post Avatar

Opublikowane 09.10.2019 15:45 przez

redakcja

Władze Warszawy z niekłamaną dumą i zadowoleniem ogłosiły, że są już znane pierwsze szacunki dotyczące budowy nowego stadionu Polonii Warszawa. Budowa ma się rozpocząć w 2021 roku, cały kompleks sportowy ma kosztować około 400 milionów złotych a sam stadion 150 milionów. Pamiętacie nasz artykuł, w którym wymieniliśmy wszystkie powody, dla których Besnik Hasi powinien pozostać trenerem Legii? Dziś podobnie myślimy o liście argumentów za budową stadionu dla Polonii.

Im dłużej patrzymy na puste trybuny na meczach klubu występującego na IV poziomie ligowym, tym mniej widzimy powodów, by na Konwiktorskiej budować cokolwiek, co nie jest dodatkowymi boiskami dla szkolonej tam młodzieży. Tymczasem za 400 baniek ma powstać malutka hala na trochę ponad tysiąc miejsc, budynek wsparcia sportowego dla młodzieży oraz parking podziemny – czyli generalnie osią inwestycji jest 15-tysięcznik.

Zastanówmy się przez moment, jakiego rodzaju przesłanki zazwyczaj bierze się pod uwagę przy tak poważnej i drogiej inwestycji jak nowy stadion piłkarski?

Numer jeden to oczywiście poziom ligowy, który ma własne licencyjne obostrzenia, wobec których klub (a najczęściej lokalny samorząd) musi sięgnąć głębiej do kieszeni. Dlatego też budują się / zaraz zaczną się budować obiekty w Szczecinie czy Częstochowie, dlatego w kilku pierwszoligowych ośrodkach temat budowy stadionu jest rozpatrywany w kontekście ewentualnego awansu do Ekstraklasy (Sosnowiec, Nowy Sącz).

W Polonii? Cóż, warto byłoby najpierw zapytać: w której Polonii, bo w sumie już trochę pogubiliśmy się w kolejnych podziałach i reaktywacjach klubu z Konwiktorskiej. O ile nadążamy – kibice ostatnio oglądają np. mecze B-klasowej MKS Polonii Warszawa, na spotkaniu z GKP Targówek była wyższa frekwencja niż na meczach III-ligowej Polonii. Czyli tak, w wersji optymistycznej, zakładającej, że stadion powstaje dla KPS z czwartego poziomu rozgrywkowego (11 punktów w 11 meczach, miejsce tuż nad kreską), licencyjne obostrzenia zaczną Polonii doskwierać najwcześniej latem 2022 roku. Bardziej prawdopodobny wydaje nam się jednak spadek do IV ligi, niż szybki marsz po szczeblach rozgrywkowych. W wersji pesymistycznej, zakładającej, że sympatie kibiców skierują się raczej ku B-klasowej Polonii… No nie, poziom ligowy to bez wątpienia nie jest argument za budową stadionu.

Poziomu nie ma, to może chociaż są wierni kibice? Przyznajemy, 600 osób na meczu B-klasy robi wrażenie, ale to chyba jednak trochę za mało, by wydawać 150 baniek. Oczywiście, na fatalną frekwencję Polonii oscylującą w graniach 200-300 osób miał wpływ szereg czynników, ale to nie jest tak, że Czarne Koszule przeżywają tymczasowy kryzys. Przeglądamy sobie ich statystyki z ostatnich kilkunastu lat i po prostu nigdy Polonia jakoś szczególnie nie błyszczała liczbą widzów. Mistrzowska Polonia? Średnio 3200 widzów. Czasy walki o Ligę Europy? 2-3 tysiące osób z dwoma wyjątkami: 4,5 tysiąca na Lechu, 5,5 tysiąca na derbach. Wypełniony do ostatniego miejsca stadion zdarzał się często, choć oddajmy, że zdarzał się, choćby w III rundzie eliminacji LE – mecz z NAC Breda.

