Przypadek czy nie – nieważne. Vida i Vukojević ukarani za politykowanie
Weszło

Przypadek czy nie – nieważne. Vida i Vukojević ukarani za politykowanie

Szeroko rozumiane politykowanie nie jest mile widziane w piłce. O przykładach pisać nie będziemy, bo pewnie i tak pamiętacie sytuacje, gdy nacechowane w określony sposób gesty lub wypowiedzi kończyły się głośnymi aferami, a ich autorzy musieli ponieść konsekwencje. Nie inaczej skończyła się sprawa Domagoja Vidy i Ognjena Vukojevicia, którzy po meczu z Chorwacji z Rosją wrzucili do sieci film, na którym deklarują swoje przywiązane do Ukrainy, gdzie obaj długo grali. Kolejnego raczej już nie nagrają, bo o ile Vida dostał od FIFA tylko ostrzeżenie, to Vukojević został wykluczony ze sztabu reprezentacji Chorwacji i stracił mundialową akredytację.

Jeśli ktoś do tej pory nie słyszał o filmie Chorwatów, to wklejamy, aby mógł uzupełnić braki.

W wystąpieniu Vidy i Vukojevicia trudno nie doszukać się politycznej motywacji. Sami zresztą rozumiecie. Obaj mają za sobą kilka ładnych lat spędzonych w Dynamie Kijów, a na dodatek byli świeżo po wyeliminowaniu z mundialu Rosji, która z oczywistych powodów jawi im się jako agresor i wróg Ukrainy. Trudno się temu zresztą dziwić, bo obaj z perspektywy naocznych świadków śledzili nie tak odległe przecież wydarzenia na Majdanie i późniejszą wojnę na wschodzie kraju. A ponieważ i Vida, i Vukojević, który w Dynamie pracuje do dziś, nie ukrywają, że są bardzo zżyci z ojczyzną Szewczenki i Rebrowa, to ich manifest należy traktować jednoznacznie. Zresztą hasło „Sława Ukrainie” nie może się chyba kojarzyć inaczej.

Co jednak istotne, wypowiedzi chorwackiego duetu najwięcej kontrowersji wywołały w Rosji. O komentarz pokusił się chociażby Filip Klincewicz członek Rady Federacji, czyli izby wyższej rosyjskiego parlamentu. – Cieszę się, że nigdy nie kibicowałem Chorwacj, ponieważ w naszym słowiańskim świecie ci ludzie zawsze byli sprzedawczykami. Jestem przekonany, że wszystkimi możliwymi dyplomatycznymi sposobami powinniśmy się domagać odpowiedzi na tę prowokację. Nie ma sensu tego rozdmuchiwać, ale odpowiedź odpowiednich organów jest niezbędna.

W podobnym tonie wypowiedział się także Siergiej Cekow, senator z Krymu. – „Sława Ukrainie” to faszystowskie hasło. Jeśli w podobnym tonie wypowiedziałby się ktoś związany z reprezentacją Rosji, to sankcję byłyby niewyobrażalne. To nie dopuszczalne, że dziękując komuś, przy okazji obrażasz innych. Vida i Vukojević mogli wypowiedzieć się inaczej, ale woleli użyć hasła „Sława Ukrainie”.

Jak na całą aferę patrzyli główni bohaterowie? Dziennikarze portalu sports.ru zapytali o to Domagoja Vidę, który, czemu w sumie trudno się dziwić, próbował wszystko bagatelizować.

Chcieliście poświęcić to zwycięstwo Ukrainie? (Vukojević: – To było zwycięstwo dla Dynama i Ukrainy – red.)

Nie. Zwycięstwo poświęciliśmy Chorwacji. Nie było w tym żadnej polityki. To zwykły żart. Mamy tam przyjaciół z czasów gry dla Dynama, o nic innego nam nie chodziło.

Jest pan pewny, że wszyscy zrozumieli ten żart?

A dlaczego mieliby nie zrozumieć?

Polityka. Rosjanie i Ukraińcy się nie rozumieją.

Lubię Rosjan. To były tylko żarty.

