post
Jakub Białek

Opublikowane 14.05.2021 11:16 przez

Jakub Białek

Nigdy za dużo nie strzelał, aż nagle zdobył 30 bramek w jednym sezonie. Jak tego dokonał? Jak trzecioligowiec wkomponował się w szatnię Górnika? Czy lepiej mieć sytuacje, ale je marnować, czy jednak ich nie mieć? Czy 20-kilkuletni piłkarz zjeżdżając do III ligi może jeszcze marzyć o Ekstraklasie? Na ostatnie z pytań odpowiemy sami – otóż może, bo Piotrowi Krawczykowi w wieku 24 lat udało się awansować z Legionovii do PKO Bank Polski Ekstraklasy. Jak wyglądała kręta droga napastnika Górnika Zabrze? Zapraszamy na wywiad.

Zaczynałem w klubie z miejscowości, z której się wywodzę. Naprzód Skórzec. Grałem tam od dzieciństwa, przechodziłem przez wszystkie szczeble, w wieku 16 lat trafiłem do seniorów, gdzie grałem na poziomie okręgówki i czwartej ligi.

Aż do 19 roku życia. Całkiem długo.

Bardzo dużo zawdzięczam Naprzodowi, ale co tu kryć – to były amatorskie rozgrywki. Ukształtowały mnie, lecz musiałem zrobić kolejny krok. Późno, ale lepiej późno niż wcale. Zawsze byłem cierpliwy i mimo niepowodzeń starałem się nie załamywać. A były momenty, gdy było naprawdę ciężko. Niby miałem już swoje lata, ale ciągle byłem na niższym poziomie… Na szczęście udało się wskoczyć wyżej.

Inne kluby nie potrafiły cię wtedy wypatrzeć czy po prostu jesteś późno dojrzewającym zawodnikiem?

Myślę, że ta druga kwestia. Chociaż to prawda, że tego poziomu nie obserwuje zbyt wiele klubów i ciężko się wybić. W Naprzodzie wyglądałem nieźle pod względem liczb, to zachęciło Pogoń Siedlce. A że Siedlce leżą 15 kilometrów od Skórca, daleko na obserwację nie mieli.

Na początku było wypożyczenie. Trenowałem z pierwszą drużyną, powoli próbowałem się przebić do składu. W pierwszych miesiącach nie dostawałem zbyt wiele minut, Pogoń walczyła o awans do pierwszej ligi. Kilka występów było, awans się udał, więc doszło do transferu definitywnego. Tak się zaczęła, można powiedzieć, poważniejsza przygoda z piłką. Uznaję ten okres za bardzo ważny i przydatny, choć później przewijałem się przez wielu trenerów, zdarzały się gorsze momenty, byłem dwa razy wypożyczany na pół roku – do Orląt Radzyń Podlaski i Świtu Nowy Dwór Mazowiecki. Potrzebowałem minut, bo w pewnym momencie nie grałem w Siedlcach. Trochę zyskałem też dzięki temu, że wyjechałem z domu rodzinnego, choć nie były to dalekie wyjazdy jak teraz, gdy w Zabrzu jestem daleko od rodziny. Spróbowałem jeszcze raz w Siedlcach, ale po okresie przygotowawczym zdecydowaliśmy, że zakończymy współpracę. Odezwała się Legionovia Legionowo, której trenerem był Bartosz Tarachulski, z którym pracowałem już w Siedlcach.

Patrząc z dzisiejszej perspektywy – dlaczego w Pogoni na dłuższą metę ci nie poszło? Trochę meczów zaliczyłeś, ale koniec końców zjechałeś do III ligi.

Nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Generalnie uważam to za bardzo duży skok w mojej przygodzie. Jak na swój wiek, grałem w pierwszej lidze dużo minut. Nie notowałem liczb, ale grałem na pozycji środowego pomocnika. Nie do końca wykorzystywałem tam swoje walory, które są bardziej przydatne na ataku. Może tutaj był problem. Były trudniejsze momenty, chciałem złapać więcej minut, poczuć się pewniej, trochę się ograć, nabrać doświadczenia. Z biegiem czasu uważam to za dobre lekcje.

W Legionovii rozbiłeś bank. Do tego momentu notowałeś symboliczne liczby, a tu nagle 30 goli na przestrzeni jednego sezonu. W sezonie przed Legionovią miałeś… jednego gola.

Bo w Orlętach również grałem w środku pola, więc to może być uzależnione od pozycji. Nie chcę się tłumaczyć, ale to miało duży wpływ.

Wiadomo – inna rola na boisku. To może spytam inaczej – w którym momencie stałeś się napastnikiem? Właśnie w Legionovii?

