post

Opublikowane 22.10.2017 10:48 przez

redakcja

Maciej Wierzbowski, choć zaczynał w czasach trudnych dla sędziego, osiągnął wiele na tym polu – jako arbiter boczny był na mundialu, Pucharze Konfederacji, machał chorągiewką w Pucharze UEFA i Lidze Mistrzów, widział kluczowe mecze na polskich boiskach. Dziś można go spotkać choćby w  Katedrze Energetyki i Aparatury Przemysłowej Politechniki Gdańskiej, gdzie jest starszym wykładowcą z tytułem doktora. My rozmawiamy jednak o sędziowaniu, bo choć studentami byliśmy kapitalnymi, było to dawno temu. Zapraszamy.

Nie urodził się pan za wcześnie, patrząc na dzisiejsze – lepsze – podejście do sędziów?

Nie, po prostu wtedy był mój czas i uważam, że wykorzystałem swoje umiejętności prawie tak mocno, jak tylko mogłem. Byłem na Pucharze Konfederacji, sędziowałem półfinał mundialu, europejskie puchary – półfinał Pucharu UEFA, kilkadziesiąt meczów w Lidze Mistrzów, gdzie doszedłem do ćwierćfinału. Do tego krajowe podwórko: finały Pucharu Polski, Superpucharu, Pucharu Ligi. Te osiągnięcia są. Pewnie, że chciałoby się jeszcze pojechać na Igrzyska Olimpijskie i Euro, ale akurat w tamtym czasie nie było to możliwe. Sędziowsko czuje się spełniony, bo sędziowałem te największe mecze i to udanie.

Myślę też o pozycji medialnej arbitrów.

Cóż, są ludzie, którzy są gwiazdami telewizji i sprawdzają się w tej roli, a są też tacy, którym nie zawsze to odpowiada.

Tamto powołanie na mundial w Korei i Japonii było lekkim zaskoczeniem?

Tak. Asystenci przeważnie byli starsi i mieli wsparcie większych federacji. Zadzwonił do mnie pracownik PZPN-u i powiedział, że przyszła nominacja i choć ostatecznie przekazywał oficjalną informację, to tak, pewne niedowierzanie było.

Tamte mistrzostwa były trudne dla środowiska sędziowskiego, pamiętamy mecze Korei z Hiszpanią i Włochami.

Przez cały mundial byłem w Japonii, w trakcie trwania meczów fazy grupowej i pucharowej. Byliśmy skoszarowani poza miastem, w takim hotelu, gdzie do najbliższej miejscowości była godzina jazdy. Trudno mi więc mówić o różnicach w sędziowaniu, ale tak, dużo błędów zdarzało się na boiskach w Korei.

Pytanie, czy wynikały one z błędów oka, czy z czegoś innego. Arbiter Byron Moreno, prowadzący spotkanie Włochów z Koreą, został parę lat później zamknięty za przemyt kokainy, to trochę mówi o jego naturze.

No tak, ale czy to było związane z tym, że był sędzią? Zupełnie nie. Zajął się czymś w życiu, co było nielegalne i poniósł karę. Nie poznałem go na tyle, by w jakikolwiek sposób się wypowiadać. Byliśmy razem na kursach przygotowawczych, więc się widywaliśmy przez kilka dni, ale większej zażyłości nie było.

Dużo się mówiło o tym wszystkim w środowisku?

Zawsze w środowisku piłkarskim rozmawia się o meczach, szczególnie o meczach mistrzostw świata. Na pewno te sytuacje były analizowane jako te, kiedy podejmowano błędne decyzje. To jest normalne.

Pan pojechał tam jako jedyny Polak, dziś to byłoby raczej niemożliwe.

Wtedy była inna polityka obsadzania zawodów, właśnie między innymi po tych zawodach rozpoczęto myślenie, by trójki stawały się narodowe. Były problemy w komunikacji między sędziami, nie wszyscy arbitrzy bardzo dobrze znali angielski, też przez to pojawiały się błędy. W związku z tym pomyślano o trójkach jednolitych językowo. Natomiast na tamtym mundialu z Polski byłem tylko ja, to miało miejsce zaraz po tym, jak Rysiek Wójcik skończył sędziowanie. Z nim zdobywałem międzynarodowe doświadczenia i przyszło powołanie na mundial.

Pan miewał takie problemy w komunikacji?

Może delikatne z sędzią z Senegalu – on dobrze znał francuski, trochę słabiej angielski. Na szczęście drugi asystent był Francuzem, więc mógł mi niektóre rzeczy przetłumaczyć.

Zawsze mnie dziwi ten sędziowski parytet, sędziowie z innych federacji przeważnie są gorsi.

Na całym świecie każdy chce uczestniczyć w tak wielkiej imprezie – tak samo można powiedzieć, patrząc z naszej perspektywy, że drużyny z Europy są lepsze od tych z Afryki, Azji i Oceanii. A one mają prawo być na turnieju, więc najlepsi sędziowie z tamtych kontynentów tak samo. Mają doświadczenie na różnych imprezach, często z ciężkich meczów, więc też potrafią sędziować.

Gwiazdy na mundialu robiły na panu wrażenie?

