post
Paweł Paczul

Opublikowane 11.02.2021 17:17 przez

Paweł Paczul

Piotr Stokowiec znajduje się właśnie na największym zakręcie w swojej pracy z Lechią. Jasne, sytuację nie do pozazdroszczenia miał również na początku, delikatnie mówiąc, kiedy obejmował nieprzygotowany i rozbity zespół, ale gdyby wtedy mu się nie powiodło i spadłby z ligi, mógłby powiedzieć: wiele więcej nie mogłem zrobić. Teraz historia jest inna, choć Lechia nie należy do najwygodniejszch miejsc pracy, to jednak chociaż przyzwoitego poziomu można oczekiwać, a już na pewno nie takiej żenady jak z Puszczą Niepołomice czy skrajnej przeciętności w lidze. Czyli co, trzeba Stokowca pogonić?

No tak, to byłoby bardzo proste, jeśli wczytać się w opinie kibiców – chce tego coraz większa część fanów biało-zielonych. Stokowiec z gościa, który dał pierwsze trofea od kilkudziesięciu lat, staje się – cytuję – rudym parodystą, jedynym albo przynajmniej głównym odpowiedzialnym za obecne wyniki zespołu. Jeśli go zwolnić, wszystko będzie już pięknie i wspaniale, Haydary nauczy się dryblować, Saief dostarczać liczby, Makowski dowie się, czy chce być piłkarzem ofensywnym, czy defensywnym, żeby nie być złośliwym i nie pytać, czy w ogóle chce być piłkarzem.

Kibic, jak to kibic, często szuka prostych rozwiązań.

CORAZ WIĘKSZA LICZBA BŁĘDÓW STOKOWCA

Natomiast jeśli ktoś myśli, że będzie to kolejny tekst z serii “co złego, to nie Stokowiec”, nie ma racji. Błędy i zaniedbania trenera są jasne. Zresztą – gdyby uznać, że nie ma wpływu na nic, można by się zastanowić, po co w ogóle (mam nadzieję) mu płacą. Wówczas stery mógłby przejąć ktokolwiek, byle pasażer gdańskich tramwajów, a pewnie byłby tańszy. Stokowiec oczywisty wpływ – najwyraźniej również negatywny – na zespół ma.

Często powtarza się, że szkoleniowiec dysponują słabą, względnie przeciętną kadrą i jest to prawda. Lechia sportowo zubożała. Gdy spojrzeć na mecz finałowy Pucharu Polski z Jagiellonią, to z ławki wchodził Sobiech, na skrzydle grał Haraslin, obroną kierowali Nalepa z Augustynem, którzy po lewej stronie mieli Mladenovicia, a przed sobą Łukasika. Dziś… Cóż. Ostatnio wynik trzeba gonić Arakiem, co jest dość problematyczne, skoro jego CV wygląda tak:

Haydary przez rok w Lechii uzbierał dwie asysty, bywało, że Haraslin tyle miał przez jeden mecz, serio. Jakkolwiek wspominać Łukasika, to jednak zapracował sobie na transfer do Turcji, kto z Lechii nie chciałby wyjechać do Turcji, dawał pole manewru, teraz trener jest momentami skazany na po prostu smutnego Gajosa. Dalej – niegdyś to Pietrzak rywalizował z Mladenoviciem o miejsce w składzie i nawet jeśli Polak teraz nie gra źle, to jest sam, a Mladenovicia dawno nie ma.

Różnica w tych składach jest oczywista. Lechia przechodzi rewolucję, która prowadzi ją do przeciętności.

ZESPÓŁ JEST SŁABY, ALE OGRYWAJĄ GO DRUŻYNY JESZCZE SŁABSZE

Natomiast to wciąż średnie, a może i żadne wytłumaczenie dla ostatnich wyników. Warta i Puszcza są od Lechii kadrowo po prostu słabsze i to dużo. Pamiętamy przecież z jesieni, jak Piotr Tworek musiał szyć. Zmieniał bramkarza z lepszego na gorszego, bo brakowało mu młodzieżowca. Wystawiał i wystawia na skrzydle Grzesika. Puszcza? To ledwie dziewiąty zespół pierwszej ligi, w środku przygotowań, taki, który pod koniec tamtej rundy przegrywał z Sandecją, Zagłębiem Sosnowiec i Stomilem.

Nie ma wytłumaczenia. Jakkolwiek słaby byłby Gajos, Arak, czy ktokolwiek inny z tej ekipy, wciąż trzeba oba mecze wygrać. Tymczasem po spotkaniu z Wartą można usłyszeć z ust Stokowca: – Trochę inaczej wyobrażaliśmy sobie drugą połowę. Nie chcieliśmy się za bardzo odkrywać. Mieliśmy w planach poczekać na zespół Warty i ich skontrować.

No nie jest to szczególnie poważne. Słowa, jakby Lechia mierzyła się z jakimś potentatem, na którego trzeba uważać i traktować 1:0 do przerwy jak największy skarb. A z całym szacunkiem: to była tylko Warta. Stokowiec parę miesięcy temu obiecywał ofensywną i zdecydowaną grę, ale stanęło jedynie na obietnicach. Lechia wciąż chce stać defensywą, natomiast tej ekipy, która po jednobramkowych zwycięstwach dojechała do medalu i Pucharu Polski dawno nie ma.

