post Avatar

Opublikowane 25.05.2017 14:41 przez

redakcja

Gdy Ekstraklasa SA ogłosiła swoją decyzję, że od nowego sezonu chce grać w systemie ESA 37, ale bez kluczowego w tej reformie podziału punktów, złapaliśmy się za głowy. Oznaczało to bowiem zachowanie wszystkich wad tego systemu (z kluczową rzekomą „niesprawiedliwością”) przy jednoczesnym pozbawieniu go wszystkich zalet (podkręcanie emocji). Przeprowadziliśmy nawet sondaż, w którym wzięło udział kilkanaście tysięcy naszych czytelników. 

Wyniki są naprawdę zatrważające. Okazuje się bowiem, że z pięciu możliwych rozwiązań, ESA 37 bez podziału punktów cieszy się najmniejszą popularnością – wyżej ceniona jest nawet dość kontrowersyjna, ale niepozbawiona sensu koncepcja „zaorania tej ligi”. Dominują fani obecnego systemu, albo starej, dobrej ESA 34 z 18 drużynami rywalizującymi w 34 seriach spotkań dwa razy każdy z każdym. I jest to tak oczywiste, że aż ciężko uwierzyć w istnienie osób przekonanych o słuszności najnowszej idei działaczy ESA. Ku naszej radości – podobnie wydaje się rozumować PZPN, który dzisiaj odmówił przyklepania pomysłu ligowej spółki.

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej informuje, iż na posiedzeniu 25 maja 2017 roku w Warszawie, rozpatrzył wniosek Zarządu Ekstraklasa S.A. o zmianie regulaminu systemu punktowania rozgrywek najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Zarząd PZPN po rozważeniu wniosku oczekuje głębszej analizy i szerszego uzasadnienia propozycji, jaka wpłynęła od Ekstraklasy S.A.

Tak głosi oficjalny komunikat związku, który zasadniczo pokrywa się z odczuciami każdego logicznie myślącego kibica polskiej piłki. Innymi słowy: na pierwszy rzut oka, drodzy działacze Ekstraklasy, wasz pomysł wygląda na niebywale ułomny. Prosimy was uprzejmie, byście przedstawili nam, jakie procesy myślowe towarzyszyły wam podczas podejmowania tego typu decyzji, może przekonacie nas, że pozbawienie stawki jakichś 4-5 kolejek ligowych (w najlepszym wypadku!) ma sensowne uzasadnienie.

Naturalnie nie zdziwimy się, jeśli Ekstraklasa SA faktycznie przekona zarząd PZPN-u, tym bardziej, że obie organizacje poza szeregiem ambicjonalnych sporów są też zmuszone do dość ścisłej współpracy na wielu polach. Jeśli kluby – czyli Ekstraklasa – uprą się, że zależy im na świętym spokoju od połowy kwietnia i nie są absolutnie zainteresowane walką do ostatnich minut ligi, PZPN pewnie będzie musiał to zaakceptować. Ale sam fakt, że Ekstraklasa będzie musiała jednak trochę się pogłowić i wydumać jakieś argumenty za swoim posunięciem to już bardzo istotna informacja.

A gdyby PZPN-0wi udało się faktycznie przekonać Ekstraklasę, że to wylewanie dziecka przy pozostawieniu w wannie kąpieli, bylibyśmy naprawdę zachwyceni.

Opublikowane 25.05.2017 14:41 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 120
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

bastion79
bastion79

O tym samym pomyślałem. Podział punktów jest niesprawiedliwy i tyle.

Transilvanian Nosferatoo
Transilvanian Nosferatoo

Jaki niesprawiedliwy? A gdyby zamiast zapisu o podziale punktów dodać zapis, że przez pierwsze trzydzieści kolejek zwycięstwo jest za 1,5 pkt a w ostatnich 7 kolejkach jest za 3 punkty, też by trąbiono o niesprawiedliwości? Uważam, że to właśnie jest sprawiedliwe, bo te 3 punkty na końcu są zrobione na trudniejszych drużynach a przez pierwsze 30 gra się często z ogórami. I za zwycięstwo z nimi dawać tyle samo punktów co za zwycięstwo z trudniejszymi przeciwnikami? To jest dopiero niesprawiedliwość.

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Przecież „trudność” czy „łatwość” przeciwnika to jest coś czysto subiektywnego (przecież w grupie „lepszej” mogą być drużyny kompletnie bez formy, dające się łoić w każdym meczu z uśmiechem na ustach). W przeciwieństwie do zapisów regulaminowych, które są czysto obiektywne…

Irasiad72
Irasiad72

a co jest kurwa SPRAWIEDLIWE??????? rzuty rozne? karne ? dyktowane przez jednego goscia którty ma władzę taką że ktoś spadnie z ligi??? ogarnij się….

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Chłopie, uspokój się, bo pytajników braknie!

Tak, jeden sędzia ma taką władzę, że ustawi wyniki 37 spotkań. Pewnie zasiada w rządzie światowym. Ale skoro już wolisz play-offy, to tam akurat o wiele łatwiej zaszkodzić komuś jednym meczem niż w lidze…

Janusz Kibol
Janusz Kibol

Jeżeli zasady są takie same dla wszystkich uczestników, nie zmieniają się one w trakcie rozgrywek, wszyscy te zasady znają i akceptują na starcie, to nie ma mowy o żadnej niesprawiedliwości moje dzieci. To raz. A dwa, zobaczcie sobie Ligę Mistrzów. Tam zabierają wszystkie punkty po fazie grupowej. Później macie losowanie, gdzie rządzi przypadek, zasadę bramek na wyjeździe i system pucharowy. I jakoś nikt nie płacze, że to niesprawiedliwe, kurwa mać! Trzy, jak nie ogarniacie, to spójrzcie na zagadnienie z innej strony. Zespoły za zwycięstwo od początku dostają po 1,5 punktu. Za remis 0,5 punktu. Po 30 kolejce stawka wzrasta dwukrotnie, gdyż bój toczy się z bezpośrednimi rywalami do mistrzostwa, pucharów, bądź spadku. I gdzie tu macie kurwa kradzież? Gdzie tu jakakolwiek niesprawiedliwość? Umowna punktacja w tabeli do 30 kolejki służy tylko i wyłącznie przydziałowi zespołów do poszczególnych grup i pozycji przed ostatnimi 7 kolejkami. Po czwarte, stosując wasz tok rozumowania, wszystkie rozgrywki i turnieje gdzie nie ma klasycznego systemu ligowego, są niesprawiedliwe.

Owszem, rzekoma sprawiedliwość bądź nie, to kwestia uznaniowa. Każdy może myśleć po swojemu. Ale skoro tak, to jest to bardzo słaby argument przeciw obecnemu systemowi. Z jednej strony mamy właśnie takie ckliwe widzi mi się, za którym nie idą żadne wymierne rzeczy. Z drugiej, są konkretne korzyści jakie daje dzielenie. Dlatego PZPN słusznie „oczekuje głębszej analizy i szerszego uzasadnienia propozycji”. Ja też oczekuje zajebistych argumentów, zanim zlikwidujemy coś co działa. Nie twierdzę, że to co teraz mamy jest idealne, jednak dość dobrze spełnia to swoją rolę. Dzięki podziałowi oczek mamy mniej meczów o nic. Bez tego, zachowując grupy, byłoby więcej spotkań o pietruszkę niż w klasycznej lidze. Pucharowicze mają szansę odrobić ewentualne straty z początku sezonu, co jest z korzyścią dla występów w Europie. Zespoły oswajają się ze stresem. Grają po kilka meczów o wielkim ciężarze gatunkowym. To hartuje i może zaprocentować w pucharach, jeżeli będziemy to kontynuować. Kibice mają emocje.

