post

Opublikowane 24.07.2017 17:33 przez

redakcja

„Sąsiad zapisał syna na piłkę. Zróbmy to samo!” – norma. „Sąsiad zapisał syna na kolarstwo. Może my też?” – no nie, taki scenariusz w polskich domach zdarza się dużo rzadziej. Co decyduje więc o tym, że rodzice posyłają pociechy do klubów kolarskich? Jak one funkcjonują i jakie koszta wiążą się z treningami? Czy jeżdżenie na rowerze nie jest sportem tylko dla bogatych? Dlaczego mały kolarz powinien mieć starszego brata? Jak wypłynąć z Polski? Czy istnieje realna szansa na wychowanie w domu nowego Rafała Majki?

Na starcie warto dowiedzieć się, czy początek nie będzie dla niektórych jednocześnie… końcem. Mianowicie – czy w kolarstwie, tak jak w tenisie, kluczowa jest pomoc rodziców płynąca przede wszystkim z ich portfela i ubożsi są niemal z miejsca zdyskwalifikowani.

– Większość dzieci, które u nas trenują, jest biedna. Rodzice nie mają pieniędzy, żeby wozić je i płacić co miesiąc składki za trenowanie piłki, koszykówki czy siatkówki, nie mówiąc o tenisie. My dajemy im możliwość uprawiania sportu – uspokaja były kolarz Bartosz Huzarski, obecnie właściciel akademii kolarskiej własnego imienia. – Rodzice nie ponoszą żadnych kosztów, dzieci dostają od nas wszystko za darmo. Wszystko, czyli cały sprzęt, zarówno buty i kaski, a przede wszystkim rower. Oczywiście, jeśli chcą odejść, to muszą oddać to, co otrzymali. Oprócz zestawu sprzętowego kosztowne są wyjazdy na obozy, turnieje, ale za to też nie płacą rodzice, tylko klub i wspierający nas sponsorzy – kontynuuje. To ulga, że kosztów nie pokrywają rodzice, ale warto wiedzieć orientacyjnie, jakie to koszta. Cena roweru dla 10-latka to kwota między 2200 a 2700 złotych. Dla powiedzmy 14-latka to około 4000 zł, a dla juniorów, czyli kolarzy w wieku 17 lat, to już +- 7000 zł. Co ile trzeba je wymieniać? Rower nie zużywa się jakoś strasznie szybko, powodem jego wymiany  jest tylko to, że młody człowiek rośnie. U jednego będzie to co pół roku, u innego trzy lata, kwestia indywidualna. Dlatego najprościej powiedzieć: aż dziecko wyrośnie.

717a2b6d4173e2aaefc8d2f706d02e57

Co jeszcze zaskakuje i zachęca do posłania swojej pociechy na kolarski trening? – Nie jest tu jak w tenisie, gdzie oprócz pensji dla instruktorów i kupieniu sprzętu, trzeba wysyłać dzieci na turnieje do miast oddalonych o kilka tysięcy kilometrów. Wyścigi kolarskie są organizowane też w Polsce i nie trzeba jeździć na drugi koniec świata, żeby wziąć w nich udział. Zazwyczaj kluby na to wszystko stać, ale oczywiście niestety nie w każdym przypadku tak jest. Są kluby, gdzie sponsorami są właśnie rodzice i to oni składają się na wyjazdy dzieci na zgrupowania i zawody – wskazuje nam przewagę nauki jeżdżenia na dwóch kółkach od odbijana żółtych piłeczek Adam Probosz, komentator kolarstwa w Eurosporcie.

W takim razie moglibyśmy powiedzieć, że tak naprawdę rola rodziców w rozwoju młodego kolarza jest marginalna, ale wstrzymuje nas przed tym przykład Rafała Majki. Rodzice Rafała prowadzili gospodarstwo, ale nie angażowali w to syna. Jego mama mówi, że odciążali go z obowiązków domowych, żeby miał więcej czasu i sił na trening. Wniosek jest taki, że wsparcie finansowe – owszem, można odhaczyć, ale zrozumienie i pomoc rodziców w godzeniu treningów z zajęciami domowymi jest istotna. Kolarz musi mieć na tyle czystą głowę, aby na zajęciach trenerzy zajęli mu mózg czerpaniem przyjemności z jeżdżenia. Starają się to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem treningów, bo w mniejszych miejscowościach trenerzy odwiedzają szkoły, opowiadają o wyczynowej jeździe na rowerze i skutecznie zapraszają dzieci do siebie.

