post

Opublikowane 02.02.2018 13:30 przez

redakcja

Sędziowanie to najbardziej niewdzięczny zawód świata. Choćbyś robił wszystko tak jak należy, obie drużyny, obie ławki trenerskie i kibice, oczywiście po obu stronach trybun, i tak będą mieli do ciebie zastrzeżenia. Pokonanie drogi od B-Klasy do profesjonalnego kontraktu to często najprawdziwsza szkoła życia. Przetrwają ją tylko najsilniejsi. 

Dlatego w Niemczech grupa znajomych wpadła na absurdalny pomysł: a jakby tak założyć fanklub, który wpierałby… wyłącznie sędziów? Wymyślał im dedykowane przyśpiewki, transparenty, dopingował i cieszył się po każdej zdobytej bramce po każdym dobrze odgwizdanym przewinieniu? Pijacki pomysł, kipiący absurdem na każdym kroku, przerodził się w coś realnego. Brigade Hartmut Strampe, bo tak nazywa się ów fanklub, jeździ od czasu do czasu na mecze tylko po to, by wspierać arbitrów, a przy okazji świetnie się przy tym pobawić i przekazać dobrą energię. Jak wygląda działalność prawdopodobnie najdziwniejszej grupy ultras na świecie? Opowiada nam o niej Alex Raack – założyciel brygady, a także ceniony niemiecki dziennikarz współpracujący między innymi z kultowym magazynem „11 Freunde” czy prestiżowym „Spieglem” oraz autor książek, m. in. mocnej biografii Uliego Borowki. Zapraszamy do lektury i wspierania poczynań tych pozytywnych wariatów. 

22528321_1906695319649056_2966156963804343345_n 12105725_1506874499631142_7781994050951839723_n

Dawniej, tak jak każdemu normalnemu kibicowi, zdarzyło nam się wyzwać tego czy tamtego sędziego od najgorszych. W Niemczech sędziowie są często obrażani, czasami bywa to nawet elementem gry na ławkach rezerwowych. Zdarza się, że dziesięć tysięcy ludzi na stadionie krzyczy „sędzia, ty durniu”, ale od pewnego czasu stoimy ponad tym. Gdy sami gramy w amatorskich rozgrywkach, dyskutujemy z sędzią tylko pozytywnie, a po meczu nie pierzemy brudów, a życzymy sobie dobrej niedzieli. Zdajemy sobie sprawę z tego, że obrońcy są od bronienia, napastnicy od strzelania i sędzia też ma na boisku do wykonania swoją robotę. Czemu więc nazywać go z tego powodu durniem?

W każdym kraju kultura kibicowania jest zupełnie inna – czy to w Kongo, Liberii, Polsce czy Niemczech – ale wszędzie występuje element wspólny: wszyscy nienawidzą sędziego. To jest wpisane nie tyle w kulturę kraju, co w kulturę piłki nożnej jako takiej. W każdym innym sporcie granica jest dużo mniejsza i dyskutant od razu zostaje ukarany. W piłce można dyskutować, obrażać i nic się nie dzieje. Najbardziej dziwi to, żę najwięcej tej nienawiści jest w amatorskiej piłce. Regularnie można wyczytać w lokalnej prasie, że arbiter miał gdzieś na jakiejś wiosce problemy – ktoś dał mu po twarzy albo zepsuł auto. Niestety, ale to się dzieje. Poza panami, którzy wypisują mandaty za złe parkowanie, nie ma w Niemczech drugiego tak nielubianego zawodu.

Jak w twojej głowie zrodził się tak absurdalny pomysł, jak stworzenie fanklubu wspierającego sędziów?

To był piękny wieczór w moim mieszkaniu w Berlinie, gdzie żyłem przez ostatnie lata. Wraz z moim współlokatorem piliśmy sznapsa i gadaliśmy trochę o pierdołach, a trochę o piłce, bo obaj byliśmy w nią wsiąknięci, współlokator to wielki kibic. W końcu ktoś po paru kolejkach zapytał: ty, pomyśl, co by było, jakby ktoś założył fanklub poświęcony sędziom. Brzmiało to nad wyraz absurdalnie, ale świetnie się przy tym bawiliśmy. „I co, ten fanklub dopingowałby sędziów? Jeździł za nimi?”. Do końca wieczora gadaliśmy już głównie o naszym pijackim pomyśle. Stworzyliśmy nawet nazwę, która finalnie się przyjęła: Brigade Hartmut Strampe.

Hartmut Strampe to bardzo znany niemiecki arbiter, który sędziował w latach dziewięćdziesiątych. Dlaczego on? Wyglądał jak typowy, modelowy niemiecki sędzia. Trochę jak policjant – charakterystyczne wąsy, włosy blond równiutko przycięte, patyczkowaty. No, tak wyobrażaliśmy sobie właśnie typowego, niemieckiego sędziego. Na boisku był bardzo, bardzo skrupulatny. Zapadł nam w pamięć tym, że sędziował jeden z najsłynniejszych meczów w historii Bundesligi. Bayern – Borussia i dwanaście żółtych kartek, dwie czerwone, nieuznane trzy bramki, w których dopatrywał się często najmniejszych przewinień, co wówczas trochę wychodziło poza naszą wyobraźnię. Tak sobie gadaliśmy o tym meczu, Hartmucie Strampe, fanklubie, ale wciąż był to tylko pijacki pomysł.

A wiadomo, jak to z pijackimi pomysłami bywa – zwykle rano się już o nich nie pamięta. 

