Copa już niezbyt America
Weszło

Copa już niezbyt America

Mamy czerwiec 2031 roku, lada moment rozpoczną się mistrzostwa Ameryki Południowej. To nie lada gratka dla fanów futbolu, ponieważ już w spotkaniu inauguracyjnym Brazylijczycy zmierzą się z gospodarzami turnieju – Arabią Saudyjską. Za jednego z pretendentów do tytułu uznaje się Chiny, które po latach starań wreszcie mają zespół wypełniony gwiazdami europejskich klubów, zaś za czarnego konia kibice zgodnie uważają Senegal.

Abstrakcja? Chcielibyśmy, chociaż wiele wskazuje na to, że za jakiś czas tak absurdalna sytuacja naprawdę może mieć miejsce. No dobrze, to zdanie o Chinach pewnie musielibyśmy delikatnie zmodyfikować, ale poza tym wszystko by się zgadzało.

Sądzimy, iż nie będzie zbyt dużej przesady w stwierdzeniu, że Copa America to drugi najważniejszy turniej międzynarodowy na świecie. Oczywiście punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, więc to oczywiście perspektywa Latynosów, których raczej nie przekonalibyśmy do postawienia Euro ponad ich mistrzostwa. Inna sprawa, że w skali światowej to rozgrywki ze Starego Kontynentu są znacznie chętniej śledzone na całym świecie. A skoro tak, to CONMEBOL musiał wymyślić coś, by napędzić wokół ich produktu znacznie większą koniunkturę, nadganiając „nas” marketingowo.

Nie bez powodu użyliśmy tak brzydkiego słowa jak „produkt”, ponieważ nie ukrywamy, iż niezbyt podoba nam się droga obrana przez południowoamerykański związek. Od paru tygodni media na całym świecie donoszą bowiem o tym, iż w brazylijskim turnieju wezmą udział drużyny narodowe Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Japonii, Chin, Meksyku oraz USA. Ci pierwsi już nawet potwierdzili swój udział.

Jeśli zostalibyśmy przy starym wzorcu, zaproszenie dwóch ostatnich z wymienionych drużyn nawet nie byłoby jakoś wielce szokujące. Północna Ameryka jeszcze pasuje do nazwy „Copa America”, nie sądzicie? Da się tego bronić, tym bardziej, że od 1993 roku w południowoamerykańskim turnieju regularnie występowały ekipy ze strefy CONCACAF, najczęściej właśnie Meksyk, do którego dołączano na przykład Kostarykę, Stany czy Jamajkę. I to jeszcze miało sens, kiedy w turnieju grały zazwyczaj dwa zespoły z sąsiedniego kontynentu, co by łącznie wzięło w nim udział 12 zespołów podzielonych na 3 grupy.

CA 2019 ma jednak odbyć się według wzorca sprzed dwóch lat, gdy tak zwane „Centenario” – Copa America rozegrane w 100. rocznicę powstania tych rozgrywek – odbywało się właśnie w USA i było połączeniem mistrzostw Ameryki Południowej oraz Północnej, a uczestników było 16. Już tę ideę dość ostro krytykowano, wytykano gospodarzom chociażby wiele błędów logistycznych, ale koniec końców zamysł nawet się obronił – Stany wygrały swoją grupę, podobnie jak Meksyk, Kostaryka napsuła krwi Kolumbijczykom oraz Paragwajczykom, z kolei Jamajka i Panama aż tak bardzo nie zaniżyły poziomu.

Nie ma jednak co zakłamywać rzeczywistości. Jeśli jakikolwiek działacz CONMEBOL-u zacznie przekonywać nas, iż za pomysłem zaproszenia azjatyckich drużyn stoją jakiekolwiek argumenty sportowe, my tylko wymownie popukamy się w czoło. Tak jak choćby w kierunku Fernando Sarneya, przedstawiciela CBF (Confederação Brasileira de Futebol), który próbował wcisnąć ludziom kit, że najbliższe Copa America będzie najmocniejszym w historii. Śmiemy wątpić. No bo czy taki Katar, ZEA albo Chiny będą w stanie zaprezentować lepszy poziom niż wcześniej wspomniane słabsze ekipy z CONCACAF-u? Żadna z tych drużyn nie zakwalifikowała się przecież do mistrzostw świata w Rosji, co niezbyt dobrze świadczy o ich piłkarskiej jakości.

To oczywiste, że CONMEBOL-owi chodzi o coś innego – „kasa kasa, wielu się wyprze”, jak to swego czasu rapował Eldo. I nawet rozumiemy pobudki, jakimi kierowali się południowoamerykańscy działacze, ale jednak nie możemy pozbyć się niesmaku na myśl o tym bezczelnym wręcz naginaniu zasad oraz idei najstarszego międzynarodowego turnieju. Czy jednak powinniśmy się aż tak dziwić takim zabiegom tamtejszych związkowców? Chyba nie do końca, wszak już w 1999 roku w Copa America zagrała wcześniej wspominana Japonia, gdzie wówczas trwał wielki boom na futbol, a także trwały przygotowania do mundialu w 2002 roku. Siedem lat wcześniej z kolei zaproszenia miały otrzymać reprezentacje Hiszpanii oraz Włoch, jednak ten pomysł został storpedowany z obu stron i ostatecznie nie wszedł w życie.

Co następne? Może chociaż Portugalia? Przynajmniej byłoby zabawnie, gdyby Cristiano Ronaldo zwyciężył w CA prędzej niż Messi.

