post

Opublikowane 27.02.2018 17:49 przez

Rafal Bienkowski

– Chciałbym być jak Superman i skakać ciągle powyżej sześciu metrów… – powiedział kiedyś Renaud Lavillenie. I faktycznie, Francuz wyprawiał już z tyczką takie rzeczy, że brakowało mu tylko peleryny. Czy pogromca jednego z najsłynniejszych rekordów świata w historii znów zamieni się w superbohatera i wygra Halowe Mistrzostwa Świata w Birmingham?  

Rekordy świata w lekkoatletyce padały w przeróżnych okolicznościach. O ile Usain Bolt bił je na igrzyskach i mistrzostwach świata, to już taki Javier Sotomayor 2,45 w skoku wzwyż zaliczył podczas trochę piknikowych zawodów w Salamance. Absolutnemu rekordowi świata w skoku o tyczce towarzyszyły jednak okoliczności absolutnie wyjątkowe.

Po pierwsze, Renaud Lavillenie wymazał rekord z 21-letnią brodą. Po drugie, dokonał tego w Doniecku, a więc w tym samym mieście, gdzie w 1993 r. Siergiej Bubka wyśrubował swój wynik do 6,15. Po trzecie, dokonał tego w obecności legendarnego Ukraińca. I wreszcie po czwarte – kontekst. W Kijowie od kilku tygodni trwały największe protesty w historii kraju, setki tysięcy ludzi domagały się odwołania prezydenta Wiktora Janukowycza, gruntownych reform i zbliżenia państwa do Unii Europejskiej. Kiedy media na całym świecie relacjonowały protesty i informowały o kolejnych zabitych z rąk berkutowców, 700 kilometrów dalej został pobity jeden z najsłynniejszych rekordów świata w lekkoatletyce. Skok Francuza był pierwszym od dawna pozytywnym newsem, jaki podano w kontekście Ukrainy.

A kilka tygodni później w tym samym Donbasie wybuchła wojna.

„Chwila, którą mogłem się rozkoszować”

Rekord świata padł 15 lutego 2014 r. podczas organizowanego przez samego Siergieja Bubkę mityngu Pole Vault Stars. Lavillenie miał stamtąd dobre wspomnienia, bo wygrał tam trzy wcześniejsze edycje.

Kiedy także wtedy zwycięzca był już znany, poprzeczka powędrowała na 6,16. Trudno jednak było wierzyć w powodzenie tej misji księżycowej, skoro wcześniejszą wysokość – konkretnie 6,01 – Francuz pokonał dopiero w trzeciej próbie. Ale jednak, dołożył ten jeden centymetr, te dziesięć milimetrów, które przez ponad dwie dekady były czymś niewykonalnym.

A Bubka? Kiedy 27-latek był na rozbiegu, on siedział na trybunie honorowej i z uśmiechem od ucha do ucha żartował sobie z kolegami. Kiedy już po skoku skierowano na niego kamery, wstał i natychmiast zszedł na dół, żeby osobiście pogratulować nowemu rekordziście. Brytyjski „The Guardian” napisał później, że Ukrainiec, chociaż fetował rekord razem z Francuzem, miał jednak na twarzy nieco wymuszony uśmiech. „Być może była to zwyczajna niemożność całkowitego ukrycia naturalnego rozczarowania, które musi być odczuwane, kiedy traci się coś tak cennego” – filozofowali dziennikarze.

Bubka, który w swojej karierze aż 35 razy poprawiał rekord świata w hali i na stadionie, w późniejszych komentarzach mówił jednak, że szczerze się z wyniku Renaud cieszy. Tym bardziej, że zależało mu, aby padł on właśnie w Doniecku. Zdradził też, że dzień wcześniej długo rozmawiał z Lavillenie o rekordzie i był pewien, że chciałby właśnie takiego następcę.

Myślę, że będę potrzebował trochę czasu zanim zejdę na Ziemię, bo to niesamowite. To był mityczny rekord świata, a pokonałem go w pierwszej próbie bez żadnego dotknięcia. To po prostu chwila, którą mogłem się rozkoszować. Wiedziałem, że jestem zdolny do takiego skoku, ale nastawiałem się, że będzie to możliwe najwcześniej w 2015 lub 2016 r. – mówił z kolei francuski tyczkarz, który był w Doniecku tak nakręcony sukcesem, że poprosił o zawieszenie poprzeczki na 6,21.