Ale ja na drugi dzień poszedłem do pracy do redakcji „11 Freunde” i zwierzyłem się kolegom z tego, co wymyśliliśmy. Spodobało im się, przedstawiliśmy pomysł kierownictwu, by zrobić coś na wzór happeningu i ładnie to opisać, ale oni niekoniecznie byli zachwyceni. Po jakimś czasie pomysł jednak powrócił i zrobiliśmy to czysto hobbystycznie. Zamówiliśmy na polskiej stronie ultrasów specjalny banner, szaliki, zadbałem o flagę z podobizną naszego sędziego, chorągiewki, żółte i czerwone kartki dla naszych kibiców. Full wypas! Skoro mieliśmy już atrybuty, zdecydowaliśmy się pójść na nasz pierwszy mecz. Ale z kim? Była nas przecież dwójka, a szalików mieliśmy trochę więcej. Zmobilizowaliśmy naszych znajomych i zebrała się grupka dwudziestu osób. Ze względów logistycznych wybraliśmy mecz Hertha BSC kontra VfB Stuttgart.

12109105_1510199742631951_1172142965076590625_n

Hartmut Strampe

Trzeba szczerze powiedzieć – wszystko zainscenizowaliśmy tak, by poniosło się to szerokim echem. Nie byliśmy fanklubem, dla którego nie liczyło się nic więcej niż czysta radość – poza tym, że się świetnie bawiliśmy, chcieliśmy zrobić szum. Fotka z tej strony, fotka z tamtej, tu wszystko ładnie zaplanowane. Już po pierwszym meczu lokalna gazeta nas podłapała i… poszło. Udzieliłem chwilę potem wywiadu dużemu portalowi „Zeit Online”, zainteresowały się nami wszystkie media, nawet telewizja Sky zaproponowała, że chce potowarzyszyć nam na trybunach i zrobić o nas o nas reportaż, więc specjalnie po to wybraliśmy się na nasz drugi mecz. Względnie szybko osiągnęliśmy na naszym Facebooku dziesięć tysięcy polubień. Zrobiliśmy coś na wzór żywej satyry, ale początkowo szczerze mówiąc byłem przekonany, że nikt nie weźmie nas na poważnie. Gdy jednak zobaczyliśmy reakcje, zaskoczyliśmy się. Wszyscy mówili, że to fajna, pozytywna, wesoła inicjatywa. Tak po prostu – daliśmy ludziom trochę radości. Dostawaliśmy też informacje, że ludzie dzięki nam zmienili zdanie o arbitrach i zaczęli ich bardziej doceniać. Warto mówić o nich przecież też w pozytywnym sensie, nie tylko negatywnie, zwłaszcza, że idiotów atakujących sędziów nie brakuje.

Jak wygląda doping waszego fanklubu? Jesteście na meczu i… co dalej? 

Różnimy się od tego, co robią standardowi kibice. Po pierwsze – u nas nie ma żadnych prowokacji. Po drugie – nie jeździmy na każdy mecz jednej drużyny bądź jednego sędziego, a wybieramy się po prostu od czasu do czasu na spotkanie bez żadnego klucza. Zwykle przygotowujemy jak najwięcej inscenizacji. Były mecze, na których już przesadzaliśmy z kolejnymi gagami i było tego zwyczajnie za dużo. Ostatni nasz mecz to liga okręgowa w Berlinie. Trochę dzika dzielnica miasta – Berlin-Wedding – na której sędziom zwykle nie jest do śmiechu. Poinformowaliśmy ludzi na naszym Facebooku i zebraliśmy się w aż w pięćdziesiąt osób. Przyjeżdżali nawet ludzie z Lipska czy Koblencji, była nawet z osoba Augsburga, która wybrała się specjalnie na mecz, a to przecież prawie 600 kilometrów od Berlina. Podczas meczu dopingowaliśmy sędziego, który 30 lat temu dostał podczas meczu dość mocno po twarzy. Piłkarze go dopadli i niewiele brakowało, a by go połamali. To była głośna sprawa w Niemczech. Fantastycznie wspominam ten dzień. Skołowaliśmy maszynę do karaoke, dzięki której każdy znał tekst przyśpiewek. Zrobiliśmy też kilka banerów, na przykład „against modern free-kick spray” albo „on już ma żółtą!”. Lubimy adaptować hasła związane z ruchem ultrasów do naszych warunków. Oczywiście był z nami też transparent z wizerunkiem Hartmuta Strampe, którego jesteśmy brygadą. Niektórzy przychodzą w koszulkach sędziego, mają swoje kartki, flagi. A na trybunach? Po prostu śpiewamy i się bawimy. Musimy uważnie oglądać mecz i patrzeć, czy sędzia podejmuje dobre decyzje. Jeśli odgwizduje poprawnie rzut wolny – krzyczymy i radujemy się, jakby padła bramka. Jeśli wszystkie kartki pokazane są dobrze – mamy prawdziwy powód do świętowania!

A co, gdy sędzia popełni błąd? 

Krzyczymy, że nic się nie stało! Mamy nawet swoją piosenkę.

(Alex zaczyna śpiewać)

„Każdy popełnia błędy, oooooo!”.

Od razu stajemy w jego obronie. Najbardziej cieszymy się wtedy, gdy pozostali ludzie nas rozumieją i podłapują. Spotykamy się po to, by mieć czas na wypicie piwka w spokoju i spędzenia z nowo poznanymi osobami świetnego dnia.

12687989_1560108314307760_1435692724422418374_n

Zwycięstwo albo sprawozdanie meczowe.

Jakie jeszcze inne przyśpiewki macie? 

Jednym z naszych haseł rzucanych z trybun jest „You’ll never judge alone” („nigdy nie będziesz sędziował sam”). Śpiewamy po prostu to samo, co fani Liverpoolu, zmieniając tylko jedno słowo. W latach 80-90 na niemieckich stadionach królowała przyśpiewka:

Sędzia, wiemy gdzie stoi twoje auto. Już się pali! Już się pali!

Zmieniliśmy ją na:

Sędzia, wiemy gdzie stoi twoje auto. Już je zatankowaliśmy! Już je zatankowaliśmy!