No ale już tak całkiem poważnie pisząc… Wydaje się, iż kwestią czasu jest, kiedy południowoamerykański turniej kompletnie straci swoją tożsamość na rzecz aspektu finansowego. A szkoda, bo miał on jednak niepowtarzalny klimat, który czasem trącił lokalnym folklorem, żeby nie powiedzieć prowizorką, ale ogólnie był też wyjątkowy, wyróżniał się bardzo na tle innych międzynarodowych rozgrywek. CONMEBOL robi natomiast wiele, by z Copa America uczynić bezpłciowy puchar o groteskowej wartości sportowej. Kto wie, czy na dłuższą metę, pod względem wizerunkowym, nie osiągnie nawet rezultatu zupełnie odwrotnego do oczekiwanego. No bo kto będzie traktował latynoski turniej poważnie, skoro oni sami przestaną to robić?

KOMENTARZE (26)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Uważam, że weszlo powinno, wobec pospraszanych do Copa America drużyn, zachować się tak, jak zachowuje się w stosunku do (uwaga, ostrzegam, napiszę to nazwisko) Thiago Cionka!
Totalnie zignorować ich obecność na turnieju. Nie pisać o nich, w relacjach z ich meczów, wspominać tylko o jednej drużynie, a jeśli trafią na siebie, to nie pisać wcale. To mogłyby być bardzo ciekawe relacje! Zasady trzeba mieć!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Fioletto Ambrozzini
Sigma Ołomuniec

No pięknie żeś pan to wymyślił. He he.

MeaCulpa

Popieram pomysł. :)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kunta Kinte
Wybrzeże Klatki Schodowej

W mistrzostwach Europy(lub eliminacjach) biorą udział drużyny azjatyckie i nikt o tym nie pisze…
Turcja, Cypr, Izrael, Kazachstan, Różnie też traktowane są Gruzja, Armenia i Azerbejdżan…

Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Różnica polega na tym, ze wymienione przez Ciebie reprezentacje należą do UEFA, a w przypadku Copa America zapraszane są drużyny z innych federacji. To tak, jakby w następnym EURO wzięły udział Brazylia i Argentyna.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Przyjęcie ich do UEFA znacznie zmieniłoby sytuację. Mówiłem o stanie prawnym, który wymusza sprawy organizacyjne. Co do pytania… Miałbym problem już z samym faktem ich przyjęcia, ale gdyby to się stało, to już z ich udziałem w rozgrywkach problemu bym nie miał.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

janush

Z Europą to niezbyt trafione, bo granica Europy z Azją jest umowna (w zasadzie cała Europa jest umowna, bo z geograficznego punktu widzenia nie ma takiego kontynentu).

kamilj

„Sądzimy, iż nie będzie zbyt dużej przesady w stwierdzeniu, że Copa America to drugi najważniejszy turniej międzynarodowy na świecie. ” No nie wiem wg mnie mundial i EURO są ważniejsze, bardziej oglądalne i ogólnie większe, Nawet z perspektywy Latynosów turniej na którym gra Boliwia i dopraszane reprezentacje byłby bardziej prestiżowy od EURO? Które do momentu gdy miało 16 zespołów było chyba najmocniej obsadzanym i najtrudniejszym turniejem

adrian92

Spokojnie, weszlacy napisali że oni „sądzą”, a przecież wszyscy wiedzą że na piłce to akurat się mało znają. Co do COPA, teraz po zaproszeniu mocarnych inaczej Chińczyków to nawet nie będzie trzeci turniej świata, ja tej farsy raczej już w życiu nie obejrzę…

Black_Wolf_95

Tak. A przepraszam ile ludzi mieszka w Europie a w Amyryce?

Black_Wolf_95

Tak. A przepraszam ile ludzi mieszka w Europie a w Amyryce?

kamilj

Europa 741,2 miliona ludzi
Ameryka Południowa 422,5 miliona ludzi
a co?

Black_Wolf_95

Ogólnie Ameryka.
Europa 741.2 mln ludzi.
Ameryka 1 mld ludzi.

kamilj

USA i Kanada mają P O T Ę Ż N E zainteresowanie piłką nożną

Black_Wolf_95

Usa bierze udział w Copa America. Więc jest zainteresowanie. O Meksyku nie wspominając!

tumulus

W 1999 roku startowała Japonia, która raczej nie ma wiele wspólnego z Ameryką.

skynet

„A szkoda, bo miał on jednak niepowtarzalny klimat, który czasem trącił lokalnym folklorem, żeby nie powiedzieć prowizorką, ale ogólnie był też wyjątkowy, wyróżniał się bardzo na tle innych międzynarodowych rozgrywek.”

Zawsze zostaje Ekstraklasa :)

Wróżka Weszława

Oh… Eldo… gotów do walki jak Lobo i tak jak Koprobo oczyszcza miasto ze pustą głową… Klasyk rapu.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

dyneck

A który turniej nie traci swojej tożsamości ? Euro z 24 drużynami, parodia mundialu z 48 drużynami, które zagrają po dwa mecze w grupie ? Liga Mistrzów z bezpośrednim awansem czwartych drużyn z najsilniejszych lig ? To jest qrwa chyba jedyny przypadek w sporcie kiedy czwarte miejsce jest czymś nagradzane.

Ivann

Mistrzostwa Reszty Świata i Puchar Pocieszenia 😉

wpDiscuz