Espanyol i jego droga od wielkich nadziei do małych perspektyw

Opublikowane 23.04.2018 19:10 przez

redakcja

Zagraniczni właściciele w lidze hiszpańskiej są dość specyficzni. Weźmy takiego szejka Al Thaniego, który jakiś czas temu przejął Malagę. Nagadał się o wielkich planach, narobił apetytów, a potem okazało się, iż w sumie to nie jest tak bardzo bogaty i nie zamierza zbytnio inwestować w klub. Dziś kibice ekipy z Andaluzji najchętniej poszliby po niego z widłami i pochodniami. Tylko że na Bliski Wschód maszerować im się nie chce, bo Al Thani wcale nie pojawia się na La Rosaleda.

Albo inny przykład – Peter Lim z Valencii. Okej, ta ostatnio wydźwignęła się z wielkiego kryzysu, poukładali ją Marcelino z Alemanym, ale był już taki moment, gdy singapurski biznesmen totalnie olał to co dzieje się na Mestalla i mówiło się nawet, że zastanawiał się nad sprzedażą Los Ches.

Ja jednak najbardziej jestem ciekaw co siedzi w głowie Chena Yanshenga. Zazwyczaj z dystansem podchodzę do tego typu projektów – czyli stosunkowo małych klubów dowodzonych przez rzekomo obrzydliwie bogatych ludzi – ale w tym wypadku po prostu spodziewałem się znacznie więcej. Znacznie lepiej. Znacznie szybciej.

Na wstępie pozwolę sobie jednak zaznaczyć, iż doceniam rolę zbawcy, w jaką się wcielił. – On po prostu uratował Espanyol – mówił ekonomista i dziennikarz radia COPE, Jose Maria Gay de Liebana, odnosząc się do długów, w jakich tonął kataloński klub. Manna w postaci 100 milionów euro nie spadła z nieba, lecz trafiła na konto klubu od spółki Rastar Group i dzięki temu mógł on spłacić zobowiązania, z czego aż 40 baniek trafiło do skarbówki. To rzecz nie do przecenienia, zwłaszcza że rok wcześniej za zaległości finansowe zdegradowane zostało Elche, a sporo mówiło się o tym, iż Papużki mogą podzielić ten los.

Niestety dla niego, na łatce wybawcy i dobrodzieja zwyczajnie nie mógł zbyt daleko zajechać.

Yanshenga trzeba rozliczać za mocarstwowe plany, jakimi chwalił się przed dwoma laty, kiedy to przejmował klub. – Dajemy sobie trzy sezony na awans do Ligi Mistrzów – deklarował, choć ewidentnie nie zmierzył sił na zamiary. No bo powiedzmy sobie szczerze, czy obecny Espanyol jest w jakikolwiek sposób lepszy od tego, który kupował Chen? Chyba tylko pod względem wierzytelności finansowej, a poprawienie jej miało być przecież jedynie punktem wyjścia do dalszej ekspansji klubu, nie zaś celem samym w sobie.

A jednak, gdy spojrzymy na suche wyniki, zobaczymy, iż jest to jeden z najgorszych sezonów Los Pericos w ostatniej dekadzie. Podobnie słabo zaprezentowali się dwa lata temu, gdy po 34 kolejkach mieli na koncie 37 oczek i okupowali 15. lokatę. Różnica jest taka, że znajdując się na niemal identycznym poziomie – 16. miejscu z 39 punktami – dziś zachowują bezpieczną przewagę nad ekipami ze strefy spadkowej. Mają sporo farta, że równocześnie jeszcze bardziej beznadziejny sezon przytrafił się takim drużynom jak Malaga, Las Palmas czy Deportivo.

No ale przecież w tym wszystkim miało chodzić o stabilizację i rozwój, a nie stagnację. Albo nawet krok w tył, jeśli popatrzymy na to jak prezentowały się Papużki w poprzednich rozgrywkach. To był bowiem jeden z niewielu momentów na przestrzeni wielu lat, gdy zespół z Cornella-El Prat oglądało się z przyjemnością. Zawodnicy Quique Floresa grali bowiem fajną, szybką piłkę, imponowali przede wszystkim Gerard Moreno oraz Pablo Piatti, wysoką formę miewał Jose Antonio Reyes, a i w tyłach prezentowano się przyzwoicie, choć akurat w tej formacji brakowało wyraźnych gwiazd.

