post

Opublikowane 16.05.2017 18:12 przez

redakcja

Pewne rzeczy w naszej piłce są jasne jak słońce i z tyłu głowy ma je każdy kibic. Na przykład fakt, że Canal+ (wraz z innymi podmiotami, które wykupiły poszczególne pakiety mediowe) pakuje w naszą ligę mnóstwo kasy. Albo fakt, że wciąż w ekstraklasie mamy kilka klubów, które permanentnie mają problem, by związać koniec z końcem. I chyba jest to dobry punkt wyjścia, by zastanowić się, z czego to wynika. Czy z tego, że kluby są niegospodarnie zarządzane, czy jednak decydujący wpływ mają okoliczności, w jakich w naszej piłce funkcjonować muszą wszyscy? W dzisiejszym „Rozliczeniu” sprawdzimy, ile kosztuje prowadzenie klubu w Polsce oraz na ile środki uzyskiwane ze spółki Ekstraklasa (w większości pochodzące z praw telewizyjnych) wpływają na płynność finansową klubów.

Zacznijmy od sprawy najważniejszej, czyli od pieniędzy, które w każdym sezonie kluby otrzymują z Ekstraklasy. Kwoty oczywiście nie są dzielone równomiernie, bo decyduje kolejność w tabeli na koniec sezonu oraz kolejność w tzw. rankingu historycznym. Dokładne wartości wynagrodzeń za rozgrywki 2015/16 – które po raz pierwszy w historii zostały podane do wiadomości publicznej – można znaleźć w raporcie „Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu 2016” przygotowanym przez EY. Wygląda to następująco:

Jako że do podziału było 137 milionów złotych, średnie wynagrodzenie oscylowało na poziomie 8,5 miliona na klub. Zanim w ogóle zaczniemy sprawdzać, czy są to środki wystarczające do przeżycia, spójrzmy, czy istnieją kluby, które obecnie konstruują swoje budżety głównie w oparciu o środki uzyskiwane z praw telewizyjnych. Odnieśmy więc premie z Ekstraklasy do łącznych przychodów poszczególnych ekip, które zostały wyliczone przez analityków EY:

Dla Piasta Gliwice, który przed rokiem rozegrał rewelacyjny sezon, 11,4 miliona złotych premii z Ekstraklasy stanowiło niemal 80 procent łącznych przychodów. Innymi słowy, Piast ze swoich innych źródeł – jak sprzedaż reklam, transfery czy bilety – uzyskał ledwie 1/5 tej kwoty. I w tym kontekście raczej nie może dziwić, że gliwiczanom niezbędna do przetrwania okazała się dotacja z urzędu miast w wysokości 11,6 milionów złotych. Podliczmy więc roczny bilans wciąż aktualnego wicemistrza Polski – 23 milionów złotych od Ekstraklasy oraz miasta i 2,9 miliona wypracowane w innych obszarach. Różnica równie porażająca, co wymowna.

Wróćmy jednak do meritum – skoro znamy już przychody i wysokości premii wypłacanych przez Ekstraklasę, sprawdźmy ile kosztuje codzienne funkcjonowanie klubów. Tego typu dane zazwyczaj pozostają tajemnicą klubowych księgowych i nikt się nimi chętnie nie dzieli. Zazwyczaj, bo pod koniec zeszłego roku raport ze szczegółowego audytu finansowego opublikował Lech, co w naszych warunkach było zupełnie bezprecedensowe. Na podstawie danych z Poznania z 2015 roku możemy przeanalizować, ile w poszczególnych obszarach kosztuje obecnie prowadzenie dużego polskiego klubu. Prześledźmy koszty po kolei, dzieląc je na dwie grupy. W pierwszej zostały umieszczone wydatki, które – po uwzględnieniu pewnego współczynnika skali – można odnieść także do innych polskich klubów. Wygląda to następująco:

Na administrację – na którą składają się koszty personelu administracyjnego, księgowości, obsługi prawnej, obsługi bankowej, obsługi informatycznej, koszty biura oraz ubezpieczenia klubu – Lech przeznaczył 0,83 miliona złotych.
– Na organizację wszystkich ligowych meczów na przestrzeni roku – na co składają się koszty ochrony meczowej, stewardingu, mediów i sprzątania – Lech przeznaczył 2,88 miliona złotych.
– Na obsługę sprzedaży biletów – w co wchodzą koszty systemu sprzedaży, utrzymania dostępu, utrzymania kas biletowych i wynagrodzenia osób sprzedających – Lech przeznaczył 0,95 miliona złotych.
– Na bieżącą działalność pierwszego zespołu – w co wchodzą koszty obozów przedsezonowych, wyjazdów na mecze, koszty medyczne, posiłki regeneracyjne etc. – Lech przeznaczył 3 miliony złotych.
– Na sprzęt pierwszego zespołu – jeśli chodzi o bezpośrednią płatność – Lech przeznaczył 0 złotych (nabył go na mocy umów barterowych).

Na koszty z grupy pierwszej Lech przeznaczył łącznie 7,67 miliona złotych, czyli o dwa miliony mniej, niż wyniosło przyznane mu wynagrodzenie z Ekstraklasy. Pamiętajmy jednak, że w naszych warunkach poznański klub to wielka korporacja, z bardzo mocno rozbudowaną administracją, z meczami cieszącymi się ogromnym zainteresowaniem oraz z drużyną ze sporymi ambicjami, na której się nie oszczędza (co widać chociażby po zagranicznych obozach przygotowawczych). Mniejsze kluby na poszczególne obszary przeznaczają z pewnością mniej, ale rząd wielkości jest tutaj w miarę reprezentatywny.

Z pewnością dużo większy rozstrzał będziemy mieli przy drugiej grupie kosztów, która jest mocno zindywidualizowana, i której nie da się już bezpośrednio przełożyć na inne kluby. W przypadku Lecha mamy takie oto liczby (ponownie 2015 rok):

Wynagrodzenie piłkarzy pierwszego zespołu: 22,27 miliona złotych.
– Wynagrodzenie sztabu pierwszego zespołu (w tym odprawy): 3,63 miliona złotych.
– Wynagrodzenie 8-osobowego zarządu: 1,37 miliona złotych.
– Amortyzacja kosztów zakupu piłkarzy: 6,20 miliona złotych.
– Utrzymanie obiektów (koszty wynajmu INEA Stadionu, utrzymania muraw oraz koszty wynajmu i utrzymania bazy treningowej Akademii Lecha Poznań i II zespołu we Wronkach): 4,14 miliona złotych.
– Koszty akademii wraz z infrastrukturą: 4,20 miliona złotych.

To koszty wynikające z określonych decyzji oraz strategii rozwoju Lecha Poznań. Są kluby, które znacznie mniej płacą piłkarzom (w zeszłym sezonie Ruch grał w grupie mistrzowskiej z oficjalnym budżetem płac dla piłkarzy poniżej 5 milionów złotych), mniej płacą sztabom, mają znacznie mniej rozbudowany zarząd, nie robią drogich transferów, dogadują się z miastem płacąc grosze za wynajem obiektów, a także nie utrzymują drogich akademii. W tych klubach w grupie drugiej jeszcze potężniejszą część kosztów stanowią same wynagrodzenia piłkarzy, które w 2015 roku w przybliżeniu kształtowały się następująco (za raportem EY):

Rozstrzał jest więc tu ogromny, a wniosek nasuwa się taki, że minimalnym budżetem płac, który pozwolił na utrzymanie się w lidze, było około 5 milionów złotych (jakie oficjalnie na pensje przeznaczył Ruch). Zresztą Ruch może być świetnym przykładem klubu, który nie ponosi wysokich wydatków przy kosztach z grupy drugiej, bo – oprócz niskich płac – w Chorzowie nie ma ani wysokich transferów gotówkowych, ani wygórowanych opłat za wynajem stadionu przy Cichej (symboliczna kwota). Mogłoby się wydawać, że to idealne okoliczności do wyjścia na prostą, do czego jednak Niebiescy nawet się nie zbliżają.

Podsumujmy więc – w pierwszej grupie wydatków, w wersji – nazwijmy ją – maxi mamy 7,67 miliona złotych. W drugiej grupie wersja maxi (Lech) wynosi około 42 milionów złotych a wersja minimalna (Ruch) – zaledwie kilka milionów złotych. W obydwu przypadkach należałoby jeszcze doliczyć przynajmniej kilkanaście procent na pozostałe, niewymienione wyżej koszty. Nie zmienia to faktu, że w kontekście opcji minimalnej środki pozyskiwane z Ekstraklasy powinny stanowić ogromną pomoc i pokrywać znaczącą część zobowiązań. W wielu przypadkach tak się niestety nie dzieje, co jednak jest już tematem na zupełnie inną dyskusję.