Po miesiącu koncentracji i bycia w tym całym światku to nie, towarzyszyła mi pełna koncentracja na zdaniu. Też, jeżeli chodzi o cały turniej, to nie miałem żadnych problemów z zachowaniami piłkarzy, to są emocje, ktoś może przez chwilę okazać frustrację, ale to jest bardzo wysoki poziom, ci zawodnicy mogą przez chwilę coś pokazać, ale zaraz wraca koncentracja – jak rozegrać piłkę, która jest minuta i tak dalej. Im wyżej, tym łatwiej zawodnikom skoncentrować się na grze, a nie na jakichś drobniejszych rzeczach.

Jak wyglądały przygotowania do tego turnieju?

To był pierwszy z turniejów dla FIFA, na który zaproszono trenerów przygotowania fizycznego – dostaliśmy rozpiskę miesięczną, jak powinny wyglądać treningi, one nie były w tym czasie zindywidualizowane i wszyscy sędziowie robili podobne ćwiczenia w podobnym czasie. To już zależało od mojej samodyscypliny, czy będę je wykonywał sumiennie – starałem się, mimo zimy i mrozu, więc fizycznie byłem przygotowany bardzo dobrze. Mentalnie – cóż, młody umysł, świeży, pełen optymizmu, może to też pomagało. Z tego co pamiętam, to był ten moment, kiedy rozpoczęła się era przy ocenianiu spalonego, kiedy trzeba było zachowywać się odważniej, nie przerywając akcji, gdy zawodnicy są na równi, ze względu na telewizję.

Telewizja była przecież i wcześniej.

Była i zawsze obnażała te błędy. A żeby było ich jak najmniej, sędziowie musieli dostosować się do wymogów świata współczesnego. Tak jak teraz wszyscy oczekują futbolu komputerowego – cofnąć, powtórzyć, zobaczyć. Stąd sędzia VAR.

Pan jest za VAR-em?

W sytuacjach czarno-białych. Proszę zwrócić uwagę, że jest duża tendencja do tego, by każdą akcję odwołać do sędziego video – sprawdźmy wrzut z autu, faul w środku pola. Takie podejście zabijałoby futbol. Czasem jest tak, że dwóch zawodników idzie w kierunku piłki i oko ludzkie nie jest w stanie zobaczyć, kto pierwszy kopnął piłkę. Jeden trener, stojący pod jednym kątem, powie, że aut dla nich, drugi, że dla nich. Zawsze ktoś będzie niezadowolony i dopiero video mogłoby sprawę rozstrzygnąć. Jednak czy o to nam chodzi w futbolu? Chyba nie, chcemy sprawiedliwego końca meczu, gdzie nie ma pomyłek przy spalonych czy bramek ręką. Tu chcemy interwencji i tu zawsze będę popierał VAR.

A nie wprowadziliśmy tego za szybko? Teraz to się normuje, ale na początku część meczów miała VAR, część nie.

Jeżeli nie zaczęlibyśmy używać tego systemu od początku rozgrywek, to moglibyśmy go wprowadzić dopiero od następnego sezonu. A oczekiwania społeczne na pewno było takie, byśmy już zaczęli działać z tym systemem.

Teraz możemy się przynajmniej w czymś poczuć z przodu, Liga Mistrzów takiego systemu nie ma.

W Lidze Mistrzów cały czas jest opcja sześciu sędziów, którzy monitorują sytuację na boisku i przy tym układzie czarno-białe błędy nie powinny się zdarzać. Natomiast są sytuacje, które zawsze będą interpretacyjne – żółta karta, czy jeszcze nie, czerwona, czy jeszcze nie. W takich sytuacjach i VAR nam nie pomoże.

U nas też było sześciu sędziów i to nie wypaliło, pamiętam mecz Wisły z Legią, kiedy sędzia zabramkowy nie zobaczył, jak piłka opuściła boisko o sporo centymetrów, a wówczas padł gol.

Kwestia wyszkolenia. Inna jest sytuacja, gdy ocenia się coś w nowych okolicznościach – po miesiącu, dwóch, ktoś może zapowiadać się na dobrego tokarza, ale gdy stanie przy maszynie, to zepsuje nóż. Nie oznacza to, że będzie złym tokarzem, ale w tym momencie był to brak wyszkolenia, tak jak w tamtym momencie meczu, o którym pan mówi.

Ale o jakim szkoleniu pan mówi, przecież tamtą sytuacje było widać jak na dłoni.

Próbował pan to kiedyś oceniać?

Nie miałem okazji.

To zapraszam na treningi, przy ruchomej piłce. Namawiam do spróbowania, nawet sędziowie z kilkuletnim stażem mogą się pomylić.

A nie jest tak, że odpowiedzialność przy sześciu arbitrach się rozmywa?

Nie, w życiu. Zawsze najważniejsza jest decyzja sędziego głównego, ten system tylko zwiększa szansę na podjęcie prawidłowej decyzji. Jak wspomniałem – z każdego kąta można coś innego zauważyć i jeśli spojrzy się z kliku, zbiera się więcej informacji. Chodzi po prostu o podział kompetencji, bo sędziowie to zespół i każdy z nich jest za coś odpowiedzialny.

Sędzia ma takie momenty, kiedy daje się porwać meczowi i wchodzi chwilami do „strefy kibica”?

Strefa kibica to nie i mogę o tym powiedzieć, bo ktoś mógłby minie łączyć z drużynami z Trójmiasta, a też byłem asystentem na meczach Lechii – sędziowie nie dojechali i tuż przed meczem zadzwoniono do Andrzeja Czyżniewskiego, żebyśmy przyjechali na mecz ówczesnej pierwszej ligi. Jednak, jeżeli podchodzi się do czegoś profesjonalnie, to chcesz wykonać po prostu swoje zadanie dobrze – nie jest to kwestia rozmyślania, typu „komuś trzeba pomóc”. Tego nie ma i nie powinno być nigdy.