A teraz poproszę o racjonalne argumenty przeciw podziałowi punktów, które przełożą się na wymierne korzyści dla naszej ligi.

Ja osobiście chciałbym klasycznej 18-zespołowej ekstraklasy, bo Polska jest dużym krajem. Jednak na tę chwilę nie ma to sensu. Już teraz mamy kwiatki takie jak wieś Nieciecza, Łęczna grająca w Lublinie, burdel w Ruchu. Zaraz dojdzie Sandecja bez stadionu i może jakaś Chojniczanka. A gdzie tu jeszcze kolejnych dwóch ananasów pchać? Spokojnie. Infrastruktura stopniowo się poprawia, wydaje się że sportowo i finansowo też idziemy w górę. Może za parę lat będziemy gotowi na zwiększenie ligi bez obaw o jej jakość. I tu nie chodzi tylko o większą ilość dobrych klubów i konkurencję pomiędzy nimi. Tu musi byś także konkurencja w poszczególnych drużynach. Zawodnicy powinni czuć oddech rezerwowych w szerokiej i silnej kadrze. Wtedy być może będzie chciało im się chcieć i motywacja w postaci podziału na grupy itd. nie będzie konieczna?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Janusz Kibol
Janusz Kibol

pyzy To żeś teraz zajebisty argument dojebał, kompletnie od czapy. Nie masz nic poważniejszego na obronę swojej wizji, niż desperackie sprowadzenie sprawy do absurdu? Po pierwsze, ja nie wyraziłem zgody na przypierdolenie mi bejsbolem, więc już jeden punkt się nie zgadza w twoim nietrafionym porównaniu. Po drugie, zauważ, że zgodnie z tym co wcześniej napisałem, zasady równe dla wszystkich na starcie sprawiają, że ty też dostałbyś ode mnie wpierdol bejsbolem. I wtedy jednak jakaś sprawiedliwość byłaby zachowana.

Jeżeli mowa o traceniu większej i mniejszej ilości punktów, radzę ci zapoznać się z akapitem o tym, że de facto za zwycięstwo jest 1,5 pkt, a za remis 0,5 plkt. Punktacja w tabeli do 30 kolejki jest umowna i służy jedynie przyporządkowaniu zespołów do poszczególnych miejsc i grup przed ostatnimi 7 kolejkami. W związku z tym nie ma zabierania punktów. Idąc dalej, równie dobrze możesz uznawać za niesprawiedliwe to, że za zwycięstwo są tylko 3 punkty, co sprawia, że lepsze drużyny mają zbyt małą przewagę nad resztą. Może 5 punktów byłoby bardziej adekwatne? Poza tym, dlaczego nie liczyć ekstra oczek za bramki? Przecież zwycięstwo 6:0 jest więcej warte niż 1:0. I takich przykładów można by mnożyć.

Idealnie sprawiedliwego systemu nie ma. Ale skoro wszyscy umawiają się na coś na starcie i zasady są równe dla wszystkich, to nie ma co płakać. A ty robisz gówno-burzę jakby działo się jakieś wielkie złodziejstwo i kurestwo…

P.S. Jasne że przed sezonem nie wiesz jak się ten sezon ułoży. Ale na starcie zasady są równe. Znasz je wszystkie i WIESZ jakie są konsekwencje takiego a nie innego rozwoju wypadków. Poza tym, co to za wielka filozofia? Trzeba po prostu starać się wygrywać każdy mecz i tyle w temacie!

Zastanawia mnie, że taka wielka gówno-burza jest podnoszona akurat w tym sezonie. Przecież teraz przewagi po 30 kolejkach w grupie mistrzowskiej i tak były na tyle małe, że brak podziału punktów nic by nie zmienił…

adrian92
adrian92

„Jeżeli zasady są takie same dla wszystkich uczestników, nie zmieniają się one w trakcie rozgrywek, wszyscy te zasady znają i akceptują na starcie, to nie ma mowy o żadnej niesprawiedliwości moje dzieci.”. Ja też mam do tego małą uwagę, mianowicie jak sam wspomniałeś jest to kwestia uznaniowa, a poza tym czy czasem nie jest tak, że godzimy się wszyscy na system zły i godzący w niektóre kluby, bo te właśnie nie mają wystarczającej siły, albo przynajmniej nie chcą zbytnio wychodzić przed szereg? Przykład, może trochę naciągany, liga grecka: jak pisało samo Weszło, latem zeszłego roku liga mocno się tam opóźniła, bo kluby z całego kraju nie chciały grać przeciwko Olympiakosowi. Działacze mówili, że całe władze piłkarskie w tym kraju pomagają klubowi z Pireusu, ustawiając mecze z sędziami. Czy jest to prawda, nie mnie oceniać, ale cała reszta ligi jest o tym święcie przekonana. Aż tu nagle rozgrywki są rozpoczęte i rozgrywane właściwie bezproblemowo, udało się nawet nadrobić kolejki, co u Greków zakrawa na cud… Czyżby nagle reszta ligi, na czele z Panathinaikosem, uwierzyła w niewinność Olympiakosu. Nie, oni po prostu zrozumieli, że niezależnie od tego czy ich pogląd jest prawdziwy czy nie (ale oni twierdzą że tak), a nie założą przecież władnej ligi poza oficjalnymi strukturami , to trzeba grać nawet w takim chorym układzie jaki jest, bo przecież inaczej kasa klubowa zacznie świecić pustkami. Czy to nie jest właśnie przykład takiej sytuacji w której zwykły pragmatyzm, czy tchórzostwo nie zwycięża nad sprawiedliwością?

Janusz Kibol
Janusz Kibol

adrian92 Ok, Zgadzam się, że jest to pewien kompromis, ale oficjalnie wszyscy się pod tym na koniec podpisują. Tak czy inaczej, przedstawiłem jeszcze inne argumenty. Moim zdaniem powinno się zrobić od razu oddzielną oficjalną tabelę z punktacją 1,5 pkt i 0,5 pkt i wtedy może ludzie zrozumieliby absurd mówienia o jakiejś kradzieży punktów i niesprawiedliwości. Oficjalnie nie byłoby żadnego podziału oczek. A efekt byłby ten sam co teraz, tylko niektórym bardziej przemawiałoby to do wyobraźni.

MaLk
MaLk

Janusz Ekspert Kibol

Ja bym dał 6 punktów za zwycięstwo i 2 punkty za remis w fazie finałowej. Efekt ten sam, żadnych połówek, nikt nie kręci nosem, a de facto będzie to dosłowne przełożenie powiedzenia „mecz o 6 punktów” na rzeczywistość. Bo i idea zostaje ta sama – mecz między bezpośrednimi rywalami o większym znaczeniu 😉

Krzysztof.Reperowicz
Krzysztof.Reperowicz

Taki system przyciąga coraz więcej ludzi na stadiony i przed TV, lepiej go pociągnąć jeszcze kilka lat, jak ludzie będą chętnie chodzić to można zrobić na 18 drużyn, ale obawiam się że zacznie mocno wiać nudą, kilka kolejek przed końcem nie będzie na co patrzeć. W dodatku ten kto ma dobre losowanie ma większe nanse na mistrza, dla przykładu ma 3 mecze z drużynami co grają już o pietruszkę, tak jak teraz Pogoń/Termalika, kompletnie wyjebana ile w papę dostaną, i drużyna grająca z nimi o mistrza ma znacznie łatwiej niż na koniec musi walczyć z kimś kto jeszcze walczy o puchary albo utrzymanie, Lechia/Lech, czy Cracovia. Tak więc nawet 18 drużyn też powoduje że można doszukać się losowości i przypadkowości.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Miszcz Joda
Miszcz Joda

Kolego. A jakie są inne opcje? Czyli obowiązująca zasada jak się nie podoba to wyp… też jest wporzo? I wyp…tak po całości bo musisz założyć swoje własne rozgrywki, poza strukturami UEFA.
No rewelacyjna możliwość wyboru.

