post Avatar

Opublikowane 28.08.2019 18:24 przez

redakcja

Każdy ekstraklasowy klub chciałby mieć swoje rezerwy w jak najwyższej klasie rozgrywkowej, bo przecież to zawsze lepiej, gdy bezpośrednie zaplecze ogrywa się na lepszym poziomie z lepszymi piłkarzami. Jednak nie ma cudów i nie ma nic za darmo – te awanse trzeba sobie wywalczyć, tak jak zrobił to ostatnio Lech. Nikt nie może nikogo ciągnąć za uszy. A usłyszeliśmy, że w Podlaskim Związku Piłki Nożnej ta kwestia może wyglądać nieco inaczej.

Już tłumaczymy dlaczego. W pierwszej, drugiej i trzeciej kolejce czwartej ligi, Jagiellonia wystawiła do gry dwóch obcokrajowców spoza Unii Europejskiej. W starciu ze Spartą Szepietowo byli to Ukrainiec Oleh Horin i Serb Mile Savković. W drugim spotkaniu Serba Marko Poletanovicia zmienił w 46. minucie Horin, tyle że przez 90 minut na boisku i tak przebywał Savković. W trzecim Savković i Horin, który wszedł w drugiej połowie. Wszystkie te mecze Jaga wygrała, raz 1:0, raz 10:2, raz 2:1.

No, ale Regulamin Rozgrywek Mistrzowskich Podlaskiego ZPN w Sezonie 19/20 jest bardzo precyzyjny:

image002

I oczywiście, mówi w dalszym punkcie, że od tej reguły są wyjątki…

7

… tyle że Jagiellonia takiego wniosku nie zgłaszała. Janusz Szumowski, sekretarz zarządu Warmii Grajewo, która przegrała z Jagiellonią, mówi: – Na pewno nie było wniosku. Jestem trzecią kadencję w zarządzie Podlaskiego Związku Piłki Nożnej, który prowadzi rozgrywki i nigdy nie zdarzyło się, by poza moim wnioskiem dotyczącym Warmii Grajewo, taki wniosek ktoś złożył. Teoretycznie zawsze można powiedzieć, że takie pismo było złożone, ale w takim razie do kogo i kto je rozpatrywał? Ja nie chcę nikogo oskarżać, natomiast różne rzeczy mają miejsce w polskiej piłce i bywa, że dokumenty tworzą się po czasie.

Taka też jest linia obrony Antoniego Plony, przewodniczącego Wydziału Gier i Ewidencji. W 2016 roku Warmia Grajewo rzeczywiście złożyła wniosek o występy dwóch zawodników spoza Unii Europejskiej.

wniosek

wniosek2

Fragment protokołu potwierdza, że wniosek został przyjęty.

protokol

Nie ma tam jednak mowy o tym, że inne kluby od tamtego momentu również mogą korzystać z usług dwóch piłkarzy spoza UE przebywających na boisku jednocześnie. A, jak słyszymy, pan Plona tak to widzi.

Szumowski kontynuuje: – My podaliśmy konkretne nazwiska i konkretne argumenty, dla których chcemy, by obaj grali jednocześnie. Zarząd przychylił się do tego i jednogłośnie udzielił nam zgody. I teraz przewodniczący Wydziału Gier powiedział, że to była uchwała, która dotyczyła wszystkich klubów. Jest to zaskakujące tłumaczenie, delikatnie mówiąc. Pamiętam, że nie głosowaliśmy nad uchwałą. Przewodniczący tłumaczył, że na mocy tej uchwały zawodnicy spoza Unii mogą występować we wszystkich klubach. Ja zapytałem, to dlaczego w takim razie w regulaminie na ten sezon, który uchwalaliśmy kilka tygodni temu, wciąż widnieje zapis o jednym obcokrajowcu spoza Unii? Skoro uchwała rzekomo sprzed trzech lat to zmienia, powinien być zapis w regulaminie. Przewodniczący odpowiedział mi, że regulamin regulaminem, a uchwała uchwałą. I na tym zakończyliśmy dyskusję. Dlatego szkoda nam nawet papieru, by składać protest.

