post Avatar

Opublikowane 07.01.2013 13:04 przez

admin

„Bruno Jasieński. Niemieckie imię, nazwisko polskiej szlachty. Ł»yd, komunista co bywał w Rzymie, paryskie ma kontakty. W Moskwie sądzony za szpiegostwo, skazany i zesłany. Zaginął gdzieś po drodze. Odtąd los jego jest nieznany”. Ten fragment z Jacka Kaczmarskiego o polskim pisarzu zamordowanym przez Sowietów przyszedł mi do głowy, gdy raz po raz czytam, że zaginąłâ€¦ Wojtek Kowalczyk. Mój druh z boiska, knajp i z Weszło. Otóż Wojtek gubił się często, ale tylko ludziom, których chciał ominąć, nie spotkać więcej, wybierając towarzystwo własne, inteligentne inaczej.
Pamiętam jak zgubił się po powrocie z Hiszpanii, nie dawał znaku życia. Kolega z Canal + wówczas, Mateusz Borek (który jeszcze wtedy nie był Matim, raczej Pryszczatim) postanowił nakręcić o Wojtku zgubionym reportaż. I pyta, jak dziś Marian Kmita – gdzie go znaleźć? Bo to twój kolega, na pewno wiesz…

Pewnie, że wiedziałem. Wsiedliśmy w auto z kamerą i na Kondratowicza. Tam przy pętli do knajpy w bloku. Tam do paru gości z piwem. Gdzie Kowal? A był przed godziną. A teraz pojechał poćwiczyć na siłowni. A gdzie? A nad Wisłą.

Pojechaliśmy, Kowal był, ćwiczył, potem odebrała go żona z córką. I poszliśmy na to piwo, nagraliśmy reportaż. Nawet na jego osiedlowym boisku, Maracanie z Bródna, gdzie pozwoliłem sobie nawet obronić na potrzeby filmu jego kilka strzałów. Wyszło fajnie.

Jak ktoś nie daje znaku życia, to nie znaczy, że jest z nim źle. Może po prostu chce mieć spokój? Przez parę tygodni w życiu?

Nie być na każdy gwizdek, jak pies, na każde zawołanie?

Znajdzie się i jak zawsze będzie w formie.

Aha, a zacząłem od Kaczmarskiego. Nie kojarzy mi się z piłką, ale ten mój ukochany bard i poeta ojczystego języka leży na Powązkach obok… Kazia Deyny, i naprzeciw Kazia Górskiego.

Tam powinna wędrować każda wycieczka szkolna.

Cymbałkiewiczom też by to nie zaszkodziło.

*

Z Legii Warszawa zwolniono Marka Jóźwiaka, dyrektora sportowego. Lista piłkarzy przegapionych przez ten klub w ostatnich dniach wzbogaciła się o Milika (uznano go tam niedawno za nieprzydatnego), ale pomylić się zawsze można (widać to po nieudanych związkach małżeńskich najlepiej). Ja tylko napiszę, że kiedyś Marka lubiłem, kiedy jeszcze miał ksywkę Beret (od obciachowej fryzury w kółko), jeździł złotym polonezem Kowala (musiało to być zatem 20 lat temu), opowiadał o wymarzonym prowadzeniu parkingu w Mławie, no i mieszkał na Ursynowie, tuż nad innym moim kumplem, Robertem Rymarowiczem (żużel, C+, musicie pamiętać lub kojarzyć). No i niesamowicie mnie dziwiło, że obaj mają, piłkarz i dziennikarz, jedno pirackie podłączenie do Canal +, ze wspólnym kablem przez balkony.

Z kogoś wychodziła już wtedy wiocha. Ja zresztą tych swoich opinii nie kryłem, no i Mareczek, który niegdyś – takie sprawiał wrażenie – podzieliłby się nawet ostatnią prezerwatywą – obiecał mnie powitać gdzieś na ulicy.

Chłopaku, ochłoń wreszcie. To nie Mława, to Warszawa.

Ale miałem z nim kiedyś super wywiad, bo miewał on i świetne mecze. Nawet w Lidze Mistrzów. No i gadamy po wyjedzie do Moskwy, przy czteroipółlitrowej butli whisky…

Byliście gdzieś?
– Aaa, na Placu Czerwonym.
– No to i u Lenina byliście?
– Byliśmy. Ale spał jak zabity.

