post Avatar

Opublikowane 17.01.2018 16:25 przez

redakcja

Szczecin. Przez długi czas czarna plama na – nazwijmy to – stadionowej mapie Polski. Podczas gdy w wielu ośrodkach w innych częściach kraju budowano lub rozbudowywano nowe obiekty, w stolicy województwa zachodniopomorskiego wciąż pachniało stadionami pamiętającymi jeszcze mocno zamierzchłe czasy. Prezydenci obiecywali nowe inwestycje, ale właśnie – na obietnicach się kończyło. Rok 2018 może okazać się pod tym względem przełomowy. Projekt stadionu Pogoni jest już zrealizowany, kibice czekają na wbicie pierwszej łopaty. Z kolei obiekt trzecioligowego Świtu Skolwin najpierw ma przejść gruntowną modernizację, a w dalszej perspektywie zostać zbudowany od podstaw, choć w jego przypadku pojawiły się rozbieżności co do tego, kto ma się wziąć za projektowanie.

Zacznijmy od ambitnego trzecioligowca, aspirującego do walki o drugą ligę. To właśnie postawa piłkarzy, którzy tracą tylko punkt do liderującej Elany Toruń, niejako dała zarządowi i kibicom klubu z północy Szczecina argumenty przemawiające za koniecznością renowacji.

Nie dopuszczamy nawet myśli, że awans wywalczony na boisku okazałby się fikcją przez niedopełnienie wymogów infrastrukturalnych – przyznał Kurierowi Szczecińskiemu Jacek Chyła, kierownik drużyny.

W skrócie – miasto Szczecin przeznaczyło 5 milionów złotych na gruntowną renowację obiektu, z czego 200 tysięcy zostało uwzględnione na dokumentację projektową na 2018 rok. Za miejskie pieniądze ma powstać zadaszona trybuna na ponad 1000 miejsc, parking i nowoczesny budynek socjalny. Wszystko ładnie pięknie, z tym że pojawiły się pewne wątpliwości co do tego, kto ma się zająć tym przedsięwzięciem. Klub życzyłby sobie, aby dokumentacji nie sporządzał właściciel stadionu, czyli MOSRiR, który – jak przyznają – często działa dość prowizorycznie, lecz Wydział Strategii Urzędu Miasta.

O co w tym wszystkim chodzi? Wyjaśnia Szymon Kufel, dyrektor sportowy Świtu Skolwin.

Walczymy o drugą ligę, plasujemy się w czołówce, więc wymaga to od władz lokalnych, szczególnie od Miejskiego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji, aby podjęły działania w tej sprawie. Musimy dostosować nasz obiekt do drugoligowych wymogów. Obecnie niestety nie spełnia on tych kryteriów. Zadaszenie, pomieszczenia dla obserwatorów i sędziów… mamy infrastrukturę, która na trzecią ligę jest w pełni wystarczająca, mankamentem jest tylko nieprofesjonalna wiata dla kamerzysty, ale trzeba też sobie powiedzieć jasno, że tak naprawdę obiekt od lat 70. nie przeszedł żadnej gruntownej renowacji. Po konsultacjach z włodarzami i radnymi miasta doszliśmy do wniosku, że najlepiej będzie zbudować nowy, kameralny obiekt na około 1000-1200 widzów, posiadający zadaszenie i dostosowany do najnowszych wymogów licencyjnych, niż robić coś prowizorycznie, bo mamy przykłady stadionów, które po modernizacji wyglądają, jakby były zrobione na siłę. Mówię chociażby o stadionie w Koszalinie.

Na rok 2018 w budżecie miasta Szczecin zapisano kwotę 200 tysięcy złotych na projekt stadionu. Wykonawcą będzie tak naprawdę miasto Szczecin, które zrealizuje tę inwestycję poprzez Miejski Ośrodek Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji, bądź przez wydział Biura Inwestycji. Nie ukrywamy, że liczymy na szerokie konsultacje w tej sprawie. Tak naprawdę ten obiekt ma służyć klubowi i wszystkich tym, którzy będą na niego przychodzić – czy to na mecze, czy inne imprezy – a nie siedzącym za biurkiem urzędnikom, nie zawsze mającym rozeznanie na temat praktycznych wymogów do spełnienia.

