post
Avatar

Opublikowane 08.04.2018 15:58 przez

Jan Ciosek

Raimondas Rumsas to jeden z najlepszych kolarzy, którzy w ostatnich latach jeździli po polskich szosach. Największe sukcesy odnosił jednak gdzie indziej – w 2002 roku uplasował się nawet na 3. miejscu w klasyfikacji generalnej Tour de France. Po latach trudno traktować jego sukcesy poważnie – wszystko za sprawą udowodnionego mu dopingu. Kolarz był tylko wierzchołkiem góry lodowej – w proceder zaangażowana była także… jego żona. Na tym historia wcale się nie kończy, bo po latach w ślady ojca poszli także synowie – z tragicznym skutkiem.

W tej sprawie jest wiele wątków, ale wszystko co interesujące rozpoczęło się pod koniec lipca 2002 roku. Peleton kończył ostatni etap, a Edita Rumsiene niedaleko Chamonix właśnie szykowała się do przekroczenia granicy. Jej mąż po raz pierwszy brał udział w słynnym Tour de France i był liderem grupy Lampre. Spisywał się nadspodziewanie dobrze i w klasyfikacji generalnej ostatecznie finiszował przed takimi asami jak Santiago Botero i Roberto Heras. Trzecie miejsce zajął kolarz, który jeszcze kilka lat wcześniej był jedną z gwiazd polskiej grupy Mróz.

Walizka koksu dla chorej teściowej

Cieniem na największym sukcesie litewskiego kolarstwa w XXI wieku położyła się jednak szczegółowa kontrola. Okazało się, że małżonka Rumsasa przewoziła przez granicę torbę pełną smakołyków. Kortyzol, EPO, testosteron, hormon wzrostu, sterydy anaboliczne – do wyboru, do koloru. W sumie znaleziono 35 substancji – zidentyfikowanie niektórych z nich zajęło policji kilka tygodni! Tłumaczenie zatrzymanej było nie mniej kuriozalne niż zawartość bagażu. Wszystko miała wieźć do… chorej matki, która czekała na nią w ojczyźnie.

Od początku do końca przejechałem ten Tour w sposób czysty i uczciwy. To jakieś nieporozumienie. Leki były wiezione na Litwę do mojej teściowej. Moja żona nie jest lekarzem i nie dostarcza mi żadnych środków. Jeździ ze mną na wyścigi, bo jest po prostu moją największą fanką – tłumaczył dość nieporadnie Rumsas.

Wszystko fajnie, tylko w czym właściwie poczciwej teściowej miały pomóc hormon wzrostu i EPO? Tu niestety nie udało mu się przedstawić logicznej teorii. Rumsas wybrał starą jak świat strategię – zaczął rżnąć głupa i odcinać się od swojej „największej fanki”.

Nigdy nic przed sobą nie ukrywamy. Jeśli prawdą jest, że moja żona przewoziła te wszystkie środki, to kiedy wyjdzie z aresztu będziemy musieli poważnie porozmawiać. Liczę, że mi to wszystko wyjaśni – mówił sportowiec i do dziś nie wiadomo, jak udało mu się wygadywać takie dyrdymały z kamienną twarzą.

W 2002 roku sprawa rozeszła się po kościach. Pozostał niesmak, ale wtedy nikomu nic nie udowodniono. Rumsas lamentował, że podczas wyścigu wielokrotnie badano go na obecność dopingu i żaden z tych testów nie dał pozytywnego wyniku. W sumie miał rację, ale warto jednak pamiętać, że tamten Tour wygrał Lance Armstrong. On także był wtedy badany, ale nikt po prostu nie chciał go przyłapać na niedozwolonym wspomaganiu.


