Pilot kamikaze na ostatniej wojennej misji

Opublikowane 23.01.2018 17:52 przez

Kamil Gapinski

Przyłapujemy się na tym, że gdy myślimy o igrzyskach w Soczi, żałujemy, że Japończyk nie wygrał konkursu na dużej skoczni (był drugi). Najlepiej, gdyby miał tę samą notę, co Kamil Stoch, ale jednak – dalibyśmy mu złoto. Tak po prostu. Bo zasługuje, bo jest niesamowity, bo nie sposób go nie lubić. A jego reakcja na porażkę z Kamilem, z każdym kolejnym obejrzeniem, tylko nas w tym utwierdza.

*

„Skoki rozgrywają się głównie w głowie, trzeba być maksymalnie skoncentrowanym. Ja przy każdym skoku wyobrażam sobie, że jestem pilotem kamikaze, najodważniejszym ze wszystkich, a ten lot to egzekucja, ostatnia misja wojenna” ~ Noriaki Kasai, czyli najbardziej lubiany i najmniej skuteczny pilot kamikaze w historii.

*

Początek

Północ Japonii. Malutka miejscowość Shimokawa, nieco ponad 200 kilometrów drogi od Sapporo. Podróż samochodem z jednego miejsca do drugiego trwa około trzy godziny. To mniej więcej tyle, ile dzieli Częstochowę od Warszawy. Choć, jak twierdzą Google Maps, szybciej taką odległość pokonamy w Polsce. In your roads, Japan!

Wróćmy jednak do Kraju Kwitnącej Wisni, bo to tam w 1972 roku na świat przychodzi nasz bohater. Nic niezwykłego się przy tej okazji nie dzieje, choć wiele osób lubi podkreślać, że kilka miesięcy wcześniej we wspomnianym Sapporo odbyły się igrzyska olimpijskie. Wy, rzecz jasna, doskonale o tym wiecie, bo aż do 2010 roku wszyscy Polacy sycili się jedynym zimowym złotem, jakie zdobyliśmy. Przywiezionym przez Wojciecha Fortunę właśnie z Japonii.

My jednak nie o tym, bo ważniejszą rolę w tej opowieści odgrywa Shimokawa. Mająca niecałe 4000 mieszkańców (więcej ma choćby Pcim), niegdyś związana z górnictwem, ale do dziś złoża zdążyły się wyczerpać. Aktualnie bazuje na przemyśle drzewnym. Innymi słowy: raj dla drwali. Tych prawdziwych, bez kawy ze Starbucksa w ręce. Dowiedzieć z Internetu możemy się też, że Shimokawa posiada gorące źródło. Tak, jedno.

To małe miasteczko jest jednak prawdziwą wylęgarnią skoczków narciarskich. Serio. Urodził się tam Takanobu Okabe, wychowali Daiki, Kenshirō i Yūki Itō, pochodzi z niego uczestnik Igrzysk w Sarajewie z roku 1984, a przy okazji laureat japońskiej wersji konkursu na najciekawsze imię: Hiroo Shima. Oddalibyśmy wiele, by dowiedzieć się, co kierowało jego rodzicami.

I w końcu: to właśnie tam pierwsze kroki stawiał Noriaki Kasai. A potem kolejne, coraz szybsze i większe. Prędko okazało się, że robi to całkiem dobrze i do dziewiątego roku życia trenował na bieżni, wiążąc swą przyszłość z biegami na 10 kilometrów. Potem postanowił założyć narty i trochę polatać. Tak już zostało.

Zanim zdążycie zapytać, pragniemy rozwiać wątpliwości: tak, Kasai naprawdę był kiedyś młody. Choć wiemy, że w skokach obecny jest niemal od zawsze i dla większości z was to jednak…

Staruszek

Właściwie nie powinniśmy się niczemu dziwić. Na liście 10 najstarszych żyjących obecnie ludzi, szóstka pochodzi z Japonii. To też w tym kraju w piłkę wciąż grywa Kazuyoshi Miura, dziarski pięćdziesięciolatek. W filmach bombardują nas wizerunkiem starszych, siwych mędrców rodem z Tokio i okolic.  Ale mimo wszystko wciąż mamy wrażenie, że Noriaki Kasai na skoczni czuje się jak nauczyciel w szkole podstawowej. Od czasu do czasu spotka innego belfra, ale na co dzień i tak obcuje głównie z dzieciakami.

Niesamowite w tym przypadku jest jednak to, że Japończyk wciąż nie stracił pasji, która kierowała nim od samego początku. A wskażcie nam nauczyciela, który po trzydziestu latach uczyłby taką samą energią i zaangażowaniem, jak na początku swojej przygody z zawodem. Już kilka lat temu, w wywiadzie dla serwisu skokinarciarskie.pl, Kasai mówił: „Czasem rzeczywiście czuję się jak mentor. Myślę, że są rzeczy, których mogę ich nauczyć. Mam dużo doświadczenia, którym chcę się dzielić”.

Na to doświadczenie składa się ponad 500 występów w Pucharze Świata, siedem startów na igrzyskach olimpijskich, kilkanaście na mistrzostwach świata… i dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy oddanych skoków. To wszystko przez niemal 30 lat kariery i 45 lat życia. Zadajmy sobie podstawowe pytanie: jakim cudem on wciąż skacze i to na takim poziomie?

