post
Avatar

Opublikowane 29.09.2016 15:16 przez

redakcja

Pewnie zdziwiło was, jak to możliwe, że Stal Rzeszów nagle wyskoczyła z kapelusza z potwierdzeniem, iż Józef Wojciechowski faktycznie pełni u nich w klubie jakąś rolę. Spokojnie, nie musicie czuć się w tym gronie samotni. Zdziwieni jesteście nie tylko wy.  

Jeśli zamierzacie szukać śladów „działaczowania” Wojciechowskiego na oficjalnej stronie Stali Rzeszów, śmiało możecie odpuścić. Znajdziecie tam tyle informacji o JW, co o życiorysie Zenka Martyniuka. Na stadionie także nie ma oczywiście żadnego baneru, w lokalnych mediach nie pojawiła się żadna, choćby najbardziej zdawkowa informacja prasowa. Do klubu dodzwonić się trudno, udaje nam się dopiero połączyć się z działem księgowości. Pani, która podaje nam numer do prezesa Stali Rzeszów zapytana o Józefa Wojciechowskiego nie bardzo wie, o kogo chodzi, ale – jak twierdzi – jest tu dopiero od niedawna, więc ma prawo jeszcze nie wiedzieć o dużym nazwisku pomagającym złożyć się na jej pensję. Nie jest to nic nadzwyczajnego.

Gorzej, jeśli równie zorientowany jest sam prezes klubu.

Tomasz Kloc (prezes Stali Rzeszów): – O kim chce pan rozmawiać? Słabo słyszę. Proszę powtórzyć.

– O Józefie Wojciechowskim. Wasz klub poświadczył, że to działacz Stali Rzeszów.

Nie znam pana Wojciechowskiego.

– Nie zna pan pana Wojciechowskiego?

Nie. Na pewno chodzi o Stal Rzeszów?

– Tak. Jakim cudem pan nie wie o tym, że pana klub poświadczył, że Wojciechowski jest działaczem Stali Rzeszów i dzięki temu może startować w wyborach na prezesa PZPN-u?

Na prezesa czego?

– PZPN-u.

PZPN-u?

– Tak. Polski Związek Piłki Nożnej.

(chwila zastanowienia) Nie mam pojęcia.

– Czyli – ustalając – nie jest działaczem u was w klubie, tak?

W klubie… Nie wiem, może wczoraj go dopięli do sekcji piłki nożnej? Nie było takiej informacji. Ja nic o tym nie wiem.

– A pan miał kiedyś jakikolwiek kontakt z Józefem Wojciechowskim? Zna go pan, rozmawiał?

Nie. Nigdy. Nie znam go.

***

Parę minut po tej – sami przyznacie – dość dziwnej rozmowie z nic niewiedzącym prezesem klubu, dostaliśmy telefon zwrotny. Prezes już dowiedział się, co się dzieje w jego klubie i poinformował, że Wojciechowski nie jest jednak w Rzeszowie postacią anonimową.

Zainteresowało mnie to, po co pan dzwonił i w związku z tym zadzwoniłem do człowieka od sekcji piłki nożnej. Pan Wojciechowski rzeczywiście współpracuje z sekcją piłkarską.

– Czyli pan o tym nie wiedział?

Wiele osób współpracuje z piłką nożną. Na forum klubu Wojciechowski się nie pojawia. Nie jest na zarządzie, nie bierze aktywnego udziału. Rozmowy ze sponsorami odbywają się poza zarządem klubu. O niczym nie wiedziałem.

– Taki klub jak Stal Rzeszów rozpoczyna współpracę z tak głośnym nazwiskiem jak Wojciechowski i prezes nie ma o tym pojęcia?!

Skąd miałem wiedzieć? Na stadionie nie pojawił się żaden baner JW Construction, bo wtedy by mi to nie umknęło.

– Czyli pan dowiaduje się o współpracy z tym czy innym sponsorem dopiero wtedy, gdy jest baner na stadionie?

Jeżeli są prowadzone z nim rozmowy, współpraca, to czemu mam się specjalnie interesować? To tak jakbym się interesował każdym innym sponsorem. Odsyłam pana do sekcji piłki nożnej. Oni mają pomieszczenie, spotkania, rady. Ich przedstawiciel tylko przychodzi na zarząd, nie było takiego tematu, by pytać czy ten czy owy sponsor coś działa.

