post Avatar

Opublikowane 30.11.2017 12:37 przez

redakcja

Odkąd PZPN zaczął mozolnie odbudowywać prestiż rozgrywek Pucharu Polski, między innymi zapraszając finalistów na Stadion Narodowy, sportowo wciąż szło jak po grudzie. Owszem, zdarzało się, że w finale mierzyły się dwa najbogatsze i najbardziej medialne kluby (nawet dwa razy), ale też ciężko było oprzeć się wrażeniu, że – całościowo – wciąż jest to bardziej turniej pocieszenia. W tym roku z zadowoleniem obserwujemy jednak pewną zmianę, bo do półfinału weszły cztery czołowe kluby ekstraklasy, w tym mistrz kraju i obrońca Pucharu, a także – w ujęciu przeszło trzech ostatnich miesięcy – po prostu cztery najlepsze polskie kluby.

Wczoraj, przy okazji opisywania kapitalnej passy Korony, umieściliśmy ligową tabelę z uwzględnieniem 11 ostatnich kolejek (czyli ogromnej części całego dotychczasowego grania). To zestawienie naprawdę reprezentatywne, bo tyczy się okresu przeszło trzech miesięcy. Na prowadzeniu są kielczanie, ale też zwraca uwagę fakt, że wszystkie cztery najlepsze miejsca obsadzone są przez półfinalistów PP. Jako że od 25 sierpnia żadna z naszych drużyn nie gra już Europie, polskie zespoły można oceniać wyłącznie na podstawie ligi oraz krajowego pucharu. I tak się akurat składa, że od 25 sierpnia w obydwu rozgrywkach najlepszymi drużynami są Korona, Górnik, Legia i Arka:

W tym kontekście skład półfinału Pucharu Polski wydaje się najlepszy z możliwych. Zwłaszcza, jeśli skupimy się na ostatnim kwartale, ale też ogólnie – mamy w nim w końcu trzy drużyny z ligowego pudła (w tym mistrza Polski) oraz obrońcę trofeum, który obecnie plasuje się na 7. pozycji. Jakkolwiek spojrzeć, w tym roku ciężko będzie podtrzymać zarzut, że nasze drużyny nie potraktowały tych rozgrywek poważnie. Powiecie, że półfinaliści nie mieli zbyt trudnych ścieżek i wcale nie musieli dotąd pokazać wielkich umiejętności. To się oczywiście zgadza, ale też zrobili to, co do nich należało. I nikt nie znalazł się na tak wysokim szczeblu przypadkiem.

Natomiast samo za siebie mówi porównanie obecnego zestawu półfinalistów z zestawem z lat poprzednich. Za punkt odniesienia przyjmijmy dzień rozegrania ostatniego ćwierćfinału w danej edycji. Odkąd PZPN przeniósł finał na Narodowy, wyglądało to następująco:

2013/14:

Zawisza Bydgoszcz (7. miejsce w ekstraklasie)
Jagiellonia Białystok (8. miejsce w ekstraklasie)
Zagłębie Lubin (14. miejsce w ekstraklasie)
Arka Gdynia (2. miejsce w I lidze)

2014/15:

Legia Warszawa (1. miejsce w ekstraklasie)
Lech Poznań (3. miejsce w ekstraklasie)
Podbeskidzie Bielsko-Biała (7. miejsce w ekstraklasie)
Błękitnie Stargard Szczeciński (10. miejsce w II lidze)

2015/16

Legia Warszawa (2. miejsce w ekstraklasie)
Lech Poznań (6. miejsce w ekstraklasie)
Zagłębie Sosnowiec (3. miejsce w I lidze)
Zawisza Bydgoszcz (4. miejsce w I lidze)

2016/17

Lech Poznań (5. miejsce w ekstraklasie)
Pogoń Szczecin (6. miejsce w ekstraklasie)
Arka Gdynia (11. miejsce w ekstraklasie)
Wigry Suwałki (5. miejsce w I lidze)

2017/18

Górnik Zabrze (1. miejsce w ekstraklasie)
Legia Warszawa (2. miejsce w ekstraklasie)
Korona Kielce (3. miejsce w ekstraklasie)
Arka Gdynia (7. miejsce w ekstraklasie)

* * *

Jasne, w marcu sytuacja całej czwórki może być zupełnie inna, gorsza. Może, ale nie musi. Fakty są bowiem takie, że od dawien dawna ta faza Pucharu Polski nie zapowiadała się tak dobrze. Drużyny, które wiedzą jak wygrywać trofea (Legia, Arka) oraz drużyny cholernie głodne sukcesów, na których grę patrzy się z niekłamaną przyjemnością (Górnik, Korona). Rzadko możemy to napisać, więc wykorzystajmy tę okazję – już nie możemy doczekać się kolejnej fazy Pucharu Polski!