Sebastian Szczęsny, dziennikarz i komentator TVP, odpowiada nam:

Miałem przyjemność porozmawiania z Noriakim w poprzednim sezonie. To nie był wywiad, tylko luźna rozmowa, zwykła wymiana zdań. Zadałem mu między innymi takie pytanie i sprawa tu jest jasna – jemu cały czas sprawia to niesamowitą frajdę i przyjemność. Jak najbardziej go to cieszy i w dużej mierze dlatego wciąż skacze. Ale rozmawiałem też z dziennikarzami japońskimi i okazuje się, że Noriaki Kasai jest skoczkiem, który ma niesamowite naturalne predyspozycje do tej dyscypliny sportu. Natura sama obdarzyła go walorami, które pozwalają mu tak długo skakać.

Szczęsny dodaje też, że kiedyś postanowił przeanalizować, ilu zawodników z konkursu, który komentował, urodziło się jeszcze przed debiutem Kasaiego w Pucharze Świata. Wyszło, że siedmiu. Postanowiliśmy ponowić eksperyment, ale na nieco innych zasadach. W tej edycji PŚ punktowało 58 skoczków. Jeden z nich to sam Noriaki. Z pozostałych 57 zaledwie trzynastu jest starszych od pucharowej kariery Japończyka. Jeśli nie interesują was ich nazwiska, przeskoczcie do kolejnego akapitu. My jesteśmy zdania, że za takie osiągnięcia należy się wyróżnienie. Są to: Dimitrij Wasiljew, Sebastian Colloredo, Daiki Itō, Simon Ammann, Piotr Żyła (hehe), Vincent Decombes-Sevoie, Denis Korniłow, Taku Takeuchi, Manuel Fettner, Stefan Hula, Jernej Damjan, Andreas Stjernen i Kamil Stoch. Chylimy czoła, panowie. Pogratulujcie rodzicom.

W skrócie: jeśli słyszycie pytanie zaczynające się tak: „Najstarszym skoczkiem, który…”, to w ciemno zakładajcie, że to Kasai. Najprawdopodobniej traficie. A nawet jeśli nie, to wasze myślenie będzie jak najbardziej usprawiedliwione.

Kasai Wielki?

51548_G08_W01

Pod koniec tego roku Japończykowi wybije 30 lat kariery. To fenomenalne osiągnięcie, jednak po chwili zaczynamy się zastanawiać: czemu tego człowieka nie wymienia się wśród najlepszych w historii? Odpowiedź przychodzi szybko, wystarczy zajrzeć w listę jego osiągnięć. Owszem, w swojej kolekcji ma medale igrzysk olimpijskich, ale tylko jeden w konkurencji indywidualnej. Na siedem krążków z mistrzostw świata, aż pięć pochodzi z rywalizacji zespołowej. W Pucharze Świata dwukrotnie był na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej. Blisko wygranej był też w Turnieju Czterech Skoczni, ale dwa razy kończył na środkowym stopniu podium. Jedyne złote krążki? Turniej Nordycki i, przede wszystkim, mistrzostwa świata w lotach w roku 1992.

Problem w tym, że to patrzenie zerojedynkowe. Nie bierzemy tu pod uwagę zmiennych (uwaga, matematyczny termin, jego prawidłowego użycia nie jest pewien nawet autor), których w trakcie kariery Noriakiego było dużo. Nie będziemy was zanudzać – wystarczy spojrzeć na lata 90., gdy miał najwięcej możliwości. Innymi słowy: jego prime time.

Zaczynał skakać jeszcze starym stylem, z nartami prowadzonymi równolegle. Potem przerzucił się, wraz z resztą stawki na styl V, do którego szybko dobrze się dostosował, ale problemy przyszły w 1994 roku – wtedy przesunięto wiązania bliżej środka narty, co sprawiło, że Kasai zaczął mieć problemy. Wcześniej skakał, wychylając się bardzo do przodu, narty dawał często za głowę – nabawił się przez to nawet pseudonimu „Dumbo”. Można powiedzieć, że miał swoje za uszami. Po zmianach nie mógł już tak robić. Dodatkowo zbiegło się to z latami, w których nabawił się kilku poważnych kontuzji –  między innymi dwukrotnie złamał wtedy bark.

Dlatego jego wielkość, jak twierdzi Sebastian Szczęsny, trzeba mierzyć inaczej:

Bez dwóch zdań to jest wielka osobowość skoków narciarskich, to na pewno. Nie można mu odmówić osiągnięć: zwycięstw w zawodach PŚ czy miejsc na podium, których ma kilkadziesiąt. Nie był taką gwiazdą jak Jens Weisfflog, Matti Nykaenen, Adam Małysz czy Kamil Stoch, gdy mówimy o osiągnięciach, prawda? Kasai nie jest gwiazdą wynikową, ale na niego nikt chyba w ten sposób nie patrzy. To jest niesamowita osobowość. Myślę, że tak czy inaczej w tym hall of fame skoków ma swoje miejsce.

