Cztery dekady, cztery poziomy. Jak upadały derby Łodzi?

Opublikowane 17.05.2017 13:56 przez

redakcja

Minęło ponad 40 lat od awansu Widzewa do najwyższej klasy rozgrywkowej. W sezonie 1975/76 klub zarządzany przez Ludwika Sobolewskiego dobił do swojego lokalnego rywala, Łódzkiego Klubu Sportowego, i od tej pory derby Łodzi stały się stałym elementem ligowego krajobrazu. Nie licząc starć z początków istnienia obu klubów – gdy de facto mecze ŁKS-u z Widzewem były jeszcze derbami aglomeracji a nie miasta – oraz dwóch powojennych spotkań, gdy Widzew na rok awansował do I ligi, to był początek wielkiej historii jednej z najciekawszych rywalizacji w Polsce.

Czterdzieści lat. Cztery dekady. I – niestety – cztery poziomy. Derby Łodzi przeszły długą drogę – od meczów z udziałem reprezentantów Polski walczących o medale wielkich turniejów, przez starcia decydujące o kolejności na ligowym podium, przez smutny czas wegetacji na zapleczu Ekstraklasy i wreszcie dzisiejszą degrengoladę. Degrengoladę, bo inaczej tej sytuacji nazwać się nie da. Tak, piłkarze z obu stron miasta znów walczą w czubie tabeli, tak, znów na trybunach usiądzie komplet kibiców, tak jak i przy jesiennym starciu. Ale nie da się ukryć, że jakkolwiek będą się starać działy marketingu obu klubów i jakkolwiek nie będą zaklinać rzeczywistości oddani swym klubom łodzianie – mecz na czwartym ligowym poziomie to przede wszystkim dowód skali upadku piłki w tym mieście. Jak to się w ogóle mogło stać?

Sezon 1979/80

Trzecie wicemistrzostwo Polski dla Widzewa, klubu-zagadki, który w niesamowity sposób, budując się na piłkarzach odrzuconych u silniejszego rywala, w kilka lat z dna wdrapał się na sam szczyt. Ludwik Sobolewski, genialny organizator i zarządca, zbudował wtedy kapitał, który do dziś tworzy siłę RTS-u – bo to właśnie wtedy łódzkie dzieciaki do tej pory zapatrzone w Stanisława Terleckiego czy Grzegorza Ostalczyka zaczęły z większą sympatią spoglądać w stronę Włodzimierza Smolarka czy Zbigniewa Bońka. Widzew nie tylko dogonił rywala, ale już w 1982 roku, ledwie siedem lat po awansie do najwyższej ligi, przegonił go pod względem zdobytych mistrzostw Polski. Potem zaczęły się sukcesy w pucharach a wraz z nimi – wielka wojna na łódzkich ulicach, od tej pory podzielonych między dwa zwaśnione kluby, które jeszcze w końcówce lat siedemdziesiątych koegzystowały we względnej zgodzie i spokoju.

Zanim jednak zaczęła się walka na noże, miały miejsce bodaj najlepsze piłkarsko derbowe starcia w historii Miasta Włókniarzy. Wybraliśmy te z sezonu 1979/80, bo to prawdziwa manifestacja siły futbolu w centralnej Polsce. Co prawda widzewiacy mistrzostwo zdobyli dopiero rok później, ŁKS zaś już wtedy błąkał się co najwyżej w środku tabeli, ale pod względem uczestniczących w meczu nazwisk… Cóż, dzisiaj może zostać jedynie nostalgia. Po pierwsze – 30 i 35 tysięcy widzów na derbowych starciach. Wynik dziś nieosiągalny z powodu ograniczeń infrastrukturalnych – na obiekcie Widzewa może usiąść 18 tysięcy kibiców, na trybunie ełkaesiaków przy pomyślnych wiatrach i dopuszczeniu każdego sektora z buforami łącznie – nawet nie 6 tysięcy osób. Jeszcze większe wrażenie robią jednak składy. Po stronie ŁKS-u m.in. jeden z bohaterów Wembley i członek kadry na MŚ 1974 – Mirosław Bulzacki. Do tego Stanisław Terlecki, trzy lata wcześniej okrzyknięty wraz ze Zbigniewem Bońkiem „Odkryciem Roku” w plebiscycie „Piłki Nożnej” czy Marek Dziuba, właśnie pracujący na powołanie na rozgrywany dwa lata później mundial w Hiszpanii. W Widzewie skład jeszcze mocniejszy, jeszcze bardziej naszpikowany gwiazdami. Przede wszystkim – Zbigniew Boniek i Włodzimierz Smolarek. W drugim szeregu – Surlit, Tłokiński, Błachno. W sumie można by wymienić całą jedenastkę Widzewa i połowę składu ŁKS-u – same nazwiska, które zapisały się w historii nie tylko łódzkiego, ale polskiego futbolu.