– To jest dziwne, że przez trzy lata nie zmieniono tego regulaminu. Nie każdy klub musi być na bieżąco z uchwałą, która nawet nie jest wpisana.

Dokładnie. My jako klub nie wnioskowaliśmy o to, by w czwartej lidze podlaskiej wszystkie kluby mogły wystawiać po dwóch obcokrajowców. Nie ma takiego zapisu w regulaminie, że klub może wnioskować o taki limit dla wszystkich klubów. W regulaminie jest mowa o tym, że w specjalnych przypadkach i sprawach szczególnie uzasadnionych, klub może złożyć wniosek. I my się na to powołaliśmy. Tłumaczenie, że jest podjęta uchwała i dotyczy to wszystkich klubów, jest dziwne. To jest groteska. Natomiast chcę podkreślić: my przegraliśmy 2:10 i nie mamy z tym problemu, to był pojedynek gołej dupy z batem. Pytanie tylko, czy duży może sobie na wszystko pozwalać? Gdybym ja był przewodniczącym Wydziału Gier, zastanowiłbym się nad tym, czy nie użyć obustronnego walkowera. Zabrać Jagiellonii punkty, ale nam ich nie dać. Na tej zasadzie. Ja nie uważam, że my przegraliśmy przez dwóch obcokrajowców spoza Unii. Nie kombinujemy przy zielonym stoliku. Nie chodzi nam o zmianę rezultatu.

Ciekawy jest też inny głos z zarządu, który jednak prosi o anonimowość. – To jest beczka, która wybuchnie wcześniej czy później. Już po wniosku Warmii Grajewo PZPN wydał swoją uchwałę, która reguluje te sprawy od sezonu 19/20. Niech mi pan powie, czy tu na pewno wszystko jest w porządku? Nawet jeżeli tamten wniosek Grajewa miałby dotyczyć wszystkich, to przecież później PZPN wydał swoją uchwałę. Wiadomo, że uchwały PZPN-u są nadrzędne. I ta uchwała mówi, że klub zainteresowany musi wystąpić z wnioskiem. Jak można więc interpretować przepisy do jakiejś uchwały, która była ileś lat temu? To jest bez sensu. A jak dodamy do tego fakt, że prezes związku jest pracownikiem Jagiellonii… Ludzie dzwonią, czują się oszukani.

I rzeczywiście, taka uchwała PZPN-u istnieje:

Uchwała Nr XI/200 z dnia 7 grudnia 2018 roku Zarządu PZPN w sprawie określenia liczby zawodników cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej występujących w meczach piłki nożnej w sezonie 2019/2020 i następnych.

Art.1

2) W rozgrywkach I, II, III ligi i niższych klas rozgrywkowych – 1 zawodnik-cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej.

Art. 2

W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek zainteresowanego klubu, Wojewódzki Związek Piłki Nożnej prowadzący rozgrywki IV ligi lub niższych klas rozgrywkowych oraz II ligi kobiet i niższych klas rozgrywkowych kobiet, może wyrazić zgodę na równoczesny udział, w każdym meczu mistrzowskim więcej niż 1 zawodnika-cudzoziemca spoza obszaru Unii Europejskiej z danego klubu.

Zadzwoniliśmy więc do Sławomira Kopczewskiego, prezesa Podlaskiego Związku Piłki Nożnej. – W uchwale, którą podjęliśmy na wniosek Warmii Grajewo, obowiązuje nas przepis, że może grać dwóch obcokrajowców spoza Unii i to jest trzeci taki sezon. Tę uchwałę posiadamy. Widocznie w regulaminie umknęło to wszystkim. Co do uchwały PZPN-u ona nie jest nadrzędna, bo wojewódzkie związki same to regulują i mogliśmy to zmienić. Przesyłam panu uchwałę i proszę zapytać Warmii, dlaczego nie zgłosiła problemu dwa lata temu, gdy w zespole Hetmana Białystok grało dwóch Białorusinów.