Na nieszczęście Vidy rację mieli dziennikarze. Żart nie wszyscy zrozumieli, co w efekcie doprowadziło do kar. Co prawda w obronie zawodnika i członka sztabu trenerskiego stanął chorwacki związek piłki nożnej oznajmiając, że wypowiedzi nie nosiły politycznych znamion, a były po prostu podziękowaniami za okazane wsparcie, ale konsekwencje i tak wyciągnięto. Vida, nie licząc upomnienia od FIFA, przeszedł przez całe zamieszanie suchą stopą. Co innego Vukojević, któremu odebrano akredytację, wyrzucono ze sztabu Zlatko Dalicia, dodatkowo rozwiązując jego kontrakt z federacją. Rozwiązanie trochę dziwne, ale w Rosji i tak przyjęto je z dużą aprobatą.

Jakie wnioski płyną z tej sytuacji? Po pierwsze, piłkarze dla własnego bezpieczeństwa powinni uważać na wszystko, co związane z polityką. Jak widać, czasem nawet przypadkowo można narobić sobie niepotrzebnych kłopotów. Po drugie, powinniśmy chyba przywyknąć, że ich rola będzie coraz mocniej ograniczana wyłącznie do uganiania się za piłką.

Fot. FotoPyK

KOMENTARZE (45)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Kanapowy Janusz
Karabakh Agdam

Skoro Xhaka, Shaqiri i… Lichtsteiner otrzymali grube kary za dwugłowego orła, to dlaczego Niedomagoj Vida nie został zdyskwalifikowany, jak jego kolega jugolski? Małe jaja związku chorwackiego! Życzę jugolskim pomiotom dwóch srogich oklepów w fazie medalowej – takie ścierwo jak Vida, nie zasługuje na jakiekolwiek triumfy poza zapyziałą upakrainą.

Misza

No właśnie chuj dostali nie kary za tego orła – pare złotych kary. „Prowokacja” chorwatów to przy szakirim małe miki

Fort Czerniakowski
Legia

albański działacz na meczu z Serbią obsługiwał drona, który latał tuż nad murawą z albańską flagą. I nic… ukarali za to Serbów, że próbowali tego drona złapać. „Dziwny jest ten Świat…” jak śpiewał Czesław Niemen, a prostytucja to dość popularny zawód.

degustathor
Legia Warszawa

Spoko, bo ci żyłka pęknie – to po pierwsze. Po drugie – dlaczego Vida to „ścierwo”? To piłkarz, który kilka lat grał na Ukrainie i ma widać stamtąd dobre wspomnienia, a i kawałek wojny przy okazji pewnie zobaczył. Po trzecie – ten nick sam sobie nadałeś, czy ojce kazali? Bez znaczenia – adekwatny nad podziw.

bomba_la_bomba

treść usunięta

bomba_la_bomba

treść usunięta

Raskolnikov74
GKS Jastrzębie, polskie drużyny w pucharach, Vicenza

Ja pierdole. Jakim dzbanem trzeba byc, zeby sie oburzac na protestujacych przeciwko kacapskiej inwazji. Dzis zagarneli czesc Ukrainy, jutro wezma Estonie a pojutrze Polske. A Fifa pogrozi palcem jak jakis Rumun czy inny Anglik krzyknie: niech zyje wolna Polska!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

zenek_ze_wsi

Raskolnikov74 – ty jesteś kretynem czy tylko udajesz? Ten okrzyk wydawali Ukraińcy podczas mordowanie Polaków ponad 70 lat temu. Akurat mamy rocznicę rzezi Wołyńskiej……

Obukwe

zenek_ze_wsi – debilu on to wykrzykiwał w kontekście zajęcia Krymu przez kacapów. Raskolnikov dobrze ci wytłumaczył co zrobią kacapy jak się rozpedzą.

Raskolnikov74
GKS Jastrzębie, polskie drużyny w pucharach, Vicenza

Zastanowiłbym się głęboko, czy zenek i Juri to zwykli pożyteczni idioci czy ruskie trolle. Bardziej pasowałoby to drugie.
Kremlowi pasuje skłócanie swoich sąsiadów, by jeden nie pomógł drugiemu podczas kacapskiej inwazji.