Wyglądało to zresztą trochę zabawnie, bo trzymając już tyczkę w rękach i szykując się do rozbiegu, nie potrafił powstrzymać uśmiechu. Próba oczywiście się nie powiodła. Na dodatek skończyła się kiepsko, bo gwiazdor niefortunnie upadł i doznał kontuzji nogi.

Dziś już nie każdy pamięta, ale ten rekord teoretycznie mógł paść w Bydgoszczy. Dwa tygodnie wcześniej Lavillenie już tam sygnalizował, że jest piekielnie mocny. Mityng Pedros Cup wygrał z wynikiem 6,08, co było wtedy nowym rekordem Francji. U nas też próbował przeskoczyć 6,16, ale trzy razy strącił. Zapach rekordu był już jednak lekko wyczuwalny.

Brazylia nie wybaczy mu hitlerowców 

Kiedy bił wynik Bubki, był już mistrzem olimpijskim z Londynu, wicemistrzem świata z 2013 r., dwukrotnym mistrzem Europy, zdobywcą Diamentowej Ligi, wygrywał też halowe mistrzostwa świata i Starego Kontynentu. Po Doniecku obwołano go nowym carem tyczki, ale później nie zawsze był hegemonem. Wielkie rozczarowanie przyszło już rok później podczas mistrzostwa świata, gdzie wyskakał jedynie brązowy medal. Na trzecim stopniu podium stanął wówczas z Piotrem Liskiem i Pawłem Wojciechowskim.

Z kiepskim jak na niego wynikiem szybko się pogodził, ale jest jedna rana, która zawsze będzie go piekła – igrzyska w Rio de Janeiro. Chociaż był wielkim faworytem, to zakończył je tylko ze srebrem. Sensacyjnym zwycięzcą konkursu został Brazylijczyk Thiago Braz.

To był konkurs, który zostanie zapamiętany na lata z kilku powodów. Po pierwsze, ze względu na kosmiczny poziom sportowy. Zarówno Lavillenie jak i Braz ustanawiali rekordy olimpijskie. Najpierw francuz skoczył 5,98, ale Brazylijczyk aż 6,03, co dało mu ostatecznie złoty medal. Drugim czynnikiem była atmosfera wrogości, jaka panowała na trybunach względem rekordzisty świata. Lavillenie przy decydujących próbach był niemiłosiernie wygwizdywany i lżony, a strącenie przez niego poprzeczki powodowało wśród publiczności istny karnawał. Niby nie powinno być w tym nic nadzwyczajnego, ale tego typu zachowania – pomijając „polityczne” konkursy i sytuacje pokroju gestu Kozakiewicza – są w lekkoatletyce rzadkością. Niepisana zasada mówi po prostu, że nie buczy się na przeciwników.

Lavillenie dał się sprowokować, wykonywał w kierunku trybun przeróżne gesty, czym jeszcze bardziej nakręcał publiczność. A po konkursie, kiedy był dodatkowo przybity przegraną, poszedł już na całość. Brazylijskich kibiców porównał do publiczności z hitlerowskich igrzysk w 1936 r., kiedy trybuny były przeciwko Jesse Owensowi. Szybko zrozumiał, że grubo przesadził i za swoje słowa oficjalnie przeprosił, ale ten wywód nigdy nie zostanie mu już pewnie zapomniany. Chociaż organizatorzy igrzysk poniekąd stanęli po jego stronie. MKOl wystosował do kibiców apel, aby tak nie hejtowali przeciwników swoich faworytów.