Krzysztof.Reperowicz
Krzysztof.Reperowicz

Pomieszałeś, sam zgodziłeś się aby ci przypierdolić i postanowiłeś w przypierdalanie grać.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

zduneq
zduneq

Pyzy, tak jak ktoś ma focha na zasady to nie musi w tym uczestniczyć.Nikt nikogo nie zmusza, prawda?Jak idziesz ze znajomymi na „zajebisty” koncert a na miejscu okazuje się, ze ten zajebisty koncert to Zenek Martyniuk a Ty wolisz Rammstein to mówisz, sory ale to nie dla mnie i wracasz do domu.
Co się nie sprawdziło w esa 37?Brak emocji?czy może to, że zmusiło to kluby do rozwoju?Zapytasz zaraz niby jakiego rozwoju?
Już spieszę z odpowiedzią:
1- znacząco wzrosło natężenie meczy(w końcu grają jak na całym zachodzie, co 3 dni), zatem trenerzy muszą umiejętnie rotować składem, częściej stawiać na młodzież bo „starzy”(26-28 latkowie) nie dają rady bo przez 20 lat się opierdalali.
2-każdy mecz to kasa, zarówno z tv jak i z dnia meczowego.W klubach jest więcej pieniędzy, dzięki czemu mogą rozbudować/wyremontować stadion, wzmocnić kadrę itd.
3-emocje, emocje

Polskiej piłki nie stać na 18 czy 20 drużyn.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

michalszostak
michalszostak

A sprawiedliwe jest uzyskanie 3 punktów po zwycięstwie w ostatniej minucie po karnym 1:0, porównując do miazgi 10:0?
Sprawiedliwości w futbolu nie było i nie ma. Nawet sam fakt, że polski klub nie ma szans na kupno jakiegokolwiek, lepszego grajka jak cały zachód unaocznia, że SPRAWIEDLIWOŚĆ to jest pusty slogan i w sądzie i na murawie.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

michalszostak
michalszostak

Wg mnie dzielenie punktów, tak jak przedmówca napisał – gdy wszyscy znają zasady na początku sezonu, nie jest jakąś rażącą formą niesprawiedliwości.
Podobnie w NBA, grają przez cały rok, może dana drużyna wygrać wszystkie aż 82 mecze – a i tak playoff gra tak jak inne zespoły, które do nich awansowały.
i gitara… komuś to w Stanach przeszkadza? tak już jest i tyle.

fryz
fryz

Argument za zniesieniem podziału punktów jest w zasadzie tylko jeden: sport powinien być, na ile to możliwe, sprawiedliwy. Zniesienie podziału punktów to dobry krok, potem zostanie już tylko usunięcie tej idiotycznej rundy mistrzowskiej i powrót do normalnego systemu, z ilością drużyn do ustalenia (18 vs 10 z dopakowaną pierwszą ligą).

emperor
emperor

12 w systemie szkockim też warte rozważenia. Bez podziału punktów, z domknięciem w grupach drugich rewanżów). To by mogło krótkotrwale podnieść poziom i dać kasę tv.

Ale imho długofalowo największą korzyść przyniosłoby poważne potraktowanie I ligi. Część kasy z telewizji powinna tam iść. I sprzedaż powinna być wiązana. Kupujesz eklapę, kupujesz też dwa/trzy spotkania I ligi.

M9 COMEBACK KID
M9 COMEBACK KID

Ja nie rozumiem naprawdę jak w blisko 40-milionowym kraju można chcieć ligę 10-12 zespołową. Ligi wg ilości zespołów:
6 – Armenia
8 – Andora, Azerbejdżan, Litwa, Łotwa
10 – Albania, Austria, Chorwacja, Estonia, Gibraltar, Gruzja, Macedonia, Słowenia, Szwajcaria, Wyspy Owcze
11 – Mołdawia
12 – Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Finlandia, Irlandia, Irlandia Północna, Islandia, Kazachstan, Kosowo, Malta, Słowacja, Szkocja, Ukraina, Walia, Węgry
14 – Bułgaria, Cypr, Dania, Izrael, Luksemburg, Rumunia
15 – San Marino
16 – Belgia, Białoruś, Czechy, Grecja, Norwegia, Polska, Rosja, Serbia, Szwecja
18 – Holandia, Niemcy, Portugalia, Turcja
20 – Anglia, Francja, Hiszpania, Włochy
W modzie jest pisanie jacy jesteśmy chujowi, ale jedyne kraje z mniejszą ilością zespołów które nas wyprzedzają w rankingu UEFA to: Ukraina, Szwajcaria, Austria, Chorwacja, Rumunia, Dania. Z czego na Ukrainie gdyby nie wojna pewnie dalej byłoby 16, a w Rumunii ligę zmniejszono przez problemy licencyjne klubów. Moim zdaniem 16 jest dla nas optymalne, a w przyszłości powinniśmy iść w 18, zamiast jeszcze zmniejszać. Natomiast grupy mistrzowskie i spadkowe zostawiłbym aż powiedzmy co najmniej 2 kluby poza Legią nie zaczną regularnie kwalifikować się do LE. Klasycznej ligi nie ma w 16-zespołowej lidze chyba tylko w Norwegii, Rosji i Szwecji. Za to dużo krajów poszło w tym kierunku, ale mało kto w dzielenie.

Z kwestią I ligi się zgodzę, teraz są chyba tylko 2 mecze transmitowane, a powinno być chociaż 4

emperor
emperor

Ten argument przekonał mnie w 2008, kiedy do „Polska jest zbyt duży krajem, by mieć mniej niż 16 zespołów w Ekstraklasie” dołączono drugi argument – wykorzystamy Euro i potencjał naszych miast. I co teraz mamy?

12 zespołów to jest, próbowałem zaznaczyć, szybki sposób do względnego podniesienia poziomu z zachowaniem telewizyjnej atrakcyjności, bez głupot z dzieleniem punktów.

Ja jestem za 18, ale bez bredzenia o poziomie, z akceptacją, ze będzie (jeszcze?) gorzej. Oby przejściowo.

Krzysztof.Reperowicz
Krzysztof.Reperowicz

Bredni panie, od razu masz spadek ogladalności TV o 30%. a co za tym idzie spadek wpływów z TV i reklam. Jaka to magia ma podnieść poziom jak kasy będzie mniej. Spoko pomysł, sprowadzić piłkę do poziomu siatkówki. Kielce i Płock mają piłkę ręczną to nauczą się ogladać. W innych miastach też pewnie jakaś inna dyscyplina weźmie prym i piłka n zostanie sprowadzona do tego samego poziomu.

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Klasyczna liga z 16 drużynami jest na Białorusi, w Norwegii, w Rosji i w Szwecji. W Grecji 12 drużyn ma fajrant po 30 meczach.

M9 COMEBACK KID
M9 COMEBACK KID

A rzeczywiście, na Białorusi już nie ma ale parę lat temu było coś takiego

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Na Białorusi mieszają co rusz, to prawda. Parę lat temu było 12 drużyn i podział na dwie grupy po 22. kolejce (ale bez podziału punktów).

Krzysztof.Reperowicz
Krzysztof.Reperowicz

Wy już chce całkiem sprowadzić piłkę do poziomu siatkówki czy koszykówki. Zróbcie 4 zespoły żeby reszta Polski poza Warszawą, Krakowem, Poznaniem i Gdańskiem nie musiała oglądać i po problemie.