Nie było natomiast pójścia za ciosem. Nie uświadczyliśmy realizacji tego, o czym również przed dwoma laty opowiadał Yansheng. – Nie musimy nikogo sprzedawać z powodów finansowych. Jeśli już ktoś będzie odchodził z zespołu, to dlatego, że na jego miejsce przyjdzie jeszcze lepszy zawodnik – opowiadał właściciel Rastar Group. Obiecanki cacanki. Wystarczy bowiem rzucić okiem na zestawienia z Transfermarktu, by przekonać się, iż Chen sprzedał kibicom bujdę na resorach.

Bo czy Sergiego Dardera możemy określić lepszym zawodnikiem od Javiego Fuego? Czy Pablo Piatti godnie zastępuje Marco Asensio? Czy Didac Vila daje większą jakość na lewej obronie niż Victor Alvarez lub Ruben Duarte? Czy Jurado wnosi więcej do drużyny niż Jose Antonio Reyes? Okej, Naldo względem Demichelisa to jest znaczny upgrade, podobnie jak Leo Baptistao na miejscu Caicedo, ale takich przykładów trudno znaleźć więcej. Na samych dobrych chęciach ciężko zbudować zespół będący w stanie rywalizować o wyższą stawkę niż zapewnienie sobie bezpiecznej lokaty w środku tabeli i granie o pietruszkę przez parę tygodni pod koniec rozgrywek.

W oparach absurdu zaczniemy poruszać się natomiast w momencie, gdy prześledzimy to, co zimą działo się w gabinetach Corenlla-El Prat, a nie na boisku. Oczywiście słaba postawa zespołu jest pochodną wszystkich decyzji podjętych „u góry”, które w świetle nie tak dawnych obietnic jawią się może nie jako pełne hipokryzji, lecz po prostu odwrotne względem obranych celów. Z drużyny pozbyto się wówczas czterech graczy – Javiego Fuego, Pape Diopa, Hernana Pereza oraz Alvaro Vazqueza. W ich miejsce przyszedł tylko Carlos Sanchez z Fiorentiny, niby zawodnik solidny, ale nic ponadto.

Wkurwieniometr wszystkich ludzi związanych z Los Pericos – od kibiców po samego trenera – wskazywał prawie maksymalny wynik. Z czym zresztą sam Quique Sanchez Flores niespecjalnie się krył. – Nie zamierzam robić za rzecznika prasowego. Nie tylko wy chcecie wyjaśnień ze strony klubu. Ja też, bo nie rozumiem tej decyzji – grzmiał na konferencji prasowej odnosząc się do sprzedaży Javiego Fuego do Villarrealu. Przedziwna była to operacja, wszak nikt racjonalnie myślący się jej nie spodziewał. Tym bardziej, że jak widać po słowach trenera, została przeprowadzona kompletnie bez jego wiedzy. A pomocnik, pomimo 34 wiosen na karku, wcale nie był zapchajdziurą, lecz przywódcą całego stada Papużek. Lub jak kto woli – przedłużeniem ręki trenera na boisku, łącznikiem pomiędzy nim a drużyną, wzorem do naśladowania dla młodych chłopaków z klubowej akademii. Argumentem za pozbyciem się tego gracza nie mógł być wiek, wszak w jego miejsce sprowadzono jedynie o dwa lata młodszego, wcześniej wspomnianego, Carlosa Sancheza. Jakość piłkarska? Nie no, żarty na bok.

W pewnym momencie Flores skonfrontował się z Yanshengiem, skoro ten nawet nie konsultował swoich decyzji z trenerem. A on z kolei przedstawił mu listę postulatów. Hiszpan narzekał więc na brak transparentności Espanyolu oraz to, że pomimo braku wiedzy o zamiarach Chena musi co chwilę tłumaczyć się z jego działań przed dziennikarzami. Narzekał na brak wzmocnień, o które prosił od jakiegoś czasu, a jego negatywne wrażenia względem tego tematu spotęgowała zimowa mini-wyprzedaż. Nic dziwnego, że przez jakiś czas myślał nawet o zerwaniu umowy z Los Pericos, by przejąć uwikłane w walkę o utrzymanie w Premier League Stoke City, ale w końcu dał sobie spokój z takimi ekscesami. Domagał się też doinwestowania w kadrę zespołu w najbliższym okienku transferowym i wydawało się, iż obaj panowie dogadali się bez większych problemów, bo jak twierdziły hiszpańskie media, szkoleniowiec wyszedł ze spotkania bardzo zadowolony.