August 15, 2016 - Rio de Janeiro, RJ, Brazil - OLYMPICS ATHLETICS: Renaud Lavillenie (FRA) reacts after he misses 6.03 meters in the Men's pole vault final at Olympic Stadium (Engenhão) during the 2016 Rio Summer Olympics games. (Credit Image: © Paul Kitagaki Jr. via ZUMA Wire) FOT. ZUMAPRESS.com / NEWSPIX.PL POLAND ONLY !!! --- Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl mail us: info@newspix.pl call us: 0048 022 23 22 222 --- Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland

Zachowanie kibiców było niefajne, bo w „lekkiej” takie rzeczy nie mają miejsca. W dzisiejszych czasach nie zdarza się, żeby kibice byli aż tak negatywnie nastawieni do jednego zawodnika. Sama nigdy z czymś takim się nie spotkałam – mówi nam dwukrotna wicemistrzyni świata Monika Pyrek. I przyznaje, że reakcji Francuza jeszcze na stadionie się nie dziwi: – Jeśli ktoś na ciebie tak gwiżdże, a mimo to uda się pokonać wysokość, to nerwy puszczają. To naturalne, nie da się zatrzymać takich emocji.

„Maszyna” na rozbiegu

Lavillenie nie wygrał wprawdzie też ubiegłorocznych mistrzostw świata w Londynie, gdzie znów był trzeci, ale i tak pozostaje w swojej dyscyplinie gwiazdą numer jeden. W czym tkwi jego siła? – Ma dar od Boga. To totalny luzak, jest crazy. Znam wielu zawodników, którzy skaczą, ponieważ dostrzegają w tym szansę dla siebie. On jest inny, ponieważ widać, że to kocha. To jego gigantyczny atut – mówił w wywiadzie dla Weszło Piotr Lisek.

Jeśli wygrywam raz, chcę wygrać drugi. Jeśli zrobię to drugi raz, to marzę o trzecim. Chcę, żeby moja szafa na trofea była największa ze wszystkich w całym domu – mówił Lavillenie.

Rzeczywiście, studiując wywiady których udzielał, ciężko jest doszukać się jakichś głębokich zwierzeń o życiu prywatnym, wszędzie tylko tyczka, tyczka, tyczka. Jest na niej totalnie zafiksowany i być może dlatego jedną z jego ksywek jest „Maszyna”. Co robi jednak w wolnych czasie? Jak opowiadał, poza tyczką uwielbia szybkie motocykle i jazdę po torach wyścigowych, muzykę elektroniczną, a na stole pizzę i spaghetti.

Zamiast nad przepisami w kuchni, pochylmy się jednak nad przepisem na jego wysokie skoki.  Zdaniem Moniki Pyrek, Lavillenie to przede wszystkim bardzo dobry rytm rozbiegu.

Jak mówią najlepsi trenerzy na świecie, „to co się zrobi na ziemi, później daje oddźwięk na górze”. I jego największą zaletą jest właśnie bardzo szybki i niesamowicie rytmiczny rozbieg, który pozwala na stabilizację techniki. Odpowiedni rytm jest ważny, bo czasami ktoś jest bardzo szybki, ale kiedy w pewnym momencie spada mu prędkość, nie radzi sobie z elementami technicznymi. A u Francuza nie ma takich problemów, on nawet jak biega trochę wolniej, to i tak potrafi poskładać wszystkie elementy. To jego atut, bo ponieważ on nie skacze na najtwardszych tyczkach na świecie, jest też dość niski jak na tyczkarza (ma 177 cm – red.). Nie ma również muskulatury, tutaj wszystko jest oparte na zdolnościach koordynacyjnych, umiejętności łączenia poszczególnych elementów tej trudnej konkurencji – twierdzi nasza medalistka.

W przypadku rekordzisty świata w oczy rzuca się też to, że często nawet na najważniejszych zawodach rezygnuje z niższych wysokości. Kiedy rywale walczą już na poziomie 5,50, on potrafi ściągnąć dresy dopiero przy 5,80.

Wynika to z ustaleń taktycznych. Zawsze były dwie szkoły: albo zaczynasz wcześniej na miękkich tyczkach i startujesz od bezpiecznego skakania, albo zaczynasz od twardszych. Ja zawsze czułam się pewniej, kiedy mogłam zacząć niżej na miększej tyczce. Ale są tacy jak Lavillenie, którzy zaczynają wysoko. U niego może to wynikać również z tego, że ma dość długi rozbieg. W ten sposób być może też oszczędza siły, bo gdyby startował od początku, tych rozbiegów musiałby wykonać więcej. Tutaj wszystko jest skalkulowane – podkreśla.