TotoRiina

Leczcie się rusofoby… tak, wejdą do Polski, bo weszli na Krym… Poprowadzi ich Tuchaczewski i Budionny…
Zalecam wam odstawienie telewizji i poszukania wiadomości w różnych źródłach, żeby móc poznać wszelkie okoliczności wejścia na Krym.

Zachowanie Vidy i Vukojevicia idiotyczne, a tłumaczenia na podobnym poziomie.
Chcieli dojebać Ruskim i tyle.

Raskolnikov74
GKS Jastrzębie, polskie drużyny w pucharach, Vicenza

Ja nie jestem rusofobem. Cenię rosyjską kulturę, zwłaszcza literaturę, ludi toże. Ale gdy jeden kraj napada na drugi, bo ma smaka na część jego terytorium, sprawa jest jednoznaczna. Gdyby Czesi zajęli część Słowacji albo Szwedzi jakieś duńskie wyspy, pisałbym to samo.
TotoRiinaZdjęcie profilowe ... Jakby ktoś w 1936 na olimpiadzie protestował przeciwko Hitlerowi też byś stwierdził, że to idiotyczne zachowanie?

TotoRiina

Mieszanie sportu z polityką zawsze dla mnie będzie idiotycznym zachowaniem.

zenek_ze_wsi

JebediahKerman
Rozpędzić to się możesz ty jak będziesz walił tym głupim łbem w ścianę. Krym i zachodnia Ukraina to połowa ludności rosyjskiej (miejscami ponad połowa). Ta ludność zaczęła podnosić łeb a Putin oczywiście skrzętnie z tego skorzystał. Pokaż mi w Polsce region gdzie jest połowa ruskich. Po co Rosja miałaby do nas „się rozpędzać”? mamy może złoża ropy albo złota? Po co mieliby ryzykować konflikt z NATO? Nasłuchają się buce po zawodówkach propagandy i zdaje im się, że za chwilę będzie wojna……

Chata Kumba

Ale dojebałeś. Wg ciebie ruscy nigdy nie chcieli wejść tylko zawsze musieli tak? Podczas rozbiorów nie chcieli,w 1920 też nie chcieli, w1939 nie chcieli, do Afganistanu nie chcieli, do Gruzji też nie chcieli, na Krym nie chcieli, Donbasu nie chcieli i do Syrii też nie. Jakim trzeba być ograniczonym żeby być Polakiem i bronić kurdupla na koturnach putina i jego awanturniczej imperialnej polityki. Ruska propaganda wszystko uzasadni A ty łykasz jak pelikan. Więc albo jesteś „użytecznym idiotą” albo płatnym ruskim trollem.

B123

Tak tak źli ryscy zajęli „ukraiński” Krym szkoda tylko że jak byłem tam jakoś 2006 to ostrzegali żeby po ukraińsku nie mówić ( kolega miał dziewczynę z ukrainy) jak ktoś zna bo można w ryj zarobić. Tak jak się drą teraz Lwów czy Przemyśl stare ukraińskie miasta nawet jak ich populacja tam nie przekroczyła nigdy 15% Ruscy i Ukraińcy są siebie warci tak samo manipulują i fałszują historie.

zenek_ze_wsi

Chata Kumba
Składać litery cię nauczyli, ale czytać to niestety już nie. Gdzie ja napisałem, że Rosjanie nigdzie nie chcieli wejść? Gdy nadarzyła się okazja i mieli w tym interes to wchodzili. Teraz w Polsce nie mają żadnego interesu a ponadto ewentualna próba wejścia wiązałaby się z ogromnym ryzykiem – niebezpieczeństwo konfliktu z NATO w którym jesteśmy. Napisz mi po kiego chuja mieliby tak ryzykować? No po kiego? Co u nas jest takiego cennego?
Przykładu Syrii nie przywołuj, bo to dla nich poligon z ostrą amunicją (zresztą dla innych „demokracji” również). A w roku 20, to analfabeto historyczny (ale jak się nie umie czytać, to nie ma się co dziwić) zaczęliśmy my, rajdem na Kijów……

Raskolnikov74
GKS Jastrzębie, polskie drużyny w pucharach, Vicenza

ZenekZdjęcie profilowe ... Rosja to państwo imperialne – oni zawsze i wszędzie mają interes wejść. Nie znasz tekstu o tym jak ruskie sałdaty będą myć nogi w sekwanie? Polskę niby dlaczego okupowali przez 50 lat? Przecież nie mamy ani ropy… :-)

Skąd się takie kacapskie trolle biorą?? Matka cię języka polskiego nauczyła, a ty tu agitujesz za ruskim agresorem. Tfu zasrańcu!

