post Avatar

Opublikowane 28.05.2012 10:38 przez

admin

Artykuł „Przeglądu Sportowego” z wypowiedziami mamy Roberta Lewandowskiego to dla nas, bez żadnych wątpliwości, tekst dnia.
SUPER EXPRESS

Rozmowa z Damienem Perquisem.

- Po strzeleniu gola wykonałeś nietypowy gest, jakbyś coś „strzepywał” z tej ręki, która była kontuzjowana…
– Tak, to dłuższa historia. Większość moich przyjaciół we Francji to Afrykańczycy, którzy często opowiadali mi o różnych lokalnych wierzeniach czy praktykach religijnych, włącznie z voodoo. Oni mają różne sposoby na odganianie złych mocy, na ochronę przed tymi, którzy źle ci życzą. Kiedy złamałem łokieć i mój występ na EURO stanął pod znakiem zapytania, Salim, mój wielki przyjaciel jeszcze od czasów dzieciństwa, podarował mi specjalną bransoletkę, którą nosiłem na kontuzjowanej ręce. Ona miała mnie chronić przed nieżyczliwymi ludźmi. Teraz już nie noszę, bo ręka niemal wyzdrowiała, ale mój gest po golu był właśnie z tym związany. Chciałem pokazać, że źli ludzie nie dali rady mnie „przekląć”.

– Bolał cię jeszcze łokieć w trakcie gry?
– W pierwszej połowie nie. W drugiej, po jednym z upadków, zaczął boleć, ale to nic poważnego. Już wcześniej poprosiłem trenera, aby mnie zdjął po godzinie, bo we Francji mniej więcej tyle się gra w pierwszych meczach po kontuzji.

RZECZPOSPOLITA

Wywiad z Franciszkiem Smudą.

Trudno było podjąć decyzję, których trzech zawodników skreślić z kadry na mistrzostwa Europy?
Na pewno był to jeden z najtrudniejszych momentów w moim trenerskim życiu. Nie chciałem nikogo skrzywdzić, wszyscy piłkarze ciężko pracowali i zasłużyli, by być w kadrze. Nie chciałem popełnić żadnego błędu, spotkałem się z całym sztabem szkoleniowym, później z kapitanem Jakubem Błaszczykowskim. No i musiałem przejść do rozmów z samymi zawodnikami.

(…)

Czego zabrakło Glikowi, Jodłowcowi i Kucharczykowi, a co mają inni, z którymi przegrali rywalizację?
Ta trójka nie została z kadry wyrzucona, po prostu musiałem przemyśleć, co każdy z nich może dać drużynie w konkretnym momencie. Nie chcę teraz sprawiać im dodatkowej przykrości i publicznie wytykać wad. Dwa miesiące po mistrzostwach Europy zaczynamy eliminacje do mistrzostw świata, być może do tego czasu ci piłkarze poprawią się w niektórych elementach i wrócą do drużyny. Nie zamknąłem przed nimi drzwi.

GAZETA WYBORCZA

Tekst o powołaniu dla Marcina Kamińskiego.

Grono lechitów, którzy wystąpili na dużych turniejach piłkarskich, jest bowiem bardzo skromne – znacznie skromniejsze od grona tych wybitnych graczy, którzy na turnieje nie pojechali. Marcin Kamiński to najmłodszy i w sumie najbardziej nieoczekiwany uczestnik wielkiego turnieju z grona wszystkich lechitów. Nieoczekiwany, choć selekcjoner Franciszek Smuda już kilka miesięcy temu zapowiedział, że widzi go w kadrze na mistrzostwa. Pozostał w tym przekonaniu konsekwentny.

(…)

Powołanie Marcina Kamińskiego na turniej jest – bez przesady – jednym z donioślejszych wydarzeń w historii Lecha Poznań w kontekście reprezentacji Polski. Dzięki temu, że Marcin Kamiński utrzymał się w kadrze, „Kolejorz” jest rekordzistą w reprezentacji trenera Smudy – dostarczył jej aż trzech piłkarzy. Dorównuje mu pod tym względem jedynie niemiecka Borussia Dortmund z byłym lechitą Robertem Lewandowskim, Łukaszem Piszczkiem i Jakubem Błaszczykowskim. Legia Warszawa straciła odrzuconego Michała Kucharczyka, więc ma w kadrze tylko dwóch graczy.

I wywiad z Arkadiuszem Głowackim.