Bartek Baran
Bartek Baran

Proponuję, niech pochylą się także nad skasowaniem poniedziałkowego terminu rozgrywania meczów Ekstraklasy. Nie ogarniam, kto zyskuje na graniu w poniedziałki, kto się z tego cieszy?

Adzik
Adzik

Zamiast meczu w poniedziałek, w niedzielę o 20:30. Nie rozumiem dlaczego nie gra się w niedzielę o 20:30, dla TV pora idealna, każda liga gra o tej porze, ale czemu nie nasza?

titoven
titoven

Liga+ Extra xd

Jak Co Szabat: Moshe Ohayon - Prywatnie Kolega Herberta Dicka
Jak Co Szabat: Moshe Ohayon - Prywatnie Kolega Herberta Dicka

Mi jako byłemu piłkarzowi środka pola w Legii bardzo odpowiada obecny system. Legia na początku sezonu może skupić się na europucharach, a reszta ligi swoim ślimaczym tempem ciągnie się i ciągnie, a w ostatecznym rozrachunku można szybko zniwelować praktycznie każdą stratę wraz z podziałem punktów.

Damiano_L
Damiano_L

To ja tylko dodam, że w tym roku Legia dopiero po raz pierwszy nie wygrała fazy zasadniczej. Przegrała z Jagiellonią o punkt…

fryz
fryz

Punkt, który i tak po podziale punktów dzielił te drużyny, podczas gdy np. Lechowi z 4 punktów straty do Jagi zrobiły się dwa. Oto, jak Legia korzysta na reformie.

emperor
emperor

Gdyby ta liga była poważna, to Legia by w tym sezonie tytuł przegrała za trzy razy. Przecież oni w lidze grali przeciw Hesiemu i ostatecznie nic nie stracili.

Ale tak, w teorii, podział punktów premiuje pucharowiczów.

fryz
fryz

Promuje przeciętność, gnojąc najlepszych w przekroju całego sezonu – jeśli najlepszy traci przewagę nad słabszymi to nie wiem, jak można to inaczej interpretować.

emperor
emperor

Nie chce mi się sprawdzać, ale Legia do lidera w apogeum grania przeciw Hesiego miała już coś koło 8 punktów straty. Imho, gdyby nie podział punktów nie odważyliby się na takie cuś.

fryz
fryz

A IMHO by się odważyli, a nie wykluczone, że i z Wisłą Płock czy Ruchem by mieli większą motywację i wygrali. Teorie teoriami, ale fakt jest taki, że praktycznie całą stratę Legia odrobiła przed podziałem punktów, a na samym podziale, znów, straciła.

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Przy 37 kolejkach łącznie do rozegrania? Nie jest aż tak trudno odrabiać nawet bez podziału, Barcelony ani Realu tu nie mamy.

Janusz Kibol
Janusz Kibol

fryz Na to można patrzeć w różny sposób. Podział punktów powinien być równie dobrze motywacją dla najlepszych do wypracowania sobie jak największej przewagi po sezonie zasadniczym. Moim zdaniem ekipa taka jak Legia, która ładuje w kopaczy kosmiczną jak na polskie warunki kasę, nie może sobie pozwolić na to aby w ostatniej kolejce drżeć o mistrzostwo. Okpili sprawę na początku i teraz mają gorąco do końca. Podobnie Lech nie może sobie pozwolić aby drżeć o to czy będzie grał w pucharach. Gnojenie najlepszych? Być może… Ale jest to też zmuszanie ich do potwierdzenia tego że są najlepsi. Najlepsi potrzebują wyzwań by iść naprzód. To co mamy na przykład na koniec obecnego sezonu, czyli pojedynki o najwyższym ciężarze gatunkowym pomiędzy: Jagą, Legią, Lechem i Lechią, to znakomita sprawa pod kątem rozwoju dla każdej z tych ekip.

fryz
fryz

Masz oczywiście sporo racji, ale ja generalnie uważam, że sport powinien być uczciwy na tyle, na ile to możliwe – czemu niby Legia czy Lech mają być gorzej traktowane dlatego, że są lepsze? Jeśli jakiś klub wypracował sobie przewagę (sportową, finansową) nad resztą ligi to jest to jego zasługa i niech z tego korzysta choćby seryjnie wygrywając ligę. Jakoś w Niemczech, Włoszech czy Hiszpanii nikt nie utrudnia życia Bayernowi, Juventusowi czy Barcelonie/Realowi po to, żeby liga była ciekawsza i bardziej wyrównana. A rozwijać się trzeba przede wszystkim poprzez grę w pucharach, rywalizacja ze słabymi (taka sztuczna, wymuszana regulaminem, a nie rzeczywistym poziomem) raczej wiele nie da. Co zresztą widać na przykładzie Lecha, który seryjnie leje słabe kluby, a z lepszymi pęka – jestem przekonany, że im więcej Kolejorz będzie rywalizował z mocnymi ekipami tym bardziej swój potencjał w meczach z takimi rywalami będzie wykorzystywał.

Coccosteus
Coccosteus

Tak z ciekawości, zmiany weszłyby w życie już od następnego sezonu ? Jeżeli zdecydowaliby o 18 zespołowej E-klasie to jak by rozwiązali brak 2 drużyn ? Nikt nie spada, czy ekstra awanse z 1 ligi ?

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Ekstraklasa 18-zespołowa może być najprędzej od sezonu 2018/2019, a i na to się nie zanosi, bo nie widać żadnych poważnych kroków, żeby zmienić statut PZPN, który niejako to powiększenie blokuje (mówi o delegatach 16 klubów Ekstraklasy na walne zgromadzenie).

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Otóż to, brak bezpośredniego spadkowicza to demoralizacja i powtórzenie błędu z 1973 i 1991 roku. Historia przynajmniej była wtedy o tyle „sprawiedliwa”, że i tak po jednym z tych zespołów uratowanych reformą spadło rok później.

egzekutor_77
egzekutor_77

…lig”ii”, kurwa ??? Really ????

Poza tym, zgadzam się w całej rozciągłości :>

krzar
krzar

A może zostawić podział na grupy, ale każdy zespół po podziale ma tylko te punkty, które wywalczył z drużynami, które znalazły się w tej samej grupie, bez żadnego dzielenia. Coś na wzór MŚ w piłce ręcznej czy siatkówce.

Laki
Laki

No najlepiej się wzorować na pseudo dyscyplinach jak siatkówka. Od razu jeszcze zróbmy jakieś repasaże i wyścigi na jednej nodze.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

bla_bla
bla_bla

To mogą być kombinacje tego typu, że w ostatniej kolejce ktoś celowo odpuszcza mecz z drużyną, z którą jesienią przegrał, żeby w grupie znalazła się inna drużyna, z którą wcześniej zdobył 6 punktów. Zawsze lepiej zachować 6 punktów, zamiast 3.
Bez sensu.

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Dokładnie o tym samym pomyślałem – jest większe pole do układania się, czego w turniejach mistrzowskich prawie nie ma z powodu małej liczby spotkań.

bla_bla
bla_bla

„Oznaczało to bowiem zachowanie wszystkich wad tego systemu (z kluczową rzekomą „niesprawiedliwością”) przy jednoczesnym pozbawieniu go wszystkich zalet (podkręcanie emocji).”

Otóż jest dokładnie odwrotnie. Oznaczało to zachowanie jedynej zalety systemu – większej liczby meczów, przy zredukowaniu części wad.
Może być jako rozwiązanie przejściowe przed wprowadzeniem „ESA 34”.

