Czy naszą przewagę da się roztrwonić? Zapytajcie Walijczyków
Weszło

Czy naszą przewagę da się roztrwonić? Zapytajcie Walijczyków

Sześć punktów różnicy między pierwszym a drugim zespołem grupy eliminacyjnej, ledwie na półmetku zmagań o wyjazd na mistrzostwa świata. Rzecz dla tej reprezentacji absolutnie niespotykana. Bo nigdy wcześniej aż tak nie zdominowała zmagań o awans do wielkiego turnieju. Trzeba to powiedzieć wprost – przewaga jest gigantyczna. Ale czy nie do zniwelowania dla rywali? Postanowiliśmy pogrzebać trochę w historii i to sprawdzić.

Podstawowe założenie? Szukamy do pierwszego trafienia i sprawdzamy, jak odległą historią jest ostatni przypadek utraty prowadzenia w grupie mimo co najmniej pięciopunktowej przewagi na półmetku.

Eliminacje Euro 2016

Tylko jednemu zespołowi udało się po pięciu meczach aż w takim stopniu zdominować pozostałych rywali. Anglikom, którzy przebrnęli przez całe eliminacje nie tylko niepokonani, ale wręcz z kompletem zwycięstw. I ukończyli je z druzgocącą dla swoich rywali przewagą. 31 bramek strzelonych, zaledwie 3 stracone, gra o pełną pulę nawet w ostatnich kolejkach, gdzie na boisko spokojnie można by było już wypuścić Bobby’ego Charltona z resztą ekipy z 1966 roku.

Na półmetku:

1. Anglia – 15 pkt
2. Szwajcaria – 9 pkt
3. Słowenia – 9 pkt

Na finiszu:

1. Anglia – 30 pkt
2. Szwajcaria – 21 pkt

+6 pkt -> +9 pkt

Eliminacje MŚ 2014

Po pięciu kolejkach nikt nie miał wątpliwości, że w grupie D od początku do końca karty rozdawać będą Holendrzy. Deklasacja, różnica n+1 poziomów, ciężko w ogóle ubrać w słowa to, co Oranje zrobili z rywalami w pierwszych meczach:

Holandia – Turcja 2:0
Węgry – Holandia 1:4
Holandia – Andora 3:0
Rumunia – Holandia 1:4
Holandia – Estonia 3:0

Wyjazdowe wygrane po 4:1 z drugim i trzecim zespołem tamtej grupy? Żaden problem. Wbicie 34 bramek w 10 meczach? W zasadzie, to czemu nie?

Na półmetku:

1. Holandia – 15 pkt
2. Węgry – 10 pkt
3. Rumunia – 10 pkt

Na finiszu:

1. Holandia – 28 pkt
2. Rumunia – 19 pkt

+5 pkt -> +9 pkt

Eliminacje Euro 2012

Tutaj nastąpił cały wysyp zespołów, które w połowie drogi miały już na koncie sześciopunktową przewagę – identyczną do tej kadry Nawałki. Niemcy nie pozostawili złudzeń nikomu z tercetu Turcja-Belgia-Austria, Włosi trafili do bardzo przeciętnej grupy z Estonią, Serbią, Słowenią czy Irlandią Północną, z kolei Hiszpanie dokonali wyczynu najdonioślejszego – oni sześć punktów nad Czechami w swojej pięciozespołowej grupie wypracowali w zaledwie czterech spotkaniach.

Zarówno Niemcy, jak i Hiszpanie przebrnęli przez całą fazę grupową krocząc wtedy od wygranej do wygranej i znacząco powiększając jeszcze osiągniętą w jej połowie przewagę.