Dlaczego zależy wam, żeby projektowaniem nie zajmował się Miejskiego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji?

Wolelibyśmy, żeby cała dokumentacja projektowa była prowadzona przez inną jednostkę, niekoniecznie przez MOSRiR. Chociażby przez Biuro Strategii bądź Wydział Inwestycji. Według nas jest to gwarantem tego, że zostanie to przeprowadzone w bardzo rzetelny i solidny sposób, tak jak powinno się odbyć. Z MOSRiR-em jest tak, że… być może jest przeciążony. Obiektów w Szczecinie jest naprawdę bardzo wiele, czynionych jest dosyć sporo inwestycji – niestety nie u nas – i nie zawsze wszystko jest rzetelnie i skrupulatnie analizowane. Przykład: po wielu latach postawili nam jupitery. Niestety zostały zamontowane zbyt blisko linii bocznej boiska. Przepis mówią o sześciu metrach, z kolei u nas to zaledwie dwa metry. Padła propozycja zawężenia boiska, natomiast jeśli zawęzimy boisko jeszcze bardziej, to ono nie będzie spełniało wymogów i tutaj koło się zamyka. Wyjściem z tej gafy jest jedynie zabezpieczenie masztów jupiterów specjalnymi bandami, jednak – jak słyszymy – nie ma na to w mieście pieniędzy. To jest taki przykład, który podkreśla, że wolelibyśmy, by nasz projekt trafił do innego wykonawcy.

***

Tutaj dochodzimy do pewnej rozbieżności. Spójrzmy na wypowiedzi rzecznika z Urzędu Miasta Dariusza Sadowskiego i prezesa Świtu, Pawła Adamczaka.

– Dokumentacja będzie realizowana na zlecenie MOSRiR-u, a przy tworzeniu koncepcji z pewnością odbędą się konsultacje z przedstawicielami środowiska piłkarskiego.

– Skolwin zawsze był ostatni w realizacji inwestycji na obiektach piłkarskich w Szczecinie. To się od lat niestety nie zmienia. Szczerze powiedziawszy, już się tym nie emocjonuje, jak przed laty. Zaakceptowaliśmy to wszyscy. Znaleźliśmy jednak inne rozwiązania, które postaramy się wcielić w najbliższym czasie. Bez pomocy MOSRiR-u.

***

4

źr: Kurier Szczeciński

Zapytany przez nas o tę rozbieżność Szymon Kufel kontynuuje: – To jest trudna sprawa. My byśmy sobie spokojnie poradzili z inną jednostką, natomiast ostateczna decyzja będzie należała do włodarzy miasta. Nie jest to do końca zależne od nas. W jakimś stopniu mamy związane ręce. Ubolewamy nad tym. My tak naprawdę działamy tutaj społecznie, wkładamy serce w ten klub i chcemy, by wszystko było jak najlepiej dostosowane do potrzeb. Pojawiła się historyczna szansa na zbudowanie czegoś fajnego i nie chcemy tego zaprzepaścić. Jeżeli ktoś ma to zrobić na odczepne… Apeluję, żeby naprawdę się zastanowić. Jupitery to przykład flagowy, ale zaniedbań jest więcej. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie zlecenia na wykonanie dokumentacji do innej jednostki Urzędu Miasta.

Sprawa nie jest jeszcze rozstrzygnięta?

Nie, nie. Toczą się rozmowy, to nie jest jeszcze potwierdzone, choć są duże naciski właśnie na MOSRiR (to samo usłyszeliśmy w Urzędzie Miasta – dop. NS) Pan rzecznik oczywiście powiedział o nich, bo w zamyśle zawsze funkcjonuje to jakby z automatu, że takie sprawy trafiają właśnie tam. Jest początek roku, do końca pierwszego kwartału chcielibyśmy ustalić zasady, aby nie tracić na czasie i jak najszybciej to wykonać. My naprawdę poważnie myślimy o awansie do drugiej ligi. Do tego czasu na pewno nie uda się zbudować lub zmodernizować naszego obiektu, ten obecny nie ma szans na otrzymanie licencji, więc trzeba będzie gdzieś wyemigrować.