Jaki więc sens ma zwolnienie Quique Floresa z posady trenera Espanyolu w świetle tamtej rozmowy z chińskim właścicielem klubu? Skoro bowiem już szef Rastar Group zdołał przekonać Hiszpana do pozostania na Cornella-El Prat kosztem objęcia Stoke, to dla mnie znaczy mniej więcej tyle, że cenił sobie jego pracę. No i musiał też wyrazić zrozumienie wobec argumentów trenera na zasadzie, iż z gówna bata nie ukręci. A zatem, skoro był świadomy ograniczeń i tego, że w bieżącym sezonie Flores z tak zbudowaną drużyną osiągnie niewiele, to dlaczego ostatecznie rozliczył go właśnie z tego? Chyba, że Yansheng najpierw nakłamał mu prosto w oczy podczas spotkania, obiecując mu polepszenie warunków pracy w przyszłości, a potem po prostu zrobił to, czego pragnął już wcześniej, lecz bał się ze względów wizerunkowych. No ale sorry, trzeba byłoby mieć wyjątkowo krótką pamięć, aby wątków ze sobą nie połączyć.

Tak to wygląda względem komunikatu klubowego, w którym żegnano Floresa oraz tak samo zwolnionego z klubu dyrektora sportowego, Jordiego Lardina. – Ta decyzja to owoc osiągniętego poziomu sportowego, której intencją jest wykorzystanie ostatnich meczów ligowych w formie przygotowań do sezonu 2018/19, stworzenie do tego możliwie najlepszych warunków – czytamy w obwieszczeniu. Widzę w tym jednak pewien zgrzyt – gdyby rzeczywiście akurat te pobudki były podstawą do rezygnacji z usług Quique oraz Jordiego, na ich miejsce powinni już być gotowi następcy. Tymczasem obowiązki szkoleniowca pierwszej drużyny przejął David Gallego, który od pięciu lat pracował z juniorami i rezerwami Los Pericos. Obowiązki Lardina ma z kolei przejąć Oscar Perarnau – że tak sobie pozwolę sparafrazować – dyrektor wszystkich dyrektorów.

Wątpię więc w to, czy Espanyol w najbliższych latach poczyni postępy o jakich z wielkim przekonaniem swego czasu rozprawiał Chen. Po pierwsze, ponieważ nie widać z jego strony zbyt wielkiej inicjatywy względem kolejnych inwestycji. Po drugie, bo władze Los Pericos z nim na czele wydają się być niezbyt wiarygodne. Mam wrażenie, że co innego się tam mówi, a co innego potem robi. Znając przebieg kadencji Floresa, każdy poważniejszy trener mógłby mieć sporo obiekcji co do przyjęcia pracy na Cornella-El Prat. Bo że na dłuższą metę szkoleniowcem pierwszej drużyny zostanie Gallego – w to kompletnie nie wierzę. Byłby to bowiem najdobitniejszy dowód na to, iż chęć stworzenia przez Chena silnego Espanyolu stanowiły jedynie PR-ową paplaninę.

Jedyne co go w tym wszystkim broni, to obostrzenia, jakich musi przestrzegać będąc blisko związanym z chińskim biznesem. – Nasz projekt rozwija się wolno, ponieważ Chińczycy odgórnie ograniczają wydatki na zagraniczne inwestycje – opowiadał jakiś czas temu Carlos Garcia Pont, wiceprezes Espanyolu. „Odgórnie” nie odnosiło się jednak do braku dobrej woli Yanshenga, lecz prawa ustanowionego przez Xi Jinpinga, szefa chińskiego rządu. W 2017 roku wprowadził on limity na zagraniczne inwestycje w sferach takich jak sport, rozrywka, nieruchomości i turystyka.