Na półmetku:

1. Niemcy – 15 pkt
2. Turcja – 9 pkt

Na finiszu:

1. Niemcy – 30 pkt
2. Turcja – 17 pkt

+6 pkt -> +13 pkt

***

Na półmetku:

1. Włochy – 13 pkt
2. Estonia – 7 pkt
3. Serbia – 7 pkt
4. Słowenia – 7 pkt

Na finiszu:

1. Włochy – 26 pkt
2. Estonia – 16 pkt

+6 pkt -> +10 pkt

***

Na półmetku:

1. Hiszpania – 12 pkt
2. Czechy – 6 pkt

Na finiszu:

1. Hiszpania – 24 pkt
2. Czechy – 13 pkt

+6 pkt -> +11 pkt

Eliminacje MŚ 2010

Kolejne eliminacje, w których Hiszpanie nie pozostawili rywalom złudzeń. Ale i grupę mieli potwornie słabą. Belgia nie była już wtedy tą Belgią, którą znamy dzisiaj, a prym wiedli zawodnicy pokroju Wesleya Soncka, Turcja jak zwykle po udanym wielkim turnieju dała ciała w eliminacjach kolejnego, a wicemistrzem grupy została Bośnia i Hercegowina dowodzona przez napastnika Wolfsburga Edina Dzeko, który jeszcze rok przed rozpoczęciem eliminacji kopał w Teplicach.

Imponującą przewagę nad rywalami – o punkt mniejszą od Hiszpanów – wypracowali sobie też Anglicy, również wygrywając ostatecznie rywalizację w swoich grupach. Choć Synowie Albionu to najświeższy przypadek różnicy, której powiększyć się już nie udało.

Wszystkich zawstydzili z kolei Holendrzy, którzy po czterech kolejkach (na osiem) mieli nad drugim zespołem w grupie… 8 „oczek” (!!!) przewagi.

Na półmetku:

1. Hiszpania – 15 pkt
2. Bośnia i Hercegowina – 9 pkt

Na finiszu:

1. Hiszpania – 30 pkt
2. Bośnia i Hercegowina – 19 pkt

+6 pkt -> +11 pkt

***

Na półmetku:

1. Anglia – 15 pkt
2. Chorwacja – 9 pkt
3. Ukraina – 9 pkt

Na finiszu:

1. Anglia – 27 pkt
2. Ukraina – 21 pkt

+6 pkt -> +6 pkt

***

Na półmetku:

1. Holandia – 12 pkt
2. Islandia – 4 pkt

Na finiszu:

1. Holandia – 24 pkt
2. Norwegia – 10 pkt

+8 pkt -> +14 pkt

Eliminacje Euro 2008 i MŚ 2006

Brak przypadków co najmniej pięciopunktowej przewagi na półmetku.

Eliminacje Euro 2004

I tutaj dochodzimy wreszcie, po przegrzebaniu ponad dekady w tył, do bohatera tragicznego. Takiego, który już witał się z gąską, już zdejmował plecak na progu i miał zamiar siadać do stołu, gdy nagle podłoga się załamała, a ten wpadł do piwnicy, z której nie potrafił się wygrzebać. Poznajcie historię Walijczyków. Historię Ryana Giggsa, który zawsze marzył o występie na wielkim turnieju, a którego nie mógł się w koszulce z czerwonym smokiem na piersi doczekać.

Margines błędu, jaki mieli wtedy Walijczycy był ogromny. Trudny do ubrania w słowa. Ciężko w ogóle uwierzyć w to, że pięciopunktowa przewaga na półmetku rywalizacji w pięciozespołowej grupie jest możliwa do roztrwonienia.

Giggs i spółka po czterech kolejkach mogli w tabelę spoglądać z ogromnym zadowoleniem:

1. Walia – 12 pkt
2. Włochy – 7 pkt
3. Serbia i Czarnogóra – 5 pkt
4. Finlandia – 3 pkt
5. Azerbejdżan – 1 pkt

Jakimś cudem z pięciopunktowej przewagi zrobiła się jednak czteropunktowa strata do Italii, która i tak nie wygrała wszystkich meczów w drugiej połowie eliminacji. Walia zremisowała z Finlandią, przyjęła czwórkę od Włochów i zebrała dwa razy od Serbów. Ostateczny cios zadał… Danijel Ljuboja, trafiając na 3:1 w Cardiff.