***

– Jeżeli Świt awansuje do rozgrywek drugiej ligi i nie otrzyma licencji na grę na własnym obiekcie, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby mógł grać przy Twardowskiego, na stadionie Pogoni – usłyszeliśmy w Urzędzie.

***

Kufel:Na każdym kroku podkreślamy, że musimy uniknąć przykładu Gwardii Koszalin. Pod żadnym pozorem nie możemy podzielić jej historii. Cała runda jesienna na wyjazdach spowodowałaby w pewnym sensie wypaczenie wyników. Ten obiekt na Gwardii jest teraz niby zrobiony, zainwestowano w niego sporo, natomiast to wszystko jest mocno prowizoryczne. Nowy stadion i tak jest tam potrzebny. Sami, jako zarząd klubu, nie pozostajemy ze złożonymi rękami, tylko pracujemy, by tę infrastrukturę poprawiać już teraz, zimą. Krok po kroku, by chociaż stopniowo dostosowywać ją do wymogów, które będzie stawiał przed nami PZPN.

***

W przypadku awansu bardzo prawdopodobne jest więc rozgrywanie meczów przez Świt na stadionie Pogoni. No właśnie – co tam słychać przy Twardowskiego? Trzeba przyznać, że jest coraz lepiej. W kwestii budowy nowego stadionu wreszcie coś ruszyło. Obiekt ma kosztować około 240 milionów złotych. Przekrojowo opowiedział nam o tej sytuacji Dawid Zieliński, redaktor portalu DumaPomorza.pl.

Temat problemu Pogoni ze stadionem jest bardzo rozległy. W 2006 roku ówczesny prezydent Szczecina – Piotr Krzystek – zapowiadał budowę nowego obiektu. Niestety przez dłuższy czas były to tylko i wyłącznie puste słowa i niespełnione obietnice. W końcu doszło do tego, że największy i najładniejszy stadion w ekstraklasie, a za taki w dawnych czasach uchodził ten przy Twardowskiego, został istnym skansenem – najgorszym stadionem w całej lidze. Kiedyś przyjechała tu Legia, a w jej składzie znajdywał się Marek Saganowski. Stadion i jego wygląd skwitował krótko: „Tyle lat gram w piłkę, tyle lat przyjeżdżam do Szczecina, a on cały czas wygląda tak samo”.

Boniek podczas wizyty na stadionie Gwardii w Koszalinie przyznał: – Grałem na Gwardii kilkadziesiąt lat temu i muszę przyznać… niewiele tu się zmieniło do dziś.

Podobna sytuacja. W końcu za całą akcję musieli wziąć się kibice i sam klub, który wszedł w otwartą wymianę ognia z władzami miasta. W zaparte szły dwie sprawy – miasto chciało wykonać tylko modernizacje, czyli, krótko mówiąc, minimalnie ulepszyć trabanta, który nie nadawał się do jazdy. W tamtym założeniu kształt stadionu nie uległby zmianie, przez co cały czas w Szczecinie byłaby mityczna „podkowa”. Władze tłumaczyły to faktem, że w Berlinie jest Stadion Olimpijski, który również ma taki kształt. Zrobił się wtedy absurdalny kabaret. Kibice protestowali, skandowali hasła „nowy stadion dla Szczecina” na samym stadionie, jak i pod urzędem miasta. Długo trwała wojna, musieli przyjechać Zbigniew Boniek i ówczesny prezes Ekstraklasy – Dariusz Marzec, aby porozmawiać z prezesem Pogoni i prezydentem miasta o zaistniałym problemie. W końcu prezydent się ugiął i zlecił realizacje nowego projektu, na podstawie którego stadion będzie budowany na nowo, bez renowacji i będzie posiadał cztery trybuny, przez co ma to być obiekt zamknięty, nie w kształcie podkowy. Obecnie projekt jest już zrealizowany i pokazany na światło dzienne, są pieniądze w budżecie miasta na rok 2018, teraz wszyscy kibice Pogoni i mieszkańcy Szczecina czekają na wbicie pierwszej łopaty.