Żałośni jesteście z forsowaniem tego gówna. Rozumiem, że każdy może mieć swoje zdanie, ale zamiast prowadzić jakąś merytoryczną polemikę, to tylko powtarzacie w kółko te bezsensowne frazesy formułowane pod tezę.

A wyciąganie wniosków z takiej sondy to już w ogóle kpina. Tak się składa, że zagłosowałem za „ESA 34”, ale gdybym do wyboru miał tylko opcje ESA 37 z dzieleniem i bez dzielenia, to zdecydowanie wolałbym bez. I jeżeli na przykład większość osób, która również wybrała „ESA 34” (a ta opcja wygrała) myśli podobnie, jak ja, to może by się okazało, że rozwiązanie bez dzielenia jest bardziej preferowane niż z dzieleniem?

Kielbi
Kielbi

Niech grają z sezon, dwa tym systemem co teraz i w międzyczasie przygotowują się do wprowadzenia 2 dodatkowych drużyn, przecież nie ma lepszego systemu jak ten klasyczny, a dwie więcej ekipy to o dwa więcej miejsca do pokazania , więcej kibiców, no i może w końcu GKS Katowice wróci do Ekstraklasy xD

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Na czym konkretnie miałoby polegać przygotowanie się do poszerzenia ligi?

Kielbi
Kielbi

Zaostrzenie wymogów licencyjnych w EK oraz I lidze, tyle wystarczy aby ograniczyć patologie.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Jconnor
Jconnor

Jedyny dobry system na tę ligę to ESA 36 czyli… 10 drużyn w lidze i granie 4 rund

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Ja próbuję sobie przypomnieć za to, jaka „pogłębiona analiza” i „szersze uzasadnienie” stały za wprowadzeniem podziału punktów. Może takowe były, ale tak po prawdzie to kojarzę głównie szantaż Bońka z 2013 roku: „albo podział punktów, albo stary system”.

Urkides
Urkides

Ja odniosłem wrażenie że PZPN chce powrotu do ligi bez rundy finałowej albo powiększenia do 18 zespołów.
Może PZPN da jakieś argumenty w tej sprawie bo na razie pokazuje że będzie prowadził wojenkę z Ekstraklasą SA co już nie raz demonstrował Boniek wobec Marca okazując mu lekceważenie bez żadnych argumentów merytorycznych.

Staszek Anioł
Staszek Anioł

W sumie w drugą stronę działa to niemal tak samo. Trafiło się po prostu, że w jednym czasie na czele PZPN i Ekstraklasy są ludzie zakochani w sobie bez pamięci, a przynajmniej takie sprawiają wrażenie.

Urkides
Urkides

Ja odnoszę wrażenie że to raczej Boniek jest narcyzem a Marzec jednak ma argumenty na potwierdzenie swoich poglądów.

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Co do Bońka to przynajmniej nie ma złudzeń. 😉

XardasKSP
XardasKSP

W zadnej normalnej lidze nie ma podzialu punktow normalna liga zachodnia to ESA 38 i 20 druzyn nie daliscie nawet takiej opcji. Od poczatku gra sie o zwyciestwo za 100 % a nie pomaganie cwe7a ze jak se w pucharach graja to mecze za 50 % punktow maja.

Maja przegrac mistrzostwo jesienia i gotowe a nie beda sobie dla emocji okradac inne druzyny z normalnosci. Pilka nozna to sport taktyczny gdzie liczy sie wytrzymalosc caly sezon a nie jakis przypadkowy mecz. Na przypadki jest puchar Polski a liga to ma byc dla najrowniej grajacej druzyny tak jest wszedzie.

Moze moneta zaczniecie rzucac na koniec jak cwe7e przypadkiem nie zdobeda Mistrzostwa w koncu jeszcze jedna szansa co nie kanalarze ?

fryz
fryz

Zapomniałeś dodać, że Legia, jako jedyna drużyna z czołówki póki co, rok do roku, na tej reformie traci (przynajmniej sportowo).

Chociaż patrząc na styl pisania to myślenie i choćby pobieżna analiza faktów to może być dla ciebie zbyt dużo.

emperor
emperor

Bo inni są jeszcze słabsi. Ale tak jest – pucharowicze, czyli de facto Legia (tu bardzo szanuję), może sobie odpuścić granie w polskiej lidze do października.

fryz
fryz

Tylko dlatego, że liga jest, generalnie, dość wyrównana i każdy może przegrać (i przegrywa) z każdym. Ale to z podziałem punktów (który promuje słabszych kosztem lepszych) nie ma nic wspólnego.

XardasKSP
XardasKSP

Ostatnio stracila 7 przegranie mistrzostwa bo Mistrzem by byla Jagiellonia….

Irasiad72
Irasiad72

pierdolenie. play offy są w wielu dyscyplinach i nikt nie narzeka….. ciekawe czy L bedzie narzekać jak wygra lige…

fryz
fryz

Play off to trochę inna bajka jednak niż to co tu jest. A co do narzekania to zależy co rozumiesz przez „L”. Piłkarzy, trenerów, właścicieli, kibiców? Niezależnie kto wygra to system i tak jest chory.

XardasKSP
XardasKSP

Pilka nozna to nie inna dyscyplina tylko tradycyjny sport ktory dzieki tradycji ma najwiecej kibicow na swiecie ze wszystkich dyscyplin bo nie ma takiego cudowania tylko normalnosc i po 20 druzyn.

PS. 7 przegrali mistrza po normalnych 30stu kolejkach a reforma sprawila ze pewnie nim beda…..

zajonc.poziomka
zajonc.poziomka

czyli MP 2014/15 jest Legia

Szanuje…

XardasKSP
XardasKSP

Ale w tym roku nie jest i byloby lepiej. Bo wreszcie by sobie CWKS zaczal budowac dlugi po nakupieniu grajkow na kolejne LM. Tak GTS zbankrutowal prawie.

M9 COMEBACK KID
M9 COMEBACK KID

20 drużyn jest tylko w ścisłej czołówce tj. Anglia, Francja, Hiszpania, Włochy. Więc nie pierdol

XardasKSP
XardasKSP

Dlatego nalezy sie na tym wzorowac zamiast wymyslac badziewie, skoro najlepsi graja wiecej i maja wiecej druzyn to znaczy ze to jest dobre bo:

Zawodnicy powinni grac czesto oraz powinno byc jak najwiecej druzyn aby jak najwiecej pilkarzy moglo grac na najwyzszym poziomie rozgrywkowym w ten sposob wieksza szansa ze talenty sie ujawnia.

PS. W nizszych ligach w Anglii gra po 24 druzyny bo oni wiedza ze im wiecej druzyn tym wiecej zawodnikow i im wiecej meczow tym wiecej beda trenowac.

fryz
fryz

Im więcej meczów tym więcej będą trenować? Trochę mało w tym logiki…

XardasKSP
XardasKSP

Beda trenowac granie w meczu zamiast kopanie na treningu a rezerwowi beda wiedzieli ze w kazdej chwili beda musieli grac, nawet 3ci zmiennik moze miec szanse wyjsc na boisko w trakcie sezonu.

bastion79
bastion79

Właśnie się dowiedziałem od jakiegoś anonima, że albo nie jestem kibicem albo nie myślę logicznie. Argument który przyświetlał temu matołowi jest jeden: mam inne zdanie. Po co tak kulturalnie, można wprost: każdy kto myśli inaczej – chuj się zna

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Pytanie, czy tak skonstruowana ankieta jest do końca miarodajna.

Lepsza byłaby chyba taka, gdyby trzeba było określić preferencje – od najbardziej do najmniej preferowanej. Sam głosowałem za ligą 18-zespołową, ale na drugim lub trzecim postawiłbym system proponowany teraz przez Ekstraklasę. Obecny model dałbym jako przedostatni od końca, tylko przed opcją „zaorania”.

fryz
fryz

Oczywiście, że nie jest, ale przecież wiadomo, że wcale nie o to chodzi, żeby była, a o to, żeby zebrać „fakty” pasujące do stawianej tezy.