Często bawimy się słowami. W Niemczech popularnym zwrotem jest „pozostać wiernym swojej linii”, co oznacza, by żyć w zgodzie z własnymi zasadami. Lubimy zatem wykorzystać to wyrażenie:

Pozostań wierny swojej linii, asystencie!

Nasze kibicowanie to zatem cała seria przeróżnych gagów, które wzbudzają ogólną wesołość. Bardzo lubię pasję i zaangażowanie tradycyjnych ultrasów, ale dziwię się, że zbyt często zapominają o dobrym humorze, zabawie. Wszystko biorą totalnie na poważnie, jakby futbol był najważniejszą rzeczą na świecie. My chcemy się bawić, a to mimo wszystko w niemieckim stylu kibicowania rzadkie podejście. Staramy się użyć kreatywności, by przekazać dobrą energię.

Kiedy pokazujecie żółte i czerwone kartki? Sugerujecie sędziemu decyzję? 

Nie, absolutnie, wspieramy go i ufamy mu. Pokazujemy kartki dokładnie wtedy, gdy robi to sędzia,  by pokazać, że trzeba uszanować jego decyzję. To on wybiera, decyzja o wyrzuceniu kogoś z boiska nie jest łatwa i chcemy pokazać, że nie jest w niej sam.

Jak reagują sędziowie, gdy widzą wasze wsparcie? Pracują lepiej czy ta presja działa na nich paraliżująco? 

Na poziomie Bundesligi przy pełnym stadionie prawdopodobnie nie widzieli, że w ogóle byliśmy obecni na meczu, ale na amatorskich ligach… z tego, co pamiętam, wszystkie nasze mecze były świetnie posędziowane. A więc dobrze, że jesteśmy! Po ostatnim meczu sędzia był zachwycony tym, w jaki sposób go wspieraliśmy, tak że po meczu… został z brygadą i pił z nami do północy. Okazał się świetnym gościem, pracuje dziś po latach świetności w muzeum. Sędziowie naprawdę się cieszą, że ktoś uprawia inny styl kibicowania niż ten, do którego przywykli. Są dumni z tego, jak są wspierani. Zauważyłem w ogóle, że nasza obecność bardzo wpływa na atmosferę samego meczu. Kiedy grupa czterdziestu osób wspiera z trybun każdą decyzję sędziego, piłkarze wiedzą, że nie okaże się on pobłażliwy i nie ulegnie presji zawodników. Nagle okazuje się, że piłkarze mają bardzo pokojowe nastawienie i w zasadzie mało jest w tych meczach żółtych kartek.

Topowi sędziowie mają już z wami jakieś relacje?

Wieść o naszej brygadzie rozeszła się wśród sędziów bardzo szybko, natomiast żaden z nich nie napisał do nas, więc w sumie nie wiem. Myślę jednak, że jako inteligentni ludzie wiedzą, że jesteśmy połączeniem satyry i powagi. Bardziej bezpośredni kontakt mieliśmy z arbitrami z niższych lig, którzy zawsze byli zachwyceni. Osobiście zadzwoniłem natomiast do Hartmuta Strampe i spytałem, co o nas sądzi. Powiedział, że wszystko jest w porządku i pomysł bardzo mu się podoba. Kibice też są pozytywnie nastawieni, zwykle uważają, że to co robimy jest po prostu fajne, wesołe. Raz tylko doszło do incydentu, gdy jeden z naszych chłopaków przepychał się z kibicem VfB Stuttgart, bo ten widząc nasze szaliki myślał, że jesteśmy kibicami jakiejś innej drużyny (brygada ma barwy stanowiącego dość mocną siłę kibicowską Dynamo Drezno – red.). Ale to incydent, zwykłe nieporozumienie. Wszyscy przyjmują nas znakomicie.

12190032_1514599622191963_5705764129220656851_n

Jakie jest wasze zdanie w sprawie VAR-u? Też wspieracie technologię tak jak sędziów? 

Zależy nam na dobrej pracy sędziów, a skoro VAR ułatwia im zadanie, ciężko mieć do tego pretensje. Zwłaszcza, że po bezbłędnie poprowadzonym meczu wszyscy są zadowoleni. To jak z rozwojem technologii w każdej dziedzinie. Możesz cieszyć się wspominając dawne czasy i jeździć samochodem z mapą w ręku, ale skoro masz możliwość skorzystania z nawigacji, to z niej korzystasz. No bo dlaczego nie? Bo przyzwyczajenie do tradycji, bo nostalgia? Przecież lepiej zaufać kolegom widzącym kilka powtórek niż popełniać błędy, po których wszyscy będą wyzywać cię od ślepców. Pamiętam, jak po Euro 2008 mogliśmy posłuchać rozmów sędziów przez system audio i uświadomiliśmy sobie wtedy, jak łatwo popełnić błąd. Arbiter podjął błędną decyzję, ale był przekonany, że bramkarz wybił piłkę z linii. Naprawdę był tego pewny. Na powtórkach okazało się, że dość znacznie się pomylił. I co, należy nazywać go idiotą? Nie, bo taki sędzia obejrzy sobie powtórkę i zobaczy: aha, faktycznie się pomyliłem, naprawię to.

W ostatnich miesiącach idealną osobą do wspierania była Bibliana Steinheus, która wywołuje w szeroko pojętym środowisku spore kontrowersje.

