Typowy „finisher”, mądrzejsza wersja Teodorczyka. Oto Ołeksij Chobłenko, nowy nabytek Lecha
Weszło

Typowy „finisher”, mądrzejsza wersja Teodorczyka. Oto Ołeksij Chobłenko, nowy nabytek Lecha

Jesienią wyliczaliśmy od ilu minut, dni i tygodni do bramki nie trafiali napastnicy Lecha, aż w końcu przebudził się Christian Gytkjaer. Duńczyk zapracował na pochwały, ale wcale nie jest pewne, że będzie to podstawowy napastnik Kolejorza wiosną. Nie, wcale nie ma on opuścić drużyny Bjelicy. Natomiast działacze Lecha ściągnęli faceta, który może posadzić go na ławce. Jesienią był wiceliderem strzelców w lidze ukraińskiej, miał ofertę z Anży, przypomina Łukasza Teodorczyka, ale sprawia wrażenie dużo bardziej ogarniętego i jest wychwalany przez speców od rynku ukraińskiego. Wydaje nam się, że na żadnej innej polskiej stronie nie znajdziecie tylu informacji o nowym napastniku Lecha, więc zapraszamy!

Na początku krótkie streszczenie jego CV. Przez wiele lat bronił barw Dynama Kijów, jednak mowa o juniorach i rezerwach tego klubu. Stamtąd wypożyczały go FK Połtawa, Howerła Użhorod, a potem Czornomoreć, do którego półtora roku temu trafił już na zasadzie transferu definitywnego. W pierwszej drużynie Dynama nie udało mu się zadebiutować, ale w minionym półroczu zdołał strzelić zwycięskiego gola swojej byłej drużynie.

Jakim zawodnikiem jest Chobłenko? Pytamy mądrzejszego. – Był w kręgu zainteresować Wisły. Nie wiem, czy z miejsce wejdzie do pierwszego składu, ale będzie bardzo mocno naciskał na Gytkjaera, ma o wiele lepsze wykończenie od obecnych napastników Lecha. Swój wzrost 184 centymetrów wykorzystuje podwójnie, bo jest dobrze zbudowany, mocno stoi na nogach i potrafi się zastawić z piłką, ale jednocześnie jest bardzo mobilny i ma dobrą koordynację. Ma dobre wykończenie, poprawił grę jeden na jednego, operowanie piłki prawą nogą. To typowy „finisher” z mocnym uderzeniem. Bardzo dobrze gra głową, to zdecydowanie jego atut. Chobłenko to nie sprinter, ale jest wystarczająco szybki, żeby odnaleźć się na szpicy w ekstraklasie. Za to raczej nie ma co się po nim spodziewać strzałów z dystansu czy brania się za stałe fragmenty – analizuje jego grę Łukasz Stupka, szef skautingu międzynarodowego w Wiśle Kraków, specjalizujący się w rynku ukraińskim.

Reprezentuje go niejaki Konstantin Nesterenko, człowiek uznany i szanowany w branży. Wzbudzał zainteresowanie wielu klubów, ale do Odessy zostały wysłane dwie konkretne oferty. Pierwsza z Anży Machaczkała, jeszcze na przełomie grudnia i stycznia, ale z nie doszło do porozumienia z Rosjanami, a druga z Lecha.

Jego jesienny bilans wygląda świetnie, zważając na to, w jak słabej drużynie grał Chobłenko. 19 meczów (z czego 17 w pierwszym składzie), a nich 8 bramek i asysta. Ma za sobą fantastyczną końcówkę roku, bo w ostatnich trzech kolejkach trafił aż cztery razy. Dzięki temu klasyfikacja strzelców na koniec roku wygląda tak:

Facundo Ferreyra (Szachtar) – 13 goli, 2 asysty
Marlos (Szachtar) – 8 goli, 4 asysty
Ołeksij Chobłenko (Czornomoreć) – 8 goli, 1 asysta
Dieumerci Mbokani (Dynamo Kijów) – 8 goli, 1 asysta