Tak czy owak ze swoimi kontaktami spadnie na cztery łapy, jeden kontrakt na jedno okienko i będzie żył dostatnio. Tego życzę.

*

Tak jakoś zacząłem o komentatorze Kowalu, a tu się dowiaduję, że Przemek Pełka, na pewno przez was ceniony bardzo,  zimą stracił nogę, a niepewny jest los drugiej.

Tak Przemku, tobie na pociechę,  żebyś nie tracił wiary, Janek Ciszewski właściwie też nie miał nogi, podpierał się jedynie czymś co ją przypominało, a komentował więcej niż wspaniale, aż do emerytury w 1982 i medalu mundialu w Hiszpanii, po którym zluzował go Szpakowski. No, ale Cis nie miał szans, bo Szpak ożenił się z młodą Falską, córką starej Falskiej z Dziennika Telewizyjnego, reżimowego, tak zwanej w kręgach antyjaruzelskich „Falskiej… generalskiej”.

Przemku, głowa do góry!

*

Jezu, a jak ja o tym komentowaniu – to tylko patrzę z boku. Kiedyś robiłem show w Klubie Kibica, opowiadając już na luzie o meczach z weekendu. Zawsze dostawałem najgorsze drużyny, Lubin (nie wykluczam, że komentowałem ten wałek z Cracovią), Łęcznąâ€¦ No i raz trafia mi się mecz Łęczna – Wisła Płock, razem z Edkiem Durdą. No i komentuję, a tu dno. Ziewamy, dowcipkujemy z nieudolności piłkarzy, żółwiego tempa. I w pewnym momencie mówię do Edzia, na antenie – ej, spróbujmy to skomentować jakby grał Manchester United z Realem! Gol! Podanie! Co za rajd! Fenomenalnie! Bosko!

Edzio, z wykształcenia aktor, natychmiast podchwycił pomysł i przez kilka minut wydzieramy się jak w Brazylii!

Ale jest jedno niecelne podanie, drugie, dziesiąte… I ja mówię – Edziu, tych patałachów nie da się normalnie skomentować. Nie da się! I dalej zacząłem jazdę.

Kilka dni później do stacji przyszedł protest. Od prezesa Wisły pana Krzysztofa Dmoszyńskiego, w imieniu całej Ekstraklasy zresztą. Ł»e pan Zarzeczny szydził z profesjonalizmu piłkarzy i że Płock oraz Łęczna nie życzą sobie go na wizji.

Mój ówczesny szef, O., grzecznie się zastosował, może mnie nie wywalił, ale zabrał dwie trzecie pensji na zawsze i zabronił komentowania.

Hm, jakieś dwa lata później okazało się, że ten mecz był kupiony (sprzedany) i że to nie ja byłem nieprofesjonalny. Pan Dmoszynski, jak i jego szurnęli, od tego czasu przepraszał mnie dziesięciokrotnie.

Ale jak zwykle mu odpowiadam (chyba że bimber zwany „zieloną” podwiezie) – zbrodnie przeciwko mnie są nieprzedawnione.

Jak mi ostatnio słał życzenia, pytał – Paweł, jeszcze się nie przedawniło?

Jeszcze nie.

*

O Probierzu nie napisałem jakiś czas, a to najczęściej zmieniający robotę trener w Europie. Za to w jednym jest konsekwentny. Bierze zawodników bądź zgłasza potrzebę zakupu graczy wyłącznie z jednego miejsca w Polsce, od jednego gościa.

Takich zawodników ktoś ostatnio naliczył 26.

Kiedyś dam szczegóły o całej tej grupie, dziś mi się nie chce.

*

Była w tygodniu Msza Święta w rocznicę śmierci Janusza Atlasa. Ze starszym synem, zamiast do Kościoła, poszliśmy do Kogutka, gdzie zmarły najchętniej by nas widział. No i Michałowi przypomniałem nasz wspólny wyjazd na wczasy w Zakopcu. Miał kilkanaście lat i strasznie chciał podrywać panienki (zostało mu to na szczęście do dzisiaj, na szczęście dla panienek). Ale że był mały i lekko otłuszczony, szło mu dosyć ciężko. Ale raz błysnął. Podchodzi i mówi…

Paweł, wreszcie wyrwałem, i to dwie naraz. Mają po 18 lat. Kajakarki.
– Jak ty to chłopie zrobiłeś? – nie kryję podziwu…
– Powiedziałem im, że jestem mistrzem Polski. W tenisie.
– I uwierzyły? Nie znały?
– Powiedziałem im, że w deblu!