4

źr: UM Szczecin

*

Czyli w przypadku Pogoni wszystko wydaje się jasne. Gorzej sytuacja ma się ze Świtem. Fundusze zostały pozyskane, modernizacja jest konieczna, pozostają tylko wspomniane wyżej wątpliwości. – Pojawiła się historyczna szansa na zbudowanie czegoś fajnego i nie chcemy tego zaprzepaścić. Jeżeli ktoś ma to zrobić na odczepne… Apeluję, aby naprawdę się zastanowić. Jupitery to przykład flagowy, ale zaniedbań jest więcej. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie zlecenia na wykonanie dokumentacji do innej jednostki Urzędu Miasta.

Przykre byłoby, aby awans został im odebrany tylko z powodu niedopełnienia wymogów. Żeby wszystko ruszyło, trzeba dojść do porozumienia w sprawie inwestycji infrastrukturalnych z włodarzami miasta oraz w konsekwencji z zarządzającym obiektem MOSRiR-em. Bez tego inwestycja może stanąć w martwym punkcie. A Świt to nie Pogoń, która stojąc w martwym punkcie przez kilkanaście lat, może się jeszcze pozbierać, bo ma stadion, stary bo stary, ale jednak spełniający wszystkie wymogi.

Norbert Skórzewski

Twitter Norberta

Opublikowane 17.01.2018 16:25 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 15
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wielki_naukowiec
wielki_naukowiec

Proponuję przestać wydawać publiczne pieniądze na takie inwestycje. Jeśli klubu nie stać na stadion, to trudno. Być może po odcięciu hajsu płynącego przecież z naszych podatków (w tym ludzi mających piłkę w głebokim poważaniu!) nasza liga zacznie budować solidne i odpowiednie do swoich zasobów podstawy finansowe.
Tymczasem my ciągle dziwimy się, że drużyny ze Słowacji, gdzie piłkarze zarabiają dużo mniej grają lepiej od nas w pucharach. Może to nie tamtejsi piłkarze są słabo opłacani, tylko nasi kopacze mają zdecydowanie zbyt wysokie kontrakty. Twierdzę,że gdyby nie wsparcie ze strony miast i publicznych podmiotów coś takiego nie miałoby miejsca.

adrian92
adrian92

Tylko że co innego wspierać finansowo klub jako podmiot (tu się zgodzę, to jest patologia naszej kopanej) a co innego stadion i boczne boiska treningowe. Te budowane są za pieniądze publiczne na całym świecie, tylko w najbogatszych ligach jest inaczej (często 50/50 klub i samorząd). Poza tym nowe obiekty generują zazwyczaj wyższe przychody i przyciągają sponsorów. Bez nich skąd niby nasza liga ma „budować solidne i odpowiednie do swoich zasobów podstawy finansowe.” ? No chyba że zamierzamy kręcić się wokół poziomu słowacko-węgierskiego już na zawsze…
A i jeszcze jedno: Słowacja nie gra od nas lepiej w pucharach (ufff, chociaż nie oni 😉 )

adrian92
adrian92

PS. Co do tego że piłkarze w Polsce są opłacani nieadekwatnie do umiejętności, czyli za wysoko, pełna zgoda

WhiteStarPower
WhiteStarPower

Ciekawe czy stadion Herthy byl budowany z kasy klubu albo Wembley na ktorym gra Tottenham bylo za jego hajs. Jesli chodzi o pensje kopaczy itp to pełne poparcie ale kluby świadczą usługę kulturalna lokalnej społeczności i stadion jest jej centrum. Klub płaci rocznie hajs miastu za korzystanie ze stadionu wiec miastu sie po latach temat zwrAca. Stadion ostatecznie tez jest jedna z wizytówek miasta a obecny wystawia Szczecinowi dosc chujowa laurkę. Wiec wyluzuj troche

pkb
pkb

Akurat jeśli chodzi o Tottenham, to z tego, co wiem, to oni na Wembley grają tymczasowo – póki nie skończy się budowa ich nowego stadionu. Choć nie wiem, czy klub buduje go za swoje, za kasę właściciela, na kredyt czy jeszcze inaczej…

wielki_naukowiec
wielki_naukowiec

Myślę że my,kibice,obracając się często w swoim towarzystwie zdecydowanie przeceniamy rolę jaka dla społeczeństwa i „kultury” pełni piłka nożna. Może o tym świadczyć frekwencja na meczach. Argument o tym że stadion po iluś latach spłaci się z tych groszy jakie klub płaci za wynajem całkowicie odrzucam, moim zdaniem nie nadaje się