Zresztą, co by się nie działo – fani na całym świecie Noriakiego uwielbiają. Szanują go dziennikarze, rywale i młodzi skoczkowie. „Nigdy nie myślałam o tym, że jestem jedyną dziewczyną. Kiedy byłam młoda, nie było kobiet, które mogłyby być wzorem, więc patrzyłam na Kasaiego” mówiła Yūki Itō, japońska zawodniczka. Kasai jest na tyle lubiany, że w Polsce powstał rapowy utwór nazwany jego imieniem, a w Finlandii piosenkę „Mr. Noriaki Kasai” nagrał punk rockowy zespół Van Dammes. Swoją drogą, Finlandia to chyba jedyny kraj, gdzie punkowcy tworzą kawałki o skokach.

Rodzina

Znacie nas, lubimy sobie pożartować. Tu jednak z dowcipów rezygnujemy. Historia rodziny Noriakiego Kasaiego to nie temat do robienia sobie jaj. Ojciec? Odszedł, gdy Noriaki był mały. Przyszłą legendę skoków i jego dwie siostry wychowywała samotnie matka, Sachika.

Mniej więcej w tym samym czasie, w którym Noriaki dowiedział się, że pojedzie na drugie igrzyska w swoim życiu, Kumiko, jego młodsza o sześć lat siostra, otrzymała informację o poważnej chorobie, z którą będzie musiała walczyć. Mowa o niedokrwistości aplastycznej, która – zależnie do formy – może trwać krótko lub pozostać z „ofiarą” na dłuższy czas, w skrajnych przypadkach prowadząc do śmierci. To ostatnie mogło dotyczyć Kumiko.

Mogło, bo Noriaki był już wtedy uznanym skoczkiem, który był w stanie użyć swoich kontaktów i pieniędzy, by zapewnić jej leczenie z najwyższej półki. On sam wmówił sobie, że gdy zdobędzie złoty medal igrzysk, jego siostra wyzdrowieje. Z Lillehammer przywiózł jedynie srebro z konkursu drużynowego, ale wtedy i to wystarczyło.

Sęk w tym, że gdy Kumiko doszła do siebie, na rodzinę padł cień kolejnej tragedii. W pożarze rodzinnego domu, ciężkich poparzeń doznała matka Noriakiego. Przeżyła, ale tylko rok. „Ciągle mam łzy w oczach, czytając jej listy. Pisała, że z pewnością znów powrócę do światowej czołówki i dzięki mnie skoki odzyskają należną im rangę. Dlaczego wszystko wciąż sprzysięga się przeciwko mnie?” pytał po jej stracie Kasai, który w tym samym czasie zmagał się też z efektami kontuzji, o których wspominaliśmy wcześniej. Do dziś jeden z listów wozi ze sobą na wszystkie konkursy. Papier został zalaminowany, by cenna pamiątka się nie zniszczyła.

Rodzinne demony powróciły po Igrzyskach w Soczi. U Kumiko znów odezwała się choroba i tym razem to ona wygrała walkę. Siostra Noriakiego odeszła w styczniu 2016 roku, miała 38 lat. To niesamowite, ale zaledwie dwa dni później Japończyk wystąpił w mistrzostwach świata w lotach i… ustanowił nowy rekord Azji w długości skoku. Skakał z czarną opaską na ramieniu.

Sebastian Szczęsny:

Kasai potrafi to wszystko od siebie oddzielić. Siadając na belce startowej i startując w zawodach, poniekąd robi dla rodziny. Dla siebie, ale też dla rodziny. To jest facet, który potrafi się całkowicie wyłączyć, skoncentrować na zadaniu, które go czeka.

Jeśli w historii tej rodziny może istnieć szczęśliwe zakończenie, to brzmi ono zapewne tak: Noriaki godzi się z ojcem po wielu latach, w trakcie których nie utrzymywali kontaktu. Na początku 2016 roku, zaledwie dwa tygodnie po śmierci siostry, 43-letni skoczek zostaje ojcem po raz pierwszy w życiu. Córka jest zdrowa, podobnie jak jej matka. „Kiedy usłyszałem płacz dziecka, miałem łzy w oczach. To dla mnie bardzo emocjonalny czas” mówi mediom Kasai, który, w ten sam weekend, staje też na podium Pucharu Świata. Na swoim terenie, w Sapporo.

Bajka? Nie, to prawdziwe życie. Wiadomo, że ono tworzy najlepsze historie. Nawet jeśli wcześniej musi stworzyć te najgorsze.

Przyszłość

Na horyzoncie majaczą już igrzyska w Pjongczangu. Ósme w jego życiu, kolejny rekord. Do tej pory dzielił go z Albertem Diemczenką, rosyjskim saneczkarzem, ale ten wystąpić w Korei nie może. Nawet gdyby specjalnie wznowił dla tego celu karierę. Chyba nie musimy tłumaczyć dlaczego.

To też igrzyska specjalne, bo Kasai poniesie japońską flagę. Nie wiemy, czy słynna „klątwa chorążego” działa tylko w polskiej kadrze, ale szczerze życzymy japońskiemu skoczkowi, by okazało się, że u nich nie trzeba się jej obawiać. On sam chyba o niej nie słyszał: „Jestem bardzo szczęśliwy. Po Soczi pomyślałem, że na kolejnych igrzyskach byłoby miło nieść flagę. Jestem zaszczycony, że zostałem wybrany spośród tak wielu świetnych sportowców”.

