post Avatar

Opublikowane 10.10.2019 18:21 przez

redakcja

Wesley Omuru, rocznik 2004. Matka polskiego pochodzenia, ojciec nigeryjskiego. W Polsce żyje i gra w piłkę od pierwszej klasy podstawówki. Grywał głównie w rodzinnej Stalowej Woli, latem został wypatrzony przez drugoligową Stal Rzeszów. Ma potencjał, w Stali gra na poziomie juniora młodszego wraz ze starszymi o dwa lata kolegami.

Ten sam zdolny chłopak, z powodu swojego koloru skóry, na meczach juniorów musi wysłuchiwać obelg.

“Jebany czarnuchu”, wykrzykiwał związany z Resovią wpływowy w mieście kibic, po czym chłopak zszedł z boiska z płaczem. 

“Pali czarnuch”, wykrzyczał do sędziego trener DAP Dębica, co zarejestrowała kamera.

Jeden z widzów uchwycił także dość pokrętne tłumaczenia trenera dopuszczającego się rasistowskich okrzyków (pisownia oryginalna): – Przyznałem, że mi się krzyknęło i z czego to jest problem? Niech mi pan powie, czy on nie jest czarny? Zaprzeczamy rzeczywistości? Powiedziało mi się. Jeżeli on mówi do mojego “biały, łysy” to jest dobrze? Po kontrze rozmówcy trener utwierdził w przekonaniu, że nie po drodze mu z rozumem: – Do mnie ktoś powiedział “łysy”.

Skandaliczne szykanowanie, z jakim boryka się młody Wesley, nagłośnić postanowiła Stal Rzeszów wydając oświadczenie. Od kiedy chłopak gra w drużynie z Rzeszowa, doszło już do trzech rasistowskich incydentów. Trzech w… jedenastu meczach.

Fragment oświadczenia (TUTAJ CAŁOŚĆ).

Stal Rzeszów stanowczo potępia toksyczne i oburzające rasistowskie zachowania kibiców klubu Resovia Rzeszów oraz trenera jednego z podkarpackich klubów wobec naszego 14-letniego zawodnika.

Klub wyraża zdegustowanie i jednoznacznie potępia zachowania, jakie miały miejsce podczas meczów naszej drużyny juniora młodszego, w ramach rozgrywek B1 Junior Młodszy „gr. A” Grupa 1 przeciwko Resovii Rzeszów i DAP Dębica. Jesteśmy przerażeni tym, co spotyka naszego zawodnika Wesleya Omuru ze strony niektórych osób, (w tym rodziców pojawiających się w roli kibiców na meczach juniorów Resovii Rzeszów i trenera klubu z Dębicy).

(…)

Po incydencie w derbowym pojedynku z Resovią Rzeszów, kiedy podobnego zachowania dopuścił się jeden z rodziców kibicujących drużynie naszego lokalnego rywala i jego późniejszej refleksji, sądziliśmy, że takie rzeczy już nie będą miały miejsca. Dziś jesteśmy jednak zdania, że skoro rozmowy nie wystarczą, to jedyną szansą na właściwą refleksję jest zgłoszenie tych zachowań odpowiednim służbom i PZPN-owi.

Incydenty zostały opisane w protokołach sędziów.

Screen Shot 2019-10-10 at 17.14.17

Screen Shot 2019-10-10 at 17.18.23

Żyjemy w XXI wieku, a u wielu z nas wciąż nie wykształciła się jak widać umiejętność logicznego myślenia. Ktoś powie: to tylko jeden czy drugi okrzyk. Problem w tym, że kogoś ten okrzyk jednak znacząco dotyka. – Dlaczego moje dziecko ma się czuć gorsze? Bo co, bo ma ciemną karnację? – pyta pani Barbara, matka Wesley’a, którą rasistowskie obelgi bolą jeszcze bardziej niż syna.

Pani Barbara: – Nie wiem, co mogę więcej powiedzieć. Ręce mi opadają, jak dorośli ludzie potrafią się zwracać do dzieci. Zaczęło się od jednego pana na meczu z Resovią. Nie wiem, czy mogę podawać imię i nazwisko, ale wiem, kto to jest. Moje dziecko usłyszało “jebany czarnuchu”. Ten pan stwierdził później, że w ten sposób się nie wyraził. Ma szczęście, że nie uchwyciła go kamera, bo świadkowie są. Ale on twierdzi, że ma świadków, że się tak nie wyraził. Nawet nie chciałam tego zgłaszać na policję czy iść dalej, bo myślałam, że jest na tyle dorosły – tym bardziej, że to człowiek szanowany w mieście – że przeprosi publicznie. Ale to się nie stało.