Kolejosz

Teraz jak ktoś zrobi z siebie pajaca, lub powie słowo za dużo (lub jedno i drugie), to od razu pojawia się tłumaczenie, że to żart, albo jeszcze lepiej – ironia. Bardzo irytujące zjawisko, które zupełnie niewiadomym mi sposobem uchodzi wśród niektórych za dobrą linię obrony.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

Ukarani za to co mówią/robią w wolnym czasie po meczu?
I bardzo dobrze, że nagrali ten film, świat już chyba zapomniał to Rosja odjebała na Ukrainie, do tego zestrzelenie samolotu Holenderskiego, przyznanie im organizacji mistrzostw to skandal

nyers

kisnę za każdym razem, kiedy czytam argumenty Rosjan o „zdrajcach Słowiańszczyzny” xD co to niby ma znaczyć? przecież identycznym określeniem określano tych obmierzłych Paljakow w XIX wieku, którzy ośmielili się walczyć z carem o swoją niepodległość.

B123

Po za tym k.. jakich Słowian toż to mongołowie słowiańskich genów u nich mniej niż u Niemców

śal pelacór
Legia Gdańsk

A ja bym chciał zobaczyć Lewandowskiego jak przeprasza naszych przyjaciół za holokaust ,na konferencji prasowej prosto z Soczi.
Pochwały by się sypały ,nawet z UEFA.
Uważam że każdy może sobie pierdolić farmazony po meczu jakie chce, czy to jest Vida czy inny Akinfiejew.

Gabriel

Aż się zalogowałem żeby dać łapkę w górę.
Niech Vida mówi co chce, mają prawo wyrażać swoje poglądy, tym bardziej, że zrobili to po meczu. FIFA to hipokryci. Samo. Organizowanie mundialu w Rosji już jest zresztą podejrzane, nie wspominając o Katarze, gdzie przy budowie stadionów giną setki ludzi, a ktoś nieźle posmarował za wybranie tej kandydatury. A tu nagle FIFA chce uczyć apolityczności i wychodzi na rozjemcę, bardzo ciekawe…

tiruriru

Ja nie chcę osądzać kto jest winny bardziej w konflikcie o wschodnią Ukrainę bo obie strony mają swoje za uszami. Jedna rzecz mnie za to rozpierdala do kwadratu:Fifa wlepia piłkarzom kary za przekonania polityczne. Ta sama Fifa której wierchuszka od lat chętnie fotografuje się z poltykami, organizacja której jednym z kandydatów w wyborach na przewodniczącego był jakiś arabski polityk. Fifa której były szef przyznał mundial Rosji dzięki kontaktom z Putinem. Jak Fifa wlepia kary za to że piłkarze bawią się w politykę to chyba tak samo Infantino powinien obecnie dostać karę finansową i zostać usunięty z Fifa za rozpolitykowanie. Czyż obecni przywódcy narodowi nie będą mogli używać fotek z przewodniczącym Fifa na potrzeby własnych kampanii wyborczych w swoich krajach? Przecież to jest rażące wpływanie na bieżącą politykę ze strony Fifa-organizacji która jest z gruntu apolityczna. A przecież loże honorowe nie są małe. Jest tam dosyć miejsca tak żeby polityce i działacze Fifa mogli obejrzeć mecz i nie wchodzić w interakcje.

chozjor_dadybicz

Pardon, że się wtrącę, ale zachowajmy proporcje – jeśli przedstawiciele FIFA będą zajmować stanowiska polityczne i wykrzykiwać „Sława Rosji”, to będzie można mówić o porównywalnym zachowaniu. Jeżeli natomiast będą robić sobie zdjęcia ze wszystkimi politykami, bez wyjątku, to jest to jednak inna sytuacja.

mdxkrk
Wisła Kraków

Szkoda że Jaggerowi nie cofnęli akredytacji na narodowym, za pieprzenie głupot na bolkowe życzenie