W przypadku Litwina po latach również nie sposób mówić o jakichkolwiek wątpliwościach – na dopingu oficjalnie wpadł kilka miesięcy później podczas Giro d’Italia. Wrócił po roku banicji, ale sukcesy odnosił już tylko na poziomie krajowym. W 2005 roku oboje z żoną zostali skazani na 4 miesiące więzienia w zawieszeniu za przemyt niedozwolonych substancji w 2002 roku. Co ciekawe, na jeszcze więcej (rok więzienia w zawieszeniu na pięć lat) skazano w tej samej sprawie… polskiego lekarza. Krzysztof Ficek miesiąc przed wpadką miał spotkać się z żoną Rumsasa i opisać jej… jakie dokładnie środki mu przywiozła. W skrócie – pani Edita wyłożyła na stół torbę pełną niespodzianek i pytała po kolei: „a co to? A to? A z tamtym co się robi?”. Pytanie nasuwa się samo – w jaki sposób weszła w posiadanie tych substancji?

Nie popełniłem żadnego przestępstwa. Znalezione przez celników druczki specyfikacji lekarskich dotyczyły środków, które są w Polsce dozwolone i legalne. Ponadto wypisałem je legalnie i oficjalnie w Polsce, a skazał mnie za to francuski sąd. Gdzie jest zatem moja wina? – pytał profesor Ficek, znany specjalista medycyny sportowej, który w długiej karierze pracował między innymi z kadrą polskich hokeistów.

Jaki ojciec, tacy synowie

Sprawa pozostałaby pewnie jedną z wielu kuriozalnych i smakowitych dopingowych ciekawostek, gdyby nie to to, co po latach spotkało synów Rumsasa. Raimondas junior urodził się w 1994 roku, Linas rok później. Obaj chcieli pójść w ślady ojca i byli obiecującymi juniorami. Młodszy – młodzieżowy mistrz Litwy – pierwsze kroki w świecie zawodowców stawiał w barwach włoskiej grupy Altopack-Eppela. Nazwa może wiele nie mówić, ale wbrew pozorom jest w tej historii ważna.

Wstrząs przyszedł 2 maja 2017 roku – 21-letni Linas zasłabł i trafił do szpitala, gdzie po dwugodzinnej reanimacji zmarł. Przyczyną zgonu była niewydolność serca, którą szybko w trakcie śledztwa połączono z sięganiem po doping. Okazało się, że kolarz z podobnymi objawami został przyjęty do szpitala dzień przed tragedią, ale po testach wypuszczono go do domu.

Śledztwo przyniosło zaskakujące rezultaty. W gronie podejrzanych znalazł się… Rumsas senior, który po zakończeniu kariery odnalazł się jako prezes klubu Altopack-Eppela – tego samego, w którym jeździł jego syn. Były kolarz wraz z trzema innymi osobami miał brać udział w obrocie środkami dopingującymi. Ostatecznie śledczy aresztowali kilka innych osób, ale dla wszystkich można znaleźć jeden wspólny mianownik – pracowali dla tego samego zespołu i dopingiem zdecydowanie się nie brzydzili.

O kim mowa? O Luce Franceschim (właściciel klubu), Elso Fredianim (były dyrektor sportowy), Andrei Bianchim (farmaceuta) i Michele Violi (były trener). W gronie podejrzanych znalazło się znacznie więcej osób, jednak te wymienione wyżej zostały objęte aresztem domowym. Szefowi grupy zarzucano, że gorliwie namawiał swoich zawodników do stosowania dopingu – zwłaszcza hormonu wzrostu i opioidowych środków przeciwbólowych. Osobiście miał także dostarczać odpowiednie substancje w niemożliwych niemal do wykrycia mikrodawkach.

Trudno uwierzyć, by pracujący w takim środowisku Rumsas senior o niczym nie wiedział. Tym bardziej, że w 2012 roku – w samym środku dopingowego zamieszania z Armstrongiem – w bardzo ciekawy sposób mówił o potrzebie wprowadzenia nowych regulacji.

Kolarstwo musi się zmienić. Jeśli sprawy będą dalej szły w tym kierunku, to nic dobrego z tego nie wyniknie. U władzy są ludzie, którzy muszą się trochę zastanowić nad tym, co robią. Nie mówię o USADA ani o nikim konkretnym. Po prostu ich podejście jest złe i to ciągnie się od lat. Nikt konkretny nie jest winny, albo winni są wszyscy, albo nikt – tłumaczył.