Później następne lata na skoczni i odliczanie do kolejnych, chińskich, igrzysk. Do niedawna Japończyk twierdził, że to wtedy będzie chciał zakończyć swoją piękną karierę. Ale do walki o organizację takowych w roku 2026 włączyło się Sapporo. I nagle nic nie jest oczywiste. „Po czterdziestych urodzinach stwierdziłem, że skończę skakać, mając lat 50. Jednak teraz, gdy Sapporo ubiega się o organizację kolejnych igrzysk, muszę nieco zmienić te plany” mówił.

My w tej sytuacji możemy napisać jedyną słuszną rzecz: trzymamy kciuki za wygraną Sapporo. A później będziemy trzymać za Noriakiego.

SEBASTIAN WARZECHA

Anglia
27.01.2022

Na co liczą kluby Premier League w ostatnich dniach okienka?

Wiemy jak to bywa z okienkami transferowymi – wiele hałasu, by wszystko rozegrało się w ostatnich możliwych godzinach. Mimo że zbliżamy się już do końca okresu przeprowadzania transferów, w Premier League wciąż wiele historii nie dobrnęło do swojego zakończenia. Przed kilkoma klubami czas na najważniejsze decyzje, które mogą zadecydować o ich losach do zakończenia sezonu. […]
27.01.2022
Serie A
27.01.2022

Skała w kadrze, problemy w klubie. Czas się martwić o Glika?

Kamil Glik wielkimi krokami zbliża się do 34. urodzin. Oczywiście w realiach współczesnego futbolu to jeszcze nie jest znak, że czas na emeryturę. Dość powiedzieć, że stoper reprezentacji Polski jest rówieśnikiem Roberta Lewandowskiego, wycenionego ponoć niedawno przez Bayern Monachium na 60 milionów euro. No ale nie wszyscy zawodnicy mogą się przecież starzeć aż tak godnie […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Vinicius czeka na premierowe trafienie w reprezentacji. Może dziś?

Już niejeden piłkarz przekonał się o tym, że przełożenie dobrej dyspozycji z piłki klubowej na występy w drużynie narodowej nie należy do prostych zadań. Gra w reprezentacji cześć zawodników uszlachetnia, innym odbiera atuty i paraliżuje. Czasem problem stanowi adaptacja i specyfika zgrupowań. W klubie pracujesz dzień w dzień z tą samą grupą ludzi. Znacie się […]
27.01.2022
Pekin 2022
27.01.2022

Żołnierze, cieśla i arystokrata, czyli najbarwniejsze reprezentacje w historii zimowych igrzysk olimpijskich

Słynne reggae na lodzie. Cieśla z Indiany, który na igrzyskach wystąpił razem z żołnierzem US Navy SEAL. Człowiek, który w celu stworzenia krajowego związku narciarskiego oszukał FIS. Nastolatek, który do najważniejszego startu w życiu przygotowywał się siedząc przez czterdzieści dni w… jaskini. Zimowe igrzyska olimpijskie niezmiennie ustępują skalą i rozmachem letniemu odpowiednikowi. Ale nie znaczy […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Kiedy byłem mały i nie istniało nic odświętniejszego – żadna Wigilia, żaden Lany Poniedziałek, żadnej urodziny – od nocnej walki Andrzeja Gołoty, jako samozwańczy sześcioletni ekspert boksu zawodowego nie rozumiałem tylko jednego. Mianowicie jak to możliwe, że nie wyłania się mistrza świata. Że jest WBO, WBA, IBF, a nie ma odpowiednika finału mundialu. Że mistrzów […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Genoa i jej pieniądze mogą zablokować Szewczenkę

Rozwiązanie umowy przez Andrija Szewczenkę z włoską Genoą może okazać się niemożliwe. To sprawi, że Ukrainiec nie będzie mógł przejąć reprezentacji Polski. Prezentacja nowego selekcjonera już 31 stycznia. Oznacza to, że rosną szanse polskich kandydatów, a wśród nich Adama Nawałki. Ukraiński szkoleniowiec we włoskim klubie miał zagwarantowane zarobki na poziomie 2,5 mln euro. Został odsunięty […]
27.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Pekin 2022
27.01.2022

Żołnierze, cieśla i arystokrata, czyli najbarwniejsze reprezentacje w historii zimowych igrzysk olimpijskich

Słynne reggae na lodzie. Cieśla z Indiany, który na igrzyskach wystąpił razem z żołnierzem US Navy SEAL. Człowiek, który w celu stworzenia krajowego związku narciarskiego oszukał FIS. Nastolatek, który do najważniejszego startu w życiu przygotowywał się siedząc przez czterdzieści dni w… jaskini. Zimowe igrzyska olimpijskie niezmiennie ustępują skalą i rozmachem letniemu odpowiednikowi. Ale nie znaczy […]
27.01.2022
Australian Open
27.01.2022

Iga Świątek nie zagra w finale Australian Open

To nie był półfinał, o jakim marzyliśmy. Danielle Collins była dziś po prostu nie do pokonania. Znakomicie serwowała, jeszcze lepiej returnowała, a przy tym prezentowała wielką moc. Iga na grę łapała się tylko momentami. Amerykanka do maksimum wykorzystała wszystkie swoje atuty. Polkę pokonała w dwóch setach (6:4, 6:1). W pełni zasłużenie. Nie do zlekceważenia Danielle […]
27.01.2022
Australian Open
26.01.2022