Czy Lisek przechytrzy Supermana?

Naturalne jest więc pytanie, gdzie jest rzeczywista granica możliwości 31-latka. Siergiej Bubka przyznał, że wierzy w 6,20, a może nawet więcej. Porównywał Francuza do siebie sprzed lat, bo jak mówił w 2014 r. wywiadzie dla „PS”, sam mógł osiągnąć ponoć nawet 6,37. Takie były bowiem wyliczenia naukowców. Teoria i wykresy nigdy nie przełożyły się jednak na rzeczywistość.

Warto też przypomnieć, że o ile absolutny rekord świata należy do Lavillenie, to gdyby patrzeć na sam stadion, wciąż sporo mu brakuje do Bubki: jego życiówka to 6,05 przy 6,14 Ukraińca.

Będę szczera: kiedy Lavillenie zaczął wygrywać, nie wierzyłam do końca, że będzie tak stabilnym zawodnikiem. Wydawało się, że sposób w jaki skacze, pozwoli mu błyszczeć może przez dwa sezony? Ale on pozostaje w czołówce bardzo długo i nie zamierza jej opuszczać – mówi Monika Pyrek. – Po tamtym rekordowym skoku mam jednak poczucie, że więcej tyczkarzy jest w stanie skakać bardzo wysoko. Po 6,16 stało się coś takiego jak w damskiej tyczce. W momencie, kiedy Jelena Isinbajewa przestała trenować, to tak jakby pozostałym dziewczynom otworzyły się głowy. Kiedy jej dominacja się skończyła, bardziej uwierzyły, że wysokości 4,90 czy 5 metrów nie są zarezerwowane tylko dla Rosjanki.

Halowe Mistrzostwa Świata w Birmingham ruszają w czwartek i Renaud Lavillenie będzie oczywiście jednym z głównych faworytów do złota. Ostatnie mistrzostwa na stadionie wprawdzie przegrał i tego jednego tytułu wciąż jeszcze nie ma w swojej szafie, ale hala jest jego terenem. Mistrzostwo globu wygrał tam w 2012 i 2016 r., a pewnie zrobiłby to samo w 2014 r. w Sopocie, ale wypadł z gry przez kontuzję.

Brytyjski konkurs zapowiada się świetnie także z naszej perspektywy. Jeszcze do niedzieli liderem na liście światowej z 5,91 był bowiem Piotr Lisek. Tego dnia – skacząc 5,93 – wyprzedził go właśnie Lavillenie (na spółkę z Amerykaninem Samem Kendricksem). Na tym etapie sezonu to oni wydają się być najbardziej ustabilizowani. Kto komu bardziej podskoczy?

RAFAŁ BIEŃKOWSKI    

Fot. newspix.pl

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
22.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: rozpędzony Benzema, szalejąca Lechia, Warta w kryzysie

Pucharowe emocje za nami, czas zatem ponownie skupić uwagę na europejskich rozgrywkach ligowych. A weekend przed nami iście szalony, jeden szlagier za drugim i szlagierem pogania. Postanowiliśmy zatem – jak zawsze przy piątku – zaproponować wam kilka typów na nadchodzące spotkania. Tradycyjnie staramy się uniknąć wróżenia z fusów – szukamy serii, pass, tendencji. Przekonajcie się, […]
22.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Inne sporty
27.10.2021

PSG zdominowane w Kielcach. Vive bawi się w Lidze Mistrzów!

PSG to bez wątpienia jedna z najbardziej napakowanych gwiazdami drużyn w europejskiej piłce ręcznej. Na którą pozycję byśmy nie popatrzyli – ten zespół ma do dyspozycji co najmniej dwóch kapitalnych zawodników. Łomża Vive Kielce nie przestraszyła się jednak dziś giganta. Ba, zabrała Francuzom zabawki i kupiła powrotny bilet do Paryża. Szczypiorniści polskiego zespołu po zwycięstwie […]
27.10.2021
Inne sporty
27.10.2021

Dyskryminacja na mistrzostwach świata w szachach? „Nie mieści mi się to w głowie”