– Planuje pan przecież budżet klubu, tak?

Budżet tak… Po szczegóły odsyłam do pana Jacka Szczepaniaka, prezesa sekcji piłki nożnej, proszę z nim rozmawiać.

***

Tomasz Kloc wprawdzie zajmuje się nie tylko sekcją piłki nożnej Stali Rzeszów, a reprezentuje je wszystkie (czyli także m. in. bokserską, kolarską, zapasów), ale możemy się domyślać, że powinien chociaż usłyszeć o tym, że trzecioligowy klub nawiązał współpracę z jednym z prężniej działających biznesmenów branży budowlanej. Nie chodzi przecież o rodzinny tartak z gminy Węgorzewo, a o deweloperskiego giganta z przeszłością piłkarską, którego w środowisku zna każdy.

Wyobrażacie sobie, że zarządzacie trzecioligowym klubem, przed wami otwiera się taka furtka i wy nawet o niej nie wiecie? Że nie znacie terminów – pal licho. Że nie jesteście w stanie rzucać jak z rękawa kwotami, warunkami, zapisami – jasna sprawa, da się zrozumieć. Ale że taki telefon od dziennikarza jest dla was zdziwieniem?

Niepokojące.

Dzwonimy dalej. Jacek Szczepaniak jest odpowiedzialny wyłącznie za sekcję piłki nożnej, więc zakładamy, że obiło mu się o uszy, że w jego klubie ponoć współpracuje się z jednym z prężniej działających biznesmenów w kraju. Tym razem się nie mylimy.

– Tak zupełnie szczerze: spojrzał pan dzisiaj w lustro po tym jak poświadczył pan, że Józef Wojciechowski jest działaczem Stali Rzeszów?

Jacek Szczepaniak (prezes sekcji piłki nożnej): – Ale gdzie panu poświadczyłem, że jest działaczem? Ja poświadczyłem, że jest członkiem zarządu jako sponsor. Jest jedną z kilku osób na zarządzie i tyle. Ma przyczynić się do poprawiania wizerunku i budowania zespołu. Przecież wiadomo, że nie przyjeżdża tu i nie parzy kawy, nie chodzi za piłkarzami i nie pierze ubrań. Pana pytanie jest nakierowane na to, że on jeździ, załatwia…

– Nie, przecież to oczywiste, że nie. Jest sponsorem, w porządku. Dlaczego nigdzie nie można znaleźć o tym informacji?

Co to znaczy, że nigdzie?

– Na waszej stronie internetowej jest sekcja sponsorzy – nic o tym nie ma. Na stadionie nie ma żadnych banerów JW Construction. Przesyła wam pieniądze bezinteresownie i nawet nie chce się zareklamować?

Proszę pana, a kto w ogóle powiedział, że to ma być reklama JW Construction?

– To czego? Proszę wyjaśnić.

Ja muszę panu wyjaśniać, jakie ja mam umowy sponsorskie?! Pyta pan o Józefa Wojciechowskiego i ja potwierdzam, że on jest u nas jednym ze sponsorów. I tyle. Co pan więcej chce? Niech pan zadzwoni gdzie indziej i zapyta się o innych sponsorów, kto gdzie wpłaca i jak.

– To proszę powiedzieć, jaką firmę chce u was zareklamować, skoro nie JW Construction.

Niedługo się pan dowie.

– Od kiedy w takim razie trwa ta współpraca?

Od czerwca.

– Dlaczego w takim razie prezes Tomasz Kloc nie miał pojęcia o tej współpracy? Co, dogadał się pan z takim gigantem biznesowym i głośnym nazwiskiem jak Wojciechowski i nawet się pan nie pochwalił prezesowi?

Pan prezes Kloc jest od klubu Stal Rzeszów, który zajmuje się różnymi sekcjami i pełni raczej inne funkcje. My jako piłka działamy autonomicznie. Ta wiadomość nie była szeroko komentowana, specjalnie nie puszczaliśmy tego na zewnątrz.

– W ogóle nie puszczaliście.

Tak, takie mieliśmy ustalenia, nie chcieliśmy tego publikować. Nie wszystkie rzeczy się publikuje.