Nie mam nic przeciwko Szczecinowi, zwyczajnie nie podoba mi się sposób w jaki działa państwo. Podatki place sam za siebie,jest ich bardzo dużo I koniec końców trafiają na takie czy podobne „inwestycje”. Oczywiście jak ktoś wydaje na nieswoje potrzeby to lwią część jest rozkradziona bo co się będziemy szczypać

Na świecie działają prywatne teatry, wytwórnie filmowe,jest nawet firma która wysyłac będzie rakiety na marsa, nie wiem skąd przekonanie że u nas musi być państwowe bo nie da rady.

skurminator
skurminator

Zapominacie o Nowym Sączu

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kielbi
Kielbi

Rozumiem Twój punkt widzenia, po części się zgadzam, ale… – No właśnie – ale zwróć uwagę, że wymogi licencyjne się zmieniły i 2 liga jest ligą centralna, wymagającą więcej od infrastruktury stadionowej, domniemam że Świtowi chodzi o to aby za jednym zamachem załatwić temat licencji prawdopodobnie na cały swój żywot, a nie przychodzić co rok pod urząd miasta i żebrać o kasę na kolejne modernizacje… Tak przynajmniej mi się wydaje. Czy im się to należy? No wydaje mi się że jeśli są na to środki, a najwyraźniej są zarezerwowane to dlaczego nie rozwijać takiej infrastruktury? Dlaczego chcesz zamykać innym klubom drogę do wyższych klas rozgrywkowych? Według Twojej logiki tylko „zasłużone” i „pewne” kluby powinny dostawać szanse na grę dajmy na to w 2 czy 1 lidze.. już nawet nie mówię o ESA. Druga sprawa, między dzielnicą Świtu Skolwin a stadionem w centrum miasta – Pogoni – jest jakieś 20km, wydaje mi się że oba obiekty spokojnie mogą funkcjonować bez ingerencji w swoje życie, można podać mnóstwo innych przypadków z Polski gdzie masz znacznie bliżej siebie ulokowane oraz zdecydowanie większe stadiony, które jakoś funkcjonują. A co do kasy z podatków, jeden chce mieć załatane drogi, inny chce mieć pętle tramwajową 5 min od swojego mieszkania a inny chciałby mieć stadion na swojej dzielnicy… nie rozumiem podnoszenia takiego argumentu, przecież nie mówimy o dawaniu kasy na utrzymanie klubu (co też mnie wkur….wia), tylko o kasie na infrastrukturę miejską.

adrian92
adrian92

„A co do kasy z podatków, jeden chce mieć załatane drogi, inny chce mieć pętle tramwajową 5 min od swojego mieszkania a inny chciałby mieć stadion na swojej dzielnicy…” – święta prawda. Tylko powiedz to krzykaczom z jednej i drugiej strony, z których każdy uważa że „moja racja jest najmojsza” 😀 Poza tym wydaje mi się że w polskich realiach zrobienie 2.ligi ligą centralną było błędem. Zresztą to co się dzieje w niższych ligach obecnie mocno mi się nie podoba, II liga jest ogólnopolska, potem są od razu 4 grupy, a potem… 21 😀 A przeskok o jedną „cyferkę” w górę jest często ponad siły klubu i lokalnych samorządów, nie tylko pod względem sportowym, ale i finansowym.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

wojtkow
wojtkow

Budowanie stadionów jest ok. Oczywiście należy w tym zachować umiar, czego zabrakło we Wrocławiu, Poznaniu itd.
Natomiast, moim zdaniem, wystarczyłby jeden stadion w mieście (w szczególnych przypadkach jak Łódź – dwa). Kluby takie jak Świt powinny grać na stadionach miejskich (czyli Świt na Pogoni), gdy jest taka potrzeba licencyjna. Nie powinno być budowania stadionów dla klubów tylko: stadion miejski a za resztę pieniędzy na infrastrukturę sportową budować jak najwięcej boisk treningowych, na których będą mogli grać i trenować zarówno wyczynowcy jak i amatorzy z Bklasy oraz, przede wszystkim, młodzież.