Michał Sadomski

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Weszło
17.10.2021

Jedenaście miesięcy zaległości, jeden puchar. Michniewicz i Lech Poznań.

– Chórzysto, nigdy nie będziesz legionistą – głosił kibicowski transparent legionistów wywieszony w październiku 2020 roku, gdy stało się jasne, że to właśnie Czesław Michniewicz zostanie nowym trenerem stołecznego klubu. Dziś zapewne nastroje wokół samego Michniewicza wśród kibiców Legii są nieco inne, natomiast przed meczem z Lechem Poznań trudno nie uciec od sentymentów. Bo przydomek […]
17.10.2021
Ekstraklasa
17.10.2021

J. Zieliński: Nie docenia się doświadczenia. Nie czytam o lotach w kosmos, nadal jestem w zawodzie

Jacek Zieliński od dłuższego czasu pozostaje poza trenerską karuzelą, ale nie ukrywa, że chciałby w końcu na nią wrócić. W wywiadzie z nami opowiada o tym, jak wykorzystał dłuższą przerwę od zawodu. Jak podchodzi do pracy eksperta i komentatora telewizyjnego? Czy był skłonny przyjąć ofertę z Uzbekistanu, którą niedawno otrzymał? Jakiego projektu chciałby się podjąć? […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Czy Warta jeszcze strzeli gola?

Cztery mecze. 360 minut. Wydaje się, że dość sporo czasu, by strzelić bramkę, bo niby co można robić przez sześć godzin na boisku niż trafiać w ten cholerny prostokąt. Ale Warta jakby chciała powiedzieć: a nieprawda, można robić inne rzeczy, w futbolu wcale nie chodzi o gole. No niestety chodzi, Warta ich nie ma, brakuje […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Drodzy „Portowcy”, czas ogarnąć się na wyjazdach

Im dalej w sezon, tym bardziej patrzymy na ręce Pogoni Szczecin. Pisaliśmy już kilkukrotnie, że wymówki się kończą i ekipa trenera Runjaicia swoją moc na papierze musi udowodniać na boisku. Na razie wygląda to w porządku, jeśli spojrzymy w tabelę. Przed tą kolejką dwa punkty straty do Lecha Poznań, fajnie, fajnie. Ale gdy rozkładamy poczynania […]
17.10.2021
Ekstraklasa
16.10.2021

Twierdza Wrocław? Nieaktualne!

Dużo mówi się o Lechu w kontekście kandydatury na mistrzostwo Polski, ale – musi wybrzmieć to wyraźnie, więc użyjemy wielkich liter – RAKÓW JEST RÓWNIE MOCNYM PRETENDENTEM DO TYTUŁU. Raz, że z tymże Lechem zremisował. Dwa, wygrał przy Łazienkowskiej po dobrym meczu i nawet ligowa sytuacja Legii nie powinna umniejszać temu sukcesowi, bo stołeczni zagrali […]
16.10.2021
Piłka nożna
16.10.2021

Brudny Felipe. Lazio wygrywa w hicie z Interem po kontrowersyjnym golu Brazylijczyka

Mecz Lazio z Interem można sprowadzić właściwie do jednego – wielkiego ciśnienia. Dziewięć żółtych kartek i jedna czerwona. Padły też cztery gole – dwa z rzutów karnych, jeden po sytuacji, która z pewnością będzie szeroko komentowana. Sytuacji, która – nie ma co wymyślać – zadecydowała o wyniku całego spotkania.  Piłkarze Interu liczyli, że przed stratą […]
16.10.2021
Ekstraklasa
17.10.2021

J. Zieliński: Nie docenia się doświadczenia. Nie czytam o lotach w kosmos, nadal jestem w zawodzie

Jacek Zieliński od dłuższego czasu pozostaje poza trenerską karuzelą, ale nie ukrywa, że chciałby w końcu na nią wrócić. W wywiadzie z nami opowiada o tym, jak wykorzystał dłuższą przerwę od zawodu. Jak podchodzi do pracy eksperta i komentatora telewizyjnego? Czy był skłonny przyjąć ofertę z Uzbekistanu, którą niedawno otrzymał? Jakiego projektu chciałby się podjąć? […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Drodzy „Portowcy”, czas ogarnąć się na wyjazdach

