Meresiński przyznał się do winy – sfałszował dokumenty przy kupnie Wisły
Weszło

Meresiński przyznał się do winy – sfałszował dokumenty przy kupnie Wisły

Był młody, opalony, znał się na uprawie pieczarek i nieźle wspinał się po drzewach – wydawało się, że świat leży u jego stóp. Dziś jednak kariera Jakuba Meresińskiego zdaje się zbliżać do bardzo przykrego zakończenia. Z racji okoliczności, w jakich kilka miesięcy temu popularny „Mereś” nabył akcje Wisły Kraków, przyjdzie mu ponieść poważne konsekwencje karne.

Jak czytamy w komunikacie prokuratury, Meresiński został zatrzymany przez policję pod zarzutem dokonania oszustwa – posługiwania się sfałszowanymi gwarancjami bankowymi oraz listami intencyjnymi przy zakupie akcji Wisły Kraków. W efekcie tego Bogusław Cupiał miał doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości 4,7 miliona złotych. Sam Meresiński przyznał się do winy i został zwolniony za poręczeniem majątkowym w wysokości 70 tysięcy złotych oraz z jednoczesnym zakazem opuszczania kraju. A skoro się przyznał, to pierwsza część procesowej zagadki zdaje się być już rozwiązana.

Wiele wskazuje więc, że sympatyczny pan Jakub wpadł właśnie w najpoważniejsze prawne tarapaty, co przecież przy preferowanym przez niego modelu biznesowym wcale nie było takie oczywiste. To znaczy oczywiste nie było to, że akurat za Wisłę „Mereś” najbardziej beknie. Przypomnijmy – facet jest lub był już podejrzany o wyłudzenie podatku VAT w kwocie 10 milionów złotych, udział w zorganizowanej grupie przestępczej czy pranie brudnych pieniędzy. Teraz wygląda na to, że odpowie za fałszowanie dokumentów, a nie zapominajmy także, że toczy się wobec niego inne śledztwo – w sprawie przywłaszczenia 0,5 miliona złotych z kasy Wisły. I wypada tylko mieć nadzieję, że część z tych pieniędzy (konkretnie 70 tysięcy) nie została właśnie zainwestowana w to, by Meresiński mógł nadal przebywać na wolności.

To, że przygoda Meresińskiego z Wisłą musi zakończyć się katastrofą, było wiadomo praktycznie od jego pierwszych dni w klubie. Nikt chyba jednak nie przypuszczał, że finał sprawy będzie aż tak spektakularny, a najmocniej zaangażują się w niego policja, prokuratura i na samym końcu sąd. To też historia z gatunku tych, która będzie wspominana przez lata wraz z komentarzem: „dzisiaj takie rzeczy są już niemożliwe”. Problem w tym, że także i teraz wydawało się, że ktoś taki jak Meresiński nie jest w stanie zbudować kariery na oszustwie. Tymczasem on wpadł dopiero po przejęciu jednego z najbardziej zasłużonych polskich klubów…

Obok ostatecznej kompromitacji Meresińskiego mamy więc także kompromitację Bogusława Cupiała, który – wraz ze swoim sztabem prawników – oddał ukochany klub w ręce oszusta. Przyznanie się do winy Meresińskiego w oczywisty sposób obciąża też poprzedniego właściciela, bo definitywnie potwierdza, że – jako wytrawny biznesmen – dał się wykiwać absolwentowi gimnazjum spod Częstochowy. I tak naprawdę sami nie mamy pojęcia, co o tym myśleć. Trochę to wszystko śmieszne i trochę straszne.

Pozostają więc do rozwiązania jeszcze dwie zagadki.

Pierwsza: jakim cudem Cupiał i jego prawnicy dali się wykiwać chłopakowi po gimnazjum?
Druga: po co to wszystko było Meresińskiemu? Na co liczył?

KOMENTARZE (61)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Lewacki Wywrotowiec
Arsenal F.C.