Jakby tego było mało, Walia przerżnęła później baraż o Euro z Rosjanami (0:1 w dwumeczu)…

Tamte eliminacje nie były zresztą szczególnie dobre dla drużyn, które w ich połowie dominowały – Hiszpanie mimo czteropunktowej przewagi nad Grekami, stracili prowadzenie w grupie i musieli o udział w Euro zagrać baraż z Norwegią. Wygrany jednak – w przeciwieństwie do Walijczyków – aż 5:1.

***

Roztrwonienie podobnej przewagi z półmetka? Od eliminacji Euro 2004, a więc od czasów, gdy dla polskiej reprezentacji strzelali dzisiejsi piłkarscy emeryci – Szymkowiak, Kosowski, Kuźba, Karwan czy Niedzielan, nie było takiej sytuacji. A i wtedy Walijczycy przehuśtali o jedno „oczko” mniej. Cóż, można się do kadry Nawałki przyczepić w co najmniej kilku aspektach, a jej gra może bywać daleka od totalnej dominacji nad rywalem, ale patrząc na historię najnowszą… jeżeli nie chcemy napisać historii jeszcze bardziej żałosnej niż swego czasu Ryan Giggs z kolegami, te eliminacje nie mają prawa się nam wymknąć spod kontroli.

KOMENTARZE (30)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

tombrz43

skomentował to idiota, który sam w loginie nie podał żadnych danych…

powiedz mi baranie – gdzie tutaj widzisz jakieś bzdury? czy chodzi tylko Tobie o zasadę przypierdolenia się do czegokolwiek?

Wojciech Nilipiuk
Włodawianka Włodawa

Tak to świetne kiedy o brak podpisu czepiają się osoby ukrywające się pod żenującym nickiem. Mało tego, to ty odwiedzasz prywatny portal, a nie oni ciebie. Więc trochę dystansu hipokryto.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

tombrz43

„w dawnych czasach…” czyli rozumiem, że kolega z pokolenia (przynajmniej) ’70 jest ? 😉
co by dało, gdyby w tym tekście znalazło się imię i nazwisko? tekst nikogo nie obraża/ nie jest kontrowersyjny więc nie ma tutaj nadzwyczajnej potrzeby podawania imienia i nazwiska autora

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Wojciech Nilipiuk
Włodawianka Włodawa

Nie wiem kogo on udaje, wydaje się typowym hejterem lemingiem, podobnie jak ty. Komu przeszkadza brak podpisów niech przestanie tu zaglądać. Nie czujesz się szanowany to po co tu wchodzisz? ‚W dawnych czasach..’ to wracaj tam. Walczysz tu o lepszy świat? Swoją drogą kolejny osobnik z żenującym nickiem. Mi nie przeszkadza brak podpisu, lubię większość artykułów dlatego tu jestem. Waszej obecności zrozumieć nie potrafię. Masochizm?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Wojciech Nilipiuk
Włodawianka Włodawa

Powiedział siecioćwok o nicku StraznikRewolucjiPislamskiej. Wymagasz podpisu od kogoś ukrywając się za żenującym hasłem. Genialne. Gdyby nie obchodziła cię moja opinia to byś nie odpisywał. Dzięki pozdrawiam. Ps. Ale użyłeś trudnego słowa aberracja, brawo strażniku zaginionych zasad. 😉

tombrz43

Dokładnie – krytykować coś, co samemu się powiela to szczyt hipokryzji 😉

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

tombrz43

Strażniku nie rozumiesz podstawowego problemu? Ty i drugi kolega wypominacie coś co sami robicie.

co do etyki -> http://sdp.pl/s/kodeks-etyki-dziennikarskiej-sdp nie znalazłem tutaj informacji nt koniecznego obowiązku podpisywania się 😉