Fot. FotoPyK

Opublikowane 30.11.2017 12:37 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 13
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Buncol
Buncol

Ciekaw jestem co teraz napiszą ci wszyscy którzy wręcz gwarantowali ze Legia trafi na Górnika dopiero w finale.
Ciepłe kulki , układy w PZPN itd. Będziecie zapewne siedzieli cicho co najmniej do najbliższej kolejki ligowej.
Wtedy znów wypełzniecie z nor by głosić swoje prawdy objawione.

KleszczRex
KleszczRex

Gino Lettieri losując kulki popsuł wielki spisek. XD

Czeski_Amator_Fioletowej_Ambrozji
Czeski_Amator_Fioletowej_Ambrozji

Oglądałem wczoraj losowanie i muszę napisać że losowanie było ustawione. Kulki z Górnikiem i Legią były podgrzane. Te 2 kulki właśnie jako pierwsze „wylosował” trener Gino. Dlaczego tak uważam? Ponieważ miał trudności z otwarciem ich a z 3 i 4 już nie miał. Materiał z których owe kulki zostały zrobione, poprzez ogrzanie rozszerzył się i dlatego trener tak się z nimi mocował. Już nie wspomnę o tym jak dziwnie Letieri odczytywał wyniki. Najpierw się wyciąga karteczkę i następnie odczytuję drużynę a nie na odwrót.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

JesusChristPose
JesusChristPose

bo mają najwięcej kibiców, tytułów i pucharów?

M.
M.

A lewe jajko jest cieplejsze od prawego i bardziej chropowate….

DerbyMakinka
DerbyMakinka

pieprzyc losowanie
najwazniejsze zeby tirówa nie zdobyła tego Pucharu !!

Detektor
Detektor

Spokojnie, twoja mama przecież nie gra w PP.

M.
M.

A skądś znam to zdjęcie … sąsiedzie 🙂 ?

Carlitos
Carlitos

Chyba tylko dla weszło Puchar Polski urósł do jakiejś poważnej rangi, kluby i kibice (oprócz finału) mają wyjebane i grają jak grają.

Markus
Markus

Szczegolnie ten klub ktory w prasie zapowiadal walke o final i dalszy podboj pucharowej Europy a caly Blitzkrieg skonczyl sie w Bytowie

Remi11Ck
Remi11Ck

„Powiecie, że półfinaliści nie mieli zbyt trudnych ścieżek i wcale nie musieli dotąd pokazać wielkich umiejętności. To się oczywiście zgadza…”
Korona nie miała zbyt trudnej ścieżki? Zagłębie Sosnowiec, Wisła Kraków i Zagłębie Lubin. Nie no jasne, najłatwiejsi przeciwnicy 🙂

Aerth
Aerth

Tak przypomnę Weszło, że jeszcze we wrześniu twierdziliście, że Zagłebie Lubin nie ma się kogo z ćwierćfinalistów bać. 2 miesiace później Zagłębie gładko wylatuje z PP po dwóch wcirach od Korony 🙂

Weszło
07.07.2020

„To był trudne tygodnie. Ale nie pękałem”

– To były trudne tygodnie. Wiedziałem, że może być ciężko o miejsce w składzie, ale nie wyobrażałem sobie, żebym się nie załapał do dwudziestki. Jednak trener Slaven Bilić w obu przypadkach, gdy nie zabrał mnie na mecz, rozmawiał ze mną i powiedział, że ma ciężki wybór i za jego decyzjami nie kryje się nic innego, […]
07.07.2020
Niemcy
06.07.2020

Walczysz cały sezon, a w kluczowym momencie obrońca wykonuje samobójczy strzał życia

Heidenheim to klub bez większych tradycji czy aspiracji. Ot, gra sobie w tej 2. Bundeslidze, pewnego poziomu raczej nie przeskakuje, ma stałą grupę lokalnych fanów, nie pcha się na afisz. Dlatego też ich awans byłby taką wielką historią, zwłaszcza, że odbyłby się kosztem HSV. Pierwsza część tej historii była kapitalna – wyprzedzenie na ostatniej prostej […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Wisła Płock pieczętuje spadek Arki, Górnik zbytnio nie protestował

W ciągu jednej doby dobitnie przekonaliśmy się, że mecze zakończone wynikiem 1:0 można odbierać w skrajnie różny sposób. W niedzielę Piast stworzył świetne widowisko ze Śląskiem i choć padła tylko jedna bramka, ani przez moment nie mogliśmy narzekać na poziom i emocje. Niestety dzień później w Płocku mogliśmy już narzekać na wszystko. Nagrodą za te […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

A dlaczego nie na podium Złotej Piłki?