Teraz dużo się mówi o Musiale, niektórzy mają problemy z tym, że sędziuje Wiśle.

No tak, bo ludzie podejrzewają, że on mógłby kogoś faworyzować. A Musiał jest sędzią i jest profesjonalistą, więc musi być mentalnie przygotowany do poprowadzenia każdych zawodów, do rozstrzygania sytuacji obrońców z napastnikami. Na tym polega profesjonalizm, a nie na rozważaniu, kto z kim gra.

Pan nie chciał być sędzią głównym?

Każdy sędzia na początku sędziuje jako asystent i jako główny, ja doszedłem do trzeciej ligi i tam byłem siedem lat. Natomiast później przyszła specjalizacja i było wiadomo, że sędziowie asystenci nie mogą być głównymi na tym poziomie. Wybrałem asystenturę.

Andrzej Czyżniewski powiedział, że jest pan dowcipny i inteligentny, ale brakuje panu czegoś do bycia sędzią głównym.

No właśnie, nie nazwał tego, a skoro nie nazwał, to tego nie było. Trudno mi powiedzieć, jakby to się rozwinęło, byłem młodym człowiekiem, na mundialu najmłodszym asystentem – w ogóle najmłodszy był sędzia główny z Australii – natomiast czy z wiekiem nabrałbym tego czegoś, trudno powiedzieć. W sędziowaniu trzeba swoje doświadczenie zdobyć, bo tutaj nie uczysz się tylko z klipów i taśm, ale też na boisku. Możemy rozwiązać jakąś sytuacje na teście, ale zrobienie tego samego na boisku jest zupełnie czymś innym, podejmujesz decyzję w ułamku sekundy.

Miał pan trochę pecha, bo po Wójciku długo nie pojawiał się sędzia główny, który zaistniałby bardziej w Europie.

Od 2004 roku wprowadzono w Europie trójki narodowe. Jeszcze na koniec 2003 roku tliła się szansa, że będę kandydatem na Euro, ale zapadła decyzja o trójkach krajowych. Wydaje mi się, że jedynym z odstępstw była trójka dwóch Rosjan i Białorusin, ze względu na język ta opcja przeszła. Był okres kiedy próbował Jacek Granat, Grzesiek Gilewski. Hubert Siejewicz błyszczał na polskich boiskach, ale nie wykorzystał szansy na europejskich, żeby zaprezentować walory prezentowane u nas. Próbowani byli Robert Małek, Paweł Gil, Marcin Borski w meczach Ligi Mistrzów, ale dopiero talent Szymona odpalił w pełni.

Pan jest zdania, że gdyby Gilewskiego nie zatrzymała prokuratura, pojechalibyście do RPA, prawda?

Tak.

Miał pan do niego żal?

Żal był nieukierunkowany, że jakaś okazja i możliwość rozwoju się nie spełniła.

Czuł pan kiedyś, że prowadzony wspólnie z nim mecz jest sprzedany?

Nie. Skupiałem się na prawidłowym rozstrzygnięciu, zawsze uczciwie.

Pan otrzymał kiedykolwiek propozycję korupcyjną?

Byłem asystentem, w związku tym nie byłem osobą, jak wskazuje historia, z którą się rozmawia o tych rzeczach. Byłem sędzią, który jeździł i podróżował sam, wyznaczano mnie do różnych sędziów – jak prowadziłem z danym arbitrem jakiś mecz za granicą, to wcześniej 1-2 w lidze, sędziowałem też ważne mecze ze względu na doświadczenie. Tych sędziów było wielu, więc jeździłem sam.

Specjalnie?

Nawet nie miałem z kim podróżować. Nie było sędziów z województwa pomorskiego, z Trójmiasta, dopiero potem pojawił się Dawid Piasecki.

A Siejewicz, powinien wrócić?

Kwestia etyczna, na ile jego przewiny były naruszeniem umowy, na ile nie.

Marciniak i Musiał stwierdzili w Lidze Plus Extra, że powinien dostać szansę.

Ja staram się nie naruszać warunku kontraktu, który podpisałem jako sędzia.

Dochodziły do pana słuchy, że Siejewicz ma problemy z hazardem?

Jeżeli chodzi o ujawnienie tej sytuacji, to wydawało mi się, że nie będzie takiego przypadku. Było to więc pewnym zaskoczeniem. Nie sędziowałem z Hubertem wielu spotkań, oczywiście znaliśmy się, byliśmy za granicą na kilku spotkaniach, gdzie Hubert był sędzią technicznym, ale dużo tego nie było. Z tego względu trudno mi się wypowiedzieć.

Gdyby Siejewicz nie miał takich problemów, zrobiłby karierę w Europie na miarę Marciniaka?

Nie zawsze sędzia, który jest najlepiej postrzegany w kraju, jest topowym sędzią za granicą. Hubert, według rankingów UEFA, nie był w tym czasie najlepszym polskim arbitrem.

Przed zostaniem sędzią, myślał pan o byciu piłkarzem?