Przekładając te słowa z języka dopingowego na polski – trudno odebrać je inaczej niż jako zawoalowaną próbę tłumaczenia dopingowiczów – w tym także siebie. W tragicznej historii Rumsasów to jednak nie koniec przedziwnych zwrotów akcji. We wrześniu 2017 roku – kilka miesięcy po śmierci Linusa – we własnym domu w Toskanii włoskie służby antydopingowe (CONI) na dopingu przyłapały… Raimondasa juniora.

Młody kolarz miał się faszerować hormonem wzrostu. W jego mieszkaniu i samochodzie znaleziono także wiele innych dających do myślenia substancji. I jeśli coś może być w dzisiejszych czasach w ogóle świadectwem moralnej degrengolady, to chyba właśnie to. Jak zdemoralizowane musiało być to środowisko, skoro kilka miesięcy po powiązanej ze stosowaniem dopingu śmierci młodszego brata drugi z synów Rumsasa bez żadnych skrupułów wrócił do koksowania?

Proces nie trwał długo – w styczniu 2018 roku było już po wszystkim. Raimondas junior został zdyskwalifikowany na cztery lata. Jego rodzice wcześniej tłumaczyli, że z substancji znalezionych w ich domu „będą tłumaczyć się w odpowiednim czasie i przed odpowiednimi ludźmi”. Po latach warto wrócić do wymownych słów ojca, który w 2012 roku został zapytany o to, czy jego synowie dołączą do czystszego peletonu niż ten, w którym sam jeździł.

Wszystko zależy od człowieka – jego edukacji i tego jak został wychowany. Zaczyna się od dziecka – wtedy najwięcej do powiedzenia mają rodzice, potem pojawiają się trenerzy i tak dalej. Najważniejsze jest edukowanie we wczesnym wieku. Potem, gdy zawodnicy mają 18 lub 21 lat, sami decydują i wybierają własną ścieżkę – stwierdził. Cóż, być może to rzeczywiście kwestia wychowania, bo synowie Raimondasa Rumsasa wybrali dokładnie taką samą ścieżkę, jak ich ojciec.

KACPER BARTOSIAK

foto: newspix.pl

Jan Ciosek

Opublikowane 08.04.2018 15:58 przez

Jan Ciosek

Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Inne sporty
28.03.2021

Formuła 1: Verstappen gonił Hamiltona, ale ten pokazał klasę

Wiadomo, bywa, że jesteśmy znudzeni dominacją Lewisa Hamiltona. Tego, co dziś wyczarował reprezentant Mercedesa nie sposób jednak nie docenić. Na zajechanych oponach, z Maxem Verstappenem na plecach, utrzymał prowadzenie do końca, inaugurującego sezon Formuły 1, wyścigu w Bahrajnie. To był prawdziwy popis siedmiokrotnego mistrza świata.  Na dobrą sprawę pytania przed tegorocznym sezonem Formuły 1 stawialiśmy […]
28.03.2021
Inne sporty
28.03.2021

Jak przekuć ból w sukces. Historia Pierre’a Gasly’ego

– Nie było kibiców, słynnych włoskich tifosich, ale to prezentacja zwycięzców na podium i tak była niesamowita. W końcu o to w tym wszystkim chodzi, żeby stanąć na najwyższym stopniu. Kiedy usłyszałem francuski hymn, chłonąłem wszystko jak gąbka. Wiedziałem, że pierwsza wygrana zdarza się tylko raz – tak Pierre Gasly wspomina swoją wygraną na torze […]
28.03.2021
Inne sporty
28.03.2021

Miocic zdetronizowany! Ngannou nowym mistrzem wagi ciężkiej UFC

Stipe Miocic został zdetronizowany. Nowym mistrzem wagi ciężkiej UFC został Francis Ngannou. Trzy lata czekał Kameruńczyk na ten rewanż. Po drodze demolował swoich rywali tak, że cały świat MMA był zszokowany. A gdy dziś dostał drugą szansę w walce o pas, to wykorzystał ją bezlitośnie. Waga ciężka ma nowego, przerażającego króla. Miocic w 2018 roku […]
28.03.2021
Inne sporty
26.03.2021