Oto rzeczona uchwała:

uchwala2

Komentuje Szumowski z Warmii: – Oczywiście, że sytuacja z Hetmanem mogła mi umknąć, skoro za granicą mamy Białoruś i wielu z tych chłopaków ma polskie obywatelstwa. Piłkarzy Jagiellonii znamy i wiemy, że tych paszportów nie ma. Co do uchwały – rozmawiałem z Wojtkiem Kowalewskim, członkiem zarządu i on też był zaskoczony, że uchwała istnieje. Co więcej, dyrektor biura, pan Dubiński, też mówił, że uchwały nie ma, a on był protokolantem. A samo numerowanie tej uchwały? Tu jest wskazany numer jeden. Można powiedzieć, że ktoś popełnił błąd, natomiast były wcześniej podejmowane inne uchwały, a nasz wniosek był pod koniec. I to ma numer jeden? Czyli była podjęta jako pierwsza? Dla mnie sprawa jest jasna. Protokół powinien mówić o uchwale.

Uchwała numer jeden z tamtego dnia przyjmuje i wykreśla członków Związku:

uchwala1

Przyznacie, że wątpliwości jest tu cała masa. Warmia Grajewo złożyła wniosek o grę dwóch obcokrajowców w 2016 roku. Po trzech latach okazuje się, że składała wniosek w imieniu całej ligi, przez co powstała jakaś uchwała, która ostatecznie istnieje, ale mało kto o niej słyszał. Więcej, przez te trzy lata nikt nie stwierdził, że może warto wpisać do regulaminu taką zmianę, by potem nie było problemów.

Nie przesądzamy, czy to absolutny bałagan w papierach, czy zła wola. Cholera wie. Bałagan jednak istnieje i ktoś go powinien posprzątać. W poniedziałek zbiera się zarząd. Z tego co słyszymy – ma być dość ostro.

Fot. FotoPyk

Opublikowane 28.08.2019 18:24 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
06.06.2020

Szymon Sićko – następca Karola Bieleckiego w kadrze na lata?

W dniu, w którym reprezentacyjną karierę zakończył Karol Bielecki, powstało pytanie: kiedy w kadrze pojawi się jego następca? Ktoś, kto będzie dysponował piekielnie mocnym rzutem, a co za tym idzie zdobywał z lewego rozegrania dużo bramek. Przez długie miesiące wydawało się, że o takim gościu w najbliższej przyszłości możemy tylko pomarzyć. I wtedy światu objawił […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Słonikom przestało sprzyjać szczęście. Podbeskidzie wygrywa czwarty raz z rzędu

Oko za oko, ząb za ząb. Taką zasadę przyjęli dziś piłkarze Podbeskidzia i Bruk-Bet Termaliki, którzy wysmażyli nam western w samo południe. Western, bo strzelania nie brakowało, mimo że ostatecznie w Bielsku padła tylko jedna bramka. Strzelili ją gospodarze, którym chyba tylko katastrofa mogłaby odebrać awans do Ekstraklasy. W czterech wiosennych meczach „Górale” zdobyli 12 […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

LIVE: Klasyczna mijanka w Białymstoku

Jeszcze parę kolejek temu Wisła Płock żyła niedalekimi wspomnieniami o fotelu lidera oraz kapitalnej jesieni, która przyniosła nadspodziewanie wysokie loty w lidze. Jagiellonia mniej więcej w tym samym czasie zerkała nerwowo za plecy, bo coraz mocniej zbliżała się do niej cała strefa spadkowa. Dziś obie ekipy zaliczają klasyczną mijankę – Jaga po trzech zwycięstwach z […]
06.06.2020
Niemcy
06.06.2020

Właściwy człowiek na właściwym miejscu. Jak Bruno Labbadia naprawił Herthę

Na przełomie 2019 i 2020 roku berlińska Hertha bez wątpienia aspirowała do miana jednej z najbardziej rozczarowujących drużyn Europy. Szczytem wszystkiego było starcie z FC Koeln. Goście z Kolonii przyjechali na Stadion Olimpijski w Berlinie jak po swoje i zmiażdżyli gospodarzy 5:0. Powiedzieć, że ten rezultat – z przeciętnym w sumie oponentem – dość mocno […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Łukasz Zwoliński – ile znaczy zmiana otoczenia