Wcześniej byłem rzucany po pozycjach. Grałem na skrzydłach, w środku pola, na ataku. Zresztą w Legionovii też na początku grałem na boku, dopiero w końcówce przesunięto mnie typowo na dziewiątkę. Co zdecydowało, że wystrzeliłem? Bardzo dobrze trafiłem w drużynę, była dobra atmosfera, wszyscy byli ukierunkowani na jeden cel – awans, który założyliśmy sobie od samego startu. Miałem poparcie od trenera i to mi dawało mega kopa. Z trenerem Tarachulskim grałem w Pogoni, dzielił wtedy funkcję piłkarza i asystenta. Dużo od niego podpatrywałem, poświęcał mi wiele czasu po treningach na ćwiczenia typowo pod napastnika. Czułem wolność na boisku. No i dobrze zacząłem. W pierwszym meczu graliśmy Puchar Polski ze Stalą Stalowa Wola, która grała wtedy w drugiej lidze. Początek może nie był najlepszy, ale po przerwie ruszyliśmy. Strzeliłem trzy bramki. Mocne wejście w nową drużynę. Chłopaki od razu się do mnie przekonali i ja sam czułem się pewnie. Moja przygoda wyhamowała, a Legionovia dała mi kopa na rozpęd. Pojawiło się zainteresowanie z Górnika. Oferta nie do odrzucenia. Grając w trzeciej lidze człowiek marzy, żeby wejść na wyższy poziom. A tu od razu przyszła drużyna z Ekstraklasy! Duży awans, zastanowienia nie było.

Pamiętasz mecz, kiedy wpadłeś w oko Arturowi Płatkowi? Opowiadał mi, że przyjechał na spotkanie Legionovii oglądać innego zawodnika.

Tak? Nawet o tym nie wiedziałem! Od agenta usłyszałem pod koniec sezonu, że jest takie zainteresowanie. Nie pamiętam meczu, na którym był pan Artur Płatek, ale wiem, że mnie obserwował. Końcówka sezonu była w moim wykonaniu bardzo udana. Mogę tylko podziękować Górnikowi za zaufanie. Mam nadzieję, że jeszcze się odwdzięczę.

Gdy się ma 20-kilka lat i zjeżdża się do trzeciej ligi, myśli się jeszcze o poważnej karierze? Czy raczej o planie B?

Nigdy nie wątpiłem, że mi się uda. I mam nagrodę. Gdyby nie ta cierpliwość, mogłoby mnie nie być tu, gdzie jestem. Czasami trzeba poczekać, zrobić krok w tył, żeby potem wykonać dwa do przodu. Z takiego założenia wyszliśmy z moim agentem. Wiadomo, że w końcowym okresie w Pogoni Siedlce nie miałem obiecujących minut czy liczb, więc zainteresowania nie było. Nie byłem gorszy od innych zawodników, ale zaufanie było już mniejsze. Ciężko było też znaleźć klub, który da mi szansę. W niższych ligach szukaliśmy z przymusu.

Podczas tej tułaczki zdarzyło ci się gdzieś dorabiać?

Nie. Przez pewien czas mieszkałem z rodzicami. Nie zajmowałem się innymi pracami, skupiałem się na piłce. Zawsze wychodziłem z założenia, że jednak warto się poświęcić, skupić tylko na jednym. Ciężko byłoby połączyć piłkę i pracę, chociaż w Legionovii czy Radzyniu Podlaskim zawodnicy pracowali. Wierzyłem, że jeszcze pójdę grać wyżej i to będzie moim życiem codziennym.

Powiedziałeś, że nad ofertą Górnika nawet się nie zastanawiałeś. A jak wyglądał dla ciebie przeskok do Ekstraklasy z niższych lig?

Gdy wszedłem na stadion, zobaczyłem płytę, szatnię… Można powiedzieć – spełnienie marzeń. Jestem spokojnym chłopakiem i nie wchodzę do szatni z buta. Muszę się zaaklimatyzować, więc moje wejście było spokojne. Powoli się wkomponowałem w drużynę. Początek może nie był najłatwiejszy, ale myślę, że z biegiem czasu coraz bardziej ta szatnia mnie akceptowała. Bo wiadomo, jak przychodzi chłopak z trzeciej ligi, musi pokazać na boisku, że na to zasługuje. Szatnia po pierwszym obozie fajnie mnie przyjęła. Miałem zawodników, od których mogłem się uczyć. Uważam Górnik za szansę szycia.

Czyli przychodząc z niższych lig trzeba udowodnić coś nie tylko sobie, trenerom, ale i kolegom z szatni.

Na pewno tak. Kluczem jest boisko, tam musiałem pokazać, że ten jeden sezon w Legionovii, który fajnie mi wypalił, nie był przypadkiem. I że mogę grać z zawodnikami, którzy przychodzili z większych klubów, są ograni na tym poziomie. Przeskok był duży nie tylko piłkarsko. Musiałem sobie to jeszcze poukładać w głowie. Zostałem rzucony na głęboką wodę, musiałem się obronić.