Wyobraźcie sobie, że bierzecie udział w turnieju o randze mistrzostw świata, organizowanym przez najwyższe władze swojej dyscypliny sportu. Zajmujecie w nim miejsce w ścisłej czołówce, ale nie dostajecie przewidzianej regulaminem nagrody. Te jednak otrzymują… osoby, które uplasowały się za wami. Niemożliwe? Też tak myśleliśmy. Aż w kategorii U-2000 (poniżej 2000 punktów rankingowych) na szachowych mistrzostwach […]
27.10.2021
Inne sporty
26.10.2021

Siedem najważniejszych walk w historii polskiego MMA

Gdybyśmy tworzyli taką listę jeszcze dekadę temu, pewnie trudno byłoby ją skompletować. Ba, jeszcze przed pięcioma laty mogłoby to być wymagające zadanie. Dziś jednak polskie MMA ma się znakomicie i przeżywa swój złoty okres. KSW stało się rozpoznawalną na całym świecie marką, w UFC mamy swojego mistrza i byłą mistrzynię, a kolejni zawodnicy zapowiadają, że […]
26.10.2021
Tenis
25.10.2021

Andy „Braveheart” Murray ograł Huberta Hurkacza w Vienna Open!

Hubert Hurkacz nie grał dziś z zaledwie sto pięćdziesiątym szóstym zawodnikiem rankingu ATP. Po drugiej stronie siatki nie biegała żadna przebrzmiała legenda, po której zostało wyłącznie nazwisko. Co to, to nie. To był – dosłownie i w przenośni – stary, dobry Andy Murray. Gość, który tak bardzo imponował walecznością, że gdyby Mel Gibson postanowił nakręcić […]
25.10.2021
Inne sporty
25.10.2021

Najbardziej oczekiwany powrót w NBA coraz bliżej. Jest tylko jeden Klay Thompson

Na parkiecie nie było go ponad dwa lata, ale czasu wcale nie marnował. Znajdował coraz to nowsze hobby: spędzał czas w łódce, którą nazywa Nordyckim Nożem, prowadził dziennik, grał w szachy i oczywiście odpoczywał ze swoim psem Rocco. Nie są to typowe rozrywki dla gwiazdy NBA, ale to cały Klay Thompson. Ten żyjący we własnym […]
25.10.2021
Inne sporty
24.10.2021

Formuła 1: Max Verstappen zaskoczył Hamiltona w USA

Wiele argumentów miał dzisiaj po swojej stronie Lewis Hamilton. Przede wszystkim – w Grand Prix USA od lat radził sobie świetnie. Podobnie jak jego zespół. Znakomicie zaczęło się dla niego też niedzielne ściganie. Łatwo wyprzedził Maxa Verstappena na starcie i objął prowadzenie. Ale ostatecznie to nie jemu na podium najmocniej gratulował Shaquille O’Neal, wielki (w […]
24.10.2021
Inne sporty
11.09.2019

11 września: sportowe tragedie w cieniu dwóch wież

Tak jak większość z 2973 ofiar poszli tego dnia normalnie do pracy, wsiedli do samolotu, żeby załatwić swoje biznesy lub po prostu aby zacząć nowe życie w nowym mieście. Na długiej liście ofiar zamachów z 11 września, od których mija właśnie 18 lat, są także ludzie sportu. Jedno z nazwisk, które od 2001 r. widnieje […]
11.09.2019
Inne sporty
03.06.2019

Jerry, przestań się dąsać, czyli historia logo NBA

Kiedy Jerry West przyznał w telewizji, że logo nigdy mu się nie podobało i powinno zostać zmienione, skrzynkę projektanta Alana Siegela zapchało momentalnie dwa tysiące e-maili. Zdecydowana większość z prośbą, żeby pod żadnym pozorem nie ruszać kultowego znaku, nawet jeśli chce tego facet, którego wizerunek został na nim wykorzystany. Prawdziwe tło logotypu NBA ma znacznie […]
03.06.2019
Inne sporty
31.05.2019

Ile Wagnera jest w Heynenie?