Wróżka Weszława
Wróżka Weszława

Wyjebać w chuj punkty po rundzie zasadniczej i zrobić playoffy. Takie moje zdanie.

Irasiad72
Irasiad72

popieram!!!!

M9 COMEBACK KID
M9 COMEBACK KID

Szkoda że portal idzie w stronę GW czy Tomasza Lisa – „Okazuje się bowiem, że z pięciu możliwych rozwiązań, ESA 37 bez podziału punktów cieszy się najmniejszą popularnością” mogliście kurwa chociaż nie wklejać screena z ankiety, a tak się skompromitowaliście

StanLevy
StanLevy

Krótko, niech się PZPN odpierdoli. Żadnego podziału.

Irasiad72
Irasiad72

ESA37 bez podziału to BEZSENS….. Jak kurwa niby inteligentni ludzie mogą mówić że ESA z podziałem jest niesprawiedliwa? TO JA WAS KURWA PYTAM: Czy wszelkie rozgrywki z play offami (kosz, siatka, hokej itd) są niesprawiedliwe????? przecież tam co roku wygrywa ktoś kto w zasadniczym nie był na czele!! i co??? i nic… nie słyszałem o protestach….

Wróżka Weszława
Wróżka Weszława

Mistrzostwa świata i europy są niesprawiedliwe, liga mistrzów jest niesprawiedliwa. W ogóle dlaczego za zwycięstwo przyznaje się akurat 3 punkty a nie 4? Albo 8? Kto i w jaki sposób wycenił że jedyną właściwą metodą nagradzania są 3 punkty za zwycięstwo a nie 1,5?

Staszek Anioł
Staszek Anioł

O, to mistrzostwa świata gra się systemem ligowym? Dobrze wiedzieć, zanotuję.

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Akurat w czasach, gdy play-offy wchodziły np. w koszykówce czy hokeju, kontrowersji nie brakowało. Zresztą w takiej lidze hokejowej też bym od strzału je zlikwidował. Sezon zasadniczy jest bardzo długi, pierwsza faza cieszy się „szalonym” zainteresowaniem. Później i tak dzielą na dwie grupy, ale to i tak za mało, bo jeszcze trzeba play-offy…

bastion79
bastion79

Wytłumacze Ci to na przykładzie meczu. Wprowadzamy tam zasadę jak ES37, więc od 75minuty dzielimy dorobek bramkowy na pół. Drużyna prowadzi 4-1 ale w 75 dla podkręcenia emocji wchodzi przepis jak esa. I co mamy? Z 4-1 robi się 2-1. Fajnie, będą emocje, ale z jakiej paki zabraliśmy drużynie to co wypracowała na boisku. Sprawiedliwe?

M9 COMEBACK KID
M9 COMEBACK KID

Nie ma to jak porównywać piłkę nożną do kosza, siatki, hokeja itd

bastion79
bastion79

Jeszcze jedno. Zanim po raz kolejny przywołasz NBA, weź pod uwagę, że tam nikt nie spada i nie gra o przepustkę do innych rozgrywek. Praktycznie bez znaczenia ile uzbierasz jak w playoff masz formę życia.

Irasiad72
Irasiad72

nie piszę o NBA. mogę przywołać rózne ligi siatkówki, hokeja itd… pomyśl zanim oś napiszesz.

Irasiad72
Irasiad72

aha, dodam jeszcze jedno W PLAY OFFACH ZABIERAJĄ WSZYSTKIE PUNKTY a nie pół. Czyli wg rozumowania coponiektórych w sezonie nie gra się o 1.5pnkt tylko o ZERO…..

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Oczywiście, że o zero. Tylko w takim systemie liga kończy się przed play-offami, więc co tu porównywać, skoro w E-klapie jest inaczej?

Irasiad72
Irasiad72

no właśnie można porównywać. u nas są tez niby paly offy tylko z połową punktów. w ogóle to bez dzielenia to ten system nie ma sensu. a granie w 18 drużyn spowoduje że conajmniej osiem druzyn pogra tak jak teraz brukbet i pogoń ….

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Tak, tak, osiem… Czekam, aż Mogielnicki przedstawi kiedyś analizę matematyczną, o której kiedyś mówił, że przy 18 drużynach i przynajmniej trzech lub czterech spadających miejsc o realną stawkę będzie więcej.

fryz
fryz

Jeśli w tym systemie widzisz playoffy to chyba nie bardzo jest o czym w ogóle dyskutować.

Irasiad72
Irasiad72

nie piszę tumanie że to są playoffy tylko że w PORÓWNANIU do playoffów coś się jednak zostawia (połowę punktów). zapytaj Legie czy jej sie to podoba…..

fryz
fryz

Nawet bym podyskutował, ale poziom „tumana” to, nawet na tym portalu, coś, do nie mam ochoty się zniżać, więc dyskutuj sobie z kimś na własnym poziomie (jeśli ktoś taki się znajdzie). Miłego.

wokrzysiek
wokrzysiek

To czy obecny system jest dobry czy zły, to jest kwestia gustu. Mi się ten system podoba, może dlatego, że nie kibicuję żadnej drużynie, która obecnie gra w ESA. Obśmiewanie go, czy nazywanie gównem to dziecinada. Przecież to są jacyś goście biegający za piłką, a nie walka na śmierć i życie, dlatego to wszystko ma służyć nie jakiejś „sprawiedliwości”, a przede wszystkim rozrywce. Thrillery mają trzymać w napięciu, tak samo sport też jest po to. Ankieta pokazuje jasno, że obecny system ma sporo zwolenników. To, że nie chce im się pisać komentarzy, to mnie też nie dziwi, bo po co sobie szargać nerwy w przepychankach z bojownikami o sprawiedliwość. Dla zwolenników zalety systemu są oczywiste, a i inne kraje zaczęły go wprowadzać.

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Znasz jakiś oprócz Serbii? Tam pewnie chodziło zresztą głównie o próbę zmniejszenia przepaści między wiadomymi klubami z Belgradu a resztą.

M9 COMEBACK KID
M9 COMEBACK KID

Belgia

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Liga belgijska, oprócz 16 drużyn i 30 kolejek w fazie zasadniczej nie ma z E-klapą nic wspólnego.

Viva la Libertad
Viva la Libertad

Nie. Rywalizacja sportowa jest po to, aby rozstrzygnąć kto jest najlepszą drużyną czy zawodnikiem. A najlepszy jest ten kto najwięcej wygrywa i najmniej przegrywa. A czy są emocje czy nie to nie ma znaczenia. Po emocje niech sobie ludzie chodzą do kina lub cyrku.

wokrzysiek
wokrzysiek

Oj bardzo się mylisz.

Dominik
Dominik

Czyli dalsze okradanie klubów przy zielonym stoliku z wypracowanej na boisku przewagi punktowej jest spoko, bo daje emocje do ostatniej kolejki. SUPER!

Marek Kaczynski
Marek Kaczynski

A gdzie robiliście tę ankietę. W redakcji Weszło?