Jeśli odjąć gdańszczanom bramki z beniaminkami, mają ich w tym sezonie tylko jedenaście. Beznadziejny wynik. Z kolei Ekstrastats podaje, że Lechia stworzyła sobie w tym sezonie tylko 22 sytuacje do strzelenia bramki. To trzeci najgorszy rezultat w lidze. Znów można odbijać argumentem, że kadra jest słaba, ale przykładowa Stal „chyba” lepszej nie ma, a stoi w tym zestawieniu wyżej.

BRAKUJE IMPULSU OD TRENERA

Poza tym – czasem piłkarzy trzeba sobie zbudować albo poszukać w mniej oczywistych miejscach. Jeśli nie jesteś bogatym klubem, Lechia nie jest, szukasz wśród swojej młodzieży albo w regionie, w niższych ligach. Lubię przykład Mateusza Kuzimskiego. Warta wzięła go z Chojnic, czyli w sumie dość blisko z Gdańska, zresztą wcześniej był w Bytowie i Gdyni, w Bałtyku. Zapewne nie zarabia wielkich pieniędzy, a gra bardzo przyzwoicie. Nie twierdzę, że Lechia potrzebuje akurat napastnika, ale to tylko przykład, że poważny piłkarz czasami jest pod nosem.

Tymczasem Stokowiec dziś nie wygląda na trenera, który chciałby w takich piłkarzy inwestować. Bierze Musolitina, Ceesaya, chciał jakiegoś Japończyka, ale Japończyk nie zdał testów. Okej, przyszedł też Biegański, ale kiedyś takich logicznych ruchów było więcej, teraz kompletnie olany został Sopoćko. Sam trener mówił, że obcokrajowiec trafiający do Ekstraklasy musi mieć jakiś defekt i trzeba poświęcić wiele czasu, by go odrestaurować, a bywa, że nawet dużo uwagi nie sprawi, by taki gość osiągnął choćby przyzwoity poziom.

Tutaj można się zastanowić, jaki wpływ na politykę transferową ma trener, ale sam Stokowiec nie chciałby powiedzieć, że nie ma żadnego, bo to też po prostu kolejny raz poddawałoby w wątpliwość jego przydatność dla klubu. Poza tym: logika. Nie ma dyrektora sportowego, Peszko i Sobiech uderzali w Stokowca, nie w Mandziarę. To trener kreuje politykę kadrową.

GDZIE SĄ LIDERZY?

Flavio zaliczył zjazd, tak samo Kubicki, Kuciak, widowiskowo gra Nalepa, ale jednak też popełnia sporo błędów (trzy czerwone kartki jesienią). Jeśli ktoś chce uznać to za przypadek, że wszyscy się zmówili na jeden termin, proszę bardzo. Ale znów: jeśli trener do tego dopuścił, powstaje przecież problem w ocenie jego kompetencji.

Dlatego sądzę, że Stokowcowi dzisiaj naprawdę sporo można zarzucić. Nie wykorzysuje nikłych, bo nikłych, ale jednak atutów Lechii. Gorsze zespoły potrafią mieć na gdańszczan pomysł, kiedy Lechia ma go zbyt rzadko. Plan B na mecz, który nie wychodzi, właściwie nie istnieje. W zespole nie ma liderów, pochowali się po całkowitej stracie formy. Klub podąża dziwną ścieżką transferową i niech naczelnym przykładem będzie tu ten Mihalika, na którego trener uparcie stawał, by w końcu oddać do Sigmy Ołomuniec, nie mając na końcu ze Słowaka właściwie nic.

Tych błędów jest więc dużo, być może zbyt dużo, czyli co – zwalniać?

MIMO WSZYSTKO ZWOLNIENIE STOKOWCA BYŁOBY GŁUPOTĄ

Wyjdę może od najsłabszego argumentu, ale jednak chciałbym go użyć. Nie ma co grać kartą sentymentu, natomiast Stokowiec w Lechii to nie jest trener z przypadku. Przypomnijmy, że na jakiekolwiek trofeum Lechia czekała od 1983 roku, potem zaprzepaszczała kolejne szanse, nie potrafił nic na to poradzić choćby wielki trener za jeszcze większego oceanu, Piotr Nowak, który przestraszył się mistrzostwa Polski. Przyszedł Stokowiec i najpierw utrzymał zespół, a potem wręcz przecież natychmiast dał kibicom Lechii największą radość od lat. Dzisiaj po prostu zasługuje na kredyt zaufania. By tak rzec, to nie jest bankrut, który łapie się chwilówek, ale facet, który zapracował na tę zdolność kredytową.

Po drugie należy się zastanowić – jeśli zwalniać Stokowca, to kogo wziąć za niego? Czy Lechię stać na lepszego fachowca, czy taki w ogóle jest dostępny na rynku? Sama zmiana dla zmiany byłaby po prostu głupia, a wydaje się, że na poprzednie pytania trzeba odpowiedzieć przecząco. Dzisiaj w audycji Trójmiasto Jest Nasze, Tomek Galiński z Lechia.Net mówił, że w środowisku przewijają się nazwiska Kalkowskiego czy Brede, ale… No właśnie. Czy to są lepsi trenerzy? Nie. Czy w momencie, kiedy Lechia ma jednak tylko sześć punktów przewagi nad strefą spadkową, warto tak ryzykować? Też chyba nie.

Oczywiście głupotą byłoby trwać przy Stokowcu do końca świata i jeden dzień dłużej, tylko dlatego, że do Lechii nie przyjdzie Mourinho albo Simeone, natomiast dzisiaj po prostu trudno widzieć konieczność takiej zmiany. Ten sezon zapowiadał się na trudny, jest jeszcze trudniejszy niż miał być, ale znów: Stokowiec zasługuje na zaufanie.