– Dlaczego nie chcieliście? Przecież to głośna sprawa, gdy do takiego klubu jak Stal Rzeszów wchodzi z kapitałem czy inną pomocą – nie wiem, bo mówi pan tak enigmatycznie, że ciężko to ustalić – ktoś taki jak Wojciechowski.

No i teraz dzięki waszemu portalowi to już będzie opublikowane! W czym problem?

– Niejako pomógł pan Wojciechowskiemu w tym, by mógł kandydować na prezesa PZPN. Pana zdaniem to ktoś, kto może zbawić polską piłkę?

Zbawić, zbawić… A kto zbawia polską piłkę?

– Dobrze, zapytam inaczej. Czy jest w stanie zrobić cokolwiek dobrego dla polskiej piłki?

Celem człowieka niezależnego finansowo, dysponującego dużym majątkiem, nie jest dorwanie się do dużych pieniędzy z PZPN-u. Bardziej chce to potraktować jako spełnienie swoich ambicji. Z Polonią mu nie wyszło, może chce ocieplić swój wizerunek w piłce poprzez sensowne zarządzanie? Nie wiem, trudno mi powiedzieć. Dla mnie to też było zaskoczenie, że mu się chce. Zaraz nadzieje się na różne komentarze, uwagi, docinki… Będziecie teraz przecież o nim na pewno pisać. Mieliśmy wcześniejszą deklarację pana Józefa, że coś nam pomoże, zadzwonił w tym tygodniu i poprosił o wystawienie tego zaświadczenia. No to… Heh, nie miałem podstaw, by mu go nie wystawić.

– Czyli jeszcze nic nie zapłacił, tylko zadeklarował?

Nieee… Proszę pana, my mamy pewne rzeczy ustalone, rozmawiamy, musimy mieć jakieś miejsce w tabeli… Ja nie będę teraz zdradzał ustaleń. Nas zadowalają wszyscy sponsorzy, którzy chcą do nas przyjść i z nami współpracować.

– Teraz pojawią się zarzuty, że Jóżef Wojciechowski kupił sobie od was pomoc.

(śmiech) I ja bym nawet rozumiał takie zarzuty. Proszę mi pokazać klub, do którego chciałby przyjść Wojciechowski i pan powie, że go nie chce. No, może Legia.

– Wisła nie chciała.

 – I zobaczymy, gdzie wylądują. Nie szukałbym tu wielkiego podstępu. Myślę, że jakby Wojciechowski obudził się dzisiaj, to nie szukałby klubu w Rzeszowie, a znalazłby pod Warszawą. Weszło ma swoją wersję na ten temat, my mamy swoją. Nie jest łatwo dzisiaj awansować. Czasami jeden mecz decyduje jak w naszym meczu barażowym, gdzie pomyłka sędziego pozbawiła nas gry w drugiej lidze… To się tak ciągnie. Nie znam klubu, do którego przyszedłby Wojciechowski i usłyszałby, że go tam nie chcą. Rozmowy trwają, niedługo wszystko będzie pewnie finalizowane.

***

Jakaś współpraca jest, ale nie wiadomo jaka, bo klub chwalić się nie chce. Etap tej współpracy jest tak raczkujący, że nie wie o nim nawet główny prezes. Osoba, która klepnęła ten papier poświadczający współpracę uważa, że Wojciechowski to dobry kandydat, bo nie zależy mu na kasie i takiemu człowiekowi się nie odmawia w myśl zasady, że skoro są problemy finansowe, to żadne pieniądze nie śmierdzą.

Nam jednak śmierdzi cała ta sprawa i po rozmowie z najważniejszymi osobami w klubie smród wcale nie opadł choćby o centymetr.

JAKUB BIAŁEK

Fot. FotoPyK

redakcja

Opublikowane 29.09.2016 15:16 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
10.04.2021

Stokowiec: – Dziś żadna z drużyn nie zasłużyła na porażkę

Mecz Śląska z Lechią należał do takich, po których jedni i drudzy mogli mieć niedosyt. Bo przecież Śląsk mógł zamknąć mecz w pierwszej połowie. No, ale tego nie zrobił, a w drugiej połowie lepsze szanse miała Lechia. Do tego też odniósł się na konferencji pomeczowej Piotr Stokowiec. Trener gdańszczan podkreślał jak dziwny był przebieg tego […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Skandal w III lidze. Bójka piłkarza z dyrektorem

Dzisiejszy mecz Radunii Stężyca ze Świtem Skolwin miał wielką dla obu klubów stawkę. Radunia, która pewnie zmierza po awans, mogła na wiceliderze się wywrócić, a ten włączyłby się do walki o zwycięstwo w III lidze. Radunia wygrała 3:0, ale to nie był koniec emocji w tym meczu. Trzeba powiedzieć: niestety. Niestety, ponieważ po meczu doszło […]
10.04.2021
Ekstraklasa
10.04.2021

Jeśli ktoś został z Ekstraklasą… wcale nie ma czego żałować!