Grałem w piłkę z kolegami, jako trampkarz czy junior, ale jakoś nie miałem na tyle samozaparcia, by po tym, jak nie załapałem się do kadry selekcyjnej, kontynuować granie. Pomysł na sędziowanie pojawił się z przywiązania do piłki, bo lubiłem ją oglądać, chciałem być zaangażowany w jakiś sposób w to, co się działo na boisku. Uważałem, jak wielu ludzi, że potrafię oceniać lepiej niż sędziowie. Zapisałem się na kurs, zdałem egzaminy i zacząłem sędziować.

Prowadzenie meczów w niższych ligach to chrzest?

Tak. Czasami wydaje mi się, że jest brak zrozumienia dla człowieka, który podjął się funkcji sędziego. Łatwo jest zebrać ileś osób, ustalić jak gramy, wybrać dwóch kierowców, reszta sobie poszaleje w drodze na mecz, czy z powrotem. A jest też osoba, która podejmuje się trudnej roli oceniania, czy coś jest zgodnego z przepisami gry w piłkę. Tolerancja wzrasta, bo coraz więcej osób rozumie trudność tych decyzji, dzięki rosnącej roli internetu, telewizji, ludzie stają się bardziej świadomi opinii, które wyrażają. Natomiast ta tolerancja wciąż nie jest na najwyższym poziomie, powiedziałbym, że nadal na mizernym. Im niżej, tym niższe wyszkolenie piłkarskie i znajomość przepisów, na zasadzie podejścia: „nie chciałem go kopnąć!”. Ale kopnąłeś.

Ale to nawet wyżej jest zauważalne, pamiętam reakcje Twittera na sytuacje Mane i Edersona, kiedy wielu broniło tego pierwszego.

No właśnie. Jak pan jedzie na śliskiej nawierzchni, to pan też nie chce komuś wjechać, bo pan hamował. Jednak tylko wydawało się, że hamował pan w odpowiednim momencie.

Co panu najbardziej kojarzy się z sędziowaniem w niższych ligach?

To, że są duże oczekiwania, a nie zawsze umiejętności idą w parze z tymi oczekiwaniami. Najłatwiejszym celem będzie sędzia, który się pomyli trzy razy, przy większej liczbie błędów zawodników – ale pamięta się, że tak a nie inaczej sędzia coś rozstrzygnął. Chcielibyśmy sędziów bezbłędnych, lecz skoro bezbłędnych sędziów zapraszamy na mistrzostwa świata i Europy, a są błędy, to niżej będzie ich jeszcze więcej.

Im piłkarz jest lepszy, tym ma większy szacunek do pracy sędziego?

Mam taką nadzieję. Jest w stanie zrozumieć, że to jest praca i to pokazujemy w różnych materiałach, że to są wyrzeczenia, praca tych ludzi, którzy co pół roku muszą zdawać egzaminy teoretyczne, fizyczne. Poświęcają na rzecz tego czas z rodziną, by w sobotę czy niedzielę, albo w sobotę i niedzielę, sędziować. Z chęcią zrobienia tego jak najlepiej.

Pan był jednym z pierwszych sędziów zawodowych w Polsce, prawda?

Tak.

Zawodowstwo to dobra droga? Choćby Niemcy poszli w nieco innym kierunku.

Dobra, bo sędzia jest w stanie skoncentrować się na swoich obowiązkach i przygotowaniu. Zawodowstwo też wiąże się z tym, by nie myśleć o czymś tylko w danej chwili, ale i o przyszłości. Jeżeli ktoś traci pracę, to zastanawia się, co robić dalej. Sędziów zawodowych jest dziewięciu na całą Polskę i jak się straci kontrakt, to się go nie dostanie w innej dyscyplinie – tak jak można stracić etat dziennikarski w jednej redakcji, pójść do drugiej albo zostać rzecznikiem prasowym. To są cały czas pokrewne rzeczy, a z sędziowaniem jest tak, że rynek jest bardzo ograniczony.

A widzi pan kobietę w roli sędziego na polskich boiskach?

Zawsze chodzi o kompetencje, w każdym zawodzie. Jeżeli kobieta jest w stanie prawidłowo rozstrzygać, nadążyć za akcjami, spełniać wymogi, to dlaczego nie? Chcemy osobę – sędziego, nie musimy w to mieszać płci.

Z tego co czytałem, decyzja o końcu pańskiej kariery była w środowisku zaskoczeniem.

Ja wiedziałem, że tak będzie, decyzję podjąłem świadomie. W kwietniu 2014 byłem na wymianie sędziowskiej w Japonii, jednym z meczów był towarzyski Japonii z Cyprem, na stadionie, na którym sędziowałem półfinał mundialu. Pomyślałem – jest klamra, spinająca coś pięknego, co się wydarzyło w moim życiu. 25 lat bycia na boisku i sędziowanie największym drużynom świata.

Jaką przyszłość czeka sędziowanie?

Polskie – bardzo dobre. Myślę, że Szymon z asystentami pojadą na mistrzostwa świata, gdzie będą sędziować bardzo dobrze. W światowym środowisku piłkarskim i przez to sędziowskim, władze starają się obecnie rozwiązać dwa problemy – ręka i cały czas spalony. Te decyzje, w których dużą rolę odgrywa interpretacja, jak to opisać, by było jak najmniej wątpliwości i różnych zdań.

Nie drażnią pana opory władz piłkarskich we wprowadzaniu nowinek, zmian?