Jeszcze rok temu taki tekst byłby herezją, a jedyne co można byłoby poradzić autorowi, to żeby wziął dobry rozbieg i dla otrzeźwienia uderzył głową w słupek od siatki. Ale po mistrzostwie świata porównanie Vitala Heynena do Huberta Jerzego Wagnera już nie jest takie nieuprawnione. Tym bardziej, że patrząc na styl prowadzenia drużyny przez szalonego Belga, […]
31.05.2019
Inne sporty
28.05.2019

„Czas leczy rany? To bzdura”

– To wszystko jakoś mi nie pasuje, nie składa się w całość. Małgosia nie miała żadnych problemów zdrowotnych. To co otrzymaliśmy ze szpitala w Brisbane nie potwierdziło zawału serca. Lekarze wyjaśnili to bardzo jasno: to nie był zawał, przyczyną śmierci było zatrzymanie akcji serca. Tylko że nie było dalej żadnego wytłumaczenia. Robiliśmy badania i nie […]
28.05.2019
Inne sporty
23.05.2019

Ahoj kapitanie Grbić

Gdyby porównać pozycję rozgrywającego do pracy reżysera, byłby bardziej Francisem Fordem Coppolą niż Jamesem Cameronem. Nigdy nie rozrzucał piłek opakowanych efektami specjalnymi, bardziej stawiał na skromne środki wizualne, ale to i tak nie przeszkodziło mu być do bólu skutecznym i zapracować sobie na miano siatkarza absolutnie wybitnego. Nikola Grbić, który został właśnie trenerem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, […]
23.05.2019
Inne sporty
20.05.2019

Polski trener dał Fenerbahce pierwszy od siedmiu lat mistrzowski tytuł

Polscy trenerzy siatkarscy pracujący za granicą to dziś rzadkość, a ci odnoszący tam sukcesy to już w ogóle gatunek na wymarciu. Mariusz Sordyl, który ma za sobą trip po Rumunii i Katarze, zaliczył teraz jednak wejście smoka do ligi tureckiej – na dzień dobry zdobył z Fenerbahce Stambuł mistrzostwo, puchar kraju i wprowadził drużynę do […]
20.05.2019
Liczba komentarzy: 2
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Behaer
Behaer (@behaer)
3 lat temu

Już tu ktoś kiedyś obalał mity na temat Owensa w Berlinie. Raz jeszcze proszę, kawał odkłamania historii: http://www.superkalejdoskop.com/index.php/web-links/511-jesse-owens-dwa-mity

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Behaer

Treść usunięta

Suche Info
28.10.2021

Szef organizacji plebiscytu Złotej Piłki zaprzecza, by nastąpił przeciek

Piłkarski Internet od paru dni żyje m.in. plebiscytem Złotej Piłki. Zakończyło się już głosowanie, obecnie trwa liczenie głosów oraz… przeczesywanie mediów społecznościowych w poszukiwaniu jakichkolwiek przecieków. Na razie najbardziej prawdopodobny wydawał się ten sprzed paru dni, gdzie rzekomo miała znaleźć się czołówka najlepszych. Dzisiaj w rozmowie z goal.pl glos zabrał szef organizacji plebiscytu, Nicolas Manissier. […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Sport: Xavi dogadany z Barceloną

Katalońskie media są już niemal pewne – Ronalda Koemana na stanowisku trenera FC Barcelony zastąpi wychowanek i legenda tego klubu, Xavi Hernandez. Trener obecnie pracuje w Katarze, gdzie prowadzi Al Sadd. O tym, że piłkarz wstępnie porozumiał się z nowym klubem poinformował „Sport”.  Całość rozgrywa się błyskawicznie, bo też zapewne nikt nie spodziewał się, że […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Najwyższe porażki Roberta Lewandowskiego

Dziewięćdziesiąt minut na boisku, 0:5 na tablicy wyników. Wczorajszy wieczór był dla Roberta Lewandowskiego boiskowym koszmarem. Wyżej w karierze Lewy przegrał tylko raz – z Hiszpanią za Smudy. Ale wtedy to było zderzenie drużyny historycznej, jednej z najlepszych w reprezentacyjnych dziejach, mistrza Europy zmierzającego po mistrzostwo świata, z Polską mającą Dawida Nowaka w pierwszym składzie. […]
28.10.2021
Bundesliga
28.10.2021