W oczy od razu rzucają się dwie wielkie marki – Szachtar, czyli obecnie pierwsza drużyna w tabeli i Dynamo, które jest wiceliderem. A wśród nich Chobłenko z walczącym o spadek utrzymanie i będącym w tarapatach finansowych Czornomorcem, co – patrząc indywidualnie – trzeba uznać za sukces. Obecnie jego klub w dwunastoklubowej lidze jest dziesiąty. Czyli mocno zagrożony spadkiem, bo na Ukrainie ostatnia drużyna spada, a te z lokat 10. i 11. grają w play-offach o utrzymanie.

O ile drużyny na Ukrainie są dobrze przygotowane taktycznie, to w Czornomorcu organizacja była godna określania jej cyrkiem. Paczka, którą udało się zebrać w Odessie przed sezonem była byle jaka, wręcz upośledzona taktycznie. Chobłenko wygrał dla siebie rundę walecznością. Można go porównać do Łukasza Teodorczyka. Najczęściej działa w polu karnym, ale walczy o piłkę poza nim, dużo biega, dobrze układa się jego współpraca z pomocnikami. Oprócz wymienionych wcześniej atutów czysto piłkarskich, jest boiskowym „chamidłem”, rozpycha się łokciami i – co bardzo ważne i różniące go od „Teo” – nie głupieje pod presją. Sytuacje potrafi nie tylko wykańczać, a też wcześniej samodzielnie je sobie wykreować:

Wszystko brzmi pięknie, ale wątpliwości może budzić jedna kwestia. Czemu puszczono go na wypożyczenie do Poznania? W Odessie nie mieli wyjścia. Komornik puka do drzwi, zatrudniono nowy, tańszy sztab, a część piłkarzy odchodzi za darmo. Zespół opierał się na dwóch piłkarzach – Chobłenko i Wasinie, który zwiał już do Połtawy. Wiosną będzie trwała walka, żeby ci, którzy wyjechali jeszcze chcieli wrócić. Kwota, za którą Lech może go wykupić, nie jest znana, ale według naszych rozmówców nie powinna przekraczać pół miliona euro. Czornomorec nie jest w tym układzie podmiotem, który może stawiać warunki. Żeby oceniać ten ruch pod kątem biznesowym, trzeba znać kulisy. Działacze Lecha świetnie wykorzystali problemy Ukraińców, a do tego zabezpieczyli się półrocznym okresem wypożyczenia, na wypadek gdyby jednak nowy nabytek nie wypalił.

I jeszcze słowo o grze w drużynie narodowej. Rozegrał ponad 50 meczów w młodzieżowych reprezentacjach, strzelił kilkanaście goli, ale na razie o debiucie w kadrze „A” nie było mowy. Jednak zrobienie kariery w lepszym klubie może go tylko do tego przybliżyć. – Widać, że w ostatnim czasie dużo pracował nad sobą i trenował indywidualnie. Przeczuwał, że w liga ukraińska podupadnie ekonomicznie, a na Ukrainie jest trochę perełek i zachodnie kluby będą je wyławiać – mówi Łukasz Stupka.

Czy Chobłenko będzie nową gwiazdą ekstraklasy? Pewności nie ma, ale prędzej postawilibyśmy pieniądze na takie efekty jego transferu niż na to, że będzie niewypałem pokroju Nickiego Bille Nielsena. Biznesowo świetny deal Lecha, z niewielkim ryzykiem. Czekamy na występy „finishera” i przeczuwamy, że końca jego przygody w Poznaniu wcale nie należy spodziewać się latem.

Samuel Szczygielski

Za pomoc przy tekście dziękuję Kamilowi Rogólskiemu, tu jego Twitter.