Tak, wiemy, El Clasico, tak, wiemy, Benzema. Ale kto zamiast na ligę hiszpańską postawił dzisiaj na wieczór z Ekstraklasą – wcale nie musi się czuć specjalnie rozczarowany. Przyznajemy, po tym ultra-paździerzu, który zaserwowano nam w meczu Warty ze Stalą Mielec mieliśmy złe przeczucia. Ale ani Śląsk Wrocław z Jackiem Magierą za sterami, ani Lechia Gdańsk […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Kontaktowa bramka Barcelony. Strzelcem Mingueza (video)

Nie układa się dzisiejszy mecz Barcelonie, Real prowadził do przerwy w El Clasico dość gładko 2:0, choć wydawało się, że nie musiał wrzucać najwyższego biegu. Po przerwie jednak Barca zdobyła bramkę kontaktową. Nie była to na pewno tak piękna bramka jak ta Benzemy, ale gol to gol. Óscar Mingueza zdobywa bramkę kontaktową dla FC Barcelony! […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Milik strzela dla Marsylii! Efektowna akcja (video)

Czwarte trafienie w lidze francuskiej Arka Milika, a pierwsze w kwietniu. Polak wyrównał stan gry z Montpellier – Marsylia przegrywała od… 28 sekundy, a Milik strzelił gola do szatni. Milik ładnie zabrał się z piłką, to nie było dobicie do pustaka, jest klasa:     Pan Arkadiusz Milik. pic.twitter.com/yUGR9LSUPi — Dominik Klekowski (@DoKlekowski) April 10, […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Co za bramka w El Clasico! Benzema piętą (video)

Ależ wspaniale zaczęło się El Clasico. Szybko strzelony gol to zawsze tym większa szansa, żeby pojawiły się emocje, żeby mecz jeszcze bardziej się otworzył. Ale jeszcze jest kwestia JAK padł ten gol. Cała akcja dynamiczna, ale wykończenie Benzemy – kapitalne. Totalny luz, pięta, prosto do siatki. Karim Benzema rozpoczyna strzelanie w El Clásico! ⚽Francuz KA-PI-TAL-NIE […]
10.04.2021
Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Milan wygrywa, Zlatan z czerwoną kartką

Ze Zlatanem trudno się nudzić. Dzisiaj pomógł Milanowi pokonać Parmę, ale też wyleciał z boiska. Powód? Miał obrazić arbitra. Czerwona kartka Zlatanowi przytrafiła się po godzinie gry, gdy Milan prowadził 2:0. Nie wiadomo jeszcze co dokładnie powiedział arbitrowi Maresce, ale ten arbiter słynie z tego, że się nie patyczkuje. Ostatnio potrafił bez ceregieli wlepić Conte […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Makowski opuszcza „Klub Zero”. Gol w 65 meczu Ekstraklasy

Klub Zero, czyli piłkarze, którzy grają w Ekstraklasie, grają, potem jeszcze trochę grają, a bramek z tego nie ma. Dzisiaj z tego szacownego grona wypisał się Tomasz Makowski. Makowski może jest defensywnym pomocnikiem, no ale jednak – środek pola, można być dalej od bramki. A jednak zdążył się dorobić rangi zawodnika bez właściwości ofensywnych. Przed […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Warta i Stal biczowały futbol

Najsłabszy mecz tej kolejki Ekstraklasy już mamy, nie musimy czekać na jej zakończenie. Nie wierzymy, że ktoś teraz zagra słabiej niż Warta Poznań i Stal Mielec. Gdyby to spotkanie się nie odbyło i obie drużyny od razy dostały po punkcie, nic byśmy nie stracili, za to sporo zyskali – z cennym czasem na czele. To […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Salinas: – Kto wygra El Clasico, zostanie mistrzem Hiszpanii