Dobra, zgońmy to na słabą atmosferę. Ta jednak była fantastyczna w okresie odbudowy od IV ligi. I co? W inauguracyjnym sezonie średnia sięgała 2700 osób, po awansie nawet na hit z ŁKS-em przyszło ledwie 1600 osób. Sezon później, gdy Polonia robiła awans do II ligi, frekwencje nie uległy zmianie – znów na najważniejszych meczach zasiadało maksymalnie 2500 kibiców, a gdy w barażu Polonia zapewniła sobie powrót na centralny poziom rozgrywkowy, oglądała to 4-tysięczna publika.

Trudno nie odnieść wrażenia, że Polonia po prostu ma tylu kibiców, którzy przychodzą i na najlepsze mecze w Lidze Europy, i na derby w III lidze z rezerwami Legii. Nawet jak zabiorą swoich wujków, a robią to rzadko, to i tak będzie bardzo trudno dojechać do choćby 5-tysięcznej publiki. To nie jest przypadek przykurzonych klubów, dla których wystarczy jeden impuls, by znów zapełniać szczelnie stadion – jak w przypadku choćby Górnika Zabrze. To raczej przypadek klubu, który z frekwencji nie słynął w żadnym momencie swojego powojennego istnienia.

Okej, to może w takim razie jakiś unikalny pomysł, albo chociaż coś, co można nazwać dobrymi perspektywami? W końcu takie RB Lipsk powstało pomiędzy dwoma lipskimi klubami i kroczek po kroczku zajęło całe miasto, które tłumnie wali na kolejne spotkania. Bruk-Bet Nieciecza też powstał w polu kukurydzy, a jednak znalazł pomysł, by na jego mecze stawiały się całe okoliczne wioski plus cały zakład produkcyjny. Niestety, nie dostrzegamy w Polonii niczego, co dawałoby nadzieję na jakąś lepszą przyszłość i dynamiczny rozwój. Obecne władze klubu mierzą się z głębokim kryzysem sportowym, odpływem tej resztki kibiców oraz wewnętrznymi konfliktami. W tej chwili bardziej pomysłowo swoją społeczność budują A-klasowcy, przez skromność wymienimy tylko AKS Zły, choć większe frekwencje od tych przy Konwiktorskiej notuje jeszcze jeden stołeczny klub z 7. ligi. Polonia nie miała i wciąż nie ma żadnego pomysłu, jak przyciągnąć ludzi na Konwiktorską.

Rozglądamy się po Polsce dalej w poszukiwaniu stadionów mniej potrzebnych… Może Tychy? No tak, ale tam właścicielem GKS-u jest miasto, które „choruje” na Ekstraklasę, więc po prostu zbudowało sobie obiekt. Nieciecza? Kaprys właściciela, za swoje może nawet polecieć na Księżyc. Może Lublin? Chyba nie, nawet biorąc pod uwagę lokalną konkurencję, której Motor po prostu nie ma.

Polonia to piękna historia i dość smutne ostatnie kilkadziesiąt lat. Bardziej skłanialibyśmy się ku budowie muzeum, niż stadionu. Zresztą, przywołajmy tu wypowiedź Antoniego Giedrysa, kibica i trenera młodzieży w Polonii od lat. – Wyremontowano boisko, to prawda, jednak zamiast pomóc, ten ruch tak naprawdę wielu podmiotom zaszkodził – bo niedługo może się okazać, że przez koszt wynajmu będziemy musieli z tej konkretnej murawy zrezygnować – tłumaczył w rozmowie z Weszło parę lat temu. Ze stadionem może być podobnie – powstanie nowy piękny stadion, a klub nie będzie miał kasy, by z niego korzystać. Koszty wynajmu w stolicy już teraz przytłaczają i dorosłe kluby, i lokalne akademie. Nowa Konwiktorska mogłaby się okazać gwoździem do trumny – zakładając, że przy ukończeniu stadionu klub może być gdzieś na piątym poziomie ligowym, skąd miałby wziąć pieniądze na grę w tak nowoczesnym miejscu?