Na szybki i łatwy zarobek?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kubyrda Stasek

W ostatnią sobotę widziałem go na placu bankowym w warszawie, więc może jeszcze nie uciekł 😉

Janusz Kibol

@Kubyrda Stasek

Mereś + plac bankowy + Warszawa… To nie może być przypadek! Czyżby Jakub M. załatwiał lewe gwarancje bankowe dla Leśnego, które pozwolą mu wykupić Legię od Miodzia? :-)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

W oparach absurdu

Jak już przy wierze jesteśmy:
1. Rachunek sumienia. 2 Żal za grzechy. 3. Mocne postanowienie poprawy. 4. Szczera spowiedź. 5. Zadośćuczynienie.

Potem możemy mówić o przebaczeniu.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Czarna Morda
Spartak Trnava

Kaucja zdecydowanie ale to bardzo zdecydowanie za niska i nie żadne standardy demokratyczne tylko zwyczajnie gość jest podejżany o wyłudzenia na ileś tam milionów i albo dużą część sianka nadal ma albo ? Gdzieś się rozeszło kilkanaście milionów. 70 tysięcy ? No bez jaj.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kataryniarz
Wisła Kraków, Juventus Turyn

Paradoksalnie można mu podziękować za to że w wyniku jego wała Wisła znalazła się pod skrzydłami TS-u. Także Mereś, niech Ci dupa ciasną będzie w pierdlu

Janusz Kibol

Paradoksalnie, to Wisła ostatecznie wyszła na tym wszystkim całkiem nieźle. Pod rządami TS poprawiła się organizacja. Pozyskano wielu sponsorów. Sytuacja wygląda dużo lepiej niż w schyłkowym okresie rządów Tele-Foniki. Sam Cupiał wyszedł jeszcze lepiej, bo znów jest miliarderem i wbił się do 10 najbogatszych Polaków. Wszystko wskazuje na to, że najbardziej stratny jest Mereś… Biedny poświęcił się dla dobra Wisły i jej poprzedniego właściciela… Na osłodę wziął sobie jedynie skromne 500 tys zł… A mógł opędzlować Krzyśka Mączyńskiego i przytulić bańkę euro… Wolał jednak przytulać w tym czasie samotne dziewczyny na warszawskich dyskotekach. Cóż za wspaniałomyślny i troskliwy człowiek?!

M.S.

Może Cupiał wróci ;). Przy tym rozmachy finansowym co wtedy, plus dobra organizacja, uczciwi ludzie, to Wisła by była potęgą nie tylko w kraju.

Prawy_Kacper

toś się kurwa rozmarzył

M.S.

to był żarcik, he, he, he.

WhiteStarPower

Jak to dobrze? A ja w mediach czytalem ze teraz kibole Misiek i jego poplecznicy beda rzadzic i rozkradna resztki, nie maja kasy i 4 liga czeka. To nie jednak??

W oparach absurdu

Ucieszę się dopiero za parę sezonów jak nic do tego momentu nie wyleci z szafy, bo ta nagła poprawa sytuacji finansowej troszkę mi się podejrzana wydaje. No ale chcę wierzyć 😀

gargantuiczny_koliber

Serio myślicie, że taki Mereś wykiwał Cupiała? W to nie uwierzy absolutnie nikt – już na pierwszy rzut oka widać było, że spółka która ma być nabywcą jest niewiarygodna. Wygląda raczej na to, że Cupiał miał ciśnienie na sprzedaż Wisły i najzwyczajniej przymknął oko na to komu sprzedaje.

Peter

ten wytrawny biznesmen jest w 10 najbogatszych ludzi w Polsce , Wy drodzy redaktorzy jesteście ludzmi którzy swoja piłkarska karierę zakończyli na s-ksach w weekendy w podstawówce gdy starsi koledzy z klasy wyżej kazali wam stać na bramce bo byliście grubi

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Pan Wiesio
(L)egia

Artykuł standardowo niepodpisany. Pewnie pisali po ‚Wojaku’.

Szewcu

Podobno był widziany w Ołomuńcu jak wysiadał ze starej Skody a w powietrzu czuc się dało zapach fioletowej ambrozji

Alexander Krawężnik
Coco Jambo

Od kiedy, aby skutecznie kraść i oszukiwać należy być po szkole wyższej?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Czarna Morda
Spartak Trnava

Chyba należałoby zapytać pana Cupiała i bardzo jestem ciekaw jak wyjaśni to zdarzenie, Kolejny po Wojciechowskim i Kroku, który po wieśniacku rozstał się z klubem metodą na wyjebkę. Wszyscy z czołówki najbogatszych, klasa sama w sobie, przerażające jest, że taka „elita” dysponuje takimi środkami i takim wpływem na Polskę.