To tak dziwna dyskusja, trochę jak ta, czy w drużynie piłkarskiej jest miejsce dla gejów. A dlaczego nie? Skoro jakaś kobieta może zajmować się czymś w piłce na takim samym poziomie jak mężczyźni, to ja nie widzę problemu. Liczy się przecież to, czy ktoś jest dobrym sędzią, a nie to, czy jest kobietą czy mężczyzną. Teoretycznie nie miałbym też nic przeciwko, by kobiety grały w piłkę w męskich zespołach, ale zdaję sobie sprawę, że ze względu na ograniczenia fizyczne jest to zwyczajnie niemożliwe, więc nie ma sensu się nad tym zastanawiać. Ale przy pracy sędziego, która de facto jest bardziej umysłowa i wymaga podejmowania decyzji, oceny sytuacji – naprawdę nie widzę przeciwskazań. Po jej pierwszym meczu napisaliśmy dość jasno na Facebooku, że to pieprzone wszystko jedno, jakiej sędzia jest narodowości czy płci. Niestety, ale ludzie, którzy mają z nią problem, mają problem sami ze sobą. Bo jaki normalny człowiek obruszałby się tylko z tego powodu, że sędziuje kobieta? Wspieramy każdego sędziego, niezależnie od tego, czy jest dobry, czy nie. Nawet jeśli ktoś z Polski chce nas zaprosić na swój mecz, pozostajemy otwarci. Każdy może zostać członkiem Brigade Hartmut Strampe!

Rozmawiał JAKUB BIAŁEK

You’ll never judge alone

„Spray sędziowski – gówniany pomysł”

Kto nie skacze jest stronniczy, hej, hej!

MOŻECIE ŚLEDZIĆ POCZYNANIA BRYGADY NA JEJ FACEBOOKU 

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
22.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: rozpędzony Benzema, szalejąca Lechia, Warta w kryzysie

Pucharowe emocje za nami, czas zatem ponownie skupić uwagę na europejskich rozgrywkach ligowych. A weekend przed nami iście szalony, jeden szlagier za drugim i szlagierem pogania. Postanowiliśmy zatem – jak zawsze przy piątku – zaproponować wam kilka typów na nadchodzące spotkania. Tradycyjnie staramy się uniknąć wróżenia z fusów – szukamy serii, pass, tendencji. Przekonajcie się, […]
22.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Weszło Extra
22.10.2021

Weszło z Neapolu: gdzie ta magia pucharów?

Dla polskiego postronnego kibica – takiego jak ja – puchary są swego rodzaju świętem. Dla sympatyka Legii? W tym sezonie są jedynym, co trzyma go przy kibicowskim życiu (bo przecież nie liga). Dla fana Napoli? Smutnym obowiązkiem, który trzeba odbębnić. A w zasadzie najlepiej, jakby ich nie było. Po świetnym początku Napoli – osiem na […]
22.10.2021
Weszło Extra
21.10.2021

Weszło z Neapolu: kościół Diego Maradony

Czy futbol zna bardziej nadużywane stwierdzenie niż „piłka nożna jest tu (wpisz dowolne miasto) religią”? Prawdopodobnie nie. Dlatego mając pełną świadomość wagi tego słowa stwierdzam, że w Neapolu… Nie, to nie piłka nożna jest religią. To Diego Maradona. Ktoś znacznie większy niż wybitny piłkarz z zasługami. Ktoś równy Bogu. Obejrzałem kapliczki poświęcone Boskiemu Diego, widziałem […]
21.10.2021
Weszło Extra
18.10.2021

Tymin. Jak raper został wicedyrektorem skautingu?

„W rok z rapera w gwiazdę pop”, nawijał w jednym z kawałków Quebonafide. Podobnej drogi nie przeszedł Tymin, który z obiecującego rapera stał się… wicedyrektorem skautingu Zagłębia Sosnowiec. W nieco ponad rok, bo swoją pracę zaczął w 2020, chwilę po tym, jak wypuścił w świat dwa single po podpisaniu kontraktu z Sony Music, czyli jedną […]
18.10.2021
Weszło Extra
13.10.2021

Grosicki: – Dałem Sousie piłkę do pustej bramki

Sam mówi, że wystawił Sousie piłkę do pustej bramki, zostając na wiosnę w WBA. Brzmi jak człowiek pogodzony z tym, że nie pasuje do koncepcji selekcjonera, bo nie jest typowym wahadłowym. Z bohaterem hitowego transferu do Ekstraklasy rozmawiamy o brazylijskiej Pogoni Ptaka, zwodzeniu Jacka Magiery, drużynie „Portowców” czekającej na duży sukces, zaletach pozostania w WBA na […]
13.10.2021
Weszło Extra
07.10.2021

Nie chcę być gościem, który wszystko wie najlepiej

Dlaczego nigdy nie dowiemy się, kim naprawdę jest? Jak przestał być ciekawostką? Co wyciągnął ze stażu u Jessego Marscha? Czy naprawdę wyżej cenił sobie pracę w niemieckiej trzeciej lidze niż w polskiej Ekstraklasie, kiedy zdecydował się poprowadzić Fortunę Koeln, a nie Zagłębie Sosnowiec? Kiedy najbardziej bał się o swoją reputację w niemieckim futbolu? Ile znaczy […]
07.10.2021
Weszło
24.09.2021

„Dopiero po karierze zacząłem czytać o biznesie. Mogłem czytać zamiast grać w karty”

Bartosz Ślusarski nigdy nie był uważany za piłkarza wybitnego. Ale w Ekstraklasie zagrał prawie 250 meczów. Pograł w portugalskiej ekstraklasie i w Championship. Zaliczył dwa występy w reprezentacji Polski. Po zakończeniu kariery – jak sam przyznaje – miał dość piłki. A teraz wraca do niej nie jako trener, nie jako menadżer. Tworzy platformę, która ma […]
24.09.2021
Cały na biało
17.08.2021

Chcę być najlepszy na świecie

Kacper Kozłowski to piłkarz o zupełnie innej mentalności niż polscy młodzieżowcy. Nie odczuwa stresu, pokora jest mu obca. Nie jara go, że został najmłodszym piłkarzem w historii Euro. O wyjeździe na turniej mówi „powołanie jak każde inne”. Wprost przyznaje, że chce odejść z Pogoni najpóźniej w następnym sezonie. Jego kariera toczy się błyskawicznie. Zaczynał grać w klubie […]
17.08.2021
Cały na biało
14.05.2021