Na murawie wprawdzie dwa remisy – 1:1 – ale przyjemność z oglądania takich piłkarzy z tak liczną publicznością musiała rekompensować wszystko. Tym bardziej, że właśnie rozpoczynał się wielki czas Widzewa, który za moment do sukcesów w piłce krajowej dołożył historyczne mecze w europejskich pucharach.

Łódzki Klub Sportowy – Widzew Łódź 1:1 (0:0)
Miłoszewicz 50′ – Błachno 47′ (k.)

Widzew: Burzyński, Kowenicki, Jeżewski, Tłokiński, Możejko, Błachno, Boniek, Rozborski, Surlit, Smolarek, Pięta.
ŁKS: Konieczny, Filipiak, Bulzacki, Drozdowski, Galant, Miłoszewicz, G. Ostalczyk, Dziuba, Sobol, W. Nowak, S. Terlecki.

Widzew Łódź – Łódzki Klub Sportowy 1:1 (0:1)
Smolarek 52′ – Dziuba 43′

Widzew: Klepczyński, Jeżewski (67, Grębosz), Żmuda, Tłokiński, Możejko, Błachno, Boniek, Rozborski, Surlit, Smolarek, Dąbrowski (46, Pięta).
ŁKS: Kwaśniewicz, Chojnacki, Bulzacki, Drozdowski, Galant, Dziuba, G. Ostalczyk (58, Molanda), Woziński (18, Płachta), Sławuta, W. Nowak, S. Terlecki.

Sezon 1995/96

Szalone lata dziewięćdziesiąte to już kompletnie inny klimat na trybunach i kompletnie inny poziom piłkarski. W przeciwieństwie do poprzedniej dekady jednak – teraz oba kluby walczyły w czubie tabeli. ŁKS przed momentem nieomal wyrwał mistrzostwo Legii („cała Polska widziała”), Widzew rok wcześniej był wicemistrzem. Ogółem od 1992 roku aż do 1999 żadna z łódzkich drużyn nie spadła poniżej siódmego miejsca, a derbowe dwumecze niejednokrotnie decydowały o ułożeniu drużyn na podium najwyższej ligi. To właśnie w tym okresie też tytuł na trzy lata został w mieście – najpierw dwukrotnie mistrzostwo wywalczył Widzew, a potem trofeum przejął jego lokalny rywal.

Na trybunach… Na trybunach w tamtym okresie było bardzo różnie, nie do końca chcemy wracać do klimatu obrzucanych kamieniami pociągów i wywróconych na pomarańczową stronę „flejersów”. Faktem jest jednak, że derby przyciągały na stadion „nadkomplet” – w 1995 roku, na początku tej trzyletniej łódzkiej dominacji, na Widzewie usiadło 10 tysięcy osób, na ŁKS-ie 12 tysięcy. Ważny był też wynik – ŁKS urwał rywalom punkt, co w sezonie tak wyraźnie zdominowanym przez dwie drużyny (druga w tabeli na koniec ligi Legia miała 33 punkty przewagi nad Hutnikiem) mogło zaważyć na losach mistrzostwa. Trzeba jednak sprawiedliwie oddać – biało-czerwono-biali pomogli sąsiadom jak umieli, wcześniej pokonując 2:1 Legię, jako jedna z zaledwie trzech drużyn w tym sezonie. Drugą był Widzew na krótko przed końcem rozgrywek – i to właśnie trzy punkty w Warszawie ostatecznie zapewniły mistrzostwo „Czerwonej Armii”.