Wielka moc, college, agonia i półfinał Australian Open. Poznajcie rywalkę Igi Świątek

Danielle Collins nigdy nie była uważana za ogromny talent. Owszem, na korcie prezentowała się dobrze od najmłodszych lat, ale nie została nastoletnią gwiazdą. Zamiast tego poszła do college’u, a na zawodowstwo przeszła dopiero mając 23 lata. Kilka kolejnych sezonów zajęło jej przebicie się na najwyższy poziom, a potem i tak spowolniły ją dwie bardzo bolesne […]
26.01.2022
Inne sporty
26.01.2022

Były trener Świątek: Zmęczenie? W półfinałach stawia się wszystko na jedną kartę

– Widzimy, że publiczność jej pomaga. Z taką energią, którą od niej dostaje, będzie starała się tłumić w sobie psychiczne i fizyczne zmęczenie. W półfinale takich zawodów jak Australian Open już się nie kalkuluje, czy starczy sił, czy nie starczy. Stawia się wszystko na jedną kartę – mówi nam Michał Kaznowski, były trener Igi Świątek, […]
26.01.2022
Inne sporty
26.01.2022

Maraton dla Igi! Polka awansowała do półfinału Australian Open

To drugi najlepszy wynik Polki w wielkoszlemowym turnieju! Iga Świątek jest już w czwórce najlepszych zawodniczek Australian Open, a drabinka wskazuje na jedno – to wcale nie musi być koniec jej pięknej przygody w Melbourne. Już mecz Polki w czwartej rundzie – z Soraną Cîrsteą – nie był dla osób o słabych nerwach. To, co […]
26.01.2022
Australian Open
25.01.2022

Kaia Kanepi. Estońska solidność, z którą zmierzy się Iga Świątek

Nigdy nie odnosiła wielkich sukcesów, ale do ćwierćfinałów doszła już w każdym wielkoszlemowym turnieju. Dalej – ani razu. Wygrała też cztery turnieje WTA. W trakcie swojej kariery nie zgromadziła rzeszy fanów, zresztą sama specjalnie o nich nie zabiegała. Stała w cieniu, za najlepszymi zawodniczkami, które jednak zaskakująco często potrafiła ogrywać. Jej potężny serwis i forehand […]
25.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Skoki
19.01.2022

Ziobro: Praca Horngachera to był sabotaż, a nasi włodarze klepali go po plecach!

Kiedy w 2013 roku wygrywał konkurs Pucharu Świata w Engelbergu, wydawało się, że polskim skokom objawił się nowy talent, który przez lata będzie podporą reprezentacji. Dziś może tylko trzymać kciuki za swoich kolegów, przygotowujących się do startu na igrzyskach. A przecież spośród polskich skoczków, których zobaczymy na igrzyskach, młodszy od niego jest tylko Paweł Wąsek. […]
19.01.2022
Inne sporty
16.01.2022

Polacy w Zakopanem nie zachwycili, ale już wiemy, kto leci na igrzyska

Ostatnie dni w skokach sprzyjały wyjadaczom. Wysoką formę zaczyna odzyskiwać Peter Prevc, Janne Ahonen wystąpił w mistrzostwach Finlandii i zdobył… brązowy medal, a Stefan Hula zapewnił sobie właśnie wyjazd na swoje czwarte igrzyska olimpijskie. Oprócz 35-latka do Pekinu Michal Doleżal zabierze dwóch zawodników, których dzisiaj na skoczni w Zakopanem nie oglądaliśmy, czyli Kamila Stocha (kontuzja) […]
16.01.2022
Skoki
15.01.2022

Magia Zakopanego nie zadziałała. Polacy na 6. miejscu w drużynówce

Wiedzieliśmy, że dzisiejszy konkurs drużynowy dla Polaków łatwy nie będzie. Kamil Stoch leczy bowiem uraz, Dawid Kubacki – który zaczynał skakać solidnie – wypadł z powodu zakażenia koronawirusem. W tej sytuacji w polskiej drużynie skakali Piotr Żyła, Stefan Hula, Kuba Wolny i Paweł Wąsek. Nie poradzili sobie. Zajęli 6. miejsce ze sporą stratą do rywali.  […]
15.01.2022
Skoki
15.01.2022

Profesor Jerzy Żołądź: Sport jest opóźniony o 20 lat względem tego, co dziś oferuje nauka

To między innymi jego wiedza z zakresu fizjologii zmieniła Adama Małysza z utalentowanego zawodnika w legendę skoków narciarskich. Po tym, jak rozstał się z reprezentacją polskich skoczków, w pełni poświęcił się nauce, a obecnie pracuje w Katedrze Fizjologii, Wysiłku i Bioenergetyki Mięśni, znajdującej się na Wydziale Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. […]
15.01.2022
Skoki
12.01.2022