KOMENTARZE (72)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
pitras

Samego piłkarza oczywiście nie mam zamiaru oceniać, bo pierwszy raz o nim usłyszałem dopiero w tym tekście, ale sam trop aby pozyskiwać piłkarzy z Ukrainy przy problemach tamtejszych klubów wydaje mi się dobry. Zobaczymy co ten napastnik zaprezentuje, chociaż po przedstawionej charakterystyce wygląda na ciekawe dopasowanie do Lecha – tutaj potrzeba właśnie kogoś do kończenia akcji, bo Jevtic, Situm, zdrowy Makuszewski czy boczni obrońcy dograją Ci piłkę, Ty jako napastnik masz tylko i aż zdobyć gola.

Czacha
Legia Warszawa

Trop dobry tyle że chyba co lepsi stamtąd już czmychnęli a dobrych z Dynama i Szachtara wyrwać to za wysoka poprzeczka dla Naszych klubów.Aczkolwiek zawsze w tych słabszych klubach ktoś może się wyróżniać i takich trzeba sprowadzać tyle że znów ten limit obcokrajowców daje o sobie znać.

juzew

Kostewycz też był wyciągnięty z drużyny walczącej o utrzymanie, a w Polsce jest czołowym lewym obrońcą. Liga ukraińska w ostatnich latach trochę podupadła, ale to i tak nadal wyższy poziom niż u nas.

kufel

Zgadza się, tylko mamy jeden problem z ukraińcami jebany limit, który można o chuj Bońka rozbić.

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Ktoś broni klubom odstawić muzinów i wynalazki z Amerykii Płd?

Bonus Burdenski
1. FC Köln

A ilu takich jest? Dominują Słowacy i Hiszpanie.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Tak – Boniek i jedo kretyński limit.
Ile jest tych wynalazków z Ameryki Południowej, którzy maja zrobić miejsce Ukraińcom? Dwóch? czterech? Ekwadorczyk i Brazylijczyk z Piasta, Varela z Wisły ma hiszpańskie obywatelstwo, ten z Arki polskie.

Czacha
Legia Warszawa

„Swój wzrost 184 centymetrów wykorzystuje podwójnie, bo jest dobrze zbudowany, mocno stoi na nogach i potrafi się zastawić z piłką, ale jednocześnie jest bardzo mobilny i ma dobrą koordynację. Ma dobre wykończenie, poprawił grę jeden na jednego, operowanie piłki prawą nogą. To typowy „finisher” z mocnym uderzeniem. Bardzo dobrze gra głową, to zdecydowanie jego atut.”

Opis taki jakby był to zawodnik na topowe drużyny europejskie. Pożyjemy zobaczymy jak się sprawdzi w ekstraklasie. Na pewno Lech podejmuje małe ryzyko a jeśli wypali to może dobrze na tym wyjść ale nie ma co porównywać ekstraklasy z liga ukraińską bo tam tak naprawdę liczy się tylko Dynamo i Szachtar a reszta drużyn prezentuje przeciętny poziom.

Janusz Kibol

Ale przecież jasne jest, że to opinia na tle ligi ukraińskiej, wyrażona w kontekście gry tego zawodnika w ekstraklasie. Nic poza tym! Nikt nie wspomina o topowych drużynach europejskich. Wiadomo. że rozgrywki u naszych wschodnich sąsiadów ostatnio mocno obniżyły loty. Na skutek wojny wiele klubów ma problemy. Mnóstwo dobrych zawodników odeszło. Poza Szachtarem i Dynamem jest chujnia. Żeby mieć pełniejszy obraz, wypada przytoczyć drugą część wypowiedzi Stupki: „Chobłenko to nie sprinter, ale jest wystarczająco szybki, żeby odnaleźć się na szpicy w ekstraklasie. Za to raczej nie ma co się po nim spodziewać strzałów z dystansu czy brania się za stałe fragmenty.”