Im dalej w sezon, tym bardziej patrzymy na ręce Pogoni Szczecin. Pisaliśmy już kilkukrotnie, że wymówki się kończą i ekipa trenera Runjaicia swoją moc na papierze musi udowodniać na boisku. Na razie wygląda to w porządku, jeśli spojrzymy w tabelę. Przed tą kolejką dwa punkty straty do Lecha Poznań, fajnie, fajnie. Ale gdy rozkładamy poczynania […]
17.10.2021
Ekstraklasa
16.10.2021

Twierdza Wrocław? Nieaktualne!

Dużo mówi się o Lechu w kontekście kandydatury na mistrzostwo Polski, ale – musi wybrzmieć to wyraźnie, więc użyjemy wielkich liter – RAKÓW JEST RÓWNIE MOCNYM PRETENDENTEM DO TYTUŁU. Raz, że z tymże Lechem zremisował. Dwa, wygrał przy Łazienkowskiej po dobrym meczu i nawet ligowa sytuacja Legii nie powinna umniejszać temu sukcesowi, bo stołeczni zagrali […]
16.10.2021
Ekstraklasa
16.10.2021

Wisła Kraków zwycięska w Zabrzu. Poldi, gdzie jest ta forma?

Wspaniały comeback z Wisłą Płock rozbudził apetyty co do postawy Górnika Zabrze, zwłaszcza że mierzył się z Wisłą Kraków, która miała na koncie trzy porażki z rzędu i to do zera. Co wyszło w praktyce? Gospodarze po beznadziejnej drugiej połowie zasłużenie przegrali, a „Biała Gwiazda” przełamała się bez kilku dotychczas kluczowych zawodników.  Górnik Zabrze – […]
16.10.2021
Weszło
16.10.2021

Lechia liderem – przynajmniej do jutra. Koncert trio Conrado-Durmus-Paixao

Trio Conrado-Durmus-Paixao w minutę załatwili dziś Termalicę Bruk-Bet Nieciecza. Ale sprowadzanie tego zwycięstwa Lechii do dobrych 60 sekund byłoby umniejszaniem tego, co zagrali gdańszczanie. Po raz kolejny dominowali, znów nie dali pohasać rywalom. Lechia przynajmniej na dzień wskoczyła na pierwsze miejsce, a w ostatnich pięciu meczach zgarnęła komplet 15 punktów. Ze zdziwieniem spojrzeliśmy w przerwie […]
16.10.2021
Weszło
16.10.2021

Dziesięciu piłkarzy, którzy pozytywnie zaskakują na początku sezonu

Ekstraklasa malowana jest zaskoczeniami. Na ogół tymi negatywnymi. Ale uznaliśmy, ze warto pójść pod prąd i wybrać dziesięciu zawodników, którzy pozytywnie zaskoczyli nas na początku sezonu. Z jednej strony poszukaliśmy ciekawej młodzieży, z drugiej – ligowców, których znaliśmy, a którzy nagle zaczęli grać nadspodziewanie dobrze. Nie było sensu tu wrzucać – dajmy na to – […]
16.10.2021
Piłka nożna
16.10.2021

Brudny Felipe. Lazio wygrywa w hicie z Interem po kontrowersyjnym golu Brazylijczyka

Mecz Lazio z Interem można sprowadzić właściwie do jednego – wielkiego ciśnienia. Dziewięć żółtych kartek i jedna czerwona. Padły też cztery gole – dwa z rzutów karnych, jeden po sytuacji, która z pewnością będzie szeroko komentowana. Sytuacji, która – nie ma co wymyślać – zadecydowała o wyniku całego spotkania.  Piłkarze Interu liczyli, że przed stratą […]
16.10.2021
Premier League
16.10.2021

Lisy górą, Ole znowu na kolanach

Po raz kolejny Manchester United rozegrał mecz, po którym Ole Gunnar Solskjaer może powiedzieć, że ma nad czym pracować. Że jest duże pole do poprawy. Że cieszy go bramka Rashforda, ale co z tego? Mentalnie Manchester United wygląda, jak osoba podpierająca ściany najlepszej dyskoteki w kraju. Czerwone diabły podpierały ściany, a Lisy zdominowały parkiet, choć […]
16.10.2021
Premier League
16.10.2021