Pojawiły się kompleksy?

Czy kompleksy? Jestem spokojny i na początku musiałem się po prostu zaaklimatyzować. U mnie to zawsze trwa dłużej w każdym klubie. W Zabrzu szatnia przyjęła mnie bez problemu.

Zmieniłeś w jakiś sposób swoje podejście do piłki, gdy przyszedłeś do Ekstraklasy? Podpatrzyłeś coś od weteranów?

Bardzo dużo czerpię na treningach, ale też poza, gdy spotykamy się w szatni. Już wcześniej dużo pracowałem, a teraz robię to wszystko bardziej z głową. Mam tu osoby, które mi pomagają w przygotowaniu fizycznym, w Ekstraklasie poziom w tych aspektach jest dużo wyższy. Przychodząc do Zabrza musiałem wzmocnić się fizycznie. Dziewiątka musi walczyć z obrońcami. Piłkarsko też jest się od kogo uczyć. Igor Angulo to świetny zawodnik, imponowało mi jego ustawienie na boisku, wyjście na wolne pole na granicy spalonego, umiejętności typowo piłkarskie. Wcześniej, wiadomo, trenowało się z różnymi piłkarzami, ale tu weszło się na wyższy poziom, można było czerpać więcej.


Który obrońca w Ekstraklasie najbardziej dał ci się we znaki?

Jeśli miałbym wymienić jednego, bardzo zapamiętałem mecz z Piastem Gliwice i Kubę Czerwińskiego, który jest jednym z lepszych obrońców w lidze. Ciężko mi było cokolwiek zrobić. Takie mecze też są ważne, żeby wyciągnąć wnioski, poprawić się w następnym spotkaniu.
Co jest lepsze dla napastnika – dochodzić do sytuacji, ale je marnować, czy w ogóle ich nie mieć? Pewnie wiesz, dlaczego pytam.
Najlepiej jest do nich dochodzić i je strzelać! Ale jeśli mam wybrać jedną opcję, to dochodzić i nie strzelać. Jeśli się ma sporo sytuacji, w końcu któraś wpadnie. To najważniejsze, starać się dochodzić do tych sytuacji. A z biegiem czasu udoskonalać wykończenie, spokój pod bramką.

Z czego się brały twoje zmarnowane sytuacje? Trema? Brak wiary w siebie? Czy brak jakości?

Nie wydaje mi się, żeby to był brak jakości. Może głowa. Te ostatnie momenty nie były najłatwiejsze. Jeśli drużynie nie idzie, na nas, napastnikach, też się to odbija – sytuacje były, a bramek było mało. Moje liczby powinny być lepsze. Ważne w takich momentach jest to, żeby się tym nie przejmować, tylko dalej trenować i udowodnić, że to wypadek przy pracy. A skoro się do tych sytuacji dochodzi, to najważniejsze, żeby to wszystko dobrze poukładać w głowie. Jeśli nie ma się pewności siebie, gdzieś ta głowa nie dojeżdża, to ciężko o strzelenie bramki.

Napastnik czasem wpada w spiralę – każda kolejna niewykorzystana sytuacja jeszcze bardziej obniża pewność siebie, w efekcie jeszcze trudniej strzelić.

Jeżeli tych minut bez bramki jest dużo, przychodzi mecz, bramek nie ma, sytuacje są, ale są marnowane… To nie pomaga, brak pewności siebie, taki brak spokoju. One rozpraszają. Kluczowe, żeby sobie to wszystko poukładać w głowie. Najważniejsze, żeby się nie przejmować zmarnowaną sytuacją i dążyć do kolejnej. To jak z drużyną – jak wygrywa, jest nakręcona na kolejne zwycięstwa i idzie jak po swoje. Inaczej jest, gdy przyjdzie kilka porażek i gra się nie klei. Wtedy pewność siebie spada, jest nerwowość na boisku, niedokładność.

Po której zmarnowanej sytuacji w tym sezonie najbardziej plułeś sobie w brodę?

Po tej ostatniej z Wisłą Płock. To był dobry mecz, żeby zmienić nasz kierunek. Mieliśmy za sobą bardzo ciężki okres, nie wygrywaliśmy meczów. Na początku drugiej połowy stworzyliśmy dużą przewagę. Gdyby moja sytuacja skończyła się bramką, drużyna uwierzyłaby, że to jest ten moment, gdy możemy wrócić do gry o puchary. To jedna z nielicznych sytuacji, którą bardziej zapamiętałem. Byłem zły na siebie.

Niepotrzebnie próbowałeś przyjmować.

Nie, chciałem od razu uderzyć, ale źle obliczyłem tor lotu piłki i nieczysto trafiłem. Jak to oglądałem, też uważam, że to wyszło… bardzo źle. Takie sytuacje też się zdarzają, trzeba z nich wyciągać wnioski, żeby w przyszłości je wykorzystywać.