Może czasami dobrze? Po to są okresy testowe, przejściowe, bo też ile było pomysłów – na przykład, żeby nie było wrzutów z autów wybijanych ręką, tylko nogą. Przeprowadzono testy na rozgrywkach młodzieżowych i okazało się, że nie jest to przydatne. Zmieniałoby to całkowicie taktykę gry, wydłużało przerwy, bo zanim wszyscy by się ustawili, trochę by to trwało. Dalej – zniesienie spalonego, testowano to w niższych rozgrywkach i źle wpłynęła ta zmiana na jakość gry, mecz zmienił się w kopanie piłki z jednego pola karnego do drugiego. Nie można działać pochopnie, jakiś przepis może być dobry tylko w teorii.

Doczekamy się kiedyś futbolu bez sędziowskich błędów?

Błędów, mam nadzieję, że nie będzie. Kontrowersje nigdy nie znikną.

ROZMAWIAŁ PAWEŁ PACZUL

Fot. Pomorski Związek Piłki Nożnej

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
22.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: rozpędzony Benzema, szalejąca Lechia, Warta w kryzysie

Pucharowe emocje za nami, czas zatem ponownie skupić uwagę na europejskich rozgrywkach ligowych. A weekend przed nami iście szalony, jeden szlagier za drugim i szlagierem pogania. Postanowiliśmy zatem – jak zawsze przy piątku – zaproponować wam kilka typów na nadchodzące spotkania. Tradycyjnie staramy się uniknąć wróżenia z fusów – szukamy serii, pass, tendencji. Przekonajcie się, […]
22.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Weszło
28.10.2021

Najwyższe porażki Roberta Lewandowskiego

Dziewięćdziesiąt minut na boisku, 0:5 na tablicy wyników. Wczorajszy wieczór był dla Roberta Lewandowskiego boiskowym koszmarem. Wyżej w karierze Lewy przegrał tylko raz – z Hiszpanią za Smudy. Ale wtedy to było zderzenie drużyny historycznej, jednej z najlepszych w reprezentacyjnych dziejach, mistrza Europy zmierzającego po mistrzostwo świata, z Polską mającą Dawida Nowaka w pierwszym składzie. […]
28.10.2021
Bundesliga
28.10.2021

7 najboleśniejszych klęsk Bayernu Monachium

Jeśli wierzyć wyliczeniom portalu Transfermarkt, Bayern Monachium od 1965 roku – czyli odkąd zaczął występować w Bundeslidze – w sumie aż 36 razy przegrał mecz różnicą co najmniej czterech goli. I liczymy tutaj zarówno rozgrywki ligowe, jak i krajowe oraz europejskie puchary. Jako że mowa o przeszło półwieczu, trudno się w zasadzie dziwić, iż dotkliwych […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Jak debiutowali trenerzy Legii za Mioduskiego?

Marek Gołębiewski debiutuje dziś w roli pierwszego trenera Legii, rywala ma w zasięgu, bo Wojskowi zmierzą się ze Świtem Skolwin. Dobra, bez żartów – przeciwnika ma takiego, że musi go ograć. Legia może być w kryzysie, ale z czwartą drużyną drugiej grupy trzeciej ligi musi wygrywać. Tylko co podpowiada nam historia? To znaczy – jak […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Co Anglicy myślą o Mattym Cashu w polskiej kadrze?

W Polsce od kilku dni pojawiają się kolejne opinie i komentarze dotyczące pozyskania polskiego obywatelstwa przez Matty’ego Casha. Nadchodzące powołanie dla obrońcy Aston Villi to gorący temat na wszystkich polskich portalach sportowych. A jak na tę sytuację zapatrują się Anglicy? Jak zareagowano na te wieści na Wyspach? O komentarz poprosiliśmy dziennikarza, który na co dzień zajmuje […]
28.10.2021
Prasówka
28.10.2021

PRASA. Papszun zostaje w Rakowie przynajmniej do lata

Sporo ciekawego w czwartkowej prasie. Są bieżące sprawy, jest kilka rozmów i mamy dłuższe materiały o Janie Domarskim z okazji jego urodzin. PRZEGLĄD SPORTOWY Legia Warszawa ma dziś mecz o wszystko ze Świtem Skolwin. Dzisiejsze spotkanie ze Świtem Skolwin jest nie tylko niezwykle istotne dla Legii, ale i najważniejsze w dotychczasowej karierze trenerskiej Marka Gołębiewskiego. […]
28.10.2021
Niemcy
27.10.2021

0:5! Bayern rozwalcowany przez Borussię M’gladbach

Szok. Niedowierzanie. Masakra. Nie wracajcie do domu. Gadać, kto jest w grupie bankietowej? Bardzo możliwe, że takie komentarze dominują teraz w Monachium. Bayern 27 października 2021 roku przeszedł do historii swoich występów w Pucharze Niemiec, ale w sposób wybitnie dla siebie niepożądany. Doznał bowiem najwyższej porażki w tych rozgrywkach i to porażki całkowicie zasłużonej. A […]
27.10.2021
Weszło
28.10.2021

Najwyższe porażki Roberta Lewandowskiego

Dziewięćdziesiąt minut na boisku, 0:5 na tablicy wyników. Wczorajszy wieczór był dla Roberta Lewandowskiego boiskowym koszmarem. Wyżej w karierze Lewy przegrał tylko raz – z Hiszpanią za Smudy. Ale wtedy to było zderzenie drużyny historycznej, jednej z najlepszych w reprezentacyjnych dziejach, mistrza Europy zmierzającego po mistrzostwo świata, z Polską mającą Dawida Nowaka w pierwszym składzie. […]
28.10.2021
Bundesliga
28.10.2021