Czyste konto Bednarka, niewidoczny Klich. Southampton lepsze od Leeds

W sobotnim spotkaniu wystąpiło aż trzech zawodników z wtorkowego meczu Polska – Albania. Jeden z nich został nawet bohaterem spotkania. Niestety mowa o jedynym reprezentancie Albanii na boisku – Armando Broji. Strzelił on gola na wagę zwycięstwa i gospodarze wygrali 1:0. Jan Bednarek i Mateusz Klich zaliczyli ciche zawody. Święci przeważali przez całe spotkanie. Wystarczy […]
16.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Karolina Naja: Myślę, że moja droga to materiał na dobrą książkę

W swoim dorobku posiada aż cztery medale olimpijskie, wywalczone na trzech kolejnych igrzyskach. Choć żaden z nich nie jest złoty – trzy pokryte są brązem, a jeden jest srebrny – to taka liczba krążków wśród polskich olimpijczyków stawia ją na równi z Adamem Małyszem, Kamilem Stochem czy Robertem Korzeniowskim, a wyżej od Anity Włodarczyk czy […]
16.10.2021
Weszło
16.10.2021

Plach uratował Piasta w Łęcznej. PLACH, PIASTA, W ŁĘCZNEJ

Jeśli jedziesz do Łęcznej na mecz i twoim najlepszym piłkarzem jest bramkarz, to wiedz, że grasz dość wstydliwe zawody. Górnik powinien zgarnąć po meczu z Piastem Gliwice trzy punkty i przeskoczyć w tabeli Wartę Poznań oraz Bruk-Bet, ale nie zrobił tego głównie dlatego, że goście mieli między słupkami Frantiska Placha.  Ledwie wczoraj wrzuciliśmy na stronę […]
16.10.2021
Premier League
16.10.2021

Klęska urodzaju Ole Gunnara Solskjaera. Marcus Rashford wraca do gry

Minęło już siedem kolejek Premier League, do tego mieliśmy w ich trakcie dwie przerwy reprezentacyjne, a Marcus Rashford wciąż nie zagrał w tym sezonie ani minuty. Wszystko przez operację kontuzjowanego barku. Teraz w końcu jest do dyspozycji Ole Gunnara Solskjaera. Dla Rashforda będzie to powrót do pełni sprawności po ponad rocznej przerwie. Oczywiście grał on […]
16.10.2021
Liczba komentarzy: 22
Subscribe
Powiadom o
guest
22 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Czacha
Czacha (@czacha)
4 lat temu

I tak naprawdę przeczytałem całość i prawie nic się nie dowiedziałem.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu
Reply to  Czacha

Treść usunięta

Bartek BAchorski
Bartek BAchorski (@Bartek-BAchorski)
4 lat temu

Przy tego typu wyliczeniach zamiast średnią dużo lepiej operować jest medianą.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

dziennikkibica
dziennikkibica (@dziennikkibica)
4 lat temu

Trzeba zastanowić się co jest ważniejsze, rzetelność artykułu opartego na wymiernych danych czy dostosowanie tekstu do potencjału czytelnika, czym można wypaczać fakty.

baran
baran (@baran)
4 lat temu

No właśnie to ile muszę wyłożyć z własnej kieszeni zeby utrzymać klub? Bo nie wiem nadal…. Ciekawe jakie materiały zostaną przedstawione w tym sezonie przez Jagiellonię, w celu potwierdzenia, ze panuje tam wielka bieda.

The BFIYEH
The BFIYEH (@the-bfiyeh)
4 lat temu

Ruch w tym roku poszedł o krok dalej i na płace dla piłkarzy przeznaczył 0 zł 😉

Co do ładowania kasy przez C+… gdyby w ofercie nie mieli polskiej ligi to obawiam się, że odpływ abonentów byłby wielki. Więc nie jest to tak, że ładują tylko pieiądze ale mają też z tego określony zysk. Z filantropii tego nie robią przecież.