PRZYKŁAD ZAGŁĘBIA UCZY

Poza tym należy wyciągać wnioski z błędów, również czyichś, a niegdyś Zagłębie Lubin taki błąd popełniło. Uznało, że związek z trenerem się wypalił, nic lepszego z tego być nie może i co? Do tamtych sukcesów, czyli trzeciego miejsca i europejskich pucharów nawet się nie zbliżyło. Próbowało z Lewandowskim, van Daelem, teraz Sevelą. Żaden z nich nie punktował i nie punktuje lepiej niż Stokowiec. A on się spokojnie odbił, kiedy osiągał sukcesy z Lechią.

Jakkolwiek spojrzeć, dziś to Stokowiec ma najmocniejsze nazwisko w szatni Lechii. Nie ma w niej gwiazd, piłkarzy rozchwytywanych. Akcje Stokowca wciąż stoją w polskiej piłce najwyżej. Gdyby więc teraz zwalniać – mimo wszystko – lidera, byłoby to jednak głupotą.

Natomiast jakieś granice trzeba wyznaczyć. Przed Lechią trudne mecze – z Rakowem i Górnikiem – które jesienią skończyły się bilansem 1:6. Potem jest niby łatwiej, bo Lechia ma starcia ze Stalą i Podbeskidziem, ale właśnie: tylko „niby”, ponieważ te ekipy też zrobiły krok naprzód.

Teraz trzeba oczekiwać tego samego od Lechii, skoro zespoły tak pokiereszowane zrobiły postęp, można tego wymagać i od gdańszczan, którzy jednak możliwości mają większe. Jeśli nie, jeśli ta drużyna nie będzie punktować, trudno będzie już Stokowca bronić. Wówczas może i bolesny, ale nowy impuls będzie potrzebny.

PAWEŁ PACZUL

Fot. FotoPyK

Paweł Paczul

Karierę brutalnie przerwał mu brak talentu. Złośliwi powiedzą, że talentu do dziennikarstwa też nie ma, ale złośliwości na bok. Liga Minus, Quiz, Weszłopolscy, tam możecie go słuchać i oglądać, na Weszlo.Com czytać. Polecamy wszystkie te formy aktywności, nawet oglądanie!

Opublikowane 11.02.2021 17:17 przez

Paweł Paczul

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Weszło
12.05.2021

DZIENNIKARSKIE ZERO #22 – ZLIKWIDUJMY OPŁATĘ REPROGRAFICZNĄ!


12.05.2021
Prasówka
12.05.2021

PRASA. Tomczyk: Cel Rakowa na puchary? Wygrać Ligę Konferencji

Środowa prasa to ligowa rzeczywistość w najlepszym wydaniu. Mamy raporty z 1. i 2. ligi, a także sporo wieści z reprezentacji Polski i Ekstraklasy. W tym drugim temacie dominuje Raków Częstochowa. W “Super Expressie” dyrektor sportowy klubu zapowiada walkę o wygraną w… europejskich pucharach. – W każdym spotkaniu będziemy walczyć o zwycięstwo. Tak było do […]
12.05.2021
Primera Division
12.05.2021

Szalony mecz w Walencji! Barcelona wypisuje się z walki o tytuł?

Barcelona miała w dzisiejszym meczu wszystkie karty w ręku. Prowadziła dwiema bramkami. Tłamsiła swoich rywali. Może ich nie deklasowała, ale naprawdę miała zdecydowaną przewagę zarówno na tablicy wyników, jak i – po prostu – na boisku. I chyba właśnie to podopiecznych Ronalda Koemana zgubiło. Uznali, że zwycięstwo trzymają już w garści. Tymczasem Levante wcale nie […]
12.05.2021
Weszło
11.05.2021

Takie Napoli i takiego Zielińskiego chce się oglądać!

Nawet trudno tutaj wybrać, kto jest najbardziej efektownym piłkarzem spotkania. Może Osimhen, ze swoją siłą, przebojowością, wykorzystywaniem warunków? Wypracował setkę dla Di Lorenzo, był kluczowy przy dwójkowej akcji z Zielińskim, miał dwie własne okazje. A może właśnie Zieliński? Gol wprawdzie do pustaka, ale i ładna, przemyślana asysta przy trafieniu Ruiza, do tego tunele, zwody, przyjęcia, […]
11.05.2021
Anglia
11.05.2021

Leicester City pokonuje Manchester United C i przybliża się do Ligi Mistrzów

Zdarzają się w futbolowym świecie sytuacje, gdzie kluby muszą grać co trzy dni. Ba! Tak zdarza się bardzo często. Jednakże maraton, który ma przed sobą Manchester United jest już czymś innym, czymś relatywnie nowym. Nic więc dziwnego, że tam gdzie Ole Gunnar Solskjaer może, tam odpuszcza. W dużej mierze dzięki temu Leicester City było w […]
11.05.2021
Serie A
11.05.2021

Andrea, co poszło nie tak?