Choć wiele lig jeszcze gra, choć nie znamy jeszcze ostatecznych rozstrzygnięć choćby w Hiszpanii czy we Włoszech, trzeba pamiętać – weszliśmy tydzień temu w drugie półrocze, a więc za nami półmetek rywalizacji w wyścigu po Złotą Piłkę. Tak, przez dwa miesiące cały światowy futbol stanął w miejscu. Tak, powrót do występów reprezentacyjnych to na razie […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Od obsikania radiowozu do 648 meczów w Serie A. Buffon bije kolejny rekord

– 648 to nie tylko numer. To całe życie – napisał Gianluigi Buffon po meczu z Torino. Meczu wyjątkowym, bo golkiper Juventusu został dzięki niemu zawodnikiem z największą liczbą występów w Serie A. Paolo Maldiniego wyprzedził o „oczko”. Jedni powiedzą, że na siłę, bo przecież Gigi miał już w Juventusie nie zagrać, jednak wrócił właśnie po to, […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Wachowski: Arka i Korona? W PZPN-ie nie przekręcaliśmy polskiej piłki i nie przekręcimy

Gościem w dzisiejszym poranku Weszło FM był Łukasz Wachowski, dyrektor departamentu rozgrywek w PZPN. Co będzie ze spadkowiczami, Arką Gdynia i Koroną? Kiedy ruszy nowy sezon Ekstraklasy, a kiedy pierwszej ligi? Czy jest szansa na VAR na zapleczu Ekstraklasy i jeśli tak, to od kiedy? Kto będzie sędziował mecze barażowe w 1. lidze? O tych […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Sequel lepszy od „jedynki”. Milewski i Tuszyński ZNÓW to zrobili

Świat filmu od lat staje przed dylematem – kręcić sequel hitowej historii, a może odpuścić sobie i spocząć na laurach wspaniałej „jedynki”? Druga część „Nagiego instynktu” to komplety szajs, przy „Batman i Robin” można wydłubać sobie oczy, sequel „Głupiego i głupszego” wywołuje fizyczny ból. Nakręcenie „dwójki” to wyzwanie, wszak twórca musi unieść ciężar oczekiwań po […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Derby Łodzi się oddalają? Widzew znów przegrywa w II lidze…

To jest nie do wiary. Już w ubiegłym sezonie wydawało się, że Widzewowi awansu do I ligi nie jest w stanie odebrać nic, żaden kataklizm ani katastrofa. Później zaś zawodnicy z al. Piłsudskiego zremisowali 10 meczów z rzędu, na finiszu przegrali jeszcze z GKS-em Bełchatów i ostatecznie pozostali na trzecim szczeblu rozgrywkowym. W tym sezonie […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Zagłębie w tym sezonie zawiodło, ale Bohar gra życiówkę

Zagłębie Lubin to bez wątpienia jedna z najbardziej rozczarowujących ekip w tym sezonie Ekstraklasy. W jej składzie sporo jest bowiem naprawdę jakościowych zawodników, którzy skleceni w spójną całość powinni bić się o ligowe podium, a nie kotłować w dolnej połówce tabeli. No ale wyszło jak wyszło. „Miedziowi” na własne życzenie nie załapali się do grupy […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Wisła się utrzyma, ale pytanie: co dalej?

Bardzo prawdopodobne, że dzisiaj kibiców Arki czeka smutny dzień. Tylko punktu zdobytego przez Wisłę Płock w starciu Górnika Zabrze potrzeba, by Nafciarze utrzymali się w Ekstraklasie. Mieliby 43 oczka, dziewięć zapasu nad Arką, a że po rundzie zasadniczej Wisła miała więcej łupów, to matematyka byłaby na trzy kolejki przed końcem prosta. Ale chyba nie tylko […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

Powrót Grosika, show Linettego, 10 goli Polaków. Świetny tydzień stranierich!

