły […]
01.03.2021
Kanał Sportowy
01.03.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE – Szysz, Kuzdra, Flis, Djurdjević


01.03.2021
Weszło
01.03.2021

Panie Frankowski, to był cyrk

Pochwaliliśmy sędziów za to, że w dwóch z czterech ostatnich kolejek nie popełnili rażących błędów. No i się zemściło. Sędzia Frankowski w Zabrzu urządził kabaret i pozwolił zawodnikom Górnika na skopanie Luquinhasa. Z kolei sędzia Stefański w Białymstoku dopatrzył się zagrania ręką Augustyna, wyrzucił go z boiska i pomógł Piastowi w wygraniu tego spotkania.  Zaczniemy […]
01.03.2021
Hiszpania
01.03.2021

Bartomeu zatrzymany, policja w biurach. Dzieje się w Barcelonie

Być może żaden gol zdobyty przez piłkarzy Barcelony w tym sezonie nie ucieszył kibiców Dumy Katalonii tak bardzo, jak dzisiejsze wiadomości o zatrzymaniu Josepa Marii Bartomeu. Były prezydent klubu stał się w pewnym momencie w Katalonii wrogiem publicznym numer jeden, doprowadzając Barcę do wizerunkowego i finansowego kryzysu. Dziś służby weszły do biur Barcelony i zajęły […]
01.03.2021
Niemcy
01.03.2021

Wielkie czystki w Schalke. Poleciały głowy całego pionu sportowego

Schalke Gelsenkirchen to jedna wielka stajnia Augiasza. Piłkarze tworzą sobie przed meczem komitet delegacyjny, który ma wymusić zwolnienie kolejnego już trenera. W ich mniemaniu nie ma odpowiednich kompetencji. W sobotę zaś oni wykazali się „profesjonalną” postawą i zebrali oklep 1:5 od VFB Stuttgart. Reakcja klubu? Już w niedzielę pożegnał się z trenerem Christianem Grossem. Podziękowano […]
01.03.2021
Weszło
01.03.2021

Dlaczego Cracovia może spaść z ligi?

Tak, Cracovia może spaść z ligi. Tabela nie kłamie. Jesienią wydawałoby się to totalnie absurdalne. Zimą tak samo. Ba, jeszcze na starcie ligowej wiosny potraktowalibyśmy to jako czystą fantastykę. Ale teraz, widząc obraz nędzy i rozpaczy ekipy Michała Probierza, odnosimy wrażenie, że Cracovia autentycznie może zlecieć z Ekstraklasy i to z niemałym hukiem. Jasne, że […]
01.03.2021
Weszło
01.03.2021

Dzwońcie do Rivaldo i Zahovicia. Niech naprostują synków jak po wywiadówce

W linii ataku jedenastki badziewiaków syn Rivaldo i syn Zlatko Zahovicia. Trzecim do grania w tej szalonej formacji Żan Medved, któremu brakuje tylko, żeby nazywał się Nedved i był synem legendy Juventusu. Tak czy siak, zestawienia najgorszych piłkarzy kolejki warto wysłać do dwóch dawnych legend piłki, a ci powinni przyjechać w reakcji do Polski jak […]
01.03.2021
Weszło
01.03.2021

Nie taki poniedziałek nudny, jak go malują. Typy na mecze w Premier League i LaLiga

Niby w czołowych ligach tylko dwa mecze. Niby nie są szczególnie ciekawe, bo żadne z nich nie rozegra się bezpośrednio na szczycie Premier League ani LaLiga. Niemniej, mogą to być starcia, które okażą się wiążące dla ostatecznego układu tabeli, a także dla losów szkoleniowców tych drużyn.  Tak czy owak, postanowiliśmy przejrzeć, co w swojej ofercie […]
01.03.2021
Weszło
01.03.2021

Jaja ze stali Dusana Tadicia. Jak rozpoznać kozaka?

Trudno o bardziej satysfakcjonującą rzecz w futbolu niż gol w doliczonym czasie gry na wagę punktów. No chyba, że strzelasz tego gola w meczu lidera z wiceliderem. Po rzucie karnym. I po tym, jak rywal cisnął ci przed wykonaniem tego karnego od „pizd”. Dusan Tadić pokazał, że ma jaja ze stali. Wiadomo – bez kibiców […]
01.03.2021
Weszło
01.03.2021

Ligowy peleton. Będzie szarpanina o czwarte miejsce?

Nie chcemy powiedzieć, że już nikt poza Legią, Pogonią i Rakowem nie włączy się do gry o medale, bo to jest Ekstraklasa. Widzimy załamanie formy Pogoni, pamiętamy, że Raków wciąż ma swoje kłopoty. Analogicznie nie chcemy powiedzieć, że do gry o spadek nie włączy się już nikt poza Podbeskidziem, Cracovią i Stalą. Natomiast gdy patrzymy […]
01.03.2021
Blogi i felietony
01.03.2021

Erik Cikos: Wisłę Kraków mam w sercu do dziś. Z Hyballą mogą wrócić na szczyt

Erik Cikos dekadę temu został mistrzem Polski z Wisłą Kraków a teraz może… zdobyć Puchar Polski. Z Puszczą Niepołomice. Czy w Małopolsce naprawdę wierzą, że pierwszoligowe „Żubry” mogą sięgnąć po trofeum? W wywiadzie z nami obrońca opowiada nie tylko o pucharowej przygodzie, ale także o tym, jak świętowali tytuł w Krakowie, kto był liderem w […]
01.03.2021
Weszło Extra
01.03.2021

Grzesik: Pracowałem na zmywaku, żeby nie pożyczać od rodziny

Jan Grzesik w wywiadzie z nami mówi zarówno o pozytywnych momentach swojej kariery, jak i tych gorszych chwilach. Np. o grze w Nadwiślanie Góra, gdy łączył piłkę z pracą na zmywaku. – Pierwsza wypłata wyszła na czas, ale później zaczęły się kłopoty. A człowiek musi z czegoś żyć. Żona zapracowywała się – tak trzeba to […]
01.03.2021