7 najboleśniejszych klęsk Bayernu Monachium

Jeśli wierzyć wyliczeniom portalu Transfermarkt, Bayern Monachium od 1965 roku – czyli odkąd zaczął występować w Bundeslidze – w sumie aż 36 razy przegrał mecz różnicą co najmniej czterech goli. I liczymy tutaj zarówno rozgrywki ligowe, jak i krajowe oraz europejskie puchary. Jako że mowa o przeszło półwieczu, trudno się w zasadzie dziwić, iż dotkliwych […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Co Anglicy myślą o Mattym Cashu w polskiej kadrze?

W Polsce od kilku dni pojawiają się kolejne opinie i komentarze dotyczące pozyskania polskiego obywatelstwa przez Matty’ego Casha. Nadchodzące powołanie dla obrońcy Aston Villi to gorący temat na wszystkich polskich portalach sportowych. A jak na tę sytuację zapatrują się Anglicy? Jak zareagowano na te wieści na Wyspach? O komentarz poprosiliśmy dziennikarza, który na co dzień zajmuje […]
28.10.2021
Prasówka
28.10.2021

PRASA. Papszun zostaje w Rakowie przynajmniej do lata

Sporo ciekawego w czwartkowej prasie. Są bieżące sprawy, jest kilka rozmów i mamy dłuższe materiały o Janie Domarskim z okazji jego urodzin. PRZEGLĄD SPORTOWY Legia Warszawa ma dziś mecz o wszystko ze Świtem Skolwin. Dzisiejsze spotkanie ze Świtem Skolwin jest nie tylko niezwykle istotne dla Legii, ale i najważniejsze w dotychczasowej karierze trenerskiej Marka Gołębiewskiego. […]
28.10.2021
La Liga
27.10.2021

El Tigre upolował Barcelonę

Ronald Koeman lubi uskarżać się na swój los i dowodzić, że obecny potencjał piłkarski FC Barcelony jest do tego stopnia niewielki, że trudno mieć pretensje o osiągane przez kataloński klub wyniki. Ale nikt nam nie wmówi, że Barca dysponuje słabszą paką niż Rayo Vallecano. Tymczasem to właśnie Rayo pokonało dzisiaj Katalończyków 1:0 i plasuje się […]
27.10.2021
WeszłoTV
27.10.2021

Michniewicz z wozu, Legii lżej? Wnioski po zwolnieniu || Roki wyjaśnia #33

Czesław Michniewicz został zwolniony z funkcji trenera Legii Warszawa. Jeśli macie już dość tego tematu, to do zobaczenia za tydzień. Ale jeśli wasze organizmy są w stanie przyjąć kolejną dawkę paplaniny o byłym już trenerze warszawskiego klubu i jego rozstaniu z Legią, to zostańcie na dłużej, bo o tym będzie dzisiejszy vlog Mateusza Rokuszewskiego. 
27.10.2021
Liczba komentarzy: 7
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bastion79
bastion79 (@bastion79)
4 lat temu

Odpuściłem. Poziom w Korei? Nie wiem, daleko mieszkałem… Czy fakt, że ktoś mentalnie jest zdolny do przemycania kokainy, nie sugeruje, że mógł też ustawiać mecze? Przypadek, nie widzę związku, zbieg okoliczności. To poczytane.

Joopiter
Joopiter (@joopiter)
4 lat temu
Reply to  bastion79

Dokładnie, bardzo słaby wywiad (albo po prostu nieciekawy rozmówca). Oczywiście o korupcji też nie słyszał, Siejewicz powinien wrócić itd. Niby nie taki stary facet, ale mentalnie typowy sędziowski leśny dziadek.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
4 lat temu

Test VAR pokazuje ze wiele przepisow trzeba najpierw doprecyzowac bo obecnie dwie 'takie same’ sytuacje bywaja po analizie VAR oceniane dwojako albo opinie sa 50/50. Np. Reka pilkarza chyba lechii gdansk w polu karnym w ostatniej minucie.
Przepisy musza byc jednoznaczne

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

fan kibolkiewicza
fan kibolkiewicza (@fan-kibolkiewicza)
4 lat temu

Facet bagatelizuje ewidentne przekręty w Korei, ogólnie mówi tak jak piłkarsko-sędziowski beton. Nie widać w nim entuzjazmu dla wprowadzania zmian mających na celu eliminowanie błędów sędziowskich a ma pretensje, że decyzje sędziego nie są tolerowane.

Jarek1965
Jarek1965 (@jarek1965)
4 lat temu

Bardzo ciekawa wypowiedź o meczu Wisły z Legią :

Ale o jakim szkoleniu pan mówi, przecież tamtą sytuacje było widać jak na dłoni.

Próbował pan to kiedyś oceniać?

Nie miałem okazji.

To zapraszam na treningi, przy ruchomej piłce. Namawiam do spróbowania, nawet sędziowie z kilkuletnim stażem mogą się pomylić.