Taiczo
Taiczo

ESA 37 bez podziału punktów nie ma racji bytu, wiec albo taka ESA 37 jak jest teraz albo coś nowego, ale broń Boże Esa 30.

marcinmirek
marcinmirek

jezeli chcą runde finałową bez podziału punktów to ok ,ale mecz i rewanz. i z 37 kolejek robimy 44 i nie obchodzi mnie to ze sa zmeczeni,,,dobre zespoly w europie graja i po 60 spotkan w sezonie anglia hiszpania niemcy – liga, puchary krajowe, europejskie,,, naszym zespolom to nie grozi wiec 44 kolejki plus PP na ktory i tak wszyscy maja wywalone to nie bedzie problem,,

Irasiad72
Irasiad72

im bardziej czytam te komentarze, tym bardziej dochodzę do wniosku, że ci udzie to debile, albo kibice jagi, bo przecież nie legii ….

Irasiad72
Irasiad72

im bardziej czytam te komentarze, tym bardziej dochodzę do wniosku, że ci ludzie to debile, albo kibice jagi, bo przecież nie legii ….

szemrany
szemrany

A ja byłbym zachwycony gdybyście pedały podpisywali się pod swoimi, nieraz debilnymi tekstami.

majer
majer

18 drużyn w Ekstraklasie to poroniony pomysł z prostego powodu – z ligi do pucharów wchodzą tylko trzy drużyny, więc liczba drużyn grających o nic przez ostatni miesiąc czy nawet dwa byłaby zatrważająca.

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Powiem szczerze, że ja tej krucjaty przeciw tzw. meczom o nic nie pojmę. To o co grano przez dziesiątki lat, gdy miejsc w pucharach było jeszcze mniej, a np. w Anglii o trzy miejsca w pucharach grały 22 drużyny i spadały tylko trzy? Aż dziw, że Premier League wtedy nie zlikwidowali.

A o co grano, gdy w ogóle nie istniał puchary, to już diabeł tylko wie. Kuźwa, ale wtedy musiała być pietrucha do bólu!

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

Abstrahując już od tych meczów „o nic”, to mnie skręca już na samą myśl, że jeszcze przy lidze 18-drużynowej do obecnego składu naszej super ligi dojdą jeszcze jakieś 2 „biszkopty”, które pewnie się będą tułać gdzieś w ogonie przez cały sezon. Bo sorry, ale z I ligi (którą nawiasem mówiąc w cuglach wygrywa taka słabsza wersja Korony Kielce a zespoły wciąż bijące się o awans mają realne problemy ze zdobyciem 3 pkt nawet z czerwoną latarnią która już dawno spadła) nikt się nie nadaje na taki awans by podnieść w Ekstraklasie poziom sportowy.
Dlatego dla mnie powiększanie ligi do 18 zespołów to pogłębianie patologii. No chyba że o to nam właśnie chodzi bo będzie więcej meczów w kolejce, a że relatywnie spadnie poziom?
Główni decydenci widzę wolą żeby były emocje a niekoniecznie podnosił się poziom sportowy.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

Właśnie na to samo zwróciłem uwagę. Masa komentarzy tutaj, decydenci, prezes Boniek, opowiadają się za powiększeniem ligi do 18 drużyn. A to byłby jeden z większych strzałów w stopę jaki moglibyśmy sami sobie zrobić. Nie w naszych obecnych realiach tyle drużyn.
Moim zdaniem jak już zaczęto kilka lat temu „majstrować” przy formacie rozgrywek (do tamtego momentu bardzo przejrzystym – sezon 2012/13 – 16 drużyn, 30 kolejek) to idąc tym tropem zredukowałbym ilość drużyn do 14. To dałoby 26 kolejek sezonu zasadniczego a potem 2 grupy, przy czym ta mistrzowska byłaby 6-zespołowa. To dałoby możliwość zagrania w grupie mistrzowskiej meczu i rewanżu każdy z każdym (10 kolejek) bez dzielenia punktów po sezonie zasadniczym i byłoby sprawiedliwie. A do tego ograniczałoby możliwość znalezienia się w okrojonej grupie mistrzowskiej takich drużyn „na siłę” jak Termalica czy Pogoń w tym sezonie. To dałoby 26+10 = 36 kolejek – o jedną mniej niż obecnie.
Spadkowa 8-zespołowa mogłaby grać w dotychczasowym formacie – 7 kolejek bez dzielenia punktów. Tych meczy poza mieszkańcami miast gdzie toczy się walka o utrzymanie i tak za bardzo nikt nie ogląda. Skończyliby więc na 26+7 = 33 kolejkach czyli też sensowna ilość meczów.
6-zespołowa grupa mistrzowska sprawiłaby że naprawdę nie byłoby meczów o nic (Pogoń-Termalica) i grałyby w niej naprawdę najlepsi, a na tym nam zależy bo potem tacy reprezentowali nas w pucharach a nie Cracovia albo Piast – system ESA37 z dzieleniem punktów sprzyja tego typu rozstrzygnięciom.
Chociaż ESA37 nawet w obecnym formacie jest lepszym rozwiązaniem niż ESA34 z 18 drużynami. Powiększanie (jeszcze jakby było o kogo powiększyć; Sandecja? Chojniczanka? Grudziądz? Sosnowiec? z całym szacunkiem ale sorry..) promuje patologię. Już mamy w E-klasie kwiatki jak zespoły grające na obcych stadionach, nie płacące pracownikom czy finansowane w dużej mierze z urzędów miast.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Weszło
07.08.2020

Ronaldo nie zbawił Juve. Lyon wyrzuca „Starą Damę” z Ligi Mistrzów!

Nie było tak, że Juventus nie próbował skonsumować tego Lyonu. Więcej – robił to całkiem uroczo. Spocony Sarri nerwowo przygryzał coś przypominającego peta. Bentancur przeplatał przebłyski talentu ze skrajnym piłkarskim debilizmem. Bernardeschiemu zdarzyło się przechytrzyć nie tylko rywali, ale i samego siebie. Ronaldo walnął dwie bramki i choć nie grał wielkiego spektaklu, to miał takie […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

To jest Varane? To jest jakaś popierdółka, a nie Varane!

Czy Real Madryt miał szanse ograć dziś Manchester City? Oczywiście. Problem „Królewskich” polegał jednak na tym, że do Manchesteru przywiózł dwóch piłkarzy zdolnych do walki o awans. Jeden nazywa się Thibaut Courtois, a drugi Karim Benzema. Ponadto przywiózł atrapę Piotra Polczaka i sobowtóra Jana Sobocińskiego, bo nie damy sobie wmówić, że na środku obrony ekipy […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

Alarm COVID-owy w Legii: zakażony ma być masażysta

Sami widzicie, co się ostatnio dzieje w kraju – bijemy kolejne rekordy zakażeń koronawirusem, niebezpiecznie zbliżamy się do granicy tysiąca przypadków dziennie. A ludzie futbolu, choć z szeregiem przywilejów, to wciąż ludzie i choroba magicznie ich nie omija. Niestety, z tego co słyszymy, doczekaliśmy się kolejnego przypadku w Ekstraklasie. Tym razem w Legii. Nie chodzi […]
07.08.2020
Kanał Sportowy
07.08.2020

HEJT PARK. Andrzej Grajewski gościem Krzysztofa Stanowskiego

Andrzeja Grajewskiego nie każdy lubi, ale jedno trzeba mu oddać – nudy z nim nie ma. Dzisiaj były właściciel Widzewa Łódź przejmuje antenę Kanału Sportowego. Dzwońcie i pytajcie „Grajka” o co tylko chcecie. Dyskusję poprowadzi Krzysztof Stanowski. Start o 19:00, więc nie ma strachu, zdążycie na Ligę Mistrzów. 
07.08.2020
Blogi i felietony
07.08.2020

Działacze nie potrafią zrobić głupich testów na wirusa, więc jak mają robić transfery?