A pan miał jakieś problemy z kibicami? 
– Szymkowiak opowiadał, że rzucano kamieniami, bał się o mieszkanie. My mieliśmy szczęście, że takich trudnych momentów nie było. Wręcz przeciwnie, gdy w poprzednim sezonie walczyliśmy o mistrzostwo, to po kiepskim początku rundy rewanżowej kibice nas wspierali. Byli na treningach, śpiewali itd. Nie spotkałem się z żadną niechęcią z ich strony. W mieście nieraz podchodzili do mnie fani i zagadywali, to normalne. W Trabzonie każdy kibicuje i każdy oczywiście zna się na piłce. Podejście do zawodników jest trochę inne, bo tam piłkarza traktuje się jak swojego bohatera. Jak na mnie wołali? „Glowaczki”.

Wraca pan do Wisły, która ma problemy finansowe… 
– Nie zwracałem na to uwagi. Grałem tu 10 lat i czasami takie problemy się zdarzały, ale zawsze prezes Cupiał dawał sobie z tym radę. Negocjacje? Jakie tam negocjacje. Ofertę, którą mi zaproponowano, przyjąłem od razu.

FAKT

Image and video hosting by TinyPic

Pomijając powołania, o których napisano już wszystko, warto zwrócić uwagę na informację o tym, że niemiecki milioner chce kupić Lechię Gdańsk.

Wernze to jeden ze sponsorów FC Koeln, a także miejscowej Victorii. W świecie futbolu współpracuje z polskim menedżerem Adamem Mandziarą. Razem przymierzali się niedawno do kupna bytomskiej Polonii, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. Związki Wernzego z polską piłką są jednak nieco szersze. Swego czasu pośredniczył przecież w transferze Sławomira Peszki (27 l.) do kolońskiego klubu, wykładając na tę transakcję pół miliona euro. Teraz chciałby przejąć władzę w Lechii. Wedle nieoficjalnych doniesień oferuje za gdański klub 4,3 miliona euro. Miał obiecać też kolejne środki na transfery. Jednak druga strona – to też wersja nieoficjalna – oczekuje siedmiu milionów.

POLSKA THE TIMES

Wywiad z Dariuszem Szpakowskim.

Muszę zapytać o 2009 rok i mecz ze Słowenią w Mariborze, gdy odbywało się nasze pożegnanie z Afryką przed mundialem w RPA. Wygłosił Pan wówczas wielominutową przemowę, funkcjonującą dziś w sieci jako „Beenhakkera pamięci żałobny rapsod”. To był typowy Szpak, niektórzy twierdzili, że czytany z kartki.
Nieee, proszę zadzwonić do Andrzeja Juskowiaka, komentował ze mną. Ja nigdy nie piszę początków i końców. Jestem osobą wrażliwą, wrażeniowcem, nie wiem dziś, jak zacznę Euro. Nie napisałem tego i nie napiszę, ale im bliżej imprezy, będę szukał pomysłu na rozpoczęcie. Myślę, że sama atmosfera niesie komentatora. Pamiętam, jak na mundialu w 2006 roku Grzesiek Mielcarski zdziwił się, mówiąc, że zawsze zaskakiwałem czymś nowym, a tu nic. Ale pamiętam też, że po porażce z Ekwadorem zawodnicy myśleli o przeprosinach w prasie, że chcieli się wytłumaczyć, iż nie byli odpowiednio skoncentrowani, że te wszystkie telefony itd. I wtedy zacząłem drugi mecz słowami – nie ma większej gazety i większej widowni od tej, którą posiada TVP. Macie więc znakomitą okazję, by właśnie przeprosić kibiców. Chodziłem też i zastanawiałem się całkiem niedawno, gdy zacząłem tak: „Manchester ma swój Teatr Marzeń, a Hiszpanie Camp Nou i Santiago Bernabeu. Mediolan ma swoją piękną La Scalę, a my mamy swój Narodowy”. Zawsze się gdzieś szuka tego pomysłu na zaczęcie.

PRZEGLÄ„D SPORTOWY

Image and video hosting by TinyPic

Duży i bardzo ciekawy tekst z wypowiedziami Tomasza Hajty.