„Górnik to szansa życia”. Droga Krawczyka z III ligi do Ekstraklasy

Nigdy za dużo nie strzelał, aż nagle zdobył 30 bramek w jednym sezonie. Jak tego dokonał? Jak trzecioligowiec wkomponował się w szatnię Górnika? Czy lepiej mieć sytuacje, ale je marnować, czy jednak ich nie mieć? Czy 20-kilkuletni piłkarz zjeżdżając do III ligi może jeszcze marzyć o Ekstraklasie? Na ostatnie z pytań odpowiemy sami – otóż […]
14.05.2021
Weszło Extra
19.03.2021

Nie jestem z siebie zadowolony. Chcę zacząć strzelać

Stefan Savić rozbudził spore nadzieje, bo przychodził do PKO Bank Polski Ekstraklasy z ciekawym CV, ale jeszcze nie odpalił. Dlaczego? Nie znaleźliśmy odpowiedzi na to pytanie w tym wywiadzie. Ale znaleźliśmy na inne. Po lekturze rozmowy z piłkarzem Wisły dowiecie się, dlaczego wkurzył się na niego Red Bull Salzburg, jak to jest strzelić dwie bramki […]
19.03.2021
Weszło Extra
05.03.2021

„Bałem się o życie przyjaciół z klubu”. Młodzież Pogoni w wywiadzie

Adrian Benedyczak (2000), Kacper Smoliński (2001), Marcel Wędrychowski (2002), Kacper Kozłowski (2003). Pierwszy to wartościowy zmiennik, ma na koncie choćby gola z Rakowem i nie zdziwimy się, jeśli wkrótce zluzuje Zahovicia. Drugi rozegrał w tym sezonie w Pogoni najwięcej minut spośród młodzieżowców i daje radę, czego dowód widzieliśmy choćby w meczu z Cracovią, gdy strzelił […]
05.03.2021
Weszło Extra
01.03.2021

Grzesik: Pracowałem na zmywaku, żeby nie pożyczać od rodziny

Jan Grzesik w wywiadzie z nami mówi zarówno o pozytywnych momentach swojej kariery, jak i tych gorszych chwilach. Np. o grze w Nadwiślanie Góra, gdy łączył piłkę z pracą na zmywaku. – Pierwsza wypłata wyszła na czas, ale później zaczęły się kłopoty. A człowiek musi z czegoś żyć. Żona zapracowywała się – tak trzeba to […]
01.03.2021
Weszło Extra
19.02.2021

Mogłem grać jeszcze dwa lata. I zniszczyć sobie życie…

Mateusz Szczepaniak rozegrał cztery sezony w PKO Bank Polski Ekstraklasie, kilka w pierwszej lidze, wyjechał na Cypr, szkolił się w Auxerre. Jesienią stanął przed dylematem – czy warto ryzykować zdrowie, by pograć jeszcze sezon-dwa? – Ból w poprzednim roku był bardzo duży. Gdybym grał dalej, za dwa lata mógłbym być pół inwalidą i kompletnie popsuć […]
19.02.2021
Weszło
28.10.2021

Najwyższe porażki Roberta Lewandowskiego

Dziewięćdziesiąt minut na boisku, 0:5 na tablicy wyników. Wczorajszy wieczór był dla Roberta Lewandowskiego boiskowym koszmarem. Wyżej w karierze Lewy przegrał tylko raz – z Hiszpanią za Smudy. Ale wtedy to było zderzenie drużyny historycznej, jednej z najlepszych w reprezentacyjnych dziejach, mistrza Europy zmierzającego po mistrzostwo świata, z Polską mającą Dawida Nowaka w pierwszym składzie. […]
28.10.2021
Bundesliga
28.10.2021

7 najboleśniejszych klęsk Bayernu Monachium

Jeśli wierzyć wyliczeniom portalu Transfermarkt, Bayern Monachium od 1965 roku – czyli odkąd zaczął występować w Bundeslidze – w sumie aż 36 razy przegrał mecz różnicą co najmniej czterech goli. I liczymy tutaj zarówno rozgrywki ligowe, jak i krajowe oraz europejskie puchary. Jako że mowa o przeszło półwieczu, trudno się w zasadzie dziwić, iż dotkliwych […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Jak debiutowali trenerzy Legii za Mioduskiego?

Marek Gołębiewski debiutuje dziś w roli pierwszego trenera Legii, rywala ma w zasięgu, bo Wojskowi zmierzą się ze Świtem Skolwin. Dobra, bez żartów – przeciwnika ma takiego, że musi go ograć. Legia może być w kryzysie, ale z czwartą drużyną drugiej grupy trzeciej ligi musi wygrywać. Tylko co podpowiada nam historia? To znaczy – jak […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Co Anglicy myślą o Mattym Cashu w polskiej kadrze?