– Nasi rodacy inwestują irracjonalnie w europejski sport, rozrywkę i inne, przez co juan dewaluuje się względem innych walut, na przykład dolara. Długi, w jakie popadło wiele prywatnych przedsiębiorstw, poważnie zagrażają stabilności naszego systemu finansowego. A jakby tego było mało, ta sytuacja wpływa negatywnie na wizerunek naszej gospodarki. Nadszedł najwyższy czas, by zakręcić kurek – peorował Xi Jinping, choć jak mówił, tak zrobił.

I to właśnie wydaje się być kwestią kluczową względem możliwego rozwoju Espanyolu. A może raczej powinienem napisać – braku rozwoju? Jeśli w Chinach nagle nie zmienią zdania o 180 stopni co do biznesu oraz ustanowionych wokół niego praw, Chenowi będzie ekstremalnie trudno spełnić złożone obietnice. Nie pomogą jego deklaracje na temat tego jak bardzo kocha Los Pericos. Miłością nie napełni klubowego sejfu, a za grosze gwiazd nie ściągnie.

(Inna sprawa, że kompletnie nie wierzę w szczerość uczuć chińskiego biznesmena, no ale już niech mu będzie).

A skoro tak, to trudno spodziewać się po Papużkach czegoś więcej niż tylko dalszego egzystowania w szarej rzeczywistości pełnej kolorowych – wyłącznie – marzeń.

Mariusz Bielski

Suche Info
22.05.2022

Oficjalnie: Szymon Włodarczyk pożegnał się z Legią

Powoli wyjaśnia się przyszłość młodego napastnika Legii Warszawa. 19-latek za pośrednictwem swojego konta na Instagramie poinformował, że odchodzi ze stołecznego klubu. O pozyskanie go starają się Górnik Zabrze i Jagiellonia Białystok. W zakończonym sezonie Ekstraklasy zagrał tylko w 7 meczach Ekstraklasy. Zapewne to wpłynęło na podjętą przez niego decyzję. Nastolatek jest kolejnym wychowankiem Legii, który […]
22.05.2022
Tenis
22.05.2022

Roland Garros. Magda Linette pokonała Ons Jabeur!

Pierwsza runda French Open. Na korcie druga najlepsza tenisistka trwającego sezonu. Zwyciężczyni niedawnego turnieju WTA 1000 w Madrycie i finalistka imprezy tej samej rangi w Rzymie. Zawodniczka mająca najwięcej zwycięstw na mączce w tym roku. Czyli Ons Jabeur. A naprzeciwko niej – Magda Linette. Faworytka tego meczu była tylko jedna i po pierwszym secie wydawało […]
22.05.2022
Brama dnia
22.05.2022

Jacek Magiera kontra Tomasz Moskała | BRAMA DNIA

Kolejna odsłona „Bramy dnia!” Dzisiaj swojskie klimaty. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z Gatigo. JACEK MAGIERA VS WISŁA (22.05.2005) Siedemnaście lat temu Legia Warszawa nieoczekiwania zmiażdżyła Wisłę Kraków 5:1. Czwartego gola dla „Wojskowych” po efektownej akcji zdobył Jacek Magiera.  TOMASZ MOSKAŁA VS G. ŁĘCZNA (22.05.2007) Z kolei piętnaści lat temu Cracovia […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Salihamidzić: „Lewy” ma kontrakt do lata przyszłego roku i wypełni go

Dyrektor sportowy Bayernu Monachium Hasan Salihamidzić był gościem programu „Doppelpass” na antenie Sport1. Działacz odniósł się m.in. do sytuacji Roberta Lewandowskiego. Szef działu sportowego mistrzów Niemiec przyznał, że agent kapitana reprezentacji Polski otrzymał ofertę przedłużenia umowy. Bośniak dodał też, że spodziewa się wypełnienia przez Lewandowskiego kontraktu, a ten kończy się 30 czerwca 2023 roku. – […]
22.05.2022
Piłka nożna
22.05.2022

Benzema, Mbappe, Lewandowski? 10 najlepszych piłkarzy sezonu 2021/22 [RANKING]