Czy polskie kluby mogą nauczyć czegoś europejską czołówkę? Oczywiście. Nie, to nie ironia. Przecież Andrea Agnelli zna się z Dariuszem Mioduskim, a wystarczyło spytać kumpla po fachu i wiedziałby, że zatrudnianie gościa bez żadnego doświadczenia do sterowania największym klubem w kraju, nie jest najlepszym pomysłem. Ale Agnelli z ziomkami z Legii nie pogadał, więc Andrea […]
11.05.2021
Prasówka
12.05.2021

PRASA. Tomczyk: Cel Rakowa na puchary? Wygrać Ligę Konferencji

Środowa prasa to ligowa rzeczywistość w najlepszym wydaniu. Mamy raporty z 1. i 2. ligi, a także sporo wieści z reprezentacji Polski i Ekstraklasy. W tym drugim temacie dominuje Raków Częstochowa. W “Super Expressie” dyrektor sportowy klubu zapowiada walkę o wygraną w… europejskich pucharach. – W każdym spotkaniu będziemy walczyć o zwycięstwo. Tak było do […]
12.05.2021
Weszło
11.05.2021

Podbeskidzie bliskie utrzymania, Piast z małymi szansami na puchary

Z tą naszą “Niewydrukowaną tabelą” jest tak, że im bliżej końca sezonu zaczynamy rozkminiać “co by się stało, gdybyśmy żyli w świecie idealnym bez błędów sędziowskich”. No i na kolejkę przed końcem widzimy: bliżej utrzymania byłoby Podbeskidzie, a nie Stal. A gra o czwarte miejsce premiowane awansem do pucharów wcale nie zależałoby tylko od Piasta […]
11.05.2021
Prasówka
11.05.2021

PRASA. Białkowski: Chcę grać jak najdłużej. Coraz lepiej znam swój organizm

W dzisiejszej prasie sporo o finiszu rozgrywek. Mamy newsy transferowe, mamy teksty o ostatecznych rozstrzygnięciach i garść informacji z zaplecza. Ligi zagraniczne? Rekord Robertwa Lewandowskiego i postawa Bartosza Białkowskiego to dwie wyróżnione rzeczy. Polski bramkarz znów został wybrany golkiperem roku w Milwall. – Każdy trening sprawia satysfakcję, lubię, jak mogę napsuć krwi napastnikom. Po prostu rajcuje […]
11.05.2021
Na zapleczu
10.05.2021

“Grałem w 2. lidze i pomagałem niepełnosprawnym dzieciom. Taka praca buduje człowieka”

Radosław Adamski to przykład piłkarza, dla którego sport nie jest jedynym sposobem na życie. Zawodnik Resovii jeszcze rok temu łączył grę w drugiej lidze z pracą w szkole. Adamski pomagał w nauce dzieciom z niepełnosprawnościami i autyzmem, był nauczycielem wspomagającym. W wywiadzie z nami opowiada o tym, dlaczego zdecydował się na taki zawód i co […]
10.05.2021
Stranieri
10.05.2021

Lewy, Kownacki, Wilczek, Stępiński, Kurminowski… Przebudzenie napastników | STRANIERI

Jest Robert Lewandowski, mamy grad goli Polaków w ligach zagranicznych. Nasi stranieri w minionym tygodniu przekroczyli “dyszkę” jeśli chodzi o zdobyte bramki. Przebudzili się napastnicy w zasadzie każdej części Europy – od Danii przez Niemcy po Włochy. Pech, że akurat Grzegorz Krychowiak Pauzował, bo i w Rosji coś byśmy zebrali. W każdym razie za nami […]
10.05.2021
Weszło
10.05.2021

Pobije rekord Muellera i kilka innych rekordów po drodze. Lewandowski jak maszyna

– Pogoń za rekordem Müllera jest oczywiście najbardziej emocjonująca, nie tylko z naszej perspektywy, ale również kibiców bawarskiego klubu. Dlatego niektóre osiągnięcia Lewego przeszły trochę niezauważone, a przecież w sobotę nie tylko ustrzelił hattricka. Druga bramka zdobywa przez Polaka, po efektownym uderzeniu nożycami, była jego dwusetnym trafieniem w barwach Bayernu w Bundeslidze. Lepszą skuteczność miał […]
10.05.2021
Weszło
11.05.2021

Błaszczykowski problemem Wisły? | SMYKAŁKA #2

Jakub Błaszczykowski to legenda Wisły. Ale i problem, który długofalowo – w obecnych relacjach z klubem – może być toksyczną relacją. Damian Smyk z nowym odcinku “Smykałki” analizuje problem braku pionu sportowego w Wiśle, zły wpływ Błaszczykowskiego ten obszar działania klubu, ale też przygląda się temu – czy Hyballa nadaje się do tarcia chrzanu, a […]
11.05.2021
Weszło
09.05.2021

Śląsk może marzyć o pucharach. Warta już nie powinna

– Wciąż mamy szanse na europejskie puchary, więc czemu z tej szansy nie spróbować skorzystać? Śląsk jest na to gotowy i Wrocław również jest na to gotowy – mówił całkiem niedawno na naszych łamach prezes wrocławian, Piotr Waśniewski. Wciąż nic nie jest przesądzone, wciąż Piast jest w dużo lepszej sytuacji, ale po meczu z Wartą […]
09.05.2021
Weszło
08.05.2021

Lechia oddala się od pucharów. Może to i lepiej

Lechia Gdańsk dość zaskakująco, obiektywnie patrząc na jej potencjał, miała przed spotkaniem z Cracovią duże szanse, żeby na dobre włączyć się do walki o czwarte miejsce i puchary. Terminarz jej sprzyjał, bo potrafimy sobie wyobrazić trudniejszą ścieżkę niż ta, która wiedzie do Europy przez starcia z ekipami Probierza i Grzyba. No, ale wygląda na to, […]
08.05.2021
Weszło
08.05.2021

Derby zostało w Championship. Jaki to był sezon dla Polaków?