Nowa rola Justyny Kowalczyk-Tekieli. Pomoże… polskiemu biathlonowi

Jeszcze niedawno mało kto by się tego spodziewał, ale Justyna Kowalczyk-Tekieli rozstaje się z biegami narciarskimi. Mistrzyni olimpijska rozpoczęła pracę w Polskim Związku Biathlonu, w którym będzie pełnić funkcję dyrektora sportowego. Co to oznacza? Jak zapewnia nas prezes PZBiath Zbigniew Waśkiewicz – wcale nie zostanie „przykuta” do biurka. Wciąż będzie blisko sportu, blisko zawodników. Tylko […]
26.03.2021
Inne sporty
25.03.2021

Skoki narciarskie. Fatalne skoki Stocha i Kubackiego, świetny Ryoyu i groźny upadek Tandego

Ostrzyliśmy sobie zęby na dzisiejsze zawody, rozgrywane na słoweńskiej Letalnicy. Wszak to Planica, królowa wszystkich skoczni, obiekt dalekich lotów. W ostatnim akcie tegorocznego Pucharu Świata liczyliśmy też na niezłe skoki Polaków. We wczorajszych kwalifikacjach Andrzej Stękała i Dawid Kubacki dali nam nadzieję na dobry wynik. Nie przekreślaliśmy też szans Piotrka Żyły, który w ostatnich dwóch […]
25.03.2021
Inne sporty
13.03.2020

Panowie, wyłączcie wasze silniki. I to raczej na dłuższy czas… Motorsport także odwołany

Dla kibiców sportów motorowych połowa marca to tradycyjnie czas, kiedy kończy się sen zimowy, a zaczyna wielkie ściganie. W tym roku miało być tak samo, najlepsi kierowcy świata już byli w Australii, gotowi do rozpoczęcia sezonu Formuły 1. A jednak, silniki nie zostaną odpalone, żadnego ścigania nie będzie. Królowa sportu motorowego zapada w ponowny sen […]
13.03.2020
Inne sporty
12.03.2020

Formuła 1? Nie, Formuła Covid-19! Jak się ścigać z koronawirusem

Turnieje tenisowe – odwołane. Gale sportów walki – odwołane. Mecze piłkarskie – jedne odwołane, inne – póki co – rozgrywane bez udziału publiczności. Wszystko oczywiście przez epidemię koronawirusa, która uderzyła w świat sportu z ogromną siłą. Tymczasem Formuła 1 właśnie szykuje się do rozpoczęcia sezonu, jak gdyby nigdy nic. No, dobra, jak gdyby nigdy nic […]
12.03.2020
Inne sporty
08.03.2020

Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą. Z tym, że chyba nie bardzo…

Czy są jakieś granice żenady? Cóż, patrząc na to, co wydarzyło się na ringu w Łomży – chyba nie w świecie boksu. Oto Artur Szpilka stoczył pierwszą walkę po powrocie do kategorii junior ciężkiej. Walkę słabą, żeby nie powiedzieć – żenującą. Ale jego kiepska postawa była niczym w porównaniu do tego, co pokazali austriaccy sędziowie. […]
08.03.2020
Inne sporty
07.03.2020

Jędrzejczyk przed walką o pas: Kocham rywalizację. Nawet gdy gram ze szwagrem w chińczyka, mocno walczę

W życiu Joanny Jędrzejczyk nie ma miejsca na nudę. Polska wojowniczka dziś w nocy stanie przed wielką szansą na odzyskanie mistrzowskiego pasa federacji UFC. W międzyczasie Joanna Jędrzejczyk jest po prostu Joanną Jędrzejczyk: pewną siebie, wyszczekaną, zdecydowaną i świadomą swoich możliwości wojowniczką. Po tym, jak mistrzyni UFC Weili Zhang pokazała polskim kibicom środkowy palec, JJ […]
07.03.2020
Inne sporty
24.02.2020