Maxizer
Maxizer

„(…) choć w jego przypadku powstał pewien patos.” Na pewno chodzi o patos? A może o pat?

MiodekBralczyk
MiodekBralczyk

Na pewno patos. A między dwiema zainteresowanymi stronami bez wątpienia trwa pojedynek jeden na jeden…

Z innej beczki. Czy w tym roku w Polsce odbędą się wybory samorządowe? Tyle pięknych inicjatyw oddolnych, dialogu z lokalną społecznością… Jakakolwiek zbieżność z kalendarzem politycznym jest bez wątpienia przypadkowa.

Ciro Di Marzio
Ciro Di Marzio

Po przyjeździe do Polski byłem w szoku, że takie muzeum jak w Szczecinie jeszcze istnieje a mało tego, to dostało licencje w najwyższej klasie rozgrywkowej. W sumie sytuacja ma podobnie na San Paolo w moim Napoli. Ogólnie siedzę na zachodnim pomorzu dwa miesiące zwiedziłem infrastrukturę stadionową i takiej bryndzy to nie widziałem nawet we Włoszech. Stadion Gwardii to jakieś pośmiewisko. chwastami obrośnięty , a te nowe trybuny to fuszerka w style tego waszego Wiesia z serialu Blok Ekipa, zresztą fajny wy Polacy macie to poczucie humoru, mimo, że jesteście raczej marudami. Ale marudzenie na stadiony Gwardii czy Pogoni to akurat usprawiedliwione.

Weszło
02.12.2020

Węgierski spacerek Barcelony. 3:0 i na lotnisko

Siergiej Rebrow nie uważa, by najlepszą obroną był atak. Szkoleniowiec Ferencvarosu przeciwko Barcelonie, która wystąpiła dziś w eksperymentalnym składzie, postanowił ustawić zespół ultradefensywnie. Pięciu obrońców, maksymalnie zagęszczony środek pola miało być receptą na uniknięcie porażki z utytułowanym rywalem. Na zespole z Katalonii nie zrobiło to żadnego wrażenia. Błyskawicznie skarcili asekuranctwo i brak odwagi ze strony […]
02.12.2020
Weszło
02.12.2020

Opowieść kilku klepek i jednego padolino

Wszystko, co najlepsze i najciekawsze rodziło się, kiedy ofensywnym piłkarzom Borussii załączał się tryb przyspieszony. Kiedy wrzucali ten piąty bieg, pozwalający im na poklepanie, na jeden kontakt, bez zatrzymywania, jak po sznurku, do przodu. Każde zagrożenie pod bramką Pepe Reiny powstawało właśnie z tego. I trzy strzały Thorgana Hazarda, i niecelny strzał obok prawego słupka […]
02.12.2020
Weszło
02.12.2020

Dynamo nie poddało się bez walki, ale i tak przyjęło trójkę od Juventusu

W grupie G najważniejsze rozstrzygnięcia oczywiście znamy nie od dziś – FC Barcelona i Juventus FC zagrają w fazie pucharowej Ligi Mistrzów, a Dynamo Kijów powalczy z Ferencvarosem o miękkie lądowanie w Lidze Europy. Bez sensacji. Dzisiaj piłkarze „Starej Damy” pokonali Ukraińców 3:0, więc z pozoru również i rezultat tego meczu wskazuje, iż faworyt zwyczajnie […]
02.12.2020
Weszło
02.12.2020

Chcieliście zostawić Freda, teraz Fred zostawił was

Wiedzieli o tym komentatorzy. Wiedzieli telewidzowie. Obstawiamy, że wiedzieli o tym wszyscy rezerwowi na ławce Manchesteru United. Cały świat piłki nożnej po 45 minutach w wykonaniu Freda był pewny – skoro sędzia oszczędził go po sytuacji, w której było o włos od czerwonej kartki, to w drugiej połowie każdy jego błąd może być śmiertelny. Wydawało […]
02.12.2020
Weszło
02.12.2020