W Polsce od kilku dni pojawiają się kolejne opinie i komentarze dotyczące pozyskania polskiego obywatelstwa przez Matty’ego Casha. Nadchodzące powołanie dla obrońcy Aston Villi to gorący temat na wszystkich polskich portalach sportowych. A jak na tę sytuację zapatrują się Anglicy? Jak zareagowano na te wieści na Wyspach? O komentarz poprosiliśmy dziennikarza, który na co dzień zajmuje […]
28.10.2021
Prasówka
28.10.2021

PRASA. Papszun zostaje w Rakowie przynajmniej do lata

Sporo ciekawego w czwartkowej prasie. Są bieżące sprawy, jest kilka rozmów i mamy dłuższe materiały o Janie Domarskim z okazji jego urodzin. PRZEGLĄD SPORTOWY Legia Warszawa ma dziś mecz o wszystko ze Świtem Skolwin. Dzisiejsze spotkanie ze Świtem Skolwin jest nie tylko niezwykle istotne dla Legii, ale i najważniejsze w dotychczasowej karierze trenerskiej Marka Gołębiewskiego. […]
28.10.2021
Niemcy
27.10.2021

0:5! Bayern rozwalcowany przez Borussię M’gladbach

Szok. Niedowierzanie. Masakra. Nie wracajcie do domu. Gadać, kto jest w grupie bankietowej? Bardzo możliwe, że takie komentarze dominują teraz w Monachium. Bayern 27 października 2021 roku przeszedł do historii swoich występów w Pucharze Niemiec, ale w sposób wybitnie dla siebie niepożądany. Doznał bowiem najwyższej porażki w tych rozgrywkach i to porażki całkowicie zasłużonej. A […]
27.10.2021
Weszło Extra
26.12.2020

100 najlepszych piłkarzy dekady – cały ranking w jednym miejscu!

W ostatnich dniach na Weszło pojawił się przygotowany przez nas ranking najlepszych piłkarzy dekady 2011 – 2020. Jak to z rankingami bywa, wzbudził spore dyskusje. I kontrowersje. Cieszymy się, bo taki był właściwie nasz zamiar. W przypadku tego rodzaju zestawień nikt nie ma monopolu na rację. Poszczególne dylematy są zbyt zniuansowane. Gdybyście mieli ochotę rzucić […]
26.12.2020
Weszło Extra
24.12.2020

Kruszewski: – Gdybym został w Wiśle, to całego zamieszania w klubie by nie było

– Czuję bardzo, bardzo duży żal, że to się stało w tym momencie. Jestem jak kierowca dużego Fiata, który został wystawiony do rajdu Paryż-Dakar i radził sobie w nim dobrze, natomiast po kilku latach stwierdzono, że ten samochód powinien walczyć o najwyższe cele. I w momencie, gdy zaczął się remont tej zdezelowanej fury – mówię […]
24.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Covidovi beniaminkowie II ligi w większości przetrwali jesień bez negatywnych objawów

W maju bieżącego roku u trzecioligowych liderów wystrzeliły korki od szampanów. Definitywny koniec sezonu oznaczał dla nich awans. Niekiedy awans przy zielonym stoliku. Niektórzy ze względu na niejasności w wykładni regulaminu rozgrywek w stan radości wprawili się dopiero po ostatecznej decyzji PZPN-u. Pamiętamy wszyscy gorący spór na linii Motor Lublin – Hutnik Kraków, dotyczący tego, […]
20.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Uwaga, ranking! 100 największych kozaków w mijającej dekadzie

Za kilkanaście dni kończy się nam druga dekada XXI wieku. Jasne, nie będzie to czas zupełnie wolny od piłki na wysokim poziomie – oczywiście abstrahując od tego, że w zimowy sen zapada przecież Ekstraklasa – ale uznaliśmy, że to już najwyższa pora, by zacząć podsumowania, bo zmieni się pewnie niewiele. Łapcie pierwsze z nich. A […]
20.12.2020
Weszło Extra
21.11.2020

„To jak wy żyjecie w tym klubie z tak małym budżetem?”. Trzecioligowe kontrasty

Reformy. Działacze co chwilę majstrują przy formułach rozgrywek. Grupy mistrzowskie, grupy spadkowe. Zmiany nazewnictwa lig. Podziały II ligi na wschód, zachód. Następnie połączenie dwóch osobnych bytów i tak w koło. III liga również w ostatnich latach zmieniała swój kształt. W 2008 roku stała się de facto czwartym poziomem rozgrywkowym. Kilka lat przetrwała koncepcja III ligi […]
21.11.2020
Weszło Extra
19.11.2020

Za młodu Ekstraklasa, dziś najwyżej III liga. „Może po prostu byłem za słaby?”

„Jesteś idolem. Wielbi cię tłum. Gdzie się pojawisz słychać. Zdumionych głosów szum. W porannej prasie widzisz codziennie swoją twarz. Z możnymi tego świata o wielkie stawki grasz.” Wielu  piłkarzy już w bardzo młodym wieku mogło poczuć się jak gwiazdy. Szybki debiut w Ekstraklasie, pensje wielokrotnie przewyższające kieszonkowe kolegów ze szkolnej ławki. Występy przed kilkutysięczną publiką, […]
19.11.2020
Liczba komentarzy: 11
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Quotsa
Quotsa (@quotsa)
3 lat temu

Już widzę jak ich kumaci targają za brody i na kopach wynoszą z sektora…

semp99
semp99 (@semp99)
3 lat temu

„Sędziowanie to najbardziej niewdzięczny zawód świata” – bzdura. Zróbcie wywiad z prezesem jakiejś większej spółdzielni mieszkaniowej. Takiej z 1000-em rodzin. Tam każdy jest „właścicielem”, bo płaci czynsz. Prezio ma naginać, jak chce każdy mieszkaniec z osobna. Opierdol i zniewagi na porządku cało dziennym. Jak jeden chce ławki (bo płaci czynsz), to sąsiad z boku chce drzewo (bo płaci czynsz), a następny woli plac zabaw (bo płaci czynsz). I cobyś nie zrobił to źle, a wybory co rok…….

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  semp99

Treść usunięta

zdyrman
zdyrman (@zdyrman)
3 lat temu
Reply to  semp99

co to za spoldzielnia? ty chyba piszesz o wspolnoscie. W spoldzielnii prezes jest NIE-DO-RUSZENIA i moze robic co mu sie chce albo i nic nie robic.