Polscy piłkarze w minionym tygodniu gościli na okładkach gazet w całej Europie. Nie ma w tym cienia przesady, bo nasi stranieri dawali kapitalne popisy. Tu dublecik, tam dublecik, tu gol i asysta, tam wyciągnięty rzut karny… Ciężko było znaleźć zakątek świata, w którym nasi nie daliby popisu. Aż przyjemnie zasiąść po takim tygodniu do zestawienia […]
06.07.2020
Weszło
06.07.2020

PRASA. Sikorski: Kołakowski obiecywał mi transfer do Legii Warszawa

– W ogóle obcokrajowcom trudno trafić do Hiszpanii w niższych ligach, mają tam mnóstwo swoich zawodników. Jako polskiemu Austriakowi lub austriackiemu Polakowi udało mi się tam wcisnąć i zobaczyć to z bliska. Przeanalizowałem, że w polskiej ekstraklasie jest coraz więcej Hiszpanów. Carlitos, Dani Ramirez czy Jesus Imaz grali w niższych ligach, przenieśli się do Polski […]
06.07.2020
Włochy
05.07.2020

Roma zapomniała, że nie tylko bramkarz musi być kozakiem, ale Lopez napsuł krwi Polakom

Derby słońca, tak mówi się o starciach Napoli z Romą. Dziś to słońce zaszło nad Rzymem i nie był to zachód piękny. Porażka Giallorossich może pogrążyć drużynę Paulo Fonseki w walce o europejskie puchary. Nie pomógł nawet Pau Lopez, który dwoił się i troił między słupkami, żeby uratować tyłki kolegów z zespołu. Ale jeśli mamy wskazać […]
05.07.2020
Hiszpania
05.07.2020

Villarreal rozbity. Tak grającą Barcę aż chce się oglądać

Jeżeli wziąć pod uwagę wyłącznie mecze wyjazdowe, Barcelona do dzisiejszego meczu z Villarrealem przystępowała zaledwie jako piąta siła hiszpańskiej ekstraklasy. Katalończycy przegrali już w lidze pięć meczów na wyjeździe, kolejnych pięć zremisowali. Dlatego wiele wskazywało na to, że i dzisiaj podopieczni Quique Setiena mogą zanotować jakąś wpadkę. Tym bardziej że marnie im się w ostatnim […]
05.07.2020
Anglia
05.07.2020

Bednarek jak skała. Southampton poskromił Manchester City

Organizacja gry, znakomita defensywa, mnóstwo heroicznych interwencji. Southampton w naprawdę wielkim stylu zwycięża dzisiaj z Manchesterem City. „Wielkim” nie w sensie dominacji na boisku, bo „Obywatele” w drugiej połowie wręcz miażdżyli rywali posiadaniem piłki i liczbą strzałów posłanych w kierunku bramki. Ale znakomitą obronę też trzeba doceniać i nie należy szczędzić dla niej komplementów, a […]
05.07.2020
Weszło
05.07.2020

Ekstraklasa w najprzyjemniejszym wydaniu, ale tylko Piast ma punkty

Gdyby wszystkie mecze Ekstraklasy wyglądały jak ten Piasta Gliwice ze Śląskiem Wrocław, nie moglibyśmy od niej oderwać oczu. Przy Okrzei dostaliśmy niesamowicie przyjemne dla postronnego obserwatora widowisko, w którym nie było żadnego dłuższego przestoju odnośnie braku emocji. Serio, ciągle się coś działo. Strach było nawet iść po lód do herbaty, bo istniało ryzyko, że przegapi […]
05.07.2020
Inne sporty
05.07.2020

Dobrze, że jesteś! Emocjonujący początek sezonu Formuły 1

Najlepsza seria wyścigowa świata wróciła w piorunującym stylu. Nie brakowało kolizji, awarii, czy nawet kar skutkujących…. wypadnięciem z podium. Taki los spotkał Lewisa Hamiltona, który widocznie bardzo nie lubi się z torem w Austrii. Na domiar złego problemy z bolidem wyeliminowały innego faworyta, Maxa Verstappena. Wygrał, a może po prostu przetrwał tę zawieruchę (czego nie […]
05.07.2020
WeszłoTV
05.07.2020

LIGA MINUS. Milewski, Białek, Kowalczyk, Paczul

Nadszedł niedzielny wieczór, a więc czas na kolejny odcinek popularnego programu publicystyczno-rozrywkowego: Liga Minus. Dzisiaj Paweł Paczul poprowadzi gorącą dyskusję o ekstraklasowej piłeczce z następującym gronem wybitnych ekspertów: Wojciechem Kowalczykiem, Leszkiem Milewskim i Jakubem Białkiem. Zapraszamy! 
05.07.2020