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

B123

zdzichu to był ŻART znasz jeszcze takie słowo?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

KręciNasZdzisek
KS Nadstal Krzaki Czaplinkowskie

Byłem na koncercie. Siedziałem na trybunach za bramką.. Słowa Jaggera były bardzo słabo słyszane. Słyszeli je prawdopodobnie tylko ludzie siedzący bardzo blisko sceny. Stąd bardzo słaba reakcja na stadionie. Ich wydźwięk nie jest jednoznaczny. Można zrozumieć je tak: „Za stary jestem, żeby być sędzią, ale młody na tyle, by śpiewać”, czyli „Bolek, ja tu jestem, żeby cieszyć ludzi muzyką i nie wciągajcie mnie w swoje gierki”. I tak de facto było. Grali fantastycznie i nie dlatego, że mają 300 lat. To nie była muzyka od i dla emerytów, ale świetne, mega profesjonalne show gości w znakomitej formie, bawiących się bluesem, rock and rollem, funky, soulem. Tu muzyka była najważniejsza, a nie apele Bolka.

orzechowy

Rozumiem spór Rosja vs Ukraina, ale dlaczego zapominamy co dla nas, Polaków oznacza ten okrzyk? Z tym „wyrazem zjednoczenia” banderowcy mordowali naszych dziadków, mimo wczesniejszej sympatii do Chorwacji po słowach tego człowieka życzę im 2 porażek do zera:)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

orzechowy

Teraz nie spieramy się o to, który naród gorzej wpłynął na naszą historię, tylko o sam okrzyk; „sława ukrainie” (celowo z małej litery), właśnie ten okrzyk(prawdopodobnie, nieświadomie wykorzystany przez Vide, był hasłem przewodnim bojowkarzy bandery, dlatego podtrzymuję swoje życzenie :)

cinek882

FIFA/UEFA = Unia Europejska – lewactwo, pedalstwo, tęczowe flagi. Z resztą „najlepsze” jest karanie finansowe klubów za patriotyczne oprawy w Europejskich rozgrywkach…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

HATEspeech
GKP Targowek

Szczegolnie nieszczesliwie zbieglo sie to z upamietnieniem zbrodni wolynskiej,o czym ci pizdzielce zapewne nie wiedzieli… Mimo wszystko chcialbym zeby to Chorwacja zostala mistrzem,chpciaz moj „doping” bedzie teraz duzo mniejszy.

TotoRiina

Dokładnie, tak dla przypomnienia, jutro tj, 11, przypada 74 rocznica krwawej niedzieli na Wołyniu. A to było jedynie apogeum zbrodni, która miała miejsce z różnym nasileniem i skalą przemocy od 1943 do 1947.

Wrzucam link do wspomnień jednej z tych, którzy przeżyli:
http://www.nawolyniu.pl/wspomnienia/ocalic.htm

Ocalałych z rzezi, świadków tamtych zdarzeń jest coraz mniej. Jeśli my nie będziemy pamiętać, to niestety prawda o tych wydarzeniach zaginie, tak jak zarosły setki miejsc na dziesiejszej Ukrainie, gdzie kiedyś mieszkali i żyli Polacy, a dziś nie ma tam nawet upamiętniającego krzyża…

Dlatego Polacy, którzy bagatelizują to hasło nacjonalistyczne, tak popularne na Ukrainie powinni jeszcze raz się zastanowić, choćby ze względu na pamięć o tych, którzy ginęli w męczarniach z rąk oprawców, do których to hasło w istocie się odnosi.

TotoRiina

Wkradł się błąd ,oczywiście 75 rocznica.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Yasiu

Mnie bardziej irytuje fakt, ze zawodnikowi nic nie zrobili tylko dlatego, że właśnie jest piłkarzem, ale członka sztabu to już wypierdzielili na zbity pysk. A przecież obaj mówili mniej więcej to samo.

Tomek Jankowski
Amika

Ustasze z banderowcami. Wspaniały związek.

Jacool

Vida to banderowiec, w dupie mam jego tłumaczenia i jego obrońców, jestem Polakiem i wiem co oznacza i co przyniosło hasło „Sława Ukrainie” tysiącom moich rodaków.

wpDiscuz