Cały humor ojca, bardzo takiego kogoś brakuje.

*

Jak tak się z wszystkiego śmieję, to niezwykle spodobał mi się pomysł Grzesia Mielcarskiego, żeby zrobić obóz dla bezrobotnych piłkarzy, coś na wzór Clairefontaine, gdzie kiedyś byłem. Szkoda, że tylko dziesięciodniowy, ten we Francji jest całoroczny, ale na początek dobre i to. Ludzie bez pracy potrzebują szczególnej pomocy, bardziej psychicznej, że są komukolwiek potrzebni, a nie zbędni.

Wiele razy w życiu byłem bez roboty i wiem jak to jest.

Pomyślcie, że parę lat temu bez pracy, po wizycie w Legii, bez pracy był Robert Lewandowski.

Gdyby nie jeden Mucha z Pruszkowa, nic by już z Roberta nie było. Mistrzem Polski i Niemiec by nie został. Realu by w Lidze Mistrzów nie ograł.

Ostatni będą pierwszymi.

*

Zakończę też religijnie. W sobotę odbyła się pielgrzymka kibiców na Jasną Górę, z wielu klubów. Oczywiście w mediach prorządowych tradycyjne drwiny, że Łysa Góra, motłoch, chuligani, stare śpiewki…

Ha, jak na Jasną Górę pojechał Kmicic, był przestępcą, zdrajcą, wrogiem Korony, człowiekiem wyklętym…

A wracał jako bohater, ostatni sprawiedliwy…

Ostatni – będą pierwszymi. Tak jest w istocie i tego się trzymajmy.

*

A jak chcecie coś o piłce poczytać, to sobie tabelę poczytajcie.

Przeciekawe zajęcie, przeeeciekawe – jakby powiedział Atlas.

Pan Atlas.
 

Opublikowane 07.01.2013 13:04 przez

admin

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
29.05.2020

Stanowisko: Wygrani i przegrani restartu Ekstraklasy

Zapraszamy na kolejny odcinek programu „Stanowisko”. Tym razem Krzysztof Stanowski wziął na tapet ekstraklasowe kluby i wskazał te, które zyskały na przerwie spowodowanej pandemią, a także te, które straciły.  
29.05.2020
Blogi i felietony
29.05.2020

Wraca sezon na kabarety

Tak, Legia i Lech z dużym spokojem wygrały swoje pucharowe mecze. Momentami obie ekipy grały jak z głupimi, a Kamil Jóźwiak to już w ogóle urządził sobie zabawę, jakby przyszedł na zajęcia wyrównawcze, samemu będąc szóstkowym uczniem. Czy to powód do optymizmu dla kibiców obu klubów? Nie. Nie, bo rywale byli skrajnie marni. Zobaczcie na […]
29.05.2020
Weszło
29.05.2020

19 czerwca kibice wracają na stadiony i to w większej liczbie niż 999 osób!

Polska piłka odmraża się w takim tempie, że aż nam się gęba cieszy. Jeszcze niedawno nie wiedzieliśmy, czy w ogóle wrócimy, a dziś już wiadomo, że tak, bo wszyscy przebadani są zdrowi, a to przecież około 800 osób, czyli znacząca grupa. Teraz dostajemy kolejną dobrą wiadomość: już wkrótce mecze będą odbywały się z kibicami! – […]
29.05.2020
Bukmacherka
29.05.2020

Lucky Loser na Ekstraklasę – zakład do 25 PLN bez ryzyka w Totolotku!