Nie mam problemu z tym, że w kadrze grają zawodnicy z Niemiec i Francji. Pod warunkiem, że wybierają Polskę, bo chcą dla niej grać, a nie dlatego, że nie mają innej alternatywy. Chciałbym też, żeby kibic, który podejdzie do reprezentanta Polski, mógł z nim pogadać w ojczystym języku. Jeśli Polanski mówi, że nie śpiewanie, lecz granie będzie ważne, to ktoś tu chyba czegoś nie rozumie. Ten człowiek nie zna historii Polski, która w trudnych momentach jednoczyła się wokół pewnych symboli. Śpiewanie hymnu było jednym z tych elementów, który pozwalał przetrwać ciężkie chwile. Idźmy dalej, bo przecież taki Obraniak jest w tej kadrze od trzech lat, a słowa po polsku nie umie. Ja w Niemczech już po pół roku potrafiłem się dogadać, a on wywiadu po polsku nie potrafi dać. Dla mnie to paranoja. I jeszcze nie podoba mi się to, że w lidze francuskiej umie dobrze zagrać, a w kadrze gra przeciętnie albo słabo. Jakby przyjeżdżał z łaski.

I świetny, obszerny artykuł o mamie Roberta Lewandowskiego.

Jesienią 2005 roku mąż zaczął chorować. Miał nowotwór. W marcu 2006 roku Krzysiek przeszedł operację. Wyszedł ze szpitala, odebraliśmy go z dziećmi. Po dwóch dniach zawiozłam Milenkę i Roberta do Warszawy. – Mamo, odwołali mi egzaminy, wrócę z tobą do Leszna – córka nie została na Bielanach, wróciła ze mną do domu. Mąż czuł się słabo, wszyscy byliśmy zmęczeni. Poszliśmy spać przed 22. Krzysiek zawsze pochrapywał.
 
Obudziłam się w środku nocy, w pokoju była absolutna cisza. Nie słyszałam chrapania, nie słyszałam oddechu. Zapaliłam światło, a on był już siny. Zaczęłam krzyczeć… Od razu złapałam za telefon, zadzwoniłam na pogotowie, a oni powolutku, spokojnie zadawali kolejne pytania. Nie rozumiałam, co się dzieje. A oni po prostu wiedzieli, że do martwego nie muszą się spieszyć. Okazało się, że miał wylew. Dobrze, że Roberta nie było wtedy w domu. Córka bardzo to przeżyła.
 
Powiedziałyśmy mu dopiero następnego dnia. Pojechałyśmy na Bielany, poczekałyśmy, aż wróci ze szkoły. Tego dnia miał ważny turniej. Wszedł, kazałam mu usiąść. Przyjął to spokojnie. – Przeczuwałem to – stwierdził.

(…)

Był na obozie pierwszego zespołu, który prowadził wówczas Darek Wdowczyk. Widzieli jednak, że nadal utyka. Uznali, że mają lepszych. Wtedy były inne układy, liczył się pieniądz.
 
Jak zwykle podjechałam samochodem pod klub. Patrzę, a Robert idzie z kopertą w ręku. A w kopercie jego karta zawodnicza. – Powiedzieli ci coś? Wytłumaczyli? – dopytywałam. – Nie miał kto tłumaczyć, kopertę dali
mi w sekretariacie – stwierdził. Bardzo go to zabolało. Wróciliśmy do domu, nie chciał jeść. Od razu zadzwoniłam do Marka Krzywickiego, akurat był na Varsovii. Stwierdził, żebyśmy przyjechali. Był zrezygnowany, ale wsiadł do samochodu. Zaczęliśmy zastanawiać się, co dalej. Chciałam, by poszedł do klubu, w którym się rozwinie, a nie tylko przetrwa. W końcu oboje wpadliśmy na ten sam pomysł – Znicz Pruszków. 

Opublikowane 28.05.2012 10:38 przez

admin

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
20.01.2021

Juventus z Superpucharem, Szczęsny w głównej i pozytywnej roli

Wiadomo, że Superpuchar – właściwie każdy – to nie jest najcenniejsze trofeum w futbolu. Fajnie, jak jest w gablocie, ale żeby się o niego zabijać? Raczej nie. Tyle że dla i Napoli, i dla Juventusu, to mogła być dość istotna szansa na wygranie czegokolwiek w tym sezonie, bo forma obu zespołów nie wskazuje specjalnie na […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Fortuna Bayernu kołem się toczy

W tym sezonie Bayern wszedł w dziwaczny taniec z losem. Żaden to wyćwiczony foxtrot, żaden walc wiedeński, żadne pasodoble. To zwykłe igranie z losem. Bo tak jak podopieczni Hansiego Flicka mieli szczęście remisując z Lipskiem, tak jak sprzyjała im fortuna, kiedy Robert Lewandowski w ostatniej sekundzie meczu odwracał historię spotkania z Bayerem Leverkusen, tak wszystko […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Zieliński z superpucharem, United obronią fotel lidera?