Bywa pani na meczach syna?

– Tak. No niestety wysłuchuję to wszystko. To boli najbardziej. Żadna matka nie chciałaby słyszeć takich rzeczy w stosunku do własnego dziecka. Ja nie wiem, jak to wpłynie później na Wesley’a, jak on może zareagować. Żeby nie wyszło, że on jakoś zareaguje i będzie o coś posądzony. Bo to w sumie dziecko. Przecież my, dorośli się czasami nie kontrolujemy, co zresztą widać na meczach, a co dopiero młody chłopak. Mój syn podnosi na duchu mnie.

Czyli wnioskuję, że mimo wszystko dobrze to znosi.

– Albo nie daje tego po sobie poznać. Po incydencie z panem z Resovii widziałam, że wychodzi zapłakany. W życiu nie widziałam, żeby płakał. Później się okazało, że to przez tego pana. Widziałam, że ten pan trzęsie się z nerwów, że krzyczy, ale nie słyszałam dokładnie, co.

Zdarzały się takie incydenty wcześniej w Stalowej Woli?

– Nie było czegoś takiego. Dlatego dziwię się, że teraz są. Wesley grał przecież z tymi samymi drużynami. Nie mam pojęcia, dlaczego tak jest.

Jakie jest pani zdanie na temat tego, że zostało to powiedziane publicznie?

– Mi się wydaje, że bardzo dobrze. Ja patrzę na to jako matka dziecka, które jest szykanowane. Tym bardziej, że się słyszy teraz w telewizji, jak dzieci szykanowane, upokarzane… Był program o tym, że jedno upokarzane dziecko popełniło samobójstwo. No to dajcie spokój. Trzeba zwracać uwagę. Dlaczego moje dziecko ma się czuć gorsze? Bo co, bo ma ciemną karnację? To jest dla mnie, nie wiem… Mi żadni ludzie nie przeszkadzają. Jestem nastawiona pozytywnie do wszystkich, wystarczy, że nie robią drugiemu krzywdy. Co komu przeszkadza jaki ma kolor skóry?

– Choć wiem, że pod oświadczeniem będą komentarze, że to przesada, że to idzie już w drugą stronę, to moim zdaniem bardzo dobrze, że zostało to nagłośnione. Ja mam tylko nadzieję, że Wesley nie będzie miał już więcej problemów. Mam ciemnoskórego męża i on sam mówi, żeby sobie dać spokój, bo z tym się nie wygra. To już jest w człowieku i tak będzie. Nie skończy się na tym. Ale ja jestem tego zdania, że dlaczego mam dać spokój? Każdy będzie wchodził na boisko i sobie obrażał, nie tylko moje dziecko, ale i inne. W tych czasach jest dużo mieszanych małżeństw i różne są dzieci.

Tylko na boisku takie rzeczy się zdarzają czy w codziennym życiu Wesley’a też dochodziło do szykanowań?

– Różne są docinki, ale nie w ten sposób i nie od dorosłych ludzi. Dziwić się, czemu młodzież jest taka, skoro wychowują ją tacy ludzie jak ci, przez których obrażane jest moje dziecko.

Żeby nie kończyć tak smutno, proszę powiedzieć, jak idzie Wesley’owi w piłce. Słyszałem, że jest bardzo zdeterminowany.

– Ja nie mam żadnych planów, co będzie to będzie. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że aż tak daleko może pójść. Mogę być tylko z niego dumna.

Trener Wesley’a, Karol Zniszczoł, stoi murem za swoim podopiecznym. 

Karol Zniszczoł: – Wesley dołączył do nas latem ze Stali Stalowa Wola. Prawy obrońca albo skrzydłowy, fizyczny, bardzo dojrzały chłopak, nastawiony na piłkę. Oprócz jednostek treningowych, często można go zobaczyć na boisku czy siłowni poza czasem oficjalnych treningów. Rocznik 2005 i z powodzeniem radzi sobie w pierwszej lidze juniora młodszego na Podkarpaciu, czyli lidze dla juniora z rocznika 2003. Rywalizuje z chłopakami dwa lata starszymi, co często kończy się frustracją, ponieważ już w pierwszym meczu w Dębicy spotkaliśmy się z aktem rasizmu ze strony zawodnika. Ze strony trenera były hasła typu “jedziesz z nim, słaby jest”, mocno kontrowersyjny sposób motywowania trener z Dębicy proponował. 