A skoro o szkole, to warto się zatrzymać, aby przeanalizować ważny punkt, czyli wiek, a do trenerów za chwilę wrócimy. Ile trzeba mieć lat, aby zacząć przyjaźń z rowerem? Żartobliwie można powiedzieć, że nie ważna jest długość życia, a nóg, bo trzeba poczekać, aż dziecko zacznie sięgać do pedałów. – Można zacząć jeździć w wieku sześciu – siedmiu lat, ale w formie zabawy, tylko i wyłącznie. Ivan Basso zaczął ścigać się na rowerze w wieku sześciu lat, Rafał Majka zaczął łapać na to zajawkę, gdy miał osiem. Bywają też ciekawe przypadki, gdzie za rozwojem młodego kolarza stoi starszy brat. A starszy to finalnie najczęściej słabszy. Było tak z Michałem Kwiatkowskim i Alberto Contadorem. Ich bracia trenowali kolarstwo, dzięki czemu im jako małym chłopcom się to spodobało i bardzo szybko zaczęli treningi. Jednak oni wszyscy byli wcześniakami – mówi nam Arlena Sokalska, wicenaczelna Polski The Times, która od wielu lat jest zakochana w kolarstwie. Jaki wiek wymagany jest przez kluby? – W mojej akademii przyjmujemy wszystkie dzieci w wieku 11-12 lat, które się do nas zgłoszą. Młodsi? Ich ciała nie są jeszcze ukształtowane, a podczas jazdy na rowerze pozycja ciała nie jest naturalna i odpowiednia dla dzieci. Poza tym nie mają jeszcze karty rowerowej, co wyklucza uczestniczenie w treningach na szosie – zastrzega Bartosz Huzarski.

Oczywiście wyjątki potwierdzające regułę też się znajdą. Primoz Roglić w kolarstwie zadebiutował mając aż 24 lata! Ale z ulicy to on nie przyszedł. Kryje się za tym wcześniejsza kariera w skokach narciarskich. Organizm i mięśnie, zwłaszcza nóg, były przyzwyczajone do ekstremalnie ciężkich treningów, dzięki czemu przebranżowienie spowodowane kontuzją i wypaleniem było możliwe. Zresztą Słoweniec mówi, że jest już lepszym kolarzem, niż był skoczkiem. Już poprzednim roku na Giro di Italia wygrał etap jazdy na czas, a ostatnio okazał się najlepszy na odcinku Tour de France. Natomiast legenda polskiego kolarstwa, Ryszard Szurkowski, pierwszy raz zasiadła na wyczynowej kolarzówce mając 23 lata, dopiero po zakończeniu zasadniczej służby wojskowej. Jednak to tylko ciekawostka, bo nikomu nie trzeba tłumaczyć, że przez 50 lat kolarstwo ewoluowało tak bardzo, że już nawet 13-latkowie mają problemy z nadrobieniem zaległości względem młodszych o kilkanaście miesięcy kolegów. O tym opowiada Huzarski: – Czy przyjmujemy starszych, niż 12 lat? Przeważnie nie. Ewentualnie możemy kogoś przetestować w kursie pilotażowym i jeśli okazuje się szybki, do tego silny, ma wydolny organizm i uważamy, że da radę, to dajemy takiemu chłopakowi szansę. Jednak zazwyczaj, kiedy pojedzie na pierwsze, ewentualnie drugie zawody, to sam rezygnuje, bo nie dojeżdża do mety. Albo odstaje fizycznie albo nie radzi sobie mentalnie…