Zakład bez ryzyka? Znamy, lubimy, szanujemy. Zakład bez ryzyka na Ekstraklasę? A czy ideały istnieją? Tak. W Totolotku, który oferuje nam kolejną odsłonę jednej z ulubionych promocji graczy – „Lucky Loser”. Tym razem bez ryzyka obstawimy mecze naszej ukochanej, najlepszej ligi świata!  Jak działa promocja „Lucky Loser”? Nie jest to fizyka kwantowa. Gracze ją lubią, […]
29.05.2020
Weszło
29.05.2020

Pułapka przeciętności. Trzynaście lat od mistrzostwa dla Zagłębia

26 maja 2007 roku Zagłębie Lubin zatriumfowało nad Legią przy Łazienkowskiej w Warszawie i w aurze niespodzianki sięgnęło po mistrzostwo Polski. Trzy dni minęły zatem od trzynastej rocznicy tego niewątpliwego sukcesu. Jaki jest jednak ciąg dalszy tej historii? No cóż, w sumie niezbyt imponujący. Zwłaszcza biorąc pod uwagę suche wyniki. Degradacja za udział w aferze […]
29.05.2020
Weszło
29.05.2020

Nie ma Kozulja, nie będzie Spiridonovicia? Pogoń bez szczęścia do gwiazd

Dział skautingu Pogoni Szczecin zbiera ostatnio sporo gratulacji. Żeby nie było wątpliwości – z reguły zasłużonych, bo Portowcy wskoczyli na poziom skuteczności transferów, który Antoniemu Łukasiewiczowi nawet się nie śnił (przypomnijmy – według dyrektora sportowego Arki 2-3 udane transfery na 10 to porządny wynik). Ale tak jak Pogoń znajduje dobrych piłkarzy, tak nie do końca […]
29.05.2020
Weszło
29.05.2020

Dziś możemy być naprawdę dumni!

Jose z Portugalii, John spod Liverpoolu, a nawet Jonatan na południu Jerozolimy. Dziś za sprawą sprzedaży praw telewizyjnych aż do siedemnastu różnych państw, Ekstraklasa może podbić serca setek tysięcy fanów w całej Europie, a nawet poza jej geograficznymi granicami. Jako jedna z pierwszych lig na kontynencie, na długo przed Anglikami czy Hiszpanami, polska elita wraca […]
29.05.2020
Weszło
29.05.2020

„Wzrośnie intensywność”, „więcej kontuzji”. Jaka będzie Ekstraklasa w nowej rzeczywistości?

Wraca Ekstraklasa, więc wracają próby przewidzenia tego, co się będzie w niej działo. Zwyczajowo powinniśmy pytać ekspertów o mistrza kraju, spadkowiczów czy króla strzelców, ale w tej wyjątkowej sytuacji zajmujemy się nową rzeczywistością, w której się znaleźliśmy i wszystkimi aspektami, które się z nią wiążą. Kamil Kosowski, Paweł Golański, Leszek Ojrzyński i Czesław Michniewicz zmierzyli […]
29.05.2020
Weszło Extra
29.05.2020

Balić: „Czasami już w chwili wyjścia z szatni dostaję żółtą kartkę”

Sasza Balić to – takie mamy wrażenie – postać do tej pory nie do końca odkryta. Każdy kojarzy groźnie wyglądającego, mocno zbudowanego lewego obrońcę Zagłębia, ale niewiele było do tej pory materiałów z nim w roli głównej. Tu jakiś komentarz pomeczowy, tam krótka rozmowa do gazety. A przecież jeśli przyłożyć ucho tu i tam, to […]
29.05.2020
Weszło
29.05.2020

Trener Lavicka nie stawia na bezsensowne bieganie, a pracę z piłką

– Trener Lavicka nie jest z tych, którzy stawiają na fizykę, bezsensowne bieganie. Jest dużo pracy z piłką, taktyki. Ja jestem z tego zadowolony, bo jak miałem 18 lat, mogłem biegać nie wiadomo ile, a teraz to trzeba przyhamować, żeby dograć ten sezon – mówił Krzysztof Mączyński w rozmowie z Kanałem Sportowym.  Udało się biegać […]
29.05.2020
Weszło Extra
29.05.2020

Puste trybuny rozmontowują bombę, którą piłkarze zbroją w szatni

– Choćby nie wiem jak piłkarze próbowali się samodzielnie pompować, puste echo rozbraja wszystko – uważa Tomasz Łapiński o rozgrywaniu meczów bez kibiców. Z legendą Widzewa, a ostatnio między innymi literatem i ekspertem Polsatu Sport, rozmawiamy o tym, jak będzie wyglądać piłka po odmrożeniu. Co piłkarz czuje, gdy widzi puste trybuny? Z jakich powodów nie […]
29.05.2020
Weszło
29.05.2020