Warto jednak dodać, że to był dopiero początek tej wspaniałej historii Łodzi w połowie lat dziewięćdziesiątych. Wywalczony w tym sezonie tytuł dał Widzewowi przepustkę do gry w pucharach. Do napisania kopenhaskiej historii z komentarzem Tomasza Zimocha i do wielkich meczów z Borussią czy Atletico Madryt. Wielkie chwile zresztą trwały i trwały – 3:2 wyszarpane Legii w kolejnym sezonie, pamiętny gol Citki właśnie z Atletico, Mirosław Trzeciak z tytułem króla strzelców, mecze ŁKS-u z Manchesterem United (jedyny klub w tamtej edycji Ligi Mistrzów, który zagrał z United na zero z tyłu) czy z AS Monaco (gol piętą Piotra Matysa). To były bodaj najlepsze lata w historii łódzkiego sportu. Ale jednocześnie początek końca, po obu stronach miasta.

Widzew Łódź – Łódzki Klub Sportowy 3:1 (1:1)
Koniarek 24′, Czerwiec 50′, Koniarek 90′ – Mięciel 6′

Widzew: Woźniak, Bogusz, Bajor, Boguś, Szymkowiak (17, Michalczuk), Wyciszkiewicz, Czerwiec, Miąszkiewicz (76, Podolski), Szarpak, Koniarek, Siadaczka (71, Pikuta).
ŁKS: Robakiewicz, Lenart, Czachowski, Kłos, Krysiak, Myśliński, Terlecki, Niżnik, Wędzyński, Dubicki, Mięciel.

ŁKS Łódź – Widzew Łódź 1:1 (1:1)
Saganowski 21′ – Siadaczka 28′

Widzew: Woźniak, Gula, Łapiński, Bogusz, Wyciszkiewicz, Miąszkiewicz (89, Kubiak), Czerwiec, Szarpak, Citko, Koniarek, Siadaczka.
ŁKS: Robakiewicz, Bendkowski, Chojnacki, Kłos, Krysiak (66, Kościuk), Czachowski, Terlecki (75, Niżnik), Wędzyński, Lenart, Dubicki, Saganowski.

Sezon 2004/05

Pierwsze derby po dłuższej przerwie spowodowanej spadkiem ŁKS-u na zaplecze najwyższej ligi. Niestety dla Łodzi – to nie ŁKS dołączył do lokalnego rywala na poziomie I ligi, ale Widzew zleciał na dół. Wygłodniali brakiem tradycyjnej wojny w mieście kibice tłumnie przybyli nawet na zaplecze Ekstraklasy, ale w tym solidnym materiale, jakim od zawsze były łódzko-łódzkie starcia powstawały coraz większe dziury i nadpalenia. Jeśli przystawić nazwiska biorących udział w pierwszych derbach na zapleczu – Szwajdycha, Plewni czy Nuckowskiego – do tych, które decydowały o panowaniu w mieście w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych widać w jak głęboką przepaść wpadła Łódź. To prawda, już dwa sezony później udało im się jednocześnie powrócić, ale tak naprawdę spadek Widzewa w 2004 roku zapoczątkował dekadę stopniowego upadania miasta z 6 tytułami mistrzowskimi w swoich granicach.

Jeśli bowiem przyjrzeć się obu klubom dokładniej – od 2004 były w stanie permanentnej walki o życie. Przechodziły z rąk do rąk, zazwyczaj w towarzystwie kibicowskich zrzutek na pokrycie niektórych wydatków. W Widzewie cały czas mieli panować poważni biznesmeni, ale okazało się, że ani Wojciech Szymański, ani Sylwester Cacek takimi nie są, przynajmniej na polu piłkarskim. W ŁKS-ie Daniela Goszczyńskiego zluzowała technokratyczna „Nowa Generacja”, ale samym marketingiem bez wsparcia pieniędzy sponsorów daleko ujechać nie mogła. Zaczęło się balansowanie na granicy dwóch lig, a przede wszystkim – na granicy wypłacalności. Po obu stronach miasta przekonywano, że potrzeba jedynie nowego stadionu, by maszyna ruszyła z miejsca. Niestety, ten nie powstawał – ani przy al. Unii 2, ani przy al. Piłsudskiego 138. Na obiektach popadających w ruinę gościło coraz mniej kibiców – problemy były nawet z wyprzedaniem meczu derbowego, na co zresztą wpływ miało coraz częstsze zamykanie sektorów dla gości. Nikt już nie pamięta, kto zaczął, w jaki sposób – czy to był wydumany remont sektora gości, czy chęć sprzedaży biletów na sektory buforowe, czy to decyzja policji, czy wydziałów dyscypliny. Klatki stały jednak puste, stanowiąc kolejny namacalny symbol fatalnej sytuacji łódzkiej piłki.