No właśnie, psychika. Wielu juniorów rezygnuje po roku czy dwóch, bo kolarstwo im się przejada. To potwornie męczący i wymagający sport. Trenerzy muszą pragnąć sukcesów podopiecznych, ale często mają oni takie parcie na rozwój i zdobywanie przez nich medali, że zajeżdżają swoich uczniów i zabijają w nich pasję do kolarstwa, co powoduje koniec treningów. – Mam przykład z innego podwórka, ale nakreśla on problem, który dostrzegam też w kolarstwie. Jako dzieciak chodziłem do akademii sportowej, znanej ze świetnych wyników w biegach narciarskich. Wchodziło się do budynku klubowego, a tam półki wypełnione, ale to wypełnione pucharami. Nie było ściany, na której nie byłoby nagród. Adepci tej akademii zgarniali wszystko na zawodach ogólnopolskich. A nie znam przykładu sportowca, który wyszedł z tego klubu i osiągnął coś w seniorach. Zajeżdżali dzieci, gasili w nich chęci do dalszego biegania na nartach i wypalali organizmy zbyt ciężką pracą. W szkoleniu młodzieży w sporcie nie chodzi o jak największą ilość medali za zawody juniorskie, tylko o przygotowanie dzieci do walki o trofea już w seniorach – dzieli się spostrzeżeniami Adam Probosz.

636213218133763375-1

Kto potrafił znaleźć złoty środek? Najlepszym przykładem jest trener Zbigniew Klęk. To człowiek, który może pochwalić się wychowaniem co najmniej trzech znanych zawodników: Tomasza Marczyńskiego, Kasi Niewiadomej i oczywiście Rafała Majki. Opowiada nam o nim Arlena Sokalska: – To trener, który ma nosa, ale przede wszystkim rękę. Wyszukuje najlepszych, poznaje się na nich, a potem prowadzi tak, żeby nie zabić w nich pasji, chęci do dalszego pedałowania. Majka do dzisiaj potrafi powiedzieć: „a mój trener Klęk zawsze mówił mi, że…” . Wdzięczności nie przejawia jedynie w słowach, bo wspiera klub swojego trenera. Wystawia na aukcje swoje koszulki z wyścigów i inne gadżety, a uzbieraną sumę w całości przekazuje trenerowi na szkolenie następców.

Jak pisaliśmy wcześniej – z kolarstwa nie dyskwalifikują nikogo pieniądze. O ile potencjalny kolarz ma jakieś 12 lat lub mniej, a nie jest koniem podchodzącym zaraz do matury, to też przeszkód na jeżdżenie nie widać. Natomiast… właśnie, jest jeżdżenie i jeżdżenie. Łapanie się na wielkie wyścigi i wygrywanie ich. A o tym, czy młody kolarz może zdobywać w przyszłości medale najważniejszych imprez decyduje w dużej mierze wydolność jego organizmu. I właśnie badania okazują się często identyfikacją potencjału. – Można mieć super psychikę, można ciężko trenować, ale nie ma co się oszukiwać, że wielką rolę odgrywa serce, wytrzymałość organizmu, wydolność. Badania robi niemal każdy klub w kraju, pomaga w tym Polski Związek Kolarski, który pomaga w ich organizacji. I często to właśnie liczby na kartce, wyniki badań pokazują: z niego może być dobry kolarz, a z niego na pewno nic nie będzie. Zdarzają się wyjątki, jak Sylwester Szmyd, który miał słabe warunku do zostania kolarzem, ale nadrabiał to wielką determinacją, bo kolarstwo było jedynym, co chciał robić w życiu. Ojciec po pierwszych treningach usłyszał od trenera: „Niech znajdzie pan Sylwestrowi coś innego, bo się nie nadaje”. Ale młody Sylwek za bardzo chciał. Minęło pół roku i nic się nie zmieniło, nadal był bardzo słaby. Do tego stopnia, że już nowi wyprzedzali go już na swoim pierwszym treningu. A Szmyd się nie poddał i zrobił karierę. Był pomocnikiem wielu wyśmienitych kolarzy i w tym co robił, był jednym z najlepszych na świecie – opowiada Adam Probosz.