W skokach narciarskich się udało. Teraz szukamy następców Kubicy

Ulica Bielańska w Warszawie to tak naprawdę ledwie uliczka, jakiej przebiegnięcie zajęłoby dobremu sprinterowi może 15 sekund. Stoi tu kilka bloków, apteka, najmniejsza pętla autobusowa w mieście (dla jednego autobusu), osiedlowa siłownia, popularna klubokawiarnia i salon pielęgnacji psów, podobno najlepszy w kraju. Aha, i jeszcze siedziba PKN Orlen, największej polskiej firmy. Kimi Raikkonen, mistrz Formuły […]
24.02.2020
Inne sporty
23.02.2020

Król Cyganów królem świata! Tyson Fury zdemolował Wildera

Takie walki kochamy, dla takich walk zarywamy noce. Dziś nawet nie trzeba było rezygnować ze snu, a jedynie ustawić budzik na świt polskiego czasu. Choć wstawanie w niedzielę około piątej rano to czyste barbarzyństwo, to jednak żadnego fana boksu specjalnie namawiać nie trzeba było. W Las Vegas toczyła się walka, na którą świat czekał od […]
23.02.2020
Liczba komentarzy: 8
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Coffey88
Coffey88 (@coffey88)
3 lat temu

Widać że pisane przez laika i kogoś kto w kolarstwie siedzi od Kwiatkowskiego i Majki.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Rudy z UE
Rudy z UE (@rudy-z-ue)
3 lat temu

ja myślę, że przenosząc kolarstwo w sferę piłkarską, to tam nawet na poziomie B klasy nikt nie jest czysty

Lelumpolelum
Lelumpolelum (@lelumpolelum)
3 lat temu

A że piłkarze na najbliższym mundialu będą czyści, to nie macie wątpliwości?

Rudy z UE
Rudy z UE (@rudy-z-ue)
3 lat temu
Reply to  Lelumpolelum

kacapy na pewno nie będą czyści ale to wyjdzie dopiero za dwa – trzy lata

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Lelumpolelum

Treść usunięta

Lelumpolelum
Lelumpolelum (@lelumpolelum)
3 lat temu

Mniej daje, ale nadal daje dużo. Lepiej mieć siły na kolejny sprint w 80 minucie niż nie mieć. Lepiej przypakować w okresie przygotowawczym suchego mięśnia niż przypakować i się ulać, itd.i itp. Ciekawe jak często piłkarze z czołowych europejskich lig mają badania antydopingowe, jak często Ronaldo albo Messi mają badania podczas wakacji na Malediwach?

Pavlo Kravchuk
Pavlo Kravchuk (@kataionscyfanatycy)
3 lat temu
Reply to  Lelumpolelum

gdy kariery skończą dwie gwiazdy z dwóch wiadomych hiszpańskich klubów na bank wybuchnie jakaś afera

Suche Info
10.04.2021

Stokowiec: – Dziś żadna z drużyn nie zasłużyła na porażkę

Mecz Śląska z Lechią należał do takich, po których jedni i drudzy mogli mieć niedosyt. Bo przecież Śląsk mógł zamknąć mecz w pierwszej połowie. No, ale tego nie zrobił, a w drugiej połowie lepsze szanse miała Lechia. Do tego też odniósł się na konferencji pomeczowej Piotr Stokowiec. Trener gdańszczan podkreślał jak dziwny był przebieg tego […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Deszcz nad Madrytem łzami kibiców Barcelony. Real wygrywa w El Clasico

Są El Clasico, które możemy zakwalifikować jako przeciętne. Niektóre jako dobre. Ten odcinek najważniejszej hiszpańskiej rywalizacji był jednak po prostu kapitalny i nie przeszkodził w tym nawet deszcz, który lał tak mocno, że transmisja przypominała momentami przekazy rodem z końcówki lat 90.  Na tym jednak powiązania z minioną epoką się kończą, bo obie strony zagwarantowały […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Skandal w III lidze. Bójka piłkarza z dyrektorem

Dzisiejszy mecz Radunii Stężyca ze Świtem Skolwin miał wielką dla obu klubów stawkę. Radunia, która pewnie zmierza po awans, mogła na wiceliderze się wywrócić, a ten włączyłby się do walki o zwycięstwo w III lidze. Radunia wygrała 3:0, ale to nie był koniec emocji w tym meczu. Trzeba powiedzieć: niestety. Niestety, ponieważ po meczu doszło […]
10.04.2021
Ekstraklasa
10.04.2021

Jeśli ktoś został z Ekstraklasą… wcale nie ma czego żałować!