To w ogóle największy problem Warszawy – są dwa duże nowoczesne stadiony dla ścisłej elity, jest jeden odpowiedni mniej więcej dla I-ligowego klubu (pod względem ceny wynajmu również), powstaje centrum na Hutniku. Brakuje infrastruktury dla całej gromady mniejszych klubów, które chciałyby po prostu zagrać na trawiastym boisku przy wsparciu tej grupki kilkuset własnych widzów. Nawet Marymont zamknął już swoją wysłużoną trybunę, a świeżych obiektów próżno szukać – wszędzie albo sztuczna murawa, albo brak choćby symbolicznych trybun.

Poza tym… Co jest nie tak z obecnym obiektem Polonii? Nie jest raczej za duży, co pokazują frekwencje. Nie jest jakiś szczególnie zdewastowany, nazwalibyśmy go nawet ciekawym architektonicznie. Jest może trochę zaniedbany, ale mamy wrażenie, że dałoby się z niego zrobić w miarę przytulny kąt nie za 150 milionów, ale 150 tysięcy złotych. W tym przytulnym kąciku niech Polonia powalczy o lepszych działaczy, lepszych piłkarzy i większą liczbę kibiców, a potem celuje w inwestycje za 400 baniek. W mieście, które ma problem z ogarnięciem jednego boiska trawiastego z działającą trybuną oraz jednej hali na choćby 10 tysięcy widzów.

No i znowu: czy ten obiekt Polonii taki straszny?

WARSZAWA 28.10.2017 MECZ 14. KOLEJKA III LIGA GRUPA I SEZON 2017/18 --- POLISH THIRD LEAGUE FOOTBALL MATCH IN WARSAW: POLONIA WARSZAWA - WIDZEW LODZ 1:1 STADION POLONII KIBICE WIDZEWA FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Fot. FotoPyK

800px-Kamiennapolonia

 

Fot. Wikipedia

Polonia_-_Wkra_Żuromin,_25.08.2013

Fot. Wikipedia

Fot główne: FotoPyK

Opublikowane 09.10.2019 15:45 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
30.05.2020

Liga nie będzie ciekawsza. Legia pokonuje Lecha w Poznaniu

Z czym kojarzą nam się wieczory, gdy Lech Poznań spotyka się na zielonej trawce z Legią Warszawa? Z wielką pompą i sporym rozczarowaniem. Dziś nie było ani wielkiej pompy (uwaga opinii publicznej skupiona była raczej na powrocie ligi samym w sobie), ani wielkiego rozczarowania. Nie był to wielki mecz, ale generalnie – trzymał poziom. Nawet, jeśli […]
30.05.2020
Weszło
30.05.2020

Van der Hart? Raczej „van der Żart”

Zasadniczo świat jest tak skonstruowany, że byłoby fajny, gdyby osoba pracująca na danym stanowisku potrafiła spełniać wymogi przed nią stawiane. Wiecie o co chodzi – dobrze, gdyby kominiarz potrafił czyścić kominy. Żeby kucharz potrafił gotować. Żeby śpiewak potrafił śpiewać. No i żeby bramkarz umiał bronić. Lech Poznań niestety uznał, że woli bramkarza, który bronić nie […]
30.05.2020
Kanał Sportowy
30.05.2020

ZEBRANIE ZARZĄDU. Live charytatywny na Kanale Sportowym

Ekstraklasowe emocje pomału dogasają – to odpowiedni moment, żeby odpalić Kanał Sportowy. Dzisiaj Zebranie Zarządu – Michał Pol, Tomasz Smokowski, Mateusz Borek i Krzysztof Stanowski urządzają charytatywnego live’a. Nie może was zabraknąć podczas tej imprezy. Brakuje dwustu subów do 250 000! 
30.05.2020
Inne sporty
30.05.2020

F1 coraz bliższa powrotu, Williams coraz bliższy krawędzi

Gdyby sytuacja była normalna, od ponad dwóch miesięcy ekscytowalibyśmy się kolejnymi Grand Prix Formuły 1. Ale że koronawirus sparaliżował też sporty wyścigowe, to na start sezonu wciąż czekamy. Pojawiło się jednak światełko w tunelu – rząd Austrii zgodził się na organizację dwóch wyścigów na terenie swojego kraju. I o ile na wszystkie pozostałe ekipy wspomniane […]
30.05.2020
Weszło
30.05.2020

Wisła Kraków – największy przegrany lockdownu?