Maradona, magazyny ligowe i magazyn Ligi Mistrzów. Czwartek w Weszlo.FM

W czwartek w Dwójce bez sternika przywitają was Kamil Gapiński i Monika Wądołowska. Temat poranka zdominuje Liga Mistrzów, nowy trener w Wiśle Kraków, a także wizyta Iwony Niedźwiedź w naszym studiu z okazji rozpoczynających się Mistrzostw Europy kobiet w piłce ręcznej. Monika i Kamil będą z wami do 10! Po poranku stery radia przejmie Dariusz […]
02.12.2020
Weszło
02.12.2020

Peter Hyballa nowym trenerem Wisły Kraków

Pięć krajów w CV – od Namibii po Słowację. Kilkanaście klubów w karierze, od młodzieżówki Bayeru Leverkusen po DAC Dunajską Stredę. Peter Hyballa na pewno widział w świecie piłkarskim wiele. Pytanie, jak to doświadczenie będzie się miało do Ekstraklasy, gdzie trenerzy z pięknymi życiorysami nie zawsze mają drogę usłaną różami. Jedno jest pewne: Wisła Kraków […]
02.12.2020
Weszło
02.12.2020

Karne śmiechu Stali dają awans Piastowi

Nie podejrzewamy mielczan o to, żeby im obrzydł Puchar Polski. Ale gdybyśmy podejrzewali, zarówno karny Maka w okolice orbity Marsa, a także Gliwa jako piąty strzelec (!) podający pod nogi Placha, byliby argumentami pod paliwo teorii spiskowej. Tej jednak kuć nie zamierzamy: ten mecz był dokładnie tym, czego spodziewać się po pucharowym meczu Stali Mielec […]
02.12.2020
Weszło
02.12.2020

To była definicja ligowego paździerzu

Można narobić na środek dywanu, wystawić go w galerii, dorobić głęboki przekaz i nazwać sztuką. Są dziś ludzie, którzy potraktują taką deklarację całkiem poważnie i nawet zapłacą jakieś pieniądze, żeby to wspaniałe dzieło oglądać. A może nawet ktoś je kupi i wstawi sobie do salonu. Można też zagrać jak dziś Wisła Płock z Pogonią Szczecin […]
02.12.2020
Weszło
02.12.2020

Lech ściąga Szweda. Karlstroem jednak nie zastąpi Modera

Jesper Karlstroem podpisał właśnie kontrakt z Lechem, który wejdzie w życie 1 stycznia. Kolejorz – z tego co słyszymy – zapłacił za Szweda około 700 tysięcy euro, a w grę wchodzą jeszcze potencjalne bonusy. Teoretycznie Karlstroem zastąpi zimą Jakuba Modera, który najprawdopodobniej trafi już na stałe do Brighton, ale to pomocnik zdecydowanie bardziej defensywy. Bardziej […]
02.12.2020
Weszło
02.12.2020

Geniusz życia. Sekret niezwykłości Edinsona Cavaniego

Ma na koncie miliony, a do rodzinnej miejscowości w departamencie Salto tłukł się kilka godzin w zatłoczonym busie w środku zimy. Ścina trawę z kosą w ręku. Strzyże owce. Po nocach chodzi z ojcem na polowania. Pasjonuje się rolnictwem. Studiuje agronomię. Spędza godziny na łowieniu ryb. Ćwiczy balet. Czyta Biblię. Piłkarzem jest świetnym, prawdopodobnie jednym […]
02.12.2020
Weszło
02.12.2020

Rybus z Łowicza, który nie stał się ligowym dżemem | KOPALNIE TALENTÓW

Nie będzie chyba specjalnie naciąganą teza, według której Maciej Rybus jest jednym z najbardziej niedocenianych reprezentantów Polski. Gdy widzi się Rybusa w składzie kadry, jego obecność jest przyjmowana raczej z rezerwą. Może gdzieś w okolicach 2008 roku, gdy „straszyliśmy” Żurawskim w Larisie, czy Golańskim ze Steauy, byłoby inaczej, ale dziś w erze Juventusów i Bayernów, […]
02.12.2020
Weszło
02.12.2020