W skokach (ponownie) złe wieści – Kamil Stoch kontuzjowany

Do igrzysk został niecały miesiąc. Z każdym kolejnym dniem powinniśmy czuć coraz większą ekscytację zbliżającym się świętem sportu. Tymczasem obserwując to, co dzieje się w polskich skokach, możemy tylko pomyśleć – niech ten sezon się już skończy. Przez cały sezon Polakom idzie źle. Nawet kiedy widać poprawę – jak podczas konkursu drużynowego w Bischofshofen – […]
12.01.2022
Inne sporty
05.03.2021

Kraft mistrzem świata w Oberstdorfie. Żyła znów najlepszy z Polaków – był czwarty

Tym razem nie było niespodzianki. Uważany przez wielu za faworyta mistrzostw świata na dużej skoczni Stefan Kraft wywalczył tytuł. Zdobył go w identycznym stylu, jak Piotr Żyła na normalnym obiekcie – był liderem po pierwszej serii i to prowadzenie udało mu się utrzymać. Niestety, poza zawodnikiem z Wisły Biało-Czerwoni byli dziś dla rywali tłem. Żyła […]
05.03.2021
Inne sporty
28.12.2020

Polscy skoczkowie nie wystąpią w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni!

2020 rok dał nam wszystkim wiele razy po mordzie, ale dzisiejszy strzał jest jednym z najboleśniejszych, jakie otrzymaliśmy w minionych, popieprzonych miesiącach. Reprezentanci Polski nie wystartują w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni, w Oberstdorfie! Czy Dawid Kubacki obroni tytuł sprzed roku? A może Kamil Stoch nawiąże swoimi występami do najlepszych lat? Zapewne niejeden wujek poruszał […]
28.12.2020
Inne sporty
04.03.2019

Horngacher coraz bliżej odejścia z polskiej kadry

Zostanie czy nie? W ostatnich tygodniach kibice skoków narciarskich wypatrywali postanowienia Stefana Horngachera z takim napięciem, z jakim fani Atletico Madryt wyczekiwali w zeszłym roku na decyzję Antoine’a Griezmanna. Francuz ostatecznie nie przeszedł do Barcelony i został w Atletico, a światu zakomunikował o tym w… filmie. Austriak jeszcze nie potwierdził oficjalnie, jaka czeka go przyszłość, ale […]
04.03.2019
Inne sporty
20.01.2019

Wąsek i Szaranowicz na plus, pozostali Polacy zawiedli w Zakopanem

Zamiast piątego w historii zwycięstwa Kamila Stocha w PŚ w Zakopanem, mieliśmy… brak awansu polskiego mistrza do drugiej serii. Zamiast kolejnego ataku na rekord skoczni w wykonaniu Dawida Kubackiego, musieliśmy zadowolić się dwunastym miejscem 29-latka, który i tak był dziś najlepszym z biało-czerwonych. Te dwa zdania wstępu najlepiej pokazują, jak nieudany był to dla nas […]
20.01.2019
Inne sporty
25.03.2018

W skokach nuda, Stoch znowu wygrywa

Gdyby Gary Lineker był fanem skoków narciarskich, to po tym sezonie z pewnością powiedziałby, że „skoki narciarskie to taki sport, w którym startuje kilkudziesięciu zawodników, a na końcu i tak wygrywa Kamil Stoch”. Bo Polak zgarnął w tym sezonie (niemal) wszystko, co mógł, miażdżąc przy tym rywali. Zróbmy zresztą podsumowanie jego osiągnięć. Chcieliśmy napisać, że […]
25.03.2018
Inne sporty
21.03.2018

„Dokąd doleci? Niesamowite!” – Włodzimierz Szaranowicz kończy 69 lat

Niewielu jest komentatorów, o których moglibyśmy powiedzieć, że przez kilkanaście lat słuchanie ich nas nie męczyło. Ale na  pewno do takich zalicza się Włodzimierz Szaranowicz. To głos, który niósł nas przez sukcesy skoczków. Od pierwszych triumfów Małysza, do złota Stocha na igrzyskach w Korei. Każdej zimy, przez niemal 20 lat. Część z jego najlepszych komentarzy […]
21.03.2018
Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sportowy Maniak
Sportowy Maniak(@sportowy-maniak)
4 lat temu

Ciekawy artykuł, rzetelnie przygotowany, lekko napisany

Nedi81
Nedi81(@nedi81)
4 lat temu

Szacunek dla Noriaki, ale z japońców zawsze Funaki.

Rudy z UE
Rudy z UE(@rudy-z-ue)
4 lat temu
Reply to  Nedi81

dobry rym

Taiczo
Taiczo(@taiczo)
4 lat temu
Reply to  Rudy z UE

Ja wolałem Harade bo miał nienaganna technikę był prekursorem idealnego lądowania.