Ligi Mistrzów nie ma, ale też jest… fajnie. Parafrazując słynny cytat. W środę kibice będą zadowoleni, bo czekają nas hitowe spotkania we Włoszech i w Anglii. Na południu Europy o Superpuchar Włoch powalczą Juventus oraz Napoli. Natomiast na drugim końcu Starego Kontynentu Manchester United spróbuje utrzymać się na szczycie Premier League. Na jakie typy warto […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Polak bramkarzem wszech czasów szwedzkiego klubu. Szacuneczek

Polacy doceniani za granicą? Coraz częściej spotykany przypadek. Ale ilu z nich zapisało się na kartach danego klubu do tego stopnia, by trafić do jedenastki wszech czasów? No właśnie, to już trudniejsza sprawa. Ale tak wyróżniony został Ryszard Jankowski, były bramkarz Lecha Poznań, który spędził pół dekady lat dziewięćdziesiątych w Trelleborgu, a gdzie pomógł zezłomować […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Zagraniczny inwestor w Radomiaku? Trwają rozmowy

W najbliższym czasie może dojść do niespodziewanej współpracy na zapleczu Ekstraklasy. Z naszych ustaleń wynika, że Radomiak Radom prowadzi rozmowy z zagranicznym inwestorem. Dzięki temu wsparciu klub chciałby odważniej włączyć się w walkę o awans z pierwszej ligi. Na czym ta współpraca miałaby polegać? Tu robi się ciekawie, bo niekoniecznie chodzi o przejęcie części akcji […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Zmierzch ery Juventusu? Pirlo przytłoczony problemami

– Lata lecą. Staramy się, jak możemy, ale podtrzymanie naszej passy i zdobycie 10. mistrzostwa z rzędu byłoby czymś nieprawdopodobnym. Nie jest łatwo, dajemy z siebie wszystko, ale mamy za sobą dwa ‚black-outy’, za które zapłaciliśmy bolesnymi porażkami z Fiorentiną i Interem – te słowa Giorgio Chielliniego, jednego z symboli Juventusu, wstrząsnęły włoskimi mediami. Dlaczego? Bo dopatrzono […]
20.01.2021
Anglia
20.01.2021

Jon Flanagan jednak nie dla Jagiellonii. I całe szczęście

Od kilku dni media belgijskie oraz polskie grzały temat transferu Jona Flanagana do Jagiellonii. Angielski lewy obrońca miał trafić do Białegostoku po kompletnie nieudanej przygodzie w Charleroi. Ostatecznie jednak nie wyszło, 28-latek nie przeszedł testów medycznych i z transakcji nici. Wbrew obiecującym początkom kariery tego piłkarza, możemy śmiało powiedzieć: całe szczęście.  W 2014 roku był […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Klauzula „anty-Włochy” wstrzymuje Milika

Arkadiusz Milik wciąż czeka na finalizację przejścia do Olympique Marsylia. Z klubem już się porozumiał, ale cały transfer wstrzymuje oczywiście Napoli. Kwota transferu nie jest problemem, więc co nim jest? Napoli chciałoby skonstruować transakcję w ten sposób, że Milik miałby zostać wypożyczony z Napoli do Olympique na pół roku z przymusowym wykupem przez francuski klub […]
20.01.2021
Blogi i felietony
20.01.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Wszystko było już zaplanowane, w maju Aleksander Łukaszenko uświetnia swoją obecnością imprezę otwarcia, potem lansuje się wśród błysków fleszy aż do finałowego meczu. Zapalony fan hokeja, który nawet w szczycie pandemii chętnie udzielał wywiadów prosto z lodowiska, tegoroczne Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie będzie musiał jednak obejrzeć w telewizji. Białoruś, a konkretnie Mińsk, a jeszcze […]
20.01.2021
Francja
20.01.2021

Powrót na tron w najmniej spodziewanym momencie, czyli ostatni tytuł Marsylii

Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych Marsylia była jedną z największych piłkarskich potęg Starego Kontynentu. Na Stade Velodrome wręcz roiło się od czołowych postaci światowego futbolu, takich jak choćby Jean-Pierre Papin, Abedi Pele, Rudi Voeller czy Chris Waddle. Zespół regularnie sięgał po mistrzowskie tytuły we Francji, dokładając też do tego znaczące sukcesy na kontynentalnej arenie. […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Problemy w klubie Polaków. Derby nie płaci, a szejk czeka na zielone światło