Lluc93

Mnie raczej dziwi, że go milion drużyn chciało, a do Polski za 100 tys euro przychodzi 😉

nikita

Trzeba umieć wykorzystywać okazje. Gdyby nie mieli komornika na głowie, na pewno tak tanio by go nie oddali. A to, że trafia do Polski to nic dziwnego, bo dla Ukraińców Polska to Zachód. Na pewno w ich oczach atrakcyjniejszy kierunek niż Rosja.

Lluc93

Bardzie chodzi o to, że skoro chciało go nawet Anży, które oczywiście już z mocarskich planów zrezygnowała, ale dla nich 100 tys euro to nadal nic to dziwne, że wybraliby taką ofertę (przy kilku) jeśli mają komornika na głowie.

M.S.

Może liczą, że się wypromuje w I lub II rundzie wstępnej LE 😉

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Frustratom z Legii radzę świetować nikłą porażkę z wielką Barceloną! 😀

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Skąd wziąłeś te 100 tysięcy euro? Rzuć jak Stano skan umowy geniuszu rynku transferowego.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Chata Kumba

Typowy ruski Wołodia bardziej przypomina kartofla Putina.

PiotrasL1960

Kartoflienko

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Maria

uwaga KROWA nadaje

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

jezd
Lech Poznań

Opisując czyjąś twarz należy najpierw pochwalić się swoją

Pozniej wymysle nick

jak dojebac hejtem to chociaz trafnie…
ps. zmarszczki pomiedzy brwiami i delikatnie zamglony wzrok sugeruja wlasnie, ze myslenie wcale nie jest mu obce. Ogolnie z aparycji to sprawia wrazenie stanowczej osoby.

dario armando

Na oko bardzo dobry ruch Kolejorza ,bo Gytkjaer raczej nie jest w stanie gwarantować względnego poziomu do walki o tytuł a potem w pucharach.W tak przeciętnym klubie takie liczby to porządna wizytówka.

bastion79
KS Milan

W Poznaniu nikt nie walczy o tytuł. Może kibice, reszta pozoranty. Cirkus.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

bastion79
KS Milan

Koniec świata, masakra. Janko lubi mój post, pisiory głosują za aborcją. Czuję pod skórą, że to zasadzka. Czas umierać. Jak dam dla ojca dyrektora, jest szansa na raj? Wstaw się za mną, proszę. Nie robi mi różnicy do którego boga, bo każdy obiecuje to samo – wieczne życie, miłość, a nawet dziewice. Ps. Osobiście wolę dziwki, jeśli jest taka opcja. Ale nie naciskam.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Nie umieraj – każdy błazen z Azji jest na wagę złota!

bastion79
KS Milan

I po co tak obrażać porównaniem do Teodorczyka? Że mądrzejszy? Ale na jakiej wysokości powiesiliście poprzeczkę…

michalszostak
Premier League

Wieszać poprzeczkę porównując do inteligencji Teodorzyga? Ona leżąc na trawie jest na odpowiedniej wysokości.

Siwersik
F.C MeloMan

Wygląda to na bardzo dobry ruch ze strony Lecha. Koleś ma pół roku żeby się pokazać albo wracać na Ukrainę. Powodzenia!

jeremy

Raduta też wzięli na pół roku, facet się nie sprawdził a i tak podpisali z nim kontrakt

pyra

Mam nadzieję że Bjelica zacznie grać na dwóch napastników bo w tej lidze nie ma się kogo bać. Choblenko z Gytkajearem jak się zgraja to mogą pozamiatac każda obronę.

Szczepek
Legia Warszawa

Klekajcie narody. Atak na LM!