7 najboleśniejszych klęsk Bayernu Monachium

Jeśli wierzyć wyliczeniom portalu Transfermarkt, Bayern Monachium od 1965 roku – czyli odkąd zaczął występować w Bundeslidze – w sumie aż 36 razy przegrał mecz różnicą co najmniej czterech goli. I liczymy tutaj zarówno rozgrywki ligowe, jak i krajowe oraz europejskie puchary. Jako że mowa o przeszło półwieczu, trudno się w zasadzie dziwić, iż dotkliwych […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Jak debiutowali trenerzy Legii za Mioduskiego?

Marek Gołębiewski debiutuje dziś w roli pierwszego trenera Legii, rywala ma w zasięgu, bo Wojskowi zmierzą się ze Świtem Skolwin. Dobra, bez żartów – przeciwnika ma takiego, że musi go ograć. Legia może być w kryzysie, ale z czwartą drużyną drugiej grupy trzeciej ligi musi wygrywać. Tylko co podpowiada nam historia? To znaczy – jak […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Kibice z Bredy oddali hołd polskim bohaterom

Kibice NAC Breda jak co roku uczcili pamięć polskich bohaterów, którzy wyzwalali Holandię w trakcie II wojny światowej. Okolicznościowe oprawy odnoszące się do herosów z 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez generała Stanisława Maczka to już tradycja – tradycja, która ma na celu również edukowanie holenderskiego społeczeństwa.  O tym, w jaki sposób fani NAC traktują Polaków, […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Radomiak bez Miłosza Kozaka. Piłkarz pozostanie odsunięty od zespołu

Od dłuższego czasu w Radomiaku Radom ciągnie się sprawa Miłosza Kozaka. Skrzydłowy został odsunięty od zespołu za niestosowne zachowanie wobec kolegów z zespołu oraz trenera. W ostatnich dniach trwały narady drużyny, sztabu i zarządu w związku z tą sytuacją. Wygląda na to, że w końcu poznaliśmy decyzję w tej sprawie. Temat Kozaka przeciągał się od […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Bild: Gwiazdy Bayernu uciekły przed mediami

Zmieniają się ligi, zmieniają się drużyny, nie zmienia się jedno: nie jest łatwo wyciągnąć przed kamery piłkarzy faworyzowanego klubu po bezprecedensowej porażce. Tym razem ucieczkę przed dziennikarzami mieli zorganizować piłkarze Bayernu Monachium, którzy nie stanęli do tłumaczeń po kompromitującym 0:5 z Borussią Moenchengladbach.  Wyjątkiem był oczywiście Thomas Mueller, który wziął na siebie cały ciężar rozmowy […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Co Anglicy myślą o Mattym Cashu w polskiej kadrze?

W Polsce od kilku dni pojawiają się kolejne opinie i komentarze dotyczące pozyskania polskiego obywatelstwa przez Matty’ego Casha. Nadchodzące powołanie dla obrońcy Aston Villi to gorący temat na wszystkich polskich portalach sportowych. A jak na tę sytuację zapatrują się Anglicy? Jak zareagowano na te wieści na Wyspach? O komentarz poprosiliśmy dziennikarza, który na co dzień zajmuje […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Napoli obawia się podróży do Rosji

Jak informuje Corriere dello Sport, władze Napoli obawiają się lotu do Moskwy na mecz ze Spartakiem w Lidze Europy. Przyczyną nie jest oczywiście aktualna tabela grupy czy też lęk przed samolotami, ale rosnąca liczba zakażeń koronawirusem, zwłaszcza w rosyjskiej stolicy. We środę, 27 października, Rosja poinformowała o blisko 40 tysiącach nowych infekcji, zmarło ponad 1000 osób. […]
28.10.2021
Prasówka
28.10.2021

PRASA. Papszun zostaje w Rakowie przynajmniej do lata

Sporo ciekawego w czwartkowej prasie. Są bieżące sprawy, jest kilka rozmów i mamy dłuższe materiały o Janie Domarskim z okazji jego urodzin. PRZEGLĄD SPORTOWY Legia Warszawa ma dziś mecz o wszystko ze Świtem Skolwin. Dzisiejsze spotkanie ze Świtem Skolwin jest nie tylko niezwykle istotne dla Legii, ale i najważniejsze w dotychczasowej karierze trenerskiej Marka Gołębiewskiego. […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Johansson: Michniewicz mówił na mnie „IKEA”!