JBL1986
JBL1986 (@jbl1986)
4 lat temu

Autorzy artykułu zapomnieli o kreatywnej księgowości klubu z Chorzowa?? skoro 50% pensji płacił klub,a 50% fundacja, to koszty są dwukrotnie większe,a mianowicie 10,00mln zł!!!!??

biggala2310
biggala2310 (@biggala2310)
4 lat temu

„minimalnym budżetem płac, który pozwolił na utrzymanie się w lidze, było około 5 milionów złotych (jakie na pensje przeznaczył Ruch”

Nie chcę wyjść na hejtera, ale tym fragmentem się Pan Panie Michale skompromitował… Jak pisząc o polskiej piłce i wydatkach Ruchu na płace można nie wziąć pod uwagę tego, że Ruch w rzeczywistości podpisywał 2 kontrakty z zawodnikami? Jeden z klubem, drugi z fundacją.

Stan Levy
Stan Levy (@stan_levy)
4 lat temu

Tekst wam się urwał w połowie…

jeremy
jeremy (@jeremy)
4 lat temu

jakoś nie wierzę, że Lechia mniej płaci piłkarzom niż Lech czy nawet Legia.

Versteinert
Versteinert (@versteinert)
4 lat temu
Reply to  jeremy

🙂

PYZ24
PYZ24 (@pyz24)
4 lat temu
Reply to  jeremy

A dlaczego miałaby płacić więcej? Przecież nie ma lepszego składu.

ein
ein (@ein)
4 lat temu
Reply to  PYZ24

Wiesz… starej i brzydkiej kurwie też można płacić po 1000 złotych za godzinę, kiedy młode studentki biorą po 200 😉

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

Jak Co Szabat: Moshe Ohayon - Prywatnie Kolega Herberta Dicka
Jak Co Szabat: Moshe Ohayon - Prywatnie Kolega Herberta Dicka (@moshe-ohayon)
4 lat temu

O kurwa, zobaczyłem ten tekst i zrobiłem sobie nadzieję na coś zajebistego, wjechały jeszcze te wykresy, a tu kurwa koniec. Co jest? Taka zajawka mała tylko? Wypłaćcie stażystom stypendium szkolne bo zaczynają strajkować 🙂

eMTeZet
eMTeZet (@emtezet)
4 lat temu

Kto w wejszło decyduje, co wejdzie a co nie? Bo to kolejny artykuł z cyklu „za górami za lasami” i jak już jesteś pewien, że rycerz księżniczkę z wieży uratował, to się okazuje, że zabrakło 1,5 metra, bo drabina była za krótka. Ile płacicie?- to ja wam lepsze artykuły podeślę.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu
Reply to  eMTeZet

Treść usunięta

eMTeZet
eMTeZet (@emtezet)
4 lat temu

50 zł to mogą płacić takim pismakom jak powyżej.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu
Reply to  eMTeZet

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

kaumanawardze
kaumanawardze (@kaumanawardze)
4 lat temu

kolega sadomski sie skompromitowal, kolejny artykul z dupy

Suche Info
17.10.2021

Manchester United atakowany. Klubowi zarzuca się hipokryzję

Na mecz z Leicester City, Manchester United wybrał się samolotem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że cała podróż wynosiła raptem 160 kilometrów.  To nie spodobało się wielu osobom na Wyspach, które znalazły kolejny powód do ataków na Czerwone Diabły. Klubowi zarzuca się skrajną konsekwencję i nieodpowiedzialność – nadmiernej emisji spalin można […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Michniewicz: – Potrzebujemy punktów jak tlenu

Osiem ligowych meczów, trzy zwycięstwa na koncie. Sytuacja Legii Warszawa przed meczem z Lechem Poznań nie jest najlepsza, o czym doskonale wie trener stołecznego klubu – Czesław Michniewicz.  – Potrzebujemy punktów jak tlenu. Wiemy, jaka jest nasza sytuacja w lidze, przegraliśmy wiele spotkań. Mamy świadomość, w którym miejscu jesteśmy. Wiemy też, że Lech dobrze rozpoczął […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Skorża: – Mamy spore szanse, żeby przywieźć z Warszawy jakieś punkty

Na ostatniej konferencji prasowej Lecha Poznań temat mógł być tylko jeden – starcie z Legią Warszawa. W Poznaniu podchodzą do tego meczu bardzo poważnie, wyjeżdżających piłkarzy żegnała spora grupa kibiców i czuć, że Kolejorz ma ciśnienie na wygranie tego starcia.  Tym bardziej, że coraz pewniej czuje się Lechia Gdańsk Tomasza Kaczmarka. Wczoraj udało im się […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Jedenaście miesięcy zaległości, jeden puchar. Michniewicz i Lech Poznań.