Jak Wesley reagował na wyzwiska?

– To mega dojrzały, twardy chłopak. Pod skorupą kryje się człowiek wrażliwy. W pierwszym meczu w Dębicy nie robiło na nim to w ogóle wrażenia. Czarę goryczy przelała sytuacja z Resovii, gdy ktoś z kibiców mocno zwyzywał Wesley’a. Jeśli zawodnik schodzi z boiska z płaczem, musiało być niemiło. Jeśli ktoś rzuci jedno słowo z trybun, nie reaguje. Musiała być wiązanka. Była nawet kłótnia na trybunach, rodzice interweniowali. Twardy chłopak, ale wrażliwy. Dlatego też interweniujemy i ja go chronię, bo po każdym meczu, gdy jest taka sytuacja, idę do sędziów i proszę o to, by wprowadzili adnotację o takim zajściu.

Budująca była też reakcja drużyny po słowach trenera “pali czarnuch”, na filmiku widać, jak wszyscy protestują u sędziego.

– Ze strony zespołu to coś niesamowitego. Wiadomo, że my jako trenerzy, klub, organizacja, chcemy przygotowywać chłopaków do tego, by grali w piłkę, ale dwutorowo pracujemy też nad wychowaniem ludzi. Szacunek do przeciwnika i kolegi z drużyny to dla nas wartości priorytetowe. A jeśli jeszcze jeden stoi murem za drugim, to pokazuje, jaka jest dojrzałość w tych 15-letnich chłopakach.

Co myślisz jako trener o szkoleniowcu, który w obecności młodych chłopaków krzyczy “pali czarnuch”?

– Stanąłem jak wryty. Trener stał 10 metrów obok mnie i w momencie zawołałem sędziego mówiąc, że to zachowanie niegodne wychowawcy młodzieży. Zwłaszcza, że to sytuacja, która powtórzyła się już któryś raz i ja nie zostawię tego w ten sposób. Sędzia po konsultacji z liniowym pokazał trenerowi czerwoną kartkę. Takie słowa z ust każdego człowieka są absurdalne, a co dopiero z ust wychowawcy młodzieży… Skandal, po prostu. Oświadczeniem chcemy obronić naszego zawodnika i zrobić coś dla idei, bo to nie tylko Wesley, takich zawodników może być w Polsce więcej. Chcemy powiedzieć temu stanowcze nie i zwrócić uwagę na problem.

Bardzo dobrze, że każdy ma dziś w kieszeni kamerę, dzięki której można wyłapywać ludzi dopuszczających się takich zachowań. Bardzo dobrze, że klub nie zamierza zamiatać sprawy pod dywan i chroni swojego piłkarza. Szerzej komentować sprawy nie ma sensu. Zaścianek i tyle. Stalo Rzeszów – brawo. Wesley’u – powodzenia na boiskach. Oby już w spokojnej atmosferze.

Opublikowane 10.10.2019 18:21 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
28.05.2020

Coraz mniej jest typowych „dziesiątek”. Ta pozycja chyba wymiera

– Większość „dziesiątek” przenosi się do boku, przeważająca liczba zespołów gra z jednym defensywnym pomocnikiem i dwiema „ósemkami”. Wszystko idzie w tym kierunku, że w środku pola grają piłkarze box-to-box. Dużo biegający, podłączający się i z przodu, i z tyłu. A rozegranie przenosi się na boki – mówi w rozmowie z kwartetem „Kanału Sportowego”: Żewłakow, Smokowski, Borek, Stanowski […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Animucki: Teraz wszyscy jesteśmy zdrowi i chcemy, by tak pozostało też na koniec sezonu

Gościem dzisiejszego programu Ekstra Back na Kanale Sportowym był Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy SA. Prowadzący program Mateusz Borek, Tomasz Smokowski, Michał Żewłakow oraz Krzysztof Stanowski przepytali prezesa pod kątem powrotu ligi – zwłaszcza wyników badań, które spływały jeszcze kilkadziesiąt minut temu oraz sprzedaży praw telewizyjnych do Portugalii czy Anglii.  Ostatnie godziny dość nerwowe, ostatnie […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Bartoszek: Ci, którzy odeszli z Korony, sami odłożyli rękawicę