Ostatnie pytanie, ale jakże ważne: czy junior pragnący zostać czołowym kolarzem może szkolić się w Polsce? Czy da się wypromować seniora z naszego kraju? – Ciężko, bardzo ciężko. Lepiej wyjechać, a potem ewentualnie wrócić tu już jako podszkolony zawodnik. Oprócz mnie nie uda mi się wymienić nikogo, kto poszedł w świat trenując całe życie u nas – odpowiada nam Bartosz Huzarski. Zatem, drogi rodzicu, jeśli twoja pociecha w pierwszych kilku latach zajęć wykaże talent do dwóch kołek, nie wahaj się wysłać jej za granicę. Wiadomo, że rozłąka będzie boleć, ale pomyśl jaka potem czeka cię satysfakcja, gdy zobaczysz własne dziecko szalejące na trasie Tour de France np. tak, jak w 2014 czy 2015 czynił to Majka, przez lata mieszkający i ćwiczący przecież we Włoszech…

SAMUEL SZCZYGIELSKI

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Inne sporty
17.10.2021

Znów to samo. Polacy przegrali w finale Speedway of Nations

Przez dwa dni rywalizacji w fazie zasadniczej Speedway of Nations – drużynowych mistrzostwach świata na żużlu – Polacy byli najlepsi. O zwycięstwie decyduje jednak jeden bieg, finałowy. Tam nasi reprezentanci zmierzyli się z Brytyjczykami i ich nadzieje na zdobycie pierwszego złota (do tej pory raz byli trzeci i dwukrotnie zdobywali srebro) rozwiały się już na […]
17.10.2021
Tenis
17.10.2021

Ons Jabeur tworzy historię. Patrzy na nią cały arabski świat

Już jutro Ons Jabeur stanie się pierwszą osobą z krajów arabskich – bez względu na płeć – która zadebiutuje w najlepszej „10” tenisowego rankingu w singlu. Dla Tunezyjki droga do tego osiągnięcia była naprawdę długa. Zwłaszcza, że pochodzi z kraju, w którym zawodowy tenis wcześniej niemal nie istniał. Dziś już istnieje, w dużej mierze za […]
17.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Amatorzy pobiegną podczas igrzysk w Paryżu. Wystarczy, że pokonają… Eliuda Kipchoge

Jednym z celów organizacyjnych igrzysk olimpijskich w Paryżu jest większa dostępność imprezy dla fanów. Nie chodzi tylko o wybudowanie tymczasowych aren sportowych pośród miejsc będących wizytówką stolicy Francji. Paryż część z tych obiektów chce udostępnić sportowcom-amatorom, którzy w trakcie igrzysk będą mogli skorzystać z wybudowanych boisk czy opracowanych tras. Oczywiście, kiedy akurat nie będą na […]
16.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Karolina Naja: Myślę, że moja droga to materiał na dobrą książkę

W swoim dorobku posiada aż cztery medale olimpijskie, wywalczone na trzech kolejnych igrzyskach. Choć żaden z nich nie jest złoty – trzy pokryte są brązem, a jeden jest srebrny – to taka liczba krążków wśród polskich olimpijczyków stawia ją na równi z Adamem Małyszem, Kamilem Stochem czy Robertem Korzeniowskim, a wyżej od Anity Włodarczyk czy […]
16.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Kawał siatkówki w Warszawie. Pierwszy wielki hit PlusLigi w tym sezonie nie rozczarował

Jeszcze w połowie drugiej partii wydawało nam się, że to będzie wyjątkowo jednostronny mecz. Dołujący siatkarze Projektu Warszawa uruchomili jednak blok – zdobyli nim kilka punktów, a potem poszli za ciosem, niespodziewanie kradnąc mistrzom Polski seta. Ostatecznie, po tie-breaku, wygrali nawet cały mecz. To co jednak bezstronnych kibiców powinno cieszyć najmocniej: oglądaliśmy naprawdę pasjonującą siatkówkę. […]
16.10.2021
Inne sporty
15.10.2021

Wyjątkowi na papierze, ale (na razie) nieskuteczni na parkiecie. Czy Los Angeles Lakers odpalą?