Dymczasem
Dymczasem (@dymczasem)
3 lat temu
Reply to  semp99

wybory co rok i dlatego prezesi spoldzielni pracuja srednio po 15, 20 lat 😀 zes dojebal. To najlepsza fuszka na swiecie, zgarniasz ponad 25 tysa, nie mozna sie do Ciebie dopchac na rozmowe, bo poprostu nikogo nie przyjmujesz 🙂

Fidel
Fidel (@fidel)
3 lat temu

Fajna akcja. U nas pewnie troglodyci by ich pobili i skroili im flagi.

Mario
Mario (@mario)
3 lat temu
Reply to  Fidel

I zwyzywali od pedałów i lewaków. Nie wolno o tym zapominać.

Uśmiech Koali
Uśmiech Koali (@usmiech-koali)
3 lat temu
Reply to  Fidel

Zdajesz sobie sprawe, ze najwiekszym problemem jest mnogosc takich gosci jak Ty z gatunku „eeee zajebiste, ale u nas to sie nie da”? 😉 bo jak tylko ktos wyjdzie z jakas inicjatywa to masakruja go nie stadionowi bandyci, tylko tlum tych niby chetnych, ale wciaz przypominajacych ze „takie rzeczy to moze na Zachodzie, u nas to nie wypali bo…” 😉

Fidel
Fidel (@fidel)
3 lat temu
Reply to  Uśmiech Koali

Otóż nie.

Typer_Bolek
Typer_Bolek (@typer_bolek)
3 lat temu

https://play.google.com/store/apps/details?id=appinventor.ai_breitkopftomasz.Free_Football_Tips
Aplikacja na androida. Najlepsze typy dnia. Bez reklam, duze kursy i skutecznosc ponad 85 %. Ponadto mozesz dodawac swoje typy lub korzystac z typow innych uzytkownikow. Instaluj i wygrywaj

Suche Info
28.10.2021

Sport: Xavi dogadany z Barceloną

Katalońskie media są już niemal pewne – Ronalda Koemana na stanowisku trenera FC Barcelony zastąpi wychowanek i legenda tego klubu, Xavi Hernandez. Trener obecnie pracuje w Katarze, gdzie prowadzi Al Sadd. O tym, że piłkarz wstępnie porozumiał się z nowym klubem poinformował „Sport”.  Całość rozgrywa się błyskawicznie, bo też zapewne nikt nie spodziewał się, że […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Najwyższe porażki Roberta Lewandowskiego

Dziewięćdziesiąt minut na boisku, 0:5 na tablicy wyników. Wczorajszy wieczór był dla Roberta Lewandowskiego boiskowym koszmarem. Wyżej w karierze Lewy przegrał tylko raz – z Hiszpanią za Smudy. Ale wtedy to było zderzenie drużyny historycznej, jednej z najlepszych w reprezentacyjnych dziejach, mistrza Europy zmierzającego po mistrzostwo świata, z Polską mającą Dawida Nowaka w pierwszym składzie. […]
28.10.2021
Bundesliga
28.10.2021

7 najboleśniejszych klęsk Bayernu Monachium

Jeśli wierzyć wyliczeniom portalu Transfermarkt, Bayern Monachium od 1965 roku – czyli odkąd zaczął występować w Bundeslidze – w sumie aż 36 razy przegrał mecz różnicą co najmniej czterech goli. I liczymy tutaj zarówno rozgrywki ligowe, jak i krajowe oraz europejskie puchary. Jako że mowa o przeszło półwieczu, trudno się w zasadzie dziwić, iż dotkliwych […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Jak debiutowali trenerzy Legii za Mioduskiego?

Marek Gołębiewski debiutuje dziś w roli pierwszego trenera Legii, rywala ma w zasięgu, bo Wojskowi zmierzą się ze Świtem Skolwin. Dobra, bez żartów – przeciwnika ma takiego, że musi go ograć. Legia może być w kryzysie, ale z czwartą drużyną drugiej grupy trzeciej ligi musi wygrywać. Tylko co podpowiada nam historia? To znaczy – jak […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Kibice z Bredy oddali hołd polskim bohaterom

Kibice NAC Breda jak co roku uczcili pamięć polskich bohaterów, którzy wyzwalali Holandię w trakcie II wojny światowej. Okolicznościowe oprawy odnoszące się do herosów z 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez generała Stanisława Maczka to już tradycja – tradycja, która ma na celu również edukowanie holenderskiego społeczeństwa.  O tym, w jaki sposób fani NAC traktują Polaków, […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Radomiak bez Miłosza Kozaka. Piłkarz pozostanie odsunięty od zespołu

Od dłuższego czasu w Radomiaku Radom ciągnie się sprawa Miłosza Kozaka. Skrzydłowy został odsunięty od zespołu za niestosowne zachowanie wobec kolegów z zespołu oraz trenera. W ostatnich dniach trwały narady drużyny, sztabu i zarządu w związku z tą sytuacją. Wygląda na to, że w końcu poznaliśmy decyzję w tej sprawie. Temat Kozaka przeciągał się od […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Bild: Gwiazdy Bayernu uciekły przed mediami

Zmieniają się ligi, zmieniają się drużyny, nie zmienia się jedno: nie jest łatwo wyciągnąć przed kamery piłkarzy faworyzowanego klubu po bezprecedensowej porażce. Tym razem ucieczkę przed dziennikarzami mieli zorganizować piłkarze Bayernu Monachium, którzy nie stanęli do tłumaczeń po kompromitującym 0:5 z Borussią Moenchengladbach.  Wyjątkiem był oczywiście Thomas Mueller, który wziął na siebie cały ciężar rozmowy […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Co Anglicy myślą o Mattym Cashu w polskiej kadrze?

