Debiut Płachety, Stryjek broni karnego, gole Polaków we Włoszech | STRANIERI

Autor:Szymon Janczyk

01 listopada 2021, 10:49 • 7 min czytania 7 komentarzy

Przerwa reprezentacyjna zbliża się wielkimi krokami, więc warto sprawdzić, jak radzą sobie nasi stranieri. Ostatnie październikowe mecze były udane dla kilku reprezentantów, którzy zanotowali liczby. Siedem bramek od Finlandii aż po Włochy, trzy asysty od USA po Rosję – tak prezentuje się dorobek biało-czerwonych.

Doczekał się. Przegląd ligowych wydarzeń zaczynamy od debiutu Przemysława Płachety w Premier League. Nie był to co prawda debiut spektakularny, bo Polak zaliczył wejście z ławki, ale zawsze jakieś minuty na konto wpadły. Jeszcze 148 i przebije dorobek Kamila Grosickiego z poprzedniego sezonu. W każdym razie był to pozytywny akcent, a na Wyspach Brytyjskich wielu ich nie było. Z istotnych wydarzeń odnotowujemy jeszcze wygrane Jana Bednarka Łukasza Fabiańskiego. Aha, no i to, co w Szkocji robi Maksymilian Stryjek, który znów zatrzymał Celtic Glasgow. Tym razem Polak obronił rzut karny Georgiosa Giakoumakisa. W doliczonym czasie gry.

Pozostając w północnych rejonach Starego Kontynentu – pierwsze liczby na koncie zanotował Rafał Wolsztyński. Napastnik, który niedawno przeniósł się do Finlandii, walczył o medal tamtejszej ekstraklasy. W meczu, który decydował o tym, kto zajmie trzecie miejsce, wszedł z ławki w samej końcówce, a i tak zdołał zanotować gola i asystę. Z kolei w Rosji udany występ zanotował Maciej Rybus. Boczny obrońca Lokomotiwu zaliczył asystę, miał pięć interwencji w obronie i dwa kluczowe podania. Jego zespół wygrał z Niżnym 2:1.

Skoro już przy asystach jesteśmy, to nabijanie liczb w USA kontynuuje Adam Buksa. Polak już w trzecim meczu z rzędu ma udział przy bramkach dla New England Revolution. Tym razem jego asysta pozwoliła liderowi MLS przedłużyć serię bez porażki do ośmiu spotkań. Buksa z 16 golami na koncie jest o dwa trafienia gorszy od lidera klasyfikacji strzelców.

Liga w USA za moment kończy fazę zasadniczą i drugi raz z rzędu Polak zgarnie Supporters Shield, mistrzostwo regularnej części sezonu. Rok temu był to Kacper Przybyłko, teraz będzie to Adam Buksa. Aha, skoro już o Przybyłce. Napastnik nie strzela w lidze, ale ostatnio zgarnął tytuł króla strzelców Ligi Mistrzów w strefie CONCACAF. To dobry moment, żeby nawiązać do króla strzelców najbardziej znanej Ligi Mistrzów – Roberta Lewandowskiego. Bayern rozjuszony porażką w Pucharze Niemiec rozjechał Union Berlin (Wszołek Puchacz poza składem). RL9 trafił z rzutu wolnego i z karnego, zdobywając swoją 11. i 12. bramkę w sezonie.

Mniej szczęścia mieli inni polscy snajperzy. Krzysztof Piątek zanotował bezbarwny występ, Arkadiusz Milik trafił natomiast w poprzeczkę. Tylko Karol Świderski stanął na wysokości zadania i dorzucił do swoich statystyk drugiego gola w sezonie. To znaczy – nie tylko, bo mówimy o reprezentantach Polski, a gdy spojrzymy na pozostałych zawodników, znajdziemy np. gola Adriana Benedyczaka. O meczu z Cittadellą mówi się głównie w kontekście Gigiego Buffona, który obronił rzut karny, ale warto podkreślić, że Polak zanotował drugie trafienie w sezonie, po raz pierwszy zaczynając mecz w wyjściowym składzie.

W ogóle jeśli szukamy pozytywnych akcentów biało-czerwonych, to warto zatrzymać się przy Italii na dłużej. W Serie B doskonały mecz zagrał Kamil Glik. Czyste konto, wygrana, 8/8 wygranych pojedynków, dziewięć skutecznych interwencji w obronie. Glik jak za najlepszych lat. Swoje pięć minut, całkiem dosłownie, miał też Szymon Żurkowski. Polak zapewnił Empoli wygraną z Sassuolo, wcielając się w rolę jokera. Wcześniej pomocnik zanotował też dobry występ z Interem (4/4 udane dryblingi, „6” od „LGdS”).