– Zostaliśmy niesprawiedliwie oskarżeni. Nie puścimy tego płazem. To są sprawy, które muszą ujrzeć światło dzienne. Trener nazywał mnie „szwedzkim turystą”, bo doznałem kontuzji. Mówił też na mnie „Ikea” – mówi w rozmowie dla Sport Expressen szwedzki zawodnik Legii Warszawa, Mattias Johansson. Szwed jest oburzony i raz jeszcze przekonuje, że nie było żadnej grupy bankietowej. […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Koeman zwolniony z Barcelony!

To nie mogło skończyć się inaczej. Nie mogło i już. FC Barcelona wpadła w głęboki dołek sportowy i administracyjny, przeżywa kryzys tożsamości i czas najwyższy na wielopoziomowe zmiany. Jako ich początek, jako ich zwiastun, można odbierać zwolnienie Ronalda Koemana.  Porażki Barcelony z Realem Madryt i z Rayo Vallecano przeważyły szalę goryczy. Leci głowa holenderskiego trenera […]
28.10.2021
La Liga
28.10.2021

Real wpasował się w dzień wpadek. Osasuna urywa punkty w Madrycie

Męczyli, męczyli i wymęczyli. Osasuna Pampeluna zatrzymała Real Madryt w środku tygodnia, na jego stadionie. Gościom nie udało się oddać ani jednego celnego strzału, ale nic to, bo i „Królewscy” nie błyszczeli pod bramką rywala. Real dołączył do grona faworytów, który dziś rozczarowali swoich kibiców. Barcelona z Rayo Vallecano. Bayern z Borussią. Manchester City w […]
28.10.2021
Niemcy
27.10.2021

0:5! Bayern rozwalcowany przez Borussię M’gladbach

Szok. Niedowierzanie. Masakra. Nie wracajcie do domu. Gadać, kto jest w grupie bankietowej? Bardzo możliwe, że takie komentarze dominują teraz w Monachium. Bayern 27 października 2021 roku przeszedł do historii swoich występów w Pucharze Niemiec, ale w sposób wybitnie dla siebie niepożądany. Doznał bowiem najwyższej porażki w tych rozgrywkach i to porażki całkowicie zasłużonej. A […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Zagłębie lepsze od ŁKS-u w Pucharze Polski

Zagłębie Lubin okazało się lepsze od ŁKS-u Łódź i awansowało do kolejnej fazy Pucharu Polski.  Ekipa Dariusza Żurawia wygrała jedną bramką. Już na samym początku spotkania Piotr Gryszkiewicz faulował we własnym polu karnym Filipa Starzyńskiego, a popularny Figo nie pomylił się z wapna. Czy przez resztę spotkania drużyna z Ekstraklasy była lepsza od zespołu z […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Bruk-Bet z awansem w Pucharze Polski

Oj, bliska, bardzo bliska Termalika była przedwczesnego wylecenia za burtę Pucharu Polski. Ekipa Mariusza Lewandowskiego najadła się strachu w meczu z GKS-em Katowice, ale ostatecznie wygrała po dogrywce i gra dalej.  Weźmy samą dogrywkę. Ile nerwów, ile emocji, ile zwrotów akcji. Sam początek, pierwsze minuty? Filip Kozłowski pakuje piłkę do bramki, ale okazuje się, że […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Koeman: – Nie martwi mnie nasza gra

FC Barcelona pogrąża się w kryzysie. Siłą rzeczy twarzą wszystkich niepowodzeń Dumą Katalonii stał się Ronald Koeman, który kompletnie stracił zaufanie milionów kibiców Barcy na całym świecie. Tym razem Barca polegała z  Rayo Vallecano, a wypowiedzi Holendra z konferencji prasowej dolały oliwy do buchającego ognia.  Transkrypcja całej konferencji prasowej znajduje się na stronie FCBarca.com. Na […]
27.10.2021