Wyobrażam sobie, że prezes polskiego klubu ekstraklasowego przychodzi do roboty, siada do biurka, wytęża umysł i stwierdza: „kurwa, moglibyśmy jednak zrobić testy na koronawirusa”. Potem patrzy przez okno, widzi, że chłopaki już biegają, wcześniej się witali i siedzieli w jednej szatni, ale stwierdza: „oj tam, oj tam”. Robi te testy, wychodzi zakażenie, on jest zaskoczony. […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

Każda medialna wojenka z Błaszczykowskim jest z góry skazana na porażkę

Współwłaściciel Wisły Kraków wytacza poważne działa przeciwko byłemu prezesowi Wisły Kraków. Były prezes Wisły Kraków odpowiada na Twitterze i rzuca nowe światło na sprawę. W większości tego typu przypadków powiedzielibyśmy – słowo przeciwko słowu, poszukajmy luk w stanowiskach obu stron, może prawda leży gdzieś pośrodku? Natomiast w tej sytuacji Piotr Obidziński stoi na z góry […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

„Puchar już nie jest nasz”. Rozliczenia Pucharu Polski z 2005 roku

Sąd Okręgowy we Wrocławiu prawomocnie skazał dwóch z trzech oskarżonych osób w sprawie ustawienia finału Pucharu Polski z 2005 roku, w którym zmierzyła się Dyskobolia Grodzisk Wielopolski i Zagłębie Lubin. Zadzwoniliśmy do bohaterów tamtego finału, a także do osób obecnie związanych z oboma klubami, żeby spytać, jak zapamiętali mecz sprzed piętnastu lat i jak by zareagowali, […]
07.08.2020
Bukmacherka
07.08.2020

Sianokosy w BETFAN! Zgarnij ekstra bonus od depozytu

Legalny polski bukmacher BETFAN przygotował dla swoich graczy ofertę specjalną z okazji powrotu Ligi Mistrzów! Wszyscy, którzy zaznaczyli na swoim koncie zgody marketingowe, mogą otrzymać ekstra bonus. Zasady są proste, ale dla jasności wszystko raz jeszcze wytłumaczymy. W promocji bierze udział każdy, kto – jak wspomnieliśmy – zaznaczył zgody marketingowe. To pierwsza odsłona tego typu […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

„Francuzi w tym formacie Ligi Mistrzów widzą szansę, a nie problem”

Paris Saint-Germain już zdążyło awansować do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Olympique Lyon jest blisko sensacji, jak byłoby bez wątpienia wyeliminowanie Juventusu. Czyżby zatem francuskie kluby miał rozegrać najlepszy sezon od dawna w Lidze Mistrzów? Przedwcześnie zakończone rozgrywki ligowe przeszkodzą im w tym czy może pomogą? O tym opowiadał w rozmowie z nami Eryk Delinger, ekspert w […]
07.08.2020
Kanał Sportowy
07.08.2020

STANOWISKO #20 – Ekstraklasa jak polskie wesele

Dlaczego Ekstraklasa przypomina polskie wesele? Dowiecie się po obejrzeniu najnowszego „Stanowiska”. Tym razem Krzysztof Stanowski wziął na warsztat popisy działaczy ekstraklasowych klubów, którzy dopuścili do zakażeń koronawirusem wśród zawodników, bo nie zaczekali na wyniki testów. 
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

Finał Pucharu Polski z 2005 roku ustawiony. Dyskobolia musi stracić tytuł!

Tu nie ma sensu bawić się w przydługie wstępy. Sąd Okręgowy we Wrocławiu uprawomocnił wyroki wobec dwóch z trzech oskarżonych osób w sprawie ustawienia finału Pucharu Polski z 2005 roku, w którym zmierzyła się Dyskobolia Grodzisk Wielopolski i Zagłębie Lubin. Wniosek jest jasny – ekipa z wielkopolski nieuczciwie sięgnęła po to trofeum. To czarna historia, […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

Piaskownica w Wiśle. Publiczne pranie brudów

Wisła Kraków ogłosiła wczoraj pozyskanie niezłego piłkarza. Stefana Savicia, który robił grę wicemistrzowi Słowenii. Było się czym w obozie Białej Gwiazdy pocieszyć. Ale sukces sprowadzenia ciekawego zawodnika udało się skutecznie przykryć publicznym praniem brudów. BŁASZCZYKOWSKI ODPALA ARMATY Co się dokładnie stało? Otóż Kuba Błaszczykowski pojawił się w Foot Trucku, czyli kanale Łukasza Wiśniowskiego i Kuby […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

15 pytań przed powrotem Ligi Mistrzów

11 marca 2020 roku. Tego dnia odbyły się ostatnie spotkania Ligi Mistrzów w sezonie 2019/20, które udało się rozegrać zanim świat, nie tylko ten futbolowy, gwałtownie wyhamował i przystanął na pewien czas. Tak wiele wydarzyło się od tamtego dnia, że mamy poczucie, jakbyśmy mówili o naprawdę mocno zamierzchłej przeszłości. No ale nadszedł wreszcie właściwy moment, […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

Quiz piłkarski. Czy pamiętasz finalistów Champions League?

Wraca Liga Mistrzów, uznaliśmy więc, że po krótkiej nieobecności na stronie wrócić mogą też nasze quizy. Na dzień dobry zadanie, które dla zajaranych piłką wymagające raczej nie będzie, ale nie zdziwimy się też, jeśli komuś pamięć spłata figla. Chodzi o wskazanie wszystkich drużyn, które choć raz zagrały w finale najważniejszych klubowych rozgrywek na Starym Kontynencie […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

Olympiakos z pretensjami do Marciniaka. Czy słusznie?

Miękki karny, anulowany gol, kontrowersje przy innych sytuacjach w szesnastce. Dość gorący wieczór zaliczył Szymon Marciniak, który sędziował mecz Wolverhampton z Olympiakosem. I raczej Pireus może sobie odpuścić w kontekście wyjazdów wczasowych, bo za klasykiem tamtejsi kibice dziś mają na ustach: „Marciniak, przestań mi Olympiakos prześladować”. Pytanie: czy słusznie? OFSAJD NIEZGODY Najpierw kwestia anulowanej bramki. […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

KONKURS! Wygraj bilety na Ligę Mistrzów w Multikinie

Wraca Liga Mistrzów. I to w momencie, kiedy zazwyczaj emocje w piłce sponsorują sparingi i nowy zawodnik na testach w Wiśle Płock. Czeka nas piłkarski maraton z najlepszymi zwieńczony turniejem w Portugalii. Czy Polacy odegrają w nim główne role? Czy Barca uratuje sezon, czy PSG wreszcie zagra o pełną stawkę? A może zakasują faworytów czarne […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

Legia chce „lepszego Luquinhasa”, Lech daje milion euro za Sykorę

– Richard poprzedni sezon spędził na wypożyczeniu w portugalskiej Tondeli. Zagrał bardzo dobrze, był pozytywną niespodzianką, bo wcześniej w Portugalii nikt o nim nie słyszał. Pomógł drużynie utrzymać się w lidze i wrócił do Internacionalu Porto Alegre, brazylijskiego klubu, z którym ma kontrakt do grudnia 2021 r. Internacional nie wiąże z nim przyszłości i stąd […]
07.08.2020
Weszło Extra
07.08.2020

Nie ma co strugać piłkarza. Ostatnio byłem ligowym dżemikiem 

Spadek z Koroną Kielce i zjazd formy do – jak sam przyznaje – poziomu ligowego dżemiku. To nie był udany sezon dla Jakuba Żubrowskiego. Piłkarza, który – mamy takie wrażenie – jak mało kto potrzebował zmiany otoczenia.  Dziś przygotowuje się do sezonu jako zawodnik Zagłębia. Ale z Kubą porozmawialiśmy raczej o minionych latach, zwłaszcza, że było […]
07.08.2020