Podczas tego sezonu czuliście spokój, bo utrzymanie ani przez moment nie było zagrożone dzięki zaliczce z pierwszych czterech meczów, czy jednak nerwówkę, bo punktowaliście na poziomie Stali czy Podbeskidzia?

Nie było spokoju. Ta drużyna ma duży potencjał, naszym celem nie była gra o utrzymanie, a o wyższe miejsca. Jeżeli przychodzi taki okres, gdzie mamy gorsze tygodnie, no to też nakręca się to w złą stronę. Pojawia się większa presja. Inaczej to wygląda jak idzie, inaczej jak są gorsze momenty. Dopiero w ostatnim meczu pokazaliśmy, że możemy wygrywać z każdym. Myślę, że te gorsze chwile są już za nami, Szkoda, że tak późno.

Zupełnie po ludzku – nie frustruje cię to, że siadasz na ławce kosztem piłkarza przepłaconego, zawodzącego, który zostanie zapamiętany głównie z machania rękami na kolegów?

Na pewno nie jest to dla mnie komfortowa sytuacja. Dobra rywalizacja się zawsze obroni, w naszym przypadku ona jest, bo są jeszcze Jesus Jimenez czy Alex Sobczyk. Trener ma ból głowy. Myślę, żę „Riczi” też ma swoje atuty, pokazywał to w poprzednich klubach. A tutaj? Nie wiem, czemu tak to wygląda, jeśli chodzi o jego liczby. Na pewno ja liczę na grę, po prostu. Uważam, że w pewnych momentach zasługiwałem na nią, a siadałem na ławce. Ale nie jestem z tego typu zawodników, że zaraz będę coś gadał czy się obrażał. To nie jest mój styl. Staram się udowodnić swoją wartość na treningach i w meczach. Obronię się, jeśli będę dobrze wykonywał swoją pracę. A moje ostatnie mecze, nie ukrywam, nie były najlepsze, więc trener szukał innych rozwiązań.

Podpisałeś kontrakt na dwa lata z opcją przedłużenia. Wygasa w czerwcu. Będzie przedłużony?

Nie mówię nie, nie mówię tak. Jesteśmy w trakcie rozmów. Teraz jeszcze skupiam się na ostatnim meczu, nie zaprzątam sobie tym na razie głowy. Jest jeszcze dużo czasu żeby to przemyśleć i podjąć dobrą decyzję.

Fot. FotoPyK

Jakub Białek

Ogląda osiem meczów w kolejce Ekstraklasy, studiował germanistykę, wykonuje najmniej potrzebny zawód świata. Mimo to wciąż utrzymuje, że wszystko z nim w porządku. Robi wywiady w cyklu „Cały na biało”, można obejrzeć go w Lidze Minus, a posłuchać w Weszłopolskich.

Opublikowane 14.05.2021 11:16 przez

Jakub Białek

#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
Cały na biało
14.05.2021

“Górnik to szansa życia”. Droga Krawczyka z III ligi do Ekstraklasy

Nigdy za dużo nie strzelał, aż nagle zdobył 30 bramek w jednym sezonie. Jak tego dokonał? Jak trzecioligowiec wkomponował się w szatnię Górnika? Czy lepiej mieć sytuacje, ale je marnować, czy jednak ich nie mieć? Czy 20-kilkuletni piłkarz zjeżdżając do III ligi może jeszcze marzyć o Ekstraklasie? Na ostatnie z pytań odpowiemy sami – otóż […]
14.05.2021
Weszło Extra
19.03.2021

Nie jestem z siebie zadowolony. Chcę zacząć strzelać

Stefan Savić rozbudził spore nadzieje, bo przychodził do PKO Bank Polski Ekstraklasy z ciekawym CV, ale jeszcze nie odpalił. Dlaczego? Nie znaleźliśmy odpowiedzi na to pytanie w tym wywiadzie. Ale znaleźliśmy na inne. Po lekturze rozmowy z piłkarzem Wisły dowiecie się, dlaczego wkurzył się na niego Red Bull Salzburg, jak to jest strzelić dwie bramki […]
19.03.2021
Weszło Extra
05.03.2021

„Bałem się o życie przyjaciół z klubu”. Młodzież Pogoni w wywiadzie

Adrian Benedyczak (2000), Kacper Smoliński (2001), Marcel Wędrychowski (2002), Kacper Kozłowski (2003). Pierwszy to wartościowy zmiennik, ma na koncie choćby gola z Rakowem i nie zdziwimy się, jeśli wkrótce zluzuje Zahovicia. Drugi rozegrał w tym sezonie w Pogoni najwięcej minut spośród młodzieżowców i daje radę, czego dowód widzieliśmy choćby w meczu z Cracovią, gdy strzelił […]
05.03.2021
Weszło Extra
01.03.2021