W międzyczasie Pawlaka, Wawrzyniaka, Golańskiego i Niżnika zastąpili Panka czy Drumlak. W międzyczasie z drużyn walczących o awans do Ekstraklasy zrobił się zbieraniny, których celem było przeżycie kolejnej rundy. W końcu spadł ŁKS, po chwili zaś wycofał się z I ligi. Jego śladem ruszył Widzew. W połowie 2015 roku Łódź straciła miejsce na szczeblu centralnym. Po raz pierwszy w historii. 

Łódzki Klub Sportowy – Widzew Łódź 2:2 (0:1)
Niżnik 48′, 74′ – Pawlak 22′, Lato 59′

Widzew: Pesković, Klepczyński, Szwed, Kubik, Bednar, R. Michalski, Probierz (78, T. Michalski), Plewnia, Pawlak, Lato, Rybski (58, Becalik).
ŁKS: Wyparło, Kłus, Leszczyński, Sierant, Przybyszewski, Golański, Mysona, Szwajdych, Słowiński, Nuckowski (46, Wachowicz), Szwajdych (88, Kamiński).

Widzew Łódź – ŁKS Łódź 0:0

Widzew: Piekutowski, T. Michalski, Wyczałkowski, Klepczyński, Kubik, Szwed (79, Kardasz), Wawrzyniak, R. Michalski (90+1, Szeremet), Szeliga, Lato, Pawlak (46, Rybski).
ŁKS: Wyparło, Leszczyński, Łakomy, Łochowski, Kłus, Sierant, Niżnik, Golański, Mysona (90+1, Centkowski), Nuckowski (81, Sotirović), Sypniewski (90+8, Wodniok).

Sezon 2016/17

Od ostatnich derbów minęło pięć lat, podczas których Łódź zmieniła się nie do poznania. W kwestii infrastruktury stadionowej – na lepsze, zdecydowanie na lepsze. Pod każdym innym względem – jest gorzej niż było. Oczywiście, doceniamy rekord sprzedaży karnetów Widzewa, doceniamy, że ŁKS walczy o powrót do II ligi już któryś sezon z rzędu i nic nie słychać o problemach finansowych czy organizacyjnych. Ale to III liga. Czwarty poziom rozgrywkowy. Rywale pokroju Motoru Lubawa i Huraganu Wołomin, z całym szacunkiem dla tych miejscowości i klubów. Łódzkie kluby bijące się o awans może pogodzić Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubawskie, co w kontekście walki w trójkącie Widzew-ŁKS-Legia w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych stanowi jakiś kompletnie nieśmieszny żart. Bohaterowie obu drużyn ze starymi legendami klubu mają wspólne jedynie herby na koszulce, kibice – choć tak samo fanatyczni – nie mogą już obejrzeć derbów na stadionie rywala – u jednych zgody nie wyraża policja, u drugich zarząd klubu.

W najkorzystniejszym scenariuszu dla Łodzi, derby w Ekstraklasie odbędą się w 2020 roku. Trudno jednak w tej chwili uwierzyć, by tak dynamiczny marsz w górę był możliwy – Widzew już rok temu musiał wiosną gonić rywali, a to była IV liga, piąty poziom. ŁKS męczy się w III lidze i wcale nie jest powiedziane, że po ewentualnym awansie pójdzie drogą Radomiaka (do I ligi) a nie Polonii (z powrotem do III). Futbol się sprofesjonalizował, dojrzał, tradycja znaczy coraz mniej, podobnie jak liczba kibiców na trybunach. W Ekstraklasie radzi sobie Górnik Łęczna grający w Lublinie i Bruk-Bet Termalica zbudowana pośrodku niczego. Łódź od tego szczebla dzieli przynajmniej kilka lat, a może i więcej. Od wschodu na tereny województwa wdzierają się „Legia Soccer Schools”, od zachodu swoje wpływy poszerza Lech Poznań, nawet w samym mieście węszy inny ekstraklasowiec – Zagłębie Lubin, które podpisało specjalną umowę dotyczącą współpracy z SMS-em Łódź. Trudno w tej chwili wyrokować, czy na tej pustyni odrodzą się łódzkie kluby, czy raczej skorzystają z niej więksi i silniejsi.