Strzelający gola za golem Lewandowski? Dominujący w lidze francuskiej Mbappe? Czarujący dryblingiem Vinicius, a może jego bardziej doświadczony kolega z zespołu – Benzema? Sezon 2021/22 w europejskim futbolu klubowym wkrótce oficjalnie dobiegnie końca, ale już teraz jak najbardziej można się pokusić o wskazanie najlepszego piłkarza mijającej właśnie kampanii. Wytypowaliśmy dziesięciu zawodników, którzy w ostatnich miesiącach […]
22.05.2022
Weszło
22.05.2022

PSG i Kylian Mbappe. Czyli szarża w walce o katarską wiarygodność

Wielkie kluby walczą nie tylko o trofea, najwyższe miejsca, sukcesy na arenie międzynarodowej i uznanie kibiców. Kluby ze ścisłej elity walczą też o wiarygodność. Paris Saint-Germain musiało postawić wszystko na jedną kartę w rozmowach kontraktowych z Kylianem Mbappe, by utrzymać tę wiarygodność. Pytanie tylko – czy paryżanie nie przeszarżowali?  Gdybyśmy mieli szukać określeń na to, […]
22.05.2022
Weszło
08.05.2022

Atletico ograło drugi garnitur Realu w derbach

Real Madryt po awansie do finału Ligi Mistrzów i zdobyciu mistrzostwa Hiszpanii machnął ręką na derbowy mecz z Atletico. Carlo Ancelotti wystawił do gry wielu rezerwowych, którzy nie poradzili sobie z Los Colchoneros. W konsekwencji podopieczni Diego Simeone wygrali derby Madryt 1:0. Derbowa temperatura spotkania została ostudzona na długo przed pierwszym gwizdkiem. Real Madryt przystępował […]
08.05.2022
Hiszpania
08.05.2022

Barca wybiła Betisowi punkt z głowy. Fantastycznym wolejem Alby

Ostatnie sobotnie spotkanie w lidze hiszpańskiej, jak na bitwę drużyn z czołówki przyszło, od początku zapowiadało się emocjonująco. Oba zespoły – pomimo zagwarantowanych pucharach w kolejnym sezonie – nie składają jeszcze broni i deklarują chęć walki wydarcia każdego punktu do samego końca. Barcelona gra o wicemistrzostwo, a także przypieczętowanie możliwości gry w Lidze Mistrzów. Z […]
08.05.2022
Weszło
21.04.2022

Co warto wiedzieć o Rubialesie?

Hiszpańska piłka to wielkie kluby, rywalizacja na wysokim poziomie, piłkarze doskonale wyszkoleni technicznie, ale i nieład organizacyjny. Ostatnie dni pokazały to dobitnie. Zamieszanie związane z ujawnieniem afery z Luisem Rubialesem i Gerardem Pique w rolach głównych potwierdza, że o ile w Hiszpanii znają się na futbolu i potrafią grać, o tyle w kwestiach przejrzystości i […]
21.04.2022
Liga Europy
14.04.2022

Fantastyczny mecz, fantastyczny Eintracht! Barcelona poza Ligą Europy

O tym wieczorze kibice Eintrachtu Frankfurt będą mówili jeszcze przez długie lata. Ich drużyna zaszokowała Barcelonę na jej terenie, przez prawie cały mecz tłamsiła ją niemiłosiernie i zadawała kolejne ciosy, co dało awans do półfinału Ligi Europy. A wszystko to na oczach trzydziestu tysięcy (!) fanów w białych koszulkach. Barcelona – Eintracht Frankfurt 2:3. Wymarzony […]
14.04.2022
Weszło
09.04.2022

W Madrycie wszystko pod kontrolą. Odhaczone zwycięstwo z Getafe

Bezpieczna przewaga w tabeli La Liga oraz świadomość arcyważnego meczu w środku tygodnia nie spowodowały dekoncentracji w szeregach Królewskich. Nieco więcej minut gry dostali piłkarze, którzy zwykle siadają na ławce rezerwowych, ale mimo to Real wytrącił rywalom wszelkie argumenty na boisku i kontrolował przebieg meczu. Udało się więc utrzymać sytuację w tabeli oraz dać nieco […]
09.04.2022
Weszło
03.04.2022