Zespół przy Darku odetchnął. Żuraw nie ma chorego ego

– Darek robił to bardzo dobrze już jako asystent w Lechu, kiedy współpracował z Marcinem Kamińskim czy Tomkiem Kędziorą. Wiele godzin poświęcił na trening indywidualny i przygotowanie do wyzwań. Już wtedy było u niego widać pasję w tym, żeby tych młodych wprowadzać. Fundamentalne jednak jest to, czy trener potrafi rozwijać zespół, a co za tym […]
29.05.2020
Weszło
28.05.2020

Coraz mniej jest typowych „dziesiątek”. Ta pozycja chyba wymiera

– Większość „dziesiątek” przenosi się do boku, przeważająca liczba zespołów gra z jednym defensywnym pomocnikiem i dwiema „ósemkami”. Wszystko idzie w tym kierunku, że w środku pola grają piłkarze box-to-box. Dużo biegający, podłączający się i z przodu, i z tyłu. A rozegranie przenosi się na boki – mówi w rozmowie z kwartetem „Kanału Sportowego”: Żewłakow, Smokowski, Borek, Stanowski […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Animucki: Teraz wszyscy jesteśmy zdrowi i chcemy, by tak pozostało też na koniec sezonu

Gościem dzisiejszego programu Ekstra Back na Kanale Sportowym był Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy SA. Prowadzący program Mateusz Borek, Tomasz Smokowski, Michał Żewłakow oraz Krzysztof Stanowski przepytali prezesa pod kątem powrotu ligi – zwłaszcza wyników badań, które spływały jeszcze kilkadziesiąt minut temu oraz sprzedaży praw telewizyjnych do Portugalii czy Anglii.  Ostatnie godziny dość nerwowe, ostatnie […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Bartoszek: Ci, którzy odeszli z Korony, sami odłożyli rękawicę

Utrzymanie Korony Kielce? Cóż, widzieliśmy kilka łatwiejszych zadań do wykonania. Maciej Bartoszek zapewne też, a jednak jeszcze przed pandemią podjął się tej wyjątkowo trudnej misji. Po przymusowej przerwie w rozgrywkach wygląda ona na… jeszcze trudniejszą. Stan kadrowy Korony jest taki, że na stoperze testowany jest Michal Papadopoulos. Co słychać w Kielcach? Jaki jest plan na […]
28.05.2020
Inne sporty
28.05.2020

Ostatni trening za nami. Od jutra w ORLEN Stay&Play ruszają finały

Emocje rosły z każdym kolejnym treningiem. Drużyny analizowały grę potencjalnych rywali, próbując doszukać się słabości. W ruch poszły komputery, programy nagrywające i własne oczy. Jutro okaże się, kto najlepiej odrobił pracę domową – rozpocznie się faza grupowa turnieju ORLEN Stay&Play w Rocket League. Dziś jednak mieliśmy okazję obejrzeć jeszcze jeden, ostatni trening. Tym razem swoich […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Oficjalnie: Włosi też wracają do gry. Najpierw puchar, potem Serie A

Piękny to jest dzień dla kibiców futbolu, mimo że zbyt wielu hitów dzisiaj nie zobaczą. Piękny dlatego, że spływają do nas same dobre informacje. Najpierw oficjalne daty powrotu na boiska ustalili Anglicy. Teraz dokładamy do tego potwierdzenie od włoskiego rządu, który pozwolił na powrót Serie A, Serie B oraz Pucharu Włoch. Po dzisiejszej konferencji ministra […]
28.05.2020

Live od 21:00 – Ekstra Back – Borek, Stanowski, Smokowski, Żewłakow

Może uznacie nas za wariatów, dziwaków, popaprańców, ale my naprawdę czekaliśmy na powrót PKO Bank Polski Ekstraklasy. I nareszcie, w końcu, doczekaliśmy się – w piątek wraca polska liga. Dlatego też dzisiaj wieczorem czas na specjalny program na Kanale Sportowym w całości poświęcony Ekstraklasie – Ekstra Back. Nazwa mówi sama za siebie, nic dodawać nie […]
28.05.2020