Grzesik: Pracowałem na zmywaku, żeby nie pożyczać od rodziny

Jan Grzesik w wywiadzie z nami mówi zarówno o pozytywnych momentach swojej kariery, jak i tych gorszych chwilach. Np. o grze w Nadwiślanie Góra, gdy łączył piłkę z pracą na zmywaku. – Pierwsza wypłata wyszła na czas, ale później zaczęły się kłopoty. A człowiek musi z czegoś żyć. Żona zapracowywała się – tak trzeba to […]
01.03.2021
Weszło Extra
19.02.2021

Mogłem grać jeszcze dwa lata. I zniszczyć sobie życie…

Mateusz Szczepaniak rozegrał cztery sezony w PKO Bank Polski Ekstraklasie, kilka w pierwszej lidze, wyjechał na Cypr, szkolił się w Auxerre. Jesienią stanął przed dylematem – czy warto ryzykować zdrowie, by pograć jeszcze sezon-dwa? – Ból w poprzednim roku był bardzo duży. Gdybym grał dalej, za dwa lata mógłbym być pół inwalidą i kompletnie popsuć […]
19.02.2021
Weszło Extra
15.02.2021

Gol sezonu? Strzeliłem, żeby nie było kontry

Miroslav Stoch to największe nazwisko, które trafiło tej zimy do PKO Bank Polski Ekstraklasy. – Ćwiczyliśmy, to był jeden z wariantów, ale na treningu nigdy mi się nie udało strzelić w ten sposób. Gdy już spróbowaliśmy na meczu, musiałem uderzać. Trzech piłkarzy biegło w moim kierunku – gdybym próbował przyjmować, mógłbym stracić piłkę i spowodować […]
15.02.2021
Ekstraklasa
07.06.2021

Adrian Gula. Słowacki rewolucjonista

Adrian Gula został trenerem Wisły Kraków. Co to za gość? Na pewno nie nazwiemy go anonimem, skoro już parę lat temu przewijał się w kontekście ewentualnej pracy w Legii Warszawa. I mimo że do stolicy ostatecznie nie trafił, kibice w Polsce nie mogli stracić go z radarów, bo o jego sukcesach za południową granicą było […]
07.06.2021
Ekstraklasa
05.06.2021

Mamrot i Jagiellonia? Małżeństwo z rozsądku

Razem przeżyli dobre chwile (wicemistrzostwo, finał Pucharu), razem mierzyli się z wypaleniem związku, obie strony miały do siebie uzasadnione pretensje. A potem podziękowały sobie za wspólnie spędzony czas i poszły w swoje strony. Ale zarówno Mamrot, jak i Jagiellonia, nie mogą powiedzieć o sobie, że wygrały to rozstanie. Tu nie było zwycięzców, byli sami ranni. […]
05.06.2021
Weszło
02.06.2021

Jan Kliment piłkarzem Wisły Kraków. Na papierze – przyzwoity transfer

Szeroko, naprawdę szeroko poszła Wisła Kraków przed starem nowego sezonu. Białą Gwiazdę wzmocnił już Alan Uryga, Mateusz Mlyński oraz Aschraf El Mahdioui. Teraz do tego grona dołączył kolejny piłkarz, na papierze wyglądający całkiem obiecująco. Nowym zawodnikiem Wisły Kraków został Jan Kliment, który może nie otrzymuje samych dziesiątek za styl, ale swoje na boisku robi.  Jan […]
02.06.2021
Ekstraklasa
26.05.2021

Najważniejsi sponsorzy pozostają z Ekstraklasą!

Choć sezon ligowy w Ekstraklasie dobiegł już końca, dzisiaj gruchnęła bardzo istotna wiadomość dla przyszłości tych rozgrywek. Ekstraklasa SA przedłużyła na kolejne dwa lata umowy sponsorskie z PKO Bankiem Polskim i Totalizatorem Sportowym. O przedłużeniu współpracy poinformował prezes zarządu Ekstraklasy SA, Marcin Animucki, któremu na konferencji prasowej towarzyszyli Zbigniew Jagiełło (prezes zarządu PKO Banku Polskiego), […]
26.05.2021
Weszło
25.05.2021

Piotruś, Tworo, Tworas. Nieoczywista historia Piotra Tworka

Trenerski syn Bogusława Baniaka. Były przedstawiciel handlowy i nauczyciel. Człowiek ciepły, ale sprawiedliwy. Ekstraklasa dopiero poznaje Piotra Tworka. Oto opowieść o trenerze, który nie grał w piłkę, nie miał chodów u możnych tego środowiska, ale dopchał się do Ekstraklasy. To Piotr Tworek oczami tych, którzy znają go z IV ligi i tych, którzy poznali go […]
25.05.2021
Ekstraklasa
24.05.2021