Mocno chwalony jest także Karol Linetty, który otrzymał jedną z najwyższych not w zespole za mecz Torino – Sampdoria. „La Gazzetta dello Sport” pisała, że to inny piłkarz, rozgrywający pełną gębą i doceniała jego udział przy bramkach, mimo że nie zaliczył gola czy asysty. Konkret dał za to Piotr Zieliński, który zagrał tak, jak gra, gdy jest w topowej formie. Cztery kluczowe podania, cztery strzały, dwa udane drybling i przede wszystkim: bramka na wagę zwycięstwa w derbach południa z Salernitaną.

Zadyszkę nadal ma za to Juventus Wojciecha Szczęsnego. Za mecz z Hellasem (1:2) Polak dostał 5.5, wyżej oceniono występ Pawła Dawidowicza (6.5).

ANGLIA

Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut z Watfordem (1:0)
Łukasz Fabiański (West Ham United) – 90 minut z Aston Villą (4:1)
Jarosław Jach (Crystal Palace) – poza kadrą
Jakub Moder (Brighton) – 66 minut z Liverpoolem (2:2)
Mateusz Klich (Leeds) – na ławce z Norwich (2:1)
Przemysław Płacheta (Norwich City) – od 88. minuty z Leeds (1:2)
Jakub Stolarczyk (Leicester City) – poza kadrą

Bartosz Białkowski (Milwall) – 90 minut z Huddersfield (0:1)
Michał Helik (Barnsley) – 90 minut z Bristol City (1:2)
Krystian Bielik (Derby County) –  poza kadrą (kontuzja)
Kamil Jóźwiak (Derby County) –  45 minut z Blackburn (1:2)

AUSTRIA

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg) – poza kadrą (kontuzja)

CHINY

Adrian Mierzejewski (Shanghai Shenhua) – na ławce z Shenzen (0:0)

CYPR

Kacper Chorążka (Omonia Nikozja) – poza kadrą
Patryk Procek (PAEEK) – mecz dzisiaj
Mariusz Stępiński (Aris Limassol) – 90 minut i żółta kartka z AEL Limassol (1:0)

CZECHY

Kacper Zych (MFK Karwina) – bez meczu

DANIA

Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – 90 minut z Velje (3:0)
Kamil Wilczek (FC Kopenhaga) – poza kadrą
Dawid Kurminowski (Aarhus) – mecz dzisiaj

FINLANDIA

Rafał Wolsztyński (Seinajoen) – od 87. minuty, gol i asysta z Interem Turku (5:2)

FRANCJA

Marcin Bułka (OGC Nice) – na ławce z Angers (1:2)
Karol Fila (Strasbourg) – poza kadrą (kontuzja)
Przemysław Frankowski (Lens) – 90 minut z Lyon (1:2)
Radosław Majecki (Monaco) – na ławce z Brestois (0:2)
Arkadiusz Milik (Marsylia) – od 57. minuty z Clermont Foot (1:0)

GRECJA

Jakub Kuzdra (Volos) – mecz dzisiaj
Kamil Wojtkowski (Volos) – mecz dzisiaj
Damian Szymański (AEK) – 77 minut z Arisem (2:1)
Karol Świderski (PAOK) – 77 minut i gol z Apollonem Smyrnis (4:1)
Michał Karbownik (Olympiakos) – na ławce z Panetolikosem (2:1)

HISZPANIA

Mateusz Bogusz (Ibiza) – mecz dzisiaj

HOLANDIA

Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – poza kadrą (kontuzja)

INDIE

Ariel Borysiuk (Chennaiyin) – bez meczu
Łukasz Gikiewicz (Chennaiyin) – bez meczu

JAPONIA

Jakub Słowik (Vegelta Sendai) – bez meczu
Jakub Świerczok (Nagoya Grampus) – 73 minuty z Cerezo Osaka (2:0)

KAZACHSTAN

Piotr Grzelczak (Atyrau) – 90 minut z Qyzyljar (0:0)

KOREA POŁUDNIOWA

Oskar Zawada (Jeju United) – poza kadrą (kontuzja)

NIEMCY

Rafał Gikiewicz (Augsburg) – 90 minut ze Stuttgartem (4:1)
Robert Gumny (Augsburg) – 90 minut ze Stuttgartem (4:1)
Robert Lewandowski (Bayern) – 90 minut i 2 gole z Unionem (5:2)
Bartosz Białek (Wolfsburg) – poza kadrą (kontuzja)
Dennis Jastrzembski (Hertha) – poza kadrą
Krzysztof Piątek (Hertha) – 61 minut z Hoffenheim (0:2)
Tymoteusz Puchacz (Union) – poza kadrą
Paweł Wszołek (Union) – poza kadrą