W tamtym czasie na necie była bardzo fajna stop klatka którą zamieszczam poniżej .Bronienie w tej sytuacji Jarzębaka to jak wmawianie że słońce kręci się wokół ziemi lub że ziemia jest płaska jak talerz. Nie ma możliwości – NIE MA – Aby sędzia tego nie widział , gdy patrzy ewidentnie na piłkę.
Panie Wierzbowski ja panu odpowiem : Nie potrzeba szkolenia aby w tej sytuacji nie widzieć , potrzeba paru tysięcy w kieszeni ! Sędzia stoi dokładnie w takiej pozycji w której piłka nie jest zasłonięta przez nogę i patrzy idealnie w „punkt” – Nie ma innego wytłumaczenia dla tej decyzji jak to które napisałem wyżej. Tolerancja dla decyzji ? Noż kurwa , zero tolerancji dla takich wałków.

Jarzębak.jpg
fan kibolkiewicza
fan kibolkiewicza (@fan-kibolkiewicza)
4 lat temu
Reply to  Jarek1965

zamiast szkolenia, wizyta okulisty

Suche Info
28.10.2021

Sport: Xavi dogadany z Barceloną

Katalońskie media są już niemal pewne – Ronalda Koemana na stanowisku trenera FC Barcelony zastąpi wychowanek i legenda tego klubu, Xavi Hernandez. Trener obecnie pracuje w Katarze, gdzie prowadzi Al Sadd. O tym, że piłkarz wstępnie porozumiał się z nowym klubem poinformował „Sport”.  Całość rozgrywa się błyskawicznie, bo też zapewne nikt nie spodziewał się, że […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Najwyższe porażki Roberta Lewandowskiego

Dziewięćdziesiąt minut na boisku, 0:5 na tablicy wyników. Wczorajszy wieczór był dla Roberta Lewandowskiego boiskowym koszmarem. Wyżej w karierze Lewy przegrał tylko raz – z Hiszpanią za Smudy. Ale wtedy to było zderzenie drużyny historycznej, jednej z najlepszych w reprezentacyjnych dziejach, mistrza Europy zmierzającego po mistrzostwo świata, z Polską mającą Dawida Nowaka w pierwszym składzie. […]
28.10.2021
Bundesliga
28.10.2021

7 najboleśniejszych klęsk Bayernu Monachium

Jeśli wierzyć wyliczeniom portalu Transfermarkt, Bayern Monachium od 1965 roku – czyli odkąd zaczął występować w Bundeslidze – w sumie aż 36 razy przegrał mecz różnicą co najmniej czterech goli. I liczymy tutaj zarówno rozgrywki ligowe, jak i krajowe oraz europejskie puchary. Jako że mowa o przeszło półwieczu, trudno się w zasadzie dziwić, iż dotkliwych […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Jak debiutowali trenerzy Legii za Mioduskiego?

Marek Gołębiewski debiutuje dziś w roli pierwszego trenera Legii, rywala ma w zasięgu, bo Wojskowi zmierzą się ze Świtem Skolwin. Dobra, bez żartów – przeciwnika ma takiego, że musi go ograć. Legia może być w kryzysie, ale z czwartą drużyną drugiej grupy trzeciej ligi musi wygrywać. Tylko co podpowiada nam historia? To znaczy – jak […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Kibice z Bredy oddali hołd polskim bohaterom

Kibice NAC Breda jak co roku uczcili pamięć polskich bohaterów, którzy wyzwalali Holandię w trakcie II wojny światowej. Okolicznościowe oprawy odnoszące się do herosów z 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez generała Stanisława Maczka to już tradycja – tradycja, która ma na celu również edukowanie holenderskiego społeczeństwa.  O tym, w jaki sposób fani NAC traktują Polaków, […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Radomiak bez Miłosza Kozaka. Piłkarz pozostanie odsunięty od zespołu

Od dłuższego czasu w Radomiaku Radom ciągnie się sprawa Miłosza Kozaka. Skrzydłowy został odsunięty od zespołu za niestosowne zachowanie wobec kolegów z zespołu oraz trenera. W ostatnich dniach trwały narady drużyny, sztabu i zarządu w związku z tą sytuacją. Wygląda na to, że w końcu poznaliśmy decyzję w tej sprawie. Temat Kozaka przeciągał się od […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Bild: Gwiazdy Bayernu uciekły przed mediami

Zmieniają się ligi, zmieniają się drużyny, nie zmienia się jedno: nie jest łatwo wyciągnąć przed kamery piłkarzy faworyzowanego klubu po bezprecedensowej porażce. Tym razem ucieczkę przed dziennikarzami mieli zorganizować piłkarze Bayernu Monachium, którzy nie stanęli do tłumaczeń po kompromitującym 0:5 z Borussią Moenchengladbach.  Wyjątkiem był oczywiście Thomas Mueller, który wziął na siebie cały ciężar rozmowy […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Co Anglicy myślą o Mattym Cashu w polskiej kadrze?