Utrzymanie Korony Kielce? Cóż, widzieliśmy kilka łatwiejszych zadań do wykonania. Maciej Bartoszek zapewne też, a jednak jeszcze przed pandemią podjął się tej wyjątkowo trudnej misji. Po przymusowej przerwie w rozgrywkach wygląda ona na… jeszcze trudniejszą. Stan kadrowy Korony jest taki, że na stoperze testowany jest Michal Papadopoulos. Co słychać w Kielcach? Jaki jest plan na […]
28.05.2020
Inne sporty
28.05.2020

Ostatni trening za nami. Od jutra w ORLEN Stay&Play ruszają finały

Emocje rosły z każdym kolejnym treningiem. Drużyny analizowały grę potencjalnych rywali, próbując doszukać się słabości. W ruch poszły komputery, programy nagrywające i własne oczy. Jutro okaże się, kto najlepiej odrobił pracę domową – rozpocznie się faza grupowa turnieju ORLEN Stay&Play w Rocket League. Dziś jednak mieliśmy okazję obejrzeć jeszcze jeden, ostatni trening. Tym razem swoich […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Oficjalnie: Włosi też wracają do gry. Najpierw puchar, potem Serie A

Piękny to jest dzień dla kibiców futbolu, mimo że zbyt wielu hitów dzisiaj nie zobaczą. Piękny dlatego, że spływają do nas same dobre informacje. Najpierw oficjalne daty powrotu na boiska ustalili Anglicy. Teraz dokładamy do tego potwierdzenie od włoskiego rządu, który pozwolił na powrót Serie A, Serie B oraz Pucharu Włoch. Po dzisiejszej konferencji ministra […]
28.05.2020

Live od 21:00 – Ekstra Back – Borek, Stanowski, Smokowski, Żewłakow

Może uznacie nas za wariatów, dziwaków, popaprańców, ale my naprawdę czekaliśmy na powrót PKO Bank Polski Ekstraklasy. I nareszcie, w końcu, doczekaliśmy się – w piątek wraca polska liga. Dlatego też dzisiaj wieczorem czas na specjalny program na Kanale Sportowym w całości poświęcony Ekstraklasie – Ekstra Back. Nazwa mówi sama za siebie, nic dodawać nie […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Miasto kupuje akcje Ruchu. W czym rzecz?

„Niebiescy”, przez przedwczesne zakończenie sezonu, na stulecie klubu utknęli w III lidze. Dzisiaj przyszły dla Ruchu  ciut lepsze wiadomości, bowiem poprzez wykup akcji Urząd Miasta przekazał klubowi zauważalną kwotę. Na czym faktycznie polega ten manewr? Z jakimi wiąże się konsekwencjami? Wiadomo jak drzewiej bywało w Ruchu, ile było znaków zapytania wokół zarządzania finansami tego klubu. […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Miłość do Wisły Kraków mam w genach

Popołudnie przed meczem Wisły z Panathinaikosem. Węgrzcanka Węgrzce Wielkie. Mały podkrakowski klubik, w którym swoje pierwsze kroki stawiał Kazimierz Kmiecik. Artur Kawula, syn innej legendy Wisły, Władysława, zabiera na trening swoją córkę. Karolina staje między słupki, jej koledzy uderzają rzuty karne. Piłka trafia w rękę. Okropny ból. Dochodzi do złamania. Trzeba jechać do szpitala, ale… […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Wygląda, że to koniec czekania. Premier League ma wrócić 17 czerwca!

Powrót Bundesligi był dla wielu strasznie radosną informacją, powrót Ekstraklasy, to dla nas, nie ukrywajmy, dziwaków, kapitalna wiadomość, ale restart Premier League to już news globalny. Najbardziej popularna liga, z pewnością najbogatsza, czy najlepsza, kwestia sporna, na pewno w TOP2. Dlatego wiadomość, którą podało dzisiaj BBC, jest tak elektryzująca. Jej Wysokość ma wrócić do grania […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

1/4 pojemności stadionu obejrzy mecz na Węgrzech

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że w czasach koronawirusa sytuacje toczą się dynamicznie. Jeszcze chwilę temu pisaliśmy o tym, że Polska wpuszczając kibiców na stadiony może być pionierem, a tu cyk – trybuny powoli zaczynają zapełniać Czesi, głośno mówi się o tym w Szwajcarii (o komplecie), do tysiąca widzów wpuszczą w najbliższej kolejce Serbowie, inną […]
28.05.2020
Blogi i felietony
28.05.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Futbol. Co jest jego podstawą? Fundamentem? Zasadą, bez której piłka nożna nie byłaby już piłką nożną? Oczywiście liczba dostępnych zmian. Przejdziemy z trzech na pięć i pozamiatane. Można się przerzucić na krykiet. Wszyscy podskórnie czujemy, że pięć dostępnych zmian to większy gwałt na piłce nożnej niż jakby wprowadzić możliwość gry ręką na całym boisku. Gorzej […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Mundial 2022: Wielkie pieniądze i wielka polityka, czyli po co Katarowi te mistrzostwa?