Rudy z UE
Rudy z UE(@rudy-z-ue)
4 lat temu

ja się zawsze zastanawiam nad egzystencją japończyków w tym pucharze świata. Nasi też jeżdżą busem w te i we wte, ale bywają w domu, natomiast Ci japończycy to jak raz wyjadą to praktycznie całą zimę poza domem …

PaQ
PaQ(@paq)
4 lat temu

Bardzo pozytywna postać skoków i nie tylko – zawsze uśmiechnięty, nawet gdy ktoś go wyprzedził. Nie wiedziałem o jego dramatycznych życiowych przejściach, tym bardziej wielki szacun. Dla mnie w skokach jest od zawsze. Pamiętam czasy gdy rywalizował jeszcze z takimi skoczkami jak: Małysz, Ahonen, Ljokelsoey, Weissflog, Goldberger, Nikkola, Funaki, Hollwarth, Bredesen, Soininen, Thoma, Cecon czy terner naszej kadry Horngacher. Wszyscy wymienieni już dawno zawiesili narty na kołku (poza nieudanym powrotem Ahonena), a On ciągle w formie. Po prostu niezatapialny…

Uncategorized
27.01.2022

Chambers piłkarzem Aston Villi

Zupełnie niespodziewanie, bez żadnych przecieków, transferu dokonała Aston Villa. Klub ten wzmocnił Callum Chambers. Chambers podpisał umowę do czerwca 2025 roku. Do tej pory był piłkarzem Arsenalu, ale nie grał tam dużo. W tym sezonie dwa mecze ligowe, w zeszłym dziesięć, kiedy wracał do zdrowia po zerwaniu więzadeł krzyżowych. Jego najlepsze chwile u Kanonierów to […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Piątek będzie miał rywala

Dusan Vlahović odchodzi do Juventusu, ale naiwny był ten, kto myślał, że Fiorentina zostanie tylko z Krzysztofem Piątkiem i Polak będzie grał wszystko od deski do deski. Viola szykuje już zastępstwo dla swojej gwiazdy. Kogo? Arthura Cabrala z FC Basel. Brazylijski strzelec regularnie dziurawi siatki w szwajcarskiej lidze: Sezon 19/20 – 14 goli 20/21- 18 […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Przybyłko: – Rozmawiałem z Legią, ale Chicago Fire było konkretne

Kacper Przybyłko trafił do Chicago Fire i już w debiucie – na razie sparingowym – strzelił swoją pierwszą bramkę. W rozmowie z portalem Meczyki.pl mówił między innymi o zainteresowaniu Legii. Przybyłko stwierdził: – Było blisko Legii, ale oni chyba koncentrują się na lecie. To normalne, że zimą nie ma aż tyle pieniędzy. Były rozmowy, były […]
27.01.2022
Anglia
27.01.2022

Na co liczą kluby Premier League w ostatnich dniach okienka?

Wiemy jak to bywa z okienkami transferowymi – wiele hałasu, by wszystko rozegrało się w ostatnich możliwych godzinach. Mimo że zbliżamy się już do końca okresu przeprowadzania transferów, w Premier League wciąż wiele historii nie dobrnęło do swojego zakończenia. Przed kilkoma klubami czas na najważniejsze decyzje, które mogą zadecydować o ich losach do zakończenia sezonu. […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Zmiany w zarządzie Legii

Legia.Net informuje, że dojdzie do zmian w zarządzie Legii. Ten obecnie funkcjonuje w trzyosobowym składzie – Dariusz Mioduski, Tomasz Zahorski i Jarosław Jurczak. Czwartym do brydża ma być Marcin Herra. Zasiada on obecnie w zarządzie Legia Tenis, wcześniej był w spółce PL.2012, która koordynowała polskie przygotowania do mistrzostw Europy, jest także prezesem Arena Operator, która […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Daníel Leó Grétarsson nowym zawodnikiem Śląska

Daníel Leó Grétarsson został nowym piłkarzem Śląska Wrocław. Islandczyk podpisał kontrakt do czerwca 2025 roku. Grétarsson to środkowy obrońca, w razie potrzeby może obsadzić też lewą stronę defensywy. Ostatnio występował w Blackpool, ale grał tam mało. Zaliczył 12 występów w League One, a po awansie znalazł się jeszcze bardziej w odstawce – trzy mecze na […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

OFICJALNIE: Paweł Wszołek piłkarzem Legii

To już oficjalne – Paweł Wszołek wrócił do Legii. Zawodnik został wypożyczony do końca sezonu 2021/2022. – Paweł Wszołek dobrze spisywał się w Legii i zawsze mogliśmy na nim polegać. Potrzebowaliśmy piłkarza na tę pozycję – mamy Mattiasa Johanssona, a Paweł jest bardziej ofensywnie usposobionym zawodnikiem. Jestem przekonany, że będzie się prezentował tak, jak przed […]
27.01.2022
Serie A
27.01.2022

Skała w kadrze, problemy w klubie. Czas się martwić o Glika?

Kamil Glik wielkimi krokami zbliża się do 34. urodzin. Oczywiście w realiach współczesnego futbolu to jeszcze nie jest znak, że czas na emeryturę. Dość powiedzieć, że stoper reprezentacji Polski jest rówieśnikiem Roberta Lewandowskiego, wycenionego ponoć niedawno przez Bayern Monachium na 60 milionów euro. No ale nie wszyscy zawodnicy mogą się przecież starzeć aż tak godnie […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Vinicius czeka na premierowe trafienie w reprezentacji. Może dziś?