Stadion Pogoni Szczecin. Do bramki trafia wychowanek. Piłkarz, który – jak trafnie stwierdził kiedyś „Przegląd Sportowy” – ma wszystko, by stać się wymarzonym idolem trybun. – Gola strzelił Łukasz!!! – krzyczy spiker. (cisza) – Łukasz!!! – ponawia okrzyk, mimo że nie doczekał się odpowiedzi. (cisza) – Łukasz!!! Po trzecim razie już przyszła reakcja trybun. Nie […]
06.06.2020
WeszłoTV
06.06.2020

STAN FUTBOLU. Kusiński, Janiak, Kowalczyk, Rokuszewski, Stanowski

Jest sobota, jest godzina 11:30, a zatem zapraszamy na kolejny odcinek Stanu Futbolu. Tym razem w programie pojawi się jego tytułowy gospodarz, czyli Krzysztof Stanowski. Jego gośćmi będą: Wojciech Kowalczyk, Mateusz Rokuszewski, Michał Kusiński (były skaut Rakowa Częstochowa, dziś manager) i Mateusz Janiak (Przegląd Sportowy). Sporo ekstraklasowych i pierwszoligowych tematów do omówienia, więc będzie ciekawie! […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Dlaczego Pogoń Szczecin tak mocno spuściła z tonu?

Pogoń Szczecin od kilku lat ugruntowuje swoją pozycję w Ekstraklasie jako klub z górnej połowy tabeli. Nadal jednak nie potrafi wykonać kolejnego kroku do przodu, który oznaczałby awans do europejskich pucharów. Wydawało się, że w tym sezonie musi się wreszcie udać. Drużyna znalazła się jednak w tak głębokim dołku, że na tę chwilę zagrożona staje […]
06.06.2020
Bukmacherka
06.06.2020

Piszczek czy Piątek? Kto będzie lepszy w polskim starciu w Bundeslidze?

Łukasz Piszczek kontra Krzysztof Piątek. To starcie dnia za naszą zachodnią granicą. Doświadczony defensor niedawno z powodzeniem zatrzymał Roberta Lewandowskiego. Czy ta sztuka uda mu się z Piątkiem, który przechodzi strzeleckie odrodzenie? Sprawdźcie nasze typy na mecz Borussii z Herthą Berlin u legalnego bukmachera BETFAN! Borussia Dortmund – Hertha Berlin Ostatnie mecze bezpośrednie: WWRRW Poprzednie […]
06.06.2020
Bukmacherka
06.06.2020

Czy Zagłębie znów ogra Lecha? „Miedziowi” walczą o grupę mistrzowska

W sobotnie popołudnie w Ekstraklasie czeka nas mecz, na myśl o którym Alan Czerwiński ma spory ból głowy. Jego przyszła drużyna – Lech Poznań, przyjeżdża do obecnej – Zagłębia Lubin. Ale nie tylko o Czerwińskim warto dziś wspomnieć. „Miedziowi” muszą dziś wygrać, żeby zachować szanse na awans do grupy mistrzowskiej. Lech, żeby nie stracić dystansu […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Pogoń w kryzysie. Ile winy ponosi Kosta Runjaić?

Pogoń Szczecin długo szukała swojego wymarzonego trenera, ale jakoś nie potrafiła być stała w uczuciach. Do pojawienia się Kosty Runjaicia tylko Dariusz Wdowczyk umiał przebić barierę 500 dni na stołku, w innych przypadkach zawsze było coś nie tak. W Michniewiczu nie pasował styl, Skorża rozczarował totalnie, Moskal odszedł z powodów osobistych. Niby wszyscy wiedzieli, że […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Bartosz Białek, czyli napastnik wielowymiarowy