Na razie pozostaje im wierzyć w Radionowa i Mąkę. To nie jest Terlecki i to nie jest Boniek.

Łódzki Klub Sportowy – Widzew Łódź 2:2 (1:0)
Radionow 25′, Kowal 90′ – Mąka 49′, Michalski 62′

Widzew: Choroś, Tlaga, Jędrzejczyk, Zieleniecki, Gromek (46, Szewczyk), Budka, Rodak, Okachi, Mąka (83, Strus), Michalski (70 Sabiłło), Burski (46, Możdżonek).
ŁKS: Kołba, Pyciak, Juraszek, Ślęzak, Rozmus (81, Michałek), Nowak, Kocot, Bryła (71, Gamrot), Golański (75, Kowal), Kopka, Radionow.

Fot. NAC, sygn. 1-S-2438-2

Ekstraklasa
28.01.2022

Radomiak będzie miał nowego Brazylijczyka?

Jak udało nam się ustalić Radomiak Radom wkrótce zyska nowego Brazylijczyka. Do beniaminka Ekstraklasy ma dołączyć pomocnik, który uzupełni lukę na lewym skrzydle. To 30-letni Jo Santos, który jest zawodnikiem Al-Riffa SC z Bahrajnu. Warto jednak dodać, że piłkarz — mimo iż jest wstępnie dogadany z polskim klubem — najpierw ma zostać obejrzany podczas „testów”. […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Dzień konia czy powrót do formy? Skoczkowie poszaleli w Willingen

Tak dobrze prezentujących się polskich skoczków nie widzieliśmy jeszcze ani w 2022 roku, ani w ogóle w bieżącym sezonie. Kamil Stoch wygrał prolog w Willingen, a Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Paweł Wąsek zajęli w nim miejsca w pierwszej dziesiątce. Biało-czerwoni nieźle spisywali się również w seriach treningowych oraz konkursie mieszanym. Czy mówimy o tak […]
28.01.2022
Australian Open
28.01.2022

Ash Barty. Walka z depresją, krykiet i wielkoszlemowe tytuły

Od samego początku była uważana za wielki talent australijskiego tenisa. W 2011 wygrała juniorski Wimbledon, ale w seniorskiej rywalizacji długo nie potrafiła zrealizować potencjału. Dopadła ją depresja, miała dość wyjazdów i sławy. Odpuściła. Przez niemal dwa lata nie było jej w tourze. Później wróciła i w kilka lat doszła na sam szczyt. Dziś Ash Barty […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Ekstraklasa
28.01.2022

Radomiak będzie miał nowego Brazylijczyka?

Jak udało nam się ustalić Radomiak Radom wkrótce zyska nowego Brazylijczyka. Do beniaminka Ekstraklasy ma dołączyć pomocnik, który uzupełni lukę na lewym skrzydle. To 30-letni Jo Santos, który jest zawodnikiem Al-Riffa SC z Bahrajnu. Warto jednak dodać, że piłkarz — mimo iż jest wstępnie dogadany z polskim klubem — najpierw ma zostać obejrzany podczas „testów”. […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Dzień konia czy powrót do formy? Skoczkowie poszaleli w Willingen

Tak dobrze prezentujących się polskich skoczków nie widzieliśmy jeszcze ani w 2022 roku, ani w ogóle w bieżącym sezonie. Kamil Stoch wygrał prolog w Willingen, a Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Paweł Wąsek zajęli w nim miejsca w pierwszej dziesiątce. Biało-czerwoni nieźle spisywali się również w seriach treningowych oraz konkursie mieszanym. Czy mówimy o tak […]
28.01.2022
Australian Open
28.01.2022