W Polsce od kilku dni pojawiają się kolejne opinie i komentarze dotyczące pozyskania polskiego obywatelstwa przez Matty’ego Casha. Nadchodzące powołanie dla obrońcy Aston Villi to gorący temat na wszystkich polskich portalach sportowych. A jak na tę sytuację zapatrują się Anglicy? Jak zareagowano na te wieści na Wyspach? O komentarz poprosiliśmy dziennikarza, który na co dzień zajmuje […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Napoli obawia się podróży do Rosji

Jak informuje Corriere dello Sport, władze Napoli obawiają się lotu do Moskwy na mecz ze Spartakiem w Lidze Europy. Przyczyną nie jest oczywiście aktualna tabela grupy czy też lęk przed samolotami, ale rosnąca liczba zakażeń koronawirusem, zwłaszcza w rosyjskiej stolicy. We środę, 27 października, Rosja poinformowała o blisko 40 tysiącach nowych infekcji, zmarło ponad 1000 osób. […]
28.10.2021
Prasówka
28.10.2021

PRASA. Papszun zostaje w Rakowie przynajmniej do lata

Sporo ciekawego w czwartkowej prasie. Są bieżące sprawy, jest kilka rozmów i mamy dłuższe materiały o Janie Domarskim z okazji jego urodzin. PRZEGLĄD SPORTOWY Legia Warszawa ma dziś mecz o wszystko ze Świtem Skolwin. Dzisiejsze spotkanie ze Świtem Skolwin jest nie tylko niezwykle istotne dla Legii, ale i najważniejsze w dotychczasowej karierze trenerskiej Marka Gołębiewskiego. […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Johansson: Michniewicz mówił na mnie „IKEA”!

– Zostaliśmy niesprawiedliwie oskarżeni. Nie puścimy tego płazem. To są sprawy, które muszą ujrzeć światło dzienne. Trener nazywał mnie „szwedzkim turystą”, bo doznałem kontuzji. Mówił też na mnie „Ikea” – mówi w rozmowie dla Sport Expressen szwedzki zawodnik Legii Warszawa, Mattias Johansson. Szwed jest oburzony i raz jeszcze przekonuje, że nie było żadnej grupy bankietowej. […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Koeman zwolniony z Barcelony!

To nie mogło skończyć się inaczej. Nie mogło i już. FC Barcelona wpadła w głęboki dołek sportowy i administracyjny, przeżywa kryzys tożsamości i czas najwyższy na wielopoziomowe zmiany. Jako ich początek, jako ich zwiastun, można odbierać zwolnienie Ronalda Koemana.  Porażki Barcelony z Realem Madryt i z Rayo Vallecano przeważyły szalę goryczy. Leci głowa holenderskiego trenera […]
28.10.2021
La Liga
28.10.2021

Real wpasował się w dzień wpadek. Osasuna urywa punkty w Madrycie

Męczyli, męczyli i wymęczyli. Osasuna Pampeluna zatrzymała Real Madryt w środku tygodnia, na jego stadionie. Gościom nie udało się oddać ani jednego celnego strzału, ale nic to, bo i „Królewscy” nie błyszczeli pod bramką rywala. Real dołączył do grona faworytów, który dziś rozczarowali swoich kibiców. Barcelona z Rayo Vallecano. Bayern z Borussią. Manchester City w […]
28.10.2021
Niemcy
27.10.2021

0:5! Bayern rozwalcowany przez Borussię M’gladbach

Szok. Niedowierzanie. Masakra. Nie wracajcie do domu. Gadać, kto jest w grupie bankietowej? Bardzo możliwe, że takie komentarze dominują teraz w Monachium. Bayern 27 października 2021 roku przeszedł do historii swoich występów w Pucharze Niemiec, ale w sposób wybitnie dla siebie niepożądany. Doznał bowiem najwyższej porażki w tych rozgrywkach i to porażki całkowicie zasłużonej. A […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Zagłębie lepsze od ŁKS-u w Pucharze Polski

Zagłębie Lubin okazało się lepsze od ŁKS-u Łódź i awansowało do kolejnej fazy Pucharu Polski.  Ekipa Dariusza Żurawia wygrała jedną bramką. Już na samym początku spotkania Piotr Gryszkiewicz faulował we własnym polu karnym Filipa Starzyńskiego, a popularny Figo nie pomylił się z wapna. Czy przez resztę spotkania drużyna z Ekstraklasy była lepsza od zespołu z […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Bruk-Bet z awansem w Pucharze Polski

Oj, bliska, bardzo bliska Termalika była przedwczesnego wylecenia za burtę Pucharu Polski. Ekipa Mariusza Lewandowskiego najadła się strachu w meczu z GKS-em Katowice, ale ostatecznie wygrała po dogrywce i gra dalej.  Weźmy samą dogrywkę. Ile nerwów, ile emocji, ile zwrotów akcji. Sam początek, pierwsze minuty? Filip Kozłowski pakuje piłkę do bramki, ale okazuje się, że […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Koeman: – Nie martwi mnie nasza gra

FC Barcelona pogrąża się w kryzysie. Siłą rzeczy twarzą wszystkich niepowodzeń Dumą Katalonii stał się Ronald Koeman, który kompletnie stracił zaufanie milionów kibiców Barcy na całym świecie. Tym razem Barca polegała z  Rayo Vallecano, a wypowiedzi Holendra z konferencji prasowej dolały oliwy do buchającego ognia.  Transkrypcja całej konferencji prasowej znajduje się na stronie FCBarca.com. Na […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Wszołek z debiutem w Unionie Berlin

Naczekał się, naczekał się Paweł Wszołek na debiut w barwach Unionu Berlin, ale w końcu jest, mamy to, udało się. Polski piłkarz dostał od Ursa Fischera niecałe dwadzieścia minut w meczu Pucharu Niemiec z trzecioligowym Waldhof Mannheim. Union Berlin wygrał 3:1, ale nie bez komplikacji, bo po podstawowym czasie gry było 1:1 i do rozstrzygnięcia […]
27.10.2021