Johan Cruyff ArenA  – Ajax oddaje cesarzowi co należne
Weszło

Johan Cruyff ArenA – Ajax oddaje cesarzowi co należne

Stało się to, co zwyczajnie musiało. Wczoraj, w dniu rocznicy przypadającej na siedemdziesiąte urodziny Johana Cruyffa, Ajax Amsterdam za pośrednictwem oficjalnej strony poinformował o zmianie nazwy stadionu. Tak więc, już niedługo obiekt ten będzie można z przyjemnością nazywać imieniem i nazwiskiem świetnego Holendra.

Piękny gest Ajaxu nie jest żadnym zaskoczeniem, ponieważ mówiło się o tym już w zeszłym roku, tydzień po śmierci wybitnego piłkarza. Właśnie wtedy burmistrz Amsterdamu zaproponował rodzinie ustanowienie stałego hołdu dla legendy Ajaksu. Padło na umieszczenie jego nazwiska w nazwie obiektu holenderskie klubu. Jak się jednak łatwo domyślić, cały proces zmiany nazwy obiektu obarczony już stekiem biurokratycznych formalności, których nie sposób przeskoczyć. Zwłaszcza, gdy obiekt należy do miasta. Ale w tej sprawie wszystkie strony grały do jednej bramki. Dzięki temu wczoraj do informacji publicznej przekazano list intencyjny, który informuje o zmianie nazwy stadionu. Rzeczywista adaptacja nazwiska Cruyff w nazwie obiektu potrwa jeszcze kilka miesięcy, ale co więcej, ustalono również, że latający holender w Amsterdamie będzie miał również swoją ulicę, skwer i most.

Co ciekawe Johan Cruyff nigdy nie miał okazji ani zagrać, ani poprowadzić jako trener drużyny na stadionie, który za pół roku zostanie nazwany jego nazwiskiem. Holender swoje mecze rozgrywał na słynnym De Meer, który oddany do użytku został w 1934 roku. Jego lata użytkowania przypadły na świetny okres El Flaco i to właśnie między innymi dzięki jego kapitalnej grze zdecydowano się na wybudowanie nowego stadionu, który mógłby pomieścić więcej fanów.

Przed kilkoma tygodnia FC Barcelona również w podobny sposób uhonorowała swojego legendarnego piłkarza i trenera. Władze Dumy Katalonii postanowiły na cześć Cruyffa nazwać jego imieniem nowy obiekt w kompleksie Ciuta Esportiva. Od jakiegoś czasu nosi on nazwę Estadii Johan Cruyff. W dalszej kolejności kataloński klub zamierza stworzyć pomnik wybitnego holendra, który ma stanąć bezpośrednio przed Camp Nou. Poza tym imieniem Cruyffa nazwana zostanie również jedna z ulic znajdująca się przy stadionie Barcelony.

 Już po samej liczbie pucharów, jakie Cruyff dostarczył do gablot Ajaksu i Barcelony, widać jak bardzo należy mu się szacunek. Jednak chyba to nie jest najważniejsze, on pozostawił jeszcze spuściznę w postaci filozofii futbolu. Sposób w jaki klub wynagradza jego zasługi jest piękny i wzruszający, ale przede wszystkim należny. Johan Cruyff był nie tylko legendą Ajaxu czy Barcelony, ale futbolu. Człowiekiem, który zmienił tę grę w niebywały sposób – nie mamy wątpliwości, że tacy ludzie rodzą się raz na sto lat.

KOMENTARZE (3)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
YuGiOH

„Już po samej liczbie pucharów, jakie Cruyff dostarczył do gablot Ajaksu i Barcelony, widać jak bardzo należy mu się dożywotni szacunek.” chyba w tym przypadku posmiertny 😀

Rayo

Nazwy obywateli kraju piszemy panie dziennikarzu z wielkiej litery, a więc Holender, nie holender.

Tanadice

Szkoda, że nie za życia – by się chociaż chłopina ucieszył, a tak to jak z naszym Panem Pawłem.

wpDiscuz