Ash Barty. Walka z depresją, krykiet i wielkoszlemowe tytuły

Od samego początku była uważana za wielki talent australijskiego tenisa. W 2011 wygrała juniorski Wimbledon, ale w seniorskiej rywalizacji długo nie potrafiła zrealizować potencjału. Dopadła ją depresja, miała dość wyjazdów i sławy. Odpuściła. Przez niemal dwa lata nie było jej w tourze. Później wróciła i w kilka lat doszła na sam szczyt. Dziś Ash Barty […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Dzień konia czy powrót do formy? Skoczkowie poszaleli w Willingen

Tak dobrze prezentujących się polskich skoczków nie widzieliśmy jeszcze ani w 2022 roku, ani w ogóle w bieżącym sezonie. Kamil Stoch wygrał prolog w Willingen, a Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Paweł Wąsek zajęli w nim miejsca w pierwszej dziesiątce. Biało-czerwoni nieźle spisywali się również w seriach treningowych oraz konkursie mieszanym. Czy mówimy o tak […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Brama dnia
28.01.2022

Filippo Inzaghi w roli głównej | BRAMA DNIA

Trzy gole i asysta. Filippo Inzaghi dwadzieścia jeden lat temu absolutnie zdominował starcie Juventusu z Vicenzą i to on będzie bohaterem dzisiejszej „Bramy dnia”. A to oznacza, że przyjdzie wam wskazać najbrzydszą, a nie najpiękniejszą bramkę! 1. Filippo Inzaghi vs Vicenza (28.01.2001) Dwóch obrońców? Fraszka. Inzaghi tak ich zaczarował, że sami wyeliminowali się z akcji. […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

PRASA. Kręcina: Przydałby się „młodszy Gmoch”. Myślę tu o Engelu lub Janasie

W piątkowej prasie mamy przede wszystkim tematy związane z nowym selekcjonerem. Część wydaje się już nieaktualna.  PRZEGLĄD SPORTOWY „PS” prezentuje materiały o Szewczence, traktując go jako głównego kandydata do posady selekcjonera, ale my już wiemy, że nic z tego nie będzie i Cezary Kulesza wraca do opcji polskich. Nowy pomocnik Rakowa Częstochowa Szymon Czyż opowiada […]
28.01.2022
Anglia
27.01.2022

Na co liczą kluby Premier League w ostatnich dniach okienka?

Wiemy jak to bywa z okienkami transferowymi – wiele hałasu, by wszystko rozegrało się w ostatnich możliwych godzinach. Mimo że zbliżamy się już do końca okresu przeprowadzania transferów, w Premier League wciąż wiele historii nie dobrnęło do swojego zakończenia. Przed kilkoma klubami czas na najważniejsze decyzje, które mogą zadecydować o ich losach do zakończenia sezonu. […]
27.01.2022
Serie A
27.01.2022

Skała w kadrze, problemy w klubie. Czas się martwić o Glika?

Kamil Glik wielkimi krokami zbliża się do 34. urodzin. Oczywiście w realiach współczesnego futbolu to jeszcze nie jest znak, że czas na emeryturę. Dość powiedzieć, że stoper reprezentacji Polski jest rówieśnikiem Roberta Lewandowskiego, wycenionego ponoć niedawno przez Bayern Monachium na 60 milionów euro. No ale nie wszyscy zawodnicy mogą się przecież starzeć aż tak godnie […]
27.01.2022
Liczba komentarzy: 3
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
N.
N.(@n)
4 lat temu

ŁKS Łódź – Widzew Łódź 1:1 (1:1)
Saganowski 21′ – Siadaczka 28′

Nie pamiętam, czy przypadkiem to nie ta bramka Rafała Siadaczki nie została wtedy bramką sezonu.

Giovanni
Giovanni(@giovanni)
4 lat temu
Reply to  N.

Swoją drogą miał gościu kopyto konkretne

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

Ekstraklasa
28.01.2022

Radomiak będzie miał nowego Brazylijczyka?