Sześć goli, dwie asysty, dwa kluczowe podania w jedenastu meczach. Nie mówimy o napastniku sprowadzonym za pół bańki euro, któremu trzeba co miesiąc przelewać 30 tysięcy w europejskiej walucie. Mówimy o 18-letnim absolwencie akademii. Bartosz Białek przywitał się z ligą takimi liczbami, że aż skłonił nas do refleksji. Po pierwsze – z czego to wynika, […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Marek Jóźwiak: „Czasem mam ochotę wywalić gościa w powietrze”

Z Markiem Jóźwiakiem, dyrektorem sportowym Wisły Płock, rozmawiamy o dwóch tygodniach na OIOM-ie, gdzie pierwszy raz zobaczył śmierć. O Robercie Lewandowskim w czasach Legii Warszawa. Występach w LZS-ie Siemiątkowo, boiskowej rywalizacji PGR-ów i nostalgii do niższych lig. Pięciu tonach mocznika, które wylano na boisko Legii przed meczem z Panathinaikosem, a od czego wyzdychały wszystkie szczury […]
06.06.2020
Bukmacherka
06.06.2020

Warta wykorzysta potknięcie Stali? Obstaw 1. ligę w Totolotku!

Warta Poznań staje przed wielką szansą. Jeśli Poznaniacy wygrają dziś z Olimpią Grudziądz, ich przewaga nad trzecią w tabeli Stalą Mielec wzrośnie do czterech punktów. Natomiast grudziądzanie chcieliby skorzystać z okazji na przeskoczenie Miedzi Legnica i ponowne zawitanie w czołowej szóstce. Obydwie drużyny miały już przetarcie w boju, które lepiej wspominają gospodarze. Kto będzie lepszym […]
06.06.2020
Niemcy
06.06.2020

Powiedz Mario Götze, co poszło źle? Złoty chłopiec opuszcza Dortmund

25 maja 2013 roku Bayern Monachium w finale Ligi Mistrzów pokonał 2:1 Borussię Dortmund, dodając tym samym dość przykrą puentę do bardzo pięknej opowieści, jaką w latach 2010 – 2013 napisali podopieczni Juergena Kloppa. Zarówno na krajowym, jak i europejskim podwórku. Charyzmatyczny szkoleniowiec BVB pozostał wprawdzie na Signal Iduna Park jeszcze przez dwa sezony, pierwszy […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

PRASA. „Teraz jest dobry moment na wybicie się. Ekstraklasę ogląda wielu ludzi”

W sobotniej prasie nietypowy wywiad z Rafałem Boguskim, rozmowy z Jesusem Imazem i Domagojem Antoliciem, sylwetka Jadona Sancho, tekst o kolejnych problemach w Barcelonie i o zawodnikach, którzy mają imiona od wielkich piłkarzy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Nietypowy wywiad z pomocnikiem Wisły Kraków, Rafałem Boguskim. Pytania zadawali mu byli i obecni koledzy z Wisły Kraków oraz trenerzy. […]
06.06.2020
Weszło
05.06.2020

Stokowiec Time. Na meczach Lechii nie sposób się nudzić

82. minuta derbów Trójmiasta – Arka po karnym Vejinovicia wychodzi na 3:2. A jednak kończy się na 4:3 dla Lechii. 79. minuta meczu z Górnikiem – zabrzanie prowadzą 2:0. A jednak kończy się na 2:2. Można mówić wiele o defensywie gdańszczan. W trzech ostatnich meczach Lechia straciła dziewięć bramek i to mimo Kuciaka w bramce. […]
05.06.2020
Weszło
05.06.2020

Hejt Park z Panasem!

Trwa Hejt Park z Januszem Panasewiczem – legendą polskiej muzyki i wielkim fanem piłki. Odpalajcie!
05.06.2020
Weszło
05.06.2020

Karol Fila na wakacjach 

Z wywiadów polskich ligowców w ostatnim czasie można było wyczytać stęsknienie za ligą. A skoro tęsknią – znaczy, że będą zasuwać jak nigdy. Karol Fila zmęczył się jednak już w drugim meczu po odmrożeniu. W spotkaniu Górnik – Lechia zaprezentował klasyczne trałkowanie. Zastanawialiście się, jakim cudem Erik Jirka miał przy pierwszej bramce tak dużo wolnej […]
05.06.2020