Los Angeles Lakers nie zbudowali może najlepszej drużyny w historii, ale na pewno najbardziej gwiazdorską. Projekt na czele którego stoi LeBron James zakładał w dużej mierze zebranie grupy zawodników ze szczególnie okazałym CV. Problem jest jeden – niemal wszyscy najlepsze lata mają już za sobą. Zespół z Kalifornii jest określany jako faworyt do tytułu, choć […]
15.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Karolina Naja: Myślę, że moja droga to materiał na dobrą książkę

W swoim dorobku posiada aż cztery medale olimpijskie, wywalczone na trzech kolejnych igrzyskach. Choć żaden z nich nie jest złoty – trzy pokryte są brązem, a jeden jest srebrny – to taka liczba krążków wśród polskich olimpijczyków stawia ją na równi z Adamem Małyszem, Kamilem Stochem czy Robertem Korzeniowskim, a wyżej od Anity Włodarczyk czy […]
16.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Kawał siatkówki w Warszawie. Pierwszy wielki hit PlusLigi w tym sezonie nie rozczarował

Jeszcze w połowie drugiej partii wydawało nam się, że to będzie wyjątkowo jednostronny mecz. Dołujący siatkarze Projektu Warszawa uruchomili jednak blok – zdobyli nim kilka punktów, a potem poszli za ciosem, niespodziewanie kradnąc mistrzom Polski seta. Ostatecznie, po tie-breaku, wygrali nawet cały mecz. To co jednak bezstronnych kibiców powinno cieszyć najmocniej: oglądaliśmy naprawdę pasjonującą siatkówkę. […]
16.10.2021
Inne sporty
12.10.2021

Nie będzie grał w NBA, bo się nie zaszczepił

Kyrie Irving od dawna wzbudza mieszane uczucia, ale jednego nie można mu odmówić – to szalenie utalentowany koszykarz. Kiedy tylko – zamiast szerzenia kontrowersyjnych teorii – pojawia się na parkiecie, po prostu robi swoje. Tym razem jednak jego niezależność może okazać się sporym problemem. Brooklyn Nets właśnie ogłosili, że Amerykanin nie pomoże im w nadchodzącym […]
12.10.2021
Inne sporty
04.10.2021

Jeden z największych hitów w historii KSW! Chalidow zawalczy z Soldicem

Na dokładny termin walki musimy jeszcze poczekać, ale poza nim wszystko zostało potwierdzone. Mamed Chalidow wyjdzie do klatki, aby zmierzyć się z Roberto Soldicem. Z jednej strony mamy największą gwiazdę w historii KSW, z drugiej obecnego dominatora kategorii półśredniej. Co tu dużo gadać – takiego hitu w polskim MMA nie mieliśmy naprawdę dawno. Choć trzeba […]
04.10.2021
Inne sporty
19.09.2021

Robert Kubica mistrzem Europy!

To dobry czas dla Roberta Kubicy. Polak miał niedawno okazję wrócić do Formuły 1, biorąc udział w dwóch wyścigach pod nieobecność Kimiego Raikkonena. Wtedy jednak, co naturalne, okupował miejsca przy końcu stawki. Dzisiaj natomiast może cieszyć się ze zwycięstwa. Zespół Polaka, ORLEN Team WRT, został mistrzem prestiżowej serii European Le Mans Series 2021! Już wczorajsze […]
19.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Grand Prix Holandii: Kubica wrócił, Verstappen triumfował

Robert Kubica zanotował kolejny „powrót” na tory Formuły 1. Tym razem jednak miał do dyspozycji bolid, w którym – jak to sam określił – po raz pierwszy od 2010 roku naprawdę mógł się pościgać. Co z tego wyszło? Polak, który wskoczył na miejsce wykluczonego przez COVID-19 Kimiego Raikkonena, podstawowego kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN, zakończył […]
05.09.2021
Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rudy z UE
Rudy z UE (@rudy-z-ue)
4 lat temu

Odnoszę sie tylko do tytułu, bo o tym niby sporcie szkoda czytać. Nie wiem gdzie i jak mozzna sie zapisać do klubu kolarskiego, ale wiem jak sie konczy przygoda z kolarstwem jezeli marzy sie o „czymś” wiecej. Ruscy „lubią to”

Sorin_Oproiescu
Sorin_Oproiescu (@sorin_oproiescu)
4 lat temu

Zatem, drogi rodzicu, jeśli twoja pociecha w pierwszych kilku latach zajęć wykaże talent do dwóch kołek, nie wahaj się wysłać jej za granicę. Wiadomo, że rozłąka będzie boleć, ale pomyśl jaka potem czeka cię satysfakcja, gdy zobaczysz własne dziecko szalejące na trasie Tour de France np. tak, jak w 2014 czy 2015 czynił to Majka, przez lata mieszkający i ćwiczący przecież we Włoszech…