Roman Kolton

Matti to znaczy ja powiem tak . To jest kompromitacja Boguslawa Cupiala ktory widac tak bardzo chcial sie pozbyc klubu ze nawet nie zadal sobie zbytnio trudu aby dokladnie przeswietlic takiego prawdziwka jaki Mereszynski i koniec koncem wyszedl z tego niezly kabaret z tym ze zadnej ze stron nie jest teraz do smiechu.

Czarna Morda
Spartak Trnava

Nie prześwietlił ? Tacy ludzie nie popełniają takich błędów bo nie byliby w miejscu, w którym są.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Czarna Morda
Spartak Trnava

Interesował, interesował np. prokuratura w kilku sprawach.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

MarianKot

czyli jak sfałszował dokumenty przy kupnie Wisły to transakcja powinna byc anulowana to Cupiał dalej powinien byc jej właścicielem ???????

gnom

A jaka tu była jazda po Koronie, że go spuściła na drzewo! Tzn. prezio by łyknął deal tylko radni całe szczęście mają więcej oleju w głowie.

Kikkhull

Prezes nie ma nic do gadania w sprawie sprzedaży. A ten co naskrobał ten artykuł powinien chyba sprostować, każdy rozgarnięty kibic wiedział że to przekręciaż, hurtownię zarejestrował na blok mieszkalny bo przechodziły tylko lewe faktury, ale jak to Weszlo było coś o dawaniu szansy i inne brednie.

gnom

Prezio = prezydent

Trollosiewicz

„Jakim cudem Cupiał i jego prawnicy dali się wykiwać chłopakowi po gimnazjum?”

Otóż ok. 1% społeczeństwa stanowią psychopaci, psychopata to niekoniecznie morderca lub gwałciciel jak przedstawia ich popkultura. Nie chce mi się tutaj rozwodzić nad tym kim są psychopaci, ale mi jak ulał pasuje to do pana M. Więc skończone studia nie mają tutaj nic do rzeczy, zwyczajnie tacy ludzie potrafią tak manipulować innymi, że nie każdy pozna po nich, że coś kręcą.

Janusz Kibol

„jakim cudem Cupiał i jego prawnicy dali się wykiwać chłopakowi po gimnazjum?”

Z punktu widzenia czysto finansowego, Cupiał jest na transakcji z Meresiem mocno wygrany. Musiał pozbyć się Wisły jak najszybciej, bo tego wymagały od niego banki. A opchnięcie zadłużonego klubu z wieloma trupami w szafie, to nie takie hop siup. I oto zjawił się chętny gimnazjalista. Przejął Wisłę i jeszcze za nią zapłacił… Oczywiście jest jeszcze kwestia sentymentu Pana Bogusława do Białej Gwiazdy. Na pewno chciał ją oddać w dobre ręce i to nie wyszło. Mniemam jednak, że armia prawników i menedżerów z Tele-Foniki robiła wszystko żeby się tylko pozbyć klubu, który był jak kula u nogi. Priorytetem nie było więc sprawdzanie wiarygodności Jakuba M. lecz nakłonienie Cupiała do sprzedaży Wisły. Firmą oficjalnie od jakiegoś czasu zarządza córka Pana Bogusława, która nigdy nie darzyła sympatią ukochanej zabawki swojego ojca. Boguś był pod sporą presją. Z każdym dniem stawał coraz bardziej pod ścianą. On po prostu chciał wierzyć Jakubowi M., że uczyni Wisłę znów wielką. A współpracownicy chcieli go w tej wierze utwierdzać. Dla Białej Gwiazdy o mało nie skończyło się to tragedią. Ale sam Cupiał natychmiast przebojem wbił się do pierwszej 10 najbogatszych Polaków i znów stał się miliarderem. Jego majątek wzrósł ponad trzykrotnie. To głównie dzięki dogadaniu się z bankami. A warunkiem tego była sprzedaż Wisły.