Derby zakończyło właśnie słaby, ale dość szalony sezon w swoim wykonaniu. Już zmiana trenera, kiedy drużynę objął dopiero co grający Wayne Rooney, była ciekawa, ale też końcówka sezonu, a właściwie ostatnia kolejka wbijała w fotel. Mogło się bowiem zdarzyć prawie wszystko. Spójrzmy na dół tabeli przed 46. serią gier. 21. Derby – 43 punkty, bilans […]
08.05.2021
Weszło
08.05.2021

EGZAMIN DOJRZAŁOŚCI: Pawłowski i Ściślak rozniosą konkurencję?

W kolejnym odcinku serii Egzamin Dojrzałości, powstającej przy współpracy z PKO Bankiem Polskim, w którym testujemy wiedzę ekstraklasowych młodzieżowców na temat polskiej i światowej piłki, wystąpili Dariusz Pawłowski i Daniel Ściślak z Górnika Zabrze. Zapraszamy. 
08.05.2021
Weszło
07.05.2021

Ile Legii Warszawa może dać jeszcze Artur Boruc?

Artur Boruc zostaje w Legii na kolejny sezon. O tym już pisaliśmy w Suchym Info, natomiast warto się nad tematem pochylić mocniej i zastanowić – ile jeszcze Boruc może Legii dać? Wiadomo, marketingowo może to wyjść nawet lepiej niż rok temu, liczymy, że ludzie będą chodzić na stadion przez cały sezon, nie przez kilka tygodni, […]
07.05.2021
Liczba komentarzy: 28
Subscribe
Powiadom o
guest
28 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wuja nie zauważył
Wuja nie zauważył
3 miesięcy temu

Sąd ogłasza orzeczenie:
Badziewny trener, mniej więcej to samo co Probierz, ale mniej szczeka w mediach, więc nieco mniej irytujący. Podobnie jak swój pasiasty odpowiednik, wazelina wobec prezesa leje się strumieniami.
Dodatkowa okoliczność obciążająca: jest rudy.
Wyrok: wywieźć na gnoju z polskiej piłki, niczym Jagnę w Chłopach wywieźli.

Jupiter
Jupiter
3 miesięcy temu

To podaj alternatywe bo mówić kto chujowy a kto nie to każdy głupek umie.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
3 miesięcy temu

Amen!

pkvern
pkvern (@pkvern)
3 miesięcy temu

“Różnica w tych składach jest oczywista. Lechia przechodzi rewolucję, która prowadzi ją do przeciętności.”

I to jest idealne podsumowanie tego, w jakim kierunku zmierza obecnie Lechia.

antyant
antyant
3 miesięcy temu
Reply to  pkvern

on opdowiada za granie w piłke.. a Lechii się nie da oglądać, chaos, wrzutki do nikogo, laga do przodu i jeden strzał celny przez cały mecz. Jak tym sie broni to znaczy, że jest dzban, bo uczestniczy w tym projekcie. Dzienym trafem wszyscy grają z Lechią dobry mecz. A może stokowca drużyna jest tak chujowo poskładana przez NIEGO ,że nawet ogórki wyglądają przy nich jak napompowane kabanosy.

Czerkas
Czerkas
3 miesięcy temu
Reply to  pkvern

otoz to, kibice i dziennikarze za bardzo pamietaja ten udany rok Lechii a prawda jest taka, ze z takim zarzadzaniem ten klub jest i bedzie przecietny.

raz powalczy o spadek, raz zajmie miejsce w 10tce, raz w 5tce, raz wejdzie do finalu PP, raz odpadnie z Puszcza (a nie, czekaj… dwa razy…) i tyle.

Czcibor Czcigodny
Czcibor Czcigodny
3 miesięcy temu

Jak Lechia ma tworzyć sytuacje strzeleckie, skoro uczą się tylko przeszkadzać?

gdansk22
gdansk22
3 miesięcy temu

Paczul,jestes dziwny czlowiek.Jak Stokowiec zostanie,to Lecghia spadnie.To jest jasne dla wszytskich ale nie dla ciebie.Tak juz jest ze dobrzy trenerzy tez sa zwalniani.A Stokowiec nawet nie jest dobry,jest po prostu zwyczajnym przecietniakiem.A Kafarski zrobilby z tym zespolen cos co juz raz zrobil’mielibysmy najladniejsza pilke w Gdansku.Nie ma chemii w szatni,a to jest podstawa.Jesli pracujesz z gosciem ktorego nie cierpisz ,a taki dziisaj jest Stokowiec w szatni to jest tylko zjazd.Apeluje do kibicw zeby nie wpuszczali go na stadion.Trzeba wymoc n a Mandziarze zeby go zwolnil.On nie ma zadnego autorytetu u pilkarzy.Trener ktory nie trzyma z pilkarzami ktorym nie placa jest zwyczajnym dupkiem.Ale tego juz sie nauczyl jeszcze w Polonii Warszawa.Ten facet ma zwyczajnie charakter ,ktorego sie nie trawi.Taki dupowaz byle tylko zostac w robocie.W kazdej pracy bylby ten typ czlowieka znienawidzony.A on chce jeszcze wspolpracowacz ludzmi ,ktrych zdradzil wobec Mandziary i nie wystawial ich do skladu,bo ci osmielili sie prosic o pieniadze ktore im sie nalezaly_

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
3 miesięcy temu

Dobra,zacznijmy od tego że Stokowiec jako poważny trener (razem z wieloma innymi byłymi kopaczami na ławkach trenerskich) to narodził się przede wszystkim w głowach żurnalistów. Jakie on ma osiągnięcia poza Pucharem Polski?! Ale na bezrybiu wszak i rak ryba…

Lecę na piwo
Lecę na piwo
3 miesięcy temu

Przecież razem z Probiezdinio mieli repre prowadzić.. To by były jaja.. Lewy by ohujal ze śmiechu chyba.. Huj tam Heynckes Klopp Guardiola.. Polska myśl szkoleniowa i podejrzewam że na San Marino by trzeba Furtoka ściągać co by nauczył jak ręką gola strzelić

Władimir
Władimir
3 miesięcy temu

Momentami poziom tekstu uczniaka szkoły podstawowej. Serio?

