Czy to najsilniejsza ławka świata? Wszystko na to wskazuje

01 maja 2017, 14:11 • 4 min czytania 25 komentarzy

Gdy na murawie Santiago Bernabeu w meczu z FC Barceloną w meczowej koszulce pojawił się Gareth Bale, cześć kibiców zamiast westchnienia ulgi związanego z powrotem kontuzjowanej gwiazdy skryła twarz w dłoniach. Coraz więcej fanów „Królewskich” twierdzi bowiem, że ich klub zwyczajnie marnuje rozgrywającego właśnie swój sezon życia Isco. Zwycięstwo 6:2 odniesione na stadionie Deportivo La Coruna bez udziału żadnego z tercetu Bale-Benzema-Ronaldo oraz bez Modricia, Kroosa i Casemiro w pierwszym składzie potwierdziło domysły – ławka Realu jest niemal równie silna, jak podstawowy skład.

Ostatnio rozważając argumenty dotyczące kwestii mistrzostwa Hiszpanii jako jedną z największych przewag Realu – poza jednym zaległym meczem w rękawie – podawaliśmy właśnie szeroki skład. Na dobrą sprawę – dwie równorzędne jedenastki na grę o tytuł i ostatnie fazy europejskich pucharów.

Navas – Carvajal, Ramos, Pepe, Marcelo – Casemiro, Modrić, Kroos – Ronaldo, Benzema, Bale

oraz

Casilla – Danilo, Varane, Nacho, Coentrao – Kovacić, Rodriguez, Isco – Vazquez, Morata, Asensio

Brzmi nieźle, prawda?

Dzięki tak szerokiej kadrze pełnej zdyscyplinowanych i cierpliwych piłkarzy (poza Jamesem praktycznie nie słychać narzekań i zawodzeń na zbyt mało minut na boisku) Real bardzo spokojnie podchodzi i do plagi kontuzji, i do ewentualnych zawieszeń czy przemęczenia kluczowych zawodników. Sprawdźmy zresztą na dzień przed pierwszym z półfinałowych starć w Lidze Mistrzów jak to wygląda na tle rywali do mistrzostwa oraz triumfu w najważniejszym turnieju europejskiej piłki klubowej.

Keylor Navas 3210

Następny Nacho nie dobił nawet do 3 tysięcy minut. Czyli: 6 piłkarzy powyżej 50 godzin gry, do tego zaledwie dwóch powyżej 3,5 tysiąca minut. Jak to się kształtuje u lokalnego rywala, który jutro zmierzy się z Realem w Lidze Mistrzów?

Juanfran 3009

Dopiero tu pojawia się dłuższa przerwa – Kevin Gameiro ma niespełna 2200 minut. W Atletico więc niemal cała jedenastka (bez jednego) zagrała powyżej 50 godzin, dwóch powyżej 4000 minut, aż siedmiu powyżej 3,5 tysiąca. Można spekulować jaki ma to wpływ na grę, ale te 536 minut różnicy między Ronaldo i Griezmannem to sześć pełnych spotkań. Wiadomo, podopieczni Diego Simeone to konie pociągowe, ale tym bardziej – przy grze wymagającej takich nakładów sił, takiego biegania i tyrania na całej szerokości boiska – to może mieć decydujący wpływ.

Valere Germain 3281

A Mendy (2977) i Moutinho (2853) też dojeżdżają powolutku do tej magicznej granicy. Sumując: dziewięciu ponad 3000 minut, czterech powyżej 4 tysięcy. Pod tym względem najlepiej – obok Realu – prezentuje się Juventus, który przerasta ligę włoską na tyle, że mógł sobie pozwolić na spore rotacje.

Gonzalo Higuain 3835
Sami Khedira 3587
Gianluigi Buffon 3405
Mario Mandżukić 3218
Leonardo Bonucci 3111

Do granicy dobijają Alex Sandro (2956), Miralem Pjanić (2948) i Paulo Dybala (2800).

Jako że Real walczy też o mistrzostwo, rzućmy okiem na Barcelonę.

Ivan Rakitić 3208

Tuż pod kreską Javier Mascherano z 2989 minutami spędzonymi na murawach.

Monaco 4, Atletico 2, Barcelona 2, Real 0, Juventus 0

Widać naprawdę drastyczną różnicę między trzema klubami bazującymi na mniej więcej stałym składzie oraz dwóch pozwalających sobie na głębokie rotacje. Obraz jednak nie jest pełny, dopóki nie rzucimy okiem na przydatność tych rezerwowych, którzy dają odpoczywać największym gwiazdom. Wiadomo, przydatności środkowych obrońców nie da się do końca zamknąć w liczbach, poprzestańmy więc na tym, że kwartet Varane-Pepe-Ramos-Nacho to czwórka klasowych piłkarzy. Ale już pozostałych zawodników dość dobrze mogą oddać ich statystyki goli oraz asyst. I tak, wśród piłkarzy, którzy zagrali poniżej 1800 minut (czyli co najwyżej 20 pełnych spotkań):

w Realu: Asensio (9 goli, 3 asysty), Morata (18 g, 6 a), Rodriguez (9 g, 13 a), Diaz (5 g, 2 a), Danilo (1 g, 2 a); razem: 42 gole, 26 asyst
w Atletico: Vrsaljko (1 gol, 2 asysty), Gaitan (4 g, 5 a), Thomas (1 g, 4 a), Tiago (1 g, 1 a); razem: 6 goli, 12 asyst
w Monaco: Dirar (1 gol, 7 asyst), Carrillo (8 g, 5 a), Boschilia (8 g, 3 a), N’Doram (1 g, 1 a), Traore (2 g),  Jean (1 g, 1 a), Cardona (1 a); razem: 21 goli, 18 asyst
w Juventusie:
Marchisio (2 gole, 4 asysty), Asamoah (2 a), Sturaro (4 a), Lemina (1 a), Hernanes (1 g), Pjaca (1 g), Rincon (1 a); razem: 4 gole, 12 asyst
w Barcelonie:
Suarez (3 gole, 5 asyst), Digne (1 g, 1 a), Rafinha (7 g, 5 a), Alcacer (7 g, 3 a), Vidal (2 g, 5 a), Munir (1 g), Alena (1 g); razem: 22 gole, 19 asyst

To jest prawdziwa przepaść. Zawodników, którzy graliby tak mało gwarantując taką jakość nie ma nigdzie, a siła drugiego garnituru Realu kompletnie zawstydza ławki rezerwowych najsilniejszych drużyn kontynentu.

Pozostaje jedynie pytanie: na ile prawdziwe są te zapewnienia trenerów i dyrektorów sportowych, że gwiazdy wygrywają pojedyncze mecze, sezony zaś zwycięża się przy bardzo mocnym udziale zawodników z końcowych miejsc na ławce rezerwowych. Triumf Realu w Hiszpanii i Lidze Mistrzów – co przecież wydaje się szalenie realne – będzie potwierdzeniem tych tez.