Już niejeden piłkarz przekonał się o tym, że przełożenie dobrej dyspozycji z piłki klubowej na występy w drużynie narodowej nie należy do prostych zadań. Gra w reprezentacji cześć zawodników uszlachetnia, innym odbiera atuty i paraliżuje. Czasem problem stanowi adaptacja i specyfika zgrupowań. W klubie pracujesz dzień w dzień z tą samą grupą ludzi. Znacie się […]
27.01.2022
Pekin 2022
27.01.2022

Żołnierze, cieśla i arystokrata, czyli najbarwniejsze reprezentacje w historii zimowych igrzysk olimpijskich

Słynne reggae na lodzie. Cieśla z Indiany, który na igrzyskach wystąpił razem z żołnierzem US Navy SEAL. Człowiek, który w celu stworzenia krajowego związku narciarskiego oszukał FIS. Nastolatek, który do najważniejszego startu w życiu przygotowywał się siedząc przez czterdzieści dni w… jaskini. Zimowe igrzyska olimpijskie niezmiennie ustępują skalą i rozmachem letniemu odpowiednikowi. Ale nie znaczy […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Kasperczak: – Z wyboru selekcjonera zrobiła się szopka

Henryk Kasperczak nie jest zadowolony z tego, jak długo ciągnie się telenowela z wyborem nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Wyraził swoją opinię na łamach Sport.Dziennik.pl. Trener stwierdził: – Wydaje mi się, że najpoważniejszym kandydatem do pracy z reprezentacją był Marcel Koller, ale Szwajcar ostatecznie odmówił. Teraz Kulesza chce pokazać, że wskaże swojego kandydata, że nie będzie […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Kolejne wzmocnienie Rakowa?

Raków zbroi się na rundę wiosenną Ekstraklasy, ale dotychczasowe posiłki mają mu nie wystarczyć. Klub ściągnął już Deiana Sorescu, Bogdana Racovitana i Szymona Czyża. Teraz czas na napastnika. Miałby nim być Illija Szkurin, informuje portal Meczyki. Szkurin to piłkarz CSKA Moskwa, który przebywa na wypożyczeniu w Dynamie Kijów. W ośmiu ligowych meczach nie strzelił jeszcze […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Kiedy byłem mały i nie istniało nic odświętniejszego – żadna Wigilia, żaden Lany Poniedziałek, żadnej urodziny – od nocnej walki Andrzeja Gołoty, jako samozwańczy sześcioletni ekspert boksu zawodowego nie rozumiałem tylko jednego. Mianowicie jak to możliwe, że nie wyłania się mistrza świata. Że jest WBO, WBA, IBF, a nie ma odpowiednika finału mundialu. Że mistrzów […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

„Co ma do tego moja zmarła matka?”, czyli awantura w Serie B

Ostatnia kolejka Serie B. Lecce podejmuje Vicenzę, lider podejmuje czerwoną latarnię tego sezonu rozgrywek na zapleczu włoskiej elity. 2:1 dla faworytów, ale mecz na styku, szalona końcówka. W pewnym momencie doliczonego czasu gry do sędziego podchodzi Riccardo Meggiorini i zaczyna płakać… Kamery rejestrują skargę Meggioriniego, który chwilę wcześniej strzelił gola kontaktowego dla Vicenzy. 36-letni napastnik […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Rangnick jednak na stałe w Manchesterze United?

Czy Manchester United pod wodzą Ralfa Rangnicka stał się potęgą na miarę swojego potencjału? Nie. Czy to jednak oznacza, że trener tymczasowy, bo takim mianem tytułuje się Niemiec, nie zostanie w swojej roli na dłużej niż kolejne kilka miesięcy? Wcale nie jest to powiedziane.  W tekście o początku awaryjnej kadencji Rangnicka w Anglii pisaliśmy: Jeżeli […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Genoa i jej pieniądze mogą zablokować Szewczenkę

Rozwiązanie umowy przez Andrija Szewczenkę z włoską Genoą może okazać się niemożliwe. To sprawi, że Ukrainiec nie będzie mógł przejąć reprezentacji Polski. Prezentacja nowego selekcjonera już 31 stycznia. Oznacza to, że rosną szanse polskich kandydatów, a wśród nich Adama Nawałki. Ukraiński szkoleniowiec we włoskim klubie miał zagwarantowane zarobki na poziomie 2,5 mln euro. Został odsunięty […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

„Boniek sprzątał po Lacie, Kulesza sprząta po Bońku”

Serial „Jak PZPN wybiera selekcjonera?” ciągnie się od miesiąca. Henryk Kasperczak uważa, że z procesu wyboru nowego selekcjonera zrobiła się szopka.  – Zbigniew Boniek sprzątał po Grzegorzu Lacie, teraz Cezary Kulesza sprząta po Bońku. Oni podejmują samodzielnie decyzje. Widać było, że Kulesza nie ma przekonania do Sousy i wykorzystał sytuację, gdy ten zwrócił się do […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Kręcina wskazuje wymarzonego kandydata na selekcjonera

Zdzisław Kręcina wskazał swojego wymarzonego kandydata na selekcjonera reprezentacji Polski. I jest to wybór – powiedzmy sobie szczerze – tak nieoczywisty, jak absurdalny.  – Miałbym wymarzonego kandydata – gdyby był dziesięć lat młodszy. To – moim zdaniem – mistrz świata w kategorii dokonywania niemożliwego. Czego by się nie tknął, kogo by nie prowadził, kończyło się […]
27.01.2022