– Chórzysto, nigdy nie będziesz legionistą – głosił kibicowski transparent legionistów wywieszony w październiku 2020 roku, gdy stało się jasne, że to właśnie Czesław Michniewicz zostanie nowym trenerem stołecznego klubu. Dziś zapewne nastroje wokół samego Michniewicza wśród kibiców Legii są nieco inne, natomiast przed meczem z Lechem Poznań trudno nie uciec od sentymentów. Bo przydomek […]
17.10.2021
Ekstraklasa
17.10.2021

J. Zieliński: Nie docenia się doświadczenia. Nie czytam o lotach w kosmos, nadal jestem w zawodzie

Jacek Zieliński od dłuższego czasu pozostaje poza trenerską karuzelą, ale nie ukrywa, że chciałby w końcu na nią wrócić. W wywiadzie z nami opowiada o tym, jak wykorzystał dłuższą przerwę od zawodu. Jak podchodzi do pracy eksperta i komentatora telewizyjnego? Czy był skłonny przyjąć ofertę z Uzbekistanu, którą niedawno otrzymał? Jakiego projektu chciałby się podjąć? […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Sadio Mane w ekskluzywnym gronie piłkarzy

Dzięki swojemu trafieniu przeciwko Watfordowi, Sadio Mane wszedł na listę piłkarzy z przynajmniej setką trafień na poziomie Premier League. Senegalczyk jest 32. piłkarzem w zestawieniu.  Drogę do stu bramek Mane miał ułatwioną przez Mo Salaha. To właśnie po cudownej asyście autorstwa Egipcjanina 29-latek mógł wpakować piłkę do siatki, a co za tym idzie zapisać się […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Czy Warta jeszcze strzeli gola?

Cztery mecze. 360 minut. Wydaje się, że dość sporo czasu, by strzelić bramkę, bo niby co można robić przez sześć godzin na boisku niż trafiać w ten cholerny prostokąt. Ale Warta jakby chciała powiedzieć: a nieprawda, można robić inne rzeczy, w futbolu wcale nie chodzi o gole. No niestety chodzi, Warta ich nie ma, brakuje […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Drodzy „Portowcy”, czas ogarnąć się na wyjazdach

Im dalej w sezon, tym bardziej patrzymy na ręce Pogoni Szczecin. Pisaliśmy już kilkukrotnie, że wymówki się kończą i ekipa trenera Runjaicia swoją moc na papierze musi udowodniać na boisku. Na razie wygląda to w porządku, jeśli spojrzymy w tabelę. Przed tą kolejką dwa punkty straty do Lecha Poznań, fajnie, fajnie. Ale gdy rozkładamy poczynania […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Kuriozalna czerwona kartka dla piłkarza Lazio

Wczorajszy hit Serie A zagwarantował kibicom mnóstwo emocji. Lazio ostatecznie pokonało Inter 3:1, tłamsząc rywala w drugiej połowie spotkania. Mimo tego Maurizio Sarri nie był najbardziej szczęśliwym człowiekiem na świecie – jeden z jego zawodników został ukarany kuriozalną czerwoną kartką.  Luiz Felipe na mecz z Interem wyszedł w podstawowym składzie. Grał pewnie, miał spory wkład […]
17.10.2021
Ekstraklasa
16.10.2021

Twierdza Wrocław? Nieaktualne!

Dużo mówi się o Lechu w kontekście kandydatury na mistrzostwo Polski, ale – musi wybrzmieć to wyraźnie, więc użyjemy wielkich liter – RAKÓW JEST RÓWNIE MOCNYM PRETENDENTEM DO TYTUŁU. Raz, że z tymże Lechem zremisował. Dwa, wygrał przy Łazienkowskiej po dobrym meczu i nawet ligowa sytuacja Legii nie powinna umniejszać temu sukcesowi, bo stołeczni zagrali […]
16.10.2021
Piłka nożna
16.10.2021

Brudny Felipe. Lazio wygrywa w hicie z Interem po kontrowersyjnym golu Brazylijczyka

Mecz Lazio z Interem można sprowadzić właściwie do jednego – wielkiego ciśnienia. Dziewięć żółtych kartek i jedna czerwona. Padły też cztery gole – dwa z rzutów karnych, jeden po sytuacji, która z pewnością będzie szeroko komentowana. Sytuacji, która – nie ma co wymyślać – zadecydowała o wyniku całego spotkania.  Piłkarze Interu liczyli, że przed stratą […]
16.10.2021
Ekstraklasa
16.10.2021

Wisła Kraków zwycięska w Zabrzu. Poldi, gdzie jest ta forma?