Mając w pamięci, jak łatwo było jesienią wbić krakowskiej Wiśle gola, dwa, ewentualnie siedem, przecieraliśmy oczy ze zdziwienia po wiosennym wznowieniu ligi. Kilka zmian sprawiło, że Biała Gwiazda z murowanego kandydata do spadku stała się zespołem nie dość, że przyjemnym do oglądania, to przy tym bardzo skutecznym. Tak samo więc przecieraliśmy te oczy i dziś. Bo […]
30.05.2020
Weszło
30.05.2020

Wisła Kraków wystawiła drużynę w blind footballu, Piast Gliwice skorzystał

Wisła Kraków posiada swoją sekcję blind footballu. Marcin Ryszka (pozdrawiamy!) i koledzy robią wspaniałe rzeczy, przełamują własne bariery. Wiadomo jednak, że w starciu z rywalami bez ich ograniczeń nie mieliby najmniejszych szans. Czasami zastanawialiśmy się, jak by to wtedy wyglądało, gdyby piłka została pozbawiona dźwięku sygnalizującego jej lokalizację. Dziś już znamy odpowiedź: właśnie tak jak […]
30.05.2020
Niemcy
30.05.2020

Typowy weekend Bayernu – Lewy strzela, rywal rozjechany

Czy Bayern gra w Monachium z kibicami, czy bez, jedno się nie zmienia. Każdy, kto tu przyjeżdża, właściwie z góry nastawia się na stratę punktów. Z podobnym nastawieniem do Bawarii przybyła ekipa Adama Bodzka i Dawida Kownackiego (grał tylko ten pierwszy). Fortuna Dusseldorf, co tu dużo mówić, zachowywała się jak typowa hypebae po koncercie swojego […]
30.05.2020
Weszło
30.05.2020

Do czternastu razy sztuka – Górnik Zabrze wygrał na wyjeździe!

Długo zastanawialiśmy się nad tym, co przymusowa przerwa spowodowana pandemią koronawirusa zmieni w ekstraklasowym krajobrazie i przygotowaliśmy się praktycznie na wszystko. Tomas Petrasek zacznie przegrywać co drugą głowę? Okej. Korona Kielce będzie zdobywać po dwa gole w meczu? W porządku. Fabian Serrarens pokona bramkarza? Szok, ale da się z tym żyć. To wszystko może się […]
30.05.2020
Niemcy
30.05.2020

Znowu zobaczyliśmy pistolety! Hertha wygrywa, Krzysztof Piątek strzelił gola z gry

Dwa mecze, dwa gole. Tydzień temu z karnego, teraz z gry. Na twarz Krzysztofa Piątka już na dobre może wrócić uśmiech. Polski snajper pokonał bramkarza Augsburg w doliczonym czasie gry i przyczynił się do trzeciego zwycięstwa Herthy po odmrożeniu rozgrywek. Wiemy, że ten wstęp brzmi banalnie, ale co tu więcej pisać – przecież właśnie o […]
30.05.2020
Bukmacherka
30.05.2020

Bonusy na restart Ekstraklasy w BETFAN!

Co to za restart sezonu w Ekstraklasie bez solidnych bonusów? BETFAN coś o tym wie, dlatego przygotował dla swoich graczy wyjątkowe promocje! W weekend skorzystamy m.in. z Happy Hours a także z bonusu Typowy ESAFAN. Co dzięki nim zyskamy? Wyjaśniamy! Jako pierwszy na tapet trafia bonus Typowy ESAFAn, bo to nowość u tego legalnego bukmachera. […]
30.05.2020
Bukmacherka
30.05.2020

Dla kogo cichy hit Polski? Sprawdź nasze typy na mecz Lech – Legia!