W Polsce od kilku dni pojawiają się kolejne opinie i komentarze dotyczące pozyskania polskiego obywatelstwa przez Matty’ego Casha. Nadchodzące powołanie dla obrońcy Aston Villi to gorący temat na wszystkich polskich portalach sportowych. A jak na tę sytuację zapatrują się Anglicy? Jak zareagowano na te wieści na Wyspach? O komentarz poprosiliśmy dziennikarza, który na co dzień zajmuje […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Napoli obawia się podróży do Rosji

Jak informuje Corriere dello Sport, władze Napoli obawiają się lotu do Moskwy na mecz ze Spartakiem w Lidze Europy. Przyczyną nie jest oczywiście aktualna tabela grupy czy też lęk przed samolotami, ale rosnąca liczba zakażeń koronawirusem, zwłaszcza w rosyjskiej stolicy. We środę, 27 października, Rosja poinformowała o blisko 40 tysiącach nowych infekcji, zmarło ponad 1000 osób. […]
28.10.2021
Prasówka
28.10.2021

PRASA. Papszun zostaje w Rakowie przynajmniej do lata

Sporo ciekawego w czwartkowej prasie. Są bieżące sprawy, jest kilka rozmów i mamy dłuższe materiały o Janie Domarskim z okazji jego urodzin. PRZEGLĄD SPORTOWY Legia Warszawa ma dziś mecz o wszystko ze Świtem Skolwin. Dzisiejsze spotkanie ze Świtem Skolwin jest nie tylko niezwykle istotne dla Legii, ale i najważniejsze w dotychczasowej karierze trenerskiej Marka Gołębiewskiego. […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Johansson: Michniewicz mówił na mnie „IKEA”!

– Zostaliśmy niesprawiedliwie oskarżeni. Nie puścimy tego płazem. To są sprawy, które muszą ujrzeć światło dzienne. Trener nazywał mnie „szwedzkim turystą”, bo doznałem kontuzji. Mówił też na mnie „Ikea” – mówi w rozmowie dla Sport Expressen szwedzki zawodnik Legii Warszawa, Mattias Johansson. Szwed jest oburzony i raz jeszcze przekonuje, że nie było żadnej grupy bankietowej. […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Koeman zwolniony z Barcelony!

To nie mogło skończyć się inaczej. Nie mogło i już. FC Barcelona wpadła w głęboki dołek sportowy i administracyjny, przeżywa kryzys tożsamości i czas najwyższy na wielopoziomowe zmiany. Jako ich początek, jako ich zwiastun, można odbierać zwolnienie Ronalda Koemana.  Porażki Barcelony z Realem Madryt i z Rayo Vallecano przeważyły szalę goryczy. Leci głowa holenderskiego trenera […]
28.10.2021
La Liga
28.10.2021

Real wpasował się w dzień wpadek. Osasuna urywa punkty w Madrycie

Męczyli, męczyli i wymęczyli. Osasuna Pampeluna zatrzymała Real Madryt w środku tygodnia, na jego stadionie. Gościom nie udało się oddać ani jednego celnego strzału, ale nic to, bo i „Królewscy” nie błyszczeli pod bramką rywala. Real dołączył do grona faworytów, który dziś rozczarowali swoich kibiców. Barcelona z Rayo Vallecano. Bayern z Borussią. Manchester City w […]
28.10.2021
Niemcy
27.10.2021

0:5! Bayern rozwalcowany przez Borussię M’gladbach

Szok. Niedowierzanie. Masakra. Nie wracajcie do domu. Gadać, kto jest w grupie bankietowej? Bardzo możliwe, że takie komentarze dominują teraz w Monachium. Bayern 27 października 2021 roku przeszedł do historii swoich występów w Pucharze Niemiec, ale w sposób wybitnie dla siebie niepożądany. Doznał bowiem najwyższej porażki w tych rozgrywkach i to porażki całkowicie zasłużonej. A […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Zagłębie lepsze od ŁKS-u w Pucharze Polski

Zagłębie Lubin okazało się lepsze od ŁKS-u Łódź i awansowało do kolejnej fazy Pucharu Polski.  Ekipa Dariusza Żurawia wygrała jedną bramką. Już na samym początku spotkania Piotr Gryszkiewicz faulował we własnym polu karnym Filipa Starzyńskiego, a popularny Figo nie pomylił się z wapna. Czy przez resztę spotkania drużyna z Ekstraklasy była lepsza od zespołu z […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Bruk-Bet z awansem w Pucharze Polski

Oj, bliska, bardzo bliska Termalika była przedwczesnego wylecenia za burtę Pucharu Polski. Ekipa Mariusza Lewandowskiego najadła się strachu w meczu z GKS-em Katowice, ale ostatecznie wygrała po dogrywce i gra dalej.  Weźmy samą dogrywkę. Ile nerwów, ile emocji, ile zwrotów akcji. Sam początek, pierwsze minuty? Filip Kozłowski pakuje piłkę do bramki, ale okazuje się, że […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Koeman: – Nie martwi mnie nasza gra

FC Barcelona pogrąża się w kryzysie. Siłą rzeczy twarzą wszystkich niepowodzeń Dumą Katalonii stał się Ronald Koeman, który kompletnie stracił zaufanie milionów kibiców Barcy na całym świecie. Tym razem Barca polegała z  Rayo Vallecano, a wypowiedzi Holendra z konferencji prasowej dolały oliwy do buchającego ognia.  Transkrypcja całej konferencji prasowej znajduje się na stronie FCBarca.com. Na […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Wszołek z debiutem w Unionie Berlin

Naczekał się, naczekał się Paweł Wszołek na debiut w barwach Unionu Berlin, ale w końcu jest, mamy to, udało się. Polski piłkarz dostał od Ursa Fischera niecałe dwadzieścia minut w meczu Pucharu Niemiec z trzecioligowym Waldhof Mannheim. Union Berlin wygrał 3:1, ale nie bez komplikacji, bo po podstawowym czasie gry było 1:1 i do rozstrzygnięcia […]
27.10.2021