Ilu ekspertów, tyle głosów. Przed dzisiejszym El Clasico wrze w mediach, oczywiście szczególnie hiszpańskich, ale nie tylko. Ciekawą wypowiedź dał Julio Salinas, gwiazda Barcy czasów Dream Teamu Johana Cruyffa. Salinas w „El Mundo Deportivo” zwrócił uwagę, że to szalony sezon dla obu ekip, jedni i drudzy mieli sporo wybojów. Niemniej już się z tego mniej […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Składy przed El Clasico

KARTY ODKRYTE! Zidane i Koeman podali już składy na dzisiejszy hiszpański szlagier, czyli oczywiście El Clasico. Zestawienia prezentują się tak i trzeba przyznać, że nie ma w nich większych niespodzianek: REAL: Courtois – Vazquez, Nacho, Militao, Mendy – Kroos, Casemiro, Modrić, Valverde, Vinicius – Benzema. BARCELONA: Ter Stegen – Mingueza, Araujo, Lenglet, Dest, Alba – […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Helik zagra o Premier League?! Baraże coraz bliżej

Michał Helik nie miał może za dobrego wejścia do reprezentacji Polski, był jednym z przegranych pierwszego zgrupowania Paulo Sousy. Ale w Championship pozostaje konsekwentny, a jego Barnsley jest rewelacją sezonu. Dzisiaj Barnsley z Helikiem w składzie wygrało 2:0 z Middlesbrough. Zespół, który miał walczyć o utrzymanie, na pięć kolejek przed końcem sezonu zajmuje miejsce premiowane […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Runjaic: – Napastnikiem numer jeden jest cała drużyna

Pogoń Szczecin dość spokojnie ograła dzisiaj Wisłę Płock, będąc zdecydowanie lepszym zespołem. Gola strzelił Benedyczak, a więc nie dziwi, że na konferencji pomeczowej Kosta Runjaic usłyszał pytanie o hierarchię napastników. Nie da się ukryć, temat snajperów w Pogoni pozostaje problematyczny od jakiegoś już czasu. Rozwiązaniem mieli być zarówno Manias w zeszłym sezonie, jak i Zahović […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Koeman: – Real spotyka za dużo krytyki

Kurtuazja kurtuazją, jest normą ze strony trenerów przed każdym meczem. Ale Ronald Koeman brzmiał przekonująco, gdy mówił, że Real Madryt jest lepszy niż się mówi, a krytyka tego zespołu jest przesadzona. Real jest na trzecim miejscu z 63 punktami, dwa za Barceloną, a trzy za liderem, Atletico. Te różnice więc faktycznie nie są duże – […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Sandecja nie przestaje zadziwiać. Kolejne zwycięstwo

Niebywała jest forma Sandecji w ostatnich tygodniach. Jeżdżą po Polsce i po prostu wygrywają. Metamorfoza o 180 stopni,  bo ten zespół na początku sezonu był synonimem dostarczyciela punktów. Dziś Sandecja ograła Zagłębie Sosnowiec. Sandecja, która do 13 kolejki nie wygrała ani jednego meczu, od tamtej pory wygrywa jak leci. Przez kolejne jedenaście kolejek trzech punktów […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Liverpool wreszcie wygrywa na Anfield. Przerwana passa (video)

 Ten sezon dla Liverpoolu już jest do zapomnienia, ale przynajmniej wstydu od teraz będzie trochę mniej. Liverpool wreszcie wygrał u siebie mecz. Anfield, legendarny obiekt, był wyjątkowo kurtuazyjny – The Reds dziś przeciwko Aston Villi wygrali dopiero swój pierwszy domowy mecz w 2021 roku. Przypomnijmy jak to się w tym roku na Anfield układało: – […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Tylko remis Bayernu w Bundeslidze (video)

Nie był to najbardziej wyjściowy skład Bayernu w historii. Niemniej i tak Bayern był faworytem meczu z Unionem Berlin. Ale stołeczny klub postawił twarde warunki i wywozi z Monachium remis. – Bouna Sarr, 424 minuty w tym sezonie BuLi – Tiago Dantas, 69 minut – Josip Stanisić, który debiutował w tym sezonie Bundesligi W eksperymentalnym […]
10.04.2021