Goryl
Goryl
3 miesięcy temu

Stokowiec to pupilek weszło. Łączyli się z nim w kanale sportowym i chwalili wiele razy. Bywajcie.

Smoczek
Smoczek
3 miesięcy temu

Rudy jak to rudy MEGA fałszywy – w końcu szatnia to zrozumiała

Smoczek
Smoczek
3 miesięcy temu

Rudy fałszywy – fałszywy Rudy

Nemo2
Nemo2
3 miesięcy temu

Czyli co, trzeba Paczula z redakcji pogonic.

Łukasz
Łukasz
3 miesięcy temu

Jestem kibicem Lechii od dziecka i zawsze to powtarzałem, że dziękuję Stokowcowi za sukcesy ale pomysłu nigdy na zespół on nie miał, obrona Częstochowy i jedna bramka z przypadku… miał sezon życia że nikt nie potrafił strzelić nam bramki ale jaka zasługa tu jego że obrońcy dobrze się ustawiali do bloków? Że niby teraz Nalepa już nie potrafi się tak ustawić czy inne zespoły się nauczyły go omijać? Bądźmy poważni…
Kolejny zarzut to mówienie o tym, że czas na ofensywny styl i co? Bo wg mnie jest jeszcze gorzej niż kiedy grali na obronę Częstochowy, zero pomysłu na grę w ataku…
Kolejny zarzut to mówił, że sezon źle się zaczął bo nie miał okresu przygotowawczego, w zimę ten okres był, mówił że jest zadowolony z przepracowanego okresu i co? jest tragicznie

Placzul
Placzul (@placzul)
3 miesięcy temu

Spokojnie mogą nawet wziąść Kafarskiego, gorżej nie będzie, nawet na pewno lepiej i taniej

lokor
lokor
3 miesięcy temu

Piotruś to by się charakterem bardziej nadawał na brygadzistę na magazynie w Amazonie, a nie na trenera zespołu z ekstraklasy

wojtas
wojtas
3 miesięcy temu
Reply to  lokor

Przede wszystkim jako sprzedawczyk nie powinien nigdy zostać trenerem.. Zapomnieli wszyscy jak meczami handlował w KSZO?

Phoenix(L)k
Phoenix(L)k
3 miesięcy temu
Reply to  wojtas

ja na przykład o tym nie wiedziałem…

Kredens
Kredens
3 miesięcy temu

W Lechii zapanował marazm. Stokowiec po przyjściu do Gdańska zamieszał składem, wpuścił kilku małolatów i chwyciło. Teraz jakby nagle zabrakło pomysłu i odwagi a po kilku latach w klubie, powinno być łatwiej znaleźć paru młodych do ogrywania i wprowadzić kogoś, kto na entuzjazmie i ambicji, da impuls do lepszej gry. Nie chodzi o wytartych liderów, co jadą na nazwisku, ale kogoś kto w roku przeskoczy 2 pólki piłkarskie, bo dostał szansę. Tymczasem na boisku Fila (marazm), Makowski (regres) i Kubicki (nic)+Gajos, niemal 100-letni Paixao. Lechia się zapadła i nie ma nawet ochoty się wygrzebać. Chyba naprawdę potrzebny jest tam impuls w postaci zmiany trenera.
Wyobraźcie sobie, że udaje się ściągnąć Fornalika!

Bob
Bob
3 miesięcy temu

Z polskich trenerów w tej gównolidze tylko Pan Fornalik i Papszun reszta nie ma prawa nazywać się nawet trenerem

Paweł
Paweł
3 miesięcy temu
Reply to  Bob

Fornalik zgoda. Papsztun jak na razie jest tylko trenerskim meteorytem.

Referee
Referee
3 miesięcy temu

To nie wina trenera, piłkarzyny są słabe. Chyba logiczne jest że piłkarz powinien grać przede wszystkim dla siebie by zostać zauważonym, dla rozwoju własnej kariery, a nie dla trenera. Powinien wykonywać swój zawód należycie a jeśli się obraził na trenera i specjalnie gra słabo by próbować go zwolnić to jest Cipką. Stokowiec nie chce źle dla tych cipo-grajków. Lechia może spaść i wcale mnie to nie zdziwi, a nawet będę trzymał za to kciuki. Na pewno tych beniaminków się o wiele lepiej ogląda, widać u nich walkę i zaangażowanie

antyant
antyant
3 miesięcy temu

stokowiec niech wypierdala. doszukuje się winnych , a swoich błędów nie widzi. zERO POMYSŁU NA GRANIE, laga do przodu na napastnika. Żaden z piłkarzyków nie rozwija się, wszyscy regres. Gość zdobył Puchar Polski i tym żyje,a zapomniał , że przegrał jak frajer MISTRZOSTWO i drugi puchar. Teraz wymyślił,że lige zawojuje arakiem?!! Całkiem odleciał wuefista.

serek
serek
3 miesięcy temu

o chuj tu chodzi, nikt w Lubinie po zwolnieniu Stokowca nie płakał, nikt nigdy nie uważał że to była zła decyzja (nawet mimo braków wyników następców) a dziennikarze dalej za nim płaczą?

