Tańsze prawa do Premier League? Niekoniecznie
Anglia

Tańsze prawa do Premier League? Niekoniecznie

Dzięki wagonom pieniędzy z praw telewizyjnych angielskie kluby żyją jak pączki w maśle. Potrafią zdominować niemal każde okienko transferowe. Czy taki stan utrzyma się jeszcze długo? Być może nastąpią minimalne cięcia, ale wielkich zmian nie przewidujemy, ponieważ Sky i BT Sport znowu sięgnęły głęboko do portfela. Obie firmy za prawa do pokazywania meczów Premier League –  w latach 2019-2022 – zapłaciły łącznie 4,5 miliarda funtów. 

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że mówimy o astronomicznej kwocie, ale wszystko zależy od skali. Poprzednia umowa, która została podpisana również na trzy lata, była o 700 milionów funtów wyższa. Należy jednak pamiętać, iż kwota 4,5 miliarda funtów może jeszcze wzrosnąć, ponieważ do kupienia są jeszcze dwa pakiety. Dopiero w najbliższym czasie rozstrzygnie się przetarg o pakiet F, który obejmuje 20 spotkań w święta i dni powszednie. Również pakiet G nie został jeszcze kupiony, a on również obejmuje 20 spotkań, lecz tutaj mówimy tylko o meczach w dni powszednie. Bardzo możliwe, że o prawa do tych spotkań powalczą Amazon, Facebook, Netflix lub Twitter. Oznaczałoby to przełamanie duopolu Sky-BT.

2012 rok – prawa telewizyjne na lata (2013-2016) kosztowały Sky i BT 3,018 miliarda funtów

2015 rok – prawa telewizyjne na lata (2016-2019) kosztowały Sky i BT 5,100 miliarda funtów

2018 rok – prawa telewizyjne na lata (2019-2022) kosztowały Sky i BT 4,464 miliarda funtów

Obecnie sytuacja wygląda tak, że Sky zapłaciło 3,579 miliarda funtów za możliwość pokazania 128 spotkań ligowych w roku. Natomiast BT Sport wydał 885 milionów funtów za możliwość transmitowania 32 spotkań w roku. Do kupienia jest jeszcze 40 spotkań, a więc całkiem prawdopodobne jest to, że znowu pęknie kwota 5 miliardów. Tak więc wiele się nie zmieni, ale również nie poprawi.

Oczywiście sprzedaż praw telewizyjnych w kraju, to jedna sprawa. A druga jest taka, iż Premier League dostanie jeszcze około trzech miliardów funtów za sprzedaż praw telewizyjnych poza granicami kraju. Inne ligi świata mogą tylko pomarzyć o takich kwotach, nawet Ekstraklasa. Przykładowo liga hiszpańska w życzeniowych planach liczy, iż zarobi około 2,3 miliarda euro za sprzedaż praw telewizyjnych w kraju i 1,3 miliarda euro za prawa międzynarodowe. I mówimy tutaj o kontraktach podpisywanych na cztery lata.

Nie zapowiada się, by w najbliższych latach najzdolniejsi wychowankowie Arsenalu trafiali do Piasta Gliwice.

Fot. NewsPix.pl

KOMENTARZE (12)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

fafik

Nie zapowiada się, by w najbliższych latach, autor tekstu został dziennikarzem

fafik

Nie zapowiada się, by w najbliższych latach, autor tekstu został dziennikarzem.

Filet

Autor tekstu zdaje sobie z tego sprawę, gdyż nawet wstydził się podpisać.

M.S.

Przepaść finansowa się pogłębia. Na kontynencie finansowo z angielskimi klubami mogą tylko rywalizować PSG, Real i Barcelona. Takie mocne kluby, jak Bayern czy Juventus zaczynają coraz mocniej odstawać. O reszcie nie ma nawet co wspominać. W LM wreszcie Wyspiarze pokazali moc, no ale przy takich budżetach, ściąganiu kogo się tylko chce w każdym okienku, musiało to nastąpić.