Piękny wieczór na Camp Nou

Wracamy do widoku, do którego przyzwyczailiśmy się przez lata, śledząc rozgrywki La Liga. Barcelona odhacza zwycięstwo z kolejnym ligowym rywalem, a także jest jednym z dwóch najlepszych zespołów w Hiszpanii. Tym razem Blaugrana pokonała Seville, dzięki czemu wylądowała na drugim miejscu w La Liga. Doszło do sytuacji, której w trakcie pracy Ronalda Koemana nikt sobie […]
03.04.2022
Liczba komentarzy: 2
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin(@fc-bazuka-bolencin)
4 lat temu

W pojedynczych meczach potrafią się sprężyć na mocarzy. Że przypomnę zwycięstwa z Realem i Atletico po 1-0 w lidze, czy 1-0 z Barceloną w pucharze albo 1-1 w derbach w lidze. Potencjał więc jest. Ale słabiutkie mecze z większości drużyn w lidze (nawet z pionkami), 28 goli w 34 meczach (mniej – tylko spadkowicze z Las Palmas i Malagi) w tym 14 – Gerarda Moreno (co by było gdyby go zabrakło) – odsłaniają ciemną stronę medalu.
Niemniej dla mnie klub bardzo pozytywny – potrafiący spiąć się na „wielkich” i utrzeć im nosa. A co jak co, ale to w Hiszpanii w ostatnich latach i porządkach które od dobrej dekady tam panują – zawsze mi się będzie podobało 🙂

Testo
Testo(@testo)
4 lat temu

Mógł spłacić ZOBOWIĄZANIA, a nie należności. Poprawcie.

Suche Info
22.05.2022

Oficjalnie: Szymon Włodarczyk pożegnał się z Legią

Powoli wyjaśnia się przyszłość młodego napastnika Legii Warszawa. 19-latek za pośrednictwem swojego konta na Instagramie poinformował, że odchodzi ze stołecznego klubu. O pozyskanie go starają się Górnik Zabrze i Jagiellonia Białystok. W zakończonym sezonie Ekstraklasy zagrał tylko w 7 meczach Ekstraklasy. Zapewne to wpłynęło na podjętą przez niego decyzję. Nastolatek jest kolejnym wychowankiem Legii, który […]
22.05.2022
Tenis
22.05.2022

Roland Garros. Magda Linette pokonała Ons Jabeur!

Pierwsza runda French Open. Na korcie druga najlepsza tenisistka trwającego sezonu. Zwyciężczyni niedawnego turnieju WTA 1000 w Madrycie i finalistka imprezy tej samej rangi w Rzymie. Zawodniczka mająca najwięcej zwycięstw na mączce w tym roku. Czyli Ons Jabeur. A naprzeciwko niej – Magda Linette. Faworytka tego meczu była tylko jedna i po pierwszym secie wydawało […]
22.05.2022
Brama dnia
22.05.2022

Jacek Magiera kontra Tomasz Moskała | BRAMA DNIA

Kolejna odsłona „Bramy dnia!” Dzisiaj swojskie klimaty. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z Gatigo. JACEK MAGIERA VS WISŁA (22.05.2005) Siedemnaście lat temu Legia Warszawa nieoczekiwania zmiażdżyła Wisłę Kraków 5:1. Czwartego gola dla „Wojskowych” po efektownej akcji zdobył Jacek Magiera.  TOMASZ MOSKAŁA VS G. ŁĘCZNA (22.05.2007) Z kolei piętnaści lat temu Cracovia […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Salihamidzić: „Lewy” ma kontrakt do lata przyszłego roku i wypełni go

Dyrektor sportowy Bayernu Monachium Hasan Salihamidzić był gościem programu „Doppelpass” na antenie Sport1. Działacz odniósł się m.in. do sytuacji Roberta Lewandowskiego. Szef działu sportowego mistrzów Niemiec przyznał, że agent kapitana reprezentacji Polski otrzymał ofertę przedłużenia umowy. Bośniak dodał też, że spodziewa się wypełnienia przez Lewandowskiego kontraktu, a ten kończy się 30 czerwca 2023 roku. – […]
22.05.2022
Piłka nożna
22.05.2022