Seb
Seb
2 miesięcy temu

Obecnej sytuacji winni są zarówno Mandziara jak i Stokowiec.

KibiC
KibiC
2 miesięcy temu

Autor broni Stokowca używając argumentów historycznych ale na dziś, dokładnie już przed zakończeniem poprzedniego sezonu zaczął się spadek Lechii, piłkarze tracili formę z meczu na mecz, w grze nie było widać żadnej taktyki , piłkarze wychodzą na boisko i nie widać gry zespołowej, to tak jak by przed meczem nie znali się.
Druga istotna sprawa / może pierwsza/, to stosunek trenera do piłkarzy, trener obrażalski, nie znosi uwag, staje po stronie prezesa kiedy piłkarze czekają miesiącami na wypłatę, nie liczy się z opiniami kibiców bo opowiada im to czego nie widzieli w grze jego drużyny na boisku w czym przypomina pewnego polityka z najwyższej półki.
Autor uważa,że w Polsce nie ma lepszego trenera od Piotra Stokowca, dobrze że tej opinii nie czytał prezes Zbigniew Boniek bo obecny selekcjoner nie miał by szans.

Suche Info
12.05.2021

Report CIES. MSK Żilina najlepsza, Raków Częstochowa i Piast Gliwice jedne z najgorszych

Analitycy z CIES Football Observatory przygotowali kolejny raport. Tym razem na tapet wzięli wychowanków i liczbę minut, które otrzymują oni w swoich macierzystych klubach. Dwa zespoły z Ekstraklasy osiągnęły bardzo niechlubny wynik.  Warunkiem koniecznym, do bycia uwzględnionym w rankingu, jest spędzenie w swoim pierwszym klubie co najmniej trzech lat między 15. a 21. rokiem życia. […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

DZIENNIKARSKIE ZERO #22 – ZLIKWIDUJMY OPŁATĘ REPROGRAFICZNĄ!


12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Thiago Silva i Thomas Tuchel podpiszą nowe umowy z Chelsea

Wiele osób było sceptycznie nastawionych do tego ruchu. Thiago Silva na początku sezonu związał się z Chelsea, podpisując roczny kontrakt. Od tamtej pory wydarzyło się jednak tyle, że na Stamford Bridge nie wyobrażają najbliższej przyszłości bez wiekowego Brazylijczyka.  36-latek ma niebawem uzgodnić z The Blues warunki nowej umowy. Na jej mocy będzie piłkarzem Chelsea do […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Egy Maulana Vikri powołany do reprezentacji Indonezji!

Sześć występów w Ekstraklasie. 78 minut na boisku. Powołanie do reprezentacji swojego kraju. Kadry takich państw jak Indonezja rządzą się swoimi prawami, więc powołanie chłopaka, który cały czasu uchodzi za wielki talent, jest jak najbardziej wytłumaczalne.  Egy Maulana Vikri raczej nie zrobi kariery w Lechii Gdańsk. Piotr Stokowiec wpuścił go na boisko tylko kilka razy, […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Koeman nie wie, co stało się w meczu Barcelony z Levante

Minionego wieczora Barcelona mierzyła się z Levante. Duma Katalonii prowadziła już 2:0, a następnie 3:2. Każde prowadzenie da się jednak roztrwonić, na co dowód widzieliśmy, gdy do siatki trafiał Melero, Morales i na końcu Leon. Remis sprawił, że Barcelona nie tylko nie awansowała na pierwsze miejsce w tabeli, ale może też zostać niebawem wyprzedzona przez […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Fulham nie chce puścić Scotta Parkera

Sporo w angielskiej prasie było plotek na temat możliwego odejścia Scotta Parkera z Fulham. Szkoleniowiec miał być rozważany jako nowy menadżer Tottenhamu, który miałby zająć miejsce Ryana Masona. Jego obecny klub nie chce jednak kończyć współpracy. Mimo tego, że Parker nie zdołał utrzymać klubu w Premier League, wyrobił sobie całkiem niezłą markę na Craven Cottage. […]
12.05.2021
Prasówka
12.05.2021

PRASA. Tomczyk: Cel Rakowa na puchary? Wygrać Ligę Konferencji

Środowa prasa to ligowa rzeczywistość w najlepszym wydaniu. Mamy raporty z 1. i 2. ligi, a także sporo wieści z reprezentacji Polski i Ekstraklasy. W tym drugim temacie dominuje Raków Częstochowa. W “Super Expressie” dyrektor sportowy klubu zapowiada walkę o wygraną w… europejskich pucharach. – W każdym spotkaniu będziemy walczyć o zwycięstwo. Tak było do […]
12.05.2021
Primera Division
12.05.2021

Szalony mecz w Walencji! Barcelona wypisuje się z walki o tytuł?

Barcelona miała w dzisiejszym meczu wszystkie karty w ręku. Prowadziła dwiema bramkami. Tłamsiła swoich rywali. Może ich nie deklasowała, ale naprawdę miała zdecydowaną przewagę zarówno na tablicy wyników, jak i – po prostu – na boisku. I chyba właśnie to podopiecznych Ronalda Koemana zgubiło. Uznali, że zwycięstwo trzymają już w garści. Tymczasem Levante wcale nie […]
12.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Nie przegrali meczu w lidze. Sporting mistrzem po 19 latach!