Ariel Bumerang
Legia Kaiserslautern Wołga Lechia Legia QPR Lechia QPR Lechia

Polska liga dostaje rocznie z praw telewizyjnych 20 milionów funtów, takie porównanie, a wy chcecie żebyśmy mieli talenty

Jakub87

No niestety to się robi chore… Sunderland po spadku z Premier League dostał 100 mln funtów a teraz pikuje dalej w stronę League One. U nas wszystkie kluby razem nie dostaną tego przez 4 lata. To jest jakiś żart! Wyobraźcie sobie teraz, że Ekstraklasa sprzedaje prawa do transmisji za 25 miliardów złotych na 3 lata (tyle mają w tej chwili w Anglii).

Mniej więcej tak by wyglądały wpływy z TV na 1 sezon!
1. Legia Warsawa – 800mln zł
2. Lech Poznan – 700mln zł
3. Wisła Kraków – 600 mln zł
4. Lechia Gdańsk – 600 mln zł
5. SLask Wrocław – 550 mln zł
6. Jagiellonia Białystok – 550 mln zł
—-
15. Termalika – 300 mln zł
16. Sandecja – 300 mln zł

Do tego doliczyc pozostałe przychody i takie kluby jak Legia, Lech, WIsła Kraków czy Lechia mogłaby co rok bic się w Lidze Mistrzów o wyjście z grupy!

UEFA zamiast ustalic jakies limity wprowadza reformy, gdzie bogatsi dostają jeszcze więcej. W Europie mamy teraz kilka silnych klubów, które powiększają swoją przewagę nad innymi. Potwierdzają to ostatnie mecze, gdzie stosunkowo niezłe ekipy (Porto, FC Basel) przegrywają już nawet u siebie po 0-4 czy 0-5.

adrian92

Dla mnie kraje takie jak Polska powinny się postawić UEFA- zresztą pewnym sposobem był tu wybór Ceferina na szefa tej organizacji, ale szczerze mówiąc jego działania rozczarowały (każdy spodziewał się odwrócenia ostatniej reformy przynajmniej po 3 latach, a nie zanosi się na to nawet w ciągu dekady). i co z tego że bogate kluby chcą ciągle więcej i grożą powstaniem Superligi? Niech spie*alają i sobie ją tworzą i grają nawet o 10 rano żeby kitajcowi było wygodnie, mam to gdzieś! Tylko niech odwalą się od LM. Chętniej zobaczę w niej mecz Legia-Łudogorec niż odgrzewane po raz 10-ty na sezon El Clasico, po tym jak oba kluby będą na siłę przepychane przez poprzednie rundy, bo to oczywiście mokry sen europejskich działaczy i sponsorów zobaczyć tego nieświeżego schaboszczaka w finale. I tylko europejskiego widza szkoda, ale cóż, staliśmy się ofiarą własnego sukcesu naszej europejskiej dyscypliny…

wojtas80

W jaki sposób UEFA ma zabronić telewizji Sky wydania własnych pieniędzy na co im się podoba? Zdaję sobie sprawę że te kwoty są zbyt wysokie natomiast to są prywatne firmy i właściciele wydają tyle pieniędzy ile uważają za słuszne

adrian92

Jakub87 pisał o tym, że UEFA nie wprowadza jakichś limitów dla klubów (typu np salary cap) a jak już coś robi, to takie FFP które tylko pomaga starym bogaczom, blokując dostęp nowym. I do tego ja się odnosiłem, nie do tego że Sky płaci ile chce, bo to normalne, pełna zgoda. Niech płacą. Choć czuję że to wszystko p..dolnie za paręnaście/paredziesiąt lat, i wtedy dopiero będzie ciekawie.

wojtas80

W jaki sposób UEFA ma zabronić telewizji Sky wydania własnych pieniędzy na co im się podoba? Zdaję sobie sprawę, że te kwoty są zbyt wysokie, natomiast to są prywatne firmy i właściciele wydają tyle pieniędzy ile uważają za słuszne.

miechu

„Nie zapowiada się, by w najbliższych latach najzdolniejsi wychowankowie Arsenalu trafiali do Piasta Gliwice.”
A Michal Papadopulos?

wpDiscuz