Antonio S

„Jakim cudem Cupiał i jego prawnicy dali się wykiwać chłopakowi po gimnazjum?”
Cupiał chyba był w takiej sytuacji, że musiał Wisłę sprzedać. Nawinął się meresiński i zrobili deal. Kubuś do tego pewnie miał gadane ( o czym mówią dziennikarze, którzy nim gadali np. Klemba z krakowskiej GW).
Po za tym, po wysłuchaniu wywiadów telewizyjnych z niektórymi ludźmi z 100 najbogatszych Polaków mam wrażenie, że wielu z nich nie grzeszy inteligencją i majątków dorobili się przez przypadek. Cupiała nigdy nie słyszałem więc moja teoria może do niego nie pasować.

Kikkhull

Ten przypadek nazywa się przekręt. Najlepiej kupić coś państwowego za np 1 mld. oczywiscie kasy nie ma ale ma odroczony termin płatności. nastepnie odsprzedaje zagranicznemu koncernowi za 3x drożej i spłaca dług. A Cupiałowa firmę w Krakowie prokuratura ściga za wyłudzenia milionów na fikcyjnej pracy niepełnosprawnych

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

GooDOMaDOM

A komu chcieli sprzedać? Senegalczykom?

Kcramsib

Z Senegalem faktycznie wyszła farsa, ale trzeba przyznać: wycofując się rakiem z dillu z Meresińskim Kielce trafiły los na loterii…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Antoni Piechniczek

Meresiński po gimnazjum, a Cupiał po zawodówce. Nie widzę specjalnej różnicy, kwestia tylko doświadczenia w biznesie.
Pozdrawiam serdecznie sprzed kominka w Wiśle.

Roman Kolton

Witam Trenera i zapraszam do odwiedzenia Cafe Futbol . Obiecuje ze nie bedzie Trener musial uczestniczyc w ,,dogrywce ,, i tym samym spokojnie zdazy na swoj pociag do Wisly. Serdecznie pozdrawiam

123 radek

i trzecie zasadnicze pytanie kto tak naprawde za nim stał,

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

KrolikKR

A cos cicho na wesz7o o rumHelce warszawskiej ! Kopernik udowodnil swoje racje i Lesny musi zdjac okulary po Jaruzelskim i OUT …… a tu jak byl artykol jeden za drugim tak teraz Ciiiisza ze hoho

M.S.

Bo prezes celebryta, to najlepszy z prezesów. Chyba uczciwie pożyczył z banku żeby kupić 20% akcji Legii, żeby później ze wspólnikami uczciwie spłacać dług ITI z pieniędzy klubu.

Isabelle Łykalska-Puszczalska
Warta doznań

Jestem ciekawa czy ten przystojniak ze zdjęcia nie zechciałby poczęstować mnie smacznym mleczkiem kokosowym. Oh, Kubuś…

Janusz Kibol

Jak się twój ślubny dowie co ty tu wypisujesz, to wyrucha ci za karę twoją starą, czyli swoją teściową!

Criskrakow

pan Cupiał nawet gościa na oczy nie widział, to bardziej zarzut do prawników Telefoniki i córki prezesa, to ona tak dążyła do sprzedaży Wisły

Janusz Kibol

Życie Meresia to ciekawy materiał na powieść psychologiczno-sensacyjno-erotyczną z gatunku fantasy.