Podbeskidzie zmieni trenera. Kasperczyk zostanie pożegnany

Podbeskidzie spadło z Ekstraklasy, w Podbeskidziu lecą więc głowy. Dziś albo jutro pracę stracić ma Robert Kasperczyk. Trener miał wpisaną w umowę klauzulę przedłużenia po utrzymaniu się w lidze, lecz – co oczywiste – nie zostanie ona aktywowana. W klubie stwierdzili, że nie prolongują wygasającego kontraktu i do nowego sezonu przygotują się z innym szkoleniowcem. […]
24.05.2021
Prasówka
16.06.2021

PRASA. Liderzy kadry zawiedli na boisku i poza nim

W środowej prasie mamy nie tylko bieżączkę z mistrzostw Europy, ale też na przykład sylwetki… Przemysława Tytonia i Karola Linettego w kontekście reprezentacyjnym, analizę błędów ze Słowacją i komentarze dotyczące Paulo Sousy. Z rzeczy pozaligowych – Podbeskidzie przedstawiło plan działania.  PRZEGLĄD SPORTOWY Najważniejsi piłkarze kadry całkowicie rozczarowali. Zarówno na boisku, jak i poza nim. Liderzy […]
16.06.2021

STAN EURO W #DOBRYMSKŁADZIE: Mbappe do sztafety na 100 metrów!

Kolejny odcinek Stanu Euro! Dzisiaj zaprasza was taki Dobry Skład – Olkiewicz, Milewski, Janczyk, Paczul! Zapraszamy serdecznie.
16.06.2021
Weszło
15.06.2021

NO I W DUPĘ | Smykałka #7

15.06.2021
Weszło
15.06.2021

“Pomagamy sportowi, a sport pomaga nam”

Jak wygląda pozyskiwanie ambasadorów i czy to się w ogóle opłaca? Jakie plany na ten i na przyszły rok ma firma Orlen, która stała się największym sponsorem polskiego sportu? Czy wkrótce będzie też sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski? O tym rozmawiamy z Agatą Pniewską, dyrektorem biura marketingu sportowego, sponsoringu i eventów.
15.06.2021
Weszło
15.06.2021

POLSCY KIBICE TO FRAJERZY I EUROVLOG #4

Nadajemy z Rosji! Konkretnie nasz nieoceniony globtroter z Kielc, Jakub Białek. Zapraszamy na kolejny odcinek Eurovloga, w którym z wiadomych względów nie będzie zbyt wiele uśmiechów. Ale i tak jest zacnie, i tak warto. Jest ekskluzywnie, proszę państwa.
15.06.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Weszło
14.06.2021

Białek z St. Petersburga: Czy warto było przyjechać do Rosji?

Duże imprezy sportowe to dla kibiców zwykle długa wyprawa, podczas której zaliczają kilka spotkań. Ale to Euro jest specyficzne. Wielu po przyjeździe na dzisiejsze wydarzenie wróci zaraz do domu i resztę Euro obejrzy w telewizji. Należy więc postawić pytanie – czy było warto? Tak, bo Petersburg to naprawdę piękne miasto, które nie bez powodu nazywane […]
14.06.2021
Weszło
13.06.2021

Białek z St. Petersburga: Tragedia w cieniu futbolu

Futbol w cieniu dramatu. Boisko schodzi na dalszy plan. Cały piłkarski świat staje w miejscu. Myśli wszystkich kibiców są dziś przy Christianie Eriksenie. Chwyta za serce, gdy widzimy te wszystkie piękne hasła, które padają. Futbol je kocha. Karmi się nimi, każdym wyniosłym słowem, każdy patetyczny ton staje się miodem na jego uszy. Kiedy Kopenhaga patrzyła na […]
13.06.2021
Weszło
12.06.2021

Białek z St. Petersburga: Panie Ceferin, głupia sprawa

Gdy oglądałem mecz Włochów z Turkami w strefie kibica na Placu Koniuszennym – wypełnionej może nie po brzegi, ale naprawdę solidnie – zacząłem się zastanawiać: czy to nie głupota, że mecze w Sankt Petersburgu obejrzy tylko połowa trybun? I czy istnieje jakiś konkretny powód, dla którego Rosjanie mieliby nie zapełnić stadionu w stu procentach? Przebywam […]
12.06.2021
Weszło Extra
11.06.2021

Białek z Rosji: To Euro, a nie podróż służbowa!

Trzy lata temu zacząłem z grubej rury. Nie wpuszczono mnie na pokład samolotu do Moskwy, moja wiza miała zacząć obowiązywać 50 minut po przylocie. Musiałem w kilka godzin ogarnąć alternatywny transport do Rosji i znaleźć sposób na przejazd przez Białoruś, do czego normalnie potrzebna jest wiza, na którą czeka się dwa tygodnie. I choć z […]
11.06.2021
Weszło
05.06.2021

Mahir Emreli. Po kogo sięga Legia?