Bartosz Kapustka wreszcie daje sygnały, że może odpalić

Gdy Bartosz Kapustka wracał do Legii, wątpliwości było sporo. Powracał do ESA ewidentnie na tarczy, na odbudowę, a w Legii nigdy tego czasu na odbudowę piłkarzy wiele nie ma, trzeba ciągle robić wynik. Gdyby patrzeć po marce, to jasne, w Polsce wciąż ją miał. Ale gdyby spojrzeć na pozycję w klubie, to za nim były […]
02.12.2020
Włochy
02.12.2020

Gianni Agnelli – ostatni król Włoch

Gianni Agnelli, swego czasu najbogatszy i najpotężniejszy człowiek we Włoszech, był uzależniony od adrenaliny. Nieustannie kusił los, mawiając: – Są różne sposoby, by umrzeć. Śmierć w wypadku nie wydaje mi się wcale najgorsza. Uwielbiał wyskakiwać ze swojego prywatnego śmigłowca wprost do morza, szokując tłumy gapiów. Po stokach narciarskich śmigał w takim tempie, jak gdyby był […]
02.12.2020
Weszło
02.12.2020

Szachtior Soligorsk mistrzem Białorusi. „Wielkie BATE się skończyło”

Zielona piłkarska wyspa w erze koronawirusa, futbol w cieniu antyrządowych protestów i kolejne zaskakujące rozstrzygnięcia na mecie rozgrywek – sezon 2020 w białoruskiej ekstraklasie będzie z pewnością jednym z najbardziej pamiętnych. Po piętnastu latach po tytuł sięgnął Szachtior Soligorsk, a BATE Borysów drugi raz z rzędu zostało największym przegranym. Przyglądamy się uważniej wydarzeniom za naszą […]
02.12.2020
Weszło
02.12.2020

Zima zaskoczyła ligowców. „Walkowerów nie będzie. Chcemy grać w tym roku”

Grudzień, godz. 12, mecz pierwszej ligi na stadionie, który nie dysponuje podgrzewaną murawą. Co może pójść nie tak? Wszystko. Pierwszoligowcy znów muszą przekładać spotkania, lecz tym razem nie z powodu koronawirusa, czy meczów reprezentacji. Teraz grać się nie da, bo boisko bardziej przypomina betonową arenę przy szkole niż stadion piłkarski. Mróz na południu Polski sprawił, […]
02.12.2020
Blogi i felietony
02.12.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Od razu ostrzegam – nie będzie o piłce, przynajmniej nie bezpośrednio, proszę nie składać reklamacji, po wczorajszym meczu z Miedzą nie zdobędę się na futbolowe wyznania. W 2010 roku warszawski raper Proceente nagrał album „Dziennik 2010”, zamieszczając przy jego promocji informację, że jego bezpośrednią inspiracją był „Dziennik 1954” autorstwa Leopolda Tyrmanda. To wtedy po raz […]
02.12.2020
Weszło
02.12.2020

Luka Zahović na razie rozczarowuje. Dziś przełamanie?

Odkąd Adam Buksa wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, Pogoń Szczecin miała wyrwę w ataku, której nijak nie potrafiła zasypać. Nic dziwnego, że klub sięgnął głębiej do kieszeni. Na przełomie września i października sfinalizowano pozyskanie Luki Zahovicia, który miał rozwiązać problem. Minęły jednak dwa miesiące i na razie możemy z całą pewnością stwierdzić, że problem pozostał. Trudno […]
02.12.2020
Weszło
02.12.2020

Tysiąc Abramowicza. Najważniejsze wydarzenia ery Rosjanina w Chelsea

Roman Abramowicz jest właścicielem Chelsea od 17 lat. Jednakże bardziej imponująca jest inna liczba. Roman Abramowicz jest właścicielem Chelsea od 1000 spotkań. Jubileuszowym było starcie z Tottenhamem. Niezłe, lecz przez te wszystkie dni meczowe działo się na Stamford Bridge zdecydowanie więcej niż 0:0 ze Spurs. Kursy na Sevilla – Chelsea w TotalBet: Sevilla 3.00 – […]
02.12.2020