Po tym tekście wnioskuję, że autor tego tekstu właśnie skończył gimnazjum. Samuelu przeżyj trochę więcej niż melanże z kumplami, wychowuj dzieci i później wyślij na zachód i czekaj, aż twoja pociecha zacznie wygrywać TdF.
Do Stano. Czy ty weryfikujesz swoich redaktorów? Cytując pewnego lysiejacego dziennikarza z tvp poziom kreta ….

Michal Sz
Michal Sz (@michal-sz)
4 lat temu

Potem trzeba doliczyć jeszcze wynagrodzenie dla lekarzy przetaczających krew i dawkujących EPO, ale jak już się wygra Tour de France to inwestycja się z pewnością zwróci.

Направляем Вам Письмо о том что принят вердикт обеспечить Вам некую сумму. Рекомендуем сейчас Обязательно пройти шаги зайдя на главную стр
Направляем Вам Письмо о том что принят вердикт обеспечить Вам некую сумму. Рекомендуем сейчас Обязательно пройти шаги зайдя на главную стр
1 rok temu

Передаем Вам сведения об одобрении выдать Вам некую сумму. Рекомендуется Обязательно уточнить детали зайдя на главную страницу нашего сервиса в момент до 2 дней.Не пропустите момент! пока Ваш доступ в систему не аннулирован!Переход на страницу: http://tinyurl.com/Nofdiola

Официально сообщаем Вам об одобрении выдать Вам некую сумму. Рекомендуем Обязательно уточнить детали перейдя на основную страницу почтов
Официально сообщаем Вам об одобрении выдать Вам некую сумму. Рекомендуем Обязательно уточнить детали перейдя на основную страницу почтов
1 rok temu

Официально сообщаем Вам о том что принят вердикт обеспечить Вам некую сумму. Обезопасьте себя! сейчас же оформить детали перейдя на официальную страницу нашего сервиса в момент до 2 дней.Не пропустите момент! пока Ваш доступ в систему не заблокирован!Переход на страницу: https://tinyurl.com/Nofdiola NMVVweszlo.comRKKF

Писменно сообщаем Вам о том что принят вердикт обеспечить Вам некую сумму. Рекомендуется сиюминутно пройти шаги пройдя на основную страни
Писменно сообщаем Вам о том что принят вердикт обеспечить Вам некую сумму. Рекомендуется сиюминутно пройти шаги пройдя на основную страни
1 rok temu

Информируем Вас об одобрении выдать Вам некую сумму. Рекомендуем сейчас немедленно пройти шаги зайдя на главную страницу в течение 30 минут.Не пропустите момент! пока Ваш доступ в систему не аннулирован!Переход на страницу: https://tinyurl.com/Nofdiola NMVVweszlo.comRKKF

Weszło
17.10.2021

Jest Depay, jest Fati, grają sobie chłopcy. Barcelona ograła Valencię

To nie był jakiś spektakularny mecz Barcelony. Dzisiaj Blaugrana bazowała raczej na indywidualnych błyskach niż na kapitalnej grze zespołowej. Ale Barca wygrała – z Valencią, która miała tyle samo punktów przed tą kolejką, co Katalończycy. Wygrała podnosząc się z 0:1 i kiepskiego wejścia w mecz. No i wygrała na tydzień przed El Clasico. Fatalnie weszli […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Milik z golem w Ligue 1 (wideo)

Trochę zapomnieliśmy o Arkadiuszu Miliku. Snajper reprezentacji Polski bardzo długo rehabilitował się po urazie łąkotki, stracił cały początek sezonu Ligue 1 i ostatnie zgrupowania reprezentacji Polski, na których brylowali Adam Buksa i Karol Świderski. Teraz jednak Milik chce wrócić na usta piłkarskiej Europy.  Oto jego trafienie w wygranym przez Marsylię 4:1 meczu z Lorient. Milik […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Mecz? Przystawka do konferencji Jose Mourinho!