Tak, wiemy, El Clasico, tak, wiemy, Benzema. Ale kto zamiast na ligę hiszpańską postawił dzisiaj na wieczór z Ekstraklasą – wcale nie musi się czuć specjalnie rozczarowany. Przyznajemy, po tym ultra-paździerzu, który zaserwowano nam w meczu Warty ze Stalą Mielec mieliśmy złe przeczucia. Ale ani Śląsk Wrocław z Jackiem Magierą za sterami, ani Lechia Gdańsk […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Kontaktowa bramka Barcelony. Strzelcem Mingueza (video)

Nie układa się dzisiejszy mecz Barcelonie, Real prowadził do przerwy w El Clasico dość gładko 2:0, choć wydawało się, że nie musiał wrzucać najwyższego biegu. Po przerwie jednak Barca zdobyła bramkę kontaktową. Nie była to na pewno tak piękna bramka jak ta Benzemy, ale gol to gol. Óscar Mingueza zdobywa bramkę kontaktową dla FC Barcelony! […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Milik strzela dla Marsylii! Efektowna akcja (video)

Czwarte trafienie w lidze francuskiej Arka Milika, a pierwsze w kwietniu. Polak wyrównał stan gry z Montpellier – Marsylia przegrywała od… 28 sekundy, a Milik strzelił gola do szatni. Milik ładnie zabrał się z piłką, to nie było dobicie do pustaka, jest klasa:     Pan Arkadiusz Milik. pic.twitter.com/yUGR9LSUPi — Dominik Klekowski (@DoKlekowski) April 10, […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Co za bramka w El Clasico! Benzema piętą (video)

Ależ wspaniale zaczęło się El Clasico. Szybko strzelony gol to zawsze tym większa szansa, żeby pojawiły się emocje, żeby mecz jeszcze bardziej się otworzył. Ale jeszcze jest kwestia JAK padł ten gol. Cała akcja dynamiczna, ale wykończenie Benzemy – kapitalne. Totalny luz, pięta, prosto do siatki. Karim Benzema rozpoczyna strzelanie w El Clásico! ⚽Francuz KA-PI-TAL-NIE […]
10.04.2021
Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Milan wygrywa, Zlatan z czerwoną kartką

Ze Zlatanem trudno się nudzić. Dzisiaj pomógł Milanowi pokonać Parmę, ale też wyleciał z boiska. Powód? Miał obrazić arbitra. Czerwona kartka Zlatanowi przytrafiła się po godzinie gry, gdy Milan prowadził 2:0. Nie wiadomo jeszcze co dokładnie powiedział arbitrowi Maresce, ale ten arbiter słynie z tego, że się nie patyczkuje. Ostatnio potrafił bez ceregieli wlepić Conte […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Makowski opuszcza „Klub Zero”. Gol w 65 meczu Ekstraklasy

Klub Zero, czyli piłkarze, którzy grają w Ekstraklasie, grają, potem jeszcze trochę grają, a bramek z tego nie ma. Dzisiaj z tego szacownego grona wypisał się Tomasz Makowski. Makowski może jest defensywnym pomocnikiem, no ale jednak – środek pola, można być dalej od bramki. A jednak zdążył się dorobić rangi zawodnika bez właściwości ofensywnych. Przed […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Warta i Stal biczowały futbol

