Ponad 20 polskich piłkarzy wybiegło w ten weekend na europejskie i azjatyckie boiska, by powalczyć o ligowe punkty/awans do kolejnej rundy pucharu/trofeum, tak więc uznaliśmy, że to najwyższa pora, by wrócić z naszym podsumowaniem tych wygibasów. Zapraszamy na przebieżkę po światowych murawach w poszukiwaniu ciekawych zdarzeń z udziałem naszych.
1. Zaskakująco szybko udało się zadebiutować Grzegorzowi Krychowiakowi w Lokomotiwie Moskwa. Sporo mówiło się o zaległościach treningowych, które Polak ciągle nadrabia (dopiero od kilku dni razem z drużyną), tymczasem Jurij Siomin dał mu zagrać pełne 90 minut w spotkaniu derbowym ze Spartakiem Moskwa. Jaki był to debiut? Nie najgorszy. Na pewno nie można powiedzieć, że odstawał od gości, którzy w większości wywalczyli mistrzostwo Rosji.
Maciej Rybus i Grzegorz Krychowiak otrzymali od “championatu” oceny 6,5 /10 za mecz ze Spartakiem (obaj grali przez 90 min).
— Kasia Lewandowska (@KatherineAFC) 4 sierpnia 2018
Krychowiaka publicznie chwalił też trener, ale to pewnie bardziej element “budowania” nowego zawodnika, niż chłodna ocena umiejętności. Na pewno Siomin byłby bardziej wiarygodny w swoich opiniach, gdyby pomocnik wypożyczony z PSG został bohaterem zespołu. A była taka szansa – w 95. minucie przy stanie 0-0 “Krycha” doszedł do dobrej pozycji strzeleckiej, ale nieczysto trafił w piłkę i wylądowała ona w koszyczku u Maksimenki.
2. Teraz coś o golach. Zaskakujących. Przy czym nie wiemy, które z tych trafień szokuje nas bardziej. Ostatecznie po długich przemyśleniach stawiamy na bramkę, którą wcisnął Stoke City Mateusz Klich, bo to jednak dość poważna piłka. Szczególnie jeśli przytoczymy jedno nazwisko. Bielsa. Już wydawało się, że były reprezentant jest skreślony w Anglii i jego maks to popisywanie się w Holandii, tymczasem Argentyńczyk, który ma wprowadzić Leeds United do Premier League, w pierwszym meczu sezonu postawił na Polaka, który ostatnie pół roku spędził na wypożyczeniu w Utrechcie.
I wiele wskazuje na to, że tak będzie również i w najbliższej przyszłości, bo to otworzenie wyniku swoje waży. Klich zachował się jak rasowa dziewiątka.
3. Tak jak Łukasz Zwoliński w swoim drugim meczu w Chorwacji. Powiecie, że to przecież jest dziewiątka, więc nic dziwnego, a my przypomnimy ostatnie sezony, w których “Zwolak” kopał wszędzie, tylko nie do bramki. A Slavenowi Belupo wcisnął nawet dwa gole, w tym jednego zewniaczkiem. Służy mu ten wyjazd ze Szczecina.
4. Kamila Wilczka ominął wyjazd na mundial, choć wiosną strzelał w Danii gola za golem. Reakcja? Najlepsza z możliwych. W nowym sezonie ligi duńskiej Wilczek chyba będzie miał chrapkę na drugą koronę w karierze. Na razie w czterech meczach Brondby strzelił trzy gole. Dziś pokonał bramkarza Nordsjaelland.
5. Kamil Glik nie zaczął sezonu od trofeum. Co gorsze, kierowana przez niego defensywa trochę skompromitowała się w rozegranym w Chinach meczu o Superpuchar z PSG. Mnóstwo sytuacji stworzyli sobie w tym spotkaniu paryżanie i aż cztery zamienili na gole. Może gdyby Glik pokonał Buffona i otworzył wynik, wyglądałoby to inaczej, ale po jego strzale piłka trafiła w stojącego przed linią bramkową kolegę z zespołu. Z drugiej strony – chyba nie ma powodu przejmować się niskimi notami za to spotkanie, bo składy obu drużyn dalekie były od optymalnych.
ANGLIA
Marcin Bułka (Chelsea) – na ławce z Manchesterem City w meczu o Tarczę Wspólnoty (0-2)
Bartosz Białkowski (Ipswich) – 90 minut z Blackburn (2-2)
Paweł Wszołek (QPR) – poza kadrą
Paweł Olkowski (Bolton) – 90 minut z West Bromem (2-1)
Kamil Grosicki (Hull) – mecz w poniedziałek
Tomasz Kuszczak (Birmingham) – poza kadrą
Mateusz Klich (Leeds) – 76 minut i gol ze Stoke (3-1)
BELGIA
Łukasz Teodorczyk (Anderlecht) – poza kadrą
Jakub Piotrowski (Genk) – poza kadrą
BUŁGARIA
Jakub Świerczok (Łudogorec) – 9 minut z Lokomotiwem (0-1)
Jacek Góralski (Łudogorec) – na ławce z Lokomotiwem (0-1)
Daniel Kajzer (Botew) – 90 minut i czyste konto z Etyrem (2-0)
CHINY
Adrian Mierzejewski (Changchun) – 90 minut z Shanghai Shenhua (1-1)
CHORWACJA
Damian Kądzior (Dinamo) – 26 minut z Istrą (3-0)
Łukasz Zwoliński (Gorica) – 80 minut i 2 gole ze Slavenem (3-3)
Michał Masłowski (Gorica) – poza kadrą
DANIA
Kamil Wilczek (Brondby) – 90 minut i gol z Nordsjaelland (2-0)
FRANCJA
Kamil Glik (Monaco) – 90 minut z PSG w Superpucharze Francji (0-4)
JAPONIA
Krzysztof Kamiński (Jubilo) – 90 minut z Vegaltą (3-2)
LITWA
Dawid Smug (Atlantas) – 90 minut z Suduvą (0-3)
NIEMCY
Rafał Gikiewicz (Union) – 90 minut z Aue (1-0)
Artur Sobiech (Darmstadt) – poza kadrą
Waldemar Sobota (Sankt Pauli) – 90 minut z Magdeburgiem (2-1)
ROSJA
Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw) – 90 minut ze Spartakiem (0-0)
Maciej Rybus (Lokomotiw) – 90 minut ze Spartakiem (0-0)
Maciej Wilusz (Rostów) – 90 minut z CSKA (1-0)
SŁOWACJA
Jakub Więzik (Podbrezova) – 90 minut ze Trnavą (1-0)
Dawid Kurminowski (Michalovce) – 36 minut ze Slovanem (1-2)
Gerard Bieszczad (Michalovce) – poza kadrą
UKRAINA
Tomasz Kędziora (Dynamo) – 90 minut z Szachtarem (1-0)
WŁOCHY
Tomasz Kupisz (Ascoli) – 90 minut z Viterbese w Pucharze Włoch (0-4)
Paweł Dawidowicz (Hellas) – poza kadrą
Radosław Murawski (Palermo) – 120 minut z Vicenzą w Pucharze Włoch (2-2, k. 6-5)
Przemysław Szymiński (Palermo) – na ławce z Vicenzą w Pucharze Włoch (2-2, k. 6-5)
Fot. FotoPyK