Kiedy po raz ostatni wygrywali w lidze, barwy tego klubu reprezentował Ricardo Sa Pinto, Ricardo Quaresma grał swój pierwszy sezon w zawodowej piłce, królem strzelców z 42 golami zostawał Jardel. Po 19 latach Sporting Lizbona powtarza ten sukces. Zostaje mistrzem Portugalii. Ciężko powiedzieć, że te minione 19 lat było chudymi czasami Sportingu. Cztery razy wygrali […]
11.05.2021
Weszło
11.05.2021

Takie Napoli i takiego Zielińskiego chce się oglądać!

Nawet trudno tutaj wybrać, kto jest najbardziej efektownym piłkarzem spotkania. Może Osimhen, ze swoją siłą, przebojowością, wykorzystywaniem warunków? Wypracował setkę dla Di Lorenzo, był kluczowy przy dwójkowej akcji z Zielińskim, miał dwie własne okazje. A może właśnie Zieliński? Gol wprawdzie do pustaka, ale i ładna, przemyślana asysta przy trafieniu Ruiza, do tego tunele, zwody, przyjęcia, […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Gdzie odbędzie się finał Ligi Mistrzów? Faworytem Porto

Wciąż nie wiadomo, gdzie odbędzie się finał Ligi Mistrzów. Według „Sky Sports”, na tę chwilę faworytem do organizacji tego prestiżowego meczu jest Porto. Pierwotnie finał miał się odbyć w Stambule. I gdyby nie awansowały do niego angielskie ekipy, pewnie plan nie uległby zmianie. Problemem jest jednak to, że Turcja znalazła się na czerwonej liście Wielkiej Brytanii. […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Turcja: Pazdan, Łukasik i Szumski lecą z ligi

Dziś na tureckich boiskach odbywała się multiliga. Nie przyniosła ona dobrych wieści dla polskich zawodników. Ankaragucu (z Michałem Pazdanem i Danielem Łukasikiem) oraz Erzurum BB (z Jakubem Szumskim) przyklepali spadek na zaplecze. Ten sam los prawdopodobnie spotka Genclerbirligi (z Dominikiem Furmanem), a kilka kolejek temu z ligi zleciał Denizlispor (z Radosławem Murawskim). No cóż – […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Double-double Piotra Zielińskiego!

Piotr Zieliński jeszcze nigdy w swojej karierze nie notował takich liczb. Biorąc pod uwagę Serie A i Ligę Europy, Polak wykręcił już double-double! Przyklepał je dziś z Udinese (mecz wciąż trwa). Zieliński wpisał się na listę strzelców dobijając strzał Osimhena. To jego dziesiąta bramka w sezonie. Ósmy gol Piotra Zielińskiego w tym sezonie ligowym! ⚽ […]
11.05.2021
Anglia
11.05.2021

Leicester City pokonuje Manchester United C i przybliża się do Ligi Mistrzów

Zdarzają się w futbolowym świecie sytuacje, gdzie kluby muszą grać co trzy dni. Ba! Tak zdarza się bardzo często. Jednakże maraton, który ma przed sobą Manchester United jest już czymś innym, czymś relatywnie nowym. Nic więc dziwnego, że tam gdzie Ole Gunnar Solskjaer może, tam odpuszcza. W dużej mierze dzięki temu Leicester City było w […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Manchester City mistrzem Anglii!

Manchester United przegrał z Leicester 1:2 (Solskjaer wyszedł rezerwowym składem), co oznacza, że Manchester City przyklepał tytuł mistrza Anglii. Ekipa Guardioli ma dziesięć punktów przewagi nad United i już nie da się przeskoczyć jej w tabeli Premier League. Dla City może to być najlepszy sezon w historii klubu. Zdarzyło im się wprawdzie zdobyć już wcześniej […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Mbappe stawia warunek: przedłuży kontrakt, jeśli dostanie zgodę na IO

Kylian Mbappe nie zamierza latem odpoczywać. Po intensywnym sezonie chce wziąć udział nie tylko w mistrzostwach Europy, ale i w – zdaniem „L’Equipe” – Igrzyskach Olimpijskich. Euro kończy się 11 lipca, Igrzyska zaczynają 23 lipca, a kończą 7 sierpnia. Oznaczałoby to, że Francuz musiałby odpocząć na początku przyszłego sezonu. W momencie, kiedy PSG przygotowuje się […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Borna Sosa. Chciał grać dla Niemiec, nie zagra nigdzie?

Borna Sosa to jeden z ciekawszych lewych obrońców w Bundeslidze. Pochodzi z Chorwacji, grał dla młodzieżówek, ale nigdy nie dostał powołania dla dorosłej reprezentacji. Zainteresowała się nim więc niemiecka federacja. I namówiła do tego, by przyjął niemieckie obywatelstwo. Procedura była bardzo prosta, gdyż jego matka urodziła się w Berlinie. Sam Sosa nie ukrywał, że nie […]
11.05.2021
Serie A
11.05.2021

Andrea, co poszło nie tak?

Czy polskie kluby mogą nauczyć czegoś europejską czołówkę? Oczywiście. Nie, to nie ironia. Przecież Andrea Agnelli zna się z Dariuszem Mioduskim, a wystarczyło spytać kumpla po fachu i wiedziałby, że zatrudnianie gościa bez żadnego doświadczenia do sterowania największym klubem w kraju, nie jest najlepszym pomysłem. Ale Agnelli z ziomkami z Legii nie pogadał, więc Andrea […]
11.05.2021