Liga azerska – jako całość – pewnie nie jest lepsza od polskiej. Ale z jakichś powodów azerskie kluby regularnie wyrzucają nasze z europejskich pucharów. By przykładów nie szukać daleko – Legia jesienią 2020 wyglądała przy Karabachu jak drużyna z zupełnie innej półki. Dlatego na transfer Mahira Emreliego, wicekróla strzelców ligi azerskiej, który zagrał wtedy przy […]
05.06.2021
Ekstraklasa
05.06.2021

Mamrot i Jagiellonia? Małżeństwo z rozsądku

Razem przeżyli dobre chwile (wicemistrzostwo, finał Pucharu), razem mierzyli się z wypaleniem związku, obie strony miały do siebie uzasadnione pretensje. A potem podziękowały sobie za wspólnie spędzony czas i poszły w swoje strony. Ale zarówno Mamrot, jak i Jagiellonia, nie mogą powiedzieć o sobie, że wygrały to rozstanie. Tu nie było zwycięzców, byli sami ranni. […]
05.06.2021
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Prasówka
16.06.2021

PRASA. Liderzy kadry zawiedli na boisku i poza nim

W środowej prasie mamy nie tylko bieżączkę z mistrzostw Europy, ale też na przykład sylwetki… Przemysława Tytonia i Karola Linettego w kontekście reprezentacyjnym, analizę błędów ze Słowacją i komentarze dotyczące Paulo Sousy. Z rzeczy pozaligowych – Podbeskidzie przedstawiło plan działania.  PRZEGLĄD SPORTOWY Najważniejsi piłkarze kadry całkowicie rozczarowali. Zarówno na boisku, jak i poza nim. Liderzy […]
16.06.2021

STAN EURO W #DOBRYMSKŁADZIE: Mbappe do sztafety na 100 metrów!

Kolejny odcinek Stanu Euro! Dzisiaj zaprasza was taki Dobry Skład – Olkiewicz, Milewski, Janczyk, Paczul! Zapraszamy serdecznie.
16.06.2021
Weszło
15.06.2021

NO I W DUPĘ | Smykałka #7

15.06.2021
Weszło
15.06.2021

“Pomagamy sportowi, a sport pomaga nam”

Jak wygląda pozyskiwanie ambasadorów i czy to się w ogóle opłaca? Jakie plany na ten i na przyszły rok ma firma Orlen, która stała się największym sponsorem polskiego sportu? Czy wkrótce będzie też sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski? O tym rozmawiamy z Agatą Pniewską, dyrektorem biura marketingu sportowego, sponsoringu i eventów.
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Tomasz Frankowski: Z racji sympatii wziąłbym Grosickiego na Euro 2020

Tomasz Frankowski wziął udział w programie “Gość Radio Zet” i mocno skrytykował postawę reprezentacji Polski. Ma szczególnie żal do Grzegorza Krychowiaka, bo według niego tak doświadczony gracz nie może popełniać tak prostych błędów. Ponadto uważa, że niepowołany na turniej Kamil Grosicki w ostatnim kwadransie byłby w stanie dać pozytywny impuls. –  Kiedy w dużych imprezach […]
15.06.2021
Weszło
15.06.2021

POLSCY KIBICE TO FRAJERZY I EUROVLOG #4

Nadajemy z Rosji! Konkretnie nasz nieoceniony globtroter z Kielc, Jakub Białek. Zapraszamy na kolejny odcinek Eurovloga, w którym z wiadomych względów nie będzie zbyt wiele uśmiechów. Ale i tak jest zacnie, i tak warto. Jest ekskluzywnie, proszę państwa.
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Jakub Błaszczykowski zostanie odznaczony przez prezydenta

Jakub Błaszczykowski za całokształt kariery piłkarskiej i działalność charytatywną zostanie przez  Andrzeja Dudę wyróżniony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – poinformował rzecznik prezydenta,  Błażej Spychalski.  To drugie w hierarchii odznaczenie cywilne w kraju. Błaszczykowski to kolejny piłkarz, który otrzyma to odznaczenie. W marcu tego roku Robert Lewandowski również został kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. Zawodnik Wisły […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

KKS Kalisz awansował do finału baraży o 1. ligę

KKS Kalisz po rzutach karnych pokonał Wigry Suwałki i w sobotę zmierzy się finale baraży o 1. ligę ze Skrą Częstochowa. Po 90. minutach był remis 2:2, a w dogrywce żadna z drużyn nie była w stanie strzelić bramki, tak więc o wszystkim zadecydował konkurs jedenastek, w który kaliszanie wygrali 4:2.  Bohaterem KKS-u został Maciej […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Radomiak zatrzyma Rossiego i wyjedzie na zgrupowanie?