Około 3 mln zagranicznych turystów odwiedziło Rosję podczas piłkarskich mistrzostw świata w 2018 roku. Gdyby podobnie liczna grupa zdecydowała się wykorzystać mundial w 2022 jako okazję do wizyty w Katarze, oznaczałoby to, że przyjezdnych byłoby tam więcej niż mieszkańców kraju. Robi się jeszcze ciekawiej, gdy wziąć pod uwagę, że wśród zamieszkujących Katar 2,7 mln osób, […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Mini-zgrupowania, masażyści i… piwo, czyli plan Chojniczanki na utrzymanie

Sześć punktów straty do bezpiecznego miejsca, siedem wyjazdowych meczów z rzędu. Tak, pozycja Chojniczanki przed restartem sezonu jest wyjątkowo trudna. Ale dla chojnickich fanów mamy też dobre informacje, które na antenie Weszło.FM przekazał wiceprezes Jarosław Klauzo. – Piwo po wygranym meczu? Nie rozmawialiśmy o tym, ale profesjonalizm to nie znaczy zamordyzm. Trener Smółka, trener przygotowania fizycznego […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Lech znów będzie miał problem z murawą. „Koronawirus zatrzymał budżety”

Jak bumerang wraca temat problemu murawy na stadionie Lecha Poznań. Architektura stadionu jest beznadziejna i właściwie niemożliwe jest na nim utrzymanie dobrej murawy bez doświetlania trawy lampami. A w obliczu kryzysu spowodowanego koronawirusem Kolejorz pieniędzy na takie zużycie prądu nie miał. Dlatego już dziś możemy się spodziewać, że boisko będzie w strzępach. – Przez te […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

W futsalu też zamieszanie: zmiana decyzji ws. awansów, środowisko podzielone

Nie udało się bez kontrowersji przedwcześnie zakończyć sezonu w niższych ligach. Nie udało się bez kontrowersji przedwcześnie zakończyć sezonu w lidze kobiet. Dlaczego więc futsal miałby być gorszy? Tu także powstało duże zamieszanie, konkretnie dotyczące awansów z I ligi do ekstraklasy. W centrum wszystkiego znajduje się prezes spółki zarządzającej najwyższym szczeblem, który jednocześnie jest trenerem […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Cracovia z Legią, Lech z Lechią. Znamy pary półfinałowe Totolotek Pucharu Polski

Cracovia zagra z Legią Warszawa przy Kałuży, Lech przy Bułgarskiej podejmie Lechię. Tak wyglądają półfinały Totolotek Pucharu Polski. Długo trwała faza ćwierćfinałowa, bo przedzielona koronawirusem, w trakcie którego rozważano, czy w ogóle ta edycja zostanie rozstrzygnięta – cieszymy się, że będzie, bo zapowiadają się znakomite mecze. Co tu kryć, przy takim zestawie półfinalistów, jak by […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Odmrażania futbolu ciąg dalszy. W sobotę rusza liga ukraińska

Kolejne rozgrywki oficjalnie wracają do gry. Jak poinformowała tamtejsza federacja, w sobotę – po raz pierwszy od połowy marca – na boiska wybiegną piłkarze ukraińskiej ekstraklasy. Jest już zgoda rządu, na którą niecierpliwie wyczekiwano. Trzeba swoją drogą przyznać, że Ukraińcy, podobnie zresztą jak my, ruszają z przytupem, ponieważ już w niedziele odbędzie się największy szlagier, […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Będą puchary – nie będzie cięcia. Przy Kałuży grają o pełne pensje

Wszyscy, poza Januszem Golem, zawodnicy Cracovii zgodzili się na 50-procentowe obniżki płac przy okazji koronawirusa. Ale, co zdradził wczoraj w „Kanale Sportowym” Michał Probierz, to nie oznacza, że połowa zapisanych w kontraktach pieniędzy przepadnie. Zarząd „Pasów” uzgodnił bowiem, że w razie awansu do pucharów, będą one wypłacone w formie premii. – Cały zarząd, włącznie z prezesem, […]
28.05.2020