„Przygody Jakuba M.”
Ciąg dalszy…

Pan M. sprawdza stan konta. Parę miesięcy temu było 500 tys zajebane z Wisły. Niestety koks i dziwki kosztują. Zostało więc 70 tys. Akurat tyle ile potrzeba na poręczenie. Uff… znowu się udało. Mereś może hasać na wolności i robić interesy. Na początek kilka szybkich wyłudzeń „na wnuczka”, żeby się odkuć i mieć na kapitał zakładowy nowej spółki. Ostatnio na topie są Komitety Obrony Demokracji, więc M. uderza w tę branżę. Ale nie byłby sobą, gdyby nie zrobił wrogiego przejęcia. Postanawia wykupić konkurencję. Udaje się na całonocne negocjacje do willi Kijowskiego. Obaj Panowie szybko znajdują wspólny język. Mateusz lubi wystawiać faktury a Kuba lubi wyłudzać na ich podstawie VAT. Tak oto Mereś zostaje nowym prezesem KOD-u. Używa swojego uroku osobistego i rozlicznych talentów aktorskich aby uwieść Polaków. Na jego wiece przychodzą miliony. W końcu dochodzi do wielkiego marszu na pałac prezydencki. Tłum wywozi Andrzeja na taczkach i stawia go przed Trybunałem Stanu za łamanie konstytucji. Odbywają się przedterminowe wybory. Jakub M. obiecuje Narodowi program 1000 plus, czyli tysiąc zeta co miesiąc dla każdego! I mówi otwarcie: Możecie wydać na co chcecie! Wóda, dziwki, koks, co kto lubi! Konkurencja nie śpi. Kandydat PIS proponuje symboliczne 1410 zł i odpuszczenie na spowiedzi jednego pozamałżeńskiego ruchanka miesięcznie. Mereś ma wtyki we wszystkich mafiach świata ale niestety nie w tej największej -czarnej. Jeżeli chodzi o obietnice zbawienia, nic nie jest w stanie zaproponować ciemnemu ludowi. Sondaże są na styku. W końcu dochodzi do ostatecznej debaty wyborczej. W kluczowym momencie Jakub M. zadaje pytanie swojemu konkurentowi: „A skąd ty weźmiesz te 1410 zł? Masz na to papiery? A to odpuszczenie grzechów pokwitował ci może Święty Piotr?” W odpowiedzi słychać mlaskanie. Po chwili PISowiec robi zeza i przyznaje, że nie ma kasy ani kwitów. „Ale ty też nie masz!” -krzyczy sfrustrowany. Wtedy nasz główny bohater wyciąga zza pazuchy nieco pogniecioną kartkę. Są to skserowane gwarancje niemieckich banków. Szach mat! Polacy już wiedzą na kogo mają zagłosować. Może i są naiwni ale nie głupi. Wolą wróbla w garści niż gołębia na dachu. W ten oto sposób Mereś zostaje Prezydentem RP. Jak myślicie? Jaka jest jego pierwsza decyzja? Oczywiście natychmiast ułaskawia Jakuba M. ze wszystkich ciążących na nim wyroków. Mało tego! Podobnie jak poprzednik, ułaskawia również. ze wszystkich toczących się spraw, w których wyroki jeszcze nie zapadły. A kto wie? Może pójdzie o krok dalej i ułaskawi się na zapas z przestępstw, które dopiero zamierza popełnić? Kto mu zabroni? Konstytucja? Buahaha! Ludzie dostaną po 2000 zł na kredyt od Niemców i będą mieli w dupie Konstytucję!. A jak Niemcy się skapną, że ich gwarancje są podrobione, to się dodrukuje złotówek. I chuj z tym, że będzie hiperinflacja! I chuj z tym, że chleb będzie kosztował milion. Polacy dostaną swoje dwa tysie! Jakub M. zawsze dotrzymuje słowa. Jeżeli jednak Naród podburzony przez populistów wyjdzie na ulice, Mereś jest na to gotowy. Wsiądzie do wynajętego helikoptera. Zajebie posąg Króla Zygmunta ze słynnej kolumny (brąz będzie wtedy cenniejszy niż zdewaluowana waluta). Następnie spierdoli do Ameryki Południowej w poszukiwaniu kolejnych przygód…

Jebson

Ciekawe, czy powstanie jakiś tragikomiczny film na kanwie tej historii? Mógłby być hit na miarę piłkarskiego pokera.

v. Lynden

Komunikat do weszlo.com:

prześledżcie losy Rafała Iwańskiego, największego przyjaciela Meresińskiego, przy nieudanej próie przejęcia Korony Kielce miał on zostać prezesem klubu.

Warto.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Pan Wiesio
(L)egia

Cygan nie opłacił.

johnyBravo

A moze poprosu Cupialowi zalezalo na pozbyciu sie dlugow……i zbedenego balastu ktory ciazyl na telefonice…

wpDiscuz