Zacznijmy od tego, że Wojciech Szczęsny chyba już na dobre uporał się ze swoim drobnym kryzysem z początku sezonu. W dzisiejszym meczu Juventusu z Romą był jednym z najważniejszych zawodników Starej Damy. Obronił rzut karny, to jest największe osiągnięcie, ale wcześniej dwukrotnie wyjął też bardzo groźne uderzenia głową, a po przerwie – po prostu bardzo […]
17.10.2021
Inne sporty
17.10.2021

Znów to samo. Polacy przegrali w finale Speedway of Nations

Przez dwa dni rywalizacji w fazie zasadniczej Speedway of Nations – drużynowych mistrzostwach świata na żużlu – Polacy byli najlepsi. O zwycięstwie decyduje jednak jeden bieg, finałowy. Tam nasi reprezentanci zmierzyli się z Brytyjczykami i ich nadzieje na zdobycie pierwszego złota (do tej pory raz byli trzeci i dwukrotnie zdobywali srebro) rozwiały się już na […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Szczęsny obronił karnego (wideo)

Wojciech Szczęsny sygnalizuje wzrost formy. Obronił karnego w meczu z Romą. Tak to wyglądało. Strzał Jordana Veretouta nie był najlepszy, właściwie to taki z gatunku tych, które często padają łupem bramkarzy, ale Szczęsnego, niezależnie od wszystkiego, należy pochwalić za wyczekanie, za czujność, za skuteczną paradę. WOJCIECH SZCZĘSNY OBRONIŁ RZUT KARNY! 👏 Polak zatrzymał strzał Jordana […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Michniewicz: – Martwię mnie porażki, nie moja przyszłość

Czesław Michniewicz nie zostanie zwolniony z Legii Warszawa po porażce z Lechem Poznań. Dla sternika drużyny mistrza Polski to jedyny pozytywny sportowy aspekt tego wieczoru.  – Nie martwię się o swoją przyszłość, martwię się szóstą porażką. Co będzie, to będzie. Pracuję najlepiej jak potrafię. Początek sezonu mieliśmy trudny, walczyliśmy w pucharach. Cel nadrzędny, jaki postawiono […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Lech przekonał się na własne oczy, że wcale nie musi być tak, jak zawsze

To nie jest przyklepanie tytułu dla Lecha. Ale to prawdopodobnie jest koniec marzeń Legii o mistrzostwie. Legia bowiem nie musi się ścigać tylko z Lechem, ale też z Lechią, z Rakowem, pewnie i z Pogonią. A przede wszystkim musi się ścigać się z własną słabością. Kojarzycie ten legendarny wywiad Arkadiusza Malarza z Sonią Śledź? Legia […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Michniewicz nie zostanie zwolniony

Na Łazienkowskiej wrze. Niedawno pisaliśmy, że Legia Warszawa złapała pucharową zadyszkę w lidze, że Czesławowi Michniewiczowi kończą się wymówki, które tłumaczą słabą grę na krajowym podwórku. Teraz już wiadomo, że to nie zadyszka, a kryzys, że wymówek nie ma już żadnych. Legia przegrała z Lechem w hicie kolejki i znacznie skomplikowała sobie szanse na obronę […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Bednarek: – Mistrzostwa nie zdobywa się w październiku

W hicie kolejki Lech pokonał Legię i wielu uznało, że karty już są rozdane – mistrz Polski odpada z rywalizacji o zwycięstwo w polskiej Ekstraklasie, co równocześnie można interpretować jako wielką szansę dla Kolejorza. Filip Bednarek uważa jednak, że ani pozycja lidera w październiku, ani wygrana nad Legią nie mają większego znaczenia dla ostatecznych ligowych […]
17.10.2021
Uncategorized
17.10.2021

Kamiński: – Zrobiliśmy kolejny krok w walce o mistrzostwo

Jakub Kamiński, ubrany w okolicznościową koszulkę sławiącą jednobramkowe zwycięstwo nad Legią, na antenie Canal Plus Sport opisywał swoje emocje związane z triumfem w hicie Ekstraklasy. Tak wyglądała rozmowa, tak prezentowała się koszulka. Wygrana w Warszawie, powrót na pozycję lidera, kolejny przystanek na drodze do mistrzostwa? 🏆 W ekipie @LechPoznan humory dopisują, co dobrze oddaje też […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Skorża: – Udało nam się być sobą