Benzema, Mbappe, Lewandowski? 10 najlepszych piłkarzy sezonu 2021/22 [RANKING]

Strzelający gola za golem Lewandowski? Dominujący w lidze francuskiej Mbappe? Czarujący dryblingiem Vinicius, a może jego bardziej doświadczony kolega z zespołu – Benzema? Sezon 2021/22 w europejskim futbolu klubowym wkrótce oficjalnie dobiegnie końca, ale już teraz jak najbardziej można się pokusić o wskazanie najlepszego piłkarza mijającej właśnie kampanii. Wytypowaliśmy dziesięciu zawodników, którzy w ostatnich miesiącach […]
22.05.2022
Weszło
22.05.2022

PSG i Kylian Mbappe. Czyli szarża w walce o katarską wiarygodność

Wielkie kluby walczą nie tylko o trofea, najwyższe miejsca, sukcesy na arenie międzynarodowej i uznanie kibiców. Kluby ze ścisłej elity walczą też o wiarygodność. Paris Saint-Germain musiało postawić wszystko na jedną kartę w rozmowach kontraktowych z Kylianem Mbappe, by utrzymać tę wiarygodność. Pytanie tylko – czy paryżanie nie przeszarżowali?  Gdybyśmy mieli szukać określeń na to, […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Potężne trafienie Piotra Zielińskiego w Serie A [WIDEO]

Kończący się sezon Serie A jest zdecydowanie słabszy niż poprzedni dla Piotra Zielińskiego. Reprezentant Polski strzelił dziś swojego 6. gola w sezonie, podwyższając prowadzenie Napoli w meczu ze Spezią na 2:0. Ofensywny pomocnik popisał się mocnym i precyzyjnym uderzeniem lewą nogą. Zieliński w ostatnich tygodniach stracił miejsce w składzie Napoli, co sprawiło, że ruszyły spekulacje […]
22.05.2022
Weszło
22.05.2022

Śląsk to nie tylko zgliszcza. Jest na kim budować lepszą przyszłość

Wbrew pozorom Wrocław nie jest polem bitwy, które doszczętnie przemieliła wojna o utrzymanie w Ekstraklasie i pokrętne decyzje „generałów” w klubowych kuluarach. Choć mogłoby się wydawać, że w tym miejscu należy zaorać wszystko i zasiać coś zupełnie nowego, aż tak dosadny ostracyzm raczej nie będzie potrzebny. Owszem, piłkarze bez większych ambicji powinni zostać czym prędzej […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Nieoficjalnie: Tylko w II rundzie eliminacji Ligi Konferencji Raków zagra w Częstochowie

Wicemistrzowie Polski jako zdobywcy Pucharu Polski zaczną grę w europejskich pucharach od drugiej rundy eliminacji Ligi Konferencji. Okazuje się, że tylko na tym etapie rozgrywek Raków zagra u siebie w roli gospodarza. Pozostałe potencjalne domowe spotkania będzie musiał rozegrać na innym obiekcie. Podobnie jak przed rokiem ma nim być stadion Podbeskidzia Bielsko-Biała. Informacje jako pierwszy […]
22.05.2022
Siatkówka
22.05.2022

Alessandro Michieletto – złoty chłopiec włoskiej siatkówki chce zrewanżować się ZAKSIE

– Nie spotkałem tak wysokiego gracza z tak dobrym przyjęciem przez 15 lat mojej kariery. Jest jednym z najlepszych siatkarzy we Włoszech – mówił Marko Podrascanin na łamach mozzartsport.com. Osmany Juantorena użył z kolei słowa „fenomen”. Dziennik „Corriere della Sera” określił go symbolem nowej generacji włoskiej siatkówki. Alessandro Michieletto – bo o nim mowa – […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Chiellini blisko Los Angeles FC. Warunki kontraktu ustalone

Jeszcze kilka dni temu nie było wiadomo czy Giorgio Chiellini będzie kontynuował karierę. 38-latek w sobotę zagrał ostatni mecz w barwach Juventusu. Stara Dama przegrała z Fiorentiną (0:2). Już od jakiegoś czasu było wiadomo, że obrońca po sezonie odejdzie z Juve. Teraz w zasadzie jest już jasność, jeżeli chodzi o przyszłość defensora. Włoski dziennikarz Fabrizio […]
22.05.2022
Ekstraklasa
22.05.2022