Dawid Kownacki (Fortuna Dusseldorf) – poza kadrą (kontuzja)
Jakub Piotrowski (Fortuna Dusseldorf) – 75 minut z Hansą (1:2)
Adam Bodzek (Fortuna Dusseldorf) – 88 minut z Hansą (1:2)
Marcin Kamiński (Schalke 04) – 90 minut z Heidenheim (0:1)
Adam Dźwigała (St. Pauli) – na ławce z Werderem (1:1)
Adrian Stanilewicz (Darmstadt) – poza kadrą

ROSJA

Rafał Augustyniak (Ural) – poza kadrą
Grzegorz Krychowiak (Krasnodar) – 90 minut z Krylją (0:1)
Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa) – 90 minut, asysta i żółta kartka z Niżnym (2:1)
Sebastian Szymański (Dynamo Moskwa) – od 68. minuty z Zenitem (1:4)

RUMUNIA

Adrian Cierpka (CS Milovani) – 90 minut z Universitatea Craiova (2:5)

SŁOWACJA

Aleksander Paluszek (Pohronie) – 90 minut z Zemplinem (2:0)
Daniel Ściślak (Pohronie) – od 80. minuty z Zemplinem (2:0)

SZKOCJA

Maksymilian Stryjek (Livingston) – 90 minut i obroniony rzut karny z Celtikiem (0:0)

TURCJA

Konrad Michalak (Konyaspor) – od 78. minuty z Fenerbahce (2:1)
Paweł Olkowski (Gaziantep) – poza kadrą
Mateusz Lis (Altay) – 90 minut z Sivassporem (1:1)

Jakub Szumski (Erzurumspor) – 90 minut z Balikesirsporem (2:1)
Daniel Łukasik (Ankaragucu) – poza kadrą
Adam Stachowiak (Denizlispor) – 90 minut z Kocaelisporem (1:1)

OBSTAWIAJ LIGI ZAGRANICZNE Z EARLY PAYOUT W FUKSIARZ.PL!

UKRAINA

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) – 63 minuty z Mariupolem (3:2)

USA

Adam Buksa (New England Revolution) – 90 minut i asysta z Colorado Rapids (1:0)
Patryk Klimala (New York Red Bulls) – 69 minut z DC United (0:1), 90 minut z CF Montreal (1:0)
Jarosław Niezgoda (Portland Timbers) – od 78. minuty z San Jose (2:0)
Kacper Przybyłko (Philadelphia Union) – 90 minut z Toronto FC (2:0), 80 minut z FC Cincinnati (2:0)
Przemysław Tytoń (FC Cincinnati) – na ławce z Nashville (3:6) i Union (0:2)

Dariusz Formella (Sacramento Republics) – od 60. minuty z San Diego Royal (1:1)

WĘGRY

Lukas Klemenz (Honved) – 60 minut z Puskas Akademia (1:3)

WŁOCHY

Bartosz Bereszyński (Sampdoria Genua) – 69 minut z Torino (0:3)
Aleksander Buksa (Genoa FC) – od 84. minuty z Venezią (0:0)
Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) – 90 minut z Juventusem (2:1), od 46. minuty i żółta kartka z Udinese (1:1)
Bartłomiej Drągowski (Fiorentina) – poza kadrą (kontuzja)
Paweł Jaroszyński (Salernitana) – na ławce z Napoli (0:1) i Venezią (2:1)
Karol Linetty (Torino) – 86 minut z Sampdorią (3:0), 54 minuty z Milanem (0:1)
Łukasz Skorupski (Bologna) – mecz dzisiaj, 90 minut z Napoli (0:3)
Wojciech Szczęsny (Juventus) – 90 minut z Hellasem (1:2), na ławce z Sassuolo (1:2)
Łukasz Teodorczyk (Udinese) – poza kadrą
Sebastian Walukiewicz (Cagliari) – mecz dzisiaj
Nikola Zalewski (Roma) – na ławce z Milanem (1:2) i Cagliari (2:1)
Szymon Żurkowski (Empoli) – od 80. minuty i gol z Sassuolo (2:1), 68 minut z Interem (2:0)
Piotr Zieliński (Napoli) – 89 minut i gol z Salernitaną (1:0), od 65. minuty z Bologną (3:0)
Jakub Kiwior (Spezia) – na ławce z Fiorentiną (0:3)
Arkadiusz Reca (Spezia) – na ławce z Fiorentiną (0:3)

Adrian Benedyczak (Parma) – 71 minut i gol z Cittadellą (2:1)
Adam Chrzanowski (Pordenone) – na ławce z Como (0:1)
Tomasz Kupisz (Pordenone) – 64 minuty z Como (0:1)
Kamil Glik (Benevento) – 90 minut z Crotone (2:0)
Filip Jagiełło (Brescia) – 64 minuty z Lecce (1:1)