Szczęśliwy Maciej Skorża podsumował wygraną Lecha z Legią w hicie Ekstraklasy. – Udało nam się być sobą. Nie ukrywam jednak, że liczyłem na ciut lepszą grę. To nie jest marudzenie, bo najważniejszy pozostaje wynik. Dużo nas to zwycięstwo kosztowało. Były fragmenty meczu, w których niepotrzebnie daliśmy Legii za dużo miejsca. Nie byliśmy cierpliwi w szukaniu […]
17.10.2021
Ekstraklasa
17.10.2021

Liga na szczycie będzie ciekawsza, ale już chyba bez Legii

Tym meczem Legia Warszawa miała udowodnić, że nic jej jeszcze w Ekstraklasie nie uciekło, że w niej również potrafi wykrzesać z siebie coś ekstra. Podejmując Lecha Poznań nie była obciążona zmęczeniem po bojach w Lidze Europy, mogła się w pełni skoncentrować wyłącznie na krajowym podwórku. I co? I nic, mistrz Polski doznał szóstej porażki w […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Krychowiak z golem w lidze rosyjskiej

Grzegorz Krychowiak strzelił gola w meczu 11. kolejki rosyjskiej ekstraklasy z Ufą. Reprezentant Polski, grający z opaską kapitana na ręce, wykorzystał rzut karny w 85. minucie meczu Krasnodaru z Ufą. Było to trafienie wyrównujące na 1:1. Krasnodar zajmuje szóste miejsce w lidze rosyjskiej. W tej chwili ma na koncie dwa gole i dwie asysty w […]
17.10.2021
Tenis
17.10.2021

Ons Jabeur tworzy historię. Patrzy na nią cały arabski świat

Już jutro Ons Jabeur stanie się pierwszą osobą z krajów arabskich – bez względu na płeć – która zadebiutuje w najlepszej „10” tenisowego rankingu w singlu. Dla Tunezyjki droga do tego osiągnięcia była naprawdę długa. Zwłaszcza, że pochodzi z kraju, w którym zawodowy tenis wcześniej niemal nie istniał. Dziś już istnieje, w dużej mierze za […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

LIGA MINUS: CZY LEGIA SPADNIE Z LIGI CZ. II

Liga Minus świeżutko po hicie Ekstraklasy? Bardzo proszę. W galowym składzie – Wojciech Kowalczyk, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jakub Białek – zapraszamy o godz. 20. 
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Lech prowadzi z Legią po golu Ishaka (wideo)

Nie można, nie można tak nonszalancko podchodzić do krycia Mikaela Ishaka we własnym polu karnym. Tym bardziej, jeśli do dośrodkowania ze stojącej piłki przymierza się Pedro Rebocho. A jednak, piłkarze Legii popełnili ten błąd i stracili bramkę.  Lech prowadzi w hicie Ekstraklasy. To był świetnie wykonany rzut wolny przez piłkarzy Macieja Skorży. Pedro Rebocho zawiesił, […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Dramatyczna sytuacja podczas meczu Newcastle-Tottenham

To jeden z tych momentów, kiedy piłka nożna schodzi na drugi plan. Mecz Newcastle z Tottenhamem musiał zostać przerwany, ponieważ pomocy medycznej potrzebował jeden z kibiców na jednej z trybun St. James' Park. Odtwarzamy całą sytuację za Guardianem.  41. minuta. Tottenham prowadzi 2:1 z Newcastle. Coś się dzieje. Sergio Reguilon zaczyna wskazywać na zebrany na […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Nieuznany piękny gol Jędrzejczyka

Ależ to byłby początek hitowego meczu tej kolejki Ekstraklasy między Lechem i Legią. Artur Jędrzejczyk załadował bardzo ładnego gola z woleja i już cieszył się z wyprowadzenia swojej drużyny na prowadzenie, ale wtedy szybko zagwizdał sędzia Tomasz Musiał, który dopatrzył się zagrania ręką stopera mistrza Polski.  Jak wyglądała ta sytuacja? Josue mocno dośrodkował z rzutu […]
17.10.2021