Derby od miesiąca nie płaci swoim piłkarzom pensji. Nad klubem wisi wizja bankructwa, a w tle trwają przeciągające się rozmowy z szejkiem, który ma przejąć klub. Kibiców próbuje uspokajać Wayne Rooney, który ma być gwarantem lepszej przyszłości Derby. Tymczasem ligowe władze sprawdzają, czy Derby trafi we właściwie ręce.  Widać było po graczach Derby dużą ulgę […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

GKS Bełchatów wybrał nowego prezesa

Pierwszoligowy GKS Bełchatów niedawno ogłosił konkurs na stanowisko nowego prezesa klubu. Nowy sternik przejmie stanowisko po Wiktorze Rydzu, który zrezygnował w grudniu ubiegłego roku. Jak udało nam się ustalić, zostanie nim Wojciech Zając, w przeszłości związany m.in. z Resovią Rzeszów. Zając to osoba, która jest współtwórcą sukcesu rzeszowian. To on był prezesem klubu kiedy Resovia […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Dali kilka powodów, by walnąć whisky. XI dekady Jagiellonii

Dwa srebrne medale. Jeden brązowy. Finał Pucharu Polski. Kilka grubych transferów. I miano ligowej czołówki przez kilka lat. Bez dwóch zdań to najlepsza dekada w historii Jagiellonii Białystok, która w 2020 roku obchodziła stulecie swojego istnienia. Wybraliśmy najlepszą XI minionego dziesięciolecia. Z góry uprzedzamy – może pojawić się element kontrowersji. Na kilku pozycjach mieliśmy sporą […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Niezły Numer – Jak Brzęczek marnował najlepszego napastnika świata?

W zasadzie mamy pewne wątpliwości, czy aby na pewno liczba bramek Roberta Lewandowskiego za kadencji Jerzego Brzęczka to „Niezły Numer”. Bo przecież mówimy o najlepszym piłkarzu na świecie. Drugim najlepszym strzelcu w pięciu topowych ligach w Europie. Pięciokrotnym królu strzelców Bundesligi. Gościu, który coraz bardziej zagraża rekordowi Gerda Müllera. I ten oto gość przez dwa […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Podmianka selekcjonera niedługo przed wielkim turniejem? To się już zdarzało

Jak nietrudno się domyślić – historia futbolu, również ta najnowsza, zna takie przypadki, gdy działacze krajowej federacji decydowali się na zmianę selekcjonera na kilka miesięcy przed startem wielkiego turnieju. Nie zdarza się to może zbyt często, no ale od czasu do czasu ktoś postanawia wykonać ten ryzykowny, nieco zalatujący desperacją ruch. W związku z niespodziewanym […]
20.01.2021
Anglia
20.01.2021

Najlepszy napastnik Manchesteru City? Phil Foden

Nie Sergio Aguero. Nie Gabriel Jesus, a tym bardziej Liam Delap. To może Riyad Mahrez albo Kevin de Bruyne? Znowu błędna odpowiedź. Najlepszym strzelcem Manchesteru City w tym sezonie są Raheem Sterling i Phil Foden, kolejny genialny piłkarz w układance Pepa Guardioli. Swoją karierę na The Etihad rozpoczął już trzy sezony temu, ale nigdy tak […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Puchar nie w pełni świętowany. Bilbao wciąż czeka na „La Gabarrę”

– Moim zdaniem ten tytuł zasługuje na barkę – czytamy we wpisie na forum kibiców Athletiku. – Bardziej niż poprzedni. Wygrana Superpucharu w ramach przygotowań do sezonu to nic. Teraz graliśmy w środku rozgrywek, kiedy każdy zespół jest w formie. I pokonaliśmy Real oraz Barcelonę. Wiem, że obostrzenia związane z pandemią nie są po to, […]
20.01.2021
Weszło Extra
20.01.2021

Trenerzy a życie rodzinne. Czy to już zawód tylko dla piłkarskich nerdów?

Pracoholik. Skrajny perfekcjonista. Fanatyk. Obsesjonat. Jeżeli ktoś jest opisywany w ten sposób, budzi raczej negatywne skojarzenia, ale akurat nie dotyczy to trenerów piłkarskich. Chwilami można odnieść wrażenie, że niektórzy wręcz oczekują od nich, że będą żyli futbolem 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku i nic innego w ich egzystencji liczyć się nie […]
20.01.2021