Jak udało nam się ustalić Radomiak Radom wkrótce zyska nowego Brazylijczyka. Do beniaminka Ekstraklasy ma dołączyć pomocnik, który uzupełni lukę na lewym skrzydle. To 30-letni Jo Santos, który jest zawodnikiem Al-Riffa SC z Bahrajnu. Warto jednak dodać, że piłkarz — mimo iż jest wstępnie dogadany z polskim klubem — najpierw ma zostać obejrzany podczas „testów”. […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Wolfsburg ściąga konkurencję dla Kamińskiego

Przyszły konkurent Jakuba Kamińskiego o miejsce w składzie Wolfsburga kosztował sześć i pół miliona euro, ma osiemnaście lat, nazywa się Kevin Paredes i drużynę Wilków – podobnie jak Polak – wzmocni dopiero wraz z końcem czerwca 2022 roku.  Kevin Paredes to utalentowany piłkarz amerykańskiego D.C. United. Do tej pory rozegrał trzydzieści osiem spotkań w MLS, […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Dzień konia czy powrót do formy? Skoczkowie poszaleli w Willingen

Tak dobrze prezentujących się polskich skoczków nie widzieliśmy jeszcze ani w 2022 roku, ani w ogóle w bieżącym sezonie. Kamil Stoch wygrał prolog w Willingen, a Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Paweł Wąsek zajęli w nim miejsca w pierwszej dziesiątce. Biało-czerwoni nieźle spisywali się również w seriach treningowych oraz konkursie mieszanym. Czy mówimy o tak […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Oficjalnie: Vlahović w Juventusie

Juventus ma nowego gwiazdora. Już oficjalnie, bez żadnych spekulacji, plotek i przypuszczeń, to Dusan Vlahović.  , , #! ✅ — JuventusFC (@juventusfc) January 28, 2022 Gwiazda serbskiego napastnika rozbłysła 16 grudnia 2020 roku. Od rozgrywanego tamtego dnia meczu z Sassuolo Dusan Vlahović strzela seryjnie – prawie czterdzieści goli na boiskach Serie A przez następne dwanaście […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

„Nie mam już sił, nie odnajduję radości”. Eberl odchodzi ze świata futbolu

Max Eberl jest legendą Borussii Monchengladbach. Najpierw był jej piłkarzem, potem został dyrektorem akademii, a od kilkunastu lat pełnił rolę dyrektora sportowego. Jego pracę ceniono w całym kraju i na całym piłkarskim świecie. Odszedł, płacząc na konferencji prasowej… Pierwsze symptomy zmęczenia i wypalenia sygnalizował już w lecie, kiedy ogłosił, że jest wyczerpany wieloletnim pędem, że […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Wieluń rezygnuje z gali Najmana!

Kłopoty, kłopoty Najmana, jak mawia klasyk. Burmistrz Wielunia poszedł po rozum do głowy i właśnie ogłosił, że gala MMA VIP z udziałem Andrzeja Zielińskiego, pseudonim „Słowik”, gangstera z mafii pruszkowskiej, nie odbędzie się na hali w Wieluniu. I jest to – powiedzmy sobie wprost – sukces sprawiedliwości.  Jeśli ktoś spędził ostatnie tygodnie pod kamieniem, tutaj […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Dyrektor sportowy Basaksehiru potwierdza zainteresowanie Emrelim

Serial z Mahirem Emrelim, chcącym odejść z Legii Warszawa, nadal nie znalazł swojego szczęśliwego końca. Ale zdaje się, że powoli wszystko zaczyna zmierzać do jakiegoś rozwiązania.  Od kilku tygodni turecki dziennikarz Yagiz Sabuncuoglu regularnie informuje o zainteresowaniu Basaksehiru osobą azerskiego napastnika, który w tym sezonie zagrał w trzydziestu trzech meczach warszawskiego klubu we wszystkich rozgrywkach, […]
28.01.2022
Australian Open
28.01.2022

Ash Barty. Walka z depresją, krykiet i wielkoszlemowe tytuły

Od samego początku była uważana za wielki talent australijskiego tenisa. W 2011 wygrała juniorski Wimbledon, ale w seniorskiej rywalizacji długo nie potrafiła zrealizować potencjału. Dopadła ją depresja, miała dość wyjazdów i sławy. Odpuściła. Przez niemal dwa lata nie było jej w tourze. Później wróciła i w kilka lat doszła na sam szczyt. Dziś Ash Barty […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Legia ukarana za kibicowską oprawę meczu ze Spartakiem