W Niemczech restart ligi przyozdobiły derby Zagłębia Ruhry, w Polsce natomiast zobaczymy starcie Lecha Poznań z Legią Warszawa. Jasne, być może ostatnio Lech stoi trochę niżej. Może i nie zawsze gra w pucharach. Ale to w końcu mecz nazywany derbami Polski. Największa rywalizacja w ostatnich latach. Dlatego też po hicie kolejki spodziewamy się wiele. Można […]
30.05.2020
Weszło
30.05.2020

Jak pech, to pech. Znów poważna kontuzja Rafała Wolskiego

Czy istnieje coś takiego, jak limit pecha w życiu? Wszyscy chcielibyśmy myśleć, że tak. Taką nadzieję ma pewnie Rafał Wolski, któremu kontuzje mocno zahamowały karierę. Niestety, piłkarz Wisły Płock ma potwornego pecha. Wygląda na to, że jego największa zmora – więzadła krzyżowe – znów dała o sobie znać. Pomocnika prawdopodobnie czeka kolejna długa przerwa. Akurat […]
30.05.2020
Weszło
30.05.2020

LIVE: Legia wygrała w Poznaniu! Van der Hart podarował bramkę

Wczoraj nastąpił powrót Ekstraklasy. Obejrzeliśmy jeden mecz zły, jeden bardzo dobry. Ale na swój sposób, to wciąż było przygrywką. Dzisiaj w lidze mamy hit w postaci meczu Lecha z Legią. Dzisiaj zobaczymy mistrza Polski, Piasta Gliwice, w dodatku z rewelacyjną przed koronawirusem Wisłą Kraków, która śrubowała fantastyczną passę. Na dzień dobry otworzymy ligę ŁKS-em według […]
30.05.2020
Weszło
30.05.2020

Artur Skowronek: „Musimy dać radość kibicom, których nie będzie na stadionach” 

Czy Gieorgij Żukow robił furorę podczas testów wytrzymałościowych? Jak wypadli inni piłkarze Wisły? Czy do powrotu PKO Bank Polski Ekstraklasy podchodzi z entuzjazmem? Czy przygotowanie się do sezonu bez rozgrywania sparingów było znacznym utrudnieniem? W jaki sposób rozplanowane czasowo były gierki wewnętrzne? Jak bardzo będzie brakować kibiców na stadionie przy ulicy Reymonta? Co z kontraktami, […]
30.05.2020
WeszłoTV
30.05.2020

Odmrażamy Ekstraklasę! WeszłoTV we Wrocławiu

Zastanawialiście się może, jak od kulis wyglądał pierwszy mecz po wznowieniu rozgrywek Ekstraklasy, ale nie wiedzieliście kogo zapytać? Łapcie materiał filmowy od Jakuba Białka, z niego wszystkiego się dowiecie. Tutaj tekstowa wersja reportażu, ubrana w szczegóły.  
30.05.2020
Weszło
30.05.2020

Legia Warszawa przechodzi proces lechowienia?

Pamiętacie jeszcze czasy ligowego duopolu, gdy Lech Poznań i Legia Warszawa rozstrzygali losy mistrzostwa właściwie między sobą? Pamiętacie ten okres w XXI wieku, gdy mówiliśmy „Legia, później Lech, a później długo nic”? Cóż, wydaje się, że ten czas mamy za sobą. Legioniści potrafili wypuścić mistrzostwo na rzecz Piasta, Lech od paru lat ma swoje problemy. […]
30.05.2020
Weszło
30.05.2020

Stan Futbolu po wznowieniu ekstraklasy

Jak co sobotę – Stan Futbolu. Wreszcie znów możemy porozmawiać o polskiej piłce, gdy ta faktycznie gra, robimy to więc w znakomitym gronie. Gośćmi Adama Kotleszki są: Wojciech Kowalczyk, Piotr Włodarczyk, Maciej Wąsowski, Łukasz Olkowicz i Szymon Borczuch 
30.05.2020
Weszło Extra
30.05.2020

Najlepszy trener ligowy. Historia Wojciecha Stawowego

„Powtarzał nam, że woli wygrać 5:4 niż 1:0”. „Puszczał na zgrupowaniach i odprawach Barcelonę”. „Bartek Chwalibogowski miał być Davidem Villą”. Nie ma żadnych wątpliwości – Wojciecha Stawowego można uznawać za dobrego trenera, można też za słabego, ale z pewnością jest „jakiś”. Ma swój styl, a to rzadkość w czasach, kiedy wielu szkoleniowców gra tylko na […]
30.05.2020