Najsłabszy mecz tej kolejki Ekstraklasy już mamy, nie musimy czekać na jej zakończenie. Nie wierzymy, że ktoś teraz zagra słabiej niż Warta Poznań i Stal Mielec. Gdyby to spotkanie się nie odbyło i obie drużyny od razy dostały po punkcie, nic byśmy nie stracili, za to sporo zyskali – z cennym czasem na czele. To […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Salinas: – Kto wygra El Clasico, zostanie mistrzem Hiszpanii

Ilu ekspertów, tyle głosów. Przed dzisiejszym El Clasico wrze w mediach, oczywiście szczególnie hiszpańskich, ale nie tylko. Ciekawą wypowiedź dał Julio Salinas, gwiazda Barcy czasów Dream Teamu Johana Cruyffa. Salinas w „El Mundo Deportivo” zwrócił uwagę, że to szalony sezon dla obu ekip, jedni i drudzy mieli sporo wybojów. Niemniej już się z tego mniej […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Składy przed El Clasico

KARTY ODKRYTE! Zidane i Koeman podali już składy na dzisiejszy hiszpański szlagier, czyli oczywiście El Clasico. Zestawienia prezentują się tak i trzeba przyznać, że nie ma w nich większych niespodzianek: REAL: Courtois – Vazquez, Nacho, Militao, Mendy – Kroos, Casemiro, Modrić, Valverde, Vinicius – Benzema. BARCELONA: Ter Stegen – Mingueza, Araujo, Lenglet, Dest, Alba – […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Helik zagra o Premier League?! Baraże coraz bliżej

Michał Helik nie miał może za dobrego wejścia do reprezentacji Polski, był jednym z przegranych pierwszego zgrupowania Paulo Sousy. Ale w Championship pozostaje konsekwentny, a jego Barnsley jest rewelacją sezonu. Dzisiaj Barnsley z Helikiem w składzie wygrało 2:0 z Middlesbrough. Zespół, który miał walczyć o utrzymanie, na pięć kolejek przed końcem sezonu zajmuje miejsce premiowane […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Runjaic: – Napastnikiem numer jeden jest cała drużyna

Pogoń Szczecin dość spokojnie ograła dzisiaj Wisłę Płock, będąc zdecydowanie lepszym zespołem. Gola strzelił Benedyczak, a więc nie dziwi, że na konferencji pomeczowej Kosta Runjaic usłyszał pytanie o hierarchię napastników. Nie da się ukryć, temat snajperów w Pogoni pozostaje problematyczny od jakiegoś już czasu. Rozwiązaniem mieli być zarówno Manias w zeszłym sezonie, jak i Zahović […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Koeman: – Real spotyka za dużo krytyki

Kurtuazja kurtuazją, jest normą ze strony trenerów przed każdym meczem. Ale Ronald Koeman brzmiał przekonująco, gdy mówił, że Real Madryt jest lepszy niż się mówi, a krytyka tego zespołu jest przesadzona. Real jest na trzecim miejscu z 63 punktami, dwa za Barceloną, a trzy za liderem, Atletico. Te różnice więc faktycznie nie są duże – […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Sandecja nie przestaje zadziwiać. Kolejne zwycięstwo

Niebywała jest forma Sandecji w ostatnich tygodniach. Jeżdżą po Polsce i po prostu wygrywają. Metamorfoza o 180 stopni,  bo ten zespół na początku sezonu był synonimem dostarczyciela punktów. Dziś Sandecja ograła Zagłębie Sosnowiec. Sandecja, która do 13 kolejki nie wygrała ani jednego meczu, od tamtej pory wygrywa jak leci. Przez kolejne jedenaście kolejek trzech punktów […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Liverpool wreszcie wygrywa na Anfield. Przerwana passa (video)

 Ten sezon dla Liverpoolu już jest do zapomnienia, ale przynajmniej wstydu od teraz będzie trochę mniej. Liverpool wreszcie wygrał u siebie mecz. Anfield, legendarny obiekt, był wyjątkowo kurtuazyjny – The Reds dziś przeciwko Aston Villi wygrali dopiero swój pierwszy domowy mecz w 2021 roku. Przypomnijmy jak to się w tym roku na Anfield układało: – […]
10.04.2021