Wspaniały comeback z Wisłą Płock rozbudził apetyty co do postawy Górnika Zabrze, zwłaszcza że mierzył się z Wisłą Kraków, która miała na koncie trzy porażki z rzędu i to do zera. Co wyszło w praktyce? Gospodarze po beznadziejnej drugiej połowie zasłużenie przegrali, a „Biała Gwiazda” przełamała się bez kilku dotychczas kluczowych zawodników.  Górnik Zabrze – […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Kiereś: Takie mecze jak z Piastem musimy przekuwać na trzy punkty

Górnik Łęczna zdobył dzisiaj kolejny punkcik do swojego dorobku w Ekstraklasie. Najpierw stracił bramkę, ale potem się ogarnął i zdołał odpowiedzieć. Nie udało się jednak przechylić szali w stronę zwycięstwa, zabrakło lepszego wykończenia. Słowem: dzisiejszego Piasta dało się pokonać i dobrze wiedział o tym trener beniaminka. – Dwutygodniową przerwę staraliśmy się optymalnie wykorzystać. W sytuacji, […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Dyrektor sportowy Odry Wodzisław Śląski trafi do Ekstraklasy

Transfery osób, które budują struktury klubu zamiast zakupów piłkarzy? Zdarzają się, także takie planowane ze sporym wyprzedzeniem. Z naszych ustaleń wynika, że w najbliższym czasie do Ekstraklasy trafi jeden z dyrektorów sportowych z niższych lig. Damian Wróbel, bo o nim mowa, ma zostać pracownikiem Piasta Gliwice. Damian Wróbel obecnie pełni funkcję dyrektora zarządzającego Odry Wodzisław […]
16.10.2021
Premier League
16.10.2021

Lisy górą, Ole znowu na kolanach

Po raz kolejny Manchester United rozegrał mecz, po którym Ole Gunnar Solskjaer może powiedzieć, że ma nad czym pracować. Że jest duże pole do poprawy. Że cieszy go bramka Rashforda, ale co z tego? Mentalnie Manchester United wygląda, jak osoba podpierająca ściany najlepszej dyskoteki w kraju. Czerwone diabły podpierały ściany, a Lisy zdominowały parkiet, choć […]
16.10.2021
Premier League
16.10.2021

Czyste konto Bednarka, niewidoczny Klich. Southampton lepsze od Leeds

W sobotnim spotkaniu wystąpiło aż trzech zawodników z wtorkowego meczu Polska – Albania. Jeden z nich został nawet bohaterem spotkania. Niestety mowa o jedynym reprezentancie Albanii na boisku – Armando Broji. Strzelił on gola na wagę zwycięstwa i gospodarze wygrali 1:0. Jan Bednarek i Mateusz Klich zaliczyli ciche zawody. Święci przeważali przez całe spotkanie. Wystarczy […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Dani Alves: Jeśli Barca mnie potrzebuje, wystarczy, że zadzwonią

Oriol Domenech, dobrze zorientowany dziennikarz w kwestiach związanych z Barceloną, poinformował, że Dani Alves wyraził otwartość na grę dla „Dumy Katalonii”. Alves w połowie września rozstał się z Sao Paolo, bo klub zalegał z pensjami. 38-latek zapowiedział, że od 2022 roku będzie miał nowy klub, bo chce jeszcze pojechać na mundial w Katarze. – Jeśli […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Riqui Puig może trafić do AS Romy

Riqui Puig nie ma łatwego życia w Barcelonie. Nie chciał do tej pory odejść, ale im dalej w las, tym bardziej traci na tym jego kariera. Jasne, to może być okaz dużej cierpliwości jak Sergi Roberto, który bardzo długo czekał na poważną szansę w pierwszym zespole. Tylko że akurat pod wodzą Koemana młody Hiszpan nie […]
16.10.2021