Komisja Kontroli, Etyki i Dyscypliny UEFA nałożyła na Legię Warszawa karę w wysokości siedemnastu tysięcy pięciuset euro za kibicowską oprawę spotkania ze Spartakiem Moskwa w szóstej kolejce fazy grupowej Ligi Europy. Mecz odbył się dziewiątego grudnia, w samym środku wielkiego jesiennego kryzysu sportowego i wizerunkowego Legii Warszawa. Ekipa Marka Gołębiewskiego wciąż miała szanse na wyjście […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Błaszczykowski: – Jesteśmy w stanie wygrać z Rosją

Kuba Błaszczykowski wierzy w zwycięstwo reprezentacji Polski w pierwszym barażowym meczu o udział w katarskich mistrzostwach świata, w którym Biało-Czerwoni zmierzą się z Rosją.  – Skoro nigdy nam się w Rosji nie udało wygrać, to przecież w końcu musi przyjść ten pierwszy raz. To jest mój pierwszy promyk nadziei. Właśnie powinniśmy walczyć o pierwsze zwycięstwo […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Lech pokonuje Herthę w sparingu!

Lech Poznań – cztery. Hertha Berlin – dwa. Lech 4:2 Hertha. No, no, no, na papierze wygląda to świetnie, nie ukrywamy, nawet jeśli to tylko zimowy sparing.  Lider Ekstraklasy, w zamkniętym sparingu, pokonał Herthę Berlin, w której składzie zagrało parę uznanych nazwisk, chociażby Stevan Jovetić, Lucas Tousart, Kevin-Prince Boateng, Marvin Plattenhardt, Marco Richter, Vladimir Darida, […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Lechia sprowadzi 19-krotnego reprezentanta Holandii

Dwieście osiemnaście meczów w Eredivisie, trzydzieści jeden spotkań w Premier League, dziewiętnaście występów w reprezentacji Holandii. PSV Eindhoven, SC Heerenveen, Swansea City, Feyenoord Rotterdam, Twente Enschede. Luciano Narsingh ma trzydzieści jeden lat i może pochwalić się naprawdę sympatycznym CV, a niewykluczone, że niedługo obejrzymy go na boiskach Ekstraklasy… Sebastian Staszewski z Interii informuje, że Lechia rozmawia […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

L’Equipe: Milik zostanie w Marsylii

Powoli rozjaśnia się najbliższa przyszłość Arkadiusza Milika. L’Equipe informuje, że napastnik reprezentacji Polski nie opuścił tej zimy Marsylii. Milik przeżywa trudne chwile w Ligue 1. Wiosną ubiegłego roku wyrósł na gwiazdę całej ligi, latem doznał jednak kontuzji, a po powrocie nie może dojść do formy. Więc, kiedy już wydawało się, że wszystko, co najgorsze ma […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Praszelik przejdzie do Hellasu Verona

Śląsk Wrocław ostatnio pozyskał dwóch potencjalnie ważnych piłkarzy (Dennis Jastrzembski, Daniel Leo Gretarsson), ale teraz traci zawodnika, który jesienią grał pierwsze skrzypce. Więcej niż jedną nogą w Hellasie Verona jest Mateusz Praszelik.  Jak poinformował „Przegląd Sportowy” (pierwszy o Veronie napisał portal Transfery.info), pomocnik, który wciąż znajduje się w wieku młodzieżowca, odejdzie za 2 mln euro. […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Wszołek: Union grał ustawieniem bez nominalnych skrzydłowych

Paweł Wszołek wrócił do Legii Warszawa na półroczne wypożyczenie z Unionu Berlin. Piłkarz nie ukrywał swojego zadowolenia z ponownego dołączenia do ekipy z Łazienkowskiej.   – Mam nadzieję, że na boisku uda mi się potwierdzić swoją jakość. Na pewno zobaczycie charakter, bo będę dawał z siebie wszystko. Wierzę, że teraz nadchodzi najlepszy moment sezonu dla całej […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Michał Janota po zabiegu ablacji serca

Pomocnik Podbeskidzia, Michał Janota przeszedł zabieg ablacji, polegający na leczeniu arytmii serca. Jak czytamy na oficjalnej stronie bielskiego klubu, jest to zabieg mało inwazyjny. W przeszłości musieli mu się poddać m.in. Mateusz Szwoch, Jarosław Niezgoda i Arvydas Novikovas. Janotę czeka teraz miesięczna przerwa od treningów. – Jestem pełen optymizmu przed rehabilitacją. Przez najbliższy miesiąc będę […]
28.01.2022