Noc, na którą czekał cały Poznań

Już od ponad tygodnia wiemy, że Lech Poznań zdobył tytuł Mistrza Polski. Była ogromna radość w szatni, potem – spontaniczna i kontrowersyjna pod stadionem. Jednak oficjalna koronacja i uroczyste świętowanie miały miejsce dopiero poprzedniego wieczora, a może raczej – poprzedniej nocy. Choć nie wszystko wyszło po myśli organizatorów i kibiców, to bez wątpienia Poznań takiej […]
22.05.2022
1 liga
22.05.2022

Rybski: Ekstraklasa z Widzewem Łódź nabierze kolorytu

Andrzej Rybski, były piłkarz Widzewa Łódź, drugi pod względem liczby występów na zapleczu Ekstraklasy zawodnik w historii ligi, a obecnie trener w akademii łódzkiego klubu, rozmawiał o finiszu sezonu w 1. lidze w programie „Pierwsza Klasa”. Jak były pomocnik patrzy na szanse Widzewa na awans? Mecz z Miedzią Legnica mógł poprawić humory kibiców Widzewa, ale […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Skorża: W szatni są piłkarze, którzy noszą się z zamiarem zmiany klubu

Pojawiają się pierwsze komentarze po zakończeniu sezonu Ekstraklasy. Głos zabrał trener nowych mistrzów Polski – Lecha, czyli Maciej Skorża. Szkoleniowiec przyznał, że w szatni jego zespołu są piłkarze, którzy nie są do końca zadowoleni ze swojej sytuacji w drużynie i noszą się z zamiarem odejścia z klubu. Wczoraj w ostatniej kolejce Ekstraklasy Kolejorz pokonał u […]
22.05.2022
Weszło
22.05.2022

Ludzie cierpią, a FIFA odwraca oczy. Nie po raz pierwszy

Horror, koszmar, piekło na ziemi – takimi przymiotami określane jest to, co miało miejsce przez ostatnie 20 lat w Fifa Goal Centre pod auspicjami Haitańskiego Związku Piłki Nożnej (FHF). Gwałty, niewolnictwo seksualne z udziałem nieletnich, zastraszanie, szantaże, aborcje – to praktyki, które obecne były tam na co dzień. Na światło dzienne zaczęły wychodzić już kilka […]
22.05.2022
Piłka nożna
22.05.2022

Najciekawsze końcówki sezonu w Premier League [RANKING]

Dziś dowiemy się, kto tym razem zdobędzie mistrzostwo Anglii, którego losy rozstrzygną się po raz kolejny dopiero w ostatniej kolejce. Przed 38. serią spotkań Liverpool traci do Manchesteru City tylko jeden punkt, więc wszystko może się wydarzyć. A jakie były jeszcze równie emocjonujące końcówki sezonu w erze Premier League? Najciekawsze końcówki sezonu w Premier League […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Media: Leonardo zwolniony z PSG. Jest kandydat na nowego dyrektora sportowego

Według informacji „RMC Sport” w sobotę wieczorem dyrektor sportowy PSG – Leonardo dowiedział się o swoim zwolnieniu. Ponoć jego odejście jest jedną z przyczyn przedłużenia umowy z klubem przez Kyliana Mbappe. Leonardo był dyrektorem sportowym paryżan od trzech lat. Media w tym czasie rozpisywały się o jego złych relacjach z dwoma ostatnimi trenerami PSG: Thomasem […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Kolejny gol Buksy. Sprytny strzał zapewnił mu 7. bramkę w sezonie [WIDEO]

Adam Buksa kontynuuje świetną formę strzelecką. Napastnik New England Revolution trafił do siatki w szóstym kolejnym meczu, a jego klub pokonał na wyjeździe 3:2 FC Cincinnati. 26-latek strzelił gola na 2:1. Były napastnik Pogoni Szczecin, Zagłębia Lubin i Lechii Gdańsk zdobył bramkę w dość ekwilibrystyczny sposób. Dostał podanie w pole karne nieco za plecy, ale […]
22.05.2022