Wojciech Nilipiuk
Włodawianka Włodawa

Tak wszystko świetnie wiesz to po co pytasz?;) Wiem jedno, na szacunek trzeba sobie zasłużyć. W dzisiejszych mediach często odchodzi się od zasady podpisywania się pod artykułami i tyle. A ty możesz pierdzielić bez końca, że ‚W dawnych czasach..’, Nie możesz zrozumieć to odpuść sobie, bo do wniosku, że sam możesz się mylić na jakiś temat raczej nie dojdziesz.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Verpakovskis

W tym dwumeczu z Rosją jedyna gola strzelił jak mnie pamięć nie myli Vadim Evseev (główka po wolnym) a Egor Titov gral na dopingu,tak?

nyers

To byli Wadim Jewsiejew i Jegor Titow.

dziennikkibica

W Legii gra Wadis Odżidżja Ofo, w Lechu Kasper Hamalajnen a w Pogoni Adam Dżiurczio, tak?

nyers

Mylisz pojęcia, bo zwracam uwagę na transkrypcję z cyrylicy, a nie węgierskiego [skoro wspomniałeś, to jako hungarysta, sprecyzuję: Gyurcsó wymawia się w uproszczeniu ‚Dźiurczu’, nie Dżiurczio’]. http://lukaszrokicki.pl/2011/09/08/transkrypcja-z-cyrylicy-jaka-jest-a-jaka-byc-powinna/

Lelumpolelum

Zawsze znajdzie się jakiś gamoń, który kwestionuje polski zapis rosyjskich czy ukraińskich nazwisk i stanowczo domaga się zapisu takiego jaki robią Anglicy. O co tym ludziom chodzi? Fiodor Dostojewski też im przeszkadza, piszą Fyodor Dostoyevsky? Na stronkach hokejowych takich oszołomów jest zatrzęsienie, jak widzi polski zapis nazwiska rosyjskiego hokeisty, to czuje się jakby mu ktoś starą obraził. No bo przecież w NHL tak piszą i nie wolno inaczej.

Verpakovskis

o kurcze,o takie coś się czepiamy :). Myślałem,że ktoś przypomni mi jak to bylo z tym dopingiem.

I'M BACK II

Przykład z Walią zupełnie nietrafny, bo byli po prostu słabsi od Włochów i od Serbii i Czarnogóry, a my nie mamy z kim przegrać tych eliminacji, bo przy dobrym układzie, to potrzebne jest z 5pkt w 5 meczach…

gryf01

Fajny artykuł. Czyli da się jeszcze przerżnąć grupę, ale tylko pod warunkiem, że Rumunia zacznie grać jak Włosi a Czarnogórców wesprą Serbowie. Ciężko to sobie wyobrazić.

nvcl34r

Skoro remisujemy z Kazachstanem to wszystko w tej grupie jeszcze możliwe.

Przybywam z Frolixa 8
Gateshead

Po pierwsze – po co komu podpis do stwierdzenia czy art jest dobry lub zły? Czy chce się go doczytać do końca czy nie? A co za tym idzie czy będzie się tu chciało wchodzić nadal bądź nie?
Po drugie – to portal red. Stanowskiego. Jeżeli komuś przeszkadza brak podpisu można sobie swobodnie przyjąć, że każdy niepodpisany artykuł firmuje własnym nazwiskiem.

Pan Wiesio
(L)egia

Ok. Jasne. Jednakże, gdybym chciał się odnieść do treści, cytować, ect., to używał bym sformułowania odnoszącego się do całej redakcji portalu.

lostintrain

W założeniach artykułu Szukacie pierwszej reprezentacji która miała 6 PUNKTOWĄ lub wyższą przewagę na półmetku eliminacji do MS lub ME a potem spadła z pierwszego miejsca i jako odpowiedź znajdujecie WALIĘ która miała 5 PUNKTOWĄ przewagę.

Kurwa Paweł się w grobie przewraca na takich gamoni :/

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

FC Bazuka Bolencin

Po tym co prezentują teraz zwłaszcza Rumuni i Duńczycy to stwierdzam że spierdolenie tego to jest mission impossible.

wpDiscuz