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Jak pokazali pogromcy Legii może faktycznie być na LM 😉

Leon Kameleon
Hutnik Warszawa

też banderowiec?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

dzygit

Urodzony w Rosji, więc pewnie nie.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Leon Kameleon
Hutnik Warszawa

Pejs , tak wiem wam tam na białorusi Polska przeszkadza.. ale nam nie … i jakoś w przeciwieństwie do ciebie nie jestem miłośnikiem bandery i innych upowców.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Leon Kameleon
Hutnik Warszawa

Poważni ludzie rozumieją…a ty znowu przed PKSem do Warszawy się pienisz…
no cóż banderowcu …. szanuj Polskę w niej mieszkasz!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

PiotrasL1960

typowa odpowiedź dla dziwolągów takich jak ty i to coś janko , zero merytorycznej dyskusji tylko obrażanie innych RYNSZTOK

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

PiotrasL1960

Napisałem i dostałem ripostę prosto z rynsztoka ale to już tak jest że kto w realu jest nikim w necie chce błyszczeć a ty trollu dobrze o tym wiesz

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

PiotrasL1960

masz rację rynsztokowy tworze

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Lechowy

I Ty twierdzisz że piszesz z sensem?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Pozniej wymysle nick

czy Wy tez nie macie czasem wrazenia, ze Lech zaczal sie troche awanturowac w kwestii tranferow? Rutki od jakiegos czasu jak nie oni. Nie pół zawodnika na trzy pozycje, ale prawie na kazdej pozycji sensowny zmiennik. Powoli zaczynamy miec dwie jedenastki. Jedna na wpierdol z jakims Anderlechtem, druga na wpierdol z Arka w rodzimym pucharze…

adrian92

„Powoli zaczynamy miec dwie jedenastki.” Która na mistrza a która na wicemistrza? 😉 A tak serio: moim zdaniem Rutki tak bardzo się nie zmieniły, tylko po prostu latem zarobiliście tyle że nawet te sknery coś wydadzą. Moim zdaniem ten transfer wygląda na bardzo ciekawy, Lech wybrał dobry kierunek, ale za kasę jaką macie to można by z tej ligi ukraińskiej wyciągnąć naprawdę perełkę. Chobłenko może odpali, może nie, jest trochę kotem w worku, bo to będzie jego 1-szy klub zagraniczny, a do tego ma za sobą rundę życia- nie wiadomo, czy to jednorazowy wystrzał czy początek dłuższej salwy. Jak wypali to można filmikami z jego udziałem spamować twittera Bońka- może w końcu coś dotrze do tego rudego łba w sprawie tych durnych limitów dla graczy spoza UE. 😉

Pozniej wymysle nick

ostatnimi czasy w Lechu byla jakas taka stagnacja i powoli bylo czuc podskornie zbllizajace sie niepokoje, ale przewidujacy sternicy woleli za wczasu zamknac usta krytykom, zwlaszcza ze byl okres gdzie nagminny stal sie temat ich wzbogacania sie na transferach i nie oferowaniu niczego w zamian, jakiz moglby byc hurrrr durrrr w Poznaniu gdyby nadal bylo malo ruchow „in”. Szary czlowiek nie bedzie tych ruchow glebiej analizowal, dzieje sie i wystarczy, ale ja nie jestem glupi, wydatki na te transfery do klubu to pewnie jakies 15% tego za ile sprzedawalismy, ale juz nie wazne, nie zagladam im do kieszeni, biznes to biznes, niech sobie zarabiaja, byle w parze z rozwojem klubu. Ja i tak mam caly czas w pamieci gre w drugiej lidze i ogolna prowizorke sprzed ery Rutkowskich, dlatego tak cenie sobie rozsadne zarzadzanie.

adrian92

Nie no, do czasów biednego Lecha w erze przed Rutkami to nie ma co porównywać. Tylko że mija już 12 lat od przejęcia przez nich klubu i nie dziwię się że kibice coraz częściej narzekają na sposób prowadzenia klubu. Miała być dominacja, detronizacja Wisły i regularna gra co najmniej w LE. Tymczasem Lech przespał swoją okazję, co wykorzystała Legia. Szczerze, jako jej kibic, nie spodziewałem się w okolicach 2010/2011 roku 4 tytułów w ciągu niespełna dekady. Obawiałem że Legia będzie trochę na straconej pozycji względem Wisły, a tym bardziej względem Lecha. Ok, Wisłę wyeliminowała z wyścigu zła sytuacja Telefoniki, ale Lech.. no nie wiem, moim zdaniem marnujecie sporo potencjału…