Radomiak Radom dopiero co skończył sezon 1. ligi, jednak długo odpoczywał nie będzie. Sezon Ekstraklasy rusza już 23 lipca, więc beniaminek wkrótce rozpoczyna przygotowania do rozgrywek. Udało nam się ustalić, jak ma wyglądać lato w zespole trenera Dariusza Banasika. Drużyna może się udać na zgrupowanie, a przygotowania rozpocznie 28 czerwca. Dwa tygodnie urlopów otrzymali zawodnicy […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Nawałka: – Nie skreślajmy jeszcze tej reprezentacji

Adam Nawałka ostatnimi czasy bardzo rzadko udziela się w mediach, ale w rozmowie z “WP Sportowe Fakty” zdecydował się odnieść do reprezentacji Polski. Były selekcjoner kadry uważa, że nie można tracić wiary i jest przekonany, że z Hiszpanią zobaczymy zespół, który będzie dobrze przygotowany pod względem mentalnym. – Zespół znalazł się w trudnej sytuacji i […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Ballack: – Lewandowski nie miał wsparcia

Robert Lewandowski spotyka się ze sporą – i słuszną – krytyką, ale są tacy, którzy kapitana reprezentacji Polski biorą w obronę. Na przykład Michael Ballack, który jest obecnie telewizyjnym ekspertem. Ballack stwierdził: – Można się było tego wszystkiego spodziewać. Reprezentacja Polski potwierdziła, że jest zbyt słaba. Lewandowski nie ma wystarczającego wsparcia. Reszta zespołu musi być […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

OFICJALNIE: Maik Nawrocki wypożyczony do Legii

Mówiło się o tym ruchu od jakiegoś czasu, a dzisiaj mamy potwierdzenie. Maik Nawrocki został piłkarzem Legii na zasadzie wypożyczenia. To wypożyczenie potrwa do końca sezonu 21/22, ale Legia ma opcję transferu definitywnego. Poprzednią rundę Nawrocki spędził w Warcie i cóż, nie podbił Poznania. Zagrał w trzech ostatnich spotkaniach Warty, w tym ze Śląskiem, kiedy […]
15.06.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Śląsk Wrocław poznał rywala w pucharach

Śląsk Wrocław poznał swojego rywala w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Konferencji Europy. Będzie nim estońskie Paide Linnameeskond. Mecze zostaną rozegrane 8 i 15 lipca. Pierwszy mecz w Estonii. Paide to wicemistrz Estonii z zeszłych rozgrywek, co jest ich największym sukcesem w historii. W obecnie trwającym sezonie tamtejszych rozgrywek, Paide jest drugie i traci cztery oczka […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Mielcarski: – Tylko Polak Polakowi potrafi zrobić coś takiego jak Boniek Brzęczkowi

Sousa niezbyt ogarnia polską reprezentację, więc pojawiają się głosy, że za Brzęczka w sumie może nie było tak źle. Nieco w tę retorykę wpisuje się Grzegorz Mielcarski który w rozmowie ze Sportowymi Faktami skrytykował Zbigniewa Bońka. Mielcarski stwierdził: – Tylko Polak Polakowi potrafi zrobić coś takiego, jak prezes PZPN zrobił Jurkowi Brzęczkowi. Tak często Boniek […]
15.06.2021
Weszło
15.06.2021

[MELODROMA] Przewodnik po grupie F na Euro 2020

Francja (Francja) Grupę F otwierają mistrzowie świata, od których wzięła ona swoją nazwę. Oprócz nich są jeszcze aktualni mistrzowie Europy, Portugalia, i poprzedni mistrzowie świata, Niemcy oraz Węgrzy. Ze wszystkimi trzema drużynami Portugalczycy grali na poprzednim Euro – nie zdołali pokonać tylko Węgrów. Czy tym razem Portugalia zdoła ograć Francję? Jest to tak samo wątpliwe, […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Legia zagra z Bodø/Glimt w eliminacjach Ligi Mistrzów

Legia poznała swojego rywala w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Będzie nim norweski zespół Bodø/Glimt. Bodø/Glimt w zeszłym sezonie zdobyło swoje pierwsze mistrzostwo Norwegii (cztery razy był wicemistrzem). Teraz, po siedmiu kolejkach tamtejszej ekstraklasy – tak, te rozgrywki właśnie trwają – rywal Legii zajmuje pierwsze miejsce. Na siedem meczów wygrał pięć, jeden zremisował, jeden przegrał. Cóż, […]
15.06.2021
Felietony i blogi
15.06.2021

A kto to przyszedł, reprezentacja Polski, niszczyciel dobrej zabawy (5)

Mecz ze Słowacją na Euro 2020 jest najgorszym meczem reprezentacji Polski na finałach wielkiej imprezy w XXI wieku. Nie mam co do tego wątpliwości. Korea to było szesnaście lat oczekiwań, pompka, Jerzy Engel robiący sobie zdjęcie z Pucharem Świata, a potem wielkie lanie. No dobrze. Z tym, że Korea była po prostu niedoceniona. I zapomnieliśmy, […]
15.06.2021