Pozniej wymysle nick

Poznań dopadlo w pewnej chwili samozadowolenie, pojawilo sie poczucie sily i „wygrazanie piesciami”, a jak najczesciej konczy sie bunczucznosc? No wlasnie mizernie sie konczy. „Zawsze mocniej”, nie jest to taki glupi slogan, jak wejdziesz juz na jakis stopien to nie mozesz sie czuc syty, musisz juz myslec o kolejnym kroku, futbol to ciagly rozwoj, jak przystaniesz na chwile to cie przegonia. Mysle tez, ze Legia dominowala pomimo swojej slabosci dzieki wyrobionej marce, pęta ona jakos ligowe nogi…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

jezd
Lech Poznań

Żałosne

Nenad Bjelica
GNK Dinamo Zagreb

Wzmacniamy się, jesteśmy poważnym kandydatem do wicemistrzostwa i wierze że je zdobędziemy.

faz30

Dlaczego tylko wicemistrzostwa? Skąd ten minimalizm? Trzeba sobie stawiać wysokie cele. W sporcie zawsze walczy się o pierwsze miejsce a nie o drugie.

KatalonskiPIES

Boicie sie Legiu i na siłe sciagacie niby wzmocnieniu a to wszystko circus jest, bo druzynu nie kupuju sie w supermarketu.

stolar

Transfer wydaje się pod wieloma względami bardzo dobrze przemyślany. Jedno ‚ale’. Skoro to Ukrainiec to znaczy że nie może wyjść na boisko przy obecności Kostewycza i Tetteha? Chyba jedyny minus tej transakcji, jednak niestety bardzo duży. Chyba że coś przespałem i była jakaś zmiana w przepisach?

jezd
Lech Poznań

Tetteh dostał pozwolenie na transfer.
A poza tym częściej gramy z gajosem i trałką niż tetteh – Gajos / trałka

Raskolnikov74
GKS Jastrzębie, polskie drużyny w pucharach, Vicenza

W weszło to już widzę jawny burdel się robi

SirMutton

Ma duże szanse, żeby być lepszy niż Grytkaer i Teodorczyk w tym sezonie razem wzięci. A przy okazji, jak ktoś ma ochotę zapraszam do najnowszego tekstu o zaciągu zza granicy, http://sirmutton.com/jakosc-z-importu/

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Hanocri

Faktem jest, że nowy napastnik Lecha może nieźle namieszać w lidze, niemniej jednak dziwi, że udało się zorganizować zdjęcie, na czołówkę artykułu, bez Legii w tle.

M.S.

… zrobienie kariery w lepszym klubie może go do tego przybliżyć … Przepraszam, że ten niby lepszy klub, to Lech ? Stawiam, że 10 drużyna ligi ukraińskiej jest lepsza niż nasz wicelider. Przyjdzie też walka o LE i pewno przy pomyślnych wiatrach zakończy się na trzeciej rundzie.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Pod artykułem o Lechu jak zawsze listę obecności podpisała czołówka pato(L)egionistów. Brakuje tylko Buncola – mam nadzieję, że nie zachłysnął się denaturatem. :)

Arystoteles Papas

„Wydaje nam się, że na żadnej innej polskiej stronie nie znajdziecie tylu informacji o nowym napastniku Lecha”. Ola Sieczko was wyprzedziła. Swoją drogą szkoda że w tym waszym szaleństwie transferowym jej nie zatrudniliście 😉

Co do transferu wszystko tutaj wydaje się logiczne i sensowne. Może w Poznaniu przypomnieli sobie w końcu jak mądrze selekcjonować zawodników do sprowadzenia.

wpDiscuz